Home USMS Website


 

UCI-Masters(Univ of CA-Irvine) 
                 10th Annual Holiday Invitational & SW Zone Ch                 
                  December 13-15, 2002 at UNLV, LasVegas, NV                   
                                    Results                                    
 
Event 25  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                   5:08.28  
       34.61  1:12.46  1:51.42  2:30.95  3:10.09  3:49.97  4:29.64  5:08.28
 
Event 25  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               5:59.46  
       41.70  1:26.70  2:12.55  2:58.33  3:44.16  4:30.30  5:15.83  5:59.46
 
Event 25  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         4:45.60  
       34.33  1:10.66  1:46.73  2:22.20  2:56.74  3:32.11  4:08.51  4:45.60
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         4:50.67  
       33.59  1:09.36  1:45.46  2:22.37  2:58.95  3:36.40  4:13.53  4:50.67
  3 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        4:56.97  
       34.15  1:10.64  1:47.80  2:25.29  3:03.05  3:41.09  4:19.26  4:56.97
  4 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   5:31.57  
       38.04  1:20.05  2:02.65  2:45.97  3:29.01  4:11.69  4:52.40  5:31.57
  5 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   5:45.01  
       41.22  1:25.27  2:09.56  2:53.35  3:36.44  4:19.77  5:03.12  5:45.01
  6 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       6:27.47  
       39.94  1:25.13  2:12.37  3:00.58  3:51.99  4:43.07  5:35.30  6:27.47
 
Event 25  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     5:38.63  
       35.88  1:16.38  1:59.09  2:42.82  3:27.00  4:11.20  4:55.55  5:38.63
 
Event 25  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                   5:31.00  
       36.46  1:16.94  1:58.95  2:41.37  3:24.03  4:07.11  4:49.99  5:31.00
 
Event 25  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   6:13.27  
       41.03  1:27.43  2:16.30  3:03.54  3:50.89  4:38.18  5:26.42  6:13.27
 
Event 25  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         6:41.37  
       45.41  1:35.35  2:26.19  3:17.80  4:10.40  5:02.02  5:53.11  6:41.37
 
Event 25  Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        8:19.49  
       55.53  1:56.73  2:59.28  4:03.49  5:08.08  6:12.39  7:18.11  8:19.49
 
Event 26  Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                   4:40.46  
       32.46  1:06.93  1:42.02  2:17.75  2:54.09  3:30.19  4:06.98  4:40.46
 
Event 26  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   4:14.92  
       29.60  1:01.42  1:33.35  2:05.62  2:37.45  3:09.83  3:42.79  4:14.92
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         4:25.75  
       30.91  1:04.00  1:37.80  2:11.85  2:45.68  3:19.67  3:53.70  4:25.75
  3 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                        4:26.23  
       29.99  1:02.31  1:35.73  2:09.47  2:43.56  3:17.74  3:52.69  4:26.23
  4 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        4:43.03  
       31.18  1:05.85  1:41.23  2:17.35  2:53.78  3:30.47  4:07.22  4:43.03
 
Event 26  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     4:06.87  
       28.45    59.06  1:30.37  2:02.02  2:33.62  3:05.15  3:36.35  4:06.87
  2 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     4:25.24  
       30.49  1:03.20  1:36.71  2:10.60  2:44.83  3:19.22  3:52.72  4:25.24
  3 Osorio, Gabriel           38 LAS VEGAS-SP                   5:11.99  
       37.93  1:17.35  1:56.24  2:35.38  3:14.43  3:54.05  4:33.18  5:11.99
 
Event 26  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                        4:55.56  
       33.23  1:10.33  1:47.97  2:26.12  3:04.12  3:41.53  4:18.83  4:55.56
  2 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                        6:09.92  
       42.75  1:29.34  2:16.77  3:05.60  3:53.91  4:41.07  5:26.01  6:09.92
 
Event 26  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        4:36.95  
       32.45  1:06.88  1:41.97  2:17.35  2:52.60  3:28.18  4:03.48  4:36.95
  2 Buckley, Tim              47 UNAT-SP                        4:44.14  
       32.42  1:08.06  1:44.42  2:20.82  2:57.32  3:33.63  4:09.52  4:44.14
 
Event 26  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         5:00.49  
       34.14  1:11.60  1:49.88  2:28.12  3:06.42  3:45.00  4:23.42  5:00.49
  2 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                   5:04.66  
       34.27  1:12.51  1:51.94  2:32.08  3:10.82  3:49.43  4:27.68  5:04.66
  3 Fink, Greg                53 UCI-SP                         5:14.74  
       36.60  1:16.08  1:57.01  2:38.02  3:17.58  3:56.70  4:36.60  5:14.74
  4 Foote, David              52 VENTURA-SP                     5:17.95  
       36.49  1:16.62  1:57.96  2:39.79  3:20.20  4:00.54  4:40.32  5:17.95
  5 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             5:54.88  
       40.02  1:23.86  2:08.31  2:53.03  3:38.48  4:24.15  5:10.76  5:54.88
 
Event 26  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     5:04.51  
       35.56  1:14.41  1:54.57  2:34.43  3:13.35  3:51.80  4:28.86  5:04.51
  2 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        5:16.39  
       37.62  1:17.85  1:57.77  2:38.14  3:18.18  3:58.09  4:37.65  5:16.39
  3 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                        5:25.09  
       37.90  1:19.24  2:00.89  2:42.09  3:23.55  4:05.09  4:45.60  5:25.09
 
Event 26  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        5:56.69  
       40.77  1:25.34  2:11.18  2:57.46  3:43.21  4:28.50  5:14.09  5:56.69
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   6:03.15  
       41.03  1:24.35  2:09.09  2:54.43  3:41.24  4:28.38  5:16.80  6:03.15
  3 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                  6:03.99  
       40.77  1:26.13  2:12.59  2:59.12  3:46.75  4:34.15  5:20.97  6:03.99
  4 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                  7:32.23  
       48.80  1:43.68  2:41.95  3:40.29  4:38.60  5:37.19  6:37.21  7:32.23
 
Event 26  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   5:47.49  
       40.01  1:23.84  2:08.30  2:52.59  3:37.32  4:22.19  5:06.41  5:47.49
  2 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        6:10.91  
       42.65  1:30.58  2:19.68  3:08.99  3:56.95  4:43.95  5:28.76  6:10.91
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        6:59.96  
       44.08  1:35.92  2:30.83  3:24.94  4:19.71  5:15.03  6:08.89  6:59.96
 
Event 26  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        6:29.39  
       40.88  1:26.96  2:18.25  3:08.87  4:00.37  4:51.24  5:41.16  6:29.39
  2 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        6:29.76  
       45.41  1:35.85  2:26.87  3:17.98  4:09.00  4:59.40  5:47.17  6:29.76
  3 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                        7:02.44  
       42.91  1:33.62  2:26.91  3:22.49  4:18.63  5:13.98  6:09.05  7:02.44
  4 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         8:32.65  
     1:00.28  2:05.71  3:10.87  4:16.98  5:22.56  6:27.53  7:30.87  8:32.65
 
Event 26  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               6:11.69  
       39.45  1:24.56  2:11.52  2:59.70  3:48.74  4:36.81  5:24.79  6:11.69
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         6:49.69  
       46.17  1:39.14  2:32.05  3:24.71  4:16.81  5:07.69  6:00.07  6:49.69
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 7:31.22  
       53.43  1:52.37  2:52.57  3:51.32  4:48.68  5:45.11  6:38.47  7:31.22
 
Event 27  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                     43.91  
 
Event 27  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                          35.07  
 
Event 27  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                          38.49  
  2 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                       43.48  
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                     44.28  
 
Event 27  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                          38.47  
  2 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                          44.34  
  3 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                          44.60  
  4 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                     45.01  
 
Event 27  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 SCAQ-SP                          37.44  
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                     42.07  
  3 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     42.31  
  4 James, Katy               47 ARIZ-AZ                          46.59  
  5 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                          49.26  
 
Event 27  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                         38.08  
  2 Cremen, Lynn              53 LAS VEGAS-SP                     57.87  
 
Event 27  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Carol           55 LAS VEGAS-SP                     59.97  
 
Event 27  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        1:15.06  
 
Event 28  Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     39.83  
 
Event 28  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                     32.98  
  2 Lowery, Frank             31 HENDERSON-SP                     34.91  
 
Event 28  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                          38.73  
 
Event 28  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                          34.09  
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                          34.25  
 
Event 28  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCAULEY, Wayne           54 SLUG-SP                          35.29  
  2 Liotta, Bob               51 ARIZ-AZ                          35.58  
  3 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                     36.92  
  4 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                     44.55  
 
Event 28  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                           33.24  
  2 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                          37.63  
  3 Campbell, John            55 MISSION-SP                       39.81  
  4 Holder, Richard           58 LAS VEGAS-SP                     41.41  
  5 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                          42.10  
 
Event 28  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                          38.14  
 
Event 28  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                          51.68  
 
Event 28  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                          41.79  
  2 Bond, William             71 ARIZ-AZ                          49.30  
  3 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         1:05.96  
 
Event 28  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                     47.88  
 
Event 28  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Johnston, William         84 WCM-PC                              DQ  
 
Event 29  Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:20.31  
       37.13  1:20.31                                                      
 
Event 29  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        1:03.53  
       30.56  1:03.53                                                      
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               1:18.64  
       38.43  1:18.64                                                      
  3 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:28.92  
       38.73  1:28.92                                                      
 
Event 29  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        1:01.27  
       29.99  1:01.27                                                      
  2 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         1:02.97  
       29.90  1:02.97                                                      
  3 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   1:12.60  
       35.53  1:12.60                                                      
  4 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     1:15.59  
       36.02  1:15.59                                                      
 
Event 29  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        1:07.51  
       32.89  1:07.51                                                      
  2 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        1:10.18  
       34.20  1:10.18                                                      
  3 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                        1:11.31  
       33.15  1:11.31                                                      
  4 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     1:11.47  
       34.12  1:11.47                                                      
  5 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                        1:14.35  
       35.11  1:14.35                                                      
  6 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                        1:15.44  
       36.22  1:15.44                                                      
 
Event 29  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                        1:13.03  
       34.22  1:13.03                                                      
 
Event 29  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   1:22.52  
       39.19  1:22.52                                                      
  2 Cremen, Lynn              53 LAS VEGAS-SP                   1:51.80  
       52.49  1:51.80                                                      
 
Event 29  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Carol           55 LAS VEGAS-SP                   1:44.96  
       50.60  1:44.96                                                      
 
Event 29  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                      1:19.52  
       37.22  1:19.52                                                      
  2 Ridout, Nancy             60 TAM-PC                         1:29.97  
       33.23  1:29.97                                                      
 
Event 29  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        1:40.51  
       47.34  1:40.51                                                      
 
Event 29  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         1:57.27  
       57.85  1:57.27                                                      
 
Event 29  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        1:54.00  
       52.24  1:54.00                                                      
 
Event 30  Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     59.39  
       28.25    59.39                                                      
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                   1:07.08  
       31.53  1:07.08                                                      
 
Event 30  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                          57.27  
       27.25    57.27                                                      
  2 Baysinger, Tyler          29 ARIZ-AZ                          58.21  
       26.59    58.21                                                      
 
Event 30  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cadaval, Manuel           30 LAS VEGAS-SP                     56.52  
       26.97    56.52                                                      
  2 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                          57.46  
       28.13    57.46                                                      
  3 Menzel, Todd              30 TYR-MN                           59.85  
       28.97    59.85                                                      
 
Event 30  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           53.69  
       25.89    53.69                                                      
  2 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                          58.54  
       28.59    58.54                                                      
  3 Carlsen, Richard          43 MISSION-SP                     1:06.85  
       31.58  1:06.85                                                      
 -- Jennings, Don             42 HENDERSON-SP                        DQ  
       27.43       DQ                                                      
 
Event 30  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                          57.67  
       27.64    57.67                                                      
  2 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                          57.95  
       28.92    57.95                                                      
 
Event 30  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                      59.98  
       28.98    59.98                                                      
  2 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         1:02.24  
       30.18  1:02.24                                                      
  3 Fink, Greg                53 UCI-SP                         1:05.28  
       31.91  1:05.28                                                      
  4 Singer, Gary              50 UCI-SP                         1:09.78  
       32.53  1:09.78                                                      
  5 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                   1:26.17  
       41.88  1:26.17                                                      
 
Event 30  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                         1:01.75  
       29.52  1:01.75                                                      
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     1:04.51  
       31.94  1:04.51                                                      
  3 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        1:07.66  
       32.85  1:07.66                                                      
  4 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        1:09.47  
       33.32  1:09.47                                                      
  5 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                        1:10.62  
       34.17  1:10.62                                                      
  6 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                        1:21.66  
       38.48  1:21.66                                                      
 
Event 30  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        1:05.13  
       30.73  1:05.13                                                      
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   1:16.45  
       37.06  1:16.45                                                      
  3 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        1:20.48  
       39.16  1:20.48                                                      
  4 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                  1:30.08  
       41.06  1:30.08                                                      
 
Event 30  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               1:01.36  
       29.61  1:01.36                                                      
  2 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   1:13.98  
       35.75  1:13.98                                                      
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        1:25.32  
       40.68  1:25.32                                                      
 
Event 30  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        1:14.29  
       34.87  1:14.29                                                      
  2 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        1:16.02  
       36.65  1:16.02                                                      
  3 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        1:22.66  
       17.98  1:22.66                                                      
  4 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                        1:27.30  
       40.93  1:27.30                                                      
  5 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                   1:33.41  
       43.69  1:33.41                                                      
  6 Rolph, Bob                71 MISSION-SP                     1:35.28  
       42.78  1:35.28                                                      
  7 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         1:40.44  
       48.12  1:40.44                                                      
  8 Bond, William             71 ARIZ-AZ                        1:49.18  
       47.51  1:49.18                                                      
 
Event 30  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:15.72  
       35.12  1:15.72                                                      
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         1:25.77  
       40.82  1:25.77                                                      
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 1:36.46  
       47.17  1:36.46                                                      
 
Event 31  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       3:45.26  
       49.81  1:47.80  2:48.28  3:45.26                                    
 
Event 31  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         4:39.76  
       58.86  2:09.35  3:24.30  4:39.76                                    
 
Event 31  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        3:38.89  
       47.24  1:43.22  2:41.71  3:38.89                                    
 
Event 31  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 PIRANHA-PC                     3:59.42  
       53.94  1:55.10  2:58.12  3:59.42                                    
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        6:34.40  
     1:29.06  3:08.82  4:52.39  6:34.40                                    
 
Event 32  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   2:12.65  
       29.64  1:03.00  1:37.61  2:12.65                                    
  2 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                        2:16.77  
       30.24  1:04.95  1:40.59  2:16.77                                    
 
Event 32  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     2:07.86  
       29.16  1:01.73  1:34.30  2:07.86                                    
 
Event 32  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        2:27.63  
       34.30  1:13.20  1:50.33  2:27.63                                    
  2 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  2:31.87  
       35.16  1:13.53  1:51.75  2:31.87                                    
  3 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        3:00.94  
       39.97  1:27.37  2:15.22  3:00.94                                    
 
Event 32  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52 VENTURA-SP                     2:21.86  
       31.60  1:08.33  1:44.58  2:21.86                                    
  2 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             3:26.70  
       45.99  1:39.70  2:34.85  3:26.70                                    
 
Event 32  Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        3:26.89  
       50.91  1:48.33  2:44.49  3:26.89                                    
 
Event 32  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 6:51.01  
     1:34.88  3:21.14  5:05.48  6:51.01                                    
 
Event 33  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:07.79  
     1) McCue, Marika 39                2) Pollard, Paula 39              
     3) Winslow, Laura 42               4) Martin, Louise 33              
       33.36  1:03.73  1:35.83  2:07.79                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:11.96  
     1) Ray, Kimberly 25                2) Adams, Kari 36                 
     3) Philippi, Diana 34              4) Hodges, Lesley 27              
       32.74  1:05.85  1:42.64  2:11.96                                    
 
Event 33  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:20.31  
     1) Battin, Carolyn 48              2) Reeve, Pat 49                  
     3) Bloore, Judy 50                 4) Barry, Robin 35                
       36.23  1:11.47  1:46.76  2:20.31                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:45.40  
     1) Ladd, Courtney 19               2) Caldwell, Carol 55             
     3) Cremen, Lynn 53                 4) James, Paula 43                
       36.26  1:23.74  2:11.91  2:45.40                                    
 
Event 33  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:46.33  
     1) Coggeshall, Nancy 46            2) Kinney, Nancy 73               
     3) Bayly, Helen 65                 4) James, Katy 47                 
       37.15  1:25.89  2:10.59  2:46.33                                    
 
Event 34  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:43.56  
     1) Fernandez, Dickie 31            2) Nichols, Kory 26               
     3) Baysinger, Tyler 29             4) Stites, Jim 45                 
       26.14    51.01  1:16.62  1:43.56                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   1:49.18  
     1) Hughes, Keith 40                2) Osorio, Gabriel 38             
     3) Boodt, Bradley 34               4) Cadaval, Manuel 30             
       30.26    57.62  1:22.93  1:49.18                                    
  3 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      1:49.66  
     1) Dervishian, Brandon 23          2) Thompson, Gary 37              
     3) Donoghue, Jansen 24             4) Jennings, Don 42               
       26.56    54.29  1:24.64  1:49.66                                    
 
Event 34  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:01.16  
     1) Roth, Barry 48                  2) Bailey, Hop 55                 
     3) Sparr, Patrick 55               4) Lewis, Robert 59               
       26.47    58.83  1:30.58  2:01.16                                    
  2 MISSION VIEJO NADADORES-SP  'A'                             2:03.35  
     1) Campbell, John 55               2) Moore, Mark 44                 
     3) Rolph, Bob 71                   4) Carlsen, Richard 43            
       31.40  1:02.02  1:45.24  2:03.35                                    
 
Event 34  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:34.94  
     1) Liotta, Bob 51                  2) Whitten, Phillip 59            
     3) Bond, William 71                4) Johnson, Ron 71                
       33.61  1:15.17  1:59.60  2:34.94                                    
 
Event 35  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                     38.44  
 
Event 35  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                          30.92  
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                           34.18  
  3 Commons, Trisha           38 DALAND-SP                        44.54  
 
Event 35  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                     38.24  
  2 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                          45.48  
 
Event 35  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               47 ARIZ-AZ                          38.82  
  2 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     40.04  
  3 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                     40.48  
  4 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                          41.70  
 
Event 35  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                        41.13  
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                          43.57  
 
Event 35  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        1:00.68  
 
Event 35  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                          50.12  
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        1:11.83  
 
Event 36  Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     33.28  
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     39.31  
 
Event 36  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                          32.32  
 
Event 36  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                       28.30  
 
Event 36  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           28.42  
 
Event 36  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                    30.35  
 
Event 36  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Singer, Gary              50 UCI-SP                           36.83  
 
Event 36  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                           32.30  
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                       37.27  
  3 Campbell, John            55 MISSION-SP                       37.60  
 
Event 36  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                          47.66  
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                     47.74  
 
Event 36  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                          40.46  
  2 Baker, Donald             71 SDSM-SI                          42.39  
  3 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                     53.36  
  4 Schofield, Steven         70 SWM-SP                           59.22  
 
Event 36  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                     50.95  
 
Event 36  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                         1:03.95  
 
Event 37  Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:37.26  
       45.88  1:37.26                                                      
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        1:15.68  
       36.13  1:15.68                                                      
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               1:33.31  
       45.00  1:33.31                                                      
  3 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:50.48  
       50.65  1:50.48                                                      
 
Event 37  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        1:23.65  
       39.44  1:23.65                                                      
  2 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     1:32.28  
       44.16  1:32.28                                                      
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   1:33.97  
       45.35  1:33.97                                                      
 
Event 37  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        1:22.32  
       39.36  1:22.32                                                      
  2 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                        1:36.28  
       45.11  1:36.28                                                      
  3 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                        1:36.67  
       45.32  1:36.67                                                      
 
Event 37  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 SCAQ-SP                        1:23.06  
       39.40  1:23.06                                                      
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                   1:37.83  
       44.37  1:37.83                                                      
 
Event 37  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       1:23.53  
       39.63  1:23.53                                                      
 
Event 38  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   1:13.23  
       34.36  1:13.23                                                      
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         1:17.59  
       37.21  1:17.59                                                      
  3 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        1:24.26  
       40.53  1:24.26                                                      
 
Event 38  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Thompson, Gary            37 HENDERSON-SP                        DQ  
       37.80       DQ                                                      
 
Event 38  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                        1:10.39  
       33.00  1:10.39                                                      
 
Event 38  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                        1:15.01  
       35.36  1:15.01                                                      
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        1:15.59  
       35.47  1:15.59                                                      
 
Event 38  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               51 ARIZ-AZ                        1:18.90  
       37.46  1:18.90                                                      
  2 McCAULEY, Wayne           54 SLUG-SP                        1:24.71  
       38.77  1:24.71                                                      
  3 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             1:28.98  
       43.32  1:28.98                                                      
  4 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                   1:42.76  
       48.24  1:42.76                                                      
 
Event 38  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                         1:13.47  
       34.51  1:13.47                                                      
  2 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        1:24.84  
       39.55  1:24.84                                                      
  3 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                        1:32.44  
       44.45  1:32.44                                                      
  4 Holder, Richard           58 LAS VEGAS-SP                   1:33.05  
       44.31  1:33.05                                                      
 
Event 38  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        1:25.45  
       39.74  1:25.45                                                      
 
Event 38  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        1:36.68  
       44.50  1:36.68                                                      
  2 Bond, William             71 ARIZ-AZ                        1:57.63  
       54.32  1:57.63                                                      
 
Event 38  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:44.05  
       48.79  1:44.05                                                      
  2 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                   1:49.05  
       50.16  1:49.05                                                      
 
Event 38  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                         2:35.74  
     1:19.01  2:35.74                                                      
 
Event 39  Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   3:09.30  
       40.69  1:28.73  2:22.24  3:09.30                                    
 
Event 39  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                   3:06.83  
       39.50  1:27.81  2:22.54  3:06.83                                    
 
Event 39  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                   2:48.04  
       34.55  1:19.36  2:11.50  2:48.04                                    
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               3:06.62  
       44.15  1:33.53  2:24.49  3:06.62                                    
 
Event 39  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        2:34.57  
       33.82  1:13.15  1:58.57  2:34.57                                    
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         2:39.08  
       34.83  1:14.42  2:02.34  2:39.08                                    
  3 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         2:45.67  
       34.30  1:18.33  2:08.42  2:45.67                                    
  4 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   2:58.04  
       38.61  1:28.08  2:18.52  2:58.04                                    
 
Event 39  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        2:51.29  
       37.24  1:25.64  2:10.36  2:51.29                                    
  2 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        2:53.34  
       36.12  1:25.45  2:15.40  2:53.34                                    
  3 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                   3:06.52  
       40.53  1:26.84  2:22.82  3:06.52                                    
 -- Dore, Mar                 42 SDSM-SI                             DQ  
       47.85  1:49.43  2:51.08       DQ                                    
 
Event 39  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                   2:57.95  
       38.79  1:26.64  2:19.58  2:57.95                                    
  2 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                        3:11.64  
       39.05  1:30.52  2:26.97  3:11.64                                    
  3 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        3:13.54  
       45.27  1:32.75  2:28.44  3:13.54                                    
  4 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                        3:27.53  
       46.83  1:38.11  2:41.63  3:27.53                                    
 
Event 39  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       2:39.81  
       36.15  1:18.63  2:04.74  2:39.81                                    
  2 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   3:39.86  
       49.13  1:44.13  2:51.22  3:39.86                                    
 
Event 39  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         4:09.93  
     1:00.12  2:09.25  3:18.99  4:09.93                                    
 
Event 39  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                      3:25.40  
       43.61  1:33.46  2:36.09  3:25.40                                    
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        3:26.65  
       43.84  1:39.04  2:42.11  3:26.65                                    
 
Event 39  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        5:25.53  
     1:08.27  2:29.34  4:18.97  5:25.53                                    
 
Event 39  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        4:01.95  
       56.16  1:58.02  3:05.83  4:01.95                                    
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        5:36.25  
     1:27.70  2:44.85  4:24.40  5:36.25                                    
 
Event 40  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                        2:24.26  
       29.51  1:06.91  1:51.02  2:24.26                                    
 
Event 40  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   2:14.67  
       28.66  1:03.11  1:43.52  2:14.67                                    
  2 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        2:35.67  
       32.56  1:14.81  2:01.20  2:35.67                                    
  3 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   2:36.55  
       33.07  1:14.79  1:58.35  2:36.55                                    
 
Event 40  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     2:24.31  
       30.82  1:07.66  1:51.03  2:24.31                                    
 
Event 40  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  2:28.46  
       31.55  1:09.00  1:54.27  2:28.46                                    
 
Event 40  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52 VENTURA-SP                     2:22.04  
       31.01  1:06.38  1:50.40  2:22.04                                    
  2 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    2:31.14  
       32.24  1:13.28  1:57.35  2:31.14                                    
  3 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             2:57.39  
       38.61  1:26.03  2:16.10  2:57.39                                    
 
Event 40  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        2:51.32  
       36.35  1:22.53  2:12.67  2:51.32                                    
 
Event 40  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        2:46.58  
       34.74  1:20.24  2:08.12  2:46.58                                    
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   3:48.06  
       53.15  1:47.97  3:03.49  3:48.06                                    
 
Event 40  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               2:46.35  
       33.69  1:19.65  2:08.61  2:46.35                                    
  2 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        3:20.48  
       41.76  1:37.82  2:35.75  3:20.48                                    
 
Event 40  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        3:32.73  
       47.32  1:45.87  2:44.24  3:32.73                                    
 
Event 40  Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               3:30.56  
       47.37  1:46.98  2:46.65  3:30.56                                    
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         4:02.76  
       58.69  2:04.57  3:13.59  4:02.76                                    
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 5:05.35  
     1:13.98  2:34.66  4:08.08  5:05.35                                    
 
Event 41  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      5:47.83  
     1) Reeve, Pat 49                   2) Barry, Robin 35                
     3) Zhan, Mike 34                   4) Schiffman, Bob 50              
 
Event 42  Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                                   DQ  
     1) Wolle, Jordan 74                2) Wolle, Marian 74               
     3) Baker, Donald 71                4) Lund, Lynne 62                 
       42.94  1:33.67  2:32.24  3:27.03  4:08.92  4:56.85  5:47.22  7:12.87
     7:44.60  8:59.74 10:14.70 11:28.53 13:00.02 13:00.02 13:51.83       DQ
 
Event 43  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                  10:32.93  
       34.62  1:13.06  1:52.15  2:31.39  3:11.62  3:52.04  4:32.49  5:12.68
     5:53.25  6:33.95  7:14.65  7:55.64  9:16.62  9:16.62  9:55.32 10:32.93
 
Event 43  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                       10:20.45  
       35.45  1:13.76  1:52.42  2:31.35  3:10.31  3:49.25  4:28.47  5:07.88
     5:47.21  6:26.41  7:05.61  7:44.97  9:03.38  9:03.38  9:42.64 10:20.45
  2 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                      13:11.72  
       41.73  1:27.81  2:16.64  3:07.40  3:57.87  4:48.22  5:38.46  6:30.12
     7:19.67  8:10.49  9:01.56  9:53.03 11:33.94 11:33.94 12:22.96 13:11.72
 
Event 43  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                    11:35.56  
       37.40  1:19.17  2:02.36  2:46.33  3:30.90  4:15.27  4:59.70  5:44.55
     6:28.89  7:13.46  7:58.10  8:42.68 10:11.75 10:11.75 10:55.01 11:35.56
  2 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                       12:47.82  
       40.96  1:26.08  2:12.76  3:01.35  3:50.48  4:39.62  5:28.23  6:17.49
     7:06.52  7:56.41  8:46.10  9:35.45 11:13.75 11:13.75 12:02.16 12:47.82
 
Event 43  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                  11:07.22  
       36.74  1:17.87  1:59.94  2:42.11  3:24.38  4:06.27  4:48.83  5:30.89
     6:13.22  6:55.89  7:38.15  8:20.24  9:44.93  9:44.93 10:27.04 11:07.22
  2 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                       13:07.27  
       44.09  1:31.78  2:21.20  3:10.50  4:00.54  4:49.85  5:39.53  6:29.58
     7:20.06  8:10.15  9:00.65  9:51.18 11:30.29 11:30.29 12:19.75 13:07.27
 
Event 43  Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                       16:59.75  
       58.05  2:01.75  3:05.72  4:09.86  5:14.97  6:19.76  7:23.77  8:28.26
     9:32.54 10:36.66 11:41.22 12:45.87 14:53.60 14:53.60 15:57.29 16:59.75
 
Event 43  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         9:10.79  
       31.87  1:05.98  1:40.58  2:15.23  2:49.60  3:24.16  3:59.29  4:34.22
     5:08.95  5:43.63  6:18.28  6:52.94  8:03.03  8:03.03  8:37.65  9:10.79
 
Event 43  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                       11:24.67  
       39.53  1:22.39  2:06.11  2:50.64  3:35.30  4:19.68  5:03.54  5:46.99
     6:30.52  7:13.76  7:56.63  8:39.56 10:04.09 10:04.09 10:45.36 11:24.67
 
Event 43  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        9:46.31  
       35.82  1:15.06  1:52.20  2:30.11  3:07.16  3:44.20  4:20.96  4:58.25
     5:34.35  6:11.17  6:47.43  7:25.07  8:36.82  8:36.82  9:12.38  9:46.31
 
Event 43  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                  10:50.00  
       33.91  1:12.81  1:53.54  2:34.98  3:15.81  3:56.75  4:37.99  5:19.85
     6:01.31  6:43.33  7:24.75  8:06.40  9:30.38  9:30.38 10:11.38 10:50.00
 
Event 43  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                    10:36.60  
       37.22  1:17.95  1:59.42  2:40.04  3:20.14  3:59.78  4:40.58  5:20.71
     6:00.81  6:40.60  7:21.64  8:01.86  9:21.13  9:21.13  9:59.85 10:36.60
  2 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                       11:45.38  
       39.10  1:22.98  2:08.48  2:54.77  3:40.11  4:25.87  5:11.08  5:56.49
     6:41.32  7:25.70  8:10.31  8:55.27 10:23.42 10:23.42 11:06.24 11:45.38
  3 Trapp, Tom                58 BEACH-SP                      14:38.63  
       47.98  1:39.05  2:32.57  3:26.93  4:21.47  5:16.54  6:12.53  7:08.35
     8:04.48  9:00.29  9:55.82 10:51.53 12:43.42 12:43.42 13:37.19 14:38.63
 
Event 43  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                 12:31.21  
       41.39  1:28.68  2:16.70  3:04.66  3:52.48  4:39.86  5:27.66  6:15.39
     7:03.25  7:50.48  8:37.41  9:24.42 10:58.31 10:58.31 11:44.85 12:31.21
  2 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                 15:58.48  
       46.53  1:42.57  2:42.33  3:43.39  4:46.14  5:49.11  6:51.02  7:53.39
     8:54.92  9:56.67 10:59.00 11:59.18 14:01.65 14:01.65 15:02.97 15:58.48
 
Event 43  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                  12:06.06  
       40.48  1:25.48  2:12.09  2:58.34  3:44.71  4:31.00  5:17.27  6:03.48
     6:50.11  7:36.42  8:22.45  9:08.61 10:38.07 10:38.07 11:23.40 12:06.06
 
Event 43  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                        14:29.45  
       49.89  1:45.16  2:40.53  3:35.62  4:30.42  5:25.60  6:21.16  7:16.69
     8:11.48  9:06.80 10:01.51 10:56.37 12:44.62 12:44.62 13:37.99 14:29.45
 
Event 43  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                        21:46.02  
     1:09.28  2:27.97  3:49.11  5:11.35  6:33.99  7:58.39  9:19.01 10:43.49
    12:09.95 13:32.62 15:00.01 16:24.63 19:09.55 19:09.55 20:31.73 21:46.02


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.