Home USMS Website


 

Licensed to UCI-Masters(Univ of CA-Irvine)
                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/15/2003 08:02 PM
      11th Annual Holiday Invitational & SPMA Champ, Sanction #: 333-0xx       
                  December 12-14, 2003  Belmont Plaza, LB, CA                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          23 LBG-SP              20:00.00   20:25.00    9  
       37.16  1:16.13  1:56.01  2:36.53  3:17.39  3:58.33  4:39.31  5:21.10
     6:02.31  6:43.25  7:24.12  8:04.89  8:45.76  9:26.34 10:07.11 10:48.28
    11:28.94 12:10.04 12:51.51 13:33.05 14:14.70 14:57.07 15:37.93 16:19.54
    17:01.46 17:43.26 18:25.27 19:06.65 19:46.92 20:25.00                  
 
Event 1  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Monica               29 UCI-SP              25:00.00   20:38.96    9  
       38.83  1:20.33  2:03.03  2:45.86  3:28.18  4:10.72  4:52.78  5:35.26
     6:17.06  6:58.78  7:40.31  8:22.12  9:03.61  9:45.77 10:27.23 11:08.90
    11:50.34 12:31.43 13:12.69 13:53.85 14:34.86 15:15.99 15:57.03 16:38.17
    17:18.82 17:59.44 18:40.14 19:20.85 20:00.77 20:38.96                  
 
Event 1  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           30 NOVA-SP             19:20.50   19:19.20    9  
       35.23  1:13.06  1:51.66  2:30.21  3:09.20  3:48.30  4:27.19  5:06.01
     5:44.71  6:23.44  7:02.44  7:41.91  8:21.00  8:59.78  9:38.97 10:17.68
    10:56.65 11:35.57 12:15.26 12:55.33 13:34.34 14:13.79 14:51.62 15:29.83
    16:07.86 16:46.50 17:25.25 18:04.11 18:42.26 19:19.20                  
  2 Reilly, Meg               34 MISSION-SP          19:54.30   20:14.77    7  
       35.74  1:14.08  1:53.61  2:33.45  3:13.02  3:52.71  4:32.29  5:12.41
     5:52.84  6:33.53  7:14.14  7:54.99  8:36.26  9:17.28  9:58.53 10:39.45
    11:20.17 12:01.63 12:42.87 13:24.48 14:05.92 14:47.34 15:28.56 16:09.63
    16:51.17 17:32.80 18:13.61 18:54.66 19:35.52 20:14.77                  
  3 Barrett, Connie           34 MISSION-SP          28:30.15   27:45.98    6  
       45.82  1:37.14  2:30.24  3:24.62  4:18.61  5:14.82  6:10.73  7:06.93
     8:03.20  8:58.97  9:56.30 10:53.87 11:50.48 12:48.03 13:44.07 14:40.67
    15:36.36 16:32.86 17:29.57 18:26.54 19:23.12 20:18.50 21:13.98 22:10.33
    23:06.25 24:02.32 24:59.72 25:56.53 26:53.42 27:45.98                  
 
Event 1  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         38 RMM-CO              19:06.47   18:54.76    9  
       34.56  1:11.68  1:49.47  2:27.23  3:04.94  3:42.84  4:21.22  4:59.40
     5:37.35  6:15.08  6:52.88  7:30.66  8:08.39  8:46.30  9:24.02 10:01.54
    10:39.64 11:17.26 11:55.16 12:33.47 13:11.72 13:49.68 14:27.94 15:06.43
    15:44.86 16:22.96 17:01.07 17:39.24 18:17.23 18:54.76                  
  2 Richter, Jennifer         35 MISSION-SP          23:40.69   23:16.92    7  
       41.84  1:26.02  2:11.12  2:57.08  3:43.21  4:29.33  5:15.55  6:02.81
     6:49.82  7:37.14  8:23.68  9:10.56  9:57.30 10:44.80 11:32.19 12:18.26
    13:06.27 13:52.34 14:39.69 15:25.96 16:12.87 17:00.14 17:47.60 18:34.68
    19:23.13 20:11.00 20:57.88 21:45.78 22:32.61 23:16.92                  
  3 Colette, Laura            39 MOUNTAIN VIEW-PC    23:00.00   25:03.51    6  
       40.64  1:25.61  2:12.47  3:00.16  3:50.04  4:40.11  5:30.29  6:20.33
     7:09.72  7:58.53  8:49.24  9:37.79 10:27.08 11:16.26 12:06.73 12:56.46
    13:45.70 14:37.03 15:27.07 16:19.12 17:08.97 18:00.20 18:54.13 19:45.89
    20:39.95 21:32.61 22:24.12 23:16.91 24:11.27 25:03.51                  
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         50 UCLA-SP             21:30.00   20:22.38    9  
       37.92  1:19.19  2:00.65  2:41.72  3:22.62  4:03.23  4:44.21  5:25.18
     6:06.09  6:46.76  7:27.33  8:07.97  8:48.40  9:28.75 10:09.10 10:49.93
    11:31.10 12:12.45 12:53.55 13:34.84 14:15.62 14:56.27 15:36.88 16:17.87
    16:58.79 17:39.83 18:21.13 19:02.23 19:43.40 20:22.38                  
  2 Kittrell, Sherry          51 UNAT-SP             21:39.84   21:43.02    7  
       39.02  1:20.52  2:03.13  2:46.25  3:29.60  4:13.35  4:57.42  5:41.40
     6:25.31  7:09.35  7:53.51  8:37.40  9:21.48 10:05.94 10:49.87 11:33.64
    12:17.52 13:01.16 13:45.07 14:29.02 15:12.34 15:55.96 16:39.99 17:24.02
    18:07.65 18:51.56 19:35.01 20:18.29 21:01.41 21:43.02                  
  3 Deschenes, Elizabeth      50 NOVA-SP             24:15.23   22:12.60    6  
       40.02  1:23.03  2:07.33  2:52.57  3:37.77  4:22.39  5:07.46  5:52.63
     6:37.99  7:22.64  8:07.93  8:53.05  9:37.92 10:23.52 11:08.25 11:53.09
    12:37.70 13:22.80 14:06.95 14:51.63 15:36.55 16:21.37 17:06.16 17:50.48
    18:34.78 19:18.96 20:03.19 20:47.34 21:30.78 22:12.60                  
  4 Church, Mary              53 WH2O-SP             29:02.00   29:30.98    5  
       51.87  1:48.96  2:46.19  3:44.39  4:41.96  5:40.74  6:39.64  7:38.54
     8:37.96  9:37.33 10:36.75 11:36.73 12:36.35 13:37.06 14:36.94 15:37.98
    16:38.31 17:38.66 18:39.59 19:39.59 20:39.73 21:39.12 22:38.60 23:38.91
    24:39.10 25:39.82 26:40.19 27:39.59 28:36.82 29:30.98                  
  5 Bamford, Linda            50 VENTURA-SP          31:00.00   29:51.80    4  
       54.74  1:51.92  2:51.67  3:49.30  4:49.12  5:48.87  6:48.51  7:48.80
     8:50.63  9:50.23 10:50.51 11:51.51 12:53.07 13:54.19 14:53.69 15:55.46
    16:55.94 17:56.54 18:55.11 19:54.59 20:55.59 21:55.01 22:53.99 23:53.43
    24:52.41 25:52.79 26:53.04 27:54.36 28:54.77 29:51.80                  
 
Event 1  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         56 UCLA-SP             26:45.00   25:13.47    9  
       46.00  1:35.24  2:26.13  3:17.75  4:10.00  5:01.17  5:52.66  6:43.74
     7:35.09  8:24.98  9:15.49 10:06.18 10:56.28 11:46.76 12:37.32 13:28.11
    14:18.98 15:09.41 15:59.50 16:50.23 17:41.55 18:31.65 19:22.23 20:12.52
    21:02.38 21:53.05 22:43.09 23:33.52 24:23.96 25:13.47                  
  2 Anziano, Marcia           58 RMM-CO              26:15.10   25:48.24    7  
       47.06  1:38.03  2:29.56  3:21.09  4:13.49  5:04.55  5:56.36  6:47.77
     7:40.35  8:32.52  9:24.90 10:17.73 11:09.50 12:01.71 12:53.40 13:45.06
    14:37.10 15:29.13 16:21.64 17:13.92 18:05.96 18:57.61 19:49.46 20:41.95
    21:33.57 22:25.60 23:17.24 24:08.82 24:59.88 25:48.24                  
 
Event 1  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        62 HSAM-SI             28:15.00   28:30.49    9  
       48.23  1:42.38  2:37.14  3:32.80  4:27.99  5:24.67  6:21.27  7:18.82
     8:15.53  9:11.76 10:07.84 11:04.66 12:00.82 12:57.65 13:54.44 14:51.42
    15:48.98 16:47.16 17:45.39 18:44.00 19:42.17 20:41.01 21:40.74 22:40.02
    23:39.58 24:38.27 25:37.37 26:36.18 27:35.28 28:30.49                  
  2 Ramey, Marilyn            63 HSAM-SI             29:56.93   29:29.91    7  
       56.50  1:55.28  2:53.70  3:53.16  4:51.20  5:50.32  6:48.70  7:46.85
     8:44.81  9:43.99 10:43.35 11:42.95 12:42.30 13:41.22 14:40.23 15:39.66
    16:39.41 17:38.53 18:37.61 19:36.53 20:35.17 21:34.15 22:34.08 23:33.78
    24:33.40 25:32.51 26:32.30 27:31.15 28:30.98 29:29.91                  
  3 Geoffrion, Helen          64 UCLA-SP             33:50.00   30:50.59    6  
       52.52  1:52.20  2:53.07  3:54.03  4:55.53  5:57.17  6:58.84  8:00.76
     9:03.42 10:05.24 11:05.65 12:06.27 13:06.54 14:06.59 15:07.30 16:06.20
    17:11.83 18:16.18 19:20.01 20:23.57 21:26.81 22:30.92 23:34.49 24:38.05
    25:41.63 26:45.23 27:48.52 28:50.62 29:52.90 30:50.59                  
 
Event 1  Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SANTA BARBARA-SP    30:05.60   30:47.50    9  
       53.13  1:51.73  2:49.99  3:50.34  4:50.67  5:50.12  6:49.89  7:51.16
     8:52.52  9:55.88 10:58.04 11:59.75 13:02.36 14:04.75 15:07.06 16:09.76
    17:11.65 18:15.11 19:18.72 20:21.62 21:24.14 22:27.02 23:30.13         
    25:39.35 26:41.08 27:43.50 28:45.03 29:46.99 30:47.50                  
 
Event 1  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           70 HSAM-SI             45:16.00   40:05.50    9  
     1:15.12  2:34.59  3:53.34  5:12.89  6:31.71  7:49.14  9:08.32 10:28.22
    11:47.48 13:06.84 14:26.84 15:47.00 17:08.75 18:29.41 19:49.16 21:08.24
    22:29.15 23:50.00 25:09.04 26:29.09 27:49.59 29:11.38 30:33.50 31:54.32
    33:15.99 34:38.14 36:00.42 37:22.95 38:46.43 40:05.50                  
 
Event 1  Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               76 HSAM-SI             33:44.45   34:58.00    9  
     1:04.92  2:14.31  3:25.72           5:42.65  6:52.23  7:59.79  9:09.44
    10:18.42 11:25.99 13:46.67 14:56.63 16:04.41 17:14.86 18:24.22 19:33.44
             21:57.95          24:22.02 25:33.10 26:43.84 27:56.60         
    30:19.79 31:29.38 32:39.70 33:51.64 34:58.26 34:58.00                  
 
Event 1  Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowersock, Lousie         81 COAST-SP                  NT   36:03.77    9  
     1:03.32  2:13.31  3:23.89  4:37.29  5:47.17  6:59.87  8:11.66  9:23.44
    10:34.96 11:46.91 12:59.33 14:11.52 15:25.94 16:36.79 17:51.12 19:02.81
    20:16.02 21:28.51 22:40.93 23:53.00 25:08.44 26:20.03 27:32.56 28:45.41
    29:58.74 31:14.72 32:26.39 33:39.78 34:52.89 36:03.77                  
 
Event 1  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Campo, Brandon        27 WH2O-SP             25:00.00   24:45.16    9  
       46.66  1:33.34  2:20.63  3:09.18  3:58.19  4:47.84  5:36.92  6:26.49
     7:17.30  8:08.03  8:57.60  9:48.42 10:38.50 11:29.48 12:19.70 13:09.87
    14:00.64 14:51.35 15:40.77 16:30.45 17:20.77 18:10.79 19:00.73 19:51.23
    20:41.93 21:31.42 22:21.58 23:11.48 24:00.37 24:45.16                  
 
Event 1  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              31 UCI-SP              20:30.00   19:52.23    9  
       34.36  1:11.78  1:50.34  2:30.06  3:10.12  3:50.07  4:30.19  5:10.13
     5:50.55  6:30.93  7:10.83  7:51.70  8:32.07  9:12.28  9:52.32 10:33.21
    11:13.62 11:54.39 12:35.51 13:16.15 13:57.46 14:38.66 15:19.75 16:00.57
    16:41.64 17:19.06 17:57.99 18:37.07 19:15.74 19:52.23                  
 
Event 1  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hockstein, Erik           35 UNAT-SP             30:00.00   16:12.88    9  
       29.88  1:02.47  1:35.16  2:07.69  2:40.22                           
              5:23.84  5:56.33  6:29.02  7:01.37  7:33.97  8:06.71  8:39.76
     9:12.76  9:45.66 10:18.55 10:51.17 11:23.63 11:56.07 12:28.58 13:01.13
    13:33.34 14:05.52 14:37.81 15:10.15 15:41.96 16:12.88                  
  2 Shaffer, Mike             38 VENTURA-SP          17:30.00   16:16.20    7  
       28.20    58.99  1:30.57  2:02.60  2:35.05  3:07.57  3:40.28  4:13.06
     4:45.96  5:18.82  5:51.76  6:24.58  6:57.37  7:30.33  8:03.47  8:36.16
     9:09.11  9:42.04 10:15.16 10:48.27 11:21.35 11:54.63 12:27.85 13:00.79
    13:33.93 14:06.97 14:40.04 15:12.74 15:45.14 16:16.20                  
  3 Nelson, Forrest           38 ROSE-SP             19:30.30   18:32.61    6  
       34.06  1:11.95  1:49.84  2:28.36  3:06.99  3:45.36  4:22.89  5:01.18
     5:39.06  6:16.81  6:54.53  7:31.82  8:09.53  8:46.91  9:24.15 10:01.84
    10:39.00 11:15.68 11:53.01 12:30.12 13:07.14 13:44.01 14:20.92 14:57.48
    15:33.67 16:09.83 16:45.70 17:21.95 17:57.96 18:32.61                  
  4 Young, Chad               39 UCLA-SP             23:00.00   19:19.42    5  
       34.10  1:10.97  1:48.66  2:26.72  3:05.13  3:43.57  4:22.34  5:00.96
     5:39.80  6:19.02  6:58.34  7:37.48  8:16.32  8:55.15  9:34.72 10:13.89
    10:53.24 11:32.38 12:11.45 12:50.95 13:30.09 14:09.48 14:48.67 15:27.78
    16:07.04 16:46.00 17:24.86 18:03.57 18:41.88 19:19.42                  
  5 Grubb, Eric               39 LBG-SP              26:38.84   28:09.10    4  
       43.85  1:32.51  2:24.88  3:19.25  4:15.52  5:13.32  6:08.34  7:03.69
     7:57.55  8:53.44  9:50.94 10:46.82 11:44.55 12:42.94 13:41.00 14:39.66
    15:37.37 16:33.71 17:31.67 18:33.40 19:31.05 20:28.30 21:24.60 22:20.28
    23:18.28 24:16.22 25:14.78 26:14.09 27:15.35 28:09.10                  
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ** Tidmarsh, verify regi  43 MENLO-PC            17:00.00   16:42.00    9  
       30.99  1:04.31  1:37.55  2:10.73  2:43.87  3:17.18  3:50.35  4:23.61
     4:57.23  5:30.53  6:04.35  6:37.98  7:11.50  7:45.20  8:18.71  8:52.48
     9:26.46 10:00.10 10:33.83 11:07.70 11:41.45 12:14.80 12:48.74 13:22.82
    13:56.27 14:29.75 15:03.38 15:37.12 16:10.39 16:42.00                  
  2 Hedrick, Tim              40 VENTURA-SP          18:31.00   17:23.08    7  
       31.10  1:04.69  1:38.40  2:12.54  2:46.46  3:20.91  3:55.55  4:30.13
     5:04.60  5:39.18  6:13.73  6:48.78  7:23.87  7:59.87  8:34.52  9:09.53
     9:44.21 10:19.45 10:54.23 11:29.09 12:04.43 12:39.69 13:15.31 13:50.57
    14:26.14 15:01.80 15:37.40 16:13.22 16:48.95 17:23.08                  
  3 Eberwine, Bob             43 SOUTH BAY-SP        22:00.00   19:24.65    6  
       34.17  1:10.97  1:48.83  2:26.63  3:04.61  3:43.02  4:22.65  5:01.79
     5:40.85  6:19.37  6:57.76  7:35.93  8:13.82  8:51.92  9:29.96 10:08.54
    10:47.59 11:26.37 12:05.56 12:45.16 13:24.63 14:05.03 14:45.26 15:25.53
    16:05.82 16:46.44 17:26.33 18:06.19 18:45.51 19:24.65                  
  4 Haugh, Drew               41 SDSM-SI             21:44.80   21:25.46    5  
       36.37  1:16.99  1:58.95  2:41.72  3:24.39  4:07.46  4:50.71  5:33.97
     6:17.62  7:01.52  7:45.27  8:28.79  9:12.33  9:55.97 10:39.84 11:23.57
    12:07.24 12:50.75 13:34.44 14:18.00 15:01.47 15:45.60 16:29.65 17:12.99
    17:56.30 18:40.71 19:24.43 20:07.16 20:48.66 21:25.46                  
  5 Cosner, Chris             42 SOUTH BAY-SP        22:00.00   21:52.87    4  
       36.59  1:16.77  1:58.28  2:40.28  3:22.18  4:04.29  4:45.97  5:27.79
     6:10.18  6:52.75  7:35.84  8:18.94  9:02.97  9:46.39 10:30.38 11:14.06
    11:57.56 12:41.21 13:25.54 14:09.74 14:54.82 15:38.39 16:22.35 17:07.05
    17:50.19 18:33.57 19:16.20 19:58.73 20:39.97 21:52.87                  
  6 Shaughnessy, Jim          43 LBG-SP              24:45.00   22:51.64    3  
       41.00  1:24.27  2:08.77  2:53.33  3:38.73  4:24.02  5:10.43  5:56.67
     6:43.22  7:29.52  8:16.30  9:01.99  9:48.12 10:33.97 11:20.41 12:07.59
    12:54.18 13:40.64 14:27.56 15:13.56 15:58.96 16:43.82 17:29.44 18:15.78
    19:01.82 19:47.51 20:33.90 21:20.16 22:06.73 22:51.64                  
  7 Tongate, Terry            43 MISSION-SP          23:00.00   22:56.81    2  
       39.05  1:21.11  2:06.31  2:50.75  3:37.22  4:21.27  5:08.23  5:52.74
     6:40.73  7:24.84  8:13.32  8:56.93  9:44.25 10:29.07 11:15.54 11:59.22
    12:47.04 13:32.12 14:19.98 15:06.14 15:54.66 16:40.01 17:28.10 18:14.12
    19:02.60 19:49.24 20:37.20 21:23.78 22:10.67 22:56.81                  
  8 Hayward, David            43 NOVA-SP             25:00.00   23:33.90    1  
       40.27  1:23.48  2:08.10  2:53.65  3:40.08  4:26.00  5:13.10  6:00.55
     6:47.75  7:36.59  8:24.59  9:11.93  9:59.75 10:47.07 11:34.72 12:22.05
    13:09.31 13:56.72 14:44.29 15:31.93 16:19.54 17:06.70 17:54.27 18:42.26
    19:30.75 20:18.99 21:08.32 21:57.77 22:46.41 23:33.90                  
 
Event 1  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               46 ARIZ-AZ             19:15.00   18:37.92    9  
       35.17  1:12.66  1:50.26  2:28.31  3:06.43  3:44.14  4:22.12  5:00.23
     5:38.46  6:16.30  6:53.42  7:30.03  8:06.95  8:43.57  9:20.22  9:57.45
    10:34.50 11:12.01 11:49.62 12:26.90 13:04.65 13:41.60 14:18.86 14:56.41
    15:34.21 16:11.40 16:49.31 17:26.60 18:03.12 18:37.92                  
  2 Kraetsch, John            46 BAKERSFIELD-SP      20:30.00   19:30.73    7  
       34.40  1:12.43  1:50.79  2:29.31  3:08.08  3:46.72  4:25.28  5:03.90
     5:42.50  6:20.85  6:59.34  7:38.47  8:17.46  8:56.31  9:35.11 10:14.22
    10:53.90 11:33.62 12:13.12 12:53.46 13:32.68 14:12.94 14:52.71 15:32.59
    16:13.05 16:53.03 17:33.11 18:13.50 18:52.97 19:30.73                  
  3 Adkison, Bill             48 RHMS-PC             19:58.01   20:46.44    6  
       34.86  1:12.61  1:51.37  2:29.99  3:08.80  3:47.76  4:26.74  5:05.97
     5:45.92  6:25.29  7:05.56  7:46.54  8:28.51  9:10.57  9:52.64 10:35.85
    11:18.98 12:02.17 12:45.58 13:29.70 14:14.60 14:57.78 15:41.45 16:25.11
    17:09.43 17:53.89 18:38.43 19:21.86 20:05.44 20:46.44                  
 
Event 1  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foote, David              53 VENTURA-SP          20:44.00   20:05.08    9  
       36.27  1:15.40  1:55.32  2:35.05  3:15.43  3:55.92  4:36.45  5:17.36
     5:58.69  6:39.84  7:20.53  8:01.09  8:42.02  9:22.91 10:03.69 10:44.58
    11:25.29 12:06.12 12:46.20 13:26.52 14:07.13 14:47.88 15:28.33 16:08.91
    16:50.14 17:30.63 18:11.06 18:50.56 19:29.00 20:05.08                  
  2 Van Nort, Steven          52 LAPS-SP             21:00.00   20:07.73    7  
       36.86  1:15.53  1:55.39  2:34.59  3:16.12  3:57.26  4:37.11  5:17.64
     5:58.70  6:37.91  7:18.25  7:58.72  8:40.55  9:21.26 10:02.57 10:43.81
    11:23.99 12:04.70 12:45.52 13:26.68 14:07.81 14:48.25 15:27.46 16:07.47
    16:48.24 17:29.07 18:10.21 18:51.41 19:29.27 20:07.73                  
  3 Hoffman, Paul             51 UNAT-SP             21:50.00   20:53.39    6  
       37.71  1:18.13  1:59.58  2:40.86  3:22.49  4:04.59  4:46.81  5:28.97
     6:11.32  6:53.27  7:35.46  8:17.49  9:00.01  9:42.72 10:25.02 11:06.85
    11:48.87 12:31.32 13:14.08 13:56.46 14:39.67 15:21.75 16:04.10 16:46.66
    17:27.89 18:09.85 18:52.68 19:33.90 20:14.37 20:53.39                  
  4 Olson, Jay                54 WH2O-SP             25:00.00   22:26.23    5  
       40.75  2:06.91           2:50.99  3:35.03  4:20.01  5:05.32  5:50.29
     6:35.68  7:21.04  8:06.30  8:52.28  9:38.14 10:23.90 11:09.45         
    12:40.53 13:25.75 14:11.18 14:56.77 15:41.98 16:26.97 17:12.27 17:57.52
    18:42.36          20:12.67 20:57.66 21:42.34 22:26.23                  
  5 Kassner, Michael          53 WCM-PC              24:00.00   23:14.79    4  
       39.11  1:22.86  2:08.15  2:54.60  3:42.12  4:28.94  5:15.99  6:02.60
     6:49.82  7:37.14  8:24.74  9:11.40  9:58.76 10:46.11 11:32.88 12:20.63
    13:07.91 13:54.84 14:40.44 15:27.47 16:14.21 17:01.20 17:47.91 18:34.77
    19:22.01 20:08.95 20:55.85 21:42.75 22:29.29 23:14.79                  
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selby, Douglas            58 HSAM-SI             24:42.81   21:44.24    9  
       39.42  1:21.53  2:04.29  2:47.56  3:31.16  4:15.16  4:58.10  5:41.78
     6:25.35  7:09.28  7:53.24  8:37.41  9:20.86 10:04.97 10:48.77 11:32.48
    12:16.91 13:01.22 13:44.99 14:29.16 15:13.00 15:57.35 16:41.36 17:25.51
    18:09.60 18:53.31 19:37.49 20:21.04 21:03.76 21:44.24                  
  2 Anderson, Erik            59 SOUTH BAY-SP        23:00.00   22:08.67    7  
       37.61  1:19.88  2:03.62  2:47.74  3:32.00  4:16.10  5:00.48  5:45.58
     6:30.32  7:15.10  7:59.30  8:43.69  9:29.23 10:14.31 11:00.01 11:45.01
    12:29.77 13:14.56 13:59.17 14:43.23 15:27.72 16:12.60 16:57.60 17:42.37
    18:27.35 19:12.10 19:57.32 20:42.15 21:26.78 22:08.67                  
 
Event 1  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          60 VENTURA-SP          21:00.00   20:11.87    9  
       38.82  1:19.53  2:00.94  2:41.26  3:21.47  4:01.54  4:42.61  5:22.13
     6:03.16  6:44.36  7:24.97  8:05.50  8:46.66  9:27.42 10:08.38 10:48.68
    11:29.63 12:10.33 12:50.88 13:31.69 14:12.49 14:53.43 15:33.71 16:14.46
    16:54.24 17:35.79 18:16.60 18:56.83 19:35.91 20:11.87                  
  2 Freshley, Mike            62 SDSM-SI             25:00.00   22:44.09    7  
       38.42  1:20.76  2:05.17  2:49.28  3:34.16  4:19.81  5:06.54  5:50.31
     6:35.67  7:20.57  8:06.51  8:51.43  9:36.61 10:21.74 11:07.37 11:53.19
    12:40.91 13:26.86 14:13.33 14:59.03 15:45.28 16:32.09 17:18.64 18:05.00
    18:51.65 19:38.54 20:25.50 21:12.24 21:59.55 22:44.09                  
  3 Jones, Bob                61 ARIZ-AZ             23:50.00   23:29.44    6  
       45.98  1:33.86  2:22.24  3:10.76  3:58.87  4:46.66  5:34.61  6:22.02
     7:09.60  7:56.84  8:43.92  9:31.14 10:18.55 11:05.49 11:53.11 12:40.01
    13:26.68 14:13.44 15:00.37 15:47.06 16:33.90 17:20.82 18:07.44 18:54.10
    19:39.94 20:26.51 21:12.75 21:58.90 22:44.79 23:29.44                  
  4 Bailey, Douglas           61 RIO GRANDE-BD       24:00.00   23:40.66    5  
       41.22  1:28.04  2:15.61  3:03.18  3:50.99  4:38.58  5:26.08  6:13.65
     7:01.43  7:48.96  8:36.58  9:24.00 10:11.42 10:59.22 11:46.80 12:34.33
    13:21.52 14:09.16 14:57.08 15:45.40 16:33.45 17:20.81 18:09.15 18:57.08
    19:45.70 20:34.02 21:22.30 22:09.89 22:57.01 23:40.66                  
 
Event 1  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leskovitz, Ernie          67 UHM-HI              22:00.00   20:49.25    9  
       39.44  1:21.98  2:05.19  2:47.32  3:30.38  4:12.59  4:54.72  5:36.33
     6:18.28  6:59.90  7:41.63  8:23.53  9:05.01  9:46.92 10:28.72 11:10.41
    11:52.14 12:33.60 13:14.98 13:56.31 14:37.71 15:19.26 16:00.50 16:42.53
    17:24.85 18:06.51 18:47.80 19:30.35 20:10.76 20:49.25                  
 
Event 1  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              73 SDSM-SI             27:45.00   28:00.24    9  
       43.88  1:34.75  2:26.62  3:18.29  4:09.97  5:00.99  5:51.72  6:42.61
     7:32.93  8:23.31  9:13.04 10:02.46 10:57.22 11:51.09 12:48.88 13:48.20
    14:47.00 15:45.38 16:43.03 17:41.48 18:39.56 19:37.29 20:34.89 21:32.65
    22:53.62 23:50.46 24:47.84 25:44.66 27:12.03 28:00.24                  
  2 Grohe, William            70 USF-SP              29:12.90   29:05.19    7  
       44.97  1:36.66  2:33.58  3:32.35  4:31.41  5:29.69  6:28.55  7:28.58
     8:27.36  9:25.96 10:25.27 11:25.00 12:24.59 13:22.92 14:22.49 15:21.60
    16:20.67 17:19.46 18:19.71 19:19.22 20:18.97 21:18.45 22:18.34 23:16.21
    24:15.47 25:14.40 26:13.70 27:12.22 28:10.29 29:05.19                  
 
Event 1  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Jordan             75 SDSM-SI             28:24.08   28:02.76    9  
       45.79  1:37.17  2:33.21  3:29.78  4:29.15  5:27.83  6:26.30  7:23.98
     8:21.73  9:19.64 10:17.08 11:15.53 12:13.85 13:10.54 14:08.50 15:06.91
    16:05.02 17:03.07 18:01.22 18:59.57 19:57.49 20:55.50 21:53.63 22:51.90
    23:49.65 24:48.84 25:47.67 26:45.66 27:42.90 28:02.76                  
 
Event 2  Men 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Keith               19 NOVA-SP              5:15.00    4:42.97    9  
       29.65  1:03.58  1:40.15  2:16.20  2:56.69  3:37.80  4:11.08  4:42.97
 
Event 2  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             26 UCI-SP               4:50.00    5:06.86    9  
       31.08  1:06.61  1:44.61  2:21.99  3:08.45  3:54.55  4:30.56  5:06.86
 
Event 2  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scollon, Erik             32 LBG-SP               5:15.00    5:10.80    9  
       31.38  1:07.60  1:49.77  2:31.39  3:14.72  3:58.39  4:34.18  5:10.80
  2 Cosgrove, Rick            34 UNAT-SP              5:10.00    5:20.84    7  
       31.80  1:09.32  1:51.25  2:33.44  3:18.76  4:04.40  4:43.61  5:20.84
 
Event 2  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               35 LAS VEGAS-SP         4:49.38    4:43.75    9  
       29.25  1:03.07  1:39.75  2:16.03  2:57.31  3:39.56  4:12.22  4:43.75
  2 Baron, Kurt               39 VENTURA-SP           5:45.21    5:25.53    7  
       36.64  1:18.24  2:00.43  2:41.71  3:27.23  4:14.03  4:49.88  5:25.53
  3 Nelson, Forrest           38 ROSE-SP              5:20.30    5:30.68    6  
       35.23  1:17.94  2:01.43  2:44.09  3:29.62  4:16.17  4:54.35  5:30.68
  4 Tong, Abel                39 MISSION-SP           5:55.00    5:36.69    5  
       36.37  1:16.24  1:59.83  2:43.75  3:32.80  4:21.77  5:00.03  5:36.69
 
Event 2  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln            44 MISSION-SP           5:11.02    4:49.57    9  
       31.89  1:07.48  1:44.34  2:20.27  3:00.53  3:41.98  4:15.41  4:49.57
  2 Eberwine, Bob             43 SOUTH BAY-SP         6:00.00    5:37.23    7  
       36.19  1:18.11  2:04.80  2:48.39  3:37.96  4:27.01  5:03.36  5:37.23
  3 Cosner, Chris             42 SOUTH BAY-SP         5:30.00    6:20.26    6  
       38.12  1:25.41  2:18.55  3:11.73  4:05.64  4:58.94  5:40.08  6:20.26
 
Event 2  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraetsch, John            46 BAKERSFIELD-SP       5:45.00    5:50.58    9  
       37.98  1:22.93  2:13.57  3:01.74  3:48.40  4:35.48  5:14.84  5:50.58
 
Event 2  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levinson, David           53 RINC-PC              5:49.00    5:37.51    9  
       35.37  1:16.82  2:02.79  2:47.26  3:35.15  4:22.94  5:00.99  5:37.51
  2 Van Nort, Steven          52 LAPS-SP              6:20.00    5:51.11    7  
       35.46  1:17.37  2:07.52  2:55.72  3:44.56  4:34.49  5:14.20  5:51.11
  3 Foote, David              53 VENTURA-SP           6:45.00    6:43.02    6  
       46.38  1:44.60  2:40.72  3:33.23  4:28.61  5:23.54  6:04.96  6:43.02
  4 Rapp, Dieter              50 MISSION-SP           7:08.65    7:06.24    5  
       39.92  1:29.53  2:30.39  3:32.60  4:30.67  5:29.06  6:19.59  7:06.24
 
Event 2  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, John            56 MISSION-SP           7:25.00    6:38.60    9  
       35.46  1:17.75  2:11.47  3:06.60  4:06.97  5:08.05  5:52.96  6:38.60
 
Event 2  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           61 RIO GRANDE-BD        7:15.00    7:10.49    9  
       49.34  1:43.96  2:43.76  3:42.71  4:41.87  5:39.86  6:26.12  7:10.49
 
Event 2  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 71 SDSM-SI              7:10.00    7:01.81    9  
       48.57  1:43.64  2:37.86  3:31.74  4:30.31  5:29.74  6:16.67  7:01.81
 
Event 2  Men 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           80 SANTA BARBARA-SP     9:30.00    8:33.86    9  
     1:04.76  2:14.16  3:20.91  4:27.57  5:39.79  6:51.45  7:43.18  8:33.86
  2 Johnson, T.R.             81 TTSC-SP             17:18.59   17:22.50    7  
     2:01.71  4:21.81  6:40.28  9:00.15 11:32.35 13:57.81 15:41.21 17:22.50
 
Event 2  Men 90-94 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walt            90 COAST-SP            13:52.72   11:20.46    9  
     1:13.25  2:33.66  4:02.74  5:44.79  7:22.75  8:32.41  9:41.55 11:20.46
 
Event 3  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               33 IM                   5:07.39    5:09.06    9  
       31.87  1:07.73  1:48.48  2:28.93  3:13.32  3:58.43  4:34.67  5:09.06
  2 Smith, Jody               34 STAN-PC              5:32.44    5:15.90    7  
       33.06  1:09.67  1:49.54  2:28.22  3:15.15  4:02.23  4:39.98  5:15.90
  3 Rees, Karla               31 MOUNTAIN VIEW-PC     6:39.96    6:42.26    6  
       45.14  1:39.38  2:31.76  3:22.72  4:16.30  5:10.58  5:57.27  6:42.26
 
Event 3  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              35 HSAM-SI              5:46.00    5:39.76    9  
       37.67  1:19.52  2:03.03  2:44.53  3:37.79  4:29.57  5:05.12  5:39.76
  2 Hagadorn, Heather         38 RMM-CO               5:55.09    5:47.54    7  
       34.91  1:15.41  2:01.55  2:47.14  3:39.66  4:32.62  5:10.27  5:47.54
  3 Richter, Jennifer         35 MISSION-SP           7:15.00    7:13.22    6  
       49.73  1:43.03  2:41.01  3:39.05  4:39.53  5:39.11  6:25.79  7:13.22
  4 Colette, Laura            39 MOUNTAIN VIEW-PC     8:00.00    7:31.42    5  
       49.55  1:47.05  2:45.67  3:45.43  4:44.98  5:51.23  6:39.50  7:31.42
 
Event 3  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             40 ARIZ-AZ              5:44.58    5:56.58    9  
       36.64  1:20.15  2:05.66  2:50.48  3:39.90  4:31.19  5:14.36  5:56.58
  2 Faulkner, Erika           40 UNAT-SP              7:20.00    7:19.19    7  
       47.84  1:45.34  2:38.05  3:30.49  4:28.83  5:29.35  6:24.80  7:19.19
 
Event 3  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granger, Traci            45 LAPS-SP              5:59.00    6:07.46    9  
       36.26  1:18.56  2:09.45  2:59.52  3:51.44  4:44.57  5:27.11  6:07.46
  2 Welborn, Jody             48 OREGON-OR            7:50.00    7:27.92    7  
       52.39  1:52.98  2:53.53  3:51.88  5:50.16  6:39.96  7:27.92  7:27.92
 
Event 3  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         50 UCLA-SP              6:50.00    6:22.81    9  
       40.30  1:26.13  2:13.95  2:59.78  3:58.65  4:59.20  5:42.56  6:22.81
  2 Kittrell, Sherry          51 UNAT-SP              6:58.32    6:47.50    7  
       41.56  1:29.96  2:27.36  3:22.47  4:21.49  5:21.46  6:05.04  6:47.50
  3 Seaton, Jessica           50 WH2O-SP              7:20.00    7:06.52    6  
       46.74  1:43.58  2:43.90  3:41.92  4:36.65  5:31.35  6:20.98  7:06.52
 
Event 3  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              60 SDSM-SI              6:25.24    6:38.65    9  
       43.97  1:36.76  2:31.15  3:22.82  4:18.55  5:14.24  5:57.22  6:38.65
  2 Lund, Lynne               63 SDSM-SI              7:14.00    7:16.71    7  
       47.32  2:43.00  3:38.41  4:42.58  5:45.52  6:31.49  7:16.71  7:16.71
  3 Ramey, Marilyn            63 HSAM-SI              8:34.71    8:31.48    6  
     1:04.29  2:16.25  3:23.62  4:28.61  5:32.59  6:37.91  7:35.56  8:31.48
  4 Geoffrion, Helen          64 UCLA-SP              8:15.00    8:39.73    5  
       59.62  2:08.75  3:17.76  4:23.89  5:33.74  6:43.02  7:42.54  8:39.73
 
Event 3  Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             74 ARIZ-AZ              9:00.00    8:56.03    9  
     1:00.25  2:13.29  3:18.92  4:23.92  5:34.00  6:44.91  7:49.88  8:56.03
 
Event 3  Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             75 SDSM-SI             12:45.37   12:42.04    9  
     1:35.58  3:31.45  4:57.82  6:28.92  8:19.70 10:15.24 11:27.81 12:42.04
 
Event 4  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Monica               29 UCI-SP              12:00.00   10:44.89    9  
       37.49  1:18.56  2:00.01  2:41.07  3:22.47  4:03.49  4:44.44  5:25.19
     6:05.85  6:46.29  7:26.71  8:06.73  8:46.76  9:26.86 10:06.74 10:44.89
 
Event 4  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Joanne          32 SCAQ-SP              9:30.23    9:22.65    9  
       32.31  1:06.96  1:42.20  2:17.22  2:52.35  3:27.67  4:03.08  4:38.53
     5:14.08  5:49.65  6:25.34  7:00.78  7:36.34  8:12.01  8:47.31  9:22.65
  2 Rees, Karla               31 MOUNTAIN VIEW-PC    12:14.79   14:36.20    7  
       51.54  1:54.62  2:58.88  4:02.32  4:56.90  5:50.73  6:45.38  7:40.17
     8:34.86  9:30.97 10:27.10 11:22.90 12:11.73 13:00.10 13:49.21 14:36.20
  3 Barrett, Connie           34 MISSION-SP          13:25.49   14:36.71    6  
     4:16.49  5:11.28  6:08.40  7:06.08                                    
     8:02.55  8:59.10  9:56.99 10:55.56 11:52.80 13:43.78 14:36.71         
 
Event 4  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Jennifer         35 MISSION-SP          12:25.26   12:28.22    9  
       43.36  1:29.76  2:15.83  3:01.97  3:48.49  4:35.49  5:23.26  6:09.85
     6:58.17  7:45.40  8:33.81  9:21.20 10:08.12 10:55.42 11:42.49 12:28.22
  2 Commons, Trisha           39 DALAND-SP           14:00.00   12:44.62    7  
     4:50.66  5:41.31  6:33.68  7:26.56                             8:20.06
     9:13.10 10:05.54 10:58.85 11:51.80                   12:44.62 12:44.62
  3 Colette, Laura            39 MOUNTAIN VIEW-PC    14:00.00   12:53.60    6  
     1:52.22  4:44.00  5:33.29  6:22.20  7:11.35                    8:01.11
     8:49.60  9:38.44 10:26.56                   11:15.90 12:05.97 12:53.60
 
Event 4  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            40 ARIZ-AZ             10:35.50   10:33.57    9  
       36.20  1:15.85  1:56.06  2:36.44  3:16.21  3:56.39  4:36.31  5:16.26
     5:56.29  6:36.16  7:16.08  7:55.90  8:35.55  9:15.16  9:54.71 10:33.57
  2 Cosner, Christine Itano   41 SOUTH BAY-SP        15:30.00   12:21.40    7  
       40.07  1:24.51  2:09.67  2:55.48  3:41.67  4:27.75  5:13.95  6:00.37
     6:46.75  7:33.51  8:20.00  9:06.29  9:52.76 10:39.10 11:25.96 12:21.40
 
Event 4  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MISSION-SP          11:40.30   10:55.91    9  
       36.96  1:16.55  1:57.02  2:37.82  3:18.89  4:00.36  4:42.02  5:23.56
     6:05.35  6:47.11  7:28.70  8:10.27  8:51.94  9:33.78 10:15.21 10:55.91
 
Event 4  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         50 UCLA-SP             10:50.00   11:15.07    9  
       39.06  1:21.72  2:05.37  2:49.12  3:32.42  4:15.36  4:57.99  5:40.56
     6:22.95  7:05.00  7:46.89  8:29.08  9:11.63  9:53.27 10:34.73 11:15.07
  2 Deschenes, Elizabeth      50 NOVA-SP             12:53.63   11:52.73    7  
     4:19.41  5:04.95  5:50.08  6:35.84  7:21.58  8:07.54  8:53.08  9:38.65
    10:23.93 11:09.01 11:52.73                                             
  3 Bamford, Linda            50 VENTURA-SP          16:00.00   15:45.03    6  
       52.47  1:50.18  2:49.36  3:50.15  4:48.56  5:49.91  6:48.70  7:48.86
     8:49.67  9:50.08 10:50.06 11:50.79 12:50.51 13:50.11 14:49.83 15:45.03
 
Event 4  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         56 UCLA-SP             13:55.00   12:38.45    9  
     4:12.29  5:03.75  5:54.70  6:45.36  7:36.10                    8:26.90
     9:17.08 10:07.43 10:57.88                            11:48.41 12:38.45
 
Event 4  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              60 SDSM-SI             11:30.55   11:45.61    9  
       38.10  1:21.77  2:06.11  2:50.66  3:34.92  4:19.94  5:04.63  5:48.72
     6:33.75  7:18.50  8:02.53  8:47.34  9:31.58 10:15.84 10:59.38 11:45.61
 
Event 4  Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowersock, Lousie         81 COAST-SP            14:00.00   19:57.81    9  
     1:05.64  2:20.49  3:31.14  4:44.72  5:58.92  7:15.26  8:27.83  9:42.48
    11:00.34 12:13.92          14:44.26 16:01.02 17:14.78 18:28.11 19:57.81
 
Event 4  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zayac, John               29 UCSB-SP             10:15.00   10:16.93    9  
       31.20  1:06.63  1:43.48  2:20.99  2:59.18  3:37.99  4:16.86  4:55.94
     5:35.39  6:15.31  6:55.16  7:35.34  8:15.73  8:56.31  9:36.79 10:16.93
 
Event 4  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              31 UCI-SP              10:45.00   10:28.34    9  
       35.19  1:13.23  1:52.50  2:32.69  3:13.47  3:54.32  4:36.18  5:17.11
     5:57.69  6:37.36  7:17.56  7:55.76  8:35.13  9:14.78  9:53.55 10:28.34
 
Event 4  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Kurt               39 VENTURA-SP          10:23.00    9:39.71    9  
       32.52  1:08.48  1:44.90  2:21.20  2:57.68  3:34.84  4:12.08  4:49.17
     5:25.98  6:03.20  6:39.88  7:16.08  7:52.32  8:29.22  9:04.88  9:39.71
  2 Bunker, Morgan            35 LAS VEGAS-SP        10:20.00    9:42.00    7  
       32.32  1:08.20  1:44.66  2:21.52  2:58.19  3:35.12  4:12.16  4:49.07
     5:25.90  6:03.10  6:40.33  7:17.24  7:53.28  8:29.88  9:06.63  9:42.00
  3 Young, Chad               39 UCLA-SP             11:06.00   10:18.17    6  
       34.15  1:11.23  1:49.21  2:27.62  3:06.61  3:45.95  4:25.28  5:04.82
     5:44.57  6:24.28  7:03.67  7:43.22  8:22.40  9:01.44  9:40.15 10:18.17
  4 Twelker, Dan              39 ARIZ-AZ             12:10.00   11:44.78    5  
       39.68  1:23.15  2:06.90  2:49.95  3:33.89  4:18.44  5:02.64  5:46.80
     6:31.26  7:16.23  8:00.76  8:45.52  9:30.52 10:15.50 11:00.33 11:44.78
  5 Grubb, Eric               39 LBG-SP              14:13.23   14:24.06    4  
       40.20  1:32.91  2:25.67  3:20.43  4:15.78  5:11.36  6:07.88  7:02.96
     7:59.06  8:55.54  9:51.03 10:46.19 11:40.77 12:36.66 13:31.21 14:24.06
  6 Khatabi, Hamid            38 ARIZ-AZ             16:00.00   19:31.09    3  
       51.26  3:00.61  4:13.59           5:29.75  6:41.35  7:55.32  9:08.09
    10:23.21                            15:40.20 16:56.73 18:13.25 19:31.09
 
Event 4  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln            44 MISSION-SP          10:03.61    9:12.18    9  
       30.65  1:03.91  1:37.74  2:11.55  2:45.89  3:20.19  3:55.02  4:30.14
     5:05.66  5:40.80  6:16.04  6:51.52  7:27.13  8:02.70  8:38.30  9:12.18
  2 Plaga, Barry              41 ROSE-SP              9:41.00    9:35.03    7  
       32.23  1:06.77  1:41.68  2:16.91  2:52.26  3:27.99  4:03.88  4:39.97
     5:16.47  5:53.19  6:30.36  7:07.69  7:44.84  8:22.03  8:58.76  9:35.03
  3 Eberwine, Bob             43 SOUTH BAY-SP        11:45.00   10:05.78    6  
       34.36  1:12.46  1:51.33  2:30.13  3:09.12  3:48.43  4:27.46  5:06.45
     5:44.84  6:23.09  7:01.64  7:39.46  8:16.85  8:54.32  9:31.60 10:05.78
  4 Haugh, Drew               41 SDSM-SI             11:10.86   11:09.85    5  
       35.13  1:14.63  1:55.85  2:37.29  3:20.10  4:02.71  4:45.72  5:28.59
     6:11.82  6:55.21  7:39.25  8:22.79  9:06.32  9:50.03 10:32.61 11:09.85
  5 Shaughnessy, Jim          43 LBG-SP              13:12.00   11:31.72    4  
     4:16.37  5:00.61  5:44.89                                             
     6:29.41  7:13.78  7:58.02  8:42.54  9:26.32 10:08.70 10:50.55 11:31.72
  6 Hayward, David            43 NOVA-SP             14:00.00   12:07.67    3  
       38.82  1:21.55  2:06.49  2:52.10  3:38.29  4:24.32  5:10.74  5:57.26
     6:44.21  7:30.88  8:17.28  9:04.41  9:52.00 10:38.29 11:24.87 12:07.67
  7 Bahamon, Luis             42 WH2O-SP             13:00.00   13:01.33    2  
     4:35.61  5:25.85  6:17.05                                      7:07.08
              7:56.99  8:47.06  9:38.08 10:29.27 11:19.92 12:11.81 13:01.33
 -- Gallud, Fernando          43 MISSION-SP           9:20.00         DQ  
       33.14  1:08.68  1:44.13  2:19.77  2:55.42  3:31.35  4:07.48  4:45.63
 
Event 4  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               46 ARIZ-AZ              9:59.99    9:44.24    9  
       33.43  1:09.79  1:46.61  2:23.61  3:01.11  3:38.11  4:14.92  4:52.24
     5:29.26  6:06.65  6:43.89  7:21.07  7:58.68  8:35.23  9:10.47  9:44.24
  2 Caron, Louis              46 ROSE-SP              9:50.80    9:49.91    7  
       33.31  1:09.27  1:45.71  2:22.45  2:59.10  3:35.88  4:12.70  4:49.78
     5:26.97  6:04.16  6:41.49  7:18.84  7:56.61  8:34.60  9:12.47  9:49.91
  3 Boyd, Thomas              47 LBG-SP              10:20.00   10:27.89    6  
       34.94  1:14.01  1:52.89  2:31.82  3:11.09  3:50.80  4:30.40  5:09.88
     5:49.44  6:29.60  7:09.66  7:50.01  8:30.32  9:10.99  9:51.31 10:27.89
  4 Heather, Michael          49 UNAT-SP             11:30.00   10:53.10    5  
       36.10  1:15.97  1:56.60  2:38.03  3:19.21  4:01.15  4:42.74  5:24.82
     6:05.45  6:46.11  7:26.82  8:07.95  8:48.91  9:30.58 10:11.87 10:53.10
  5 Adkison, Bill             48 RHMS-PC             10:31.12   10:53.56    4  
       35.68  1:15.33  1:55.46  2:35.45  3:15.82  3:55.92  4:35.98  5:16.39
     5:58.15  6:40.10  7:22.18  8:04.83  8:47.55  9:30.16 10:12.35 10:53.56
  6 Ferguson, Howard          49 LBG-SP              14:00.00   13:07.53    3  
       43.22  1:28.09  2:15.43           3:53.80  5:34.92  6:25.17  8:06.54
                       9:47.94 10:39.72 13:07.53                           
  7 Trowbridge, Val           49 MISSION-SP          14:24.00   14:22.58    2  
       42.52  1:31.47  2:22.93  3:15.62  4:09.46  5:03.91  5:59.39  6:55.44
     7:51.66  8:47.58          10:39.99          12:33.04 13:29.22 14:22.58
 
Event 4  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Doug               51 DALAND-SP            9:57.00    9:44.39    9  
       33.13  1:09.48  1:46.85  2:24.11  3:01.14  3:38.22  4:15.37  4:52.55
     5:29.54  6:06.28  6:42.46  7:19.10  7:55.60  8:32.31  9:09.16  9:44.39
  2 Shirey, Bruce             51 VENTURA-SP          11:05.00   10:30.91    7  
       35.12  1:13.50  1:54.34  2:36.64  3:17.38  3:58.30  4:38.22  5:18.36
     5:58.81  6:38.77  7:18.91  7:58.70  8:37.69  9:16.42  9:55.23 10:30.91
  3 Gruber, Glenn             54 ROSE-SP             10:52.54   10:40.65    6  
       36.58  1:15.65  1:54.58  2:33.90  3:13.58  3:53.67  4:33.53  5:13.44
     5:53.92  6:35.10  7:16.05  7:57.14  8:38.30  9:20.05 10:00.97 10:40.65
  4 Hyde, Steve               54 SOUTH BAY-SP        14:26.00   14:21.64    5  
              2:22.85  3:16.08  4:10.62  5:05.48  6:01.16  6:56.63  7:52.10
     8:48.78  9:44.58 10:40.23 11:37.29 12:33.90          13:29.36 14:21.64
 
Event 4  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holderman, Dennis         58 SOUTH BAY-SP        12:00.00   12:05.82    9  
       42.20  1:25.19  2:08.96  2:53.56  3:38.73  4:24.66  5:10.84  5:57.10
     6:43.07  7:29.23  8:15.28  9:01.23  9:47.35 10:33.78 11:20.50 12:05.82
  2 Greenberg, Henry          55 NOVA-SP             12:00.00   12:11.01    7  
       40.34  1:24.53  2:10.13  2:57.00  3:43.24  4:29.69  5:15.94  6:02.14
     6:48.47  7:35.72  8:22.34  9:08.78  9:54.63 10:40.65 11:26.15 12:11.01
 
Event 4  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          60 VENTURA-SP          11:00.00   10:31.35    9  
       36.42  1:17.26  1:56.70  2:37.39  3:17.43  3:58.54  4:39.02  5:19.27
     5:59.26  6:39.16  7:19.39  7:59.35  8:38.88  9:17.95  9:55.96 10:31.35
  2 Williams, Frank           63 RIO GRANDE-BD       11:52.00   10:59.57    7  
       38.57  1:19.36  2:00.17  2:41.23  3:22.35  4:03.71  4:44.96  5:26.52
     6:08.45  6:50.68  7:32.69  8:14.34  8:56.60  9:38.84 10:20.22 10:59.57
 
Event 4  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               69 LAS VEGAS-SP        12:28.17   12:39.43    9  
       42.63  1:29.29  2:17.30  3:05.32  3:52.90  4:41.00  5:29.30  6:17.87
     7:06.29  7:55.26  8:43.60  9:31.58 10:19.00 11:06.95 11:54.05 12:39.43
 
Event 4  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             70 UNAT-SP             14:32.85   14:25.24    9  
       42.17  1:33.16  2:26.96  3:21.68  4:17.00  5:12.33  6:07.69  7:02.94
     7:59.00  8:53.65  9:49.96 10:45.98 11:41.85 12:36.68 13:32.25 14:25.24
  2 Grohe, William            70 USF-SP              15:22.28   15:15.95    7  
       46.39  1:38.70  2:36.76  3:35.91  4:35.33  5:33.97  6:32.63  7:31.80
     8:30.49  9:29.23 10:29.26 11:27.20 12:25.67 13:23.29 14:20.55 15:15.95
  3 Rolph, Bob                72 MISSION-SP          16:32.01   15:19.60    6  
       49.03  1:45.78  2:43.59  3:41.40  4:40.48  5:39.20  6:37.46  7:36.54
     8:35.80  9:34.41 10:32.33 11:32.02 12:29.30 13:27.37 14:23.96 15:19.60
  4 Schofield, Steven         71 SWM-SP              16:51.96   17:07.99    5  
       59.69  2:04.08  3:08.86  4:14.29  5:20.00  6:25.27  7:30.16  8:35.03
     9:40.90 10:45.98 11:51.25 12:57.22 14:01.48 15:05.56 16:08.07 17:07.99
 
Event 4  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             78 SANTA BARBARA-SP    13:30.00   13:25.96    9  
     4:52.33  5:42.65  6:33.43  7:23.77                             8:14.59
     9:05.61  9:57.07 10:48.93 11:41.28 12:34.30 13:25.96 14:03.40 13:25.96
 
Event 4  Men 85-89 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         85 WCM-PC              20:00.00   19:04.68    9  
     1:07.43  2:25.44  3:45.59  5:05.72  6:19.62  7:31.44  8:44.15 11:09.96
    12:20.14 13:29.97 14:41.23 15:49.82 16:57.05          18:02.56 19:04.68
 
Event 4  Men 90-94 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          90 COAST-SP            25:10.00   19:31.83    9  
     1:03.28  2:17.48  3:30.52  4:45.27  6:01.27  7:17.45  8:33.89  9:49.78
    11:05.26 12:21.39 13:36.26 14:51.73 16:07.42 17:21.63 18:32.68 19:31.83


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.