Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores    Hy-Tek's Meet Manager 5/20/2007 09:54 PM
                     2007 MVN Masters SCY Meet - 4/1/2007                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McFadden, Nichole         22 Mvn-33                           14.49  
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Lauren               23 FAST-33                          27.07  
  2 Haynes, Katie             24 Mvn-33                           27.52  
  3 Zahrowski, Kelly          23 Mvn-33                           31.86  
  4 McFadden, Nichole         22 Mvn-33                           32.95  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zahrowski, Kelly          23 Mvn-33                         1:06.98  
       32.37  1:06.98                                                      
  2 McFadden, Nichole         22 Mvn-33                         1:16.35  
       35.61  1:16.35                                                      
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               23 Unattached-33                  2:22.12  
       33.36  1:09.39  1:46.26  2:22.12                                    
  2 McFadden, Nichole         22 Mvn-33                         2:55.69  
       35.40  1:16.50  2:05.13  2:55.69                                    
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zahrowski, Kelly          23 Mvn-33                         6:30.31  
       35.60  1:13.31  1:53.08  2:33.15  3:12.81  3:53.27  4:32.73  5:12.11
     5:51.91  6:30.31                                                      
 
Women 18-24 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               23 Unattached-33                    14.42  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               23 Unattached-33                    30.50  
  2 Lentz, Melanie L          22 Unattached-33                    31.27  
  3 Haynes, Katie             24 Mvn-33                           33.07  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               23 Unattached-33                  1:08.19  
       32.88  1:08.19                                                      
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Lauren               23 FAST-33                          33.89  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               23 Unattached-33                  1:20.08  
       37.75  1:20.08                                                      
 
Women 18-24 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lentz, Melanie L          22 Unattached-33                    13.90  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lentz, Melanie L          22 Unattached-33                    28.68  
  2 Yee, Lauren               23 FAST-33                          29.30  
  3 Haynes, Katie             24 Mvn-33                           30.32  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lentz, Melanie L          22 Unattached-33                  1:02.91  
       30.42  1:02.91                                                      
  2 Zahrowski, Kelly          23 Mvn-33                         1:17.17  
       36.24  1:17.17                                                      
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lentz, Melanie L          22 Unattached-33                  1:07.28  
       30.02  1:07.28                                                      
  2 Yee, Lauren               23 FAST-33                        1:09.20  
       31.91  1:09.20                                                      
 
Women 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                           16.25  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doman, Mary E             25 LVM-33                           28.86  
  2 Draper, Tamara            25 MSCM-33                          29.41  
  3 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                           35.12  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Maura             27 Mvn-33                         1:03.54  
       30.68  1:03.54                                                      
  2 Doman, Mary E             25 LVM-33                         1:03.98  
       30.74  1:03.98                                                      
  3 So, Charissa H            29 Unattached-33                  1:05.07  
       31.28  1:05.07                                                      
  4 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                         1:17.57  
       37.63  1:17.57                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doman, Mary E             25 LVM-33                         2:16.51  
       31.17  1:05.62  1:41.12  2:16.51                                    
  2 Haynes, Maura             27 Mvn-33                         2:20.27  
       32.21  1:07.66  1:44.37  2:20.27                                    
  3 So, Charissa H            29 Unattached-33                  2:21.47  
       32.31  1:07.38  1:44.61  2:21.47                                    
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Younis, Ablla             28 Socal-33                       5:53.90  
       32.05  1:06.09  1:41.41  2:17.24  2:53.27  3:29.41  4:05.51  4:41.86
     5:18.22  5:53.90                                                      
  2 Haynes, Maura             27 Mvn-33                         6:17.64  
       33.83  1:10.66  1:49.21  2:27.46  3:05.52  3:44.20  4:23.36  5:01.75
     5:40.23  6:17.64                                                      
  3 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                         8:06.91  
       42.10  1:28.50  2:17.50  3:08.19  3:59.05  4:50.05  5:40.98  6:30.93
     7:21.10  8:06.91                                                      
 
Women 25-29 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                           20.98  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ospina, Rebecca J         28 Mvn-33                           47.42  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         28 BAM-38                         1:15.01  
       37.86  1:15.01                                                      
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 So, Charissa H            29 Unattached-33                  1:22.07  
       38.64  1:22.07                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         28 BAM-38                           31.79  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 So, Charissa H            29 Unattached-33                  1:14.72  
       35.49  1:14.72                                                      
  2 Draper, Tamara            25 MSCM-33                        1:15.66  
       34.80  1:15.66                                                      
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mendiola, JJ              28 Unattached-33                  2:34.40  
       33.02  1:12.61  1:59.14  2:34.40                                    
  2 So, Charissa H            29 Unattached-33                  2:40.98  
       33.78  1:17.96  2:03.20  2:40.98                                    
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         28 BAM-38                         5:45.70  
       35.35  1:15.17  2:00.12  2:44.34  3:36.77  4:29.34  5:09.65  5:45.70
 
Women 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Ganninger, Lisbeth A      32 SCSM-33                             DQ  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            31 Orca-33                          26.97  
  2 Bode, Christy             31 Mvn-33                           28.02  
  3 Scheferman, Heather J     34 Unattached-33                    38.15  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bode, Christy             31 Mvn-33                         1:01.03  
       29.58  1:01.03                                                      
  2 Deets, Krystal            31 Orca-33                        1:03.27  
       29.29  1:03.27                                                      
  3 Scheferman, Heather J     34 Unattached-33                  1:24.84  
       42.42  1:24.84                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Christen D        32 NOVA-33                        2:14.04  
       31.79  1:05.95  1:40.24  2:14.04                                    
  2 Scheferman, Heather J     34 Unattached-33                  3:01.83  
       39.48  1:26.05  2:15.42  3:01.83                                    
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       34 NOVA-33                        8:13.10  
       43.74  1:32.48  2:23.45  3:14.57  4:04.56  4:55.35  5:44.91  6:35.32
     7:24.42  8:13.10                                                      
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                        19:40.38  
       49.73  1:44.98  2:43.04  3:43.03  4:43.19  5:43.96  6:44.89  7:45.83
     8:46.35  9:46.71 10:47.15 11:48.54 12:49.35 13:49.90 14:49.63 15:49.55
    16:49.75 17:49.17 18:47.13 19:40.38                                    
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Christen D        32 NOVA-33                          32.59  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Christen D        32 NOVA-33                        1:08.97  
       33.88  1:08.97                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Christen D        32 NOVA-33                          35.70  
  2 Scheferman, Heather J     34 Unattached-33                    46.92  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bode, Christy             31 Mvn-33                         1:25.28  
       40.78  1:25.28                                                      
  2 Scheferman, Heather J     34 Unattached-33                  1:37.11  
    11:40.00                      46.95  1:37.11                           
  3 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         1:56.09  
       54.93  1:56.09                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            31 Orca-33                          30.84  
  2 Bode, Christy             31 Mvn-33                           30.96  
  3 Wolcott, Dana             33 LBG-33                           52.38  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            31 Orca-33                        1:14.98  
       34.44  1:14.98                                                      
  2 Ganninger, Lisbeth A      32 SCSM-33                        1:19.95  
       38.13  1:19.95                                                      
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         3:44.64  
       54.71  1:54.57  2:55.27  3:44.64                                    
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolcott, Dana             33 LBG-33                         8:07.64  
       56.45  2:05.16           4:12.98  5:17.17  6:20.66  8:07.64         
 
Women 35-39 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      38 Mvn-33                           13.42  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      38 Mvn-33                           27.91  
  2 Chen, Heidi L             37 SCSM-33                          37.50  
  3 Weddle, Michele           37 Mvn-33                           43.29  
  4 Archer, Renee R           36 RB-33                          1:01.36  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diederichs, Isabelle      37 LVM-33                         1:02.41  
       29.81  1:02.41                                                      
  2 Batcheller, Jennifer      38 Mvn-33                         1:03.63  
       31.09  1:03.63                                                      
  3 Chen, Heidi L             37 SCSM-33                        1:31.68  
       43.87  1:31.68                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer      38 Mvn-33                         2:27.60  
       34.44  1:11.51  1:49.55  2:27.60                                    
  2 Chen, Heidi L             37 SCSM-33                        3:19.18  
       41.19  1:32.32  2:25.68  3:19.18                                    
  3 Diederichs, Isabelle      37 LVM-33                         2:20.69  
       31.18  1:06.84  1:43.96  2:20.69                                    
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn S          36 MSCM-33                          37.28  
  2 Weddle, Michele           37 Mvn-33                           50.95  
  3 Archer, Renee R           36 RB-33                          1:12.03  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn S          36 MSCM-33                        1:19.64  
       39.00  1:19.64                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Heidi L             37 SCSM-33                          55.18  
  2 Archer, Renee R           36 RB-33                          1:05.28  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Ibarra, Evelyn S          36 MSCM-33                          34.22  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn S          36 MSCM-33                        1:17.74  
       35.40  1:17.74                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ibarra, Evelyn S          36 MSCM-33                        2:50.66  
       35.72  1:18.78  2:09.41  2:50.66                                    
 
Women 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richell, Kelly            41 Mvn-33                           14.65  
  2 Dobbs, Theresa            44 Mvn-33                           14.76  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Laura L             40 SCSM-33                          28.82  
  2 Richell, Kelly            41 Mvn-33                           30.62  
  3 Shore, Susan D            44 MSCM-33                          32.51  
  4 Philip, Heather S         42 NOVA-33                          32.93  
  5 Mc Seveney, Marabeth M    42 CROC-33                          33.63  
  6 Ozun, Toni                42 LVM-33                           43.87  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richell, Kelly            41 Mvn-33                         1:05.46  
       31.79  1:05.46                                                      
  2 Shore, Susan D            44 MSCM-33                        1:08.65  
       33.68  1:08.65                                                      
  3 Labelle, Laura            42 MSCM-33                        1:09.03  
       33.75  1:09.03                                                      
  4 Mc Seveney, Marabeth M    42 CROC-33                        1:18.08  
       38.22  1:18.08                                                      
  5 Ozun, Toni                42 LVM-33                         1:43.15  
       48.16  1:43.15                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richell, Kelly            41 Mvn-33                         2:23.01  
       33.56  1:09.37  1:46.25  2:23.01                                    
  2 Shore, Susan D            44 MSCM-33                        2:26.89  
       34.79  1:12.07  1:50.15  2:26.89                                    
  3 O'Rourke, Therese         44 Mvn-33                         3:07.29  
       40.92  1:28.49  2:18.75  3:07.29                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WHO20-33                       5:31.22  
       30.47  1:03.08  1:36.29  2:09.80  2:43.34  3:17.12  3:50.93  4:24.79
     4:58.56  5:31.22                                                      
  2 Shore, Susan D            44 MSCM-33                        6:16.44  
       36.16  1:13.70  1:51.61  2:29.35  3:07.07  3:45.21  4:23.74  5:02.47
     5:40.94  6:16.44                                                      
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WHO20-33                      11:23.48  
       30.84  1:03.84  1:37.46  2:11.49  2:45.49  3:19.58  3:54.22  4:28.39
     5:02.89  5:37.47  6:11.82  6:46.20  7:20.62  7:55.08  8:29.75  9:04.31
     9:39.20 10:14.18 10:49.25 11:23.48                                    
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Laura L             40 SCSM-33                          34.57  
  2 Ozun, Toni                42 LVM-33                           52.91  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labelle, Laura            42 MSCM-33                        1:26.81  
       43.77  1:26.81                                                      
  2 Commons, Trishe           43 SWM-33                         1:30.84  
       44.88  1:30.84                                                      
 
Women 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Theresa            44 Mvn-33                           18.12  
  2 Richell, Kelly            41 Mvn-33                           20.51  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Theresa            44 Mvn-33                           38.83  
  2 Philip, Heather S         42 NOVA-33                          42.11  
  3 Mc Seveney, Marabeth M    42 CROC-33                          44.43  
  4 Borzone, Susanne          44 Mvn-33                           51.00  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WHO20-33                       1:20.60  
       38.69  1:20.60                                                      
  2 O'Rourke, Therese         44 Mvn-33                         1:24.65  
       40.55  1:24.65                                                      
 
Women 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Theresa            44 Mvn-33                           16.38  
  2 Borzone, Susanne          44 Mvn-33                           27.45  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labelle, Laura            42 MSCM-33                          33.49  
  2 Shore, Susan D            44 MSCM-33                          34.89  
  3 Dobbs, Theresa            44 Mvn-33                           35.09  
  4 Philip, Heather S         42 NOVA-33                          36.92  
  5 Borzone, Susanne          44 Mvn-33                           58.46  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labelle, Laura            42 MSCM-33                        1:21.96  
       36.91  1:21.96                                                      
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Laura L             40 SCSM-33                        1:14.26  
       34.01  1:14.26                                                      
  2 Philip, Heather S         42 NOVA-33                        1:23.17  
       39.60  1:23.17                                                      
  3 Mc Seveney, Marabeth M    42 CROC-33                        1:28.56  
       43.81  1:28.56                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             42 WHO20-33                       2:32.19  
       32.49  1:12.96  1:57.74  2:32.19                                    
  2 O'Rourke, Therese         44 Mvn-33                         2:54.60  
       38.97  1:27.49  2:15.18  2:54.60                                    
  3 Borzone, Susanne          44 Mvn-33                         4:30.11  
     1:00.45  2:21.33  3:25.61  4:30.11                                    
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Rourke, Therese         44 Mvn-33                         6:08.35  
       39.32  1:26.17  2:16.58  3:05.02  3:55.59  4:45.93  5:28.05  6:08.35
  2 Labelle, Laura            42 MSCM-33                        6:19.21  
       38.90  1:23.62  2:14.28  3:04.72  3:55.40  4:48.32  5:34.96  6:19.21
 
Women 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                          13.37  
  2 Johnson, Laine            46 NOVA-33                          16.47  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Sue S             49 Usf-33                           28.33  
  2 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                          29.22  
  3 Saul-Zachau, Joanne       48 Unattached-33                    30.24  
  4 George, Patty M           45 Mvn-33                           39.11  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Sue S             49 Usf-33                         1:00.83  
       28.97  1:00.83                                                      
  2 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                        1:04.15  
       31.13  1:04.15                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yanco, Colleen M          48 BGWM-33                        2:23.06  
       33.21  1:09.31  1:46.38  2:23.06                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       48 Unattached-33                  6:36.89  
       33.87  1:11.97  1:52.04  2:32.71  3:13.35  3:54.16  4:35.19  5:16.44
     5:57.57  6:36.89                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       48 Unattached-33                    36.71  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yanco, Colleen M          48 BGWM-33                        1:16.11  
       37.75  1:16.11                                                      
  2 Kennon, Julie A           45 LBG-33                         1:27.60  
       43.12  1:27.60                                                      
 
Women 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Laine            46 NOVA-33                          21.15  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       48 Unattached-33                    41.57  
  2 Johnson, Laine            46 NOVA-33                          45.85  
  3 George, Patty M           45 Mvn-33                           48.34  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Sue S             49 Usf-33                         1:20.72  
       37.95  1:20.72                                                      
  2 Yanco, Colleen M          48 BGWM-33                        1:23.18  
       40.14  1:23.18                                                      
  3 Kennon, Julie A           45 LBG-33                         1:30.06  
       42.44  1:30.06                                                      
  4 George, Patty M           45 Mvn-33                         1:47.52  
       51.35  1:47.52                                                      
 
Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                          14.05  
  2 Saul-Zachau, Joanne       48 Unattached-33                    16.77  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                          30.36  
  2 George, Patty M           45 Mvn-33                           46.83  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Kris E           45 BGWM-33                        1:10.91  
       33.16  1:10.91                                                      
  2 Yanco, Colleen M          48 BGWM-33                        1:13.67  
       34.82  1:13.67                                                      
  3 Kennon, Julie A           45 LBG-33                         1:22.03  
       37.56  1:22.03                                                      
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Sue S             49 Usf-33                         1:10.43  
       33.15  1:10.43                                                      
  2 Kennon, Julie A           45 LBG-33                         1:23.19  
       38.67  1:23.19                                                      
  3 George, Patty M           45 Mvn-33                         1:41.27  
       50.46  1:41.27                                                      
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yanco, Colleen M          48 BGWM-33                        2:42.21  
       33.95  1:16.83  2:04.04  2:42.21                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lumbert Gentry, Kerri     50 Unattached-33                    30.74  
  2 Helton, Barbara           53 SCSM-33                          32.82  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lumbert Gentry, Kerri     50 Unattached-33                  1:07.02  
       32.08  1:07.02                                                      
  2 Uthus, Gwen               52 Mvn-33                         1:08.45  
       33.14  1:08.45                                                      
  3 Helton, Barbara           53 SCSM-33                        1:15.91  
       35.17  1:15.91                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson, Susan L       50 Unattached-33                  3:25.89  
       46.67  1:37.09  2:31.78  3:25.89                                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Allison         52 Mvn-33                         7:20.43  
       40.59  1:22.68  2:04.85  2:47.80  3:30.48  4:14.99  5:00.96  5:47.31
     6:34.16  7:20.43                                                      
  2 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         7:38.80  
       41.86  1:27.41  2:14.28  3:01.21  3:48.04  4:34.74  5:21.59  6:08.44
     6:54.14  7:38.80                                                      
  3 Hutchinson, Susan L       50 Unattached-33                  8:59.73  
       49.57  1:41.12  2:35.21  3:30.29  4:24.80  5:20.05  7:13.33  8:07.94
     9:00.24  8:59.73                                                      
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         1:25.99  
       41.86  1:25.99                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 Mvn-33                           42.85  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 Mvn-33                         1:33.89  
       44.71  1:33.89                                                      
  2 Mitchell, Allison         52 Mvn-33                         1:36.12  
       46.76  1:36.12                                                      
  3 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         1:36.77  
  4 Hutchinson, Susan L       50 Unattached-33                  1:42.43  
       48.51  1:42.43                                                      
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 Mvn-33                           17.35  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         1:21.68  
       39.85  1:21.68                                                      
  2 Mitchell, Allison         52 Mvn-33                         1:30.95  
       42.49  1:30.95                                                      
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               52 Mvn-33                         1:23.44  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lumbert Gentry, Kerri     50 Unattached-33                  6:10.78  
       40.58  1:27.99  2:16.48  3:02.66  3:56.44  4:50.99  5:31.85  6:10.78
  2 Mitchell, Allison         52 Mvn-33                         6:28.53  
       45.87  1:37.09  2:25.37  3:12.39  4:06.53  5:00.42  5:45.67  6:28.53
  3 Lambert, Heather C        52 LBG-33                         6:48.76  
       43.16  1:32.22  2:26.71  3:22.25  4:20.14  5:17.89  6:03.94  6:48.76
 
Women 55-59 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardt, Leslie             55 VCM-33                           14.58  
  2 Corrao, Joanne            55 Mvn-33                           16.17  
  3 Abney, Veronica           55 MSCM-33                          31.14  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardt, Leslie             55 VCM-33                           31.34  
  2 Corrao, Joanne            55 Mvn-33                           35.15  
  3 Thresh, Andrea L          57 LBG-33                           36.05  
  4 Cole, Anita E             59 LBG-33                         1:02.37  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corrao, Joanne            55 Mvn-33                         1:19.13  
       38.53  1:19.13                                                      
  2 Thresh, Andrea L          57 LBG-33                         1:22.87  
       38.97  1:22.87                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea L          57 LBG-33                         3:12.86  
       39.71  1:26.89  2:20.01  3:12.86                                    
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         4:39.02  
     1:01.62  2:11.60  3:25.74  4:39.02                                    
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corrao, Joanne            55 Mvn-33                         8:50.97  
       43.89  1:33.37  2:25.92  3:21.36  4:17.61  5:12.80  6:08.82  7:05.01
     8:00.72  8:50.97                                                      
 
Women 55-59 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardt, Leslie             55 VCM-33                           16.60  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardt, Leslie             55 VCM-33                           34.23  
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         1:29.24  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardt, Leslie             55 VCM-33                         1:18.50  
       37.73  1:18.50                                                      
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Anita E             59 LBG-33                         1:24.37  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           57 LBG-33                         1:48.53  
       51.05  1:48.53                                                      
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea L          57 LBG-33                           42.42  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           57 LBG-33                         1:52.08  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea L          57 LBG-33                         1:37.09  
       43.94  1:37.09                                                      
  2 Cole, Anita E             59 LBG-33                         3:03.46  
     1:44.47  3:03.46                                                      
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobus, Anne M           57 LBG-33                         3:44.33  
       48.43  1:49.56  2:52.17  3:44.33                                    
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Jacobus, Anne M           57 LBG-33                              DQ  
       52.42  1:53.45  3:02.87  4:12.88  5:18.05  6:20.49  7:15.29       DQ
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        62 Mvn-33                           37.83  
  2 Burkhart, Wendy A         61 Unattached-33                    45.79  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 Mvn-33                         1:12.80  
       35.59  1:12.80                                                      
  2 Kotzbach, Bonnie K        62 Mvn-33                         1:22.23  
       39.90  1:22.23                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 Mvn-33                         2:40.77  
       37.68  1:18.25  1:59.83  2:40.77                                    
  2 Kotzbach, Bonnie K        62 Mvn-33                         2:58.97  
       41.39  1:27.21  2:14.63  2:58.97                                    
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        62 Mvn-33                         7:57.97  
       43.76  1:30.93  2:19.33  3:08.74  3:57.65  4:46.14  5:34.43  6:22.58
     7:11.41  7:57.97                                                      
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkhart, Wendy A         61 Unattached-33                    53.34  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 Mvn-33                         1:28.60  
       42.89  1:28.60                                                      
  2 Kotzbach, Bonnie K        62 Mvn-33                         1:39.78  
       47.28  1:39.78                                                      
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 Mvn-33                         3:09.60  
                43.95           1:33.47           2:27.65  3:09.60         
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly        60 Mvn-33                         6:48.53  
       46.04  1:40.28  2:33.66  3:26.83  4:23.27  5:20.98  6:05.60  6:48.53
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-44                          33.78  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-44                        1:16.98  
       36.08  1:16.98                                                      
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-44                        2:55.88  
       41.27  1:26.61  2:11.79  2:55.88                                    
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            69 SDSM-44                          40.10  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 Mvn-33                         1:44.44  
       49.95  1:44.44                                                      
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 Mvn-33                           51.08  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            75 Mvn-33                         1:57.72  
   :13:20.00                      55.08  1:57.72                           
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prodanovich, David        24 FAST-33                          26.51  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prodanovich, David        24 FAST-33                          33.37  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prodanovich, David        24 FAST-33                          29.44  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prodanovich, David        24 FAST-33                        1:08.90  
       32.70  1:08.90                                                      
 
Men 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, David L             26 UCI-33                           10.74  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, David L             26 UCI-33                           22.32  
  2 Harmon, Grady             28 MSCM-33                          23.46  
  3 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                           24.15  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, David L             26 UCI-33                           48.83  
       23.62    48.83                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, David L             26 UCI-33                         1:47.82  
       24.88    52.84  1:20.51  1:47.82                                    
  2 Wadley, Brian             27 WHO20-33                       2:12.15  
       29.88  1:03.88  1:38.95  2:12.15                                    
  3 Ochoa, Enrique A          25 LBG-33                         2:16.00  
       31.60  1:04.79  1:40.29  2:16.00                                    
  4 Clark, Kevin              28 LBG-33                         2:19.30  
       31.67  1:06.74  1:43.06  2:19.30                                    
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WHO20-33                      10:13.53  
       27.15    57.11  1:27.77  1:58.40  2:29.17  2:59.97  3:30.74  4:01.66
     4:32.77  5:03.69  5:35.03  6:06.30  6:37.53  7:08.80  7:39.86  8:10.85
     8:41.99  9:13.07  9:44.07 10:13.53                                    
  2 Wadley, Brian             27 WHO20-33                      10:40.77  
       30.81  1:03.53  1:36.50  2:09.26  2:42.76  3:16.04  3:48.33  4:21.01
     4:53.80  5:26.47  5:58.61  6:30.54  7:02.80  7:34.48  8:06.18  8:37.26
     9:09.12  9:40.73 10:11.96 10:40.77                                    
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                          30.10  
  2 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                           31.84  
  3 Clark, Kevin              28 LBG-33                           40.80  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                        1:08.02  
       32.29  1:08.02                                                      
  2 Wadley, Brian             27 WHO20-33                       1:08.88  
       32.98  1:08.88                                                      
  3 Clark, Kevin              28 LBG-33                         1:36.03  
       43.89  1:36.03                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                          26.34  
  2 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                           26.49  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                         1:00.40  
       28.11  1:00.40                                                      
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Grady             28 MSCM-33                        1:01.99  
       29.47  1:01.99                                                      
  2 Uchitel, Dmitry           26 LVM-33                         1:05.41  
       31.36  1:05.41                                                      
  3 Ochoa, Enrique A          25 LBG-33                         1:09.01  
       30.89  1:09.01                                                      
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WHO20-33                       2:02.49  
       25.84    56.53  1:33.07  2:02.49                                    
  2 Ochoa, Enrique A          25 LBG-33                         2:36.00  
                30.88           1:10.40           1:55.99  2:36.00         
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Brian              29 WHO20-33                       4:20.49  
       26.72    57.45  1:31.25  2:04.26  2:42.13  3:19.89  3:51.05  4:20.49
  2 Wadley, Brian             27 WHO20-33                       4:35.21  
       29.02  1:02.31  1:40.26  2:17.70  2:56.38  3:34.36  4:05.72  4:35.21
 
Men 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Federico       34 Mvn-33                           12.97  
 -- Brisbane, Craig E         31 UNAT-44                          12.04  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longo, Jeffrey C          33 UCI-33                           24.61  
  2 Hughes, David R           32 CMS-32                           24.79  
  3 Brisbane, Craig E         31 UNAT-44                          27.49  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longo, Jeffrey C          33 UCI-33                           54.66  
       26.48    54.66                                                      
  2 Davis, Adam               33 MSCM-33                          54.68  
       26.28    54.68                                                      
  3 Brisbane, Craig E         31 UNAT-44                        1:04.93  
       29.89  1:04.93                                                      
  4 Overland, Sean            34 MSCM-33                        1:21.49  
       40.06  1:21.49                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giulianotti, Marc A       34 SDSM-44                        1:57.23  
       27.04    56.39  1:26.86  1:57.23                                    
  2 Kaufmann, Jon             30 WHO20-33                       1:58.31  
       28.14    58.01  1:28.32  1:58.31                                    
  3 Wright, Brian             31 WHO20-33                       2:10.98  
       30.72  1:03.80  1:37.53  2:10.98                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Brian             31 WHO20-33                       5:34.48  
       29.37  1:01.73  1:34.93  2:08.75  2:42.75  3:17.31  3:51.53  4:25.55
     5:00.21  5:34.48                                                      
  2 Giacobe, Drew H           33 LBG-33                         6:03.67  
       33.76  1:10.44  1:47.51  2:25.00  3:02.17  3:38.36  4:14.58  4:51.10
     5:27.48  6:03.67                                                      
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giacobe, Drew H           33 LBG-33                        12:56.54  
       34.25  1:12.95  1:51.94  2:31.33  3:10.11  3:48.69  4:27.44  5:06.18
     5:45.20  6:24.59  7:03.93  7:43.52  8:23.04  9:02.91  9:42.78 10:22.49
    11:01.51 11:40.55 12:19.14 12:56.54                                    
 
Men 30-34 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Federico       34 Mvn-33                           17.99  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Brian             31 WHO20-33                         28.50  
  2 Kolarov, Mike             34 Mvn-33                           31.13  
  3 Davis, Adam               33 MSCM-33                          31.15  
  4 Brisbane, Craig E         31 UNAT-44                          33.60  
  5 Murphy, Liam              34 NOVA-33                          34.79  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Brian             31 WHO20-33                       1:00.92  
       29.84  1:00.92                                                      
  2 Kolarov, Mike             34 Mvn-33                         1:03.07  
       30.83  1:03.07                                                      
  3 Kaufmann, Jon             30 WHO20-33                       1:04.06  
       31.64  1:04.06                                                      
  4 Yotter, Ethan             30 NOVA-33                        1:05.52  
       31.72  1:05.52                                                      
  5 Davis, Adam               33 MSCM-33                        1:07.20  
       32.73  1:07.20                                                      
  6 Murphy, Liam              34 NOVA-33                        1:17.02  
       37.54  1:17.02                                                      
 
Men 30-34 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Federico       34 Mvn-33                           17.42  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Jeff                 33 LBG-33                           32.47  
  2 Brisbane, Craig E         31 UNAT-44                          34.30  
  3 Murphy, Liam              34 NOVA-33                          35.64  
  4 Overland, Sean            34 MSCM-33                          41.08  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giulianotti, Marc A       34 SDSM-44                        1:07.14  
       31.99  1:07.14                                                      
  2 Kremers, Brian J          33 LBG-33                         1:07.60  
       32.13  1:07.60                                                      
  3 Longo, Jeffrey C          33 UCI-33                         1:08.22  
       32.39  1:08.22                                                      
  4 Liu, Jeff                 33 LBG-33                         1:09.10  
  5 Giacobe, Drew H           33 LBG-33                         1:20.34  
  6 Overland, Sean            34 MSCM-33                        1:34.01  
       45.60  1:34.01                                                      
 
Men 30-34 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, David R           32 CMS-32                           11.39  
  2 Garibaldi, Federico       34 Mvn-33                           15.16  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, David R           32 CMS-32                           24.74  
  2 Liu, Jeff                 33 LBG-33                           28.96  
  3 Overland, Sean            34 MSCM-33                          43.12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                           57.33  
       27.29    57.33                                                      
  2 Hughes, David R           32 CMS-32                           58.42  
       27.12    58.42                                                      
  3 Yotter, Ethan             30 NOVA-33                        1:02.00  
       29.33  1:02.00                                                      
  4 Giacobe, Drew H           33 LBG-33                         1:05.49  
       31.55  1:05.49                                                      
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                           59.99  
       27.38    59.99                                                      
  2 Giulianotti, Marc A       34 SDSM-44                        1:00.34  
       28.69  1:00.34                                                      
  3 Wright, Brian             31 WHO20-33                       1:02.45  
       28.00  1:02.45                                                      
  4 Kolarov, Mike             34 Mvn-33                         1:03.13  
       29.60  1:03.13                                                      
  5 Davis, Adam               33 MSCM-33                        1:07.50  
       30.70  1:07.50                                                      
  6 Murphy, Liam              34 NOVA-33                        1:11.00  
       32.53  1:11.00                                                      
  7 Overland, Sean            34 MSCM-33                        1:37.22  
       49.76  1:37.22                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          33 LBG-33                         2:06.69  
       26.77    59.00  1:35.76  2:06.69                                    
  2 Giulianotti, Marc A       34 SDSM-44                        2:10.12  
       27.92  1:01.75  1:38.57  2:10.12                                    
  3 Yotter, Ethan             30 NOVA-33                        2:17.27  
       29.35  1:03.45  1:46.24  2:17.27                                    
  4 Longo, Jeffrey C          33 UCI-33                         2:17.66  
       27.97  1:03.82  1:43.58  2:17.66                                    
  5 Kaufmann, Jon             30 WHO20-33                       2:17.85  
       28.98  1:04.74  1:46.62  2:17.85                                    
  6 Wright, Brian             31 WHO20-33                       2:19.49  
       28.88  1:02.55  1:46.48  2:19.49                                    
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             30 NOVA-33                        4:54.56  
       30.17  1:05.04  1:42.29  2:18.35  3:02.63  3:46.64  4:20.89  4:54.56
 
Men 35-39 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 Tyr-33                           10.55  
  2 Hochstein, Erik           38 Tyr-33                           11.21  
  3 Ines, Gil B               39 NOVA-33                          12.01  
  4 Wills, Lonnie             37 Mvn-33                           14.88  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wattles, Frank            36 Unattached-33                    21.69  
  2 Beach, Chris              37 Tyr-33                           22.06  
  3 Wegner, Dan               35 Tyr-33                           22.30  
  4 Hochstein, Erik           38 Tyr-33                           23.62  
  5 Mitchell, Jeffrey A       38 Mvn-33                           23.80  
  6 Wills, Lonnie             37 Mvn-33                           31.99  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 Tyr-33                           47.90  
       23.39    47.90                                                      
  2 Hochstein, Erik           38 Tyr-33                           48.59  
       23.51    48.59                                                      
  3 Beach, Chris              37 Tyr-33                           48.76  
       23.26    48.76                                                      
  4 Mitchell, Jeffrey A       38 Mvn-33                           52.15  
       24.96    52.15                                                      
  5 Kane, Bill                36 SOBA-33                          56.66  
       27.71    56.66                                                      
  6 Barton, Dan               38 RB-33                            58.27  
       28.11    58.27                                                      
  7 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                           58.44  
       27.63    58.44                                                      
  8 Wooten, Darryl D          35 Mvn-33                         1:07.64  
       33.37  1:07.64                                                      
  9 Wills, Lonnie             37 Mvn-33                         1:19.57  
       35.81  1:19.57                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               35 Tyr-33                         1:47.04  
       24.78    52.13  1:20.01  1:47.04                                    
  2 Beach, Chris              37 Tyr-33                         1:48.65  
       24.55    51.92  1:20.27  1:48.65                                    
  3 Joyce, Kevin              35 Mvn-33                         1:57.40  
       27.66    57.29  1:27.22  1:57.40                                    
  4 Diederichs, Bruno         39 LVM-33                         1:58.64  
       27.37    56.81  1:27.60  1:58.64                                    
  5 Barton, Dan               38 RB-33                          2:08.21  
       29.22  1:01.37  1:34.69  2:08.21                                    
  6 Kane, Bill                36 SOBA-33                        2:09.55  
       29.41  1:02.28  1:36.60  2:09.55                                    
  7 Sergey, Ten               35 NOVA-33                        2:18.27  
       31.40  1:06.51  1:43.15  2:18.27                                    
  8 Wooten, Darryl D          35 Mvn-33                         2:28.36  
       33.60  1:10.17  1:49.45  2:28.36                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diederichs, Bruno         39 LVM-33                         5:15.28  
       30.11  1:01.86  1:33.03  2:04.63  2:35.98  3:07.51  3:38.87  4:10.76
     4:42.96  5:15.28                                                      
  2 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         6:39.16  
       35.59  1:13.81  1:53.40  2:34.35  3:15.86  3:57.42  4:38.92  5:20.05
     6:00.38  6:39.16                                                      
  3 Wooten, Darryl D          35 Mvn-33                         6:49.27  
     1:13.82  2:35.06  3:15.46  3:57.56  4:40.12  5:24.01  6:08.09  6:49.75
     6:49.27                                                               
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wooten, Darryl D          35 Mvn-33                           37.16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                          54.24  
       26.32    54.24                                                      
  2 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         1:13.08  
       35.79  1:13.08                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bethke, Denny K           39 NOVA-33                          30.80  
  2 Kane, Bill                36 SOBA-33                          33.39  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                        1:05.77  
       31.34  1:05.77                                                      
  2 Bethke, Denny K           39 NOVA-33                        1:07.14  
       31.92  1:07.14                                                      
  3 Barton, Dan               38 RB-33                          1:16.34  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           38 Tyr-33                           25.28  
  2 Mitchell, Jeffrey A       38 Mvn-33                           26.19  
  3 Ines, Gil B               39 NOVA-33                          27.78  
  4 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                           33.89  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wattles, Frank            36 Unattached-33                    50.36  
       23.60    50.36                                                      
  2 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                          53.61  
       25.54    53.61                                                      
  3 Hochstein, Erik           38 Tyr-33                           54.67  
       25.81    54.67                                                      
  4 Joyce, Kevin              35 Mvn-33                         1:01.18  
       28.07  1:01.18                                                      
  5 Mitchell, Jeffrey A       38 Mvn-33                         1:01.81  
       28.71  1:01.81                                                      
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                          55.88  
       25.25    55.88                                                      
  2 Joyce, Kevin              35 Mvn-33                         1:02.88  
       29.01  1:02.88                                                      
  3 Mitchell, Jeffrey A       38 Mvn-33                         1:05.25  
       29.41  1:05.25                                                      
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                        1:59.10  
       25.46    55.12  1:30.85  1:59.10                                    
  2 Barton, Dan               38 RB-33                          2:24.14  
       30.01  1:06.01  1:49.84  2:24.14                                    
  3 Kane, Bill                36 SOBA-33                        2:37.13  
       32.90  1:17.36  2:01.84  2:37.13                                    
  4 Sergey, Ten               35 NOVA-33                        2:41.04  
                30.23           1:13.30           2:03.59  2:41.04         
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barton, Dan               38 RB-33                          5:12.80  
       31.43  1:07.99  1:48.42  2:27.98  3:15.38  4:01.65  4:37.31  5:12.80
  2 Bleuel, Eric S            37 VCM-33                         6:49.63  
       43.83  1:37.87  2:29.08  3:24.13  4:25.30  5:27.54  6:09.40  6:49.63
 
Men 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mckinley, Frank J         44 Unattached-33                    12.29  
  2 Conferti, Ron             42 NOVA-33                          12.88  
  3 Chang, Mike               40 Slug-3                           14.12  
  4 Franson, Derek R          43 MSCM-33                          17.71  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               43 LVM-33                           25.03  
  2 Hecker, Dennis            43 LVM-33                           27.36  
  3 Chang, Mike               40 Slug-3                           28.18  
  4 Conferti, Ronald L        42 NOVA-33                          28.76  
  5 Johnson, Robert J         44 NOVA-33                          32.39  
  6 Nourian, Kevin            44 MSCM-33                          37.71  
  7 Franson, Derek R          43 MSCM-33                          39.43  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        40 WHO20-33                         55.48  
       26.89    55.48                                                      
  2 Hecker, Dennis            43 LVM-33                         1:01.53  
       29.64  1:01.53                                                      
  3 Chang, Mike               40 Slug-3                         1:02.13  
       29.98  1:02.13                                                      
  4 Conferti, Ronald L        42 NOVA-33                        1:07.11  
       31.94  1:07.11                                                      
  5 Johnson, Robert J         44 NOVA-33                        1:12.59  
       34.17  1:12.59                                                      
  6 Franson, Derek R          43 MSCM-33                        1:32.42  
       42.71  1:32.42                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        40 WHO20-33                       2:01.74  
       28.88  1:31.03  2:02.06  2:01.74                                    
  2 Ozun, Sabri               43 LVM-33                         2:16.47  
       31.00  1:05.39  1:40.59  2:16.47                                    
  4 Hecker, Dennis            43 LVM-33                         2:21.35  
       31.52  1:06.83  1:44.24  2:21.35                                    
  5 Chang, Mike               40 Slug-3                         2:25.40  
       31.90  1:07.37  1:45.89  2:25.40                                    
  6 Conferti, Ron             42 NOVA-33                        2:57.96  
       36.45  1:17.85  2:45.22  2:57.96                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        40 WHO20-33                       5:35.32  
       31.09  1:04.56  1:38.20  2:12.28  2:46.33  3:20.58  3:54.82  4:29.30
     5:02.62  5:35.32                                                      
  2 Hecker, Dennis            43 LVM-33                         6:54.41  
       34.79  1:13.44  1:53.77  2:35.28  3:18.36  4:01.04  4:45.17  5:29.16
     6:12.74  6:54.41                                                      
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        40 WHO20-33                      11:50.39  
       31.99  1:07.67  1:44.40  2:20.78  2:56.77  3:33.51  4:09.62  4:44.88
     5:21.20  5:57.09  6:32.65  7:08.46  7:44.28  8:20.10  8:56.14  9:31.68
    10:06.84 10:41.94 11:16.72 11:50.39                                    
 
Men 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conferti, Ron             42 NOVA-33                          18.60  
  2 Franson, Derek R          43 MSCM-33                          24.72  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                           27.48  
 -- Nourian, Kevin            44 MSCM-33                             DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                           59.84  
       30.11    59.84                                                      
 
Men 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mckinley, Frank J         44 Unattached-33                    15.34  
 -- Franson, Derek R          43 MSCM-33                             DQ  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Todd               44 SCMC-33                          30.95  
  2 Mckinley, Frank J         44 Unattached-33                    32.36  
  3 Nourian, Kevin            44 MSCM-33                          41.89  
  4 Johnson, Robert J         44 NOVA-33                          44.88  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Todd               44 SCMC-33                        1:08.89  
       31.94  1:08.89                                                      
  2 Mckinley, Frank J         44 Unattached-33                  1:13.09  
       35.46  1:13.09                                                      
  3 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                         1:14.53  
       35.67  1:14.53                                                      
  4 Nourian, Kevin            44 MSCM-33                        1:33.46  
       44.03  1:33.46                                                      
 
Men 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mckinley, Frank J         44 Unattached-33                    13.33  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               43 LVM-33                           26.59  
  2 Johnson, Robert J         44 NOVA-33                          43.08  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               43 LVM-33                           58.46  
       27.57    58.46                                                      
  2 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                         1:04.16  
       30.45  1:04.16                                                      
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nourian, Kevin            44 MSCM-33                        1:31.06  
       42.67  1:31.06                                                      
  2 Johnson, Robert J         44 NOVA-33                        1:34.26  
       47.32  1:34.26                                                      
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               43 LVM-33                         5:03.77  
       30.51  1:07.86  1:48.34  2:27.98  3:12.54  3:56.18  4:30.84  5:03.77
 
Men 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Albright, Philip W        47 Mvn-33                           12.31  
  2 Klige, David              46 Unattached-33                    13.48  
  3 Greer, Jaime              49 Mvn-33                           13.55  
  4 Huth, John R              46 Unattached-33                    14.59  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           49 LVM-33                           23.92  
  2 Deloney, Wayne A          47 Mvn-33                           24.43  
  3 Willment, Steve           48 Mvn-33                           25.17  
  4 Albright, Philip W        47 Mvn-33                           26.17  
  5 Mitchell, Robert W        48 FAST-33                          26.71  
  6 Mader, Doug E             47 Mvn-33                           26.79  
  7 Carlsen, Richard          47 Mvn-33                           27.20  
  8 Salvino, John A           48 CROC-33                          28.78  
  9 Klige, David              46 Unattached-33                    28.88  
 10 Greer, Jaime              49 Mvn-33                           30.11  
 11 Huth, John R              46 Unattached-33                    33.52  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willment, Steve           48 Mvn-33                           53.37  
       25.92    53.37                                                      
  2 Deloney, Wayne A          47 Mvn-33                           53.42  
       24.79    53.42                                                      
  3 Franklin, Sam D           49 LVM-33                           55.37  
       26.88    55.37                                                      
  4 Borzone, Raymond          48 Mvn-33                           55.56  
       26.22    55.56                                                      
  5 Engelhart, Christopher L  45 MESA-33                          55.59  
       27.23    55.59                                                      
  6 Albright, Philip W        47 Mvn-33                           57.38  
       26.77    57.38                                                      
  7 Mitchell, Robert W        48 FAST-33                          58.60  
       27.87    58.60                                                      
  8 Reimers, Richard          48 Mvn-33                         1:00.50  
       29.90  1:00.50                                                      
  9 Mader, Doug E             47 Mvn-33                         1:00.61  
       29.37  1:00.61                                                      
 10 Klige, David              46 Unattached-33                  1:03.65  
       30.41  1:03.65                                                      
 11 Greer, Jaime              49 Mvn-33                         1:04.54  
 12 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                         1:08.91  
       32.70  1:08.91                                                      
 13 Miranda, Mike             45 LBG-33                         1:15.44  
       36.88  1:15.44                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher L  45 MESA-33                        2:05.60  
       29.42  1:01.24  1:33.33  2:05.60                                    
  2 Reimers, Richard          48 Mvn-33                         2:12.53  
       31.47  1:05.78  1:39.96  2:12.53                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Randy, Rogers             48 SRM-38                         5:32.00  
       29.69  1:01.92  1:35.24  2:08.96  2:42.81  3:16.69  3:50.41  4:24.27
     4:58.72  5:32.00                                                      
  2 Willment, Steve           48 Mvn-33                         5:38.19  
       29.90  1:01.67  1:34.42  2:07.83  2:42.95  3:18.33  3:52.99  4:28.45
     5:03.58  5:38.19                                                      
  3 Reimers, Richard          48 Mvn-33                         5:59.86  
       33.81  1:10.03  1:47.36  2:24.36  3:01.53  3:38.98  4:15.47  4:51.31
     5:26.34  5:59.86                                                      
  4 Salvino, John A           48 CROC-33                        6:14.45  
       34.28  1:11.70  1:50.12  2:28.23  3:06.16  3:43.74  4:21.04  4:58.74
     5:37.13  6:14.45                                                      
  5 Treiman, Jerry            46 CMS-32                         6:20.52  
       35.31  1:12.88  1:51.09  2:30.06  3:09.11  3:48.11  4:27.21  5:05.58
     5:43.61  6:20.52                                                      
  6 Mader, Doug E             47 Mvn-33                         6:21.35  
       34.95  1:13.04  1:51.27  2:30.02  3:08.67  3:47.68  4:26.94  5:06.12
     5:45.09  6:21.35                                                      
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Tom E             47 LVM-33                        12:14.19  
       31.60  1:06.27  1:42.09  2:18.43  2:54.55  3:31.18  4:08.04  4:45.31
     5:22.41  5:59.88  6:37.11  7:14.47  7:51.61  8:29.15  9:06.48  9:44.24
    10:22.05 10:59.76 11:37.58 12:14.19                                    
  2 Reimers, Richard          48 Mvn-33                        12:38.72  
       34.00  1:10.78  1:49.01  2:27.49  3:06.02  3:44.50  4:23.21  5:02.13
     5:41.01  6:19.93  6:58.69  7:37.58  8:15.91  8:54.60  9:33.04 10:10.66
    10:47.99 11:25.67 12:02.87 12:38.72                                    
 
Men 45-49 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Jaime              49 Mvn-33                           18.72  
  2 Huth, John R              46 Unattached-33                    21.05  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            47 NOVA-33                          28.90  
  2 Borzone, Raymond          48 Mvn-33                           30.62  
  3 Mitchell, Robert W        48 FAST-33                          33.24  
  4 Huth, John R              46 Unattached-33                    43.34  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne A          47 Mvn-33                         1:02.08  
       29.45  1:02.08                                                      
  2 Benner, Tord E            47 NOVA-33                        1:03.87  
     1:03.13  1:03.87                                                      
  3 Borzone, Raymond          48 Mvn-33                         1:07.57  
       32.60  1:07.57                                                      
  4 Mitchell, Robert W        48 FAST-33                        1:12.95  
       35.21  1:12.95                                                      
  5 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                         1:23.35  
       39.45  1:23.35                                                      
 
Men 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            46 NOVA-33                          15.20  
  2 Greer, Jaime              49 Mvn-33                           18.72  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            46 NOVA-33                          32.25  
  2 Benner, Tord E            47 NOVA-33                          34.15  
  3 Carlsen, Richard          47 Mvn-33                           36.64  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Mike              45 Mvn-33                         1:11.73  
       34.12  1:11.73                                                      
  2 Benner, Tord E            47 NOVA-33                        1:17.45  
  3 Utsumi, Yuji              47 LBG-33                         1:18.51  
  4 Tongate, Terry            46 NOVA-33                        1:22.78  
       38.73  1:22.78                                                      
  5 Miranda, Mike             45 LBG-33                         1:33.19  
       45.45  1:33.19                                                      
 
Men 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlsen, Richard          47 Mvn-33                           13.73  
  2 Huth, John R              46 Unattached-33                    19.29  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           49 LVM-33                           26.16  
  2 Gibson, Mike              45 Mvn-33                           27.96  
  3 Benner, Tord E            47 NOVA-33                          28.65  
  4 Carlsen, Richard          47 Mvn-33                           29.41  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           49 LVM-33                         1:00.45  
       28.63  1:00.45                                                      
  2 Deloney, Wayne A          47 Mvn-33                         1:02.90  
       28.14  1:02.90                                                      
  3 Engelhart, Christopher L  45 MESA-33                        1:04.45  
       30.29  1:04.45                                                      
  4 Reimers, Richard          48 Mvn-33                         1:09.82  
       33.39  1:09.82                                                      
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher L  45 MESA-33                        1:04.97  
       29.83  1:04.97                                                      
  2 Franklin, Sam D           49 LVM-33                         1:04.98  
       30.60  1:04.98                                                      
  3 Benner, Tord E            47 NOVA-33                        1:05.49  
       30.21  1:05.49                                                      
  4 Mader, Doug E             47 Mvn-33                         1:18.30  
       37.40  1:18.30                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Mike              45 Mvn-33                         2:24.41  
       29.56  1:07.96  1:49.96  2:24.41                                    
  2 Salvino, John A           48 CROC-33                        2:44.23  
       35.14  1:18.45  2:05.12  2:44.23                                    
  3 Mader, Doug E             47 Mvn-33                         2:54.11  
       37.41  1:26.77  2:19.67  2:54.11                                    
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Tom E             47 LVM-33                         5:12.04  
       31.82  1:09.03  1:48.07  2:26.48  3:12.64  3:58.80  4:35.14  5:12.04
 
Men 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Val           53 Mvn-33                           13.97  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Thomas       51 LVM-33                           27.42  
  2 Chao, Coo Chang           51 Mvn-33                           29.60  
  3 Reichle, Luke             50 MSCM-33                          30.28  
 -- Springer, Tim C           53 SCSM-33                             DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       50 NOVA-33                          52.55  
       25.14    52.55                                                      
  2 Springer, Tim C           53 SCSM-33                          55.47  
       25.72    55.47                                                      
  3 Christensen, Thomas       51 LVM-33                         1:00.32  
       29.00  1:00.32                                                      
  4 Adams, Lionel             50 Unattached-33                  1:02.69  
       29.96  1:02.69                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       50 NOVA-33                        1:55.90  
       27.38    56.21  1:25.69  1:55.90                                    
  2 Staeb, Rowland W          53 SCSM-33                        2:06.26  
       28.72  1:01.11  1:33.80  2:06.26                                    
  3 Machin, Paul              50 Mvn-33                         2:13.88  
       30.89  1:04.87  1:40.39  2:13.88                                    
  4 Adams, Lionel             50 Unattached-33                  2:35.01  
       33.43  1:10.54  1:53.49  2:35.01                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staeb, Rowland W          53 SCSM-33                        5:44.57  
       31.04  1:04.12  1:38.47  2:13.47  2:48.30  3:23.60  3:58.52  4:34.25
     5:10.24  5:44.57                                                      
  2 Dauser, John W            51 NOVA-33                        6:00.59  
       34.16  1:10.02  1:47.13  2:23.65  2:59.91  3:35.61  4:11.85  4:49.07
     5:25.47  6:00.59                                                      
  3 Machin, Paul              50 Mvn-33                         6:11.78  
       33.07  1:09.66  1:47.23  2:24.24  3:01.66  3:39.88  4:18.15  4:56.72
     5:34.93  6:11.78                                                      
  4 Adams, Lionel             50 Unattached-33                  7:23.06  
       36.32  1:18.61  2:03.90  2:50.53  3:37.68  4:23.87  5:12.72  6:00.35
     6:44.79  7:23.06                                                      
  5 Trowbridge, Val           53 Mvn-33                         7:23.61  
       37.72  1:18.55  2:02.62  2:48.48  3:34.48  4:20.98  5:07.21  5:53.98
     6:39.92  7:23.61                                                      
  6 Chao, Coo Chang           51 Mvn-33                         7:45.48  
       40.45  1:25.60  2:11.62  2:59.65  3:48.10  4:36.12  5:23.55  6:11.46
     6:58.39  7:45.48                                                      
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  3 Adams, Lionel             50 Unattached-33                 15:05.97  
       34.93  1:15.85  1:59.33  2:44.02  3:29.39  4:15.29  5:03.34  5:51.32
     6:38.72  7:26.23  8:13.15  9:00.00  9:47.13 10:33.50 11:19.63 12:06.42
    12:52.85 13:39.29 14:24.98 15:05.97                                    
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kajiwara, Doug            50 SCAQ-33                          28.85  
  2 Reichle, Luke             50 MSCM-33                          37.04  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Luke             50 MSCM-33                        1:20.68  
       39.80  1:20.68                                                      
 
Men 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dauser, John W            51 NOVA-33                          16.01  
  2 Trowbridge, Val           53 Mvn-33                           16.83  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yardwood, Michael W       52 NOVA-33                          32.48  
  2 Leonard, Dan              52 SCAQ-33                          33.93  
  3 Dauser, John W            51 NOVA-33                          34.36  
  4 Christensen, Thomas       51 LVM-33                           34.53  
  5 Reichle, Luke             50 MSCM-33                          35.10  
  6 Chao, Coo Chang           51 Mvn-33                           35.37  
  7 Trowbridge, Val           53 Mvn-33                           36.25  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       50 NOVA-33                        1:07.31  
       31.96  1:07.31                                                      
  2 Yardwood, Michael W       52 NOVA-33                        1:10.86  
       33.99  1:10.86                                                      
  3 Leonard, Dan              52 SCAQ-33                        1:14.12  
  4 Dauser, John W            51 NOVA-33                        1:15.74  
       36.20  1:15.74                                                      
  5 Chao, Coo Chang           51 Mvn-33                         1:20.80  
       37.79  1:20.80                                                      
  6 Reichle, Luke             50 MSCM-33                        1:23.22  
  7 Trowbridge, Val           53 Mvn-33                         1:23.49  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jeff              50 Mvn-33                           26.85  
  1 Leonard, Dan              52 SCAQ-33                          28.88  
  2 Yardwood, Michael W       52 NOVA-33                          29.32  
  3 Christensen, Thomas       51 LVM-33                           30.52  
  4 Chao, Coo Chang           51 Mvn-33                           32.33  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belardi, James R          50 SCAQ-33                          55.10  
       26.02    55.10                                                      
  2 Von Hoffman, Gerard       50 NOVA-33                          58.65  
       27.68    58.65                                                      
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       50 NOVA-33                        1:00.75  
       29.28  1:00.75                                                      
  2 Yardwood, Michael W       52 NOVA-33                        1:06.69  
       32.16  1:06.69                                                      
  3 Dauser, John W            51 NOVA-33                        1:11.33  
       34.50  1:11.33                                                      
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kajiwara, Doug            50 SCAQ-33                        2:14.12  
       28.74  1:02.50  1:42.52  2:14.12                                    
  2 Yardwood, Michael W       52 NOVA-33                        2:26.09  
       30.66  1:09.80  1:50.53  2:26.09                                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 Mvn-33                           26.13  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 VCM-33                         2:05.23  
       28.55    59.62  1:32.78  2:05.23                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 VCM-33                         5:45.35  
       32.02  1:06.66  1:42.16  2:17.65  2:52.98  3:27.74  4:02.59  4:37.31
     5:12.18  5:45.35                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 Mvn-33                           34.00  
  2 Dwyer, Pat                56 Mvn-33                           35.42  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 Mvn-33                           27.19  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 Mvn-33                         1:04.24  
       29.65  1:04.24                                                      
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           55 Mvn-33                         1:11.15  
       33.09  1:11.15                                                      
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           57 VCM-33                         2:24.73  
       29.36  1:08.39  1:52.75  2:24.73                                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Standish, Jay V           61 Mvn-33                           29.92  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overman, Art W            62 SCSM-33                        1:01.63  
       30.20  1:01.63                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael A      63 Mvn-33                         2:35.57  
       36.34  1:15.79  1:56.51  2:35.57                                    
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael A      63 Mvn-33                        14:29.21  
       37.85  1:20.26  2:03.14  2:47.48  3:31.39  4:16.08  5:00.39  5:44.59
     6:28.90  7:13.15  7:57.19  8:40.62  9:24.54 10:08.48 10:52.45 11:35.94
    12:19.43 13:02.51 13:46.42 14:29.21                                    
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Standish, Jay V           61 Mvn-33                           31.01  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael A      63 Mvn-33                         1:20.56  
       36.45  1:20.56                                                      
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overman, Art W            62 SCSM-33                        1:11.34  
       33.45  1:11.34                                                      
  2 Standish, Jay V           61 Mvn-33                         1:22.06  
       36.95  1:22.06                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            65 BPMS-33                          31.79  
  2 Clyne, James L            65 Mvn-33                           31.99  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            65 BPMS-33                        1:10.64  
       33.98  1:10.64                                                      
  2 Clyne, James L            65 Mvn-33                         1:11.39  
       33.87  1:11.39                                                      
  3 Bleuel, Bart S            65 VCM-33                         1:13.72  
       35.74  1:13.72                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clyne, James L            65 Mvn-33                         2:39.79  
       34.91  1:14.26  1:55.27  2:39.79                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             67 NOVA-33                        5:58.54  
       33.15  1:09.56  1:46.18  2:22.40  2:58.23  3:34.15  4:10.56  4:46.86
     5:23.18  5:58.54                                                      
  2 Bleuel, Bart S            65 VCM-33                         7:32.50  
       39.98  1:23.85  2:09.53  2:56.87  3:44.46  4:32.23  5:19.95  6:05.11
     6:50.24  7:32.50                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            65 BPMS-33                          40.15  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex P           65 HBSC-33                        1:12.40  
       35.40  1:12.40                                                      
  2 Stewart, Jim M            65 BPMS-33                        1:28.17  
       42.86  1:28.17                                                      
  3 Bleuel, Bart S            65 VCM-33                         1:47.56  
       50.98  1:47.56                                                      
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex P           65 HBSC-33                        2:39.21  
       35.94  1:18.36  2:03.36  2:39.21                                    
  2 Bleuel, Bart S            65 VCM-33                         3:21.20  
                47.40           1:43.53           2:37.85  3:21.20         
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart S            65 VCM-33                         7:07.02  
       48.57  1:42.34  2:43.99  3:45.50  4:40.79  5:38.12  6:22.32  7:07.02
 
Men 70-74 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached-33                    18.27  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached-33                    39.97  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached-33                  1:27.63  
     1:27.89  1:27.63                                                      
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached-33                  1:36.35  
       44.57  1:36.35                                                      
  2 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        1:42.72  
       48.44  1:42.72                                                      
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        1:40.00  
       45.77  1:40.00                                                      
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              73 Unattached-33                  1:28.26  
       42.06  1:28.26                                                      
  2 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        1:28.66  
       43.39  1:28.66                                                      
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      72 NOVA-33                        3:18.13  
                42.58           1:33.37           2:33.71  3:18.13         
  2 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        3:23.82  
                46.75           1:40.14           2:38.40  3:23.82         
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             73 SDSM-44                        7:20.27  
       47.41  1:43.21  2:40.02  3:38.82  4:41.84  5:43.04  6:31.76  7:20.27
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 Mvn-33                         1:28.27  
       42.22  1:28.27                                                      
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                          39.97  
  2 Graef, Rudolf             75 Mvn-33                           46.21  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           75 HBSC-33                        1:27.01  
       43.37  1:27.01                                                      
  2 Graef, Rudolf             75 Mvn-33                         1:45.82  
       51.59  1:45.82                                                      
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 Mvn-33                           49.62  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             75 Mvn-33                         1:57.39  
       55.98  1:57.39                                                      
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            75 SWM-33                           41.34  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            75 SWM-33                         1:46.65  
       48.86  1:46.65                                                      
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-44                          37.47  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-44                        3:04.22  
       41.18  1:27.34  2:16.89  3:04.22                                    
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-44                        8:19.81  
       43.07  1:31.95  2:22.70  3:13.19  4:04.57  4:56.15  5:47.58  6:40.28
     7:30.78  8:19.81                                                      
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           82 SDSM-44                       15:44.61  
       40.70  1:26.78  2:13.78  3:01.75  3:49.85  4:37.07  5:25.42  6:13.27
     7:01.68  7:49.97  8:37.63  9:25.15 10:13.58 11:01.03 11:48.39 12:36.37
    13:24.16 14:12.31 14:59.63 15:44.61                                    
  2 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-44                       17:01.03  
       50.30  1:39.41  2:30.70  3:25.03  4:17.14  5:10.84  6:02.71  6:54.34
     7:45.03  8:37.17  9:29.16 10:20.66 11:11.72 12:02.76 12:54.70 13:46.47
    14:35.10 15:25.62 16:13.77 17:01.03                                    
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           82 SDSM-44                        1:40.38  
       46.66  1:40.38                                                      
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           82 SDSM-44                        3:26.14  
                44.56           1:42.09           2:40.46  3:26.14         
  2 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-44                        3:54.47  
                54.26           1:55.66           3:06.56  3:54.47         
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:01.33  
     1) Zahrowski, Kelly W23            2) Haynes, Katie W24              
     3) McFadden, Nichole W22           4) Haynes, Maura W27              
       31.66    58.89  1:31.31  2:01.33                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:19.10  
     1) Zahrowski, Kelly W23            2) Haynes, Katie W24              
     3) Haynes, Maura W27               4) McFadden, Nichole W22          
       36.54  1:14.57  1:46.72  2:19.10                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:02.41  
     1) Richell, Kelly W41              2) Dobbs, Theresa W44             
     3) O'Rourke, Therese W44           4) Batcheller, Jennifer W38       
       33.48  1:04.76  1:34.85  2:02.41                                    
  2 Meridian Swim Club-33  'A'                                  2:04.86  
     1) Draper, Tamara W25              2) Shore, Susan D W44             
     3) Ibarra, Evelyn S W36            4) Labelle, Laura W42             
       29.16  1:01.38  1:33.09  2:04.86                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:44.78  
     1) Ospina, Rebecca J W28           2) Borzone, Susanne W44           
     3) George, Patty M W45             4) Corrao, Joanne W55             
       35.70  1:33.37  2:11.31  2:44.78                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:34.54  
     1) Richell, Kelly W41              2) Dobbs, Theresa W44             
     3) O'Rourke, Therese W44           4) George, Patty M W45            
       39.66  1:20.37  1:56.80  2:34.54                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:46.75  
     1) Joyce, Kevin M35                2) Mitchell, Jeffrey A M38        
     3) Mader, Doug E M47               4) Wills, Lonnie M37              
       24.01    47.94  1:15.52  1:46.75                                    
  2 Meridian Swim Club-33  'A'                                  1:53.86  
     1) Reichle, Luke M50               2) Harmon, Grady M28              
     3) Overland, Sean M34              4) Davis, Adam M33                
       30.28    53.40  1:27.77  1:53.86                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:56.65  
     1) Joyce, Kevin M35                2) Kolarov, Mike M34              
     3) Mitchell, Jeffrey A M38         4) Mader, Doug E M47              
       30.89  1:02.98  1:29.10  1:56.65                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             1:56.21  
     1) Reimers, Richard M48            2) Trowbridge, Val M53            
     3) Wooten, Darryl D M35            4) Carlsen, Richard M47           
       29.00    58.62  1:28.95  1:56.21                                    
 -- Team Tyr-33  'A'                                                 DQ  
     1) Quintal, Dean M41               2) Hochstein, Erik M38            
     3) Beach, Chris M37                4) Wegner, Dan M35                
       24.25    46.52  1:08.00       DQ                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:41.22  
     1) Deloney, Wayne A M47            2) Borzone, Raymond M48           
     3) Willment, Steve M48             4) Albright, Philip W M47         
       24.60    49.57  1:15.45  1:41.22                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:54.40  
     1) Deloney, Wayne A M47            2) Longworth, Mark M55            
     3) Borzone, Raymond M48            4) Willment, Steve M48            
       28.54  1:01.75  1:28.67  1:54.40                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:11.10  
     1) Reimers, Richard M48            2) Chao, Coo Chang M51            
     3) Carlsen, Richard M47            4) Greer, Jaime M49               
       38.05  1:13.07  1:42.32  2:11.10                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Las Vegas Masters-33  'A'                                   2:03.49  
     1) Diederichs, Bruno M39           2) Diederichs, Isabelle W37       
     3) Franklin, Sam D M49             4) Doman, Mary E W25              
       29.54  1:09.09  1:34.76  2:03.49                                    
  2 Meridian Swim Club-33  'A'                                  2:12.39  
     1) Harmon, Grady M28               2) Shore, Susan D W44             
     3) Davis, Adam M33                 4) Labelle, Laura W42             
       29.47  1:12.35  1:40.80  2:12.39                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:17.27  
     1) Wooten, Darryl D M35            2) Batcheller, Jennifer W38       
     3) Bode, Christy W31               4) Garibaldi, Federico M34        
       37.82  1:17.11  1:48.23  2:17.27                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Clemente Swim Masters-33  'A'                           2:15.32  
     1) Overman, Art W M62              2) Chen, Heidi L W37              
     3) Staeb, Rowland W M53            4) Helton, Barbara W53            
       34.45  1:14.35  1:42.86  2:15.32                                    
  2 Meridian Swim Club-33  'A'                                  3:32.36  
     1) Abney, Veronica W55             2) Ibarra, Evelyn S W36           
     3) Nourian, Kevin M44              4) Franson, Derek R M43           
     1:25.39  2:09.26  2:53.81  3:32.36                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Mission Viejo Nadadores-33  'B'                                  DQ  
     1) Longworth, Mark M55             2) Uthus, Gwen W52                
     3) Standish, Jay V M61             4) Mitchell, Allison W52          
       27.05    59.74  1:28.89       DQ                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:02.94  
     1) Machin, Paul M50                2) Gibson, Mike M45               
     3) Standish, Jay V M61             4) Taylor, Jeff M50               
       33.80  1:06.90  1:37.73  2:02.94                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:15.74  
     1) Montrella, Beverly W60          2) Colonnese, Michael A M63       
     3) Clyne, James L M65              4) Kotzbach, Bonnie K W62         
       32.70  1:04.54  1:36.80  2:15.74                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             2:39.71  
     1) Clyne, James L M65              2) Montrella, Beverly W60         
     3) Colonnese, Michael A M63        4) Kotzbach, Bonnie K W62         
       43.71  1:27.10  2:02.32  2:39.71                                    


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.