Home USMS Website


 

Licensed to City of Santa Clarita - C  Hy-Tek's Meet Manager 6/30/2007 10:03 AM
                      Masters Long Course 07' - 6/23/2007                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kearns, Suzie             40 FAST-CA             32:00.00   31:05.03  
 
Event 1  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 UNAT-CA             21:00.00   22:04.16  
  2 Shore, Susan              45 MSC-CA              23:00.00   22:24.42  
 
Event 1  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stokols, Niki             50 DAL-CA              22:26.51   22:34.69  
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-CA             25:00.00   22:52.94  
 
Event 1  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       60 UCLA-CA             26:55.00   26:22.44  
  2 Kotzbach, Bonnie          63 MVN-CA              30:02.00   26:59.43  
 
Event 1  Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          68 UCLA-CA             33:48.20   30:51.19  
 
Event 1  Women 85-89 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            89 SDSM-CA             34:45.00   35:06.81  
 
Event 1  Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Keith               23 UCI-CA              17:24.15   17:12.07  
 
Event 1  Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            35 NOVA-CA             22:20.00   22:09.50  
  2 Bleuel, Eric              38 Ventura-CA          25:10.00   24:33.36  
 
Event 1  Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Patrick          40 SCMC-CA             21:00.00   21:39.40  
  2 Lam, Kevin                44 NOVA-CA             35:00.00   29:04.22  
 
Event 1  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salvino, John             49 CATM-CA             22:30.33   21:51.07  
 
Event 1  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slosberg, Daniel          50 SCAQ-CA             20:48.00   20:27.25  
  2 Bennett, Dan              50 SCMC-CA             22:00.00   22:31.28  
  3 Narter, Erdem             51 TYRA-NC                   NT   29:29.07  
 
Event 1  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sovero, Emilio A          59 DAL-CA              26:30.00   26:20.45  
 
Event 1  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               60 UNAT-CA             20:28.00   20:28.49  
 
Event 1  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              66 Ventura-CA          26:00.00   27:37.16  
 
Event 1  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          74 SDSM-CA             29:36.64   30:42.18  
 
Event 1  Men 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          81 ARIZ-AZ             35:00.00   37:19.28  
 
Event 2  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'D'                     NT    2:32.41  
     1) Helgason, Tryggvie M44          2) Bunenko, Andrew M47            
     3) Hartman, Patrick M40            4) Sethna, Dorab M27              
 
Event 2  Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                     NT    2:06.81  
     1) Velasquez, Mike M42             2) Bennett, Dan M50               
     3) Ellington, Cheri W50            4) Valentine, Kelly W29           
  2 Santa Clarita Masters Club-CA  'C'                     NT    2:08.68  
     1) Bossard, Laurie W44             2) Davidson, Correna J W22        
     3) Morse, Todd M45                 4) Roney, Brian M47               
  3 Santa Clarita Masters Club-CA  'B'                     NT    2:26.90  
     1) Shepler, Bob M55                2) Giacomazzi, Albert M M52       
     3) Brody, Bethann W48              4) Henderson, Stephanie W19       
 
Event 2  Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Wave Masters-CA  'A'                         2:30.00    2:16.84  
     1) Agabashian, Rudolph M56         2) Ansolabehere, Annette W48      
     3) Eschner, Stan M75               4) Edwards, Kris E W46            
  2 Irvine Novaquatics Masters-CA  'A'                2:30.00    2:37.88  
     1) Murphy, Liam N M35              2) Scheferman, Heather W35        
     3) Soria, Veronica W35             4) Johnson, Robert M44            
 
Event 3  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            46 UCLA-CA              2:10.00    2:11.38  
 
Event 3  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PN               1:38.50    1:36.04  
 
Event 3  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgado, Roberto          32 UNAT-CA                59.00    1:02.00  
 
Event 3  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               39 ROSE-CA              1:12.40    1:13.15  
  2 Ricks, Jeff               35 CARL-SI              1:35.00    1:22.13  
 
Event 3  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camacho, Ray              43 MSC-CA               1:15.00    1:16.26  
 
Event 3  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge           60 UNAT-CA              1:13.89    1:19.28  
 
Event 4  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Merrit           26 DAL-CA               2:20.89    2:23.31  
  2 Merritt, Melissa          26 ROSE-CA              2:20.00    2:40.68  
 
Event 4  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       35 NOVA-CA              3:00.00    3:32.54  
 
Event 4  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie           44 SCMC-CA              2:43.00    2:48.53  
 
Event 4  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 UNAT-CA              2:36.11    2:32.49  
  2 Shore, Susan              45 MSC-CA               2:48.12    2:45.89  
  3 Edwards, Kris E           46 GOLD-CA              2:40.00    2:46.10  
 
Event 4  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           53 LVM-SN               2:40.00    2:34.30  
 
Event 4  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       60 UCLA-CA              3:40.00    3:22.60  
 
Event 4  Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       86 MVN-CA               4:24.39    4:27.66  
  2 Simonton, Rita            89 SDSM-CA              4:25.00    4:38.14  
 
Event 4  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, David            38 DAL-CA               2:32.00    2:26.55  
  2 Murphy, Liam N            35 NOVA-CA              2:25.00    2:29.62  
 
Event 4  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryan, Chris              40 UNAT-CA              2:22.00    2:25.13  
  2 Velasquez, Mike           42 SCMC-CA              2:30.00    2:28.93  
 
Event 4  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roney, Brian              47 SCMC-CA              2:30.50    2:35.92  
  2 Campbell, Chris           46 MVM-CE               2:35.00    2:36.92  
 
Event 4  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            52 Ventura-CA           2:16.00    2:18.62  
  2 Giacomazzi, Albert M      52 SCMC-CA              3:25.00    3:36.45  
 
Event 4  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik              55 ROSA-CA              2:32.10    2:34.40  
  2 Shepler, Bob              55 SCMC-CA              2:50.00    2:57.97  
  3 Sovero, Emilio A          59 DAL-CA               3:07.00    3:06.26  
 
Event 4  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               60 UNAT-CA              2:24.00    2:28.10  
  2 Martinez, Jorge           60 UNAT-CA              2:43.20    2:57.86  
 
Event 4  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          66 SDSM-CA              2:34.00    2:39.50  
 
Event 4  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-CA              3:11.13    3:14.62  
  2 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-CA              3:31.00    3:32.60  
 
Event 5  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludwig, Sandra            24 UNAT-CA              1:34.41    1:31.36  
 
Event 5  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Merrit           26 DAL-CA               1:21.56    1:27.41  
 
Event 5  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       35 NOVA-CA              3:00.00    1:56.42  
 
Event 5  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanco, Colleen            48 GOLD-CA              1:38.52    1:34.01  
  2 Denton, Camilla           46 OJAI-CA              1:56.00    1:42.82  
 
Event 5  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 UNAT-CA              1:26.00    1:29.59  
 
Event 5  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey            22 SCMC-CA              1:15.00    1:20.53  
 
Event 5  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               39 ROSE-CA              1:33.36    1:29.61  
 
Event 5  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Divis, Greg               44 Woodlands-GU              NT    1:17.90  
  2 Helgason, Tryggvie        44 SCMC-CA              1:21.00    1:17.92  
  3 Johnson, Robert           44 NOVA-CA              1:45.00    2:09.63  
 
Event 5  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Michael            47 SCAQ-CA              1:24.00    1:23.07  
 
Event 5  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Agabashian, Rudolph       56 GOLD-CA              1:30.00    1:28.47  
 
Event 5  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            61 TOC-CA               1:20.00    1:19.21  
 
Event 5  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                65 PNA-PN               1:30.00    1:30.74  
 
Event 5  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becket, James             71 OJAI-CA              2:00.00    2:33.32  
 
Event 5  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Ed               75 SBM-CA               2:08.00    2:03.46  
 
Event 6  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dubay, Abica              22 SCMC-CA                31.69      31.32  
  2 Henderson, Stephanie      19 SCMC-CA                35.00      31.95  
  3 Ludwig, Sandra            24 UNAT-CA                31.90      32.88  
  4 Davidson, Correna J       22 SCMC-CA                34.15      34.20  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Kelly          29 SCMC-CA                33.30      33.65  
 
Event 6  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaloyanides, Diana        34 UNAT-CA                33.00      32.56  
 
Event 6  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soria, Veronica           35 NOVA-CA                53.26      47.99  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PN                 28.50      28.45  
  2 Edwards, Kris E           46 GOLD-CA                32.00      31.97  
  3 Shore, Susan              45 MSC-CA                 36.00      36.32  
  4 Ansolabehere, Annette     48 GOLD-CA                   NT      36.76  
  5 Denton, Camilla           46 OJAI-CA                50.00      38.83  
  6 Brody, Bethann            48 SCMC-CA                39.63      40.09  
 
Event 6  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           53 LVM-SN                 32.71      32.60  
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-CA                37.00      34.30  
 
Event 6  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       86 MVN-CA                 56.87      57.34  
 
Event 6  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grim, Lenny               20 SCMC-CA                34.15      25.89  
 
Event 6  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sethna, Dorab             27 SCMC-CA                30.00      29.34  
 
Event 6  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Liam N            35 NOVA-CA                28.50      29.33  
  2 Edwards, David            38 DAL-CA                 33.33      29.80  
 
Event 6  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Divis, Greg               44 Woodlands-GU              NT      29.05  
  2 Skelly, Drew              41 ROSE-CA                32.00      29.30  
  3 Bryan, Chris              40 UNAT-CA                30.50      29.45  
  4 Camacho, Ray              43 MSC-CA                 30.50      30.85  
  5 Velasquez, Mike           42 SCMC-CA                30.00      32.29  
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Chris               45 SCAQ-CA                30.09      28.59  
  2 Morse, Todd               45 SCMC-CA                28.05      28.92  
  3 Albright, Phil            47 MVN-CA                 29.50      29.44  
  4 Mitchell, Robert W        49 FAST-CA                32.00      29.47  
  5 Bunenko, Andrew           47 SCMC-CA                28.00      30.12  
  6 Campbell, Chris           46 MVM-CE                 32.00      31.93  
  7 Huth, John R              46 UNAT-CA                   NT      36.17  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            52 Ventura-CA             27.80      26.77  
  2 Bennett, Dan              50 SCMC-CA                30.00      30.34  
  3 Giacomazzi, Albert M      52 SCMC-CA                43.00      41.47  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepler, Bob              55 SCMC-CA                35.00      34.84  
 
Event 6  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Scoyk, Jonathan       62 DAL-CA                 30.00      30.01  
 
Event 6  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            67 Shore Aquatics-CA      33.00      33.50  
  2 Stewart, Jim M            66 BUZZ-CA                37.00      37.94  
  3 Huber, Steve              66 PNA-PN                 40.00      40.94  
 
Event 6  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett        72 PNA-PN                 38.00      37.32  
  2 Becket, James             71 OJAI-CA                44.00      41.14  
  3 McMeekin, Bob F           73 SCMC-CA                44.11      50.51  
 
Event 6  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-CA                34.00      32.97  
  2 Eschner, Stan             75 GOLD-CA                44.00      37.40  
  3 Farrell, Ed               75 SBM-CA                 41.00      42.65  
 
Event 6  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craig, Al                 80 NEM-2                  35.00      36.05  
  2 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-CA                41.00      41.85  
 
Event 7  Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dubay, Abica              22 SCMC-CA              2:50.00    2:54.18  
 
Event 7  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Merrit           26 DAL-CA               2:50.75    2:49.21  
  2 Valentine, Kelly          29 SCMC-CA              3:05.00    3:17.55  
 
Event 7  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 UNAT-CA              3:01.41    2:54.09  
 
Event 7  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PN               3:36.50    3:28.05  
 
Event 7  Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey            22 SCMC-CA              2:30.00    2:46.63  
 
Event 7  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricks, Jeff               35 CARL-SI              3:00.00    2:58.71  
 
Event 7  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           44 NOVA-CA              3:30.00    4:27.38  
 
Event 7  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik              55 ROSA-CA              2:49.10    2:58.62  
 
Event 7  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          66 SDSM-CA              3:00.00    3:02.35  
  2 Babcock, Chuck            67 Shore Aquatics-CA    3:12.00    3:20.35  
 
Event 7  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          74 SDSM-CA              3:48.58    3:49.83  
 
Event 7  Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-CA              3:49.71    3:46.98  
 
Event 8  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merritt, Melissa          26 ROSE-CA              4:40.00    5:38.02  
 
Event 8  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 UNAT-CA              5:37.89    5:36.40  
  2 Shore, Susan              45 MSC-CA               5:59.00    5:41.42  
 
Event 8  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           53 LVM-SN               5:25.00    5:27.58  
 
Event 8  Women 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       86 MVN-CA              10:12.30    9:46.66  
 
Event 8  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               39 ROSE-CA              5:13.57    5:24.11  
  2 Murphy, Liam N            35 NOVA-CA              5:05.00    5:34.85  
 
Event 8  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roney, Brian              47 SCMC-CA              5:05.30    5:46.10  
 
Event 8  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               60 UNAT-CA              5:09.00    5:15.27  
 
Event 8  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seligman, Bill            82 UNAT-CA              9:47.00    9:07.97  
  2 Silverstein, Lou          81 ARIZ-AZ              9:15.00    9:26.40  
 
Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie           44 SCMC-CA              1:36.00    1:34.36  
  2 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-CA              1:48.00    1:46.96  
 
Event 9  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanco, Colleen            48 GOLD-CA              1:25.71    1:30.13  
 
Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       60 UCLA-CA              2:10.00    2:07.09  
 
Event 9  Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       86 MVN-CA               2:53.14    2:41.54  
 
Event 9  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grim, Lenny               20 SCMC-CA                   NT    1:09.12  
  2 Burnett, Davey            22 SCMC-CA              1:20.00    1:24.74  
 
Event 9  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricks, Jeff               35 CARL-SI              1:25.00    1:20.25  
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Todd               45 SCMC-CA              1:06.02    1:19.29  
  2 Mitchell, Robert W        49 FAST-CA              1:25.00    1:24.54  
  3 Campbell, Chris           46 MVM-CE               1:32.00    1:34.40  
 
Event 9  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik              55 ROSA-CA              1:22.50    1:27.14  
 
Event 9  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            66 BUZZ-CA              1:41.00    1:46.61  
 
Event 9  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett        72 PNA-PN               1:45.00    1:44.12  
 
Event 10  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dubay, Abica              22 SCMC-CA                37.00      34.55  
 
Event 10  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Kelly          29 SCMC-CA                38.00      40.47  
 
Event 10  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaloyanides, Diana        34 UNAT-CA                42.00      39.10  
 
Event 10  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soria, Veronica           35 NOVA-CA              1:00.00      58.93  
 
Event 10  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PN                 31.50      30.41  
  2 Edwards, Kris E           46 GOLD-CA                34.00      33.67  
  3 Aguilar, Nancy            46 UCLA-CA              1:02.00      59.64  
 
Event 10  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          50 SCMC-CA                39.00      39.34  
 
Event 10  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PN                 40.60      41.60  
 
Event 10  Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       86 MVN-CA               1:37.36    1:37.29  
 
Event 10  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burnett, Davey            22 SCMC-CA                35.00      32.71  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sethna, Dorab             27 SCMC-CA                35.00      31.76  
 
Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Delgado, Roberto          32 UNAT-CA                28.00         DQ  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               39 ROSE-CA                31.75      32.28  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Divis, Greg               44 Woodlands-GU           30.00      30.44  
  2 Helgason, Tryggvie        44 SCMC-CA                31.00      30.48  
  3 Camacho, Ray              43 MSC-CA                 31.50      32.23  
  4 Skelly, Drew              41 ROSE-CA                40.00      32.48  
  5 Johnson, Robert           44 NOVA-CA                40.00      46.60  
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunenko, Andrew           47 SCMC-CA                29.00      32.94  
  2 Huth, John                46 UNAT-CA                   NT      50.00  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Dan              50 SCMC-CA                35.00      38.78  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Agabashian, Rudolph       56 GOLD-CA                35.00      32.69  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge           60 UNAT-CA                32.30      33.80  
 
Event 10  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babcock, Chuck            67 Shore Aquatics-CA      36.00      35.71  
 
Event 10  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-CA                37.00      40.23  
 
Event 10  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-CA                41.84      43.28  
  2 Seligman, Bill            82 UNAT-CA                46.43      52.76  
  3 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-CA                50.00    1:08.10  
 
Event 11  Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PN               7:22.50    7:32.84  
 
Event 11  Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          68 UCLA-CA              9:00.83    9:23.52  
 
Event 11  Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          81 ARIZ-AZ             10:45.00   11:58.21  
 
Event 12  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       35 NOVA-CA              6:00.00    3:55.71  
 
Event 12  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue        49 UNAT-CA                   NT    3:20.47  
  2 Denton, Camilla           46 OJAI-CA              4:00.00    3:41.45  
 
Event 12  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 UNAT-CA              3:06.00    3:14.48  
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               39 ROSE-CA              3:18.58    3:20.01  
 
Event 12  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Michael            47 SCAQ-CA              3:05.20    3:10.78  
 
Event 12  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                65 PNA-PN               3:20.00    3:19.31  
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          74 SDSM-CA              4:05.37    4:09.74  
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craig, Al                 80 NEM-2                3:59.00    3:47.81  
 
Event 13  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dubay, Abica              22 SCMC-CA              1:07.61    1:10.19  
  2 Ludwig, Sandra            24 UNAT-CA              1:12.04    1:11.11  
 
Event 13  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merritt, Melissa          26 ROSE-CA              1:10.00    1:16.51  
 
Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaloyanides, Diana        34 UNAT-CA              1:16.07    1:15.40  
 
Event 13  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       35 NOVA-CA              1:30.00    1:39.93  
  2 Soria, Veronica           35 NOVA-CA              1:52.08    1:51.10  
 
Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie           44 SCMC-CA              1:17.00    1:19.39  
 
Event 13  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Kris E           46 GOLD-CA              1:14.00    1:15.15  
  2 Ansolabehere, Annette     48 GOLD-CA                   NT    1:25.92  
 
Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           53 LVM-SN               1:15.00    1:12.66  
 
Event 13  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PN               1:22.10    1:25.82  
 
Event 13  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, David            38 DAL-CA               1:14.41    1:06.37  
 
Event 13  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skelly, Drew              41 ROSE-CA              1:10.00    1:04.59  
  2 Bryan, Chris              40 UNAT-CA              1:05.00    1:06.74  
  3 Velasquez, Mike           42 SCMC-CA              1:10.00    1:07.38  
  4 Divis, Greg               44 Woodlands-GU              NT    1:08.09  
  5 Camacho, Ray              43 MSC-CA               1:09.00    1:09.43  
  6 Johnson, Robert           44 NOVA-CA              1:12.00    1:29.67  
 
Event 13  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Todd               45 SCMC-CA                59.06    1:05.67  
  2 Albright, Phil            47 MVN-CA               1:05.00    1:05.91  
  3 Mitchell, Robert W        49 FAST-CA              1:10.00    1:07.06  
  4 Campbell, Chris           46 MVM-CE               1:10.00    1:11.71  
  5 Salvino, John             49 CATM-CA              1:13.66    1:12.73  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Dan              50 SCMC-CA              1:05.00    1:08.56  
  2 Giacomazzi, Albert M      52 SCMC-CA              1:35.00    1:37.77  
 
Event 13  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Agabashian, Rudolph       56 GOLD-CA              1:10.00    1:10.20  
  2 Shepler, Bob              55 SCMC-CA              1:19.00    1:19.72  
 
Event 13  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               60 UNAT-CA              1:06.00    1:07.03  
  2 Van Scoyk, Jonathan       62 DAL-CA               1:15.00    1:12.06  
  3 Martinez, Jorge           60 UNAT-CA              1:12.70    1:19.71  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            66 BUZZ-CA              1:24.00    1:27.88  
  2 Huber, Steve              66 PNA-PN               1:30.00    1:35.81  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becket, James             71 OJAI-CA              1:32.00    1:48.21  
  2 McMeekin, Bob F           73 SCMC-CA              1:57.11    2:07.43  
 
Event 13  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-CA              1:16.00    1:19.18  
 
Event 13  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-CA              1:20.09    1:24.01  
  2 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-CA              1:34.00    1:37.61  
 
Event 14  Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Stephanie      19 SCMC-CA                39.00      36.62  
  2 Dubay, Abica              22 SCMC-CA                39.99      38.09  
 
Event 14  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Kelly          29 SCMC-CA                41.00      44.83  
 
Event 14  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaloyanides, Diana        34 UNAT-CA                39.54      45.61  
 
Event 14  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie           44 SCMC-CA                43.00      42.01  
  2 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-CA                51.00      47.69  
 
Event 14  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PN                 35.50      35.47  
  2 Yanco, Colleen            48 GOLD-CA                38.80      40.66  
  3 Denton, Camilla           46 OJAI-CA                53.00      50.28  
  4 Brody, Bethann            48 SCMC-CA                48.00      54.84  
 
Event 14  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          50 SCMC-CA                45.00      43.99  
 
Event 14  Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grim, Lenny               20 SCMC-CA                   NT      30.99  
  2 Burnett, Davey            22 SCMC-CA                40.00      40.88  
 
Event 14  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sethna, Dorab             27 SCMC-CA                39.00      39.59  
 
Event 14  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricks, Jeff               35 CARL-SI                38.00      35.19  
  2 Edwards, David            38 DAL-CA                 44.31      38.54  
 
Event 14  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           44 NOVA-CA                48.00      58.62  
 
Event 14  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunenko, Andrew           47 SCMC-CA                29.00      36.16  
  2 Morse, Todd               45 SCMC-CA                39.60      39.38  
  3 Huth, John R              46 UNAT-CA                   NT      52.03  
 
Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepler, Bob              55 SCMC-CA                45.00      47.05  
 
Event 14  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          66 SDSM-CA                40.00      39.05  
  2 Babcock, Chuck            67 Shore Aquatics-CA      41.00      40.90  
  3 Stewart, Jim M            66 BUZZ-CA                46.00      48.78  
 
Event 14  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becket, James             71 OJAI-CA              1:10.00    1:07.03  
 
Event 15  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            46 UCLA-CA              4:30.00    4:51.37  
 
Event 15  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Mark             54 SCAQ-CA              3:43.33    3:45.34  
 
Event 15  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge           60 UNAT-CA              3:05.40    3:28.44  
 
Event 15  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Best, Bob                 75 SDSM-CA              4:00.00         DQ  
 
Event 16  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Stephanie      19 SCMC-CA                42.00      39.06  
 
Event 16  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Kelly          29 SCMC-CA                50.00      45.22  
 
Event 16  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       35 NOVA-CA                40.00      54.98  
 
Event 16  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PN                 39.50      40.01  
  2 Denton, Camilla           46 OJAI-CA                56.00      47.57  
  3 Brody, Bethann            48 SCMC-CA                53.39      54.58  
 
Event 16  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 UNAT-CA                39.00      40.36  
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-CA                45.00      43.71  
 
Event 16  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sethna, Dorab             27 SCMC-CA                39.00      37.88  
 
Event 16  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Divis, Greg               44 Woodlands-GU              NT      34.91  
  2 Helgason, Tryggvie        44 SCMC-CA                36.00      35.04  
  3 Skelly, Drew              41 ROSE-CA                45.00      39.60  
 
Event 16  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Todd               45 SCMC-CA                33.25      35.19  
  2 Baird, Michael            47 SCAQ-CA                38.20      38.08  
  3 Salvino, John             49 CATM-CA                44.00      40.60  
  4 Campbell, Chris           46 MVM-CE                 49.00      48.71  
 -- Huth, John R              46 UNAT-CA                   NT         DQ  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Mark             54 SCAQ-CA                42.00      42.05  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik              55 ROSA-CA                37.10      37.66  
  2 Shepler, Bob              55 SCMC-CA                45.14      46.82  
 
Event 16  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                65 PNA-PN                 42.00      40.78  
  2 Freshley, Mike R          66 SDSM-CA                40.00      41.98  
  3 Babcock, Chuck            67 Shore Aquatics-CA      45.00      45.16  
 
Event 16  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becket, James             71 OJAI-CA                55.00      58.20  
 
Event 16  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Ed               75 SBM-CA                 54.00      49.99  
 
Event 16  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craig, Al                 80 NEM-2                  48.00      47.47  
  2 Piemme, Frank             82 SDSM-CA                48.85      48.79  
 
Event 17  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-CA              3:47.00    3:28.28  
 
Event 17  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ricks, Jeff               35 CARL-SI              3:00.00    3:02.16  
 
Event 17  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            66 BUZZ-CA              4:00.00    3:51.84  
 
Event 17  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Thomas          74 SDSM-CA              4:27.74    4:42.61  
 
Event 17  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         84 SDSM-CA              4:40.00    4:34.17  
  2 Silverstein, Lou          81 ARIZ-AZ              4:14.00    4:35.52  
 
Event 18  Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'D'                     NT    1:07.72  
     1) Grim, Lenny M20                 2) Bennett, Dan M50               
     3) Bunenko, Andrew M47             4) Lawler, Derek M20              
 
Event 18  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'A'                     NT    1:12.12  
     1) Dubay, Abica W22                2) Helgason, Tryggvie M44         
     3) Sethna, Dorab M27               4) Ellington, Cheri W50           
  2 Santa Clarita Masters Club-CA  'B'                     NT    2:29.86  
     1) Valentine, Kelly W29            2) Henderson, Stephanie W19       
     3) Roney, Brian M47                4) O'Keefe, Lance M25             
 
Event 18  Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club-CA  'C'                     NT    2:31.26  
     1) Shepler, Bob M55                2) Morse, Todd M45                
     3) Burnett, Davey M22              4) Velasquez, Mike M42            
 -- Gold Wave Masters-CA  'A'                         2:40.00   X1:20.89  
     1) Yanco, Colleen W48              2) Agabashian, Rudolph M56        
     3) Edwards, Kris E W46             4) Ansolabehere, Annette W48      
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Santa Clarita Masters Club          671   2. Unattached                          268
  3. San Diego Swim Masters              192   4. Irvine Novaquatics Masters          154
  5. Pacific Northwest Aquatics          139   6. Gold Wave Masters                   118
  7. Daland Masters                       99   8. Rose Bowl Masters                    97
  9. Ucla Bruin Masters                   92  10. Ojai Masters                         74
 11. Mission Viejo Natadores              65  12. Southern California Aquatics         61
 13. Meridian Swim Club                   51  14. Carlsbad                             43
 15. Woodlands Masters Swim Team          41  16. Buzzards Peak Masters Swimming       40
 17. Long Beach Shore Aquatics            38  18. Las Vegas Masters                    36
 18. Santa Rosa Masters                   36  20. Ventura County Masters               34
 21. Arizona Masters                      32  22. Fullerton Masters Team               27
 22. New England Masters Swim Team        27  24. Mountain View Masters                26
 25. Santa Barbara Masters                24  26. Corona Aquatic Team Masters          19
 27. UC Irvine Masters                     9  27. The Olympic Club                      9
 29. Tyra                                  6                                             


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.