Home USMS Website


 
SPMA 2006 Short Course Meters Championships - Meet Results Team Standings
                                Team Rankings
                          Final Combined Team Scores                              
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Irvine Novaquatics                 NOVA-33        1637  
                2 San Diego Swim Masters             SDSM-01        1557  
                3 Mission Viejo Masters              MVN-33         1412  
                4 Long Beach Grunions                LBG-33         1298  
                5 Ucla Bruin Masters                 UCLA-33        1258.5
                6 Heartland Swim Masters             HSAM-44         556  
                7 Las Vegas Masters                  LVM-33          435  
                8 West Hollywood Aquatics            WH2O-33         392  
                9 Santa Barbara Masters              SBM-3           378.5
               10 Arizona Masters                    ARIZ-48         296  
               11 Mesa Aquatics Masters              MESA-33         295  
               12 Meridian                           MSCM-33         267  
               13 Tamalpais Aquatic Masters          TAM-3           264  
               14 Los Angeles Peninsula Masters      LAPS-33         257  
               15 Ventura County Masters             VCM-33          239  
               16 South Bay Swim Team                SOBA-33         133  
               17 Southern California Aquatic Ma     SCAQ-33         100  
               18 Walnut Creek Masters               WCM-38           99  
               19 Ojai Masters                       OJAI-33          91  
               20 Team Tyr                           TYR-33           87  
               21 Illinois Masters                   IM-21            85  
               22 Rio Grande Swim Club               RGSC-NM          81  
               23 South West Aquatic Masters         SWM-33           73  
               24 Hawaii Masters                     HIMA-39          63  
               24 Carlsbad Swim Masters              CARL-44          63  
               26 Rose Bowl Masters                  ROSE-33          60  
               27 Stanford Masters                   STAN-3           55  
               28 Santa Clarita Masters              SCMC-33          54  
               29 Santa Rosa Masters                 SRM-PC           53  
               29 UC Irvine                          UCI-33           53  
               31 Colorado Masters                   CMS-32           49  
               32 Pacific Northwest Aquatics         PNA-PC           48  
               33 Vacaville Swim Club                VSC-33           46.5
               34 Orange Regional Competitive Aq     ORCA-33          45  
               35 The Olympic Club                   TOC-33           42  
               36 Shore Aquatics Masters             SAM-33           39  
               37 Golden West Swim Club              GWSC-33          36  
               38 Mount San Antonio Masters          MSAM-33          34  
               39 Daland Swim School Masters         DSSM-33          29  
               40 Huntington Beach Swim Club         HBSC-3           27  
               41 Connecticut                        CONN-5           18  
               42 Spma                               SPMA-33          17  
               43 Caltech Masters                    CAL-33            9  
               44 Coast Masters                      CM-33             6  
               45 El Segundo Masters                 SLUG-33           4  
               46 San Francisco Tsunami              SFT-38            2  
               47 Phoenix Sunfish                    PHO-48            1  
      
      
Individual High Point Awards
                             Awarded to 1st Place
                                Final Results

                        18-24 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Kroeger, Lindsey                 24 MESA-33           63  
               2 Moore, Katie                     18 MVN-33            55  
               3 Leeming, Lindsey                 22 LVM-33            46  
 
                         18-24 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Bixler, John                     24 UNAT              47  
               2 Marshall, Mario                  24 SWM-33            36  
               3 Wong, Thomas                     19 UCLA-33           27  
 
                        25-29 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 McIntyre, Erin                   25 MESA-33           63  
               2 DeFelice, Heather                27 SDSM-01           42  
               3 Cole, Jacqueline                 26 LBG-33            41  
 
                         25-29 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Erickson, Ben                    25 LVM-33            57  
               2 Olver, Brian                     29 WH2O-33           54  
               3 Harmon, Grady                    28 MSCM-33           49  
 
                        30-34 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Dodd, Laurie                     34 UCLA-33           63  
               2 Foster, Christen                 31 NOVA-33           49  
               3 Bode, Christy                    30 MVN-33            45  
               3 Deets, Krystal                   30 ORCA-33           45  
 
                         30-34 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Kremers, Brian                   33 LBG-33            53  
               2 Pentland, Matthew                30 SDSM-01           49  
               3 Herlihy, Thomas                  30 MVN-33            46  
 
                        35-39 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Day, Nadine                      36 IM-21             63  
               2 Ibarra, Evelyn                   36 MSCM-33           57  
               3 Nakamatsu, Judith                39 UCLA-33           50  
 
                         35-39 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Rinzler, Marcel                  35 NOVA-33           61  
               2 Magee, Mark                      38 LVM-33            53  
               3 Hamilton, Rick                   39 VSC-33            46.5
 
                        40-44 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Pipes-Neilsen, Karlyn            44 SDSM-01           61  
               2 Augerson, Lisa                   43 MVN-33            58  
               3 Lovell, Surrena                  40 HSAM-44           41  
 
                         40-44 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Shaffer, Mike                    41 VCM-33            63  
               2 Baron, Kurtis                    42 VCM-33            56  
               3 Rodrigues, Gerry                 44 UCLA-33           52  
 
                        45-49 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Simpson, Susanne                 46 NOVA-33           63  
               2 Sherg, Robin                     45 HSAM-44           47  
               3 Mullaney, Amy                    46 ARIZ-48           36  
 
                         45-49 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Morales, John                    48 SRM-PC            53  
               2 Boswell, James                   46 SDSM-01           45  
               3 Carter, Paul                     49 NOVA-33           43  
               3 Deloney, Wayne                   46 MVN-33            43  
 
                        50-54 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Ciraulo, Christie                53 UCLA-33           60  
               2 Crittenden, Leianne              50 WCM-38            59  
               3 Mitchell, Alison                 52 MVN-33            49  
 
                         50-54 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Eldred, Spencer                  50 HIMA-39           63  
               2 Djang, Philipp                   52 RGSC-NM           47  
               3 Phillips, Richard                52 SCAQ-33           46  
 
                        55-59 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Val, Laura                       55 TAM-3             63  
               2 Serianni, Vicki                  55 UCLA-33           56  
               3 Hirakawa, Diane                  57 SDSM-01           48  
 
                         55-59 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Gruber, Glenn                    57 MVN-33            52  
               2 O'Keeffe, Peter                  56 UCLA-33           50  
               3 Kerns, Hubie                     57 VCM-33            45  
 
                        60-64 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Marr, Jackie                     63 SDSM-01           63  
               2 DeVries, Marta                   60 LVM-33            47  
               2 Montrella, Beverly               60 MVN-33            47  
 
                         60-64 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Raffaelli, Larry                 63 VCM-33            57  
               2 Burns, Richard                   63 TAM-3             56  
               3 Anderson, Eric                   62 SOBA-33           49  
               3 Abrahams, Rich                   61 CMS-32            49  
 
                        65-69 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Lund, Lynne                      66 SDSM-01           50  
               2 Geoffrion, Helen                 67 UCLA-33           49  
               3 Glenn, Sylvia                    69 OJAI-33           48  
 
                         65-69 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Freshley, Mike                   65 SDSM-01           63  
               2 Fasbender, Barry                 69 STAN-3            55  
               3 Williams, Frank                  66 SDSM-01           46  
 
                        70-74 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Nielson, Patricia                74 LBG-33            45  
 
                         70-74 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Best, Bob                        74 SDSM-01           63  
               2 Rauch, Willhelm                  72 LVM-33            56  
               3 Mitchell, Tom                    73 SDSM-01           52  
 
                        75-79 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Reed, Nancy                      79 HSAM-44           59  
               2 Graef, Margrit                   75 MVN-33            36  
 
                         75-79 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Rolph, Robert                    75 MVN-33            48  
               2 Kimball, Ken                     76 SDSM-01           27  
               2 McConnell, Stan                  75 HBSC-3            27  
 
                         80-84 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Webster, Dale                    80 SDSM-01           61  
               2 Schmidt, Jurgen                  83 SDSM-01           51  
               3 Piemme, Frank                    81 SDSM-01           36  
 
                        85-89 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Kornfeld, Maurine                85 MVN-33            57  
               2 Simonton, Rita                   88 GWSC-33           36  
 
                         85-89 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Haver, Tom                       88 SDSM-01           45  
      
      
Event Results
Event  1  Mixed 1500 Freestyle
Event  2  Women 400 IM
Event  3  Men 400 IM
Event  4  Mixed 800 Freestyle
Event  5  Women 200 Freestyle
Event  6  Men 200 Freestyle
Event  7  Women 50 Butterfly
Event  8  Men 50 Butterfly
Event  9  Women/Men/Mixed 200 Freestyle Relay
Event 10  Women 100 Backstroke
Event 11  Men 100 Backstroke
Event 12  Women 100 Breaststroke
Event 13  Men 100 Breaststroke
Event 14  Women 200 Butterfly
Event 15  Men 200 Butterfly
Event 16  Women/Men/Mixed 200 Medley Relay
Event 17  Women 50 Freestyle
Event 18  Men 50 Freestyle
Event 19  Women 200 IM
Event 20  Men 200 IM
Event 21  Women/Men/Mixed 400 Freestyle Relay
Event 22  Women 400 Freestyle 
Event 23  Men 400 Freestyle 
Event 24  Women 100 Butterfly
Event 25  Men 100 Butterfly
Event 26  Women 50 Breaststroke
Event 27  Men 50 Breaststroke
Event 28  Women 200 Backstroke
Event 29  Men 200 Backstroke
Event 30  Women/Men/Mixed 400 Medley Relay
Event 31  Women 100 Freestyle
Event 32  Men 100 Freestyle
Event 33  Women 200 Breaststroke
Event 34  Men 200 Breaststroke
Event 35  Women 50 Backstroke
Event 36  Men 50 Backstroke
Event 37  Women 100 IM
Event 38  Men 100 IM
Event 39  Women/Men/Mixed 800 Freestyle Relay


Event 1  Mixed 1500 Freestyle                      Team Standings/Event Results

Event 1  Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.23  11/11/2001 DAWN HECKMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schumacher, Jennifer      21 NOVA-33             21:59.00   19:51.98    9  
                  35.49     1:14.36 (38.87)     1:53.66 (39.30)     2:33.74 (40.08)
        3:13.73 (39.99)     3:54.12 (40.39)     4:34.08 (39.96)     5:13.88 (39.80)
        5:54.10 (40.22)     6:34.05 (39.95)     7:13.75 (39.70)     7:54.14 (40.39)
        8:34.64 (40.50)     9:14.59 (39.95)     9:54.85 (40.26)    10:34.76 (39.91)
       11:14.83 (40.07)    11:55.27 (40.44)    12:34.81 (39.54)    13:14.36 (39.55)
       13:54.48 (40.12)    14:34.45 (39.97)    15:14.29 (39.84)    15:54.49 (40.20)
       16:35.15 (40.66)    17:15.26 (40.11)    17:55.20 (39.94)    18:34.73 (39.53)
       19:13.96 (39.23)    19:51.98 (38.02)                                        
 
Event 1  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON, USA                         
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33             23:00.00   18:08.53    9  
                  33.43     1:08.88 (35.45)     1:44.69 (35.81)     2:20.38 (35.69)
        2:56.03 (35.65)     3:31.87 (35.84)     4:07.88 (36.01)     4:44.15 (36.27)
        5:20.13 (35.98)     5:56.53 (36.40)     6:32.59 (36.06)     7:08.67 (36.08)
        7:44.92 (36.25)     8:20.97 (36.05)     8:57.33 (36.36)     9:33.76 (36.43)
       10:09.89 (36.13)    10:46.32 (36.43)    11:22.87 (36.55)    11:59.36 (36.49)
       12:35.99 (36.63)    13:12.89 (36.90)    13:49.70 (36.81)    14:26.41 (36.71)
       15:03.30 (36.89)    15:40.47 (37.17)    16:17.33 (36.86)    16:54.73 (37.40)
       17:31.91 (37.18)    18:08.53 (36.62)                                        
  2 Wolcott, Dana             33 LBG-33              31:44.00   33:37.69    7  
                  56.85   1:58.97 (1:02.12)   3:03.21 (1:04.24)   4:08.00 (1:04.79)
      5:14.35 (1:06.35)   6:21.56 (1:07.21)   7:27.97 (1:06.41)   8:34.76 (1:06.79)
      9:41.47 (1:06.71)  10:48.64 (1:07.17)  11:56.10 (1:07.46)  13:04.55 (1:08.45)
     14:13.30 (1:08.75)  15:21.66 (1:08.36)  16:29.87 (1:08.21)  17:37.94 (1:08.07)
     18:45.93 (1:07.99)  19:55.48 (1:09.55)  21:05.36 (1:09.88)  22:14.71 (1:09.35)
     23:25.04 (1:10.33)  24:34.20 (1:09.16)  25:45.53 (1:11.33)  26:54.59 (1:09.06)
     28:04.17 (1:09.58)  29:13.58 (1:09.41)  30:21.56 (1:07.98)  31:29.82 (1:08.26)
     32:38.19 (1:08.37)    33:37.69 (59.50)                                        
 
Event 1  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG, USA                           
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              38 HSAM-44             26:00.00   21:20.57    9  
                  42.19     1:26.64 (44.45)     2:11.54 (44.90)     2:56.24 (44.70)
        3:39.12 (42.88)     4:22.49 (43.37)     5:05.74 (43.25)     5:49.14 (43.40)
        6:31.82 (42.68)     7:15.08 (43.26)     7:57.84 (42.76)     8:39.53 (41.69)
        9:22.06 (42.53)    10:05.00 (42.94)    10:47.39 (42.39)    11:30.04 (42.65)
       12:12.52 (42.48)    12:55.36 (42.84)    13:37.87 (42.51)    14:20.27 (42.40)
       15:02.60 (42.33)    15:45.04 (42.44)    16:27.11 (42.07)    17:09.57 (42.46)
       17:51.75 (42.18)    18:33.91 (42.16)    19:16.55 (42.64)    19:58.59 (42.04)
       20:40.38 (41.79)    21:20.57 (40.19)                                        
  2 Richter, Jennfer          38 NOVA-33             27:00.00   25:25.96    7  
                  45.04     1:32.78 (47.74)     2:22.98 (50.20)     3:13.51 (50.53)
        4:04.81 (51.30)     4:56.07 (51.26)     5:47.10 (51.03)     6:37.99 (50.89)
        7:29.46 (51.47)     8:20.20 (50.74)     9:10.74 (50.54)    10:03.15 (52.41)
       10:54.73 (51.58)    11:46.37 (51.64)    12:38.58 (52.21)    13:29.98 (51.40)
       14:21.42 (51.44)    15:14.56 (53.14)    16:06.60 (52.04)    16:58.18 (51.58)
       17:49.23 (51.05)    18:42.05 (52.82)    19:33.19 (51.14)    20:25.91 (52.72)
       21:16.59 (50.68)    22:06.24 (49.65)    22:58.23 (51.99)    23:47.66 (49.43)
       24:36.34 (48.68)    25:25.96 (49.62)                                        
 
Event 1  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:38.37    4/5/2002 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:45.50   12/7/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bachman, Kari             40 RGSC-NM             22:30.00   22:24.90    9  
                  39.27     1:22.82 (43.55)     2:07.36 (44.54)     2:51.98 (44.62)
        3:36.54 (44.56)     4:20.89 (44.35)     5:05.51 (44.62)     5:50.77 (45.26)
        6:36.01 (45.24)     7:20.99 (44.98)     8:05.94 (44.95)     8:50.93 (44.99)
        9:35.87 (44.94)    10:21.69 (45.82)    11:06.62 (44.93)    11:52.24 (45.62)
       12:37.70 (45.46)    13:23.36 (45.66)    14:09.12 (45.76)    14:54.50 (45.38)
       15:39.68 (45.18)    16:24.74 (45.06)    17:09.98 (45.24)    17:55.47 (45.49)
       18:41.31 (45.84)    19:26.24 (44.93)    20:11.56 (45.32)    20:56.82 (45.26)
       21:41.64 (44.82)    22:24.90 (43.26)                                        
 
Event 1  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:49.34   1/28/2006 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 18:55.82  10/10/1998 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33             19:00.00   19:16.38    9  
                  36.52     1:14.24 (37.72)     1:52.50 (38.26)     2:32.03 (39.53)
        3:10.70 (38.67)     3:50.25 (39.55)     4:29.33 (39.08)     5:08.85 (39.52)
        5:48.25 (39.40)     6:27.18 (38.93)     7:06.07 (38.89)     7:45.01 (38.94)
        8:24.04 (39.03)     9:03.20 (39.16)     9:42.07 (38.87)    10:21.20 (39.13)
       11:00.33 (39.13)    11:39.31 (38.98)    12:18.26 (38.95)    12:57.09 (38.83)
       13:35.82 (38.73)    14:14.78 (38.96)    14:52.81 (38.03)    15:31.36 (38.55)
       16:09.77 (38.41)    16:48.47 (38.70)    17:26.53 (38.06)    18:04.48 (37.95)
       18:42.37 (37.89)    19:16.38 (34.01)                                        
  2 Stokols, Niki             49 DSSM-33             21:26.00   21:40.26    7  
                  40.07     1:22.57 (42.50)     2:05.50 (42.93)     2:48.19 (42.69)
        3:31.26 (43.07)     4:14.59 (43.33)     4:57.82 (43.23)     5:41.49 (43.67)
        6:25.42 (43.93)     7:09.09 (43.67)     7:53.20 (44.11)     8:36.87 (43.67)
        9:20.76 (43.89)    10:04.41 (43.65)    10:48.77 (44.36)    11:32.19 (43.42)
       12:15.87 (43.68)    12:59.46 (43.59)    13:43.04 (43.58)    14:26.92 (43.88)
       15:10.56 (43.64)    15:54.22 (43.66)    16:37.84 (43.62)    17:22.07 (44.23)
       18:05.40 (43.33)    18:48.68 (43.28)    19:32.23 (43.55)    20:15.33 (43.10)
       20:58.56 (43.23)    21:40.26 (41.70)                                        
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 MVN-33              25:00.00   23:00.35    9  
                  40.83     1:25.28 (44.45)     2:10.69 (45.41)     2:56.97 (46.28)
        3:43.58 (46.61)     4:30.79 (47.21)     5:17.93 (47.14)     6:04.62 (46.69)
        6:51.87 (47.25)     7:38.91 (47.04)     8:26.03 (47.12)     9:12.82 (46.79)
        9:59.47 (46.65)    10:46.60 (47.13)    11:33.43 (46.83)    12:19.78 (46.35)
       13:06.56 (46.78)    13:53.29 (46.73)    14:39.54 (46.25)    15:25.74 (46.20)
       16:11.61 (45.87)    16:57.65 (46.04)    17:43.79 (46.14)    18:29.38 (45.59)
       19:15.03 (45.65)    20:01.07 (46.04)    20:46.79 (45.72)    21:32.21 (45.42)
       22:17.63 (45.42)    23:00.35 (42.72)                                        
  2 James, Katy               51 ARIZ-48             24:00.00   23:26.14    7  
                  40.99     1:25.44 (44.45)     2:11.36 (45.92)     2:57.83 (46.47)
        3:44.47 (46.64)     4:31.42 (46.95)     5:18.48 (47.06)     6:05.48 (47.00)
        6:52.81 (47.33)     7:39.88 (47.07)     8:27.07 (47.19)     9:14.20 (47.13)
       10:01.75 (47.55)    10:49.54 (47.79)    11:37.11 (47.57)    12:24.55 (47.44)
       13:12.21 (47.66)    13:59.44 (47.23)    14:46.80 (47.36)    15:34.13 (47.33)
       16:21.13 (47.00)    17:08.48 (47.35)    17:56.15 (47.67)    18:43.75 (47.60)
       19:31.37 (47.62)    20:19.22 (47.85)    21:06.80 (47.58)    21:53.95 (47.15)
       22:40.81 (46.86)    23:26.14 (45.33)                                        
  3 Hayes, Patricia           53 LBG-33              32:00.00   26:26.04    6  
                  45.29     1:36.27 (50.98)     2:29.20 (52.93)     3:22.45 (53.25)
        4:15.56 (53.11)     5:09.26 (53.70)     6:02.60 (53.34)     6:56.27 (53.67)
        7:49.50 (53.23)     8:43.16 (53.66)     9:36.59 (53.43)  14:03.18 (4:26.59)
                               16:23.33 ( )                                        
                               17:38.87 ( )                                        
           21:59.81 ( )                                                24:41.30 ( )
       25:34.47 (53.17)    26:26.04 (51.57)                                        
  4 Emerich, Patti            53 HSAM-44             38:50.00   27:40.41    5  
                  51.06     1:45.02 (53.96)     2:40.16 (55.14)     3:36.10 (55.94)
        4:32.23 (56.13)     5:28.17 (55.94)     6:25.65 (57.48)     7:23.23 (57.58)
        8:20.13 (56.90)     9:16.05 (55.92)    10:12.01 (55.96)    11:08.54 (56.53)
       12:05.58 (57.04)    13:01.24 (55.66)    14:00.59 (59.35)    14:56.89 (56.30)
       15:53.46 (56.57)    16:45.68 (52.22)    17:39.29 (53.61)    18:32.67 (53.38)
       19:27.67 (55.00)    20:22.56 (54.89)    21:18.12 (55.56)    22:13.74 (55.62)
       23:08.29 (54.55)    24:03.49 (55.20)    24:57.70 (54.21)    25:53.01 (55.31)
       26:49.10 (56.09)    27:40.41 (51.31)                                        
 
Event 1  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:24.70   10/3/2004 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 21:35.84   3/12/1989 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         59 UCLA-33             26:32.20   25:33.39    9  
                  46.47     1:36.30 (49.83)     2:27.74 (51.44)     3:19.67 (51.93)
        4:11.85 (52.18)     5:03.08 (51.23)     5:54.82 (51.74)     6:46.71 (51.89)
        7:38.12 (51.41)     8:30.14 (52.02)     9:21.14 (51.00)    10:11.99 (50.85)
       11:02.38 (50.39)    11:53.54 (51.16)    12:44.81 (51.27)    13:35.59 (50.78)
       14:26.98 (51.39)    15:18.46 (51.48)    16:09.02 (50.56)    17:00.00 (50.98)
       17:50.96 (50.96)    18:42.37 (51.41)    19:34.06 (51.69)    20:26.07 (52.01)
       21:17.94 (51.87)    22:09.41 (51.47)    23:00.51 (51.10)    23:51.59 (51.08)
       24:43.64 (52.05)    25:33.39 (49.75)                                        
 
Event 1  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21:29.24    5/5/2003 JEN THOMASSON, AUS                        
        NATL: N 21:33.34   5/19/2003 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeVries, Marta            60 LVM-33              25:20.00   27:51.94    9  
                  47.51     1:41.50 (53.99)     2:37.24 (55.74)     3:34.94 (57.70)
        4:31.45 (56.51)     5:27.13 (55.68)     6:22.87 (55.74)     7:19.06 (56.19)
        8:15.35 (56.29)     9:12.23 (56.88)    10:07.67 (55.44)    11:03.80 (56.13)
       11:59.96 (56.16)    12:56.02 (56.06)    13:52.97 (56.95)    14:49.48 (56.51)
       15:46.78 (57.30)    16:44.66 (57.88)    17:39.53 (54.87)    18:35.71 (56.18)
       19:32.42 (56.71)    20:27.30 (54.88)    21:22.19 (54.89)    22:19.79 (57.60)
       23:14.71 (54.92)    24:10.57 (55.86)    25:06.54 (55.97)    26:03.17 (56.63)
       26:58.32 (55.15)    27:51.94 (53.62)                                        
 
Event 1  Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22:35.98    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 23:38.44  12/13/1992 CLARA WALKER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        65 HSAM-44             29:30.00   29:14.98    9  
                  51.35     1:46.52 (55.17)     2:44.72 (58.20)     3:43.03 (58.31)
        4:40.77 (57.74)     5:38.83 (58.06)     6:36.64 (57.81)     7:35.26 (58.62)
        8:34.08 (58.82)     9:32.88 (58.80)    10:30.55 (57.67)    11:28.45 (57.90)
       12:27.38 (58.93)    13:26.21 (58.83)    14:25.63 (59.42)    15:23.29 (57.66)
       16:21.58 (58.29)    17:21.15 (59.57)    18:19.92 (58.77)    19:18.37 (58.45)
       20:18.18 (59.81)    21:18.00 (59.82)    22:17.19 (59.19)    23:16.21 (59.02)
     24:17.01 (1:00.80)    25:16.65 (59.64)  26:16.84 (1:00.19)  27:17.79 (1:00.95)
     28:18.48 (1:00.69)    29:14.98 (56.50)                                        
  2 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33             32:50.56   33:29.75    7  
                  59.88   2:04.64 (1:04.76)   3:10.04 (1:05.40)   4:16.30 (1:06.26)
      5:22.39 (1:06.09)   6:29.05 (1:06.66)   7:35.43 (1:06.38)   8:42.07 (1:06.64)
      9:48.66 (1:06.59)  10:56.14 (1:07.48)  12:04.00 (1:07.86)  13:12.15 (1:08.15)
     14:19.86 (1:07.71)  15:27.00 (1:07.14)  16:34.62 (1:07.62)  17:42.40 (1:07.78)
     18:50.51 (1:08.11)  19:58.78 (1:08.27)  21:06.95 (1:08.17)  22:15.15 (1:08.20)
     23:23.12 (1:07.97)  24:30.65 (1:07.53)  25:38.72 (1:08.07)  26:47.53 (1:08.81)
     27:55.35 (1:07.82)  29:01.56 (1:06.21)  30:10.63 (1:09.07)  31:17.73 (1:07.10)
     32:25.77 (1:08.04)  33:29.75 (1:03.98)                                        
 
Event 1  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:29.68  10/24/2003 GREG ORPHANIDES, GBR                      
        NATL: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33              25:00.00   22:19.85    9  
                  38.69     1:21.75 (43.06)     2:06.09 (44.34)     2:50.80 (44.71)
        3:35.93 (45.13)     4:20.36 (44.43)     5:06.29 (45.93)     5:51.16 (44.87)
        6:36.44 (45.28)     7:22.55 (46.11)     8:05.14 (42.59)     8:48.84 (43.70)
        9:33.32 (44.48)    10:18.26 (44.94)    11:02.53 (44.27)    11:48.18 (45.65)
       12:33.10 (44.92)    13:19.77 (46.67)    14:06.16 (46.39)    14:53.09 (46.93)
       15:38.08 (44.99)    16:22.52 (44.44)    17:06.98 (44.46)    17:53.55 (46.57)
       18:38.26 (44.71)    19:24.14 (45.88)    20:09.46 (45.32)    20:54.51 (45.05)
       21:38.74 (44.23)    22:19.85 (41.11)                                        
 
Event 1  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33             21:05.00   19:59.16    9  
                  34.94     1:13.79 (38.85)     1:52.88 (39.09)     2:32.50 (39.62)
        3:12.18 (39.68)     3:51.62 (39.44)     4:31.64 (40.02)     5:12.48 (40.84)
        5:53.16 (40.68)     6:32.92 (39.76)     7:13.62 (40.70)     7:54.06 (40.44)
        8:34.83 (40.77)     9:15.38 (40.55)     9:55.98 (40.60)    10:36.01 (40.03)
       11:16.39 (40.38)    11:56.75 (40.36)    12:37.12 (40.37)    13:17.39 (40.27)
       13:57.61 (40.22)    14:37.98 (40.37)    15:18.57 (40.59)    15:58.94 (40.37)
       16:39.28 (40.34)    17:19.58 (40.30)    17:59.87 (40.29)    18:40.13 (40.26)
       19:19.91 (39.78)    19:59.16 (39.25)                                        
  2 Grosso, Patrick           34 NOVA-33             25:00.00   24:01.26    7  
                  41.40     1:28.06 (46.66)     2:17.23 (49.17)     3:06.08 (48.85)
        3:54.35 (48.27)     4:47.05 (52.70)     5:37.73 (50.68)     6:25.62 (47.89)
        7:13.50 (47.88)     8:01.68 (48.18)     8:49.22 (47.54)     9:37.11 (47.89)
       10:25.80 (48.69)    11:13.97 (48.17)    12:01.41 (47.44)    12:49.79 (48.38)
       13:37.85 (48.06)    14:25.96 (48.11)    15:13.28 (47.32)    16:01.01 (47.73)
       16:48.45 (47.44)    17:35.99 (47.54)    18:23.15 (47.16)    19:11.91 (48.76)
       19:59.58 (47.67)    20:47.53 (47.95)    21:34.90 (47.37)    22:23.76 (48.86)
       23:13.32 (49.56)    24:01.26 (47.94)                                        
 
Event 1  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                         
        NATL: N 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             39 SDSM-01             18:34.54   18:10.29    9  
                  30.93     1:06.11 (35.18)     1:41.24 (35.13)     2:16.15 (34.91)
        2:51.98 (35.83)     3:27.34 (35.36)     4:02.99 (35.65)     4:39.28 (36.29)
        5:15.58 (36.30)     5:51.87 (36.29)     6:28.51 (36.64)     7:04.72 (36.21)
        7:41.47 (36.75)     8:18.04 (36.57)     8:55.03 (36.99)     9:31.39 (36.36)
       10:09.14 (37.75)    10:46.45 (37.31)    11:23.49 (37.04)    12:01.76 (38.27)
       12:38.15 (36.39)    13:15.15 (37.00)    13:52.18 (37.03)    14:29.05 (36.87)
       15:06.20 (37.15)    15:42.96 (36.76)    16:19.75 (36.79)    16:57.05 (37.30)
       17:34.45 (37.40)    18:10.29 (35.84)                                        
  2 Breitel, Robert           39 ROSE-33             19:28.00   19:04.32    7  
                  35.31     1:13.45 (38.14)     1:51.40 (37.95)     2:29.58 (38.18)
        3:08.10 (38.52)     3:46.69 (38.59)     4:25.11 (38.42)     5:03.70 (38.59)
        5:42.37 (38.67)     6:20.51 (38.14)     6:59.16 (38.65)     7:37.72 (38.56)
        8:16.00 (38.28)     8:53.97 (37.97)     9:32.16 (38.19)    10:10.71 (38.55)
       10:49.00 (38.29)    11:27.62 (38.62)    12:05.80 (38.18)    12:44.12 (38.32)
       13:22.22 (38.10)    14:00.36 (38.14)    14:38.53 (38.17)    15:16.90 (38.37)
       15:55.32 (38.42)    16:33.96 (38.64)    17:12.40 (38.44)    17:50.31 (37.91)
       18:27.26 (36.95)    19:04.32 (37.06)                                        
  3 McKenna, Joel             36 WH2O-33             45:00.00   20:16.02    6  
                  38.41     1:19.16 (40.75)     2:00.68 (41.52)     2:42.98 (42.30)
        3:25.18 (42.20)     4:07.35 (42.17)     4:49.89 (42.54)     5:31.54 (41.65)
        6:12.90 (41.36)     6:55.10 (42.20)     7:36.59 (41.49)     8:17.86 (41.27)
        8:59.22 (41.36)     9:40.50 (41.28)    10:22.06 (41.56)    11:03.84 (41.78)
       11:44.66 (40.82)    12:24.80 (40.14)    13:04.69 (39.89)    13:45.48 (40.79)
       14:25.85 (40.37)    15:06.36 (40.51)    15:46.39 (40.03)    16:26.40 (40.01)
       17:06.25 (39.85)    17:45.23 (38.98)    18:23.91 (38.68)    19:02.66 (38.75)
       19:41.15 (38.49)    20:16.02 (34.87)                                        
  4 Larsen, Peder             36 LBG-33              22:30.00   22:36.99    5  
                  38.77     1:22.08 (43.31)     2:06.26 (44.18)     2:51.21 (44.95)
        3:35.95 (44.74)     4:20.65 (44.70)     5:05.74 (45.09)     5:51.15 (45.41)
        6:36.39 (45.24)     7:22.02 (45.63)     8:07.60 (45.58)     8:53.95 (46.35)
        9:40.27 (46.32)    10:25.91 (45.64)    11:11.61 (45.70)    11:57.73 (46.12)
       12:43.06 (45.33)    13:28.70 (45.64)    14:15.23 (46.53)    15:01.61 (46.38)
       15:47.99 (46.38)    16:33.92 (45.93)    17:19.90 (45.98)    18:06.62 (46.72)
       18:52.84 (46.22)    19:36.05 (43.21)    20:17.54 (41.49)    21:03.97 (46.43)
       21:50.64 (46.67)    22:36.99 (46.35)                                        
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:23.95    2/8/2003 F SILVESTRI, ITA                          
        NATL: N 16:42.00  12/14/2003 GEORGE TIDMARSH                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33              17:00.00   16:52.52    9  
                  28.82     1:00.52 (31.70)     1:32.79 (32.27)     2:05.46 (32.67)
        2:38.06 (32.60)     3:10.97 (32.91)     3:44.16 (33.19)     4:17.39 (33.23)
        4:50.51 (33.12)     5:23.69 (33.18)     5:57.01 (33.32)     6:30.61 (33.60)
        7:03.61 (33.00)     7:36.93 (33.32)     8:09.71 (32.78)     8:41.16 (31.45)
        9:25.71 (44.55)    10:02.25 (36.54)    10:37.42 (35.17)    11:12.46 (35.04)
       11:46.69 (34.23)    12:21.42 (34.73)    12:55.32 (33.90)    13:29.68 (34.36)
       14:04.12 (34.44)    14:38.33 (34.21)    15:12.37 (34.04)    15:46.12 (33.75)
       16:19.90 (33.78)    16:52.52 (32.62)                                        
  2 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33             17:15.00   17:06.42    7  
                  30.79     1:03.70 (32.91)     1:37.12 (33.42)     2:10.63 (33.51)
        2:44.51 (33.88)     3:18.30 (33.79)     3:52.06 (33.76)     4:26.22 (34.16)
        5:00.48 (34.26)     5:34.70 (34.22)     6:08.81 (34.11)     6:42.94 (34.13)
        7:17.12 (34.18)     7:51.28 (34.16)     8:25.80 (34.52)     9:00.19 (34.39)
        9:35.19 (35.00)    10:09.84 (34.65)    10:44.87 (35.03)    11:19.75 (34.88)
       11:54.43 (34.68)    12:29.37 (34.94)    13:04.38 (35.01)    13:39.53 (35.15)
       14:14.56 (35.03)    14:49.36 (34.80)    15:24.28 (34.92)    15:58.94 (34.66)
       16:33.43 (34.49)    17:06.42 (32.99)                                        
  3 Eckman, Cameron           40 NOVA-33             19:02.98   19:08.94    6  
                  31.84     1:06.75 (34.91)     1:42.47 (35.72)     2:19.21 (36.74)
        2:56.32 (37.11)     3:33.94 (37.62)     4:12.37 (38.43)     4:50.55 (38.18)
        5:28.86 (38.31)     6:07.40 (38.54)     6:46.25 (38.85)     7:25.19 (38.94)
        8:03.95 (38.76)     8:42.90 (38.95)     9:21.81 (38.91)    10:00.76 (38.95)
       10:39.68 (38.92)    11:19.06 (39.38)    11:58.11 (39.05)    12:37.09 (38.98)
       13:16.13 (39.04)    13:55.48 (39.35)    14:34.78 (39.30)    15:14.39 (39.61)
       15:53.69 (39.30)    16:32.86 (39.17)    17:12.56 (39.70)    17:52.00 (39.44)
       18:30.64 (38.64)    19:08.94 (38.30)                                        
  4 Collins, Michael          40 NOVA-33             19:15.00   19:16.93    5  
                  36.11     1:14.09 (37.98)     1:52.63 (38.54)     2:31.61 (38.98)
        3:10.87 (39.26)     3:50.26 (39.39)     4:29.43 (39.17)     5:08.92 (39.49)
        5:48.34 (39.42)     6:27.34 (39.00)     7:06.21 (38.87)     7:45.01 (38.80)
        8:24.18 (39.17)     9:03.23 (39.05)     9:42.04 (38.81)    10:21.19 (39.15)
       11:00.30 (39.11)    11:39.21 (38.91)    12:18.27 (39.06)    12:57.06 (38.79)
       13:35.75 (38.69)    14:14.49 (38.74)    14:53.03 (38.54)    15:31.36 (38.33)
       16:09.99 (38.63)    16:48.33 (38.34)    17:26.56 (38.23)    18:04.43 (37.87)
       18:42.51 (38.08)    19:16.93 (34.42)                                        
  5 Reis, Raul                42 LBG-33              40:01.01   24:22.71    4  
                  43.74     1:31.46 (47.72)     2:21.16 (49.70)     3:09.82 (48.66)
        3:59.43 (49.61)     4:49.11 (49.68)     5:38.58 (49.47)     6:27.85 (49.27)
        7:16.60 (48.75)     8:07.56 (50.96)     8:57.51 (49.95)     9:46.60 (49.09)
       10:35.60 (49.00)    11:25.04 (49.44)    12:14.54 (49.50)    13:04.19 (49.65)
       13:54.31 (50.12)    14:43.38 (49.07)    15:32.87 (49.49)    16:22.00 (49.13)
       17:11.21 (49.21)    18:00.29 (49.08)    18:48.84 (48.55)    19:38.33 (49.49)
       20:27.49 (49.16)    21:16.55 (49.06)    22:05.28 (48.73)    22:53.33 (48.05)
       23:39.57 (46.24)    24:22.71 (43.14)                                        
  6 Everett, Douglas          42 ARIZ-48             28:00.00   27:30.99    3  
                  48.70     1:40.32 (51.62)     2:35.49 (55.17)     3:29.97 (54.48)
        4:25.21 (55.24)     5:20.01 (54.80)     6:15.45 (55.44)     7:12.64 (57.19)
        8:09.14 (56.50)     9:04.08 (54.94)     9:58.82 (54.74)    10:53.47 (54.65)
       11:49.89 (56.42)    12:44.59 (54.70)    13:39.45 (54.86)    14:36.45 (57.00)
       15:31.09 (54.64)    16:26.21 (55.12)    17:21.75 (55.54)    18:17.92 (56.17)
       19:13.67 (55.75)    20:08.71 (55.04)    21:04.74 (56.03)    22:00.56 (55.82)
       22:57.47 (56.91)    23:54.06 (56.59)    24:50.88 (56.82)    25:46.03 (55.15)
       26:40.07 (54.04)    27:30.99 (50.92)                                        
  7 Werner, John              43 LBG-33              31:00.00   28:21.96    2  
                  45.12     1:35.20 (50.08)     2:28.76 (53.56)     3:23.99 (55.23)
        4:21.54 (57.55)     5:19.50 (57.96)     6:16.45 (56.95)     7:13.48 (57.03)
        8:10.82 (57.34)     9:07.83 (57.01)    10:05.07 (57.24)    11:02.22 (57.15)
       11:59.68 (57.46)    12:57.07 (57.39)    13:54.09 (57.02)    14:51.35 (57.26)
       15:48.41 (57.06)    16:45.71 (57.30)    17:42.73 (57.02)    18:40.74 (58.01)
       19:39.47 (58.73)    20:37.24 (57.77)    21:35.45 (58.21)    22:34.73 (59.28)
       23:33.64 (58.91)    24:31.94 (58.30)    25:30.47 (58.53)    26:29.44 (58.97)
       27:28.19 (58.75)    28:21.96 (53.77)                                        
  8 Grubb, Eric               42 LBG-33              28:00.00   32:20.40    1  
                  43.51     1:34.41 (50.90)     2:31.42 (57.01)   3:34.69 (1:03.27)
      4:37.62 (1:02.93)   5:43.89 (1:06.27)   6:47.49 (1:03.60)   7:51.69 (1:04.20)
      8:55.91 (1:04.22)  10:00.06 (1:04.15)  11:07.45 (1:07.39)  12:12.35 (1:04.90)
     13:18.22 (1:05.87)  14:24.44 (1:06.22)  15:28.41 (1:03.97)  16:39.09 (1:10.68)
     17:47.70 (1:08.61)  18:55.65 (1:07.95)  20:00.75 (1:05.10)  21:03.63 (1:02.88)
     22:08.16 (1:04.53)  23:13.03 (1:04.87)  24:19.29 (1:06.26)  25:29.15 (1:09.86)
     26:37.76 (1:08.61)  27:48.64 (1:10.88)  28:59.53 (1:10.89)  30:10.01 (1:10.48)
     31:18.11 (1:08.10)  32:20.40 (1:02.29)                                        
 
Event 1  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:43.02   4/20/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                      
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosson, Jeffrey          45 NOVA-33             18:30.00   18:33.12    9  
                  35.18     1:12.50 (37.32)     1:49.93 (37.43)     2:27.27 (37.34)
        3:04.70 (37.43)     3:42.15 (37.45)     4:19.66 (37.51)     4:56.89 (37.23)
        5:34.13 (37.24)     6:11.32 (37.19)     6:48.86 (37.54)     7:26.06 (37.20)
        8:03.32 (37.26)     8:40.45 (37.13)     9:17.64 (37.19)     9:54.78 (37.14)
       10:31.55 (36.77)    11:08.63 (37.08)    11:45.52 (36.89)    12:22.82 (37.30)
       13:00.02 (37.20)    13:37.37 (37.35)    14:14.64 (37.27)    14:51.93 (37.29)
       15:29.05 (37.12)    16:06.21 (37.16)    16:43.60 (37.39)    17:20.98 (37.38)
       17:57.68 (36.70)    18:33.12 (35.44)                                        
  2 Stites, Jim               49 ARIZ-48             19:59.99   19:22.79    7  
                  35.92     1:14.11 (38.19)     1:52.36 (38.25)     2:30.75 (38.39)
        3:09.90 (39.15)     3:48.95 (39.05)     4:28.09 (39.14)     5:06.81 (38.72)
        5:45.57 (38.76)     6:24.24 (38.67)     7:02.80 (38.56)     7:41.29 (38.49)
        8:19.89 (38.60)     8:58.47 (38.58)     9:37.48 (39.01)    10:16.88 (39.40)
       10:55.86 (38.98)    11:34.90 (39.04)    12:14.01 (39.11)    12:53.06 (39.05)
       13:31.98 (38.92)    14:11.61 (39.63)    14:50.03 (38.42)    15:29.33 (39.30)
       16:09.10 (39.77)    16:48.08 (38.98)    17:27.34 (39.26)    18:06.35 (39.01)
       18:45.25 (38.90)    19:22.79 (37.54)                                        
  3 Salvino, John             48 MVN-33              20:56.65   20:45.64    6  
                  37.52     1:17.83 (40.31)     1:59.07 (41.24)     2:40.70 (41.63)
        3:22.27 (41.57)     4:04.09 (41.82)     4:45.85 (41.76)     5:27.23 (41.38)
        6:08.38 (41.15)     6:50.11 (41.73)     7:32.10 (41.99)     8:13.87 (41.77)
        8:55.61 (41.74)     9:37.75 (42.14)    10:19.78 (42.03)    11:01.28 (41.50)
       11:43.24 (41.96)    12:25.13 (41.89)    13:07.29 (42.16)    13:49.51 (42.22)
       14:31.07 (41.56)    15:12.90 (41.83)    15:54.89 (41.99)    16:36.94 (42.05)
       17:19.14 (42.20)    18:01.47 (42.33)    18:43.37 (41.90)    19:24.94 (41.57)
       20:07.08 (42.14)    20:45.64 (38.56)                                        
  4 Zamora, Anthony           45 Unattached          20:39.00   20:50.04    5  
                  38.24     1:19.90 (41.66)     2:01.59 (41.69)     2:43.21 (41.62)
        3:23.53 (40.32)     4:04.69 (41.16)     4:46.53 (41.84)     5:27.63 (41.10)
        6:09.38 (41.75)     6:51.71 (42.33)     7:34.13 (42.42)     8:16.40 (42.27)
        8:59.10 (42.70)     9:41.08 (41.98)    10:24.11 (43.03)    11:05.70 (41.59)
       11:47.63 (41.93)    12:30.09 (42.46)    13:12.22 (42.13)    13:54.57 (42.35)
       14:36.63 (42.06)    15:19.53 (42.90)    16:01.80 (42.27)    16:44.53 (42.73)
       17:26.98 (42.45)    18:09.00 (42.02)    18:51.07 (42.07)    19:32.80 (41.73)
       20:14.03 (41.23)    20:50.04 (36.01)                                        
  5 Mader, Doug               47 MVN-33              21:51.36   21:13.27    4  
                  36.73     1:17.19 (40.46)     1:58.77 (41.58)     2:40.40 (41.63)
        3:22.33 (41.93)     4:04.01 (41.68)     4:45.99 (41.98)     5:27.63 (41.64)
        6:09.94 (42.31)     6:52.64 (42.70)     7:34.83 (42.19)     8:17.11 (42.28)
        8:59.25 (42.14)     9:42.42 (43.17)    10:25.74 (43.32)    11:08.76 (43.02)
       11:51.99 (43.23)    12:35.33 (43.34)    13:19.62 (44.29)    14:03.50 (43.88)
       14:46.75 (43.25)    15:29.95 (43.20)    16:13.05 (43.10)    16:56.50 (43.45)
       17:39.57 (43.07)    18:22.76 (43.19)    19:05.90 (43.14)    19:49.87 (43.97)
       20:32.56 (42.69)    21:13.27 (40.71)                                        
  6 Schumacher, Steven        49 NOVA-33             23:59.00   22:59.16    3  
                  43.65     1:29.39 (45.74)     2:15.92 (46.53)     3:02.31 (46.39)
        3:48.86 (46.55)     4:36.06 (47.20)     5:22.10 (46.04)     6:09.21 (47.11)
        6:56.24 (47.03)     7:42.50 (46.26)     8:29.38 (46.88)     9:15.69 (46.31)
       10:01.78 (46.09)    10:47.58 (45.80)    11:33.46 (45.88)    12:19.23 (45.77)
       13:05.18 (45.95)    13:50.93 (45.75)    14:36.81 (45.88)    15:22.90 (46.09)
       16:08.68 (45.78)    16:54.61 (45.93)    17:40.46 (45.85)    18:26.26 (45.80)
       19:11.72 (45.46)    19:57.69 (45.97)    20:43.40 (45.71)    21:29.16 (45.76)
       22:14.52 (45.36)    22:59.16 (44.64)                                        
  7 Bahamon, Luis             45 WH2O-33             27:00.00   25:09.11    2  
                  44.82     1:32.57 (47.75)     2:21.67 (49.10)     3:12.03 (50.36)
        4:03.67 (51.64)     4:56.34 (52.67)     5:48.98 (52.64)     6:40.25 (51.27)
        7:30.92 (50.67)     8:18.97 (48.05)     9:07.39 (48.42)     9:55.76 (48.37)
       10:46.42 (50.66)    11:35.06 (48.64)    12:25.18 (50.12)    13:14.54 (49.36)
       14:05.13 (50.59)    14:56.67 (51.54)    15:48.22 (51.55)    16:38.29 (50.07)
       17:29.65 (51.36)    18:20.06 (50.41)    19:11.32 (51.26)    20:02.65 (51.33)
       20:54.69 (52.04)    21:45.03 (50.34)    22:36.30 (51.27)    23:28.83 (52.53)
       24:19.92 (51.09)    25:09.11 (49.19)                                        
  8 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33              26:15.00   27:04.67    1  
                  47.51     1:40.92 (53.41)     2:34.83 (53.91)     3:28.89 (54.06)
        4:23.93 (55.04)     5:18.85 (54.92)     6:14.61 (55.76)     7:09.89 (55.28)
        8:05.96 (56.07)     9:01.54 (55.58)     9:57.06 (55.52)    10:53.19 (56.13)
       11:48.33 (55.14)    12:43.93 (55.60)    13:39.16 (55.23)    14:34.73 (55.57)
       15:30.02 (55.29)    16:24.63 (54.61)    17:19.23 (54.60)    18:14.46 (55.23)
       19:10.26 (55.80)    20:04.56 (54.30)    20:58.56 (54.00)    21:54.26 (55.70)
       22:48.72 (54.46)    23:44.26 (55.54)    24:37.83 (53.57)    25:28.90 (51.07)
       26:17.38 (48.48)    27:04.67 (47.29)                                        
 
Event 1  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Richard         52 SCAQ-33             19:45.00   18:56.56    9  
                  34.12     1:11.37 (37.25)     1:48.43 (37.06)     2:26.13 (37.70)
        3:04.03 (37.90)     3:42.04 (38.01)     4:19.70 (37.66)     4:57.52 (37.82)
        5:35.75 (38.23)     6:14.02 (38.27)     6:52.44 (38.42)     7:30.78 (38.34)
        8:09.25 (38.47)     8:47.62 (38.37)     9:25.81 (38.19)    10:04.28 (38.47)
       10:43.07 (38.79)    11:21.63 (38.56)    12:00.12 (38.49)    12:39.03 (38.91)
       13:17.52 (38.49)    13:56.18 (38.66)    14:34.87 (38.69)    15:13.40 (38.53)
       15:51.24 (37.84)    16:28.91 (37.67)    17:06.89 (37.98)    17:44.68 (37.79)
       18:22.12 (37.44)    18:56.56 (34.44)                                        
  2 Boyd, Thomas              50 LBG-33              21:00.00   20:49.14    7  
                  40.14     1:22.11 (41.97)     2:04.71 (42.60)     2:46.80 (42.09)
        3:29.06 (42.26)     4:11.27 (42.21)     4:53.40 (42.13)     5:36.30 (42.90)
        6:18.36 (42.06)     7:00.55 (42.19)     7:42.53 (41.98)     8:25.10 (42.57)
        9:06.79 (41.69)     9:48.37 (41.58)    10:30.67 (42.30)    11:12.39 (41.72)
       11:54.18 (41.79)    12:36.15 (41.97)    13:17.21 (41.06)    13:58.69 (41.48)
       14:40.10 (41.41)    15:21.67 (41.57)    16:03.58 (41.91)    16:43.87 (40.29)
       17:24.46 (40.59)    18:06.04 (41.58)    18:47.42 (41.38)    19:29.24 (41.82)
       20:10.54 (41.30)    20:49.14 (38.60)                                        
  3 Adkison, Bill             51 Unattached          22:15.00   20:58.97    6  
                  37.70     1:18.23 (40.53)     1:59.54 (41.31)     2:41.00 (41.46)
        3:22.54 (41.54)     4:04.15 (41.61)     4:45.54 (41.39)     5:27.29 (41.75)
        6:09.01 (41.72)     6:51.23 (42.22)     7:33.19 (41.96)     8:15.27 (42.08)
        8:57.48 (42.21)     9:39.40 (41.92)    10:21.32 (41.92)    11:04.34 (43.02)
       11:46.42 (42.08)    12:29.02 (42.60)    13:11.24 (42.22)    13:54.35 (43.11)
       14:37.66 (43.31)    15:20.48 (42.82)    16:03.26 (42.78)    16:45.84 (42.58)
       17:28.15 (42.31)    18:11.14 (42.99)    18:53.81 (42.67)    19:36.41 (42.60)
       20:18.90 (42.49)    20:58.97 (40.07)                                        
  4 Amber, Gregg              50 NOVA-33             24:00.00   24:10.40    5  
                  43.31     1:29.78 (46.47)     2:17.46 (47.68)     3:05.49 (48.03)
        3:54.21 (48.72)     4:42.25 (48.04)     5:30.86 (48.61)     6:19.60 (48.74)
        7:07.60 (48.00)     7:55.89 (48.29)     8:44.52 (48.63)     9:33.11 (48.59)
       10:21.95 (48.84)    11:11.08 (49.13)    12:00.37 (49.29)    12:49.25 (48.88)
       13:38.08 (48.83)    14:27.05 (48.97)    15:15.91 (48.86)    16:04.67 (48.76)
       16:53.95 (49.28)    17:43.36 (49.41)    18:32.27 (48.91)    19:21.48 (49.21)
       20:10.85 (49.37)    20:59.55 (48.70)    21:48.68 (49.13)    22:38.20 (49.52)
       23:26.25 (48.05)    24:10.40 (44.15)                                        
  5 Trowbridge, Val           52 MVN-33              25:13.00   26:08.31    4  
                  42.72     1:30.32 (47.60)     2:20.58 (50.26)     3:11.01 (50.43)
        4:01.09 (50.08)     4:53.01 (51.92)     5:43.98 (50.97)     6:35.21 (51.23)
        7:26.46 (51.25)     8:19.00 (52.54)     9:11.50 (52.50)    10:04.98 (53.48)
       10:57.91 (52.93)    11:51.16 (53.25)    12:44.98 (53.82)    13:37.51 (52.53)
       14:31.08 (53.57)    15:26.12 (55.04)    16:20.43 (54.31)    17:15.39 (54.96)
       18:08.17 (52.78)    19:04.13 (55.96)    19:59.43 (55.30)    20:53.73 (54.30)
       21:46.41 (52.68)    22:41.16 (54.75)    23:32.27 (51.11)    24:26.33 (54.06)
       25:18.80 (52.47)    26:08.31 (49.51)                                        
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:35.21   8/24/2003 TOD SPIEKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sovero, Emilio            58 DSSM-33             25:06.40   25:54.20    9  
                  43.11     1:29.35 (46.24)     2:17.55 (48.20)     3:06.46 (48.91)
        3:57.07 (50.61)     4:49.45 (52.38)     5:41.00 (51.55)     6:33.11 (52.11)
        7:25.04 (51.93)     8:17.95 (52.91)     9:11.11 (53.16)    10:04.38 (53.27)
       10:58.11 (53.73)    11:51.24 (53.13)    12:43.99 (52.75)    13:36.59 (52.60)
       14:29.04 (52.45)    15:21.89 (52.85)    16:15.19 (53.30)    17:08.34 (53.15)
       18:00.98 (52.64)    18:53.61 (52.63)    19:46.56 (52.95)    20:39.34 (52.78)
       21:32.58 (53.24)    22:25.51 (52.93)    23:18.66 (53.15)    24:11.26 (52.60)
       25:04.48 (53.22)    25:54.20 (49.72)                                        
 -- Granovsky, Klim           56 NOVA-33             27:00.00         DQ  
                  45.81     1:39.07 (53.26)     2:36.30 (57.23)     3:32.91 (56.61)
        4:29.13 (56.22)     5:26.00 (56.87)     6:22.66 (56.66)     7:19.87 (57.21)
        8:17.17 (57.30)     9:13.56 (56.39)    10:11.27 (57.71)    11:07.88 (56.61)
       12:06.39 (58.51)    13:02.96 (56.57)    14:01.27 (58.31)    14:59.94 (58.67)
       15:57.15 (57.21)    16:55.93 (58.78)    17:53.63 (57.70)    18:52.16 (58.53)
       19:50.20 (58.04)    20:48.08 (57.88)    21:45.39 (57.31)    22:43.63 (58.24)
       23:41.07 (57.44)    24:39.36 (58.29)    25:37.99 (58.63)    26:36.69 (58.70)
       27:30.62 (53.93)                                                            
 
Event 1  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:54.83    7/2/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N 19:15.89   10/5/2003 EDWARD CAZALET                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          63 VCM-33              23:00.00   20:45.99    9  
                  40.44     1:22.88 (42.44)     2:05.00 (42.12)     2:47.14 (42.14)
        3:28.39 (41.25)     4:11.01 (42.62)     4:52.88 (41.87)     5:33.81 (40.93)
        6:15.89 (42.08)     6:57.41 (41.52)     7:39.34 (41.93)     8:21.14 (41.80)
        9:02.90 (41.76)     9:44.92 (42.02)    10:27.45 (42.53)    11:09.32 (41.87)
       11:50.88 (41.56)    12:32.25 (41.37)    13:14.42 (42.17)    13:56.77 (42.35)
       14:38.03 (41.26)    15:19.84 (41.81)    16:00.81 (40.97)    16:42.57 (41.76)
       17:24.95 (42.38)    18:07.17 (42.22)    18:48.16 (40.99)    19:29.46 (41.30)
       20:09.78 (40.32)    20:45.99 (36.21)                                        
  2 Selby, Douglas            61 HSAM-44             24:00.00   21:51.86    7  
                  40.65     1:23.43 (42.78)     2:07.13 (43.70)     2:50.49 (43.36)
        3:34.51 (44.02)     4:18.65 (44.14)     5:02.69 (44.04)     5:46.52 (43.83)
        6:30.88 (44.36)     7:15.16 (44.28)     7:59.75 (44.59)     8:43.93 (44.18)
        9:28.09 (44.16)    10:12.43 (44.34)    10:56.68 (44.25)    11:41.22 (44.54)
       12:25.59 (44.37)    13:09.39 (43.80)    13:53.31 (43.92)    14:37.08 (43.77)
       15:20.83 (43.75)    16:04.69 (43.86)    16:48.82 (44.13)    17:32.79 (43.97)
       18:16.55 (43.76)    19:01.08 (44.53)    19:44.80 (43.72)    20:28.51 (43.71)
       21:11.58 (43.07)    21:51.86 (40.28)                                        
  3 Colonnese, Michael        62 MVN-33              26:44.81   24:25.44    6  
                  43.81     1:30.24 (46.43)     2:18.99 (48.75)     3:08.97 (49.98)
        3:58.29 (49.32)     4:48.27 (49.98)     5:37.88 (49.61)     6:27.97 (50.09)
        7:17.70 (49.73)     8:07.00 (49.30)     8:56.51 (49.51)     9:46.13 (49.62)
       10:35.09 (48.96)    11:24.51 (49.42)    12:13.86 (49.35)    13:03.16 (49.30)
       13:52.42 (49.26)    14:41.61 (49.19)    15:30.33 (48.72)    16:19.16 (48.83)
       17:08.09 (48.93)    17:57.12 (49.03)    18:46.24 (49.12)    19:34.79 (48.55)
       20:23.68 (48.89)    21:12.15 (48.47)    22:00.87 (48.72)    22:49.78 (48.91)
       23:38.55 (48.77)    24:25.44 (46.89)                                        
  4 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33             25:00.00   24:44.45    5  
                  44.76     1:34.99 (50.23)     2:25.38 (50.39)     3:15.29 (49.91)
        4:05.05 (49.76)     4:55.38 (50.33)     5:45.15 (49.77)     6:35.95 (50.80)
        7:25.62 (49.67)     8:15.71 (50.09)     9:06.07 (50.36)     9:56.32 (50.25)
       10:46.18 (49.86)    11:36.48 (50.30)    12:26.62 (50.14)    13:16.61 (49.99)
       14:07.38 (50.77)    14:56.94 (49.56)    15:46.49 (49.55)    16:36.10 (49.61)
       17:26.09 (49.99)    18:15.39 (49.30)    19:04.85 (49.46)    19:54.71 (49.86)
       20:44.38 (49.67)    21:34.48 (50.10)    22:23.16 (48.68)    23:11.75 (48.59)
       24:00.03 (48.28)    24:44.45 (44.42)                                        
 
Event 1  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:53.18    6/2/1996 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 19:53.18    6/2/1996 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          69 STAN-3              25:13.94   25:35.52    9  
                  43.64     1:34.56 (50.92)     2:25.73 (51.17)     3:17.20 (51.47)
        4:09.58 (52.38)     5:02.12 (52.54)     5:52.79 (50.67)     6:45.03 (52.24)
        7:37.01 (51.98)     8:28.63 (51.62)     9:20.78 (52.15)    10:12.05 (51.27)
       11:03.51 (51.46)    11:53.94 (50.43)    12:44.80 (50.86)    13:36.76 (51.96)
       14:27.90 (51.14)    15:19.03 (51.13)    16:11.20 (52.17)    17:03.63 (52.43)
       17:53.98 (50.35)    18:46.01 (52.03)    19:37.45 (51.44)    20:30.10 (52.65)
       21:20.23 (50.13)    22:11.66 (51.43)    23:04.12 (52.46)    23:56.40 (52.28)
       24:46.14 (49.74)    25:35.52 (49.38)                                        
 
Event 1  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Willhelm           72 LVM-33              25:00.00   24:41.41    9  
                  45.25     1:32.56 (47.31)     2:20.66 (48.10)     3:09.09 (48.43)
        3:58.65 (49.56)     4:47.50 (48.85)     5:36.46 (48.96)     6:26.37 (49.91)
        7:16.35 (49.98)     8:06.23 (49.88)     8:55.54 (49.31)     9:44.93 (49.39)
       10:35.11 (50.18)    11:24.69 (49.58)    12:15.09 (50.40)    13:04.89 (49.80)
       13:54.98 (50.09)    14:44.56 (49.58)    15:33.93 (49.37)    16:24.01 (50.08)
       17:13.54 (49.53)    18:04.44 (50.90)    18:54.34 (49.90)    19:44.03 (49.69)
       20:34.49 (50.46)    21:24.31 (49.82)    22:14.01 (49.70)    23:03.58 (49.57)
       23:53.49 (49.91)    24:41.41 (47.92)                                        
 
Event 1  Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25:35.01  12/12/1999 RAY TAFT, USA                             
        NATL: N 25:35.01  12/12/1999 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             80 CONN-5              32:00.00   32:13.02    9  
                  52.63   1:53.73 (1:01.10)   2:55.77 (1:02.04)   4:00.18 (1:04.41)
      5:04.76 (1:04.58)   6:08.24 (1:03.48)   7:12.33 (1:04.09)   8:16.48 (1:04.15)
      9:20.81 (1:04.33)  10:26.28 (1:05.47)  11:31.34 (1:05.06)  12:36.97 (1:05.63)
     13:41.58 (1:04.61)  14:47.24 (1:05.66)  15:51.30 (1:04.06)  16:57.72 (1:06.42)
     18:02.31 (1:04.59)  19:07.80 (1:05.49)  20:12.78 (1:04.98)  21:19.03 (1:06.25)
     22:24.76 (1:05.73)  23:30.75 (1:05.99)  24:36.57 (1:05.82)  25:41.19 (1:04.62)
     26:47.17 (1:05.98)  27:53.59 (1:06.42)  28:59.06 (1:05.47)  30:05.07 (1:06.01)
     31:08.86 (1:03.79)  32:13.02 (1:04.16)                                        
 
 

Event 2  Women 400 IM                              Team Standings/Event Results

Event 2  Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              18 MVN-33               5:27.93    5:21.68    9  
                  34.68     1:13.59 (38.91)     1:56.86 (43.27)     2:39.45 (42.59)
        3:23.91 (44.46)     4:08.61 (44.70)     4:45.49 (36.88)     5:21.68 (36.19)
  2 Schumacher, Jennifer      21 NOVA-33              6:30.00    5:52.29    7  
                  38.07     1:25.63 (47.56)     2:11.06 (45.43)     2:55.93 (44.87)
        3:44.36 (48.43)     4:33.58 (49.22)     5:14.10 (40.52)     5:52.29 (38.19)
  3 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              5:56.00    6:10.44    6  
                  40.06     1:26.19 (46.13)     2:10.57 (44.38)     2:55.36 (44.79)
        3:50.87 (55.51)     4:47.25 (56.38)     5:29.25 (42.00)     6:10.44 (41.19)
 -- Leeming, Lindsey          22 LVM-33               6:30.00         DQ  
                  36.92     1:20.52 (43.60)     2:04.71 (44.19)     2:49.04 (44.33)
        3:34.26 (45.22)     4:20.63 (46.37)     5:02.53 (41.90)          DQ (40.78)
 
Event 2  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.33   4/25/2004 HIDEKO HIRANAKA, JPN                       
        NATL: N 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              5:31.70    5:29.64    9  
                  35.01     1:15.09 (40.08)     1:58.27 (43.18)     2:40.57 (42.30)
        3:29.46 (48.89)     4:18.56 (49.10)     4:54.55 (35.99)     5:29.64 (35.09)
  2 Bode, Christy             30 MVN-33               6:20.19    6:26.69    7  
                  37.34     1:21.11 (43.77)     2:13.12 (52.01)     3:06.95 (53.83)
        4:01.28 (54.33)     4:57.27 (55.99)     5:43.45 (46.18)     6:26.69 (43.24)
 
Event 2  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                5:19.57    5:09.87    9  
                  31.73     1:07.24 (35.51)     1:48.72 (41.48)     2:30.17 (41.45)
        3:13.92 (43.75)     3:57.54 (43.62)     4:34.80 (37.26)     5:09.87 (35.07)
  2 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33              6:52.85    6:39.61    7  
                  43.24     1:34.19 (50.95)     2:24.72 (50.53)     3:13.91 (49.19)
        4:11.22 (57.31)     5:08.35 (57.13)     5:55.44 (47.09)     6:39.61 (44.17)
  3 Richter, Jennfer          38 NOVA-33              7:45.00    7:30.26    6  
                  50.84     1:46.72 (55.88)   2:47.62 (1:00.90)     3:47.57 (59.95)
      4:51.03 (1:03.46)   5:52.45 (1:01.42)     6:41.49 (49.04)     7:30.26 (48.77)
 
Event 2  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01              5:00.82    5:07.18    9  
                  32.09     1:08.30 (36.21)     1:47.21 (38.91)     2:25.46 (38.25)
        3:10.47 (45.01)     3:56.47 (46.00)     4:31.92 (35.45)     5:07.18 (35.26)
  2 Labelle, Laura            42 MSCM-33              7:00.00    7:11.12    7  
                  44.13     1:35.19 (51.06)     2:29.80 (54.61)     3:26.06 (56.26)
      4:26.34 (1:00.28)   5:28.17 (1:01.83)     6:20.91 (52.74)     7:11.12 (50.21)
 
Event 2  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison          52 MVN-33               7:03.96    7:26.90    9  
                  50.87     1:49.97 (59.10)     2:46.00 (56.03)     3:42.15 (56.15)
      4:44.36 (1:02.21)   5:45.07 (1:00.71)     6:37.30 (52.23)     7:26.90 (49.60)
  2 Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33              7:15.30    7:38.33    7  
                  52.92   1:55.87 (1:02.95)   2:57.11 (1:01.24)     3:57.08 (59.97)
      5:00.91 (1:03.83)   6:06.04 (1:05.13)     6:52.55 (46.51)     7:38.33 (45.78)
 -- James, Katy               51 ARIZ-48              7:00.00         DQ  
                  46.14     1:41.71 (55.57)     2:32.95 (51.24)     3:22.89 (49.94)
        4:20.32 (57.43)     5:17.92 (57.60)     6:04.09 (46.17)          DQ (45.08)
 
Event 2  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:04.58   9/12/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 6:04.58   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              59 PNA-PC               7:29.50    7:06.01    9  
                  44.90     1:40.61 (55.71)     2:35.90 (55.29)     3:31.50 (55.60)
      4:32.58 (1:01.08)     5:31.55 (58.97)     6:20.12 (48.57)     7:06.01 (45.89)
 
Event 2  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              6:55.88    6:46.64    9  
                  46.91     1:39.39 (52.48)     2:32.52 (53.13)     3:24.53 (52.01)
        4:21.85 (57.32)     5:17.12 (55.27)     6:02.21 (45.09)     6:46.64 (44.43)
 
Event 2  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 7:07.69  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate           68 UCLA-33             12:00.00   10:08.82    9  
                1:13.65   2:43.61 (1:29.96)   4:02.42 (1:18.81)   5:21.38 (1:18.96)
      6:39.19 (1:17.81)   7:56.25 (1:17.06)   9:02.27 (1:06.02)  10:08.82 (1:06.55)
 


Event 3  Men 400 IM                                Team Standings/Event Results

Event 3  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:20.94  10/15/2005 DEAN KENT, NZL                             
        NATL: N 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             25 LVM-33               5:20.00    5:02.29    9  
                  32.05     1:09.62 (37.57)     1:50.21 (40.59)     2:27.98 (37.77)
        3:11.35 (43.37)     3:54.11 (42.76)     4:28.65 (34.54)     5:02.29 (33.64)
  2 Wadley, Brian             27 WH2O-33              5:01.00    5:10.09    7  
                  31.24     1:07.94 (36.70)     1:51.18 (43.24)     2:34.37 (43.19)
        3:17.51 (43.14)     4:00.48 (42.97)     4:35.75 (35.27)     5:10.09 (34.34)
  3 Yotter, Ethan             29 NOVA-33              5:00.00    5:20.90    6  
                  32.16     1:09.09 (36.93)     1:48.56 (39.47)     2:27.81 (39.25)
        3:16.40 (48.59)     4:04.86 (48.46)     4:43.30 (38.44)     5:20.90 (37.60)
  4 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33               6:00.00    6:33.87    5  
                  35.38     1:22.24 (46.86)     2:14.76 (52.52)     3:07.54 (52.78)
        4:07.06 (59.52)     5:05.62 (58.56)     5:50.75 (45.13)     6:33.87 (43.12)
 
Event 3  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            33 LBG-33               5:40.44    5:15.36    9  
                  31.87     1:09.33 (37.46)     1:51.51 (42.18)     2:32.66 (41.15)
        3:16.72 (44.06)     4:02.52 (45.80)     4:39.66 (37.14)     5:15.36 (35.70)
 
Event 3  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              4:50.00    4:37.47    9  
                  28.99     1:02.45 (33.46)     1:37.72 (35.27)     2:12.32 (34.60)
        2:52.13 (39.81)     3:32.14 (40.01)     4:05.42 (33.28)     4:37.47 (32.05)
  2 Magee, Mark               38 LVM-33               4:44.30    4:48.20    7  
                  29.94     1:03.08 (33.14)     1:39.53 (36.45)     2:15.65 (36.12)
        2:56.75 (41.10)     3:39.82 (43.07)     4:14.40 (34.58)     4:48.20 (33.80)
  3 Hamilton, Rick            39 VSC-33               4:56.55    5:00.06    6  
                  30.94     1:05.71 (34.77)     1:42.44 (36.73)     2:19.13 (36.69)
        3:03.13 (44.00)     3:49.05 (45.92)     4:24.29 (35.24)     5:00.06 (35.77)
  4 Reed, Scott               36 SBM-3                4:52.60    5:01.87    5  
                  31.36     1:07.54 (36.18)     1:45.62 (38.08)     2:23.07 (37.45)
        3:06.42 (43.35)     3:51.51 (45.09)     4:27.52 (36.01)     5:01.87 (34.35)
  5 Saxton, Carl              37 IM-21                6:00.00    5:33.80    4  
                  33.60     1:11.64 (38.04)     1:58.45 (46.81)     2:44.09 (45.64)
        3:28.87 (44.78)     4:14.30 (45.43)     4:54.49 (40.19)     5:33.80 (39.31)
  6 Borton, Dan               38 ROSE-33              5:52.50    5:41.18    3  
                  34.61     1:15.17 (40.56)     1:58.20 (43.03)     2:40.96 (42.76)
        3:31.29 (50.33)     4:22.40 (51.11)     5:02.47 (40.07)     5:41.18 (38.71)
  7 Zacharda, Chris           35 LBG-33               5:40.50    5:50.17    2  
                  34.27     1:15.26 (40.99)     2:04.04 (48.78)     2:54.78 (50.74)
        3:40.90 (46.12)     4:29.18 (48.28)     5:10.12 (40.94)     5:50.17 (40.05)
  8 Saldana, Rich             36 LBG-33               6:10.75    5:55.78    1  
                  34.63     1:15.65 (41.02)     1:59.61 (43.96)     2:44.78 (45.17)
        3:38.72 (53.94)     4:31.50 (52.78)     5:14.89 (43.39)     5:55.78 (40.89)
 
Event 3  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.02  12/20/2000 DARIUSZ WOLNY, POL                         
        NATL: N 4:43.28   6/25/1995 HESS YNTEMA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33               5:00.00    4:49.35    9  
                  28.93     1:01.80 (32.87)     1:41.35 (39.55)     2:20.53 (39.18)
        3:04.12 (43.59)     3:47.64 (43.52)     4:19.40 (31.76)     4:49.35 (29.95)
  2 Baron, Kurtis             42 VCM-33               5:29.99    5:21.94    7  
                  36.90     1:18.47 (41.57)     2:00.08 (41.61)     2:41.45 (41.37)
        3:25.06 (43.61)     4:10.14 (45.08)     4:46.36 (36.22)     5:21.94 (35.58)
  3 Skeoch, Don               43 Unattached           6:00.00    5:26.78    6  
                  33.09     1:10.85 (37.76)     1:55.27 (44.42)     2:39.23 (43.96)
        3:24.78 (45.55)     4:10.17 (45.39)     4:48.90 (38.73)     5:26.78 (37.88)
  4 Grubb, Eric               42 LBG-33               8:30.00    9:34.51    5  
                  52.97   2:03.30 (1:10.33)   3:24.06 (1:20.76)   4:44.00 (1:19.94)
      5:57.07 (1:13.07)   7:15.41 (1:18.34)   8:23.75 (1:08.34)   9:34.51 (1:10.76)
 
Event 3  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 4:57.31  10/27/2002 GREG DOZER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle               46 SCAQ-33              5:12.00    5:11.84    9  
                  33.27     1:09.96 (36.69)     1:49.92 (39.96)     2:29.39 (39.47)
        3:13.46 (44.07)     3:59.23 (45.77)     4:35.43 (36.20)     5:11.84 (36.41)
  2 Morales, John             48 SRM-PC               5:15.20    5:13.03    7  
                  31.78     1:08.00 (36.22)     1:49.28 (41.28)     2:29.75 (40.47)
        3:15.24 (45.49)     4:01.57 (46.33)     4:37.85 (36.28)     5:13.03 (35.18)
  3 Boswell, James            46 SDSM-01              5:30.01    5:38.99    6  
                  33.37     1:11.43 (38.06)     1:55.07 (43.64)     2:38.03 (42.96)
        3:28.26 (50.23)     4:19.87 (51.61)     5:00.53 (40.66)     5:38.99 (38.46)
  4 Tongate, Terry            46 NOVA-33              8:00.00    6:36.86    5  
                  36.44     1:20.01 (43.57)   2:22.13 (1:02.12)   3:23.29 (1:01.16)
        4:15.94 (52.65)     5:07.67 (51.73)     5:52.35 (44.68)     6:36.86 (44.51)
  5 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33               7:25.00    6:56.62    4  
                  48.86     1:42.61 (53.75)     2:37.06 (54.45)     3:30.62 (53.56)
        4:29.46 (58.84)     5:27.45 (57.99)     6:11.55 (44.10)     6:56.62 (45.07)
 
Event 3  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              5:24.50    5:21.19    9  
                  31.54     1:09.86 (38.32)     1:54.09 (44.23)     2:37.85 (43.76)
        3:22.28 (44.43)     4:08.98 (46.70)     4:45.71 (36.73)     5:21.19 (35.48)
  2 Djang, Philipp            52 RGSC-NM              5:35.00    5:33.16    7  
                  35.97     1:16.53 (40.56)     1:59.29 (42.76)     2:39.90 (40.61)
        3:28.75 (48.85)     4:18.14 (49.39)     4:56.63 (38.49)     5:33.16 (36.53)
  3 Phillips, Richard         52 SCAQ-33              5:45.00    5:41.21    6  
                  36.64     1:20.04 (43.40)     2:05.33 (45.29)     2:47.78 (42.45)
        3:39.26 (51.48)     4:30.42 (51.16)     5:06.68 (36.26)     5:41.21 (34.53)
  4 Boyd, Thomas              50 LBG-33               5:45.00    6:01.95    5  
                  38.44     1:23.21 (44.77)     2:12.01 (48.80)     2:57.98 (45.97)
        3:49.30 (51.32)     4:41.01 (51.71)     5:21.31 (40.30)     6:01.95 (40.64)
  5 Parnes, Barton            50 LBG-33               8:45.00    8:45.26    4  
                1:00.50   3:27.43 (2:26.93)   4:32.58 (1:05.15)   5:39.40 (1:06.82)
      6:45.87 (1:06.47)     7:45.81 (59.94)     8:45.26 (59.45)                    
 
Event 3  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 5:13.29    9/7/2003 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               59 ARIZ-48              6:17.00    6:14.09    9  
                  41.21     1:27.45 (46.24)     2:17.04 (49.59)     3:05.19 (48.15)
        3:59.24 (54.05)     4:51.71 (52.47)     5:33.38 (41.67)     6:14.09 (40.71)
  2 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              7:05.00    6:58.13    7  
                  40.39     1:28.98 (48.59)     2:27.86 (58.88)     3:25.91 (58.05)
      4:26.14 (1:00.23)     5:25.81 (59.67)     6:14.27 (48.46)     6:58.13 (43.86)
  3 Berkedal, David           58 Unattached           8:23.81    7:42.67    6  
                  48.06     1:44.52 (56.46)   2:47.80 (1:03.28)   3:49.90 (1:02.10)
      4:51.87 (1:01.97)   5:53.76 (1:01.89)     6:49.43 (55.67)     7:42.67 (53.24)
 
Event 3  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: N 5:34.43   8/24/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric            62 SOBA-33              6:38.00    6:26.19    9  
                  42.81     1:31.40 (48.59)     2:22.62 (51.22)     3:13.97 (51.35)
        4:08.27 (54.30)     5:03.48 (55.21)     5:46.06 (42.58)     6:26.19 (40.13)
 
Event 3  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:04.40  11/23/1996 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 6:04.40  11/23/1996 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01              6:00.00    5:58.93W   9  
                  37.37     1:21.25 (43.88)     2:09.69 (48.44)     2:56.68 (46.99)
        3:45.86 (49.18)     4:35.99 (50.13)     5:17.11 (41.12)     5:58.93 (41.82)
  2 Fasbender, Barry          69 STAN-3               7:19.12    7:26.32    7  
                  50.63     1:47.29 (56.66)   2:48.38 (1:01.09)     3:47.65 (59.27)
      4:48.00 (1:00.35)     5:47.32 (59.32)     6:38.95 (51.63)     7:26.32 (47.37)
 
Event 3  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              7:49.70    8:03.01    9  
                  52.31   1:56.07 (1:03.76)   3:00.60 (1:04.53)   4:08.07 (1:07.47)
      5:12.38 (1:04.31)   6:18.41 (1:06.03)     7:11.94 (53.53)     8:03.01 (51.07)
 
Event 3  Men 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:26.06   10/9/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 7:37.58  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          80 ARIZ-48             11:10.00   11:53.43    9  
                1:31.72   3:25.86 (1:54.14)   4:46.72 (1:20.86)   6:06.15 (1:19.43)
      7:45.96 (1:39.81)   9:29.26 (1:43.30)  10:42.45 (1:13.19)  11:53.43 (1:10.98)
 


Event 4  Mixed 800 Freestyle                       Team Standings/Event Results

Event 4  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:58.71   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schumacher, Jennifer      21 NOVA-33                   NT   10:33.08    9  
                  36.33     1:16.42 (40.09)     1:56.88 (40.46)     2:36.62 (39.74)
        3:16.41 (39.79)     3:56.17 (39.76)     4:35.92 (39.75)     5:15.98 (40.06)
        5:56.36 (40.38)     6:36.32 (39.96)     7:15.91 (39.59)     7:55.80 (39.89)
        8:36.30 (40.50)     9:15.56 (39.26)     9:55.12 (39.56)    10:33.08 (37.96)
 
Event 4  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:14.27  12/17/2000 LAURIE HUG, USA                            
        NATL: N 9:14.27  12/17/2000 LAURIE HUG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33             11:40.11   12:12.80    9  
                  43.37     1:27.53 (44.16)     2:12.97 (45.44)     2:59.01 (46.04)
        3:45.13 (46.12)     4:31.25 (46.12)     5:17.70 (46.45)     6:04.59 (46.89)
        6:50.82 (46.23)     7:37.28 (46.46)     8:23.67 (46.39)     9:09.98 (46.31)
        9:56.75 (46.77)    10:43.08 (46.33)    11:28.62 (45.54)    12:12.80 (44.18)
  2 Richter, Jennfer          38 NOVA-33             15:00.00   13:13.97    7  
                  45.93     1:34.80 (48.87)     2:24.17 (49.37)     3:13.18 (49.01)
        4:03.11 (49.93)     4:52.76 (49.65)     5:43.17 (50.41)     6:34.21 (51.04)
        7:25.60 (51.39)     8:16.45 (50.85)     9:06.88 (50.43)     9:56.92 (50.04)
       10:47.76 (50.84)    11:37.35 (49.59)    12:26.02 (48.67)    13:13.97 (47.95)
 
Event 4  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WH2O-33             10:10.00    9:50.74    9  
                  33.85     1:10.38 (36.53)     1:47.64 (37.26)     2:24.87 (37.23)
        3:02.09 (37.22)     3:39.46 (37.37)     4:16.80 (37.34)     4:54.31 (37.51)
        5:31.30 (36.99)     6:08.34 (37.04)     6:45.60 (37.26)     7:22.72 (37.12)
        7:59.85 (37.13)     8:37.25 (37.40)     9:14.51 (37.26)     9:50.74 (36.23)
  2 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01             11:01.01   10:49.13    7  
                  30.11     1:02.30 (32.19)     1:35.31 (33.01)     2:08.08 (32.77)
      3:14.40 (1:06.32)     4:02.92 (48.52)     4:43.60 (40.68)     5:23.55 (39.95)
        6:05.51 (41.96)     6:45.33 (39.82)     7:29.47 (44.14)     8:13.49 (44.02)
        8:52.39 (38.90)     9:30.63 (38.24)    10:08.69 (38.06)    10:49.13 (40.44)
  3 Shore, Susan              44 MSCM-33             11:28.06   11:36.31    6  
                  39.63     1:21.78 (42.15)     2:05.25 (43.47)     2:48.69 (43.44)
                                4:17.53 ( )     5:02.37 (44.84)     5:46.64 (44.27)
        6:30.71 (44.07)     7:14.64 (43.93)     7:58.64 (44.00)     8:42.96 (44.32)
        9:27.42 (44.46)    10:11.55 (44.13)    10:54.73 (43.18)    11:36.31 (41.58)
 
Event 4  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:21.65   2/18/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 9:35.19    9/7/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              9:40.00    9:48.89    9  
                  33.82     1:09.48 (35.66)     1:46.37 (36.89)     2:23.53 (37.16)
        3:00.27 (36.74)     3:37.14 (36.87)     4:14.24 (37.10)     4:52.09 (37.85)
        5:29.89 (37.80)     6:07.31 (37.42)     6:44.74 (37.43)     7:22.50 (37.76)
        7:59.90 (37.40)     8:37.25 (37.35)     9:14.07 (36.82)     9:48.89 (34.82)
  2 Sherg, Robin              45 HSAM-44             11:20.00   10:20.66    7  
                  35.94     1:14.78 (38.84)     1:54.13 (39.35)     2:33.67 (39.54)
        3:13.14 (39.47)     3:52.48 (39.34)     4:31.32 (38.84)     5:10.58 (39.26)
        5:49.65 (39.07)     6:28.52 (38.87)     7:07.21 (38.69)     7:45.91 (38.70)
        8:24.71 (38.80)     9:03.58 (38.87)     9:42.55 (38.97)    10:20.66 (38.11)
  3 Powers, Patricia          49 LBG-33              12:33.28   12:31.87    6  
                  41.40     1:26.02 (44.62)     2:12.99 (46.97)     3:01.25 (48.26)
        3:49.54 (48.29)     4:37.56 (48.02)     5:25.87 (48.31)     6:13.83 (47.96)
        7:01.87 (48.04)     7:49.58 (47.71)     8:37.08 (47.50)     9:24.15 (47.07)
       10:11.84 (47.69)    10:58.85 (47.01)    11:46.30 (47.45)    12:31.87 (45.57)
 
Event 4  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison          52 MVN-33              12:25.78   12:55.91    9  
                  46.54     1:34.98 (48.44)     2:23.96 (48.98)     3:12.56 (48.60)
        4:01.49 (48.93)     4:50.46 (48.97)     5:39.02 (48.56)     6:27.96 (48.94)
        7:17.07 (49.11)     8:05.93 (48.86)     8:54.66 (48.73)     9:43.18 (48.52)
       10:31.79 (48.61)    11:20.49 (48.70)    12:08.58 (48.09)    12:55.91 (47.33)
  2 Hayes, Patricia           53 LBG-33              16:00.00   13:36.33    7  
                  43.77     1:33.51 (49.74)     2:24.78 (51.27)     3:16.20 (51.42)
        4:08.24 (52.04)     4:59.47 (51.23)     5:50.34 (50.87)     6:41.67 (51.33)
        7:33.15 (51.48)     8:24.98 (51.83)     9:15.88 (50.90)    10:08.21 (52.33)
       11:00.30 (52.09)    11:53.52 (53.22)    12:45.63 (52.11)    13:36.33 (50.70)
 
Event 4  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:17.86   10/3/2004 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 10:20.81   6/13/2004 BARBARA DUNBAR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mladinic, Cissy           57 LAPS-33             25:00.02   16:20.72    9  
                  55.92   1:56.46 (1:00.54)   2:58.47 (1:02.01)   3:59.83 (1:01.36)
      5:02.86 (1:03.03)   6:05.45 (1:02.59)   7:07.25 (1:01.80)   8:09.22 (1:01.97)
      9:11.11 (1:01.89)  10:13.08 (1:01.97)  11:14.62 (1:01.54)  12:16.46 (1:01.84)
     13:17.25 (1:00.79)  14:18.82 (1:01.57)  15:20.45 (1:01.63)  16:20.72 (1:00.27)
 
Event 4  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:18.60    5/5/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 11:30.55   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 MVN-33              14:28.10   13:04.20    9  
                  44.32     1:33.75 (49.43)     2:25.04 (51.29)     3:16.56 (51.52)
        4:07.07 (50.51)     4:56.99 (49.92)     5:46.13 (49.14)     6:35.68 (49.55)
        7:24.94 (49.26)     8:13.55 (48.61)     9:02.58 (49.03)     9:50.97 (48.39)
       10:39.52 (48.55)    11:28.41 (48.89)    12:17.43 (49.02)    13:04.20 (46.77)
  2 DeVries, Marta            60 LVM-33              15:10.00   14:42.22    7  
                  46.66     1:38.40 (51.74)     2:33.13 (54.73)     3:28.93 (55.80)
        4:24.78 (55.85)     5:21.95 (57.17)     6:18.30 (56.35)     7:14.93 (56.63)
        8:10.42 (55.49)     9:06.12 (55.70)    10:01.72 (55.60)    10:58.06 (56.34)
       11:54.12 (56.06)    12:50.59 (56.47)    13:41.22 (50.63)  14:42.22 (1:01.00)
 -- Flaherty, Diane           61 HSAM-44             15:57.27         DQ  
                  49.74     1:44.46 (54.72)     2:43.12 (58.66)   3:44.23 (1:01.11)
        4:42.72 (58.49)   5:42.96 (1:00.24)   6:45.42 (1:02.46)   7:49.20 (1:03.78)
        8:29.95 (40.75)     8:53.37 (23.42)                                        
 
Event 4  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:49.70    6/1/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 12:20.68  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        65 HSAM-44             15:00.00   15:27.65    9  
                  52.13     1:48.51 (56.38)     2:46.74 (58.23)     3:45.30 (58.56)
        4:43.53 (58.23)     5:41.67 (58.14)     6:40.20 (58.53)     7:38.11 (57.91)
        8:37.03 (58.92)     9:35.25 (58.22)    10:34.20 (58.95)  11:34.23 (1:00.03)
       12:33.28 (59.05)    13:32.35 (59.07)    14:31.45 (59.10)    15:27.65 (56.20)
 
Event 4  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               79 HSAM-44             19:43.85   20:26.31    9  
                1:10.16   2:25.25 (1:15.09)   3:38.07 (1:12.82)   4:54.24 (1:16.17)
      7:29.22 (2:34.98)  10:05.89 (2:36.67)  11:22.62 (1:16.73)  12:41.24 (1:18.62)
     13:59.18 (1:17.94)  15:16.20 (1:17.02)                            16:33.74 ( )
                               17:52.69 ( )  19:13.03 (1:20.34)  20:26.31 (1:13.28)
 
Event 4  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Kevin              28 LBG-33              15:00.00   11:38.49    9  
                  37.38     1:17.87 (40.49)     2:00.70 (42.83)     2:44.80 (44.10)
        3:28.18 (43.38)     4:13.54 (45.36)     4:57.71 (44.17)     5:42.53 (44.82)
        6:26.49 (43.96)     7:11.66 (45.17)     7:55.96 (44.30)     8:41.95 (45.99)
        9:27.09 (45.14)    10:12.00 (44.91)    10:57.53 (45.53)    11:38.49 (40.96)
 
Event 4  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33             11:05.50   10:32.33    9  
                  35.07     1:14.01 (38.94)     1:53.42 (39.41)     2:33.22 (39.80)
        3:13.06 (39.84)     3:53.04 (39.98)     4:32.93 (39.89)     5:12.93 (40.00)
        5:53.19 (40.26)     6:32.87 (39.68)     7:12.90 (40.03)     7:52.64 (39.74)
        8:32.71 (40.07)     9:12.77 (40.06)     9:52.31 (39.54)    10:32.33 (40.02)
  2 Grosso, Patrick           34 NOVA-33             12:40.00   12:27.30    7  
                  41.73     1:28.46 (46.73)     2:14.76 (46.30)     3:03.33 (48.57)
        3:50.42 (47.09)     4:38.19 (47.77)     5:27.96 (49.77)     6:15.41 (47.45)
        7:02.69 (47.28)     7:49.45 (46.76)     8:35.94 (46.49)     9:22.78 (46.84)
       10:09.51 (46.73)    10:57.18 (47.67)    11:43.13 (45.95)    12:27.30 (44.17)
 
Event 4  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33              9:40.00    9:35.66    9  
                  32.61     1:08.43 (35.82)     1:44.82 (36.39)     2:21.28 (36.46)
        2:57.60 (36.32)     3:33.70 (36.10)     4:10.31 (36.61)     4:46.44 (36.13)
        5:23.44 (37.00)     6:00.22 (36.78)     6:37.04 (36.82)     7:13.93 (36.89)
        7:49.70 (35.77)     8:26.30 (36.60)     9:01.70 (35.40)     9:35.66 (33.96)
  2 Breitel, Robert           39 ROSE-33             10:29.00   10:02.11    7  
                  35.31     1:13.96 (38.65)     1:52.73 (38.77)     2:31.32 (38.59)
        3:10.01 (38.69)     3:48.24 (38.23)     4:26.72 (38.48)     5:04.96 (38.24)
        5:43.12 (38.16)     6:20.94 (37.82)     6:58.70 (37.76)     7:36.07 (37.37)
        8:13.60 (37.53)     8:50.66 (37.06)     9:27.55 (36.89)    10:02.11 (34.56)
  3 Bixler, Kenneth           36 LBG-33               9:40.00   10:03.58    6  
                  33.64     1:09.36 (35.72)     1:46.09 (36.73)     2:23.25 (37.16)
        3:00.25 (37.00)     3:36.88 (36.63)     4:14.10 (37.22)     4:51.81 (37.71)
        5:29.48 (37.67)     6:07.10 (37.62)     6:44.89 (37.79)     7:24.00 (39.11)
        8:04.11 (40.11)     8:44.10 (39.99)     9:24.43 (40.33)    10:03.58 (39.15)
  4 Saxton, Carl              37 IM-21               10:20.00   10:28.64    5  
                  36.19     1:15.51 (39.32)     1:54.98 (39.47)     2:34.83 (39.85)
        3:14.17 (39.34)     3:54.17 (40.00)     4:33.82 (39.65)     5:13.33 (39.51)
        5:52.70 (39.37)     6:32.16 (39.46)     7:11.56 (39.40)     7:50.89 (39.33)
        8:30.33 (39.44)     9:10.20 (39.87)     9:49.36 (39.16)    10:28.64 (39.28)
  5 Larsen, Peder             36 LBG-33              12:00.00   11:22.42    4  
                  37.63     1:20.32 (42.69)     2:05.22 (44.90)     2:49.42 (44.20)
        3:33.34 (43.92)     4:16.95 (43.61)     5:01.03 (44.08)     5:45.29 (44.26)
        6:28.66 (43.37)     7:12.01 (43.35)     7:55.27 (43.26)     8:37.57 (42.30)
        9:18.89 (41.32)    10:00.62 (41.73)    10:42.44 (41.82)    11:22.42 (39.98)
  6 Dillon, Matt              37 LBG-33              12:00.81   11:31.97    3  
                  40.15     1:21.80 (41.65)     2:05.05 (43.25)     2:48.14 (43.09)
        3:31.65 (43.51)     4:15.51 (43.86)     4:59.33 (43.82)     5:42.90 (43.57)
        6:27.12 (44.22)     7:11.92 (44.80)     7:55.69 (43.77)     8:39.46 (43.77)
        9:23.39 (43.93)    10:07.75 (44.36)    10:51.95 (44.20)    11:31.97 (40.02)
  7 Kienitz, Michael          36 LBG-33              11:20.00   11:37.65    2  
                  35.32     1:13.62 (38.30)     1:53.61 (39.99)     2:34.34 (40.73)
        3:15.26 (40.92)     3:56.42 (41.16)     4:38.75 (42.33)     5:21.74 (42.99)
        6:05.41 (43.67)     6:49.17 (43.76)     7:33.78 (44.61)     8:28.25 (54.47)
        9:15.24 (46.99)    10:01.91 (46.67)    10:49.39 (47.48)    11:37.65 (48.26)
  8 Kida, Mori                35 SFT-38              14:00.00   12:57.12    1  
                  43.54     1:31.73 (48.19)     2:21.31 (49.58)     3:11.37 (50.06)
        3:59.84 (48.47)     4:49.39 (49.55)     5:39.46 (50.07)     6:29.40 (49.94)
        7:18.80 (49.40)     8:08.15 (49.35)     8:57.35 (49.20)     9:46.00 (48.65)
       10:34.94 (48.94)    11:23.81 (48.87)    12:11.84 (48.03)    12:57.12 (45.28)
  9 Cameron, Matthew          39 SFT-38              16:30.00   14:48.13  
                  45.25     1:37.74 (52.49)     2:35.57 (57.83)     3:33.06 (57.49)
        4:30.50 (57.44)     5:27.60 (57.10)     6:24.54 (56.94)     7:22.20 (57.66)
        8:18.78 (56.58)     9:15.81 (57.03)    10:12.22 (56.41)    11:08.86 (56.64)
       12:04.72 (55.86)    13:00.20 (55.48)    13:56.35 (56.15)    14:48.13 (51.78)
 
Event 4  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:31.69   11/4/2005 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 8:46.89   4/29/2001 BRETT PHILLIPS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33              9:10.00    9:10.02    9  
                  31.90     1:06.31 (34.41)     1:41.36 (35.05)     2:15.89 (34.53)
        2:50.55 (34.66)     3:24.93 (34.38)     3:59.54 (34.61)     4:34.01 (34.47)
        5:08.61 (34.60)     5:43.50 (34.89)     6:18.00 (34.50)     6:52.77 (34.77)
        7:27.47 (34.70)     8:02.13 (34.66)     8:36.87 (34.74)     9:10.02 (33.15)
  2 Collins, Michael          40 NOVA-33              9:40.00    9:43.67    7  
                  33.64     1:09.66 (36.02)     1:46.05 (36.39)     2:22.90 (36.85)
        2:59.84 (36.94)     3:36.61 (36.77)     4:13.83 (37.22)     4:51.10 (37.27)
        5:28.27 (37.17)     6:05.36 (37.09)     6:42.15 (36.79)     7:18.84 (36.69)
        7:55.69 (36.85)     8:32.51 (36.82)     9:08.77 (36.26)     9:43.67 (34.90)
  3 Baron, Kurtis             42 VCM-33               9:39.99    9:46.45    6  
                  33.35     1:08.82 (35.47)     1:45.00 (36.18)     2:21.40 (36.40)
        2:58.10 (36.70)     3:34.90 (36.80)     4:11.52 (36.62)     4:48.11 (36.59)
        5:24.62 (36.51)     6:01.48 (36.86)     6:38.64 (37.16)     7:16.07 (37.43)
        7:53.49 (37.42)     8:31.10 (37.61)     9:09.19 (38.09)     9:46.45 (37.26)
  4 Young, Chad               42 UCLA-33             11:00.00   10:15.90    5  
                  34.37     1:11.90 (37.53)     1:49.76 (37.86)     2:27.52 (37.76)
        3:05.70 (38.18)     3:44.41 (38.71)     4:23.42 (39.01)     5:02.80 (39.38)
        5:41.70 (38.90)     6:20.62 (38.92)     6:59.75 (39.13)     7:39.00 (39.25)
        8:18.55 (39.55)     8:57.98 (39.43)     9:37.45 (39.47)    10:15.90 (38.45)
  5 Hinton, Joey              41 SDSM-01             10:29.79   10:24.98    4  
                  36.44     1:15.56 (39.12)     1:54.77 (39.21)     2:34.35 (39.58)
        3:14.00 (39.65)     3:53.80 (39.80)     4:33.27 (39.47)     5:12.68 (39.41)
        5:52.08 (39.40)     6:31.38 (39.30)     7:10.99 (39.61)     7:50.11 (39.12)
        8:29.16 (39.05)     9:08.16 (39.00)     9:45.27 (37.11)    10:24.98 (39.71)
  6 Reis, Raul                42 LBG-33              22:00.00   12:15.50    3  
                  41.15     1:24.88 (43.73)     2:10.90 (46.02)     2:58.41 (47.51)
        3:45.48 (47.07)     4:32.64 (47.16)     5:19.57 (46.93)     6:07.05 (47.48)
        6:54.14 (47.09)     7:41.11 (46.97)     8:27.85 (46.74)     9:14.42 (46.57)
       10:00.86 (46.44)    10:46.68 (45.82)    11:31.82 (45.14)    12:15.50 (43.68)
  7 Iacoponi, Joe             41 LBG-33              14:20.00   13:15.20    2  
                  43.39     1:31.96 (48.57)     2:22.21 (50.25)     3:13.31 (51.10)
        4:05.20 (51.89)     4:56.50 (51.30)     5:47.28 (50.78)     6:38.63 (51.35)
        7:29.17 (50.54)     8:17.96 (48.79)     9:07.81 (49.85)     9:57.38 (49.57)
       10:47.44 (50.06)    11:37.23 (49.79)    12:27.99 (50.76)    13:15.20 (47.21)
  8 Everett, Douglas          42 ARIZ-48             14:40.00   14:32.29    1  
                  48.35     1:40.18 (51.83)     2:35.32 (55.14)     3:31.86 (56.54)
        4:26.70 (54.84)     5:23.65 (56.95)     6:18.82 (55.17)     7:13.25 (54.43)
        8:08.93 (55.68)     9:05.44 (56.51)    10:01.40 (55.96)    10:59.65 (58.25)
       11:53.55 (53.90)    12:47.86 (54.31)    13:41.64 (53.78)    14:32.29 (50.65)
  9 Lam, Kevin                43 NOVA-33             15:00.00   14:36.91  
                  46.31     1:37.76 (51.45)     2:32.64 (54.88)     3:28.83 (56.19)
        4:25.41 (56.58)     5:22.55 (57.14)     6:17.89 (55.34)     7:15.67 (57.78)
        8:11.90 (56.23)     9:09.58 (57.68)    10:06.23 (56.65)    11:03.31 (57.08)
       11:57.61 (54.30)    12:52.75 (55.14)    13:46.31 (53.56)    14:36.91 (50.60)
 10 Werner, John              43 LBG-33              17:00.00   14:45.83  
                  45.56     1:38.28 (52.72)     2:34.00 (55.72)     3:30.18 (56.18)
        4:26.91 (56.73)     5:23.65 (56.74)     6:21.49 (57.84)     7:19.46 (57.97)
        8:17.08 (57.62)     9:14.00 (56.92)    10:10.46 (56.46)    11:07.78 (57.32)
       12:04.09 (56.31)    13:00.51 (56.42)    13:55.98 (55.47)    14:45.83 (49.85)
 
Event 4  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:55.41   1/15/2006 B.BORDONALI, ITA                           
        NATL: N 8:56.08  10/13/1996 TIM BRODERICK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John             48 SRM-PC               9:41.20    9:34.22    9  
                  33.48     1:09.98 (36.50)     1:46.51 (36.53)     2:23.01 (36.50)
        2:59.35 (36.34)     3:35.51 (36.16)     4:11.46 (35.95)     4:47.25 (35.79)
        5:22.98 (35.73)     5:59.04 (36.06)     6:35.06 (36.02)     7:11.64 (36.58)
        7:48.05 (36.41)     8:24.02 (35.97)     8:59.48 (35.46)     9:34.22 (34.74)
  2 Crosson, Jeffrey          45 NOVA-33              9:36.00    9:39.65    7  
                  34.18     1:11.21 (37.03)     1:47.76 (36.55)     2:24.57 (36.81)
        3:01.21 (36.64)     3:37.84 (36.63)     4:14.73 (36.89)     4:51.14 (36.41)
        5:27.66 (36.52)     6:03.98 (36.32)     6:39.98 (36.00)     7:16.24 (36.26)
        7:52.66 (36.42)     8:28.84 (36.18)     9:04.95 (36.11)     9:39.65 (34.70)
  3 Stites, Jim               49 ARIZ-48             10:29.99    9:55.64    6  
                  34.77     1:12.00 (37.23)     1:49.43 (37.43)     2:27.22 (37.79)
        3:04.82 (37.60)     3:42.44 (37.62)     4:19.83 (37.39)     4:57.32 (37.49)
        5:34.57 (37.25)     6:11.90 (37.33)     6:49.66 (37.76)     7:27.45 (37.79)
        8:05.28 (37.83)     8:43.18 (37.90)     9:20.44 (37.26)     9:55.64 (35.20)
  4 Benner, Tord              47 NOVA-33             10:30.00   10:46.89    5  
                  34.81     1:15.37 (40.56)     1:56.23 (40.86)     2:36.67 (40.44)
        3:17.36 (40.69)     3:58.93 (41.57)     4:40.50 (41.57)     5:21.64 (41.14)
        6:02.47 (40.83)     6:43.23 (40.76)     7:24.33 (41.10)     8:05.69 (41.36)
        8:46.07 (40.38)     9:26.62 (40.55)    10:07.79 (41.17)    10:46.89 (39.10)
  5 Salvino, John             48 MVN-33              10:47.42   11:01.54    4  
                  37.97     1:19.18 (41.21)     2:01.03 (41.85)     2:43.02 (41.99)
        3:24.84 (41.82)     4:06.45 (41.61)     4:48.52 (42.07)     5:30.26 (41.74)
        6:11.83 (41.57)     6:53.59 (41.76)     7:34.86 (41.27)     8:17.03 (42.17)
        8:59.27 (42.24)     9:40.91 (41.64)    10:22.08 (41.17)    11:01.54 (39.46)
  6 Schumacher, Steven        49 NOVA-33                   NT   12:00.98    3  
                  40.12     1:26.09 (45.97)     2:12.60 (46.51)     2:59.20 (46.60)
        3:45.43 (46.23)     4:31.50 (46.07)     5:17.32 (45.82)     6:03.60 (46.28)
        6:49.38 (45.78)     7:34.77 (45.39)     8:20.11 (45.34)     9:05.44 (45.33)
        9:50.43 (44.99)    10:35.30 (44.87)    11:19.70 (44.40)    12:00.98 (41.28)
  7 Tongate, Terry            46 NOVA-33             16:00.00   12:15.71    2  
                  44.62     1:34.08 (49.46)     2:22.38 (48.30)     3:09.22 (46.84)
        3:55.21 (45.99)     4:40.91 (45.70)     5:28.12 (47.21)     6:14.20 (46.08)
        7:01.86 (47.66)     7:46.45 (44.59)     8:32.88 (46.43)     9:16.37 (43.49)
       10:02.23 (45.86)    10:46.02 (43.79)    11:32.04 (46.02)    12:15.71 (43.67)
  8 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33              12:59.00   12:48.06    1  
                  44.88     1:32.52 (47.64)     2:20.70 (48.18)     3:08.36 (47.66)
        3:57.05 (48.69)     4:46.66 (49.61)     5:35.27 (48.61)     6:23.20 (47.93)
        7:11.55 (48.35)     8:00.13 (48.58)     8:48.89 (48.76)     9:37.73 (48.84)
       10:26.29 (48.56)    11:14.57 (48.28)    12:02.04 (47.47)    12:48.06 (46.02)
  9 Bahamon, Luis             45 WH2O-33             13:10.00   13:14.21  
                  44.33     1:31.86 (47.53)     2:20.37 (48.51)     3:10.14 (49.77)
        4:00.62 (50.48)     4:49.62 (49.00)     5:39.70 (50.08)     6:30.03 (50.33)
        7:22.10 (52.07)     8:12.11 (50.01)     9:03.05 (50.94)     9:53.60 (50.55)
       10:45.33 (51.73)    11:34.46 (49.13)    12:25.60 (51.14)    13:14.21 (48.61)
 10 Duffy, Larry              45 LBG-33              31:00.00   16:53.26  
                  49.60     1:49.21 (59.61)   2:53.07 (1:03.86)   3:59.09 (1:06.02)
      5:04.16 (1:05.07)   6:09.66 (1:05.50)   7:14.69 (1:05.03)   8:21.55 (1:06.86)
      9:26.92 (1:05.37)  10:31.57 (1:04.65)  11:36.90 (1:05.33)  12:41.60 (1:04.70)
     13:46.03 (1:04.43)  14:51.24 (1:05.21)  15:55.26 (1:04.02)    16:53.26 (58.00)
 -- Beza, Ion                 48 SDSM-01             10:33.21         DQ  
                  36.93     1:16.89 (39.96)     1:58.95 (42.06)     2:44.49 (45.54)
 
Event 4  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Richard         52 SCAQ-33             10:10.00   10:02.53    9  
                  35.13     1:13.61 (38.48)     1:52.11 (38.50)     2:31.10 (38.99)
        3:09.42 (38.32)     3:48.16 (38.74)     4:27.24 (39.08)     5:05.85 (38.61)
        5:44.01 (38.16)     6:22.07 (38.06)     7:00.28 (38.21)     7:38.30 (38.02)
        8:15.62 (37.32)     8:53.06 (37.44)     9:29.36 (36.30)    10:02.53 (33.17)
  2 Adams, Daniel             50 WH2O-33             10:30.00   10:32.09    7  
                  36.35     1:14.92 (38.57)     1:54.50 (39.58)     2:34.38 (39.88)
        3:14.01 (39.63)     3:53.28 (39.27)     4:33.09 (39.81)     5:12.76 (39.67)
        5:52.42 (39.66)     6:32.17 (39.75)     7:11.99 (39.82)     7:51.85 (39.86)
        8:31.65 (39.80)     9:11.89 (40.24)     9:52.23 (40.34)    10:32.09 (39.86)
  3 Adkison, Bill             51 Unattached          11:01.00   10:47.11    6  
                  37.53     1:19.10 (41.57)     2:00.70 (41.60)     2:42.23 (41.53)
        3:23.91 (41.68)     4:05.59 (41.68)     4:47.05 (41.46)     5:27.98 (40.93)
        6:09.01 (41.03)     6:50.12 (41.11)     7:30.86 (40.74)     8:10.98 (40.12)
        8:51.00 (40.02)     9:29.11 (38.11)    10:04.97 (35.86)    10:47.11 (42.14)
  4 Boyd, Thomas              50 LBG-33              11:00.00   10:59.05    5  
                  37.95     1:19.23 (41.28)     2:01.50 (42.27)     2:43.61 (42.11)
        3:25.86 (42.25)     4:08.01 (42.15)     4:49.61 (41.60)     5:30.92 (41.31)
        6:12.01 (41.09)     6:52.71 (40.70)     7:33.86 (41.15)     8:14.86 (41.00)
        8:55.54 (40.68)     9:37.47 (41.93)    10:18.73 (41.26)    10:59.05 (40.32)
  5 Buckley, Mark             53 SCAQ-33             10:46.00   11:37.60    4  
                  36.38     1:15.25 (38.87)     1:57.07 (41.82)     2:39.73 (42.66)
        3:23.09 (43.36)     4:06.72 (43.63)     4:51.51 (44.79)     5:36.77 (45.26)
        6:22.31 (45.54)     7:08.87 (46.56)     7:54.22 (45.35)     8:40.05 (45.83)
        9:26.04 (45.99)    10:11.22 (45.18)    10:56.59 (45.37)    11:37.60 (41.01)
  6 Amber, Gregg              50 NOVA-33             12:25.00   12:29.79    3  
                  42.13     1:28.66 (46.53)     2:15.50 (46.84)     3:03.19 (47.69)
        3:51.19 (48.00)     4:38.74 (47.55)     5:26.86 (48.12)     6:14.38 (47.52)
        7:02.21 (47.83)     7:49.93 (47.72)     8:37.61 (47.68)     9:24.90 (47.29)
       10:12.34 (47.44)    10:59.72 (47.38)    11:46.18 (46.46)    12:29.79 (43.61)
  7 Carbuto, Michael          53 LBG-33              16:00.00   16:44.07    2  
                  55.02   1:55.24 (1:00.22)   2:57.56 (1:02.32)   4:00.63 (1:03.07)
      5:05.09 (1:04.46)   6:09.85 (1:04.76)   7:14.61 (1:04.76)   8:19.91 (1:05.30)
      9:23.58 (1:03.67)  10:27.12 (1:03.54)  11:31.66 (1:04.54)  12:35.33 (1:03.67)
     13:37.39 (1:02.06)  14:39.54 (1:02.15)  15:42.22 (1:02.68)  16:44.07 (1:01.85)
 
Event 4  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:04.02  10/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:13.15   8/24/2003 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             56 VCM-33               9:04.02    9:03.00W   9  
                  32.23     1:06.44 (34.21)     1:41.04 (34.60)     2:15.85 (34.81)
        2:50.44 (34.59)     3:25.13 (34.69)     3:59.67 (34.54)     4:34.20 (34.53)
        5:08.07 (33.87)     5:42.18 (34.11)     6:16.35 (34.17)     6:50.47 (34.12)
        7:24.43 (33.96)     7:58.46 (34.03)     8:31.37 (32.91)     9:03.00 (31.63)
  2 Gruber, Glenn             57 MVN-33              11:06.00   10:22.62    7  
                  35.58     1:14.44 (38.86)     1:53.83 (39.39)     2:33.01 (39.18)
        3:12.14 (39.13)     3:51.35 (39.21)     4:30.45 (39.10)     5:10.36 (39.91)
        5:49.49 (39.13)     6:28.62 (39.13)     7:07.65 (39.03)     7:47.03 (39.38)
        8:26.92 (39.89)     9:06.53 (39.61)     9:45.80 (39.27)    10:22.62 (36.82)
  3 Bailey, Hop               59 ARIZ-48             11:00.00   11:17.71    6  
                  39.28     1:20.76 (41.48)     2:03.13 (42.37)     2:46.07 (42.94)
        3:29.05 (42.98)     4:12.05 (43.00)     4:55.06 (43.01)     5:37.95 (42.89)
        6:20.64 (42.69)     7:03.05 (42.41)     7:45.69 (42.64)     8:28.55 (42.86)
        9:11.42 (42.87)     9:54.02 (42.60)    10:36.45 (42.43)    11:17.71 (41.26)
  4 Longworth, Mark           55 MVN-33              13:46.18   11:53.65    5  
                  35.70     1:18.32 (42.62)     2:03.98 (45.66)     2:50.39 (46.41)
        3:37.16 (46.77)     4:24.02 (46.86)     5:10.50 (46.48)     5:56.23 (45.73)
        6:42.57 (46.34)     7:28.18 (45.61)     8:14.10 (45.92)     9:00.08 (45.98)
        9:45.58 (45.50)    10:29.99 (44.41)    11:14.03 (44.04)    11:53.65 (39.62)
 
Event 4  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N 10:10.78  12/13/1998 DRURY GALLAGHER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          63 VCM-33              11:55.00   10:52.00    9  
                  38.92     1:20.80 (41.88)     2:02.40 (41.60)     2:44.34 (41.94)
        3:26.19 (41.85)     4:08.87 (42.68)     4:51.11 (42.24)     5:32.35 (41.24)
        6:13.63 (41.28)     6:54.41 (40.78)     7:34.91 (40.50)     8:15.83 (40.92)
        8:55.40 (39.57)     9:35.70 (40.30)    10:14.96 (39.26)    10:52.00 (37.04)
  2 Selby, Douglas            61 HSAM-44             12:30.00   11:33.31    7  
                  39.86     1:22.81 (42.95)     2:06.55 (43.74)     2:50.52 (43.97)
        3:34.73 (44.21)     4:18.58 (43.85)     5:02.55 (43.97)     5:46.30 (43.75)
        6:30.66 (44.36)     7:14.61 (43.95)     7:58.91 (44.30)     8:42.92 (44.01)
        9:26.92 (44.00)    10:10.35 (43.43)    10:53.48 (43.13)    11:33.31 (39.83)
  3 Abrahams, Rich            61 CMS-32              12:40.00   12:10.98    6  
                  30.18     1:03.92 (33.74)     1:39.07 (35.15)     2:14.22 (35.15)
      3:30.68 (1:16.46)     4:20.20 (49.52)     5:08.20 (48.00)     5:54.82 (46.62)
        6:52.07 (57.25)     7:37.15 (45.08)     8:23.66 (46.51)     9:09.82 (46.16)
        9:55.28 (45.46)    10:41.70 (46.42)    11:27.52 (45.82)    12:10.98 (43.46)
 
Event 4  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:35.13    6/2/1996 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:35.13    6/2/1996 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             66 NOVA-33             12:25.00   10:45.50    9  
                  36.51     1:16.55 (40.04)     1:57.12 (40.57)     2:37.82 (40.70)
        3:18.38 (40.56)     3:59.33 (40.95)     4:40.91 (41.58)     5:21.28 (40.37)
        6:01.92 (40.64)     6:42.50 (40.58)     7:23.36 (40.86)     8:04.11 (40.75)
        8:44.73 (40.62)     9:25.22 (40.49)    10:05.80 (40.58)    10:45.50 (39.70)
  2 Williams, Frank           66 SDSM-01             11:28.00   11:22.35    7  
                  38.32     1:18.87 (40.55)     2:00.60 (41.73)     2:43.07 (42.47)
        3:26.22 (43.15)     4:09.53 (43.31)     4:53.33 (43.80)     5:36.37 (43.04)
        6:19.60 (43.23)     7:02.67 (43.07)     7:46.23 (43.56)     8:29.67 (43.44)
        9:13.05 (43.38)     9:56.18 (43.13)    10:39.92 (43.74)    11:22.35 (42.43)
 
Event 4  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Willhelm           72 LVM-33              12:20.00   12:37.95    9  
                  43.21     1:30.37 (47.16)     2:18.06 (47.69)     3:06.31 (48.25)
        3:54.90 (48.59)     4:43.24 (48.34)     5:31.59 (48.35)     6:20.17 (48.58)
        7:08.48 (48.31)     7:56.34 (47.86)     8:44.99 (48.65)     9:33.33 (48.34)
       10:20.90 (47.57)    11:07.85 (46.95)    11:53.97 (46.12)    12:37.95 (43.98)
 
Event 4  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 12:13.28  12/10/2000 FRANK PIEMME                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             75 MVN-33              15:30.00   17:30.53    9  
                  52.79     1:51.82 (59.03)   3:55.97 (2:04.15)   4:56.56 (1:00.59)
      5:58.60 (1:02.04)   7:01.97 (1:03.37)   8:05.08 (1:03.11)   9:08.94 (1:03.86)
     10:11.80 (1:02.86)  11:14.95 (1:03.15)  12:17.13 (1:02.18)  13:21.34 (1:04.21)
     14:21.97 (1:00.63)  15:26.59 (1:04.62)  16:29.28 (1:02.69)  17:30.53 (1:01.25)
 
Event 4  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT, USA                             
        NATL: N 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             80 CONN-5              17:30.00   16:45.18    9  
                  52.57   1:54.90 (1:02.33)   2:58.33 (1:03.43)   4:02.05 (1:03.72)
      5:05.57 (1:03.52)   6:09.02 (1:03.45)   7:13.23 (1:04.21)   8:17.46 (1:04.23)
      9:20.97 (1:03.51)  10:24.36 (1:03.39)  11:28.18 (1:03.82)  12:32.29 (1:04.11)
     13:36.16 (1:03.87)  14:40.22 (1:04.06)  15:43.99 (1:03.77)  16:45.18 (1:01.19)
 


Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle              Team Standings/Event Results

Event 5  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leeming, Lindsey          22 LVM-33               2:37.22    2:27.36    9  
                  34.13     1:11.58 (37.45)     1:49.53 (37.95)     2:27.36 (37.83)
  2 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              2:29.52    2:33.34    7  
                  35.24     1:14.10 (38.86)     1:54.39 (40.29)     2:33.34 (38.95)
  3 Fusaro, Nicci             24 NOVA-33              2:50.00    2:55.67    6  
                  39.71     1:23.11 (43.40)     2:08.42 (45.31)     2:55.67 (47.25)
 
Event 5  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33              2:11.00    2:13.00    9  
                  30.83     1:03.98 (33.15)     1:38.11 (34.13)     2:13.00 (34.89)
  2 Johnson, Merritt          25 SOBA-33              2:16.93    2:14.45    7  
                  32.19     1:06.36 (34.17)     1:40.52 (34.16)     2:14.45 (33.93)
  3 Ballard, Gretchen         28 UCLA-33              2:20.40    2:22.70    6  
                  32.20     1:07.02 (34.82)     1:44.08 (37.06)     2:22.70 (38.62)
  4 Bounds, Brandy            25 NOVA-33              2:30.55    2:29.02    5  
                  34.40     1:11.69 (37.29)     1:49.78 (38.09)     2:29.02 (39.24)
  5 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33              2:20.00    2:31.42    4  
                  34.15     1:12.05 (37.90)     1:51.80 (39.75)     2:31.42 (39.62)
  6 Burch, Katie              29 SBM-3                2:35.00    2:37.16    3  
                  36.65     1:16.60 (39.95)     1:57.31 (40.71)     2:37.16 (39.85)
  7 Lucky, Jennifer           29 UCLA-33              3:30.00    3:03.95    2  
 
Event 5  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              2:15.46    2:12.19    9  
                  31.23     1:04.10 (32.87)     1:38.17 (34.07)     2:12.19 (34.02)
  2 Bode, Christy             30 MVN-33               2:34.16    2:31.30    7  
                  36.14     1:15.28 (39.14)     1:53.70 (38.42)     2:31.30 (37.60)
  3 Gofuku, Miwa              31 SBM-3                2:58.00    2:49.55    6  
                  36.86     1:18.39 (41.53)     2:03.45 (45.06)     2:49.55 (46.10)
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.56  12/14/1998 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                2:09.75    2:10.84    9  
                  30.60     1:03.50 (32.90)     1:36.88 (33.38)     2:10.84 (33.96)
  2 Buys, Jen                 37 TYR-33               2:24.14    2:19.12    7  
                  31.70     1:06.32 (34.62)     1:42.60 (36.28)     2:19.12 (36.52)
  3 Coupe, IngaLisa           37 LAPS-33              2:37.00    3:02.23    6  
                  43.22     1:29.25 (46.03)     2:17.25 (48.00)     3:02.23 (44.98)
  4 Chen, Heidi               36 Unattached           2:45.38    3:53.69    5  
                  46.38     1:44.83 (58.45)   2:49.68 (1:04.85)   3:53.69 (1:04.01)
 
Event 5  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WH2O-33              2:22.50    2:20.34    9  
                  32.75     1:07.91 (35.16)     1:44.17 (36.26)     2:20.34 (36.17)
  2 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              2:36.14    2:25.44    7  
                  33.59     1:11.14 (37.55)     1:48.77 (37.63)     2:25.44 (36.67)
  3 Major, Rebecca            43 ARIZ-48              2:28.65    2:26.75    6  
                  33.92     1:10.30 (36.38)     1:48.43 (38.13)     2:26.75 (38.32)
  4 Goodwin, Barbara          42 LAPS-33              2:28.00    2:33.18    5  
                  34.65     1:11.08 (36.43)     1:52.23 (41.15)     2:33.18 (40.95)
  5 Rudolf, Linda             43 SDSM-01              2:22.15    2:33.49    4  
                  34.35     1:12.07 (37.72)     1:52.49 (40.42)     2:33.49 (41.00)
  6 Shore, Susan              44 MSCM-33              2:42.68    2:43.27    3  
                  38.35     1:19.49 (41.14)     2:02.32 (42.83)     2:43.27 (40.95)
  7 Rock, Colleen             42 LAPS-33              3:09.00    2:55.13    2  
                  41.85     1:25.87 (44.02)     2:11.22 (45.35)     2:55.13 (43.91)
  8 Davids, Kathleen          42 SOBA-33              3:04.17    3:05.44    1  
                  43.59     1:30.50 (46.91)     2:18.46 (47.96)     3:05.44 (46.98)
  9 Vint, Maria               40 LAPS-33              2:30.45    3:05.78  
                  42.18     1:27.69 (45.51)     2:16.69 (49.00)     3:05.78 (49.09)
 10 Chalmers, Heather         42 MESA-33              2:47.74    3:21.69  
                  43.58     1:34.43 (50.85)     2:29.56 (55.13)     3:21.69 (52.13)
 11 Aberle, Renee             44 MESA-33              3:50.32    3:46.67  
                  42.54     1:38.22 (55.68)   2:43.43 (1:05.21)   3:46.67 (1:03.24)
 
Event 5  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              2:16.00    2:21.41    9  
                  33.70     1:08.80 (35.10)     1:44.83 (36.03)     2:21.41 (36.58)
  2 Sherg, Robin              45 HSAM-44              2:30.00    2:24.14    7  
                  34.09     1:10.87 (36.78)     1:47.92 (37.05)     2:24.14 (36.22)
  3 Ellington, Cheri          49 SCMC-33              2:38.20    2:39.31    6  
                  37.12     1:17.37 (40.25)     1:58.76 (41.39)     2:39.31 (40.55)
  4 Powers, Patricia          49 LBG-33               2:54.39    2:50.66    5  
                  39.35     1:22.53 (43.18)     2:07.40 (44.87)     2:50.66 (43.26)
  5 Heather, Julie            48 LBG-33               3:10.00    2:56.14    4  
                  40.18     1:25.99 (45.81)     2:12.62 (46.63)     2:56.14 (43.52)
  6 Ball, Jennifer            47 NOVA-33              3:45.00    3:27.79    3  
                  48.44     1:40.06 (51.62)     2:34.43 (54.37)     3:27.79 (53.36)
  7 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33              4:00.00    3:40.37    2  
                  50.49     1:46.61 (56.12)     2:44.49 (57.88)     3:40.37 (55.88)
  8 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              4:00.00    3:48.16    1  
                  53.41     1:51.13 (57.72)     2:50.58 (59.45)     3:48.16 (57.58)
 
Event 5  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       50 WCM-38               2:29.39    2:28.90    9  
                  33.22     1:09.64 (36.42)     1:48.37 (38.73)     2:28.90 (40.53)
  2 Uthus, Gwen               52 MVN-33               2:50.36    2:48.76    7  
                  37.32     1:18.99 (41.67)     2:03.55 (44.56)     2:48.76 (45.21)
  3 Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33              2:56.74    2:51.50    6  
                  39.44     1:22.28 (42.84)     2:07.42 (45.14)     2:51.50 (44.08)
  4 Lambert, Heather          52 LBG-33               4:40.00    2:53.03    5  
                  40.85     1:26.57 (45.72)     2:11.94 (45.37)     2:53.03 (41.09)
  5 Emerich, Patti            53 HSAM-44              3:18.90    3:12.11    4  
                  43.74     1:32.48 (48.74)     2:23.85 (51.37)     3:12.11 (48.26)
  6 Home, Kari                50 MESA-33              4:00.00    4:06.67    3  
                  54.99   1:58.95 (1:03.96)   3:03.29 (1:04.34)   4:06.67 (1:03.38)
  7 Smith, Alison             50 NOVA-33              5:36.00    4:23.57    2  
                  55.02   1:59.80 (1:04.78)   3:11.38 (1:11.58)   4:23.57 (1:12.19)
 
Event 5  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              3:00.00    2:55.24    9  
                  40.71     1:25.72 (45.01)     2:10.95 (45.23)     2:55.24 (44.29)
  2 Welch, Sarah              59 PNA-PC               3:04.50    2:56.32    7  
                  42.27     1:28.14 (45.87)     2:13.87 (45.73)     2:56.32 (42.45)
  3 Jarmakani, Brenda         59 UCLA-33              3:30.20    3:19.26    6  
                  44.98     1:35.16 (50.18)     2:27.82 (52.66)     3:19.26 (51.44)
  4 Raboin, Deborah           55 CARL-44              3:24.29    3:23.36    5  
                  45.80     1:35.65 (49.85)     2:29.08 (53.43)     3:23.36 (54.28)
  5 Spatz, Barbara            58 LBG-33               3:45.00    3:40.98    4  
                  49.00     1:44.40 (55.40)     2:42.83 (58.43)     3:40.98 (58.15)
  6 Watson, Katherine         59 OJAI-33              3:57.00    3:41.09    3  
                  48.27     1:45.31 (57.04)     2:43.89 (58.58)     3:41.09 (57.20)
  7 Jacobus, Anne             56 LBG-33               4:00.00    3:54.83    2  
                  51.42     1:50.31 (58.89)   3:54.83 (2:04.52)                    
 
Event 5  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             64 TAM-3                3:05.00    2:57.31    9  
                  41.44     1:27.75 (46.31)     2:13.77 (46.02)     2:57.31 (43.54)
  2 Jewell, Carol             64 NOVA-33              2:16.55    3:01.93    7  
                  41.33     1:27.49 (46.16)     2:15.38 (47.89)     3:01.93 (46.55)
  3 Montrella, Beverly        60 MVN-33               3:11.76    3:03.26    6  
                  41.51     1:27.37 (45.86)     2:15.24 (47.87)     3:03.26 (48.02)
  4 DeVries, Marta            60 LVM-33               3:30.00    3:26.80    5  
                  43.96     1:33.99 (50.03)     2:29.87 (55.88)     3:26.80 (56.93)
  5 Flaherty, Diane           61 HSAM-44              3:38.66    3:41.25    4  
                  49.79     1:45.02 (55.23)     2:44.17 (59.15)     3:41.25 (57.08)
 
Event 5  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:54.15  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-01              3:10.00    3:13.83    9  
                  45.83     1:36.54 (50.71)     2:26.42 (49.88)     3:13.83 (47.41)
  2 Valderhaug, Marlee        65 HSAM-44              3:35.00    3:36.44    7  
                  48.90     1:43.68 (54.78)     2:41.35 (57.67)     3:36.44 (55.09)
  3 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33              3:42.00    3:43.76    6  
                  49.27     1:48.54 (59.27)     2:48.13 (59.59)     3:43.76 (55.63)
  4 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              4:06.44    4:13.47    5  
                  56.13   2:01.54 (1:05.41)   3:08.67 (1:07.13)   4:13.47 (1:04.80)
 
Event 5  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:11.99   9/15/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33               4:40.00    4:12.69    9  
                  57.09   2:01.57 (1:04.48)   3:08.18 (1:06.61)   4:12.69 (1:04.51)
  2 Reed, Nancy               79 HSAM-44              4:32.07    4:39.38    7  
                1:05.43   2:18.92 (1:13.49)   3:30.77 (1:11.85)   4:39.38 (1:08.61)
 
Event 5  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.48  12/14/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 3:57.48  12/14/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-33              4:15.00    4:20.42    9  
                  59.27   2:05.58 (1:06.31)   3:15.01 (1:09.43)   4:20.42 (1:05.41)
  2 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               4:39.12    4:24.20    7  



Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle                Team Standings/Event Results

 Event 6  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.23  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 SWM-33               2:00.00    2:01.26    9  
                  26.43       56.83 (30.40)     1:28.86 (32.03)     2:01.26 (32.40)
  2 Bixler, John              24 Unattached           2:05.00    2:08.40    7  
                  29.70     1:01.83 (32.13)     1:34.77 (32.94)     2:08.40 (33.63)
 
Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              2:02.00    2:03.64    9  
                  28.40       59.51 (31.11)     1:31.72 (32.21)     2:03.64 (31.92)
  2 Amott, Mark               27 UCLA-33              2:06.44    2:04.54    7  
                  29.94     1:01.09 (31.15)     1:32.52 (31.43)     2:04.54 (32.02)
  3 Pronin, Yan               26 LVM-33               2:20.00    2:12.89    6  
                  29.99     1:03.15 (33.16)     1:37.33 (34.18)     2:12.89 (35.56)
  4 Homcheon, Chattrin        27 SDSM-01              2:10.00    2:18.60    5  
                  30.05     1:02.91 (32.86)     1:39.72 (36.81)     2:18.60 (38.88)
  5 Schmidt, Matt             27 MESA-33              2:31.02    2:33.85    4  
                  35.62     1:14.46 (38.84)     1:54.65 (40.19)     2:33.85 (39.20)
 
Event 6  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.91  10/15/1989 ROWDY GAINES, JPN                          
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herlihy, Thomas           30 MVN-33               2:05.23    2:09.12    9  
                  29.84     1:02.45 (32.61)     1:35.51 (33.06)     2:09.12 (33.61)
  2 Kremers, Brian            33 LBG-33               2:21.44    2:10.16    7  
                  31.37     1:05.02 (33.65)     1:37.84 (32.82)     2:10.16 (32.32)
  3 Kadlecek, Cary            30 WH2O-33              2:11.00    2:13.51    6  
                  30.70     1:04.28 (33.58)     1:39.57 (35.29)     2:13.51 (33.94)
  4 Bacharach, Jonti          33 MVN-33               2:05.50    2:13.53    5  
                  30.89     1:04.57 (33.68)     1:39.17 (34.60)     2:13.53 (34.36)
  5 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33              2:30.50    2:13.78    4  
                  30.24     1:04.06 (33.82)     1:39.13 (35.07)     2:13.78 (34.65)
  6 Wright, Brian             31 WH2O-33              2:14.00    2:15.92    3  
                  30.19     1:04.03 (33.84)     1:39.31 (35.28)     2:15.92 (36.61)
  7 Grosso, Patrick           34 NOVA-33              3:00.00    2:43.92    2  
                  36.55     1:18.25 (41.70)     2:01.49 (43.24)     2:43.92 (42.43)
 
Event 6  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 TYR-33               1:56.18    1:57.43    9  
                  27.26       57.47 (30.21)     1:27.95 (30.48)     1:57.43 (29.48)
  2 Magee, Mark               38 LVM-33               2:01.78    1:59.77    7  
                  28.13       57.82 (29.69)     1:28.49 (30.67)     1:59.77 (31.28)
  3 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33              2:02.12    2:02.16    6  
                  28.46       59.48 (31.02)     1:31.08 (31.60)     2:02.16 (31.08)
  4 Jones, Kenton             39 SDSM-01              2:08.81    2:06.50    5  
                  29.42     1:01.76 (32.34)     1:34.14 (32.38)     2:06.50 (32.36)
  5 Sule, Zoltan              35 SBM-3                2:07.00    2:12.58    4  
                  28.91     1:01.82 (32.91)     1:36.66 (34.84)     2:12.58 (35.92)
  6 Smith, Roland             38 SBM-3                2:14.00    2:12.95    3  
                  32.54     1:06.40 (33.86)     1:40.44 (34.04)     2:12.95 (32.51)
  7 Bixler, Kenneth           36 LBG-33               2:04.90    2:13.34    2  
                  31.52     1:04.70 (33.18)     1:39.10 (34.40)     2:13.34 (34.24)
  8 McKenna, Joel             36 WH2O-33              2:12.23    2:15.29    1  
                  32.33     1:06.45 (34.12)     1:41.21 (34.76)     2:15.29 (34.08)
  9 Saxton, Carl              37 IM-21                2:23.00    2:17.36  
                  30.52     1:04.26 (33.74)     1:40.70 (36.44)     2:17.36 (36.66)
 10 Borton, Dan               38 ROSE-33              2:24.76    2:22.55  
                  31.74     1:07.34 (35.60)     1:44.98 (37.64)     2:22.55 (37.57)
 11 Dillon, Matt              37 LBG-33               2:36.08    2:32.53  
                  37.06     1:16.94 (39.88)     1:56.32 (39.38)     2:32.53 (36.21)
 12 Chang, Mike               39 SLUG-33              2:50.00    2:43.61  
                  36.98     1:17.94 (40.96)     2:00.75 (42.81)     2:43.61 (42.86)
 13 Kida, Mori                35 SFT-38               3:15.00    2:50.88  
                  39.82     1:22.67 (42.85)     2:06.92 (44.25)     2:50.88 (43.96)
 14 Cameron, Matthew          39 SFT-38               3:30.00    3:19.23  
                  41.79     1:29.99 (48.20)     2:25.03 (55.04)     3:19.23 (54.20)
 -- Greene, Ray               37 NOVA-33              2:10.00         DQ  
                  32.28     1:08.66 (36.38)     1:47.41 (38.75)          DQ (39.83)
 
Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.03   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33               2:02.00    1:59.07    9  
                  27.96       58.18 (30.22)     1:28.44 (30.26)     1:59.07 (30.63)
  2 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33              2:06.44    2:02.39    7  
                  29.03     1:00.31 (31.28)     1:31.79 (31.48)     2:02.39 (30.60)
  3 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33              2:02.56    2:05.21    6  
                  29.02     1:00.63 (31.61)     1:32.81 (32.18)     2:05.21 (32.40)
  4 Millar, Simon             40 UCLA-33              2:15.00    2:11.62    5  
                  30.50     1:04.24 (33.74)     1:38.80 (34.56)     2:11.62 (32.82)
  5 Eckman, Cameron           40 NOVA-33              2:13.58    2:14.67    4  
                  29.78     1:03.33 (33.55)     1:38.85 (35.52)     2:14.67 (35.82)
  6 Engelhart, Chris          44 MESA-33              2:16.68    2:14.79    3  
                  32.20     1:06.45 (34.25)     1:41.04 (34.59)     2:14.79 (33.75)
  7 Riddle, James             44 NOVA-33              2:22.00    2:14.86    2  
                  30.62     1:04.26 (33.64)     1:39.98 (35.72)     2:14.86 (34.88)
  8 Weissman, Kevin           44 MVN-33               2:20.00    2:18.18    1  
                  31.93     1:06.46 (34.53)     1:42.20 (35.74)     2:18.18 (35.98)
  9 Hinton, Joey              41 SDSM-01              2:23.35    2:23.16  
                  33.73     1:10.17 (36.44)     1:47.12 (36.95)     2:23.16 (36.04)
 10 McNicholas, John          44 LVM-33               2:45.00    2:29.67  
                  36.09     1:13.72 (37.63)     1:52.00 (38.28)     2:29.67 (37.67)
 11 Hecker, Dennis            43 LVM-33               2:49.50    2:37.43  
                  35.24     1:13.51 (38.27)     1:53.98 (40.47)     2:37.43 (43.45)
 12 Monaghan, Brendan         40 MSCM-33              2:39.21    2:40.65  
                  35.07     1:15.21 (40.14)     1:57.92 (42.71)     2:40.65 (42.73)
 13 Dodd, Patrick             42 UCLA-33              2:55.60    2:51.37  
                  38.59     1:21.52 (42.93)     2:07.08 (45.56)     2:51.37 (44.29)
 14 Purcell, Sean             42 HSAM-44              2:48.53    2:52.53  
                  39.02     1:22.01 (42.99)     2:06.98 (44.97)     2:52.53 (45.55)
 15 Johnson, Greg             42 SOBA-33              2:40.00    2:55.87  
                  40.36     1:25.71 (45.35)     2:11.66 (45.95)     2:55.87 (44.21)
 16 Le Roy, Daniel            41 WH2O-33              3:56.00    2:56.34  
                  39.57     1:22.90 (43.33)     2:09.22 (46.32)     2:56.34 (47.12)
 17 Hayden, Kevin             42 NOVA-33              2:50.00    2:58.67  
                  37.06     1:21.46 (44.40)     2:09.53 (48.07)     2:58.67 (49.14)
 18 Everett, Douglas          42 ARIZ-48              3:00.00    3:09.25  
                  44.32     1:34.91 (50.59)     2:23.91 (49.00)     3:09.25 (45.34)
 19 Grubb, Eric               42 LBG-33               2:30.00    3:28.96  
                  40.18     1:28.34 (48.16)     2:26.74 (58.40)   3:28.96 (1:02.22)
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.74   9/16/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 2:00.13  12/15/1996 TIM BRODERICK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Buzz              47 LAPS-33              2:12.00    2:06.95    9  
                  30.16     1:01.93 (31.77)     1:34.21 (32.28)     2:06.95 (32.74)
  2 Morales, John             48 SRM-PC               2:10.10    2:08.73    7  
                  30.59     1:02.99 (32.40)     1:35.96 (32.97)     2:08.73 (32.77)
  3 Nalli, Lyle               46 SCAQ-33              2:07.10    2:08.99    6  
                  30.87     1:03.54 (32.67)     1:36.76 (33.22)     2:08.99 (32.23)
  4 Stites, Jim               49 ARIZ-48              2:19.99    2:17.01    5  
                  31.15     1:05.16 (34.01)     1:40.62 (35.46)     2:17.01 (36.39)
  5 Bojorquez, John           47 CAL-33               2:16.59    2:18.37    4  
                  31.64     1:06.60 (34.96)     1:42.64 (36.04)     2:18.37 (35.73)
  6 Zamora, Anthony           45 Unattached           2:25.00    2:22.17    3  
                  33.71     1:09.87 (36.16)     1:46.37 (36.50)     2:22.17 (35.80)
  7 Schafer, Ronald           49 HSAM-44              2:29.50    2:23.79    2  
                  33.88     1:10.96 (37.08)     1:48.35 (37.39)     2:23.79 (35.44)
  8 Beza, Ion                 48 SDSM-01              2:21.36    2:29.92    1  
                  34.21     1:12.58 (38.37)     1:51.19 (38.61)     2:29.92 (38.73)
  9 Salvino, John             48 MVN-33               2:26.09    2:31.34  
                  35.11     1:12.82 (37.71)     1:52.22 (39.40)     2:31.34 (39.12)
 10 Caldwell, Michael         46 LBG-33               2:33.29    2:33.37  
                  34.99     1:13.37 (38.38)     1:53.74 (40.37)     2:33.37 (39.63)
 11 Bonano, Greg              49 NOVA-33              2:37.00    2:37.38  
                  35.07     1:14.57 (39.50)     1:55.78 (41.21)     2:37.38 (41.60)
 12 Levy, Aaron               47 WH2O-33              3:15.00    2:44.03  
                  36.13     1:17.39 (41.26)     2:01.65 (44.26)     2:44.03 (42.38)
 13 Schumacher, Steven        49 NOVA-33              2:50.00    2:45.66  
                  38.38     1:21.35 (42.97)     2:04.91 (43.56)     2:45.66 (40.75)
 14 Bahamon, Luis             45 WH2O-33              3:10.00    2:47.57  
                  38.48     1:20.42 (41.94)     2:05.00 (44.58)     2:47.57 (42.57)
 15 White, G. Scott           48 LBG-33               4:00.00    3:02.56  
                                1:24.69 ( )     2:12.18 (47.49)     3:02.56 (50.38)
 16 Duffy, Larry              45 LBG-33               3:00.00    3:33.38  
                  43.62     1:38.06 (54.44)     2:35.39 (57.33)     3:33.38 (57.99)
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              2:05.50    2:05.82    9  
                  28.79     1:00.50 (31.71)     1:33.24 (32.74)     2:05.82 (32.58)
  2 Hauty, Chris              50 UCLA-33              2:15.00    2:12.14    7  
                  30.71     1:04.09 (33.38)     1:38.13 (34.04)     2:12.14 (34.01)
  3 Schrader, David           50 SBM-3                2:15.00    2:12.32    6  
                  31.58     1:04.94 (33.36)     1:39.15 (34.21)     2:12.32 (33.17)
  4 Blatt, Michael            51 Unattached           2:15.00    2:14.72    5  
                  30.60     1:04.03 (33.43)     1:39.22 (35.19)     2:14.72 (35.50)
  5 Phillips, Richard         52 SCAQ-33              2:20.00    2:14.75    4  
                  32.39     1:06.92 (34.53)     1:41.39 (34.47)     2:14.75 (33.36)
  6 Adkison, Bill             51 Unattached           2:17.00    2:18.27    3  
                  31.57     1:06.30 (34.73)     1:41.92 (35.62)     2:18.27 (36.35)
  7 Sprosty, Dale             53 Unattached           2:37.21    2:21.86    2  
                  32.74     1:08.63 (35.89)     1:46.02 (37.39)     2:21.86 (35.84)
  8 Machin, Paul              50 MVN-33               2:29.00    2:27.36    1  
                  32.75     1:09.97 (37.22)     1:48.87 (38.90)     2:27.36 (38.49)
  9 Heather, Michael          52 MVN-33               2:40.40    2:28.41  
                  34.69     1:12.45 (37.76)     1:50.68 (38.23)     2:28.41 (37.73)
 10 Risley, Martin            52 SOBA-33              2:40.00    2:40.14  
                  37.18     1:17.78 (40.60)     1:59.36 (41.58)     2:40.14 (40.78)
 11 Reichle, Luke             50 MSCM-33              2:48.00    2:45.55  
                  36.22     1:17.00 (40.78)     2:00.78 (43.78)     2:45.55 (44.77)
 12 Rutledge, Owen            52 UCLA-33              2:40.00    2:47.68  
                  36.23     1:18.84 (42.61)     2:03.50 (44.66)     2:47.68 (44.18)
 13 Trowbridge, Val           52 MVN-33               3:13.50    2:58.36  
                  39.07     1:22.27 (43.20)     2:09.28 (47.01)     2:58.36 (49.08)
 14 Graham, Al                50 HSAM-44              2:22.00    3:07.15  
                  37.62     1:26.50 (48.88)     2:16.10 (49.60)     3:07.15 (51.05)
 15 Adams, Lionel             50 Unattached           3:45.00    3:09.28  
                  42.36     1:29.27 (46.91)     2:19.55 (50.28)     3:09.28 (49.73)
 16 Carbuto, Michael          53 LBG-33               4:00.00    3:47.55  
                  50.24     1:45.51 (55.27)     2:43.87 (58.36)   3:47.55 (1:03.68)
 17 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    4:14.78  
 
Event 6  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:06.20   8/24/2003 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             57 MVN-33               2:23.00    2:17.79    9  
                  31.09     1:04.29 (33.20)     1:41.05 (36.76)     2:17.79 (36.74)
  2 Bowers, George            58 UCLA-33              2:26.00    2:23.28    7  
                  33.14     1:09.50 (36.36)     1:47.50 (38.00)     2:23.28 (35.78)
  3 Burns, Howard             55 UCI-33               2:21.05    2:24.15    6  
                  33.01     1:09.11 (36.10)     1:46.29 (37.18)     2:24.15 (37.86)
  4 Bailey, Hop               59 ARIZ-48              2:28.00    2:32.98    5  
                  36.57     1:14.92 (38.35)     1:54.03 (39.11)     2:32.98 (38.95)
  5 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33              2:45.00    2:44.45    4  
                  35.66     1:15.86 (40.20)     1:59.04 (43.18)     2:44.45 (45.41)
  6 Olson, Jay                57 WH2O-33              3:05.00    2:47.76    3  
                  39.42     1:21.33 (41.91)     2:04.87 (43.54)     2:47.76 (42.89)
  7 Menzies, Bruce            57 HSAM-44              3:00.00    2:55.11    2  
                  39.85     1:23.69 (43.84)   2:55.18 (1:31.49)         2:55.11 ( )
  8 Sovero, Emilio            58 DSSM-33              3:02.01    3:03.40    1  
                  42.85     1:28.77 (45.92)     2:16.44 (47.67)     3:03.40 (46.96)
 
Event 6  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.78    7/9/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 2:15.84   3/17/2002 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric            62 SOBA-33              2:33.00    2:28.74    9  
                  34.44     1:12.79 (38.35)     1:52.24 (39.45)     2:28.74 (36.50)
  2 Raffaelli, Larry          63 VCM-33               2:35.00    2:29.09    7  
                  36.56     1:14.77 (38.21)     1:52.88 (38.11)     2:29.09 (36.21)
  3 Frost, Kenneth            62 TAM-3                2:31.00    2:32.78    6  
                  34.99     1:12.59 (37.60)     1:52.06 (39.47)     2:32.78 (40.72)
  4 Van Scoyk, Jonathan       61 DSSM-33              2:50.00    2:45.09    5  
                  37.14     1:19.17 (42.03)     2:02.47 (43.30)     2:45.09 (42.62)
  5 Colonnese, Michael        62 MVN-33               3:00.87    2:55.18    4  
                  39.88     1:24.37 (44.49)     2:10.18 (45.81)     2:55.18 (45.00)
 
Event 6  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             66 NOVA-33              2:35.00    2:29.69    9  
                  35.29     1:14.05 (38.76)     1:52.45 (38.40)     2:29.69 (37.24)
  2 Williams, Frank           66 SDSM-01              2:43.00    2:30.33    7  
                  34.60     1:12.25 (37.65)     1:51.10 (38.85)     2:30.33 (39.23)
  3 Farrell, Jeff             69 SBM-3                2:40.00    2:31.04    6  
                  35.18     1:14.33 (39.15)     1:53.66 (39.33)     2:31.04 (37.38)
  4 Clyne, James              65 MVN-33               2:58.00    3:01.42    5  
                  38.98     1:23.41 (44.43)     2:12.25 (48.84)     3:01.42 (49.17)
  5 Stewart, Jim              65 MSAM-33              3:10.00    3:15.43    4  
                  41.38     1:26.69 (45.31)     2:16.88 (50.19)     3:15.43 (58.55)
 
Event 6  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01              2:50.00    2:50.13    9  
                  37.58     1:21.01 (43.43)     2:05.81 (44.80)     2:50.13 (44.32)
  2 Rauch, Willhelm           72 LVM-33               2:50.00    2:50.67    7  
                  38.75     1:21.15 (42.40)     2:06.20 (45.05)     2:50.67 (44.47)
  3 Stupfel, Norman           74 WCM-38               3:10.50    3:06.41    6  
                  38.91     1:25.47 (46.56)     2:15.74 (50.27)     3:06.41 (50.67)
  4 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              3:18.40    3:07.85    5  
                  41.70     1:30.56 (48.86)     2:20.01 (49.45)     3:07.85 (47.84)
  5 Schofield, Steven         74 SWM-33               4:30.00    4:19.10    4  
                1:04.00   2:09.81 (1:05.81)   3:15.47 (1:05.66)   4:19.10 (1:03.63)
 
Event 6  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:47.43  10/13/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              76 SDSM-01              3:10.25    3:12.95    9  
                  43.57     1:33.82 (50.25)     2:25.21 (51.39)     3:12.95 (47.74)
  2 Rolph, Robert             75 MVN-33               3:35.00    3:42.77    7  
                  48.64     1:45.30 (56.66)     2:44.23 (58.93)     3:42.77 (58.54)
  3 Graef, Rudolf             75 MVN-33               3:00.00    3:47.34    6  
                  48.06     1:42.55 (54.49)   2:44.11 (1:01.56)   3:47.34 (1:03.23)
 
Event 6  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.21   11/6/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             81 SDSM-01              3:00.62    3:06.06    9  
                  40.97     1:27.88 (46.91)     2:18.10 (50.22)     3:06.06 (47.96)
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01              3:22.00    3:17.97    7  
                  44.95     1:34.48 (49.53)     2:26.39 (51.91)     3:17.97 (51.58)
  3 Silverstein, Lou          80 ARIZ-48              4:10.00    4:24.13    6  
                1:03.51   2:11.52 (1:08.01)   3:19.05 (1:07.53)   4:24.13 (1:05.08)
 
Event 6  Men 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:13.45   9/16/2000 JIM EUBANK, USA                            
        NATL: N 3:13.45   9/16/2000 JIM EUBANK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haver, Tom                88 SDSM-01              5:10.00    5:19.10    9  
                1:12.94   2:36.60 (1:23.66)   3:59.21 (1:22.61)   5:19.10 (1:19.89)



Event 7  Women 50 SC Meter Butterfly               Team Standings/Event Results

Event 7  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33                34.00      30.65    9  
  2 Ferretti, Laura           19 UCLA-33                33.60      33.00    7  
  3 Haynes, Katie             24 MVN-33                 38.00      34.41    6  
  4 Palenica, Lisa            19 ARIZ-48                36.79      36.11    5  
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33                32.00      31.12    9  
  2 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                 32.00      32.80    7  
  3 McKee, Megan              26 NOVA-33                32.00      34.26    6  
  4 Hammen, Sarah             25 Unattached             34.23      34.43    5  
  5 Choy, Meredith            26 NOVA-33                36.00      35.59    4  
  6 Bounds, Brandy            25 NOVA-33                38.53      37.72    3  
  7 Burch, Cammie             25 MVN-33                 50.00      40.18    2  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.98   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.34  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          31 NOVA-33                31.97      31.72    9  
  2 Deets, Krystal            30 ORCA-33                33.90      33.93    7  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                  29.50      30.11    9  
  2 Moon, Grace               35 ROSE-33                34.50      33.94    7  
  3 Batcheller, Jennifer      38 MVN-33                 39.18      37.55    6  
  4 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33                40.00      38.84    5  
  5 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33                41.32      38.88    4  
  6 Richter, Jennifer         38 NOVA-33                52.00      48.19    3  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 29.51  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                 33.88      33.03    9  
  2 Jurey, Mary               40 Unattached             35.01      35.09    7  
  3 Bachman, Kari             40 RGSC-NM                37.00      37.30    6  
  4 Schreiner, Laura          41 OJAI-33                37.00      37.90    5  
  5 Nielson, Kirsten          42 LBG-33                 40.00      38.43    4  
  6 Labelle, Laura            42 MSCM-33                41.07      39.60    3  
  7 Shore, Susan              44 MSCM-33                38.44      39.71    2  
  8 O'Rourke, Therese         44 CARL-44                40.00      40.44    1  
  9 Chalmers, Heather         42 MESA-33                50.00      44.25  
 10 Hull, Mary                42 SWM-33                 48.28      47.76  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.02    4/2/2006 KARIN SEICK, GER                             
        NATL: N 30.99  12/13/1998 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                45 PNA-PC                 30.74      30.40N   9  
  2 Granger, Traci            48 LAPS-33                32.00      30.72N   7  
  3 Ayoob, Laurie             49 LAPS-33                33.45      35.03    6  
  4 Sherg, Robin              45 HSAM-44                42.00      35.21    5  
  5 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48                40.00      38.30    4  
  6 Heather, Julie            48 LBG-33                 39.20      38.48    3  
  7 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33                55.00      57.92    2  
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.15    5/8/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
        NATL: N 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33                34.00      32.63    9  
  2 Crittenden, Leianne       50 WCM-38                 34.20      33.82    7  
  3 Lambert, Heather          52 LBG-33                 39.00      35.87    6  
  4 Hayes, Patricia           53 LBG-33                 39.30      42.52    5  
 
Event 7  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.92  10/27/2000 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 33.66   11/2/1997 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                  33.00      32.16N   9  
  2 Welch, Sarah              59 PNA-PC                 42.50      40.20    7  
  3 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01                50.00      47.10    6  
  4 Jacobus, Anne             56 LBG-33               1:00.00      51.22    5  
  5 Spatz, Barbara            58 LBG-33               1:02.00      58.38    4  
  6 Watson, Katherine         59 OJAI-33              1:01.05    1:00.73    3  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 36.27   4/20/2002 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewell, Carol             64 NOVA-33                39.27      41.01    9  
 
Event 7  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.79   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 38.44  10/15/1995 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-01                43.00      44.91    9  
  2 Lund, Lynne               66 SDSM-01                46.00      49.07    7  
  3 Winkler, Renate           68 UCLA-33              1:11.57    1:10.64    6  
 
Event 7  Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.35  10/15/1999 JEAN DURSTON, USA                          
        NATL: N 1:07.35  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               1:32.67    1:35.41    9  
 


Event 8  Men 50 SC Meter Butterfly                 Team Standings/Event Results

Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.29  11/21/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 25.01  12/15/2002 JASON EADDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             25 LVM-33                 28.95      27.40    9  
  2 Schmidt, Matt             28 WH2O-33                28.50      28.88    7  
  3 Harmon, Grady             28 MSCM-33                30.02      29.34    6  
  4 Vidaurri, Rodolfo         26 MVN-33                 29.26      29.51    5  
  5 Amott, Mark               27 UCLA-33                28.23      30.07    4  
  6 Pronin, Yan               26 LVM-33                 31.00      30.15    3  
  7 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                 30.00      30.18    2  
  8 Yotter, Ethan             29 NOVA-33                28.00      30.78    1  
  9 Homcheon, Chattrin        27 SDSM-01                29.00      30.97  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.36  11/24/2003 HAJIME ITOI, JPN                             
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            30 NOVA-33                25.00      24.88    9  
  2 Delgado, Felipe           33 NOVA-33                25.00      26.68    7  
  3 Pentland, Matthew         30 SDSM-01                25.99      29.00    6  
  4 Young, Matthew            30 SDSM-01                27.55      30.38    5  
  5 Davis, Adam               32 MSCM-33                32.50      30.40    4  
  6 Giacobe, Drew             32 LBG-33                 29.98      30.69    3  
  7 Mayeda, Dolan             34 HSAM-44                31.00      31.33    2  
  8 Kadlecek, Cary            30 WH2O-33                29.75      31.41    1  
  9 Rambukpotha, Rohan        32 Unattached             33.10      32.61  
 10 Liu, Jeff                 32 LBG-33                 29.98      32.82  
 11 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33                30.00      33.96  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.32   11/3/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alderman, Brian           37 SBM-3                  25.23      25.42    9  
  2 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33                26.90      26.18    7  
  3 Bishop, Jon               35 SBM-3                  27.25      27.79    6  
  4 Smith, Roland             38 SBM-3                  27.99      28.93    5  
  5 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                29.65      29.47    4  
  6 Zacharda, Chris           35 LBG-33                 29.99      30.51    3  
  7 McKenna, Joel             36 WH2O-33                35.00      30.88    2  
  8 Ines, Gil                 39 NOVA-33                28.62      31.02    1  
  9 Borton, Dan               38 ROSE-33                31.71      31.82  
 10 Saldana, Rich             36 LBG-33                 33.75      32.03  
 11 Greene, Ray               37 NOVA-33                33.00      32.80  
 12 Madril, Tony              36 WH2O-33                55.00      40.12  
 13 Kida, Mori                35 SFT-38                 43.65      40.45  
 14 Tapper, Christopher       39 LBG-33               1:00.00      42.65  
 -- Williams, Bryan           38 NOVA-33                35.50         DQ  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.13    4/9/2005 HARTMUT BERNER, GER                          
        NATL: N 25.89  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33                28.12      28.32    9  
  2 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33                28.23      28.64    7  
  3 Ozun, Sabri               43 LVM-33                 29.00      29.35    6  
  4 Millar, Simon             40 UCLA-33                28.23      29.85    5  
  5 Engelhart, Chris          44 MESA-33                30.80      31.04    4  
  6 Kondo, Ken                41 MVN-33                 32.97      32.01    3  
  7 Harden, Jimmy             43 SDSM-01                36.00      34.12    2  
  8 Bird, David               43 SOBA-33                34.00      34.32    1  
  9 Reis, Raul                42 LBG-33                 50.00      38.97  
 10 Johnson, Greg             42 SOBA-33                42.00      44.14  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              49 NOVA-33                26.00      26.15    9  
  2 Deloney, Wayne            46 MVN-33                 28.11      28.40    7  
  3 Boswell, James            46 SDSM-01                28.50      29.28    6  
  4 Morales, Vincent          49 CARL-44                30.01      29.31    5  
  5 Benner, Tord              47 NOVA-33                35.00      30.59    4  
  6 Pottie, Greg              45 UCLA-33                30.50      31.11    3  
  7 Hayward, David            46 NOVA-33                31.00      31.75    2  
  8 Hayden, Peter             48 MSCM-33                31.80      32.02    1  
  9 Levy, Aaron               47 WH2O-33                45.00      35.18  
 10 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                 38.00      36.23  
 11 Austin, Tony              49 SCAQ-33                39.87      39.60  
 12 Jackson, Steve            46 MESA-33                42.00      42.78  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.79   11/1/2003 GREG SHAW, USA                               
        NATL: N 26.79   11/1/2003 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-01                29.67      28.17    9  
  2 Taylor, Jeff              50 MVN-33                 31.50      28.32    7  
  3 McDermott, Bart           50 SDSM-01                29.90      29.17    6  
  4 McBride, Duncan           52 LAPS-33                30.50      30.26    5  
  5 Heather, Michael          52 MVN-33                 32.00      31.30    4  
  6 Phillips, Richard         52 SCAQ-33                32.00      32.17    3  
  7 Heyes, Greg               52 LAPS-33                35.00      32.24    2  
  8 Buckley, Mark             53 SCAQ-33                32.00      32.28    1  
  9 Machin, Paul              50 MVN-33                 37.00      33.64  
 10 Corsi, Jerr               51 LBG-33                 36.00      35.50  
 11 Christensen, Thomas       50 LVM-33                 34.70      35.93  
 12 Rutledge, Owen            52 UCLA-33              1:00.00      36.85  
 13 Adams, Lionel             50 Unattached             41.00      42.08  
 14 Blois, Scott              51 LBG-33                 50.00      56.95  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                          
        NATL: N 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 MVN-33                 32.35      30.21    9  
  2 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33                30.71      31.00    7  
  3 Bowers, George            58 UCLA-33                32.00      31.81    6  
  4 Campbell, John            59 MVN-33                 33.50      33.53    5  
  5 Greenberg, Henry          58 NOVA-33                34.50      34.04    4  
 
Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.13  12/19/2004 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 30.30   12/7/2003 ROBERT S SMITH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 CMS-32                 28.00      28.31W   9  
  2 Burns, Richard            63 TAM-3                  31.50      31.59    7  
  3 Frost, Kenneth            62 TAM-3                  35.00      34.47    6  
  4 Szuch, David              63 HSAM-44                38.01      39.89    5  
  5 Colonnese, Michael        62 MVN-33                 40.00      41.30    4  
 
Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.62   4/23/2006 TOMOYASU IIDA, JPN                           
        NATL: N 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01                31.50      31.28    9  
  2 Farrell, Jeff             69 SBM-3                  33.00      34.37    7  
  3 Bassi, Richard            65 TOC-33                 49.43      35.41    6  
  4 Babcock, Chuck            66 SAM-33                 36.00      36.81    5  
  5 Bloomgren, Edwin          69 SBM-3                  42.54      45.41    4  
 
Event 8  Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 41.87   12/5/1999 ANDREW HOLDEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             81 SDSM-01                40.24      41.78N   9  
  2 Webster, Dale             80 SDSM-01                52.30      46.32    7  
 


Event 9  Women/Men/Mixed 200 SCM Freestyle Relay   Team Standings/Event Results

Event 9  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN       -USA                        
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: N 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:01.00    1:59.75   18  
     1) Ferretti, Laura W19             2) Lazzar, Megan W22              
     3) Dodd, Laurie W34                4) Ballard, Gretchen W28          
                  30.51     1:00.48 (29.97)     1:30.30 (29.82)     1:59.75 (29.45)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:10.00    2:05.00   14  
     1) Foster, Christen W31            2) McGookin, Alison W31           
     3) Bounds, Brandy W25              4) Choy, Meredith W26             
                  31.56     1:01.13 (29.57)     1:33.78 (32.65)     2:05.00 (31.22)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:05.00    2:07.57   12  
     1) Moore, Katie W18                2) Bode, Christy W30              
     3) Burch, Cammie W25               4) Martin, Brooke W29             
                  30.97     1:01.34 (30.37)     1:37.69 (36.35)     2:07.57 (29.88)
 
Event 9  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.18   2/21/2004 AZ & PC        -NED                        
                         M BLOEMZAAD, P FROWIJN, A PYTAK, L VAN BON        
        NATL: N 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:21.10    2:10.51   18  
     1) Lambert, Heather W52            2) Hayes, Patricia W53            
     3) Powers, Patricia W49            4) Cole, Jacqueline W26           
                  33.21     1:05.79 (32.58)     1:41.06 (35.27)     2:10.51 (29.45)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:40.00    2:40.58   14  
     1) Deschenes, Elizabeth W53        2) Richter, Jennifer W38          
     3) Granovsky, Lora W56             4) Johnson, Lainie W45            
                  37.08     1:18.23 (41.15)     1:58.75 (40.52)     2:40.58 (41.83)
  3 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     3:00.00    2:48.67   12  
     1) Home, Kari W50                  2) Aberle, Renee W44              
     3) McMullen, Nichola W45           4) Chalmers, Heather W42          
                  50.18     1:30.98 (40.80)     2:10.45 (39.47)     2:48.67 (38.22)
 
Event 9  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND    -USA                        
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
        NATL: N 2:04.54  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, L LUND, J MARR        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:38.00    2:41.77   18  
     1) Jacobus, Anne W56               2) Nielson, Kirsten W42           
     3) Barnett, Annette W46            4) Spatz, Barbara W58             
                  42.38     1:16.73 (34.35)     1:57.53 (40.80)     2:41.77 (44.24)
 
Event 9  Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.76   5/14/2006 IS TAKATSUKI   -JPN                        
                         N NITTA, K OZAKI, M OTO, H SATO                   
        NATL: N 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:17.00    2:21.17   18  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W44       2) Marr, Jackie W63               
     3) Lund, Lynne W66                 4) Little, Jeanne W69             
                  27.68     1:02.31 (34.63)     1:43.87 (41.56)     2:21.17 (37.30)
 
Event 9  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.28   9/28/2002 SAO PAULO      -BRA                        
                         E SCHIESARI, C FILHO, C REIS, F NASSAR            
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SUGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:42.76    1:45.81   18  
     1) Herlihy, Edmund M23             2) Vidaurri, Rodolfo M26          
     3) Herlihy, Thomas M30             4) Kolarev, Michael M34           
                  25.47       52.04 (26.57)     1:17.17 (25.13)     1:45.81 (28.64)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:12.60    2:06.04   14  
     1) Liu, Jeff M32                   2) Kosienski, Christopher M22     
     3) Roberts, Bill M31               4) Clark, Kevin M28               
                  29.09     1:02.86 (33.77)     1:22.76 (19.90)     2:06.04 (43.28)
 
Event 9  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI   -FIN                        
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: N 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:40.00    1:36.96   18  
     1) Delgado, Felipe M33             2) Rinzler, Marcel M35            
     3) West, Steve M34                 4) Quevedo, Ozzie M30             
                  24.09       48.40 (24.31)     1:13.28 (24.88)     1:36.96 (23.68)
  2 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   1:58.00    1:46.88   14  
     1) Schmidt, Matt M28               2) Wright, Brian M31              
     3) McKenna, Joel M36               4) Olver, Brian M29               
                  26.43       53.81 (27.38)     1:21.99 (28.18)     1:46.88 (24.89)
  3 Las Vegas Masters-33  'A'                         1:48.00    1:49.07   12  
     1) Pronin, Yan M26                 2) Uchitel, Dmitry M26            
     3) Ozun, Sabri M43                 4) Erickson, Ben M25              
                  27.03       54.46 (27.43)     1:24.05 (29.59)     1:49.07 (25.02)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       1:49.20    1:51.67   10  
     1) Kienitz, Michael M36            2) Zacharda, Chris M35            
     3) Saldana, Rich M36               4) Giacobe, Drew M32              
                  28.57       57.01 (28.44)     1:24.53 (27.52)     1:51.67 (27.14)
  5 Irvine Novaquatics-33  'B'                        1:50.00    1:52.91    8  
     1) Ines, Gil M39                   2) Greene, Ray M37                
     3) Eckman, Cameron M40             4) Fernandez, Dickie M35          
                  28.15       57.46 (29.31)     1:25.04 (27.58)     1:52.91 (27.87)
  6 Meridian-33  'A'                                  1:57.00    1:54.74    6  
     1) Davis, Adam M32                 2) Hayden, Peter M48              
     3) Monaghan, Brendan M40           4) Harmon, Grady M28              
                  27.93       58.56 (30.63)     1:29.17 (30.61)     1:54.74 (25.57)
  7 Long Beach Grunions-33  'B'                       1:57.20    1:59.39    4  
     1) Larsen, Peder M36               2) Corsi, Jerr M51                
     3) Ochoa, Enrique M24              4) Noyes, David M39               
                  29.48     1:00.92 (31.44)     1:30.72 (29.80)     1:59.39 (28.67)
 
Event 9  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.79   9/24/2005 COMPA ATHLE    -BRA                        
                         R PADILHA, H CELIDONIO, M CRUZ, C DELGADO         
        NATL: N 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        1:48.00    1:49.33   18  
     1) Eickhoff, Randy M41             2) Millar, Simon M40              
     3) Rodrigues, Gerry M44            4) Pottie, Greg M45               
                  28.05       55.62 (27.57)     1:21.51 (25.89)     1:49.33 (27.82)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       1:48.50    1:49.96   14  
     1) Bixler, Kenneth M36             2) Boyd, Thomas M50               
     3) Kremers, Brian M33              4) Highnote, Allen M42            
                  28.58       56.45 (27.87)     1:22.66 (26.21)     1:49.96 (27.30)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:08.00    1:55.26   12  
     1) Collins, Michael M40            2) Tongate, Terry M46             
     3) Benner, Tord M47                4) Williams, Bryan M38            
                  28.23       57.43 (29.20)     1:25.21 (27.78)     1:55.26 (30.05)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:55.87    1:55.70   10  
     1) Weissman, Kevin M44             2) Albright, Phil M46             
     3) Salvino, John M48               4) Deloney, Wayne M46             
                  28.79       56.96 (28.17)     1:29.24 (32.28)     1:55.70 (26.46)
  5 Las Vegas Masters-33  'A'                         2:01.00    1:59.57    8  
     1) Peters, Richard M47             2) Wiltgen, Mike M48              
     3) Hecker, Dennis M43              4) McNicholas, John M44           
                  28.88       58.94 (30.06)     1:28.83 (29.89)     1:59.57 (30.74)
  6 Long Beach Grunions-33  'B'                       2:08.40    2:04.62    6  
     1) Caldwell, Michael M46           2) Dillon, Matt M37               
     3) Reis, Raul M42                  4) Shaughnessy, Jim M46           
                  30.34     1:01.16 (30.82)     1:34.16 (33.00)     2:04.62 (30.46)
  7 Long Beach Grunions-33  'C'                       2:17.90    2:13.12    4  
     1) Werner, John M43                2) Essington, Steve M43           
     3) Gronros, Alex M38               4) Grubb, Eric M42                
                  34.20     1:07.70 (33.50)     1:38.97 (31.27)     2:13.12 (34.15)
  8 Long Beach Grunions-33  'D'                       2:35.80    2:43.08    2  
     1) Andersen, David M35             2) Duffy, Larry M45               
     3) Goldstein, Darren M45           4) Tapper, Christopher M39        
                  43.77     1:24.31 (40.54)     2:07.07 (42.76)     2:43.08 (36.01)
 
Event 9  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS      -USA                        
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
        NATL: N 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        1:52.00    1:48.73   18  
     1) Maxton-Graham, Ian M47          2) Hauty, Chris M50               
     3) O'Keeffe, Peter M56             4) Bowers, George M58             
                  27.77       55.73 (27.96)     1:22.75 (27.02)     1:48.73 (25.98)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    1:49.10    1:49.13   14  
     1) Keeney, Mike M52                2) Jones, Kenton M39              
     3) Freshley, Mike M65              4) Croshier, Mark M51             
                  27.27       53.84 (26.57)     1:23.19 (29.35)     1:49.13 (25.94)
  3 San Diego Swim Masters-01  'B'                    1:54.10    1:54.74   12  
     1) Young, Matthew M30              2) Williams, Frank M66            
     3) Pentland, Matthew M30           4) Best, Bob M74                  
                  25.84       56.73 (30.89)     1:21.91 (25.18)     1:54.74 (32.83)
  4 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:10.00    2:04.71   10  
     1) Bonano, Greg M49                2) Schumacher, Steven M49         
     3) Dauser, John M50                4) McCartin, Mark M52             
                  31.62     1:04.66 (33.04)     1:36.10 (31.44)     2:04.71 (28.61)
  5 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:10.00    2:07.23    8  
     1) Greenberg, Henry M58            2) Neyenhuis, Dan M62             
     3) Stewart, Dick M66               4) Hayward, David M46             
                  31.90     1:05.19 (33.29)     1:36.86 (31.67)     2:07.23 (30.37)
  6 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:44.40    2:37.87    6  
     1) Blois, Scott M51                2) Carbuto, Michael M53           
     3) White, G. Scott M48             4) Derbyshire, Don M48            
                  37.58     1:20.33 (42.75)     1:54.91 (34.58)     2:37.87 (42.96)
 
Event 9  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.90  12/14/2003 SAN DIEGO      -USA                        
                         P ANDERSEN, M FRESHLY, M AHERN, V VAN BAALEN      
        NATL: N 1:50.90  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         P ANDERSON, M FRESHLEY, M AHERN, V VAN BAALEN     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:08.00    2:11.62   18  
     1) Campbell, John M59              2) Colonnese, Michael M62         
     3) Dwyer, Patrick M56              4) Clyne, James M65               
                  30.37     1:05.35 (34.98)     1:36.65 (31.30)     2:11.62 (34.97)
 
Event 9  Men 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.85   4/27/2003 JUEI CLUB      -JPN                        
                         S SHIDA, K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, I TAMURA        
        NATL: N 2:35.71   12/5/1999 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, A DELAY            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:25.20    2:25.21N  18  
     1) Piemme, Frank M81               2) Schmidt, Jurgen M83            
     3) Webster, Dale M80               4) Kimball, Ken M76               
                  34.43     1:14.23 (39.80)     1:49.21 (34.98)     2:25.21 (36.00)
 
Event 9  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: N 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:10.00    2:00.90   18  
     1) Yotter, Ethan M29               2) McKee, Megan W26               
     3) Granovsky, Natasha W25          4) Ahmadi, Magid M34              
                  29.16     1:01.65 (32.49)     1:32.27 (30.62)     2:00.90 (28.63)
 
Event 9  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.72   1/29/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N SHIRATA, K NAKAMURA, T SHIRATA       
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters-3  'A'                      1:55.00    1:53.29   18  
     1) Alderman, Brian M37             2) Schrader, David M50            
     3) Burch, Katie W29                4) Umezawa, Emi W24               
                  25.01       51.84 (26.83)     1:26.14 (34.30)     1:53.29 (27.15)
  2 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     1:58.00    1:54.71   14  
     1) Kroeger, Lindsey W24            2) Schmidt, Matt M27              
     3) McIntyre, Erin W25              4) Engelhart, Chris M44           
                  28.72       58.90 (30.18)     1:27.01 (28.11)     1:54.71 (27.70)
 
Event 9  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.04   3/25/2006 POLISENS IF    -SWE                        
                         J SJOHOLM, M YNGERSKOG, H ALLSTADIUS, A           
        NATL: N 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'B'                        2:08.00    2:00.64   18  
     1) Ciraulo, Christie W53           2) Nakamatsu, Judith W39          
     3) Young, Chad M42                 4) Amott, Mark M27                
                  31.37     1:04.76 (33.39)     1:34.62 (29.86)     2:00.64 (26.02)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:00.40    2:01.76   14  
     1) Rudolf, Linda W43               2) DeFelice, Heather W27          
     3) Boswell, James M46              4) Beza, Ion M48                  
                  32.35     1:02.59 (30.24)     1:30.38 (27.79)     2:01.76 (31.38)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:05.93    2:05.43   12  
     1) Trowbridge, Val M52             2) Longworth, Mark M55            
     3) Batcheller, Jennifer W38        4) Augerson, Lisa W43             
                  33.59     1:03.11 (29.52)     1:33.92 (30.81)     2:05.43 (31.51)
  4 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:50.00    2:17.67   10  
     1) Winkler, Renate W68             2) Serianni, Vicki W55            
     3) Fischetti, Michael M29          4) Fischetti, Peter M35           
                  48.61     1:23.89 (35.28)     1:51.01 (27.12)     2:17.67 (26.66)
 
Event 9  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.36  11/10/2002 NEW ENGLAND    -USA                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
        NATL: N 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los Angeles Peninsula Masters-33  'A'             2:10.00    1:57.70   18  
     1) McBride, Duncan M52             2) Ayoob, Laurie W49              
     3) Heyes, Greg M52                 4) Granger, Traci W48             
                  29.54       59.92 (30.38)     1:30.59 (30.67)     1:57.70 (27.11)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:05.00    1:58.04   14  
     1) Riddle, James M44               2) Jewell, Carol W64              
     3) Simpson, Susanne W46            4) Carter, Paul M49               
                  27.60     1:02.76 (35.16)     1:32.71 (29.95)     1:58.04 (25.33)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:12.04    2:10.03   12  
     1) Montrella, Beverly W60          2) Uthus, Gwen W52                
     3) Machin, Paul M50                4) Taylor, Jeff M50               
                  36.54     1:12.51 (35.97)     1:43.07 (30.56)     2:10.03 (26.96)
  4 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   2:15.00    2:11.01   10  
     1) Stratte-McClure, Joel M58       2) Medina, Valerie W46            
     3) Olson, Jay M57                  4) Dantzler, Amy W42              
                  30.51     1:05.65 (35.14)     1:28.31 (22.66)     2:11.01 (42.70)
  5 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:45.00    2:35.10    8  
     1) Rutledge, Owen M52              2) Orosz, Michael M46             
     3) Geoffrion, Helen W67            4) Jarmakani, Brenda W59          
                  31.51     1:07.14 (35.63)     1:50.41 (43.27)     2:35.10 (44.69)
  6 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:50.60    2:55.18    6  
     1) Nielson, Patricia W74           2) Parnes, Barton M50             
     3) Utsumi, Yuji M47                4) Wolcott, Dana W33              
                  59.90     1:39.64 (39.74)     2:13.81 (34.17)     2:55.18 (41.37)
 
Event 9  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST     -USA                        
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
        NATL: N 2:05.91  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         V VAN BAALEN, J MARR, L LUND, M AHERN             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-3  'A'                  2:05.00    2:02.04N  18  
     1) Burns, Richard M63              2) Frost, Kenneth M62             
     3) Val, Laura W55                  4) Ridout, Nancy W64              
                  28.64       58.41 (29.77)     1:27.54 (29.13)     2:02.04 (34.50)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:24.70    2:31.38   14  
     1) Williams, Anne W68              2) McDermott, Bart M50            
     3) Hirakawa, Diane W57             4) Baker, Donald M75              
                  42.16     1:10.50 (28.34)     1:56.09 (45.59)     2:31.38 (35.29)
 
Event 9  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.03   4/29/2003 JUEI CLUB      -JPN                        
                         T NISHISAKO, M IMURA, S SHIDA, K NAKAMURA         
        NATL: N 2:29.78  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         J LITTLE, B JORDAN, D HUBBARD, J EUBANK           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:30.00    3:14.08   18  
     1) Graef, Rudolf M75               2) Rolph, Robert M75              
     3) Graef, Margrit W75              4) Kornfeld, Maurine W85          
                  41.81     1:25.29 (43.48)     2:16.01 (50.72)     3:14.08 (58.07)
 


Event 10  Women 100 SC Meter Backstroke            Team Standings/Event Results

Event 10  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.59   9/27/1998 ALISON TERRY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33              1:08.00    1:10.21    9  
                  34.67     1:10.21 (35.54)                                        
  2 Ferretti, Laura           19 UCLA-33              1:11.43    1:12.46    7  
                  35.29     1:12.46 (37.17)                                        
  3 Umezawa, Emi              24 SBM-3                1:17.30    1:14.56    6  
                  35.71     1:14.56 (38.85)                                        
  4 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              1:17.37    1:17.56    5  
                  37.93     1:17.56 (39.63)                                        
 
Event 10  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.01   5/14/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33              1:16.10    1:16.23    9  
                  36.43     1:16.23 (39.80)                                        
  2 Choy, Meredith            26 NOVA-33              1:21.00    1:17.17    7  
                  37.89     1:17.17 (39.28)                                        
  3 Hammen, Sarah             25 Unattached           1:15.54    1:18.47    6  
                  37.98     1:18.47 (40.49)                                        
  4 Burch, Katie              29 SBM-3                1:20.80    1:19.06    5  
                  38.74     1:19.06 (40.32)                                        
  5 Burch, Cammie             25 MVN-33               1:45.00    1:29.37    4  
                  43.78     1:29.37 (45.59)                                        
  6 Spicer, Christine         27 HSAM-44              1:28.89    1:32.77    3  
                  45.95     1:32.77 (46.82)                                        
 
Event 10  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/10/1995 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          31 NOVA-33              1:12.00    1:19.35    9  
                  38.04     1:19.35 (41.31)                                        
  2 Deets, Krystal            30 ORCA-33              1:26.42    1:24.79    7  
                  41.64     1:24.79 (43.15)                                        
  3 Gofuku, Miwa              31 SBM-3                1:44.00    1:25.86    6  
                  41.61     1:25.86 (44.25)                                        
  4 Wolcott, Dana             33 LBG-33               1:52.00    2:05.36    5  
 
Event 10  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33              1:29.11    1:28.03    9  
                  42.58     1:28.03 (45.45)                                        
  2 Richter, Jennifer         38 NOVA-33              1:50.00    1:47.67    7  
                  53.03     1:47.67 (54.64)                                        
 
Event 10  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Colleen           40 ARIZ-48              1:23.00    1:18.25    9  
                  38.20     1:18.25 (40.05)                                        
  2 Rudolf, Linda             43 SDSM-01              1:16.12    1:18.96    7  
                  39.06     1:18.96 (39.90)                                        
  3 Davids, Kathleen          42 SOBA-33              1:43.94    1:47.87    6  
                  53.38     1:47.87 (54.49)                                        
 -- Nielson, Kirsten          42 LBG-33               1:35.00         DQ  
                  47.73          DQ (48.15)                                        
 
Event 10  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.90    4/1/2006 L VAN PELT-DILLER, USA                     
        NATL: N 1:09.98   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ayoob, Laurie             49 LAPS-33              1:20.48    1:23.64    9  
                  41.10     1:23.64 (42.54)                                        
  2 Ball, Jennifer            47 NOVA-33              2:30.00    2:07.23    7  
                1:02.21   2:07.23 (1:05.02)                                        
 
Event 10  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.95  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.95  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33              1:20.03    1:21.29    9  
                  40.03     1:21.29 (41.26)                                        
  2 Crittenden, Leianne       50 WCM-38               1:24.50    1:22.15    7  
                  39.96     1:22.15 (42.19)                                        
  3 James, Katy               51 ARIZ-48              1:26.00    1:23.77    6  
                  40.06     1:23.77 (43.71)                                        
  4 Emerich, Patti            53 HSAM-44              1:52.60    1:47.48    5  
                  53.67     1:47.48 (53.81)                                        
  5 Oakleaf, Ann              51 LBG-33               3:10.00    2:06.21    4  
                  57.32   2:06.21 (1:08.89)                                        
  6 Courtney, Betty           53 HSAM-44              2:00.00    2:07.36    3  
                1:02.31   2:07.36 (1:05.05)                                        
  7 Smith, Alison             50 NOVA-33              5:55.45    3:11.92    2  
                1:28.48   3:11.92 (1:43.44)                                        
 
Event 10  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.65    3/3/2006 BENEDICTE DUPREZ, FRA                      
        NATL: N 1:19.20  11/24/2001 B BARNETT-SALLEE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              1:26.00    1:24.51    9  
                  41.73     1:24.51 (42.78)                                        
  2 Jarmakani, Brenda         59 UCLA-33              2:05.60    1:57.11    7  
                  57.29     1:57.11 (59.82)                                        
  3 Watson, Katherine         59 OJAI-33              2:23.00    2:06.82    6  
                1:02.53   2:06.82 (1:04.29)                                        
 
Event 10  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              1:38.80    1:32.98    9  
                  45.51     1:32.98 (47.47)                                        
  2 DeVries, Marta            60 LVM-33               1:49.00    1:49.45    7  
                  53.81     1:49.45 (55.64)                                        
 
Event 10  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.53    9/9/2001 PAM HUTCHINGS, AUS                         
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              2:07.28    2:06.78    9  
                1:02.28   2:06.78 (1:04.50)                                        
 
Event 10  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.24   4/17/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:35.66   10/8/1995 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         74 LBG-33               2:10.00    2:20.46    9  
                1:06.37   2:20.46 (1:14.09)                                        
 
Event 10  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               79 HSAM-44              2:50.87    2:39.68    9  
                1:16.09   2:39.68 (1:23.59)                                        
 
Event 10  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.71    1/4/2003 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 2:16.59  10/13/2002 MARJORIE SHARPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               2:45.12    2:33.97    9  
                1:14.34   2:33.97 (1:19.63)                                        
 


Event 11  Men 100 SC Meter Backstroke              Team Standings/Event Results

Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bixler, John              24 Unattached           1:05.49    1:07.90    9  
                  33.44     1:07.90 (34.46)                                        
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 55.76  12/10/1995 JOHN KEPPELER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             25 LVM-33               1:05.27    1:01.08    9  
                  29.95     1:01.08 (31.13)                                        
  2 Yotter, Ethan             29 NOVA-33              1:03.00    1:10.51    7  
                  33.98     1:10.51 (36.53)                                        
  3 Schmidt, Matt             27 MESA-33              1:17.46    1:21.04    6  
                  39.16     1:21.04 (41.88)                                        
  4 Clark, Kevin              28 LBG-33               2:00.00    1:35.49    5  
                  46.87     1:35.49 (48.62)                                        
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matthew         30 SDSM-01              1:03.00    1:03.88    9  
                  31.72     1:03.88 (32.16)                                        
  2 Kremers, Brian            33 LBG-33               1:11.44    1:07.32    7  
                  32.73     1:07.32 (34.59)                                        
  3 Herlihy, Thomas           30 MVN-33               1:09.47    1:08.53    6  
                  33.81     1:08.53 (34.72)                                        
  4 Wright, Brian             31 WH2O-33              1:08.00    1:08.65    5  
                  33.67     1:08.65 (34.98)                                        
  5 Davis, Adam               32 MSCM-33              1:20.00    1:15.66    4  
                  37.16     1:15.66 (38.50)                                        
  6 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33              1:15.00    1:21.06    3  
                  39.50     1:21.06 (41.56)                                        
 
Event 11  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 56.93   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              1:02.00    1:00.17    9  
                  29.34     1:00.17 (30.83)                                        
  2 Hamilton, Rick            39 VSC-33               1:02.63    1:01.63    7  
                  29.72     1:01.63 (31.91)                                        
  3 Reed, Scott               36 SBM-3                1:01.80    1:02.08    6  
                  30.06     1:02.08 (32.02)                                        
  4 Wegner, Dan               35 TYR-33               1:03.90    1:03.54    5  
                  31.59     1:03.54 (31.95)                                        
  5 Saldana, Rich             36 LBG-33               1:13.75    1:11.38    4  
                  35.17     1:11.38 (36.21)                                        
  6 Borton, Dan               38 ROSE-33              1:13.62    1:12.64    3  
                  35.52     1:12.64 (37.12)                                        
  7 Dillon, Matt              37 LBG-33               1:38.63    1:31.36    2  
                  42.40     1:31.36 (48.96)                                        
  8 Kida, Mori                35 SFT-38               1:30.41    1:32.44    1  
                  44.58     1:32.44 (47.86)                                        
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        NATL: N 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skeoch, Don               43 Unattached           1:25.00    1:09.43    9  
                  33.88     1:09.43 (35.55)                                        
  2 Highnote, Allen           42 LBG-33               1:10.79    1:09.95    7  
                  33.77     1:09.95 (36.18)                                        
  3 Collins, Michael          40 NOVA-33              1:17.00    1:13.94    6  
                  37.48     1:13.94 (36.46)                                        
  4 Weissman, Kevin           44 MVN-33               1:17.00    1:15.15    5  
                  37.52     1:15.15 (37.63)                                        
  5 Kondo, Ken                41 MVN-33               1:18.62    1:17.69    4  
                  38.46     1:17.69 (39.23)                                        
  6 Monaghan, Brendan         40 MSCM-33              1:32.50    1:34.95    3  
                  45.10     1:34.95 (49.85)                                        
  7 Essington, Steve          43 LBG-33               1:49.00    1:48.94    2  
                  52.48     1:48.94 (56.46)                                        
  8 Everett, Douglas          42 ARIZ-48              2:00.00    2:01.78    1  
                  59.60   2:01.78 (1:02.18)                                        
  9 Johnson, Robert           43 NOVA-33              2:00.00    2:12.23  
                1:02.24   2:12.23 (1:09.99)                                        
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN, USA                          
        NATL: N 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Buzz              47 LAPS-33              1:10.00    1:06.69    9  
                  33.47     1:06.69 (33.22)                                        
  2 Morales, Vincent          49 CARL-44              1:09.05    1:06.92    7  
                  32.88     1:06.92 (34.04)                                        
  3 Benner, Tord              47 NOVA-33              1:13.00    1:09.68    6  
                  33.30     1:09.68 (36.38)                                        
  4 Deloney, Wayne            46 MVN-33               1:11.00    1:09.98    5  
                  33.84     1:09.98 (36.14)                                        
  5 Pottie, Greg              45 UCLA-33              1:11.00    1:15.86    4  
                  36.67     1:15.86 (39.19)                                        
  6 Hayden, Peter             48 MSCM-33              1:20.82    1:18.40    3  
                  38.92     1:18.40 (39.48)                                        
  7 Bonano, Greg              49 NOVA-33              1:24.00    1:26.41    2  
                  42.64     1:26.41 (43.77)                                        
  8 White, G. Scott           48 LBG-33               2:00.00    1:32.44    1  
                  45.40     1:32.44 (47.04)                                        
  9 Bahamon, Luis             45 WH2O-33              1:45.00    1:45.43  
                  47.75     1:45.43 (57.68)                                        
 10 Derbyshire, Don           48 LBG-33               2:01.00    1:59.99  
                  54.04   1:59.99 (1:05.95)                                        
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            52 RGSC-NM              1:06.00    1:03.77    9  
                  31.11     1:03.77 (32.66)                                        
  2 McDermott, Bart           50 SDSM-01              1:15.20    1:11.71    7  
                  35.75     1:11.71 (35.96)                                        
  3 Krongaard, Jeff           52 ARIZ-48              1:12.00    1:12.86    6  
                  35.36     1:12.86 (37.50)                                        
  4 McCartin, Mark            52 NOVA-33              1:18.00    1:21.87    5  
  5 Machin, Paul              50 MVN-33               1:20.00    1:22.97    4  
                  40.54     1:22.97 (42.43)                                        
  6 Christensen, Thomas       50 LVM-33               1:30.50    1:24.51    3  
                  41.55     1:24.51 (42.96)                                        
  7 Reichle, Luke             50 MSCM-33              1:32.46    1:32.96    2  
                  46.30     1:32.96 (46.66)                                        
  8 Mossay, Moze              53 HSAM-44              1:38.20    1:33.66    1  
                  46.92     1:33.66 (46.74)                                        
  9 Adams, Lionel             50 Unattached           2:12.00    1:41.45  
                  49.07     1:41.45 (52.38)                                        
 10 Parnes, Barton            50 LBG-33               1:50.00    1:47.19  
                  47.97     1:47.19 (59.22)                                        
 11 Blois, Scott              51 LBG-33               2:00.00    1:48.65  
                  53.16     1:48.65 (55.49)                                        
 
Event 11  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
        NATL: N 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33              1:12.00    1:11.87    9  
                  35.13     1:11.87 (36.74)                                        
  2 Kiddie, John              57 SBM-3                1:16.58    1:14.91    7  
                  35.62     1:14.91 (39.29)                                        
  3 Gruber, Glenn             57 MVN-33               1:19.78    1:17.51    6  
                  38.38     1:17.51 (39.13)                                        
  4 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              1:50.00    1:42.91    5  
                  50.99     1:42.91 (51.92)                                        
 
Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-3                1:14.50    1:12.53    9  
                  36.20     1:12.53 (36.33)                                        
  2 Raffaelli, Larry          63 VCM-33               1:30.00    1:25.58    7  
                  42.87     1:25.58 (42.71)                                        
  3 Szuch, David              63 HSAM-44              1:32.51    1:34.51    6  
                  45.21     1:34.51 (49.30)                                        
 
Event 11  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.04   5/15/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:14.66   12/6/1998 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          69 STAN-3               1:40.39    1:32.85    9  
                  45.21     1:32.85 (47.64)                                        
  2 Stewart, Jim              65 MSAM-33              1:40.00    1:37.20    7  
                  47.66     1:37.20 (49.54)                                        
 
Event 11  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached           1:44.00    1:39.08    9  
 
Event 11  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.21   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:25.13  10/29/2000 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              76 SDSM-01              1:42.12    1:41.34    9  
                  48.14     1:41.34 (53.20)                                        
  2 Baker, Donald             75 SDSM-01              1:49.90    1:51.80    7  
                  53.42     1:51.80 (58.38)                                        
 
Event 11  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01              1:38.14    1:38.01    9  
                  49.71     1:38.01 (48.30)                                        
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01              2:10.00    1:54.92    7  
                  54.63   1:54.92 (1:00.29)                                        
  3 Silverstein, Lou          80 ARIZ-48              2:10.00    2:09.57    6  
                1:03.11   2:09.57 (1:06.46)                                        
 
Event 11  Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:39.08   5/12/2002 GORO KOBAYASHI, JPN                        
        NATL: N 1:48.79   9/29/2002 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haver, Tom                88 SDSM-01              2:06.12    2:16.00    9  
                1:01.67   2:16.00 (1:14.33)                                        
 


Event 12  Women 100 SC Meter Breaststroke          Team Standings/Event Results

Event 12  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leeming, Lindsey          22 LVM-33               1:22.00    1:19.94    9  
                  38.13     1:19.94 (41.81)                                        
  2 Moore, Katie              18 MVN-33               1:22.98    1:21.08    7  
                  38.43     1:21.08 (42.65)                                        
 
Event 12  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   4/29/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Merritt          25 SOBA-33              1:21.32    1:20.13    9  
                  38.24     1:20.13 (41.89)                                        
  2 DeFelice, Heather         27 SDSM-01              1:21.80    1:21.52    7  
                  38.95     1:21.52 (42.57)                                        
  3 McKee, Megan              26 NOVA-33              1:25.00    1:28.28    6  
                  41.85     1:28.28 (46.43)                                        
  4 Cole, Jacqueline          26 LBG-33               1:35.00    1:31.64    5  
                  43.41     1:31.64 (48.23)                                        
  5 So, Charissa              29 UCI-33               1:31.91    1:32.56    4  
                  43.67     1:32.56 (48.89)                                        
  6 Burch, Katie              29 SBM-3                1:33.00    1:32.91    3  
                  45.70     1:32.91 (47.21)                                        
  7 Spicer, Christine         27 HSAM-44              1:38.05    1:42.49    2  
                  49.16     1:42.49 (53.33)                                        
 
Event 12  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha          32 SDSM-01              1:26.77    1:24.50    9  
                  39.89     1:24.50 (44.61)                                        
  2 Foster, Christen          31 NOVA-33              1:20.00    1:28.16    7  
                  41.28     1:28.16 (46.88)                                        
  3 Bode, Christy             30 MVN-33               1:37.56    1:32.93    6  
                  44.55     1:32.93 (48.38)                                        
 
Event 12  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Grace               35 ROSE-33              1:24.31    1:24.19    9  
                  39.57     1:24.19 (44.62)                                        
  2 Buys, Jen                 37 TYR-33               1:29.90    1:26.46    7  
                  40.07     1:26.46 (46.39)                                        
  3 Batcheller, Jennifer      38 MVN-33               1:36.50    1:35.90    6  
                  45.91     1:35.90 (49.99)                                        
 -- Chen, Heidi               36 Unattached           1:45.58         DQ  
                1:05.64        DQ (1:12.37)                                        
 
Event 12  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:12.08  12/14/2003 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33               1:26.84    1:25.91    9  
                  41.18     1:25.91 (44.73)                                        
  2 Jurey, Mary               40 Unattached           1:29.50    1:28.47    7  
                  42.00     1:28.47 (46.47)                                        
  3 Dantzler, Amy             42 WH2O-33              1:31.00    1:31.34    6  
                  43.73     1:31.34 (47.61)                                        
  4 O'Rourke, Therese         44 CARL-44              1:35.00    1:35.29    5  
                  45.32     1:35.29 (49.97)                                        
  5 Labelle, Laura            42 MSCM-33              1:40.61    1:36.00    4  
                  47.05     1:36.00 (48.95)                                        
  6 Rock, Colleen             42 LAPS-33              1:36.90    1:41.14    3  
                  49.36     1:41.14 (51.78)                                        
  7 Vint, Maria               40 LAPS-33              1:45.00    1:43.42    2  
                  49.40     1:43.42 (54.02)                                        
  8 Hull, Mary                42 SWM-33               1:44.19    1:46.63    1  
                  50.34     1:46.63 (56.29)                                        
  9 Bachman, Kari             40 RGSC-NM              1:45.00    1:50.05  
                  52.44     1:50.05 (57.61)                                        
 10 Davids, Kathleen          42 SOBA-33              1:59.08    1:56.39  
                  55.75   1:56.39 (1:00.64)                                        
 11 Aberle, Renee             44 MESA-33              2:25.00    2:09.78  
                1:00.74   2:09.78 (1:09.04)                                        
 
Event 12  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.21  10/20/2001 MAGGIE KELLY, GBR                          
        NATL: N 1:19.93  10/26/2002 MELINDA MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             49 SCAQ-33              1:25.00    1:25.30    9  
                  40.36     1:25.30 (44.94)                                        
  2 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48              1:33.00    1:33.57    7  
                  44.47     1:33.57 (49.10)                                        
  3 Ellington, Cheri          49 SCMC-33              1:34.00    1:34.16    6  
                  44.74     1:34.16 (49.42)                                        
  4 McMullen, Nichola         45 MESA-33              1:46.34    1:52.65    5  
                  53.96     1:52.65 (58.69)                                        
  5 Johnson, Lainie           45 NOVA-33              1:47.41    1:56.12    4  
                  55.36   1:56.12 (1:00.76)                                        
  6 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              2:10.00    2:06.64    3  
                1:03.37   2:06.64 (1:03.27)                                        
 
Event 12  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53      1/2003 JONES-ROY/SCHROER, U/G                     
        NATL: N 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 MVN-33               1:43.62    1:44.89    9  
                  50.09     1:44.89 (54.80)                                        
  2 Sala, Elizabeth           50 LAPS-33              1:55.00    2:02.69    7  
                  59.78   2:02.69 (1:02.91)                                        
 
Event 12  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.63   5/21/2005 YVONNE CATTRALL, CAN                       
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granovsky, Lora           56 NOVA-33              1:39.20    1:44.36    9  
                  48.73     1:44.36 (55.63)                                        
  2 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01              1:55.00    1:53.97    7  
                  55.15     1:53.97 (58.82)                                        
  3 Jacobus, Anne             56 LBG-33               2:10.00    2:03.68    6  
                  58.88   2:03.68 (1:04.80)                                        
 -- Raboin, Deborah           55 CARL-44              2:10.00         DQ  
                  53.17          DQ (59.69)                                        
 
Event 12  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flaherty, Diane           61 HSAM-44              2:00.00    2:01.99    9  
                  57.38   2:01.99 (1:04.61)                                        
 
Event 12  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            68 SDSM-01              1:45.21    1:43.57    9  
                  51.14     1:43.57 (52.43)                                        
  2 Lund, Lynne               66 SDSM-01              2:00.00    2:01.56    7  
                  58.60   2:01.56 (1:02.96)                                        
  3 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33              2:08.50    2:07.67    6  
                  59.75   2:07.67 (1:07.92)                                        
  4 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              2:15.79    2:23.30    5  
                1:06.98   2:23.30 (1:16.32)                                        
 
Event 12  Women 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.90    4/9/2000 MARIA LENK, BRA                            
        NATL: N 2:38.48  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-33              3:15.00    3:17.22    9  
                1:32.87   3:17.22 (1:44.35)                                        
 


Event 13  Men 100 SC Meter Breaststroke            Team Standings/Event Results

 Event 13  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.45   12/8/2002 LUCIANO GALINDO                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        22 WH2O-33              1:12.18    1:13.01    9  
                  34.16     1:13.01 (38.85)                                        
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: N 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Matt             28 WH2O-33              1:11.00    1:10.38    9  
                  33.43     1:10.38 (36.95)                                        
  2 Harmon, Grady             28 MSCM-33              1:17.54    1:14.90    7  
                1:32.03         1:14.90 ( )                                        
  3 Spicer, Bryon             26 HSAM-44              1:25.14    1:29.37    6  
                  43.03     1:29.37 (46.34)                                        
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.85  10/31/2004 NICK POLKINGHORNE, GBR                     
        NATL: N 1:03.64  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Steve               34 NOVA-33              1:08.00    1:05.85    9  
                  31.37     1:05.85 (34.48)                                        
  2 Liu, Jeff                 32 LBG-33               1:16.35    1:20.03    7  
                  38.02     1:20.03 (42.01)                                        
  3 Young, Matthew            30 SDSM-01              1:19.10    1:20.28    6  
                  37.36     1:20.28 (42.92)                                        
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           36 LBG-33               1:15.90    1:16.53    9  
                  36.63     1:16.53 (39.90)                                        
  2 Smith, Roland             38 SBM-3                1:20.00    1:20.11    7  
                  39.35     1:20.11 (40.76)                                        
  3 Williams, Bryan           38 NOVA-33              1:30.00    1:25.51    6  
                  39.82     1:25.51 (45.69)                                        
  4 Larsen, Peder             36 LBG-33               1:28.00    1:26.80    5  
                  41.47     1:26.80 (45.33)                                        
  5 Chang, Mike               39 SLUG-33              1:33.00    1:28.43    4  
                  41.74     1:28.43 (46.69)                                        
  6 Ellett, Trey              36 WH2O-33              1:43.00    1:28.71    3  
                  42.74     1:28.71 (45.97)                                        
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
        NATL: N 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Kurtis             42 VCM-33               1:14.52    1:15.56    9  
                  35.56     1:15.56 (40.00)                                        
  2 Eckman, Cameron           40 NOVA-33              1:10.00    1:17.11    7  
                  35.20     1:17.11 (41.91)                                        
  3 Young, Chad               42 UCLA-33              1:30.00    1:20.21    6  
                  37.20     1:20.21 (43.01)                                        
  4 Harden, Jimmy             43 SDSM-01              1:29.00    1:22.80    5  
                  39.46     1:22.80 (43.34)                                        
  5 Hecker, Dennis            43 LVM-33               1:27.10    1:27.01    4  
                  41.01     1:27.01 (46.00)                                        
  6 Werner, John              43 LBG-33               1:35.00    1:33.12    3  
                  44.82     1:33.12 (48.30)                                        
  7 Johnson, Greg             42 SOBA-33              1:15.00    1:41.58    2  
                  48.73     1:41.58 (52.85)                                        
  8 Reis, Raul                42 LBG-33               1:50.00    1:45.38    1  
                  49.96     1:45.38 (55.42)                                        
  9 Le Roy, Daniel            41 WH2O-33              2:20.00    1:56.30  
                  55.94   1:56.30 (1:00.36)                                        
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.48   3/27/2004 G CHRISTIANSEN, SWE                        
        NATL: N 1:07.77   12/7/2003 GREG OXLEY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ronald           49 HSAM-44              1:16.50    1:13.33    9  
                  35.30     1:13.33 (38.03)                                        
  2 Tongate, Terry            46 NOVA-33              1:15.00    1:14.63    7  
                  34.49     1:14.63 (40.14)                                        
  3 Raine, Charlie            46 LAPS-33              1:19.00    1:16.62    6  
                  36.76     1:16.62 (39.86)                                        
  4 Bojorquez, John           47 CAL-33               1:17.34    1:21.06    5  
                  37.23     1:21.06 (43.83)                                        
  5 Hayden, Peter             48 MSCM-33              1:28.23    1:25.94    4  
                  42.00     1:25.94 (43.94)                                        
  6 Zamora, Anthony           45 Unattached           1:30.00    1:29.63    3  
                  43.08     1:29.63 (46.55)                                        
  7 Levy, Aaron               47 WH2O-33              1:50.00    1:31.30    2  
                  41.91     1:31.30 (49.39)                                        
  8 Jackson, Steve            46 MESA-33              1:33.26    1:33.33    1  
                  44.16     1:33.33 (49.17)                                        
  9 Orosz, Michael            46 UCLA-33              1:27.00    1:33.51  
                  43.35     1:33.51 (50.16)                                        
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38   3/25/2006 RONNY OLTNER, SWE                          
        NATL: N 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              1:11.30    1:11.25    9  
                  33.04     1:11.25 (38.21)                                        
  2 Schrader, David           50 SBM-3                1:19.00    1:19.16    7  
                  37.08     1:19.16 (42.08)                                        
  3 Blatt, Michael            51 Unattached           1:25.00    1:19.93    6  
                  38.18     1:19.93 (41.75)                                        
  4 Heyes, Greg               52 LAPS-33              1:21.00    1:21.07    5  
                  24.78     1:21.07 (56.29)                                        
  5 Dauser, John              50 NOVA-33              1:27.43    1:26.22    4  
                  41.24     1:26.22 (44.98)                                        
  6 Christensen, Thomas       50 LVM-33               1:42.10    1:31.36    3  
                  44.76     1:31.36 (46.60)                                        
  7 McCartin, Mark            52 NOVA-33              1:30.00    1:32.61    2  
                  43.23     1:32.61 (49.38)                                        
  8 Trowbridge, Val           52 MVN-33               1:35.00    1:33.39    1  
                  43.86     1:33.39 (49.53)                                        
  9 Reichle, Luke             50 MSCM-33              1:30.08    1:33.77  
                  44.49     1:33.77 (49.28)                                        
 10 Mossay, Moze              53 HSAM-44              1:34.30    1:34.27  
                  45.08     1:34.27 (49.19)                                        
 11 Graham, Al                50 HSAM-44              1:20.00    1:41.72  
                  47.16     1:41.72 (54.56)                                        
 12 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    2:15.89  
                1:03.61   2:15.89 (1:12.28)                                        
 -- Adams, Lionel             50 Unattached           1:58.00         DQ  
                  59.39        DQ (1:03.30)                                        
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              57 VCM-33               1:19.79    1:16.28    9  
                  35.58     1:16.28 (40.70)                                        
  2 Campbell, John            59 MVN-33               1:35.00    1:31.21    7  
                  42.26     1:31.21 (48.95)                                        
  3 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33              1:35.00    1:34.80    6  
                  45.92     1:34.80 (48.88)                                        
  4 Olson, Jay                57 WH2O-33              1:45.00    1:39.26    5  
                  48.08     1:39.26 (51.18)                                        
 
Event 13  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.39   5/21/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:16.56  12/14/2003 PETER ANDERSEN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-33               1:14.50    1:14.47W   9  
                  34.89     1:14.47 (39.58)                                        
  2 Frost, Kenneth            62 TAM-3                1:20.50    1:19.23    7  
                  37.01     1:19.23 (42.22)                                        
  3 Anderson, Eric            62 SOBA-33              1:30.00    1:34.31    6  
                  44.53     1:34.31 (49.78)                                        
  4 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33              1:40.00    1:41.10    5  
                  48.60     1:41.10 (52.50)                                        
 
Event 13  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.34   1/28/1996 NICK TEMPLEMAN, CAN                        
        NATL: N 1:22.34  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01              1:25.00    1:23.28    9  
                  38.56     1:23.28 (44.72)                                        
  2 Bloomgren, Edwin          69 SBM-3                1:41.90    1:48.08    7  
                  48.74     1:48.08 (59.34)                                        
 
Event 13  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.13   2/27/2005 TETSUO NAKAMARU, JPN                       
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01              1:45.00    1:37.83    9  
                  44.30     1:37.83 (53.53)                                        
  2 Stupfel, Norman           74 WCM-38               1:40.50    1:41.15    7  
                  47.51     1:41.15 (53.64)                                        
 
Event 13  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.91   1/30/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 1:43.54  10/16/1999 MAX VON ISSER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             81 SDSM-01              1:42.05    1:47.39    9  
                  48.91     1:47.39 (58.48)                                        



Event 14  Women 200 SC Meter Butterfly             Team Standings/Event Results

b>Event 14  Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.78   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              18 MVN-33               2:36.03    2:34.91    9  
                  34.90     1:13.99 (39.09)     1:54.46 (40.47)     2:34.91 (40.45)
 
Event 14  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.34      3/2004 RADKE/BIANZANI, U/I                        
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              2:36.56    2:33.62    9  
                  35.51     1:14.31 (38.80)     1:53.92 (39.61)     2:33.62 (39.70)
  2 McGookin, Alison          31 NOVA-33              2:40.00    2:47.58    7  
                  35.22     1:17.01 (41.79)     2:02.27 (45.26)     2:47.58 (45.31)
  3 Wolcott, Dana             33 LBG-33               5:45.00    5:34.96    6  
                1:06.57   2:31.91 (1:25.34)   4:02.69 (1:30.78)   5:34.96 (1:32.27)
 
Event 14  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                2:31.66    2:25.52    9  
                  33.05     1:09.46 (36.41)     1:47.11 (37.65)     2:25.52 (38.41)
  2 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33              4:00.00    3:39.84    7  
                  48.54     1:43.96 (55.42)     2:42.01 (58.05)     3:39.84 (57.83)
  3 Richter, Jennifer         38 NOVA-33              3:45.00    3:49.82    6  
                  51.27     1:48.93 (57.66)     2:48.32 (59.39)   3:49.82 (1:01.50)
 
Event 14  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.71  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:20.71  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              3:15.99    3:02.49    9  
                  39.84     1:26.04 (46.20)     2:13.01 (46.97)     3:02.49 (49.48)
 
Event 14  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.26    4/8/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:32.52  12/12/1999 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              2:32.00    2:41.22    9  
                  37.25     1:18.71 (41.46)     2:00.96 (42.25)     2:41.22 (40.26)
  2 Granger, Traci            48 LAPS-33              2:46.00    2:45.80    7  
                  36.62     1:18.64 (42.02)     2:01.88 (43.24)     2:45.80 (43.92)
  3 Sherg, Robin              45 HSAM-44              3:15.00    2:58.76    6  
                  39.81     1:24.32 (44.51)     2:11.07 (46.75)     2:58.76 (47.69)
  4 Heather, Julie            48 LBG-33               4:05.70    3:35.32    5  
                  46.72     1:40.83 (54.11)     2:38.15 (57.32)     3:35.32 (57.17)
 
Event 14  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:44.84   10/3/1999 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33              3:15.00    3:03.31    9  
                  40.60     1:27.99 (47.39)     2:15.44 (47.45)     3:03.31 (47.87)
 
Event 14  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:47.18   10/3/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 2:51.88   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                2:50.00    2:37.51W   9  
                  35.47     1:15.33 (39.86)     1:56.34 (41.01)     2:37.51 (41.17)
  2 Welch, Sarah              59 PNA-PC               3:51.50    3:36.66    7  
                  46.38     1:41.53 (55.15)     2:39.14 (57.61)     3:36.66 (57.52)
  3 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              4:00.00    3:43.63    6  
                  51.60     1:49.80 (58.20)     2:48.73 (58.93)     3:43.63 (54.90)
  4 Watson, Katherine         59 OJAI-33              4:50.00    4:47.28    5  
                1:05.77   4:47.28 (3:41.51)                                        
 
Event 14  Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               66 SDSM-01              4:20.00    4:09.91    9  
                  53.86   1:59.17 (1:05.31)   3:06.94 (1:07.77)   4:09.91 (1:02.97)
  2 Winkler, Renate           68 UCLA-33              6:12.77    6:04.91    7  
                1:21.38   2:57.87 (1:36.49)   4:34.44 (1:36.57)   6:04.91 (1:30.47)
 


Event 15  Men 200 SC Meter Butterfly               Team Standings/Event Results

 Event 15  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.74    3/2/2006 LOIC LEROY, FRA                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              2:19.00    2:15.19    9  
                  29.80     1:03.42 (33.62)     1:38.76 (35.34)     2:15.19 (36.43)
  2 Spicer, Bryon             26 HSAM-44              3:10.00    3:12.34    7  
                  42.52     1:31.04 (48.52)     2:21.93 (50.89)     3:12.34 (50.41)
  3 Schmidt, Matt             27 MESA-33              3:02.49    3:14.38    6  
                  42.62     1:32.88 (50.26)     2:26.51 (53.63)     3:14.38 (47.87)
 
Event 15  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               38 LVM-33               2:11.40    2:09.45    9  
                  29.77     1:02.48 (32.71)     1:35.19 (32.71)     2:09.45 (34.26)
  2 Reed, Scott               36 SBM-3                2:12.62    2:24.09    7  
                  30.89     1:06.69 (35.80)     1:45.11 (38.42)     2:24.09 (38.98)
  3 Hamilton, Rick            39 VSC-33               2:30.00    2:24.25    6  
                  31.93     1:08.04 (36.11)     1:45.81 (37.77)     2:24.25 (38.44)
  4 McKenna, Joel             36 WH2O-33              2:29.98    2:30.63    5  
                  33.83     1:11.59 (37.76)     1:51.33 (39.74)     2:30.63 (39.30)
  5 Jones, Kenton             39 SDSM-01              2:38.06    2:36.24    4  
                  34.70     1:15.66 (40.96)     1:56.66 (41.00)     2:36.24 (39.58)
  6 Saxton, Carl              37 IM-21                2:55.00    2:44.65    3  
                  36.44     1:18.16 (41.72)     2:01.41 (43.25)     2:44.65 (43.24)
  7 Zacharda, Chris           35 LBG-33               2:42.24    2:46.10    2  
                  34.36     1:15.70 (41.34)     2:00.53 (44.83)     2:46.10 (45.57)
 
Event 15  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33               2:14.00    2:07.64    9  
                  29.70     1:01.94 (32.24)     1:34.41 (32.47)     2:07.64 (33.23)
  2 Ozun, Sabri               43 LVM-33               2:40.00    2:37.74    7  
                  35.26     1:15.74 (40.48)     1:57.26 (41.52)     2:37.74 (40.48)
  3 Harden, Jimmy             43 SDSM-01              3:20.00    3:03.20    6  
                  38.01     1:23.40 (45.39)     2:12.99 (49.59)     3:03.20 (50.21)
  4 Johnson, Greg             42 SOBA-33              3:40.00    3:36.92    5  
                  49.51     1:45.04 (55.53)     2:40.95 (55.91)     3:36.92 (55.97)
 
Event 15  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.06  12/14/2003 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:09.06  12/14/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John             48 SRM-PC               2:27.50    2:25.44    9  
                  33.05     1:10.50 (37.45)     1:48.30 (37.80)     2:25.44 (37.14)
  2 Boswell, James            46 SDSM-01              2:36.00    2:36.63    7  
                  34.99     1:15.70 (40.71)     1:56.20 (40.50)     2:36.63 (40.43)
  3 Pottie, Greg              45 UCLA-33              2:38.50    2:40.13    6  
                  33.92     1:13.07 (39.15)     1:55.24 (42.17)     2:40.13 (44.89)
  4 Hayward, David            46 NOVA-33              3:30.00    3:07.15    5  
                  42.83     1:29.86 (47.03)     2:17.13 (47.27)     3:07.15 (50.02)
  5 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33               3:59.00    3:58.30    4  
                  54.23   1:55.55 (1:01.32)   2:56.39 (1:00.84)   3:58.30 (1:01.91)
 
Event 15  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:18.69   12/7/2003 SCOTT LAUTMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Bart           50 SDSM-01              2:30.00    2:28.43    9  
                  34.40     1:12.33 (37.93)     1:51.21 (38.88)     2:28.43 (37.22)
  2 Heather, Michael          52 MVN-33               2:55.66    2:56.70    7  
                  37.61     1:21.05 (43.44)     2:08.80 (47.75)     2:56.70 (47.90)
  3 McCartin, Mark            52 NOVA-33              3:10.00    3:16.61    6  
                  41.21                             2:22.04 ( )     3:16.61 (54.57)
 
Event 15  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:22.73    3/2/2003 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              3:20.00    3:22.40    9  
                  44.26     1:38.14 (53.88)     2:31.16 (53.02)     3:22.40 (51.24)
 
Event 15  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          63 VCM-33               4:15.00    3:39.82    9  
                  53.50   1:54.86 (1:01.36)     2:52.81 (57.95)     3:39.82 (47.01)
 
Event 15  Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL, USA                      
        NATL: N 3:06.43  12/15/1996 RON JOHNSON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Frank           66 SDSM-01              3:25.00    3:09.60    9  
                  42.83     1:30.78 (47.95)     2:19.61 (48.83)     3:09.60 (49.99)
  2 Fasbender, Barry          69 STAN-3               3:33.79    3:37.29    7  
                  50.24     1:48.69 (58.45)     2:47.34 (58.65)     3:37.29 (49.95)
 
Event 15  Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:08.60   5/11/2003 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              4:05.61    4:07.74    9  
                  52.04   1:54.20 (1:02.16)   2:59.51 (1:05.31)   4:07.74 (1:08.23)



Event 16  Women/Men/Mixed 200 SCM Medley Relay     Team Standings/Event Results

Event 16  Women 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:09.67  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         K VEAZEY, E BOEHM, S STRINGFELLOW, L ALLEN        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:15.00    2:21.58   18  
     1) Haynes, Katie W24               2) Burch, Cammie W25              
     3) Moore, Katie W18                4) Martin, Brooke W29             
                  36.27     1:13.49 (37.22)     1:46.75 (33.26)     2:21.58 (34.83)
 
Event 16  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000       -NED                        
                         I GOOSSENS, M VN KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMANS
        NATL: N 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:15.00    2:17.41   18  
     1) Ferretti, Laura W19             2) Melgaard, Megan W26            
     3) Dodd, Laurie W34                4) Lazzar, Megan W22              
                  33.86     1:14.95 (41.09)     1:47.64 (32.69)     2:17.41 (29.77)
 
Event 16  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.95   6/25/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:20.00    2:30.90   18  
     1) Choy, Meredith W26              2) Johnson, Lainie W45            
     3) McGookin, Alison W31            4) Foster, Christen W31           
                  36.63     1:17.02 (40.39)     1:48.50 (31.48)     2:30.90 (42.40)
  2 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        3:02.00    3:17.51   14  
     1) Ballard, Gretchen W28           2) Aguilar, Nancy W45             
     3) Johnston, Sheron W47            4) Lucky, Jennifer W29            
                  39.04   1:42.06 (1:03.02)   2:43.76 (1:01.70)     3:17.51 (33.75)
 
Event 16  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO      -USA                        
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:23.40    2:34.83   18  
     1) Montrella, Beverly W60          2) Augerson, Lisa W43             
     3) Bode, Christy W30               4) Uthus, Gwen W52                
                  46.34     1:26.28 (39.94)     2:00.42 (34.14)     2:34.83 (34.41)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:34.70    2:36.72   14  
     1) Cole, Jacqueline W26            2) Hayes, Patricia W53            
     3) Lambert, Heather W52            4) Powers, Patricia W49           
                  38.36     1:26.25 (47.89)     2:02.34 (36.09)     2:36.72 (34.38)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        3:10.00    3:14.36   12  
     1) Ball, Jennifer W47              2) Granovsky, Lora W56            
     3) Richter, Jennifer W38           4) Deschenes, Elizabeth W53       
                  59.33     1:47.42 (48.09)     2:37.25 (49.83)     3:14.36 (37.11)
  4 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     3:40.00    3:17.02   10  
     1) Home, Kari W50                  2) McMullen, Nichola W45          
     3) Chalmers, Heather W42           4) Aberle, Renee W44              
                1:00.75     1:51.64 (50.89)     2:36.11 (44.47)     3:17.02 (40.91)
  5 Los Angeles Peninsula Masters-33  'A'             3:30.00    3:29.15    8  
     1) Sala, Elizabeth W50             2) Rock, Colleen W42              
     3) Vint, Maria W40                 4) Mladinic, Cissy W57            
                1:04.31     1:50.53 (46.22)     2:38.05 (47.52)     3:29.15 (51.10)
 
Event 16  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON         -USA                        
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: N 2:18.96   12/7/2003 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, J WARD, J TEISHER      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       3:19.00    3:16.78   18  
     1) Oakleaf, Ann W51                2) Jacobus, Anne W56              
     3) Nielson, Kirsten W42            4) Spatz, Barbara W58             
                  59.04     1:52.79 (53.75)     2:32.11 (39.32)     3:16.78 (44.67)
 
Event 16  Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.73  10/29/2006 SPENCER        -GBR                        
                         J BROWN, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES          
        NATL: N 2:42.88   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, ILONA SIKE, LYNN LUND, JACKIE MARR  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        3:15.00    3:29.58   18  
     1) Jarmakani, Brenda W59           2) Geoffrion, Helen W67           
     3) Serianni, Vicki W55             4) Winkler, Renate W68            
                  57.46     1:55.99 (58.53)     2:40.06 (44.07)     3:29.58 (49.52)
 
Event 16  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.12   12/5/2000 HELSINGOR      -DEN                        
                         J B NIELSEN, M WEBER, C NIELSEN, D CRONJE         
        NATL: N 1:45.73  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D ROBINSON, D HUSTON, M RINZLER, B BERGEN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   1:55.00    1:53.40   18  
     1) Wright, Brian M31               2) Schmidt, Matt M28              
     3) Olver, Brian M29                4) Smith, Christopher M22         
                  31.34     1:01.76 (30.42)     1:28.74 (26.98)     1:53.40 (24.66)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:57.87    2:00.64   14  
     1) Herlihy, Edmund M23             2) Kolarev, Michael M34           
     3) Vidaurri, Rodolfo M26           4) Herlihy, Thomas M30            
                  31.30     1:05.92 (34.62)     1:35.48 (29.56)     2:00.64 (25.16)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:42.60    2:39.74   12  
     1) Clark, Kevin M28                2) Roberts, Bill M31              
     3) Dillon, Matt M37                4) Kosienski, Christopher M22     
                  42.41     1:25.15 (42.74)     2:05.56 (40.41)     2:39.74 (34.18)
 
Event 16  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.09   3/30/2003 CALGARY        -CAN                        
                         J WELECUK, R PATRICK, M JESSEE, P HENRY           
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:55.00    1:46.17   18  
     1) Rinzler, Marcel M35             2) West, Steve M34                
     3) Quevedo, Ozzie M30              4) Delgado, Felipe M33            
                  28.13       57.87 (29.74)     1:22.87 (25.00)     1:46.17 (23.30)
  2 Las Vegas Masters-33  'A'                         1:56.90    2:00.01   14  
     1) Erickson, Ben M25               2) Uchitel, Dmitry M26            
     3) Ozun, Sabri M43                 4) Pronin, Yan M26                
                  28.04     1:02.91 (34.87)     1:33.97 (31.06)     2:00.01 (26.04)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:04.00    2:05.48   12  
     1) Kremers, Brian M33              2) Liu, Jeff M32                  
     3) Giacobe, Drew M32               4) Kienitz, Michael M36           
                  31.30     1:06.12 (34.82)     1:37.80 (31.68)     2:05.48 (27.68)
  4 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:15.00    2:07.11   10  
     1) Ines, Gil M39                   2) Eckman, Cameron M40            
     3) Greene, Ray M37                 4) Fernandez, Dickie M35          
                  33.80     1:07.76 (33.96)     1:40.19 (32.43)     2:07.11 (26.92)
  5 Long Beach Grunions-33  'B'                       2:10.90    2:10.51    8  
     1) Saldana, Rich M36               2) Zacharda, Chris M35            
     3) Ochoa, Enrique M24              4) Corsi, Jerr M51                
                  32.61     1:09.29 (36.68)     1:39.88 (30.59)     2:10.51 (30.63)
  6 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   2:10.00    2:12.02    6  
     1) DeAngelis, Rocky M33            2) Gonzalez, Andrew M40           
     3) McKenna, Joel M36               4) Kadlecek, Cary M30             
                  37.70     1:14.55 (36.85)     1:45.44 (30.89)     2:12.02 (26.58)
 
Event 16  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.19   1/29/2006 DDS MILANO     -ITA                        
                         G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO       
        NATL: N 1:50.71    4/6/2002 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:05.00    2:06.47   18  
     1) Highnote, Allen M42             2) Bixler, Kenneth M36            
     3) Boyd, Thomas M50                4) Larsen, Peder M36              
                  31.98     1:07.29 (35.31)     1:38.24 (30.95)     2:06.47 (28.23)
  2 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:12.00    2:08.13   14  
     1) Rodrigues, Gerry M44            2) Pottie, Greg M45               
     3) Millar, Simon M40               4) Dodd, Patrick M42              
                  31.12     1:08.37 (37.25)     1:37.93 (29.56)     2:08.13 (30.20)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:20.00    2:09.81   12  
     1) Benner, Tord M47                2) Williams, Bryan M38            
     3) Hayward, David M46              4) Amber, Gregg M50               
                  31.45     1:08.99 (37.54)     1:40.91 (31.92)     2:09.81 (28.90)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:08.70    2:09.84   10  
     1) Deloney, Wayne M46              2) Albright, Phil M46             
     3) Kondo, Ken M41                  4) Heather, Michael M52           
                  31.52     1:10.39 (38.87)     1:41.39 (31.00)     2:09.84 (28.45)
  5 Long Beach Grunions-33  'B'                       2:27.30    2:31.49    8  
     1) Caldwell, Michael M46           2) Werner, John M43               
     3) Noyes, David M39                4) Essington, Steve M43           
                  39.56     1:22.23 (42.67)     1:57.84 (35.61)     2:31.49 (33.65)
  6 South Bay Swim Team-33  'A'                       2:30.00    2:34.83    6  
     1) Anderson, Eric M62              2) Johnson, Greg M42              
     3) Bird, David M43                 4) Risley, Martin M52             
                  40.09     1:28.03 (47.94)     2:03.10 (35.07)     2:34.83 (31.73)
  7 Long Beach Grunions-33  'C'                       2:49.70    2:50.01    4  
     1) Goldstein, Darren M45           2) Iacoponi, Joe M41              
     3) Tapper, Christopher M39         4) Gronros, Alex M38              
                  55.23     1:36.16 (40.93)     2:18.71 (42.55)     2:50.01 (31.30)
  8 Long Beach Grunions-33  'D'                       3:18.10    3:01.93    2  
     1) Derbyshire, Don M48             2) Reis, Raul M42                 
     3) Grubb, Eric M42                 4) White, G. Scott M48            
                  52.77     1:39.45 (46.68)     2:26.24 (46.79)     3:01.93 (35.69)
 
Event 16  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.52   4/23/2006 CWC MAEBASHI   -JPN                        
                         H SHIBUYA, M OTSUKI, S MIYATA, F SHIGENO          
        NATL: N 1:57.07   12/3/2000 GOLD                                       
                         J SPIRE, G SCHMIDT, J BURNS, R HAWKINS            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:06.00    2:06.01   18  
     1) Croshier, Mark M51              2) Jones, Kenton M39              
     3) McDermott, Bart M50             4) Williams, Frank M66            
                  31.78     1:06.11 (34.33)     1:35.10 (28.99)     2:06.01 (30.91)
  2 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:11.00    2:07.36   14  
     1) O'Keeffe, Peter M56             2) Hauty, Chris M50               
     3) Bowers, George M58              4) Maxton-Graham, Ian M47         
                  32.55     1:10.79 (38.24)     1:41.41 (30.62)     2:07.36 (25.95)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:08.00    2:12.39   12  
     1) Bonano, Greg M49                2) Dauser, John M50               
     3) Carter, Paul M49                4) McCartin, Mark M52             
                  38.89     1:17.18 (38.29)     1:43.61 (26.43)     2:12.39 (28.78)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:32.08    2:16.79   10  
     1) Longworth, Mark M55             2) Machin, Paul M50               
     3) Trowbridge, Val M52             4) Taylor, Jeff M50               
                  35.16     1:16.00 (40.84)     1:46.81 (30.81)     2:16.79 (29.98)
  5 Las Vegas Masters-33  'A'                         2:19.20    2:20.22    8  
     1) Peters, Richard M47             2) Hecker, Dennis M43             
     3) Wiltgen, Mike M48               4) Rauch, Willhelm M72            
                  37.96     1:14.81 (36.85)     1:46.43 (31.62)     2:20.22 (33.79)
  6 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:30.00    2:28.37    6  
     1) Collins, Michael M40            2) Neyenhuis, Dan M62             
     3) Greenberg, Henry M58            4) Lam, Kevin M43                 
                  34.29     1:17.85 (43.56)     1:51.86 (34.01)     2:28.37 (36.51)
  7 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:57.80    3:01.34    4  
     1) Carbuto, Michael M53            2) Parnes, Barton M50             
     3) Shaughnessy, Jim M46            4) Blois, Scott M51               
                  59.01     1:45.87 (46.86)     2:24.40 (38.53)     3:01.34 (36.94)
 -- West Hollywood Aquatics-33  'A'                   2:30.00         DQ  
     1) Bahamon, Luis M45               2) Olson, Jay M57                 
     3) Levy, Aaron M47                 4) Stratte-McClure, Joel M58      
                  44.17     1:29.46 (45.29)     2:05.03 (35.57)          DQ (32.34)
 
Event 16  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.07   12/7/2003 OREGON         -USA                        
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, T LANDIS            
        NATL: N 2:05.07   12/7/2003 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, T LANDIS            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:15.00    2:37.29   18  
     1) Campbell, John M59              2) Colonnese, Michael M62         
     3) Dwyer, Patrick M56              4) Clyne, James M65               
                  38.02     1:25.02 (47.00)     2:01.50 (36.48)     2:37.29 (35.79)
 
Event 16  Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:50.63   4/27/2003 JUEI CLUB      -JPN                        
                         K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, S SHIDA, I TAMURA        
        NATL: N 3:00.90   12/5/1999 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, A DELAY            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:53.90    3:00.48N  18  
     1) Haver, Tom M88                  2) Best, Bob M74                  
     3) Piemme, Frank M81               4) Webster, Dale M80              
                  58.43     1:40.37 (41.94)     2:25.20 (44.83)     3:00.48 (35.28)
 
Event 16  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 BERLINER       -GER                        
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        NATL: N 1:52.80  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D GRANER GALLAS, D HUSTON, D ROBINSON, H HANNENIAN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:30.00    2:15.72   18  
     1) Yotter, Ethan M29               2) Ahmadi, Magid M34              
     3) McKee, Megan W26                4) Granovsky, Natasha W25         
                  33.99     1:09.65 (35.66)     1:44.81 (35.16)     2:15.72 (30.91)
 
Event 16  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.24   6/25/2006 TEAM DASH      -JPN                        
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        NATL: N 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     2:09.00    2:08.31   18  
     1) Kroeger, Lindsey W24            2) McIntyre, Erin W25             
     3) Engelhart, Chris M44            4) Schmidt, Matt M27              
                  32.28     1:08.83 (36.55)     1:38.87 (30.04)     2:08.31 (29.44)
  2 Santa Barbara Masters-3  'A'                      2:05.50    2:15.23   14  
     1) Reed, Scott M36                 2) Burch, Katie W29               
     3) Sule, Zoltan M35                4) Gofuku, Miwa W31               
                  29.70     1:12.40 (42.70)     1:41.15 (28.75)     2:15.23 (34.08)
  3 Meridian-33  'A'                                  2:29.00    2:26.60   12  
     1) Ibarra, Evelyn W36              2) Reichle, Luke M50              
     3) Harmon, Grady M28               4) Shore, Susan W44               
                  41.01     1:23.01 (42.00)     1:51.51 (28.50)     2:26.60 (35.09)
 -- San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:01.00         DQ  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W44       2) DeFelice, Heather W27          
     3) Pentland, Matthew M30           4) Young, Matthew M30             
                  31.76     1:08.88 (37.12)     1:36.56 (27.68)          DQ (25.27)
 
Event 16  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.79   1/30/2005 RYOGOKU        -JPN                        
                         S HIRAISHI, H SHIMURA, T ARATO, H MATSUDA         
        NATL: N 1:59.93  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, C DIXON, J KERNAN     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los Angeles Peninsula Masters-33  'A'             2:20.00    2:11.21   18  
     1) Harper, Buzz M47                2) Goodwin, Barbara W42           
     3) Granger, Traci W48              4) Raine, Charlie M46             
                  32.06     1:08.36 (36.30)     1:40.58 (32.22)     2:11.21 (30.63)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:13.40    2:13.69   14  
     1) Rudolf, Linda W43               2) Frawley, Tabitha W32           
     3) Boswell, James M46              4) Keeney, Mike M52               
                  37.47     1:16.40 (38.93)     1:46.28 (29.88)     2:13.69 (27.41)
  3 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:15.00    2:22.25   12  
     1) Ciraulo, Christie W53           2) Young, Chad M42                
     3) Nakamatsu, Judith W39           4) Amott, Mark M27                
                  41.38     1:15.97 (34.59)     1:54.87 (38.90)     2:22.25 (27.38)
 
Event 16  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.52  11/10/2002 NEW ENGLAND    -USA                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
        NATL: N 2:03.52  11/10/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:30.00    2:19.90   18  
     1) Riddle, James M44               2) Tongate, Terry M46             
     3) Jewell, Carol W64               4) Simpson, Susanne W46           
                  33.36     1:09.70 (36.34)     1:50.56 (40.86)     2:19.90 (29.34)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       3:06.40    3:14.67   14  
     1) Nielson, Patricia W74           2) Barnett, Annette W46           
     3) Utsumi, Yuji M47                4) Duffy, Larry M45               
                1:05.63     1:57.55 (51.92)     2:34.10 (36.55)     3:14.67 (40.57)
 
Event 16  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.91   1/30/2005 OAHUKIOICHO    -JPN                        
                         M SEINO, K YAMADA, H SUGIMOTO, M KAMIYA           
        NATL: N 2:49.11  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, D DRAVES, A PIPES               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    2:42.10    2:47.22N  18  
     1) Marr, Jackie W63                2) Freshley, Mike M65             
     3) Little, Jeanne W69              4) Schmidt, Jurgen M83            
                  42.70     1:22.10 (39.40)     2:06.92 (44.82)     2:47.22 (40.30)
  2 San Diego Swim Masters-01  'B'                    2:57.30    2:59.94   14  
     1) Kimball, Ken M76                2) Williams, Anne W68             
     3) Lund, Lynne W66                 4) Baker, Donald M75              
                  46.66     1:35.05 (48.39)     2:22.51 (47.46)     2:59.94 (37.43)
 


Event 17  Women 50 SC Meter Freestyle              Team Standings/Event Results

Event 17  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33                30.50      28.49    9  
  2 Haynes, Katie             24 MVN-33                 35.00      30.25    7  
  3 Palenica, Lisa            19 ARIZ-48                31.11      31.69    6  
  4 Fusaro, Nicci             24 NOVA-33                33.00      33.60    5  
 
Event 17  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33                29.00      28.60    9  
  2 Ballard, Gretchen         28 UCLA-33                29.84      29.77    7  
  3 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                 30.50      30.05    6  
  4 DeFelice, Heather         27 SDSM-01                29.20      30.86    5  
  5 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33                30.36      30.99    4  
  6 Hammen, Sarah             25 Unattached             31.98      31.75    3  
  7 Choy, Meredith            26 NOVA-33                32.00      32.01    2  
 
Event 17  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE, USA                           
        NATL: N 26.46   4/17/1993 ANNA PETTIS-SCOTT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          31 NOVA-33                30.01      29.94    9  
  2 Deets, Krystal            30 ORCA-33                29.88      30.29    7  
  3 Bode, Christy             30 MVN-33                 31.39      30.72    6  
  4 Wolcott, Dana             33 LBG-33                 39.46      42.93    5  
 
Event 17  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL, USA                          
        NATL: N 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jen                 37 TYR-33                 29.50      29.08    9  
  2 Batcheller, Jennifer      38 MVN-33                 31.19      30.75    7  
  3 Coupe, IngaLisa           37 LAPS-33                33.00      35.40    6  
 
Event 17  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.79   3/25/2006 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Major, Rebecca            43 ARIZ-48                29.29      29.48    9  
  2 Goodwin, Barbara          42 LAPS-33                33.00      31.42    7  
  3 Rudolf, Linda             43 SDSM-01                33.80      31.47    6  
  4 Rock, Colleen             42 LAPS-33                34.60      33.80    5  
  5 Nielson, Kirsten          42 LBG-33                 34.00      34.19    4  
  6 Shore, Susan              44 MSCM-33                35.07      36.11    3  
  7 Chalmers, Heather         42 MESA-33                32.63      37.70    2  
  8 Hull, Mary                42 SWM-33                 43.23      39.66    1  
  9 Aberle, Renee             44 MESA-33                45.95      43.16  
 10 Ozun, Toni                42 LVM-33               1:00.00      52.01  
 
Event 17  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.31   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: N 28.06  12/10/2000 JACKI HIRSTY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                45 PNA-PC                 27.54      27.77N   9  
  2 Granger, Traci            48 LAPS-33                30.00      29.03    7  
  3 Ayoob, Laurie             49 LAPS-33                30.63      30.98    6  
  4 Ellington, Cheri          49 SCMC-33                33.50      33.96    5  
  5 Heather, Julie            48 LBG-33                 36.00      35.04    4  
  6 Seid, Judy                46 HSAM-44                39.00      37.09    3  
  7 McMullen, Nichola         45 MESA-33                38.34      40.11    2  
  8 Johnson, Lainie           45 NOVA-33                41.00      42.98    1  
  9 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33                47.00      44.94  
 10 Ball, Jennifer            47 NOVA-33                55.00      45.61  
 
Event 17  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.43    3/5/2006 GBERGER TALOCHINO, FRA                       
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       50 WCM-38                 29.61      29.16    9  
  2 Lambert, Heather          52 LBG-33                 34.00      32.85    7  
  3 Hayes, Patricia           53 LBG-33                 32.00      33.45    6  
  4 James, Katy               51 ARIZ-48                35.00      34.21    5  
  5 Uthus, Gwen               52 MVN-33                 36.67      34.90    4  
  6 Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33                34.97      36.39    3  
  7 Sala, Elizabeth           50 LAPS-33                45.00      46.34    2  
  8 Oakleaf, Ann              51 LBG-33               1:10.50      47.91    1  
  9 Courtney, Betty           53 HSAM-44              1:00.00      49.36  
 10 Home, Kari                50 MESA-33                45.00      50.92  
 11 Smith, Alison             50 NOVA-33              1:15.00      52.56  
 
Event 17  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.87   1/22/2005 CONNY BOER-BUYS, NED                         
        NATL: N 30.37   11/3/1996 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                  30.00      29.46W   9  
  2 Raboin, Deborah           55 CARL-44                41.35      37.87    7  
  3 Granovsky, Lora           56 NOVA-33                36.12      41.18    6  
  4 Jacobus, Anne             56 LBG-33                 45.00      41.62    5  
  5 Spatz, Barbara            58 LBG-33                 45.50      44.63    4  
 
Event 17  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.84  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 32.92    4/6/2003 JACKIE MARR                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01                34.80      34.84    9  
  2 Ridout, Nancy             64 TAM-3                  36.10      35.06    7  
  3 Montrella, Beverly        60 MVN-33                 36.45      36.10    6  
  4 Flaherty, Diane           61 HSAM-44                46.24      42.57    5  
 
Event 17  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-01                37.00      39.49    9  
  2 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                46.36      45.27    7  
  3 Winkler, Renate           68 UCLA-33                47.97      50.68    6  
 
Event 17  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.86   5/22/2004 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         74 LBG-33               1:00.00    1:01.77    9  
 
Event 17  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.60   2/15/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33                 51.65      49.90    9  
  2 Reed, Nancy               79 HSAM-44              1:01.21      58.31    7  
 


Event 18  Men 50 SC Meter Freestyle                Team Standings/Event Results

Event 18  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.84  12/17/2000 JERROD KAPPLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 SWM-33                 23.89      24.29    9  
  2 Smith, Christopher        22 WH2O-33                25.05      24.56    7  
  3 Bixler, John              24 Unattached             24.95      27.35    6  
 
Event 18  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                26.28      26.05    9  
  2 Amott, Mark               27 UCLA-33                26.75      26.29    7  
  3 Vidaurri, Rodolfo         26 MVN-33                 26.87      26.49    6  
  4 Homcheon, Chattrin        27 SDSM-01                26.00      26.76    5  
  5 Pronin, Yan               26 LVM-33                 27.00      27.02    4  
  6 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                 27.99      27.36    3  
 
Event 18  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.76  11/23/2002 ED WAGNER, USA                               
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            30 NOVA-33                24.00      23.62    9  
  2 Delgado, Felipe           33 NOVA-33                23.30      23.72    7  
  3 Pentland, Matthew         30 SDSM-01                24.50      25.48    6  
  4 Herlihy, Thomas           30 MVN-33                 25.12      25.51    5  
  5 Young, Matthew            30 SDSM-01                24.50      25.71    4  
  6 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33                28.00      26.42    3  
  7 Kadlecek, Cary            30 WH2O-33                26.55      27.05    2  
  8 Joyce, Kevin              34 MVN-33                 26.67      27.25    1  
  9 Rambukpotha, Rohan        32 Unattached             30.50      27.85  
 10 Giacobe, Drew             32 LBG-33                 27.05      28.12  
 11 Mayeda, Dolan             34 HSAM-44                28.50      28.54  
 12 Kolarev, Michael          34 MVN-33                 29.51      29.48  
 13 Grosso, Patrick           34 NOVA-33                38.00      31.97  
 14 Roberts, Bill             31 LBG-33                 36.00      33.07  
 
Event 18  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.44   3/18/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 23.80  12/11/1994 BRUCE STAHL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 TYR-33                 23.90      23.75N   9  
  2 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33                26.07      25.94    7  
  3 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                26.35      26.53    6  
  4 Tiano, Pierpaolo          36 Unattached             29.00      27.59    5  
  5 Bishop, Jon               35 SBM-3                  26.50      27.85    4  
  6 Ines, Gil                 39 NOVA-33                27.20      28.24    3  
  7 Kienitz, Michael          36 LBG-33                 27.60      28.34    2  
  8 Smith, Roland             38 SBM-3                  26.99      28.73    1  
  9 Greene, Ray               37 NOVA-33                30.00      29.27  
 10 Williams, Bryan           38 NOVA-33                29.70      30.89  
 11 Ellett, Trey              36 WH2O-33                47.00      30.93  
 12 Chang, Mike               39 SLUG-33                32.50      31.29  
 13 Gronros, Alex             38 LBG-33                 34.01      32.13  
 14 Madril, Tony              36 WH2O-33                55.00      34.02  
 15 Tapper, Christopher       39 LBG-33                 45.00      35.24  
 
Event 18  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   3/19/2005 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33                26.75      26.06    9  
  2 Riddle, James             44 NOVA-33                30.00      27.49    7  
  3 Ozun, Sabri               43 LVM-33                 27.50      27.55    6  
  4 Millar, Simon             40 UCLA-33                26.75      27.80    5  
  5 Engelhart, Chris          44 MESA-33                27.70      27.88    4  
  6 Eckman, Cameron           40 NOVA-33                27.77      28.30    3  
  7 Bird, David               43 SOBA-33                29.00      29.06    2  
  8 Dodd, Patrick             42 UCLA-33                30.26      30.56    1  
  9 Monaghan, Brendan         40 MSCM-33                30.00      30.86  
 10 Hayden, Kevin             42 NOVA-33                32.00      32.79  
 11 Purcell, Sean             42 HSAM-44                36.83      34.05  
 12 Le Roy, Daniel            41 WH2O-33                53.00      34.84  
 13 Everett, Douglas          42 ARIZ-48                35.00      35.67  
 14 Essington, Steve          43 LBG-33                 34.00      37.52  
 15 Johnson, Robert           43 NOVA-33                40.00      37.76  
 
Event 18  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.02   4/29/2006 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: N 24.73   2/16/2003 BILL SHERMAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            46 MVN-33                 26.33      26.55    9  
  2 Carter, Paul              49 NOVA-33                26.00      26.58    7  
  3 Benner, Tord              47 NOVA-33                31.00      27.87    6  
  4 Peters, Richard           47 LVM-33                 27.45      28.39    5  
  5 Albright, Phil            46 MVN-33                 28.50      28.75    4  
  6 Raine, Charlie            46 LAPS-33                36.00      29.46    3  
  7 Austin, Tony              49 SCAQ-33                29.72      29.55    2  
  8 Levy, Aaron               47 WH2O-33                35.00      30.31    1  
  9 Caldwell, Michael         46 LBG-33                 32.75      30.79  
 10 Beza, Ion                 48 SDSM-01                29.06      31.34  
 11 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                 33.00      32.71  
 12 Jackson, Steve            46 MESA-33                34.38      33.86  
 13 White, G. Scott           48 LBG-33                 45.00      35.05  
 14 Bahamon, Luis             45 WH2O-33                35.00      35.67  
 15 Goldstein, Darren         45 LBG-33                 41.00      42.98  
 16 Derbyshire, Don           48 LBG-33                 45.00      44.47  
 
Event 18  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croshier, Mark            51 SDSM-01                27.26      26.29    9  
  2 Blatt, Michael            51 Unattached             28.00      26.52    7  
  3 Hauty, Chris              50 UCLA-33                26.75      26.73    6  
  4 Taylor, Jeff              50 MVN-33                 27.00      26.83    5  
  5 Schrader, David           50 SBM-3                  28.00      27.43    4  
  6 Sprosty, Dale             53 Unattached             29.50      28.36    3  
  7 Buckley, Mark             53 SCAQ-33                29.00      29.09    2  
  8 Christensen, Thomas       50 LVM-33                 30.99      30.32    1  
  9 Rutledge, Owen            52 UCLA-33                35.00      30.93  
 10 Machin, Paul              50 MVN-33                 36.00      31.27  
 11 Parrett, James            51 Unattached             31.81      31.28  
 12 Corsi, Jerr               51 LBG-33                 32.00      31.65  
 13 Risley, Martin            52 SOBA-33                32.00      32.21  
 14 Graham, Al                50 HSAM-44                32.01      32.89  
 15 Trowbridge, Val           52 MVN-33                 33.58      33.28  
 16 Zion, Mike                51 LBG-33                 45.00      38.43  
 17 Carbuto, Michael          53 LBG-33                 45.00      41.91  
 18 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT      42.65  
 
Event 18  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 25.00   12/9/2001 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33                27.84      27.79    9  
  2 Bowers, George            58 UCLA-33                29.00      28.25    7  
  3 Longworth, Mark           55 MVN-33                 30.21      28.65    6  
  4 Kiddie, John              57 SBM-3                  30.01      29.63    5  
  5 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33                31.00      30.61    4  
  6 Campbell, John            59 MVN-33                 29.99      30.86    3  
  7 Bailey, Hop               59 ARIZ-48                32.00      32.32    2  
  8 Menzies, Bruce            57 HSAM-44                38.00      34.69    1  
 
Event 18  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 CMS-32                 25.25      24.90W   9  
  2 Van Scoyk, Jonathan       61 DSSM-33                29.25      29.47    7  
  3 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33                35.00      35.16    6  
  4 Rizzo, Robert             60 Unattached           1:00.00      46.11    5  
 
Event 18  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             69 SBM-3                  29.00      27.96    9  
  2 Williams, Frank           66 SDSM-01                32.50      31.16    7  
  3 Babcock, Chuck            66 SAM-33                 34.00      33.59    6  
  4 Clyne, James              65 MVN-33                 29.49      35.63    5  
  5 Stewart, Jim              65 MSAM-33                31.00      36.87    4  
 
Event 18  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                          
        NATL: N 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01                32.00      33.69    9  
  2 Rauch, Willhelm           72 LVM-33                 34.00      34.56    7  
  3 Stupfel, Norman           74 WCM-38                 34.50      35.08    6  
  4 McMeekin, Robert          72 SCMC-33                45.44      46.88    5  
  5 Schofield, Steven         74 SWM-33                 50.00      52.08    4  
 
Event 18  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              76 SDSM-01                35.50      36.94    9  
  2 Rolph, Robert             75 MVN-33                 40.73      41.66    7  
 
Event 18  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 35.16  12/12/1993 WOODROW BOWERSOCK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01                36.25      36.22    9  
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01                40.00      40.98    7  
  3 Mondor, Christian         81 CM-33                1:13.60    1:09.87    6  
 
Event 18  Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 36.27   6/20/2003 MIRIO VISENTIN, ARG                          
        NATL: N 36.61  12/10/2000 JIM EUBANK                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haver, Tom                88 SDSM-01                58.25      59.20    9  
 


Event 19  Women 200 SC Meter IM                    Team Standings/Event Results

Event 19  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.87   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33              2:32.00    2:34.68    9  
                  33.64     1:13.15 (39.51)     1:58.60 (45.45)     2:34.68 (36.08)
  2 Moore, Katie              18 MVN-33               2:30.00    2:34.77    7  
                  33.86     1:15.62 (41.76)     1:58.87 (43.25)     2:34.77 (35.90)
  3 Leeming, Lindsey          22 LVM-33               2:43.64    2:39.80    6  
                  35.83     1:16.58 (40.75)     2:01.06 (44.48)     2:39.80 (38.74)
  4 Ferretti, Laura           19 UCLA-33              2:37.00    2:44.62    5  
                  35.77     1:17.09 (41.32)     2:05.80 (48.71)     2:44.62 (38.82)
  5 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              2:49.39    2:52.20    4  
                  38.34     1:20.17 (41.83)     2:13.51 (53.34)     2:52.20 (38.69)
 
Event 19  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33              2:26.50    2:29.80    9  
                  32.01     1:10.97 (38.96)     1:53.75 (42.78)     2:29.80 (36.05)
  2 Johnson, Merritt          25 SOBA-33              2:40.96    2:38.75    7  
                  33.07     1:19.44 (46.37)     2:03.34 (43.90)     2:38.75 (35.41)
  3 Ballard, Gretchen         28 UCLA-33              2:41.14    2:44.38    6  
                  36.85     1:19.85 (43.00)     2:06.43 (46.58)     2:44.38 (37.95)
  4 McKee, Megan              26 NOVA-33              3:00.00    2:51.40    5  
                  35.52     1:21.56 (46.04)     2:10.01 (48.45)     2:51.40 (41.39)
  5 Cole, Jacqueline          26 LBG-33               3:00.00    2:53.21    4  
                  37.80     1:23.63 (45.83)     2:15.53 (51.90)     2:53.21 (37.68)
  6 Choy, Meredith            26 NOVA-33              2:59.00    2:53.84    3  
                  39.19     1:21.63 (42.44)     2:14.45 (52.82)     2:53.84 (39.39)
  7 So, Charissa              29 UCI-33               2:57.89    3:00.84    2  
                  38.71     1:27.32 (48.61)     2:17.88 (50.56)     3:00.84 (42.96)
 
Event 19  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.89  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              2:45.10    2:34.73    9  
                  33.94     1:14.56 (40.62)     2:00.53 (45.97)     2:34.73 (34.20)
  2 Frawley, Tabitha          32 SDSM-01              2:46.57    2:41.79    7  
                  34.83     1:17.96 (43.13)     2:03.84 (45.88)     2:41.79 (37.95)
  3 Foster, Christen          31 NOVA-33              2:40.00    2:53.23    6  
                  38.19     1:22.33 (44.14)     2:11.90 (49.57)     2:53.23 (41.33)
  4 Deets, Krystal            30 ORCA-33              2:56.22    2:56.27    5  
                  36.85     1:23.98 (47.13)     2:17.21 (53.23)     2:56.27 (39.06)
 
Event 19  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33              3:12.42    3:09.18    9  
                  40.80     1:29.04 (48.24)     2:25.47 (56.43)     3:09.18 (43.71)
  2 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33              3:20.00    3:19.72    7  
                  44.02     1:37.69 (53.67)     2:35.37 (57.68)     3:19.72 (44.35)
 
Event 19  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01              2:20.55    2:24.21    9  
                  31.11     1:06.76 (35.65)     1:50.05 (43.29)     2:24.21 (34.16)
  2 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              2:52.77    2:49.06    7  
                  34.65     1:22.11 (47.46)     2:11.69 (49.58)     2:49.06 (37.37)
  3 Augerson, Lisa            43 MVN-33               3:03.80    2:49.28    6  
                  35.81     1:22.21 (46.40)     2:10.69 (48.48)     2:49.28 (38.59)
  4 Jurey, Mary               40 Unattached           3:00.00    2:57.05    5  
                  37.25     1:24.25 (47.00)     2:15.46 (51.21)     2:57.05 (41.59)
  5 Kelley, Colleen           40 ARIZ-48              3:05.00    2:58.45    4  
                  38.43     1:21.31 (42.88)     2:15.75 (54.44)     2:58.45 (42.70)
  6 Bachman, Kari             40 RGSC-NM              3:10.00    3:08.53    3  
                  39.77   2:27.41 (1:47.64)     3:08.53 (41.12)                    
  7 Labelle, Laura            42 MSCM-33              3:22.62    3:15.32    2  
                  41.81     1:34.47 (52.66)     2:30.44 (55.97)     3:15.32 (44.88)
  8 O'Rourke, Therese         44 CARL-44              3:23.00    3:15.57    1  
                  43.58     1:36.19 (52.61)     2:30.47 (54.28)     3:15.57 (45.10)
  9 Rock, Colleen             42 LAPS-33              3:30.00    3:26.48  
                  46.06     1:44.56 (58.50)     2:42.24 (57.68)     3:26.48 (44.24)
 10 Vint, Maria               40 LAPS-33              3:40.63    3:34.61  
                  48.83     1:46.54 (57.71)     2:45.50 (58.96)     3:34.61 (49.11)
 
Event 19  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.25   3/18/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:36.60  12/10/2000 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherg, Robin              45 HSAM-44              3:10.00    2:54.10    9  
                  37.19     1:23.28 (46.09)     2:15.01 (51.73)     2:54.10 (39.09)
  2 Ellington, Cheri          49 SCMC-33              3:00.00    3:02.37    7  
                  40.05     1:30.08 (50.03)     2:21.32 (51.24)     3:02.37 (41.05)
  3 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48              3:20.00    3:10.43    6  
                  41.28     1:35.89 (54.61)     2:27.45 (51.56)     3:10.43 (42.98)
  4 Seid, Judy                46 HSAM-44              3:50.00    3:44.30    5  
                  48.55   1:53.65 (1:05.10)   2:53.95 (1:00.30)     3:44.30 (50.35)
  5 Barnett, Annette          46 LBG-33               3:44.79    3:45.36    4  
                  52.70   1:54.30 (1:01.60)   2:56.20 (1:01.90)     3:45.36 (49.16)
 
Event 19  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               51 ARIZ-48              3:15.00    3:12.32    9  
                  44.31     1:31.39 (47.08)     2:27.83 (56.44)     3:12.32 (44.49)
 
Event 19  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.08   11/7/2004 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 2:52.43   11/2/1997 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              3:30.00    3:17.83    9  
                  47.89     1:35.49 (47.60)     2:33.39 (57.90)     3:17.83 (44.44)
  2 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01              4:10.00    4:00.35    7  
                  52.17   2:01.30 (1:09.13)   3:06.17 (1:04.87)     4:00.35 (54.18)
 
Event 19  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              3:28.80    3:14.76    9  
                  46.76     1:38.41 (51.65)     2:34.21 (55.80)     3:14.76 (40.55)
  2 Montrella, Beverly        60 MVN-33               3:40.77    3:30.69    7  
                  47.82     1:43.42 (55.60)     2:42.88 (59.46)     3:30.69 (47.81)
 
Event 19  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.37   4/11/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:18.77   12/8/1991 CLARA WALKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               66 SDSM-01              3:40.00    3:46.01    9  
                  50.01   1:51.25 (1:01.24)   2:56.72 (1:05.47)     3:46.01 (49.29)
  2 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33              4:07.58    4:21.04    7  
                1:00.35   2:09.74 (1:09.39)   3:22.94 (1:13.20)     4:21.04 (58.10)
 


Event 20  Men 18-24 200 SC Meter IM                Team Standings/Event Results

Event 20  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:08.88  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        22 WH2O-33              2:19.00    2:28.10    9  
                  30.85     1:08.61 (37.76)     1:52.56 (43.95)     2:28.10 (35.54)
 
Event 20  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.58  10/16/2005 DEAN KENT, NZL                             
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              2:17.00    2:14.61    9  
                  28.78     1:03.51 (34.73)     1:42.92 (39.41)     2:14.61 (31.69)
  2 Erickson, Ben             25 LVM-33               2:22.50    2:22.61    7  
                  30.14     1:06.36 (36.22)     1:49.22 (42.86)     2:22.61 (33.39)
  3 Yotter, Ethan             29 NOVA-33              2:20.00    2:32.37    6  
                  31.54     1:09.10 (37.56)     1:56.47 (47.37)     2:32.37 (35.90)
  4 Harmon, Grady             28 MSCM-33              2:46.00    2:34.67    5  
                  32.21     1:14.46 (42.25)     1:59.21 (44.75)     2:34.67 (35.46)
  5 Spicer, Bryon             26 HSAM-44              2:53.19    2:58.33    4  
                  39.81     1:29.18 (49.37)     2:19.00 (49.82)     2:58.33 (39.33)
  6 Clark, Kevin              28 LBG-33               4:00.00    3:19.27    3  
                  43.51     1:37.41 (53.90)     2:37.28 (59.87)     3:19.27 (41.99)
 
Event 20  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.01   3/26/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            33 LBG-33               2:35.44    2:27.05    9  
                  31.37     1:09.11 (37.74)     1:53.06 (43.95)     2:27.05 (33.99)
  2 Davis, Adam               32 MSCM-33              2:52.00    2:36.50    7  
                  32.79     1:12.68 (39.89)     1:59.67 (46.99)     2:36.50 (36.83)
  3 Kolarev, Michael          34 MVN-33               2:40.51    2:38.95    6  
                  35.37     1:16.15 (40.78)     2:01.02 (44.87)     2:38.95 (37.93)
  4 Liu, Jeff                 32 LBG-33               2:44.99    2:46.02    5  
                  33.62     1:17.48 (43.86)     2:04.36 (46.88)     2:46.02 (41.66)
  5 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33              2:40.00    2:47.10    4  
                  34.79   2:47.10 (2:12.31)                                        
  6 Giacobe, Drew             32 LBG-33               2:43.28    2:52.13    3  
                  35.75     1:20.13 (44.38)     2:11.07 (50.94)     2:52.13 (41.06)
 -- Grosso, Patrick           34 NOVA-33              4:00.00         DQ  
                  41.32     1:32.57 (51.25)     2:31.89 (59.32)          DQ (43.74)
 
Event 20  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              2:11.90    2:10.48    9  
                  27.92     1:00.17 (32.25)     1:39.23 (39.06)     2:10.48 (31.25)
  2 Magee, Mark               38 LVM-33               2:15.13    2:14.50    7  
                  28.68     1:02.71 (34.03)     1:42.48 (39.77)     2:14.50 (32.02)
  3 Hamilton, Rick            39 VSC-33               2:20.60    2:18.85    6  
                  29.64     1:04.60 (34.96)     1:46.43 (41.83)     2:18.85 (32.42)
  4 Reed, Scott               36 SBM-3                2:13.80    2:20.97    5  
                  29.71     1:04.56 (34.85)     1:47.37 (42.81)     2:20.97 (33.60)
  5 Jones, Kenton             39 SDSM-01              2:28.47    2:29.38    4  
                  31.50     1:10.68 (39.18)     1:54.13 (43.45)     2:29.38 (35.25)
  6 Smith, Roland             38 SBM-3                2:30.00    2:33.86    3  
                  31.79     1:14.83 (43.04)     2:00.04 (45.21)     2:33.86 (33.82)
  7 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33              2:36.87    2:34.27    2  
                  32.60     1:16.29 (43.69)     2:02.29 (46.00)     2:34.27 (31.98)
  8 Saxton, Carl              37 IM-21                2:40.00    2:36.61    1  
                  33.07     1:15.49 (42.42)     1:59.39 (43.90)     2:36.61 (37.22)
  9 Saldana, Rich             36 LBG-33               2:45.75    2:38.46  
                  33.96     1:14.69 (40.73)     1:37.92 (23.23)   2:38.46 (1:00.54)
 10 Zacharda, Chris           35 LBG-33               2:35.98    2:39.10  
                  33.25     1:17.85 (44.60)     2:01.98 (44.13)     2:39.10 (37.12)
 11 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33              2:37.00    2:46.30  
                  30.22     1:11.79 (41.57)     2:04.58 (52.79)     2:46.30 (41.72)
 12 Greene, Ray               37 NOVA-33              2:40.00    2:50.76  
                  34.99     1:19.14 (44.15)     2:10.79 (51.65)     2:50.76 (39.97)
 13 Williams, Bryan           38 NOVA-33              2:55.00    2:57.38  
                  36.74     1:23.04 (46.30)     2:15.44 (52.40)     2:57.38 (41.94)
 14 Madril, Tony              36 WH2O-33              5:00.00    3:40.57  
                  46.44     1:44.65 (58.21)   2:46.95 (1:02.30)     3:40.57 (53.62)
 15 Tapper, Christopher       39 LBG-33               3:45.00    3:44.33  
                  49.56   1:50.94 (1:01.38)   2:55.69 (1:04.75)     3:44.33 (48.64)
 
Event 20  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.75  12/16/2000 DARIUSZ WOLNY, POL                         
        NATL: N 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skeoch, Don               43 Unattached           2:40.00    2:28.82    9  
                  30.99     1:09.91 (38.92)     1:53.57 (43.66)     2:28.82 (35.25)
  2 Baron, Kurtis             42 VCM-33               2:28.75    2:28.93    7  
                  33.48     1:12.42 (38.94)     1:54.53 (42.11)     2:28.93 (34.40)
  3 Collins, Michael          40 NOVA-33              2:35.00    2:33.52    6  
                  33.18     1:13.95 (40.77)     1:58.85 (44.90)     2:33.52 (34.67)
  4 Ozun, Sabri               43 LVM-33               2:35.00    2:42.32    5  
                  34.25     1:18.24 (43.99)     2:05.45 (47.21)     2:42.32 (36.87)
  5 Young, Chad               42 UCLA-33              2:56.00    2:44.37    4  
                  34.65     1:20.53 (45.88)     2:05.58 (45.05)     2:44.37 (38.79)
  6 Panero, Rik               42 LBG-33               4:15.00    4:19.87    3  
                  59.28   2:16.66 (1:17.38)   3:25.28 (1:08.62)     4:19.87 (54.59)
 
Event 20  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.40    4/1/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 2:16.97   6/20/1999 TOM REUDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              45 NOVA-33              2:40.00    2:33.19    9  
                  32.14     1:09.54 (37.40)     1:57.97 (48.43)     2:33.19 (35.22)
  2 Boswell, James            46 SDSM-01              2:36.80    2:38.19    7  
                  32.90     1:14.33 (41.43)     2:02.25 (47.92)     2:38.19 (35.94)
  3 Pottie, Greg              45 UCLA-33              2:45.00    2:41.48    6  
                  34.18     1:18.37 (44.19)     2:04.77 (46.40)     2:41.48 (36.71)
  4 Raine, Charlie            46 LAPS-33              2:45.00    2:42.75    5  
                  33.99     1:18.92 (44.93)     2:06.34 (47.42)     2:42.75 (36.41)
  5 Hayden, Peter             48 MSCM-33              2:55.00    2:54.54    4  
                  35.27     1:21.28 (46.01)     2:13.74 (52.46)     2:54.54 (40.80)
 
Event 20  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.68  10/29/2006 SIMON VEALE, GBR                           
        NATL: N 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              2:24.40    2:24.27    9  
                  30.66     1:10.34 (39.68)     1:51.44 (41.10)     2:24.27 (32.83)
  2 Djang, Philipp            52 RGSC-NM              2:28.00    2:26.73    7  
                  30.64     1:06.90 (36.26)     1:52.20 (45.30)     2:26.73 (34.53)
  3 Krongaard, Jeff           52 ARIZ-48              2:34.16    2:33.28    6  
                  32.30     1:14.04 (41.74)     1:59.33 (45.29)     2:33.28 (33.95)
  4 Blatt, Michael            51 Unattached           2:37.00    2:40.79    5  
                  35.45     1:19.50 (44.05)     2:04.76 (45.26)     2:40.79 (36.03)
  5 McCartin, Mark            52 NOVA-33              2:50.00    2:49.50    4  
                  35.26     1:19.20 (43.94)     2:12.23 (53.03)     2:49.50 (37.27)
  6 Heather, Michael          52 MVN-33               2:50.00    2:51.93    3  
                  33.60     1:18.42 (44.82)     2:12.41 (53.99)     2:51.93 (39.52)
  7 Christensen, Thomas       50 LVM-33               3:09.90    3:06.75    2  
                  42.79     1:31.12 (48.33)     2:26.55 (55.43)     3:06.75 (40.20)
 -- Rutledge, Owen            52 UCLA-33              2:50.00         DQ  
                  38.47     1:32.30 (53.83)   2:36.86 (1:04.56)          DQ (50.94)
 
Event 20  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.39  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                       
        NATL: N 2:27.19    4/2/2000 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              57 VCM-33               2:39.09    2:36.79    9  
                  32.20     1:13.58 (41.38)     1:59.23 (45.65)     2:36.79 (37.56)
  2 Gruber, Glenn             57 MVN-33               2:48.00    2:44.82    7  
                  31.80     1:15.85 (44.05)     2:07.24 (51.39)     2:44.82 (37.58)
  3 Bailey, Hop               59 ARIZ-48              2:56.00    2:54.65    6  
                  37.48     1:24.68 (47.20)     2:16.41 (51.73)     2:54.65 (38.24)
  4 Olson, Jay                57 WH2O-33              4:15.00    3:25.15    5  
                  47.30     1:42.50 (55.20)     2:39.46 (56.96)     3:25.15 (45.69)
 
Event 20  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:35.95   8/24/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-3                2:55.00    2:45.19    9  
                  33.64     1:15.33 (41.69)     2:06.93 (51.60)     2:45.19 (38.26)
  2 Frost, Kenneth            62 TAM-3                2:53.00    2:51.37    7  
                  35.57     1:24.19 (48.62)     2:10.67 (46.48)     2:51.37 (40.70)
  3 Anderson, Eric            62 SOBA-33              3:01.00    2:56.97    6  
                  40.35     1:26.86 (46.51)     2:19.82 (52.96)     2:56.97 (37.15)
  4 Szuch, David              63 HSAM-44              3:18.51    3:17.26    5  
                  41.67     1:32.41 (50.74)     2:30.93 (58.52)     3:17.26 (46.33)
  5 Colonnese, Michael        62 MVN-33               3:27.85    3:21.49    4  
                  40.62     1:35.86 (55.24)     2:35.32 (59.46)     3:21.49 (46.17)
 
Event 20  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01              2:46.00    2:44.96W   9  
                  34.25     1:19.38 (45.13)     2:06.53 (47.15)     2:44.96 (38.43)
  2 Babcock, Chuck            66 SAM-33               3:00.00    3:12.08    7  
                  40.66     1:31.05 (50.39)     2:23.89 (52.84)     3:12.08 (48.19)
 
Event 20  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01              3:20.00    3:20.46    9  
                  48.37     1:38.70 (50.33)     2:37.69 (58.99)     3:20.46 (42.77)
  2 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              3:44.13    3:42.94    7  
                  51.29   1:51.86 (1:00.57)   2:54.91 (1:03.05)     3:42.94 (48.03)
 
Event 20  Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   11/5/2000 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:16.44  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             75 SDSM-01              3:49.90    3:59.95    9  
                  54.17   1:58.04 (1:03.87)   3:06.47 (1:08.43)     3:59.95 (53.48)
 


Event 21  Women/Men/Mixed 400 SCM Freestyle Relay  Team Standings/Event Results

Event 21  Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:18.00    4:23.46   18  
     1) Lazzar, Megan W22               2) Ferretti, Laura W19            
     3) Dodd, Laurie W34                4) Melgaard, Megan W26            
                  32.35   1:06.95 (1:06.95)     1:39.65 (32.70)   2:15.36 (1:08.41)
        2:46.67 (31.31)   3:20.28 (1:04.92)     3:50.75 (30.47)   4:23.46 (1:03.18)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:40.00    4:33.06   14  
     1) Haynes, Katie W24               2) Bode, Christy W30              
     3) Moore, Katie W18                4) Martin, Brooke W29             
                  32.44   1:09.39 (1:09.39)     1:42.65 (33.26)   2:17.14 (1:07.75)
        2:49.20 (32.06)   3:24.31 (1:07.17)     3:56.42 (32.11)   4:33.06 (1:08.75)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        8:00.00    4:48.53   12  
     1) Granovsky, Natasha W25          2) Choy, Meredith W26             
     3) McKee, Megan W26                4) Foster, Christen W31           
                  32.55   1:09.78 (1:09.78)     1:43.27 (33.49)   2:19.84 (1:10.06)
        2:55.43 (35.59)   3:34.89 (1:15.05)     4:10.40 (35.51)   4:48.53 (1:13.64)
 
Event 21  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:11.50  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, M BOUWMA, V DAVIDSON, K PIPES           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heartland Swim Masters-44  'A'                    5:40.00    4:53.80   18  
     1) Lovell, Surrena W40             2) Seid, Judy W46                 
     3) Nicholson, Emily W22            4) Spicer, Christine W27          
                  32.09   1:05.62 (1:05.62)     1:42.94 (37.32)   2:28.18 (1:22.56)
        3:02.40 (34.22)   3:40.13 (1:11.95)     4:15.96 (35.83)   4:53.80 (1:13.67)
 
Event 21  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:14.13   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, B DUNBAR, M FINK, K PIPES-NEILSEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:59.80    5:01.32   18  
     1) Lambert, Heather W52            2) Hayes, Patricia W53            
     3) Powers, Patricia W49            4) Cole, Jacqueline W26           
                  37.43   1:15.43 (1:15.43)     1:52.35 (36.92)   2:35.94 (1:20.51)
        3:13.04 (37.10)   3:54.59 (1:18.65)     4:26.93 (32.34)   5:01.32 (1:06.73)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        8:00.00    6:41.75   14  
     1) Johnson, Lainie W45             2) Deschenes, Elizabeth W53       
     3) Ball, Jennifer W47              4) Smith, Alison W50              
                  44.96   1:41.04 (1:41.04)     2:20.77 (39.73)   3:02.64 (1:21.60)
        3:48.70 (46.06)   4:39.75 (1:37.11)     5:37.96 (58.21)   6:41.75 (2:02.00)
 
Event 21  Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:46.00   12/7/2003 GOLD                                       
                         P MCDONNELL, C MANCINO, A LABORWIT, C DEVANNEY    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:13.00    6:17.93   18  
     1) Jacobus, Anne W56               2) Nielson, Kirsten W42           
     3) Barnett, Annette W46            4) Spatz, Barbara W58             
                  46.78   1:41.69 (1:41.69)     2:20.57 (38.88)   3:03.01 (1:21.32)
        3:46.42 (43.41)   4:34.89 (1:31.88)     5:24.78 (49.89)   6:17.93 (1:43.04)
 
Event 21  Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:35.88   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BROWN, J EADDY, R OSTERBERG         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     3:44.47    3:50.81   18  
     1) Herlihy, Edmund M23             2)                                
     3) Vidaurri, Rodolfo M26           4) Herlihy, Thomas M30            
                  27.02       56.47 (56.47)     1:24.24 (27.77)     1:55.43 (58.96)
        2:23.46 (28.03)     2:54.21 (58.78)     3:21.04 (26.83)     3:50.81 (56.60)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:18.30    5:00.66   14  
     1) Gronros, Alex M38               2) Clark, Kevin M28               
     3) Roberts, Bill M31               4) Kosienski, Christopher M22     
                  33.00   1:12.61 (1:12.61)     1:47.18 (34.57)   2:24.49 (1:11.88)
        2:58.19 (33.70)   3:41.11 (1:16.62)     4:18.26 (37.15)   5:00.66 (1:19.55)
 
Event 21  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:36.25  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         A MCPHERSON, M COLLINS, B WINSOR, J KEPPELER      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   3:56.00    4:02.38   18  
     1) Kadlecek, Cary M30              2) McKenna, Joel M36              
     3) DeAngelis, Rocky M33            4) Smith, Christopher M22         
                  28.48       58.97 (58.97)     1:17.78 (18.81)   1:59.96 (1:00.99)
        2:31.39 (31.43)   3:06.64 (1:06.68)     3:33.02 (26.38)     4:02.38 (55.74)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:05.00    4:08.59   14  
     1) Bixler, Kenneth M36             2) Kienitz, Michael M36           
     3) Kremers, Brian M33              4) Giacobe, Drew M32              
                  30.88   1:02.96 (1:02.96)     1:33.36 (30.40)   2:07.14 (1:04.18)
        2:34.96 (27.82)     3:06.10 (58.96)     3:35.35 (29.25)   4:08.59 (1:02.49)
  3 Las Vegas Masters-33  'A'                         4:12.00    4:15.66   12  
     1) Erickson, Ben M25               2) Wiltgen, Mike M48              
     3) Pronin, Yan M26                 4) Uchitel, Dmitry M26            
                  29.61   1:01.17 (1:01.17)     1:34.62 (33.45)   2:11.65 (1:10.48)
        2:40.24 (28.59)     3:11.36 (59.71)     3:42.13 (30.77)   4:15.66 (1:04.30)
  4 Long Beach Grunions-33  'B'                       4:24.00    4:27.65   10  
     1) Liu, Jeff M32                   2) Ochoa, Enrique M24             
     3) Saldana, Rich M36               4) Corsi, Jerr M51                
                  31.40   1:07.25 (1:07.25)     1:37.52 (30.27)   2:11.55 (1:04.30)
        2:42.43 (30.88)   3:16.23 (1:04.68)   4:27.65 (1:11.42)                    
  5 Heartland Swim Masters-44  'A'                    5:20.00    4:36.46    8  
     1) Purcell, Sean M42               2) Mayeda, Dolan M34              
     3) Schafer, Ronald M49             4) Spicer, Bryon M26              
                  37.17   1:17.12 (1:17.12)     1:46.92 (29.80)   2:19.98 (1:02.86)
        2:51.34 (31.36)   3:25.29 (1:05.31)     3:59.00 (33.71)   4:36.46 (1:11.17)
  6 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:20.00    4:44.48    6  
     1) Williams, Bryan M38             2) Yotter, Ethan M29              
     3) Hayward, David M46              4) Grosso, Patrick M34            
                  32.06   1:08.97 (1:08.97)     1:38.93 (29.96)   2:12.68 (1:03.71)
        2:48.81 (36.13)   3:31.33 (1:18.65)     4:05.42 (34.09)   4:44.48 (1:13.15)
 
Event 21  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:43.45  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K STAPLETON, F SCHLICHER, R CARR, S CROMARTY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:05.00    4:06.95   18  
     1) Rodrigues, Gerry M44            2) Millar, Simon M40              
     3) Young, Chad M42                 4) Pottie, Greg M45               
                  28.90       57.90 (57.90)     1:26.79 (28.89)   1:58.38 (1:00.48)
        2:29.32 (30.94)   3:04.03 (1:05.65)     3:33.34 (29.31)   4:06.95 (1:02.92)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:40.00    4:13.67   14  
     1) McCartin, Mark M52              2) Collins, Michael M40           
     3) Eckman, Cameron M40             4) Greene, Ray M37                
                  30.47   1:03.88 (1:03.88)     1:33.50 (29.62)   2:04.84 (1:00.96)
        2:36.11 (31.27)   3:10.27 (1:05.43)     3:40.55 (30.28)   4:13.67 (1:03.40)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:32.28    4:16.58   12  
     1) Deloney, Wayne M46              2) Kondo, Ken M41                 
     3) Albright, Phil M46              4) Kolarev, Michael M34           
                  28.52   1:00.61 (1:00.61)     1:32.51 (31.90)   2:08.32 (1:07.71)
        2:37.94 (29.62)   3:11.20 (1:02.88)     3:41.64 (30.44)   4:16.58 (1:05.38)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:07.00    4:17.33   10  
     1) Zacharda, Chris M35             2) Larsen, Peder M36              
     3) Highnote, Allen M42             4) Boyd, Thomas M50               
                  31.45   1:03.90 (1:03.90)     1:34.94 (31.04)   2:08.84 (1:04.94)
        2:38.71 (29.87)   3:13.20 (1:04.36)     3:44.59 (31.39)   4:17.33 (1:04.13)
  5 San Diego Swim Masters-01  'A'                    4:34.20    4:24.60    8  
     1) Hinton, Joey M41                2) Harden, Jimmy M43              
     3) Croshier, Mark M51              4) Beza, Ion M48                  
                  33.34   1:08.15 (1:08.15)     1:40.51 (32.36)   2:16.40 (1:08.25)
        2:45.77 (29.37)   3:17.85 (1:01.45)     3:49.94 (32.09)   4:24.60 (1:06.75)
  6 Long Beach Grunions-33  'B'                       4:47.00    4:44.39    6  
     1) Caldwell, Michael M46           2) Dillon, Matt M37               
     3) Reis, Raul M42                  4) Noyes, David M39               
                  32.13   1:08.27 (1:08.27)     1:43.34 (35.07)   2:20.51 (1:12.24)
        2:56.12 (35.61)   3:33.79 (1:13.28)     4:06.11 (32.32)   4:44.39 (1:10.60)
  7 Long Beach Grunions-33  'C'                       5:07.00    5:11.07    4  
     1) Shaughnessy, Jim M46            2) Werner, John M43               
     3) Essington, Steve M43            4) Grubb, Eric M42                
                  34.33   1:12.65 (1:12.65)     1:48.07 (35.42)   2:31.33 (1:18.68)
        3:07.08 (35.75)   3:46.64 (1:15.31)     4:24.35 (37.71)   5:11.07 (1:24.43)
  8 Long Beach Grunions-33  'D'                       6:14.60    5:54.31    2  
     1) Iacoponi, Joe M41               2) Duffy, Larry M45               
     3) Panero, Rik M42                 4) Tapper, Christopher M39        
                  35.68   1:16.09 (1:16.09)     2:00.06 (43.97)   2:52.29 (1:36.20)
        3:40.74 (48.45)   4:32.81 (1:40.52)   5:54.31 (1:21.50)                    
 
Event 21  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:10.00    4:08.94   18  
     1) Maxton-Graham, Ian M47          2) Hauty, Chris M50               
     3) O'Keeffe, Peter M56             4) Bowers, George M58             
                  31.04   1:04.40 (1:04.40)     1:34.50 (30.10)   2:06.38 (1:01.98)
        2:35.87 (29.49)   3:08.98 (1:02.60)     3:38.43 (29.45)     4:08.94 (59.96)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    4:12.80    4:11.67   14  
     1) Keeney, Mike M52                2) Jones, Kenton M39              
     3) Freshley, Mike M65              4) Boswell, James M46             
                  29.74   1:01.45 (1:01.45)     1:29.68 (28.23)     2:00.38 (58.93)
        2:33.47 (33.09)   3:09.96 (1:09.58)     3:39.50 (29.54)   4:11.67 (1:01.71)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:28.00    6:20.51   12  
     1) Zion, Mike M51                  2) Carbuto, Michael M53           
     3) White, G. Scott M48             4) Derbyshire, Don M48            
                  42.26   1:30.53 (1:30.53)     2:18.31 (47.78)   3:11.82 (1:41.29)
        3:50.77 (38.95)   4:32.00 (1:20.18)     5:18.19 (46.19)   6:20.51 (1:48.51)
 
Event 21  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:22.02  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, D BAKER, B EARLEY, M AHERN            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     5:00.00    5:04.52   18  
     1) Dwyer, Patrick M56              2) Clyne, James M65               
     3) Campbell, John M59              4) Colonnese, Michael M62         
                  33.17   1:10.42 (1:10.42)     1:47.87 (37.45)   2:34.61 (1:24.19)
                          3:45.13 (1:10.52)     4:04.68 (19.55)   5:04.52 (1:19.39)
  2 Mission Viejo Masters-33  'B'                     5:30.00    5:27.54   14  
     1) Gruber, Glenn M57               2) Heather, Michael M52           
     3) Rolph, Robert M75               4) Graef, Rudolf M75              
                  32.00   1:05.28 (1:05.28)     1:38.23 (32.95)   2:11.90 (1:06.62)
        2:59.93 (48.03)   3:51.79 (1:39.89)     4:37.34 (45.55)   5:27.54 (1:35.75)
 
Event 21  Men 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:34.05  12/10/1995 COAST MASTERS                              
                         B WINSHIP, R CHRISTIANS, W PFEIFFER, W BOWERSOCK  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    6:44.90    6:34.10   18  
     1) Piemme, Frank M81               2) Haver, Tom M88                 
     3) Mitchell, Tom M73               4) Schmidt, Jurgen M83            
                  39.35   1:21.75 (1:21.75)   2:22.37 (1:00.62)   3:40.64 (2:18.89)
        4:13.35 (32.71)   4:59.93 (1:19.29)     5:43.91 (43.98)   6:34.10 (1:34.17)
 
Event 21  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:54.42   12/1/1996 SAN DIEGO                                  
                         A VOISARD, S SEGRETO, K PIPES-NEILSEN, V DAVIDSON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    4:15.80    4:16.86   18  
     1) Young, Matthew M30              2) Rudolf, Linda W43              
     3) Pentland, Matthew M30           4) DeFelice, Heather W27          
                  28.05       58.67 (58.67)     1:33.10 (34.43)   2:11.41 (1:12.74)
        2:44.66 (33.25)   3:19.66 (1:08.25)     3:38.62 (18.96)     4:16.86 (57.20)
  2 Santa Barbara Masters-3  'A'                      4:20.00    4:21.14   14  
     1) Schrader, David M50             2) Umezawa, Emi W24               
     3) Gofuku, Miwa W31                4) Smith, Roland M38              
                  28.79   1:01.09 (1:01.09)     1:31.49 (30.40)   2:05.56 (1:04.47)
        2:41.35 (35.79)   3:21.07 (1:15.51)     3:49.82 (28.75)   4:21.14 (1:00.07)
  3 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:40.00    4:34.27   12  
     1) Dodd, Patrick M42               2) Nakamatsu, Judith W39          
     3) Ballard, Gretchen W28           4) Amott, Mark M27                
                          1:12.73 (1:12.73)     1:49.81 (37.08)   2:29.07 (1:16.34)
        3:00.52 (31.45)   3:34.84 (1:05.77)     4:03.54 (28.70)     4:34.27 (59.43)
 
Event 21  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:15.00    4:04.64   18  
     1) Rinzler, Marcel M35             2) McGookin, Alison W31           
     3) Simpson, Susanne W46            4) Carter, Paul M49               
                  26.91       55.61 (55.61)     1:27.09 (31.48)   2:01.31 (1:05.70)
        2:33.50 (32.19)   3:07.53 (1:06.22)     3:34.82 (27.29)     4:04.64 (57.11)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:50.18    4:43.15   14  
     1) Longworth, Mark M55             2) Augerson, Lisa W43             
     3) Batcheller, Jennifer W38        4) Trowbridge, Val M52            
                  30.86   1:05.42 (1:05.42)     1:39.36 (33.94)   2:15.62 (1:10.20)
        2:50.21 (34.59)   3:27.24 (1:11.62)     4:02.13 (34.89)   4:43.15 (1:15.91)
  3 Meridian-33  'A'                                  5:01.50    4:59.50   12  
     1) Shore, Susan W44                2) Reichle, Luke M50              
     3) Ibarra, Evelyn W36              4) Hayden, Peter M48              
                  37.45   1:17.56 (1:17.56)     1:55.55 (37.99)   2:36.35 (1:18.79)
        3:12.78 (36.43)   3:52.50 (1:16.15)     4:24.45 (31.95)   4:59.50 (1:07.00)
 
Event 21  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:10.72   12/7/2003 SAN DIEGO                                  
                         B DUNBAR, M AHERN, K PIPES-NEILSEN, M KEENEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:48.88    4:46.97   18  
     1) Taylor, Jeff M50                2) Uthus, Gwen W52                
     3) Montrella, Beverly W60          4) Machin, Paul M50               
                  29.48       59.70 (59.70)     1:35.82 (36.12)   2:15.64 (1:15.94)
        2:55.81 (40.17)   3:38.54 (1:22.90)     4:10.70 (32.16)   4:46.97 (1:08.43)
  2 Heartland Swim Masters-44  'A'                    8:00.00    5:53.24   14  
     1) Graham, Al M50                  2) Mossay, Moze M53               
     3) Emerich, Patti W53              4) Flaherty, Diane W61            
                  37.32   1:20.47 (1:20.47)     2:00.24 (39.77)   2:44.15 (1:23.68)
        3:29.33 (45.18)   4:15.66 (1:31.51)   5:53.24 (1:37.58)                    
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:38.00    6:52.15   12  
     1) Nielson, Patricia W74           2) Parnes, Barton M50             
     3) Utsumi, Yuji M47                4) Wolcott, Dana W33              
                1:03.06   2:14.66 (2:14.66)     2:57.72 (43.06)   3:46.73 (1:32.07)
        4:26.58 (39.85)   5:07.11 (1:20.38)   6:52.15 (1:45.04)                    
 
Event 21  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:50.91   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         J LITTLE, J MARR, B EARLEY, M AHERN               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-3  'A'                  4:55.00    4:42.70N  18  
     1) Burns, Richard M63              2) Val, Laura W55                 
     3) Frost, Kenneth M62              4) Ridout, Nancy W64              
                  31.36   1:04.79 (1:04.79)     1:44.24 (39.45)   2:27.58 (1:22.79)
        2:58.30 (30.72)   3:32.02 (1:04.44)     4:06.14 (34.12)   4:42.70 (1:10.68)
 
Event 21  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:49.30  10/28/1995 OJAI S BARBARA                             
                         F PIEMME, R BAAR, G ALTUS, J SCHMIDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    5:20.50    5:30.73N  18  
     1) Marr, Jackie W63                2) Little, Jeanne W69             
     3) Best, Bob M74                   4) Baker, Donald M75              
                  38.18   1:20.53 (1:20.53)     2:02.85 (42.32)   2:47.83 (1:27.30)
        3:23.88 (36.05)   4:06.71 (1:18.88)     4:46.74 (40.03)   5:30.73 (1:24.02)
 -- San Diego Swim Masters-01  'B'                    5:44.10         DQ  
     1) Williams, Anne W68              2) Williams, Frank M66            
     3) Webster, Dale M80               4) Lund, Lynne W66                
                  34.29   1:12.52 (1:12.52)     1:57.25 (44.73)                    
            3:22.86 ( )         4:07.38 ( )     4:52.60 (45.22)        DQ (1:37.24)
 


Event 22  Women 400 SC Meter Freestyle             Team Standings/Event Results
 
 Event 22  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              5:16.00    5:21.46    9  
                  38.34     1:19.31 (40.97)     2:00.30 (40.99)     2:41.90 (41.60)
        3:23.00 (41.10)     4:04.12 (41.12)     4:44.19 (40.07)     5:21.46 (37.27)
  2 Cordua, Elspeth           19 HSAM-44              5:10.00    5:38.58    7  
                  38.08     1:19.04 (40.96)     2:01.70 (42.66)     2:45.10 (43.40)
        3:28.77 (43.67)     4:12.41 (43.64)     4:55.75 (43.34)     5:38.58 (42.83)
  3 Fusaro, Nicci             24 NOVA-33              5:55.00    6:19.09    6  
                  43.91     1:30.23 (46.32)     2:17.05 (46.82)     3:04.69 (47.64)
        3:53.68 (48.99)     4:43.08 (49.40)     5:31.46 (48.38)     6:19.09 (47.63)
 
Event 22  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bounds, Brandy            25 NOVA-33              5:10.18    5:08.71    9  
                  35.69     1:13.85 (38.16)     1:52.48 (38.63)     2:31.60 (39.12)
        3:10.86 (39.26)     3:50.23 (39.37)     4:30.18 (39.95)     5:08.71 (38.53)
  2 Ballard, Gretchen         28 UCLA-33              5:00.26    5:11.09    7  
                  34.93     1:12.22 (37.29)     1:50.71 (38.49)     2:29.81 (39.10)
        3:09.48 (39.67)     3:49.90 (40.42)     4:30.71 (40.81)     5:11.09 (40.38)
  3 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33              5:15.00    5:20.73    6  
                  37.10     1:16.50 (39.40)     1:56.56 (40.06)     2:37.07 (40.51)
        3:18.78 (41.71)     4:00.76 (41.98)     4:41.79 (41.03)     5:20.73 (38.94)
 
Event 22  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              4:39.90    4:36.07    9  
                  32.32     1:06.24 (33.92)     1:40.60 (34.36)     2:15.44 (34.84)
        2:50.41 (34.97)     3:25.65 (35.24)     4:01.12 (35.47)     4:36.07 (34.95)
  2 Fisher, Carlie            32 LAPS-33              5:46.97    5:53.56    7  
                  40.10     1:23.89 (43.79)     2:08.44 (44.55)     2:53.17 (44.73)
        3:38.41 (45.24)     4:24.08 (45.67)     5:09.24 (45.16)     5:53.56 (44.32)
  3 Gofuku, Miwa              31 SBM-3                6:12.00    6:01.39    6  
                  40.82     1:25.39 (44.57)     2:10.99 (45.60)     2:56.57 (45.58)
        3:41.74 (45.17)     4:27.94 (46.20)     5:15.82 (47.88)     6:01.39 (45.57)
 
Event 22  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jen                 37 TYR-33               5:05.06    4:52.40    9  
                  34.54     1:11.09 (36.55)     1:48.00 (36.91)     2:24.72 (36.72)
        3:01.50 (36.78)     3:38.50 (37.00)     4:15.45 (36.95)     4:52.40 (36.95)
  2 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33              5:56.00    5:48.27    7  
                  40.93     1:24.92 (43.99)     2:10.34 (45.42)     2:55.66 (45.32)
        3:40.66 (45.00)     4:24.77 (44.11)     5:07.65 (42.88)     5:48.27 (40.62)
  3 Rendi, Jill               39 NOVA-33              6:06.35    5:57.39    6  
                  40.18     1:22.95 (42.77)     2:08.12 (45.17)     2:53.84 (45.72)
        3:39.82 (45.98)     4:26.42 (46.60)     5:13.33 (46.91)     5:57.39 (44.06)
  4 Richter, Jennifer         38 NOVA-33              6:50.00    6:24.50    5  
                  45.73     1:34.01 (48.28)     2:22.99 (48.98)     3:12.31 (49.32)
        4:01.13 (48.82)     4:50.15 (49.02)     5:37.26 (47.11)     6:24.50 (47.24)
 
Event 22  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WH2O-33              5:03.50    4:49.41    9  
                  34.20     1:10.44 (36.24)     1:47.06 (36.62)     2:24.16 (37.10)
        3:01.05 (36.89)     3:37.43 (36.38)     4:13.71 (36.28)     4:49.41 (35.70)
  2 Major, Rebecca            43 ARIZ-48              5:19.80    5:12.65    7  
                  36.33     1:15.13 (38.80)     1:54.68 (39.55)     2:33.91 (39.23)
        3:12.93 (39.02)     3:52.00 (39.07)     4:30.43 (38.43)     5:12.65 (42.22)
  3 Goodwin, Barbara          42 LAPS-33              5:15.00    5:15.95    6  
                  37.24     1:16.86 (39.62)     1:56.34 (39.48)     2:35.98 (39.64)
        3:15.50 (39.52)     3:56.28 (40.78)     4:36.59 (40.31)     5:15.95 (39.36)
  4 Bachman, Kari             40 RGSC-NM              5:44.00    5:38.39    5  
                  38.15     1:21.22 (43.07)     2:04.79 (43.57)     2:48.08 (43.29)
        3:31.47 (43.39)     4:14.54 (43.07)     4:57.46 (42.92)     5:38.39 (40.93)
  5 Kelley, Colleen           40 ARIZ-48              6:00.00    5:41.84    4  
                  38.36     1:21.02 (42.66)     2:04.11 (43.09)     2:47.71 (43.60)
        3:30.46 (42.75)     4:14.26 (43.80)     4:58.13 (43.87)     5:41.84 (43.71)
  6 Rock, Colleen             42 LAPS-33              6:20.84    6:24.63    3  
                  44.23     1:32.36 (48.13)     2:20.96 (48.60)     3:10.16 (49.20)
        3:59.15 (48.99)     4:48.35 (49.20)     5:37.12 (48.77)     6:24.63 (47.51)
 
Event 22  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              4:40.00    4:53.51    9  
                  33.31     1:09.09 (35.78)     1:46.00 (36.91)     2:23.60 (37.60)
        3:01.27 (37.67)     3:39.24 (37.97)     4:17.37 (38.13)     4:53.51 (36.14)
  2 Sherg, Robin              45 HSAM-44              5:40.00    5:02.12    7  
                  35.84     1:13.70 (37.86)     1:52.09 (38.39)     2:30.63 (38.54)
        3:09.03 (38.40)     3:46.95 (37.92)     4:25.05 (38.10)     5:02.12 (37.07)
  3 Saul-Zachau, Joanne       48 SPMA-33              6:00.00    5:37.16    6  
                  37.53     1:19.26 (41.73)     2:02.64 (43.38)     2:46.15 (43.51)
        3:29.38 (43.23)     4:12.83 (43.45)     4:55.96 (43.13)     5:37.16 (41.20)
  4 Powers, Patricia          49 LBG-33               6:05.33    6:07.07    5  
                  40.65     1:26.19 (45.54)     2:12.81 (46.62)     3:00.29 (47.48)
        3:47.69 (47.40)     4:35.21 (47.52)     5:22.49 (47.28)     6:07.07 (44.58)
  5 Seid, Judy                46 HSAM-44              6:41.00    6:45.36    4  
                  40.11     1:27.88 (47.77)     2:18.42 (50.54)     3:10.50 (52.08)
        4:03.81 (53.31)     4:56.88 (53.07)     5:51.29 (54.41)     6:45.36 (54.07)
  6 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33              8:10.00    7:42.67    3  
                  52.16     1:49.79 (57.63)     2:47.48 (57.69)     3:46.79 (59.31)
      4:47.14 (1:00.35)   5:48.63 (1:01.49)     6:48.44 (59.81)     7:42.67 (54.23)
  7 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              8:40.00    7:49.65    2  
                  53.92     1:51.41 (57.49)   2:51.41 (1:00.00)     3:51.03 (59.62)
        4:50.74 (59.71)   5:51.81 (1:01.07)   6:52.46 (1:00.65)     7:49.65 (57.19)
 
Event 22  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33              5:15.00    5:17.35    9  
                  36.16     1:15.37 (39.21)     1:55.19 (39.82)     2:35.73 (40.54)
        3:16.31 (40.58)     3:56.75 (40.44)     4:37.58 (40.83)     5:17.35 (39.77)
  2 Uthus, Gwen               52 MVN-33               5:58.06    5:54.42    7  
                  39.75     1:23.91 (44.16)     2:09.74 (45.83)     2:55.98 (46.24)
        3:41.43 (45.45)     4:26.91 (45.48)     5:12.04 (45.13)     5:54.42 (42.38)
  3 Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33              5:59.54    6:02.16    6  
                  40.69     1:24.32 (43.63)     2:09.46 (45.14)     2:55.67 (46.21)
        3:42.26 (46.59)     4:29.26 (47.00)     5:16.08 (46.82)     6:02.16 (46.08)
  4 Mitchell, Alison          52 MVN-33               6:16.31    6:06.87    5  
                  43.71     1:29.16 (45.45)     2:15.16 (46.00)     3:02.01 (46.85)
        3:48.41 (46.40)     4:34.59 (46.18)     5:21.21 (46.62)     6:06.87 (45.66)
  5 Hayes, Patricia           53 LBG-33               8:00.00    6:23.69    4  
                  41.01     1:27.40 (46.39)     2:15.39 (47.99)     3:04.40 (49.01)
        3:53.61 (49.21)     4:44.32 (50.71)     5:34.74 (50.42)     6:23.69 (48.95)
  6 Emerich, Patti            53 HSAM-44              6:59.00    7:02.06    3  
                  51.85     1:45.93 (54.08)     2:39.72 (53.79)     3:34.18 (54.46)
        4:28.77 (54.59)     5:21.74 (52.97)     6:14.36 (52.62)     7:02.06 (47.70)
 
Event 22  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:01.53   10/3/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 5:06.14   6/13/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda        59 TAM-3                5:58.00    5:46.16    9  
                  41.58     1:24.53 (42.95)     2:07.99 (43.46)     2:51.70 (43.71)
        3:35.31 (43.61)     4:18.93 (43.62)     5:02.73 (43.80)     5:46.16 (43.43)
  2 Raboin, Deborah           55 CARL-44              8:00.00    7:11.16    7  
                  47.66     1:40.52 (52.86)     2:36.72 (56.20)     3:31.75 (55.03)
        4:27.50 (55.75)     5:23.53 (56.03)     6:19.28 (55.75)     7:11.16 (51.88)
  3 Watson, Katherine         59 OJAI-33              8:15.00    7:39.41    6  
                  54.16     1:50.76 (56.60)     2:49.87 (59.11)     3:48.57 (58.70)
        4:47.59 (59.02)     5:45.88 (58.29)     6:43.99 (58.11)     7:39.41 (55.42)
  4 Spatz, Barbara            58 LBG-33               7:59.00    7:51.08    5  
                  50.70     1:48.20 (57.50)   2:50.46 (1:02.26)   3:51.21 (1:00.75)
      4:51.99 (1:00.78)   5:52.92 (1:00.93)   6:54.72 (1:01.80)     7:51.08 (56.36)
  5 Mladinic, Cissy           57 LAPS-33             10:00.00    7:57.21    4  
                  54.12     1:53.43 (59.31)   2:54.00 (1:00.57)   3:55.24 (1:01.24)
      4:56.14 (1:00.90)     5:55.63 (59.49)   6:57.25 (1:01.62)     7:57.21 (59.96)
 
Event 22  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR, USA                           
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              5:48.88    5:48.15    9  
                   8.07       38.81 (30.74)       57.65 (18.84)                    
            3:39.19 ( )                             5:05.56 ( )     5:48.15 (42.59)
  2 Ridout, Nancy             64 TAM-3                6:25.00    6:24.85    7  
                  44.00     1:33.66 (49.66)     2:23.38 (49.72)     3:12.89 (49.51)
        4:01.50 (48.61)     4:50.50 (49.00)     5:38.33 (47.83)     6:24.85 (46.52)
  3 Montrella, Beverly        60 MVN-33               7:09.70    6:25.28    6  
                  44.74     1:34.38 (49.64)     2:23.52 (49.14)     3:13.39 (49.87)
        4:03.28 (49.89)     4:51.50 (48.22)     5:38.72 (47.22)     6:25.28 (46.56)
  4 DeVries, Marta            60 LVM-33               7:10.00    7:01.03    5  
                  48.00     1:41.86 (53.86)     2:36.47 (54.61)     3:31.10 (54.63)
        4:25.60 (54.50)     5:19.27 (53.67)     6:11.83 (52.56)     7:01.03 (49.20)
 
Event 22  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:46.94   4/29/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 5:59.10  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            68 SDSM-01              6:39.03    6:39.45    9  
                  47.31     1:37.83 (50.52)     2:29.09 (51.26)     3:20.27 (51.18)
                                5:01.89 ( )     5:51.60 (49.71)     6:39.45 (47.85)
  2 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33              7:45.50    7:27.10    7  
                  49.41     1:45.70 (56.29)     2:43.72 (58.02)     3:41.98 (58.26)
        4:39.54 (57.56)     5:37.48 (57.94)     6:34.37 (56.89)     7:27.10 (52.73)
  3 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              8:16.14    8:24.10    6  
                  57.59   2:01.26 (1:03.67)   3:05.08 (1:03.82)   4:10.39 (1:05.31)
      5:14.76 (1:04.37)   6:19.31 (1:04.55)   7:22.45 (1:03.14)   8:24.10 (1:01.65)
 
Event 22  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               79 HSAM-44              9:36.31   10:01.88    9  
                1:10.58   2:27.68 (1:17.10)   3:43.66 (1:15.98)   5:01.51 (1:17.85)
      6:20.51 (1:19.00)   7:35.31 (1:14.80)   8:51.44 (1:16.13)  10:01.88 (1:10.44)
 
Event 22  Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.82  12/14/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 8:17.82  12/14/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-33              8:49.30    8:54.23    9  
                1:00.15   2:07.12 (1:06.97)   3:16.97 (1:09.85)   4:25.39 (1:08.42)
      5:34.40 (1:09.01)   6:41.98 (1:07.58)   7:49.45 (1:07.47)   8:54.23 (1:04.78)
  2 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               8:59.45    9:10.49    7  
                1:02.89   2:12.81 (1:09.92)   3:23.29 (1:10.48)   4:34.55 (1:11.26)
      5:45.78 (1:11.23)   6:55.63 (1:09.85)   8:04.95 (1:09.32)   9:10.49 (1:05.54)

 

Event 23  Men 400 SC Meter Freestyle               Team Standings/Event Results

Event 23  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosienski, Christopher    22 LBG-33               7:00.00    6:56.81    9  
                  40.12     1:29.81 (49.69)     2:23.71 (53.90)     3:19.75 (56.04)
        4:16.13 (56.38)     5:12.49 (56.36)     6:07.28 (54.79)     6:56.81 (49.53)
 
Event 23  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.34   4/14/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amott, Mark               27 UCLA-33              4:20.00    4:28.36    9  
                  31.34     1:04.63 (33.29)     1:38.26 (33.63)     2:12.04 (33.78)
        2:45.76 (33.72)     3:19.94 (34.18)     3:54.45 (34.51)     4:28.36 (33.91)
  2 Libit, Bryan              27 WH2O-33              4:55.05    5:03.15    7  
                  33.20     1:10.56 (37.36)     1:48.05 (37.49)     2:26.66 (38.61)
        3:05.90 (39.24)     3:45.13 (39.23)     4:24.12 (38.99)     5:03.15 (39.03)
 
Event 23  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            33 LBG-33               4:55.44    4:40.04    9  
                  33.13     1:08.13 (35.00)     1:43.42 (35.29)     2:19.10 (35.68)
        2:55.12 (36.02)     3:31.27 (36.15)     4:06.49 (35.22)     4:40.04 (33.55)
  2 Herlihy, Thomas           30 MVN-33               4:42.20    4:40.14    7  
                  31.46     1:06.81 (35.35)     1:42.05 (35.24)     2:17.67 (35.62)
        2:53.35 (35.68)     3:28.78 (35.43)     4:04.81 (36.03)     4:40.14 (35.33)
  3 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33              5:18.00    4:49.24    6  
                  32.07     1:07.58 (35.51)     1:44.17 (36.59)     2:20.98 (36.81)
        2:57.90 (36.92)     3:35.17 (37.27)     4:12.68 (37.51)     4:49.24 (36.56)
  4 Roberts, Bill             31 LBG-33               6:20.00    6:27.22    5  
                  41.40     1:27.68 (46.28)     2:16.13 (48.45)     3:03.60 (47.47)
        3:53.73 (50.13)     4:43.83 (50.10)     5:35.50 (51.67)     6:27.22 (51.72)
 
Event 23  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 TYR-33               4:08.13    4:09.73    9  
                  28.26       59.24 (30.98)     1:30.87 (31.63)     2:02.99 (32.12)
        2:35.32 (32.33)     3:07.71 (32.39)     3:39.66 (31.95)     4:09.73 (30.07)
  2 Magee, Mark               38 LVM-33               4:14.77    4:15.78    7  
                  29.73     1:01.98 (32.25)     1:34.13 (32.15)     2:06.16 (32.03)
        2:38.33 (32.17)     3:10.87 (32.54)     3:43.62 (32.75)     4:15.78 (32.16)
  3 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33              4:31.97    4:33.45    6  
                  31.45     1:06.20 (34.75)     1:41.18 (34.98)     2:16.47 (35.29)
        2:52.01 (35.54)     3:27.29 (35.28)     4:00.99 (33.70)     4:33.45 (32.46)
  4 Jones, Kenton             39 SDSM-01              4:33.17    4:36.54    5  
                  30.97     1:05.00 (34.03)     1:40.54 (35.54)     2:16.80 (36.26)
        2:51.63 (34.83)     3:27.10 (35.47)     4:02.55 (35.45)     4:36.54 (33.99)
  5 McKenna, Joel             36 WH2O-33              4:40.71    4:46.50    4  
                  34.06     1:10.62 (36.56)     1:47.33 (36.71)     2:24.04 (36.71)
        3:00.69 (36.65)     3:36.89 (36.20)     4:12.32 (35.43)     4:46.50 (34.18)
  6 Smith, Roland             38 SBM-3                4:35.00    4:48.23    3  
                  33.88     1:09.51 (35.63)     1:46.17 (36.66)     2:23.17 (37.00)
        2:59.75 (36.58)     3:36.32 (36.57)     4:13.25 (36.93)     4:48.23 (34.98)
  7 Saxton, Carl              37 IM-21                5:00.00    4:58.01    2  
                  33.46     1:10.38 (36.92)     1:48.33 (37.95)     2:26.08 (37.75)
        3:03.63 (37.55)     3:41.59 (37.96)     4:19.76 (38.17)     4:58.01 (38.25)
  8 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33              5:12.89    5:31.66    1  
                  36.19     1:16.01 (39.82)     1:57.07 (41.06)     2:39.49 (42.42)
        3:22.69 (43.20)     4:06.47 (43.78)     4:48.96 (42.49)     5:31.66 (42.70)
  9 Dillon, Matt              37 LBG-33               5:38.69    5:34.21  
                                                    4:58.16 ( )     5:34.21 (36.05)
 10 Raphael, Daniel           35 NOVA-33              7:00.00    6:01.50  
                  38.39     1:21.33 (42.94)     2:06.68 (45.35)     2:53.74 (47.06)
        3:41.07 (47.33)     4:28.25 (47.18)     5:16.09 (47.84)     6:01.50 (45.41)
 11 Ten, Sergey               35 NOVA-33              6:00.00    6:01.75  
                  38.45     1:22.21 (43.76)     2:08.01 (45.80)     2:54.02 (46.01)
        3:39.99 (45.97)     4:26.60 (46.61)     5:13.03 (46.43)     6:01.75 (48.72)
 12 Cameron, Matthew          39 SFT-38               6:30.00    7:23.99  
                  46.97     1:41.68 (54.71)     2:40.87 (59.19)   3:41.11 (1:00.24)
        4:40.52 (59.41)     5:37.29 (56.77)     6:33.96 (56.67)     7:23.99 (50.03)
 
Event 23  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:09.10  10/10/1999 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33               4:15.00    4:10.34    9  
                  29.12     1:00.35 (31.23)     1:32.02 (31.67)     2:04.28 (32.26)
        2:36.58 (32.30)     3:08.80 (32.22)     3:40.27 (31.47)     4:10.34 (30.07)
  2 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33              4:20.00    4:18.32    7  
                  29.62     1:01.36 (31.74)     1:34.23 (32.87)     2:07.50 (33.27)
        2:40.43 (32.93)     3:13.71 (33.28)     3:46.69 (32.98)     4:18.32 (31.63)
  3 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33              4:18.00    4:23.11    6  
                  30.75     1:03.63 (32.88)     1:36.77 (33.14)     2:09.98 (33.21)
        2:43.20 (33.22)     3:16.55 (33.35)     3:49.94 (33.39)     4:23.11 (33.17)
  4 Millar, Simon             40 UCLA-33              4:40.00    4:41.73    5  
                  32.44     1:07.31 (34.87)     1:43.08 (35.77)     2:19.39 (36.31)
        2:56.09 (36.70)     3:32.79 (36.70)     4:08.69 (35.90)     4:41.73 (33.04)
  5 Eckman, Cameron           40 NOVA-33              4:47.71    4:49.42    4  
                  32.37     1:08.13 (35.76)     1:44.34 (36.21)     2:21.05 (36.71)
        2:58.29 (37.24)     3:35.63 (37.34)     4:13.05 (37.42)     4:49.42 (36.37)
  6 Riddle, James             44 NOVA-33              5:00.00    4:52.36    3  
                  34.39     1:11.71 (37.32)     1:49.08 (37.37)     2:27.13 (38.05)
        3:04.51 (37.38)     3:42.47 (37.96)     4:18.78 (36.31)     4:52.36 (33.58)
  7 Hinton, Joey              41 SDSM-01              5:04.81    5:04.76    2  
                  37.12     1:15.27 (38.15)     1:53.92 (38.65)     2:32.24 (38.32)
        3:10.74 (38.50)     3:48.64 (37.90)     4:26.75 (38.11)     5:04.76 (38.01)
  8 Ozun, Sabri               43 LVM-33               5:15.00    5:06.83    1  
                  35.71     1:14.37 (38.66)     1:53.40 (39.03)     2:32.64 (39.24)
        3:11.02 (38.38)     3:50.14 (39.12)     4:28.59 (38.45)     5:06.83 (38.24)
  9 Hecker, Dennis            43 LVM-33               6:30.20    5:52.96  
                  39.85     1:24.56 (44.71)     2:08.09 (43.53)     2:54.26 (46.17)
        3:37.78 (43.52)     4:23.79 (46.01)     5:10.41 (46.62)     5:52.96 (42.55)
 10 Johnson, Greg             42 SOBA-33              6:20.00    6:09.27  
                  39.82     1:25.35 (45.53)     2:12.34 (46.99)     3:00.49 (48.15)
        3:48.56 (48.07)   5:24.80 (1:36.24)     6:09.27 (44.47)                    
 11 Hayden, Kevin             42 NOVA-33              5:40.00    6:30.39  
                  43.04     1:29.71 (46.67)     2:18.93 (49.22)     3:10.54 (51.61)
        4:01.69 (51.15)     4:53.31 (51.62)     5:43.71 (50.40)     6:30.39 (46.68)
 12 Everett, Douglas          42 ARIZ-48              7:00.00    6:39.20  
                  45.85     1:36.75 (50.90)     2:29.14 (52.39)     3:21.32 (52.18)
        4:12.99 (51.67)     5:04.80 (51.81)     5:54.42 (49.62)     6:39.20 (44.78)
 13 Grubb, Eric               42 LBG-33               8:00.00    7:20.61  
                  43.98     1:35.02 (51.04)     2:29.78 (54.76)     3:26.08 (56.30)
        4:24.06 (57.98)   5:25.59 (1:01.53)     6:25.06 (59.47)     7:20.61 (55.55)
 
Event 23  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:08.93   9/24/2005 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Buzz              47 LAPS-33              4:40.00    4:30.32    9  
                  31.95     1:06.16 (34.21)     1:40.03 (33.87)     2:14.27 (34.24)
        2:48.65 (34.38)     3:22.72 (34.07)     3:56.78 (34.06)     4:30.32 (33.54)
  2 Stites, Jim               49 ARIZ-48              5:10.99    4:49.12    7  
                  34.43     1:11.02 (36.59)     1:48.04 (37.02)     2:25.56 (37.52)
        3:01.57 (36.01)     3:38.52 (36.95)     4:14.93 (36.41)     4:49.12 (34.19)
  3 Zamora, Anthony           45 Unattached           5:06.00    5:07.80    6  
                  36.83     1:16.90 (40.07)     1:56.28 (39.38)     2:35.31 (39.03)
        3:14.12 (38.81)     3:52.93 (38.81)     4:31.84 (38.91)     5:07.80 (35.96)
  4 Salvino, John             48 MVN-33               5:11.44    5:16.26    5  
                  35.76     1:14.93 (39.17)     1:55.21 (40.28)     2:36.00 (40.79)
        3:16.50 (40.50)     3:56.93 (40.43)     4:37.36 (40.43)     5:16.26 (38.90)
  5 Mader, Doug               47 MVN-33               5:23.47    5:17.77    4  
                  35.37     1:14.26 (38.89)     1:54.59 (40.33)     2:35.10 (40.51)
        3:15.64 (40.54)     3:57.28 (41.64)     4:38.08 (40.80)     5:17.77 (39.69)
  6 Beza, Ion                 48 SDSM-01              4:57.83    5:23.06    3  
                  36.08     1:16.41 (40.33)     1:57.72 (41.31)     2:39.25 (41.53)
        3:21.39 (42.14)     4:03.16 (41.77)     4:44.25 (41.09)     5:23.06 (38.81)
  7 Bahamon, Luis             45 WH2O-33              6:10.00    6:09.26    2  
                  44.77     1:31.75 (46.98)     2:15.98 (44.23)     3:01.38 (45.40)
        3:50.27 (48.89)     4:38.37 (48.10)     5:24.95 (46.58)     6:09.26 (44.31)
 
Event 23  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Richard         52 SCAQ-33              4:55.00    4:45.74    9  
                  33.90     1:11.14 (37.24)     1:48.42 (37.28)     2:24.78 (36.36)
        3:01.00 (36.22)     3:36.86 (35.86)     4:12.04 (35.18)     4:45.74 (33.70)
  2 Hauty, Chris              50 UCLA-33              4:40.00    4:55.44    7  
                  32.98     1:09.54 (36.56)     1:46.70 (37.16)     2:24.43 (37.73)
        3:01.03 (36.60)     3:38.65 (37.62)     4:17.16 (38.51)     4:55.44 (38.28)
  3 Sprosty, Dale             53 Unattached           5:38.45    5:00.76    6  
                  33.81     1:10.59 (36.78)     1:48.60 (38.01)     2:27.28 (38.68)
        3:05.93 (38.65)     3:44.81 (38.88)     4:23.40 (38.59)     5:00.76 (37.36)
  4 Adkison, Bill             51 Unattached           4:59.00    5:04.12    5  
                  33.94     1:11.85 (37.91)     1:50.58 (38.73)     2:29.78 (39.20)
        3:09.16 (39.38)     3:48.36 (39.20)     4:27.00 (38.64)     5:04.12 (37.12)
  5 Adams, Daniel             50 WH2O-33              5:04.79    5:09.35    4  
                  36.14     1:14.85 (38.71)     1:53.89 (39.04)     2:33.16 (39.27)
        3:11.93 (38.77)     3:51.32 (39.39)     4:30.58 (39.26)     5:09.35 (38.77)
  6 Boyd, Thomas              50 LBG-33               5:20.00    5:11.73    3  
                  36.58     1:14.27 (37.69)     1:53.29 (39.02)     2:33.42 (40.13)
        3:13.75 (40.33)     3:54.38 (40.63)     4:33.51 (39.13)     5:11.73 (38.22)
  7 Machin, Paul              50 MVN-33               5:15.00    5:19.73    2  
                  36.33     1:15.66 (39.33)     1:56.44 (40.78)     2:37.25 (40.81)
        3:18.05 (40.80)     3:59.54 (41.49)     4:41.47 (41.93)     5:19.73 (38.26)
  8 Heather, Michael          52 MVN-33               5:30.30    5:26.83    1  
                  37.36     1:17.81 (40.45)     1:59.51 (41.70)     2:42.04 (42.53)
        3:23.76 (41.72)     4:04.94 (41.18)     4:46.86 (41.92)     5:26.83 (39.97)
  9 Buckley, Mark             53 SCAQ-33              5:05.00    5:27.19  
                  36.84     1:17.41 (40.57)     1:59.02 (41.61)     2:41.49 (42.47)
        3:24.49 (43.00)     4:06.79 (42.30)     4:49.11 (42.32)     5:27.19 (38.08)
 10 Amber, Gregg              50 NOVA-33              6:00.59    5:58.64  
                  39.68     1:22.27 (42.59)     2:06.67 (44.40)     2:52.98 (46.31)
        3:39.57 (46.59)     4:27.05 (47.48)     5:14.15 (47.10)     5:58.64 (44.49)
 11 Adams, Lionel             50 Unattached           7:20.00    6:53.86  
                  42.22     1:33.63 (51.41)     2:28.13 (54.50)     3:22.71 (54.58)
        4:19.21 (56.50)     5:12.56 (53.35)     6:05.63 (53.07)     6:53.86 (48.23)
 12 Carbuto, Michael          53 LBG-33               8:00.00    8:13.94  
                  53.09   1:54.30 (1:01.21)     2:52.57 (58.27)   4:02.53 (1:09.96)
      5:06.02 (1:03.49)   6:10.00 (1:03.98)     6:50.10 (40.10)   8:13.94 (1:23.84)
 13 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    9:24.61  
                                                    3:19.44 ( )   4:32.41 (1:12.97)
      5:46.92 (1:14.51)   7:01.70 (1:14.78)   8:14.89 (1:13.19)   9:24.61 (1:09.72)
 
Event 23  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.64   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:28.73   8/24/2003 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             56 VCM-33               4:25.64    4:24.92W   9  
                  31.20     1:04.83 (33.63)     1:38.79 (33.96)     2:12.75 (33.96)
        2:46.43 (33.68)     3:20.23 (33.80)     3:53.05 (32.82)     4:24.92 (31.87)
  2 Gruber, Glenn             57 MVN-33               5:08.00    4:53.54    7  
                  34.22     1:11.15 (36.93)     1:48.96 (37.81)     2:26.70 (37.74)
        3:04.02 (37.32)     3:41.20 (37.18)     4:18.24 (37.04)     4:53.54 (35.30)
  3 Bowers, George            58 UCLA-33              5:10.00    5:09.97    6  
                  35.38     1:14.11 (38.73)     1:53.75 (39.64)     2:33.62 (39.87)
        3:13.80 (40.18)     3:54.03 (40.23)     4:33.28 (39.25)     5:09.97 (36.69)
  4 Bailey, Hop               59 ARIZ-48              5:18.00    5:22.05    5  
                  38.60     1:19.30 (40.70)     2:00.02 (40.72)     2:40.83 (40.81)
        3:21.57 (40.74)     4:02.36 (40.79)     4:42.72 (40.36)     5:22.05 (39.33)
  5 Longworth, Mark           55 MVN-33               7:18.04    5:42.36    4  
                  35.65     1:17.19 (41.54)     2:01.72 (44.53)     2:46.37 (44.65)
        3:31.40 (45.03)     4:17.50 (46.10)     5:02.61 (45.11)     5:42.36 (39.75)
  6 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33              6:00.00    6:03.01    3  
                  39.69     1:23.68 (43.99)     2:08.97 (45.29)     2:55.48 (46.51)
        3:42.43 (46.95)     4:29.52 (47.09)     5:16.91 (47.39)     6:03.01 (46.10)
 
Event 23  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:54.94  12/13/1998 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          63 VCM-33               5:40.00    5:19.15    9  
                  36.13     1:16.71 (40.58)     1:59.07 (42.36)     2:40.74 (41.67)
        3:21.66 (40.92)     4:02.60 (40.94)     4:42.04 (39.44)     5:19.15 (37.11)
  2 Anderson, Eric            62 SOBA-33              5:19.00    5:20.12    7  
                                4:01.76 ( )     4:42.48 (40.72)     5:20.12 (37.64)
  3 Colonnese, Michael        62 MVN-33               6:47.06    6:13.66    6  
                  41.60     1:28.45 (46.85)     2:16.90 (48.45)     3:05.80 (48.90)
        3:53.82 (48.02)     4:40.76 (46.94)     5:27.63 (46.87)     6:13.66 (46.03)
 
Event 23  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:06.06   4/26/2003 FABRIZIO MOMONI, ITA                       
        NATL: N 5:09.09  12/15/1996 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             66 NOVA-33              5:30.00    5:12.62    9  
                  35.42     1:14.64 (39.22)     1:54.59 (39.95)     2:34.34 (39.75)
        3:13.85 (39.51)     3:53.69 (39.84)     4:33.67 (39.98)     5:12.62 (38.95)
  2 Fasbender, Barry          69 STAN-3               6:37.20    6:33.16    7  
                  42.85     1:31.73 (48.88)     2:22.22 (50.49)     3:14.25 (52.03)
        4:05.09 (50.84)     4:56.52 (51.43)     5:46.50 (49.98)     6:33.16 (46.66)
 
Event 23  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Willhelm           72 LVM-33               6:00.00    6:04.43    9  
                  41.13     1:26.89 (45.76)     2:13.55 (46.66)     3:00.64 (47.09)
        3:48.22 (47.58)     4:35.07 (46.85)     5:21.17 (46.10)     6:04.43 (43.26)
  2 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              6:56.03    6:47.22    7  
                  42.84     1:32.80 (49.96)     2:26.01 (53.21)     3:19.49 (53.48)
        4:13.38 (53.89)     5:06.24 (52.86)     5:58.63 (52.39)     6:47.22 (48.59)
 
Event 23  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 6:01.32  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             75 MVN-33               7:40.00    8:01.23    9  
                  54.41     1:53.92 (59.51)   2:55.44 (1:01.52)   3:57.90 (1:02.46)
      4:59.50 (1:01.60)   6:00.89 (1:01.39)   7:02.09 (1:01.20)     8:01.23 (59.14)
 
Event 23  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT, USA                              
        NATL: N 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             81 SDSM-01              6:38.23    6:40.77    9  
                  45.45     1:36.59 (51.14)     2:27.97 (51.38)     3:19.24 (51.27)
        4:11.11 (51.87)     5:03.29 (52.18)     5:53.47 (50.18)     6:40.77 (47.30)
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01              7:00.00    7:03.16    7  
                  48.74     1:42.53 (53.79)     2:35.96 (53.43)     3:31.41 (55.45)
        4:26.98 (55.57)     5:21.16 (54.18)     6:13.67 (52.51)     7:03.16 (49.49)
  3 Arth, Lee                 81 SDSM-01              7:35.80    7:51.43    6  
                  53.63     1:52.50 (58.87)   2:53.65 (1:01.15)   3:53.75 (1:00.10)
      4:53.92 (1:00.17)     5:52.89 (58.97)     6:52.10 (59.21)     7:51.43 (59.33)
  4 Silverstein, Lou          80 ARIZ-48              9:25.00    9:33.47    5  
                1:06.89   2:20.87 (1:13.98)   3:32.82 (1:11.95)   4:47.12 (1:14.30)
      6:00.30 (1:13.18)   7:11.87 (1:11.57)   8:23.09 (1:11.22)   9:33.47 (1:10.38)
 
 

Event 24  Women 100 SC Meter Butterfly             Team Standings/Event Results
 
Event 24  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:05.01  11/11/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33              1:08.50    1:08.42    9  
                  32.63     1:08.42 (35.79)                                        
  2 Moore, Katie              18 MVN-33               1:16.00    1:11.63    7  
                  33.62     1:11.63 (38.01)                                        
  3 Wilkings, Kelly           20 MVN-33               1:04.82    1:12.69    6  
                  33.83     1:12.69 (38.86)                                        
  4 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              1:17.00    1:24.46    5  
                  39.60     1:24.46 (44.86)                                        
  5 Palenica, Lisa            19 ARIZ-48                   NT    1:25.33    4  
                  38.78     1:25.33 (46.55)                                        
 
Event 24  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33              1:06.00    1:09.33    9  
                  32.20     1:09.33 (37.13)                                        
  2 McKee, Megan              26 NOVA-33              1:23.00    1:15.75    7  
                  35.03     1:15.75 (40.72)                                        
  3 So, Charissa              29 UCI-33               1:19.92    1:25.33    6  
                  38.74     1:25.33 (46.59)                                        
 
Event 24  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.39   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                        
        NATL: N 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              34 UCLA-33              1:12.50    1:11.23    9  
                  33.94     1:11.23 (37.29)                                        
  2 McGookin, Alison          31 NOVA-33              1:15.44    1:11.95    7  
                  33.75     1:11.95 (38.20)                                        
  3 Frawley, Tabitha          32 SDSM-01              1:18.03    1:16.72    6  
                  35.86     1:16.72 (40.86)                                        
  4 Bode, Christy             30 MVN-33               1:20.80    1:19.81    5  
                  35.74     1:19.81 (44.07)                                        
  5 Deets, Krystal            30 ORCA-33              1:18.66    1:20.12    4  
                  36.02     1:20.12 (44.10)                                        
  6 Wolcott, Dana             33 LBG-33               2:15.00    2:21.21    3  
                1:03.62   2:21.21 (1:17.59)                                        
 
Event 24  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                1:09.49    1:06.82    9  
                  31.45     1:06.82 (35.37)                                        
 
Event 24  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.37  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:03.31  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01              1:03.31    1:05.46    9  
                  30.70     1:05.46 (34.76)                                        
  2 Augerson, Lisa            43 MVN-33               1:24.62    1:14.84    7  
                  35.73     1:14.84 (39.11)                                        
  3 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              1:17.79    1:19.57    6  
                  35.78     1:19.57 (43.79)                                        
 
Event 24  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.07   12/4/2005 JUDY HATTLE, GBR                           
        NATL: N 1:08.10  10/10/1999 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              1:10.00    1:09.75    9  
                  33.45     1:09.75 (36.30)                                        
  2 Granger, Traci            48 LAPS-33              1:15.00    1:10.60    7  
                  33.06     1:10.60 (37.54)                                        
  3 Barnett, Annette          46 LBG-33               2:07.35    1:54.27    6  
                  51.12   1:54.27 (1:03.15)                                        
 
Event 24  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.05  12/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33              1:20.00    1:16.73    9  
                  35.47     1:16.73 (41.26)                                        
  2 Mitchell, Alison          52 MVN-33               1:36.02    1:43.31    7  
                  48.74     1:43.31 (54.57)                                        
 
Event 24  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.99  10/21/2001 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:16.31   6/13/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                1:12.00    1:10.93W   9  
                  32.83     1:10.93 (38.10)                                        
  2 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01              1:55.00    1:55.62    7  
                  55.38   1:55.62 (1:00.24)                                        
  3 Watson, Katherine         59 OJAI-33              2:17.00    2:14.29    6  
                1:01.86   2:14.29 (1:12.43)                                        
 
Event 24  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               66 SDSM-01              1:55.00    1:55.06    9  
                  53.17   1:55.06 (1:01.89)                                        
  2 Winkler, Renate           68 UCLA-33              2:39.00    3:02.38    7  
                1:20.81   3:02.38 (1:41.57)                                        
 
 

Event 25  Men 100 SC Meter Butterfly               Team Standings/Event Results
 
Event 25  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.31   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 SWM-33                 56.99      56.52N   9  
                  26.07       56.52 (30.45)                                        
 
Event 25  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 53.93  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 54.83  12/15/2002 JASON EADDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             29 NOVA-33              1:00.00    1:06.19    9  
                  30.97     1:06.19 (35.22)                                        
  2 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33               1:11.00    1:10.68    7  
                  32.25     1:10.68 (38.43)                                        
  3 Libit, Bryan              27 WH2O-33              1:09.24    1:13.04    6  
                  34.26     1:13.04 (38.78)                                        
 
Event 25  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.82   5/19/1996 HIROSHI MIURA, JPN                           
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            30 NOVA-33                56.00      55.78    9  
                  25.30       55.78 (30.48)                                        
  2 Herlihy, Thomas           30 MVN-33                 58.34    1:06.78    7  
                  31.53     1:06.78 (35.25)                                        
 
Event 25  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY, USA                              
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              1:00.25      57.83    9  
                  27.16       57.83 (30.67)                                        
  2 Reed, Scott               36 SBM-3                1:00.22    1:02.39    7  
                  28.73     1:02.39 (33.66)                                        
  3 Bishop, Jon               35 SBM-3                1:01.50    1:02.46    6  
                  28.64     1:02.46 (33.82)                                        
  4 Sule, Zoltan              35 SBM-3                1:03.00    1:03.25    5  
                  29.63     1:03.25 (33.62)                                        
  5 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33              1:09.88    1:08.62    4  
                  32.14     1:08.62 (36.48)                                        
 
Event 25  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                          
        NATL: N 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33                 59.50      58.05    9  
                  27.73       58.05 (30.32)                                        
  2 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33              1:02.64    1:01.96    7  
                  29.32     1:01.96 (32.64)                                        
  3 Ozun, Sabri               43 LVM-33               1:06.00    1:05.81    6  
                  30.62     1:05.81 (35.19)                                        
  4 Skeoch, Don               43 Unattached           1:15.00    1:06.67    5  
                  30.87     1:06.67 (35.80)                                        
  5 Millar, Simon             40 UCLA-33              1:10.00    1:07.22    4  
                  31.79     1:07.22 (35.43)                                        
  6 Engelhart, Chris          44 MESA-33              1:09.97    1:10.28    3  
                  33.38     1:10.28 (36.90)                                        
  7 Harden, Jimmy             43 SDSM-01              1:30.00    1:17.12    2  
                  36.49     1:17.12 (40.63)                                        
  8 Greeson, Patrick          43 HSAM-44              1:20.00    1:19.64    1  
                  37.75     1:19.64 (41.89)                                        
  9 Bird, David               43 SOBA-33              1:28.00    1:31.07  
                  42.48     1:31.07 (48.59)                                        
 10 Johnson, Greg             42 SOBA-33              1:30.00    1:40.43  
                  47.46     1:40.43 (52.97)                                        
 
Event 25  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              49 NOVA-33                57.00      58.83    9  
                  27.45       58.83 (31.38)                                        
  2 Morales, John             48 SRM-PC               1:03.00    1:03.91    7  
                  29.77     1:03.91 (34.14)                                        
  3 Deloney, Wayne            46 MVN-33               1:08.00    1:06.49    6  
                  29.24     1:06.49 (37.25)                                        
  4 Boswell, James            46 SDSM-01              1:05.70    1:07.45    5  
                  31.53     1:07.45 (35.92)                                        
  5 Shumate, Tim              45 NOVA-33              1:07.00    1:07.57    4  
                  30.81     1:07.57 (36.76)                                        
  6 Harper, Buzz              47 LAPS-33              1:15.00    1:08.89    3  
                  32.58     1:08.89 (36.31)                                        
  7 Hayden, Peter             48 MSCM-33              1:16.58    1:13.59    2  
                  35.35     1:13.59 (38.24)                                        
  8 Borzone, Ray              47 MVN-33               1:15.00    1:13.92    1  
                  32.24     1:13.92 (41.68)                                        
  9 Hayward, David            46 NOVA-33              1:20.00    1:14.59  
                  34.92     1:14.59 (39.67)                                        
 
Event 25  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL, USA                           
        NATL: N 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krongaard, Jeff           52 ARIZ-48              1:07.43    1:05.60    9  
                  30.97     1:05.60 (34.63)                                        
  2 Heather, Michael          52 MVN-33               1:10.01    1:10.11    7  
                  32.39     1:10.11 (37.72)                                        
  3 Phillips, Richard         52 SCAQ-33              1:15.00    1:17.42    6  
                  35.61     1:17.42 (41.81)                                        
 
Event 25  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                        
        NATL: N 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              1:20.00    1:20.64    9  
                  37.95     1:20.64 (42.69)                                        
 
Event 25  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.74   12/7/2003 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 1:06.74   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 CMS-32               1:04.00    1:03.76W   9  
                  29.93     1:03.76 (33.83)                                        
 
Event 25  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.96   1/29/2006 TOMOYASU IIDA, JPN                         
        NATL: N 1:13.32   1/19/2003 BERT PETERSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Frank           66 SDSM-01              1:24.00    1:18.88    9  
                  36.58     1:18.88 (42.30)                                        
  2 Fasbender, Barry          69 STAN-3               1:35.50    1:34.85    7  
                  49.67     1:34.85 (45.18)                                        
 
Event 25  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              1:51.13    1:50.43    9  
                  50.32   1:50.43 (1:00.11)                                        
 
Event 25  Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.60   5/21/2006 JAN ZIEGLER, CZE                           
        NATL: N 1:50.39   12/7/1997 ANTON CERER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 81 SDSM-01              2:09.08    2:22.13    9  
                1:06.39   2:22.13 (1:15.74)                                        
 
 

Event 26  Women 50 SC Meter Breaststroke           Team Standings/Event Results
  
Event 26  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leeming, Lindsey          22 LVM-33                 36.90      36.44    9  
  2 Moore, Katie              18 MVN-33                 37.00      37.56    7  
  3 Umezawa, Emi              24 SBM-3                  40.30      39.82    6  
 
Event 26  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.76   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         27 SDSM-01                36.80      36.85    9  
  2 Bounds, Brandy            25 NOVA-33                44.52      41.74    7  
  3 So, Charissa              29 UCI-33                 42.73      43.36    6  
 
Event 26  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          31 NOVA-33                39.00      39.91    9  
  2 Overstreet, Elizabeth     31 Unattached             48.35      48.61    7  
 
Event 26  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                  36.30      35.31    9  
  2 Buys, Jen                 37 TYR-33                 39.87      38.90    7  
  3 Rendi, Jill               39 NOVA-33                44.00      44.22    6  
 
Event 26  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 33.67  12/14/2003 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33                 39.68      38.85    9  
  2 Jurey, Mary               40 Unattached             39.78      40.45    7  
  3 Labelle, Laura            42 MSCM-33                44.94      44.38    6  
  4 Vint, Maria               40 LAPS-33                41.00      46.90    5  
  5 Hull, Mary                42 SWM-33                 47.16      47.09    4  
  6 Nielson, Kirsten          42 LBG-33                 42.00      48.19    3  
  7 George, Patty             44 MVN-33                 58.00      52.21    2  
  8 Doherty, Ann Marie        41 Unattached             54.94      54.56    1  
  9 Borzone, Susanne          43 MVN-33                    NT      57.10  
 
Event 26  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.64   2/24/2001 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: N 36.63  10/26/2002 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Heather          45 UCLA-33                38.97      38.06    9  
  2 Melick, Karen             49 SCAQ-33                38.00      38.24    7  
  3 Sherg, Robin              45 HSAM-44                45.00      43.08    6  
  4 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48                42.00      43.11    5  
  5 Seid, Judy                46 HSAM-44                44.00      46.34    4  
  6 Johnson, Lainie           45 NOVA-33                49.00      50.42    3  
  7 Barnett, Annette          46 LBG-33                 51.36      51.46    2  
  8 Buck, Susan               47 LBG-33                 55.77      57.85    1  
  9 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              1:00.00      59.74  
 10 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33              1:03.00    1:01.63  
 
Event 26  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.32  10/29/2006 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: N 37.94   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       50 WCM-38                 37.54      37.35N   9  
  2 Hayes, Patricia           53 LBG-33                 48.00      45.37    7  
  3 Seaton, Jessica           53 WH2O-33                46.25      45.98    6  
  4 Uthus, Gwen               52 MVN-33                 48.47      47.10    5  
  5 Emerich, Patti            53 HSAM-44                51.30      56.33    4  
 
Event 26  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granovsky, Lora           56 NOVA-33                47.10      45.38    9  
  2 Raboin, Deborah           55 CARL-44                48.67      48.72    7  
  3 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01                55.00      52.63    6  
  4 Jacobus, Anne             56 LBG-33               1:00.00      53.29    5  
  5 Spatz, Barbara            58 LBG-33               1:10.00    1:07.32    4  
 
Event 26  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH, USA                           
        NATL: N 43.16   3/20/2004 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            68 SDSM-01                48.37      48.31    9  
  2 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33                54.80      54.72    7  
 
Event 26  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 47.15   1/26/2003 EDITH BOHM, GER                              
        NATL: N 53.94  10/10/1993 GERTRUD ZINT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33                 51.70      57.51    9  
 
Event 26  Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.14   3/12/2006 INGEBORG FRITZE, GER                       
        NATL: N 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-33              1:30.00    1:24.71    9  
  2 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               1:52.10    1:42.64    7  
 
 

Event 27  Men 50 SC Meter Breaststroke             Team Standings/Event Results
 
Event 27  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.76  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Thomas              19 UCLA-33                36.20      36.09    9  
  2 Kosienski, Christopher    22 LBG-33                 45.00      50.47    7  
 
Event 27  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                35.77      33.93    9  
  2 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                 35.00      35.84    7  
  3 Pronin, Yan               26 LVM-33                 35.00      36.37    6  
  4 Amott, Mark               27 UCLA-33                36.77      42.14    5  
 
Event 27  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.31   9/21/2003 HIDEAKI TOGO, JPN                            
        NATL: N 29.21  10/13/1996 DEAN PUTTERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Steve               34 NOVA-33                32.00      29.52    9  
  2 Young, Matthew            30 SDSM-01                34.00      33.43    7  
  3 Liu, Jeff                 32 LBG-33                 35.50      35.10    6  
  4 Pentland, Matthew         30 SDSM-01                33.99      35.26    5  
  5 Kolarev, Michael          34 MVN-33                 35.51      35.56    4  
  6 Davis, Adam               32 MSCM-33                34.58      37.55    3  
  7 Giacobe, Drew             32 LBG-33                 38.15      38.13    2  
  8 Roberts, Bill             31 LBG-33                 45.00      44.24    1  
 
Event 27  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: N 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           36 LBG-33                 37.91      34.56    9  
  2 Bishop, Jon               35 SBM-3                  35.50      35.82    7  
  3 Zacharda, Chris           35 LBG-33                 35.05      37.26    6  
  4 Ellett, Trey              36 WH2O-33                55.00      39.10    5  
  5 Greene, Ray               37 NOVA-33                37.00      39.82    4  
  6 Raphael, Daniel           35 NOVA-33                50.00      42.20    3  
 
Event 27  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.50   10/2/1999 GERHARD AMMER, GER                           
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Kurtis             42 VCM-33                 35.00      33.66    9  
  2 Eckman, Cameron           40 NOVA-33                33.00      33.89    7  
  3 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33                36.77      34.03    6  
  4 Murdoch, Kurt             40 LBG-33                 37.00      34.52    5  
  5 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33                37.50      35.57    3.5
  5 Yee, Clifford             43 Unattached             37.00      35.57    3.5
  7 Young, Chad               42 UCLA-33                36.77      35.82    2  
  8 Ozun, Sabri               43 LVM-33                 35.00      37.29    1  
  9 Harden, Jimmy             43 SDSM-01                37.00      37.62  
 10 Bird, David               43 SOBA-33                42.00      39.39  
 11 Werner, John              43 LBG-33                 44.00      41.98  
 12 Miranda, Mike             44 LBG-33                 43.41      43.95  
 13 Reis, Raul                42 LBG-33                 50.00      46.39  
 
Event 27  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.13   4/28/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                          
        NATL: N 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ronald           49 HSAM-44                35.00      33.64    9  
  2 Tongate, Terry            46 NOVA-33                33.00      33.90    7  
  3 Thiessen, Doug            45 UCI-33                 35.09      34.53    6  
  4 Peters, Richard           47 LVM-33                 35.20      37.12    5  
  5 Benner, Tord              47 NOVA-33                41.50      37.23    4  
  6 Salvino, John             48 MVN-33                 39.42      38.99    3  
  7 Albright, Phil            46 MVN-33                 38.80      39.18    2  
  8 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                 42.00      39.79    1  
  9 Jackson, Steve            46 MESA-33                42.22      42.19  
 10 Goldstein, Darren         45 LBG-33               1:11.10      54.06  
 
Event 27  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE, USA                            
        NATL: N 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39                32.50      32.20    9  
  2 Blatt, Michael            51 Unattached             38.00      36.54    7  
  3 Dauser, John              50 NOVA-33                40.35      38.97    6  
  4 Buckley, Mark             53 SCAQ-33                39.98      39.70    5  
  5 Reichle, Luke             50 MSCM-33                40.08      40.47    4  
  6 Amber, Gregg              50 NOVA-33                43.00      41.25    3  
  7 Trowbridge, Val           52 MVN-33                 40.00      41.48    2  
  8 Mossay, Moze              53 HSAM-44                42.50      41.71    1  
  9 Graham, Al                50 HSAM-44                39.00      44.57  
 10 Corsi, Jerr               51 LBG-33                 45.00      44.60  
 11 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    1:02.07  
 
Event 27  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                         
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              57 VCM-33                 35.75      34.71    9  
  2 Campbell, John            59 MVN-33                 39.00      37.76    7  
  3 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33                42.00      41.72    6  
 
Event 27  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 33.71  12/14/2003 PETER ANDERSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-33                 33.50      33.64N   9  
  2 Frost, Kenneth            62 TAM-3                  35.50      35.36    7  
  3 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33                45.00      45.53    6  
  4 Rizzo, Robert             60 Unattached           1:00.00      50.62    5  
 
Event 27  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.46  11/11/2001 HIROSHI KOTEGAWA, JPN                        
        NATL: N 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01                38.00      38.41    9  
  2 Farrell, Jeff             69 SBM-3                  41.00      38.84    7  
  3 Babcock, Chuck            66 SAM-33                 45.00      44.27    6  
  4 Bloomgren, Edwin          69 SBM-3                  44.13      47.79    5  
 
Event 27  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.47   5/21/2001 NICK TEMPLEMAN, CAN                          
        NATL: N 38.15   12/9/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01                42.00      41.87    9  
  2 Stupfel, Norman           74 WCM-38                 44.50      44.91    7  
  3 Rauch, Willhelm           72 LVM-33                 44.00      44.94    6  
  4 Schofield, Steven         74 SWM-33               1:20.00    1:22.01    5  
 
Event 27  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.97   5/14/2000 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 42.40  12/12/2003 CHARLES URSTADT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 MVN-33                 50.00      53.77    9  
  2 Rolph, Robert             75 MVN-33                 58.00    1:02.25    7  
 
Event 27  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.42   5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 45.40  10/16/1999 MAX VON ISSER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01              1:10.00    1:00.27    9  
 -- Piemme, Frank             81 SDSM-01                45.40         DQ  
 
 

Event 28  Women 200 SC Meter Backstroke            Team Standings/Event Results
 
Event 28  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferretti, Laura           19 UCLA-33              2:43.56    2:37.32    9  
                  37.87     1:18.99 (41.12)     1:58.92 (39.93)     2:37.32 (38.40)
  2 Nicholson, Emily          22 HSAM-44              2:46.50    2:45.99    7  
                  39.55     1:21.89 (42.34)     2:05.08 (43.19)     2:45.99 (40.91)
 
Event 28  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burch, Katie              29 SBM-3                2:58.00    2:46.87    9  
                  39.80     1:22.65 (42.85)     2:06.00 (43.35)     2:46.87 (40.87)
  2 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33              2:46.05    2:47.38    7  
                  39.15     1:21.13 (41.98)     2:04.50 (43.37)     2:47.38 (42.88)
  3 Choy, Meredith            26 NOVA-33              2:55.00    2:49.37    6  
                  39.84     1:22.35 (42.51)     2:06.78 (44.43)     2:49.37 (42.59)
  4 Bounds, Brandy            25 NOVA-33              2:50.32    2:52.26    5  
                  41.38     1:24.37 (42.99)     2:08.12 (43.75)     2:52.26 (44.14)
 
Event 28  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.62   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:13.51   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          31 NOVA-33              2:40.00    2:50.03    9  
                  40.36     1:23.10 (42.74)     2:06.64 (43.54)     2:50.03 (43.39)
  2 Fisher, Carlie            32 LAPS-33              3:03.52    3:13.22    7  
                  43.80     1:31.14 (47.34)     2:22.27 (51.13)     3:13.22 (50.95)
 
Event 28  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33              3:17.87    3:10.68    9  
                  43.16     1:30.88 (47.72)     2:21.17 (50.29)     3:10.68 (49.51)
  2 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33              3:45.00    3:46.28    7  
                  54.32     1:50.56 (56.24)     2:48.98 (58.42)     3:46.28 (57.30)
 
Event 28  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01              2:19.09    2:36.48    9  
                  32.23     1:18.90 (46.67)     1:59.80 (40.90)     2:36.48 (36.68)
  2 Kelley, Colleen           40 ARIZ-48              2:59.00    2:48.82    7  
                  40.23     1:22.91 (42.68)     2:05.43 (42.52)     2:48.82 (43.39)
  3 Rudolf, Linda             43 SDSM-01              2:49.32    2:49.65    6  
                  40.42     1:23.13 (42.71)     2:07.15 (44.02)     2:49.65 (42.50)
  4 Bachman, Kari             40 RGSC-NM              3:22.00    3:02.45    5  
                  43.06     1:29.00 (45.94)     2:16.94 (47.94)     3:02.45 (45.51)
  5 Davids, Kathleen          42 SOBA-33              3:50.00    3:44.42    4  
                  54.60     1:51.48 (56.88)     2:48.52 (57.04)     3:44.42 (55.90)
  6 Doherty, Ann Marie        41 Unattached           4:30.00    4:11.46    3  
                  56.99   1:59.12 (1:02.13)   4:12.29 (2:13.17)         4:11.46 ( )
 
Event 28  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.42   1/28/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:36.25   12/9/2001 KAREN EINSIDLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arthur, Corby             48 SOBA-33              4:00.00    5:02.00    9  
                1:10.89   2:29.38 (1:18.49)   3:51.02 (1:21.64)   5:02.00 (1:10.98)
 
Event 28  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.89   4/16/2005 C TARANTINO, ITA                           
        NATL: N 2:41.20   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               51 ARIZ-48              3:08.00    3:05.10    9  
                  42.41     1:29.28 (46.87)     2:17.60 (48.32)     3:05.10 (47.50)
  2 Mitchell, Alison          52 MVN-33               3:22.50    3:23.12    7  
                  47.97     1:39.71 (51.74)     2:32.37 (52.66)     3:23.12 (50.75)
  3 Oakleaf, Ann              51 LBG-33               8:10.00    4:50.69    6  
                1:02.49   2:19.76 (1:17.27)   3:36.94 (1:17.18)   4:50.69 (1:13.75)
 -- Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33              4:19.12         DQ  
                  56.07     1:55.83 (59.76)   4:43.30 (2:47.47)                    
 
Event 28  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:53.14    5/6/2006 ANNE CORK, GBR                             
        NATL: N 2:58.14  12/10/2000 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                3:00.00    2:43.62W   9  
                  36.90     1:18.45 (41.55)     2:01.25 (42.80)     2:43.62 (42.37)
  2 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              3:10.00    2:57.57N   7  
                  43.85     1:29.38 (45.53)     2:13.75 (44.37)     2:57.57 (43.82)
  3 Watson, Katherine         59 OJAI-33              4:53.00    4:23.51    6  
                1:03.62   2:10.58 (1:06.96)   3:17.76 (1:07.18)   4:23.51 (1:05.75)
 
Event 28  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeVries, Marta            60 LVM-33               3:20.50    3:52.71    9  
                  53.46     1:52.44 (58.98)     2:50.63 (58.19)   3:52.71 (1:02.08)
 
Event 28  Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:08.42    2/3/2006 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 3:15.36  10/27/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              4:29.77    4:29.21    9  
                1:03.37   2:13.47 (1:10.10)   3:24.32 (1:10.85)   4:29.21 (1:04.89)
 -- Winkler, Renate           68 UCLA-33              5:03.84   X4:50.80  
                1:08.98   2:23.97 (1:14.99)   3:38.55 (1:14.58)   4:50.80 (1:12.25)
 
Event 28  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:18.61   3/20/2005 V JOHANSSON, SWE                           
        NATL: N 3:27.79   10/8/1995 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         74 LBG-33               5:00.00    5:05.21    9  
                1:10.42   2:30.16 (1:19.74)   3:49.49 (1:19.33)   5:05.21 (1:15.72)
 
Event 28  Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:18.50    1/4/2003 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 4:53.35  10/13/2002 MARJORIE SHARPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               5:25.63    5:11.83    9  
                1:16.87   2:36.62 (1:19.75)   3:55.00 (1:18.38)   5:11.83 (1:16.83)
 
 

Event 29  Men 200 SC Meter Backstroke              Team Standings/Event Results
 
Event 29  Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.81  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bixler, John              24 Unattached           2:20.22    2:17.37    9  
                  32.68     1:07.41 (34.73)     1:42.22 (34.81)     2:17.37 (35.15)
 
Event 29  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.14  10/16/2005 DEAN KENT, NZL                             
        NATL: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              2:14.00    2:13.12    9  
                  31.80     1:05.25 (33.45)     1:39.56 (34.31)     2:13.12 (33.56)
  2 Erickson, Ben             25 LVM-33               2:22.25    2:15.25    7  
                  32.13     1:06.76 (34.63)     1:41.59 (34.83)     2:15.25 (33.66)
  3 Yotter, Ethan             29 NOVA-33              2:15.00    2:30.12    6  
                  34.31     1:12.19 (37.88)     1:51.36 (39.17)     2:30.12 (38.76)
  4 Schmidt, Matt             27 MESA-33              2:46.18    2:51.38    5  
                  39.87     1:23.61 (43.74)     2:08.55 (44.94)     2:51.38 (42.83)
  5 Clark, Kevin              28 LBG-33               4:30.00    3:30.42    4  
                  51.71     1:46.72 (55.01)     2:41.40 (54.68)     3:30.42 (49.02)
 
Event 29  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                         
        NATL: N 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matthew         30 SDSM-01              2:20.99    2:24.95    9  
                  34.30     1:10.27 (35.97)     1:47.75 (37.48)     2:24.95 (37.20)
  2 Wright, Brian             31 WH2O-33              2:24.00    2:25.76    7  
                  34.66     1:11.34 (36.68)     1:48.59 (37.25)     2:25.76 (37.17)
  3 Kremers, Brian            33 LBG-33               2:35.44    2:31.82    6  
                  37.08     1:16.27 (39.19)     1:54.88 (38.61)     2:31.82 (36.94)
  4 Herlihy, Thomas           30 MVN-33               2:25.10    2:32.14    5  
                  37.03     1:15.41 (38.38)     1:54.20 (38.79)     2:32.14 (37.94)
 
Event 29  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              2:12.00    2:08.54    9  
                  30.90     1:03.75 (32.85)     1:36.35 (32.60)     2:08.54 (32.19)
  2 Reed, Scott               36 SBM-3                2:13.72    2:12.66    6.5
                  31.47     1:04.98 (33.51)     1:39.41 (34.43)     2:12.66 (33.25)
  2 Hamilton, Rick            39 VSC-33               2:16.96    2:12.66    6.5
                  32.06     1:05.96 (33.90)     1:39.68 (33.72)     2:12.66 (32.98)
  4 Jones, Kenton             39 SDSM-01              2:37.81    2:37.60    5  
                  37.94     1:18.26 (40.32)     1:58.82 (40.56)     2:37.60 (38.78)
  5 Borton, Dan               38 ROSE-33              2:45.24    2:38.48    4  
                  37.27     1:16.98 (39.71)     1:58.14 (41.16)     2:38.48 (40.34)
  6 Kienitz, Michael          36 LBG-33               3:00.00    2:59.45    3  
                  41.94     1:27.96 (46.02)     2:15.46 (47.50)     2:59.45 (43.99)
  7 Larsen, Peder             36 LBG-33               3:00.00    3:10.33    2  
                  44.06     1:32.29 (48.23)     2:22.03 (49.74)     3:10.33 (48.30)
 
Event 29  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                          
        NATL: N 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Kurtis             42 VCM-33               2:41.00    2:33.95    9  
                  38.56     1:18.17 (39.61)     1:56.77 (38.60)     2:33.95 (37.18)
  2 Collins, Michael          40 NOVA-33              2:40.00    2:36.11    7  
                  38.02     1:17.44 (39.42)     1:57.19 (39.75)     2:36.11 (38.92)
  3 Weissman, Kevin           44 MVN-33               2:40.00    2:39.21    6  
                  39.14     1:19.16 (40.02)     1:59.35 (40.19)     2:39.21 (39.86)
  4 Engelhart, Chris          44 MESA-33              2:46.00    2:48.38    5  
                  41.27     1:23.67 (42.40)     2:06.07 (42.40)     2:48.38 (42.31)
  5 Given, Mike               42 SDSM-01              2:55.00    2:53.69    4  
                  41.27     1:25.20 (43.93)     2:10.07 (44.87)     2:53.69 (43.62)
  6 Grubb, Eric               42 LBG-33               4:30.00    4:39.30    3  
                  58.60   2:06.06 (1:07.46)   3:25.06 (1:19.00)   4:39.30 (1:14.24)
  7 Panero, Rik               42 LBG-33               4:00.00    4:59.55    2  
                1:10.28   2:30.17 (1:19.89)   3:48.03 (1:17.86)   4:59.55 (1:11.52)
 
Event 29  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.10   5/16/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Buzz              47 LAPS-33              2:25.00    2:20.19    9  
                  35.63     1:10.94 (35.31)     1:45.75 (34.81)     2:20.19 (34.44)
  2 Morales, John             48 SRM-PC               2:31.00    2:29.19    7  
                  35.45     1:13.14 (37.69)     1:51.46 (38.32)     2:29.19 (37.73)
  3 Benner, Tord              47 NOVA-33              2:45.00    2:36.90    6  
                  36.29     1:17.58 (41.29)     1:58.29 (40.71)     2:36.90 (38.61)
  4 Shumate, Tim              45 NOVA-33              2:40.00    2:38.98    5  
                  37.76     1:18.00 (40.24)     1:59.01 (41.01)     2:38.98 (39.97)
  5 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33               3:25.00    3:29.58    4  
                  53.71     1:47.21 (53.50)     2:40.56 (53.35)     3:29.58 (49.02)
 
Event 29  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            52 RGSC-NM              2:25.00    2:22.41    9  
                  34.45     1:10.51 (36.06)     1:46.59 (36.08)     2:22.41 (35.82)
  2 Krongaard, Jeff           52 ARIZ-48              2:38.63    2:38.29    7  
                  38.94     1:20.06 (41.12)     2:00.91 (40.85)     2:38.29 (37.38)
  3 Boyd, Thomas              50 LBG-33               2:55.00    2:47.67    6  
                  40.37     1:21.87 (41.50)     2:05.80 (43.93)     2:47.67 (41.87)
  4 McCartin, Mark            52 NOVA-33              3:10.00    2:55.62    5  
                  41.60     1:26.12 (44.52)     2:11.87 (45.75)     2:55.62 (43.75)
  5 Heather, Michael          52 MVN-33               2:55.66    3:04.48    4  
                  44.50     1:33.43 (48.93)     2:20.27 (46.84)     3:04.48 (44.21)
  6 Parnes, Barton            50 LBG-33               3:55.00    4:01.51    3  
                  53.54                             5:56.89 ( )         4:01.51 ( )
 
Event 29  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:21.80   8/24/2003 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33              2:41.78    2:42.65    9  
                  38.17     1:19.46 (41.29)     2:01.06 (41.60)     2:42.65 (41.59)
  2 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              3:50.00    3:32.62    7  
                  51.98     1:46.56 (54.58)     2:41.31 (54.75)     3:32.62 (51.31)
 
Event 29  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:34.17   8/24/2003 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-3                2:48.00    2:38.96    9  
                  39.12     1:19.87 (40.75)     2:00.51 (40.64)     2:38.96 (38.45)
  2 Raffaelli, Larry          63 VCM-33               3:45.00    3:01.99    7  
                  45.67     1:33.30 (47.63)     2:20.04 (46.74)     3:01.99 (41.95)
  3 Anderson, Eric            62 SOBA-33              3:03.00    3:04.77    6  
                  44.06     1:30.73 (46.67)     2:18.89 (48.16)     3:04.77 (45.88)
  4 Szuch, David              63 HSAM-44              3:17.51    3:21.14    5  
                  45.96     1:37.67 (51.71)     2:29.26 (51.59)     3:21.14 (51.88)
  5 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33              3:25.00    3:30.71    4  
                  50.96     1:44.31 (53.35)     2:39.65 (55.34)     3:30.71 (51.06)
 
Event 29  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.62    5/8/2006 LUIZ FIGUEIREDO, BRA                       
        NATL: N 2:52.77   4/10/1994 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          69 STAN-3               3:30.69    3:30.09    9  
                  49.84     1:45.27 (55.43)     2:39.96 (54.69)     3:30.09 (50.13)
  2 Stewart, Jim              65 MSAM-33              3:50.00    3:34.07    7  
                  50.89     1:44.43 (53.54)     2:39.31 (54.88)     3:34.07 (54.76)
 
Event 29  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached           3:47.00    3:31.11    9  
                  50.02     1:43.57 (53.55)     2:38.84 (55.27)     3:31.11 (52.27)
 
Event 29  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-3               3:27.00    3:33.93    9  
                  51.35     1:45.11 (53.76)     2:40.55 (55.44)     3:33.93 (53.38)
 
Event 29  Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01              3:47.94    3:50.76    9  
                  54.46   1:54.79 (1:00.33)   2:56.63 (1:01.84)     3:50.76 (54.13)
  2 Arth, Lee                 81 SDSM-01              4:10.12    4:09.48    7  
                  58.44   2:01.84 (1:03.40)   3:06.15 (1:04.31)   4:09.48 (1:03.33)
  3 Silverstein, Lou          80 ARIZ-48              4:25.00    4:36.28    6  
                1:07.84   2:20.03 (1:12.19)   3:30.86 (1:10.83)   4:36.28 (1:05.42)
 
Event 29  Men 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:37.45   5/26/2002 GORO KOBAYASHI, JPN                        
        NATL: N 4:00.80  10/13/2002 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haver, Tom                88 SDSM-01              4:55.23    5:11.13    9  
                1:11.75   2:30.85 (1:19.10)   3:51.23 (1:20.38)   5:11.13 (1:19.90)
 
 

Event 30  Women/Men/Mixed 400 SCM Medley Relay     Team Standings/Event Results
 
Event 30  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        5:06.00    4:59.93   18  
     1) Ferretti, Laura W19             2) Dodd, Laurie W34               
     3) Dillon, Rachael W23             4) Ballard, Gretchen W28          
                  36.78   1:15.19 (1:15.19)     1:57.05 (41.86)   2:44.50 (1:29.31)
        3:16.25 (31.75)   3:54.88 (1:10.38)     4:25.97 (31.09)   4:59.93 (1:05.05)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:00.00    5:15.79   14  
     1) Choy, Meredith W26              2) Bounds, Brandy W25             
     3) McGookin, Alison W31            4) Granovsky, Natasha W25         
                  38.55   1:20.00 (1:20.00)     2:04.70 (44.70)   2:53.80 (1:33.80)
        3:26.31 (32.51)   4:04.88 (1:11.08)     4:38.00 (33.12)   5:15.79 (1:10.91)
  3 Heartland Swim Masters-44  'A'                    5:40.75    5:38.45   12  
     1) Cordua, Elspeth W19             2) Spicer, Christine W27          
     3) Nicholson, Emily W22            4) Lovell, Surrena W40            
                  43.58   1:30.14 (1:30.14)     2:17.55 (47.41)   3:08.98 (1:38.84)
        3:47.25 (38.27)   4:32.19 (1:23.21)   5:38.48 (1:06.29)   5:38.45 (1:06.26)
 
Event 30  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:35.13    4/6/2002 PATRIOT                                    
                         B CLIFFORD-DICKS, M MIDDLEMORE, H COULSON-MOORE, C
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:36.10    6:28.96   18  
     1) Wolcott, Dana W33               2) Barnett, Annette W46           
     3) Cole, Jacqueline W26            4) Lambert, Heather W52           
                          2:04.36 (2:04.36)     2:57.08 (52.72)   3:55.94 (1:51.58)
        4:31.04 (35.10)   5:13.86 (1:17.92)     5:32.22 (18.36)   6:28.96 (1:15.10)
 
Event 30  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:43.31  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        6:46.00    7:07.90   18  
     1) Shannon, Heather W45            2) Nakamatsu, Judith W39          
     3) Aguilar, Nancy W45              4) Johnston, Sheron W47           
                  44.75   1:27.91 (1:27.91)     2:17.42 (49.51)   3:10.61 (1:42.70)
      4:13.02 (1:02.41)   5:22.56 (2:11.95)     5:43.86 (21.30)   7:07.90 (1:45.34)
 
Event 30  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:07.75   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         M FINK, C KRATTLI, B DUNBAR, J LITTLE             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     6:00.00    6:02.52   18  
     1) Montrella, Beverly W60          2) Mitchell, Alison W52           
     3) Augerson, Lisa W43              4) Uthus, Gwen W52                
                  50.65   1:43.07 (1:43.07)     2:33.02 (49.95)   3:28.67 (1:45.60)
        4:05.34 (36.67)   4:46.56 (1:17.89)     5:22.83 (36.27)   6:02.52 (1:15.96)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:25.00    6:51.15   14  
     1) Nielson, Kirsten W42            2) Jacobus, Anne W56              
     3) Hayes, Patricia W53             4) Powers, Patricia W49           
                  46.84   1:37.63 (1:37.63)     2:34.49 (56.86)   3:39.14 (2:01.51)
        4:25.25 (46.11)   5:25.85 (1:46.71)     6:05.91 (40.06)   6:51.15 (1:25.30)
 
Event 30  Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:09.31   3/31/2001 DC MASTERS                                 
                         B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        6:50.00    6:39.14   18  
     1) Serianni, Vicki W55             2) Geoffrion, Helen W67           
     3) Ciraulo, Christie W53           4) Winkler, Renate W68            
                  42.48   1:25.25 (1:25.25)     2:23.47 (58.22)   3:30.13 (2:04.88)
        4:04.90 (34.77)   4:45.99 (1:15.86)     5:36.30 (50.31)   6:39.14 (1:53.15)
 
Event 30  Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:01.21  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         G WRIEDE, J BANVILLE, M GOLDMAN, S CROMARTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        5:05.00    4:53.35   18  
     1) Meyer, Daniel M18               2) Wong, Thomas M19               
     3) Amott, Mark M27                 4) Dodd, Patrick M42              
                  34.47   1:08.87 (1:08.87)     1:45.73 (36.86)   2:28.14 (1:19.27)
        2:59.86 (31.72)   3:40.88 (1:12.74)     4:16.06 (35.18)   4:53.35 (1:12.47)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:12.10    6:09.76   14  
     1) Clark, Kevin M28                2) Roberts, Bill M31              
     3) Dillon, Matt M37                4) Kosienski, Christopher M22     
                  47.48   1:33.65 (1:33.65)     2:20.14 (46.49)   3:15.19 (1:41.54)
        3:58.15 (42.96)   4:45.80 (1:30.61)     5:25.81 (40.01)   6:09.76 (1:23.96)
 
Event 30  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:00.00    3:52.51N  18  
     1) Rinzler, Marcel M35             2) West, Steve M34                
     3) Quevedo, Ozzie M30              4) Delgado, Felipe M33            
                  28.76       59.47 (59.47)     1:29.64 (30.17)   2:04.55 (1:05.08)
        2:29.68 (25.13)     3:00.42 (55.87)     3:25.22 (24.80)     3:52.51 (52.09)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    4:25.20    4:22.31   14  
     1) Pentland, Matthew M30           2) Salerno, Luke M39              
     3) Boswell, James M46              4) Young, Matthew M30             
                  32.89   1:07.58 (1:07.58)     1:41.03 (33.45)   2:19.39 (1:11.81)
        2:50.23 (30.84)   3:25.60 (1:06.21)     3:51.57 (25.97)     4:22.31 (56.71)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:38.00    4:36.31   12  
     1) Highnote, Allen M42             2) Liu, Jeff M32                  
     3) Kremers, Brian M33              4) Kienitz, Michael M36           
                  33.35   1:09.49 (1:09.49)     1:45.28 (35.79)   2:26.86 (1:17.37)
        2:56.20 (29.34)   3:32.02 (1:05.16)     4:02.34 (30.32)   4:36.31 (1:04.29)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:38.59    4:37.26   10  
     1) Herlihy, Thomas M30             2) Kolarev, Michael M34           
     3) Herlihy, Edmund M23             4) Weissman, Kevin M44            
                  33.56   1:07.67 (1:07.67)     1:43.73 (36.06)   2:25.18 (1:17.51)
        2:56.87 (31.69)   3:34.79 (1:09.61)     4:05.08 (30.29)   4:37.26 (1:02.47)
  5 Irvine Novaquatics-33  'B'                        4:45.00    4:40.31    8  
     1) Yotter, Ethan M29               2) Eckman, Cameron M40            
     3) Greene, Ray M37                 4) Fernandez, Dickie M35          
                  34.77   1:11.00 (1:11.00)     1:46.09 (35.09)   2:27.49 (1:16.49)
        3:02.30 (34.81)   3:43.54 (1:16.05)     4:11.02 (27.48)     4:40.31 (56.77)
  6 Long Beach Grunions-33  'B'                       4:38.00    4:50.51    6  
     1) Giacobe, Drew M32               2) Zacharda, Chris M35            
     3) Ochoa, Enrique M24              4) Caldwell, Michael M46          
                  35.66   1:13.39 (1:13.39)     1:50.83 (37.44)   2:31.88 (1:18.49)
        3:04.28 (32.40)   3:42.73 (1:10.85)     4:13.90 (31.17)   4:50.51 (1:07.78)
 
Event 30  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:12.45   12/7/2003 OREGON                                     
                         J KEPPELER, J HUDSON, P ALLENDER, M TENNANT       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:25.00    4:28.58   18  
     1) Benner, Tord M47                2) Tongate, Terry M46             
     3) Carter, Paul M49                4) Shumate, Tim M45               
                  34.04   1:12.61 (1:12.61)     1:48.80 (36.19)   2:29.60 (1:16.99)
        2:57.11 (27.51)     3:28.89 (59.29)     3:56.55 (27.66)     4:28.58 (59.69)
  2 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:38.00    4:40.66   14  
     1) Eickhoff, Randy M41             2) Young, Chad M42                
     3) Pottie, Greg M45                4) Millar, Simon M40              
                  34.94   1:11.43 (1:11.43)     1:47.44 (36.01)   2:29.20 (1:17.77)
        3:00.57 (31.37)   3:38.55 (1:09.35)     4:07.38 (28.83)   4:40.66 (1:02.11)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:34.00    4:44.44   12  
     1) Murdoch, Kurt M40               2) Bixler, Kenneth M36            
     3) Boyd, Thomas M50                4) Larsen, Peder M36              
                  33.46   1:06.50 (1:06.50)     1:42.13 (35.63)   2:22.50 (1:16.00)
        2:56.18 (33.68)   3:34.85 (1:12.35)     4:06.22 (31.37)   4:44.44 (1:09.59)
  4 San Diego Swim Masters-01  'A'                    5:04.00    4:55.86   10  
     1) Beza, Ion M48                   2) Harden, Jimmy M43              
     3) Given, Mike M42                 4) Hinton, Joey M41               
                  36.12   1:14.55 (1:14.55)     1:52.83 (38.28)   2:36.06 (1:21.51)
        3:09.87 (33.81)   3:47.11 (1:11.05)     4:21.25 (34.14)   4:55.86 (1:08.75)
  5 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:28.90    5:01.59    8  
     1) Deloney, Wayne M46              2) Carlsen, Richard M47           
     3) Heather, Michael M52            4) Borzone, Ray M47               
                  33.96   1:10.66 (1:10.66)     1:52.23 (41.57)   2:42.04 (1:31.38)
        3:14.81 (32.77)   3:54.16 (1:12.12)     4:24.46 (30.30)   5:01.59 (1:07.43)
  6 Heartland Swim Masters-44  'A'                    5:20.45    5:45.46    6  
     1) Spicer, Bryon M26               2) Greeson, Patrick M43           
     3) Mayeda, Dolan M34               4) Menzies, Bruce M57             
                  45.64   1:31.29 (1:31.29)     2:18.15 (46.86)   3:08.78 (1:37.49)
        3:41.98 (33.20)   4:25.28 (1:16.50)     5:03.77 (38.49)   5:45.46 (1:20.18)
  7 Long Beach Grunions-33  'B'                       5:57.70    6:01.46    4  
     1) White, G. Scott M48             2) Werner, John M43               
     3) Shaughnessy, Jim M46            4) Utsumi, Yuji M47               
                  45.24   1:31.02 (1:31.02)     2:15.61 (44.59)   3:05.76 (1:34.74)
        3:53.79 (48.03)   4:45.11 (1:39.35)     5:21.91 (36.80)   6:01.46 (1:16.35)
 
Event 30  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:38.38  11/10/1996 JERSEY MASTERS                             
                         RICH ALEXANDER, ED NESSEL, ART DEFFAA, JIM DRAGON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        4:50.00    4:41.53   18  
     1) O'Keeffe, Peter M56             2) Rodrigues, Gerry M44           
     3) Bowers, George M58              4) Hauty, Chris M50               
                  35.63   1:11.95 (1:11.95)     1:48.45 (36.50)   2:27.43 (1:15.48)
        3:02.89 (35.46)   3:41.98 (1:14.55)     4:10.84 (28.86)     4:41.53 (59.55)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:00.00    5:20.09   14  
     1) McCartin, Mark M52              2) Dauser, John M50               
     3) Greenberg, Henry M58            4) Amber, Gregg M50               
                  37.29   1:16.89 (1:16.89)     1:57.47 (40.58)   2:43.20 (1:26.31)
        3:20.83 (37.63)   4:05.48 (1:22.28)     4:41.59 (36.11)   5:20.09 (1:14.61)
  3 South Bay Swim Team-33  'A'                       6:15.00    5:49.36   12  
     1) Anderson, Eric M62              2) Hyde, Steve M57                
     3) Bird, David M43                 4) Risley, Martin M52             
                  43.61   1:28.85 (1:28.85)     2:17.42 (48.57)   3:11.46 (1:42.61)
        3:51.39 (39.93)   4:39.16 (1:27.70)     5:13.47 (34.31)   5:49.36 (1:10.20)
 
Event 30  Men 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:39.16  12/14/1997 COAST                                      
                         L GIBERSON, W BOWERSOCK, B CHRISTIANS, W PFEIFFER 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    6:42.00    7:45.11   18  
     1) Haver, Tom M88                  2) Schmidt, Jurgen M83            
     3) Piemme, Frank M81               4) Webster, Dale M80              
                1:01.68   2:16.33 (2:16.33)   3:17.83 (1:01.50)   4:26.60 (2:10.27)
        5:17.66 (51.06)   6:19.94 (1:53.34)     7:01.72 (41.78)   7:45.11 (1:25.17)
 
Event 30  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:18.78  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K ANDERSSON, B FEHLAU, R CARR, R KUSZNIR          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     4:45.00    4:48.30   18  
     1) Kroeger, Lindsey W24            2) McIntyre, Erin W25             
     3) Engelhart, Chris M44            4) Schmidt, Matt M27              
                  34.49   1:10.97 (1:10.97)     1:48.16 (37.19)   2:30.62 (1:19.65)
        3:04.02 (33.40)   3:40.77 (1:10.15)     4:12.59 (31.82)   4:48.30 (1:07.53)
  2 Santa Barbara Masters-3  'A'                      5:45.45    4:57.46   14  
     1) Gofuku, Miwa W31                2) Smith, Roland M38              
     3) Reed, Scott M36                 4) Burch, Katie W29               
                  41.22   1:24.78 (1:24.78)     2:02.46 (37.68)   2:42.61 (1:17.83)
        3:12.13 (29.52)   3:45.23 (1:02.62)     4:19.60 (34.37)   4:57.46 (1:12.23)
  3 Mission Viejo Masters-33  'B'                     5:10.00    5:00.13   12  
     1) Machin, Paul M50                2) Wilkings, Kelly W20            
     3) Moore, Katie W18                4) Joyce, Kevin M34               
                  39.57   1:22.34 (1:22.34)     2:03.33 (40.99)   2:49.10 (1:26.76)
        3:22.69 (33.59)   4:01.63 (1:12.53)     4:29.55 (27.92)     5:00.13 (58.50)
  4 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:30.00    5:32.25   10  
     1) Ahmadi, Magid M34               2) Foster, Christen W31           
     3) Ten, Sergey M35                 4) Fusaro, Nicci W24              
                  42.68   1:27.04 (1:27.04)     2:04.70 (37.66)   2:49.22 (1:22.18)
        3:29.44 (40.22)   4:17.78 (1:28.56)     4:52.62 (34.84)   5:32.25 (1:14.47)
 -- Meridian-33  'A'                                  5:13.00         DQ  
     1) Draper, Tamara W25              2) Harmon, Grady M28              
     3) Hayden, Peter M48               4) Labelle, Laura W42             
                  40.18   1:24.45 (1:24.45)     1:58.69 (34.24)   2:38.93 (1:14.48)
        3:13.42 (34.49)   3:52.89 (1:13.96)     4:29.84 (36.95)        DQ (1:17.82)
 
Event 30  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:32.89  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         F FERROGGIARO, R STRAND, L JOLLY, D OGIER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:10.00    4:56.21   18  
     1) Riddle, James M44               2) Collins, Michael M40           
     3) Simpson, Susanne W46            4) Rendi, Jill W39                
                  35.71   1:11.95 (1:11.95)     1:50.36 (38.41)   2:32.20 (1:20.25)
        3:05.62 (33.42)   3:42.57 (1:10.37)     4:16.91 (34.34)   4:56.21 (1:13.64)
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    5:23.00    5:21.91   14  
     1) Jones, Kenton M39               2) Frawley, Tabitha W32           
     3) Schuber, Bradley M37            4) Hirakawa, Diane W57            
                  35.31   1:12.42 (1:12.42)     1:51.07 (38.65)   2:34.81 (1:22.39)
        3:06.54 (31.73)   3:41.87 (1:07.06)     4:29.62 (47.75)   5:21.91 (1:40.04)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     7:00.00    6:48.64   12  
     1) George, Patty W44               2) Borzone, Susanne W43           
     3) Mader, Doug M47                 4) Kondo, Ken M41                 
                  59.22   2:01.45 (2:01.45)     2:58.88 (57.43)   4:05.73 (2:04.28)
        4:49.76 (44.03)   5:41.71 (1:35.98)     6:13.62 (31.91)   6:48.64 (1:06.93)
  4 Irvine Novaquatics-33  'B'                        6:50.00    7:10.30   10  
     1) Johnson, Robert M43             2) Johnson, Lainie W45            
     3) Richter, Jennifer W38           4) Hayden, Kevin M42              
                1:03.26   2:14.75 (2:14.75)     3:06.09 (51.34)   4:05.63 (1:50.88)
        4:57.13 (51.50)   5:54.16 (1:48.53)     6:29.43 (35.27)   7:10.30 (1:16.14)
 
Event 30  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:49.13   12/7/2003 GOLD COAST                                 
                         J SPIRE, D CAVANAUGH, B LOHBERG, C CAVANAUGH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    5:06.00    5:27.00   18  
     1) Rudolf, Linda W43               2) DeFelice, Heather W27          
     3) Williams, Frank M66             4) Freshley, Mike M65             
                  39.67   1:21.91 (1:21.91)     2:02.38 (40.47)   2:47.19 (1:25.28)
        3:32.08 (44.89)   4:16.45 (1:29.26)     4:50.00 (33.55)   5:27.00 (1:10.55)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        6:00.00    5:55.80   14  
     1) Neyenhuis, Dan M62              2) Granovsky, Lora W56            
     3) Hayward, David M46              4) Deschenes, Elizabeth W53       
                  46.32   1:34.04 (1:34.04)     2:22.98 (48.94)   3:19.28 (1:45.24)
        3:53.73 (34.45)   4:35.39 (1:16.11)     4:55.49 (20.10)   5:55.80 (1:20.41)
  3 Heartland Swim Masters-44  'A'                    6:00.57    6:20.07   12  
     1) Emerich, Patti W53              2) Mossay, Moze M53               
     3) Schafer, Ronald M49             4) Flaherty, Diane W61            
                  53.14   1:47.42 (1:47.42)     2:32.35 (44.93)   3:23.69 (1:36.27)
        3:59.12 (35.43)   4:41.00 (1:17.31)     5:27.55 (46.55)   6:20.07 (1:39.07)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       7:32.20    7:57.00   10  
     1) Nielson, Patricia W74           2) Parnes, Barton M50             
     3) Grubb, Eric M42                 4) Spatz, Barbara W58             
                1:07.59   2:22.80 (2:22.80)     3:13.52 (50.72)   4:10.13 (1:47.33)
        5:03.41 (53.28)   6:11.17 (2:01.04)     7:01.72 (50.55)   7:57.00 (1:45.83)
 
Event 30  Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:28.87   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, J MARR, M AHERN, S MOSELEY              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-3  'A'                  5:30.00    5:03.67N  18  
     1) Burns, Richard M63              2) Frost, Kenneth M62             
     3) Val, Laura W55                  4) Ridout, Nancy W64              
                  36.18   1:12.84 (1:12.84)     1:48.79 (35.95)   2:31.83 (1:18.99)
        3:05.78 (33.95)   3:43.78 (1:11.95)     4:21.83 (38.05)   5:03.67 (1:19.89)
  2 Heartland Swim Masters-44  'A'                    7:00.00    7:43.70   14  
     1) Courtney, Betty W53             2) Graham, Al M50                 
     3) Szuch, David M63                4) Reed, Nancy W79                
                1:05.33   2:14.59 (2:14.59)     3:02.76 (48.17)   3:56.56 (1:41.97)
        4:38.21 (41.65)   5:29.43 (1:32.87)     5:48.30 (18.87)   7:43.70 (2:14.27)
 
Event 30  Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:34.16  10/29/2000 FLA MAVERICK                               
                         P HUTINGER, A MALONEY, P TULLMAN, J TROY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    6:17.00    6:38.05   18  
     1) Marr, Jackie W63                2) Williams, Anne W68             
     3) Best, Bob M74                   4) Arth, Lee M81                  
                  45.21   1:31.55 (1:31.55)     2:23.17 (51.62)   3:15.92 (1:44.37)
        4:01.08 (45.16)   4:53.83 (1:37.91)     5:42.19 (48.36)   6:38.05 (1:44.22)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:00.00    7:36.53   14  
     1) Graef, Rudolf M75               2) Graef, Margrit W75             
     3) Longworth, Mark M55             4) Kornfeld, Maurine W85          
                  57.48   1:54.18 (1:54.18)   2:58.30 (1:04.12)   4:12.67 (2:18.49)
        4:46.81 (34.14)   5:27.62 (1:14.95)   6:28.62 (1:01.00)   7:36.53 (2:08.91)
 
 

Event 31  Women 100 SC Meter Freestyle             Team Standings/Event Results
 
Event 31  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkings, Kelly           20 MVN-33               1:00.21    1:07.56    9  
                  32.39     1:07.56 (35.17)                                        
  2 Ferretti, Laura           19 UCLA-33              1:07.92    1:08.56    7  
                  32.76     1:08.56 (35.80)                                        
  3 Palenica, Lisa            19 ARIZ-48              1:07.86    1:09.34    6  
                  32.78     1:09.34 (36.56)                                        
 
Event 31  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33              1:02.50    1:01.97    9  
                  30.10     1:01.97 (31.87)                                        
  2 Ballard, Gretchen         28 UCLA-33              1:04.26    1:04.76    7  
                  31.02     1:04.76 (33.74)                                        
  3 Cole, Jacqueline          26 LBG-33               1:11.00    1:06.06    6  
                  32.48     1:06.06 (33.58)                                        
  4 DeFelice, Heather         27 SDSM-01              1:05.75    1:06.10    5  
                  32.84     1:06.10 (33.26)                                        
  5 Granovsky, Natasha        25 NOVA-33              1:05.50    1:09.37    4  
                  33.01     1:09.37 (36.36)                                        
 
Event 31  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.33    4/1/2006 JANET MAYVILLE, CAN                          
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          31 NOVA-33              1:09.00    1:05.67    9  
                  32.00     1:05.67 (33.67)                                        
  2 Bode, Christy             30 MVN-33               1:08.89    1:06.86    7  
                  32.25     1:06.86 (34.61)                                        
  3 Deets, Krystal            30 ORCA-33              1:07.50    1:07.02    6  
                  32.60     1:07.02 (34.42)                                        
  4 Gofuku, Miwa              31 SBM-3                1:26.00    1:16.20    5  
                  36.44     1:16.20 (39.76)                                        
  5 Overstreet, Elizabeth     31 Unattached           1:35.00    1:25.96    4  
 
Event 31  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 IM-21                1:00.95    1:00.32    9  
                  29.61     1:00.32 (30.71)                                        
  2 Buys, Jen                 37 TYR-33               1:03.89    1:03.03    7  
                  30.26     1:03.03 (32.77)                                        
  3 Rendi, Jill               39 NOVA-33              1:15.11    1:15.66    6  
                  36.00     1:15.66 (39.66)                                        
 
Event 31  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01                57.60      59.02    9  
                  34.06       59.02 (24.96)                                        
  2 Major, Rebecca            43 ARIZ-48              1:05.52    1:05.60    7  
                  31.75     1:05.60 (33.85)                                        
  3 Dantzler, Amy             42 WH2O-33              1:06.50    1:06.22    6  
                  32.45     1:06.22 (33.77)                                        
  4 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              1:05.90    1:06.61    5  
                  33.13     1:06.61 (33.48)                                        
  5 Rudolf, Linda             43 SDSM-01              1:06.42    1:09.99    4  
                  33.94     1:09.99 (36.05)                                        
  6 Schreiner, Laura          41 OJAI-33              1:20.00    1:17.95    3  
                  36.38     1:17.95 (41.57)                                        
  7 Nielson, Kirsten          42 LBG-33               1:15.00    1:19.61    2  
                  37.32     1:19.61 (42.29)                                        
  8 Vint, Maria               40 LAPS-33              1:35.00    1:21.90    1  
                  38.91     1:21.90 (42.99)                                        
  9 Doherty, Ann Marie        41 Unattached           1:37.99    1:41.11  
                  46.83     1:41.11 (54.28)                                        
 10 Ozun, Toni                42 LVM-33               2:10.00    1:59.57  
                  56.05   1:59.57 (1:03.52)                                        
 11 Borzone, Susanne          43 MVN-33               2:18.51    2:11.06  
                1:00.61   2:11.06 (1:10.45)                                        
 
Event 31  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.58   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        NATL: N 1:02.00  10/18/1998 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          46 NOVA-33              1:05.00    1:03.32    9  
                  31.14     1:03.32 (32.18)                                        
  2 Shannon, Heather          45 UCLA-33              1:09.31    1:05.14    7  
                  31.68     1:05.14 (33.46)                                        
  3 Granger, Traci            48 LAPS-33              1:10.00    1:05.49    6  
                  31.68     1:05.49 (33.81)                                        
  4 Saul-Zachau, Joanne       48 SPMA-33              1:14.00    1:14.39    5  
                  34.62     1:14.39 (39.77)                                        
  5 Powers, Patricia          49 LBG-33               1:19.53    1:18.58    4  
                  37.20     1:18.58 (41.38)                                        
  6 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              2:00.00    1:46.08    3  
                  52.73     1:46.08 (53.35)                                        
  7 Buck, Susan               47 LBG-33               2:05.00    1:54.73    2  
                  51.83   1:54.73 (1:02.90)                                        
 
Event 31  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       50 WCM-38               1:05.97    1:05.55    9  
                  31.99     1:05.55 (33.56)                                        
  2 Lambert, Heather          52 LBG-33               1:20.00    1:13.66    7  
                  35.42     1:13.66 (38.24)                                        
  3 Deschenes, Elizabeth      53 NOVA-33              1:16.05    1:21.22    6  
                  38.86     1:21.22 (42.36)                                        
  4 Emerich, Patti            53 HSAM-44              1:37.70    1:34.98    5  
                  47.39     1:34.98 (47.59)                                        
  5 Oakleaf, Ann              51 LBG-33               2:15.00    1:56.68    4  
                  52.58   1:56.68 (1:04.10)                                        
  6 Courtney, Betty           53 HSAM-44              2:00.00    2:02.05    3  
                  58.00   2:02.05 (1:04.05)                                        
 
Event 31  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.51   10/9/2005 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        NATL: N 1:07.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                1:04.00    1:02.55W   9  
                  30.26     1:02.55 (32.29)                                        
  2 Shoenberger, Linda        59 TAM-3                1:19.00    1:16.12    7  
                  37.03     1:16.12 (39.09)                                        
  3 Raboin, Deborah           55 CARL-44              1:29.50    1:25.39    6  
                  40.71     1:25.39 (44.68)                                        
  4 Jacobus, Anne             56 LBG-33               1:50.00    1:41.34    5  
                  47.61     1:41.34 (53.73)                                        
  5 Spatz, Barbara            58 LBG-33               1:40.00    1:42.74    4  
                  47.76     1:42.74 (54.98)                                        
 
Event 31  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.53   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:12.39   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              1:18.80    1:17.81    9  
                  37.38     1:17.81 (40.43)                                        
  2 Ridout, Nancy             64 TAM-3                1:23.00    1:21.66    7  
                  39.05     1:21.66 (42.61)                                        
  3 Montrella, Beverly        60 MVN-33               1:23.03    1:22.87    6  
                  40.00     1:22.87 (42.87)                                        
  4 DeVries, Marta            60 LVM-33               1:40.00    1:31.43    5  
                  44.42     1:31.43 (47.01)                                        
  5 Flaherty, Diane           61 HSAM-44              1:40.47    1:38.51    4  
                  47.68     1:38.51 (50.83)                                        
 
Event 31  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               66 SDSM-01              1:33.00    1:32.33    9  
                  43.69     1:32.33 (48.64)                                        
 
Event 31  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.45   5/16/2004 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         74 LBG-33               2:05.00    2:13.11    9  
                1:03.58   2:13.11 (1:09.53)                                        
 
Event 31  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:26.20  10/13/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               79 HSAM-44              2:11.88    2:12.09    9  
                1:02.15   2:12.09 (1:09.94)                                        
 
Event 31  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.64   11/8/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 1:49.64   11/8/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         85 MVN-33               2:15.54    2:10.73    9  
                1:03.74   2:10.73 (1:06.99)                                        
 
 

Event 32  Men 100 SC Meter Freestyle               Team Standings/Event Results
 
Event 32  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 51.67   12/2/2000 BEN CHRISTOFFEL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 SWM-33                 52.97      52.91    9  
                  24.95       52.91 (27.96)                                        
  2 Bixler, John              24 Unattached             55.93      59.45    7  
                  28.27       59.45 (31.18)                                        
  3 Meyer, Daniel             18 UCLA-33              1:04.79    1:02.75    6  
                  29.59     1:02.75 (33.16)                                        
  4 Kosienski, Christopher    22 LBG-33               1:30.00    1:21.45    5  
                  38.95     1:21.45 (42.50)                                        
 
Event 32  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amott, Mark               27 UCLA-33                56.22      57.36    9  
                  27.89       57.36 (29.47)                                        
  2 Harmon, Grady             28 MSCM-33                57.33      58.39    7  
                  27.54       58.39 (30.85)                                        
  3 Pronin, Yan               26 LVM-33               1:00.00      58.42    6  
                  28.65       58.42 (29.77)                                        
  4 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33               1:00.00    1:04.21    5  
                  30.76     1:04.21 (33.45)                                        
 
Event 32  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.37    7/8/2000 MIKE FIBBENS, GBR                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            30 NOVA-33                52.00      51.51    9  
                  24.62       51.51 (26.89)                                        
  2 Herlihy, Thomas           30 MVN-33                 54.34      56.89    7  
                  27.27       56.89 (29.62)                                        
  3 Young, Matthew            30 SDSM-01                58.00      57.17    6  
                  27.32       57.17 (29.85)                                        
  4 Pentland, Matthew         30 SDSM-01                57.95      57.81    5  
                  27.89       57.81 (29.92)                                        
  5 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33              1:05.00      59.09    4  
                  28.12       59.09 (30.97)                                        
  6 Joyce, Kevin              34 MVN-33                 59.31      59.46    3  
                  28.65       59.46 (30.81)                                        
  7 Wright, Brian             31 WH2O-33              1:00.00      59.94    2  
                  29.12       59.94 (30.82)                                        
  8 Davis, Adam               32 MSCM-33              1:04.13    1:01.00    1  
                  28.65     1:01.00 (32.35)                                        
  9 Giacobe, Drew             32 LBG-33               1:01.05    1:02.13  
                  30.15     1:02.13 (31.98)                                        
 10 Kolarev, Michael          34 MVN-33               1:05.51    1:03.51  
                  29.99     1:03.51 (33.52)                                        
 11 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33              1:10.00    1:04.08  
                  31.90     1:04.08 (32.18)                                        
 
Event 32  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 TYR-33                 52.90      55.15    9  
                  25.94       55.15 (29.21)                                        
  2 Fernandez, Dickie         35 NOVA-33                55.26      55.33    7  
                  26.89       55.33 (28.44)                                        
  3 Bishop, Jon               35 SBM-3                  57.60      58.35    6  
                  27.94       58.35 (30.41)                                        
  4 Sule, Zoltan              35 SBM-3                  58.00      58.78    5  
                  28.43       58.78 (30.35)                                        
  5 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                59.70      59.69    4  
                  28.24       59.69 (31.45)                                        
  6 McKenna, Joel             36 WH2O-33              1:00.96    1:00.61    3  
                  29.44     1:00.61 (31.17)                                        
  7 Smith, Roland             38 SBM-3                  59.23    1:01.38    2  
                  30.14     1:01.38 (31.24)                                        
  8 Schuber, Bradley          37 SDSM-01              1:04.46    1:02.36    1  
                  31.25     1:02.36 (31.11)                                        
  9 Kienitz, Michael          36 LBG-33               1:02.50    1:03.99  
                  30.32     1:03.99 (33.67)                                        
 10 Greene, Ray               37 NOVA-33              1:10.00    1:06.28  
                  32.31     1:06.28 (33.97)                                        
 11 Dillon, Matt              37 LBG-33               1:08.55    1:09.27  
                  33.70     1:09.27 (35.57)                                        
 12 Ellett, Trey              36 WH2O-33              1:25.00    1:10.14  
                  32.96     1:10.14 (37.18)                                        
 13 Raphael, Daniel           35 NOVA-33              1:20.00    1:14.09  
                  36.61     1:14.09 (37.48)                                        
 14 Tapper, Christopher       39 LBG-33               1:50.00    1:23.36  
                  39.61     1:23.36 (43.75)                                        
 
Event 32  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.07      2/2004 DELGADO/DITZEL, B/G                          
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodrigues, Gerry          44 UCLA-33                56.22      56.17    9  
                  27.80       56.17 (28.37)                                        
  2 Millar, Simon             40 UCLA-33                58.55    1:00.01    7  
                  29.11     1:00.01 (30.90)                                        
  3 Riddle, James             44 NOVA-33              1:04.00    1:00.59    6  
                  29.82     1:00.59 (30.77)                                        
  4 Engelhart, Chris          44 MESA-33              1:00.93    1:01.10    5  
                  29.48     1:01.10 (31.62)                                        
  5 Eckman, Cameron           40 NOVA-33              1:00.77    1:01.24    4  
                  29.45     1:01.24 (31.79)                                        
  6 Murdoch, Kurt             40 LBG-33               1:05.00    1:02.27    3  
                  30.52     1:02.27 (31.75)                                        
  7 Weissman, Kevin           44 MVN-33               1:04.00    1:02.56    2  
                  30.65     1:02.56 (31.91)                                        
  8 Greeson, Patrick          43 HSAM-44              1:06.00    1:05.75    1  
                  31.48     1:05.75 (34.27)                                        
  9 Bird, David               43 SOBA-33              1:05.00    1:07.37  
                  32.65     1:07.37 (34.72)                                        
 10 Monaghan, Brendan         40 MSCM-33              1:09.77    1:09.72  
                  31.93     1:09.72 (37.79)                                        
 11 Reis, Raul                42 LBG-33               1:29.00    1:12.93  
                  34.79     1:12.93 (38.14)                                        
 12 Dodd, Patrick             42 UCLA-33              1:13.35    1:13.18  
                  35.96     1:13.18 (37.22)                                        
 13 Purcell, Sean             42 HSAM-44              1:13.66    1:16.94  
                  37.82     1:16.94 (39.12)                                        
 14 Le Roy, Daniel            41 WH2O-33              1:51.00    1:18.32  
                  37.81     1:18.32 (40.51)                                        
 15 Johnson, Greg             42 SOBA-33              1:12.00    1:19.55  
                  38.21     1:19.55 (41.34)                                        
 16 Everett, Douglas          42 ARIZ-48              1:20.00    1:23.72  
                  41.25     1:23.72 (42.47)                                        
 17 Johnson, Robert           43 NOVA-33              1:25.00    1:28.32  
                  41.16     1:28.32 (47.16)                                        
 
Event 32  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 53.04   4/29/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
        NATL: N 54.34   12/7/2003 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              49 NOVA-33                57.00      58.26    9  
                  28.46       58.26 (29.80)                                        
  2 Deloney, Wayne            46 MVN-33               1:01.00      58.82    7  
                  27.54       58.82 (31.28)                                        
  3 Boswell, James            46 SDSM-01              1:01.50    1:00.49    6  
                  29.19     1:00.49 (31.30)                                        
  4 Albright, Phil            46 MVN-33               1:03.60    1:03.51    5  
                  30.63     1:03.51 (32.88)                                        
  5 Pottie, Greg              45 UCLA-33              1:05.00    1:04.13    4  
                  30.35     1:04.13 (33.78)                                        
  6 Zamora, Anthony           45 Unattached           1:04.00    1:04.15    3  
                  31.10     1:04.15 (33.05)                                        
  7 Borzone, Ray              47 MVN-33               1:05.00    1:05.11    2  
                  30.60     1:05.11 (34.51)                                        
  8 Beza, Ion                 48 SDSM-01              1:02.84    1:07.10    1  
                  32.59     1:07.10 (34.51)                                        
  9 Mader, Doug               47 MVN-33               1:08.00    1:07.73  
                  31.88     1:07.73 (35.85)                                        
 10 Salvino, John             48 MVN-33               1:09.08    1:09.18  
                  32.97     1:09.18 (36.21)                                        
 11 Kliger, David             46 Unattached           1:14.11    1:10.24  
                  32.51     1:10.24 (37.73)                                        
 12 Jackson, Steve            46 MESA-33              1:20.96    1:16.96  
                  36.08     1:16.96 (40.88)                                        
 13 Derbyshire, Don           48 LBG-33               1:50.00    1:48.51  
                  45.55   1:48.51 (1:02.96)                                        
 
Event 32  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            51 Unattached             59.50      59.72    9  
                  28.57       59.72 (31.15)                                        
  2 Hauty, Chris              50 UCLA-33                58.55    1:00.41    7  
                  29.81     1:00.41 (30.60)                                        
  3 Sprosty, Dale             53 Unattached           1:07.45    1:03.73    6  
                  29.81     1:03.73 (33.92)                                        
  4 Risley, Martin            52 SOBA-33              1:10.00    1:09.83    5  
                  34.17     1:09.83 (35.66)                                        
  5 Corsi, Jerr               51 LBG-33               1:12.00    1:13.25    4  
                  36.38     1:13.25 (36.87)                                        
  6 Adams, Lionel             50 Unattached           1:33.00    1:14.87    3  
                  36.25     1:14.87 (38.62)                                        
  7 Amber, Gregg              50 NOVA-33              1:14.00    1:15.49    2  
                  37.09     1:15.49 (38.40)                                        
  8 Carbuto, Michael          53 LBG-33               2:00.00    1:39.74    1  
                  45.80     1:39.74 (53.94)                                        
  9 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    1:53.72  
 
Event 32  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 56.51   12/9/2001 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             57 MVN-33               1:03.50    1:01.16    9  
                  29.08     1:01.16 (32.08)                                        
  2 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33              1:03.86    1:02.16    7  
                  30.04     1:02.16 (32.12)                                        
  3 Bowers, George            58 UCLA-33              1:04.00    1:03.88    6  
                  30.82     1:03.88 (33.06)                                        
  4 Longworth, Mark           55 MVN-33               1:07.54    1:04.42    5  
                  31.23     1:04.42 (33.19)                                        
  5 Bailey, Hop               59 ARIZ-48              1:09.00    1:10.07    4  
                  34.22     1:10.07 (35.85)                                        
  6 Stratte-McClure, Joel     58 WH2O-33              1:14.00    1:10.53    3  
                  33.17     1:10.53 (37.36)                                        
  7 Greenberg, Henry          58 NOVA-33              1:11.00    1:13.14    2  
                  36.09     1:13.14 (37.05)                                        
  8 Menzies, Bruce            57 HSAM-44              1:25.00    1:17.99    1  
                  37.52     1:17.99 (40.47)                                        
 
Event 32  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 59.90  10/10/2004 DAVID QUIGGIN, USA                           
        NATL: N 59.90  10/10/2004 DAVID QUIGGIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            61 CMS-32                 58.00      57.22W   9  
                  26.79       57.22 (30.43)                                        
  2 Burns, Richard            63 TAM-3                1:04.50    1:03.28    7  
                  30.61     1:03.28 (32.67)                                        
  3 Anderson, Eric            62 SOBA-33              1:06.00    1:06.97    6  
                  31.80     1:06.97 (35.17)                                        
  4 Colonnese, Michael        62 MVN-33               1:23.00    1:18.73    5  
                  38.58     1:18.73 (40.15)                                        
 
Event 32  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             69 SBM-3                1:08.00    1:03.87    9  
                  30.44     1:03.87 (33.43)                                        
  2 Williams, Frank           66 SDSM-01              1:11.00    1:09.18    7  
                  33.23     1:09.18 (35.95)                                        
  3 Clyne, James              65 MVN-33               1:30.00    1:20.03    6  
                  36.46     1:20.03 (43.57)                                        
  4 Stewart, Jim              65 MSAM-33              1:19.00    1:21.74    5  
                  38.93     1:21.74 (42.81)                                        
 
Event 32  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
        NATL: N 1:06.26  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Willhelm           72 LVM-33               1:15.00    1:16.96    9  
                  37.04     1:16.96 (39.92)                                        
  2 Schofield, Steven         74 SWM-33               1:58.00    1:57.93    7  
                  57.37   1:57.93 (1:00.56)                                        
  3 McMeekin, Robert          72 SCMC-33              1:59.44    2:03.16    6  
                  55.51   2:03.16 (1:07.65)                                        
 
Event 32  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.71   6/18/2006 SHINGO YAMAMOTO, JPN                       
        NATL: N 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             75 MVN-33               1:38.00    1:41.33    9  
 
Event 32  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:20.65  12/12/1993 WOODROW BOWERSOCK                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01              1:24.29    1:27.60    9  
                  42.26     1:27.60 (45.34)                                        
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01              1:33.00    1:32.06    7  
                  43.79     1:32.06 (48.27)                                        
  3 Arth, Lee                 81 SDSM-01              1:44.70    1:52.12    6  
                  52.74     1:52.12 (59.38)                                        
 


Event 33  Women 200 SC Meter Breaststroke          Team Standings/Event Results
 
Event 33  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              18 MVN-33               2:53.82    2:49.46    9  
                  38.98     1:21.97 (42.99)     2:05.90 (43.93)     2:49.46 (43.56)
  2 Leeming, Lindsey          22 LVM-33               3:12.54    2:50.27    7  
                  39.18     1:21.82 (42.64)     2:05.48 (43.66)     2:50.27 (44.79)
 
Event 33  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burch, Katie              29 SBM-3                3:18.54    3:16.10    9  
                  45.73     1:35.43 (49.70)     2:25.89 (50.46)     3:16.10 (50.21)
  2 So, Charissa              29 UCI-33               3:19.00    3:16.42    7  
                  45.12     1:35.25 (50.13)     2:25.94 (50.69)     3:16.42 (50.48)
 
Event 33  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha          32 SDSM-01              3:00.10    2:57.10    9  
                  41.03     1:25.80 (44.77)     2:11.43 (45.63)     2:57.10 (45.67)
  2 Overstreet, Elizabeth     31 Unattached           3:48.00    3:54.69    7  
                  52.38   1:53.72 (1:01.34)   2:55.45 (1:01.73)     3:54.69 (59.24)
 
Event 33  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakamatsu, Judith         39 UCLA-33              3:36.00    3:38.00    9  
                  51.16     1:46.84 (55.68)     2:43.25 (56.41)     3:38.00 (54.75)
 
Event 33  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:39.10  10/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33               3:13.00    3:09.46    9  
                  44.15     1:32.35 (48.20)     2:20.88 (48.53)     3:09.46 (48.58)
  2 Lovell, Surrena           40 HSAM-44              3:13.86    3:16.90    7  
                  44.94     1:34.76 (49.82)     2:25.51 (50.75)     3:16.90 (51.39)
  3 O'Rourke, Therese         44 CARL-44              3:35.00    3:32.92    6  
                  48.36     1:42.79 (54.43)     2:38.45 (55.66)     3:32.92 (54.47)
  4 Labelle, Laura            42 MSCM-33              3:40.75    3:34.12    5  
                  49.03     1:43.53 (54.50)     2:38.33 (54.80)     3:34.12 (55.79)
  5 Rock, Colleen             42 LAPS-33              3:40.00    3:47.88    4  
                  53.32     1:50.54 (57.22)     2:50.34 (59.80)     3:47.88 (57.54)
  6 Hull, Mary                42 SWM-33               3:51.26    3:58.50    3  
                  52.73   1:53.91 (1:01.18)   2:57.03 (1:03.12)   3:58.50 (1:01.47)
  7 Davids, Kathleen          42 SOBA-33              4:19.08    4:05.66    2  
                  57.09   1:59.28 (1:02.19)   3:02.79 (1:03.51)   4:05.66 (1:02.87)
  8 George, Patty             44 MVN-33               4:45.00    4:09.30    1  
                  58.16   2:02.34 (1:04.18)   3:07.44 (1:05.10)   4:09.30 (1:01.86)
 
Event 33  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.38   6/28/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:54.05  12/15/2002 COLETTE CRABBE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             49 SCAQ-33              2:59.00    3:01.52    9  
                  41.78     1:27.84 (46.06)     2:14.38 (46.54)     3:01.52 (47.14)
  2 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48              3:21.00    3:24.45    7  
                  48.04     1:39.96 (51.92)     2:32.90 (52.94)     3:24.45 (51.55)
  3 Barnett, Annette          46 LBG-33               3:50.63    3:53.50    6  
                  54.11     1:52.99 (58.88)   2:54.21 (1:01.22)     3:53.50 (59.29)
 
Event 33  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.49  10/12/2003 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: N 2:59.48  12/15/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           53 WH2O-33              3:37.18    3:32.48    9  
                  48.89     1:42.66 (53.77)     2:37.11 (54.45)     3:32.48 (55.37)
  2 Mitchell, Alison          52 MVN-33               3:45.53    3:47.68    7  
                  53.02     1:50.89 (57.87)     2:49.56 (58.67)     3:47.68 (58.12)
 
Event 33  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.41   4/22/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
        NATL: N 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           55 UCLA-33              4:00.00    3:48.48    9  
                  55.00     1:54.08 (59.08)     2:52.86 (58.78)     3:48.48 (55.62)
  2 Granovsky, Lora           56 NOVA-33              3:49.20    3:49.34    7  
                  51.87     1:51.30 (59.43)     2:50.80 (59.50)     3:49.34 (58.54)
  3 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01              4:10.00    4:07.68    6  
                  58.26   2:01.46 (1:03.20)   3:05.08 (1:03.62)   4:07.68 (1:02.60)
 
Event 33  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            68 SDSM-01              3:43.14    3:41.13    9  
                  52.17     1:48.17 (56.00)     2:45.61 (57.44)     3:41.13 (55.52)
  2 Glenn, Sylvia             69 OJAI-33              4:58.10    4:52.45    7  
                1:06.53   2:25.19 (1:18.66)   3:42.39 (1:17.20)   4:52.45 (1:10.06)
  3 Winkler, Renate           68 UCLA-33              4:58.73    5:07.21    6  
                1:13.32   2:35.79 (1:22.47)   3:52.20 (1:16.41)   5:07.21 (1:15.01)
 
Event 33  Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:54.55   5/16/2004 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:23.44   12/2/2001 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 MVN-33               5:30.00    4:51.66    9  
                1:03.68   2:20.53 (1:16.85)   3:39.95 (1:19.42)   4:51.66 (1:11.71)
 
 

Event 34  Men 200 SC Meter Breaststroke            Team Standings/Event Results
 
Event 34  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Thomas              19 UCLA-33              2:53.00    2:51.07    9  
                  39.84     1:23.29 (43.45)     2:06.96 (43.67)     2:51.07 (44.11)
 
Event 34  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.21   9/17/2006 FABIO DA SILVA, BRA                        
        NATL: N 2:20.30   8/24/2003 AUDY OKTAVIAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              2:38.00    2:31.69    9  
                  34.66     1:12.83 (38.17)     1:52.25 (39.42)     2:31.69 (39.44)
  2 Schmidt, Matt             27 MESA-33              3:09.80    3:11.55    7  
                  43.81     1:31.72 (47.91)     2:21.69 (49.97)     3:11.55 (49.86)
 
Event 34  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West, Steve               34 NOVA-33              2:30.00    2:26.95    9  
                  32.95     1:10.14 (37.19)     1:48.44 (38.30)     2:26.95 (38.51)
  2 Kolarev, Michael          34 MVN-33               2:59.51    2:51.51    7  
                  39.05     1:22.96 (43.91)     2:08.06 (45.10)     2:51.51 (43.45)
  3 Liu, Jeff                 32 LBG-33               3:01.99    2:56.17    6  
                  39.08     1:22.94 (43.86)     2:08.75 (45.81)     2:56.17 (47.42)
  4 Ahmadi, Magid             34 NOVA-33              2:48.50    2:57.36    5  
                  38.38     1:23.10 (44.72)     2:10.13 (47.03)     2:57.36 (47.23)
 
Event 34  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               38 LVM-33               2:33.10    2:31.93    9  
                  34.78     1:13.08 (38.30)     1:52.59 (39.51)     2:31.93 (39.34)
  2 Saxton, Carl              37 IM-21                2:55.00    2:47.72    7  
                  38.73     1:21.11 (42.38)     2:04.50 (43.39)     2:47.72 (43.22)
  3 Zacharda, Chris           35 LBG-33               2:45.67    2:51.45    6  
                  38.50     1:21.77 (43.27)     2:06.20 (44.43)     2:51.45 (45.25)
  4 Jones, Kenton             39 SDSM-01              2:50.12    2:52.38    5  
                  10.44   1:24.55 (1:14.11)     2:09.10 (44.55)     2:52.38 (43.28)
  5 Borton, Dan               38 ROSE-33              3:14.27    3:05.52    4  
                  41.63     1:28.82 (47.19)     2:16.84 (48.02)     3:05.52 (48.68)
  6 Larsen, Peder             36 LBG-33               3:10.00    3:19.84    3  
                  43.77     1:34.23 (50.46)     2:26.84 (52.61)     3:19.84 (53.00)
  7 Tapper, Christopher       39 LBG-33               3:45.00    3:44.68    2  
                  54.21     1:51.42 (57.21)     2:48.61 (57.19)     3:44.68 (56.07)
 
Event 34  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER, USA                           
        NATL: N 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Kurtis             42 VCM-33               2:49.64    2:46.04    9  
                  38.65     1:20.87 (42.22)     2:03.15 (42.28)     2:46.04 (42.89)
  2 Young, Chad               42 UCLA-33              3:05.00    2:56.05    7  
                  39.01     1:23.52 (44.51)     2:09.98 (46.46)     2:56.05 (46.07)
  3 Harden, Jimmy             43 SDSM-01              3:05.00    2:56.94    6  
                  41.64     1:25.34 (43.70)     2:11.28 (45.94)     2:56.94 (45.66)
  4 Murdoch, Kurt             40 LBG-33               2:50.00    2:59.01    5  
                  41.55     1:26.94 (45.39)     2:13.12 (46.18)     2:59.01 (45.89)
  5 Hecker, Dennis            43 LVM-33               3:20.16    3:17.96    4  
                  44.64     1:34.98 (50.34)     2:26.72 (51.74)     3:17.96 (51.24)
  6 Werner, John              43 LBG-33               3:30.00    3:31.24    3  
                  47.20     1:41.64 (54.44)     2:37.73 (56.09)     3:31.24 (53.51)
  7 Panero, Rik               42 LBG-33               4:00.00    4:27.53    2  
                1:03.48   2:10.67 (1:07.19)   3:20.24 (1:09.57)   4:27.53 (1:07.29)
  8 Grubb, Eric               42 LBG-33               4:00.00    4:30.78    1  
                  58.64   2:06.05 (1:07.41)   3:19.33 (1:13.28)   4:30.78 (1:11.45)
 
Event 34  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY, USA                         
        NATL: N 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ronald           49 HSAM-44              2:46.00    2:39.72    9  
                  36.71     1:17.79 (41.08)     1:58.84 (41.05)     2:39.72 (40.88)
  2 Morales, John             48 SRM-PC               2:50.10    2:50.60    7  
                  39.07     1:22.24 (43.17)     2:05.92 (43.68)     2:50.60 (44.68)
  3 Thiessen, Doug            45 UCI-33               2:58.00    2:56.27    6  
                  38.57     1:21.85 (43.28)     2:08.55 (46.70)     2:56.27 (47.72)
  4 Pottie, Greg              45 UCLA-33              3:05.00    3:02.25    5  
                  42.07     1:28.49 (46.42)     2:15.89 (47.40)     3:02.25 (46.36)
  5 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33               3:45.00    3:49.34    4  
                  56.20     1:55.13 (58.93)     2:53.34 (58.21)     3:49.34 (56.00)
 
Event 34  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.71   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              2:34.50    2:37.80    9  
                  35.25     1:15.00 (39.75)     1:55.88 (40.88)     2:37.80 (41.92)
  2 Adams, Daniel             50 WH2O-33              2:58.88    3:01.12    7  
                  42.31     1:27.69 (45.38)     2:14.11 (46.42)     3:01.12 (47.01)
  3 Dauser, John              50 NOVA-33              3:08.90    3:10.18    6  
                  44.00     1:32.18 (48.18)     2:20.77 (48.59)     3:10.18 (49.41)
  4 McCartin, Mark            52 NOVA-33              3:20.00    3:21.00    5  
                  45.31     1:36.01 (50.70)     2:29.62 (53.61)     3:21.00 (51.38)
  5 Trowbridge, Val           52 MVN-33               3:30.00    3:33.35    4  
                  46.74     1:41.77 (55.03)     2:39.46 (57.69)     3:33.35 (53.89)
  6 Amber, Gregg              50 NOVA-33              3:30.00    3:41.33    3  
                  50.95     1:48.21 (57.26)     2:47.56 (59.35)     3:41.33 (53.77)
  7 Parnes, Barton            50 LBG-33               3:45.00    3:50.07    2  
                  51.59     1:50.27 (58.68)   2:50.73 (1:00.46)     3:50.07 (59.34)
  8 Roman-Riefkohl, Raul      50 PHO-48                    NT    5:03.20    1  
                1:06.45   2:23.83 (1:17.38)   3:44.05 (1:20.22)   5:03.20 (1:19.15)
 
Event 34  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              57 VCM-33               3:01.74    2:53.80    9  
                  38.56     1:23.10 (44.54)     2:08.98 (45.88)     2:53.80 (44.82)
 
Event 34  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:46.63   5/20/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:53.12  12/13/1998 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-33               2:45.00    2:45.98W   9  
                  37.60     1:19.16 (41.56)     2:02.15 (42.99)     2:45.98 (43.83)
  2 Frost, Kenneth            62 TAM-3                2:58.50    3:02.40    7  
                  43.28     1:30.07 (46.79)     2:16.59 (46.52)     3:02.40 (45.81)
  3 Neyenhuis, Dan            62 NOVA-33              3:45.00    3:42.59    6  
                  52.96     1:50.52 (57.56)     2:48.77 (58.25)     3:42.59 (53.82)
 
Event 34  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.55   5/22/2005 YOSHIAKI AOKI, JPN                         
        NATL: N 3:08.98  11/23/2002 BOB PATTEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01              3:00.00    3:00.13N   9  
                  40.13     1:25.73 (45.60)     2:12.59 (46.86)     3:00.13 (47.54)
 
Event 34  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:08.60   1/14/2006 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01              3:35.00    3:40.67    9  
                  49.90     1:47.33 (57.43)     2:46.32 (58.99)     3:40.67 (54.35)
  2 Stupfel, Norman           74 WCM-38               3:45.50    3:48.53    7  
                  50.59     1:48.98 (58.39)   2:49.12 (1:00.14)     3:48.53 (59.41)
  3 Mitchell, Tom             73 SDSM-01              3:57.51    4:02.42    6  
                  53.68   1:56.81 (1:03.13)   3:00.29 (1:03.48)   4:02.42 (1:02.13)
 
 

Event 35  Women 50 SC Meter Backstroke             Team Standings/Event Results
 
Event 35  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33                34.00      31.29    9  
  2 Umezawa, Emi              24 SBM-3                  37.20      34.85    7  
 
Event 35  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.20   2/26/2006 AKIKO MIZUMOTO, JPN                          
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         27 SDSM-01                36.20      34.02    9  
  2 Cole, Jacqueline          26 LBG-33                 35.00      36.64    7  
  3 Choy, Meredith            26 NOVA-33                35.20      37.33    6  
 
Event 35  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.44   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 ORCA-33                39.75      39.88    9  
  2 Wolcott, Dana             33 LBG-33                 54.02      53.74    7  
 
Event 35  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33                44.19      40.62    9  
  2 Archer, Renee             35 ROSE-33                59.06    1:11.04    7  
 
Event 35  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 30.98  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     44 SDSM-01                30.97      31.88    9  
  2 Rudolf, Linda             43 SDSM-01                36.12      35.79    7  
  3 Major, Rebecca            43 ARIZ-48                36.00      36.09    6  
  4 Kelley, Colleen           40 ARIZ-48                37.50      36.97    5  
  5 Nielson, Kirsten          42 LBG-33                 44.00      43.56    4  
  6 O'Rourke, Therese         44 CARL-44                35.00      43.74    3  
  7 Shore, Susan              44 MSCM-33                43.59      44.37    2  
  8 Hull, Mary                42 SWM-33                 49.21      51.16    1  
  9 Doherty, Ann Marie        41 Unattached             53.00      53.84  
 10 George, Patty             44 MVN-33               1:15.00      58.06  
 11 Borzone, Susanne          43 MVN-33               1:08.98    1:02.56  
 12 Ozun, Toni                42 LVM-33               1:00.00    1:03.58  
 
Event 35  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.39  10/13/1996 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.65   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sheron          47 UCLA-33              1:05.00    1:07.17    9  
 
Event 35  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL, USA                         
        NATL: N 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33                40.00      37.73    9  
  2 James, Katy               51 ARIZ-48                40.00      38.10    7  
  3 Hayes, Patricia           53 LBG-33                 48.00      45.02    6  
  4 Courtney, Betty           53 HSAM-44              1:00.00      55.10    5  
  5 Oakleaf, Ann              51 LBG-33               1:30.00    1:04.31    4  
 
Event 35  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.00  10/29/2004 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: N 36.07  11/24/2001 B BARNETT-SALLEE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                55 TAM-3                  35.00      33.24W   9  
  2 Serianni, Vicki           55 UCLA-33                39.02      37.82    7  
  3 Spatz, Barbara            58 LBG-33               1:06.00    1:01.00    6  
 
Event 35  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.23   6/19/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 42.58   10/8/1995 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         74 LBG-33               1:00.00    1:06.29    9  
 
Event 35  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Nancy               79 HSAM-44              1:18.15    1:14.93    9  
 
 

Event 36  Men 50 SC Meter Backstroke               Team Standings/Event Results
 
Event 36  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bixler, John              24 Unattached             30.60      31.23    9  
  2 Meyer, Daniel             18 UCLA-33                34.32      33.73    7  
 
Event 36  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: N 26.00  12/10/1995 MICHAEL KANNER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             25 LVM-33                 28.90      27.85    9  
  2 Schmidt, Matt             27 MESA-33                38.36      36.96    7  
  3 Clark, Kevin              28 LBG-33               1:00.00      41.76    6  
 
Event 36  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matthew         30 SDSM-01                29.45      29.51    9  
  2 Wright, Brian             31 WH2O-33                33.00      31.68    7  
  3 Kremers, Brian            33 LBG-33                 32.44      32.00    6  
  4 Giacobe, Drew             32 LBG-33                 34.55      33.41    5  
  5 Kolarev, Michael          34 MVN-33                 35.51      35.14    4  
  6 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33                40.00      37.12    3  
 
Event 36  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 26.84   3/23/1996 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rick            39 VSC-33                 29.79      29.07    9  
  2 Reed, Scott               36 SBM-3                  28.99      29.23    7  
  3 Saldana, Rich             36 LBG-33                 33.00      32.24    6  
  4 McKenna, Joel             36 WH2O-33                33.28      32.69    5  
  5 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33                33.69      33.96    4  
  6 Larsen, Peder             36 LBG-33                 38.00      36.27    3  
  7 Kienitz, Michael          36 LBG-33                 36.00      36.41    2  
  8 Tapper, Christopher       39 LBG-33               1:00.00      51.65    1  
 
Event 36  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        NATL: N 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             41 VCM-33                 29.50      29.31    9  
  2 Murdoch, Kurt             40 LBG-33                 34.00      30.81    7  
  3 Collins, Michael          40 NOVA-33                36.00      34.01    6  
  4 Kondo, Ken                41 MVN-33                 34.18      34.11    5  
  5 Weissman, Kevin           44 MVN-33                 35.00      35.06    4  
  6 Monaghan, Brendan         40 MSCM-33                41.13      41.83    3  
  7 Dodd, Patrick             42 UCLA-33                43.74      47.07    2  
  8 Johnson, Robert           43 NOVA-33                55.00      57.93    1  
 
Event 36  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.58   2/11/2006 CRAIG NORREY, SUI                            
        NATL: N 28.40   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            46 MVN-33                 30.50      31.51    9  
  2 Benner, Tord              47 NOVA-33                32.50      32.12    7  
  3 Boswell, James            46 SDSM-01                33.00      32.87    6  
  4 Borzone, Ray              47 MVN-33                 35.00      35.25    5  
  5 Albright, Phil            46 MVN-33                 38.00      37.24    4  
  6 Jackson, Steve            46 MESA-33                42.21      41.20    3  
  7 Shaughnessy, Jim          46 LBG-33                 41.00      42.05    2  
  8 Bahamon, Luis             45 WH2O-33                50.00      42.63    1  
  9 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                 45.00      43.83  
 10 Goldstein, Darren         45 LBG-33                 48.00      55.07  
 11 Derbyshire, Don           48 LBG-33               1:00.68      55.16  
 
Event 36  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.96    3/6/2004 V.GALAVTINE, RUS                             
        NATL: N 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            52 RGSC-NM                31.00      30.64    9  
  2 Croshier, Mark            51 SDSM-01                32.70      32.06    7  
  3 McCartin, Mark            52 NOVA-33                38.00      35.41    6  
  4 Soles, Micahel            50 Unattached             45.00      39.96    5  
  5 Reichle, Luke             50 MSCM-33                42.98      42.10    4  
  6 Parnes, Barton            50 LBG-33                 50.00      47.39    3  
  7 Carbuto, Michael          53 LBG-33               1:00.00    1:00.21    2  
 
Event 36  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           56 UCLA-33                33.09      32.45    9  
  2 Kiddie, John              57 SBM-3                  34.86      33.66    7  
  3 Campbell, John            59 MVN-33                 38.00      37.88    6  
 
Event 36  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH, USA                          
        NATL: N 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            63 TAM-3                  34.00      33.43    9  
  2 Szuch, David              63 HSAM-44                44.01      46.51    7  
 
Event 36  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.84   9/17/2006 LUIZ FIGUEIREDO, BRA                         
        NATL: N 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            66 SAM-33                 43.00      40.74    9  
  2 Stewart, Jim              65 MSAM-33                42.00      44.90    7  
 
Event 36  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached             45.00      44.37    9  
  2 Schofield, Steven         74 SWM-33               1:20.00    1:15.91    7  
 
Event 36  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.47   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 38.38   9/26/1999 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-3                 43.00      43.14    9  
  2 Graef, Rudolf             75 MVN-33                 45.00      50.60    7  
 
Event 36  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 42.16   3/20/2004 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01                44.10      44.44    9  
  2 Schmidt, Jurgen           83 SDSM-01                52.00      52.52    7  
 
Event 36  Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.80   4/15/2001 GORO KOBAYASHI, JPN                          
        NATL: N 47.34  10/13/2002 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haver, Tom                88 SDSM-01                54.28      59.13    9  
 
 

Event 37  Women 100 SC Meter IM                    Team Standings/Event Results
 
Event 37  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroeger, Lindsey          24 MESA-33              1:07.00    1:10.41    9  
                  32.67     1:10.41 (37.74)                                        
  2 Umezawa, Emi              24 SBM-3                1:19.50    1:14.20    7  
                  34.39     1:14.20 (39.81)                                        
  3 Leeming, Lindsey          22 LVM-33               1:19.99    1:14.27    6  
                  35.30     1:14.27 (38.97)                                        
  4 Palenica, Lisa            19 ARIZ-48              1:22.63    1:24.42    5  
  5 Cordua, Elspeth           19 HSAM-44              1:45.00    1:29.91    4  
                  41.91     1:29.91 (48.00)                                        
 
Event 37  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Erin            25 MESA-33              1:08.50    1:09.68    9  
                  32.88     1:09.68 (36.80)                                        
  2 DeFelice, Heather         27 SDSM-01              1:17.08    1:14.24    7  
                  36.00     1:14.24 (38.24)                                        
  3 Cole, Jacqueline          26 LBG-33               1:30.00    1:18.93    6  
                  37.64     1:18.93 (41.29)                                        
  4 Choy, Meredith            26 NOVA-33              1:21.00    1:20.81    5  
                  37.19     1:20.81 (43.62)                                        
  5 So, Charissa              29 UCI-33               1:22.89    1:24.14    4  
                  39.65     1:24.14 (44.49)                                        
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.44   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                        
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          31 NOVA-33              1:12.00    1:19.06    9  
                  37.04     1:19.06 (42.02)                                        
  2 Bode, Christy             30 MVN-33               1:24.19    1:20.97    7  
                  39.56     1:20.97 (41.41)                                        
  3 Wolcott, Dana             33 LBG-33               1:55.16    1:59.89    6  
                  59.21   1:59.89 (1:00.68)                                        
 
Event 37  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCM-33              1:27.49    1:25.43    9  
                  39.59     1:25.43 (45.84)                                        
  2 Archer, Renee             35 ROSE-33              2:27.31    2:41.49    7  
                1:14.98   2:41.49 (1:26.51)                                        
 
Event 37  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            43 MVN-33               1:19.50    1:18.30    9  
                  37.43     1:18.30 (40.87)                                        
  2 Jurey, Mary               40 Unattached           1:18.24    1:20.47    7  
                  38.02     1:20.47 (42.45)                                        
  3 Bachman, Kari             40 RGSC-NM              1:26.00    1:26.62    6  
                1:26.33      1:26.62 (0.29)                                        
  4 Shore, Susan              44 MSCM-33              1:28.13    1:28.32    5  
                  41.36     1:28.32 (46.96)                                        
  5 Labelle, Laura            42 MSCM-33              1:32.30    1:28.38    4  
                  43.12     1:28.38 (45.26)                                        
  6 O'Rourke, Therese         44 CARL-44              1:35.00    1:29.73    3  
                  42.09     1:29.73 (47.64)                                        
  7 Nielson, Kirsten          42 LBG-33               1:32.00    1:33.90    2  
                  43.94     1:33.90 (49.96)                                        
  8 Vint, Maria               40 LAPS-33              1:45.58    1:37.81    1  
                  48.96     1:37.81 (48.85)                                        
  9 Hull, Mary                42 SWM-33               1:45.09    1:46.93  
                  51.53     1:46.93 (55.40)                                        
 10 George, Patty             44 MVN-33               3:00.00    1:51.48  
                  55.40     1:51.48 (56.08)                                        
 11 Doherty, Ann Marie        41 Unattached           3:30.00    1:52.68  
                  52.73     1:52.68 (59.95)                                        
 
Event 37  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.28   5/22/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        NATL: N 1:11.82  10/19/1997 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Heather          45 UCLA-33              1:16.21    1:15.32    9  
                  35.66     1:15.32 (39.66)                                        
  2 Mullaney, Amy             46 ARIZ-48              1:27.00    1:26.62    7  
                  41.87     1:26.62 (44.75)                                        
  3 Saul-Zachau, Joanne       48 SPMA-33              1:31.00    1:30.43    6  
                  42.83     1:30.43 (47.60)                                        
  4 Aguilar, Nancy            45 UCLA-33              2:10.00    2:01.19    5  
                1:01.32     2:01.19 (59.87)                                        
  5 Arthur, Corby             48 SOBA-33              2:10.00    2:10.87    4  
                1:00.09   2:10.87 (1:10.78)                                        
 
Event 37  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       50 WCM-38               1:16.81    1:15.29    9  
                  35.38     1:15.29 (39.91)                                        
  2 Lambert, Heather          52 LBG-33               1:32.00    1:24.53    7  
                  38.18     1:24.53 (46.35)                                        
  3 Ciraulo, Christie         53 UCLA-33              1:30.00    1:24.67    6  
                  37.64     1:24.67 (47.03)                                        
  4 Mitchell, Alison          52 MVN-33               1:34.26    1:39.88    5  
                  47.08     1:39.88 (52.80)                                        
 
Event 37  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.48   11/3/2002 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:19.02   10/6/2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           57 SDSM-01              1:55.00    1:52.71    9  
                  55.68     1:52.71 (57.03)                                        
  2 Jacobus, Anne             56 LBG-33               2:00.00    1:55.00    7  
                  53.76   1:55.00 (1:01.24)                                        
 
Event 37  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:24.91    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              63 SDSM-01              1:33.80    1:31.19    9  
                  43.79     1:31.19 (47.40)                                        
  2 Montrella, Beverly        60 MVN-33               1:50.10    1:34.67    7  
                  45.75     1:34.67 (48.92)                                        
 
Event 37  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.95   6/26/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-33              1:55.93    1:58.34    9  
                  55.65   1:58.34 (1:02.69)                                        
 
 

Event 38  Men 100 SC Meter IM                      Team Standings/Event Results
 
Event 38  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Thomas              19 UCLA-33              1:13.33    1:14.01    9  
                  36.35     1:14.01 (37.66)                                        
  2 Meyer, Daniel             18 UCLA-33              1:13.06    1:14.86    7  
                  34.13     1:14.86 (40.73)                                        
 
Event 38  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WH2O-33              1:03.50    1:02.63    9  
                  29.34     1:02.63 (33.29)                                        
  2 Erickson, Ben             25 LVM-33               1:04.00    1:03.87    7  
                  29.50     1:03.87 (34.37)                                        
  3 Harmon, Grady             28 MSCM-33              1:10.08    1:07.92    6  
                  32.10     1:07.92 (35.82)                                        
  4 Clark, Kevin              28 LBG-33               2:00.00    1:30.17    5  
                  40.76     1:30.17 (49.41)                                        
 
Event 38  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.36   3/27/2004 ATTILA CZENE, HUN                            
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            30 NOVA-33              1:00.00    1:00.12    9  
                  27.42     1:00.12 (32.70)                                        
  2 Wright, Brian             31 WH2O-33              1:12.00    1:09.23    7  
                  31.18     1:09.23 (38.05)                                        
  3 Davis, Adam               32 MSCM-33              1:13.14    1:10.28    6  
                  32.51     1:10.28 (37.77)                                        
  4 Giacobe, Drew             32 LBG-33               1:10.18    1:12.42    5  
                  33.38     1:12.42 (39.04)                                        
  5 Kolarev, Michael          34 MVN-33               1:12.51    1:12.73    4  
                  34.64     1:12.73 (38.09)                                        
  6 Young, Matthew            30 SDSM-01              1:10.00    1:13.19    3  
                  34.18     1:13.19 (39.01)                                        
  7 DeAngelis, Rocky          33 WH2O-33              1:30.00    1:15.36    2  
                  35.78     1:15.36 (39.58)                                        
 
Event 38  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: N 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           35 NOVA-33              1:01.00      59.96    9  
                  27.00       59.96 (32.96)                                        
  2 Magee, Mark               38 LVM-33               1:03.07    1:02.79    7  
                  29.42     1:02.79 (33.37)                                        
  3 Hamilton, Rick            39 VSC-33               1:03.63    1:03.80    6  
                  28.86     1:03.80 (34.94)                                        
  4 Bishop, Jon               35 SBM-3                1:07.00    1:07.59    5  
                  31.04     1:07.59 (36.55)                                        
  5 Bixler, Kenneth           36 LBG-33               1:10.89    1:10.37    4  
                  34.96     1:10.37 (35.41)                                        
  6 Zacharda, Chris           35 LBG-33               1:11.10    1:11.53    3  
                  34.31     1:11.53 (37.22)                                        
  7 Borton, Dan               38 ROSE-33              1:13.22    1:11.66    2  
                  33.11     1:11.66 (38.55)                                        
  8 Saldana, Rich             36 LBG-33               1:20.00    1:11.69    1  
                  33.33     1:11.69 (38.36)                                        
  9 Mitchell, Jeff            37 SCMC-33              1:12.15    1:12.07  
                  31.61     1:12.07 (40.46)                                        
 10 Larsen, Peder             36 LBG-33               1:18.00    1:17.11  
                  36.40     1:17.11 (40.71)                                        
 11 Raphael, Daniel           35 NOVA-33              1:40.00    1:24.61  
 12 Tapper, Christopher       39 LBG-33               1:50.00    1:39.31  
                  48.79     1:39.31 (50.52)                                        
 
Event 38  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   59.57   1/26/2003 ROBERTO TARRICONE, ITA                     
        NATL: N 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickhoff, Randy           41 UCLA-33              1:06.57    1:07.08    9  
                  31.40     1:07.08 (35.68)                                        
  2 Murdoch, Kurt             40 LBG-33               1:06.00    1:08.99    7  
                  31.57     1:08.99 (37.42)                                        
  3 Engelhart, Chris          44 MESA-33              1:17.00    1:13.48    6  
                  33.77     1:13.48 (39.71)                                        
  4 Given, Mike               42 SDSM-01              1:15.00    1:15.32    5  
                  34.50     1:15.32 (40.82)                                        
  5 Collins, Michael          40 NOVA-33              1:00.09    1:15.52    4  
                  35.04     1:15.52 (40.48)                                        
  6 Kondo, Ken                41 MVN-33               1:30.00    1:17.39    3  
                  36.57     1:17.39 (40.82)                                        
  7 Bird, David               43 SOBA-33              1:21.00    1:19.55    2  
                  38.28     1:19.55 (41.27)                                        
  8 Greeson, Patrick          43 HSAM-44              1:30.00    1:22.53    1  
                  38.64     1:22.53 (43.89)                                        
  9 Hecker, Dennis            43 LVM-33               1:40.00    1:25.60  
                  43.84     1:25.60 (41.76)                                        
 10 Dodd, Patrick             42 UCLA-33              1:36.26    1:28.37  
                  41.44     1:28.37 (46.93)                                        
 11 Panero, Rik               42 LBG-33               2:00.00    1:56.21  
                  56.59     1:56.21 (59.62)                                        
 
Event 38  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 1:02.20   12/7/2003 GREGORY OXLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              49 NOVA-33              1:05.00    1:07.11    9  
                  30.49     1:07.11 (36.62)                                        
  2 Pottie, Greg              45 UCLA-33              1:10.00    1:13.07    7  
                  34.72     1:13.07 (38.35)                                        
  3 Thiessen, Doug            45 UCI-33               1:15.54    1:17.59    6  
                  36.36     1:17.59 (41.23)                                        
  4 Mader, Doug               47 MVN-33               1:30.06    1:26.27    5  
                  40.18     1:26.27 (46.09)                                        
  5 Jackson, Steve            46 MESA-33              1:33.37    1:29.42    4  
                  43.67     1:29.42 (45.75)                                        
 
Event 38  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.54   3/16/2002 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           50 HIMA-39              1:05.90    1:06.26    9  
                  33.13     1:06.26 (33.13)                                        
  2 Croshier, Mark            51 SDSM-01              1:12.58    1:07.41    7  
                  30.91     1:07.41 (36.50)                                        
  3 Djang, Philipp            52 RGSC-NM              1:10.00    1:07.99    6  
                  31.84     1:07.99 (36.15)                                        
  4 Blatt, Michael            51 Unattached           1:13.00    1:10.31    5  
                  34.68     1:10.31 (35.63)                                        
  5 Dauser, John              50 NOVA-33              1:24.20    1:21.26    4  
                  39.46     1:21.26 (41.80)                                        
  6 Corsi, Jerr               51 LBG-33               1:25.00    1:25.65    3  
                  39.30     1:25.65 (46.35)                                        
  7 Amber, Gregg              50 NOVA-33              1:34.00    1:33.97    2  
                  45.57     1:33.97 (48.40)                                        
  8 Blois, Scott              51 LBG-33               1:45.00    1:58.27    1  
                  55.30   1:58.27 (1:02.97)                                        
 -- Carbuto, Michael          53 LBG-33               2:30.00         DQ  
                1:07.36        DQ (1:06.86)                                        
 
Event 38  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90  10/28/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                       
        NATL: N 1:06.45  12/15/2002 DANIEL ROGACKI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              57 VCM-33               1:08.00    1:10.52    9  
                  33.38     1:10.52 (37.14)                                        
  2 Gruber, Glenn             57 MVN-33               1:15.00    1:12.01    7  
                  33.08     1:12.01 (38.93)                                        
  3 Longworth, Mark           55 MVN-33               1:18.15    1:17.19    6  
                  36.30     1:17.19 (40.89)                                        
  4 Kiddie, John              57 SBM-3                1:17.07    1:17.73    5  
                  35.72     1:17.73 (42.01)                                        
 
Event 38  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.39   12/7/2003 ROBERT SMITH, USA                          
        NATL: N 1:09.39   12/7/2003 ROBERT S SMITH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-33               1:08.00    1:09.18W   9  
                  32.78     1:09.18 (36.40)                                        
  2 Abrahams, Rich            61 CMS-32               1:12.00    1:09.72    7  
                  32.53     1:09.72 (37.19)                                        
  3 Burns, Richard            63 TAM-3                1:14.50    1:13.02    6  
                  33.35     1:13.02 (39.67)                                        
  4 Frost, Kenneth            62 TAM-3                1:18.00    1:19.10    5  
                  38.86     1:19.10 (40.24)                                        
  5 Szuch, David              63 HSAM-44              1:31.01    1:31.51    4  
                  42.95     1:31.51 (48.56)                                        
 
Event 38  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            65 SDSM-01              1:15.00    1:14.99    9  
                  33.92     1:14.99 (41.07)                                        
  2 Farrell, Jeff             69 SBM-3                1:16.00    1:16.10    7  
                  36.10     1:16.10 (40.00)                                        
  3 Babcock, Chuck            66 SAM-33               1:26.00    1:24.23    6  
                  39.02     1:24.23 (45.21)                                        
 
Event 38  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-01              1:35.00    1:27.70    9  
                  40.66     1:27.70 (47.04)                                        
  2 Stupfel, Norman           74 WCM-38               1:39.50    1:40.53    7  
                  49.25     1:40.53 (51.28)                                        
  3 Hubach, Eric              73 Unattached           1:45.00    1:42.60    6  
                  49.86     1:42.60 (52.74)                                        
 
Event 38  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.90  12/10/2000 FRANK PIEMME, USA                          
        NATL: N 1:24.42  10/13/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-3               1:37.00    1:38.26    9  
                  43.29     1:38.26 (54.97)                                        
 
Event 38  Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.77   1/29/2006 SHOICHI SHIDA, JPN                         
        NATL: N 1:35.31  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             80 SDSM-01              1:47.97    1:46.43    9  
                  49.63     1:46.43 (56.80)                                        
  2 Arth, Lee                 81 SDSM-01              1:59.12    2:02.38    7  
                  58.78   2:02.38 (1:03.60)                                        
 
 

Event 39  Women/Men/Mixed 800 SCM Freestyle Relay  Team Standings/Event Results
 
Event 39  Women 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:16.40  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, D GLEASON, M BOUWMA, N NORTH          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heartland Swim Masters-44  'A'                   11:03.33   10:25.84   18  
     1) Lovell, Surrena W40             2) Nicholson, Emily W22           
     3) Cordua, Elspeth W19             4) Spicer, Christine W27          
                  34.65   1:12.03 (1:12.03)   1:49.83 (1:49.83)   2:26.59 (2:26.59)
        3:01.10 (34.51)   3:41.10 (1:14.51)   4:21.64 (1:55.05)   5:00.45 (2:33.86)
        5:37.32 (36.87)   6:17.46 (1:17.01)   7:00.17 (1:59.72)   7:42.61 (2:42.16)
        8:20.70 (38.09)   9:01.71 (1:19.10)   9:43.30 (2:00.69)  10:25.84 (2:43.23)
 
Event 39  Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:05.72   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         N NORTH, D MORTENSEN, B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meridian-33  'A'                                 11:05.00   11:07.43   18  
     1) Labelle, Laura W42              2) Draper, Tamara W25             
     3) Ibarra, Evelyn W36              4) Shore, Susan W44               
                  41.11   1:26.85 (1:26.85)   2:14.64 (2:14.64)   3:00.07 (3:00.07)
        3:36.96 (36.89)   4:17.61 (1:17.54)   5:00.51 (2:00.44)   5:42.00 (2:41.93)
        6:19.04 (37.04)   7:01.13 (1:19.13)   7:43.79 (2:01.79)   8:25.08 (2:43.08)
        9:02.63 (37.55)   9:43.52 (1:18.44)  10:25.71 (2:00.63)  11:07.43 (2:42.35)
 
Event 39  Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:10.00   11:15.03   18  
     1) Bode, Christy W30               2) Moore, Katie W18               
     3) Mitchell, Alison W52            4) Montrella, Beverly W60         
                  34.42   1:12.17 (1:12.17)   1:51.66 (1:51.66)   2:31.10 (2:31.10)
        3:03.74 (32.64)   3:40.00 (1:08.90)   4:16.93 (1:45.83)   4:53.17 (2:22.07)
        5:37.27 (44.10)   6:25.95 (1:32.78)   7:14.77 (2:21.60)   8:03.37 (3:10.20)
        8:45.69 (42.32)   9:34.99 (1:31.62)  10:25.96 (2:22.59)  11:15.03 (3:11.66)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                      11:24.40   11:21.22   14  
     1) Powers, Patricia W49            2) Hayes, Patricia W53            
     3) Lambert, Heather W52            4) Cole, Jacqueline W26           
                  40.67   1:24.84 (1:24.84)   2:09.70 (2:09.70)   2:53.50 (2:53.50)
        3:33.75 (40.25)   4:21.69 (1:28.19)   5:11.73 (2:18.23)   5:59.13 (3:05.63)
        6:39.64 (40.51)   7:23.98 (1:24.85)   8:09.34 (2:10.21)   8:51.00 (2:51.87)
        9:25.23 (34.23)  10:02.59 (1:11.59)  10:41.80 (1:50.80)  11:21.22 (2:30.22)
 
Event 39  Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 10:35.61   11/2/1997 SAN DIEGO                                 
                          M FINK, B DUNBAR, J MARR, B JORDAN                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                      15:34.90   16:06.56   18  
     1) Nielson, Patricia W74           2) Wolcott, Dana W33              
     3) Roberts, Karen W52              4) Spatz, Barbara W58             
                1:03.42   2:21.56 (2:21.56)   3:41.58 (3:41.58)   8:04.24 (8:04.24)
      9:09.03 (1:04.79)   9:51.79 (1:47.55)  10:39.90 (2:35.66)  11:29.33 (3:25.09)
       12:18.08 (48.75)  13:09.54 (1:40.21)  14:07.05 (2:37.72)  16:06.56 (4:37.23)
 
Event 39  Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:12.73  12/14/2003 SAN DIEGO                                 
                          B JORDAN, J MARR, L LUND, A PIPES                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                       13:45.00   13:17.38   18  
     1) Serianni, Vicki W55             2) Ciraulo, Christie W53          
     3) Geoffrion, Helen W67            4) Winkler, Renate W68            
                  40.60   1:26.74 (1:26.74)   2:12.60 (2:12.60)   2:56.58 (2:56.58)
        3:32.79 (36.21)   4:13.17 (1:16.59)   4:54.44 (1:57.86)   5:34.11 (2:37.53)
        6:23.14 (49.03)   7:20.91 (1:46.80)   8:19.93 (2:45.82)   9:14.75 (3:40.64)
       10:07.55 (52.80)  11:11.22 (1:56.47)  12:14.80 (3:00.05)  13:17.38 (4:02.63)
 
Event 39  Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:57.87  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         M COLLINS, M GRAHN, B WINSOR, J KEPPELER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                      11:27.70   11:16.23   18  
     1) Liu, Jeff M32                   2) Dillon, Matt M37               
     3) Clark, Kevin M28                4) Kosienski, Christopher M22     
                  36.79   1:17.97 (1:17.97)   1:57.71 (1:57.71)   2:31.69 (2:31.69)
        3:11.54 (39.85)   3:54.27 (1:22.58)   4:37.05 (2:05.36)   5:17.43 (2:45.74)
        5:54.89 (37.46)   6:36.22 (1:18.79)   7:19.18 (2:01.75)   8:01.78 (2:44.35)
        8:43.88 (42.10)   9:34.23 (1:32.45)  10:27.41 (2:25.63)  11:16.23 (3:14.45)
 
Event 39  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:01.80  10/13/1996 DCAC                                       
                         N WILLIAMS, D MICHAELS, S SMITH, E KIELIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     8:49.51    8:45.92   18  
     1) Joyce, Kevin M34                2) Herlihy, Edmund M23            
     3) Herlihy, Thomas M30             4) Kolarev, Michael M34           
                  27.43                       1:37.29 (1:37.29)                    
            6:38.33 ( )         8:45.92 ( )                                        
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                       20:00.00    8:50.10   14  
     1) Fernandez, Dickie M35           2) Collins, Michael M40           
     3) Carter, Paul M49                4) Shumate, Tim M45               
                  30.98   1:04.85 (1:04.85)   1:38.99 (1:38.99)   2:12.69 (2:12.69)
        2:44.57 (31.88)   3:20.33 (1:07.64)   3:56.07 (1:43.38)   4:30.83 (2:18.14)
        5:02.63 (31.80)   5:37.53 (1:06.70)   6:12.66 (1:41.83)   6:47.69 (2:16.86)
        7:15.82 (28.13)     7:47.59 (59.90)   8:19.50 (1:31.81)   8:50.10 (2:02.41)
  3 San Diego Swim Masters-01  'A'                    9:47.30    9:29.61   12  
     1) Young, Matthew M30              2) Pentland, Matthew M30          
     3) Hinton, Joey M41                4) Beza, Ion M48                  
                  31.60   1:06.67 (1:06.67)   1:43.26 (1:43.26)   2:18.03 (2:18.03)
        2:47.69 (29.66)   3:21.33 (1:03.30)   3:56.36 (1:38.33)   4:30.54 (2:12.51)
        5:06.44 (35.90)   5:44.17 (1:13.63)   6:21.81 (1:51.27)   6:57.90 (2:27.36)
        7:31.07 (33.17)   8:09.04 (1:11.14)   8:48.97 (1:51.07)   9:29.61 (2:31.71)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       9:19.00    9:50.19   10  
     1) Murdoch, Kurt M40               2) Giacobe, Drew M32              
     3) Zacharda, Chris M35             4) Larsen, Peder M36              
                  33.51   1:10.11 (1:10.11)   1:47.53 (1:47.53)   2:26.00 (2:26.00)
        2:58.79 (32.79)   3:35.75 (1:09.75)   4:14.41 (1:48.41)   4:53.55 (2:27.55)
        5:25.42 (31.87)   6:00.85 (1:07.30)   6:38.72 (1:45.17)   7:15.66 (2:22.11)
        7:49.38 (33.72)   8:28.86 (1:13.20)   9:09.98 (1:54.32)   9:50.19 (2:34.53)
  5 Long Beach Grunions-33  'B'                       9:39.30    9:59.10    8  
     1) Saldana, Rich M36               2) Ochoa, Enrique M24             
     3) Caldwell, Michael M46           4) Kienitz, Michael M36           
                  33.98   1:12.19 (1:12.19)   1:52.32 (1:52.32)   2:29.97 (2:29.97)
        3:02.70 (32.73)   3:39.05 (1:09.08)   4:16.77 (1:46.80)                    
            8:04.07 ( )                             9:13.44 ( )         9:59.10 ( )
  6 Meridian-33  'A'                                  9:55.00   10:08.08    6  
     1) Monaghan, Brendan M40           2) Davis, Adam M32                
     3) Reichle, Luke M50               4) Harmon, Grady M28              
                  34.49   1:14.73 (1:14.73)   1:57.67 (1:57.67)   2:40.00 (2:40.00)
        3:11.74 (31.74)   3:47.33 (1:07.33)   4:24.08 (1:44.08)   4:59.40 (2:19.40)
        5:39.63 (40.23)   6:24.13 (1:24.73)   7:09.56 (2:10.16)   7:51.92 (2:52.52)
        8:22.74 (30.82)   8:56.96 (1:05.04)   9:33.10 (1:41.18)  10:08.08 (2:16.16)
  7 Heartland Swim Masters-44  'A'                   11:48.23   10:39.19    4  
     1) Purcell, Sean M42               2) Mayeda, Dolan M34              
     3) Spicer, Bryon M26               4) Schafer, Ronald M49            
                  41.47   1:27.27 (1:27.27)   2:13.21 (2:13.21)   2:57.01 (2:57.01)
        3:31.31 (34.30)   4:08.93 (1:11.92)   4:48.84 (1:51.83)   5:29.36 (2:32.35)
        6:07.47 (38.11)   6:49.10 (1:19.74)   7:31.38 (2:02.02)   8:10.65 (2:41.29)
        8:45.19 (34.54)   9:24.50 (1:13.85)  10:02.03 (1:51.38)  10:39.19 (2:28.54)
 
Event 39  Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:05.09   12/9/2001 VENTURA COUNTY                             
                         MIKE SHAFFER, DON SMITH, TIM HEDRICK, JIM MCCONICA
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       9:25.00    9:36.65   18  
     1) Highnote, Allen M42             2) Kremers, Brian M33             
     3) Bixler, Kenneth M36             4) Boyd, Thomas M50               
                  37.25   1:16.84 (1:16.84)   1:57.12 (1:57.12)   2:38.26 (2:38.26)
        3:09.55 (31.29)   3:43.21 (1:04.95)   4:16.48 (1:38.22)   4:49.11 (2:10.85)
        5:21.27 (32.16)   5:56.64 (1:07.53)   6:32.64 (1:43.53)   7:07.47 (2:18.36)
        7:42.75 (35.28)   8:19.48 (1:12.01)   8:57.97 (1:50.50)   9:36.65 (2:29.18)
  2 Ucla Bruin Masters-33  'A'                       10:15.00    9:46.70   14  
     1) Meyer, Daniel M18               2) O'Keeffe, Peter M56            
     3) Pottie, Greg M45                4) Young, Chad M42                
                  32.08   1:08.78 (1:08.78)   1:47.44 (1:47.44)   2:26.55 (2:26.55)
        3:01.01 (34.46)   3:38.68 (1:12.13)   4:17.08 (1:50.53)   4:52.89 (2:26.34)
        5:25.88 (32.99)   6:03.31 (1:10.42)   6:42.15 (1:49.26)   7:21.15 (2:28.26)
        7:54.52 (33.37)   8:31.28 (1:10.13)   9:08.93 (1:47.78)   9:46.70 (2:25.55)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     9:40.00    9:55.72   12  
     1) Albright, Phil M46              2) Salvino, John M48              
     3) Borzone, Ray M47                4) Weissman, Kevin M44            
                  33.48   1:10.99 (1:10.99)   1:50.98 (1:50.98)   2:28.41 (2:28.41)
        3:04.15 (35.74)   3:43.78 (1:15.37)   4:24.41 (1:56.00)   5:04.01 (2:35.60)
        5:34.57 (30.56)   6:11.36 (1:07.35)   6:52.79 (1:48.78)   7:32.86 (2:28.85)
        8:05.72 (32.86)   8:42.97 (1:10.11)   9:19.31 (1:46.45)   9:55.72 (2:22.86)
  4 Long Beach Grunions-33  'B'                      11:19.00   11:32.91   10  
     1) Corsi, Jerr M51                 2) Utsumi, Yuji M47               
     3) Shaughnessy, Jim M46            4) White, G. Scott M48            
                1:24.13                       2:09.91 (2:09.91)   2:55.41 (2:55.41)
        3:34.47 (39.06)   4:17.55 (1:22.14)   5:02.96 (2:07.55)   5:46.60 (2:51.19)
        6:27.08 (40.48)   7:10.09 (1:23.49)   7:51.96 (2:05.36)   8:32.77 (2:46.17)
     10:46.89 (2:14.12)  11:32.98 (3:00.21)  11:32.91 (3:00.14)                    
  5 Long Beach Grunions-33  'C'                      12:51.30   13:11.11    8  
     1) Panero, Rik M42                 2) Miranda, Mike M44              
     3) Grubb, Eric M42                 4) Iacoponi, Joe M41              
                  48.72   1:43.28 (1:43.28)   2:40.14 (2:40.14)   3:33.48 (3:33.48)
        4:17.16 (43.68)   5:08.37 (1:34.89)   6:01.17 (2:27.69)   7:07.02 (3:33.54)
        7:33.35 (26.33)   8:24.33 (1:17.31)   9:19.58 (2:12.56)  10:13.92 (3:06.90)
       10:52.06 (38.14)  11:36.12 (1:22.20)  12:23.60 (2:09.68)  13:11.11 (2:57.19)
 
Event 39  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:58.54  11/10/2002 NEM                                        
                         R SELTZER, T MACK, D ROGACKI, G SHAW              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                       20:00.00   10:56.14   18  
     1) McCartin, Mark M52              2) Dauser, John M50               
     3) Greenberg, Henry M58            4) Amber, Gregg M50               
                  33.48   1:10.93 (1:10.93)   1:33.03 (1:33.03)   2:27.97 (2:27.97)
        3:05.44 (37.47)   3:45.57 (1:17.60)   7:19.98 (4:52.01)                    
            8:43.45 ( )                             9:26.97 ( )                    
           10:13.01 ( )        10:56.14 ( )                                        
  2 San Diego Swim Masters-01  'A'                    9:37.40   11:19.57   14  
     1) Best, Bob M74                   2) Schuber, Bradley M37           
     3) Mitchell, Tom M73               4) Boswell, James M46             
                  40.58   1:29.77 (1:29.77)   2:22.58 (2:22.58)   3:10.77 (3:10.77)
        3:43.04 (32.27)   4:18.23 (1:07.46)   4:55.53 (1:44.76)   5:31.41 (2:20.64)
        6:14.23 (42.82)   7:05.63 (1:34.22)   7:58.61 (2:27.20)   8:51.61 (3:20.20)
        9:25.33 (33.72)  10:03.20 (1:11.59)  10:41.88 (1:50.27)  11:19.57 (2:27.96)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:48.00   12:10.22   12  
     1) Trowbridge, Val M52             2) Carlsen, Richard M47           
     3) Gruber, Glenn M57               4) Rolph, Robert M75              
                  39.59   1:25.27 (1:25.27)   2:14.18 (2:14.18)   2:59.65 (2:59.65)
        3:37.69 (38.04)   4:22.97 (1:23.32)   5:10.62 (2:10.97)   5:58.95 (2:59.30)
        6:48.85 (49.90)   7:48.60 (1:49.65)   8:47.61 (2:48.66)   9:46.25 (3:47.30)
       10:19.12 (32.87)  10:55.77 (1:09.52)  11:33.94 (1:47.69)  12:10.22 (2:23.97)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                      14:52.70   15:24.68   10  
     1) Blois, Scott M51                2) Parnes, Barton M50             
     3) Derbyshire, Don M48             4) Carbuto, Michael M53           
                  46.74   1:37.83 (1:37.83)   2:31.90 (2:31.90)   3:24.87 (3:24.87)
        4:11.11 (46.24)   5:04.81 (1:39.94)   6:02.08 (2:37.21)   7:01.84 (3:36.97)
        8:00.25 (58.41)   9:09.72 (2:07.88)  10:24.27 (3:22.43)  11:27.86 (4:26.02)
       11:46.34 (18.48)    12:19.71 (51.85)  13:20.40 (1:52.54)  15:24.68 (3:56.82)
 
Event 39  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:29.56   12/7/2003 OREGON                                     
                         S JOHNSON, D RADCLIFF, B BRUCE, T LANDIS          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                    11:00.00   11:26.83   18  
     1) Colonnese, Michael M62          2) Clyne, James M65               
     3) Longworth, Mark M55             4) Campbell, John M59             
                  39.87   1:23.71 (1:23.71)   2:08.69 (2:08.69)   2:53.34 (2:53.34)
        3:33.01 (39.67)   4:19.11 (1:25.77)   5:06.11 (2:12.77)   5:55.20 (3:01.86)
                          7:13.78 (1:18.58)   7:58.25 (2:03.05)   8:39.26 (2:44.06)
        9:16.40 (37.14)   9:58.75 (1:19.49)  10:43.09 (2:03.83)  11:26.83 (2:47.57)
 
Event 39  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:52.75  12/30/1997 CRESENT HILL                               
                         BRAD SCHMIED, GINA GATTI, DONNA JOHNSON, MIKE NEAL
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                    8:54.70    8:57.97   18  
     1) Salerno, Luke M39               2) Pipes-Neilsen, Karlyn W44      
     3) Jones, Kenton M39               4) DeFelice, Heather W27          
                  30.01   1:03.14 (1:03.14)   1:37.75 (1:37.75)   2:12.17 (2:12.17)
        2:41.90 (29.73)   3:14.30 (1:02.13)   3:47.67 (1:35.50)   4:20.87 (2:08.70)
        4:49.62 (28.75)   5:22.73 (1:01.86)   5:57.27 (1:36.40)   6:31.26 (2:10.39)
        7:05.70 (34.44)   7:44.28 (1:13.02)   8:21.58 (1:50.32)   8:57.97 (2:26.71)
  2 Santa Barbara Masters-3  'A'                      9:20.00    9:21.72   14  
     1) Smith, Roland M38               2) Umezawa, Emi W24               
     3) Reed, Scott M36                 4) Burch, Katie W29               
                          1:06.83 (1:06.83)   1:41.24 (1:41.24)   2:13.96 (2:13.96)
        2:47.28 (33.32)   3:25.26 (1:11.30)   4:03.89 (1:49.93)   4:41.12 (2:27.16)
        5:10.23 (29.11)   5:42.71 (1:01.59)   6:15.60 (1:34.48)   6:47.35 (2:06.23)
        7:22.66 (35.31)   8:02.34 (1:14.99)   8:42.59 (1:55.24)   9:21.72 (2:34.37)
  3 Mesa Aquatics Masters-33  'A'                     9:17.00    9:47.39   12  
     1) Kroeger, Lindsey W24            2) Schmidt, Matt M27              
     3) McIntyre, Erin W25              4) Engelhart, Chris M44           
                  34.18   1:10.38 (1:10.38)   1:47.45 (1:47.45)   2:24.26 (2:24.26)
        2:59.02 (34.76)   3:38.44 (1:14.18)   4:19.18 (1:54.92)   4:59.57 (2:35.31)
        5:31.83 (32.26)   6:07.01 (1:07.44)   6:42.99 (1:43.42)   7:18.62 (2:19.05)
        7:52.85 (34.23)   8:31.08 (1:12.46)   9:10.04 (1:51.42)   9:47.39 (2:28.77)
 
Event 39  Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:53.46   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         J BOSWELL, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR, L MENCH     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        9:06.00    8:54.31   18  
     1) Rodrigues, Gerry M44            2) Eickhoff, Randy M41            
     3) Dodd, Laurie W34                4) Shannon, Heather W45           
                  28.70       59.42 (59.42)   1:30.38 (1:30.38)   2:01.17 (2:01.17)
        2:30.58 (29.41)   3:02.78 (1:01.61)   3:35.76 (1:34.59)   4:08.22 (2:07.05)
        4:39.30 (31.08)   5:12.80 (1:04.58)   5:47.26 (1:39.04)   6:21.98 (2:13.76)
        6:55.19 (33.21)   7:33.44 (1:11.46)   8:14.24 (1:52.26)   8:54.31 (2:32.33)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                    11:00.00   11:36.68   14  
     1) Mader, Doug M47                 2) Kondo, Ken M41                 
     3) George, Patty W44               4) Augerson, Lisa W43             
                  34.72   1:13.76 (1:13.76)   1:54.75 (1:54.75)   2:33.77 (2:33.77)
        3:10.52 (36.75)   3:51.87 (1:18.10)   4:35.42 (2:01.65)   5:20.53 (2:46.76)
        6:10.04 (49.51)   7:06.53 (1:46.00)   8:04.26 (2:43.73)   8:59.33 (3:38.80)
        9:36.15 (36.82)  10:16.83 (1:17.50)  10:57.55 (1:58.22)  11:36.68 (2:37.35)
 
Event 39  Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:11.93  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         G SHAW, J HIRSTY, T GRILLI, D ROGACKI             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-01  'A'                   12:40.40   11:51.26   18  
     1) Marr, Jackie W63                2) Hirakawa, Diane W57            
     3) Harden, Jimmy M43               4) Given, Mike M42                
                  39.58   1:25.08 (1:25.08)   2:11.06 (2:11.06)   2:55.35 (2:55.35)
        3:48.79 (53.44)   4:47.95 (1:52.60)   5:46.55 (2:51.20)   6:43.47 (3:48.12)
        7:17.58 (34.11)   7:57.91 (1:14.44)   8:39.63 (1:56.16)   9:19.97 (2:36.50)
        9:54.69 (34.72)  10:33.30 (1:13.33)  11:13.38 (1:53.41)  11:51.26 (2:31.29)
  2 Heartland Swim Masters-44  'A'                   11:13.33   14:00.31   14  
     1) Emerich, Patti W53              2) Graham, Al M50                 
     3) Courtney, Betty W53             4) Szuch, David M63               
                  48.32   1:41.19 (1:41.19)   2:34.29 (2:34.29)   3:25.21 (3:25.21)
        3:44.25 (19.04)     4:04.70 (39.49)   4:52.48 (1:27.27)   5:43.39 (2:18.18)
        6:30.63 (47.24)   7:30.39 (1:47.00)   8:41.99 (2:58.60)   9:55.35 (4:11.96)
     11:01.27 (1:05.92)  11:42.32 (1:46.97)  12:28.08 (2:32.73)  14:00.31 (4:04.96)
 
Event 39  Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 10:53.84   2/18/2001 SAN DIEGO                                 
                          S MOSELEY, B JORDAN, M AHREN, J MARR              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heartland Swim Masters-44  'A'                   14:12.15   14:03.43   18  
     1) Greeson, Patrick M43            2) Menzies, Bruce M57             
     3) Flaherty, Diane W61             4) Reed, Nancy W79                
                  34.88   1:12.43 (1:12.43)   1:51.51 (1:51.51)   2:30.13 (2:30.13)
        3:10.96 (40.83)   4:43.71 (2:13.58)   5:27.78 (2:57.65)   6:16.19 (3:46.06)
        7:12.19 (56.00)   8:11.86 (1:55.67)   9:07.83 (2:51.64)                    
           10:16.68 ( )        11:32.91 ( )        12:50.83 ( )        14:03.43 ( )

						


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html. Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.