Home USMS Website


 

Licensed to City of Santa Clarita - A  Hy-Tek's Meet Manager 11/6/2006 11:41 AM
                 Masters Short Course Meters Meet - 11/4/2006                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-CA              21:00.00   22:15.29  
       37.14  1:18.20  2:00.84  2:43.94  3:27.55  4:11.41  4:55.63  5:41.92
     6:24.92  7:09.28  7:54.61  8:39.91  9:24.28 10:10.14 10:55.50 11:40.47
    12:25.78 13:10.95 13:54.97 14:39.79 15:25.91 16:12.02 16:58.50 17:45.74
    18:32.09 19:17.66 20:03.47 20:47.73 21:32.01 22:15.29                  
 
Event 1  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               34 Stan-CC             22:48.85   22:43.98  
       42.89  1:26.97  2:12.14  2:57.15  3:42.69  4:28.45  5:13.48  5:59.54
     6:45.10  7:30.63  8:16.27  9:01.76  9:47.41 10:33.10 11:18.46 12:04.32
    12:50.16 13:35.67 14:21.38 15:07.26 15:52.65 16:38.70 17:24.37 18:10.57
    18:57.29 19:42.68 20:29.34 21:14.27 21:59.50 22:43.98                  
 
Event 1  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stokols, Niki             49 DAL-CA              21:30.00   21:56.06  
       41.46  1:24.82  2:08.15  2:51.79  3:35.45  4:19.67  5:04.07  5:48.05
     6:31.83  7:16.35  8:00.48  8:44.82  9:29.11 10:13.15 10:57.70 11:41.93
    12:25.59 13:09.49 13:53.14 14:36.93 15:21.11 16:04.61 16:49.33 17:33.13
    18:17.11 19:01.46 19:45.76 20:30.39 21:14.83 21:56.06                  
  2 Ellington, Cheri          49 SCMC-CA             25:00.00   22:42.36  
  3 Powers, Patricia F        49 LBG-CA              23:19.61   23:01.08  
  4 Aguilar, Nancy            45 UCLA-CA             32:00.00   32:09.10  
       55.63  1:58.32  3:00.94  4:03.43  5:05.64  6:08.54  7:13.04  8:16.19
     9:19.62 10:21.71 11:25.15 12:30.11 13:33.85 14:38.47 15:43.59 16:47.16
    17:52.78 18:57.74 20:02.53 21:08.57 22:13.52 23:18.86 24:23.46 25:29.06
    26:34.93 27:41.91 28:48.73 29:55.89 31:03.24 32:09.10                  
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-CA              23:15.40   24:08.45  
       46.24  1:34.08  2:21.19  3:08.32  3:56.18  4:43.57  5:31.36  6:20.26
     7:08.26  7:56.57  8:44.21  9:33.45 10:22.04 11:10.77 11:58.01 12:47.12
    13:35.26 14:23.76 15:12.13 16:00.43 16:49.35 17:37.99 18:26.93 19:15.86
    20:04.63 20:53.35 21:42.47 22:31.78 23:20.44 24:08.45                  
 
Event 1  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       59 UCLA-CA             25:59.00   26:32.00  
 
Event 1  Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             69 Ojai-CA             32:40.37   33:04.27  
       58.54  2:02.22  3:07.81  4:12.89  5:18.36  6:23.03  7:28.54  8:34.30
     9:39.90 10:46.32 11:52.32 12:58.04 14:04.30 15:10.65 16:17.89 17:23.93
    18:31.12 19:38.84 20:45.48 21:52.45 22:59.86 24:07.60 25:14.31 26:21.96
    27:29.79 28:37.49 29:44.25 30:52.27 31:59.28 33:04.27                  
 
Event 1  Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            79 SBM-CA              45:00.00   36:23.72  
     1:07.48  2:19.09  3:32.33  4:45.73  5:59.82  7:12.99  8:26.94  9:41.00
    10:56.00 12:09.06 13:22.10 14:35.50 15:48.79 17:02.10 18:14.89 19:28.12
    20:41.89 21:54.70 23:08.13 24:21.35 25:35.14 26:48.24 28:00.71 29:13.04
    30:25.25 31:37.45 32:49.36 34:01.72 35:14.70 36:23.72                  
 
Event 1  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Kevin              28 LBG-CA              25:00.00   24:21.76  
       45.23  1:27.31  2:11.55  2:57.21  3:43.83  4:30.99  5:19.53  6:08.21
     6:56.40  7:45.74  8:35.74  9:24.87 10:15.82 11:06.06 11:55.73 12:45.51
    13:36.48 14:28.00 15:18.29 16:07.81 16:58.13 17:45.67 18:36.36 19:28.39
    20:17.74 21:07.71 21:56.35 22:48.10 23:36.22 24:21.76                  
 
Event 1  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               38 ROSE-CA             21:15.00   21:07.30  
       35.60  1:14.97  1:55.78  2:37.03  3:18.72  4:00.66  4:42.84  5:25.75
     6:08.50  6:51.41  7:34.29  8:17.19  9:00.13  9:43.38 10:26.20 11:09.30
    11:52.10 12:34.58 13:17.94 14:00.34 14:43.51 15:26.49 16:09.84 16:52.86
    17:36.33 18:19.35 19:01.73 19:44.41 20:26.27 21:07.30                  
  2 Bleuel, Eric              37 Ventura-CA          23:15.00   23:34.37  
       39.74  1:23.64  2:08.30  2:53.12  3:39.01  4:26.19  5:13.93  6:01.27
     6:48.76  7:35.97  8:23.35  9:11.23  9:58.74 10:46.28 11:33.84 12:22.09
    13:09.78 13:57.65 14:45.89 15:33.99 16:22.83 17:11.52 18:01.46 18:49.16
    19:37.10 20:26.33 21:15.38 22:03.54 22:50.12 23:34.37                  
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baron, Kurtis             42 Ventura-CA          19:59.00   19:08.01  
       35.07  1:12.97  1:51.43  2:30.26  3:09.14  3:48.21  4:27.14  5:05.53
     5:44.04  6:23.10  7:01.58  7:40.11  8:18.02  8:56.40  9:34.71 10:12.85
    10:50.62 11:28.37 12:06.12 12:44.07 13:22.15 14:00.80 14:39.35 15:17.79
    15:56.83 16:36.03 17:14.93 17:54.05 18:32.48 19:08.01                  
 
Event 1  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           45 UNAT-CA             20:39.00   21:18.61  
       40.20  1:24.30  2:08.15  2:52.06  3:35.18  4:18.06  5:00.98  5:43.97
     6:27.23  7:09.96  7:52.47  8:35.69  9:18.28 10:01.65 10:44.50 11:27.45
    12:10.65 12:53.95 13:36.66 14:19.75 15:03.22 15:46.23 16:29.01 17:11.37
    17:54.04 18:36.35 19:18.72 20:00.93 20:42.25 21:18.61                  
  2 Caldwell, Michael         46 LBG-CA              24:15.00   23:51.90  
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sojka, Richard            58 Ojai-CA             33:01.00   32:48.33  
       57.70  2:00.89  3:06.25  4:11.52  5:18.69  6:25.21  7:31.40  8:37.75
     9:44.99 10:51.21 11:56.72 13:02.36 14:08.47 15:16.05 16:21.79 17:28.40
    18:34.26          20:46.01 21:51.17 22:57.17 24:02.50 25:08.50 26:15.60
    27:21.99 28:27.34 29:32.52 30:37.11 31:42.50 32:48.33                  
 
Event 1  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              65 Ventura-CA          25:25.00   25:45.68  
 
Event 1  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          73 SDSM-CA             28:28.56   28:43.09  
 
Event 2  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-CA  'A'                    1:56.60    1:56.95  
     1) Mitchell, Thomas 73             2) Jones, Kenton 39               
     3) Seale, Greg 40                  4) Croshier       III, Mark 51    
       35.80  1:02.39  1:29.59  1:56.95                                    
 
Event 2  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Long Beach Grunions-CA  'A'                       2:45.00    2:13.83  
     1) Cole, Jacqueline 26             2) Clark, Kevin 28                
     3) Corsi, Jerry 51                 4) Wolcott, Dana 33               
       29.83  1:00.79  1:31.76  2:13.83                                    
 
Event 2  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                2:10.00    2:11.98  
     1) Burnett, Davey M 21             2) Brody, Bethann 47              
     3) Ellington, Cheri 49             4) Bennett, Dan 49                
       33.50  1:03.26  1:42.37  2:11.98                                    
  3 Meridian Swim Club-CA  'A'                        2:15.00    2:12.53  
     1) Hayden, Peter 48                2) Shore, Susan 44                
     3) Ibarra, Evelyn 36               4) Monoghan, Brendan 40           
       32.09  1:06.99  1:43.24  2:12.53                                    
 
Event 2  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Long Beach Grunions-CA  'B'                       2:45.00    2:16.91  
     1) Derbyshire, Donald 48           2) Parnes, Barton 50              
     3) Hayes, Patricia C 53            4) Powers, Patricia F 49          
       46.14  1:25.69  2:01.81  2:16.91                                    
 
Event 2  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Ojai Masters-CA  'A'                              3:44.00    2:37.13  
     1) Goeden, Rick 59                 2) Delatre, Harry 60              
     3) Johnston, Kitty 64              4) Borland, Carol 63              
       30.89  1:16.86  1:59.28  2:37.13                                    
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-CA               1:20.00    1:25.91  
       37.08  1:25.91                                                      
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 Orca-CA              1:20.42    1:18.66  
       36.29  1:18.66                                                      
  2 Rees, Karla               34 Stan-CC              1:35.13    1:34.75  
       45.14  1:34.75                                                      
 
Event 3  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-CA               1:34.89    1:44.85  
       49.73  1:44.85                                                      
 
Event 3  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 Pierce-CA              58.31      57.01  
       26.15    57.01                                                      
  2 Burnett, Davey M          21 SCMC-CA              1:05.00    1:12.71  
       33.14  1:12.71                                                      
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             39 SDSM-CA              1:08.49    1:09.76  
       31.89  1:09.76                                                      
  2 Borton, Dan               38 ROSE-CA              1:14.80    1:13.07  
       33.40  1:13.07                                                      
 
Event 3  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camacho, Ray              42 MSCD-CA              1:15.00    1:14.79  
       33.11  1:14.79                                                      
  2 Meister, Steve            42 SCAQ-CA              1:20.00    1:33.25  
       43.58  1:33.25                                                      
 
Event 3  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Peter             48 MSCD-CA              1:15.00    1:16.58  
       35.60  1:16.58                                                      
  2 Caldwell, Michael         46 LBG-CA               1:30.00    1:29.99  
       38.90  1:29.99                                                      
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sojka, Richard            58 Ojai-CA              2:30.00    2:03.17  
       54.51  2:03.17                                                      
 
Event 3  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            66 Shore-CA             1:20.00    1:31.13  
       40.00  1:31.13                                                      
 
Event 4  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Chrissy            23 MARIA-CC             3:30.00    3:26.38  
       45.58  1:38.44  2:33.86  3:26.38                                    
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-CA               2:45.00    2:35.49  
       35.55  1:14.21  1:54.86  2:35.49                                    
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              44 MSCD-CA              2:42.68    2:44.88  
       38.42  1:20.29  2:03.50  2:44.88                                    
 
Event 4  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        49 LBG-CA               2:54.39    2:58.53  
       40.64  1:25.47  2:12.00  2:58.53                                    
 
Event 4  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia C         53 LBG-CA               3:15.00    3:10.05  
       43.41  1:31.42  2:20.51  3:10.05                                    
 
Event 4  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       59 UCLA-CA              3:40.00    3:26.47  
       48.15  1:40.47  2:33.58  3:26.47                                    
 
Event 4  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borland, Carol            63 Ojai-CA              3:40.00    3:37.07  
       46.62  1:42.74  2:41.51  3:37.07                                    
 
Event 4  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-CA              3:33.93    3:42.77  
       49.68  1:48.47  2:47.77  3:42.77                                    
 
Event 4  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            79 SBM-CA               5:30.00    4:34.29  
     1:05.77  2:16.12  3:26.70  4:34.29                                    
 
Event 4  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-CA              4:14.00    4:24.76  
       58.51  2:06.31  3:16.21  4:24.76                                    
  2 Kornfeld, Maurine E       85 MVN-CA               4:31.12    4:34.19  
     1:01.69  2:12.04  3:25.53  4:34.19                                    
 
Event 4  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Jeff           26 Baker-CA             2:10.00    2:24.41  
       31.93  1:08.23  1:45.52  2:24.41                                    
 
Event 4  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Adam J             32 MSCD-CA              2:15.00    2:21.85  
       31.57  1:07.10  1:44.75  2:21.85                                    
  2 Miller, Robert            33 UNAT-CA              2:06.00    2:24.79  
       32.89  1:08.63  1:46.45  2:24.79                                    
 
Event 4  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryan, Chris              39 UNAT-CA              2:16.00    2:17.65  
       32.22  1:07.04  1:42.45  2:17.65                                    
 
Event 4  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seale, Greg               40 SDSM-CA              2:12.00    2:14.19  
       31.67  1:05.24  1:39.76  2:14.19                                    
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamora, Anthony           45 UNAT-CA              2:21.00    2:24.57  
       33.18  1:10.11  1:48.18  2:24.57                                    
  2 Bennett, Dan              49 SCMC-CA              2:30.00    2:28.94  
       34.20  1:11.77  1:50.52  2:28.94                                    
 
Event 4  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Daniel             50 WH20-CA                   NT    2:22.64  
       32.79  1:09.11  1:46.34  2:22.64                                    
  2 Sprosty, Dale             53 UNAT-CA              2:38.60    2:24.65  
       33.17  1:09.18  1:46.99  2:24.65                                    
 
Event 4  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 MVN-CA               2:28.00    2:23.17  
       34.31  1:10.18  1:46.99  2:23.17                                    
  2 Sovero, Emilio            58 DAL-CA               3:08.00    3:02.01  
       41.78  1:27.05  2:14.35  3:02.01                                    
 
Event 4  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-CA              2:30.00    2:28.48  
       32.85  1:10.52  1:49.85  2:28.48                                    
  2 Stewart, Jim M            65 San Antonio-CA       3:05.00    3:17.27  
       41.51  1:27.29  2:16.61  3:17.27                                    
 
Event 4  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-CA              2:55.00    2:49.59  
       37.86  1:21.00  2:05.39  2:49.59                                    
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-CA               1:32.00    1:33.71  
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 Orca-CA              1:36.37    1:36.43  
       45.78  1:36.43                                                      
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Grace               35 ROSE-CA              1:27.00    1:24.31  
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          49 SCMC-CA              1:33.30    1:34.03  
  2 Wood, Barbara             49 Ojai-CA              1:48.00    1:49.51  
       50.86  1:49.51                                                      
  3 Barnett, Annette          46 LBG-CA               1:52.96    1:53.10  
       54.66  1:53.10                                                      
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Kitty           64 Ojai-CA              2:18.00    2:13.11  
     1:01.73  2:13.11                                                      
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-CA              2:04.89    2:08.30  
     1:00.89  2:08.30                                                      
  2 Winkler, Ranate M         68 UCLA-CA              2:24.16    2:19.59  
     1:03.84  2:19.59                                                      
 
Event 5  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey M          21 SCMC-CA              1:09.00    1:17.75  
 
Event 5  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrader, David           50 SBM-CA               1:20.00    1:17.90  
  2 Reichle, Luke             50 MSCD-CA              1:37.14    1:30.08  
       42.28  1:30.08                                                      
  3 Parnes, Barton            50 LBG-CA               1:46.00    1:43.74  
       48.34  1:43.74                                                      
 
Event 5  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goeden, Rick              59 Ojai-CA              1:40.00    1:27.73  
       40.19  1:27.73                                                      
 
Event 5  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-CA               1:14.75    1:16.46  
  2 Delatre, Harry            60 Ojai-CA              1:50.00    1:49.96  
       53.44  1:49.96                                                      
 
Event 5  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          73 SDSM-CA              1:50.40    1:49.45  
       52.93  1:49.45                                                      
  2 Rubin, Robert             70 UCLA-CA              1:57.00    1:58.37  
       57.86  1:58.37                                                      
 
Event 6  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Chrissy            23 MARIA-CC               53.50      39.31  
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          26 LBG-CA                 30.00      31.40  
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 Orca-CA                29.58      30.61  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archer, Renee             35 ROSE-CA                54.70    1:02.51  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Laura          41 Ojai-CA                35.00      33.86  
  2 Brand, Erin               40 Cala-CA                36.00      35.64  
  3 Collette, Laura           42 Menlo-PC               50.00      41.68  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brody, Bethann            47 SCMC-CA                36.38      39.63  
 
Event 6  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borland, Carol            63 Ojai-CA                40.00      43.15  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-CA                42.49      45.36  
 
Event 6  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       85 MVN-CA                 57.19      59.53  
 
Event 6  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 Pierce-CA              24.40      24.39  
  2 Palmer, Eric              22 OASIS-CA               30.00      28.19  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Kevin              28 LBG-CA                 45.00      32.14  
 
Event 6  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Adam J             32 MSCD-CA                29.04      29.11  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             39 SDSM-CA                26.62      26.87  
  2 Bryan, Chris              39 UNAT-CA                29.70      28.74  
  3 del Rio, Julio F          37 SCMC-CA                35.00      30.80  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seale, Greg               40 SDSM-CA                27.22      27.43  
  2 Camacho, Ray              42 MSCD-CA                29.00      29.71  
  3 Monoghan, Brendan         40 MSCD-CA                30.56      30.01  
 
Event 6  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-CA                30.00      28.48  
  2 Albright, Phil            46 MVN-CA                 28.80      28.76  
  3 Bennett, Dan              49 SCMC-CA                31.00      29.71  
  4 Otto, Tom                 48 OASIS-CA               31.32      31.46  
  5 Derbyshire, Donald        48 LBG-CA               1:10.00      44.35  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croshier       III, Mark  51 SDSM-CA                27.26      26.45  
  2 Sprosty, Dale             53 UNAT-CA                30.50      29.23  
  3 Adams, Daniel             50 WH20-CA                   NT      30.10  
  4 Corsi, Jerry              51 LBG-CA                 40.00      31.36  
  5 Witwer, Todd              51 Baker-CA               33.73      31.69  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Scoyk, Jonathan       61 DAL-CA                 29.25      29.37  
  2 Spencer, William          60 SBM-CA                 38.00      37.61  
  3 Delatre, Harry            60 Ojai-CA                37.00      37.71  
 
Event 6  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-CA                29.00      28.94  
  2 Babcock, Chuck            66 Shore-CA               33.00      33.66  
  3 Stewart, Jim M            65 San Antonio-CA         32.00      35.86  
 
Event 6  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-CA                33.00      32.68  
  2 McMeekin, Bob F           72 SCMC-CA                44.44      46.02  
  3 Rubin, Robert             70 UCLA-CA              1:00.00      51.15  
 
Event 7  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               34 Stan-CC              3:24.44    3:08.78  
       44.93  1:36.09  2:26.88  3:08.78                                    
  2 Wolcott, Dana             33 LBG-CA               3:50.00    4:18.34  
     1:00.02  2:07.63  3:16.77  4:18.34                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCD-CA              3:13.93    3:12.42  
       41.24  1:29.82  2:26.57  3:12.42                                    
 
Event 7  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Annette          46 LBG-CA               4:10.00    3:44.79  
       51.31  1:54.89  2:55.73  3:44.79                                    
 
Event 7  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-CA               3:19.14    3:23.79  
       47.12  1:39.80  2:38.18  3:23.79                                    
 
Event 7  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winkler, Ranate M         68 UCLA-CA              4:47.80    4:50.85  
     1:13.60  2:32.36  3:48.15  4:50.85                                    
 
Event 7  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey M          21 SCMC-CA              2:20.00    2:41.55  
       34.65  1:18.29  2:02.38  2:41.55                                    
 
Event 7  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               38 ROSE-CA              2:43.10    2:44.88  
       33.97  1:16.24  2:07.05  2:44.88                                    
 
Event 7  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meister, Steve            42 SCAQ-CA              2:45.00    3:12.62  
       43.50  1:37.66  2:31.09  3:12.62                                    
 
Event 7  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Michael         46 LBG-CA               3:15.00    3:08.59  
       42.49  1:32.39  2:27.75  3:08.59                                    
 
Event 7  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Thomas C            50 LBG-CA               2:50.00    2:44.23  
       35.70  1:19.76  2:07.64  2:44.23                                    
 
Event 7  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sojka, Richard            58 Ojai-CA              2:40.00    4:46.22  
       55.71  2:06.77  3:41.29  4:46.22                                    
 
Event 7  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          73 SDSM-CA              3:36.75    3:44.13  
       51.73  1:52.52  2:55.76  3:44.13                                    
 
Event 8  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              44 MSCD-CA              5:33.79    5:39.67  
       39.12  1:21.42  2:04.88  2:48.73  3:32.69  4:15.77  4:58.88  5:39.67
  2 Collette, Laura           42 Menlo-PC             9:00.00    7:12.67  
       46.47  1:36.84  2:31.39  3:27.20  4:23.03  5:19.38  6:16.14  7:12.67
 
Event 8  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valenti, Lisa             46 SCMC-CA              5:49.00    5:50.04  
       39.52  1:22.63  2:06.73  2:50.92  3:35.72  4:20.83  5:05.90  5:50.04
  2 Powers, Patricia F        49 LBG-CA               6:07.63    6:05.33  
       41.03  1:26.10  2:13.02  3:00.12  3:46.98  4:33.92  5:20.54  6:05.33
 
Event 8  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia C         53 LBG-CA               6:45.00    6:50.36  
       44.24  1:37.65  2:29.51  3:21.99  4:15.05  5:07.72  6:00.23  6:50.36
 
Event 8  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-CA              7:29.20    7:49.85  
       50.89  1:49.45  2:50.48  3:51.93  4:53.60  5:53.13  6:53.65  7:49.85
 
Event 8  Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-CA              8:45.00    8:49.30  
       57.81  2:03.83  3:11.78  4:19.36  5:28.05  6:36.28  7:43.76  8:49.30
  2 Kornfeld, Maurine E       85 MVN-CA               9:42.55    9:24.64  
     1:03.98  2:15.12  3:26.68  4:38.02  5:50.00  7:02.89  8:14.94  9:24.64
 
Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrader, David           50 SBM-CA               4:50.00    4:48.92  
       32.87  1:08.82  1:45.32  2:22.51  2:59.70  3:36.82  4:13.87  4:48.92
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 MVN-CA               5:13.00    5:08.80  
       35.60  1:14.57  1:53.87  2:33.97  3:12.82  3:52.42  4:31.66  5:08.80
  2 Sovero, Emilio            58 DAL-CA               6:26.00    6:30.56  
       44.59  1:31.44  2:20.46  3:10.70  4:01.29  4:51.55  5:41.15  6:30.56
 
Event 8  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-CA              5:20.00    5:28.79  
       36.22  1:16.75  1:58.28  2:40.63  3:23.22  4:05.57  4:47.81  5:28.79
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 Orca-CA              1:28.50    1:26.42  
       42.36  1:26.42                                                      
  2 Rees, Karla               34 Stan-CC              1:28.27    1:33.87  
       45.94  1:33.87                                                      
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn            36 MSCD-CA              1:32.69    1:29.11  
       43.17  1:29.11                                                      
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-CA               1:43.81    1:41.99  
       48.99  1:41.99                                                      
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       59 UCLA-CA              2:05.00    2:05.42  
       59.59  2:05.42                                                      
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            79 SBM-CA               2:40.00    2:15.33  
     1:06.51  2:15.33                                                      
 
Event 9  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       85 MVN-CA               2:31.40    2:35.83  
     1:15.42  2:35.83                                                      
 
Event 9  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             39 SDSM-CA              1:13.12    1:12.66  
       37.00  1:12.66                                                      
  2 Bryan, Chris              39 UNAT-CA              1:13.00    1:17.41  
       37.56  1:17.41                                                      
  3 del Rio, Julio F          37 SCMC-CA              1:40.00    1:24.82  
       40.21  1:24.82                                                      
 
Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-CA              1:15.00    1:12.63  
       35.26  1:12.63                                                      
  2 Caldwell, Michael         46 LBG-CA               1:30.00    1:27.73  
       43.65  1:27.73                                                      
 
Event 9  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Thomas C            50 LBG-CA               1:18.00    1:18.87  
       37.87  1:18.87                                                      
  2 Reichle, Luke             50 MSCD-CA              1:35.48    1:33.08  
       44.63  1:33.08                                                      
  3 Parnes, Barton            50 LBG-CA               1:45.00    1:46.74  
       49.10  1:46.74                                                      
 
Event 9  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, William          60 SBM-CA               1:40.00    1:55.69  
       57.04  1:55.69                                                      
 
Event 9  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            65 San Antonio-CA       1:42.00    1:39.70  
       47.84  1:39.70                                                      
 
Event 10  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-CA                 57.33      58.69  
 
Event 10  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Grace               35 ROSE-CA                35.00      34.50  
  2 Ibarra, Evelyn            36 MSCD-CA                40.00      40.41  
 
Event 10  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Laura          41 Ojai-CA                37.00      36.87  
  2 Shore, Susan              44 MSCD-CA                39.65      38.44  
  3 Collette, Laura           42 Menlo-PC             1:00.00      47.82  
 
Event 10  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Barbara             49 Ojai-CA                44.00      46.85  
  2 Barnett, Annette          46 LBG-CA                 55.00      49.63  
  3 Aguilar, Nancy            45 UCLA-CA                   NT      58.57  
 
Event 10  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borland, Carol            63 Ojai-CA                52.00      57.37  
  2 Johnston, Kitty           64 Ojai-CA              1:00.00    1:01.52  
 
Event 10  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          67 UCLA-CA                52.80      58.66  
  2 Winkler, Ranate M         68 UCLA-CA              1:06.48    1:11.57  
 
Event 10  Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       85 MVN-CA               1:32.00    1:32.06  
 
Event 10  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Eric              22 OASIS-CA               32.00      30.63  
 
Event 10  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terwilliger, Jon          25 SCMC-CA                28.00      30.31  
  2 Schilling, Jeff           26 Baker-CA               31.00      31.38  
 
Event 10  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Adam J             32 MSCD-CA                52.50      32.55  
 
Event 10  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderman, Brian           37 SBM-CA                 25.23      25.75  
 
Event 10  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camacho, Ray              42 MSCD-CA                31.50      31.34  
 
Event 10  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Peter             48 MSCD-CA                32.00      31.80  
  2 Benner, Tord              47 NOVA-CA                32.00      32.55  
 
Event 10  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croshier       III, Mark  51 SDSM-CA                29.67      28.32  
  2 Corsi, Jerry              51 LBG-CA                 45.00      35.97  
 
Event 10  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 MVN-CA                 33.00      31.97  
  2 Goeden, Rick              59 Ojai-CA                40.00      32.39  
 
Event 10  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delatre, Harry            60 Ojai-CA                50.00      52.28  
 
Event 10  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          65 SDSM-CA                32.00      31.79  
  2 Babcock, Chuck            66 Shore-CA               36.00      35.78  
 
Event 10  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-CA                38.00      41.00  
 
Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Chrissy            23 MARIA-CC             1:50.00    1:30.53  
       43.68  1:30.53                                                      
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 So, Charissa              29 UCI-CA               1:14.37    1:13.42  
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            30 Orca-CA              1:06.50    1:09.10  
       32.79  1:09.10                                                      
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brand, Erin               40 Cala-CA              1:25.00    1:19.87  
       37.22  1:19.87                                                      
  2 Schreiner, Laura          41 Ojai-CA              1:19.00    1:20.13  
       38.00  1:20.13                                                      
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          49 SCMC-CA              1:15.00    1:13.00  
  2 Powers, Patricia F        49 LBG-CA               1:19.37    1:21.80  
       37.44  1:21.80                                                      
  3 Wood, Barbara             49 Ojai-CA              1:35.00    1:27.60  
       39.50  1:27.60                                                      
  4 Barnett, Annette          46 LBG-CA               1:41.00    1:33.53  
       44.37  1:33.53                                                      
  5 Brody, Bethann            47 SCMC-CA              1:26.05    1:34.01  
       42.10  1:34.01                                                      
 
Event 11  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borland, Carol            63 Ojai-CA              1:31.00    1:41.71  
       46.55  1:41.71                                                      
  2 Johnston, Kitty           64 Ojai-CA              1:52.00    1:50.48  
       52.34  1:50.48                                                      
 
Event 11  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-CA              2:02.00    2:03.31  
       57.44  2:03.31                                                      
 
Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           24 Pierce-CA              53.37      53.59  
       25.59    53.59                                                      
  2 Palmer, Eric              22 OASIS-CA             1:12.00    1:05.10  
  3 Burnett, Davey M          21 SCMC-CA              1:00.00    1:07.11  
       31.52  1:07.11                                                      
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Jeff           26 Baker-CA             1:00.00    1:06.47  
       31.36  1:06.47                                                      
  2 Clark, Kevin              28 LBG-CA               1:30.00    1:13.01  
       34.80  1:13.01                                                      
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Robert            33 UNAT-CA              1:02.00    1:05.61  
       31.66  1:05.61                                                      
 
Event 11  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               38 ROSE-CA              1:05.60    1:04.40  
       30.96  1:04.40                                                      
  2 del Rio, Julio F          37 SCMC-CA              1:25.00    1:11.96  
       34.33  1:11.96                                                      
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seale, Greg               40 SDSM-CA                59.44    1:00.36  
       29.22  1:00.36                                                      
  2 Camacho, Ray              42 MSCD-CA              1:05.82    1:07.89  
       31.98  1:07.89                                                      
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albright, Phil            46 MVN-CA               1:05.20    1:03.81  
       30.42  1:03.81                                                      
  2 Bennett, Dan              49 SCMC-CA              1:04.00    1:07.00  
       32.41  1:07.00                                                      
  3 Otto, Tom                 48 OASIS-CA             1:15.28    1:13.70  
       34.87  1:13.70                                                      
  4 Derbyshire, Donald        48 LBG-CA               2:25.00    1:49.85  
       50.11  1:49.85                                                      
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            51 UNAT-CA              1:00.00    1:00.40  
       28.93  1:00.40                                                      
  2 Schrader, David           50 SBM-CA               1:02.00    1:01.92  
       30.26  1:01.92                                                      
  3 Buckley, Mark             53 UNAT-CA              1:14.50    1:05.11  
  4 Adams, Daniel             50 WH20-CA              1:07.00    1:06.19  
       32.22  1:06.19                                                      
  5 Witwer, Todd              51 Baker-CA             1:18.52    1:16.56  
  6 Parnes, Barton            50 LBG-CA               1:32.00    1:35.17  
       43.74  1:35.17                                                      
 
Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Scoyk, Jonathan       61 DAL-CA               1:09.00    1:08.81  
       33.91  1:08.81                                                      
 
Event 11  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            65 San Antonio-CA       1:18.00    1:20.68  
       38.40  1:20.68                                                      
 
Event 11  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeekin, Bob F           72 SCMC-CA              1:59.44    1:59.91  
       54.81  1:59.91                                                      
 
Event 12  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-CA                 53.82      57.57  
 
Event 12  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archer, Renee             35 ROSE-CA                59.06    1:13.02  
 
Event 12  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              44 MSCD-CA                43.59      43.39  
  2 Collette, Laura           42 Menlo-PC             1:00.00      49.41  
 
Event 12  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            79 SBM-CA               1:15.00    1:04.89  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terwilliger, Jon          25 SCMC-CA                28.00      32.29  
 
Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               38 ROSE-CA                34.50      34.66  
 
Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monoghan, Brendan         40 MSCD-CA                44.00      41.13  
 
Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-CA                33.00      32.95  
  2 Hayden, Peter             48 MSCD-CA                35.42      35.94  
  3 Derbyshire, Donald        48 LBG-CA               1:15.00    1:00.68  
 
Event 12  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croshier       III, Mark  51 SDSM-CA                32.70      32.13  
  2 Parnes, Barton            50 LBG-CA                 46.00      48.61  
 
Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, William          60 SBM-CA                 55.00      46.79  
 
Event 12  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            66 Shore-CA               43.00      41.26  
  2 Stewart, Jim M            65 San Antonio-CA         43.00      45.98  
 
Event 12  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-CA                45.00      46.10  
  2 Mitchell, Thomas          73 SDSM-CA                51.93      50.68  
 
Event 13  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 So, Charissa              29 UCI-CA                 43.29      42.73  
 
Event 13  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Grace               35 ROSE-CA                40.03      39.26  
  2 Wolfe, Julie              35 UNAT-CA                45.10      44.34  
  3 Archer, Renee             35 ROSE-CA                57.24      59.23  
 
Event 13  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valenti, Lisa             46 SCMC-CA                46.00      45.55  
  2 Wood, Barbara             49 Ojai-CA                45.00      49.42  
  3 Brody, Bethann            47 SCMC-CA                47.85      51.42  
  4 Barnett, Annette          46 LBG-CA                 51.36      53.90  
  5 Aguilar, Nancy            45 UCLA-CA                57.00    1:03.46  
 
Event 13  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patricia C         53 LBG-CA                 42.00      50.02  
 
Event 13  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Kitty           64 Ojai-CA                56.00    1:01.82  
 
Event 13  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winkler, Ranate M         68 UCLA-CA              1:02.40    1:03.78  
 
Event 13  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey M          21 SCMC-CA                32.00      35.99  
 
Event 13  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryan, Chris              39 UNAT-CA                38.50      37.65  
  2 del Rio, Julio F          37 SCMC-CA                44.00      42.33  
 
Event 13  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-CA                40.00      38.47  
  2 Albright, Phil            46 MVN-CA                 38.00      39.52  
 
Event 13  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Luke             50 MSCD-CA                43.00      40.08  
  2 Buckley, Mark             53 UNAT-CA                40.00      41.20  
  3 Parnes, Barton            50 LBG-CA                 48.00      48.44  
 
Event 13  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goeden, Rick              59 Ojai-CA                46.00      39.56  
 
Event 13  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delatre, Harry            60 Ojai-CA                52.00      50.52  
 
Event 13  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubin, Robert             70 UCLA-CA                49.95      51.95  
 
Event 14  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 So, Charissa              29 UCI-CA                    NT    1:24.42  
       39.54  1:24.42                                                      
 
Event 14  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla               34 Stan-CC              1:25.50    1:27.40  
       42.75  1:27.40                                                      
  2 Wolcott, Dana             33 LBG-CA               1:53.30    1:57.74  
       56.45  1:57.74                                                      
 
Event 14  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Grace               35 ROSE-CA              1:18.00    1:15.77  
       35.78  1:15.77                                                      
  2 Ibarra, Evelyn            36 MSCD-CA              1:29.32    1:27.49  
       40.44  1:27.49                                                      
 
Event 14  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              44 MSCD-CA              1:28.13    1:29.37  
       42.38  1:29.37                                                      
  2 Schreiner, Laura          41 Ojai-CA              1:42.00    1:31.78  
       42.37  1:31.78                                                      
  3 Brand, Erin               40 Cala-CA              2:00.00    1:36.74  
       45.28  1:36.74                                                      
  4 Collette, Laura           42 Menlo-PC             3:00.00    1:46.61  
       49.85  1:46.61                                                      
 
Event 14  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          49 SCMC-CA              1:23.30    1:24.88  
       40.80  1:24.88                                                      
  2 Valenti, Lisa             46 SCMC-CA              1:40.00    1:31.72  
       46.60  1:31.72                                                      
  3 Wood, Barbara             49 Ojai-CA              1:45.00    1:40.79  
       47.67  1:40.79                                                      
  4 Aguilar, Nancy            45 UCLA-CA              2:03.00    2:11.11  
     1:05.74  2:11.11                                                      
 
Event 14  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        52 MVN-CA               1:34.26    1:35.18  
       44.68  1:35.18                                                      
 
Event 14  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borland, Carol            63 Ojai-CA              1:53.00    2:00.40  
       58.00  2:00.40                                                      
  2 Johnston, Kitty           64 Ojai-CA              2:16.00    2:11.34  
     1:03.65  2:11.34                                                      
 
Event 14  Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            88 GWSC-CA              2:40.00    2:41.91  
     1:17.25  2:41.91                                                      
 
Event 14  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terwilliger, Jon          25 SCMC-CA              1:05.22    1:09.46  
       32.11  1:09.46                                                      
 
Event 14  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Adam J             32 MSCD-CA              1:13.64    1:13.14  
       33.31  1:13.14                                                      
 
Event 14  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camacho, Ray              42 MSCD-CA              1:16.70    1:17.89  
       35.85  1:17.89                                                      
 
Event 14  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord              47 NOVA-CA              1:20.00    1:14.37  
       35.02  1:14.37                                                      
  2 Hayden, Peter             48 MSCD-CA              1:19.96    1:15.76  
       34.99  1:15.76                                                      
 
Event 14  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Croshier       III, Mark  51 SDSM-CA              1:12.58    1:08.57  
       31.19  1:08.57                                                      
  2 Boyd, Thomas C            50 LBG-CA               1:14.00    1:12.37  
       33.78  1:12.37                                                      
  3 Blatt, Michael            51 UNAT-CA              1:15.00    1:12.40  
       35.34  1:12.40                                                      
  4 Schrader, David           50 SBM-CA               1:13.00    1:12.49  
       35.04  1:12.49                                                      
  5 Adams, Daniel             50 WH20-CA              1:15.00    1:15.56  
       36.32  1:15.56                                                      
  6 Corsi, Jerry              51 LBG-CA               1:50.00    1:23.99  
       38.13  1:23.99                                                      
  7 Reichle, Luke             50 MSCD-CA              1:36.36    1:28.63  
       44.00  1:28.63                                                      
 
Event 14  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 MVN-CA               1:15.80    1:16.27  
       35.13  1:16.27                                                      
 
Event 14  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            60 TOC-CA               1:09.50    1:08.70  
       32.16  1:08.70                                                      
  2 Delatre, Harry            60 Ojai-CA              1:48.00    1:46.94  
       55.15  1:46.94                                                      
 
Event 14  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            66 Shore-CA             1:30.00    1:23.95  
       39.13  1:23.95                                                      
 
Event 14  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 74 SDSM-CA              1:28.00    1:27.80  
       40.96  1:27.80                                                      
  2 Mitchell, Thomas          73 SDSM-CA              1:39.41    1:40.54  
       48.97  1:40.54                                                      
 
Event 15  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Meridian Swim Club-CA  'A'                        2:10.00    2:28.71  
     1) Davis, Adam J 32                2) Reichle, Luke 50               
     3) Camacho, Ray 42                 4) Monoghan, Brendan 40           
       44.56  1:24.67  1:58.17  2:28.71                                    
 
Event 15  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  3 San Diego Swim Masters-CA  'A'                    2:12.50    2:18.41  
     1) Seale, Greg 40                  2) Jones, Kenton 39               
     3) Croshier       III, Mark 51     4) Mitchell, Thomas 73            
       35.45  1:11.01  1:42.63  2:18.41                                    
 
Event 15  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                     NT    2:02.51  
     1) Valenti, Lisa 46                2) del Rio, Julio F 37            
     3) Burnett, Davey M 21             4) Ellington, Cheri 49            
       47.97  1:29.12  1:47.07  2:02.51                                    
  5 Long Beach Grunions-CA  'A'                       3:15.00    2:59.54  
     1) Wolcott, Dana 33                2) Barnett, Annette 46            
     3) Caldwell, Michael 46            4) Clark, Kevin 28                
       58.06  1:51.31  2:26.76  2:59.54                                    
 
Event 15  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Long Beach Grunions-CA  'B'                       3:45.00    2:11.39  
     1) Parnes, Barton 50               2) Hayes, Patricia C 53           
     3) Corsi, Jerry 51                 4) Powers, Patricia F 49          
       47.81  1:35.33  1:52.14  2:11.39                                    
 
Event 15  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Ojai Masters-CA  'A'                                   NT    3:30.40  
     1) Borland, Carol 63               2) Johnston, Kitty 64             
     3) Delatre, Harry 60               4) Goeden, Rick 59                
     1:34.99  2:32.15  3:13.46  3:30.40                                    


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.