Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores    Hy-Tek's Meet Manager 3/30/2004 09:20 PM
                         2004 MVN SCY Meet - 3/21/2004                         
                                    Results                                    
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             20 SCMC-SP                        1:02.80        
       30.29  1:02.80                                                      
  2 Dibene, Desiree           23 SCMC-SP                        1:03.27        
       29.76  1:03.27                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Eva              19 SDSM-SI                        2:21.96        
       33.04  1:09.73  1:46.79  2:21.96                                    
  2 Rogers, Xan A             20 SCMC-SP                        2:23.35        
       33.58  1:10.16  1:47.23  2:23.35                                    
  3 McCoy, Megan              23 CLVM-SP                        2:23.53        
       32.45  1:08.78  1:46.54  2:23.53                                    
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             20 SCMC-SP                        5:52.00        
       32.25  1:07.50  1:43.60  2:19.83  2:55.78  3:31.72  4:07.15  4:42.46
     5:17.84  5:52.00                                                      
  2 Dibene, Desiree           23 SCMC-SP                        6:05.83        
       32.38  1:08.52  1:45.17  2:22.34  2:59.06  3:36.24  4:14.19  4:52.01
     5:29.15  6:05.83                                                      
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             20 SCMC-SP                          31.29        
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             20 SCMC-SP                        1:06.57        
       32.61  1:06.57                                                      
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Eva              19 SDSM-SI                          38.02        
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Megan              23 CLVM-SP                        1:26.62        
       42.62  1:26.62                                                      
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Eva              19 SDSM-SI                          30.57        
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Megan              23 CLVM-SP                        2:45.72        
       34.64  1:18.48  2:06.21  2:45.72                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           26 Unattached                       29.17        
  2 Greenfield, Jennifer L    29 MVN-SP                           29.25        
  3 White, Melanie            25 Unattached                       31.06        
  4 Herrero, Montse           26 HWYM-SP                          35.28        
  5 Oquinena, Naiara          25 HWYM-SP                          37.38        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           26 Unattached                     1:02.19        
       30.33  1:02.19                                                      
  2 Greenfield, Jennifer L    29 MVN-SP                         1:03.91        
       30.77  1:03.91                                                      
  3 White, Melanie            25 Unattached                     1:11.86        
       34.36  1:11.86                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn             25 NOVA-SP                        2:16.57        
       32.41  1:06.99  1:41.79  2:16.57                                    
  2 May, Meredith E           29 MVN-SP                         2:19.84        
       33.58  1:08.33  1:44.49  2:19.84                                    
  3 Greenfield, Jennifer L    29 MVN-SP                         2:25.09        
       33.64  1:09.96  1:46.59  2:25.09                                    
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           26 Unattached                     6:25.81        
       33.17  1:10.10  1:48.20  2:27.51  3:07.52  3:47.83  4:28.21  5:09.37
     5:49.53  6:25.81                                                      
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 May, Meredith E           29 MVN-SP                        21:59.88        
       37.03  1:16.67  1:57.19  2:37.72           3:59.63  4:40.78         
     6:02.56  6:43.42  7:24.22  8:04.46  8:44.54  9:24.94 10:05.05 10:45.72
    11:25.63 12:05.05 12:45.32 13:25.04 14:04.45 14:44.21 15:23.61 16:03.62
    16:43.37 17:23.06 18:04.46 18:44.04 19:23.59 20:02.79 20:42.45 21:21.79
    21:59.88
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn             25 NOVA-SP                          33.80        
  2 Ray, Kimberly             27 CLVM-SP                          35.75        
  3 Oquinena, Naiara          25 HWYM-SP                          41.01        
  4 Herrero, Montse           26 HWYM-SP                          47.15        
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn             25 NOVA-SP                        1:11.83        
       35.60  1:11.83                                                      
  2 Ralles, Jessica           26 Unattached                     1:12.55        
       35.83  1:12.55                                                      
  3 Ray, Kimberly             27 CLVM-SP                        1:18.66        
       36.85  1:18.66                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Melanie            25 Unattached                       37.91        
  2 Ray, Kimberly             27 CLVM-SP                          39.52        
  3 Oquinena, Naiara          25 HWYM-SP                          42.87        
  4 Herrero, Montse           26 HWYM-SP                          44.37        
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Melanie            25 Unattached                     1:23.65        
       40.34  1:23.65                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 May, Meredith E           29 MVN-SP                           33.91        
  2 White, Melanie            25 Unattached                       35.57        
  3 Herrero, Montse           26 HWYM-SP                          40.55        
  4 Oquinena, Naiara          25 HWYM-SP                          41.92        
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           26 Unattached                     1:13.75        
       34.82  1:13.75                                                      
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenfield, Jennifer L    29 MVN-SP                         1:14.28        
       34.57  1:14.28                                                      
  2 Andrews, Jenn             25 NOVA-SP                        1:16.35        
       35.49  1:16.35                                                      
  3 Ray, Kimberly             27 CLVM-SP                        1:16.74        
       36.46  1:16.74                                                      
  4 Oquinena, Naiara          25 HWYM-SP                        1:30.91        
       41.80  1:30.91                                                      
  5 Herrero, Montse           26 HWYM-SP                        1:30.96        
       44.64  1:30.96                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              32 UCI-SP                           33.42        
  2 Barrett, Connie           34 MVN-SP                           35.16        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Fiona           30 NOVA-SP                          58.00        
       28.19    58.00                                                      
  2 Tong, Connie              32 UCI-SP                         1:10.75        
       33.98  1:10.75                                                      
  3 Barrett, Connie           34 MVN-SP                         1:19.51        
       36.53  1:19.51                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moser, Ursula             34 CLVM-SP                        2:07.07        
       30.01  1:02.04  1:34.57  2:07.07                                    
  2 Reilly, Margaret          34 NOVA-SP                        2:07.61        
       30.37  1:02.60  1:35.43  2:07.61                                    
  3 Tong, Connie              32 UCI-SP                         2:34.31        
       35.01  1:13.44  1:53.63  2:34.31                                    
  4 Barrett, Connie           34 MVN-SP                         2:47.64        
       36.70  1:18.73  2:02.66  2:47.64                                    
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moser, Ursula             34 CLVM-SP                        5:48.52        
       30.41  1:03.73  1:38.27  2:13.38  2:48.70  3:24.11  3:59.86  4:35.88
     5:12.02  5:48.52                                                      
  2 Tong, Connie              32 UCI-SP                         6:57.44        
       37.20  1:18.18  2:00.32  2:42.89  3:25.39  4:08.11  4:50.89  5:33.82
     6:16.18  6:57.44                                                      
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Jenifer          32 NOVA-SP                       24:17.28        
       43.09  1:27.27  2:11.86  2:56.73  3:41.10  4:25.30  5:09.51  5:53.93
     6:38.23  7:22.44  8:06.52  8:51.15  9:35.80 10:20.77 11:05.32 11:49.92
    12:35.63 13:20.10 14:04.55 14:48.66 15:32.74 16:16.68 17:00.91 17:44.87
    18:28.31 19:12.11 19:56.41 20:40.37 21:24.09 22:07.59 22:50.81 23:33.39
    24:17.28
  2 Thorkelson, Kristen       32 NOVA-SP                       25:16.77        
       41.21  1:25.05  2:10.54  2:55.45  3:41.39  4:27.54  5:14.27  6:00.58
     6:46.54  7:33.31  8:19.66  9:05.43  9:51.23 10:37.46 11:23.56 12:10.13
    12:55.65 13:41.19 14:27.28 15:14.44 16:00.93 16:46.91 17:32.38         
    19:03.56 19:53.27 20:39.61 21:25.71 22:12.21 22:58.78 23:44.90 24:31.08
    25:16.77
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moser, Ursula             34 CLVM-SP                          33.85        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moser, Ursula             34 CLVM-SP                        1:14.57        
       34.90  1:14.57                                                      
  2 Peterson, Fiona           30 NOVA-SP                        1:15.73        
       36.11  1:15.73                                                      
  3 Reilly, Margaret          34 NOVA-SP                        1:16.23        
       36.50  1:16.23                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Fiona           30 NOVA-SP                          28.94        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moser, Ursula             34 CLVM-SP                        1:06.75        
       31.19  1:06.75                                                      
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          34 NOVA-SP                        2:28.62        
       33.02  1:12.40  1:55.34  2:28.62                                    
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Kari               37 CLVM-SP                          30.10        
  2 Gage, Susan L             38 MVN-SP                           35.32        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          36 CARL-SI                        1:02.94        
       30.51  1:02.94                                                      
  2 Adams, Kari               37 CLVM-SP                        1:05.45        
       31.42  1:05.45                                                      
  3 Williams-Dalgart, Margar  37 MVN-SP                         1:10.01        
       32.89  1:10.01                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          36 CARL-SI                        2:13.59        
       30.02  1:03.16  1:38.02  2:13.59                                    
  2 Philippi, Diana           36 CLVM-SP                        2:19.93        
       31.84  1:07.80  1:43.60  2:19.93                                    
  3 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                     2:33.64        
       35.20  1:14.05  1:54.33  2:33.64                                    
  4 Richter, Jennifer         36 MVN-SP                         2:34.80        
       35.75  1:15.32  1:55.53  2:34.80                                    
  5 Adams, Kari               37 CLVM-SP                        2:44.13        
       35.06  1:14.75  1:58.65  2:44.13                                    
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Kari               37 CLVM-SP                        6:16.10        
       34.34  1:12.08  1:50.46  2:28.89  3:07.44  3:46.13  4:24.55  5:02.56
     5:40.19  6:16.10                                                      
  2 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                     6:46.05        
       36.88  1:17.14  1:57.99  2:38.93  3:20.70  4:02.21  4:43.71  5:25.02
     6:05.79  6:46.05                                                      
  3 Richter, Jennifer         36 MVN-SP                         7:02.35        
       37.78  1:19.49  2:01.41  2:42.96  3:25.91  4:08.31  4:52.02  5:35.86
     6:20.19  7:02.35                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gage, Susan L             38 MVN-SP                           42.96        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                       40.35        
  2 Gage, Susan L             38 MVN-SP                           44.33        
  3 Richter, Jennifer         36 MVN-SP                           47.09        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                     1:28.02        
       42.09  1:28.02                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           36 CLVM-SP                          29.16        
  2 Adams, Kari               37 CLVM-SP                          32.18        
  3 Williams-Dalgart, Margar  37 MVN-SP                           34.88        
  4 Richter, Jennifer         36 MVN-SP                           40.10        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           36 CLVM-SP                        1:04.28        
       30.52  1:04.28                                                      
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          36 CARL-SI                        1:09.66        
       33.32  1:09.66                                                      
  2 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                     1:21.38        
       38.93  1:21.38                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           36 CLVM-SP                        2:27.68        
       30.51  1:09.88  1:55.51  2:27.68                                    
  2 Pursell, Kirsten          36 CARL-SI                        2:28.93        
       32.15  1:11.56  1:55.48  2:28.93                                    
  3 Lutzker, Kerry E          37 Unattached                     2:55.12        
       39.79  1:26.81  2:16.10  2:55.12                                    
  4 Williams-Dalgart, Margar  37 MVN-SP                         2:57.62        
       36.16  1:22.66  2:16.93  2:57.62                                    
  5 Richter, Jennifer         36 MVN-SP                         3:06.31        
       42.87  1:32.66  2:26.62  3:06.31                                    
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               40 MVN-SP                           27.18        
  2 Cahill, Ellyn M           42 MVN-SP                           32.60        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               40 MVN-SP                           59.15        
       28.53    59.15                                                      
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commons, Trisha           40 DSSM-SP                       25:25.16        
       42.30  1:26.34  2:11.90  2:57.95  3:43.38  4:29.09  5:15.45  6:01.87
     6:47.83  7:34.44  8:19.93  9:05.92  9:52.53 10:39.26 11:26.06 12:13.12
    12:59.87 13:46.51 14:33.19 15:19.85 16:06.49 16:52.86 17:39.43 18:25.91
    19:12.76 19:59.59 20:46.44 21:33.14 22:19.65 23:06.66 23:54.02 24:40.80
    25:25.16
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               40 MVN-SP                         1:12.28        
       36.07  1:12.28                                                      
  2 Augerson, Lisa J          40 MVN-SP                         1:14.10        
       35.40  1:14.10                                                      
  3 Commons, Trisha           40 DSSM-SP                        1:23.15        
       40.23  1:23.15                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa J          40 MVN-SP                           36.19        
  2 Chandler, Colleen         44 MVN-SP                           36.76        
  3 Krattli, Caroline         42 SDSM-SI                          38.49        
  4 Cahill, Ellyn M           42 MVN-SP                           39.65        
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Colleen         44 MVN-SP                         1:17.26        
       37.38  1:17.26                                                      
  2 Augerson, Lisa J          40 MVN-SP                         1:19.29        
       37.77  1:19.29                                                      
  3 Cahill, Ellyn M           42 MVN-SP                         1:31.67        
       42.40  1:31.67                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Colleen         44 MVN-SP                           30.95        
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               40 MVN-SP                         1:09.20        
       32.70  1:09.20                                                      
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Colleen         44 MVN-SP                         1:11.90        
       34.54  1:11.90                                                      
  2 Augerson, Lisa J          40 MVN-SP                         1:12.07        
       34.28  1:12.07                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Colleen         44 MVN-SP                         2:35.50        
       32.14  1:14.31  1:58.93  2:35.50                                    
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MVN-SP                           28.99        
  2 Bereczky, Janie           48 Unattached                       30.91        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MVN-SP                         1:02.55        
       30.35  1:02.55                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MVN-SP                         2:13.70        
       31.07  1:04.60  1:39.26  2:13.70                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MVN-SP                         6:06.63        
       32.66  1:08.11  1:44.74  2:21.82  2:59.14  3:36.29  4:13.70  4:51.81
     5:29.87  6:06.63                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James, Paula              45 CLVM-SP                          33.61        
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James, Paula              45 CLVM-SP                        1:12.48        
       35.68  1:12.48                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bereczky, Janie           48 Unattached                       39.40        
  2 Hager, Kathryn            47 NOVA-SP                          41.25        
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bereczky, Janie           48 Unattached                     1:27.47        
       40.99  1:27.47                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bereczky, Janie           48 Unattached                       33.10        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bereczky, Janie           48 Unattached                     1:18.46        
       35.42  1:18.46                                                      
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James, Paula              45 CLVM-SP                        1:13.88        
       33.61  1:13.88                                                      
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy              45 MVN-SP                         2:36.58        
       33.90  1:12.84  2:01.19  2:36.58                                    
  2 James, Paula              45 CLVM-SP                        2:39.70        
       34.67  1:15.41  2:02.75  2:39.70                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           50 CLVM-SP                          27.99        
  2 Hayes, Patricia Claire    50 LBG-SP                           29.42        
  3 Meteyer, Beverly B        50 CLVM-SP                          30.54        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meteyer, Beverly B        50 CLVM-SP                        1:09.92        
       33.21  1:09.92                                                      
  3 Battin, Carolyn           50 CLVM-SP                        1:00.77        
       29.57  1:00.77                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mastro, Karen M           50 NOVA-SP                        4:19.96        
       51.89  2:00.48  3:11.44  4:19.96                                    
  2 Battin, Carolyn           50 CLVM-SP                        2:12.72        
       31.69  1:06.04  1:40.19  2:12.72                                    
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mastro, Karen M           50 NOVA-SP                       33:50.20        
       51.18  1:49.09  2:50.73  3:50.41  4:51.53  5:52.59  6:53.44  7:53.96
     8:55.13  9:55.24 10:55.52 11:57.49 12:58.88 13:59.19 15:01.30 16:04.36
    17:05.80 18:05.60 19:08.91 20:11.39 21:13.77 22:15.38 23:17.59 24:21.63
    25:24.57 26:27.67 27:30.90 28:34.39 29:37.37 30:40.51 31:44.78 32:47.39
    33:50.20
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia Claire    50 LBG-SP                           39.91        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia Claire    50 LBG-SP                           39.30        
  2 Meteyer, Beverly B        50 CLVM-SP                          39.82        
  4 Battin, Carolyn           50 CLVM-SP                          37.47        
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meteyer, Beverly B        50 CLVM-SP                        1:31.08        
       43.41  1:31.08                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Inglis, Kate              52 Unattached                       30.64        
  2 Hayes, Patricia Claire    50 LBG-SP                           36.38        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia Claire    50 LBG-SP                         1:23.78        
       40.06  1:23.78                                                      
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          59 MVN-SP                           36.21        
  2 Stancil, Vivian           57 MVN-SP                         1:18.20        
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          59 MVN-SP                         1:21.22        
       39.85  1:21.22                                                      
  2 Stancil, Vivian           57 MVN-SP                         3:07.10        
     1:36.59  3:07.10                                                      
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          59 MVN-SP                        26:20.00        
       43.51  1:30.82  2:19.69  3:08.26  3:56.86  4:45.63  5:33.79  6:22.69
     7:11.88  8:00.41  8:49.08  9:36.98 10:25.21 11:13.46 12:01.50 12:49.19
    13:36.00 14:24.95 15:12.67 16:00.22 16:47.90 17:35.55 18:23.41 19:10.79
    19:58.43 20:46.11 21:33.95 22:22.17 23:10.60 23:58.26 24:45.85 25:34.19
    26:20.00
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stancil, Vivian           57 MVN-SP                         1:53.93        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          59 MVN-SP                         1:37.99        
       47.62  1:37.99                                                      
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SBM-SP                        29:31.44        
       47.03  1:38.83  2:32.13  3:24.68  4:17.55  5:10.00  6:03.73  6:57.48
     7:51.94  8:45.33  9:39.29 10:33.84 11:27.66 12:22.90 13:16.87 14:10.57
    15:04.59 15:58.51 16:52.74 17:46.65 18:40.92 19:35.50 20:29.48 21:24.59
    22:19.19 23:13.58 24:08.28 25:03.16 25:57.85 26:52.33 27:46.52 28:40.48
    29:31.44
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SBM-SP                           52.68        
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SBM-SP                         1:50.47        
       53.46  1:50.47                                                      
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SBM-SP                           56.42        
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             66 SBM-SP                         2:02.11        
       56.94  2:02.11                                                      
 
Women 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            85 Unattached                    33:11.32        
       54.20  1:52.56  2:53.44  3:52.84  4:53.63  5:54.05  6:55.66  7:56.38
     8:56.34  9:56.73 10:58.03 11:57.89 12:59.27 14:00.02 15:01.68 16:02.73
    17:02.32 18:02.81 19:03.42 20:03.99 21:03.95 22:04.27 23:05.05 24:05.88
    25:06.21 26:06.80 27:07.35 28:08.35 29:09.31 30:10.79 31:11.22 32:12.38
    33:11.32
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trotter, Joshua W         26 MVN-SP                           22.69        
  2 Gutierrez, Javier         29 SCAQ-SP                          22.77        
  3 Campbell, Cub             29 NOVA-SP                          23.55        
  4 Craun, Adam               29 NOVA-SP                          23.89        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Javier         29 SCAQ-SP                          49.71        
       23.88    49.71                                                      
  2 Trotter, Joshua W         26 MVN-SP                           49.87        
       24.23    49.87                                                      
  3 Campbell, Cub             29 NOVA-SP                          50.29        
       24.92    50.29                                                      
  4 Sklenicka, Joe            27 SDSM-SI                          55.34        
       26.32    55.34                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Javier         29 SCAQ-SP                        1:51.45        
       25.69    53.45  1:22.24  1:51.45                                    
  2 Campbell, Cub             29 NOVA-SP                        1:51.80        
       25.65    53.37  1:22.44  1:51.80                                    
  3 Trotter, Joshua W         26 MVN-SP                         1:55.43        
       24.81    53.23  1:22.97  1:55.43                                    
  4 Sklenicka, Joe            27 SDSM-SI                        2:06.78        
       28.44    59.17  1:32.10  2:06.78                                    
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trotter, Joshua W         26 MVN-SP                        18:54.98        
       29.99  1:02.72  1:35.75  2:08.74  2:41.86  3:14.95  3:48.52  4:22.33
     4:55.67  5:29.56  6:04.01  6:38.62  7:12.96  7:47.37  8:22.85  8:57.15
     9:31.50 10:06.90 10:41.52 11:17.71 11:54.29 12:29.08 13:05.27 13:41.90
    14:17.14 14:53.51 15:30.10 16:05.89 16:39.80 17:14.22 17:48.48 18:22.09
    18:54.98
  2 Towle, Adam               28 NOVA-SP                       25:24.85        
       39.27  1:22.60  2:07.84  2:53.37  3:39.34  4:25.97  5:13.29  5:59.67
     6:47.46  7:34.67  8:21.20  9:08.82  9:55.54 10:41.98 11:29.72 12:17.54
    13:04.67 13:52.38 14:39.64 15:27.38 16:14.15 17:00.83 17:47.43 18:34.86
    19:21.62 20:07.97 20:53.43 21:39.53 22:25.72 23:10.26 23:56.41 24:41.67
    25:24.85
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craun, Adam               29 NOVA-SP                          28.75        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craun, Adam               29 NOVA-SP                          25.48        
  2 Campbell, Cub             29 NOVA-SP                          25.72        
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craun, Adam               29 NOVA-SP                          56.96        
       26.26    56.96                                                      
  2 Gutierrez, Javier         29 SCAQ-SP                          59.18        
       28.00    59.18                                                      
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             29 NOVA-SP                        1:01.13        
       29.03  1:01.13                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               32 SCAQ-SP                          22.66        
  2 Garcia, Andrew M          32 MVN-SP                           23.64        
  3 Ahmadi, Magid             31 UCI-SP                           24.17        
  4 Murphy, Liam              31 UCI-SP                           26.02        
  5 Vigra, Robert             34 CLVM-SP                          26.32        
  6 Bleuel, Eric              34 Unattached                       27.82        
  7 Straehle, Bernd           34 MVN-SP                           29.48        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               32 SCAQ-SP                          50.35        
       24.46    50.35                                                      
  2 Garcia, Andrew M          32 MVN-SP                           53.50        
       24.98    53.50                                                      
  3 Ahmadi, Magid             31 UCI-SP                           53.82        
       25.86    53.82                                                      
  4 Chapman, Ryan             32 MVN-SP                           55.32        
       27.27    55.32                                                      
  5 Murphy, Liam              31 UCI-SP                           58.07        
       27.76    58.07                                                      
  6 Vigra, Robert             34 CLVM-SP                          58.17        
       27.03    58.17                                                      
  7 Bleuel, Eric              34 Unattached                     1:00.47        
       28.96  1:00.47                                                      
  8 Straehle, Bernd           34 MVN-SP                         1:04.52        
       29.76  1:04.52                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            33 NOVA-SP                        1:43.12        
       24.11    49.88  1:16.16  1:43.12                                    
  2 Wegner, Dan               32 SCAQ-SP                        1:49.68        
       25.46    53.14  1:21.32  1:49.68                                    
  3 Chapman, Ryan             32 MVN-SP                         2:04.96        
       27.99    59.54  1:32.51  2:04.96                                    
  4 Kolarov, Michael C        31 MVN-SP                         2:06.62        
       29.61  1:01.25  1:33.83  2:06.62                                    
  5 Bleuel, Eric              34 Unattached                     2:19.34        
       31.47  1:05.33  1:41.80  2:19.34                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menzer, Todd              31 Tyr-33                         5:08.50        
       28.25    59.08  1:30.07  2:01.46  2:32.82  3:04.00  3:35.22  4:06.53
     4:37.97  5:08.50                                                      
  2 Ahmadi, Magid             31 UCI-SP                         5:41.36        
       29.51  1:02.72  1:36.73  2:12.26  2:47.53  3:23.33  3:58.61  4:33.56
     5:07.99  5:41.36                                                      
  3 Liu, Jeff                 30 LBG-SP                         6:45.44        
       35.71  1:13.77  1:53.37  2:34.08  3:14.88  3:56.67  4:39.03  5:21.46
     6:03.86  6:45.44                                                      
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Ryan             32 MVN-SP                        19:56.75        
       31.55  1:05.28  1:39.41  2:14.39  2:49.94  3:26.18  4:02.45  4:39.15
     5:16.01  5:53.03  6:30.39  7:07.60  7:45.08  8:22.43  8:59.24  9:36.45
    10:13.93 10:50.73 11:27.18 12:04.12 12:40.60 13:17.36 13:54.05 14:30.84
    15:07.58 15:44.13 16:21.05 16:57.65 17:34.84 18:11.62 18:48.03 19:23.34
    19:56.75
  2 Murphy, Liam              31 UCI-SP                        20:38.86        
       32.89  1:08.27  1:44.91  2:22.55  3:00.05  3:38.37  4:16.18  4:54.35
     5:33.21  6:11.68  6:49.55  7:27.39  8:04.93  8:42.51  9:20.45  9:57.44
    10:35.48 11:13.53 11:51.01 12:29.15 13:07.14 13:44.94 14:22.81 15:00.42
    15:38.78 16:16.83 16:55.60 17:32.91 18:10.10 18:47.60 19:25.54 20:02.73
    20:38.86
  3 Straehle, Bernd           34 MVN-SP                        27:56.66        
       39.42  1:22.01  2:06.95  2:54.72  3:44.38  4:35.15  5:26.30  6:19.17
     7:11.31  8:03.79  8:56.14  9:47.77 10:40.15 11:32.13 12:24.21 13:17.46
    14:09.33 14:59.97 15:52.32 16:45.41 17:37.99 18:30.74 19:23.40 20:15.19
    21:08.07 21:59.74 22:52.82 23:43.51 24:35.56 25:27.00 26:18.54 27:09.52
    27:56.66
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               32 SCAQ-SP                          58.28        
       28.88    58.28                                                      
  2 Bleuel, Eric              34 Unattached                     1:19.15        
       37.10  1:19.15                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        31 MVN-SP                           31.22        
  2 Ahmadi, Magid             31 UCI-SP                           31.47        
  3 Liu, Jeff                 30 LBG-SP                           31.61        
  4 Straehle, Bernd           34 MVN-SP                           35.92        
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Ryan             32 MVN-SP                         1:08.03        
       32.26  1:08.03                                                      
  2 Liu, Jeff                 30 LBG-SP                         1:08.42        
       32.67  1:08.42                                                      
  3 Kolarov, Michael C        31 MVN-SP                         1:10.03        
       33.10  1:10.03                                                      
  4 Straehle, Bernd           34 MVN-SP                         1:19.31        
       37.67  1:19.31                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Jeff                 30 LBG-SP                           28.29        
  2 Murphy, Liam              31 UCI-SP                           29.01        
  3 Vigra, Robert             34 CLVM-SP                          30.53        
  4 Bleuel, Eric              34 Unattached                       33.11        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            33 NOVA-SP                          51.48        
       24.36    51.48                                                      
  2 Wegner, Dan               32 SCAQ-SP                          58.03        
       26.67    58.03                                                      
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            33 NOVA-SP                          55.30        
       25.25    55.30                                                      
  2 Chapman, Ryan             32 MVN-SP                         1:02.11        
       29.70  1:02.11                                                      
  3 Kolarov, Michael C        31 MVN-SP                         1:04.35        
       31.10  1:04.35                                                      
  4 Liu, Jeff                 30 LBG-SP                         1:05.18        
       32.17  1:05.18                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        31 MVN-SP                         2:18.78        
       30.95  1:06.62  1:45.74  2:18.78                                    
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           35 Unattached                       22.07        
  2 Mitchell, Jeff            35 SCMC-SP                          23.00        
  3 Fegan, Jim                39 SDSM-SI                          24.36        
  4 Terselic, Robert          38 Unattached                       26.80        
  5 Rumsy, Blake B            39 MVN-SP                           27.47        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           35 Unattached                       46.98        
       22.78    46.98                                                      
  2 Mitchell, Jeff            35 SCMC-SP                          52.09        
       25.07    52.09                                                      
  3 Terselic, Robert          38 Unattached                       57.94        
       27.23    57.94                                                      
  4 Rumsy, Blake B            39 MVN-SP                           58.63        
       28.76    58.63                                                      
  5 Salazar, Luis             37 LBG-SP                         1:00.85        
       28.65  1:00.85                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           35 Unattached                     1:41.01        
       23.60    49.01  1:14.86  1:41.01                                    
  2 Tong, Abel                39 MVN-SP                         2:02.08        
       28.62    59.81  1:31.42  2:02.08                                    
  3 Terselic, Robert          38 Unattached                     2:08.88        
       28.99  1:00.56  1:34.37  2:08.88                                    
  4 Rumsy, Blake B            39 MVN-SP                         2:09.28        
       30.52  1:02.67  1:36.33  2:09.28                                    
  5 Bunlar, Morgan            35 CLVM-SP                        2:11.47        
       28.78  1:01.46  1:36.16  2:11.47                                    
  6 Salazar, Luis             37 LBG-SP                         2:21.14        
       31.33  1:06.48  1:43.78  2:21.14                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff            35 SCMC-SP                        5:52.34        
       33.15  1:09.54  1:47.24  2:23.41  3:00.07  3:35.59  4:10.87  4:45.37
     5:19.50  5:52.34                                                      
  2 Rumsy, Blake B            39 MVN-SP                         5:52.96        
       33.86  1:08.16  1:43.43  2:19.57  2:55.82  3:32.36  4:08.82  4:44.45
     5:20.02  5:52.96                                                      
  3 Terselic, Robert          38 Unattached                     5:54.87        
       31.19  1:04.68  1:39.45  2:15.17  2:51.56  3:28.02  4:04.80  4:41.73
     5:18.61  5:54.87                                                      
  4 Salazar, Luis             37 LBG-SP                         6:10.99        
       34.30  1:11.95  1:49.89  2:27.69  3:05.04  3:42.33  4:20.23  4:58.19
     5:35.65  6:10.99                                                      
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Michael          38 NOVA-SP                       18:08.93        
       29.87  1:02.14  1:35.15  2:08.33  2:41.88  3:15.41  3:48.53  4:22.08
     4:55.41  5:28.80  6:02.25  6:35.76  7:09.53  7:42.95  8:16.17  8:49.23
     9:22.43  9:55.75 10:28.97 11:01.90 11:34.88 12:07.66 12:40.49 13:13.22
    13:46.16 14:19.09 14:52.28 15:25.67 15:58.51 16:31.60 17:04.31 17:37.03
    18:08.93
  1 Haskins, Mark             35 NOVA-SP                       25:26.17        
       44.62  1:32.25  2:19.93  3:06.78  3:53.92  4:40.77  5:27.82  6:15.26
     7:02.51  7:50.63  8:38.77  9:26.34 10:13.70          11:47.33         
    13:20.35 14:06.35 14:51.10          16:24.51 17:10.71 17:56.76 18:43.40
    19:28.87 20:15.33 21:00.08 21:46.35 22:31.29 23:16.91 24:01.28 24:44.78
    25:26.17
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salazar, Luis             37 LBG-SP                           29.22        
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salazar, Luis             37 LBG-SP                         1:02.44        
       31.22  1:02.44                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Abel                39 MVN-SP                           31.30        
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Abel                39 MVN-SP                         1:08.95        
       33.21  1:08.95                                                      
  2 Golden, Spencer           39 ORCA-SP                        1:11.57        
       33.64  1:11.57                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hope, Gary                36 MVN-SP                           25.20        
  2 Fegan, Jim                39 SDSM-SI                          25.77        
  3 Mitchell, Jeff            35 SCMC-SP                          26.23        
  4 Golden, Spencer           39 ORCA-SP                          27.08        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           35 Unattached                       52.77        
       25.17    52.77                                                      
  2 Hope, Gary                36 MVN-SP                           55.88        
       25.84    55.88                                                      
  3 Fegan, Jim                39 SDSM-SI                          58.76        
       27.75    58.76                                                      
  4 Bunlar, Morgan            35 CLVM-SP                          59.88        
       28.35    59.88                                                      
  5 Golden, Spencer           39 ORCA-SP                        1:01.42        
       28.67  1:01.42                                                      
  6 Tong, Abel                39 MVN-SP                         1:02.43        
       29.99  1:02.43                                                      
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hope, Gary                36 MVN-SP                           59.22        
       27.36    59.22                                                      
  2 Fegan, Jim                39 SDSM-SI                        1:02.30        
       29.84  1:02.30                                                      
  3 Tong, Abel                39 MVN-SP                         1:03.33        
       30.17  1:03.33                                                      
  4 Golden, Spencer           39 ORCA-SP                        1:03.44        
       29.75  1:03.44                                                      
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hope, Gary                36 MVN-SP                         2:08.90        
       27.26  1:01.84  1:38.43  2:08.90                                    
  2 Bunlar, Morgan            35 CLVM-SP                        2:16.45        
       28.02  1:03.40  1:44.86  2:16.45                                    
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Keith             42 CLVM-SP                          23.90        
  2 Stone, Wes                41 NOVA-SP                          24.70        
  3 Crosson, Jeff             42 UCI-SP                           25.83        
  4 Carlsen, Richard L        44 MVN-SP                           25.94        
  5 Marcin, John C            41 NOVA-SP                          26.53        
  6 Barbrick, Peter K         41 NOVA-SP                          27.63        
  7 DeMauro, Bill             44 MVN-SP                           30.17        
  8 Rushing, Wayne            42 MVN-SP                           31.73        
  9 Sladek, Suzanne           42 MVN-SP                           34.72        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Keith             42 CLVM-SP                          51.74        
       25.11    51.74                                                      
  2 Leutner, Gerry            40 MVN-SP                           53.62        
       26.80    53.62                                                      
  3 Crosson, Jeff             42 UCI-SP                           55.69        
       27.26    55.69                                                      
  4 Hammer, Mark R            43 MVN-SP                           57.00        
       26.91    57.00                                                      
  5 Weissmen, Kevin           41 MVN-SP                           57.11        
       27.89    57.11                                                      
  6 Lindner, Bob              44 Unattached                       57.62        
       28.02    57.62                                                      
  7 Marcin, John C            41 NOVA-SP                          59.88        
       29.09    59.88                                                      
  8 Nelson, Paul              43 SAM-SP                         1:00.16        
       28.62  1:00.16                                                      
  9 Barbrick, Peter K         41 NOVA-SP                        1:00.34        
 10 Rushing, Wayne            42 MVN-SP                         1:12.77        
       34.48  1:12.77                                                      
 11 DeMauro, Bill             44 MVN-SP                         1:13.58        
       35.38  1:13.58                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeff             42 UCI-SP                         1:58.57        
       28.56    58.90  1:29.24  1:58.57                                    
  2 Leutner, Gerry            40 MVN-SP                         2:00.13        
       27.77    57.36  1:27.89  2:00.13                                    
  3 Weissmen, Kevin           41 MVN-SP                         2:04.91        
       29.01  1:00.18  1:32.56  2:04.91                                    
  4 Osorio, Gabriel           40 CLVM-SP                        2:10.26        
       31.64  1:05.48  1:38.49  2:10.26                                    
  5 Hughes, Keith             42 CLVM-SP                        2:10.65        
       28.44  1:00.34  1:34.42  2:10.65                                    
  6 Tongate, Terry            43 MVN-SP                         2:13.58        
       30.10  1:03.21  1:37.89  2:13.58                                    
  7 Carlsen, Richard L        44 MVN-SP                         2:17.85        
       29.81  1:04.81  1:41.23  2:17.85                                    
  8 Marcin, John C            41 NOVA-SP                        2:17.89        
       32.81  1:07.65  1:43.70  2:17.89                                    
  9 DeMauro, Bill             44 MVN-SP                         2:42.99        
       36.24  1:17.83  2:02.04  2:42.99                                    
 10 Rushing, Wayne            42 MVN-SP                         2:54.88        
       36.42  1:21.31  2:08.41  2:54.88                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeff             42 UCI-SP                         5:13.67        
       29.22  1:00.74  1:32.20  2:03.85  2:35.56  3:07.56  3:39.44  4:11.21
     4:43.13  5:13.67                                                      
  2 Leutner, Gerry            40 MVN-SP                         5:43.25        
       30.85  1:04.21  1:39.59  2:14.75  2:50.29  3:25.40  4:00.61  4:35.64
     5:10.06  5:43.25                                                      
  3 Weissmen, Kevin           41 MVN-SP                         5:52.40        
       31.76  1:05.56  1:40.70  2:16.75  2:53.38  3:29.76  4:06.42  4:42.99
     5:18.79  5:52.40                                                      
  4 Schumacher, Daniel E      44 NOVA-SP                        5:52.55        
       31.73  1:05.35  1:40.53  2:16.84  2:53.40  3:29.90  4:06.50  4:43.03
     5:19.25  5:52.55                                                      
  5 DeMauro, Bill             44 MVN-SP                         7:50.86        
       38.39  1:23.19  2:10.02  2:57.31  3:46.89  4:34.85  5:24.22  6:12.25
     7:02.76  7:50.86                                                      
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeff             42 UCI-SP                        17:52.29        
       30.67  1:03.17  1:35.55  2:08.20  2:41.01  3:13.85  3:46.59  4:19.41
     4:52.07  5:24.55  5:57.19  6:29.71  7:02.13  7:34.59  8:06.91  8:39.27
     9:11.67  9:44.16 10:16.61 10:48.97 11:21.55 11:54.15 12:26.66 12:59.24
    13:32.01 14:04.83 14:37.73 15:10.29 15:43.02 16:15.43 16:48.09 17:21.03
    17:52.29
  2 Leutner, Gerry            40 MVN-SP                        20:05.30        
       31.42  1:05.59  1:40.37  2:15.81  2:51.75  3:28.06  4:04.29  4:40.83
     5:17.46  5:54.10  6:31.18  7:08.29  7:45.14  8:22.69  8:59.30  9:36.20
    10:13.11 10:49.74 11:26.68 12:04.32 12:41.75 13:18.76 13:56.00 14:33.10
    15:10.36 15:48.00 16:25.61 17:03.62 17:41.35 18:18.04 18:55.42 19:32.01
    20:05.30
  3 Osorio, Gabriel           40 CLVM-SP                       20:34.05        
       34.92  1:13.30  1:52.93  2:32.66  3:11.23  3:50.06  4:27.76  5:05.40
     5:42.56  6:19.55  6:55.74  7:31.83  8:08.96  8:46.50  9:23.09  9:59.96
    10:37.34 11:14.18 11:51.49 12:28.85 13:06.11 13:43.48 14:20.65 14:58.05
    15:35.65 16:13.14 16:50.40 17:27.92 18:05.40 18:42.59 19:19.48 19:57.53
    20:34.05
  4 DeMauro, Bill             44 MVN-SP                        26:19.16        
       42.21  1:27.25  2:14.81  3:02.45  3:50.80  4:38.65  5:26.75  6:15.36
     7:04.02  7:52.52  8:42.04  9:30.12 10:18.80 11:07.22 11:55.10 12:43.20
    13:31.30 14:19.54 15:08.25 15:56.04 16:44.68 17:32.80 18:22.10 19:10.23
    19:58.15 20:45.83 21:34.31 22:23.07 23:11.96 24:00.12 24:47.25 25:33.91
    26:19.16
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              44 NOVA-SP                          28.94        
  2 Stone, Wes                41 NOVA-SP                          29.80        
  3 Marcin, John C            41 NOVA-SP                          35.87        
  4 Sladek, Suzanne           42 MVN-SP                           41.06        
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              44 NOVA-SP                        1:04.59        
       29.98  1:04.59                                                      
  2 Stone, Wes                41 NOVA-SP                        1:11.03        
       34.37  1:11.03                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            43 MVN-SP                           30.24        
  2 Wagner, Tom               41 NOVA-SP                          30.68        
  3 Barbrick, Peter K         41 NOVA-SP                          34.41        
  4 Benner, Tord              44 NOVA-SP                          34.89        
  5 Stone, Wes                41 NOVA-SP                          36.22        
  6 Rushing, Wayne            42 MVN-SP                           42.12        
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            43 MVN-SP                         1:06.38        
       31.53  1:06.38                                                      
  2 Wagner, Tom               41 NOVA-SP                        1:07.84        
       31.87  1:07.84                                                      
  3 Barbrick, Peter K         41 NOVA-SP                        1:16.23        
       36.07  1:16.23                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hammer, Mark R            43 MVN-SP                           27.34        
  2 Schumacher, Daniel E      44 NOVA-SP                          27.77        
  3 Stone, Wes                41 NOVA-SP                          28.70        
  4 Carlsen, Richard L        44 MVN-SP                           29.16        
  5 Lindner, Bob              44 Unattached                       30.19        
  6 Nelson, Paul              43 SAM-SP                           31.87        
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osorio, Gabriel           40 CLVM-SP                        1:03.06        
       29.84  1:03.06                                                      
  2 Schumacher, Daniel E      44 NOVA-SP                        1:03.80        
       29.07  1:03.80                                                      
  3 Lindner, Bob              44 Unattached                     1:06.97        
       31.95  1:06.97                                                      
  4 Carlsen, Richard L        44 MVN-SP                         1:08.54        
       31.33  1:08.54                                                      
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Daniel E      44 NOVA-SP                        1:05.58        
       30.26  1:05.58                                                      
  2 Benner, Tord              44 NOVA-SP                        1:06.50        
       30.89  1:06.50                                                      
  3 Hammer, Mark R            43 MVN-SP                         1:06.68        
       29.56  1:06.68                                                      
  4 Weissmen, Kevin           41 MVN-SP                         1:07.71        
       31.60  1:07.71                                                      
  5 Lindner, Bob              44 Unattached                     1:09.22        
       33.01  1:09.22                                                      
  6 Nelson, Paul              43 SAM-SP                         1:09.97        
       33.97  1:09.97                                                      
  7 Sladek, Suzanne           42 MVN-SP                         1:34.79        
       42.53  1:34.79                                                      
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Tom               41 NOVA-SP                        2:13.51        
       28.71  1:04.35  1:41.99  2:13.51                                    
  2 Leutner, Gerry            40 MVN-SP                         2:19.72        
       29.75  1:06.79  1:49.08  2:19.72                                    
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steve           45 MVN-SP                           25.92        
  2 Ross, Robert              49 SCAQ-SP                          25.97        
  3 Dougherty, Jim            48 Unattached                       26.99        
  4 Schumacher, Steve         46 NOVA-SP                          29.98        
  5 Bunker, David             45 LBG-SP                           30.74        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steve           45 MVN-SP                           55.62        
       27.16    55.62                                                      
  2 Dougherty, Jim            48 Unattached                       58.87        
       28.48    58.87                                                      
  3 Schumacher, Steve         46 NOVA-SP                        1:03.74        
       31.09  1:03.74                                                      
  4 Skehan, Niall             46 Unattached                     1:07.69        
       32.80  1:07.69                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steve           45 MVN-SP                         2:05.12        
       28.41    58.91  1:30.82  2:05.12                                    
  2 Ross, Robert              49 SCAQ-SP                        2:06.39        
       29.90  1:02.23  1:35.13  2:06.39                                    
  3 Bunker, David             45 LBG-SP                         2:35.72        
       35.11  1:13.55  1:55.01  2:35.72                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Steve         46 NOVA-SP                        6:35.44        
       36.07  1:16.07  1:56.58  2:37.15  3:17.70  3:57.91  4:38.07  5:18.08
     5:57.99  6:35.44                                                      
  2 Bunker, David             45 LBG-SP                         7:45.19        
       38.11  1:19.22  2:03.23  2:49.66  3:37.61  4:27.67  5:18.38  6:09.61
     6:57.71  7:45.19                                                      
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Louis              46 ROSE-SP                       18:24.80        
       30.17  1:02.70  1:35.90  2:08.82  2:41.61  3:14.56  3:47.24  4:20.08
     4:52.71  5:25.67  5:58.55  6:31.78  7:04.70  7:37.76  8:11.17  8:44.69
     9:18.30  9:51.70 10:25.47 10:59.45 11:33.57 12:08.03 12:42.41 13:16.60
    13:50.99 14:25.07 14:59.44 15:33.78 16:08.10 16:42.33 17:16.46 17:50.78
    18:24.80
  2 Adams, Daniel             48 WH20-SP                       20:29.34        
       32.90  1:08.31  1:44.30  2:21.04  2:57.96  3:35.08  4:12.44  4:49.97
     5:27.53  6:05.07  6:42.48  7:20.01  7:57.66  8:35.54  9:13.30  9:51.06
    10:28.84 11:06.49 11:44.11 12:21.77 12:59.34 13:36.91 14:14.51 14:52.00
    15:29.78 16:07.50 16:45.17 17:22.89 18:00.57 18:38.12 19:15.66 19:53.22
    20:29.34
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel             48 WH20-SP                          33.70        
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Afonicmev, Pavel          49 LAPS-SP                        1:11.66        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, David W          46 RAYS-SP                          31.36        
  2 Leonard, Daniel           49 SCAQ-SP                          35.43        
  3 Schumacher, Steve         46 NOVA-SP                          38.42        
  4 Bunker, David             45 LBG-SP                           44.31        
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 van Hoffman, Gerald       47 NOVA-SP                        1:05.06        
       30.91  1:05.06                                                      
  2 Freeman, David W          46 RAYS-SP                        1:07.92        
       32.04  1:07.92                                                      
  3 Schumacher, Steve         46 NOVA-SP                        1:28.03        
       41.90  1:28.03                                                      
  4 Skehan, Niall             46 Unattached                     1:30.09        
       41.84  1:30.09                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Robert              49 SCAQ-SP                          28.12        
  2 Hogue, Allen              47 GWSC-SP                          29.93        
  3 Dougherty, Jim            48 Unattached                       30.44        
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Robert              49 SCAQ-SP                        1:02.62        
       30.86  1:02.62                                                      
  2 Hogue, Allen              47 GWSC-SP                        1:13.67        
       33.53  1:13.67                                                      
  3 Skehan, Niall             46 Unattached                     1:14.84        
       33.77  1:14.84                                                      
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 van Hoffman, Gerald       47 NOVA-SP                        1:00.98        
       29.33  1:00.98                                                      
  2 Freeman, David W          46 RAYS-SP                        1:02.89        
       29.65  1:02.89                                                      
  3 Adams, Daniel             48 WH20-SP                        1:08.42        
       34.15  1:08.42                                                      
  4 Dougherty, Jim            48 Unattached                     1:10.51        
       32.69  1:10.51                                                      
  5 Hogue, Allen              47 GWSC-SP                        1:11.61        
       32.84  1:11.61                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel             48 WH20-SP                        2:29.20        
       32.54  1:12.13  1:55.02  2:29.20                                    
  2 Skehan, Niall             46 Unattached                     3:22.46        
       33.96  1:19.12  2:32.75  3:22.46                                    
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val           50 MVN-SP                           30.18        
  2 Roth, Arthur              54 NOVA-SP                          40.07        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Patrick            53 MVN-SP                         1:00.34        
       28.78  1:00.34                                                      
  2 Hoffman, Paul             51 Unattached                     1:00.60        
       30.04  1:00.60                                                      
  4 Bowers, Alan              52 Unattached                     1:04.22        
       31.11  1:04.22                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Green, Doug               51 DSSM-SP                        1:59.89        
       28.51    59.27  1:30.27  1:59.89                                    
  3 Gleason, `                52 DSSM-SP                        2:17.28        
       31.18  1:05.44  1:41.38  2:17.28                                    
  4 Bowers, Alan              52 Unattached                     2:28.04        
       35.77  1:13.15  1:50.92  2:28.04                                    
  5 Templin, John             50 UCI-SP                         2:33.36        
       35.10  1:14.75  1:54.60  2:33.36                                    
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Ed                51 NOVA-SP                          31.49        
  2 Hoffman, Paul             51 Unattached                       32.97        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             50 UCI-SP                           31.37        
  2 Burns, Howard             52 UCI-SP                           33.51        
  3 Trowbridge, Val           50 MVN-SP                           36.34        
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             50 UCI-SP                         1:08.56        
       32.62  1:08.56                                                      
  2 Burns, Howard             52 UCI-SP                         1:13.24        
       34.95  1:13.24                                                      
  3 Bowers, Alan              52 Unattached                     1:22.07        
       39.10  1:22.07                                                      
  4 Trowbridge, Val           50 MVN-SP                         1:23.03        
       38.84  1:23.03                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Howard             52 UCI-SP                           29.30        
  2 Graham, Ed                51 NOVA-SP                          29.84        
  3 Hoffman, Paul             51 Unattached                       29.88        
  4 Rapp, Dieter              50 MVN-SP                           31.69        
  5 Trowbridge, Val           50 MVN-SP                           38.36        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Green, Doug               51 DSSM-SP                        1:02.17        
       28.96  1:02.17                                                      
  2 Gleason, `                52 DSSM-SP                        1:08.96        
       32.02  1:08.96                                                      
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Howard             52 UCI-SP                         1:05.64        
       30.67  1:05.64                                                      
  2 Graham, Ed                51 NOVA-SP                        1:09.34        
       32.02  1:09.34                                                      
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             50 UCI-SP                         2:20.13        
       29.45  1:07.21  1:47.66  2:20.13                                    
  2 Gleason, `                52 DSSM-SP                        2:36.22        
       33.16  1:14.29  2:00.68  2:36.22                                    
  3 Rapp, Dieter              50 MVN-SP                         2:57.48        
       33.97  1:24.17  2:16.17  2:57.48                                    
 -- Burns, Howard             52 UCI-SP                              DQ        
       30.17  1:09.32  1:53.15       DQ                                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, John            56 MVN-SP                           28.06        
  2 Neyenhuis, Dan            59 NOVA-SP                          31.87        
  3 Kilz, Raymond             56 Unattached                       37.49        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoor, Kenneth            55 LAPS-SP                        1:01.65        
       29.63  1:01.65                                                      
  2 Neyenhuis, Dan            59 NOVA-SP                        1:07.62        
       33.09  1:07.62                                                      
  3 Kilz, Raymond             56 Unattached                     1:20.62        
       38.83  1:20.62                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, John            56 MVN-SP                         2:24.93        
       31.25  1:07.06  1:44.24  2:24.93                                    
  2 Kilz, Raymond             56 Unattached                     3:00.79        
       41.10  1:27.65  2:15.75  3:00.79                                    
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neyenhuis, Dan            59 NOVA-SP                          38.91        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, John            56 MVN-SP                         1:14.98        
       37.11  1:14.98                                                      
  2 Neyenhuis, Dan            59 NOVA-SP                        1:22.74        
       39.25  1:22.74                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCauley, Wayne           55 SLUG-SP                          33.62        
  2 Neyenhuis, Dan            59 NOVA-SP                          40.75        
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Denio, Galen D            56 CLVM-SP                        1:13.88        
       35.49  1:13.88                                                      
  2 Shoor, Kenneth            55 LAPS-SP                        1:15.65        
       36.16  1:15.65                                                      
  3 McCauley, Wayne           55 SLUG-SP                        1:25.42        
       40.69  1:25.42                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Denio, Galen D            56 CLVM-SP                          30.65        
  2 Kilz, Raymond             56 Unattached                       40.34        
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, John            56 MVN-SP                         1:16.04        
       32.21  1:16.04                                                      
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Denio, Galen D            56 CLVM-SP                        1:09.49        
       34.48  1:09.49                                                      
  2 Shoor, Kenneth            55 LAPS-SP                        1:11.12        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Denio, Galen D            56 CLVM-SP                        2:30.06        
       32.98  1:14.15  1:56.45  2:30.06                                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              62 VCM-SP                           33.67        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              62 VCM-SP                         1:11.02        
       35.48  1:11.02                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              62 VCM-SP                         2:39.91        
       37.29  1:17.83  1:59.71  2:39.91                                    
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              62 VCM-SP                           44.22        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              62 VCM-SP                         1:33.02        
       44.08  1:33.02                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McMeekin, Robert F        69 SCMC-SP                          41.55        
  2 Tong, Pin                 66 MVN-SP                           47.52        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rauch, Will               69 CLVM-SP                        1:08.04        
       33.29  1:08.04                                                      
  2 Tong, Pin                 66 MVN-SP                         1:51.13        
       50.02  1:51.13                                                      
  3 McMeekin, Robert F        69 SCMC-SP                        1:51.28        
       47.94  1:51.28                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rauch, Will               69 CLVM-SP                        2:32.49        
       36.38  1:16.15  1:55.86  2:32.49                                    
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Pin                 66 MVN-SP                           46.03        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Pin                 66 MVN-SP                         1:40.09        
       47.24  1:40.09                                                      
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rauch, Will               69 CLVM-SP                        1:23.89        
       42.49  1:23.89                                                      
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenney, Wm                71 NOVA-SP                          34.08        
  2 Rolph, Bob                72 MVN-SP                           36.92        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 71 SDSM-SI                        1:07.15        
       31.46  1:07.15                                                      
  2 Kenney, Wm                71 NOVA-SP                        1:17.25        
       35.67  1:17.25                                                      
  3 Schofield, Steven E       72 SWM-SP                         1:33.94        
       44.16  1:33.94                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 71 SDSM-SI                        2:30.77        
       33.56  1:11.58  1:51.62  2:30.77                                    
  2 Kenney, Wm                71 NOVA-SP                        2:59.18        
       37.75  1:21.54  2:10.35  2:59.18                                    
  3 Rolph, Bob                72 MVN-SP                         3:10.67        
       43.69  1:30.59  2:20.84  3:10.67                                    
  4 Schumacher, Bud           73 SDSM-SI                        3:12.51        
       40.37  1:29.22  2:21.88  3:12.51                                    
  5 Schofield, Steven E       72 SWM-SP                         3:31.59        
       50.56  1:44.42  2:38.74  3:31.59                                    
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Bob                72 MVN-SP                         8:46.12        
       46.14  1:36.39  2:28.63  3:22.10  4:16.29  5:11.74  6:04.38  6:59.06
     7:54.25  8:46.12                                                      
  2 Schumacher, Bud           73 SDSM-SI                        9:02.56        
       46.36  1:39.09  2:37.26  3:32.54  4:28.57  5:23.31  6:18.13  7:12.68
     8:07.89  9:02.56                                                      
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             70 Unattached                    27:32.16        
       41.28  1:29.34  2:20.11  3:10.67  4:00.19  4:50.89  5:40.59  6:30.74
     7:21.46  8:10.98  9:00.65  9:51.20 10:40.72 11:30.96 12:20.36 13:10.72
    14:00.76 14:51.25 15:42.71 16:32.99 17:24.49 18:16.38 19:07.33 19:59.37
    20:50.91 21:41.85 22:33.22 23:23.86 24:14.26 25:04.99 25:54.96 26:44.38
    27:32.16
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           72 CLVM-SP                          38.02        
  2 Schofield, Steven E       72 SWM-SP                           55.71        
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           72 CLVM-SP                        1:23.88        
       41.49  1:23.88                                                      
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Bud           73 SDSM-SI                          47.86        
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 71 SDSM-SI                        1:23.67        
       38.38  1:23.67                                                      
  2 Mitchell, Tom             70 Unattached                     1:39.20        
       45.55  1:39.20                                                      
  3 Schumacher, Bud           73 SDSM-SI                        1:44.88        
       49.42  1:44.88                                                      
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           72 CLVM-SP                        1:24.42        
       39.00  1:24.42                                                      
  2 Schumacher, Bud           73 SDSM-SI                        1:47.74        
       52.54  1:47.74                                                      
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 71 SDSM-SI                        2:54.99        
       40.04  1:26.57  2:16.38  2:54.99                                    
  2 Mitchell, Tom             70 Unattached                     3:17.02        
       44.56  1:38.32  2:33.67  3:17.02                                    
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Gerald             78 CM-SP                            58.55        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             79 SBM-SP                         2:40.89        
       35.69  1:16.53  1:58.80  2:40.89                                    
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Gerald             78 CM-SP                          1:41.50        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Gerald             78 CM-SP                          2:10.22        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             79 SBM-SP                         1:30.07        
       42.67  1:30.07                                                      
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             79 SBM-SP                         1:30.80        
       40.84  1:30.80                                                      
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             79 SBM-SP                         3:07.04        
       39.19  1:32.24  2:24.91  3:07.04                                    
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 SBM-SP                         1:21.43        
       38.19  1:21.43                                                      
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 SBM-SP                         3:00.59        
       38.79  1:25.11  2:14.01  3:00.59                                    
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 SBM-SP                        27:10.67        
       42.62  1:31.41  2:22.79  3:12.93  4:01.79  4:51.18  5:42.38  6:32.46
     7:21.43  8:12.46  9:02.61  9:52.58 10:41.73 11:32.09 12:21.22 13:11.40
    14:00.29 14:49.54 15:38.63 16:28.02 17:16.36 18:07.30 18:56.64 19:46.11
    20:35.41 21:26.65 22:16.79 23:06.22 23:54.37 24:45.60 25:33.41 26:22.67
    27:10.67
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 SBM-SP                         1:40.60        
       47.91  1:40.60                                                      
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 SBM-SP                         3:47.01        
       56.41  1:54.05  3:02.36  3:47.01                                    
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 bowersock, woodrow W      90 CM-SP                            36.06        
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 bowersock, woodrow W      90 CM-SP                          1:27.26        
       42.03  1:27.26                                                      
 
Men 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 bowersock, woodrow W      90 CM-SP                          3:44.95        
       49.25  1:47.44  2:47.76  3:44.95                                    
 
Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 bowersock, woodrow W      90 CM-SP                            52.78        
 
Men 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 bowersock, woodrow W      90 CM-SP                          1:56.25        
       56.29  1:56.25                                                      
 
Men 90-94 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter          90 CM-SP                          2:29.33        
     1:09.06  2:29.33                                                      
 
Men 90-94 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter          90 CM-SP                            50.44        
 
Men 90-94 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter          90 CM-SP                          2:13.93        
     1:02.32  2:13.93                                                      
 
Men 90-94 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter          90 CM-SP                          2:05.75        
       59.83  2:05.75                                                      
 
Men 90-94 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter          90 CM-SP                          4:39.98        
       59.26  2:13.97  3:36.66  4:39.98                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'A'                                  1:55.95        
     1) Andrews, Jenn 25                2) Hager, Kathryn 47              
     3) Peterson, Fiona 30              4) Reilly, Margaret 34            
       26.56    55.32  1:28.49  1:55.95                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'C'                             2:02.96        
     1) Engel, Tami 40                  2) Richter, Jennifer 36           
     3) Leutner, Joy 45                 4) Greenfield, Jennifer L 29      
       27.64  1:04.23  1:33.59  2:02.96                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'C'                                  2:12.12        
     1) Andrews, Jenn 25                2) Hager, Kathryn 47              
     3) Peterson, Fiona 30              4) Reilly, Margaret 34            
       34.80           1:44.57  2:12.12                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'C'                             2:29.71        
     1) Greenfield, Jennifer L 29       2) Richter, Jennifer 36           
     3) Engel, Tami 40                  4) Sladek, Suzanne 42             
       34.08  1:22.25  1:55.17  2:29.71                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-SP  'B'                             1:47.80        
     1) Engel, Tami 40                  2) Cahill, Ellyn M 42             
     3) Augerson, Lisa J 40             4) Chandler, Colleen 44           
       26.67    54.23  1:21.20  1:47.80                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-SP  'C'                             1:38.88        
     1) Garcia, Andrew M 32             2) Carlsen, Richard L 44          
     3) Tongate, Terry 43               4) Tong, Abel 39                  
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'B'                                  1:35.62        
     1) Zeruhn, Bernie 33               2) Wagner, Tom 41                 
     3) Craun, Adam 29                  4) Campbell, Cub 29               
       24.06    48.05  1:12.99  1:35.62                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'A'                             1:38.79        
     1) Hope, Gary 36                   2) Trotter, Joshua W 26           
     3) Kolarov, Michael C 31           4) Weissmen, Kevin 41             
       24.56    46.34  1:12.23  1:38.79                                    
  3 Uci Masters-SP  'A'                                         1:43.39        
     1) Murphy, Liam 31                 2) Burns, Howard 52               
     3) Templin, John 50                4) Ahmadi, Magid 31               
       25.05    51.48  1:17.65  1:43.39                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'A'                                  1:46.17        
     1) Zeruhn, Bernie 33               2) Wagner, Tom 41                 
     3) Craun, Adam 29                  4) Campbell, Cub 29               
       26.82    56.69  1:22.60  1:46.17                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'E'                             1:49.17        
     1) Trotter, Joshua W 26            2) Kolarov, Michael C 31          
     3) Tong, Abel 39                   4) Garcia, Andrew M 32            
       28.54  1:00.43  1:27.73  1:49.17                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'D'                                  1:43.06        
     1) Benner, Tord 44                 2) Barbrick, Peter K 41           
     3) Schumacher, Daniel E 44         4) Stone, Wes 41                  
       25.96    52.15  1:18.34  1:43.06                                    
  2 Irvine Novaquatics-SP  'C'                                  2:02.69        
     1) Kenney, Wm 71                   2) Neyenhuis, Dan 59              
     3) Marcin, John C 41               4) Schumacher, Steve 46           
       29.49  1:03.81  1:35.36  2:02.69                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-SP  'B'                             2:07.64        
     1) Tong, Pin 66                    2) Hammer, Mark R 43              
     3) DeMauro, Bill 44                4) Willment, Steve 45             
       45.04  1:10.81  1:40.25  2:07.64                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'D'                                  2:00.60        
     1) Benner, Tord 44                 2) Barbrick, Peter K 41           
     3) Schumacher, Daniel E 44         4) Stone, Wes 41                  
       30.31  1:05.10  1:34.98  2:00.60                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'D'                             2:08.45        
     1) Hammer, Mark R 43               2) Dwyer, Patrick 53              
     3) Leutner, Gerry 40               4) Rolph, Bob 72                  
       31.27  1:05.42  1:32.54  2:08.45                                    
 -- Irvine Novaquatics-SP  'B'                                       DQ        
     1) Kenney, Wm 71                   2) Neyenhuis, Dan 59              
     3) Marcin, John C 41               4) Schumacher, Steve 46           
       55.83  1:36.04  2:08.78       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-SP  'A'                                  1:49.89        
       26.28    56.02  1:22.02  1:49.89                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-SP  'A'                             1:54.93        
     1) Gage, Susan L 38                2) Barrett, Connie 34             
     3) Campbell, John 56               4) DeMauro, Bill 44               
       29.89  1:01.64  1:27.84  1:54.93                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-SP  'D'                             2:41.17        
     1) Richter, Jennifer 36            2) Stancil, Vivian 57             
     3) Rolph, Bob 72                   4) Trotter, Joshua W 26           
       41.68  1:47.43  2:20.61  2:41.17                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-SP  'D'                             2:03.71        
     1) Barrett, Connie 34              2) Kotzbach, Bonnie 59            
     3) Carlsen, Richard L 44           4) Leutner, Gerry 40              
       35.90  1:12.67  2:03.71                                             
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-SP  'B'                             2:14.32        
     1) Gage, Susan L 38                2) Augerson, Lisa J 40            
     3) Chapman, Ryan 32                4) Carlsen, Richard L 44          
       42.21  1:19.24  1:48.46  2:14.32                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-SP  'A'                             2:21.23        
     1) Leutner, Joy 45                 2) Trowbridge, Val 50             
     3) Campbell, John 56               4) Kotzbach, Bonnie 59            
       35.46  1:12.10  1:45.81  2:21.23                                    


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.