Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores                       Hy-Tek's Meet Manager
               2008 Mission Viejo Nadadores LCM Meet - 6/1/2008                
                              Sanction #: 338-011                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                           38.85  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                         1:19.40  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie              20 MVN-33                         2:27.65  
                1:11.17   2:27.65 (1:16.48)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                           45.54  
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie              20 MVN-33                           38.18  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie              20 MVN-33                         1:26.18  
  2 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                         1:46.59  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie              20 MVN-33                           35.91  
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Katie              20 MVN-33                         1:20.71  
  2 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                         1:31.28  
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Jenifer          27 SCAQ-33                          31.88  
  2 Rogers, Xan               25 UNAT-33                          32.78  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Jenifer          27 SCAQ-33                        1:08.57  
  2 Meoloney, Kate            28 NOVA-33                        1:24.73  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               25 UNAT-33                        2:40.64  
                1:16.48   2:40.64 (1:24.16)                                        
  2 Meoloney, Kate            28 NOVA-33                        3:08.13  
                1:27.98   3:08.13 (1:40.15)                                        
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bockman, Charlotte T      27 SDSM-44                       30:45.27  
                1:56.35   4:01.29 (2:04.94)   6:05.58 (2:04.29)   8:10.25 (2:04.67)
     10:15.26 (2:05.01)  12:20.07 (2:04.81)  14:27.19 (2:07.12)  16:32.63 (2:05.44)
     18:35.13 (2:02.50)  20:35.62 (2:00.49)  22:35.57 (1:59.95)  24:35.52 (1:59.95)
     26:37.40 (2:01.88)  28:41.40 (2:04.00)  30:45.27 (2:03.87)                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               25 UNAT-33                          35.77  
  2 Bronson, Jenifer          27 SCAQ-33                          39.95  
  3 Meoloney, Kate            28 NOVA-33                          49.04  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               25 UNAT-33                        1:18.70  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               25 UNAT-33                        2:47.67  
                1:21.71   2:47.67 (1:25.96)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meoloney, Kate            28 NOVA-33                          53.15  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meoloney, Kate            28 NOVA-33                        1:55.75  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bronson, Jenifer          27 SCAQ-33                        2:58.28  
                1:25.53   2:58.28 (1:32.75)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            32 NOVA-33                          34.65  
  2 Clark, Robyn              30 NOVA-33                          43.54  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            32 NOVA-33                        1:18.86  
  2 Rothwell, Martha          32 UNAT-33                        1:21.61  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Robyn              30 NOVA-33                        2:54.55  
                1:21.54   2:54.55 (1:33.01)                                        
  2 Maclean, Tanya            32 NOVA-33                        3:07.38  
                1:30.66   3:07.38 (1:36.72)                                        
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Julie           34 MVN-33                        25:52.37  
                1:34.55   3:14.99 (1:40.44)   4:59.40 (1:44.41)   6:45.59 (1:46.19)
      8:31.91 (1:46.32)  10:19.60 (1:47.69)  12:05.08 (1:45.48)  13:49.63 (1:44.55)
     15:34.92 (1:45.29)  17:20.34 (1:45.42)  19:05.12 (1:44.78)  20:50.09 (1:44.97)
     22:32.84 (1:42.75)  24:13.17 (1:40.33)  25:52.37 (1:39.20)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            32 NOVA-33                          40.37  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            32 NOVA-33                        1:29.65  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothwell, Martha          32 UNAT-33                          44.29  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothwell, Martha          32 UNAT-33                        1:35.53  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothwell, Martha          32 UNAT-33                          39.72  
  2 Clark, Robyn              30 NOVA-33                          41.35  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Robyn              30 NOVA-33                        1:41.50  
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rothwell, Martha          32 UNAT-33                        3:14.24  
                1:33.27   3:14.24 (1:40.97)                                        
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       36 NOVA-33                        1:35.56  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       36 NOVA-33                        3:26.94  
                1:42.69   3:26.94 (1:44.25)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       36 NOVA-33                          52.04  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheferman, Heather       36 NOVA-33                        1:51.29  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jen           40 MVN-33                           31.20  
  2 Curtis, Karah             43 COTO-33                          32.45  
  3 Jarvits, Janet L          42 ROSE-33                          38.04  
  4 Fell, Paula               43 NOVA-33                          38.69  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Stacey              42 MVN-33                         1:09.44  
  2 Curtis, Karah             43 COTO-33                        1:11.45  
  3 Batcheller, Jen           40 MVN-33                         1:11.53  
  4 Theders, Wendy            41 MVN-33                         1:18.27  
  5 Fell, Paula               43 NOVA-33                        1:28.27  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Stacey              42 MVN-33                         2:32.55  
                1:12.19   2:32.55 (1:20.36)                                        
  2 Lee, Cheryl S             41 ROSE-33                        2:45.13  
                1:19.10   2:45.13 (1:26.03)                                        
  3 Theders, Wendy            41 MVN-33                         2:48.46  
                1:21.03   2:48.46 (1:27.43)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tanenbaum, Judith         42 UNAT-33                        6:46.03  
                1:38.13   3:22.14 (1:44.01)   5:05.06 (1:42.92)   6:46.03 (1:40.97)
  2 Jarvits, Janet L          42 ROSE-33                        6:59.84  
                1:34.76   3:22.63 (1:47.87)   5:10.88 (1:48.25)   6:59.84 (1:48.96)
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Stacey              42 MVN-33                        21:27.03  
                1:16.98   2:42.94 (1:25.96)   4:10.22 (1:27.28)   5:36.66 (1:26.44)
      7:03.11 (1:26.45)   8:29.93 (1:26.82)   9:56.79 (1:26.86)  11:23.13 (1:26.34)
     12:49.89 (1:26.76)  14:16.71 (1:26.82)  15:43.18 (1:26.47)  17:10.19 (1:27.01)
     18:37.14 (1:26.95)  20:03.19 (1:26.05)  21:27.03 (1:23.84)                    
  2 Tanenbaum, Judith         42 UNAT-33                       25:42.10  
                1:37.65   3:21.13 (1:43.48)   5:04.53 (1:43.40)   6:48.69 (1:44.16)
      8:32.47 (1:43.78)  10:15.42 (1:42.95)  11:57.83 (1:42.41)  13:41.91 (1:44.08)
     15:26.64 (1:44.73)  17:10.55 (1:43.91)  18:53.49 (1:42.94)  20:36.57 (1:43.08)
     22:19.67 (1:43.10)  24:01.70 (1:42.03)  25:42.10 (1:40.40)                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theders, Wendy            41 MVN-33                           42.98  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curtis, Karah             43 COTO-33                        1:23.45  
  2 Theders, Wendy            41 MVN-33                         1:29.42  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Cheryl S             41 ROSE-33                        3:12.25  
                1:33.39   3:12.25 (1:38.86)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurey, Mary               42 SCAQ-33                          42.24  
  2 Batcheller, Jen           40 MVN-33                           45.61  
  3 Nakamatsu, Judith         41 UCLA-33                          45.66  
  4 Fell, Paula               43 NOVA-33                          47.59  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarvits, Janet L          42 ROSE-33                        1:38.47  
  2 Fell, Paula               43 NOVA-33                        1:46.77  
  3 Tanenbaum, Judith         42 UNAT-33                        2:08.37  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Cheryl S             41 ROSE-33                        3:25.31  
                1:38.84   3:25.31 (1:46.47)                                        
  2 Jarvits, Janet L          42 ROSE-33                        3:31.84  
                1:40.11   3:31.84 (1:51.73)                                        
  3 Nakamatsu, Judith         41 UCLA-33                        3:41.43  
                1:48.87   3:41.43 (1:52.56)                                        
  4 Fell, Paula               43 NOVA-33                        3:50.98  
                1:53.55   3:50.98 (1:57.43)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurey, Mary               42 SCAQ-33                          34.69  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Cheryl S             41 ROSE-33                        1:32.21  
  2 Tanenbaum, Judith         42 UNAT-33                        1:37.81  
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tanenbaum, Judith         42 UNAT-33                        3:30.71  
                1:39.20   3:30.71 (1:51.51)                                        
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurey, Mary               42 SCAQ-33                        2:55.64  
                1:23.97   2:55.64 (1:31.67)                                        
  2 Rees, Stacey              42 MVN-33                         2:58.45  
                1:25.80   2:58.45 (1:32.65)                                        
  3 Lee, Cheryl S             41 ROSE-33                        3:06.69  
                1:30.52   3:06.69 (1:36.17)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Judith          47 COTO-33                          39.96  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          42.11  
  3 George, Patty             46 MVN-33                           42.73  
  4 Mills, Anne Marie         45 UNAT-33                          45.57  
  5 Blitz, Holley             49 ZAPM-33                          56.92  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Judith          47 COTO-33                        1:34.03  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                        1:42.15  
  3 Blitz, Holley             49 ZAPM-33                        2:20.85  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George, Patty             46 MVN-33                         3:36.48  
                1:45.12   3:36.48 (1:51.36)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline M       46 SDSM-44                        5:00.65  
                1:11.97   2:28.15 (1:16.18)   3:44.84 (1:16.69)   5:00.65 (1:15.81)
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         45 UNAT-33                          53.71  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          58.05  
  3 Blitz, Holley             49 ZAPM-33                        1:20.13  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George, Patty             46 MVN-33                         4:16.83  
                2:06.68   4:16.83 (2:10.15)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline M       46 SDSM-44                          35.24  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          51.90  
  3 Mills, Anne Marie         45 UNAT-33                          54.56  
  4 Blitz, Holley             49 ZAPM-33                        1:18.11  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         45 UNAT-33                        2:02.35  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline M       46 SDSM-44                        2:51.41  
                1:23.26   2:51.41 (1:28.15)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline M       46 SDSM-44                          32.42  
  2 Gonzalez, Judith          47 COTO-33                          51.02  
  3 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                          51.70  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                        2:02.10  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                        4:18.87  
                2:03.85   4:18.87 (2:15.02)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                             DQ  
                1:57.45        DQ (2:04.62)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee S          50 NOVA-33                          31.07  
  2 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                           34.60  
  3 Roby, Cathy               53 COTO-33                          47.71  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               50 UNAT-33                        1:06.80  
  2 Osborn, Ahelee S          50 NOVA-33                        1:07.44  
  3 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                         1:16.72  
  4 Roby, Cathy               53 COTO-33                        1:47.11  
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee S          50 NOVA-33                        5:13.35  
                1:14.60   2:34.63 (1:20.03)   3:54.64 (1:20.01)   5:13.35 (1:18.71)
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                        23:08.56  
                1:23.29   2:54.13 (1:30.84)   4:25.71 (1:31.58)   5:57.23 (1:31.52)
      7:28.89 (1:31.66)   9:01.57 (1:32.68)  10:34.60 (1:33.03)  12:08.80 (1:34.20)
     13:42.81 (1:34.01)  15:17.12 (1:34.31)  16:51.41 (1:34.29)  18:25.84 (1:34.43)
     20:01.14 (1:35.30)  21:35.43 (1:34.29)  23:08.56 (1:33.13)                    
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                         1:34.91  
  2 Mitchell, Alison          54 MVN-33                         1:47.81  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison          54 MVN-33                         3:49.45  
                1:55.62   3:49.45 (1:53.83)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Karen L           51 SCAQ-33                          39.72  
  2 Osborn, Ahelee S          50 NOVA-33                          41.24  
  3 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                           47.58  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison          54 MVN-33                         2:00.85  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Karen L           51 SCAQ-33                        3:11.12  
                1:33.52   3:11.12 (1:37.60)                                        
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison          54 MVN-33                         1:55.86  
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               50 UNAT-33                        2:54.93  
                1:24.48   2:54.93 (1:30.45)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee S          50 NOVA-33                        2:50.68  
                1:18.77   2:50.68 (1:31.91)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               50 UNAT-33                        5:54.97  
                1:18.64   2:55.75 (1:37.11)   4:35.63 (1:39.88)   5:54.97 (1:19.34)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caporale, Sandy           55 COTO-33                        1:02.67  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                        2:34.45  
                1:15.44   2:34.45 (1:19.01)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                       10:04.27  
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                       11:35.88  
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                       21:47.06  
                1:22.70   2:50.88 (1:28.18)   4:19.39 (1:28.51)   5:47.05 (1:27.66)
      7:14.37 (1:27.32)   8:41.97 (1:27.60)  10:08.73 (1:26.76)  11:35.88 (1:27.15)
     13:03.57 (1:27.69)  14:31.51 (1:27.94)  15:59.12 (1:27.61)  17:27.01 (1:27.89)
     18:54.81 (1:27.80)  20:22.04 (1:27.23)  21:47.06 (1:25.02)                    
  2 Thornton, Kim             56 NOVA-33                       23:58.18  
                1:31.80   3:08.19 (1:36.39)   4:45.68 (1:37.49)   6:22.65 (1:36.97)
      7:59.58 (1:36.93)   9:34.63 (1:35.05)  11:10.40 (1:35.77)  12:46.64 (1:36.24)
     14:22.68 (1:36.04)  15:59.04 (1:36.36)  17:35.36 (1:36.32)  19:12.07 (1:36.71)
     20:47.86 (1:35.79)  22:24.25 (1:36.39)  23:58.18 (1:33.93)                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim             56 NOVA-33                          46.53  
  2 Caporale, Sandy           55 COTO-33                        1:07.13  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim             56 NOVA-33                        1:41.48  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim             56 NOVA-33                        3:38.12  
                1:49.66   3:38.12 (1:48.46)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim             56 NOVA-33                        3:47.71  
                1:53.27   3:47.71 (1:54.44)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                          33.93  
  2 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                          37.98  
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                        1:26.26  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                        3:14.58  
                1:33.25   3:14.58 (1:41.33)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                        3:13.80  
                1:32.32   3:13.80 (1:41.48)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           59 SDSM-44                        6:36.41  
                1:27.16   3:14.98 (1:47.82)   5:10.45 (1:55.47)   6:36.41 (1:25.96)
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        1:20.47  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        3:08.85  
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        6:25.49  
                1:30.61   3:08.85 (1:38.24)   4:48.39 (1:39.54)   6:25.49 (1:37.10)
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        4:35.20  
                2:17.61   4:35.20 (2:17.59)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        1:00.25  
 
Women 65-69 100 LC Meter Butterfly Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        1:45.51  
  2 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        2:24.62  
 
Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        5:10.94  
                2:32.29   5:10.94 (2:38.65)                                        
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        3:19.87  
                1:39.35   3:19.87 (1:40.52)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            65 SDSM-44                        7:09.89  
                1:45.51   3:39.72 (1:54.21)   5:38.95 (1:59.23)   7:09.89 (1:30.94)
  2 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        9:09.52  
                2:24.62   4:41.75 (2:17.13)   7:15.47 (2:33.72)   9:09.52 (1:54.05)
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            71 SDSM-44                          39.25  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            71 SDSM-44                        1:29.96  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                        3:12.54  
                1:33.87   3:12.54 (1:38.67)                                        
  2 Little, Jeanne            71 SDSM-44                        3:18.69  
                1:39.27   3:18.69 (1:39.42)                                        
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                       14:30.22  
 
Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                       27:13.09  
                1:43.16   3:34.10 (1:50.94)   5:23.68 (1:49.58)   7:13.14 (1:49.46)
      9:02.61 (1:49.47)  10:51.92 (1:49.31)  12:41.25 (1:49.33)  14:30.22 (1:48.97)
     16:19.85 (1:49.63)  18:10.11 (1:50.26)  19:59.63 (1:49.52)  21:49.42 (1:49.79)
     23:39.10 (1:49.68)  25:28.77 (1:49.67)  27:13.09 (1:44.32)                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                          44.19  
  2 Little, Jeanne            71 SDSM-44                          54.01  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                        1:51.40  
 
Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           71 SDSM-44                        4:13.55  
                2:04.76   4:13.55 (2:08.79)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          76 NOVA-33                          49.22  
  2 Graef, Margrit            77 MVN-33                           55.10  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          76 NOVA-33                        1:51.40  
  2 Graef, Margrit            77 MVN-33                         2:02.12  
 
Women 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          76 NOVA-33                       32:19.38  
                1:59.26   4:07.90 (2:08.64)   6:17.33 (2:09.43)   8:25.72 (2:08.39)
     10:36.09 (2:10.37)  12:47.19 (2:11.10)  14:58.01 (2:10.82)  17:07.94 (2:09.93)
     19:18.41 (2:10.47)  21:29.24 (2:10.83)  23:39.58 (2:10.34)  25:51.44 (2:11.86)
     28:02.42 (2:10.98)  30:12.55 (2:10.13)  32:19.38 (2:06.83)                    
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            77 MVN-33                           57.72  
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          76 NOVA-33                        1:00.23  
 
Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         4:40.00  
                2:18.58   4:40.00 (2:21.42)                                        
 
Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         2:44.70  
 
Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         5:29.87  
                2:45.44   5:29.87 (2:44.43)                                        
 
Women 90-94 200 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        4:41.87  
 
Women 90-94 400 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        9:31.12  
 
Women 90-94 800 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                       19:13.55  
 
Women 90-94 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                       36:02.20  
                2:16.28   4:41.87 (2:25.59)   7:06.13 (2:24.26)   9:31.12 (2:24.99)
     11:57.28 (2:26.16)  14:23.00 (2:25.72)  16:48.32 (2:25.32)  19:13.55 (2:25.23)
     21:39.04 (2:25.49)  24:03.65 (2:24.61)  26:28.10 (2:24.45)  28:52.08 (2:23.98)
     31:16.92 (2:24.84)  33:41.30 (2:24.38)  36:02.20 (2:20.90)                    
 
Women 90-94 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        1:33.12  
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Patrick L          18 MVN-33                           37.12  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Patrick L          18 MVN-33                         1:19.14  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Patrick L          18 MVN-33                         1:30.75  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cheung, Alex              28 NOVA-33                          35.56  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                        1:06.21  
  2 Cheung, Alex              28 NOVA-33                        1:20.16  
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Peter           25 SCAQ-33                          36.90  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                        1:17.55  
  2 Espinoza, Peter           25 SCAQ-33                        1:19.82  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                        1:19.32  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            25 MVN-33                           27.11  
  2 Espinoza, Peter           25 SCAQ-33                          31.47  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            25 MVN-33                           59.20  
  2 Espinoza, Peter           25 SCAQ-33                        1:17.95  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                        2:46.47  
                1:17.75   2:46.47 (1:28.72)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polizos, George           33 UNAT-33                          26.31  
  2 Mc Niece, Gavin           30 SCAQ-33                          27.98  
  3 Lukac, Jano               30 MVN-33                           32.48  
  4 Stava, Kjell              30 LBG-33                           33.08  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Niece, Gavin           30 SCAQ-33                        1:02.16  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            32 NOVA-33                        2:45.47  
                1:19.30   2:45.47 (1:26.17)                                        
  2 Stava, Kjell              30 LBG-33                         2:54.20  
                1:22.90   2:54.20 (1:31.30)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stava, Kjell              30 LBG-33                         6:22.66  
                1:27.06   3:03.93 (1:36.87)   4:46.00 (1:42.07)   6:22.66 (1:36.66)
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stava, Kjell              30 LBG-33                        26:41.96  
                1:37.10   3:27.51 (1:50.41)   5:17.24 (1:49.73)   7:06.02 (1:48.78)
      8:54.09 (1:48.07)  10:42.55 (1:48.46)  12:29.57 (1:47.02)  14:17.35 (1:47.78)
     16:04.26 (1:46.91)  17:50.40 (1:46.14)  19:38.28 (1:47.88)  21:25.58 (1:47.30)
     23:13.40 (1:47.82)  25:01.09 (1:47.69)  26:41.96 (1:40.87)                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lukac, Jano               30 MVN-33                           43.46  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stava, Kjell              30 LBG-33                         3:33.17  
                1:42.01   3:33.17 (1:51.16)                                        
  2 Deets, Krystal            32 NOVA-33                        3:43.30  
                1:48.74   3:43.30 (1:54.56)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lukac, Jano               30 MVN-33                           39.40  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lukac, Jano               30 MVN-33                         1:28.13  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            32 NOVA-33                        3:57.43  
                1:56.31   3:57.43 (2:01.12)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polizos, George           33 UNAT-33                          27.23  
  2 Lukac, Jano               30 MVN-33                           32.18  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polizos, George           33 UNAT-33                        1:00.08  
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Deets, Krystal            32 NOVA-33                             DQ  
                1:36.41                                                            
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal            32 NOVA-33                        3:17.99  
                1:33.97   3:17.99 (1:44.02)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        39 SCAQ-33                          25.51  
  2 Bleuel, Eric S            39 VCM-33                           31.30  
  3 Needell, Jon              38 COTO-33                          42.48  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        39 SCAQ-33                          57.61  
  2 Dobrosielski, Cris        39 SDSM-44                        1:08.45  
  3 Bleuel, Eric S            39 VCM-33                         1:10.20  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobrosielski, Cris        39 SDSM-44                        2:31.59  
                1:13.08   2:31.59 (1:18.51)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric S            39 VCM-33                           37.57  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Eric S            39 VCM-33                         1:23.28  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        39 SCAQ-33                          28.31  
  2 Dobrosielski, Cris        39 SDSM-44                          31.97  
  3 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                          33.55  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobrosielski, Cris        39 SDSM-44                        2:52.09  
                1:22.51   2:52.09 (1:29.58)                                        
  2 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        2:58.69  
                1:22.99   2:58.69 (1:35.70)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        6:28.04  
                1:22.46   3:06.55 (1:44.09)   5:00.82 (1:54.27)   6:28.04 (1:27.22)
  2 Bleuel, Eric S            39 VCM-33                         7:07.29  
                1:44.13   3:34.90 (1:50.77)   5:43.46 (2:08.56)   7:07.29 (1:23.83)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                          24.90  
  2 Skelly, Drew              42 ROSE-33                          29.18  
  3 Ashley, Jim               43 COTO-33                          31.80  
  4 Conferti, Ronald L        44 SCLA-33                          32.67  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                          53.77  
  2 Ashley, Jim               43 COTO-33                        1:09.14  
  3 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:10.52  
  4 Josey, Alan               42 NOVA-33                        1:29.59  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          42 WH2O-33                        2:18.60  
                1:08.03   2:18.60 (1:10.57)                                        
  2 Clark, Michael            40 MVN-33                         2:23.42  
                1:07.82   2:23.42 (1:15.60)                                        
  3 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        2:48.28  
                1:24.56   2:48.28 (1:23.72)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                        4:15.52  
                1:02.23   2:07.21 (1:04.98)   3:12.49 (1:05.28)   4:15.52 (1:03.03)
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg          42 WH2O-33                       19:47.49  
                1:16.27   2:36.07 (1:19.80)   3:55.75 (1:19.68)   5:16.05 (1:20.30)
      6:35.90 (1:19.85)   7:54.61 (1:18.71)   9:13.75 (1:19.14)  10:33.17 (1:19.42)
     11:52.33 (1:19.16)  13:11.87 (1:19.54)  14:31.29 (1:19.42)  15:50.58 (1:19.29)
     17:10.14 (1:19.56)  18:29.80 (1:19.66)  19:47.49 (1:17.69)                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skelly, Drew              42 ROSE-33                          37.18  
  2 Ashley, Jim               43 COTO-33                          42.95  
  3 Conferti, Ronald L        44 SCLA-33                          48.70  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skelly, Drew              42 ROSE-33                        1:21.89  
  2 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:31.77  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                        2:43.16  
                1:18.99   2:43.16 (1:24.17)                                        
  2 Cholodenko, Ira           44 NOVA-33                        3:02.87  
                1:28.04   3:02.87 (1:34.83)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skelly, Drew              42 ROSE-33                          39.09  
  2 Ashley, Jim               43 COTO-33                          42.60  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cholodenko, Ira           44 NOVA-33                        1:26.74  
  2 Borton, Dan               40 ROSE-33                        1:27.40  
  3 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:29.83  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                        3:10.14  
                1:30.38   3:10.14 (1:39.76)                                        
  2 Cholodenko, Ira           44 NOVA-33                        3:11.56  
                1:30.71   3:11.56 (1:40.85)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                          27.79  
  2 Ashley, Jim               43 COTO-33                          34.86  
  3 Josey, Alan               42 NOVA-33                          44.46  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                        1:12.71  
  2 Clark, Michael            40 MVN-33                         1:17.90  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Josey, Alan               42 NOVA-33                        4:44.32  
                2:23.09   4:44.32 (2:21.23)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Michael            40 MVN-33                         2:57.24  
                1:26.52   2:57.24 (1:30.72)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                        5:50.03  
                1:15.24   2:45.84 (1:30.60)   4:29.97 (1:44.13)   5:50.03 (1:20.06)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            48 MVN-33                           28.03  
  2 Podmajersky, Tom          45 UCI-33                           29.75  
  3 Campbell, Chris           47 MVM-38                           30.60  
  4 Reilly, David C           47 NOVA-33                          30.79  
  5 Jaegers, Al               46 ARIZ-48                          33.55  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, David C           47 NOVA-33                        1:07.67  
  2 Campbell, Chris           47 MVM-38                         1:08.62  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MVM-38                         2:30.37  
                1:13.40   2:30.37 (1:16.97)                                        
  2 Reilly, David C           47 NOVA-33                        2:30.77  
                1:12.79   2:30.77 (1:17.98)                                        
  3 Hayword, David            48 NOVA-33                        2:52.33  
                1:23.03   2:52.33 (1:29.30)                                        
  4 Johnson, Bob              45 NOVA-33                        3:11.69  
                1:34.28   3:11.69 (1:37.41)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        5:53.63  
                1:22.83   2:53.58 (1:30.75)   4:24.92 (1:31.34)   5:53.63 (1:28.71)
  2 Arshat, Brad              46 NOVA-33                        6:17.13  
                1:29.12   3:06.03 (1:36.91)   4:43.37 (1:37.34)   6:17.13 (1:33.76)
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gierut, Keith             47 MVN-33                        21:45.95  
                1:21.77   2:48.20 (1:26.43)   4:15.51 (1:27.31)   5:42.82 (1:27.31)
      7:10.21 (1:27.39)   8:37.28 (1:27.07)  10:04.20 (1:26.92)  11:32.37 (1:28.17)
     12:59.99 (1:27.62)  14:27.87 (1:27.88)  15:55.98 (1:28.11)  17:24.54 (1:28.56)
     18:53.27 (1:28.73)  20:22.10 (1:28.83)  21:45.95 (1:23.85)                    
  2 Campbell, Chris           47 MVM-38                        21:48.78  
                1:22.15   2:50.40 (1:28.25)   4:18.44 (1:28.04)   5:46.42 (1:27.98)
      7:14.02 (1:27.60)   8:41.75 (1:27.73)  10:10.52 (1:28.77)  11:38.62 (1:28.10)
     13:06.65 (1:28.03)  14:34.78 (1:28.13)  16:02.97 (1:28.19)  17:30.55 (1:27.58)
     18:58.15 (1:27.60)  20:25.00 (1:26.85)  21:48.78 (1:23.78)                    
  3 Mader, Douglas E          49 MVN-33                        22:53.26  
                1:23.02   2:51.69 (1:28.67)   4:21.79 (1:30.10)   5:53.92 (1:32.13)
      7:27.11 (1:33.19)   8:59.06 (1:31.95)  10:31.28 (1:32.22)  12:03.58 (1:32.30)
     13:36.46 (1:32.88)  15:09.20 (1:32.74)  16:42.91 (1:33.71)  18:16.56 (1:33.65)
     19:50.35 (1:33.79)  21:23.47 (1:33.12)  22:53.26 (1:29.79)                    
  4 Johnson, Bob              45 NOVA-33                       27:30.98  
                1:46.00                             5:30.49 ( )   7:21.80 (1:51.31)
      9:13.45 (1:51.65)  11:06.30 (1:52.85)  12:56.79 (1:50.49)  14:45.00 (1:48.21)
     16:35.92 (1:50.92)  18:26.55 (1:50.63)  20:19.03 (1:52.48)  22:11.55 (1:52.52)
     24:02.45 (1:50.90)  25:49.16 (1:46.71)  27:30.98 (1:41.82)                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               46 ARIZ-48                          29.72  
  2 Deloney, Wayne            48 MVN-33                           33.43  
  3 Podmajersky, Tom          45 UCI-33                           35.02  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Podmajersky, Tom          45 UCI-33                         1:18.82  
  2 Hayword, David            48 NOVA-33                        1:46.22  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            48 MVN-33                         2:52.50  
                1:22.73   2:52.50 (1:29.77)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                          45.69  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        1:35.71  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Mike              47 MVN-33                         3:02.50  
                1:26.86   3:02.50 (1:35.64)                                        
  2 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        3:34.42  
                1:43.82   3:34.42 (1:50.60)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deloney, Wayne            48 MVN-33                           29.68  
  2 Podmajersky, Tom          45 UCI-33                           30.88  
  3 Gibson, Mike              47 MVN-33                           32.09  
  4 Hayword, David            48 NOVA-33                          33.03  
  5 Arshat, Brad              46 NOVA-33                          48.70  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayword, David            48 NOVA-33                        1:24.26  
  2 Arshat, Brad              46 NOVA-33                        1:57.82  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arshat, Brad              46 NOVA-33                        4:11.44  
                1:57.07   4:11.44 (2:14.37)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               46 ARIZ-48                        2:21.75  
                1:08.36   2:21.75 (1:13.39)                                        
  2 Gibson, Mike              47 MVN-33                         2:47.36  
                1:18.47   2:47.36 (1:28.89)                                        
  3 Gierut, Keith             47 MVN-33                         2:54.08  
                1:22.76   2:54.08 (1:31.32)                                        
  4 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        3:01.95  
                1:19.42   3:01.95 (1:42.53)                                        
  5 Campbell, Chris           47 MVM-38                         3:02.89  
                1:29.28   3:02.89 (1:33.61)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               46 ARIZ-48                        5:10.06  
                1:06.77   2:27.44 (1:20.67)   3:58.83 (1:31.39)   5:10.06 (1:11.23)
  2 Arshat, Brad              46 NOVA-33                        7:29.94  
                1:53.02   3:52.98 (1:59.96)   5:57.48 (2:04.50)   7:29.94 (1:32.46)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier III, Mark        53 SDSM-44                          27.07  
  2 Livingston`, Gerold       50 SDSM-44                          29.36  
  3 Austin, Tony              51 SCAQ-33                          30.01  
  4 Heins, Barry              52 RGSC-53                          32.31  
  5 Baumgardner, Alan         50 COTO-33                          33.37  
  6 Roby, Jim                 54 COTO-33                          38.16  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston`, Gerold       50 SDSM-44                        1:04.37  
  2 Ashe, Michael             51 OREG-37                        1:07.23  
  3 Austin, Tony              51 SCAQ-33                        1:08.23  
  4 Heins, Barry              52 RGSC-53                        1:13.37  
  5 Baumgardner, Alan         50 COTO-33                        1:17.40  
  6 Roby, Jim                 54 COTO-33                        1:26.14  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston`, Gerold       50 SDSM-44                        2:23.39  
                1:09.82   2:23.39 (1:13.57)                                        
  2 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                        2:29.29  
                1:11.86   2:29.29 (1:17.43)                                        
  3 Ashe, Michael             51 OREG-37                        2:38.11  
                1:15.80   2:38.11 (1:22.31)                                        
  4 Dauser, John              52 NOVA-33                        2:38.47  
                1:15.99   2:38.47 (1:22.48)                                        
  5 Roby, Jim                 54 COTO-33                        3:27.66  
                1:32.83   3:27.66 (1:54.83)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milton, Jeffery           52 SDSM-44                        5:00.39  
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingston`, Gerold       50 SDSM-44                        5:13.92  
                1:14.44   2:35.49 (1:21.05)   3:56.46 (1:20.97)   5:13.92 (1:17.46)
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milton, Jeffery           52 SDSM-44                       10:04.27  
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milton, Jeffery           52 SDSM-44                       18:48.72  
                1:13.01   2:28.61 (1:15.60)   3:45.01 (1:16.40)   5:00.39 (1:15.38)
      6:16.23 (1:15.84)   7:32.15 (1:15.92)   8:48.22 (1:16.07)  10:04.27 (1:16.05)
     11:20.29 (1:16.02)  12:35.81 (1:15.52)  13:51.42 (1:15.61)  15:06.25 (1:14.83)
     16:21.60 (1:15.35)  17:36.73 (1:15.13)  18:48.72 (1:11.99)                    
  2 Adams, Dan                52 WH2O-33                       21:05.41  
                1:18.64   2:42.91 (1:24.27)   4:07.43 (1:24.52)   5:32.07 (1:24.64)
      6:57.11 (1:25.04)   8:22.84 (1:25.73)   9:48.30 (1:25.46)  11:13.67 (1:25.37)
     12:38.59 (1:24.92)  14:03.40 (1:24.81)  15:28.41 (1:25.01)  16:53.31 (1:24.90)
     18:18.27 (1:24.96)  19:42.49 (1:24.22)  21:05.41 (1:22.92)                    
  3 Baumgardner, Alan         50 COTO-33                       28:19.98  
                1:31.87   3:21.23 (1:49.36)                             7:17.08 ( )
      9:12.26 (1:55.18)  11:08.05 (1:55.79)  13:04.16 (1:56.11)  15:01.30 (1:57.14)
     16:56.46 (1:55.16)  18:52.83 (1:56.37)  20:47.53 (1:54.70)  22:41.85 (1:54.32)
     24:37.81 (1:55.96)  26:32.77 (1:54.96)  28:19.98 (1:47.21)                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier III, Mark        53 SDSM-44                          34.43  
  2 Baumgardner, Alan         50 COTO-33                          50.17  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier III, Mark        53 SDSM-44                        1:12.94  
  2 Cholodenko, Don           52 NOVA-33                        1:17.27  
  3 Baumgardner, Alan         50 COTO-33                        2:00.79  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                          37.60  
  2 Heins, Barry              52 RGSC-53                          38.56  
  3 Dauser, John              52 NOVA-33                          40.20  
  4 Chao, JJ                  52 MVN-33                           42.91  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                        1:24.04  
  2 Dauser, John              52 NOVA-33                        1:31.62  
  3 Chao, JJ                  52 MVN-33                         1:38.39  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                        3:08.32  
                1:30.25   3:08.32 (1:38.07)                                        
  2 Heins, Barry              52 RGSC-53                        3:14.05  
                1:29.82   3:14.05 (1:44.23)                                        
  3 Dauser, John              52 NOVA-33                        3:19.34  
                1:37.61   3:19.34 (1:41.73)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier III, Mark        53 SDSM-44                          28.44  
  2 Chao, JJ                  52 MVN-33                           37.48  
 -- Roby, Jim                 54 COTO-33                             DQ  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier III, Mark        53 SDSM-44                        1:06.10  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cholodenko, Don           52 NOVA-33                        2:36.99  
                1:15.24   2:36.99 (1:21.75)                                        
  2 Dauser, John              52 NOVA-33                        3:04.28  
                1:32.19   3:04.28 (1:32.09)                                        
  3 Chao, JJ                  52 MVN-33                         3:21.17  
                1:39.77   3:21.17 (1:41.40)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cholodenko, Don           52 NOVA-33                        5:35.24  
                1:14.36   2:43.42 (1:29.06)   4:18.15 (1:34.73)   5:35.24 (1:17.09)
  2 Chao, JJ                  52 MVN-33                         7:27.76  
                1:40.26   3:44.30 (2:04.04)   5:42.25 (1:57.95)   7:27.76 (1:45.51)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark J         57 MVN-33                           30.21  
  2 Finizio, Franco           59 MVN-33                         1:01.69  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark J         57 MVN-33                         1:10.23  
  2 Cochran, Van              58 UNAT-33                        1:14.61  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cochran, Van              58 UNAT-33                        2:43.79  
                1:18.18   2:43.79 (1:25.61)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cochran, Van              58 UNAT-33                        5:41.50  
                1:20.23   2:47.97 (1:27.74)   4:16.05 (1:28.08)   5:41.50 (1:25.45)
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             56 UNAT-33                       22:17.73  
                1:26.84   2:57.81 (1:30.97)   4:27.48 (1:29.67)   5:57.70 (1:30.22)
      7:27.64 (1:29.94)   8:57.83 (1:30.19)  10:28.18 (1:30.35)  11:58.61 (1:30.43)
     13:28.67 (1:30.06)  14:59.03 (1:30.36)  16:28.69 (1:29.66)  17:58.22 (1:29.53)
     19:26.51 (1:28.29)  20:52.64 (1:26.13)  22:17.73 (1:25.09)                    
  2 Cochran, Van              58 UNAT-33                       22:30.76  
                1:23.01   2:52.69 (1:29.68)   4:21.96 (1:29.27)   5:51.67 (1:29.71)
      7:21.30 (1:29.63)   8:50.69 (1:29.39)  10:20.70 (1:30.01)  11:51.25 (1:30.55)
     13:21.99 (1:30.74)  14:52.88 (1:30.89)  16:23.83 (1:30.95)  17:55.83 (1:32.00)
     19:28.57 (1:32.74)  21:00.01 (1:31.44)  22:30.76 (1:30.75)                    
  3 Finizio, Franco           59 MVN-33                        36:17.36  
                1:50.88   4:09.96 (2:19.08)   6:31.22 (2:21.26)   8:58.52 (2:27.30)
     11:28.64 (2:30.12)  13:55.26 (2:26.62)  16:20.50 (2:25.24)  18:47.79 (2:27.29)
     21:17.42 (2:29.63)  23:46.06 (2:28.64)  26:17.56 (2:31.50)  28:47.16 (2:29.60)
     31:18.49 (2:31.33)  33:51.89 (2:33.40)  36:17.36 (2:25.47)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark J         57 MVN-33                           40.49  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Longworth, Mark J         57 MVN-33                           32.59  
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sessler, Richard A        60 UNAT-33                          29.33  
  2 Terkel, Larry             61 UNAT-17                          31.91  
  3 Andersen, Dick            64 UNAT-33                          33.96  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terkel, Larry             61 UNAT-17                        1:14.24  
  2 Andersen, Dick            64 UNAT-33                        1:17.58  
  3 Colonnese, Michael        64 MVN-33                         1:22.27  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael        64 MVN-33                         2:57.70  
                1:22.77   2:57.70 (1:34.93)                                        
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Merrell, Mike             60 MVN-33                        24:11.75  
                1:31.15   3:08.05 (1:36.90)   4:46.16 (1:38.11)   6:24.15 (1:37.99)
      8:02.42 (1:38.27)   9:41.11 (1:38.69)  11:19.21 (1:38.10)  12:56.68 (1:37.47)
     14:33.67 (1:36.99)  16:10.76 (1:37.09)  17:48.38 (1:37.62)  19:26.34 (1:37.96)
     21:03.58 (1:37.24)  22:40.34 (1:36.76)  24:11.75 (1:31.41)                    
  2 Sovero, Emilio            60 DSSM-33                       26:04.49  
                1:36.58   3:19.28 (1:42.70)   5:04.34 (1:45.06)   6:47.93 (1:43.59)
      8:31.90 (1:43.97)  10:16.01 (1:44.11)  12:01.17 (1:45.16)  13:45.97 (1:44.80)
     15:33.14 (1:47.17)  17:18.11 (1:44.97)  19:03.29 (1:45.18)  20:49.05 (1:45.76)
     22:34.29 (1:45.24)  24:20.87 (1:46.58)  26:04.49 (1:43.62)                    
  3 Karbownik, Roman          62 MVN-33                        26:23.59  
                1:41.42   3:28.77 (1:47.35)   5:15.69 (1:46.92)   7:02.12 (1:46.43)
      8:49.52 (1:47.40)  10:36.70 (1:47.18)  12:22.18 (1:45.48)  14:08.62 (1:46.44)
     15:56.01 (1:47.39)  17:42.45 (1:46.44)  19:28.70 (1:46.25)  21:14.66 (1:45.96)
     23:00.12 (1:45.46)  24:45.56 (1:45.44)  26:23.59 (1:38.03)                    
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Merrell, Mike             60 MVN-33                         3:33.87  
                1:46.52   3:33.87 (1:47.35)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            62 TOC-38                           34.50  
  2 Merrell, Mike             60 MVN-33                           39.73  
  3 Sessler, Richard A        60 UNAT-33                          43.09  
  4 Terkel, Larry             61 UNAT-17                          43.85  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            62 TOC-38                         1:19.23  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            62 TOC-38                         2:54.64  
                1:24.72   2:54.64 (1:29.92)                                        
  2 Merrell, Mike             60 MVN-33                         3:26.62  
                1:39.38   3:26.62 (1:47.24)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Merrell, Mike             60 MVN-33                         3:29.66  
                1:41.59   3:29.66 (1:48.07)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angell, Tom               68 NOVA-33                          31.34  
  2 Freshley, Mike R          67 SDSM-44                          31.70  
  3 Clyne, James              67 MVN-33                           37.07  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM-44                        1:10.48  
  2 Angell, Tom               68 NOVA-33                        1:11.37  
  3 Clyne, James              67 MVN-33                         1:23.57  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clyne, James              67 MVN-33                         3:11.08  
                1:30.93   3:11.08 (1:40.15)                                        
  2 Bergstrom, Robert W       67 FAST-33                        3:22.78  
                1:37.19   3:22.78 (1:45.59)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bergstrom, Robert W       67 FAST-33                        7:00.25  
                1:38.73   3:25.16 (1:46.43)   5:13.75 (1:48.59)   7:00.25 (1:46.50)
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze           67 HBSC-33                       22:21.77  
                1:19.80   2:46.83 (1:27.03)   4:16.64 (1:29.81)   5:48.00 (1:31.36)
      7:18.42 (1:30.42)   8:49.53 (1:31.11)  10:20.47 (1:30.94)  11:51.46 (1:30.99)
     13:22.64 (1:31.18)  14:53.77 (1:31.13)  16:24.42 (1:30.65)  17:55.74 (1:31.32)
     19:27.07 (1:31.33)  20:57.11 (1:30.04)  22:21.77 (1:24.66)                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM-44                          40.26  
  2 Clyne, James              67 MVN-33                           52.42  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze           67 HBSC-33                        1:26.71  
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze           67 HBSC-33                        3:03.71  
                1:30.46   3:03.71 (1:33.25)                                        
  2 Bergstrom, Robert W       67 FAST-33                        4:05.10  
                2:03.03   4:05.10 (2:02.07)                                        
  3 Bleuel, Bart              67 VCM-33                         4:43.21  
                2:17.44   4:43.21 (2:25.77)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM-44                          41.82  
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              67 VCM-33                         4:06.42  
                1:59.38   4:06.42 (2:07.04)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM-44                          33.54  
  2 Bleuel, Bart              67 VCM-33                           50.46  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              67 VCM-33                         3:52.29  
                2:01.85   3:52.29 (1:50.44)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              67 VCM-33                         8:14.28  
                1:54.07   4:20.94 (2:26.87)   6:26.87 (2:05.93)   8:14.28 (1:47.41)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Meekin, RObert F       74 SCMC-38                          48.49  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Meekin, RObert F       74 SCMC-38                        2:05.14  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      73 NOVA-33                        3:29.55  
                1:39.14   3:29.55 (1:50.41)                                        
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      73 NOVA-33                        1:44.89  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      73 NOVA-33                        3:57.27  
                1:56.10   3:57.27 (2:01.17)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riddlw, Peter             70 SDSM-44                          49.43  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riddlw, Peter             70 SDSM-44                        1:58.81  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                          33.75  
  2 Mitchell, Tom             75 SDSM-44                          38.03  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-44                        1:29.70  
  2 Rolph, Robert             77 MVN-33                         1:37.04  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             77 MVN-33                         3:40.76  
                1:45.24   3:40.76 (1:55.52)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              75 CROC-33                          45.54  
  2 McConnell, Stan           77 HBSC-33                          46.58  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              75 CROC-33                        1:40.95  
  2 McConnell, Stan           77 HBSC-33                        1:45.53  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              75 CROC-33                        3:40.29  
                1:49.12   3:40.29 (1:51.17)                                        
  2 McConnell, Stan           77 HBSC-33                        3:49.23  
                1:52.79   3:49.23 (1:56.44)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                          43.66  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                        1:42.39  
  2 Hubach, Eric              75 CROC-33                        1:52.82  
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              75 CROC-33                        4:02.62  
                1:56.68   4:02.62 (2:05.94)                                        
  2 Mitchell, Tom             75 SDSM-44                        4:17.06  
                2:05.05   4:17.06 (2:12.01)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                          39.73  
 
Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-44                        8:27.23  
                1:58.20   4:19.35 (2:21.15)   6:35.19 (2:15.84)   8:27.23 (1:52.04)
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-44                        1:45.58  
 
Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-44                        5:16.98  
                2:33.86   5:16.98 (2:43.12)                                        
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-44                          56.24  
 
Men 85-89 400 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                        7:53.86  
 
Men 85-89 800 LC Meter Freestyle Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                       16:04.15  
 
Men 85-89 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                       30:23.42  
                1:50.36   3:50.11 (1:59.75)   5:51.99 (2:01.88)   7:53.86 (2:01.87)
      9:55.56 (2:01.70)  11:58.79 (2:03.23)  14:01.71 (2:02.92)  16:04.15 (2:02.44)
     18:06.60 (2:02.45)  20:11.32 (2:04.72)  22:14.63 (2:03.31)  24:18.53 (2:03.90)
     26:22.58 (2:04.05)  28:24.79 (2:02.21)  30:23.42 (1:58.63)                    
 
Men 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom                90 SDSM-44                        2:32.27  
 
Men 90-94 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom                90 SDSM-44                        5:17.87  
                2:29.30   5:17.87 (2:48.57)                                        
 
Men 90-94 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom                90 SDSM-44                        1:01.67  
 
Men 90-94 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom                90 SDSM-44                        2:21.25  
 
Men 90-94 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom                90 SDSM-44                        5:16.75  
                2:30.67   5:16.75 (2:46.08)                                        
 
Men 95-99 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         2:01.41  
 
Men 95-99 100 LC Meter Butterfly Split Req
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         4:09.52  
 
Men 95-99 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                        14:05.25  
 
Men 95-99 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         8:55.98  
 
Men 95-99 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                        17:29.20  
                4:09.52   8:45.06 (4:35.54)  17:29.20 (8:44.14)                    
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'B'                               2:24.41  
     1) Batcheller, Jen W40             2) Theders, Wendy W41             
     3) Rees, Stacey W42                4) George, Patty W46              
                1:04.28   2:24.41 (1:20.13)                                        
  2 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                3:01.89  
     1) Gonzalez, Judith W47            2) Caporale, Sandy W55            
     3) Roby, Cathy W53                 4) Curtis, Karah W43              
                1:44.41   3:01.89 (1:17.48)                                        
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'C'                               2:54.27  
     1) Batcheller, Jen W40             2) Theders, Wendy W41             
     3) Rees, Stacey W42                4) George, Patty W46              
                1:40.71   2:54.27 (1:13.56)                                        
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                3:16.02  
     1) Roby, Cathy W53                 2) Empey, Lisa D W47              
     3) Gonzalez, Judith W47            4) Curtis, Karah W43              
                1:54.23   3:16.02 (1:21.79)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                2:29.10  
     1) Baumgardner, Alan M50           2) Needell, Jon M38               
     3) Roby, Jim M54                   4) Ashley, Jim M43                
                1:16.22   2:29.10 (1:12.88)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                2:52.06  
     1) Roby, Jim M54                   2) Empey, Morgan H M42            
     3) Ashley, Jim M43                 4) Needell, Jon M38               
                1:34.19   2:52.06 (1:17.87)                                        
 -- Mission Viejo Masters-33  'B'                                    DQ  
     1) Deloney, Wayne M48              2) Gierut, Keith M47              
     3) Clark, Michael M40              4) Gibson, Mike M47               
                1:13.81        DQ (1:01.29)                                        
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:32.56  
     1) Colonnese, Michael M64          2) Merrell, Mike M60              
     3) Karbownik, Roman M62            4) Clyne, James M67               
                1:11.69   2:32.56 (1:20.87)                                        
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:47.92  
     1) Clyne, James M67                2) Merrell, Mike M60              
     3) Colonnese, Michael M64          4) Karbownik, Roman M62           
                1:30.59   2:47.92 (1:17.33)                                        
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:04.96  
     1) Maggard, Jocelyn W21            2) Moore, Katie W20               
     3) Sugimoto, Hiro M25              4) Moore, Patrick L M18           
                1:07.89     2:04.96 (57.07)                                        
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:18.31  
     1) Moore, Patrick L M18            2) Moore, Katie W20               
     3) Sugimoto, Hiro M25              4) Maggard, Jocelyn W21           
                1:16.25   2:18.31 (1:02.06)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                                   2:14.79  
     1) Mc Ginley, Patrick M45          2) Jarvits, Janet L W42           
     3) Canning, Lynn W47               4) Durieux, Chad M29              
                8:20.00         8:20.00 ( )                             2:35.91 ( )
            2:14.79 ( )                                                            
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                                   2:31.63  
     1) Borton, Dan M40                 2) Lee, Cheryl S W41              
     3) Skelly, Drew M42                4) Jarvits, Janet L W42           
                1:21.75   2:31.63 (1:09.88)                                        
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:56.90  
     1) Mitchell, Alison W54            2) Barzone, Susanne W45           
     3) Lukac, Jano M30                 4) Chao, JJ M52                   
                1:52.94   2:56.90 (1:03.96)                                        
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               3:10.80  
     1) Kornfeld, Maurine E W87         2) Graef, Margrit W77             
     3) Rolph, Robert M77               4) Longworth, Mark J M57          
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               3:32.88  
     1) Kornfeld, Maurine E W87         2) Graef, Margrit W77             
     3) Longworth, Mark J M57           4) Rolph, Robert M77              
                2:18.71   3:32.88 (1:14.17)                                        


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.