Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores    Hy-Tek's Meet Manager 3/27/2006 06:27 AM
                     2006 SCY MVN Masters Meet - 3/26/2006                     
           Southern Pacific Masters Association, Sanction #: 336-004           
                           Marguerite Aquatic Center                           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keays, Kathy              24 SDSM-44                        1:00.35  
       29.63  1:00.35                                                      
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             22 SP - Unattached-33             2:18.45  
       32.09  1:07.19  1:42.93  2:18.45                                    
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             22 SP - Unattached-33               29.79  
  2 Keays, Kathy              24 SDSM-44                          34.59  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             22 SP - Unattached-33             1:03.48  
       31.15  1:03.48                                                      
  2 Schumacher, Jen           20 NOVA-33                        1:13.74  
       35.83  1:13.74                                                      
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Jen           20 NOVA-33                        1:23.50  
       40.53  1:23.50                                                      
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keays, Kathy              24 SDSM-44                          30.11  
  2 Schumacher, Jen           20 NOVA-33                          32.18  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan A             22 SP - Unattached-33             1:07.95  
       30.96  1:07.95                                                      
  2 Keays, Kathy              24 SDSM-44                        1:11.40  
       32.76  1:11.40                                                      
  3 Schumacher, Jen           20 NOVA-33                        1:13.67  
       34.67  1:13.67                                                      
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Jen           20 NOVA-33                        2:35.06  
       34.47  1:16.12  2:01.60  2:35.06                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bounds, Brandy            25 NOVA-33                          30.55  
  2 Dahl, Elizabeth K         27 NOVA-33                          33.04  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bounds, Brandy            25 NOVA-33                        1:04.45  
       31.35  1:04.45                                                      
  2 Dahl, Elizabeth K         27 NOVA-33                        1:13.64  
       34.12  1:13.64                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dahl, Elizabeth K         27 NOVA-33                          42.25  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bounds, Brandy            25 NOVA-33                          33.69  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 mcGookin, Allison L       31 NOVA-33                          27.37  
  2 Brown, Michele            31 NOVA-33                          29.01  
  3 Thomas, Heather           33 SPMA-33                          29.53  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 mcGookin, Allison L       31 NOVA-33                        1:01.49  
       29.85  1:01.49                                                      
  2 Brown, Michele            31 NOVA-33                        1:02.88  
       30.43  1:02.88                                                      
  3 Farmer, LeAnne C          34 SDSM-44                        1:04.10  
       30.96  1:04.10                                                      
  4 Thomas, Heather           33 SPMA-33                        1:05.11  
       30.63  1:05.11                                                      
  5 Kolarov, Carol E          34 MVN-33                         1:14.61  
       34.82  1:14.61                                                      
  6 Wolcott, Dana             32 LBG-33                         1:33.64  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farmer, LeAnne C          34 SDSM-44                        2:17.48  
       32.07  1:06.50  1:41.73  2:17.48                                    
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             32 LBG-33                        19:04.06  
       48.88  1:42.79  2:39.53  3:36.92  4:35.33  5:32.79  6:30.52  7:27.56
     8:25.59  9:23.43 10:20.18 11:17.60 12:16.82 13:15.28 14:14.49 15:13.55
    16:11.92 17:10.44 18:09.32 19:04.06                                    
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             32 LBG-33                         1:48.67  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farmer, LeAnne C          34 SDSM-44                          33.99  
  2 Gutmann, Chelsea          31 NOVA-33                          41.28  
  3 Kolarov, Carol E          34 MVN-33                           42.17  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha A        31 SDSM-44                        1:17.64  
       37.11  1:17.64                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 mcGookin, Allison L       31 NOVA-33                          29.93  
  2 Moon, Grace H             34 ROSE-33                          30.66  
  3 Frawley, Tabitha A        31 SDSM-44                          31.17  
  4 Thomas, Heather           33 SPMA-33                          32.20  
  5 Brown, Michele            31 NOVA-33                          33.80  
  6 Gutmann, Chelsea          31 NOVA-33                          37.82  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 mcGookin, Allison L       31 NOVA-33                        1:08.01  
       31.97  1:08.01                                                      
  2 Frawley, Tabitha A        31 SDSM-44                        1:12.65  
       33.69  1:12.65                                                      
  3 Wolcott, Dana             32 LBG-33                         2:07.79  
       57.82  2:07.79                                                      
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Heather           33 SPMA-33                        1:16.14  
       35.38  1:16.14                                                      
  2 Ganninger, lisbeth A      31 SCSM-33                        1:20.60  
       38.65  1:20.60                                                      
  3 Gutmann, Chelsea          31 NOVA-33                        1:31.26  
       45.42  1:31.26                                                      
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Grace H             34 ROSE-33                        2:26.62  
       31.79  1:09.83  1:52.56  2:26.62                                    
  2 Frawley, Tabitha A        31 SDSM-44                        2:27.38  
       32.26  1:11.58  1:53.07  2:27.38                                    
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      37 MVN-33                           27.69  
  2 Jastrab, James W          38 SP - Unattached-33               32.57  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      37 MVN-33                         1:02.95  
       31.17  1:02.95                                                      
  2 Larsen, Ann Marie         35 MVN-33                         1:04.06  
       30.52  1:04.06                                                      
  3 Zawistoski, Lisa W        36 MVN-33                         1:09.14  
       32.72  1:09.14                                                      
  4 Jastrab, James W          38 SP - Unattached-33             1:16.50  
       35.93  1:16.50                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten H        38 CARL-44                        2:13.62  
       30.99  1:04.61  1:39.51  2:13.62                                    
  2 Theders, Wendy A          38 MVN-33                         2:23.57  
       33.82  1:10.94  1:47.69  2:23.57                                    
  3 Zawistoski, Lisa W        36 MVN-33                         2:27.89  
       31.85  1:08.64  1:47.86  2:27.89                                    
  4 Jastrab, James W          38 SP - Unattached-33             3:09.40  
       37.45  1:22.96  2:16.89  3:09.40                                    
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theders, Wendy A          38 MVN-33                         6:32.20  
       35.72  1:14.73  1:54.81  2:35.03  3:14.65  3:54.76  4:34.82  5:15.04
     5:54.38  6:32.20                                                      
  2 Richter, Jennifer L       38 MVN-33                         7:10.84  
       38.98  1:20.81  2:03.71  2:47.27  3:30.92  4:14.73  4:59.14  5:43.27
     6:27.78  7:10.84                                                      
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theders, Wendy A          38 MVN-33                        13:30.37  
       37.33  1:17.87  1:58.87  2:40.40  3:21.72  4:02.99  4:44.14  5:25.38
     6:06.20  6:46.89  7:27.70  8:08.23  8:49.07  9:29.46 10:10.30 10:50.97
    11:31.63 12:12.37 12:52.30 13:30.37                                    
  2 Richter, Jennifer L       38 MVN-33                        15:09.71  
       40.09  1:23.30  2:06.12  2:50.22  3:34.52  4:19.90  5:06.53  5:52.75
     6:39.08  7:25.71  8:13.41  9:00.29  9:46.31 10:31.12 11:18.14 12:06.60
    12:52.33 13:38.18 14:23.14 15:09.71                                    
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Ann Marie         35 MVN-33                           33.19  
  2 Colon, Diana F            39 SP - Unattached-33               33.48  
  3 Ibarra, Evy               35 MSCM-33                          39.01  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Ann Marie         35 MVN-33                         1:11.25  
       34.37  1:11.25                                                      
  2 Pursell, Kirsten H        38 CARL-44                        1:12.40  
       35.96  1:12.40                                                      
  3 Colon, Diana F            39 SP - Unattached-33             1:12.89  
       34.76  1:12.89                                                      
  4 Ibarra, Evy               35 MSCM-33                        1:23.00  
       40.84  1:23.00                                                      
  5 Richter, Jennifer L       38 MVN-33                         1:33.86  
       45.72  1:33.86                                                      
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten H        38 CARL-44                        1:20.64  
       39.02  1:20.64                                                      
  2 Larsen, Ann Marie         35 MVN-33                         1:30.10  
       41.92  1:30.10                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      37 MVN-33                           32.76  
  2 Zawistoski, Lisa W        36 MVN-33                           33.86  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten H        38 CARL-44                        1:07.28  
       31.94  1:07.28                                                      
  2 Zawistoski, Lisa W        36 MVN-33                         1:18.28  
       35.77  1:18.28                                                      
  3 Richter, Jennifer L       38 MVN-33                         1:31.90  
       43.75  1:31.90                                                      
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evy               35 MSCM-33                        1:20.24  
       37.33  1:20.24                                                      
  2 Jastrab, James W          38 SP - Unattached-33             2:07.32  
       51.49  2:07.32                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zawistoski, Lisa W        36 MVN-33                         2:50.99  
       35.49  1:23.50  2:11.70  2:50.99                                    
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten H        38 CARL-44                        5:11.85  
       32.35  1:08.42  1:49.86  2:32.48  3:16.18  4:01.43  4:37.45  5:11.85
  2 Richter, Jennifer L       38 MVN-33                         6:40.32  
       44.43  1:34.60  2:28.34  3:20.14  4:17.68  5:13.29  5:57.39  6:40.32
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudolf, Linda K           43 SDSM-44                          29.20  
  2 Jones, Kris A             42 MVN-33                           34.94  
  3 Kluss, Carolyn R          44 MVN-33                           41.73  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudolf, Linda K           43 SDSM-44                        1:02.49  
       29.78  1:02.49                                                      
  2 Labelle, Laura L          41 MSCM-33                        1:13.05  
       35.30  1:13.05                                                      
  3 Arbogast, Patricia A      42 SP - Unattached-33             1:20.07  
       37.75  1:20.07                                                      
  4 Jones, Kris A             42 MVN-33                         1:21.88  
       36.86  1:21.88                                                      
  5 Kluss, Carolyn R          44 MVN-33                         1:35.34  
       42.45  1:35.34                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Julie A           44 SP - Unattached-33             2:47.83  
       38.37  1:21.85  2:05.74  2:47.83                                    
  2 Arbogast, Patricia A      42 SP - Unattached-33             3:05.39  
       38.39  1:25.56  2:16.50  3:05.39                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-44                        5:50.90  
       30.67  1:04.69  1:39.36  2:14.42  2:49.92  3:26.19  4:02.59  4:39.18
     5:15.17  5:50.90                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudolf, Linda K           43 SDSM-44                          32.91  
  2 Shore, Susan              43 MSCM-33                          40.58  
  3 Kluss, Carolyn R          44 MVN-33                           53.80  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-44                          34.90  
  2 Renshaw, Robin M          42 SDSM-44                          40.10  
  3 Labelle, Laura L          41 MSCM-33                          41.94  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Rourke, Therese M       43 UNAT-44                        1:27.40  
       42.51  1:27.40                                                      
  2 Kennon, Julie A           44 SP - Unattached-33             1:32.90  
       44.81  1:32.90                                                      
  3 Labelle, Laura L          41 MSCM-33                        1:35.09  
       44.95  1:35.09                                                      
  4 Arbogast, Patricia A      42 SP - Unattached-33             1:40.28  
       46.97  1:40.28                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-44                          31.35  
  2 Rudolf, Linda K           43 SDSM-44                          32.04  
  3 O'Rourke, Therese M       43 UNAT-44                          38.57  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Julie A           44 SP - Unattached-33             1:26.64  
       38.20  1:26.64                                                      
  2 O'Rourke, Therese M       43 UNAT-44                        1:27.05  
       40.48  1:27.05                                                      
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudolf, Linda K           43 SDSM-44                        1:14.51  
       33.73  1:14.51                                                      
  2 Arbogast, Patricia A      42 SP - Unattached-33             1:33.07  
       44.19  1:33.07                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- O'Rourke, Therese M       43 UNAT-44                             DQ  
       40.61  1:27.55  2:16.77       DQ                                    
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coover, Janet             42 SDSM-44                        5:11.67  
       34.68  1:15.38  1:56.63  2:36.63  3:18.69  4:01.05  4:36.98  5:11.67
  2 O'Rourke, Therese M       43 UNAT-44                        6:18.22  
       40.80  1:28.28  2:20.30  3:09.75  4:01.29  4:52.91  5:36.72  6:18.22
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       47 SPMA-33                          30.46  
  2 Powers, Patrica F         48 LBG-33                           31.92  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       47 SPMA-33                        1:05.77  
       30.93  1:05.77                                                      
  2 Powers, Patrica F         48 LBG-33                         1:10.46  
       33.10  1:10.46                                                      
  3 Maclachlan, Katrina       45 Ojai-33                        1:21.05  
       37.53  1:21.05                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patrica F         48 LBG-33                         2:36.52  
       36.29  1:15.35  1:55.88  2:36.52                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patrica F         48 LBG-33                         6:59.08  
       36.91  1:17.22  1:59.87  2:43.26  3:26.92  4:09.28  4:51.65  5:34.20
     6:17.37  6:59.08                                                      
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patrica F         48 LBG-33                        14:27.86  
       39.71  1:22.48  2:06.56  2:50.86  3:35.47  4:19.74  5:04.02  5:47.83
     6:31.83  7:15.52  7:58.87  8:43.15  9:26.77 10:10.07 10:53.79 11:36.92
    12:19.98 13:03.27 13:46.43 14:27.86                                    
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy A         47 OAS-33                           32.45  
  2 Maclachlan, Katrina       45 Ojai-33                          39.62  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy A         47 OAS-33                         1:12.62  
       33.47  1:12.62                                                      
  2 Maclachlan, Katrina       45 Ojai-33                        1:32.69  
       43.90  1:32.69                                                      
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Tammy A         47 OAS-33                         1:14.44  
       34.82  1:14.44                                                      
  2 Saul-Zachau, Joanne       47 SPMA-33                        1:20.49  
       38.41  1:20.49                                                      
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             48 UCLA-33                        5:12.43  
       33.82  1:12.08  1:54.32  2:35.78  3:20.16  4:04.96  4:39.97  5:12.43
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-33                         1:14.96  
       34.97  1:14.96                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               51 MVN-33                         2:29.07  
       34.73  1:11.91  1:50.35  2:29.07                                    
  2 Mitchell, Alison A        51 MVN-33                         2:31.94  
       34.25  1:12.24  1:52.26  2:31.94                                    
  3 Buchanan, Janet           54 SP - Unattached-33             2:40.86  
       36.47  1:17.37  1:59.29  2:40.86                                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         52 UCLA-33                        5:51.08  
       32.00  1:06.89  1:42.75  2:18.92  2:54.79  3:30.38  4:05.85  4:41.24
     5:16.98  5:51.08                                                      
  2 Mitchell, Alison A        51 MVN-33                         7:14.53  
       43.22  1:28.07  2:13.07  2:57.85  3:42.46  4:25.47  5:07.91  5:50.08
     6:32.34  7:14.53                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               51 MVN-33                           41.23  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        51 MVN-33                         1:26.15  
       42.59  1:26.15                                                      
  2 Buchanan, Janet           54 SP - Unattached-33             1:27.69  
       43.08  1:27.69                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Janet           54 SP - Unattached-33               41.10  
  2 Uthus, Gwen               51 MVN-33                           43.42  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Janet           54 SP - Unattached-33             1:31.89  
       42.04  1:31.89                                                      
  2 Mitchell, Alison A        51 MVN-33                         1:35.70  
       46.31  1:35.70                                                      
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               51 MVN-33                         1:22.11  
       38.94  1:22.11                                                      
  2 Buchanan, Janet           54 SP - Unattached-33             1:24.57  
       39.78  1:24.57                                                      
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           56 LBG-33                           37.63  
  2 Spatz, Barbara C          57 LBG-33                           39.03  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          57 LBG-33                         1:28.26  
       41.64  1:28.26                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          57 LBG-33                         3:17.51  
       44.74  1:35.13  2:26.66  3:17.51                                    
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        6:06.63  
       33.53  1:09.64  1:46.43  2:23.30  3:00.36  3:37.74  4:15.12  4:52.47
     5:29.55  6:06.63                                                      
  2 Spatz, Barbara C          57 LBG-33                         8:39.97  
       46.07  1:36.63  2:29.59  3:23.74  4:16.46  5:09.69  6:03.08  6:55.21
     7:47.60  8:39.97                                                      
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spatz, Barbara C          57 LBG-33                        17:44.61  
       43.95  1:35.24  2:28.86  3:23.35  4:16.79  5:11.10  6:04.96  6:59.07
     7:53.17  8:46.49  9:41.33 10:34.81 11:29.09 12:23.41 13:17.02 14:11.77
    15:07.21 16:01.47 16:53.68 17:44.61                                    
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           56 LBG-33                           51.35  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           56 LBG-33                           47.52  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           56 LBG-33                         1:54.63  
       52.63  1:54.63                                                      
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         57 SDSM-44                        5:47.71  
       35.24  1:15.39  2:01.59  2:48.26  3:40.96  4:33.11  5:10.82  5:47.71
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jewell, Carol             63 NOVA-33                        7:25.56  
       41.60  1:24.94  2:09.90  2:55.12  3:40.48  4:26.11  5:11.17  5:56.42
     6:41.31  7:25.56                                                      
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jewell, Carol             63 NOVA-33                          37.37  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               65 SDSM-44                          33.34  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               65 SDSM-44                        1:12.44  
       34.46  1:12.44                                                      
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               65 SDSM-44                          41.49  
  2 Gregoire, Eugenia         69 CVYM-33                          50.99  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregoire, Eugenia         69 CVYM-33                        1:56.38  
       54.62  1:56.38                                                      
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               65 SDSM-44                          36.92  
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               65 SDSM-44                        6:30.82  
       41.63  1:32.60  2:23.63  3:12.83  4:12.15  5:10.09  5:51.21  6:30.82
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        73 NOVA-33                          43.89  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        73 NOVA-33                        1:39.59  
       48.24  1:39.59                                                      
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        73 NOVA-33                       18:45.03  
       50.70  1:47.56  2:44.19  3:40.64  4:37.10  5:34.09  6:30.81  7:27.74
     8:24.92  9:21.73 10:18.18 11:14.79 12:11.02 13:07.49 14:05.14 15:01.42
    15:58.60 16:55.47 17:51.31 18:45.03                                    
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        73 NOVA-33                          51.45  
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            87 GWSC-33                        3:52.40  
       51.04  1:49.87  2:50.98  3:52.40                                    
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            87 GWSC-33                        9:58.80  
       53.40  1:52.79  2:53.17  3:54.42  4:55.24  5:56.51  6:57.90  7:59.18
     8:59.82  9:58.80                                                      
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DiBernardo, Dominic       19 SMSC-33                          25.67  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dideum, Patrick J         24 NOVA-33                          52.50  
       24.58    52.50                                                      
  2 DiBernardo, Dominic       19 SMSC-33                          55.35  
       26.87    55.35                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dideum, Patrick J         24 NOVA-33                        1:56.65  
       27.00    56.68  1:27.23  1:56.65                                    
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DiBernardo, Dominic       19 SMSC-33                        5:53.15  
       30.16  1:03.55  1:38.34  2:14.31  2:50.86  3:27.60  4:04.62  4:41.63
     5:18.68  5:53.15                                                      
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Austin C             23 UCI-33                           30.57  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Austin C             23 UCI-33                           32.22  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Austin C             23 UCI-33                         1:10.07  
       33.05  1:10.07                                                      
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dideum, Patrick J         24 NOVA-33                          26.31  
  2 DiBernardo, Dominic       19 SMSC-33                          26.75  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Austin C             23 UCI-33                         1:03.16  
       29.29  1:03.16                                                      
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Austin C             23 UCI-33                         2:22.36  
       29.64  1:04.04  1:46.43  2:22.36                                    
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malagrino, Dylan          27 SSM-44                           21.89  
  2 Holliday, Den             26 GWSC-33                          24.15  
  3 Link, Jason               26 GWSC-33                          24.37  
  4 Uchitel, Dmitry           25 Las Vegas-33                     24.71  
  5 Dahl, Kris                28 NOVA-33                          25.37  
  6 Sethna, Dorab N           25 SCMC-33                          26.11  
  7 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                           27.88  
  8 Clark, Kevin              27 LBG-33                           29.11  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malagrino, Dylan          27 SSM-44                           49.39  
       24.08    49.39                                                      
  2 Holliday, Den             26 GWSC-33                          52.54  
       25.66    52.54                                                      
  3 Harmon, Grady S           27 MSCM-33                          53.83  
       26.27    53.83                                                      
  4 Dahl, Kris                28 NOVA-33                          55.71  
       26.63    55.71                                                      
  5 Link, Jason               26 GWSC-33                          56.89  
       27.33    56.89                                                      
  6 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                         1:00.63  
       28.56  1:00.63                                                      
  7 Clark, Kevin              27 LBG-33                         1:03.91  
       30.52  1:03.91                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oktauian, Audy            28 Nemsc-33                       1:49.31  
       26.47    54.98  1:22.49  1:49.31                                    
  2 Holliday, Den             26 GWSC-33                        1:56.79  
       28.06    57.51  1:27.36  1:56.79                                    
  3 Kaufman, Jon              29 WH2O-33                        2:03.57  
       29.13  1:00.50  1:32.43  2:03.57                                    
  4 Dahl, Kris                28 NOVA-33                        2:04.89  
       29.10    59.90  1:31.95  2:04.89                                    
  5 Royer, David J            27 LBG-33                         2:31.78  
       31.55  1:08.08  1:48.69  2:31.78                                    
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaufman, Jon              29 WH2O-33                        5:49.78  
       32.00  1:06.39  1:42.31  2:18.92  2:55.05  3:30.95  4:06.76  4:42.63
     5:17.52  5:49.78                                                      
  2 Royer, David J            27 LBG-33                         7:27.44  
       35.40                                               5:54.13         
     7:27.63  7:27.44                                                      
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oktauian, Audy            28 Nemsc-33                         55.68  
       27.02    55.68                                                      
  2 Worrell, Stephan          27 WH2O-33                        1:04.16  
       31.60  1:04.16                                                      
  3 Clark, Kevin              27 LBG-33                         1:20.11  
       39.16  1:20.11                                                      
  4 Royer, David J            27 LBG-33                         1:31.61  
       44.11  1:31.61                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worrell, Stephan          27 WH2O-33                          30.98  
  2 Harmon, Grady S           27 MSCM-33                          31.36  
  3 Uchitel, Dmitry           25 Las Vegas-33                     32.51  
  4 Sethna, Dorab N           25 SCMC-33                          33.15  
  5 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                           36.79  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oktauian, Audy            28 Nemsc-33                         58.66  
       27.70    58.66                                                      
  2 Worrell, Stephan          27 WH2O-33                        1:06.07  
       31.12  1:06.07                                                      
  3 Harmon, Grady S           27 MSCM-33                        1:08.70  
       32.38  1:08.70                                                      
  4 Royer, David J            27 LBG-33                         1:25.44  
       40.98  1:25.44                                                      
  5 Clark, Kevin              27 LBG-33                         1:31.21  
       41.83  1:31.21                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malagrino, Dylan          27 SSM-44                           24.84  
  2 Worrell, Stephan          27 WH2O-33                          26.16  
  3 Harmon, Grady S           27 MSCM-33                          26.54  
  4 Uchitel, Dmitry           25 Las Vegas-33                     27.09  
  5 Vidaurri, Rudy H          25 MVN-33                           27.45  
  6 Ramirez, Miguel           26 LBG-33                           28.88  
  7 Sethna, Dorab N           25 SCMC-33                          29.27  
  8 Royer, David J            27 LBG-33                           39.93  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oktauian, Audy            28 Nemsc-33                         52.04  
       24.51    52.04                                                      
  2 Clark, Kevin              27 LBG-33                         1:21.82  
       37.85  1:21.82                                                      
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oktauian, Audy            28 Nemsc-33                         53.86  
       25.18    53.86                                                      
  2 Malagrino, Dylan          27 SSM-44                           58.37  
       27.06    58.37                                                      
  3 Sethna, Dorab N           25 SCMC-33                        1:07.79  
       31.58  1:07.79                                                      
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worrell, Stephan          27 WH2O-33                        2:09.63  
       27.85  1:01.80  1:38.43  2:09.63                                    
  2 Kaufman, Jon              29 WH2O-33                        2:21.81  
       29.26  1:06.50  1:48.85  2:21.81                                    
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, David R           31 SDSM-44                          23.08  
  2 Ismail, Aly               30 MVN-33                           24.36  
  3 Murphy, Liam N            33 NOVA-33                          26.41  
  4 Brisbane, Craig           30 SP - Unattached-33               26.94  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        33 MVN-33                           57.91  
       27.89    57.91                                                      
  2 Wiersma, Lenny            34 SMSC-33                          59.99  
       29.30    59.99                                                      
  3 Brisbane, Craig           30 SP - Unattached-33             1:01.64  
       29.19  1:01.64                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiersma, Lenny            34 SMSC-33                        2:07.76  
       29.72  1:02.49  1:35.72  2:07.76                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiersma, Lenny            34 SMSC-33                        5:33.13  
       30.91  1:04.95  1:39.13  2:13.50  2:47.53  3:21.21  3:54.68  4:28.34
     5:01.72  5:33.13                                                      
  2 Villarete, Andy D         34 MVN-33                         5:49.80  
       31.65  1:06.96  1:42.97  2:19.11  2:55.62  3:31.89  4:08.45  4:43.88
     5:17.02  5:49.80                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Villarete, Andy D         34 MVN-33                           27.12  
  2 Brisbane, Craig           30 SP - Unattached-33               32.74  
  3 Liv, Jeff                 32 LBG-33                           33.36  
  4 Murphy, Liam N            33 NOVA-33                          35.57  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Villarete, Andy D         34 MVN-33                         1:01.05  
       29.79  1:01.05                                                      
  2 Kolarov, Michael C        33 MVN-33                         1:04.84  
       31.76  1:04.84                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liv, Jeff                 32 LBG-33                           31.94  
  2 Kremers, Brian            32 LBG-33                           32.62  
  3 Brisbane, Craig           30 SP - Unattached-33               34.51  
  4 Davis, Adam J             32 MSCM-33                          36.05  
  5 Murphy, Liam N            33 NOVA-33                          36.83  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liv, Jeff                 32 LBG-33                         1:10.70  
       33.56  1:10.70                                                      
  2 Kolarov, Michael C        33 MVN-33                         1:11.57  
       34.38  1:11.57                                                      
  3 Villarete, Andy D         34 MVN-33                         1:12.12  
       34.13  1:12.12                                                      
  4 Kremers, Brian            32 LBG-33                         1:14.14  
       35.73  1:14.14                                                      
  5 Murphy, Liam N            33 NOVA-33                        1:21.94  
       39.84  1:21.94                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, David R           31 SDSM-44                          24.38  
  2 Ismail, Aly               30 MVN-33                           26.50  
  3 Villarete, Andy D         34 MVN-33                           26.62  
  4 Kremers, Brian            32 LBG-33                           26.96  
  5 Murphy, Liam N            33 NOVA-33                          28.65  
  6 Liv, Jeff                 32 LBG-33                           28.87  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        33 MVN-33                         1:07.89  
       32.24  1:07.89                                                      
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Brisbane, Craig           30 SP - Unattached-33                  DQ  
       34.73       DQ                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steed, Steve              35 MVN-33                           22.71  
  2 Bethke, Danny             38 SP - Unattached-33               23.72  
  3 Brotherton, Rick M        37 MVN-33                           23.95  
  4 Murphy, Tim               36 SDSM-44                          24.00  
  5 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                          24.11  
  6 Seale, Greg A             39 SDSM-44                          25.27  
  7 Maggiore, Mike A          38 SP - Unattached-33               25.37  
  8 Schilling, James P        39 MVN-33                           30.80  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steed, Steve              35 MVN-33                           49.66  
       24.00    49.66                                                      
  2 Whatley, Devin            37 Ojai-33                          51.55  
       24.44    51.55                                                      
  3 Salkeld, Mark J           35 SSM-44                           51.72  
       25.15    51.72                                                      
  4 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                          53.13  
       25.20    53.13                                                      
  5 Seale, Greg A             39 SDSM-44                          54.38  
       26.21    54.38                                                      
  6 Ogorzelec, Gregg A        39 WH2O-33                          54.81  
       26.52    54.81                                                      
  7 Murphy, Tim               36 SDSM-44                          56.07  
       28.30    56.07                                                      
  8 Maggiore, Mike A          38 SP - Unattached-33               56.99  
       26.49    56.99                                                      
  9 Kane, Bill                35 SOBA-33                          58.27  
       28.06    58.27                                                      
 10 Schilling, James P        39 MVN-33                         1:12.90  
       33.02  1:12.90                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Sean C             35 CARL-44                        1:48.59  
       25.81    54.09  1:22.09  1:48.59                                    
  2 Salkeld, Mark J           35 SSM-44                         1:53.18  
       26.69    55.78  1:24.57  1:53.18                                    
  3 Whatley, Devin            37 Ojai-33                        1:54.19  
       27.09    56.06  1:25.14  1:54.19                                    
  4 Shade, Matthew J          39 SDSM-44                        2:00.94  
       28.39    59.39  1:30.50  2:00.94                                    
  5 Seale, Greg A             39 SDSM-44                        2:01.96  
       26.84    56.04  1:28.50  2:01.96                                    
  6 Ogorzelec, Gregg A        39 WH2O-33                        2:02.01  
       29.44  1:00.43  1:31.84  2:02.01                                    
  7 Kane, Bill                35 SOBA-33                        2:11.07  
       30.33  1:03.55  1:38.37  2:11.07                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Sean C             35 CARL-44                        4:57.41  
       27.67    57.85  1:28.14  1:58.28  2:28.32  2:58.63  3:28.62  3:58.93
     4:29.29  4:57.41                                                      
  2 Seale, Greg A             39 SDSM-44                        5:29.96  
       30.88  1:04.19  1:37.35  2:11.07  2:44.60  3:17.68  3:50.86  4:23.91
     4:57.78  5:29.96                                                      
  3 Ogorzelec, Gregg A        39 WH2O-33                        5:33.77  
       30.08  1:03.31  1:37.63  2:11.69  2:45.96  3:20.36  3:54.55  4:28.34
     5:01.59  5:33.77                                                      
  4 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                        6:01.34  
       31.48  1:07.30  1:45.57  2:22.95  3:00.31  3:37.14  4:13.41  4:50.01
     5:25.94  6:01.34                                                      
  5 Kane, Bill                35 SOBA-33                        6:06.86  
       31.82  1:07.49  1:44.24  2:21.63  2:59.07  3:36.28  4:13.89  4:50.92
     5:29.16  6:06.86                                                      
  6 Dillon, Matthew C         36 LBG-33                         6:54.65  
       37.90  1:18.36  1:58.97  2:41.66  3:24.35  4:06.99  4:49.64  5:32.85
     6:15.22  6:54.65                                                      
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           38 SDSM-44                       11:26.40  
       32.83  1:07.90  1:42.12  2:16.91  2:51.20  3:25.85  3:59.98  4:34.39
     5:08.33  5:41.98  6:15.76  6:50.21  7:24.82  8:00.37  8:35.17  9:09.92
     9:44.81 10:19.69 10:53.24 11:26.40                                    
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steed, Steve              35 MVN-33                           28.59  
  2 Theders, Nick P           37 MVN-33                           28.89  
  3 Brotherton, Rick M        37 MVN-33                           30.08  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salkeld, Mark J           35 SSM-44                           57.99  
       28.75    57.99                                                      
  2 Theders, Nick P           37 MVN-33                         1:01.64  
       29.97  1:01.64                                                      
  3 Jones, Kenton R           38 SDSM-44                        1:02.82  
       30.99  1:02.82                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bethke, Danny             38 SP - Unattached-33               30.92  
  2 Brotherton, Rick M        37 MVN-33                           33.84  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, James P        39 MVN-33                         1:42.98  
       48.53  1:42.98                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shade, Matthew J          39 SDSM-44                          26.02  
  2 Murphy, Tim               36 SDSM-44                          26.19  
  3 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                          26.32  
  4 Brotherton, Rick M        37 MVN-33                           26.53  
  5 Maggiore, Mike A          38 SP - Unattached-33               28.71  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shade, Matthew J          39 SDSM-44                          56.89  
       26.92    56.89                                                      
  2 Jones, Kenton R           38 SDSM-44                        1:01.51  
       28.73  1:01.51                                                      
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salkeld, Mark J           35 SSM-44                           59.45  
       27.31    59.45                                                      
  2 Shade, Matthew J          39 SDSM-44                        1:03.15  
       29.41  1:03.15                                                      
  3 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                        1:05.32  
       28.75  1:05.32                                                      
  4 Theders, Nick P           37 MVN-33                         1:05.77  
       29.39  1:05.77                                                      
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kane, Bill                35 SOBA-33                        2:46.73  
       33.82  1:20.30  2:07.87  2:46.73                                    
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christl, John F           43 SCSM-33                          23.40  
  2 Ozun, Sabri               42 Las Vegas-33                     24.42  
  3 Camacho, Ray              41 MSCM-33                          27.35  
  4 Conferti, Ronald L        41 SP - Unattached-33               29.42  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Becker, John C            41 ROSE-33                          57.43  
       27.86    57.43                                                      
  2 Hale, Wes                 42 NOVA-33                        1:14.13  
       36.37  1:14.13                                                      
  3 Conferti, Ronald L        41 SP - Unattached-33             1:15.38  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              44 NOVA-33                        1:58.75  
       26.78    56.52  1:27.64  1:58.75                                    
  2 Gardner, Nick             40 UCLA-33                        2:13.28  
       29.58  1:02.95  1:38.05  2:13.28                                    
  3 Ozun, Sabri               42 Las Vegas-33                   2:18.38  
       29.84  1:04.51  1:41.17  2:18.38                                    
  4 Ryan, Robert Jr           40 SDSM-44                        2:20.34  
       31.73  1:07.40  2:20.43  2:20.34                                    
  5 Reis, Raul                41 LBG-33                         2:25.48  
       33.40  1:09.24  1:47.20  2:25.48                                    
  6 Hale, Wes                 42 NOVA-33                        2:40.76  
       37.49  1:17.11  1:58.81  2:40.76                                    
  7 Panero, Rik               41 LBG-33                         3:07.99  
       42.07  1:28.91  2:18.46  3:07.99                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segreto, Stephen J        42 LBG-33                         5:25.57  
       30.22  1:03.21  1:36.78  2:10.52  2:43.61  3:16.28  3:49.08  4:21.69
     4:53.81  5:25.57                                                      
  2 Becker, John C            41 ROSE-33                        5:33.90  
       30.86  1:04.44  1:38.21  2:12.58  2:46.01  3:19.59  3:53.61  4:27.34
     5:01.26  5:33.90                                                      
  3 Gardner, Nick             40 UCLA-33                        6:20.29  
       32.28  1:08.38  1:46.06  2:24.90  3:04.06  3:43.23  4:22.41  5:01.99
     5:41.90  6:20.29                                                      
  4 Reis, Raul                41 LBG-33                         6:42.68  
       36.91  1:16.37  1:57.30  2:38.24  3:20.31  4:02.16  4:44.20  5:24.71
     6:04.47  6:42.68                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Panero, Rik               41 LBG-33                           55.71  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Highnote, Allen           41 LBG-33                         1:01.37  
       30.32  1:01.37                                                      
  2 Shumate, Tim              44 NOVA-33                        1:03.62  
       30.87  1:03.62                                                      
  3 Panero, Rik               41 LBG-33                         2:04.01  
       59.58  2:04.01                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Robert Jr           40 SDSM-44                          32.18  
  2 Ozun, Sabri               42 Las Vegas-33                     32.74  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               42 Las Vegas-33                     26.19  
  2 Becker, John C            41 ROSE-33                          29.15  
  3 Savage, Mark              43 SCAQ-33                          29.50  
  4 Camacho, Ray              41 MSCM-33                          29.69  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              44 NOVA-33                        1:01.23  
       28.06  1:01.23                                                      
  2 Camacho, Ray              41 MSCM-33                        1:09.96  
       31.59  1:09.96                                                      
  3 Panero, Rik               41 LBG-33                         1:53.87  
       54.47  1:53.87                                                      
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Abel S              41 MVN-33                         1:06.09  
       31.42  1:06.09                                                      
  2 Savage, Mark              43 SCAQ-33                        1:09.20  
       32.02  1:09.20                                                      
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               42 Las Vegas-33                   2:20.14  
       29.25  1:06.69  1:47.79  2:20.14                                    
  2 Whatloy, Julian           42 SP - Unattached-33             2:24.69  
       30.65  1:09.91  1:51.92  2:24.69                                    
  3 Becker, John C            41 ROSE-33                        2:26.96  
       31.22  1:09.91  1:55.02  2:26.96                                    
  4 Panero, Rik               41 LBG-33                         3:44.43  
       48.36  1:55.35  2:55.08  3:44.43                                    
 -- Hale, Wes                 42 NOVA-33                             DQ  
       42.40  1:31.63  2:28.85       DQ                                    
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whatloy, Julian           42 SP - Unattached-33             5:13.29  
       33.19  1:12.39  1:54.44  2:36.84  3:22.22  4:06.76  4:41.75  5:13.29
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            46 SCSM-33                          25.01  
  2 Taylor, Jeff              49 MVN-33                           25.18  
  3 Livingston, Gerald        47 SDSM-44                          25.43  
  4 Willment, Steven P        47 MVN-33                           25.59  
  5 Hoffman, Kenneth          47 MVN-33                           25.81  
  6 Albright, Philip          46 MVN-33                           25.88  
  7 Austin, Tony              48 SCAQ-33                          26.30  
  8 Carlsen, Richard L        46 MVN-33                           26.54  
  9 Beza, Ion A               47 SDSM-44                          27.93  
 10 Schumucker, Steve         48 NOVA-33                          30.22  
 11 DeMauro, William S        46 MVN-33                           31.35  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steven P        47 MVN-33                           54.77  
       26.57    54.77                                                      
  2 Livingston, Gerald        47 SDSM-44                          55.24  
       26.92    55.24                                                      
  3 Deloney, Wayne            46 SCSM-33                          56.09  
       26.89    56.09                                                      
  4 Albright, Philip          46 MVN-33                           56.96  
       27.25    56.96                                                      
  5 Taylor, Jeff              49 MVN-33                           57.23  
       28.49    57.23                                                      
  6 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           58.03  
       27.02    58.03                                                      
  7 Cross, Marc K             47 SP - Unattached-33               59.14  
       28.13    59.14                                                      
  8 Beza, Ion A               47 SDSM-44                          59.44  
       28.77    59.44                                                      
  9 Austin, Tony              48 SCAQ-33                          59.54  
       28.60    59.54                                                      
 10 Carlsen, Richard L        46 MVN-33                         1:02.20  
       29.21  1:02.20                                                      
 11 Kelly, Brian R            47 SDSM-44                        1:06.37  
       32.11  1:06.37                                                      
 12 Schumucker, Steve         48 NOVA-33                        1:08.66  
       33.00  1:08.66                                                      
 13 DeMauro, William S        46 MVN-33                         1:11.40  
       34.63  1:11.40                                                      
 14 Parnes, Barton E          49 LBG-33                         1:23.44  
       38.82  1:23.44                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steven P        47 MVN-33                         2:00.31  
       27.37    56.38  1:27.12  2:00.31                                    
  2 Cholodenko, Don K         49 NOVA-33                        2:06.10  
       28.92  1:00.56  1:33.19  2:06.10                                    
  3 Beza, Ion A               47 SDSM-44                        2:11.96  
       29.51  1:02.54  1:36.72  2:11.96                                    
  4 Von Hoffman, Gerald       49 NOVA-33                        2:26.87  
       32.24  1:08.88  1:47.12  2:26.87                                    
  5 Kelly, Brian R            47 SDSM-44                        2:27.37  
       33.88  1:10.78  1:48.88  2:27.37                                    
  6 Schumucker, Steve         48 NOVA-33                        2:28.55  
       34.09  1:12.18  1:51.74  2:28.55                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Tom                 49 LBG-33                         5:35.19  
       30.65  1:03.63  1:36.63  2:11.06  2:45.43  3:19.89  3:54.03  4:28.20
     5:02.41  5:35.19                                                      
  2 Cholodenko, Don K         49 NOVA-33                        5:36.44  
       30.95  1:04.69  1:38.97  2:13.50  2:47.90  3:22.00  3:55.83  4:29.76
     5:03.42  5:36.44                                                      
  3 Reimers, Richard F        47 MVN-33                         5:58.19  
       33.80  1:09.80  1:46.09  2:22.89  2:59.72  3:36.56  4:12.79  4:48.64
     5:24.17  5:58.19                                                      
  4 Pawloski, Michael C       48 ELER-33                        6:29.80  
       33.61  1:09.56  1:47.60  2:26.39  3:05.42  3:45.11  4:25.71  5:06.91
     5:48.62  6:29.80                                                      
  5 Kelly, Brian R            47 SDSM-44                        7:00.05  
       37.81  1:18.63  2:00.96  2:43.48  3:25.62  4:08.47  4:51.56  5:35.20
     6:18.04  7:00.05                                                      
  6 DeMauro, William S        46 MVN-33                         7:20.50  
       38.64  1:21.98  2:06.60  2:51.03  3:36.84  4:21.17  5:06.83  5:52.01
     6:36.50  7:20.50                                                      
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Kenneth          47 MVN-33                        11:45.51  
       34.44  1:10.49  1:46.16  2:21.90  2:57.58  3:32.92  4:08.41  4:44.09
     5:19.77  5:55.47  6:30.83  7:06.35  7:41.91  8:17.20  8:52.33  9:27.43
    10:02.60 10:37.48 11:11.96 11:45.51                                    
  2 Beza, Ion A               47 SDSM-44                       12:47.87  
       34.66  1:13.42  1:53.40  2:33.30  3:12.62  3:52.17  4:30.99  5:09.07
     5:47.18  6:25.42  7:04.03  7:42.49  8:21.03  8:59.62  9:38.35 10:16.56
    10:54.64 11:32.97 12:11.35 12:47.87                                    
  3 Kelly, Brian R            47 SDSM-44                       14:31.45  
       39.92  1:22.60  2:05.20  2:48.82  3:30.50  4:13.08  4:56.01  5:39.33
     6:22.75  7:06.52  7:50.83  8:34.99  9:19.38 10:04.04 10:48.35 11:33.10
    12:17.85 13:04.32 13:48.25 14:31.45                                    
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasku, Frank              45 NOVA-33                          28.06  
  2 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           31.37  
  3 Livingston, Gerald        47 SDSM-44                          32.74  
  4 Reichle, Luke             49 MSCM-33                          40.41  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patno, Brian C            49 SP - Unattached-33             1:02.16  
       29.42  1:02.16                                                      
  2 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                         1:08.62  
       32.48  1:08.62                                                      
  3 Hayden, Peter A           48 MSCM-33                        1:09.88  
       33.98  1:09.88                                                      
  4 Parnes, Barton E          49 LBG-33                         1:32.90  
       43.31  1:32.90                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            45 NOVA-33                          31.31  
  2 Cholodenko, Don K         49 NOVA-33                          33.43  
  3 Schumucker, Steve         48 NOVA-33                          39.35  
  4 Reichle, Luke             49 MSCM-33                          42.68  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerald       49 NOVA-33                        1:07.27  
       31.04  1:07.27                                                      
  2 Tongate, Terry            45 NOVA-33                        1:07.35  
       32.36  1:07.35                                                      
  3 Cholodenko, Don K         49 NOVA-33                        1:13.00  
       34.57  1:13.00                                                      
  4 Parnes, Barton E          49 LBG-33                         1:35.04  
       44.90  1:35.04                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wasku, Frank              45 NOVA-33                          25.05  
  2 Taylor, Jeff              49 MVN-33                           26.25  
  3 Deloney, Wayne            46 SCSM-33                          26.99  
  4 Livingston, Gerald        47 SDSM-44                          28.28  
  5 Borzone, Raymond E        47 MVN-33                           28.55  
  6 Hoffman, Kenneth          47 MVN-33                           28.74  
  7 Carlsen, Richard L        46 MVN-33                           29.57  
  7 Cross, Marc K             47 SP - Unattached-33               29.57  
  9 Bonand, Greg              49 NOVA-33                          30.70  
 10 Schumucker, Steve         48 NOVA-33                          40.65  
 11 Parnes, Barton E          49 LBG-33                           46.22  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patno, Brian C            49 SP - Unattached-33               58.57  
       26.43    58.57                                                      
  2 Hoffman, Kenneth          47 MVN-33                         1:04.34  
       31.00  1:04.34                                                      
  3 Hayden, Peter A           48 MSCM-33                        1:09.50  
       33.50  1:09.50                                                      
  4 Bonand, Greg              49 NOVA-33                        1:10.21  
       33.46  1:10.21                                                      
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Richard L        46 MVN-33                         1:10.40  
       32.65  1:10.40                                                      
  2 Hayden, Peter A           48 MSCM-33                        1:11.25  
       33.32  1:11.25                                                      
  3 Bonand, Greg              49 NOVA-33                        1:12.31  
       33.20  1:12.31                                                      
  4 Reichle, Luke             49 MSCM-33                        1:21.26  
       37.81  1:21.26                                                      
  5 DeMauro, William S        46 MVN-33                         1:26.61  
       42.56  1:26.61                                                      
  6 Parnes, Barton E          49 LBG-33                         1:33.46  
       43.67  1:33.46                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerald       49 NOVA-33                        2:12.89  
       27.39  1:03.87  1:42.17  2:12.89                                    
  2 Cholodenko, Don K         49 NOVA-33                        2:20.79  
       30.46  1:07.07  1:47.19  2:20.79                                    
  3 Bonand, Greg              49 NOVA-33                        2:37.99  
       33.56  1:14.35  2:00.85  2:37.99                                    
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Kenneth          47 MVN-33                         5:08.86  
       33.37  1:10.28  1:53.50  2:34.32  3:17.18  3:59.33  4:36.31  5:08.86
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Michael R        51 SP - Unattached-33               25.72  
  2 Springer, Tim C           52 SCSM-33                          25.87  
  3 Longworth, Mark J         51 MVN-33                           26.02  
  4 Hall, Dave                50 SP - Unattached-33               27.44  
  5 Astudillo, Fabio          53 SDSM-44                          29.35  
  6 Chao, CooChung  (Jj)      50 MVN-33                           30.71  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Dermott, Bart J        50 SDSM-44                          53.90  
       26.32    53.90                                                      
  2 Springer, Tim C           52 SCSM-33                          55.84  
       25.75    55.84                                                      
  3 Staeb, Roland W           52 SCSM-33                          56.77  
       27.52    56.77                                                      
  4 Longworth, Mark J         51 MVN-33                           58.78  
       28.28    58.78                                                      
  5 Hall, Dave                50 SP - Unattached-33               59.53  
       29.12    59.53                                                      
  6 Shepler, Bob T            53 SCMC-33                        1:06.98  
       32.29  1:06.98                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Dermott, Bart J        50 SDSM-44                        1:58.81  
       28.45    58.98  1:29.52  1:58.81                                    
  2 Staeb, Roland W           52 SCSM-33                        2:02.47  
       28.00    59.18  1:31.20  2:02.47                                    
  3 Heather, Michael R        51 SP - Unattached-33             2:23.68  
       31.18  1:05.93  1:44.08  2:23.68                                    
  4 Shepler, Bob T            53 SCMC-33                        2:27.78  
       33.46  1:10.92  1:49.58  2:27.78                                    
  5 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                         2:39.22  
       35.58  1:14.86  1:56.75  2:39.22                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Tim              50 FMT-33                         5:26.74  
       30.25  1:02.64  1:35.25  2:08.54  2:42.30  3:15.83  3:49.32  4:22.68
     4:55.57  5:26.74                                                      
  2 Staeb, Roland W           52 SCSM-33                        5:40.57  
       29.55  1:02.42  1:36.72  2:11.50  2:46.51  3:21.38  3:56.82  4:31.84
     5:06.58  5:40.57                                                      
  3 Adams, Daniel P           50 WH2O-33                        5:57.51  
       32.99  1:07.94  1:43.81  2:20.00  2:56.39  3:32.51  4:08.94  4:45.44
     5:22.08  5:57.51                                                      
  4 Snow, Byron R             53 MVN-33                         6:24.40  
       35.17  1:13.02  1:51.92  2:31.28  3:10.89  3:50.30  4:29.42  5:08.17
     5:46.87  6:24.40                                                      
  5 Shepler, Bob T            53 SCMC-33                        6:39.33  
       35.27  1:14.49  1:54.88  2:35.38  3:15.86  3:56.32  4:37.07  5:18.05
     5:59.46  6:39.33                                                      
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snow, Byron R             53 MVN-33                        13:14.01  
       36.18  1:13.87  1:53.37  2:32.67  3:12.31  3:51.37  4:31.22  5:11.53
     5:51.73  6:31.99  7:12.49  7:52.84  8:32.93  9:13.38  9:53.75 10:33.89
    11:14.27 11:54.80 12:35.11 13:14.01                                    
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shepler, Bob T            53 SCMC-33                          39.10  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staeb, Roland W           52 SCSM-33                        1:07.09  
       32.86  1:07.09                                                      
  2 Heather, Michael R        51 SP - Unattached-33             1:11.63  
       35.02  1:11.63                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delear, David             51 Csa-33                           33.37  
  2 Yarwood, Michael          51 NOVA-33                          33.43  
  3 Chao, CooChung  (Jj)      50 MVN-33                           36.15  
  4 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                           37.57  
  5 Ferguson, Howard          51 LBG-33                           39.36  
  6 Shepler, Bob T            53 SCMC-33                          39.45  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delear, David             51 Csa-33                         1:11.60  
       34.13  1:11.60                                                      
  2 Yarwood, Michael          51 NOVA-33                        1:14.83  
       36.42  1:14.83                                                      
  3 Chao, CooChung  (Jj)      50 MVN-33                         1:21.44  
       38.07  1:21.44                                                      
  4 Ferguson, Howard          51 LBG-33                         1:25.36  
       40.71  1:25.36                                                      
  5 Trowbridge, Val K         52 MVN-33                         1:25.96  
       39.96  1:25.96                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Dermott, Bart J        50 SDSM-44                          26.57  
  2 Longworth, Mark J         51 MVN-33                           28.60  
  3 Astudillo, Fabio          53 SDSM-44                          29.75  
  4 Snow, Byron R             53 MVN-33                           30.35  
  5 Ferguson, Howard          51 LBG-33                           32.64  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Dermott, Bart J        50 SDSM-44                          58.37  
       27.97    58.37                                                      
  2 Heather, Michael R        51 SP - Unattached-33             1:01.57  
       28.82  1:01.57                                                      
  3 Astudillo, Fabio          53 SDSM-44                        1:13.39  
       32.68  1:13.39                                                      
  4 Ferguson, Howard          51 LBG-33                         1:21.90  
       34.89  1:21.90                                                      
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yarwood, Michael          51 NOVA-33                        1:07.94  
       31.96  1:07.94                                                      
  2 Adams, Daniel P           50 WH2O-33                        1:08.87  
       32.44  1:08.87                                                      
  3 Hall, Dave                50 SP - Unattached-33             1:09.18  
       31.72  1:09.18                                                      
  4 Snow, Byron R             53 MVN-33                         1:18.02  
       35.22  1:18.02                                                      
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staeb, Roland W           52 SCSM-33                        2:23.47  
       30.75  1:08.07  1:51.22  2:23.47                                    
  2 Adams, Daniel P           50 WH2O-33                        2:27.64  
       31.83  1:09.80  1:53.34  2:27.64                                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          57 NOVA-33                          28.85  
  2 Stock, Ronald C           58 FMT-33                           31.66  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Thomas K          59 MMM-33                         1:14.20  
       34.36  1:14.20                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           56 CTM-33                         2:07.52  
       28.22  1:00.12  1:34.08  2:07.52                                    
  2 Greenberg, Henry          57 NOVA-33                        2:21.81  
       32.36  1:08.68  1:45.57  2:21.81                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           56 CTM-33                         5:48.63  
       32.05  1:06.52  1:42.16  2:18.48  2:54.33  3:30.36  4:05.42  4:41.06
     5:15.77  5:48.63                                                      
  2 Greenberg, Henry          57 NOVA-33                        6:49.40  
       37.97  1:19.72  2:03.54  2:45.60  3:27.39  4:09.10  4:50.02  5:30.70
     6:10.97  6:49.40                                                      
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Thomas K          59 MMM-33                         1:23.29  
       39.82  1:23.29                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          57 NOVA-33                          30.10  
  2 Bourke, Thomas K          59 MMM-33                           37.23  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          57 NOVA-33                        1:11.03  
       33.37  1:11.03                                                      
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bourke, Thomas K          59 MMM-33                         1:27.26  
       39.18  1:27.26                                                      
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           56 CTM-33                         2:29.07  
       29.92  1:11.15  1:57.94  2:29.07                                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overman, Arthur W         61 SCSM-33                          28.38  
  2 Newell, Bruce H           61 UCI-33                           29.02  
  3 Clyne, James L            64 MVN-33                           32.84  
  4 Stewart, Jim M            64 SP - Unattached-33               33.17  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overman, Arthur W         61 SCSM-33                        1:03.28  
       30.92  1:03.28                                                      
  2 Newell, Bruce H           61 UCI-33                         1:11.43  
       32.12  1:11.43                                                      
  3 Clyne, James L            64 MVN-33                         1:13.62  
       34.25  1:13.62                                                      
  4 Stewart, Jim M            64 SP - Unattached-33             1:13.67  
       34.72  1:13.67                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-38                         2:25.50  
       33.79  1:11.73  1:48.68  2:25.50                                    
  2 Clyne, James L            64 MVN-33                         2:47.11  
       37.16  1:18.85  2:03.15  2:47.11                                    
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze (Tex) P   64 HBSC-33                       12:56.07  
       34.03  1:10.98  1:49.06  2:28.00  3:07.10  3:46.96  4:26.38  5:06.18
     5:45.84  6:25.59  7:05.34  7:45.38  8:24.78  9:04.55  9:43.87 10:22.66
    11:02.22 11:41.09 12:19.32 12:56.07                                    
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            64 SP - Unattached-33               42.27  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze (Tex) P   64 HBSC-33                        1:09.33  
       34.49  1:09.33                                                      
  2 Stewart, Jim M            64 SP - Unattached-33             1:27.75  
       42.48  1:27.75                                                      
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overman, Arthur W         61 SCSM-33                          37.78  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-38                         1:05.46  
       30.63  1:05.46                                                      
  2 Haraszti, Tegze (Tex) P   64 HBSC-33                        1:17.07  
       36.58  1:17.07                                                      
  3 Overman, Arthur W         61 SCSM-33                        1:23.18  
       39.74  1:23.18                                                      
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Gary L             60 MVN-33                           32.48  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze (Tex) P   64 HBSC-33                        1:11.83  
       35.02  1:11.83                                                      
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze (Tex) P   64 HBSC-33                        2:33.41  
       34.46  1:13.83  1:58.18  2:33.41                                    
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angell, Tom               65 NOVA-33                          26.73  
  2 Alther, Richard           65 SP - Unattached-33               31.95  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angell, Tom               65 NOVA-33                        1:01.42  
       29.13  1:01.42                                                      
  2 Alther, Richard           65 SP - Unattached-33             1:12.05  
       35.20  1:12.05                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alther, Richard           65 SP - Unattached-33             2:43.26  
       37.52  1:18.26  2:01.44  2:43.26                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             66 NOVA-33                        5:54.90  
       33.27  1:09.04  1:45.28  2:21.71  2:57.82  3:33.57  4:09.16  4:44.75
     5:19.82  5:54.90                                                      
  2 Alther, Richard           65 SP - Unattached-33             7:41.58  
       42.21  1:28.47  2:15.67  3:03.60  3:51.62  4:39.54  5:26.22  6:13.81
     6:59.51  7:41.58                                                      
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alther, Richard           65 SP - Unattached-33            15:43.52  
       40.74  1:26.62  2:14.24  3:02.65  3:51.57  4:39.05  5:26.96  6:15.75
     7:03.49  7:51.73  8:40.24  9:28.29 10:16.99 11:04.89 11:52.88 12:39.99
    13:26.94 14:14.09 15:00.76 15:43.52                                    
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-44                        1:16.14  
       35.14  1:16.14                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-44                          28.81  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-44                        2:28.98  
       30.75  1:10.64  1:53.65  2:28.98                                    
  2 Stewart, Dick             66 NOVA-33                        2:34.64  
       32.30  1:14.96  1:59.75  2:34.64                                    
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-44                        5:28.47  
       33.72  1:13.98  1:57.27  2:39.69  3:24.75  4:10.56  4:49.58  5:28.47
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taft, Peter               70 SCAQ-33                          29.89  
  2 O'Brien, Parry            74 SWM-33                           38.14  
  3 Mc Meekin, Robert F       71 SCMC-33                          42.22  
  4 Schofield, Steven E       74 SWM-33                           42.62  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taft, Peter               70 SCAQ-33                        1:09.10  
       32.20  1:09.10                                                      
  2 Mitchell, Tom             72 SDSM-44                        1:13.14  
       34.62  1:13.14                                                      
  3 Mc Meekin, Robert F       71 SCMC-33                        1:45.85  
       49.12  1:45.85                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            74 SWM-33                         3:03.69  
       39.87  1:25.24  2:14.51  3:03.69                                    
  2 Schofield, Steven E       74 SWM-33                         3:41.40  
       52.50  1:48.81  2:46.10  3:41.40                                    
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belshe, Buddy G           71 HBSC-33                        7:20.91  
       39.73  1:23.10  2:08.04  2:53.17  3:38.54  4:23.58  5:08.10  5:52.45
     6:37.22  7:20.91                                                      
  2 Schofield, Steven E       74 SWM-33                         9:47.79  
       54.49  1:52.38  2:51.67  3:51.74  4:51.54  5:51.45  6:51.39  7:50.78
     8:50.15  9:47.79                                                      
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belshe, Buddy G           71 HBSC-33                       14:26.35  
       38.26  1:20.77  2:04.44  2:48.48  3:32.16  4:15.78  4:59.65  5:43.51
     6:27.23  7:11.04  7:54.92  8:38.61  9:22.36 10:06.22 10:50.23 11:33.90
    12:17.50 13:01.10 13:44.16 14:26.35                                    
  2 Mitchell, Tom             72 SDSM-44                       16:28.97  
       39.77  1:27.17  2:17.07  3:07.39  3:58.25  4:48.76  5:39.95  6:30.33
     7:20.44  8:10.71  9:00.93  9:50.98 10:41.35 11:31.28 12:21.57 13:12.71
    14:02.62 14:52.28 15:41.93 16:28.97                                    
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Connell, Stan          74 HBSC-33                          38.13  
  2 Schofield, Steven E       74 SWM-33                           55.12  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Connell, Stan          74 HBSC-33                        1:23.04  
       40.42  1:23.04                                                      
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schofield, Steven E       74 SWM-33                         1:01.76  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taft, Peter               70 SCAQ-33                          37.04  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Connell, Stan          74 HBSC-33                        1:25.79  
       38.25  1:25.79                                                      
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             72 SDSM-44                        7:03.64  
       44.16  1:39.50  2:35.10  3:32.52  4:31.22  5:30.56  6:17.69  7:03.64
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald           78 SDSM-44                        3:18.45  
       43.31  1:33.73  2:26.76  3:18.45                                    
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald           78 SDSM-44                          50.08  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                          36.40  
  2 Draves, Duane L           80 SDSM-44                          36.41  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                        1:20.96  
       38.11  1:20.96                                                      
  2 Draves, Duane L           80 SDSM-44                        1:22.50  
       38.14  1:22.50                                                      
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, frank M           81 SDSM-44                        2:50.40  
       37.00  1:21.06  2:06.47  2:50.40                                    
  2 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                        3:02.34  
       39.68  1:25.77  2:14.47  3:02.34                                    
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         83 SDSM-44                        8:19.98  
       45.71  1:35.40  2:26.10  3:17.52  4:08.90  4:59.89  5:49.61  6:39.87
     7:31.19  8:19.98                                                      
  2 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        8:36.42  
       46.22  1:37.15  2:30.67  3:23.58  4:16.53  5:08.84  6:01.51  6:53.52
     7:45.32  8:36.42                                                      
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane L           80 SDSM-44                          42.46  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane L           80 SDSM-44                        1:32.03  
       44.19  1:32.03                                                      
  2 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        1:43.85  
       49.97  1:43.85                                                      
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        1:55.09  
       55.03  1:55.09                                                      
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, frank M           81 SDSM-44                        1:32.15  
       42.15  1:32.15                                                      
  2 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        2:00.05  
       55.78  2:00.05                                                      
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Draves, Duane L           80 SDSM-44                        1:40.58  
       46.97  1:40.58                                                      
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               81 SDSM-44                        7:57.52  
       56.78  2:00.08  3:00.28  4:01.38  5:06.39  6:10.45  7:03.46  7:57.52
 
Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christians, Robert W      91 CM-33                            57.61  
 
Men 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christians, Robert W      91 CM-33                          2:14.19  
     1:04.36  2:14.19                                                      
 
Men 90-94 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christians, Robert W      91 CM-33                          1:12.75  
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          2:11.08  
     1) Shore, Susan W43                2) Draper, Tamara W24             
     3) Labelle, Laura L W41            4) Ibarra, Evy W35                
       31.97  1:04.94  1:38.19  2:11.08                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:13.46  
     1) Bounds, Brandy W25              2) Schumacher, Jen W20            
     3) mcGookin, Allison L W31         4) Brown, Michele W31             
       35.78  1:12.72  1:43.16  2:13.46                                    
  2 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          2:27.09  
     1) Draper, Tamara W24              2) Labelle, Laura L W41           
     3) Ibarra, Evy W35                 4) Shore, Susan W43               
       38.73  1:20.16  1:55.85  2:27.09                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:30.00  
     1) Kolarov, Carol E W34            2) Richter, Jennifer L W38        
     3) Jones, Kris A W42               4) Kluss, Carolyn R W44           
       33.08  1:09.45  1:47.76  2:30.00                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:01.62  
     1) Larsen, Ann Marie W35           2) Theders, Wendy A W38           
     3) Batcheller, Jennifer W37        4) Zawistoski, Lisa W W36         
       30.15  1:01.49  1:33.92  2:01.62                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:17.58  
     1) Larsen, Ann Marie W35           2) Batcheller, Jennifer W37       
     3) Zawistoski, Lisa W W36          4) Theders, Wendy A W38           
       33.67  1:12.33  1:46.80  2:17.58                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:41.87  
     1) Dideum, Patrick J M24           2) Bonand, Greg M49               
     3) Murphy, Liam N M33              4) Dahl, Kris M28                 
       27.91    54.10  1:19.19  1:41.87                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:01.49  
     1) Dideum, Patrick J M24           2) Bonand, Greg M49               
     3) Murphy, Liam N M33              4) Dahl, Kris M28                 
       34.10  1:10.22  1:36.21  2:01.49                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             1:41.21  
     1) Steed, Steve M35                2) Theders, Nick P M37            
     3) Kolarov, Michael C M33          4) Hoffman, Kenneth M47           
       26.26    50.22  1:15.42  1:41.21                                    
  2 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          1:47.34  
     1) Hayden, Peter A M48             2) Davis, Adam J M32              
     3) Camacho, Ray M41                4) Harmon, Grady S M27            
       28.26    56.36  1:23.86  1:47.34                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:51.38  
     1) Theders, Nick P M37             2) Kolarov, Michael C M33         
     3) Vidaurri, Rudy H M25            4) Steed, Steve M35               
       29.14  1:01.80  1:28.84  1:51.38                                    
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                                 1:54.53  
     1) Highnote, Allen M41             2) Liv, Jeff M32                  
     3) Kremers, Brian M32              4) Ramirez, Miguel M26            
       29.19  1:00.82  1:27.29  1:54.53                                    
  3 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          1:57.45  
     1) Hayden, Peter A M48             2) Harmon, Grady S M27            
     3) Camacho, Ray M41                4) Davis, Adam J M32              
       31.49  1:01.01  1:30.75  1:57.45                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              1:37.51  
     1) Shade, Matthew J M39            2) Seale, Greg A M39              
     3) Livingston, Gerald M47          4) Jones, Kenton R M38            
       24.05    49.06  1:13.81  1:37.51                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:37.59  
     1) Wasku, Frank M45                2) Von Hoffman, Gerald M49        
     3) Tongate, Terry M45              4) Shumate, Tim M44               
       23.95    48.52  1:11.72  1:37.59                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:49.01  
     1) Wasku, Frank M45                2) Von Hoffman, Gerald M49        
     3) Tongate, Terry M45              4) Shumate, Tim M44               
       28.29    59.65  1:25.44  1:49.01                                    
  2 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              1:52.94  
     1) Seale, Greg A M39               2) Jones, Kenton R M38            
     3) Murphy, Tim M36                 4) Livingston, Gerald M47         
       31.73  1:02.65  1:28.54  1:52.94                                    
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                                 2:40.60  
     1) Panero, Rik M41                 2) Parnes, Barton E M49           
     3) Ferguson, Howard M51            4) Reis, Raul M41                 
       55.73  1:37.46  2:10.59  2:40.60                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:50.45  
     1) Albright, Philip M46            2) Trowbridge, Val K M52          
     3) Borzone, Raymond E M47          4) Willment, Steven P M47         
       25.66    55.48  1:22.81  1:50.45                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:01.42  
     1) Hoffman, Kenneth M47            2) Carlsen, Richard L M46         
     3) Taylor, Jeff M49                4) Longworth, Mark J M51          
       33.62  1:08.95  1:35.24  2:01.42                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:03.47  
     1) Albright, Philip M46            2) Trowbridge, Val K M52          
     3) Borzone, Raymond E M47          4) Willment, Steven P M47         
       33.42  1:09.83  1:38.74  2:03.47                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:03.99  
     1) Cholodenko, Don K M49           2) Yarwood, Michael M51           
     3) Stewart, Dick M66               4) Greenberg, Henry M57           
       31.24  1:04.58  1:35.56  2:03.99                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              2:17.44  
     1) Piemme, frank M M81             2) Schmidt, Jurgen B M83          
     3) Hubbard, Donald M78             4) Arth, Lee C M81                
       30.70  1:06.38  1:42.93  2:17.44                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              2:11.53  
     1) Draves, Duane L M80             2) Arth, Lee C M81                
     3) Piemme, frank M M81             4) Hubbard, Donald M78            
       44.29  1:12.85  1:34.79  2:11.53                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              1:46.36  
     1) Keays, Kathy W24                2) Hughes, David R M31            
     3) Coover, Janet W42               4) Beza, Ion A M47                
       23.29    51.01  1:19.03  1:46.36                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              1:54.93  
     1) Keays, Kathy W24                2) Coover, Janet W42              
     3) Hughes, David R M31             4) Shade, Matthew J M39           
       32.63  1:06.99  1:30.98  1:54.93                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              1:50.89  
     1) Rudolf, Linda K W43             2) Murphy, Tim M36                
     3) Frawley, Tabitha A W31          4) Astudillo, Fabio M53           
       28.99    52.26  1:20.89  1:50.89                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diejo Swim Masters-44  'A'                              2:04.55  
     1) Rudolf, Linda K W43             2) Frawley, Tabitha A W31         
     3) Astudillo, Fabio M53            4) Beza, Ion A M47                
       32.63  1:07.50  1:36.89  2:04.55                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Unattached-33  'A'                                          2:19.02  
     1) Maggiore, Mike A M38            2) Kennon, Julie A W44            
     3) Buchanan, Janet W54             4) Jastrab, James W W38           
       32.46  1:13.36  1:47.98  2:19.02                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:03.38  
     1) Snow, Byron R M53               2) Gould, Gary L M60              
     3) Mitchell, Alison A W51          4) Uthus, Gwen W51                
       28.73    57.31  1:31.26  2:03.38                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:25.03  
     1) Snow, Byron R M53               2) Gould, Gary L M60              
     3) Mitchell, Alison A W51          4) Uthus, Gwen W51                
       40.55  1:23.11  1:54.99  2:25.03                                    


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.