Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores    Hy-Tek's Meet Manager 10/9/2006 07:58 PM
                 2006 MVN Short Course MetersMeet - 10/1/2006                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Danfield, Britney L       18 MVN-33                         1:10.82  
       34.48  1:10.82                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Danfield, Britney L       18 MVN-33                         2:29.19  
       34.19  1:12.27  1:51.84  2:29.19                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie M            18 MVN-33                         1:22.98  
       39.62  1:22.98                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie M            18 MVN-33                         2:53.82  
       40.12  1:23.84  2:08.89  2:53.82                                    
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie M            18 MVN-33                         2:36.03  
       35.19  1:14.66  1:54.86  2:36.03                                    
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie M            18 MVN-33                         5:27.93  
       34.54  1:13.80  1:57.08  2:39.56  3:26.45  4:12.95  4:50.70  5:27.93
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                           31.68  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                         1:25.30  
       40.97  1:25.30                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                         3:05.13  
       42.55  1:29.81  2:19.21  3:05.13                                    
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                         3:30.05  
       47.76  1:40.97  2:37.09  3:30.05                                    
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                         6:14.80  
       37.89  1:23.79  2:13.56  3:03.69  3:56.95  4:51.38  5:33.97  6:14.80
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGookin, Alison L        31 NOVA-33                          30.01  
  2 Bode, Christy M           30 MVN-33                           31.39  
  3 Kramer, Ellen M           31 MVN-33                           33.04  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha S        32 SDSM-44                        1:10.23  
       33.74  1:10.23                                                      
  2 Kramer, Ellen M           31 MVN-33                         1:12.52  
       34.72  1:12.52                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Kelli A        34 Unattached-33                  2:22.08  
       33.82  1:10.13  1:46.59  2:22.08                                    
  2 Kramer, Ellen M           31 MVN-33                         2:41.80  
       36.69  1:17.43  1:59.79  2:41.80                                    
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Kelli A        34 Unattached-33                  1:14.78  
       36.57  1:14.78                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         4:28.72  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ellen M           31 MVN-33                           43.08  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha S        32 SDSM-44                        1:26.77  
       41.70  1:26.77                                                      
  2 Kramer, Ellen M           31 MVN-33                         1:32.76  
       44.28  1:32.76                                                      
  3 Bode, Christy M           30 MVN-33                         1:37.41  
       47.00  1:37.41                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         4:37.57  
     1:05.03  2:17.34  3:29.06  4:37.57                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGookin, Alison L        31 NOVA-33                          31.97  
  2 Bode, Christy M           30 MVN-33                           35.34  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Kelli A        34 Unattached-33                  1:11.82  
       34.14  1:11.82                                                      
  2 McGookin, Alison L        31 NOVA-33                        1:15.44  
       35.54  1:15.44                                                      
  3 Frawley, Tabitha S        32 SDSM-44                        1:18.03  
       36.86  1:18.03                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         5:36.30  
     1:07.72  2:35.18  4:07.67  5:36.30                                    
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bode, Christy M           30 MVN-33                         1:24.96  
       41.44  1:24.96                                                      
  2 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         1:55.16  
       57.23  1:55.16                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Kelli A        34 Unattached-33                  2:39.35  
       34.34  1:16.65  2:03.95  2:39.35                                    
  2 Frawley, Tabitha S        32 SDSM-44                        2:46.57  
       36.16  1:20.88  2:07.64  2:46.57                                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer A    38 MVN-33                           31.13  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer A    38 MVN-33                         1:11.30  
       34.92  1:11.30                                                      
  2 Rende, Jill               39 NOVA-33                        1:15.11  
       35.33  1:15.11                                                      
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rende, Jill               39 NOVA-33                        6:06.35  
       40.22  1:24.21  2:10.27  2:57.09  3:45.26  4:33.74  5:21.82  6:06.35
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zawistoski, Lisa W        37 MVN-33                        22:29.41  
       38.92  1:21.87  2:06.08  2:50.81  3:35.63  4:20.27  5:05.34  5:51.19
     6:36.74  7:21.86  8:07.41  8:53.13  9:38.37 10:23.24 11:08.55 11:54.20
    12:39.43 13:24.74 14:10.22 14:55.50 15:41.58 16:27.32 17:12.79 17:58.34
    18:43.64 19:28.44 20:13.84 20:58.99 21:44.43 22:29.41                  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nakamatsu, Judith A       39 UCLA-33                        3:35.06  
       50.08  1:44.52  2:39.35  3:35.06                                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zawistoski, Lisa W        37 MVN-33                           37.14  
  2 Batcheller, Jennifer A    38 MVN-33                           38.13  
  3 Nakamatsu, Judith A       39 UCLA-33                          41.32  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer A    38 MVN-33                         1:25.09  
       41.33  1:25.09                                                      
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zawistoski, Lisa W        37 MVN-33                         6:27.43  
       38.12  1:24.98  2:20.99  3:16.44  4:08.72  5:01.81  5:44.16  6:27.43
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hettmann, Julieta I       41 MVN-33                           36.86  
  2 Borzone, Susanne M        43 MVN-33                           58.77  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hettmann, Julieta I       41 MVN-33                         1:27.05  
       40.28  1:27.05                                                      
  2 Borzone, Susanne M        43 MVN-33                         2:18.51  
     1:06.42  2:18.51                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borzone, Susanne M        43 MVN-33                         1:08.98  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borzone, Susanne M        43 MVN-33                         2:26.70  
     1:10.62  2:26.70                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                           40.37  
  2 Engle, Tami J             43 MVN-33                           42.76  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                         1:28.77  
       42.32  1:28.77                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                         3:13.81  
       44.69  1:33.96  2:24.05  3:13.81                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                           33.88  
  2 Engle, Tami J             43 MVN-33                           35.86  
  3 Hettmann, Julieta I       41 MVN-33                           43.23  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                         1:21.35  
       39.96  1:21.35                                                      
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engle, Tami J             43 MVN-33                         6:23.46  
       40.60  1:27.51  2:18.86  3:09.01  4:03.54  4:58.97  5:42.35  6:23.46
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        49 LBG-33                           35.66  
  2 Barnett, Annette L        46 LBG-33                           40.79  
  3 Buck, Susan M             47 LBG-33                           46.62  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        49 LBG-33                         1:19.37  
       36.66  1:19.37                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        49 LBG-33                         2:55.65  
       40.54  1:25.09  2:10.68  2:55.65                                    
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        49 LBG-33                        23:19.61  
       42.45  1:28.50  2:15.10  3:02.58  3:50.33  4:37.89  5:25.17  6:12.26
     6:59.52  7:46.66  8:33.63  9:20.94 10:08.28 10:55.31 11:42.15 12:29.24
    13:16.37 14:02.80 14:49.63 15:35.95 16:22.32 17:09.14 17:55.96 18:43.17
    19:29.69 20:16.38 21:03.20 21:49.33 22:35.49 23:19.61                  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Annette L        46 LBG-33                           51.36  
  2 Buck, Susan M             47 LBG-33                           55.77  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Annette L        46 LBG-33                         1:52.95  
       54.95  1:52.95                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Annette L        46 LBG-33                         3:50.63  
       53.45  1:51.77  2:51.86  3:50.63                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                           33.62  
  2 Corrao, Joanne F          54 MVN-33                           41.12  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         1:17.26  
       38.09  1:17.26                                                      
  2 Roberts, Karen L          52 LBG-33                         1:22.20  
       39.18  1:22.20                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Karen L          52 LBG-33                         3:03.50  
       42.32  1:28.93  2:16.63  3:03.50                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-33                         6:16.31  
       45.15  1:31.96  2:19.67  3:07.11  3:54.24  4:41.38  5:29.62  6:16.31
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia C         53 LBG-33                        24:39.49  
       42.52  1:31.54  2:20.74  3:09.16  3:58.44  4:47.23  5:36.22  6:25.85
     7:15.24  8:04.39  8:54.32  9:43.12 10:32.85 11:22.36 12:12.04 13:02.24
    13:51.99 14:42.24 15:31.62 16:20.87 17:10.48 17:59.77 18:49.33 19:38.81
    20:28.68 21:19.19 22:08.70 22:58.82 23:49.28 24:39.49                  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-33                         3:28.82  
       51.07  1:43.35  2:35.98  3:28.82                                    
  2 Hayes, Patricia C         53 LBG-33                         3:49.10  
       52.02           2:52.21  3:49.10                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 MVN-33                           48.36  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-33                         1:47.06  
       51.96  1:47.06                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia C         53 LBG-33                         4:03.54  
       52.65  1:56.07  2:59.68  4:03.54                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                           37.41  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         1:29.79  
       41.38  1:29.79                                                      
  2 Uthus, Gwen               52 MVN-33                         1:33.32  
       43.87  1:33.32                                                      
  3 Hayes, Patricia C         53 LBG-33                         1:38.81  
       45.36  1:38.81                                                      
  4 Roberts, Karen L          52 LBG-33                         1:44.43  
       51.50  1:44.43                                                      
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-33                         7:03.96  
       48.32  1:42.88  2:36.83  3:29.22  4:28.74  5:28.65  6:17.62  7:03.96
  2 Hayes, Patricia C         53 LBG-33                         7:40.99  
       49.84  1:49.81  2:52.02  3:52.51  4:56.74  6:02.01  6:53.04  7:40.99
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          58 LBG-33                           44.00  
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         1:01.15  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          58 LBG-33                         1:38.26  
       46.85  1:38.26                                                      
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         2:19.91  
     1:07.50  2:19.91                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          58 LBG-33                         3:36.77  
       47.12  1:42.00  2:40.28  3:36.77                                    
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        5:22.73  
       36.88  1:17.86  1:58.59  2:40.01  3:21.52  4:02.45  4:42.82  5:22.73
  2 Spatz, Barbara C          58 LBG-33                         7:31.87  
       48.73  1:43.58  2:41.20  3:40.38  4:39.25  5:38.30  6:36.96  7:31.87
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                       21:00.55  
       38.25  1:19.11  2:00.76  2:42.19  3:24.23  4:06.46  4:48.92  5:31.07
     6:12.85  6:54.59  7:36.76  8:18.65  9:01.03  9:43.07 10:25.16 11:07.01
    11:48.84 12:30.77 13:12.83 13:55.47 14:38.06 15:20.71 16:03.42 16:46.04
    17:28.92 18:11.44 18:54.26 19:36.90 20:19.48 21:00.55                  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          58 LBG-33                         1:07.35  
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         1:33.41  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             59 LBG-33                         3:29.74  
     1:39.81  3:29.74                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        1:18.40  
       37.23  1:18.40                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        2:58.26  
       39.70  1:25.26  2:12.77  2:58.26                                    
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             59 LBG-33                         3:20.43  
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        6:15.43  
       37.91  1:22.29  2:12.82  3:02.91  3:58.80  4:54.52  5:35.33  6:15.43
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devries, Marta            60 CLVM-33                          41.65  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devries, Marta            60 CLVM-33                        1:31.21  
       43.89  1:31.21                                                      
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devries, Marta            60 CLVM-33                        7:02.98  
       45.61  1:36.68  2:30.02  3:25.49  4:20.89  5:15.61  6:10.86  7:02.98
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devries, Marta            60 CLVM-33                        3:45.90  
       52.81  1:48.95  2:47.10  3:45.90                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devries, Marta            60 CLVM-33                          58.61  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33                        1:55.38  
       55.14  1:55.38                                                      
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                       30:20.30  
       51.34  1:50.02  2:49.65  3:50.42  4:51.03  5:52.68  6:53.94  7:55.22
     8:56.31  9:57.89 10:59.53 12:02.04 13:03.39 14:05.66 15:07.85 16:08.76
    17:10.21 18:12.08 19:13.43 20:15.82 21:17.40 22:18.93 23:21.25 24:22.43
    25:24.09 26:23.92 27:24.23 28:23.79 29:22.84 30:20.30                  
  2 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33                       32:40.37  
       57.82  2:00.69  3:03.85  4:08.05  5:11.62  6:16.16  7:21.76  8:26.52
     9:32.42 10:38.46 11:44.40 12:51.50 13:57.62 15:03.46 16:08.59 17:15.45
    18:21.95 19:27.51 20:34.87 21:40.42 22:46.35 23:52.62 24:58.32 26:04.53
    27:09.80 28:15.84 29:23.77 30:29.63 31:36.39 32:40.37                  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                        2:00.58  
       59.03  2:00.58                                                      
  2 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33                        2:07.28  
     1:02.07  2:07.28                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33                        4:29.72  
     1:02.82  2:13.77  3:23.16  4:29.72                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                        4:31.56  
     1:04.44  2:14.71  3:25.09  4:31.56                                    
  2 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33                        4:57.23  
     1:07.64  2:25.18  3:42.04  4:57.23                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                        4:45.23  
     1:03.95  2:17.64  3:32.85  4:45.23                                    
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                        8:37.95  
     1:01.48  2:13.32  3:20.86  4:25.99  5:35.67  6:46.02  7:43.20  8:37.95
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33                           50.01  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33                         1:55.09  
       54.90  1:55.09                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33                         2:12.76  
     1:01.86  2:12.76                                                      
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 HBSC-33                          57.12  
  2 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33                           57.47  
 
Women 85-89 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 HBSC-33                       33:34.85  
       58.93  2:04.48  3:11.40  3:54.03  4:18.94  6:33.80  7:41.53  8:49.04
     9:56.92 11:04.37 12:12.57 13:19.94 14:27.43 15:34.99 16:42.32 17:50.25
    18:57.82 20:05.95 21:13.27 22:20.91 23:28.76 24:36.20 25:43.67 26:50.55
    27:58.60 29:05.75 30:13.10 31:20.66 32:27.36 33:34.85                  
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33                         2:30.47  
     1:13.19  2:30.47                                                      
 
Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33                         5:12.44  
     1:15.19  2:35.14  3:53.77  5:12.44                                    
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33                         1:49.46  
 
Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 HBSC-33                        1:26.72  
  2 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33                         1:34.06  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                           29.67  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                         1:07.35  
       30.90  1:07.35                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                         2:37.26  
       35.87  1:15.16  1:55.83  2:37.26                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Matt             28 WH20-33                          32.02  
  2 Galindo, Daniel V         29 LBG-33                           40.87  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Matt             28 WH20-33                        1:12.45  
       34.61  1:12.45                                                      
  2 Wadley, Brian             27 WH20-33                        1:15.55  
       36.30  1:15.55                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian J            29 WH20-33                        2:38.46  
       36.50  1:17.06  1:58.21  2:38.46                                    
  2 Schmidt, Matt             28 WH20-33                        2:39.12  
       37.48  1:18.02  1:57.80  2:39.12                                    
  3 Wadley, Brian             27 WH20-33                        2:40.00  
       39.02  1:19.68  1:59.91  2:40.00                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galindo, Daniel V         29 LBG-33                           31.97  
  2 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                           32.25  
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian J            29 WH20-33                        2:20.25  
       30.55  1:05.71  1:42.61  2:20.25                                    
  2 Wadley, Brian             27 WH20-33                        2:29.25  
       32.14  1:09.20  1:49.33  2:29.25                                    
  3 Royer, David J            28 LBG-33                         3:54.64  
       47.00  1:44.02  2:48.93  3:54.64                                    
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Matt             28 WH20-33                        1:06.41  
       31.32  1:06.41                                                      
  2 Galindo, Daniel V         29 LBG-33                         1:19.51  
       37.83  1:19.51                                                      
  3 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                         1:24.44  
       41.23  1:24.44                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wadley, Brian             27 WH20-33                        2:25.86  
       30.47  1:11.51  1:52.91  2:25.86                                    
  2 Galindo, Daniel V         29 LBG-33                         3:04.33  
       34.64  1:24.63  2:18.20  3:04.33                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian J            29 WH20-33                        4:56.67  
       29.94  1:04.49  1:42.76  2:20.23  3:03.51  3:47.53  4:22.85  4:56.67
  2 Wadley, Brian             27 WH20-33                        5:07.63  
       32.18  1:09.00  1:51.26  2:33.53  3:16.39  3:58.74  4:34.25  5:07.63
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            34 NOVA-33                          28.53  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            34 NOVA-33                        1:06.47  
       31.61  1:06.47                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                         2:30.08  
       36.60  1:15.30  1:53.42  2:30.08                                    
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            34 NOVA-33                        1:37.65  
       46.31  1:37.65                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                         2:53.11  
       41.38  1:25.73  2:09.04  2:53.11                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            34 NOVA-33                          31.68  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                         2:42.71  
       33.59  1:13.40  1:56.49  2:42.71                                    
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polito, Chip              30 MVN-33                         1:04.17  
       29.95  1:04.17                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polito, Chip              30 MVN-33                         2:20.02  
       30.28  1:05.97  1:46.95  2:20.02                                    
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polito, Chip              30 MVN-33                         4:54.82  
       30.93  1:06.01  1:44.67  2:22.65  3:03.52  3:45.80  4:20.23  4:54.82
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         35 UNATT                            25.98  
  2 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                           30.16  
  3 Duffy, Larry J            39 LBG-33                           39.15  
  4 Estorga, Eric A           36 LBG-33                           39.30  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         35 UNATT                            56.77  
       27.92    56.77                                                      
  2 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         1:09.85  
       33.24  1:09.85                                                      
  3 Duffy, Larry J            39 LBG-33                         1:38.42  
       43.16  1:38.42                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         35 UNATT                          2:07.98  
       30.01  1:02.65  1:35.64  2:07.98                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         35 UNATT                          4:43.93  
       33.03  1:09.51  1:46.03  2:22.89  2:59.45  3:35.01  4:09.73  4:43.93
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                        23:49.46  
       39.86  1:22.75  2:09.45  2:56.08  3:43.05  4:30.48  5:17.85  6:05.74
     6:53.45  7:42.32  8:30.75  9:19.82 10:07.91 10:55.98 11:44.86 12:33.85
    13:22.71 14:11.49 15:00.84 15:50.01 16:39.88 17:27.91 18:16.98 19:05.17
    19:54.02 20:43.53 21:32.92 22:22.20 23:08.29 23:49.46                  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           39 SDSM-44                          33.94  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Peder O           36 LBG-33                         1:34.39  
       46.06  1:34.39                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         3:06.80  
       41.72  1:28.86  2:19.44  3:06.80                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           39 SDSM-44                          33.75  
  2 Duffy, Larry J            39 LBG-33                           53.04  
 -- Estorga, Eric A           36 LBG-33                              DQ  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         36 AZM-48                         1:15.75  
       36.41  1:15.75                                                      
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         36 AZM-48                           30.14  
  2 Fernandez, Dickie         35 UNATT                            30.75  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Peder O           36 LBG-33                         1:13.31  
       34.41  1:13.31                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Peder O           36 LBG-33                         3:00.80  
       36.86  1:21.72  2:12.07  3:00.80                                    
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         36 AZM-48                         1:10.79  
       34.99  1:10.79                                                      
  2 Jones, Kenton R           39 SDSM-44                        1:13.34  
       33.85  1:13.34                                                      
  3 Larsen, Peder O           36 LBG-33                         1:15.70  
       35.76  1:15.70                                                      
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           39 SDSM-44                        5:28.82  
       34.66  1:16.77  2:01.25  2:43.65  3:28.96  4:15.18  4:52.48  5:28.82
  2 Larsen, Peder O           36 LBG-33                         6:26.38  
       36.31  1:19.00  2:14.45  3:08.84  4:02.09  4:56.31  5:42.12  6:26.38
  3 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         7:04.22  
       42.35  1:37.18  3:25.09  4:30.82           5:36.21  6:22.38  7:04.22
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eckman, Cameron A         40 NOVA-33                          27.77  
  2 Highnote, Allen           42 LBG-33                           28.04  
  3 Hartman, Patrick H        42 Unattached-33                    28.81  
  4 Camacho, Ray              42 Mscd-33                          29.05  
  5 Turley, Tom               41 Unattached-33                    29.36  
  6 Conferti, Ronald L        42 Unattached-33                    31.73  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eckman, Cameron A         40 NOVA-33                        1:00.77  
       29.49  1:00.77                                                      
  2 Turley, Tom               41 Unattached-33                  1:04.45  
       30.47  1:04.45                                                      
  3 Hartman, Patrick H        42 Unattached-33                  1:05.65  
       31.23  1:05.65                                                      
  4 Camacho, Ray              42 Mscd-33                        1:05.84  
       30.87  1:05.84                                                      
  5 Reis, Raul                42 LBG-33                         1:17.95  
       39.06  1:17.95                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eckman, Cameron A         40 NOVA-33                        2:13.58  
       30.98  1:04.17  1:38.26  2:13.58                                    
  2 Turley, Tom               41 Unattached-33                  2:28.17  
       33.83  1:11.23  1:50.80  2:28.17                                    
  3 Hartman, Patrick H        42 Unattached-33                  2:33.20  
       34.03  1:12.63  1:53.48  2:33.20                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eckman, Cameron A         40 NOVA-33                        4:47.71  
       33.19  1:08.97  1:45.24  2:21.70  2:58.33  3:34.96  4:11.58  4:47.71
  2 Hecker, Dennis            43 CLVM-33                        6:30.76  
       42.93  1:30.78  2:20.53  3:10.70  4:02.09  4:52.82  5:42.66  6:30.76
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eckman, Cameron A         40 NOVA-33                       19:02.98  
       32.58  1:08.34  1:44.71  2:21.69  2:59.07  3:36.61  4:14.45  4:52.21
     5:29.99  6:08.58  6:47.15  7:25.51  8:04.12  8:43.06  9:22.03 10:00.91
    10:40.14 11:18.89 11:57.86 12:36.75 13:15.37 13:54.19 14:33.00 15:11.64
    15:50.70 16:29.48 17:08.53 17:47.35 18:25.77 19:02.98                  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Highnote, Allen           42 LBG-33                           31.83  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Highnote, Allen           42 LBG-33                         1:10.79  
       34.03  1:10.79                                                      
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turley, Tom               41 Unattached-33                    37.25  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hecker, Dennis            43 CLVM-33                        1:27.18  
       41.27  1:27.18                                                      
  2 Reis, Raul                42 LBG-33                         1:49.16  
       52.18  1:49.16                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hecker, Dennis            43 CLVM-33                        3:20.60  
       44.99  1:35.42  2:28.48  3:20.60                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turley, Tom               41 Unattached-33                    31.13  
  2 Camacho, Ray              42 Mscd-33                          31.73  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reis, Raul                42 LBG-33                         1:27.95  
       42.31  1:27.95                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Camacho, Ray              42 Mscd-33                        1:16.68  
       35.42  1:16.68                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reis, Raul                42 LBG-33                         3:28.86  
       43.01  1:41.30  2:42.83  3:28.86                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne A          46 MVN-33                           26.33  
  2 Dixon, Chris A            49 SDSM-44                          26.82  
  3 Livingston, Gerald        48 SDSM-44                          27.89  
  4 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           28.33  
  5 Albright, Philip          46 MVN-33                           29.16  
  6 Madere, Douglas E         47 MVN-33                           30.29  
  7 Rushing, Wayne            45 MVN-33                           33.22  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Gerald        48 SDSM-44                        1:01.84  
       29.54  1:01.84                                                      
  2 Deloney, Wayne A          46 MVN-33                         1:03.29  
       29.00  1:03.29                                                      
  3 Albright, Philip          46 MVN-33                         1:05.14  
       30.59  1:05.14                                                      
  4 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                         1:05.42  
       30.41  1:05.42                                                      
  5 Gierut, Keith             45 MVN-33                         1:05.95  
       31.47  1:05.95                                                      
  6 Madere, Douglas E         47 MVN-33                         1:08.69  
       33.11  1:08.69                                                      
  7 Rushing, Wayne            45 MVN-33                         1:17.95  
       37.69  1:17.95                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Gerald        48 SDSM-44                        2:21.18  
       32.73  1:08.40  1:45.20  2:21.18                                    
  2 Gierut, Keith             45 MVN-33                         2:25.61  
       32.56  1:08.35  1:46.92  2:25.61                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Michael G       46 LBG-33                         5:41.27  
       38.01  1:19.23  2:02.69  2:45.50  3:29.84  4:13.99  4:59.40  5:41.27
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           45 NOVA-33                       20:38.87  
       39.85  1:22.20  2:03.89  2:46.36  3:28.18  4:10.04  4:51.65  5:33.24
     6:14.86  6:55.92  7:37.09  8:18.49  8:59.64  9:40.83 10:21.97 11:03.58
    11:44.89 12:26.34 13:07.58 13:48.97 14:30.63 15:12.05 15:53.84 16:35.59
    17:17.44 17:58.81 18:39.96 19:21.26 20:01.36 20:38.87                  
  2 Madere, Douglas E         47 MVN-33                        21:51.06  
       39.24  1:21.24  2:04.94  2:48.75  3:31.94  4:14.80  4:58.20  5:42.47
     6:26.75  7:10.16  7:54.20  8:38.52  9:23.29 10:07.39 10:51.77 11:36.27
    12:20.81 13:05.57 13:49.65 14:34.30 15:19.06 16:02.86 16:46.97 17:31.06
    18:14.79 18:58.94 19:42.81 20:26.53 21:10.17 21:51.06                  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-33                          31.99  
  2 Livingston, Gerald        48 SDSM-44                          34.34  
  3 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           35.86  
 -- Rushing, Wayne            45 MVN-33                              DQ  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kajiwara, Doug            49 SCAQ-33                        1:08.94  
       34.36  1:08.94                                                      
  2 Benner, Tord              47 NOVA-33                        1:11.79  
       35.97  1:11.79                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kajiwara, Doug            49 SCAQ-33                        2:30.44  
       36.60  1:15.26  1:54.00  2:30.44                                    
  2 Caldwell, Michael G       46 LBG-33                         3:10.47  
       43.68  1:31.64  2:20.80  3:10.47                                    
 -- Benner, Tord              47 NOVA-33                             DQ  
       39.33  1:21.56  2:02.56       DQ                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thiessen, Doug            45 UCI-33                           35.09  
  2 Dixon, Chris A            49 SDSM-44                          35.83  
  3 Baird, Michael J          46 SCAQ-33                          39.10  
  4 Benner, Tord              47 NOVA-33                          39.21  
  5 Rushing, Wayne            45 MVN-33                           45.01  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thiessen, Doug            45 UCI-33                         1:18.15  
       36.58  1:18.15                                                      
  2 Baird, Michael J          46 SCAQ-33                        1:27.26  
       41.14  1:27.26                                                      
  3 Rushing, Wayne            45 MVN-33                         1:41.22  
       47.60  1:41.22                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Michael J          46 SCAQ-33                        3:05.91  
       43.15  1:30.96  2:18.17  3:05.91                                    
  2 Caldwell, Michael G       46 LBG-33                         3:17.68  
       44.58  1:33.94  2:26.88  3:17.68                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne A          46 MVN-33                           28.18  
  2 Dixon, Chris A            49 SDSM-44                          29.29  
  3 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           31.53  
  4 Benner, Tord              47 NOVA-33                          31.59  
  5 Livingston, Gerald        48 SDSM-44                          32.03  
  6 Baird, Michael J          46 SCAQ-33                          36.96  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Michael G       46 LBG-33                         3:21.93  
       46.44  1:38.23  2:31.43  3:21.93                                    
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne A          46 MVN-33                         1:09.03  
       30.68  1:09.03                                                      
  2 Dixon, Chris A            49 SDSM-44                        1:09.99  
       32.24  1:09.99                                                      
  3 Thiessen, Doug            45 UCI-33                         1:15.54  
       36.30  1:15.54                                                      
  4 Madere, Douglas E         47 MVN-33                         1:30.30  
       42.46  1:30.30                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gierut, Keith             45 MVN-33                         2:43.36  
       34.69  1:16.57  2:04.90  2:43.36                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Michael G       46 LBG-33                         6:31.24  
       42.31  1:29.40  3:11.50  4:08.16           5:03.22  5:48.85  6:31.24
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-44                          27.26  
  2 Sprosty, Dale             53 Unattached-33                    28.48  
  3 Snow, Byron R             54 MVN-33                           31.11  
  4 Parrett, James            51 Unattached-33                    31.81  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sprosty, Dale             53 Unattached-33                  1:04.73  
       31.31  1:04.73                                                      
  2 Machin, Paul J            50 MVN-33                         1:09.20  
       33.36  1:09.20                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Machin, Paul J            50 MVN-33                         2:29.76  
       35.65  1:14.34  1:53.36  2:29.76                                    
  2 Snow, Byron R             54 MVN-33                         2:31.57  
       35.80  1:15.03  1:54.60  2:31.57                                    
  3 Amber, Gregg A            50 NOVA-33                        2:46.76  
       39.12  1:20.72  2:04.12  2:46.76                                    
  4 Astudillo, Fabio          54 SDSM-44                        2:51.43  
       38.19  1:21.37  2:06.73  2:51.43                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel P           50 WH20-33                        5:09.68  
       35.07  1:12.93  1:51.82  2:31.48  3:11.16  3:51.15  4:31.17  5:09.68
  2 Buckley, Mark             53 SCAQ-33                        5:36.78  
       34.72  1:14.03  1:55.48  2:38.45  3:22.73  4:08.09  4:53.62  5:36.78
  3 Amber, Gregg A            50 NOVA-33                        6:00.69  
       41.50  1:26.18  2:12.36  2:58.82  3:45.64  4:32.41  5:17.99  6:00.69
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jeff              50 MVN-33                        20:48.33  
       42.94  1:24.41  2:06.12  2:47.83  3:29.62  4:11.45  4:52.40  5:33.53
     6:15.27  6:56.80  7:38.57  8:20.23  9:01.92  9:43.73 10:25.60 11:06.70
    11:48.15 12:29.78 13:11.86 13:53.74 14:35.39 15:17.24 15:58.94 16:41.01
    17:22.91 18:04.24 18:45.53 19:27.03 20:08.82 20:48.33                  
  2 Snow, Byron R             54 MVN-33                        21:26.94  
       39.08  1:20.96  2:03.69  2:46.55  3:29.50  4:12.35  4:55.49  5:38.61
     6:21.97  7:05.50  7:48.64  8:32.15  9:15.81  9:58.86 10:41.73 11:25.34
    12:08.46 12:51.52 13:34.51 14:17.74 15:00.83 15:43.79 16:27.27 17:10.69
    17:53.81 18:36.55 19:19.42 20:02.53 20:45.25 21:26.94                  
  3 Machin, Paul J            50 MVN-33                        21:42.65  
       37.05  1:17.48  1:59.97  2:42.65  3:25.53  4:08.29  4:51.46  5:34.10
     6:17.57  7:01.18  7:45.41  8:34.56  9:17.18 10:00.24 10:44.06 11:27.24
    12:10.79 12:53.96 13:37.68 14:22.02 15:05.93 15:49.55 16:33.48 17:18.50
    18:02.47 18:46.67 19:31.74 20:16.03 21:00.30 21:42.65                  
  4 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                        25:13.37  
       42.08  1:28.61  2:18.50  3:08.17  3:57.78  4:47.18  5:37.51  6:28.44
     7:18.68  8:10.06  9:02.28  9:54.19 10:46.60 11:39.14 12:31.34 13:23.43
    14:15.57 15:07.55 15:58.57 16:49.39 17:40.88 18:32.93 19:25.24 20:15.87
    21:07.07 21:57.01 22:47.19 23:37.75 24:25.89 25:13.37                  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-44                          32.70  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parnes, Barton E          50 LBG-33                         3:57.03  
       51.36  1:50.01  2:53.59  3:57.03                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                           39.96  
  2 Chao, CooChung (Jj)       50 MVN-33                           41.18  
  3 Parnes, Barton E          50 LBG-33                           48.04  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chao, CooChung (Jj)       50 MVN-33                         1:32.39  
       43.33  1:32.39                                                      
  2 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                         1:35.23  
       42.50  1:35.23                                                      
  3 Parnes, Barton E          50 LBG-33                         1:46.37  
       50.21  1:46.37                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel P           50 WH20-33                        3:03.81  
       43.28  1:29.63  2:16.52  3:03.81                                    
  2 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                         3:29.09  
       44.58  1:37.81  2:34.35  3:29.09                                    
  3 Chao, CooChung (Jj)       50 MVN-33                         3:31.54  
       44.95  1:37.11  2:33.58  3:31.54                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-44                          29.67  
  2 Snow, Byron R             54 MVN-33                           32.97  
  3 Chao, CooChung (Jj)       50 MVN-33                           37.50  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Astudillo, Fabio          54 SDSM-44                        1:30.36  
       38.89  1:30.36                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-44                        1:12.58  
       32.36  1:12.58                                                      
  2 Astudillo, Fabio          54 SDSM-44                        1:30.30  
       42.72  1:30.30                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snow, Byron R             54 MVN-33                         2:59.29  
       37.02  1:24.29  2:18.88  2:59.29                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel P           50 WH20-33                        5:57.98  
       38.29  1:23.28  2:09.54  2:55.03  3:45.13  4:37.44  5:18.48  5:57.98
  2 Astudillo, Fabio          54 SDSM-44                        7:03.22  
       42.80  1:36.24  2:33.98  3:29.35  4:28.75  5:28.60  6:16.54  7:03.22
  3 Parnes, Barton E          50 LBG-33                         8:42.53  
       55.76  2:19.43  3:24.40  4:28.74  5:35.37  6:42.18  7:43.72  8:42.53
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R         56 UCLA-33                          27.84  
  2 Sicard, Federico          56 SDSM-44                          30.34  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R         56 UCLA-33                        1:03.86  
       30.62  1:03.86                                                      
  2 Sicard, Federico          56 SDSM-44                        1:07.59  
       32.29  1:07.59                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sicard, Federico          56 SDSM-44                        2:30.70  
       36.05  1:13.94  1:52.98  2:30.70                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sicard, Federico          56 SDSM-44                        5:19.24  
       37.60  1:18.84  1:59.33  2:40.02  3:20.65  4:00.70  4:41.55  5:19.24
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R         56 UCLA-33                          33.09  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R         56 UCLA-33                        1:12.00  
       35.39  1:12.00                                                      
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         59 Unattached-33                    32.28  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         59 Unattached-33                  1:13.89  
       34.70  1:13.89                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         59 Unattached-33                  3:16.81  
       37.45  1:20.50  2:13.80  3:16.81                                    
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          62 SDSM-44                        1:08.39  
       32.38  1:08.39                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael        62 MVN-33                         3:00.87  
       41.51  1:27.86  2:14.77  3:00.87                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          62 SDSM-44                        3:04.99  
       40.95  1:27.21  2:15.29  3:04.99                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          62 SDSM-44                          31.70  
  2 Colonnese, Michael        62 MVN-33                           41.17  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael        62 MVN-33                         3:27.85  
       41.97  1:37.17  2:39.85  3:27.85                                    
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck M          66 SAM-33                           32.92  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             66 NOVA-33                       20:36.17  
       38.32  1:21.17  2:02.82  2:44.14  3:25.82  4:07.15  4:49.20  5:31.08
     6:12.42  6:53.81  7:35.07  8:16.12  8:57.76  9:39.09 10:20.51 11:01.27
    11:42.35 12:23.64 13:04.91 13:46.30 14:27.66 15:08.86 15:50.70 16:31.76
    17:13.23 17:55.19 18:36.24 19:17.17 19:57.62 20:36.17                  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck M          66 SAM-33                           42.51  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck M          66 SAM-33                           44.56  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck M          66 SAM-33                           35.44  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck M          66 SAM-33                         1:27.14  
       40.10  1:27.14                                                      
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                          35.58  
  2 O'Brian, Parry            74 SWM-33                           44.20  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        1:25.11  
       40.82  1:25.11                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brian, Parry            74 SWM-33                         3:33.86  
       48.64  1:42.72  2:38.73  3:33.86                                    
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        6:56.03  
       45.40  1:35.74  2:29.30  3:23.95  4:18.58  5:11.67  6:04.95  6:56.03
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        4:12.06  
       56.28  2:01.53  3:09.18  4:12.06                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brian, Parry            74 SWM-33                           45.72  
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        7:49.70  
       52.21  1:54.23  2:55.45  3:57.75  5:02.78  6:07.92  6:59.63  7:49.70
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 MVN-33                           39.96  
  2 Rolph, Robert             75 MVN-33                           41.93  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 MVN-33                         1:35.25  
       45.63  1:35.25                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             75 MVN-33                         3:38.96  
       50.24  1:46.27  2:43.67  3:38.96                                    
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                          44.32  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                        1:35.06  
       46.55  1:35.06                                                      
  2 Graef, Rudolf             75 MVN-33                         1:45.93  
       53.15  1:45.93                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                        3:26.77  
       48.13  1:39.62  2:33.39  3:26.77                                    
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             75 MVN-33                         1:04.34  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 MVN-33                         2:02.74  
       59.30  2:02.74                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                        1:37.76  
       43.45  1:37.76                                                      
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        1:44.70  
       48.71  1:44.70                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        3:43.34  
       51.65  1:48.61  2:46.80  3:43.34                                    
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                       27:59.09  
       49.06  1:43.37  2:39.47  3:34.48  4:30.88  5:27.67  6:23.83  7:20.61
     8:16.85  9:13.61 10:10.37 11:07.10 12:04.01 13:00.54 13:56.76 14:53.38
    15:50.01 16:46.26 17:42.63 18:39.13 19:35.56 20:32.02 21:28.56 22:25.25
    23:22.51 24:18.90 25:14.84 26:10.74 27:07.61 27:59.09                  
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        4:29.39  
     1:03.66  2:13.14  3:22.37  4:29.39                                    
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        4:19.95  
     1:04.32  2:08.53  3:22.31  4:19.95                                    
 
Men 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        8:38.78  
     1:01.61  2:11.82  3:17.97  4:23.06  5:35.80  6:46.97  7:43.18  8:38.78
  2 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                        8:48.44  
     1:04.86  2:19.48  3:27.81  4:36.34  5:49.50  7:03.79  7:56.08  8:48.44
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody W        93 CM-33                            42.85  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody W        93 CM-33                          1:57.76  
       57.95  1:57.76                                                      
 
Men 90-94 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody W        93 CM-33                          4:38.83  
     1:02.04  2:14.15  3:32.96  4:38.83                                    
 
Men 90-94 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody W        93 CM-33                          1:06.51  
 
Men 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bowersock, Woody W        93 CM-33                          2:20.59  
     1:08.45  2:20.59                                                      
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                                 2:24.53  
     1) Hayes, Patricia C W53           2) Lambert, Heather C W52         
     3) Powers, Patricia F W49          4) Barnett, Annette L W46         
       34.96  1:08.89  1:44.11  2:24.53                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                                 2:24.88  
     1) Highnote, Allen M42             2) Parnes, Barton E M50           
     3) Caldwell, Michael G M46         4) Ramirez, Miguel M26            
       32.36  1:18.97  1:55.19  2:24.88                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                              2:06.72  
     1) Croshier, Mark M51              2) Jones, Kenton R M39            
     3) Freshley, Mike R M62            4) Livingston, Gerald M48         
       32.82  1:06.41  1:39.01  2:06.72                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                              2:14.61  
     1) Mitchell, Tom M73               2) Livingston, Gerald M48         
     3) Jones, Kenton R M39             4) Arth, Lee C M81                
       35.11  1:02.07  1:29.36  2:14.61                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                              2:50.76  
     1) Arth, Lee C M81                 2) Sicard, Federico M56           
     3) Astudillo, Fabio M54            4) Mitchell, Tom M73              
       54.33  1:39.80  2:14.35  2:50.76                                    
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:05.28  
     1) Batcheller, Jennifer A W38      2) Moore, Katie M W18             
     3) Bode, Christy M W30             4) Danfield, Britney L W18        
       30.82  1:01.80  1:32.97  2:05.28                                    
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:23.35  
     1) Danfield, Britney L W18         2) Moore, Katie M W18             
     3) Bode, Christy M W30             4) Batcheller, Jennifer A W38     
       37.59  1:16.38  1:52.15  2:23.35                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:59.69  
     1) McGookin, Alison L W31          2) Rende, Jill W39                
     3) Eckman, Cameron A M40           4) Murphy, Liam N M34             
       30.93  1:03.88  1:31.41  1:59.69                                    
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                                 2:55.17  
     1) Estorga, Eric A M36             2) Cole, Jacqueline W26           
     3) Duffy, Larry J M39              4) Cole, Anita E W59              
       39.80  1:11.92  1:52.53  2:55.17                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:12.48  
     1) Benner, Tord M47                2) Eckman, Cameron A M40          
     3) McGookin, Alison L W31          4) Rende, Jill W39                
       32.52  1:06.78  1:39.46  2:12.48                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             1:57.49  
     1) Augerson, Lisa W43              2) Borzone, Raymond E M47         
     3) Engle, Tami J W43               4) Deloney, Wayne A M46           
       32.12  1:00.27  1:31.48  1:57.49                                    
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                                 2:27.37  
     1) Highnote, Allen M42             2) Galindo, Daniel V M29          
     3) Spatz, Barbara C W58            4) Buck, Susan M W47              
       29.31  1:12.35  1:58.59  2:27.37                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:41.66  
     1) Gierut, Keith M45               2) Rushing, Wayne M45             
     3) Borzone, Susanne M W43          4) Hettmann, Julieta I W41        
       29.29  1:02.24  2:03.73  2:41.66                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:16.19  
     1) Borzone, Raymond E M47          2) Augerson, Lisa W43             
     3) Deloney, Wayne A M46            4) Engle, Tami J W43              
       35.43  1:15.42  1:43.66  2:16.19                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:26.04  
     1) Gierut, Keith M45               2) Polito, Chip M30               
     3) Hettmann, Julieta I W41         4) Kramer, Ellen M W31            
       37.56  1:12.50  1:54.81  2:26.04                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:08.79  
     1) Snow, Byron R M54               2) Chao, CooChung (Jj) M50        
     3) Trowbridge, Val K M52           4) Albright, Philip M46           
       34.15  1:07.80  1:40.17  2:08.79                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:21.03  
     1) Colonnese, Michael M62          2) Madere, Douglas E M47          
     3) Uthus, Gwen W52                 4) Mitchell, Alison A W52         
       36.28  1:07.47  1:43.10  2:21.03                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:40.13  
     1) Trowbridge, Val K M52           2) Chao, CooChung (Jj) M50        
     3) Snow, Byron R M54               4) Machin, Paul J M50             
       52.20  1:34.23  2:08.62  2:40.13                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:54.66  
     1) Mitchell, Alison A W52          2) Colonnese, Michael M62         
     3) Madere, Douglas E M47           4) Uthus, Gwen W52                
       47.72  1:38.29  2:19.23  2:54.66                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             3:12.23  
     1) Rolph, Robert M75               2) Graef, Margrit W75             
     3) Graef, Rudolf M75               4) Kornfeld, Maurine W85          
       42.75  1:32.34  2:11.76  3:12.23                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             3:50.25  
     1) Rolph, Robert M75               2) Graef, Margrit W75             
     3) Graef, Rudolf M75               4) Kornfeld, Maurine W85          
       59.12  1:56.78  2:51.01  3:50.25                                    


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.