Home USMS Website


 
Licensed to City of Santa Clarita - A  Hy-Tek's Meet Manager 11/7/2005 01:06 PM
                      Masters SC Meters Meet - 11/5/2005                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          25 LBG-CA              21:15.00   21:23.74  
 
Event 1  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              33 UCLA-CA             21:00.00   18:35.75  
 
Event 1  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              37 Hasm-CA             19:55.00   20:35.04  
  2 Richter, Jennifer L       37 MVN-CA              24:50.00   24:56.14  
  3 Mesia, Vanessa            35 MSCD-CA             27:50.05   27:56.99  
 
Event 1  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shore, Susan              43 MSCD-CA             25:50.05   22:28.25  
 
Event 1  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        48 LBG-CA              25:00.01   23:31.37  
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         52 UCLA-CA             26:00.00   20:53.61  
 
Event 1  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       58 UCLA-CA             26:00.00   25:50.00  
 
Event 1  Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            78 SBM-CA              40:00.00   37:06.99  
 
Event 1  Women 85-89 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            87 GWSC-CA             33:46.00   33:36.78  
 
Event 1  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zacharda, Christopher     34 MOO-FL              20:10.11   21:13.27  
 
Event 1  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric              36 Ventura-CA          24:30.00   23:15.45  
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodrigues, Gerry          43 UCLA-CA             20:00.00   18:36.54  
  2 Zamora, Anthony           44 UNAT-CA             20:24.00   20:34.59  
 
Event 1  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mench, Lee                53 Hasm-CA             18:45.00   19:10.35  
  2 Larson, Charles A         53 WH20-CA             45:00.00   21:33.65  
  3 Shepler, Bob              53 SCMC-CA             24:15.00   24:14.07  
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNulty, Denny            59 SWM-CA              24:57.03   24:50.09  
 
Event 1  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              64 Ventura-CA          25:32.00   25:47.81  
  2 Miley, Thomas             62 CAL-CA              26:00.30   26:04.03  
 
Event 1  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          72 UNAT-CA             27:47.93   28:28.56  
 
Event 1  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          79 ARIZ-AZ             34:30.00   34:05.75  
 
Event 2  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                     NT    1:52.14  
     1) Sethna, Dorab 25                2) Craig, Jason 27                
     3) Mitchell, Jeff 36               4) Bennett, Dan 48                
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                            NT    1:53.21  
     1) Kienitz, Mike 35                2) Boyd, Thomas C 49              
     3) Kremers, Brian 32               4) Brisbin, Ken 40                
  3 Meridian Swim Club-CA  'A'                             NT    2:08.15  
     1) Monoghan, Brendan 39            2) Reichle, Luke 49               
     3) Mesia, Vanessa 35               4) Harmon, Grady 27               
  4 Long Beach Grunions-CA  'B'                            NT    2:08.25  
     1) Powers, Patricia F 48           2) Kijak, Lisa 34                 
     3) Marthell, Yvette 29             4) Cole, Jacqueline 25            
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolla, Christy N          28 MARIA-CC             1:28.00    1:17.75  
  2 Cole, Jacqueline          25 LBG-CA               1:15.00    1:23.48  
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kijak, Lisa               34 LBG-CA               3:00.00    2:22.09  
 
Event 3  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Jennifer L       37 MVN-CA               1:50.00    1:44.45  
 
Event 3  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy           46 OASIS-CA             1:28.69    1:27.11  
  2 Heather, Julie            47 UNAT-CA              1:45.00    1:35.42  
  3 Maclachlan, Katrina       45 Ojai-CA                45.00    1:45.99  
 
Event 3  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanlin, Neal              26 LBG-CA               1:15.00    1:11.31  
 
Event 3  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Thomas C            49 LBG-CA               1:13.00    1:12.75  
  2 Taylor, Jeff              49 MVN-CA               1:30.00    1:12.88  
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         59 WH20-CA              1:17.00    1:16.32  
 
Event 3  Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 UNAT-CA              1:46.00    1:47.17  
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kelly              27 Ojai-CA              2:40.00    2:32.70  
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Grace               34 ROSE-CA              1:10.99    2:36.20  
 
Event 4  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duttweiler, Debra         35 MOO-FL               3:09.00    3:00.15  
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lougee, Sara              43 MARIA-CC             2:41.38    2:41.10  
  2 Shore, Susan              43 MSCD-CA              2:44.37    2:47.28  
  3 Ray, Patricia             43 MARIA-CC             2:48.11    2:50.14  
 
Event 4  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        48 LBG-CA               3:01.49    2:58.22  
 
Event 4  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-CA               5:25.10    5:04.32  
 
Event 4  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            87 GWSC-CA              4:13.62    4:19.79  
 
Event 4  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochoa, Enrique            23 LBG-CA               2:55.08    2:20.91  
 
Event 4  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jason              27 SCMC-CA              2:16.53    2:13.17  
  2 Kaufmann, Jon             29 WH20-CA              2:15.00    2:18.50  
  3 Dahl, Kristofor           28 NOVA-CA              2:20.00    2:27.02  
 
Event 4  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Mike             34 UNAT-CA              2:22.53    2:20.20  
 
Event 4  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-CA              2:15.36    2:13.34  
  2 Bryan, Chris              38 UNAT-CA              2:15.00    2:21.61  
  3 Kienitz, Mike             35 LBG-CA               2:25.00    2:27.93  
 
Event 4  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamon, Luis E           44 WH20-CA              3:45.00    2:50.85  
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Dan              48 SCMC-CA              2:38.00    2:31.60  
  2 Lannert, Thomas           47 SWM-CA               2:55.40    2:39.01  
  3 Reichle, Luke             49 MSCD-CA              3:11.71    3:01.71  
 
Event 4  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepler, Bob              53 SCMC-CA              3:03.00    2:47.49  
 
Event 4  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Omeara, Dan               59 Ojai-CA              2:40.00    2:30.39  
  2 McNulty, Denny            59 SWM-CA               2:55.00    2:52.18  
 
Event 4  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          79 ARIZ-AZ              4:10.00    4:19.90  
 
Event 4  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         82 UNAT-CA              3:20.00    3:18.64  
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marthell, Yvette          29 LBG-CA               3:00.00    2:13.83  
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillipp, Heather         41 NOVA-CA              1:40.23    1:42.93  
 
Event 5  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cole, Anita E             58 LBG-CA               2:30.10         DQ  
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               60 ARIZ-AZ              1:50.49    1:50.27  
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-CA              1:58.39    2:04.89  
  2 Winkler, Ranate M         67 UCLA-CA              2:30.00    2:19.98  
 
Event 5  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            32 LBG-CA               1:20.05    1:18.08  
  2 Zacharda, Christopher     34 MOO-FL               1:19.05    1:19.49  
  3 Hise, Brad                34 SF-CA                1:25.00    1:20.03  
 
Event 5  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          49 WH20-CA              1:22.40    1:16.68  
  2 Dauser, John              49 NOVA-CA              1:31.00    1:30.70  
  3 Parnes, Barton            49 LBG-CA               1:42.00    1:42.30  
 
Event 5  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val K         51 MVN-CA               1:34.00    1:31.64  
 
Event 5  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, John            58 MVN-CA               1:32.00    1:26.20  
 
Event 5  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Edwin               60 ARIZ-AZ              1:34.35    1:34.01  
 
Event 6  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Chrissy            22 MARIA-CC             1:05.00      41.31  
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          25 LBG-CA                 30.00      30.44  
  2 Zolla, Christy N          28 MARIA-CC               38.00      31.13  
  3 Lewellen, Crystal         26 OASIS-CA               39.00      35.17  
  4 Marthell, Yvette          29 LBG-CA               1:40.00      46.47  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duttweiler, Debra         35 MOO-FL                 39.00      38.23  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goettig, Mary Lou K       43 UNAT-CA                35.07      34.40  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy           46 OASIS-CA               35.56      34.80  
  2 Heather, Julie            47 UNAT-CA                37.00      34.90  
  3 Powers, Patricia F        48 LBG-CA                 36.76      37.51  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-CA               1:02.12    1:09.13  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-CA                45.20      44.99  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sethna, Dorab             25 SCMC-CA                27.00      28.32  
  2 Dahl, Kristofor           28 NOVA-CA                28.00      29.21  
 
Event 6  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiersma, Lenny            34 UNAT-CA                32.50      29.52  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff            36 SCMC-CA                26.00      27.00  
  2 Bryan, Chris              38 UNAT-CA                29.00      28.93  
  3 Monoghan, Brendan         39 MSCD-CA                30.86      29.74  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamon, Luis E           44 WH20-CA                45.00      34.96  
  2 Goldstein, Darren         44 LBG-CA               1:00.00      41.98  
 
Event 6  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jeff              49 MVN-CA                 33.00      28.24  
  2 Bennett, Dan              48 SCMC-CA                31.00      30.10  
  3 Adams, Daniel             49 WH20-CA                29.65      30.57  
  4 Otto, Tom                 47 OASIS-CA               32.10      31.32  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Michael          51 ROSE-CA                29.00      32.85  
  2 Shepler, Bob              53 SCMC-CA                37.00      34.37  
 
Event 6  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, William          59 SBM-CA                 38.00      38.39  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Edwin               60 ARIZ-AZ                35.52      33.64  
  2 Stewart, Jim M            64 UNAT-CA                34.00      35.88  
 
Event 6  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schofield, Steven         73 SWM-CA                 44.06      45.70  
  2 O'Brien, Parry            73 SWM-CA                 40.00      46.31  
  3 McMeekin, Bob F           71 SCMC-CA                42.22      47.63  
 
Event 6  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 UNAT-CA                33.40      33.43  
 
Event 7  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          25 LBG-CA               2:50.00    2:53.36  
 
Event 7  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kijak, Lisa               34 LBG-CA               6:00.00    4:51.14  
 
Event 7  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lougee, Sara              43 MARIA-CC             3:15.28    3:04.05  
 
Event 7  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-CA               3:23.77    3:24.34  
 
Event 7  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               60 ARIZ-AZ              3:52.00    3:53.90  
 
Event 7  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Ranate M         67 UCLA-CA              4:47.80    4:49.27  
 
Event 7  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Jon             29 WH20-CA              2:25.00    2:37.70  
  2 Hanlin, Neal              26 LBG-CA               4:00.00    2:42.89  
 
Event 7  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisbin, Ken              40 LBG-CA               3:07.01    2:58.63  
 
Event 7  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          49 WH20-CA              2:46.80    2:36.32  
  2 Boyd, Thomas C            49 LBG-CA               2:48.00    2:51.47  
 
Event 7  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         59 WH20-CA              2:58.00    2:53.00  
 
Event 7  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          72 UNAT-CA              3:42.04    3:42.51  
 
Event 8  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kelly              27 Ojai-CA              5:50.00    5:24.75  
 
Event 8  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Jennifer L       37 MVN-CA               6:30.00    6:25.60  
 
Event 8  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shore, Susan              43 MSCD-CA              5:44.02    5:44.52  
 
Event 8  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        48 LBG-CA               6:32.93    6:14.66  
 
Event 8  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochoa, Enrique            23 LBG-CA               6:09.24    5:11.33  
 
Event 8  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jason              27 SCMC-CA              4:46.71    4:49.72  
 
Event 8  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiersma, Lenny            34 UNAT-CA              5:30.00    4:56.73  
 
Event 8  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-CA              4:56.23    4:49.91  
  2 Mitchell, Jeff            36 SCMC-CA              5:20.99    5:25.45  
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           44 UNAT-CA              4:59.00    5:04.67  
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lannert, Thomas           47 SWM-CA               6:23.00    5:37.11  
  2 Reichle, Luke             49 MSCD-CA              6:52.00    6:44.11  
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Omeara, Dan               59 Ojai-CA              5:40.00    5:30.72  
  2 McNulty, Denny            59 SWM-CA               5:58.06    6:10.21  
 
Event 8  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            73 SWM-CA               5:40.00    7:35.67  
 
Event 8  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         82 UNAT-CA              7:00.00    7:01.38  
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewellen, Crystal         26 OASIS-CA               50.00    1:36.48  
 
Event 9  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lougee, Sara              43 MARIA-CC             1:25.39    1:24.39  
  2 Doherty, Ann M            40 UNAT-CA              2:00.00    1:49.71  
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-CA               1:41.67    1:43.81  
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            78 SBM-CA               2:40.00    2:15.26  
 
Event 9  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            32 LBG-CA               1:10.17    1:09.65  
 
Event 9  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamon, Luis E           44 WH20-CA              1:45.00    1:42.19  
 
Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parnes, Barton            49 LBG-CA               1:44.00    1:44.80  
 
Event 9  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, William          59 SBM-CA               1:50.00    1:54.34  
 
Event 9  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            64 UNAT-CA              1:50.00    1:43.24  
 
Event 10  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolla, Christy N          28 MARIA-CC               40.00      33.52  
  2 Smith, Kelly              27 Ojai-CA                35.00      37.00  
 
Event 10  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duttweiler, Debra         35 MOO-FL                 44.00      46.89  
 
Event 10  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Patricia             43 MARIA-CC               38.88      38.55  
  2 Phillipp, Heather         41 NOVA-CA                39.86      40.83  
  3 Goettig, Mary Lou K       43 UNAT-CA                45.00      43.71  
 
Event 10  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy           46 OASIS-CA               40.00      38.18  
  2 Heather, Julie            47 UNAT-CA                42.00      40.16  
  3 Maclachlan, Katrina       45 Ojai-CA              1:48.00      43.78  
 
Event 10  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochoa, Enrique            23 LBG-CA                 31.41      31.77  
 
Event 10  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             27 MSCD-CA                30.29      30.02  
  2 Sethna, Dorab             25 SCMC-CA                31.00      30.85  
  3 Craig, Jason              27 SCMC-CA                30.63      32.22  
 
Event 10  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Mike             34 UNAT-CA                30.00      29.72  
  2 Hise, Brad                34 SF-CA                  32.00      29.81  
 
Event 10  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alderman, Brian           36 SBM-CA                 25.00      25.88  
  2 Mitchell, Jeff            36 SCMC-CA                29.99      30.54  
  3 Bryan, Chris              38 UNAT-CA                30.00      31.48  
 
Event 10  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jeff              49 MVN-CA                 37.00      30.16  
 
Event 10  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Mark             52 UNAT-CA                31.18      31.60  
  2 Heather, Michael          51 ROSE-CA                31.00      31.85  
  3 Trowbridge, Val K         51 MVN-CA                 42.00      39.80  
 
Event 10  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, John            58 MVN-CA                 39.00      32.66  
  2 Omeara, Dan               59 Ojai-CA                31.00      35.10  
 
Event 10  Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 UNAT-CA                41.00      40.24  
 
Event 11  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Jennifer L       37 MVN-CA               7:45.00    7:48.10  
 
Event 11  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-CA              8:32.68    8:33.83  
 
Event 11  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          49 WH20-CA              6:23.00    5:44.86  
 
Event 11  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         59 WH20-CA              6:30.00    6:21.53  
 
Event 12  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               60 ARIZ-AZ              3:56.54    3:58.17  
 
Event 12  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Ranate M         67 UCLA-CA              5:20.00    4:58.73  
 
Event 12  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanlin, Neal              26 LBG-CA               4:00.00    3:00.64  
 
Event 12  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zacharda, Christopher     34 MOO-FL               2:50.47    2:54.55  
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Matthew           36 LBG-CA               3:55.00    4:03.92  
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisbin, Ken              40 LBG-CA               3:40.00    3:25.50  
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          49 WH20-CA              2:54.20    2:53.11  
  2 Boyd, Thomas C            49 LBG-CA               3:10.00    3:16.58  
  3 Dauser, John              49 NOVA-CA              3:23.00    3:18.39  
  4 Parnes, Barton            49 LBG-CA               3:48.00    3:53.92  
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val K         51 MVN-CA               3:45.00    3:33.91  
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            59 TOC-CA               2:45.00    2:52.58  
 
Event 13  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Chrissy            22 MARIA-CC             2:25.00    1:31.37  
 
Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolla, Christy N          28 MARIA-CC             1:10.50    1:10.74  
  2 Smith, Kelly              27 Ojai-CA              1:15.00    1:11.56  
  3 Marthell, Yvette          29 LBG-CA               2:30.00    1:45.38  
 
Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duttweiler, Debra         35 MOO-FL               1:25.00    1:22.15  
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lougee, Sara              43 MARIA-CC             1:15.59    1:13.63  
  2 Ray, Patricia             43 MARIA-CC             1:18.78    1:15.52  
  3 Doherty, Ann M            40 UNAT-CA              1:50.00    1:37.99  
 
Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Julie            47 UNAT-CA              1:28.00    1:21.66  
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-CA               2:24.12    2:29.22  
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             27 MSCD-CA                57.33      59.13  
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiersma, Lenny            34 UNAT-CA              1:03.25    1:04.47  
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          39 WH20-CA              1:01.00    1:00.90  
  2 Mitchell, Jeff            36 SCMC-CA                59.99    1:04.98  
  3 Bryan, Chris              38 UNAT-CA              1:05.00    1:06.25  
  4 Monoghan, Brendan         39 MSCD-CA              1:09.77    1:06.96  
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           44 UNAT-CA              1:05.00    1:03.92  
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Jeff              49 MVN-CA               1:08.00    1:03.77  
  2 Adams, Daniel             49 WH20-CA              1:06.95    1:07.51  
  3 Bennett, Dan              48 SCMC-CA              1:09.00    1:09.10  
  4 Otto, Tom                 47 OASIS-CA             1:20.00    1:15.28  
  5 Reichle, Luke             49 MSCD-CA              1:24.01    1:24.79  
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepler, Bob              53 SCMC-CA              1:19.00    1:15.60  
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Omeara, Dan               59 Ojai-CA              1:10.00    1:07.37  
  2 Spencer, William          59 SBM-CA               1:40.00    1:34.59  
 
Event 13  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Edwin               60 ARIZ-AZ              1:17.70    1:13.14  
  2 Stewart, Jim M            64 UNAT-CA              1:17.00    1:22.96  
 
Event 13  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          72 UNAT-CA              1:24.57    1:23.09  
  2 Schofield, Steven         73 SWM-CA               1:43.43    1:48.63  
  3 McMeekin, Bob F           71 SCMC-CA              1:48.44    1:54.75  
 
Event 13  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         82 UNAT-CA              1:30.00    1:31.27  
 
Event 14  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewellen, Crystal         26 OASIS-CA             1:45.00      43.85  
 
Event 14  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Archer, Renee             34 CAL-CA                 59.06    1:06.23  
 
Event 14  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duttweiler, Debra         35 MOO-FL                 49.00      48.63  
 
Event 14  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goettig, Mary Lou K       43 UNAT-CA                50.00      42.44  
  2 Shore, Susan              43 MSCD-CA                44.01      45.08  
  3 Doherty, Ann M            40 UNAT-CA                49.80      50.12  
 
Event 14  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Ranate M         67 UCLA-CA              1:15.00    1:04.31  
 
Event 14  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            78 SBM-CA               1:15.00    1:04.20  
 
Event 14  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jason              27 SCMC-CA                29.80      30.53  
  2 Sethna, Dorab             25 SCMC-CA                38.00      38.06  
 
Event 14  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Mike             34 UNAT-CA                32.99      32.48  
 
Event 14  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Chris              38 UNAT-CA                31.00      38.43  
 
Event 14  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamon, Luis E           44 WH20-CA                45.00      45.55  
  2 Goldstein, Darren         44 LBG-CA               1:05.00      53.74  
 
Event 14  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lannert, Thomas           47 SWM-CA                 42.10      39.43  
  2 Parnes, Barton            49 LBG-CA                 46.00      46.56  
 
Event 14  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, William          59 SBM-CA                 55.00      49.54  
 
Event 14  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            64 UNAT-CA                45.00      48.98  
 
Event 14  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          72 UNAT-CA                52.03      51.92  
 
Event 14  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 UNAT-CA                44.00      45.34  
 
Event 15  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richter, Jennifer L       37 MVN-CA               3:50.00    3:58.05  
 
Event 15  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Julie            47 UNAT-CA              3:40.00    3:38.71  
 -- Maclachlan, Katrina       45 Ojai-CA              3:45.00         DQ  
 
Event 15  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-CA               4:00.00    3:46.93  
 
Event 15  Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-CA              4:45.00    4:40.86  
 
Event 15  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zacharda, Christopher     34 MOO-FL               2:40.36    2:48.57  
 
Event 15  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Michael          51 ROSE-CA              2:41.00    2:49.13  
 
Event 15  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         59 WH20-CA              3:15.00    3:09.72  
 
Event 16  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Archer, Renee             34 CAL-CA                 57.24    1:01.66  
 
Event 16  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillipp, Heather         41 NOVA-CA                46.31      46.48  
  2 Ray, Patricia             43 MARIA-CC               49.89      47.33  
  3 Doherty, Ann M            40 UNAT-CA                54.76      53.94  
 
Event 16  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             58 LBG-CA               1:24.10    1:29.60  
 
Event 16  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               60 ARIZ-AZ                52.00      49.09  
 
Event 16  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             27 MSCD-CA                35.77      35.78  
  2 Sethna, Dorab             25 SCMC-CA                36.50      36.68  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dauser, John              49 NOVA-CA                41.00      41.20  
  2 Otto, Tom                 47 OASIS-CA               45.45      41.68  
  3 Lannert, Thomas           47 SWM-CA                 53.50      42.45  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val K         51 MVN-CA                 41.00      40.08  
  2 Buckley, Mark             52 UNAT-CA                40.62      40.85  
  3 Shepler, Bob              53 SCMC-CA                46.00      45.14  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Edwin               60 ARIZ-AZ                44.40      42.13  
 
Event 16  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             80 UNAT-CA                45.40      45.78  
 
Event 17  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lougee, Sara              43 MARIA-CC             3:02.15    3:02.99  
 
Event 17  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-CA               3:26.42    3:29.94  
 
Event 17  Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          66 UCLA-CA              4:25.00    4:17.60  
  2 Winkler, Ranate M         67 UCLA-CA              5:30.00    5:03.81  
 
Event 17  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            78 SBM-CA               5:20.00    4:35.96  
 
Event 17  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            32 LBG-CA               2:40.19    2:33.45  
 
Event 17  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Matthew           36 LBG-CA               3:45.00    3:45.64  
 
Event 17  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisbin, Ken              40 LBG-CA               3:30.00    3:15.84  
 
Event 17  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          72 UNAT-CA              4:00.00    4:08.42  
 
Event 17  Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Schmidt, Jurgen B         82 UNAT-CA              4:30.00         DQ  
 
Event 18  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolla, Christy N          28 MARIA-CC             1:20.00    1:19.67  
  2 Lewellen, Crystal         26 OASIS-CA             1:50.00    1:38.43  
  3 Marthell, Yvette          29 LBG-CA               3:00.00    2:04.27  
 
Event 18  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kijak, Lisa               34 LBG-CA               3:00.00    2:15.39  
 
Event 18  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Patricia             43 MARIA-CC             1:25.39    1:27.56  
  2 Shore, Susan              43 MSCD-CA              1:28.13    1:30.33  
 
Event 18  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy           46 OASIS-CA             1:28.71    1:27.71  
 -- Maclachlan, Katrina       45 Ojai-CA              2:02.00         DQ  
 
Event 18  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Linda               60 ARIZ-AZ              1:44.40    1:43.37  
 
Event 18  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochoa, Enrique            23 LBG-CA               1:15.00    1:13.81  
 
Event 18  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jason              27 SCMC-CA              1:10.21    1:10.90  
  2 Harmon, Grady             27 MSCD-CA              1:11.28    1:11.57  
  3 Hanlin, Neal              26 LBG-CA               1:15.00    1:13.40  
 
Event 18  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hise, Brad                34 SF-CA                1:15.00    1:09.77  
  2 Ashmore, Mike             34 UNAT-CA              1:10.00    1:09.99  
  3 Zacharda, Christopher     34 MOO-FL               1:15.14    1:18.31  
 
Event 18  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           44 UNAT-CA              1:15.00    1:14.01  
  2 Bahamon, Luis E           44 WH20-CA              2:30.00    1:39.40  
 
Event 18  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          49 WH20-CA              1:08.20    1:11.93  
  2 Taylor, Jeff              49 MVN-CA               1:31.00    1:19.58  
 
Event 18  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Mark             52 UNAT-CA              1:15.89    1:18.91  
 
Event 18  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            59 TOC-CA               1:08.50    1:08.81  
  2 Campbell, John            58 MVN-CA               1:22.00    1:16.33  
 
Event 18  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Edwin               60 ARIZ-AZ              1:34.35    1:27.04  
 
Event 18  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schofield, Steven         73 SWM-CA               2:10.56    2:21.99  
 
Event 19  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meridian Swim Club-CA  'A'                             NT    2:01.38  
     1) Harmon, Grady 27                2) Monoghan, Brendan 39           
     3) Reichle, Luke 49                4) Shore, Susan 43                
  2 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                     NT    2:06.82  
     1) Craig, Jason 27                 2) Sethna, Dorab 25               
     3) Mitchell, Jeff 36               4) Bennett, Dan 48                
  3 Long Beach Grunions-CA  'B'                            NT    2:08.02  
     1) Kremers, Brian 32               2) Hanlin, Neal 26                
     3) Ochoa, Enrique 23               4) Kienitz, Mike 35               
  4 Mission Viejo Natadores-CA  'A'                        NT    2:37.05  
     1) Mitchell, Alison A 51           2) Trowbridge, Val K 51           
     3) Taylor, Jeff 49                 4) Richter, Jennifer L 37         
  5 Long Beach Grunions-CA  'A'                            NT    3:33.48  
     1) Parnes, Barton 49               2) Marthell, Yvette 29            
     3) Dillon, Matthew 36              4) Cole, Anita E 58               


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.