Home USMS Website


 

Licensed to UCI-Masters(Univ of CA-Irvine)                Hy-Tek's Meet Manager
                 Caltech Pentathlon 2005, Sanction #: 335-001                  
                     Sunday,  March 6, 2005 - Pasadena, CA                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Erin                23 Rose Bowl-SP           32.50      33.94        
  2 Morales, Debbie           20 Chino-SP               43.51      39.04        
 -- Cole, Jacqueline          24 Grunions-SP            30.30         NS        
 
Event 1  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rangel, Rori              27 Rays-SP                28.76      29.08        
  2 Snyder, Sierra            27 Rose Bowl-SP           28.50      29.29        
  3 Rapatti, Cora Maye        26 Meridian-SP            37.00      33.16        
  4 Desmond, Anastasia        26 Bowling Green-OH       33.00      33.35        
 
Event 1  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sota, Roxanne             30 Rays-SP                32.00      31.58        
 
Event 1  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kirsten           37 South West-SP          32.00      29.95        
  2 Miller, Cynthia           35 Rose Bowl-SP           30.80      30.86        
  3 Reilly, Margaret          35 Nova-SP                30.82      30.97        
  4 Keenan-Boline, Jill       35 Rose Bowl-SP           31.25      31.18        
  5 Cassidy, Anne             38 Chawp-SP               41.00      34.21        
  6 Borton, Joan              35 Rose Bowl-SP           38.50      34.22        
  7 Batcheller, Jennifer      36 Nadadores-SP           38.49      34.80        
  8 Snell, Carol              38 Rose Bowl-SP           40.00      35.16        
  9 Barrett, Connie           35 Nadadores-SP         1:05.00      50.94        
 
Event 1  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             41 San Diego-SI           30.80      32.04        
  2 Brooksby, Janice          41 SoCal-SP               32.10      32.69        
  3 Goodwin, Barbara          40 Chawp-SP               38.00      33.40        
  4 Crisp, Allison            44 Yucaipa-SP             45.00      33.68        
  5 Ray, Patricia             42 Santa Maria-SP         34.38      34.81        
  6 Shore, SusaN              42 Meridian-SP            35.75      35.53        
  7 Haney, Maureen            44 Yucaipa-SP                NT      36.21        
  8 Rock, Colleen             40 Laps-SP                   NT      38.89        
  9 Ball, Elizabeth           40 Grunions-SP            50.00      46.55        
 
Event 1  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCall, Jane              45 Laps-SP                29.74      28.39        
  2 Granger, Traci            46 Unattached-SP          28.50      29.06        
  3 KleineSpang, Morri        48 West Hollywood-SP      32.64      31.49        
  4 Nemeth, Sally             45 Hollywood Y-SP         34.53      34.20        
  5 Maxwell, Cris             49 Santa Maria-SP         34.45      34.37        
  6 KleineSpang, Lindy        48 West Hollywood-SP      35.80      35.18        
  7 Shigaki, Carole           49 West Hollywood-SP      38.07      35.44        
  8 Foley, Kathy              45 SoCal-SP               40.90      38.93        
  9 Naruse, Patricia          47 Nova-SP                43.00      39.85        
 10 Lumbert, Jaimi            45 West Hollywood-SP    1:00.00      44.28        
 11 Odlum, Laurie             48 Yucaipa-SP             47.00      46.25        
 
Event 1  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         51 Ucla-SP                32.00      29.53        
  2 Kay, Mary-Chris           51 Chawp-SP               35.26      34.23        
  3 Calder, Barbara           52 Chawp-SP               45.00      37.03        
  4 Hayes, Patricia           51 Grunions-SP            40.00      37.06        
  5 Uthus, Gwen               50 Nadadores-SP           45.00      37.75        
  6 Seaton, Jessica           51 West Hollywood-SP      40.00      40.70        
  7 Heredia, Stella           51 Chino-SP               58.59      54.00        
 
Event 1  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               57 Heartland-SI           48.40      42.39        
  2 Jacobus, Anne             55 Grunions-SP          1:00.00      47.13        
  3 Kennedy, Nedena           57 Rose Bowl-SP         1:00.00      52.96        
  4 Strength, Janice          57 Chino-SP             1:25.11      59.98        
 
Event 1  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Penelope             60 Metro-MR               56.00      48.58        
 
Event 1  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             67 Ojai-SP                58.27      55.01        
 
Event 1  Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         83 Coast-SP             1:22.54    1:29.59        
 -- Altus, Grace              81 Santa Barbara-SP     1:09.40         NS        
 
Event 1  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Rusty               24 Chawp-SP               24.00      24.64        
  2 Janos, Nathan             24 Scaq-SP                24.90      25.50        
  3 Garon, Gary               23 Santa Clarita-SP       30.00      30.00        
 
Event 1  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pharris, Brian            27 Nova-SP                25.00      25.07        
  2 Cone, Benjamin            26 Caltech-SP             26.00      26.00        
  3 Capasso, Michael          28 Grunions-SP            28.50      26.94        
  4 Harrington, Seth          25 West Hollywood-SP      50.00      30.91        
  7 Libit, Bryan              25 West Hollywood-SP      29.00      27.72        
 
Event 1  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-SP                24.80      23.62        
  2 DeSouza, Jose             33 Rose Bowl-SP           26.00      23.85        
  3 Rinzler, Marcel           33 Phish-SP               24.40      24.05        
  4 Scollon, Erik             33 Grunions-SP            24.80      24.33        
  5 Davis, Justin             30 Rose Bowl-SP           28.00      25.32        
  6 Marian, Jaime             30 Rose Bowl-SP           26.80      26.74        
  8 Wiersma, Lenny            33 Unattached-SP          30.50      28.27        
  9 Law, John                 30 Caltech-SP             30.00      29.46        
 
Event 1  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kubik, Kent               35 Grunions-SP            26.54      26.54        
  2 Jones, Kenton             37 San Diego-SI           26.79      27.15        
  3 Mitchell, Jeff            36 Santa Clarita-SP       26.99      27.44        
  4 Salvinski, Greg           38 Chawp-SP               25.00      27.49        
  5 Arvedson, Stephen         36 Daland-SP              28.00      27.65        
  6 McKenna, Joel             35 West Hollywood-SP      31.29      28.09        
  7 Borton, Dan               36 Rose Bowl-SP           28.50      28.67        
  8 Hefner, Joel              37 Unattached-SP          28.50      28.78        
  9 Skelly, Drew              38 Rose Bowl-SP           28.50      28.90        
 10 Dolan, Michael            36 West Hollywood-SP      29.50      29.60        
 11 Cienega, Julio            38 Rose Bowl-SP           29.00      29.74        
 12 Norsworthy, Greg          37 Caltech-SP             31.00      30.51        
 13 Brisbin, Kenny            39 Grunions-SP            31.68      31.90        
 14 Chang, Mike               38 El Segundo-SP          32.80      32.78        
 15 Iacoponi, Joe             39 Grunions-SP            37.34      35.14        
 -- Najarian, Haig            39 Nova-SP                33.00         NS        
 
Event 1  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              44 Nova-SP                26.50      25.08        
  2 Segreti, Stephen          41 Grunions-SP            26.50      25.73        
  3 Baron, Kurt               40 Ventura-SP             27.00      27.34        
  4 Williams, Daniel          40 Unattached SI-SI       27.00      27.48        
  5 Engelhart, Chris          43 Mesa-SP                28.12      27.71        
  6 Highnote, Allen           40 Grunions-SP            28.90      27.80        
  7 Plaga, Barry              43 Rose Bowl-SP              NT      28.30        
  8 Sayre, John               41 Rose Bowl-SP           28.00      28.39        
  9 McKinley, Frank           42 Chawp-SP               28.70      28.71        
 10 Camacho, Ray              40 Meridian-SP            29.00      28.86        
 11 Woollett, Will            44 SoCal-SP               28.40      29.02        
 12 Jackson, Dan              44 SoCal-SP               28.64      29.16        
 13 Butler, Ronald            40 Grunions-SP            35.00      29.17        
 14 Becker, John              40 Rose Bowl-SP           27.90      29.21        
 15 Hayward, David            44 Nova-SP                29.00      29.79        
 16 Monroy, Ricardo           41 South Bay-SP           30.70      30.31        
 17 Thiessen, Doug            43 Uci-SP                 32.00      30.43        
 18 Cavanaugh, Mike           42 Rose Bowl-SP           37.00      32.83        
 19 LaFianza, Bernard         42 West Hollywood-SP      34.00      33.60        
 20 Werner, John              41 Grunions-SP            38.00      34.36        
 21 Bahamon, Luis             43 West Hollywood-SP      40.00      36.20        
 22 Miranda, Mike             42 Grunions-SP            38.28      36.41        
 -- Wood, Kevin               40 Uci-SP                 31.00         NS        
 
Event 1  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              47 Nova-SP                24.00      24.35        
  2 von Hoffman, Gerard       48 Nova-SP                28.00      25.44        
  3 Bojorquez, John           45 Unattached-SP          29.50      26.73        
  4 Freeman, David            47 Rays-SP                27.50      26.86        
  5 Caron, Louis              47 Rose Bowl-SP           27.30      27.37        
  6 Harper, Buzz              45 Laps-SP                28.00      28.09        
  7 Benner, Tord              45 Nova-SP                29.12      28.43        
  8 Moxie, Jeff               46 Daland-SP              30.00      28.76        
  9 Graham, Errol             45 West Hollywood-SP      28.40      29.04        
 10 Adams, Daniel             49 West Hollywood-SP      29.99      29.87        
 11 Stier, Geoffrey           45 West Hollywood-SP      31.95      29.99        
 12 Dougherty, Jim            49 Unattached-SP          31.50      30.05        
 13 Lannert, Tom              47 South West-SP          34.20      30.19        
 14 Evans, Dan                48 West Hollywood-SP      30.00      32.65        
 15 Russ, Todd                47 Meridian-SP            33.47      33.94        
 16 Powell, Steve             49 Unattached-SP          32.00      35.81        
 17 Thompson, R.              45 Multnomah-OR           42.00      42.33        
 18 Smith, David              48 Chino-SP               41.14      43.04        
 19 Parnes, Barton            48 Grunions-SP            45.00      45.12        
 
Event 1  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             51 Uci-SP                 28.00      27.80        
  2 Strybel, David            50 South West-SP          30.00      28.19        
  3 Astudillo, Fabio          52 Unattached-SP          28.41      28.70        
  4 Buckley, Mark             51 Unattached-SP          29.01      28.99        
  5 Wise, Franz               50 South West-SP          30.00      29.18        
  6 Gleason, Steve            53 Daland-SP              31.00      29.53        
  7 Loitz, Bill               53 Rose Bowl-SP           32.80      29.86        
  8 Warner, Allen             53 SoCal-SP               32.00      30.59        
  9 Smith, Pierre             50 Unattached-SP          33.00      31.20        
 10 Wilson, Thomas            50 West Hollywood-SP    1:00.00      34.22        
 11 Trowbridge, Val           51 Nadadores-SP           38.00      36.27        
 12 Porter, Chris             50 Chino-SP             1:05.46      54.90        
 
Event 1  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John                55 Ventura-SP             27.00      27.39        
  2 Kerns, Hubie              55 Unattached-SP          27.30      27.78        
  3 Shoor, Kenneth            56 Laps-SP                31.50      30.59        
  4 Campbell, John            57 Nadadores-SP           30.50      30.85        
  5 Stacey, John              59 Rose Bowl-SP           30.00      32.34        
  6 McCauley, Wayne           56 Unattached-SP          40.10      36.47        
 -- Wisner, Peter             57 Rose Bowl-SP           28.50         NS        
 
Event 1  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          61 Ventura-SP             33.00      31.99        
  2 Wiener, Neal              60 West Hollywood-SP      36.09      35.93        
 -- Ronay, Peter              62 Caltech-SP             35.00         NS        
 
Event 1  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             68 Santa Barbara-SP       30.00      29.45        
 
Event 1  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 San Diego-SI           34.12      34.09        
  2 Kraus, Joseph             71 Ucla-SP                   NT      51.52        
  3 Schofield, Steven         73 South West-SP          52.38      55.05        
 
Event 1  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane             79 San Diego-SI           38.00      39.52        
  2 Seligmann, William        79 Unattached-SP          47.30      44.13        
 
Event 1  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 Santa Barbara-SP       35.11      35.10        
 -- Schmidt, Jurgen           82 Santa Barbara-SP       52.00         NS        
 
Event 1  Men 90-94 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          91 Coast-SP             1:38.00    1:27.77        
 
Event 2  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Erin                23 Rose Bowl-SP           33.00      33.98        
  2 Morales, Debbie           20 Chino-SP               40.40      40.59        
 
Event 2  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Sierra            27 Rose Bowl-SP           29.80      30.24        
  2 Rangel, Rori              27 Rays-SP                31.54      31.28        
  3 Desmond, Anastasia        26 Bowling Green-OH       33.00      34.52        
  4 Rapatti, Cora Maye        26 Meridian-SP            35.90      36.58        
 
Event 2  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sota, Roxanne             30 Rays-SP                36.00      33.51        
 
Event 2  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-SP                34.15      33.11        
  2 Miller, Cynthia           35 Rose Bowl-SP           33.50      33.32        
  3 Powell, Kirsten           37 South West-SP          36.00      33.45        
  4 Keenan-Boline, Jill       35 Rose Bowl-SP           34.77      33.70        
  5 Snell, Carol              38 Rose Bowl-SP           39.00      34.23        
  6 Cassidy, Anne             38 Chawp-SP               40.80      34.55        
  7 Borton, Joan              35 Rose Bowl-SP           37.50      37.81        
  8 Batcheller, Jennifer      36 Nadadores-SP           48.75      38.27        
  9 Barrett, Connie           35 Nadadores-SP         1:05.00      53.33        
 
Event 2  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             41 San Diego-SI           32.40      32.96        
  2 Crisp, Allison            44 Yucaipa-SP             45.00      35.39        
  3 Brooksby, Janice          41 SoCal-SP               34.50      35.76        
  4 Goodwin, Barbara          40 Chawp-SP               40.00      36.66        
  5 Ray, Patricia             42 Santa Maria-SP         39.22      38.63        
  6 Shore, SusaN              42 Meridian-SP            38.94      38.71        
  7 Haney, Maureen            44 Yucaipa-SP                NT      39.89        
  8 Rock, Colleen             40 Laps-SP                   NT      43.64        
  9 Ball, Elizabeth           40 Grunions-SP            55.00      51.88        
 
Event 2  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCall, Jane              45 Laps-SP                33.26      32.16        
  2 KleineSpang, Morri        48 West Hollywood-SP      34.92      34.63        
  3 Granger, Traci            46 Unattached-SP          38.00      34.99        
  4 Shigaki, Carole           49 West Hollywood-SP      38.07      36.15        
  5 Maxwell, Cris             49 Santa Maria-SP         37.02      37.19        
  6 Nemeth, Sally             45 Hollywood Y-SP         38.77      38.85        
  7 KleineSpang, Lindy        48 West Hollywood-SP      42.18      42.19        
  8 Foley, Kathy              45 SoCal-SP               42.53      42.22        
  9 Naruse, Patricia          47 Nova-SP                44.00      42.83        
 10 Lumbert, Jaimi            45 West Hollywood-SP    1:15.00      50.63        
 11 Odlum, Laurie             48 Yucaipa-SP             55.00      51.86        
 
Event 2  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         51 Ucla-SP                37.00      34.28        
  2 Hayes, Patricia           51 Grunions-SP            42.00      40.72        
  3 Uthus, Gwen               50 Nadadores-SP           38.90      41.95        
  4 Kay, Mary-Chris           51 Chawp-SP               42.23      42.33        
  5 Calder, Barbara           52 Chawp-SP               50.00      42.68        
  6 Seaton, Jessica           51 West Hollywood-SP      47.00      46.10        
  7 Heredia, Stella           51 Chino-SP             1:09.22    1:07.35        
 
Event 2  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               57 Heartland-SI           57.12      47.55        
  2 Jacobus, Anne             55 Grunions-SP            55.00      48.77        
  3 Kennedy, Nedena           57 Rose Bowl-SP         1:10.00      55.08        
  4 Strength, Janice          57 Chino-SP             1:24.04    1:15.37        
 
Event 2  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Penelope             60 Metro-MR               51.00      50.03        
 
Event 2  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             67 Ojai-SP                51.57      55.63        
 
Event 2  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         83 Coast-SP             1:04.31    1:10.90        
 -- Altus, Grace              81 Santa Barbara-SP     1:08.00         NS        
 
Event 2  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Rusty               24 Chawp-SP               29.00      27.92        
  2 Janos, Nathan             24 Scaq-SP                28.50      29.75        
  3 Garon, Gary               23 Santa Clarita-SP       30.00      35.23        
 
Event 2  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capasso, Michael          28 Grunions-SP            27.80      27.09        
  2 Pharris, Brian            27 Nova-SP                30.00      28.83        
  3 Cone, Benjamin            26 Caltech-SP             31.00      29.33        
  4 Harrington, Seth          25 West Hollywood-SP      45.00      37.14        
  7 Libit, Bryan              25 West Hollywood-SP      31.00      31.15        
 
Event 2  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-SP                27.10      25.08        
  2 Rinzler, Marcel           33 Phish-SP               26.20      25.73        
  3 DeSouza, Jose             33 Rose Bowl-SP           30.00      25.94        
  4 Scollon, Erik             33 Grunions-SP            27.04      26.35        
  5 Marian, Jaime             30 Rose Bowl-SP           32.00      29.57        
  6 Davis, Justin             30 Rose Bowl-SP           31.00      29.77        
  8 Wiersma, Lenny            33 Unattached-SP          34.00      33.86        
  9 Law, John                 30 Caltech-SP             35.00      36.37        
 
Event 2  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             37 San Diego-SI           29.73      29.32        
  2 Hefner, Joel              37 Unattached-SP          30.00      29.54        
  3 Salvinski, Greg           38 Chawp-SP               28.00      29.93        
  4 McKenna, Joel             35 West Hollywood-SP      32.15      30.10        
  5 Kubik, Kent               35 Grunions-SP            28.86      30.31        
  6 Arvedson, Stephen         36 Daland-SP              33.00      30.63        
  7 Dolan, Michael            36 West Hollywood-SP      32.07      31.36        
  8 Borton, Dan               36 Rose Bowl-SP           30.50      31.38        
  9 Mitchell, Jeff            36 Santa Clarita-SP       30.00      31.48        
 10 Skelly, Drew              38 Rose Bowl-SP           32.00      32.42        
 11 Cienega, Julio            38 Rose Bowl-SP           30.00      33.82        
 12 Najarian, Haig            39 Nova-SP                35.00      35.03        
 13 Brisbin, Kenny            39 Grunions-SP            38.02      36.11        
 14 Chang, Mike               38 El Segundo-SP          41.00      38.98        
 15 Norsworthy, Greg          37 Caltech-SP             37.00      39.20        
 16 Iacoponi, Joe             39 Grunions-SP            43.78      42.87        
 
Event 2  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              44 Nova-SP                29.50      28.34        
  2 Highnote, Allen           40 Grunions-SP            28.80      28.72        
  3 Sayre, John               41 Rose Bowl-SP           31.00      30.08        
  4 Baron, Kurt               40 Ventura-SP             32.00      30.80        
  5 Woollett, Will            44 SoCal-SP               30.30      31.04        
  6 McKinley, Frank           42 Chawp-SP               33.00      32.35        
  7 Engelhart, Chris          43 Mesa-SP                37.50      32.39        
  8 Plaga, Barry              43 Rose Bowl-SP           34.00      32.71        
  9 Williams, Daniel          40 Unattached SI-SI       36.00      33.23        
 10 Jackson, Dan              44 SoCal-SP               32.67      33.27        
 11 Butler, Ronald            40 Grunions-SP            35.00      33.75        
 12 Becker, John              40 Rose Bowl-SP           32.00      34.20        
 13 Monroy, Ricardo           41 South Bay-SP           34.20      34.32        
 14 Thiessen, Doug            43 Uci-SP                 33.00      34.59        
 15 Cavanaugh, Mike           42 Rose Bowl-SP           36.00      35.20        
 16 Camacho, Ray              40 Meridian-SP            34.00      35.54        
 17 Hayward, David            44 Nova-SP                36.00      36.24        
 18 Werner, John              41 Grunions-SP            47.00      37.51        
 19 Bahamon, Luis             43 West Hollywood-SP      45.00      39.18        
 20 LaFianza, Bernard         42 West Hollywood-SP      44.00      43.73        
 21 Miranda, Mike             42 Grunions-SP            47.11      44.99        
 -- Wood, Kevin               40 Uci-SP                 37.00         NS        
 
Event 2  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              47 Nova-SP                28.00      28.60        
  2 Benner, Tord              45 Nova-SP                28.44      29.01        
  3 Harper, Buzz              45 Laps-SP                28.00      29.80        
  4 Bojorquez, John           45 Unattached-SP          36.50      30.08        
  5 von Hoffman, Gerard       48 Nova-SP                33.00      30.43        
  6 Freeman, David            47 Rays-SP                31.00      30.56        
  7 Moxie, Jeff               46 Daland-SP              33.00      32.52        
  8 Caron, Louis              47 Rose Bowl-SP           32.50      32.54        
  9 Adams, Daniel             49 West Hollywood-SP      33.64      32.66        
 10 Lannert, Tom              47 South West-SP          38.90      34.18        
 11 Stier, Geoffrey           45 West Hollywood-SP      33.00      34.56        
 12 Dougherty, Jim            49 Unattached-SP          34.50      35.41        
 13 Graham, Errol             45 West Hollywood-SP      35.40      36.20        
 14 Russ, Todd                47 Meridian-SP            37.83      37.06        
 15 Evans, Dan                48 West Hollywood-SP      40.00      37.62        
 16 Powell, Steve             49 Unattached-SP          32.00      40.36        
 17 Parnes, Barton            48 Grunions-SP            45.00      41.24        
 18 Thompson, R.              45 Multnomah-OR           42.00      51.10        
 -- Smith, David              48 Chino-SP               43.02         DQ        
 
Event 2  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wise, Franz               50 South West-SP          32.00      30.78        
  2 Templin, John             51 Uci-SP                 32.00      31.51        
  3 Strybel, David            50 South West-SP          35.00      31.88        
  4 Warner, Allen             53 SoCal-SP               32.50      32.46        
  5 Buckley, Mark             51 Unattached-SP          32.85      32.51        
  6 Gleason, Steve            53 Daland-SP              33.00      33.54        
  7 Loitz, Bill               53 Rose Bowl-SP           37.50      36.98        
  8 Wilson, Thomas            50 West Hollywood-SP      50.00      37.04        
  9 Astudillo, Fabio          52 Unattached-SP          31.03      37.11        
 10 Smith, Pierre             50 Unattached-SP          40.00      37.61        
 11 Trowbridge, Val           51 Nadadores-SP           47.00      43.75        
 12 Porter, Chris             50 Chino-SP               59.14      51.03        
 
Event 2  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John                55 Ventura-SP             31.00      30.24        
  2 Kerns, Hubie              55 Unattached-SP          30.40      30.53        
  3 Campbell, John            57 Nadadores-SP           34.00      32.76        
  4 Shoor, Kenneth            56 Laps-SP                37.00      36.30        
  5 Stacey, John              59 Rose Bowl-SP           38.00      38.26        
  6 McCauley, Wayne           56 Unattached-SP          45.10      44.53        
 
Event 2  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          61 Ventura-SP             37.00      34.76        
  2 Wiener, Neal              60 West Hollywood-SP      51.99      44.40        
 -- Ronay, Peter              62 Caltech-SP             41.00         NS        
 
Event 2  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             68 Santa Barbara-SP       34.00      32.80        
 
Event 2  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 San Diego-SI           40.16      39.59        
  2 Kraus, Joseph             71 Ucla-SP                   NT      47.36        
  3 Schofield, Steven         73 South West-SP          52.52      55.74        
 
Event 2  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane             79 San Diego-SI           38.00      38.84        
  2 Seligmann, William        79 Unattached-SP        1:20.00    1:04.65        
 
Event 2  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 Santa Barbara-SP       40.32      39.70        
 -- Schmidt, Jurgen           82 Santa Barbara-SP       49.00         NS        
 
Event 2  Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          91 Coast-SP               58.00      53.47        
 
Event 3  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Erin                23 Rose Bowl-SP           39.75      39.44        
  2 Morales, Debbie           20 Chino-SP               45.46      44.88        
 
Event 3  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rangel, Rori              27 Rays-SP                34.23      34.06        
  2 Snyder, Sierra            27 Rose Bowl-SP           40.00      37.95        
  3 Rapatti, Cora Maye        26 Meridian-SP            44.60      39.66        
  4 Desmond, Anastasia        26 Bowling Green-OH       38.00      40.81        
 
Event 3  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sota, Roxanne             30 Rays-SP                38.00      39.31        
 
Event 3  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-SP                35.95      35.32        
  2 Powell, Kirsten           37 South West-SP          38.00      35.66        
  3 Keenan-Boline, Jill       35 Rose Bowl-SP           36.70      35.90        
  4 Miller, Cynthia           35 Rose Bowl-SP           36.80      36.00        
  5 Cassidy, Anne             38 Chawp-SP               41.56      36.30        
  6 Batcheller, Jennifer      36 Nadadores-SP           55.00      40.42        
  7 Borton, Joan              35 Rose Bowl-SP           42.50      40.71        
  8 Snell, Carol              38 Rose Bowl-SP           43.00      41.20        
  9 Barrett, Connie           35 Nadadores-SP         1:05.00      53.42        
 
Event 3  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             41 San Diego-SI           34.40      34.94        
  2 Haney, Maureen            44 Yucaipa-SP                NT      38.99        
  3 Crisp, Allison            44 Yucaipa-SP             50.00      40.52        
  4 Brooksby, Janice          41 SoCal-SP               40.00      40.91        
  5 Ray, Patricia             42 Santa Maria-SP         44.08      42.30        
  6 Shore, SusaN              42 Meridian-SP            45.87      43.01        
  7 Rock, Colleen             40 Laps-SP                   NT      43.24        
  8 Goodwin, Barbara          40 Chawp-SP               45.00      45.07        
  9 Ball, Elizabeth           40 Grunions-SP            55.00      58.31        
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granger, Traci            46 Unattached-SP          38.00      36.34        
  2 McCall, Jane              45 Laps-SP                37.23      37.33        
  3 Nemeth, Sally             45 Hollywood Y-SP         38.08      37.70        
  4 KleineSpang, Lindy        48 West Hollywood-SP      40.64      39.29        
  5 Shigaki, Carole           49 West Hollywood-SP      44.10      39.80        
  6 KleineSpang, Morri        48 West Hollywood-SP      40.82      40.63        
  7 Maxwell, Cris             49 Santa Maria-SP         42.07      40.95        
  8 Naruse, Patricia          47 Nova-SP                46.00      44.82        
  9 Foley, Kathy              45 SoCal-SP               45.92      44.97        
 10 Odlum, Laurie             48 Yucaipa-SP             45.00      45.60        
 11 Lumbert, Jaimi            45 West Hollywood-SP    1:00.00      48.36        
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calder, Barbara           52 Chawp-SP               44.00      40.39        
  2 Seaton, Jessica           51 West Hollywood-SP      43.00      40.76        
  3 Hayes, Patricia           51 Grunions-SP            41.00      41.63        
  4 Kay, Mary-Chris           51 Chawp-SP               41.19      42.18        
  5 Ciraulo, Christie         51 Ucla-SP                48.00      43.68        
  6 Uthus, Gwen               50 Nadadores-SP           49.28      44.37        
  7 Heredia, Stella           51 Chino-SP             1:06.14    1:03.98        
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               57 Heartland-SI           50.71      45.02        
  2 Jacobus, Anne             55 Grunions-SP            55.00      49.67        
  3 Kennedy, Nedena           57 Rose Bowl-SP         1:00.00      51.19        
  4 Strength, Janice          57 Chino-SP               59.01      53.22        
 
Event 3  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Penelope             60 Metro-MR               56.00      50.37        
 
Event 3  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             67 Ojai-SP                54.86      54.44        
 
Event 3  Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         83 Coast-SP             1:36.40    2:15.88        
 -- Altus, Grace              81 Santa Barbara-SP     1:32.10         NS        
 
Event 3  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Rusty               24 Chawp-SP               31.00      30.69        
  2 Janos, Nathan             24 Scaq-SP                31.50      32.72        
  3 Garon, Gary               23 Santa Clarita-SP       33.00      33.10        
 
Event 3  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cone, Benjamin            26 Caltech-SP             32.00      30.65        
  2 Capasso, Michael          28 Grunions-SP            32.50      32.61        
  3 Pharris, Brian            27 Nova-SP                33.00      32.63        
  4 Libit, Bryan              25 West Hollywood-SP      34.00      33.39        
  5 Harrington, Seth          25 West Hollywood-SP      50.00      39.87        
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Justin             30 Rose Bowl-SP           32.33      29.57        
  2 Zeruhn, Bernie            34 Nova-SP                32.30      29.62        
  3 Rinzler, Marcel           33 Phish-SP               30.80      30.07        
  4 DeSouza, Jose             33 Rose Bowl-SP           35.00      30.23        
  5 Scollon, Erik             33 Grunions-SP            31.04      30.47        
  6 Marian, Jaime             30 Rose Bowl-SP           31.00      31.88        
  7 Wiersma, Lenny            33 Unattached-SP          33.00      33.29        
  8 Law, John                 30 Caltech-SP             35.00      33.46        
  9 Hachadoorian, Jay         32 Rose Bowl-SP           40.00      37.03        
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kubik, Kent               35 Grunions-SP            31.30      30.88        
  2 Arvedson, Stephen         36 Daland-SP              31.00      31.06        
  3 Jones, Kenton             37 San Diego-SI           31.13      31.21        
  4 Hefner, Joel              37 Unattached-SP          32.50      32.21        
  5 Norsworthy, Greg          37 Caltech-SP             33.00      32.54        
  6 Salvinski, Greg           38 Chawp-SP               31.00      33.19        
  7 Dolan, Michael            36 West Hollywood-SP      33.19      33.55        
  8 Chang, Mike               38 El Segundo-SP          36.50      34.67        
  9 Skelly, Drew              38 Rose Bowl-SP           34.00      34.71        
 10 Cienega, Julio            38 Rose Bowl-SP           32.00      34.86        
 11 Borton, Dan               36 Rose Bowl-SP           39.50      35.14        
 12 McKenna, Joel             35 West Hollywood-SP      37.12      36.35        
 13 Iacoponi, Joe             39 Grunions-SP            37.91      37.62        
 14 Brisbin, Kenny            39 Grunions-SP            39.04      38.47        
 15 Najarian, Haig            39 Nova-SP                40.00      39.76        
 -- Mitchell, Jeff            36 Santa Clarita-SP       37.50         NS        
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baron, Kurt               40 Ventura-SP             32.19      31.25        
  2 Thiessen, Doug            43 Uci-SP                 31.00      31.54        
  3 Williams, Daniel          40 Unattached SI-SI       32.00      31.56        
  3 Wasko, Frank              44 Nova-SP                33.50      31.56        
  5 McKinley, Frank           42 Chawp-SP               32.50      32.31        
  6 Butler, Ronald            40 Grunions-SP            35.00      33.21        
  7 Sayre, John               41 Rose Bowl-SP           34.00      33.73        
  8 Jackson, Dan              44 SoCal-SP               34.31      34.57        
  9 Highnote, Allen           40 Grunions-SP            35.00      34.85        
 10 Woollett, Will            44 SoCal-SP               36.10      36.28        
 11 LaFianza, Bernard         42 West Hollywood-SP      37.00      36.75        
 12 Plaga, Barry              43 Rose Bowl-SP           37.00      36.84        
 13 Engelhart, Chris          43 Mesa-SP                43.80      36.88        
 14 Werner, John              41 Grunions-SP            38.00      36.94        
 15 Becker, John              40 Rose Bowl-SP           36.00      37.25        
 16 Monroy, Ricardo           41 South Bay-SP           37.30      37.30        
 17 Camacho, Ray              40 Meridian-SP            36.00      37.38        
 18 Cavanaugh, Mike           42 Rose Bowl-SP           43.00      37.72        
 19 Hayward, David            44 Nova-SP                40.00      38.35        
 20 Miranda, Mike             42 Grunions-SP            38.99      38.45        
 21 Bahamon, Luis             43 West Hollywood-SP    1:05.00      57.32        
 -- Wood, Kevin               40 Uci-SP                 39.00         NS        
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 von Hoffman, Gerard       48 Nova-SP                31.50      30.05        
  2 Carter, Paul              47 Nova-SP                31.00      31.04        
  3 Bojorquez, John           45 Unattached-SP          37.50      31.05        
  4 Freeman, David            47 Rays-SP                31.00      31.08        
  5 Moxie, Jeff               46 Daland-SP              34.00      32.51        
  6 Stier, Geoffrey           45 West Hollywood-SP      34.00      32.59        
  7 Caron, Louis              47 Rose Bowl-SP           32.50      32.78        
  8 Benner, Tord              45 Nova-SP                34.22      33.17        
  9 Adams, Daniel             49 West Hollywood-SP      35.10      34.40        
 10 Harper, Buzz              45 Laps-SP                35.00      35.16        
 11 Dougherty, Jim            49 Unattached-SP          37.00      35.93        
 12 Smith, David              48 Chino-SP               37.14      36.58        
 13 Lannert, Tom              47 South West-SP          48.80      37.10        
 14 Evans, Dan                48 West Hollywood-SP      35.00      37.42        
 15 Russ, Todd                47 Meridian-SP            41.95      37.67        
 16 Powell, Steve             49 Unattached-SP          30.00      37.72        
 17 Graham, Errol             45 West Hollywood-SP      39.40      39.49        
 18 Thompson, R.              45 Multnomah-OR           42.00      40.88        
 19 Parnes, Barton            48 Grunions-SP            45.00      43.30        
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             51 Uci-SP                 32.00      31.30        
  2 Strybel, David            50 South West-SP          35.00      31.96        
  3 Smith, Pierre             50 Unattached-SP          35.00      34.61        
  4 Wise, Franz               50 South West-SP          35.00      35.40        
  5 Trowbridge, Val           51 Nadadores-SP           36.00      35.67        
  6 Gleason, Steve            53 Daland-SP              40.00      35.69        
  7 Buckley, Mark             51 Unattached-SP          36.40      36.42        
  8 Loitz, Bill               53 Rose Bowl-SP           38.70      37.38        
  9 Astudillo, Fabio          52 Unattached-SP          33.93      37.76        
 10 Warner, Allen             53 SoCal-SP               38.00      38.43        
 11 Wilson, Thomas            50 West Hollywood-SP    1:00.00      40.17        
 12 Porter, Chris             50 Chino-SP               50.49      46.74        
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John                55 Ventura-SP             32.00      31.25        
  2 Kerns, Hubie              55 Unattached-SP          31.40      32.18        
  3 Shoor, Kenneth            56 Laps-SP                33.50      33.89        
  4 Campbell, John            57 Nadadores-SP           36.00      34.17        
  5 McCauley, Wayne           56 Unattached-SP          35.10      34.69        
  6 Stacey, John              59 Rose Bowl-SP           35.00      38.33        
 
Event 3  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          61 Ventura-SP             40.00      38.23        
  2 Wiener, Neal              60 West Hollywood-SP      54.90      43.55        
 -- Ronay, Peter              62 Caltech-SP             44.00         NS        
 
Event 3  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             68 Santa Barbara-SP       36.00      35.31        
 
Event 3  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 San Diego-SI           37.44      37.42        
  2 Kraus, Joseph             71 Ucla-SP                   NT      44.51        
  3 Schofield, Steven         73 South West-SP          56.01      59.30        
 
Event 3  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane             79 San Diego-SI           42.00      41.90        
  2 Seligmann, William        79 Unattached-SP        1:28.00      52.73        
 
Event 3  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 Santa Barbara-SP       40.44      40.31        
 -- Schmidt, Jurgen           82 Santa Barbara-SP       57.00         NS        
 
Event 3  Men 90-94 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          91 Coast-SP             1:40.00    1:11.90        
 
Event 4  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Erin                23 Rose Bowl-SP           28.30      29.35        
  2 Morales, Debbie           20 Chino-SP               32.11      33.43        
 
Event 4  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rangel, Rori              27 Rays-SP                26.93      27.40        
  2 Snyder, Sierra            27 Rose Bowl-SP           28.00      27.97        
  3 Rapatti, Cora Maye        26 Meridian-SP            30.85      28.92        
  4 Desmond, Anastasia        26 Bowling Green-OH       28.89      29.50        
 
Event 4  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sota, Roxanne             30 Rays-SP                29.00      29.80        
 
Event 4  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kirsten           37 South West-SP          28.00      26.03        
  2 Cassidy, Anne             38 Chawp-SP               31.48      27.74        
  3 Keenan-Boline, Jill       35 Rose Bowl-SP           28.48      28.14        
  4 Reilly, Margaret          35 Nova-SP                27.50      28.33        
  5 Miller, Cynthia           35 Rose Bowl-SP           29.50      28.76        
  6 Borton, Joan              35 Rose Bowl-SP           28.50      28.93        
  7 Batcheller, Jennifer      36 Nadadores-SP           31.50      29.05        
  8 Snell, Carol              38 Rose Bowl-SP           34.00      29.84        
  9 Barrett, Connie           35 Nadadores-SP           45.00      37.72        
 
Event 4  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             41 San Diego-SI           28.00      28.74        
  2 Goodwin, Barbara          40 Chawp-SP               32.00      28.81        
  3 Brooksby, Janice          41 SoCal-SP               29.20      29.68        
  4 Ray, Patricia             42 Santa Maria-SP         31.85      30.38        
  5 Crisp, Allison            44 Yucaipa-SP             35.00      30.44        
  6 Shore, SusaN              42 Meridian-SP            26.32      31.00        
  7 Haney, Maureen            44 Yucaipa-SP                NT      31.75        
  8 Rock, Colleen             40 Laps-SP                   NT      32.99        
  9 Ball, Elizabeth           40 Grunions-SP            50.00      44.02        
 
Event 4  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granger, Traci            46 Unattached-SP          26.50      26.81        
  2 McCall, Jane              45 Laps-SP                28.23      27.40        
  3 KleineSpang, Morri        48 West Hollywood-SP      28.71      28.24        
  4 Nemeth, Sally             45 Hollywood Y-SP         30.50      30.20        
  5 KleineSpang, Lindy        48 West Hollywood-SP      31.29      30.26        
  6 Shigaki, Carole           49 West Hollywood-SP      36.63      31.82        
  7 Maxwell, Cris             49 Santa Maria-SP         32.17      31.99        
  8 Foley, Kathy              45 SoCal-SP               34.67      33.87        
  9 Lumbert, Jaimi            45 West Hollywood-SP      45.00      34.02        
 10 Naruse, Patricia          47 Nova-SP                36.00      34.81        
 11 Odlum, Laurie             48 Yucaipa-SP             35.00      37.48        
 
Event 4  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         51 Ucla-SP                30.00      28.15        
  2 Hayes, Patricia           51 Grunions-SP            30.00      29.58        
  3 Kay, Mary-Chris           51 Chawp-SP               29.92      30.39        
  4 Uthus, Gwen               50 Nadadores-SP           32.52      32.71        
  5 Calder, Barbara           52 Chawp-SP               35.00      32.84        
  6 Seaton, Jessica           51 West Hollywood-SP      35.50      41.91        
  7 Heredia, Stella           51 Chino-SP               44.14      44.04        
 
Event 4  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               57 Heartland-SI           40.14      37.26        
  2 Jacobus, Anne             55 Grunions-SP            45.00      38.69        
  3 Kennedy, Nedena           57 Rose Bowl-SP           50.00      40.52        
  4 Strength, Janice          57 Chino-SP               52.14      50.10        
 
Event 4  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Penelope             60 Metro-MR               43.00      40.15        
 
Event 4  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             67 Ojai-SP                45.36      43.28        
 
Event 4  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         83 Coast-SP               53.10      57.24        
 -- Altus, Grace              81 Santa Barbara-SP       50.40         NS        
 
Event 4  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Rusty               24 Chawp-SP               32.00      22.43        
  2 Janos, Nathan             24 Scaq-SP                23.10      23.50        
  3 Garon, Gary               23 Santa Clarita-SP       25.00      26.07        
 
Event 4  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cone, Benjamin            26 Caltech-SP             23.50      23.18        
  2 Pharris, Brian            27 Nova-SP                23.00      23.20        
  3 Capasso, Michael          28 Grunions-SP            23.94      24.24        
  4 Libit, Bryan              25 West Hollywood-SP      27.50      26.33        
  5 Harrington, Seth          25 West Hollywood-SP      30.00      28.83        
 
Event 4  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSouza, Jose             33 Rose Bowl-SP           25.00      22.17        
  2 Zeruhn, Bernie            34 Nova-SP                23.10      22.29        
  3 Scollon, Erik             33 Grunions-SP            23.50      22.60        
  4 Rinzler, Marcel           33 Phish-SP               23.50      23.06        
  5 Davis, Justin             30 Rose Bowl-SP           26.00      23.78        
  6 Marian, Jaime             30 Rose Bowl-SP           23.80      24.37        
  7 Wiersma, Lenny            33 Unattached-SP          26.30      25.22        
  8 Law, John                 30 Caltech-SP             27.00      25.65        
  9 Hachadoorian, Jay         32 Rose Bowl-SP           30.00      27.00        
 
Event 4  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             37 San Diego-SI           23.81      24.04        
  2 Arvedson, Stephen         36 Daland-SP              25.00      24.43        
  3 Kubik, Kent               35 Grunions-SP            24.75      24.50        
  4 Hefner, Joel              37 Unattached-SP          25.00      24.68        
  5 Salvinski, Greg           38 Chawp-SP               24.00      24.90        
  6 Dolan, Michael            36 West Hollywood-SP      24.92      25.17        
  7 McKenna, Joel             35 West Hollywood-SP      29.31      25.45        
  8 Cienega, Julio            38 Rose Bowl-SP           27.00      25.88        
  9 Norsworthy, Greg          37 Caltech-SP             27.00      26.11        
 10 Najarian, Haig            39 Nova-SP                28.00      26.29        
 11 Borton, Dan               36 Rose Bowl-SP           26.50      26.41        
 12 Skelly, Drew              38 Rose Bowl-SP           26.50      26.71        
 13 Chang, Mike               38 El Segundo-SP          28.50      27.96        
 14 Brisbin, Kenny            39 Grunions-SP            28.37      28.79        
 15 Iacoponi, Joe             39 Grunions-SP            29.41      30.01        
 -- Mitchell, Jeff            36 Santa Clarita-SP       23.65         NS        
 
Event 4  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              44 Nova-SP                24.00      23.66        
  2 Baron, Kurt               40 Ventura-SP             25.00      24.60        
  3 Segreti, Stephen          41 Grunions-SP            25.00      24.65        
  4 Engelhart, Chris          43 Mesa-SP                25.04      25.10        
  5 Sayre, John               41 Rose Bowl-SP           25.00      25.15        
  6 Highnote, Allen           40 Grunions-SP            25.24      25.23        
  7 Plaga, Barry              43 Rose Bowl-SP           24.50      25.35        
  8 Williams, Daniel          40 Unattached SI-SI       25.50      25.57        
  9 Woollett, Will            44 SoCal-SP               25.70      25.82        
 10 Becker, John              40 Rose Bowl-SP           24.50      25.95        
 11 Camacho, Ray              40 Meridian-SP            27.00      26.25        
 12 McKinley, Frank           42 Chawp-SP               26.30      26.32        
 13 Monroy, Ricardo           41 South Bay-SP           26.50      26.44        
 14 Butler, Ronald            40 Grunions-SP            30.00      26.84        
 15 Jackson, Dan              44 SoCal-SP               27.21      27.20        
 16 Thiessen, Doug            43 Uci-SP                 28.00      27.35        
 17 Hayward, David            44 Nova-SP                27.50      27.63        
 18 Cavanaugh, Mike           42 Rose Bowl-SP           29.00      28.20        
 19 Werner, John              41 Grunions-SP            34.00      30.27        
 20 Bahamon, Luis             43 West Hollywood-SP      35.00      31.57        
 21 LaFianza, Bernard         42 West Hollywood-SP      32.80      31.73        
 22 Miranda, Mike             42 Grunions-SP            32.63      33.24        
 -- Wood, Kevin               40 Uci-SP                 30.00         NS        
 
Event 4  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              47 Nova-SP                23.00      23.17        
  2 Freeman, David            47 Rays-SP                24.50      23.83        
  3 von Hoffman, Gerard       48 Nova-SP                26.00      23.97        
  4 Bojorquez, John           45 Unattached-SP          25.50      24.94        
  5 Caron, Louis              47 Rose Bowl-SP           25.00      25.02        
  6 Harper, Buzz              45 Laps-SP                25.90      25.47        
  7 Benner, Tord              45 Nova-SP                26.24      26.06        
  8 Stier, Geoffrey           45 West Hollywood-SP      28.69      26.24        
  9 Adams, Daniel             49 West Hollywood-SP      26.99      26.42        
 10 Moxie, Jeff               46 Daland-SP              28.00      26.54        
 11 Graham, Errol             45 West Hollywood-SP      26.40      26.69        
 12 Lannert, Tom              47 South West-SP          32.10      27.06        
 13 Dougherty, Jim            49 Unattached-SP          28.00      27.07        
 14 Russ, Todd                47 Meridian-SP            30.97      28.56        
 15 Powell, Steve             49 Unattached-SP          25.50      28.60        
 16 Thompson, R.              45 Multnomah-OR           28.00      28.89        
 17 Evans, Dan                48 West Hollywood-SP      29.00      29.23        
 18 Smith, David              48 Chino-SP               29.01      29.92        
 19 Parnes, Barton            48 Grunions-SP            40.00      36.91        
 
Event 4  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wise, Franz               50 South West-SP          26.00      24.23        
  2 Templin, John             51 Uci-SP                 25.50      24.77        
  3 Strybel, David            50 South West-SP          29.00      25.99        
  4 Buckley, Mark             51 Unattached-SP          26.51      26.32        
  5 Gleason, Steve            53 Daland-SP              29.00      27.54        
  6 Warner, Allen             53 SoCal-SP               27.50      27.59        
  7 Astudillo, Fabio          52 Unattached-SP          25.05      27.69        
  8 Loitz, Bill               53 Rose Bowl-SP           28.20      28.10        
  9 Smith, Pierre             50 Unattached-SP          30.00      28.79        
 10 Trowbridge, Val           51 Nadadores-SP           29.00      28.85        
 11 Porter, Chris             50 Chino-SP               38.01      37.00        
 -- Wilson, Thomas            50 West Hollywood-SP      45.00         NS        
 
Event 4  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John                55 Ventura-SP             27.00      25.76        
  2 Kerns, Hubie              55 Unattached-SP          25.50      25.78        
  3 Campbell, John            57 Nadadores-SP           27.50      27.01        
  4 Shoor, Kenneth            56 Laps-SP                27.50      28.31        
  5 Stacey, John              59 Rose Bowl-SP           28.00      29.80        
  6 McCauley, Wayne           56 Unattached-SP          35.10      35.73        
 
Event 4  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          61 Ventura-SP             29.00      27.67        
  2 Wiener, Neal              60 West Hollywood-SP      33.00      31.52        
 -- Ronay, Peter              62 Caltech-SP             30.00         NS        
 
Event 4  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             68 Santa Barbara-SP       25.00      24.88        
 
Event 4  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 San Diego-SI           30.33      28.88        
  2 Kraus, Joseph             71 Ucla-SP                   NT      38.74        
  3 Schofield, Steven         73 South West-SP          37.99      40.31        
 
Event 4  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane             79 San Diego-SI           34.00      32.91        
  2 Seligmann, William        79 Unattached-SP          43.20      39.17        
 
Event 4  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 Santa Barbara-SP       29.42      30.14        
 -- Schmidt, Jurgen           82 Santa Barbara-SP       37.00         NS        
 
Event 4  Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          91 Coast-SP               39.00      38.43        
 
Event 5  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Erin                23 Rose Bowl-SP         1:10.50    1:13.73        
       34.27  1:13.73                                                      
  2 Morales, Debbie           20 Chino-SP             1:36.14    1:26.77        
       37.82  1:26.77                                                      
 
Event 5  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rangel, Rori              27 Rays-SP              1:06.42    1:07.99        
       30.84  1:07.99                                                      
  2 Snyder, Sierra            27 Rose Bowl-SP         1:08.00    1:08.29        
       30.71  1:08.29                                                      
  3 Desmond, Anastasia        26 Bowling Green-OH     1:11.00    1:12.36        
       33.24  1:12.36                                                      
 -- Rapatti, Cora Maye        26 Meridian-SP          1:21.70         NS        
 
Event 5  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sota, Roxanne             30 Rays-SP              1:20.00    1:13.07        
       32.76  1:13.07                                                      
 
Event 5  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kirsten           37 South West-SP        1:12.00    1:07.69        
       32.09  1:07.69                                                      
  2 Keenan-Boline, Jill       35 Rose Bowl-SP         1:09.87    1:07.78        
       32.16  1:07.78                                                      
  3 Reilly, Margaret          35 Nova-SP              1:08.99    1:08.24        
       32.16  1:08.24                                                      
  4 Miller, Cynthia           35 Rose Bowl-SP         1:10.00    1:09.15        
       32.63  1:09.15                                                      
  5 Cassidy, Anne             38 Chawp-SP             1:20.28    1:10.17        
       34.17  1:10.17                                                      
  6 Snell, Carol              38 Rose Bowl-SP         1:20.00    1:15.92        
       35.64  1:15.92                                                      
  7 Borton, Joan              35 Rose Bowl-SP         1:04.50    1:16.73        
       36.36  1:16.73                                                      
  8 Batcheller, Jennifer      36 Nadadores-SP         1:38.00    1:18.42        
       37.26  1:18.42                                                      
  9 Barrett, Connie           35 Nadadores-SP         2:10.00    1:48.64        
       52.45  1:48.64                                                      
 
Event 5  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             41 San Diego-SI         1:07.50    1:07.86        
       32.24  1:07.86                                                      
  2 Brooksby, Janice          41 SoCal-SP             1:14.10    1:14.86        
       34.60  1:14.86                                                      
  3 Crisp, Allison            44 Yucaipa-SP           1:35.00    1:16.31        
       34.24  1:16.31                                                      
  4 Goodwin, Barbara          40 Chawp-SP             1:20.00    1:16.38        
       35.03  1:16.38                                                      
  5 Ray, Patricia             42 Santa Maria-SP       1:20.39    1:18.85        
       35.46  1:18.85                                                      
  6 Shore, SusaN              42 Meridian-SP          1:27.85    1:19.40        
       37.21  1:19.40                                                      
  7 Haney, Maureen            44 Yucaipa-SP                NT    1:20.27        
       38.69  1:20.27                                                      
  8 Rock, Colleen             40 Laps-SP                   NT    1:24.30        
       40.40  1:24.30                                                      
  9 Ball, Elizabeth           40 Grunions-SP               NT    1:50.16        
       50.14  1:50.16                                                      
 
Event 5  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCall, Jane              45 Laps-SP              1:09.89    1:07.28        
       31.14  1:07.28                                                      
  2 Granger, Traci            46 Unattached-SP        1:07.00    1:08.35        
       32.40  1:08.35                                                      
  3 KleineSpang, Morri        48 West Hollywood-SP    1:13.57    1:13.82        
       33.60  1:13.82                                                      
  4 Nemeth, Sally             45 Hollywood Y-SP       1:17.92    1:17.08        
       36.70  1:17.08                                                      
  5 Shigaki, Carole           49 West Hollywood-SP    1:35.79    1:17.60        
       36.03  1:17.60                                                      
  6 Maxwell, Cris             49 Santa Maria-SP       1:19.63    1:18.93        
       37.29  1:18.93                                                      
  7 KleineSpang, Lindy        48 West Hollywood-SP    1:22.28    1:21.40        
       39.10  1:21.40                                                      
  8 Foley, Kathy              45 SoCal-SP             1:29.82    1:28.63        
       38.74  1:28.63                                                      
  9 Naruse, Patricia          47 Nova-SP              1:34.00    1:29.81        
       41.50  1:29.81                                                      
 10 Odlum, Laurie             48 Yucaipa-SP           1:36.00    1:37.23        
       48.89  1:37.23                                                      
 11 Lumbert, Jaimi            45 West Hollywood-SP    2:15.00    1:37.59        
       49.69  1:37.59                                                      
 
Event 5  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         51 Ucla-SP              1:20.00    1:15.43        
       34.01  1:15.43                                                      
  2 Uthus, Gwen               50 Nadadores-SP         1:21.44    1:21.34        
       37.94  1:21.34                                                      
  3 Kay, Mary-Chris           51 Chawp-SP             1:21.88    1:22.07        
       38.92  1:22.07                                                      
  4 Calder, Barbara           52 Chawp-SP             1:40.00    1:24.69        
       40.24  1:24.69                                                      
  5 Hayes, Patricia           51 Grunions-SP          1:30.00    1:25.42        
       39.33  1:25.42                                                      
  6 Seaton, Jessica           51 West Hollywood-SP    1:30.00    1:27.02        
       43.13  1:27.02                                                      
  7 Heredia, Stella           51 Chino-SP             2:19.58    2:07.95        
       59.68  2:07.95                                                      
 
Event 5  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               57 Heartland-SI         1:45.50    1:36.23        
       45.27  1:36.23                                                      
  2 Jacobus, Anne             55 Grunions-SP          2:00.00    1:42.26        
       47.97  1:42.26                                                      
  3 Kennedy, Nedena           57 Rose Bowl-SP         2:00.00    1:49.94        
       54.21  1:49.94                                                      
  4 Strength, Janice          57 Chino-SP             2:20.03    2:09.93        
     1:09.64  2:09.93                                                      
 
Event 5  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Penelope             60 Metro-MR             1:48.00    1:42.39        
       47.26  1:42.39                                                      
 
Event 5  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             67 Ojai-SP              1:52.80    1:51.41        
       54.91  1:51.41                                                      
 
Event 5  Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         83 Coast-SP             2:34.15    3:17.11        
     1:30.38  3:17.11                                                      
 -- Altus, Grace              81 Santa Barbara-SP     2:23.70         NS        
     2:35.62                                                               
 
Event 5  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Rusty               24 Chawp-SP             1:03.00      58.41        
       26.19    58.41                                                      
  2 Janos, Nathan             24 Scaq-SP              1:05.50    1:01.10        
       28.49  1:01.10                                                      
  3 Garon, Gary               23 Santa Clarita-SP     1:06.00    1:07.52        
       33.35  1:07.52                                                      
 
Event 5  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cone, Benjamin            26 Caltech-SP           1:01.00      59.02        
       27.89    59.02                                                      
  2 Pharris, Brian            27 Nova-SP              1:10.00    1:00.43        
       27.89  1:00.43                                                      
  3 Capasso, Michael          28 Grunions-SP          1:00.26    1:01.35        
       27.92  1:01.35                                                      
  4 Libit, Bryan              25 West Hollywood-SP    1:07.00    1:05.17        
       29.91  1:05.17                                                      
  5 Harrington, Seth          25 West Hollywood-SP    2:00.00    1:17.61        
       35.22  1:17.61                                                      
 
Event 5  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-SP                58.60      52.98        
       24.33    52.98                                                      
  2 DeSouza, Jose             33 Rose Bowl-SP         1:00.00      54.99        
       25.15    54.99                                                      
  3 Scollon, Erik             33 Grunions-SP            56.04      55.74        
       25.43    55.74                                                      
  4 Rinzler, Marcel           33 Phish-SP               56.00      55.77        
       25.33    55.77                                                      
  5 Davis, Justin             30 Rose Bowl-SP         1:02.02      59.20        
       27.60    59.20                                                      
  6 Marian, Jaime             30 Rose Bowl-SP           59.50    1:01.38        
       28.42  1:01.38                                                      
  7 Wiersma, Lenny            33 Unattached-SP        1:15.25    1:05.26        
       30.87  1:05.26                                                      
  8 Law, John                 30 Caltech-SP           1:20.00    1:09.56        
       33.36  1:09.56                                                      
 
Event 5  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arvedson, Stephen         36 Daland-SP            1:02.00    1:01.87        
       29.55  1:01.87                                                      
  2 Jones, Kenton             37 San Diego-SI         1:01.26    1:02.14        
       28.95  1:02.14                                                      
  3 Kubik, Kent               35 Grunions-SP          1:04.28    1:02.66        
       29.14  1:02.66                                                      
  4 Salvinski, Greg           38 Chawp-SP             1:04.00    1:04.22        
       29.46  1:04.22                                                      
  5 Hefner, Joel              37 Unattached-SP        1:05.00    1:04.68        
       30.04  1:04.68                                                      
  6 McKenna, Joel             35 West Hollywood-SP    1:12.03    1:05.20        
       29.66  1:05.20                                                      
  7 Borton, Dan               36 Rose Bowl-SP         1:04.00    1:05.70        
       29.67  1:05.70                                                      
  8 Cienega, Julio            38 Rose Bowl-SP         1:15.00    1:07.02        
       32.79  1:07.02                                                      
  9 Dolan, Michael            36 West Hollywood-SP    1:05.60    1:07.16        
       32.57  1:07.16                                                      
 10 Skelly, Drew              38 Rose Bowl-SP         1:10.00    1:08.70        
       31.36  1:08.70                                                      
 11 Norsworthy, Greg          37 Caltech-SP           1:10.00    1:10.08        
       32.44  1:10.08                                                      
 12 Najarian, Haig            39 Nova-SP              1:40.00    1:10.84        
       31.85  1:10.84                                                      
 13 Chang, Mike               38 El Segundo-SP        1:13.50    1:12.86        
       35.15  1:12.86                                                      
 14 Brisbin, Kenny            39 Grunions-SP          1:20.97    1:14.10        
       33.43  1:14.10                                                      
 15 Iacoponi, Joe             39 Grunions-SP          1:21.32    1:19.41        
       38.01  1:19.41                                                      
 -- Mitchell, Jeff            36 Santa Clarita-SP     1:08.00         NS        
 
Event 5  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              44 Nova-SP              1:03.00      59.39        
       26.99    59.39                                                      
  2 Baron, Kurt               40 Ventura-SP           1:04.20    1:00.86        
       29.36  1:00.86                                                      
  3 Sayre, John               41 Rose Bowl-SP         1:05.00    1:04.18        
       29.34  1:04.18                                                      
  4 Plaga, Barry              43 Rose Bowl-SP         1:05.00    1:05.24        
       30.28  1:05.24                                                      
  5 Highnote, Allen           40 Grunions-SP          1:06.30    1:05.68        
       28.78  1:05.68                                                      
  6 McKinley, Frank           42 Chawp-SP             1:06.70    1:06.54        
       31.70  1:06.54                                                      
  7 Engelhart, Chris          43 Mesa-SP              1:10.00    1:06.55        
       31.07  1:06.55                                                      
  8 Woollett, Will            44 SoCal-SP             1:05.20    1:06.88        
       30.79  1:06.88                                                      
  9 Jackson, Dan              44 SoCal-SP             1:04.52    1:07.08        
       30.40  1:07.08                                                      
 10 Thiessen, Doug            43 Uci-SP               1:08.00    1:08.00        
       32.19  1:08.00                                                      
 11 Monroy, Ricardo           41 South Bay-SP         1:11.90    1:08.42        
       32.70  1:08.42                                                      
 12 Camacho, Ray              40 Meridian-SP          1:08.00    1:09.05        
       31.76  1:09.05                                                      
 13 Becker, John              40 Rose Bowl-SP         1:10.00    1:09.09        
       32.01  1:09.09                                                      
 14 Butler, Ronald            40 Grunions-SP          1:25.00    1:10.13        
       32.12  1:10.13                                                      
 15 Cavanaugh, Mike           42 Rose Bowl-SP         1:25.00    1:13.16        
       34.16  1:13.16                                                      
 16 Hayward, David            44 Nova-SP              1:20.00    1:15.14        
       34.48  1:15.14                                                      
 17 LaFianza, Bernard         42 West Hollywood-SP    1:21.00    1:18.57        
       38.22  1:18.57                                                      
 18 Werner, John              41 Grunions-SP          1:30.00    1:18.90        
       35.45  1:18.90                                                      
 19 Bahamon, Luis             43 West Hollywood-SP    1:30.00    1:28.30        
       38.59  1:28.30                                                      
 20 Miranda, Mike             42 Grunions-SP          1:30.11    1:39.79        
     1:14.45  1:39.79                                                      
 -- Williams, Daniel          40 Unattached SI-SI     1:06.00         NS        
 -- Wood, Kevin               40 Uci-SP               1:10.00         NS        
 
Event 5  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              47 Nova-SP              1:00.00      58.21        
       27.08    58.21                                                      
  2 von Hoffman, Gerard       48 Nova-SP              1:02.00    1:00.28        
       28.60  1:00.28                                                      
  3 Freeman, David            47 Rays-SP              1:03.00    1:01.45        
       28.95  1:01.45                                                      
  4 Harper, Buzz              45 Laps-SP              1:05.00    1:03.70        
       29.78  1:03.70                                                      
  5 Bojorquez, John           45 Unattached-SP        1:08.00    1:04.18        
       31.13  1:04.18                                                      
  6 Benner, Tord              45 Nova-SP              1:08.42    1:05.07        
       29.27  1:05.07                                                      
  7 Caron, Louis              47 Rose Bowl-SP         1:05.00    1:05.17        
       31.05  1:05.17                                                      
  8 Moxie, Jeff               46 Daland-SP            1:05.00    1:06.03        
       31.86  1:06.03                                                      
  9 Stier, Geoffrey           45 West Hollywood-SP    1:13.17    1:06.71        
       31.46  1:06.71                                                      
 10 Adams, Daniel             49 West Hollywood-SP    1:07.78    1:06.90        
       31.82  1:06.90                                                      
 11 Lannert, Tom              47 South West-SP        1:16.30    1:09.25        
       32.28  1:09.25                                                      
 12 Dougherty, Jim            49 Unattached-SP        1:12.00    1:10.24        
       32.89  1:10.24                                                      
 13 Russ, Todd                47 Meridian-SP          1:20.95    1:14.33        
       35.11  1:14.33                                                      
 14 Evans, Dan                48 West Hollywood-SP    1:20.00    1:15.29        
       36.77  1:15.29                                                      
 15 Graham, Errol             45 West Hollywood-SP    1:13.40    1:16.20        
       34.49  1:16.20                                                      
 16 Smith, David              48 Chino-SP             1:24.14    1:21.92        
       41.79  1:21.92                                                      
 17 Thompson, R.              45 Multnomah-OR         1:30.00    1:30.66        
       44.75  1:30.66                                                      
 18 Parnes, Barton            48 Grunions-SP          1:30.00    1:33.18        
       43.55  1:33.18                                                      
 -- Powell, Steve             49 Unattached-SP        1:06.00         NS        
 
Event 5  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             51 Uci-SP               1:04.00    1:03.33        
       30.37  1:03.33                                                      
  2 Strybel, David            50 South West-SP        1:10.00    1:04.13        
       30.26  1:04.13                                                      
  3 Wise, Franz               50 South West-SP        1:10.00    1:05.96        
       30.28  1:05.96                                                      
  4 Buckley, Mark             51 Unattached-SP        1:10.73    1:09.00        
       30.58  1:09.00                                                      
  5 Gleason, Steve            53 Daland-SP            1:18.00    1:09.50        
       32.77  1:09.50                                                      
  6 Warner, Allen             53 SoCal-SP             1:10.00    1:10.87        
       31.96  1:10.87                                                      
  7 Loitz, Bill               53 Rose Bowl-SP         1:17.60    1:12.05        
       33.23  1:12.05                                                      
  8 Smith, Pierre             50 Unattached-SP        1:15.00    1:13.27        
       34.67  1:13.27                                                      
  9 Astudillo, Fabio          52 Unattached-SP        1:06.43    1:13.58        
       35.22  1:13.58                                                      
 10 Trowbridge, Val           51 Nadadores-SP         1:28.00    1:19.98        
       39.57  1:19.98                                                      
 11 Wilson, Thomas            50 West Hollywood-SP    2:00.00    1:23.55        
       36.14  1:23.55                                                      
 12 Porter, Chris             50 Chino-SP             2:11.11    1:47.59        
       54.10  1:47.59                                                      
 
Event 5  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              55 Unattached-SP        1:02.30    1:02.63        
       29.89  1:02.63                                                      
  2 Derr, John                55 Ventura-SP           1:05.00    1:02.65        
       29.04  1:02.65                                                      
  3 Campbell, John            57 Nadadores-SP         1:12.00    1:10.66        
       33.63  1:10.66                                                      
  4 Shoor, Kenneth            56 Laps-SP              1:10.00    1:10.84        
       34.16  1:10.84                                                      
  5 Stacey, John              59 Rose Bowl-SP         1:15.00    1:19.88        
       36.85  1:19.88                                                      
 -- McCauley, Wayne           56 Unattached-SP        1:35.10         NS        
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          61 Ventura-SP           1:15.00    1:13.95        
       34.51  1:13.95                                                      
  2 Wiener, Neal              60 West Hollywood-SP    1:32.54    1:26.77        
       41.22  1:26.77                                                      
 
Event 5  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             68 Santa Barbara-SP     1:06.00    1:06.61        
       30.51  1:06.61                                                      
 
Event 5  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 San Diego-SI         1:18.60    1:16.57        
       36.84  1:16.57                                                      
  2 Kraus, Joseph             71 Ucla-SP                   NT    1:33.62        
       44.82  1:33.62                                                      
  3 Schofield, Steven         73 South West-SP        1:53.18    1:57.51        
       56.08  1:57.51                                                      
 
Event 5  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane             79 San Diego-SI         1:25.00    1:24.21        
       39.17  1:24.21                                                      
  2 Seligmann, William        79 Unattached-SP        1:40.70    1:54.42        
     1:13.85  1:54.42                                                      
 
Event 5  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 Santa Barbara-SP     1:22.47    1:22.75        
       39.00  1:22.75                                                      
 
Event 5  Men 90-94 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody          91 Coast-SP             1:55.00    2:22.65        
     1:11.18  2:22.65                                                      


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.