Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores   Hy-Tek's Meet Manager 10/17/2005 11:06 PM
               2005 Nadadores Masters SCM Swim Meet - 10/2/2005                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Kelly             19 Nadadores-33                   1:18.89  
       36.75  1:18.89                                                      
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Kelly             19 Nadadores-33                   6:06.53  
       40.06  1:25.83  2:12.44  2:59.84  3:47.97  4:35.43  5:23.18  6:06.53
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Kelly             19 Nadadores-33                     39.08  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barris, Kathleen          26 Nova-33                          29.94  
  2 Richardson, Angie         25 Nadadores-33                     31.49  
  3 Ralles, Jessica           27 Unattached                       33.05  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Angie         25 Nadadores-33                   1:11.77  
       34.33  1:11.77                                                      
  2 Ralles, Jessica           27 Unattached                     1:12.83  
       35.15  1:12.83                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Angie         25 Nadadores-33                   2:43.98  
       37.47  1:17.72  2:00.76  2:43.98                                    
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barris, Kathleen          26 Nova-33                       19:17.98  
       34.71  1:12.25  1:50.45  2:28.84  3:07.53  3:46.14  4:24.96  5:03.71
     5:42.05  6:20.40  6:58.72  7:37.41  8:16.34  8:55.21  9:34.23 10:12.97
    10:51.77 11:30.63 12:09.31 12:47.94 13:27.21 14:06.27 14:45.19 15:23.78
    16:02.94 16:41.57 17:20.51 18:00.19 18:39.29 19:17.98                  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           27 Unattached                       41.68  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barris, Kathleen          26 Nova-33                        1:11.64  
       34.84  1:11.64                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barris, Kathleen          26 Nova-33                        2:32.99  
       35.50  1:13.46  1:52.96  2:32.99                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica           27 Unattached                       37.97  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              34 UCI-33                           38.63  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Fontaine            31 CHAW-33                        1:12.59  
       35.25  1:12.59                                                      
  2 Tong, Connie              34 UCI-33                         1:22.53  
       39.56  1:22.53                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Fontaine            31 CHAW-33                        2:37.62  
       36.72  1:16.55  1:58.15  2:37.62                                    
  2 Tong, Connie              34 UCI-33                         2:53.66  
       40.20  1:24.07  2:08.89  2:53.66                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              34 UCI-33                         6:01.21  
       41.28  1:25.84  2:11.67  2:57.40  3:43.52  4:29.73  5:15.76  6:01.21
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Connie              34 UCI-33                           44.56  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Fontaine            31 CHAW-33                        1:29.10  
       41.13  1:29.10                                                      
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          36 Nova-33                          30.27  
  2 Batcheller, Jennifer      37 Nadadores-33                     31.19  
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      37 Nadadores-33                   2:47.05  
       38.46  1:21.58  2:06.38  2:47.05                                    
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          36 Nova-33                        5:03.75  
       34.58  1:11.94  1:49.83  2:28.70  3:07.17  3:46.04  4:25.16  5:03.75
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          36 Nova-33                          36.42  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          36 Nova-33                          39.71  
  2 Batcheller, Jennifer      37 Nadadores-33                     43.91  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          36 Nova-33                          34.45  
  2 Theders, Wendy            38 Nadadores-33                     39.12  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theders, Wendy            38 Nadadores-33                   1:28.21  
       42.03  1:28.21                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theders, Wendy            38 Nadadores-33                   3:08.25  
       40.74  1:29.35  2:25.19  3:08.25                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               42 Nadadores-33                     30.04  
  2 Kluss, Carolyn            44 Nadadores-33                     48.12  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kluss, Carolyn            44 Nadadores-33                   1:46.81  
       50.29  1:46.81                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillipp, Heather         41 Nova-33                        3:05.02  
       39.64  1:25.09  2:14.73  3:05.02                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               42 Nadadores-33                   5:23.59  
       37.44  1:17.29  1:58.35  2:39.57  3:21.32  4:03.07  4:43.95  5:23.59
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-SI                       19:52.30  
       34.49  1:12.81  1:52.50  2:32.14  3:11.69  3:51.53  4:31.70  5:12.21
     5:52.38  6:33.18  7:13.69  7:54.01  8:34.40  9:14.71  9:54.85 10:34.86
    11:14.61 11:54.81 12:34.96 13:14.93 13:54.80 14:34.81 15:15.15 15:55.14
    16:34.63 17:14.70 17:54.66 18:35.14 19:14.06 19:52.30                  
  2 Szufnarowski, Martha J    40 Nadadores-33                  33:03.88  
       52.30           2:53.17                    6:13.08                  
     9:34.08 10:42.60 11:50.35 12:56.74 14:05.29 15:12.70 16:19.51 17:29.40
    18:39.99          20:55.26 22:01.97 23:09.92 24:16.76 25:23.24 26:31.03
    27:37.89 28:45.72 29:54.14 30:59.29 32:05.95 33:03.88                  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kluss, Carolyn            44 Nadadores-33                   1:00.50  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-SI                        2:48.34  
       39.37  1:22.23  2:05.40  2:48.34                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-SI                          38.99  
  2 Phillipp, Heather         41 Nova-33                          46.31  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillipp, Heather         41 Nova-33                        1:40.23  
       47.07  1:40.23                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               42 Nadadores-33                     33.71  
  2 Phillipp, Heather         41 Nova-33                          39.86  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillipp, Heather         41 Nova-33                        1:29.86  
       41.64  1:29.86                                                      
  2 Engel, Tami               42 Nadadores-33                   1:30.08  
       41.28  1:30.08                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami               42 Nadadores-33                   2:52.52  
       36.44  1:22.98  2:13.27  2:52.52                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-SI                        5:41.49  
       37.68  1:22.72  2:08.91  2:53.49  3:37.88  4:24.32  5:03.37  5:41.49
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Naruse, Patrica           47 Nova-33                          37.46  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori           46 Nadadores-33                   3:09.51  
       41.01  1:27.67  2:18.38  3:09.51                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori           46 Nadadores-33                     45.16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori           46 Nadadores-33                   1:38.95  
       46.03  1:38.95                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori           46 Nadadores-33                   3:33.61  
       46.90  1:39.83  2:36.26  3:33.61                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Naruse, Patrica           47 Nova-33                          44.86  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Naruse, Patrica           47 Nova-33                        1:37.54  
       46.68  1:37.54                                                      
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deschenes, Elizabeth      52 Nova-33                        5:52.86  
       41.13  1:23.64  2:07.86  2:52.99  3:38.30  4:23.76  5:08.56  5:52.86
  2 Seaton, Jessica           52 WH20-33                        6:17.67  
       44.14  1:33.07  2:22.51  3:09.94  3:56.69  4:44.73  5:31.84  6:17.67
  3 Mitchelll, Alison A       51 Nadadores-33                   6:25.87  
       45.94  1:34.80  2:22.81  3:09.65  3:57.92  4:46.84  5:36.49  6:25.87
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deschenes, Elizabeth      52 Nova-33                       22:09.89  
       41.08  1:24.73  2:09.86  2:54.78  3:39.57  4:24.45  5:09.44  5:54.25
     6:38.97  7:23.47  8:08.04  8:52.13  9:36.38 10:21.20 11:06.03 11:50.64
    12:35.26 13:20.27 14:04.81 14:48.78 15:33.06 16:17.52 17:01.89 17:46.37
    18:30.70 19:14.87 19:59.54 20:44.13 21:28.00 22:09.89                  
  2 Mitchelll, Alison A       51 Nadadores-33                  23:15.40  
       44.65  1:31.60  2:18.92  3:06.07  3:53.40  4:40.91  5:27.69  6:15.29
     7:02.42  7:48.86  8:35.07  9:20.87 10:06.60 10:53.16 11:39.59 12:25.78
    13:12.33 13:58.63 14:43.75 15:29.33 16:15.77 17:02.68 17:48.77 18:35.02
    19:21.54 20:08.03 20:54.64 21:42.00 22:29.46 23:15.40                  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           52 WH20-33                        1:37.70  
       46.26  1:37.70                                                      
  2 Mitchelll, Alison A       51 Nadadores-33                   1:47.97  
       51.90  1:47.97                                                      
  3 Deschenes, Elizabeth      52 Nova-33                        1:53.82  
       55.68  1:53.82                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           52 WH20-33                        3:30.00  
       49.56  1:43.91  2:37.42  3:30.00                                    
  2 Mitchelll, Alison A       51 Nadadores-33                   3:45.53  
       52.52  1:49.96  2:47.99  3:45.53                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deschenes, Elizabeth      52 Nova-33                          44.70  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deschenes, Elizabeth      52 Nova-33                        1:40.22  
       49.23  1:40.22                                                      
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchelll, Alison A       51 Nadadores-33                   7:05.89  
       50.47  1:48.21  2:44.74  3:37.87  4:35.80  5:33.48  6:22.18  7:05.89
  2 Seaton, Jessica           52 WH20-33                        7:12.82  
       46.93  1:44.49  2:43.87  3:42.24  4:37.06  5:32.28  6:22.29  7:12.82
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-33                         1:03.24  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Church, Mary              55 WH20-33                        1:41.61  
       50.61  1:41.61                                                      
  2 Cole, Anita E             58 LBG-33                         2:24.41  
     1:07.52  2:24.41                                                      
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         56 SDSM-SI                       20:19.27  
       36.51  1:16.54  1:56.61  2:37.25  3:17.82  3:58.08  4:38.50  5:18.71
     5:58.96  6:39.25  7:19.64  8:00.06  8:40.59  9:21.71 10:02.38 10:43.52
    11:24.76 12:06.08 12:47.48 13:28.78 14:09.93 14:50.87 15:32.39 16:13.88
    16:55.03 17:36.16 18:17.19 18:58.37 19:39.54 20:19.27                  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Church, Mary              55 WH20-33                        1:12.73  
  2 Cole, Anita E             58 LBG-33                         1:36.02  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Church, Mary              55 WH20-33                        1:01.49  
  2 Cole, Anita E             58 LBG-33                         1:25.16  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-33                         3:11.11  
     1:32.05  3:11.11                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         56 SDSM-SI                        1:27.36  
       40.12  1:27.36                                                      
  2 Church, Mary              55 WH20-33                        2:17.77  
     1:05.86  2:17.77                                                      
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         56 SDSM-SI                        6:26.62  
       41.05  1:30.06  2:21.17  3:11.92  4:09.64  5:06.22  5:46.51  6:26.62
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-33                          45.32  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-33                       29:09.97  
       50.34  1:46.24  2:44.03  3:42.14  4:39.51  5:38.38  6:36.83  7:34.70
     8:33.52  9:33.17 10:32.25 11:30.59 12:29.14 13:27.66 14:26.85 15:26.24
    16:25.45 17:25.66 18:25.05 19:24.64 20:23.51 21:23.59 22:23.34 23:22.53
    24:21.89 25:19.94 26:18.34 27:16.47 28:15.29 29:09.97                  
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-33                        4:27.19  
     1:00.54  2:09.28  3:19.33  4:27.19                                    
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-33                        8:32.68  
       58.61  2:09.11  3:16.99  4:22.39  5:31.08  6:42.19  7:38.92  8:32.68
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Reed            24 Unattached                     1:03.53  
       29.12  1:03.53                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               22 Unattached                     2:31.05  
       34.66  1:12.58  1:52.21  2:31.05                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               22 Unattached                       34.38  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               22 Unattached                     1:14.64  
       36.12  1:14.64                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               22 Unattached                     2:41.10  
       37.86  1:18.64  1:59.83  2:41.10                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Reed            24 Unattached                       32.65  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Reed            24 Unattached                     1:10.82  
       32.60  1:10.82                                                      
  2 Rogers, Xan               22 Unattached                     1:17.69  
       36.78  1:17.69                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Reed            24 Unattached                     2:34.56  
       34.89  1:14.22  1:59.15  2:34.56                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Qurvedo, Oswaldo J        29 Unattached                       23.60  
  2 Conway, Adam              27 SDSM-SI                          24.27  
  3 Malafrino, Dylan          27 SSLM-SI                          25.07  
  4 Lancara, Matt             25 Unattached                       25.86  
  5 Royer, David J            27 LBG-33                           30.60  
  6 Touchton, Christopher     27 WH20-33                          35.97  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam              27 SDSM-SI                          54.28  
       26.19    54.28                                                      
  2 Malafrino, Dylan          27 SSLM-SI                          55.17  
       27.04    55.17                                                      
  3 Lancara, Matt             25 Unattached                       58.06  
       27.59    58.06                                                      
  4 Royer, David J            27 LBG-33                         1:09.67  
       33.25  1:09.67                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam              27 SDSM-SI                        2:04.85  
       28.22  1:00.09  1:32.88  2:04.85                                    
  2 Lancara, Matt             25 Unattached                     2:17.89  
       30.59  1:04.88  1:41.20  2:17.89                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Touchton, Christopher     27 WH20-33                        6:55.66  
       41.69  1:28.45  3:08.43  3:57.86  4:48.50  5:39.83  6:55.66         
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Touchton, Christopher     27 WH20-33                        1:40.30  
       46.01  1:40.30                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Qurvedo, Oswaldo J        29 Unattached                       24.98  
  2 Conway, Adam              27 SDSM-SI                          25.88  
  3 Lancara, Matt             25 Unattached                       29.63  
  4 Touchton, Christopher     27 WH20-33                          39.68  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam              27 SDSM-SI                        1:03.73  
       28.86  1:03.73                                                      
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Andrew            33 Nadadores-33                     25.52  
  2 Swain, Sean               34 CARL-SI                          25.55  
  3 Joyce, Kevin              33 Nadadores-33                     27.46  
  4 Murphy, Liam              33 Nova-33                          28.85  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Sean               34 CARL-SI                          55.60  
       27.41    55.60                                                      
  2 Steed, Steve              34 Nadadores-33                     56.78  
       27.65    56.78                                                      
  3 Garcia, Andrew            33 Nadadores-33                   1:00.08  
       27.90  1:00.08                                                      
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Kevin              33 Nadadores-33                  19:41.71  
       36.66  1:15.74  1:55.67  2:36.10  3:15.84  3:55.13  4:34.33  5:13.45
     5:52.76  6:31.60  7:10.69  7:49.77  8:28.95  9:08.71  9:47.32 10:26.70
    11:06.49 11:46.45 12:25.65 13:05.03 13:44.85 14:25.08 15:05.16 15:45.58
    16:25.70 17:05.69 17:45.30 18:25.46 19:04.89 19:41.71                  
  2 Giacobe, Drew             31 LBG-33                        21:31.56  
       37.37  1:20.57  2:04.73  2:48.70  3:32.67  4:16.42  4:59.95  5:43.41
     6:25.16  7:06.71  7:48.19  8:30.31  9:13.43  9:56.64 10:39.89 11:22.68
    12:05.58 12:49.11 13:32.38 14:16.22 14:59.31 15:43.02 16:26.36 17:10.19
    17:54.12 18:38.33 19:22.81 20:06.36 20:49.86 21:31.56                  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steed, Steve              34 Nadadores-33                     31.53  
  2 Murphy, Liam              33 Nova-33                          39.13  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-33                        1:01.31  
       29.86  1:01.31                                                      
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              33 Nova-33                          40.75  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              33 Nova-33                          32.52  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-33                          57.96  
       27.40    57.96                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            34 Nova-33                        2:10.62  
       29.53  1:02.68  1:36.67  2:10.62                                    
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Sean               34 CARL-SI                        1:05.93  
       31.41  1:05.93                                                      
 -- Murphy, Liam              33 Nova-33                             DQ  
       37.48       DQ                                                      
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Sean               34 CARL-SI                        5:02.07  
       31.40  1:06.83  1:45.34  2:23.40  3:08.37  3:53.59  4:28.99  5:02.07
  2 Giacobe, Drew             31 LBG-33                         6:04.59  
       35.67  1:19.02  2:09.54  2:57.34  3:50.95  4:44.05  5:24.63  6:04.59
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kane, Bill                35 Soba-33                          29.37  
  2 Dillon, Matt              36 LBG-33                           33.03  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-33                        1:01.01  
       29.76  1:01.01                                                      
  2 Kane, Bill                35 Soba-33                        1:08.68  
       32.41  1:08.68                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-33                        2:16.50  
       33.08  1:08.02  1:43.46  2:16.50                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-33                        5:02.51  
       34.56  1:13.07  1:52.27  2:31.63  3:11.38  3:49.94  4:27.08  5:02.51
  2 Kane, Bill                35 Soba-33                        5:41.25  
       36.55  1:17.87  2:00.19  2:43.72  3:27.38  4:11.72  4:56.52  5:41.25
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric              36 VAC-33                        24:18.14  
       39.58  1:22.48  2:08.01  2:55.66  3:43.49  4:31.67  5:19.90  6:07.82
     6:56.37  7:45.27  8:35.05  9:26.25 10:16.23 11:05.34 11:55.50 12:45.10
    13:36.32 14:27.93 15:16.95 16:08.49 16:58.33 17:49.64 18:40.31 19:31.26
    20:21.46 21:11.65 22:01.28 22:50.13 23:36.50 24:18.14                  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kientitz, Michael         35 LBG-33                           34.86  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kane, Bill                35 Soba-33                          40.60  
  2 Kientitz, Michael         35 LBG-33                           41.53  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kane, Bill                35 Soba-33                        1:24.08  
       39.62  1:24.08                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kientitz, Michael         35 LBG-33                         2:53.55  
       34.74  1:20.01  2:16.87  2:53.55                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prior, Jeff               38 CARL-SI                        4:51.76  
       29.28  1:02.15  1:40.36  2:17.93  3:00.42  3:44.01  4:18.49  4:51.76
  2 Bleuel, Eric              36 VAC-33                         7:02.96  
       44.48  1:39.08  2:34.89  3:31.14  4:33.96  5:40.08  6:25.86  7:02.96
  3 Dillon, Matt              36 LBG-33                         7:25.54  
       47.48  1:43.18  2:41.26  3:40.16  4:44.55  5:47.66  6:39.01  7:25.54
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Robert              40 SDSM-SI                          29.75  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zambora, Anthony          44 Unattached                     1:04.53  
       31.47  1:04.53                                                      
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zambora, Anthony          44 Unattached                    20:53.17  
       39.30  1:20.91  2:03.05  2:45.05  3:25.36  4:05.90  4:46.64  5:27.59
     6:09.07  6:51.55  7:33.95  8:15.78  8:57.82  9:39.88 10:22.63 11:05.10
    11:48.07 12:29.93 13:12.25 13:54.39 14:37.13 15:19.14 16:01.97 16:44.93
    17:27.79 18:10.83 18:53.28 19:35.17 20:16.07 20:53.17                  
  2 Herbert, Kevin            41 Nova-33                       23:09.74  
       41.62  1:27.28  2:14.43  3:00.69  3:46.95  4:33.12  5:19.70  6:06.09
     6:52.85  7:40.05  8:26.40  9:12.78  9:59.83 10:46.87 11:33.91 12:20.55
    13:07.03 13:53.55 14:40.25 15:26.44 16:12.39 16:58.45 17:44.57 18:30.97
    19:17.68 20:04.33 20:50.85 21:37.32 22:23.40 23:09.74                  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Robert              40 SDSM-SI                          36.44  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zambora, Anthony          44 Unattached                     1:14.80  
       35.02  1:14.80                                                      
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerald       49 Nova-33                          26.40  
  2 Albright, Phil            45 Nadadores-33                     29.30  
  3 Amber, Gregg A            49 Nova-33                          32.38  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerald       49 Nova-33                          58.34  
       28.34    58.34                                                      
  2 Gallud, Fernando          45 Nova-33                        1:01.46  
       29.88  1:01.46                                                      
  3 Hoffman, Ken              46 Nadadores-33                   1:04.67  
       31.25  1:04.67                                                      
  4 Albright, Phil            45 Nadadores-33                   1:11.57  
       33.04  1:11.57                                                      
  5 Bonano, Greg              48 Nova-33                        1:12.31  
       34.70  1:12.31                                                      
  6 Amber, Gregg A            49 Nova-33                        1:14.49  
       35.89  1:14.49                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallud, Fernando          45 Nova-33                        2:14.93  
       31.98  1:06.36  1:40.87  2:14.93                                    
  2 Soares, Darrow            47 MYST-33                        2:48.72  
       35.89  1:16.63  2:01.31  2:48.72                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallud, Fernando          45 Nova-33                        4:49.74  
       34.40  1:11.73  1:49.05  2:25.96  3:02.70  3:39.04  4:14.74  4:49.74
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel P           49 WH20-33                       19:58.96  
       36.80  1:15.99  1:55.64  2:35.64  3:15.86  3:56.52  4:36.84  5:17.14
     5:57.57  6:37.73  7:17.86  7:58.10  8:38.30  9:18.66  9:58.90 10:38.85
    11:18.83 11:59.01 12:39.40 13:19.61 13:59.57 14:39.49 15:19.82 16:00.11
    16:40.19 17:20.57 18:00.40 18:40.58 19:20.29 19:58.96                  
  2 Amber, Gregg A            49 Nova-33                       23:48.36  
       43.64  1:30.91  2:19.43  3:08.03  3:56.24  4:44.35  5:32.91  6:21.24
     7:09.75  7:58.06  8:46.47  9:35.21 10:23.18 11:10.93 11:59.16 12:46.59
    13:34.09 14:22.00 15:09.81 15:57.39 16:45.21 17:33.12 18:20.47 19:07.75
    19:55.64 20:43.10 21:30.44 22:18.20 23:04.80 23:48.36                  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              45 Nova-33                          30.58  
  2 Benner, Tord              46 Nova-33                          31.86  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              45 Nova-33                        1:05.62  
       31.77  1:05.62                                                      
  2 Benner, Tord              46 Nova-33                        1:11.65  
       33.92  1:11.65                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              46 Nova-33                        2:38.01  
       37.55  1:18.62  1:59.17  2:38.01                                    
  2 Hoffman, Ken              46 Nadadores-33                   2:53.23  
       42.37  1:26.30  2:10.96  2:53.23                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            45 Nova-33                          34.66  
  2 Benner, Tord              46 Nova-33                          37.80  
  3 Coo Chung, JJ             49 Nadadores-33                     40.31  
  4 Albright, Phil            45 Nadadores-33                     41.01  
  5 Dauser, John              49 Nova-33                          41.20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            45 Nova-33                        1:21.13  
       40.44  1:21.13                                                      
  2 Hoffman, Ken              46 Nadadores-33                   1:24.57  
       41.05  1:24.57                                                      
  3 Dauser, John              49 Nova-33                        1:31.64  
       44.23  1:31.64                                                      
  4 Coo Chung, JJ             49 Nadadores-33                   1:33.46  
       43.50  1:33.46                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Ken              46 Nadadores-33                   3:01.44  
       43.12  1:29.76  2:16.96  3:01.44                                    
  2 Tongate, Terry            45 Nova-33                        3:02.92  
       40.60  1:23.94  2:10.51  3:02.92                                    
  3 Adams, Daniel P           49 WH20-33                        3:03.36  
       43.99  1:30.78  2:17.32  3:03.36                                    
  4 Dauser, John              49 Nova-33                        3:22.06  
       45.28  1:36.71  2:29.92  3:22.06                                    
  5 Coo Chung, JJ             49 Nadadores-33                   3:29.14  
       42.96  1:33.26  2:28.91  3:29.14                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            48 Nova-33                          27.29  
  2 Von Hoffman, Gerald       49 Nova-33                          28.91  
  3 Soares, Darrow            47 MYST-33                          33.98  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            48 Nova-33                          59.95  
       28.07    59.95                                                      
  2 Von Hoffman, Gerald       49 Nova-33                        1:06.00  
       30.46  1:06.00                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            48 Nova-33                        1:06.28  
       31.16  1:06.28                                                      
  2 Benner, Tord              46 Nova-33                        1:13.94  
       33.04  1:13.94                                                      
  3 Tongate, Terry            45 Nova-33                        1:18.38  
       37.78  1:18.38                                                      
  4 Adams, Daniel P           49 WH20-33                        1:20.55  
       38.65  1:20.55                                                      
  5 Bonano, Greg              48 Nova-33                        1:21.65  
       37.48  1:21.65                                                      
  6 Dauser, John              49 Nova-33                        1:27.07  
       43.73  1:27.07                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Ken              46 Nadadores-33                   2:47.54  
       36.15  1:21.59  2:08.52  2:47.54                                    
  2 Bonano, Greg              48 Nova-33                        3:07.50  
       38.80  1:27.49  2:22.90  3:07.50                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Michael          51 ROSE-33                          28.19  
  2 Longworth, Mark           54 Nadadores-33                     29.27  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           54 Nadadores-33                   1:11.68  
       34.19  1:11.68                                                      
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Rick            51 SCAQ-33                       19:11.29  
       33.22  1:10.58  1:48.53  2:26.57  3:04.28  3:42.57  4:20.98  4:59.54
     5:38.07  6:16.77  6:55.52  7:34.54  8:13.45  8:52.40  9:31.37 10:10.73
    10:49.57 11:28.72 12:07.91 12:47.25 13:26.36 14:05.65 14:45.01 15:23.83
    16:02.94 16:41.62 17:19.85 17:58.11 18:36.15 19:11.29                  
  2 Trowbridge, Val           51 Nadadores-33                  25:36.69  
       40.88  1:26.72  2:13.93  3:03.34  3:51.88  4:41.58  5:31.13  6:20.44
     7:11.18  8:02.65  8:53.12  9:43.87 10:35.56 11:27.30 12:19.10 13:10.72
    14:03.67 14:57.24 15:50.53 16:45.39 17:40.08 18:34.34 19:28.43 20:22.47
    21:15.84 22:10.08 23:02.45 23:55.20 24:46.31 25:36.69                  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val           51 Nadadores-33                     41.46  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val           51 Nadadores-33                   1:34.44  
       43.61  1:34.44                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val           51 Nadadores-33                   3:30.27  
       46.33  1:40.49  2:36.34  3:30.27                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Michael          51 ROSE-33                          30.47  
  2 Longworth, Mark           54 Nadadores-33                     31.40  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Michael          51 ROSE-33                        1:07.91  
       32.10  1:07.91                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             53 Unattached                     3:01.12  
       40.24  1:26.16  2:14.58  3:01.12                                    
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           54 Nadadores-33                   1:21.82  
       37.64  1:21.82                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             53 Unattached                     2:57.79  
       37.86  1:26.52  2:17.75  2:57.79                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Ronald             58 Fast-33                          34.45  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Ronald             58 Fast-33                        1:16.57  
       36.75  1:16.57                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          57 Nova-33                        2:38.11  
       37.81  1:18.12  1:58.50  2:38.11                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConica, Jim             55 VAC-33                         4:25.64  
       31.52  1:05.44  1:39.59  2:13.78  2:47.56  3:21.31  3:54.46  4:25.64
  2 Greenberg, Henry          57 Nova-33                        5:57.77  
       41.46  1:27.20  2:13.10  2:59.37  3:45.02  4:29.94  5:14.52  5:57.77
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConica, Jim             55 VAC-33                        17:14.15  
       32.22  1:06.84  1:41.55  2:16.19  2:50.90  3:25.77  4:00.53  4:35.41
     5:10.39  5:45.22  6:19.91  6:54.68  7:29.32  8:04.02  8:38.59  9:13.25
     9:47.77 10:22.50 10:57.36 11:32.22 12:06.78 12:41.36 13:15.88 13:50.20
    14:24.55 14:59.49 15:34.25 16:08.51 16:42.24 17:14.15                  
  2 Sovero, Emilo A           57 DSSM-33                       25:06.40  
       43.86  1:30.74  2:19.61  3:08.23  3:57.62  4:46.56  5:36.21  6:26.03
     7:15.60  8:05.44  8:55.69  9:45.58 10:35.52 11:26.72 12:17.79 13:08.59
    13:59.04 14:49.96 15:40.86 16:32.42 17:24.10 18:15.73 19:07.31 19:58.37
    20:50.18 21:41.32 22:32.59 23:25.43 24:17.21 25:06.40                  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Ronald             58 Fast-33                          42.87  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Mike              55 SBSC-33                          39.20  
  2 McCauley, Wayne           57 Nadadores-33                     42.64  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Mike              55 SBSC-33                        1:27.76  
       41.88  1:27.76                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            59 TOC-3                          2:46.68  
       37.80  1:19.68  2:02.89  2:46.68                                    
  2 Rhodes, Mike              55 SBSC-33                        3:15.97  
       42.58  1:31.22  2:23.37  3:15.97                                    
  3 McCauley, Wayne           57 Nadadores-33                   3:26.60  
       44.93  1:35.55  2:29.46  3:26.60                                    
  4 Greenberg, Henry          57 Nova-33                        3:35.71  
       50.72  1:46.01  2:41.94  3:35.71                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Ronald             58 Fast-33                          36.96  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Ronald             58 Fast-33                        1:28.38  
       40.36  1:28.38                                                      
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConica, Jim             55 VAC-33                         5:08.15  
       33.40  1:12.18  1:51.39  2:29.70  3:16.37  4:03.58  4:36.52  5:08.15
  2 Greenberg, Henry          57 Nova-33                        6:44.05  
       39.14  1:26.21  2:22.41  3:16.56  4:15.88  5:14.94  6:01.36  6:44.05
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 VAC-33                           38.05  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 VAC-33                        25:32.32  
       44.19  1:32.10  2:22.72  3:13.51  4:04.77  4:55.86  5:48.00  6:39.15
     7:31.09  8:23.61  9:15.62 10:08.24 11:00.48 11:52.77 12:45.13 13:37.21
    14:28.37 15:19.95 16:12.15 17:04.94 17:57.33 18:49.27 19:41.40 20:32.49
    21:23.56 22:15.53 23:05.30 23:55.77 24:45.52 25:32.32                  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 VAC-33                         1:55.42  
       56.03  1:55.42                                                      
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 VAC-33                           47.82  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 VAC-33                         1:41.57  
       50.64  1:41.57                                                      
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 73 SDSM-SI                          32.77  
  2 Mitchell, Tom             72 Unattached                       35.98  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 73 SDSM-SI                          43.91  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 73 SDSM-SI                          41.71  
  2 Mitchell, Tom             72 Unattached                       50.75  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             72 Unattached                     1:50.40  
       51.35  1:50.40                                                      
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 73 SDSM-SI                          39.27  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 73 SDSM-SI                        1:25.65  
       40.81  1:25.65                                                      
  2 Mitchell, Tom             72 Unattached                     1:39.41  
       47.74  1:39.41                                                      
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             72 Unattached                     7:58.21  
       50.61  1:51.30  2:52.69  3:58.80  5:04.47  6:11.25  7:05.21  7:58.21
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 80 Unattached                     1:42.58  
       49.08  1:42.58                                                      
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         82 Unattached                    27:32.71  
       49.13  1:42.76  2:37.39  3:32.23  4:27.62  5:22.28  6:18.54  7:13.91
     8:09.02  9:05.57 10:01.59 10:57.78 11:53.65 12:49.39 13:45.09 14:40.76
    15:36.54 16:31.89 17:27.90 18:23.47 19:19.15 20:15.21 21:10.39 22:06.78
    23:02.10 23:57.36 24:52.27 25:46.64 26:41.12 27:32.71                  
  2 Arth, Lee                 80 Unattached                    27:56.50  
       50.22  1:45.27  2:41.77  3:37.94  4:33.62  5:30.01  6:26.33  7:22.91
     8:19.85  9:16.55 10:12.95 11:09.85 12:06.08 13:02.66 13:58.96 14:55.36
    15:51.23 16:48.04 17:43.99 18:41.16 19:37.36 20:33.20 21:29.17 22:25.12
    23:20.86 24:16.27 25:11.70 26:07.11 27:01.93 27:56.50                  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 80 Unattached                     1:54.66  
       55.60  1:54.66                                                      
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 80 Unattached                     2:07.61  
       59.36  2:07.61                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 80 Unattached                     4:08.83  
     1:00.00  2:02.16  3:13.64  4:08.83                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores Master-33  'A'                      2:35.84  
     1) Thomas, Kelly 19                2) Kluss, Carolyn 44              
     3) Richardson, Angie 25            4) Mitchelll, Alison A 51         
       35.31  1:22.67  1:54.14  2:35.84                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores Master-33  'A'                      2:13.94  
     1) Theders, Wendy 38               2) Lamoureux, Lori 46             
     3) Engel, Tami 42                  4) Batcheller, Jennifer 37        
       33.94  1:08.65  1:42.02  2:13.94                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
=====================================================================



All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.