Home USMS Website


 
1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
Results by event, in usual publication order
  • (pentathlon scoring results by age group - men)
  • (pentathlon scoring results by age group -women)
  • (pentathlon scoring results regardless of age - women)
  • (pentathlon scoring results regardless of age - men)
  • 
    
                      
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
    ==========================================                                                 
    
                                               :   6 NATASHA NIESEN   25 UNAT    38.28      : Mixed 50 Fly
    
    ---  Ages 19 Through 24 ---                :   7 SUSAN REESE      28 CHINO   38.44      :   1 D. GRANER GALLAS 33 SLUG    27.24     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   8 CATHERINE POSTMA 28 SLUG    39.44      :   2 NIKKI TAKARABE   31 CPM     31.38     
    
    ------------------------------------------ :   9 KIRA BLUMBERG    27 POM     44.71      :   3 TRISHA COMMONS   34 SWM     37.37     
    
    Mixed 50 Free                              :                                            :   4 KARENN FELD      30 IMS     39.90     
    
      1 C. DALLAS GATES  19 SMSC    32.91      : Mixed 50 Fly                               :   5 JUDITH TANENBAUM 31 UNAT    43.05     
    
                                               :   1 MARY EDWARDS     25 SLUG    27.06      :  
    
    Mixed 50 Back                              :   2 MARY BERGEN      27 SLUG    28.95      : Mixed 100 IM
    
      1 C. DALLAS GATES  19 SMSC    38.98      :   3 CHERYL DARTT     27 CPM     29.60      :   1 D. GRANER GALLAS 33 SLUG  1:03.55     
    
                                               :   4 VIRGINIA MORETTO 28 IMS     30.28      :   2 NIKKI TAKARABE   31 CPM   1:13.38     
    
    Mixed 50 Breast                            :   5 NATASHA NIESEN   25 UNAT    31.18      :   3 TRISHA COMMONS   34 SWM   1:18.47     
    
      1 C. DALLAS GATES  19 SMSC    42.30      :   6 CATHERINE POSTMA 28 SLUG    34.23      :   4 KARENN FELD      30 IMS   1:22.03     
    
                                               :   7 SUSAN REESE      28 CHINO   37.47      :   5 JUDITH TANENBAUM 31 UNAT  1:42.36     
    
    Mixed 50 Fly                               :   8 KIRA BLUMBERG    27 POM     37.50      : ==========================================
    
      1 C. DALLAS GATES  19 SMSC    32.89      :   8 SIAN RIMOLI      26 CPM     30.38      :  
    
                                               :                                            : ---  Ages 35 Through 39 --- 
    
    Mixed 100 IM                               : Mixed 100 IM                               :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      1 C. DALLAS GATES  19 SMSC  1:25.29      :   1 MARY EDWARDS     25 SLUG    59.91      : ------------------------------------------
    
    ========================================== :   2 MARY BERGEN      27 SLUG  1:07.70      : Mixed 50 Free
    
                                               :   3 VIRGINIA MORETTO 28 IMS   1:08.73      :   1 E. OSBORNE       36 ROAD    28.44     
    
    ---  Ages 25 Through 29 ---                :   4 SIAN RIMOLI      26 CPM   1:09.09      :   2 SARA LOUGEE      35 SMSC    32.26     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   5 CHERYL DARTT     27 CPM   1:10.11      :   3 J. CHURCH-HAWKIN 35 ORCA    32.48     
    
    ------------------------------------------ :   6 NATASHA NIESEN   25 UNAT  1:10.27      :   4 LORI WILLIAMSON  35 SMSC    33.53     
    
    Mixed 50 Free                              :   7 CATHERINE POSTMA 28 SLUG  1:15.17      :   5 E. MILLLER       38 POM     50.74     
    
      1 MARY EDWARDS     25 SLUG    24.26      :   8 SUSAN REESE      28 CHINO 1:17.79      :  
    
      2 VIRGINIA MORETTO 28 IMS     26.69      :   9 KIRA BLUMBERG    27 POM   1:19.31      : Mixed 50 Back
    
      3 SIAN RIMOLI      26 CPM     27.08      : ========================================== :   1 E. OSBORNE       36 ROAD    38.26     
    
      4 CHERYL DARTT     27 CPM     27.16      :                                            :   2 SARA LOUGEE      35 SMSC    39.83     
    
      5 MARY BERGEN      27 SLUG    27.40      : ---  Ages 30 Through 34 ---                :   3 J. CHURCH-HAWKIN 35 ORCA    40.03     
    
      6 NATASHA NIESEN   25 UNAT    28.41      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   4 LORI WILLIAMSON  35 SMSC    45.34     
    
      7 SUSAN REESE      28 CHINO   29.84      : ------------------------------------------ :   5 E. MILLLER       38 POM     53.23     
    
      8 CATHERINE POSTMA 28 SLUG    30.45      : Mixed 50 Free                              :  
    
      9 KIRA BLUMBERG    27 POM     33.91      :   1 D. GRANER GALLAS 33 SLUG    25.50      : Mixed 50 Breast
    
                                               :   2 NIKKI TAKARABE   31 CPM     28.49      :   1 E. OSBORNE       36 ROAD    38.62     
    
    Mixed 50 Back                              :   3 TRISHA COMMONS   34 SWM     30.81      :   2 J. CHURCH-HAWKIN 35 ORCA    43.35     
    
      1 MARY EDWARDS     25 SLUG    26.44      :   4 KARENN FELD      30 IMS     32.17      :   3 SARA LOUGEE      35 SMSC    44.54     
    
      2 NATASHA NIESEN   25 UNAT    32.33      :   5 JUDITH TANENBAUM 31 UNAT    43.02      :   4 LORI WILLIAMSON  35 SMSC    44.77     
    
      3 CHERYL DARTT     27 CPM     32.37      :                                            :   5 E. MILLLER       38 POM     58.25     
    
      4 MARY BERGEN      27 SLUG    32.42      : Mixed 50 Back                              :  
    
      5 SIAN RIMOLI      26 CPM     32.58      :   1 D. GRANER GALLAS 33 SLUG    28.74      : Mixed 50 Fly
    
      6 VIRGINIA MORETTO 28 IMS     33.77      :   2 NIKKI TAKARABE   31 CPM     33.91      :   1 E. OSBORNE       36 ROAD    31.32     
    
      7 KIRA BLUMBERG    27 POM     36.42      :   3 TRISHA COMMONS   34 SWM     35.49      :   2 J. CHURCH-HAWKIN 35 ORCA    35.72     
    
      8 CATHERINE POSTMA 28 SLUG    37.42      :   4 KARENN FELD      30 IMS     36.86      :   3 SARA LOUGEE      35 SMSC    37.32     
    
      9 SUSAN REESE      28 CHINO   40.30      :   5 JUDITH TANENBAUM 31 UNAT    50.94      :   4 LORI WILLIAMSON  35 SMSC    43.13     
    
                                               :                                            :   5 E. MILLLER       38 POM   1:02.03     
    
    Mixed 50 Breast                            : Mixed 50 Breast                            :  
    
      1 MARY BERGEN      27 SLUG    32.96      :   1 D. GRANER GALLAS 33 SLUG    35.92      : Mixed 100 IM
    
      2 MARY EDWARDS     25 SLUG    33.45      :   2 NIKKI TAKARABE   31 CPM     40.61      :   1 E. OSBORNE       36 ROAD  1:14.43     
    
      3 VIRGINIA MORETTO 28 IMS     34.58      :   3 TRISHA COMMONS   34 SWM     42.59      :   2 J. CHURCH-HAWKIN 35 ORCA  1:23.65     
    
      4 CHERYL DARTT     27 CPM     36.27      :   4 JUDITH TANENBAUM 31 UNAT    56.88      :   3 SARA LOUGEE      35 SMSC  1:24.43     
    
      5 SIAN RIMOLI      26 CPM     36.98      :   - KARENN FELD      30 IMS       DQ       :   4 LORI WILLIAMSON  35 SMSC  1:31.77     
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                                                               
    
      5 E. MILLLER       38 POM   2:01.06      : Mixed 50 Breast                            : Mixed 100 IM
    
    ========================================== :   1 C. CURTIS PRICE  45 CHINO   41.43      :   1 MAUREEN KIKUT    53 SLUG  1:19.95     
    
                                               :   2 DEBBIE BRADBURY  46 UNAT    42.18      :   2 LINDA TEPE       50 SCAQ  1:28.66     
    
    ---  Ages 40 Through 44 ---                :   3 STEPHANIE AVANT  48 IMS     47.85      :   3 LOIS GOODMAN     51 OSB   1:36.13     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :   4 SANDY YOUNG      50 WH2O  1:36.18     
    
    ------------------------------------------ : Mixed 50 Fly                               :   5 KATHERINE WATSON 50 OSB   1:43.54     
    
    Mixed 50 Free                              :   1 DEBBIE BRADBURY  46 UNAT    33.25      : ==========================================
    
      1 KERRI NAUFUL     41 CHINO   29.71      :   2 C. CURTIS PRICE  45 CHINO   35.78      :  
    
      2 MARGOT KESSLER   41 UNAT    33.78      :   3 STEPHANIE AVANT  48 IMS     43.07      : ---  Ages 55 Through 59 --- 
    
      3 CYNTHIA MONROE   42 SMSC    34.44      :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      4 LOUISE BUTLER    40 SMSC    35.41      : Mixed 100 IM                               : ------------------------------------------
    
                                               :   1 C. CURTIS PRICE  45 CHINO 1:18.66      : Mixed 50 Free
    
    Mixed 50 Back                              :   2 DEBBIE BRADBURY  46 UNAT  1:21.54      :   1 LYNNE LUND       57 SDSM    34.72     
    
      1 KERRI NAUFUL     41 CHINO   37.33      :   3 STEPHANIE AVANT  48 IMS   1:30.85      :   2 HELEN GEOFFRION  59 UCLA    41.71     
    
      2 LOUISE BUTLER    40 SMSC    42.92      : ========================================== :  
    
      3 CYNTHIA MONROE   42 SMSC    43.39      :                                            : Mixed 50 Back
    
      4 MARGOT KESSLER   41 UNAT    44.92      : ---  Ages 50 Through 54 ---                :   1 LYNNE LUND       57 SDSM    39.89     
    
                                               :  PL   Name          Age Team   Finals      :   2 HELEN GEOFFRION  59 UCLA    50.91     
    
    Mixed 50 Breast                            : ------------------------------------------ :  
    
      1 KERRI NAUFUL     41 CHINO   40.94      : Mixed 50 Free                              : Mixed 50 Breast
    
      2 LOUISE BUTLER    40 SMSC    44.96      :   1 MAUREEN KIKUT    53 SLUG    32.80      :   1 LYNNE LUND       57 SDSM    44.52     
    
      3 CYNTHIA MONROE   42 SMSC    44.99      :   2 LINDA TEPE       50 SCAQ    33.13      :   2 HELEN GEOFFRION  59 UCLA    49.48     
    
      4 MARGOT KESSLER   41 UNAT    47.57      :   3 SANDY YOUNG      50 WH2O    36.38      :  
    
                                               :   4 LOIS GOODMAN     51 OSB     37.38      : Mixed 50 Fly
    
    Mixed 50 Fly                               :   5 KATHERINE WATSON 50 OSB     40.09      :   1 LYNNE LUND       57 SDSM    38.33     
    
      1 KERRI NAUFUL     41 CHINO   35.97      :                                            :   2 HELEN GEOFFRION  59 UCLA    47.19     
    
      2 CYNTHIA MONROE   42 SMSC    39.19      : Mixed 50 Back                              :  
    
      3 MARGOT KESSLER   41 UNAT    43.94      :   1 MAUREEN KIKUT    53 SLUG    40.84      : Mixed 100 IM
    
      4 LOUISE BUTLER    40 SMSC    52.19      :   2 LINDA TEPE       50 SCAQ    41.60      :   1 LYNNE LUND       57 SDSM  1:26.00     
    
                                               :   3 LOIS GOODMAN     51 OSB     43.92      :   2 HELEN GEOFFRION  59 UCLA  1:44.94     
    
    Mixed 100 IM                               :   4 KATHERINE WATSON 50 OSB     49.35      : ==========================================
    
      1 KERRI NAUFUL     41 CHINO 1:18.32      :   5 SANDY YOUNG      50 WH2O    49.71      :  
    
      2 CYNTHIA MONROE   42 SMSC  1:26.22      :                                            : ---  Ages 60 Through 64 --- 
    
      3 MARGOT KESSLER   41 UNAT  1:31.93      : Mixed 50 Breast                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      4 LOUISE BUTLER    40 SMSC  1:37.52      :   1 MAUREEN KIKUT    53 SLUG    40.10      : ------------------------------------------
    
    ========================================== :   2 LINDA TEPE       50 SCAQ    43.51      : Mixed 50 Free
    
                                               :   3 SANDY YOUNG      50 WH2O    48.51      :   1 JEANNE LITTLE    60 SDSM    33.21     
    
    ---  Ages 45 Through 49 ---                :   4 LOIS GOODMAN     51 OSB     52.27      :   2 SYLVIA GLENN     60 SMSC    38.24     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   5 KATHERINE WATSON 50 OSB     54.32      :   3 MARGO BOUER      62 COAST   40.51     
    
    ------------------------------------------ :                                            :  
    
    Mixed 50 Free                              : Mixed 50 Fly                               : Mixed 50 Back
    
      1 C. CURTIS PRICE  45 CHINO   29.87      :   1 MAUREEN KIKUT    53 SLUG    34.93      :   1 JEANNE LITTLE    60 SDSM    46.66     
    
      2 DEBBIE BRADBURY  46 UNAT    30.13      :   2 LINDA TEPE       50 SCAQ    38.62      :   2 SYLVIA GLENN     60 SMSC    49.04     
    
      3 STEPHANIE AVANT  48 IMS     35.76      :   3 SANDY YOUNG      50 WH2O    42.29      :   3 MARGO BOUER      62 COAST   49.56     
    
                                               :   4 LOIS GOODMAN     51 OSB     44.65      :  
    
    Mixed 50 Back                              :   5 KATHERINE WATSON 50 OSB     51.66      : Mixed 50 Breast
    
      1 C. CURTIS PRICE  45 CHINO   35.78      :                                            :   1 SYLVIA GLENN     60 SMSC    51.26     
    
      2 DEBBIE BRADBURY  46 UNAT    40.56      :                                            :   2 MARGO BOUER      62 COAST   52.76     
    
      3 STEPHANIE AVANT  48 IMS     42.07      :                                            :   3 JEANNE LITTLE    60 SDSM    55.67     
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                                                              ==========================================
    
    Mixed 50 Fly                               : Mixed 50 Fly                               :  
    
      1 JEANNE LITTLE    60 SDSM    40.60      :   1 GRACE ALTUS      74 OSB     55.25      : ---  Ages 19 Through 24 --- 
    
      2 SYLVIA GLENN     60 SMSC    50.03      :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      3 MARGO BOUER      62 COAST   51.15      : Mixed 100 IM                               : ------------------------------------------
    
                                               :   1 GRACE ALTUS      74 OSB   1:59.69      : Mixed 50 Free
    
    Mixed 100 IM                               : ========================================== :   1 NATHAN JOHNSON   21 ROSE    23.53     
    
      1 JEANNE LITTLE    60 SDSM  1:35.25      :                                            :   2 ADAM OVERBEY     23 UNAT    24.95     
    
      2 SYLVIA GLENN     60 SMSC  1:40.94      : ---  Ages 75 Through 79 ---                :   3 STEVEN BERGEN    22 SLUG    25.38     
    
      3 MARGO BOUER      62 COAST 1:49.14      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   4 MICHAEL ROMESSER 24 SCAQ    25.79     
    
    ========================================== : ------------------------------------------ :  
    
                                               : Mixed 50 Free                              : Mixed 50 Back
    
    ---  Ages 65 Through 69 ---                :   1 MAURINE KOTNFELD 76 COAST   48.10      :   1 MICHAEL ROMESSER 24 SCAQ    29.57     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :   2 STEVEN BERGEN    22 SLUG    29.73     
    
    ------------------------------------------ : Mixed 50 Back                              :   3 ADAM OVERBEY     23 UNAT    30.33     
    
    Mixed 50 Free                              :   1 MAURINE KOTNFELD 76 COAST   57.99      :   4 NATHAN JOHNSON   21 ROSE    32.39     
    
      1 GAY COLLINS      67 OSB     38.64      :                                            :  
    
      2 MICKEY SHOCKLEY  68 SLUG    42.03      : Mixed 50 Breast                            : Mixed 50 Breast
    
                                               :   1 MAURINE KOTNFELD 76 COAST 1:27.31      :   1 STEVEN BERGEN    22 SLUG    29.43     
    
    Mixed 50 Back                              :                                            :   2 MICHAEL ROMESSER 24 SCAQ    33.07     
    
      1 GAY COLLINS      67 OSB     47.75      : Mixed 50 Fly                               :   3 ADAM OVERBEY     23 UNAT    35.01     
    
      2 MICKEY SHOCKLEY  68 SLUG  1:00.35      :   1 MAURINE KOTNFELD 76 COAST 1:12.86      :   4 NATHAN JOHNSON   21 ROSE    37.54     
    
                                               :                                            :  
    
    Mixed 50 Breast                            : Mixed 100 IM                               : Mixed 50 Fly
    
      1 MICKEY SHOCKLEY  68 SLUG    50.56      :   1 MAURINE KOTNFELD 76 COAST 2:29.81      :   1 NATHAN JOHNSON   21 ROSE    27.15     
    
      2 GAY COLLINS      67 OSB     55.20      : ========================================== :   2 MICHAEL ROMESSER 24 SCAQ    27.43     
    
                                               :                                            :   3 STEVEN BERGEN    22 SLUG    27.60     
    
    Mixed 50 Fly                               : ---  Ages 85 Through 89 ---                :   4 ADAM OVERBEY     23 UNAT    27.93     
    
      1 MICKEY SHOCKLEY  68 SLUG    47.68      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  
    
      2 GAY COLLINS      67 OSB     48.67      : ------------------------------------------ : Mixed 100 IM
    
                                               : Mixed 50 Free                              :   1 STEVEN BERGEN    22 SLUG  1:01.57     
    
    Mixed 100 IM                               :   1 MADELEINE MILLER 87 COAST 1:08.11      :   2 MICHAEL ROMESSER 24 SCAQ  1:03.55     
    
      1 GAY COLLINS      67 OSB   1:42.71      :                                            :   3 ADAM OVERBEY     23 UNAT  1:04.58     
    
      2 MICKEY SHOCKLEY  68 SLUG  1:46.89      : Mixed 50 Back                              :   4 NATHAN JOHNSON   21 ROSE  1:06.25     
    
    ========================================== :   1 MADELEINE MILLER 87 COAST 1:19.80      : ==========================================
    
                                               :                                            :  
    
    ---  Ages 70 Through 74 ---                : Mixed 50 Breast                            : ---  Ages 25 Through 29 --- 
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   1 MADELEINE MILLER 87 COAST 1:22.77      :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
    ------------------------------------------ :                                            : ------------------------------------------
    
    Mixed 50 Free                              : Mixed 50 Fly                               : Mixed 50 Free
    
      1 GRACE ALTUS      74 OSB     45.01      :   1 MADELEINE MILLER 87 COAST 1:42.44      :   1 DANIEL O'KEEFFE  25 SCAQ    22.56     
    
                                               :                                            :   2 MARCEL RINZLER   26 SLUG    22.83     
    
    Mixed 50 Back                              : Mixed 100 IM                               :   3 MARTIN ARMSTRONG 27 UNAT    23.18     
    
      1 GRACE ALTUS      74 OSB   1:01.11      :   1 MADELEINE MILLER 87 COAST 3:15.92      :   4 DEREK ROBINSON   28 SLUG    23.46     
    
                                               :                                            :   5 AARON ARMSTRONG  27 UNAT    23.49     
    
    Mixed 50 Breast                            :                                            :   6 BRENT FERGUSON   26 UNAT    23.70     
    
      1 GRACE ALTUS      74 OSB   1:07.62      :                                            :   7 MICHAEL BRACE    27 ROSE    24.84     
    
                                               :                                            :   8 GUIDO PONCIA     28 ABN     28.25     
    
                                               :                                            :   9 S. OROSCO, JR    29 SMSC    32.41     
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                 ==========================================    
    
    Mixed 50 Back                              :                                            :   9 JEFF EGLASH      37 CPM     28.74     
    
      1 DEREK ROBINSON   28 SLUG    25.09      : ---  Ages 30 Through 34 ---                :  10 PETER DILLE      39 CPM     30.02     
    
      2 MARCEL RINZLER   26 SLUG    25.19      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  11 FRANK AYALA      38 IMS     30.43     
    
      3 DANIEL O'KEEFFE  25 SCAQ    26.98      : ------------------------------------------ :  12 PETER DICKINSON  37 CPM     30.54     
    
      4 BRENT FERGUSON   26 UNAT    28.60      : Mixed 50 Free                              :  
    
      5 MARTIN ARMSTRONG 27 UNAT    28.90      :   1 BERT BERGEN      31 SLUG    22.57      : Mixed 50 Back
    
      6 MICHAEL BRACE    27 ROSE    30.09      :   2 MICHAEL SCANNELL 34 ROSE    23.45      :   1 BRYANT LUM       36 VAC     27.32     
    
      7 AARON ARMSTRONG  27 UNAT    31.04      :   3 JERRY SHANDREW   31 SCAQ    24.13      :   2 JOHN CHRISTL     35 PDMS    28.08     
    
      8 GUIDO PONCIA     28 ABN     38.57      :   4 ERIC VAHN WAGNER 34 BEACH   24.65      :   3 LANCE KEENE      39 SWM     29.14     
    
      9 S. OROSCO, JR    29 SMSC    46.09      :   5 PAUL KEVIN WOOD  33 SCAQ    25.57      :   4 PETER FRANK      36 VAC     30.05     
    
     10 MICHAEL LUCERO   27 ROSE    52.68      :                                            :   5 ARA NAJARIAN     37 CPM     31.54     
    
                                               : Mixed 50 Back                              :   6 PETER DILLE      39 CPM     32.50     
    
    Mixed 50 Breast                            :   1 ERIC VAHN WAGNER 34 BEACH   27.39      :   7 MIKE MURPHY      37 IMS     32.60     
    
      1 AARON ARMSTRONG  27 UNAT    29.83      :   2 BERT BERGEN      31 SLUG    28.62      :   8 FRANK MC KINLEY  35 IMS     32.97     
    
      2 MARCEL RINZLER   26 SLUG    30.00      :   3 MICHAEL SCANNELL 34 ROSE    28.85      :   9 D. STEVENSON     36 UNAT    34.91     
    
      3 DANIEL O'KEEFFE  25 SCAQ    30.12      :   4 JERRY SHANDREW   31 SCAQ    30.59      :  10 KINNEY HARDIN    35 IMS     34.93     
    
      4 MARTIN ARMSTRONG 27 UNAT    31.35      :   5 PAUL KEVIN WOOD  33 SCAQ    33.46      :  11 JEFF EGLASH      37 CPM     37.05     
    
      5 DEREK ROBINSON   28 SLUG    31.60      :   6 RUDY ROLDAN      33 BEACH 1:02.68      :  12 PETER DICKINSON  37 CPM     40.30     
    
      6 BRENT FERGUSON   26 UNAT    31.94      :                                            :  13 FRANK AYALA      38 IMS     42.55     
    
      7 MICHAEL BRACE    27 ROSE    32.52      : Mixed 50 Breast                            :  
    
      8 GUIDO PONCIA     28 ABN     37.62      :   1 ERIC VAHN WAGNER 34 BEACH   29.60      : Mixed 50 Breast
    
      9 S. OROSCO, JR    29 SMSC    44.20      :   2 BERT BERGEN      31 SLUG    29.86      :   1 BRYANT LUM       36 VAC     29.83     
    
                                               :   3 MICHAEL SCANNELL 34 ROSE    32.76      :   2 JOHN CHRISTL     35 PDMS    31.57     
    
    Mixed 50 Fly                               :   4 JERRY SHANDREW   31 SCAQ    35.22      :   3 FRANK MC KINLEY  35 IMS     32.46     
    
      1 MARCEL RINZLER   26 SLUG    23.89      :   5 PAUL KEVIN WOOD  33 SCAQ    36.36      :   4 MIKE MURPHY      37 IMS     33.16     
    
      2 DANIEL O'KEEFFE  25 SCAQ    24.32      :                                            :   5 ARA NAJARIAN     37 CPM     35.09     
    
      3 DEREK ROBINSON   28 SLUG    24.66      : Mixed 50 Fly                               :   6 LANCE KEENE      39 SWM     35.24     
    
      4 MARTIN ARMSTRONG 27 UNAT    25.72      :   1 MICHAEL SCANNELL 34 ROSE    25.64      :   7 PETER FRANK      36 VAC     35.31     
    
      5 BRENT FERGUSON   26 UNAT    26.45      :   2 BERT BERGEN      31 SLUG    25.66      :   8 D. STEVENSON     36 UNAT    36.20     
    
    
      6 AARON ARMSTRONG  27 UNAT    27.06      :   3 ERIC VAHN WAGNER 34 BEACH   26.58      :   9 KINNEY HARDIN    35 IMS     36.78     
    
      7 MICHAEL BRACE    27 ROSE    27.26      :   4 PAUL KEVIN WOOD  33 SCAQ    27.58      :  10 JEFF EGLASH      37 CPM     41.73     
    
      9 GUIDO PONCIA     28 ABN     32.24      :   5 JERRY SHANDREW   31 SCAQ    28.75      :  11 PETER DILLE      39 CPM     43.45     
    
     10 S. OROSCO, JR    29 SMSC    38.75      :                                            :  12 PETER DICKINSON  37 CPM     43.90     
    
                                               : Mixed 100 IM                               :   - FRANK AYALA      38 IMS       DQ      
    
    Mixed 100 IM                               :   1 ERIC VAHN WAGNER 34 BEACH   59.30      :  
    
      1 DANIEL O'KEEFFE  25 SCAQ    54.92      :   2 MICHAEL SCANNELL 34 ROSE  1:01.90      : Mixed 50 Fly
    
      2 MARCEL RINZLER   26 SLUG    55.06      :   3 JERRY SHANDREW   31 SCAQ  1:03.06      :   1 BRYANT LUM       36 VAC     24.53     
    
      3 DEREK ROBINSON   28 SLUG    58.37      : ========================================== :   2 JOHN CHRISTL     35 PDMS    26.01     
    
      4 MARTIN ARMSTRONG 27 UNAT    59.03      :                                            :   3 PETER FRANK      36 VAC     27.32     
    
      5 AARON ARMSTRONG  27 UNAT    59.30      : ---  Ages 35 Through 39 ---                :   4 MIKE MURPHY      37 IMS     27.57     
    
      6 BRENT FERGUSON   26 UNAT    59.55      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   5 D. STEVENSON     36 UNAT    27.93     
    
      7 MICHAEL BRACE    27 ROSE  1:03.87      : ------------------------------------------ :   6 ARA NAJARIAN     37 CPM     28.45     
    
      8 GUIDO PONCIA     28 ABN   1:13.27      : Mixed 50 Free                              :   7 FRANK MC KINLEY  35 IMS     28.54     
    
      9 S. OROSCO, JR    29 SMSC  1:24.28      :   1 BRYANT LUM       36 VAC     22.37      :   8 LANCE KEENE      39 SWM     29.71     
    
                                               :   2 JOHN CHRISTL     35 PDMS    22.59      :   9 PETER DILLE      39 CPM     30.64     
    
                                               :   3 D. STEVENSON     36 UNAT    24.37      :  10 KINNEY HARDIN    35 IMS     32.64     
    
                                               :   4 PETER FRANK      36 VAC     24.72      :  11 PETER DICKINSON  37 CPM     34.86     
    
                                               :   5 ARA NAJARIAN     37 CPM     25.41      :  12 JEFF EGLASH      37 CPM     35.67     
    
                                               :   6 KINNEY HARDIN    35 IMS     26.35      :  13 FRANK AYALA      38 IMS     41.65     
    
                                               :   7 LANCE KEENE      39 SWM     26.36      : 
    
                                               :   8 MIKE MURPHY      37 IMS     27.36      : 
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                                                               
    
    Mixed 100 IM                               :   6 DAVID STRYBEL    43 SWM     34.71      :   5 JEFF KIESEL      47 SHORE   35.19     
    
      1 BRYANT LUM       36 VAC     57.93      :   7 JOE DEEM         44 IMS     34.95      :   6 DAVID FOOTE      48 VAC     36.68     
    
      2 JOHN CHRISTL     35 PDMS    59.49      :   8 TIM MC ELRATH    42 PDMS    35.16      :   7 RICHARD SOJKA    49 BEACH   55.25     
    
      3 PETER FRANK      36 VAC   1:04.55      :   9 THOMAS OTTO      40 OASIS   35.27      :  
    
      4 ARA NAJARIAN     37 CPM   1:05.63      :  10 ERIC JONES       44 UNAT    35.60      : Mixed 50 Breast
    
      5 FRANK MC KINLEY  35 IMS   1:06.70      :  11 DAVID PALMERSTON 44 SMSC    43.33      :   1 JOHN DERR        48 VAC     31.63     
    
      6 LANCE KEENE      39 SWM   1:07.03      :                                            :   2 WAYNE MC CAULEY  49 SLUG    32.44     
    
      7 MIKE MURPHY      37 IMS   1:07.18      : Mixed 50 Fly                               :   3 JEFF KIESEL      47 SHORE   33.48     
    
      8 D. STEVENSON     36 UNAT  1:09.40      :   1 CLAY EVANS       44 SCAQ    24.89      :   4 PETER O'KEEFFE   47 SCAQ    34.62     
    
      9 KINNEY HARDIN    35 IMS   1:12.86      :   2 MALCOLM COOPER   41 CPM     25.81      :   5 JOHN QUINN       47 SCAQ    35.77     
    
     10 PETER DILLE      39 CPM   1:16.96      :   3 MICHAEL HEATHER  43 SLUG    26.59      :   6 THOM FARMERIE    45 CHINO   37.14     
    
     11 JEFF EGLASH      37 CPM   1:18.40      :   4 JOHN TEMPLIN     44 BEACH   27.13      :   7 DAVID FOOTE      48 VAC     38.22     
    
     12 FRANK AYALA      38 IMS   1:23.10      :   5 TIM MC ELRATH    42 PDMS    27.90      :   8 RICHARD SOJKA    49 BEACH   56.14     
    
     13 PETER DICKINSON  37 CPM   1:25.79      :   6 ERIC JONES       44 UNAT    29.03      :  
    
    ========================================== :   7 DAVID STRYBEL    43 SWM     29.33      : Mixed 50 Fly
    
                                               :   8 JOE DEEM         44 IMS     31.20      :   1 JOHN DERR        48 VAC     26.23     
    
    ---  Ages 40 Through 44 ---                :   9 THOMAS OTTO      40 OASIS   31.68      :   2 PETER O'KEEFFE   47 SCAQ    26.91     
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :  10 JOHN DAUSER      42 OASIS   33.53      :   3 JEFF KIESEL      47 SHORE   27.79     
    
    ------------------------------------------ :  11 DAVID PALMERSTON 44 SMSC    43.14      :   4 JOHN QUINN       47 SCAQ    28.70     
    
    Mixed 50 Free                              :                                            :   5 DAVID FOOTE      48 VAC     31.51     
    
      1 MALCOLM COOPER   41 CPM     22.81      : Mixed 100 IM                               :   6 THOM FARMERIE    45 CHINO   31.80     
    
      2 CLAY EVANS       44 SCAQ    23.55      :   1 CLAY EVANS       44 SCAQ    57.73      :   7 RICHARD SOJKA    49 BEACH   45.26     
    
      3 JOHN TEMPLIN     44 BEACH   24.07      :   2 MALCOLM COOPER   41 CPM     59.71      :  
    
      4 TIM MC ELRATH    42 PDMS    24.60      :   3 JOHN TEMPLIN     44 BEACH 1:02.45      : Mixed 100 IM
    
      5 ERIC JONES       44 UNAT    24.84      :   4 MICHAEL HEATHER  43 SLUG  1:03.62      :   1 JOHN DERR        48 VAC   1:02.21     
    
      6 MICHAEL HEATHER  43 SLUG    25.44      :   5 TIM MC ELRATH    42 PDMS  1:05.10      :   2 PETER O'KEEFFE   47 SCAQ  1:02.60     
    
      7 JOE DEEM         44 IMS     26.43      :   6 ERIC JONES       44 UNAT  1:06.00      :   3 JEFF KIESEL      47 SHORE 1:06.63     
    
      8 DAVID STRYBEL    43 SWM     27.15      :   7 DAVID STRYBEL    43 SWM   1:08.83      :   4 THOM FARMERIE    45 CHINO 1:13.70     
    
      9 THOMAS OTTO      40 OASIS   27.28      :   8 JOE DEEM         44 IMS   1:09.58      :   5 DAVID FOOTE      48 VAC   1:13.81     
    
     10 JOHN DAUSER      42 OASIS   28.70      :   9 JOHN DAUSER      42 OASIS 1:12.49      :   6 RICHARD SOJKA    49 BEACH 1:46.40     
    
     11 DAVID PALMERSTON 44 SMSC    28.84      :  10 THOMAS OTTO      40 OASIS 1:14.01      : ==========================================
    
                                               :  11 DAVID PALMERSTON 44 SMSC  1:22.62      :  
    
    Mixed 50 Back                              : ========================================== : ---  Ages 50 Through 54 --- 
    
      1 CLAY EVANS       44 SCAQ    26.12      :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      2 MALCOLM COOPER   41 CPM     27.88      : ---  Ages 45 Through 49 ---                : ------------------------------------------
    
      3 MICHAEL HEATHER  43 SLUG    30.02      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Mixed 50 Free
    
      4 ERIC JONES       44 UNAT    30.26      : ------------------------------------------ :   1 B. GRANER GALLAS 50 SLUG    24.05     
    
      5 TIM MC ELRATH    42 PDMS    31.04      : Mixed 50 Free                              :   2 GARY LANGENDOEN  52 SCAQ    25.17     
    
      6 JOHN TEMPLIN     44 BEACH   31.73      :   1 PETER O'KEEFFE   47 SCAQ    24.23      :   3 CHRIS JENSEN     50 CHINO   25.58     
    
      7 DAVID STRYBEL    43 SWM     33.74      :   2 JOHN DERR        48 VAC     25.13      :   4 DAVE FRANK       54 BEACH   25.65     
    
      8 THOMAS OTTO      40 OASIS   37.17      :   3 JOHN QUINN       47 SCAQ    25.61      :   5 PAULO FIGUEIREDO 51 WH2O    27.12     
    
      9 JOE DEEM         44 IMS     37.69      :   4 JEFF KIESEL      47 SHORE   25.88      :   6 TOM ELDER        50 CHINO   27.94     
    
     10 JOHN DAUSER      42 OASIS   38.14      :   5 THOM FARMERIE    45 CHINO   27.53      :   7 PAUL SHANE       51 DUST    28.80     
    
     11 DAVID PALMERSTON 44 SMSC    38.60      :   6 DAVID FOOTE      48 VAC     28.01      :   8 DENNIS HOLDERMAN 52 UNAT    32.15     
    
                                               :   7 RICHARD SOJKA    49 BEACH   36.04      :   9 GLENN THOBE      53 SWM     32.79     
    
    Mixed 50 Breast                            :                                            :  10 STEPHEN WASHBURN 51 UNAT    33.48     
    
      1 JOHN TEMPLIN     44 BEACH   30.48      : Mixed 50 Back                              :  11 TOM TRAPP        53 BEACH   34.66     
    
      2 CLAY EVANS       44 SCAQ    31.00      :   1 PETER O'KEEFFE   47 SCAQ    28.16      : 
    
      3 MALCOLM COOPER   41 CPM     32.68      :   2 JOHN DERR        48 VAC     28.98      : 
    
      4 MICHAEL HEATHER  43 SLUG    33.93      :   3 JOHN QUINN       47 SCAQ    33.37      : 
    
      5 JOHN DAUSER      42 OASIS   34.43      :   4 THOM FARMERIE    45 CHINO   34.78      : 
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                 ==========================================    
    
    Mixed 50 Back                              :                                            : Mixed 50 Back
    
      1 B. GRANER GALLAS 50 SLUG    29.09      : ---  Ages 55 Through 59 ---                :   1 JEFF FARRELL     61 OSB     31.69     
    
      2 CHRIS JENSEN     50 CHINO   30.19      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   2 E. SMETHURST     63 NOVA    38.22     
    
      3 DAVE FRANK       54 BEACH   31.57      : ------------------------------------------ :   3 GEORGE BRUGGEMAN 62 IMS     39.03     
    
      4 PAULO FIGUEIREDO 51 WH2O    31.63      : Mixed 50 Free                              :   4 TOM MITCHELL     64 UNAT    42.74     
    
      5 GARY LANGENDOEN  52 SCAQ    32.34      :   1 PETER RONAY      55 CPM     27.72      :   5 CHARLIE POTTS    62 IMS     45.46     
    
      6 PAUL SHANE       51 DUST    34.38      :   2 PAUL HO          57 UNAT    30.34      :   6 DONALD MC INTOSH 61 COAST   59.43     
    
      7 TOM ELDER        50 CHINO   40.01      :   3 JIM STEWART      56 CHINO   30.98      :  
    
      8 STEPHEN WASHBURN 51 UNAT    40.10      :   4 RICK EVANS       56 SDSM    31.95      : Mixed 50 Breast
    
      9 DENNIS HOLDERMAN 52 UNAT    41.35      :   5 MARK KRAKOWER    55 IMS     35.01      :   1 JEFF FARRELL     61 OSB     33.12     
    
     10 GLENN THOBE      53 SWM     45.24      :                                            :   2 CHARLIE POTTS    62 IMS     38.56     
    
     11 TOM TRAPP        53 BEACH   56.41      : Mixed 50 Back                              :   3 GEORGE BRUGGEMAN 62 IMS     40.06     
    
                                               :   1 RICK EVANS       56 SDSM    32.23      :   4 E. SMETHURST     63 NOVA    41.48     
    
    Mixed 50 Breast                            :   2 PETER RONAY      55 CPM     37.51      :   5 TOM MITCHELL     64 UNAT    44.26     
    
      1 B. GRANER GALLAS 50 SLUG    33.15      :   3 JIM STEWART      56 CHINO   39.47      :   6 DONALD MC INTOSH 61 COAST   50.67     
    
      2 DAVE FRANK       54 BEACH   33.19      :   4 PAUL HO          57 UNAT    41.75      :  
    
      3 PAUL SHANE       51 DUST    34.69      :   5 MARK KRAKOWER    55 IMS     45.56      : Mixed 50 Fly
    
      4 CHRIS JENSEN     50 CHINO   34.88      :   6 RONAD DEADY      57 OASIS   52.24      :   1 JEFF FARRELL     61 OSB     27.84     
    
      5 PAULO FIGUEIREDO 51 WH2O    35.93      :                                            :   2 E. SMETHURST     63 NOVA    34.35     
    
      6 GARY LANGENDOEN  52 SCAQ    36.27      : Mixed 50 Breast                            :   3 TOM MITCHELL     64 UNAT    37.99     
    
      7 GLENN THOBE      53 SWM     40.68      :   1 RICK EVANS       56 SDSM    37.37      :   4 CHARLIE POTTS    62 IMS     38.52     
    
      8 TOM ELDER        50 CHINO   40.73      :   2 PAUL HO          57 UNAT    38.35      :   5 GEORGE BRUGGEMAN 62 IMS     39.13     
    
      9 DENNIS HOLDERMAN 52 UNAT    40.83      :   3 PETER RONAY      55 CPM     41.53      :   6 DONALD MC INTOSH 61 COAST   52.48     
    
     10 STEPHEN WASHBURN 51 UNAT    41.53      :   4 MARK KRAKOWER    55 IMS     49.65      :  
    
     11 TOM TRAPP        53 BEACH   45.37      :   5 JIM STEWART      56 CHINO   49.73      : Mixed 100 IM
    
                                               :                                            :   1 JEFF FARRELL     61 OSB   1:05.13     
    
    Mixed 50 Fly                               : Mixed 50 Fly                               :   2 E. SMETHURST     63 NOVA  1:20.72     
    
      1 B. GRANER GALLAS 50 SLUG    26.15      :   1 PETER RONAY      55 CPM     31.52      :   3 GEORGE BRUGGEMAN 62 IMS   1:23.01     
    
      2 GARY LANGENDOEN  52 SCAQ    27.41      :   2 RICK EVANS       56 SDSM    32.22      :   4 CHARLIE POTTS    62 IMS   1:24.68     
    
      3 DAVE FRANK       54 BEACH   27.64      :   3 PAUL HO          57 UNAT    32.59      :   5 TOM MITCHELL     64 UNAT  1:26.22     
    
      4 CHRIS JENSEN     50 CHINO   29.14      :   4 JIM STEWART      56 CHINO   34.11      :   - DONALD MC INTOSH 61 COAST     DQ      
    
      5 PAULO FIGUEIREDO 51 WH2O    29.25      :   5 MARK KRAKOWER    55 IMS     50.49      : ==========================================
    
      6 PAUL SHANE       51 DUST    30.43      :                                            :  
    
      7 TOM ELDER        50 CHINO   31.04      : Mixed 100 IM                               : ---  Ages 65 Through 69 --- 
    
      8 STEPHEN WASHBURN 51 UNAT    36.05      :   1 PETER RONAY      55 CPM   1:14.78      :  PL   Name          Age Team   Finals     
    
      9 DENNIS HOLDERMAN 52 UNAT    36.34      :   2 PAUL HO          57 UNAT  1:18.75      : ------------------------------------------
    
     10 TOM TRAPP        53 BEACH   37.02      :   3 JIM STEWART      56 CHINO 1:25.67      : Mixed 50 Free
    
     11 GLENN THOBE      53 SWM     37.46      :   4 MARK KRAKOWER    55 IMS   1:38.48      :   1 BOB BEST         65 IMS     28.14     
    
                                               : ========================================== :   2 PARRY O'BRIEN    66 SDSM    32.51     
    
    Mixed 100 IM                               :                                            :   3 STEVE SCHOFIELD  66 SWM     36.16     
    
      1 B. GRANER GALLAS 50 SLUG  1:02.65      : ---  Ages 60 Through 64 ---                :  
    
      2 GARY LANGENDOEN  52 SCAQ  1:05.02      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Mixed 50 Back
    
      3 CHRIS JENSEN     50 CHINO 1:05.89      : ------------------------------------------ :   1 BOB BEST         65 IMS     40.70     
    
      4 DAVE FRANK       54 BEACH 1:06.15      : Mixed 50 Free                              :   2 PARRY O'BRIEN    66 SDSM    41.76     
    
      5 PAULO FIGUEIREDO 51 WH2O  1:09.24      :   1 JEFF FARRELL     61 OSB     23.88      :   3 STEVE SCHOFIELD  66 SWM     49.55     
    
      6 PAUL SHANE       51 DUST  1:12.34      :   2 CHARLIE POTTS    62 IMS     29.34      :  
    
      7 TOM ELDER        50 CHINO 1:16.94      :   3 E. SMETHURST     63 NOVA    29.70      : Mixed 50 Breast
    
      8 GLENN THOBE      53 SWM   1:24.91      :   4 GEORGE BRUGGEMAN 62 IMS     30.71      :   1 BOB BEST         65 IMS     35.56     
    
      9 STEPHEN WASHBURN 51 UNAT  1:34.97      :   5 TOM MITCHELL     64 UNAT    31.56      :   2 PARRY O'BRIEN    66 SDSM    42.81     
    
     10 TOM TRAPP        53 BEACH 1:37.59      :   6 DONALD MC INTOSH 61 COAST   37.80      :   3 STEVE SCHOFIELD  66 SWM     48.77     
    
      - DENNIS HOLDERMAN 52 UNAT      DQ       :                                            : 
    
    
    
    

    
                      1998 Caltech Pentathlon - Short Course Yards
    
                          Sunday, March 8, 1998   Pasadena, CA
    
    
                           Meet Results for Timed Finals-Yards
    
                                                                                              
    
    Mixed 50 Fly                               : Mixed 50 Breast                            
    
      1 BOB BEST         65 IMS     32.66      :   1 BOB MERRICK      77 COAST   42.54      
    
      2 PARRY O'BRIEN    66 SDSM    33.23      :   2 JURGEN SCHMIDT   75 OSB     48.44      
    
      3 STEVE SCHOFIELD  66 SWM     49.46      :   3 T.R. JOHNSON     75 NBMS  1:21.86      
    
                                               :                                            
    
    Mixed 100 IM                               : Mixed 50 Fly                               
    
      1 BOB BEST         65 IMS   1:15.00      :   1 JURGEN SCHMIDT   75 OSB     37.63      
    
      2 PARRY O'BRIEN    66 SDSM  1:23.80      :   2 BOB MERRICK      77 COAST   43.74      
    
      3 STEVE SCHOFIELD  66 SWM   1:40.75      :   3 T.R. JOHNSON     75 NBMS  1:23.21      
    
    ========================================== :                                            
    
                                               : Mixed 100 IM                               
    
    ---  Ages 70 Through 74 ---                :   1 BOB MERRICK      77 COAST 1:25.97      
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   2 JURGEN SCHMIDT   75 OSB   1:27.02      
    
    ------------------------------------------ :   3 T.R. JOHNSON     75 NBMS  2:50.89      
    
    Mixed 50 Free                              : ========================================== 
    
      1 FRANK PIEMME     73 OSB     28.09      :                                            
    
      2 LEE ARTH         72 SCAQ    34.17      : ---  Ages 80 Through 84 ---                
    
                                               :  PL   Name          Age Team   Finals      
    
    Mixed 50 Back                              : ------------------------------------------ 
    
      1 FRANK PIEMME     73 OSB     36.46      : Mixed 50 Free                              
    
      2 LEE ARTH         72 SCAQ    41.73      :   1 WOODY BOWERSOCK  84 COAST   32.63      
    
                                               :   2 BOB CHRISTIANS   82 COAST   35.60      
    
    Mixed 50 Breast                            :                                            
    
      1 FRANK PIEMME     73 OSB     38.51      : Mixed 50 Back                              
    
      2 LEE ARTH         72 SCAQ    40.94      :   1 BOB CHRISTIANS   82 COAST   43.62      
    
                                               :   2 WOODY BOWERSOCK  84 COAST   50.02      
    
    Mixed 50 Fly                               :                                            
    
      1 FRANK PIEMME     73 OSB     32.54      : Mixed 50 Breast                            
    
      2 LEE ARTH         72 SCAQ    39.85      :   1 BOB CHRISTIANS   82 COAST   52.94      
    
                                               :   2 WOODY BOWERSOCK  84 COAST 1:00.10      
    
    Mixed 100 IM                               :                                            
    
      1 FRANK PIEMME     73 OSB   1:17.29      : Mixed 50 Fly                               
    
      2 LEE ARTH         72 SCAQ  1:27.19      :   1 BOB CHRISTIANS   82 COAST   47.41      
    
    ========================================== :   2 WOODY BOWERSOCK  84 COAST   50.35      
    
                                               :                                            
    
    ---  Ages 75 Through 79 ---                : Mixed 100 IM                               
    
     PL   Name          Age Team   Finals      :   1 BOB CHRISTIANS   82 COAST 1:36.06      
    
    ------------------------------------------ :   2 WOODY BOWERSOCK  84 COAST 1:48.92      
    
    Mixed 50 Free                              :                                            
    
      1 JURGEN SCHMIDT   75 OSB     31.88      :                                            
    
      2 BOB MERRICK      77 COAST   33.84      :                                            
    
      3 T.R. JOHNSON     75 NBMS  1:02.76      :                                            
    
                                               :                                            
    
    Mixed 50 Back                              :                                            
    
      1 BOB MERRICK      77 COAST   40.04      :                                            
    
      2 JURGEN SCHMIDT   75 OSB     42.85      :                                            
    
      3 T.R. JOHNSON     75 NBMS  1:34.75      :                                            


    All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
    Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.