Home USMS Website


 

Licensed to Mission Viejo Nadadores                       HY-TEK's Meet Manager
             2008 Mission Viejo Nadadores SCM Masters - 10/5/2008              
                              Sanction #: 338-041                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frith, Kimberlee          24 NOVA-33                          28.48  
  2 Kelley, Savanah           24 UNAT-44                          31.18  
  3 Werner, Megan             23 PVM-33                           33.78  
  4 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                           34.50  
  5 Carmody, Erin             23 SDSM-44                          39.14  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frith, Kimberlee          24 NOVA-33                        1:02.07  
                  29.56     1:02.07 (32.51)                                        
  2 Carmody, Erin             23 SDSM-44                        1:36.96  
                  43.85     1:36.96 (53.11)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily             23 SDSM-44                        2:17.80  
                  32.50     1:07.47 (34.97)     1:43.26 (35.79)     2:17.80 (34.54)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily             23 SDSM-44                        4:57.22  
                  34.45     1:11.34 (36.89)     1:49.01 (37.67)     2:26.53 (37.52)
        3:03.65 (37.12)     3:41.57 (37.92)     4:19.89 (38.32)     4:57.22 (37.33)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frith, Kimberlee          24 NOVA-33                          34.54  
  2 Kelley, Savanah           24 UNAT-44                          36.61  
  3 Carmody, Erin             23 SDSM-44                          46.65  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily             23 SDSM-44                        1:13.41  
                  35.56     1:13.41 (37.85)                                        
  2 Carmody, Erin             23 SDSM-44                        1:32.87  
                  44.67     1:32.87 (48.20)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin             23 SDSM-44                        3:32.61  
                  50.01     1:44.41 (54.40)     2:38.72 (54.31)     3:32.61 (53.89)
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Savanah           24 UNAT-44                          33.52  
  2 Maggard, Jocelyn          21 MVN-33                           37.76  
  3 Werner, Megan             23 PVM-33                           38.87  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frith, Kimberlee          24 NOVA-33                        1:12.44  
                  33.48     1:12.44 (38.96)                                        
  2 Parker, Emily             23 SDSM-44                        1:17.18  
                  36.90     1:17.18 (40.28)                                        
  3 Kelley, Savanah           24 UNAT-44                        1:18.35  
                  36.20     1:18.35 (42.15)                                        
  4 Werner, Megan             23 PVM-33                         1:28.24  
                  40.69     1:28.24 (47.55)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            28 MVN-33                           28.72  
  2 Fisher, Megan             27 MVN-33                           32.85  
  3 Liekhus, Kristin M        26 SDSM-44                          33.04  
  4 Meloney, Kathleen         28 NOVA-33                          35.43  
  5 Piper, Laura B            25 FMT-33                           38.25  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Megan             27 MVN-33                         1:14.54  
                  36.09     1:14.54 (38.45)                                        
  2 Daniels Lopez, Wendy V    28 UNAT-33                        1:15.23  
                  36.11     1:15.23 (39.12)                                        
  3 Meloney, Kathleen         28 NOVA-33                        1:21.91  
                  37.88     1:21.91 (44.03)                                        
  4 Piper, Laura B            25 FMT-33                         1:24.32  
                  40.94     1:24.32 (43.38)                                        
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           28 PNA-36                        11:32.51  
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           28 PNA-36                        21:44.99  
                  38.92     1:21.84 (42.92)     2:05.60 (43.76)     2:49.20 (43.60)
        3:32.91 (43.71)     4:16.39 (43.48)     5:00.09 (43.70)     5:43.85 (43.76)
        6:27.61 (43.76)     7:11.29 (43.68)     7:55.17 (43.88)     8:38.89 (43.72)
        9:22.22 (43.33)    10:05.57 (43.35)    10:49.11 (43.54)    11:32.51 (43.40)
       12:16.28 (43.77)    13:00.03 (43.75)    13:43.82 (43.79)    14:27.39 (43.57)
       15:10.99 (43.60)    15:54.74 (43.75)    16:38.55 (43.81)    17:22.71 (44.16)
       18:06.60 (43.89)    18:49.88 (43.28)    19:33.45 (43.57)    20:17.98 (44.53)
       21:02.15 (44.17)    21:44.99 (42.84)                                        
  2 Andrus, Megan             27 SCLA-33                       21:56.50  
                  37.18     1:18.26 (41.08)     2:00.86 (42.60)     2:44.81 (43.95)
        3:27.83 (43.02)     4:11.98 (44.15)     4:56.70 (44.72)     5:41.33 (44.63)
        6:25.36 (44.03)     7:09.13 (43.77)     7:53.38 (44.25)     8:36.98 (43.60)
        9:20.65 (43.67)    10:04.52 (43.87)    10:49.02 (44.50)    11:33.76 (44.74)
       12:18.01 (44.25)    13:03.27 (45.26)    13:47.27 (44.00)    14:32.18 (44.91)
       15:16.54 (44.36)    16:01.29 (44.75)    16:46.48 (45.19)    17:31.60 (45.12)
       18:17.04 (45.44)    19:01.38 (44.34)    19:46.04 (44.66)    20:30.08 (44.04)
       21:14.12 (44.04)    21:56.50 (42.38)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meloney, Kathleen         28 NOVA-33                          46.37  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            28 MVN-33                         1:12.57  
                  34.56     1:12.57 (38.01)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liekhus, Kristin M        26 SDSM-44                          44.21  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liekhus, Kristin M        26 SDSM-44                        1:37.80  
                  45.70     1:37.80 (52.10)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           28 PNA-36                         3:06.80  
                  42.79     1:29.82 (47.03)     2:17.42 (47.60)     3:06.80 (49.38)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            28 MVN-33                           31.09  
  2 Andrus, Megan             27 SCLA-33                          32.52  
  3 Daniels Lopez, Wendy V    28 UNAT-33                          37.14  
  4 Meloney, Kathleen         28 NOVA-33                          52.47  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrus, Megan             27 SCLA-33                        1:14.71  
                  34.35     1:14.71 (40.36)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           28 PNA-36                         1:19.89  
                  38.47     1:19.89 (41.42)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crandell, Kelly           28 PNA-36                         2:51.25  
                  37.02     1:23.55 (46.53)     2:11.40 (47.85)     2:51.25 (39.85)
  2 Andrus, Megan             27 SCLA-33                        2:52.52  
                  34.78     1:20.64 (45.86)     2:12.95 (52.31)     2:52.52 (39.57)
  3 Daniels Lopez, Wendy V    28 UNAT-33                        3:07.04  
                  38.14     1:29.62 (51.48)     2:24.03 (54.41)     3:07.04 (43.01)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal N          32 NOVA-33                          30.66  
  2 Szabo, Mara               33 NOVA-33                          45.59  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal N          32 NOVA-33                        1:08.63  
                  32.91     1:08.63 (35.72)                                        
  2 Helliwell, Jessica        33 MVN-33                         1:16.08  
                  35.72     1:16.08 (40.36)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal N          32 NOVA-33                        2:36.46  
                  36.92     1:16.93 (40.01)     1:56.67 (39.74)     2:36.46 (39.79)
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia            33 MVN-33                        18:25.43  
                  33.76     1:09.98 (36.22)     1:46.68 (36.70)     2:23.99 (37.31)
        3:01.53 (37.54)     3:38.94 (37.41)     4:16.52 (37.58)     4:53.53 (37.01)
        5:30.40 (36.87)     6:07.75 (37.35)     6:44.64 (36.89)     7:21.88 (37.24)
        7:58.81 (36.93)     8:36.17 (37.36)     9:13.05 (36.88)     9:50.31 (37.26)
       10:27.58 (37.27)    11:04.73 (37.15)    11:41.90 (37.17)    12:19.06 (37.16)
       12:55.63 (36.57)    13:32.41 (36.78)    14:08.77 (36.36)    14:45.62 (36.85)
       15:22.08 (36.46)    15:58.86 (36.78)    16:35.74 (36.88)    17:12.60 (36.86)
       17:49.38 (36.78)    18:25.43 (36.05)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Mara               33 NOVA-33                          54.16  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helliwell, Jessica        33 MVN-33                         1:27.84  
                  41.59     1:27.84 (46.25)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Szabo, Mara               33 NOVA-33                             DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helliwell, Jessica        33 MVN-33                         1:39.14  
                  45.92     1:39.14 (53.22)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia            33 MVN-33                         2:43.13  
                  38.03     1:19.43 (41.40)     2:01.32 (41.89)     2:43.13 (41.81)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal N          32 NOVA-33                          35.13  
  2 Helliwell, Jessica        33 MVN-33                           37.95  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia            33 MVN-33                         1:07.58  
                  32.05     1:07.58 (35.53)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deets, Krystal N          32 NOVA-33                        1:26.01  
                  39.42     1:26.01 (46.59)                                        
  2 Helliwell, Jessica        33 MVN-33                         1:26.95  
                  40.99     1:26.95 (45.96)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barragan, Kathy M         39 MVN-33                           32.36  
  2 Dismas, Tami              36 MVN-33                           39.00  
  3 Wightman, Ginger          35 MVN-33                           39.16  
  4 Stolte, Heather J         36 NOVA-33                          40.82  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barragan, Kathy M         39 MVN-33                         1:11.05  
                  34.46     1:11.05 (36.59)                                        
  2 Stolte, Heather J         36 NOVA-33                        1:32.48  
                  44.26     1:32.48 (48.22)                                        
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dismas, Tami              36 MVN-33                        26:06.38  
                  45.74     1:36.22 (50.48)     2:29.40 (53.18)     3:22.48 (53.08)
        4:16.63 (54.15)     5:09.38 (52.75)     6:03.17 (53.79)     6:56.62 (53.45)
        7:49.29 (52.67)     8:41.60 (52.31)     9:34.33 (52.73)    10:26.39 (52.06)
       11:17.98 (51.59)    12:11.40 (53.42)    13:04.22 (52.82)    13:56.36 (52.14)
       14:48.67 (52.31)    15:41.43 (52.76)    16:34.18 (52.75)    17:26.48 (52.30)
       18:17.84 (51.36)    19:10.85 (53.01)    20:02.59 (51.74)    20:55.82 (53.23)
       21:48.04 (52.22)    22:40.58 (52.54)    23:34.07 (53.49)    24:26.78 (52.71)
       25:16.82 (50.04)    26:06.38 (49.56)                                        
  2 Layton, Olita             36 UNAT-33                       26:54.07  
                  53.07     1:43.93 (50.86)     2:35.19 (51.26)     3:27.76 (52.57)
        4:20.56 (52.80)     5:13.74 (53.18)     6:06.48 (52.74)     7:00.52 (54.04)
        7:54.04 (53.52)     8:47.92 (53.88)     9:42.33 (54.41)    10:36.37 (54.04)
       11:31.25 (54.88)    12:25.98 (54.73)    13:21.27 (55.29)    14:17.37 (56.10)
       15:12.45 (55.08)    16:06.84 (54.39)    17:01.84 (55.00)    17:56.09 (54.25)
       18:51.54 (55.45)    19:45.21 (53.67)    20:38.74 (53.53)    21:33.29 (54.55)
       22:28.31 (55.02)    23:22.56 (54.25)    24:16.67 (54.11)    25:11.08 (54.41)
       26:03.59 (52.51)    26:54.07 (50.48)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wightman, Ginger          35 MVN-33                           44.05  
  2 Dismas, Tami              36 MVN-33                           50.29  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wightman, Ginger          35 MVN-33                         1:35.39  
                  44.55     1:35.39 (50.84)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barragan, Kathy M         39 MVN-33                           42.35  
  2 Wightman, Ginger          35 MVN-33                           50.52  
  3 Stolte, Heather J         36 NOVA-33                          50.73  
  4 Dismas, Tami              36 MVN-33                           51.34  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stolte, Heather J         36 NOVA-33                        1:49.44  
                  52.30     1:49.44 (57.14)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barragan, Kathy M         39 MVN-33                           35.67  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barragan, Kathy M         39 MVN-33                         1:21.15  
                  37.39     1:21.15 (43.76)                                        
  2 Wightman, Ginger          35 MVN-33                         1:38.45  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           40 NOVA-33                          29.73  
  2 Hinkey, Jennifer L        41 UNAT-33                          30.50  
  3 Batcheller, Jennifer      40 MVN-33                           30.51  
  4 Juliusson, Julia          43 NOVA-33                          31.16  
  5 Richell, Kelly A          43 MVN-33                           33.18  
  6 Henry, Melissa            43 MVN-33                           35.03  
  7 Wong, Carolyn K           41 NOVA-33                          40.76  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           40 NOVA-33                        1:05.06  
                  31.26     1:05.06 (33.80)                                        
  2 Rees, Stacey D            42 MVN-33                         1:08.78  
                  33.11     1:08.78 (35.67)                                        
  3 Juliusson, Julia          43 NOVA-33                        1:11.58  
                  34.02     1:11.58 (37.56)                                        
  4 Richell, Kelly A          43 MVN-33                         1:11.68  
                  34.46     1:11.68 (37.22)                                        
  5 Labelle, Laura            44 MSCM-33                        1:13.96  
                  35.87     1:13.96 (38.09)                                        
  6 Crussemeyer, Jill         42 MVN-33                         1:17.76  
                  36.89     1:17.76 (40.87)                                        
  7 Mone, Debbie              42 MESA-33                        1:21.58  
                  39.86     1:21.58 (41.72)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crussemeyer, Jill         42 MVN-33                         2:54.99  
                  39.14     1:23.35 (44.21)     2:08.88 (45.53)     2:54.99 (46.11)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Melissa            43 MVN-33                           42.99  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           40 NOVA-33                        1:18.85  
                  38.95     1:18.85 (39.90)                                        
  2 Mone, Debbie              42 MESA-33                        1:28.17  
                  43.21     1:28.17 (44.96)                                        
  3 Labelle, Laura            44 MSCM-33                        1:30.22  
                  44.77     1:30.22 (45.45)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Melissa            43 MVN-33                           45.46  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mone, Debbie              42 MESA-33                        1:40.91  
                  47.51     1:40.91 (53.40)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Carolyn K           41 NOVA-33                        4:02.35  
                  53.22   1:55.35 (1:02.13)   2:59.39 (1:04.04)   4:02.35 (1:02.96)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           40 NOVA-33                          33.42  
  2 Batcheller, Jennifer      40 MVN-33                           35.91  
  3 Juliusson, Julia          43 NOVA-33                          36.62  
  4 Labelle, Laura            44 MSCM-33                          37.72  
  5 Henry, Melissa            43 MVN-33                           38.28  
  6 Williams-Dalgart, Margar  41 MVN-33                           39.38  
  7 Wong, Carolyn K           41 NOVA-33                          47.58  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams-Dalgart, Margar  41 MVN-33                         1:31.57  
                  42.69     1:31.57 (48.88)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hinkey, Jennifer L        41 UNAT-33                        1:18.36  
                  35.93     1:18.36 (42.43)                                        
  2 Batcheller, Jennifer      40 MVN-33                         1:22.78  
                  38.99     1:22.78 (43.79)                                        
  3 Juliusson, Julia          43 NOVA-33                        1:26.16  
                  39.98     1:26.16 (46.18)                                        
  4 Henry, Melissa            43 MVN-33                         1:26.17  
                  40.59     1:26.17 (45.58)                                        
  5 Labelle, Laura            44 MSCM-33                        1:26.93  
                  40.68     1:26.93 (46.25)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Stacey D            42 MVN-33                         2:51.50  
                  36.76     1:21.52 (44.76)     2:10.66 (49.14)     2:51.50 (40.84)
  2 Mone, Debbie              42 MESA-33                        3:11.84  
                  43.29     1:31.23 (47.94)     2:25.87 (54.64)     3:11.84 (45.97)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              46 MSCM-33                          34.50  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          40.23  
  3 George, Patty             46 MVN-33                           42.80  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              46 MSCM-33                        1:13.87  
                  35.58     1:13.87 (38.29)                                        
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                        1:36.11  
                  45.79     1:36.11 (50.32)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shore, Susan              46 MSCM-33                        2:38.50  
                  36.60     1:16.40 (39.80)     1:57.86 (41.46)     2:38.50 (40.64)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        5:21.69  
                  35.28     1:14.74 (39.46)     1:56.08 (41.34)     2:37.76 (41.68)
        3:19.21 (41.45)     4:00.51 (41.30)     4:41.90 (41.39)     5:21.69 (39.79)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                        7:01.43  
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                       14:04.25  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy            47 UCLA-33                       26:25.74  
                  48.36     1:40.53 (52.17)     2:33.63 (53.10)     3:26.37 (52.74)
        4:19.89 (53.52)     5:13.48 (53.59)     6:07.51 (54.03)     7:01.43 (53.92)
        7:54.86 (53.43)     8:47.86 (53.00)     9:42.27 (54.41)    10:35.44 (53.17)
       11:27.28 (51.84)    12:19.68 (52.40)    13:11.61 (51.93)    14:04.25 (52.64)
       14:56.70 (52.45)    15:49.94 (53.24)    16:42.96 (53.02)    17:35.71 (52.75)
       18:28.54 (52.83)    19:21.37 (52.83)    20:14.98 (53.61)    21:08.14 (53.16)
       22:01.56 (53.42)    22:55.26 (53.70)    23:48.49 (53.23)    24:41.75 (53.26)
       25:34.53 (52.78)    26:25.74 (51.21)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                          34.40  
  2 Mills, Anne Marie         45 SCAQ-33                          53.75  
  3 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          54.02  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        1:14.26  
                  36.00     1:14.26 (38.26)                                        
  2 Kingston, Susan A         46 LAPS-33                        1:22.96  
                  39.79     1:22.96 (43.17)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        2:32.71  
                  35.98     1:14.35 (38.37)     1:54.17 (39.82)     2:32.71 (38.54)
  2 George, Patty             46 MVN-33                         4:08.50  
                1:01.60   2:04.89 (1:03.29)   3:07.64 (1:02.75)   4:08.50 (1:00.86)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                          39.80  
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                          51.52  
  3 Mills, Anne Marie         45 SCAQ-33                          52.29  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        1:27.48  
                  41.09     1:27.48 (46.39)                                        
  2 Mills, Anne Marie         45 SCAQ-33                        1:57.60  
                  57.07   1:57.60 (1:00.53)                                        
  3 George, Patty             46 MVN-33                         2:05.04  
                1:00.32   2:05.04 (1:04.72)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        3:03.77  
                  41.28     1:28.02 (46.74)     2:16.11 (48.09)     3:03.77 (47.66)
  2 O'Rourke, Therese         46 MVN-33                         3:35.50  
                  47.79     1:42.37 (54.58)     2:39.10 (56.73)     3:35.50 (56.40)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        1:14.36  
                  33.30     1:14.36 (41.06)                                        
  2 Empey, Lisa D             47 COTO-33                        1:50.97  
                  53.51     1:50.97 (57.46)                                        
  3 George, Patty             46 MVN-33                         1:53.02  
                  55.80     1:53.02 (57.22)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        2:42.16  
                  35.09     1:14.25 (39.16)     2:02.49 (48.24)     2:42.16 (39.67)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             45 ARIZ-48                        5:49.39  
                  35.42     1:19.41 (43.99)     2:00.93 (41.52)     2:40.90 (39.97)
        3:31.61 (50.71)     4:23.59 (51.98)     5:07.28 (43.69)     5:49.39 (42.11)
  2 O'Rourke, Therese         46 MVN-33                         7:05.86  
                  45.19     1:41.80 (56.61)     2:40.10 (58.30)     3:36.12 (56.02)
        4:31.52 (55.40)     5:29.15 (57.63)     6:18.68 (49.53)     7:05.86 (47.18)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Austin, Tony K            51 SCAQ-33                          30.07  
  2 Granger, Traci S          50 LAPS-33                          31.06  
 -- Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                              DQ  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                        1:04.83  
                  31.24     1:04.83 (33.59)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             50 SCAQ-33                        2:17.99  
                  32.49     1:07.39 (34.90)     1:43.12 (35.73)     2:17.99 (34.87)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                        5:05.31  
                  33.66     1:10.60 (36.94)     1:48.76 (38.16)     2:26.90 (38.14)
        3:06.14 (39.24)     3:45.73 (39.59)     4:25.46 (39.73)     5:05.31 (39.85)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                        22:01.32  
                  39.23     1:22.67 (43.44)     2:06.58 (43.91)     2:50.64 (44.06)
        3:34.98 (44.34)     4:19.33 (44.35)     5:03.96 (44.63)     5:48.32 (44.36)
        6:32.64 (44.32)     7:17.13 (44.49)     8:02.00 (44.87)     8:46.53 (44.53)
        9:30.91 (44.38)    10:15.40 (44.49)    10:59.63 (44.23)    11:43.97 (44.34)
       12:28.08 (44.11)    13:12.43 (44.35)    13:56.64 (44.21)    14:40.76 (44.12)
       15:25.20 (44.44)    16:09.85 (44.65)    16:54.42 (44.57)    17:38.81 (44.39)
       18:23.14 (44.33)    19:07.56 (44.42)    19:51.70 (44.14)    20:35.43 (43.73)
       21:18.99 (43.56)    22:01.32 (42.33)                                        
  2 Smith, Marcy              51 UCLA-33                       23:44.37  
                  42.72     1:28.38 (45.66)     2:15.85 (47.47)     3:04.33 (48.48)
        3:52.98 (48.65)     4:41.83 (48.85)     5:30.47 (48.64)     6:19.22 (48.75)
        7:07.19 (47.97)     7:55.46 (48.27)     8:43.73 (48.27)     9:31.95 (48.22)
       10:19.64 (47.69)    11:07.90 (48.26)    11:55.68 (47.78)    12:43.62 (47.94)
       13:31.47 (47.85)    14:18.71 (47.24)    15:05.77 (47.06)    15:53.16 (47.39)
       16:40.30 (47.14)    17:27.73 (47.43)    18:15.18 (47.45)    19:02.45 (47.27)
       19:49.92 (47.47)    20:37.00 (47.08)    21:23.77 (46.77)    22:11.03 (47.26)
       22:58.27 (47.24)    23:44.37 (46.10)                                        
  3 Kubasek, Lynn V           50 NOVA-33                       25:29.15  
                  48.21     1:40.66 (52.45)     2:33.58 (52.92)     3:26.08 (52.50)
        4:18.26 (52.18)     5:09.45 (51.19)     6:01.07 (51.62)     6:51.73 (50.66)
        7:43.57 (51.84)     8:34.40 (50.83)     9:25.47 (51.07)    10:16.31 (50.84)
       11:06.08 (49.77)    11:56.29 (50.21)    12:46.78 (50.49)    13:37.99 (51.21)
       14:27.45 (49.46)    15:19.53 (52.08)    16:10.57 (51.04)    17:02.53 (51.96)
       17:54.09 (51.56)    18:45.09 (51.00)    19:35.96 (50.87)    20:27.30 (51.34)
       21:18.84 (51.54)    22:10.68 (51.84)    23:01.51 (50.83)    23:51.07 (49.56)
       24:41.50 (50.43)    25:29.15 (47.65)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke split request
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                          34.93  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                        1:15.80  
                  36.32     1:15.80 (39.48)                                        
  2 Kubasek, Lynn V           50 NOVA-33                        1:51.38  
                  53.16     1:51.38 (58.22)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             50 SCAQ-33                          37.86  
  2 Saul-Zachau, Joanne       50 LVM-33                           47.46  
  3 Smith, Robin              53 MVN-33                           48.19  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robin              53 MVN-33                         1:44.24  
                  50.19     1:44.24 (54.05)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             50 SCAQ-33                        2:58.94  
                  40.62     1:25.39 (44.77)     2:10.69 (45.30)     2:58.94 (48.25)
  2 Smith, Robin              53 MVN-33                         3:42.76  
                  51.20     1:47.02 (55.82)     2:44.75 (57.73)     3:42.76 (58.01)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Granger, Traci S          50 LAPS-33                          32.88  
  2 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                          33.50  
  3 Austin, Tony K            51 SCAQ-33                          40.61  
  4 Kubasek, Lynn V           50 NOVA-33                          47.41  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             50 SCAQ-33                        1:15.92  
                  36.35     1:15.92 (39.57)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             50 SCAQ-33                        2:40.66  
                  37.48     1:17.78 (40.30)     2:01.34 (43.56)     2:40.66 (39.32)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee M          50 NOVA-33                        1:13.32  
                  34.19     1:13.32 (39.13)                                        
  2 Smith, Robin              53 MVN-33                         1:35.57  
                  46.16     1:35.57 (49.41)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Granger, Traci S          50 LAPS-33                        2:53.48  
                  34.78     1:22.97 (48.19)     2:13.56 (50.59)     2:53.48 (39.92)
  2 Smith, Robin              53 MVN-33                         3:25.50  
                  46.12     1:43.68 (57.56)     2:40.19 (56.51)     3:25.50 (45.31)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Mindy          56 MVN-33                         6:07.02  
                  45.19     1:32.35 (47.16)     2:19.15 (46.80)     3:05.50 (46.35)
        3:51.71 (46.21)     4:37.42 (45.71)     5:22.82 (45.40)     6:07.02 (44.20)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                       10:29.50  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA-33                       19:45.99  
                  35.96     1:14.58 (38.62)     1:54.04 (39.46)     2:33.38 (39.34)
        3:12.87 (39.49)     3:52.38 (39.51)     4:32.11 (39.73)     5:11.55 (39.44)
        5:51.16 (39.61)     6:30.59 (39.43)     7:10.11 (39.52)     7:49.48 (39.37)
        8:29.00 (39.52)     9:08.85 (39.85)     9:49.08 (40.23)    10:29.50 (40.42)
       11:09.11 (39.61)    11:48.54 (39.43)    12:28.55 (40.01)    13:09.14 (40.59)
       13:49.04 (39.90)    14:28.75 (39.71)    15:08.83 (40.08)    15:49.22 (40.39)
       16:29.49 (40.27)    17:09.39 (39.90)    17:49.02 (39.63)    18:28.51 (39.49)
       19:08.03 (39.52)    19:45.99 (37.96)                                        
  2 Thornton, Kim S           56 NOVA-33                       24:17.74  
                  43.82     1:31.68 (47.86)     2:19.72 (48.04)     3:07.71 (47.99)
        3:55.79 (48.08)     4:43.35 (47.56)     5:31.03 (47.68)     6:18.75 (47.72)
        7:06.64 (47.89)     7:54.18 (47.54)     8:41.91 (47.73)     9:29.51 (47.60)
       10:17.53 (48.02)    11:04.85 (47.32)    11:52.48 (47.63)    12:40.56 (48.08)
       13:28.25 (47.69)    14:15.79 (47.54)    15:02.90 (47.11)    15:49.76 (46.86)
       16:36.82 (47.06)    17:24.32 (47.50)  18:28.22 (1:03.90)    19:16.20 (47.98)
       20:04.93 (48.73)    21:04.47 (59.54)    21:52.17 (47.70)    22:41.40 (49.23)
       23:30.42 (49.02)    24:17.74 (47.32)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Mindy          56 MVN-33                           38.31  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           56 NOVA-33                        3:31.72  
                  51.28     1:44.81 (53.53)     2:39.00 (54.19)     3:31.72 (52.72)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doxzon, Gillian           55 MVN-33                           48.58  
  2 Dougherty, Mindy          56 MVN-33                           51.03  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           56 NOVA-33                        3:43.09  
                  53.07     1:50.02 (56.95)     2:47.29 (57.27)     3:43.09 (55.80)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           56 NOVA-33                          41.46  
  2 Doxzon, Gillian           55 MVN-33                           47.74  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           56 NOVA-33                        3:41.42  
                  49.64     1:46.82 (57.18)     2:45.00 (58.18)     3:41.42 (56.42)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stancil, W Vivian         61 RAA-33                         1:40.54  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stancil, W Vivian         61 RAA-33                         3:33.85  
                1:43.99   3:33.85 (1:49.86)                                        
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       61 UCLA-33                        6:38.71  
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       61 UCLA-33                       13:15.73  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       61 UCLA-33                       24:44.93  
                  47.69     1:37.31 (49.62)     2:27.61 (50.30)     3:18.03 (50.42)
        4:08.43 (50.40)     4:58.33 (49.90)     5:48.38 (50.05)     6:38.71 (50.33)
        7:29.41 (50.70)     8:19.00 (49.59)     9:08.74 (49.74)     9:58.98 (50.24)
       10:47.86 (48.88)    11:37.47 (49.61)    12:26.60 (49.13)    13:15.73 (49.13)
       14:05.60 (49.87)    14:54.89 (49.29)    15:43.83 (48.94)    16:33.43 (49.60)
       17:22.69 (49.26)    18:11.66 (48.97)    19:00.13 (48.47)    19:49.56 (49.43)
       20:39.97 (50.41)    21:29.16 (49.19)    22:18.80 (49.64)    23:07.78 (48.98)
       23:56.69 (48.91)    24:44.93 (48.24)                                        
  2 Montrella, Beverly J      62 MVN-33                        25:41.21  
                  45.28     1:35.33 (50.05)     2:26.82 (51.49)     3:19.06 (52.24)
        4:11.48 (52.42)     5:03.73 (52.25)     5:55.86 (52.13)     6:47.92 (52.06)
        7:39.89 (51.97)     8:31.26 (51.37)     9:22.72 (51.46)    10:14.98 (52.26)
       11:06.85 (51.87)    11:57.96 (51.11)    12:49.82 (51.86)    13:41.49 (51.67)
       14:33.44 (51.95)    15:25.44 (52.00)    16:17.53 (52.09)    17:08.51 (50.98)
       17:59.45 (50.94)    18:51.01 (51.56)    19:43.12 (52.11)    20:34.92 (51.80)
       21:26.51 (51.59)    22:18.47 (51.96)    23:09.98 (51.51)    24:01.57 (51.59)
       24:52.24 (50.67)    25:41.21 (48.97)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stancil, W Vivian         61 RAA-33                         2:31.69  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      62 MVN-33                         3:48.61  
                  55.36     1:53.32 (57.96)     2:52.12 (58.80)     3:48.61 (56.49)
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      62 MVN-33                           50.62  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      62 MVN-33                         1:48.25  
                  52.19     1:48.25 (56.06)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      62 MVN-33                         3:53.39  
                  54.26   1:55.07 (1:00.81)     2:53.68 (58.61)     3:53.39 (59.71)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       61 UCLA-33                        8:43.02  
                1:00.52   2:14.75 (1:14.23)   3:18.77 (1:04.02)   4:26.20 (1:07.43)
      5:45.12 (1:18.92)   7:03.80 (1:18.68)     7:53.89 (50.09)     8:43.02 (49.13)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                       16:07.37  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                       30:10.45  
                  52.47     1:52.36 (59.89)   2:53.33 (1:00.97)   3:53.97 (1:00.64)
      4:54.36 (1:00.39)   5:55.58 (1:01.22)   6:56.81 (1:01.23)   7:57.78 (1:00.97)
      8:58.92 (1:01.14)  10:00.12 (1:01.20)  11:01.64 (1:01.52)  12:02.70 (1:01.06)
     13:03.21 (1:00.51)  14:04.41 (1:01.20)  15:06.17 (1:01.76)  16:07.37 (1:01.20)
     17:08.60 (1:01.23)  18:10.29 (1:01.69)  19:11.26 (1:00.97)  20:11.92 (1:00.66)
       21:11.44 (59.52)  22:11.92 (1:00.48)  23:12.36 (1:00.44)  24:13.07 (1:00.71)
     25:14.31 (1:01.24)  26:14.56 (1:00.25)  27:14.68 (1:00.12)    28:14.53 (59.85)
       29:13.84 (59.31)    30:10.45 (56.61)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        2:01.35  
                  59.22   2:01.35 (1:02.13)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        2:26.61  
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          69 UCLA-33                        8:58.70  
                1:08.56   2:26.61 (1:18.05)   3:34.75 (1:08.14)   4:42.50 (1:07.75)
      5:53.67 (1:11.17)   7:05.42 (1:11.75)     8:03.36 (57.94)     8:58.70 (55.34)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            71 SDSM-44                          40.17  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            71 SDSM-44                        1:28.25  
                  42.77     1:28.25 (45.48)                                        
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                           57.96  
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         2:15.63  
                1:06.81   2:15.63 (1:08.82)                                        
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         2:30.33  
                1:12.16   2:30.33 (1:18.17)                                        
 
Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         5:22.31  
                1:16.12   2:39.04 (1:22.92)   3:59.16 (1:20.12)   5:22.31 (1:23.15)
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN-33                         3:02.40  
                1:22.04   3:02.40 (1:40.36)                                        
 
Women 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                          59.11  
 
Women 90-94 200 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        4:30.71  
 
Women 90-94 400 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        9:17.99  
 
Women 90-94 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                       18:51.83  
 
Women 90-94 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                       35:40.38  
                1:00.57   2:08.37 (1:07.80)   3:19.33 (1:10.96)   4:30.71 (1:11.38)
      5:41.82 (1:11.11)   6:54.20 (1:12.38)   8:07.31 (1:13.11)   9:17.99 (1:10.68)
     10:29.90 (1:11.91)  11:42.00 (1:12.10)  12:53.39 (1:11.39)  14:06.56 (1:13.17)
     15:16.53 (1:09.97)  16:28.43 (1:11.90)  17:41.16 (1:12.73)  18:51.83 (1:10.67)
     20:03.51 (1:11.68)  21:15.93 (1:12.42)  22:27.88 (1:11.95)  23:40.20 (1:12.32)
     24:53.03 (1:12.83)  26:05.63 (1:12.60)  27:18.48 (1:12.85)  28:30.02 (1:11.54)
     29:42.51 (1:12.49)  30:55.58 (1:13.07)  32:07.25 (1:11.67)  33:20.66 (1:13.41)
     34:31.42 (1:10.76)  35:40.38 (1:08.96)                                        
 
Women 90-94 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-33                        1:38.67  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Chris            24 UNAT-44                          24.14  
  2 Douglas, Adam M           21 NOVA-33                          25.71  
  3 Moore, Patrick L          18 MVN-33                           28.15  
  4 Tyson, Alexander          19 ROSE-33                          31.57  
  5 Perez, Benjamin           24 LBG-33                           31.95  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Brett          23 MESA-33                          54.56  
                  26.33       54.56 (28.23)                                        
  2 Moore, Patrick L          18 MVN-33                         1:03.08  
                  29.88     1:03.08 (33.20)                                        
  3 Tyson, Alexander          19 ROSE-33                        1:13.06  
                  34.71     1:13.06 (38.35)                                        
  4 Perez, Benjamin           24 LBG-33                         1:14.69  
                  34.82     1:14.69 (39.87)                                        
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Biessmann, Max R          23 NOVA-33                       17:57.10  
                  31.96     1:06.39 (34.43)     1:41.55 (35.16)     2:17.20 (35.65)
        2:52.80 (35.60)     3:28.19 (35.39)     4:04.13 (35.94)     4:39.76 (35.63)
        5:15.65 (35.89)     5:52.07 (36.42)     6:28.02 (35.95)     7:04.29 (36.27)
        7:40.36 (36.07)     8:16.57 (36.21)     8:53.08 (36.51)     9:29.49 (36.41)
       10:06.36 (36.87)    10:42.92 (36.56)    11:18.95 (36.03)    11:55.29 (36.34)
       12:31.72 (36.43)    13:07.76 (36.04)    13:43.95 (36.19)    14:20.17 (36.22)
       14:56.33 (36.16)    15:32.49 (36.16)    16:09.11 (36.62)    16:45.24 (36.13)
       17:21.82 (36.58)    17:57.10 (35.28)                                        
  2 Scherbart, Tom J          24 SCAQ-33                       21:35.63  
                  39.50     1:21.31 (41.81)     2:04.03 (42.72)     2:47.58 (43.55)
        3:30.84 (43.26)     4:14.18 (43.34)     4:57.95 (43.77)     5:41.32 (43.37)
        6:25.05 (43.73)     7:08.96 (43.91)     7:52.73 (43.77)     8:36.15 (43.42)
        9:20.54 (44.39)    10:04.42 (43.88)    10:47.98 (43.56)    11:31.09 (43.11)
       12:14.29 (43.20)    12:58.10 (43.81)    13:41.43 (43.33)    14:25.24 (43.81)
       15:08.89 (43.65)    15:52.58 (43.69)    16:35.96 (43.38)    17:19.15 (43.19)
       18:01.96 (42.81)    18:45.31 (43.35)    19:28.56 (43.25)    20:11.49 (42.93)
       20:54.53 (43.04)    21:35.63 (41.10)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Brett          23 MESA-33                        1:02.05  
                  30.33     1:02.05 (31.72)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Brett          23 MESA-33                          31.86  
  2 Moore, Patrick L          18 MVN-33                           35.80  
  3 Tyson, Alexander          19 ROSE-33                          40.21  
  4 Perez, Benjamin           24 LBG-33                           44.22  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Brett          23 MESA-33                        1:10.57  
                  33.25     1:10.57 (37.32)                                        
  2 Tyson, Alexander          19 ROSE-33                        1:32.95  
                  42.37     1:32.95 (50.58)                                        
  3 Perez, Benjamin           24 LBG-33                         1:38.99  
                  46.32     1:38.99 (52.67)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Chris            24 UNAT-44                          26.61  
  2 Douglas, Adam M           21 NOVA-33                          28.36  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacLennan, Brett          23 MESA-33                        1:03.03  
                  29.15     1:03.03 (33.88)                                        
  2 Goodwin, Chris            24 UNAT-44                        1:04.91  
                  29.48     1:04.91 (35.43)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Douglas, Adam M           21 NOVA-33                        2:29.15  
                  29.65     1:08.29 (38.64)     1:52.69 (44.40)     2:29.15 (36.46)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clure, Justin          25 PVM-33                           25.33  
  2 Durieux, Chad             29 ROSE-33                          28.08  
  3 Cheung, Alex H            28 NOVA-33                          33.52  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cheung, Alex H            28 NOVA-33                        1:13.80  
                  35.07     1:13.80 (38.73)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                          36.27  
  2 Cheung, Alex H            28 NOVA-33                          51.98  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clure, Justin          25 PVM-33                         1:01.96  
                  30.31     1:01.96 (31.65)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clure, Justin          25 PVM-33                         2:30.50  
                  34.89     1:13.17 (38.28)     1:51.49 (38.32)     2:30.50 (39.01)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                          33.27  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mohr, Marc                29 PVM-33                         1:33.42  
                  43.66     1:33.42 (49.76)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durieux, Chad             29 ROSE-33                          30.51  
  2 Mohr, Marc                29 PVM-33                           33.93  
  3 Cheung, Alex H            28 NOVA-33                          44.76  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Clure, Justin          25 PVM-33                         1:04.18  
                  29.55     1:04.18 (34.63)                                        
  2 Durieux, Chad             29 ROSE-33                        1:12.09  
                  34.04     1:12.09 (38.05)                                        
  3 Cheung, Alex H            28 NOVA-33                        1:38.72  
                  47.31     1:38.72 (51.41)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mohr, Marc                29 PVM-33                         3:03.10  
                  38.38     1:26.23 (47.85)     2:22.14 (55.91)     3:03.10 (40.96)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stehrenberger, Steve D    31 ROSE-33                          25.69  
  2 Bascon, Cyrus             31 MVN-33                           28.60  
  3 Houldsworth, Duncan       32 MVN-33                           31.01  
  4 Boghokian, Anto           30 ROSE-33                          32.92  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boghokian, Anto           30 ROSE-33                        1:14.79  
                  35.89     1:14.79 (38.90)                                        
  2 Liu, Jeff                 34 LBG-33                         1:18.72  
                  37.10     1:18.72 (41.62)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houldsworth, Duncan       32 MVN-33                           35.97  
  2 Bascon, Cyrus             31 MVN-33                           38.45  
  3 Liu, Jeff                 34 LBG-33                           39.43  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houldsworth, Duncan       32 MVN-33                         1:16.38  
                  36.35     1:16.38 (40.03)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Jeff                 34 LBG-33                         3:06.69  
                  43.09     1:29.26 (46.17)     2:17.45 (48.19)     3:06.69 (49.24)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stehrenberger, Steve D    31 ROSE-33                          31.06  
  2 Bascon, Cyrus             31 MVN-33                           38.64  
  3 Houldsworth, Duncan       32 MVN-33                           40.92  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houldsworth, Duncan       32 MVN-33                         1:30.01  
                  42.69     1:30.01 (47.32)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polizos, George           33 MVN-33                           26.99  
  2 Stehrenberger, Steve D    31 ROSE-33                          27.17  
  3 Liu, Jeff                 34 LBG-33                           35.90  
  4 Boghokian, Anto           30 ROSE-33                          40.28  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polizos, George           33 MVN-33                         1:01.34  
                  28.86     1:01.34 (32.48)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Jeff                 34 LBG-33                         3:30.23  
                  43.17     1:33.54 (50.37)     2:29.23 (55.69)   3:30.23 (1:01.00)
 -- Stava, Kjell N            30 LBG-33                              DQ  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Bascon, Cyrus             31 MVN-33                              DQ  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Otte, Matthias            37 UNAT-33                          24.74  
  2 Dietrich, Jim             37 NOVA-33                          27.32  
  3 Kirker, John              37 NOVA-33                          27.60  
  4 Kremers, Brian            35 LBG-33                           27.84  
  5 Bartels, David T          37 NOVA-33                          28.52  
  6 Castleton, Tom            37 ROSE-33                          32.58  
  7 Needell, Jonathan         38 COTO-33                          36.94  
  8 Lauritano, Giuseppe       35 SDSM-44                          41.21  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirker, John              37 NOVA-33                        1:04.37  
                  32.66     1:04.37 (31.71)                                        
  2 Kremers, Brian            35 LBG-33                         1:06.83  
                  32.29     1:06.83 (34.54)                                        
  3 Wolfe, Gerald             39 NOVA-33                        1:07.38  
                  32.50     1:07.38 (34.88)                                        
  4 Castleton, Tom            37 ROSE-33                        1:13.70  
                  34.07     1:13.70 (39.63)                                        
  5 Andersen, David           37 LBG-33                         1:32.73  
                  42.23     1:32.73 (50.50)                                        
  6 Lauritano, Giuseppe       35 SDSM-44                        1:36.41  
                  46.58     1:36.41 (49.83)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        2:24.49  
                  34.11     1:10.67 (36.56)     1:48.94 (38.27)     2:24.49 (35.55)
  2 Lauritano, Giuseppe       35 SDSM-44                        3:50.59  
                  49.17     1:42.93 (53.76)   3:29.14 (1:46.21)     3:50.59 (21.45)
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Drew              35 SCLA-33                       22:31.81  
                  36.95     1:18.29 (41.34)     2:01.88 (43.59)     2:45.90 (44.02)
        3:30.35 (44.45)     4:15.01 (44.66)     5:00.03 (45.02)     5:45.45 (45.42)
        6:30.81 (45.36)     7:16.32 (45.51)     8:01.75 (45.43)     8:47.75 (46.00)
        9:33.00 (45.25)    10:19.08 (46.08)    11:04.95 (45.87)    11:50.59 (45.64)
       12:36.95 (46.36)    13:23.51 (46.56)    14:09.29 (45.78)    14:55.50 (46.21)
       15:41.39 (45.89)    16:27.64 (46.25)    17:13.46 (45.82)    17:59.24 (45.78)
       18:45.63 (46.39)    19:31.96 (46.33)    20:17.98 (46.02)    21:03.87 (45.89)
       21:49.78 (45.91)    22:31.81 (42.03)                                        
  2 Bao, Kogan A              39 NOVA-33                       24:30.54  
                  44.93     1:35.07 (50.14)     2:25.35 (50.28)     3:15.55 (50.20)
        4:06.01 (50.46)     4:56.30 (50.29)     5:46.81 (50.51)     6:37.63 (50.82)
        7:27.93 (50.30)     8:19.45 (51.52)     9:08.75 (49.30)     9:58.26 (49.51)
       10:48.43 (50.17)    11:38.27 (49.84)    12:28.11 (49.84)    13:18.55 (50.44)
       14:08.62 (50.07)    14:57.70 (49.08)    15:47.01 (49.31)    16:36.76 (49.75)
       17:24.67 (47.91)    18:12.85 (48.18)    19:01.35 (48.50)    19:49.29 (47.94)
       20:37.25 (47.96)    21:24.84 (47.59)    22:13.65 (48.81)    23:02.68 (49.03)
       23:48.48 (45.80)    24:30.54 (42.06)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barrera, Paul J           38 MVN-33                           32.79  
  2 Bartels, David T          37 NOVA-33                          38.87  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Drew              35 SCLA-33                        1:08.08  
                  32.36     1:08.08 (35.72)                                        
  2 Kirker, John              37 NOVA-33                        1:19.43  
                  38.43     1:19.43 (41.00)                                        
  3 Wolfe, Gerald             39 NOVA-33                        1:33.40  
                  44.94     1:33.40 (48.46)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, David           37 LBG-33                         4:39.03  
                1:00.12   2:07.99 (1:07.87)   3:22.77 (1:14.78)   4:39.03 (1:16.26)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             37 NOVA-33                          35.25  
  2 Barrera, Paul J           38 MVN-33                           35.52  
  3 Kremers, Brian            35 LBG-33                           37.28  
  4 Kirker, John              37 NOVA-33                          38.01  
  5 Bartels, David T          37 NOVA-33                          38.28  
  6 Lauritano, Giuseppe       35 SDSM-44                          50.11  
  7 Needell, Jonathan         38 COTO-33                          52.11  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             37 NOVA-33                        1:17.20  
                  36.59     1:17.20 (40.61)                                        
  2 Kirker, John              37 NOVA-33                        1:23.83  
                  39.94     1:23.83 (43.89)                                        
  3 Kremers, Brian            35 LBG-33                         1:34.89  
                  43.76     1:34.89 (51.13)                                        
  4 Lauritano, Giuseppe       35 SDSM-44                        1:52.45  
                  53.85     1:52.45 (58.60)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Otte, Matthias            37 UNAT-33                          27.86  
  2 Barrera, Paul J           38 MVN-33                           29.07  
  3 Kremers, Brian            35 LBG-33                           29.81  
  4 Bartels, David T          37 NOVA-33                          32.19  
  5 Dobrosielski, P. Cris     39 SDSM-44                          32.41  
  6 Castleton, Tom            37 ROSE-33                          35.63  
  7 Wolfe, Gerald             39 NOVA-33                          39.73  
  8 Needell, Jonathan         38 COTO-33                          46.13  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        1:17.49  
                  35.33     1:17.49 (42.16)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             37 NOVA-33                        1:09.39  
                  32.86     1:09.39 (36.53)                                        
  2 Bartels, David T          37 NOVA-33                        1:15.17  
                  35.53     1:15.17 (39.64)                                        
  3 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        1:17.15  
                  35.75     1:17.15 (41.40)                                        
  4 Needell, Jonathan         38 COTO-33                        1:42.75  
                  48.86     1:42.75 (53.89)                                        
 -- Castleton, Tom            37 ROSE-33                             DQ  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobrosielski, P. Cris     39 SDSM-44                        2:47.06  
                  33.65     1:18.82 (45.17)     2:07.91 (49.09)     2:47.06 (39.15)
  2 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        2:49.48  
                  35.43     1:20.76 (45.33)     2:12.26 (51.50)     2:49.48 (37.22)
  3 Wolfe, Gerald             39 NOVA-33                        3:03.44  
                  40.60     1:30.07 (49.47)     2:21.88 (51.81)     3:03.44 (41.56)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dobrosielski, P. Cris     39 SDSM-44                        6:02.06  
                  35.79     1:18.84 (43.05)     2:08.65 (49.81)     2:55.98 (47.33)
        3:47.08 (51.10)     4:39.44 (52.36)     5:20.82 (41.38)     6:02.06 (41.24)
  2 Jacobs, Lee               39 NOVA-33                        6:22.02  
                  36.45     1:18.62 (42.17)     2:08.10 (49.48)     2:57.83 (49.73)
        3:55.81 (57.98)     4:54.53 (58.72)     5:38.70 (44.17)     6:22.02 (43.32)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                          24.63  
  2 Brundage, Patrick         41 ARIZ-48                          25.79  
  3 Jones, Kenton             41 SDSM-44                          26.62  
  4 Empey, Morgan H           42 COTO-33                          31.02  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         41 ARIZ-48                          56.55  
                  27.68       56.55 (28.87)                                        
  2 Borton, Dan               40 ROSE-33                        1:04.37  
                  30.70     1:04.37 (33.67)                                        
  3 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:08.06  
                  32.88     1:08.06 (35.18)                                        
  4 Reis, Raul                44 LBG-33                         1:17.94  
                  37.65     1:17.94 (40.29)                                        
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Simon             42 UCLA-33                        5:08.20  
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Simon             42 UCLA-33                       10:18.87  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                       16:53.58  
                  29.32     1:01.50 (32.18)     1:34.30 (32.80)     2:07.24 (32.94)
        2:40.24 (33.00)     3:13.69 (33.45)     3:47.05 (33.36)     4:20.39 (33.34)
        4:53.63 (33.24)     5:26.97 (33.34)     6:00.31 (33.34)     6:33.58 (33.27)
        7:08.12 (34.54)     7:42.70 (34.58)     8:17.13 (34.43)     8:51.78 (34.65)
        9:26.75 (34.97)    10:01.99 (35.24)    10:37.17 (35.18)    11:12.23 (35.06)
       11:47.11 (34.88)    12:22.06 (34.95)    12:56.56 (34.50)    13:30.84 (34.28)
       14:05.39 (34.55)    14:39.68 (34.29)    15:13.54 (33.86)    15:47.51 (33.97)
       16:20.72 (33.21)    16:53.58 (32.86)                                        
  2 Millar, Simon             42 UCLA-33                       19:14.32  
                  35.63     1:13.49 (37.86)     1:52.33 (38.84)     2:31.88 (39.55)
        3:11.05 (39.17)     3:50.07 (39.02)     4:29.34 (39.27)     5:08.20 (38.86)
        5:47.21 (39.01)     6:26.26 (39.05)     7:05.14 (38.88)     7:44.05 (38.91)
        8:22.63 (38.58)     9:01.37 (38.74)     9:40.25 (38.88)    10:18.87 (38.62)
       10:57.29 (38.42)    11:36.21 (38.92)    12:15.42 (39.21)    12:54.12 (38.70)
       13:32.73 (38.61)    14:11.74 (39.01)    14:50.36 (38.62)    15:29.41 (39.05)
       16:08.51 (39.10)    16:46.67 (38.16)    17:25.27 (38.60)    18:03.31 (38.04)
       18:39.94 (36.63)    19:14.32 (34.38)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                          34.58  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bright, John              44 MVN-33                         1:12.89  
                  35.63     1:12.89 (37.26)                                        
  2 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:25.09  
                  40.76     1:25.09 (44.33)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reis, Raul                44 LBG-33                         3:54.47  
                  56.21     1:55.96 (59.75)   2:56.78 (1:00.82)     3:54.47 (57.69)
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Empey, Morgan H           42 COTO-33                        1:29.41  
                  42.32     1:29.41 (47.09)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reis, Raul                44 LBG-33                         3:58.39  
                  53.46     1:52.54 (59.08)   2:56.37 (1:03.83)   3:58.39 (1:02.02)
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               40 ROSE-33                        1:10.00  
                  33.11     1:10.00 (36.89)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             41 SDSM-44                        2:35.74  
                  35.20     1:15.23 (40.03)     1:55.97 (40.74)     2:35.74 (39.77)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             41 SDSM-44                        1:11.17  
                  34.21     1:11.17 (36.96)                                        
  2 Reis, Raul                44 LBG-33                         1:42.83  
                  52.00     1:42.83 (50.83)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         41 ARIZ-48                        2:19.15  
                  30.42     1:05.73 (35.31)     1:47.04 (41.31)     2:19.15 (32.11)
  2 Borton, Dan               40 ROSE-33                        2:36.48  
                  32.93   2:00.22 (1:27.29)     2:36.48 (36.26)                    
  3 Bright, John              44 MVN-33                         2:40.82  
                  34.16     1:16.74 (42.58)     2:03.72 (46.98)     2:40.82 (37.10)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           40 SCAQ-33                        4:38.57  
                  29.53     1:02.69 (33.16)     1:38.16 (35.47)     2:13.30 (35.14)
        2:55.41 (42.11)     3:37.66 (42.25)     4:09.16 (31.50)     4:38.57 (29.41)
  2 Brundage, Patrick         41 ARIZ-48                        4:58.19  
                  30.62     1:05.44 (34.82)     1:43.16 (37.72)     2:22.16 (39.00)
        3:05.49 (43.33)     3:49.36 (43.87)     4:24.48 (35.12)     4:58.19 (33.71)
  3 Borton, Dan               40 ROSE-33                        5:39.03  
                  34.43     1:14.06 (39.63)     1:59.09 (45.03)     2:41.41 (42.32)
        3:31.42 (50.01)     4:22.40 (50.98)     5:01.39 (38.99)     5:39.03 (37.64)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Albright, Philip W        48 MVN-33                           28.08  
  2 Stone, Wes                46 SDSM-44                          29.22  
  3 Carlsen, Richard L        49 MVN-33                           30.18  
  4 Hayward, David S          48 NOVA-33                          30.83  
  5 Tanner, Eric R            49 RAA-33                           32.98  
  6 Johnson, Robert J         45 NOVA-33                          35.22  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher    46 MESA-33                        1:02.69  
                  31.18     1:02.69 (31.51)                                        
  2 Albright, Philip W        48 MVN-33                         1:02.90  
                  30.74     1:02.90 (32.16)                                        
  3 Tanner, Eric R            49 RAA-33                         1:13.49  
                  35.44     1:13.49 (38.05)                                        
  4 Baarrett, John            48 NOVA-33                        1:19.69  
                  38.02     1:19.69 (41.67)                                        
  5 Johnson, Robert J         45 NOVA-33                        1:20.19  
                  38.96     1:20.19 (41.23)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baarrett, John            48 NOVA-33                        3:24.96  
                  40.62   2:15.26 (1:34.64)     3:02.62 (47.36)     3:24.96 (22.34)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baarrett, John            48 NOVA-33                        6:31.95  
                  43.82     1:31.61 (47.79)     2:23.18 (51.57)     3:14.31 (51.13)
        4:04.25 (49.94)     4:54.30 (50.05)     5:44.56 (50.26)     6:31.95 (47.39)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                       22:25.60  
                  39.58     1:21.69 (42.11)     2:05.81 (44.12)     2:49.84 (44.03)
        3:34.47 (44.63)     4:18.47 (44.00)     5:03.02 (44.55)     5:47.66 (44.64)
        6:33.37 (45.71)     7:18.85 (45.48)     8:04.11 (45.26)     8:49.53 (45.42)
        9:35.07 (45.54)    10:20.08 (45.01)    11:05.12 (45.04)    11:50.00 (44.88)
       12:35.12 (45.12)    13:20.48 (45.36)    14:06.22 (45.74)    14:51.69 (45.47)
       15:37.25 (45.56)    16:22.78 (45.53)    17:08.45 (45.67)    17:53.83 (45.38)
       18:39.70 (45.87)    19:25.43 (45.73)    20:10.94 (45.51)    20:57.83 (46.89)
       21:43.07 (45.24)    22:25.60 (42.53)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fowler, Jaimie            49 PCA-33                           29.34  
  2 Tanner, Eric R            49 RAA-33                           43.76  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        1:14.75  
                  35.39     1:14.75 (39.36)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher    46 MESA-33                        2:44.39  
                  39.27     1:21.10 (41.83)     2:03.20 (42.10)     2:44.39 (41.19)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Brett              46 MVN-33                           38.77  
  2 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                          41.87  
  3 Carlsen, Richard L        49 MVN-33                           42.44  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Brett              46 MVN-33                         1:24.43  
                  39.71     1:24.43 (44.72)                                        
  2 Mc Ginley, Patrick        45 ROSE-33                        1:32.86  
                  43.41     1:32.86 (49.45)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abrasmi, John             48 NCMS-13                        3:17.31  
                  45.80     1:34.99 (49.19)     2:26.61 (51.62)     3:17.31 (50.70)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fowler, Jaimie            49 PCA-33                           27.25  
  2 Hayward, David S          48 NOVA-33                          30.79  
  3 Engelhart, Christopher    46 MESA-33                          31.27  
  4 Carlsen, Richard L        49 MVN-33                           32.84  
  5 Tanner, Eric R            49 RAA-33                           37.80  
  6 Johnson, Robert J         45 NOVA-33                          44.24  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayward, David S          48 NOVA-33                        1:17.66  
                  35.24     1:17.66 (42.42)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher    46 MESA-33                        1:14.05  
                  34.48     1:14.05 (39.57)                                        
  2 Johnson, Robert J         45 NOVA-33                        1:40.61  
                  48.12     1:40.61 (52.49)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Christopher    46 MESA-33                        2:42.15  
                  33.13     1:16.96 (43.83)     2:06.90 (49.94)     2:42.15 (35.25)
  2 Baarrett, John            48 NOVA-33                        3:23.60  
                  42.20     1:37.96 (55.76)   2:40.17 (1:02.21)     3:23.60 (43.43)
  3 Johnson, Robert J         45 NOVA-33                        3:57.55  
                                2:01.62 ( )   3:10.51 (1:08.89)     3:57.55 (47.04)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark W III      53 SDSM-44                          26.37  
  2 Davis, Jeff               50 UNAT-33                          27.48  
  3 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                          30.17  
  4 Greer, Jaime              50 MVN-33                           31.16  
  5 Hayden, Peter             50 MSCM-33                          31.87  
  6 Heins, Barry              52 RGSC-53                          31.98  
  7 Baumgardner, Alan D       50 COTO-33                          32.03  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               50 UNAT-33                        1:02.48  
                  30.49     1:02.48 (31.99)                                        
  2 Hayden, Peter             50 MSCM-33                        1:09.63  
                  33.58     1:09.63 (36.05)                                        
  3 Heins, Barry              52 RGSC-53                        1:10.50  
                  33.21     1:10.50 (37.29)                                        
  4 Parnes, Barton            52 LBG-33                         1:34.64  
                  45.80     1:34.64 (48.84)                                        
  5 Derbyshire, Donald        50 LBG-33                         1:54.88  
                  52.15   1:54.88 (1:02.73)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               50 UNAT-33                        2:22.91  
                  33.30     1:09.24 (35.94)     1:46.85 (37.61)     2:22.91 (36.06)
  2 Derbyshire, Donald        50 LBG-33                         4:07.37  
                  56.29   2:00.70 (1:04.41)   3:04.82 (1:04.12)   4:07.37 (1:02.55)
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hauty, Chris              52 UCLA-33                       20:24.46  
                  37.70     1:17.19 (39.49)     1:58.26 (41.07)     2:40.08 (41.82)
        3:21.87 (41.79)     4:03.26 (41.39)     4:44.76 (41.50)     5:26.11 (41.35)
        6:07.41 (41.30)     6:48.77 (41.36)     7:29.89 (41.12)     8:10.79 (40.90)
        8:51.84 (41.05)     9:32.76 (40.92)    10:13.21 (40.45)    10:53.52 (40.31)
       11:33.90 (40.38)    12:14.24 (40.34)    12:55.47 (41.23)    13:36.54 (41.07)
       14:17.61 (41.07)    14:59.07 (41.46)    15:40.32 (41.25)    16:21.44 (41.12)
       17:01.88 (40.44)    17:42.73 (40.85)    18:23.69 (40.96)    19:04.15 (40.46)
       19:44.28 (40.13)    20:24.46 (40.18)                                        
  2 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                       21:25.17  
                  37.35     1:19.35 (42.00)     2:02.15 (42.80)     2:45.08 (42.93)
        3:28.05 (42.97)     4:11.85 (43.80)     4:54.93 (43.08)     5:38.39 (43.46)
        6:21.53 (43.14)     7:04.53 (43.00)     7:47.29 (42.76)     8:30.61 (43.32)
        9:14.25 (43.64)     9:57.57 (43.32)    10:40.64 (43.07)    11:23.53 (42.89)
       12:06.70 (43.17)    12:49.88 (43.18)    13:33.29 (43.41)    14:16.13 (42.84)
       14:58.88 (42.75)    15:41.73 (42.85)    16:24.84 (43.11)    17:07.80 (42.96)
       17:51.01 (43.21)    18:34.37 (43.36)    19:17.40 (43.03)    20:00.93 (43.53)
       20:44.02 (43.09)    21:25.17 (41.15)                                        
  3 Machin, Paul J            52 MVN-33                        22:57.38  
                  39.69     1:23.61 (43.92)     2:09.23 (45.62)     2:54.82 (45.59)
        3:40.57 (45.75)     4:27.17 (46.60)     5:13.49 (46.32)     5:59.85 (46.36)
        6:46.69 (46.84)     7:32.66 (45.97)     8:19.17 (46.51)     9:05.74 (46.57)
        9:52.28 (46.54)    10:38.82 (46.54)    11:25.31 (46.49)    12:12.26 (46.95)
       12:57.89 (45.63)    13:44.32 (46.43)    14:29.76 (45.44)    15:15.07 (45.31)
       16:01.49 (46.42)    16:47.12 (45.63)    17:32.85 (45.73)    18:19.07 (46.22)
       19:04.99 (45.92)    19:52.17 (47.18)    20:39.17 (47.00)    21:25.48 (46.31)
       22:10.91 (45.43)    22:57.38 (46.47)                                        
  4 Greer, Jaime              50 MVN-33                        25:52.10  
                  44.37     1:33.83 (49.46)     2:25.89 (52.06)     3:17.29 (51.40)
        4:09.99 (52.70)     5:03.12 (53.13)     5:55.65 (52.53)     6:48.00 (52.35)
        7:40.79 (52.79)     8:32.56 (51.77)     9:25.13 (52.57)    10:17.09 (51.96)
       11:09.79 (52.70)    12:02.07 (52.28)    12:54.90 (52.83)    13:48.38 (53.48)
       14:41.39 (53.01)    15:34.62 (53.23)    16:27.49 (52.87)    17:20.20 (52.71)
       18:12.57 (52.37)    19:03.45 (50.88)    19:56.22 (52.77)    20:47.70 (51.48)
       21:40.20 (52.50)    22:31.34 (51.14)    23:23.21 (51.87)    24:15.82 (52.61)
       25:05.57 (49.75)    25:52.10 (46.53)                                        
  5 Chao, Coochung (JJ)       52 MVN-33                        26:02.88  
                  47.66     1:38.70 (51.04)     2:32.03 (53.33)     3:25.75 (53.72)
        4:19.40 (53.65)     5:11.71 (52.31)     6:03.84 (52.13)     6:56.32 (52.48)
        7:49.00 (52.68)     8:41.03 (52.03)     9:32.80 (51.77)    10:25.16 (52.36)
       11:17.72 (52.56)    12:09.22 (51.50)    13:00.24 (51.02)    13:52.34 (52.10)
       14:44.53 (52.19)    15:37.27 (52.74)    16:29.09 (51.82)    17:20.43 (51.34)
       18:12.91 (52.48)    19:05.03 (52.12)    19:56.70 (51.67)    20:49.04 (52.34)
       21:41.39 (52.35)    22:34.09 (52.70)    23:26.37 (52.28)    24:18.87 (52.50)
       25:11.44 (52.57)    26:02.88 (51.44)                                        
  6 Baumgardner, Alan D       50 COTO-33                       27:14.46  
                  48.00   2:29.22 (1:41.22)     3:23.30 (54.08)     4:19.19 (55.89)
        5:13.74 (54.55)     6:09.42 (55.68)     7:03.78 (54.36)     7:59.61 (55.83)
        8:54.89 (55.28)     9:51.38 (56.49)    10:46.47 (55.09)    11:41.80 (55.33)
       12:36.36 (54.56)  14:26.47 (1:50.11)    15:21.13 (54.66)    16:15.72 (54.59)
       17:10.33 (54.61)    18:05.24 (54.91)  19:54.58 (1:49.34)                    
                                                   20:49.16 ( )    21:43.36 (54.20)
       22:38.92 (55.56)    23:34.13 (55.21)    24:29.64 (55.51)    25:25.55 (55.91)
       26:20.21 (54.66)    27:14.46 (54.25)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark W III      53 SDSM-44                          31.59  
  2 Hayden, Peter             50 MSCM-33                          35.11  
  3 Reichle, Luke             52 MSCM-33                          40.77  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Peter             50 MSCM-33                        1:20.18  
                  38.63     1:20.18 (41.55)                                        
  2 Reichle, Luke             52 MSCM-33                        1:26.89  
                  42.43     1:26.89 (44.46)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Jaime              50 MVN-33                         3:33.43  
                1:02.43   2:10.33 (1:07.90)   3:13.61 (1:03.28)     3:33.43 (19.82)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                          35.45  
  2 Croshier, Mark W III      53 SDSM-44                          36.08  
  3 Heins, Barry              52 RGSC-53                          37.74  
  4 Reichle, Luke             52 MSCM-33                          39.99  
  5 Chao, Coochung (JJ)       52 MVN-33                           40.12  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan              54 SCAQ-33                        1:18.77  
                  37.85     1:18.77 (40.92)                                        
  2 Heins, Barry              52 RGSC-53                        1:25.17  
                  38.89     1:25.17 (46.28)                                        
  3 Chao, Coochung (JJ)       52 MVN-33                         1:34.03  
                  44.36     1:34.03 (49.67)                                        
  4 Parnes, Barton            52 LBG-33                         1:47.03  
                  49.87     1:47.03 (57.16)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heins, Barry              52 RGSC-53                        3:09.45  
                  40.72     1:28.83 (48.11)     2:19.45 (50.62)     3:09.45 (50.00)
  2 Chao, Coochung (JJ)       52 MVN-33                         3:27.69  
                  46.58     1:39.10 (52.52)     2:34.09 (54.99)     3:27.69 (53.60)
  3 Parnes, Barton            52 LBG-33                         3:50.08  
                  50.84     1:49.36 (58.52)   2:49.72 (1:00.36)   3:50.08 (1:00.36)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark W III      53 SDSM-44                          27.87  
  2 Chao, Coochung (JJ)       52 MVN-33                           35.96  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Croshier, Mark W III      53 SDSM-44                        1:08.57  
                  30.71     1:08.57 (37.86)                                        
  2 Ferguson, Howard          54 LBG-33                         1:30.81  
                  40.25     1:30.81 (50.56)                                        
  3 Derbyshire, Donald        50 LBG-33                         2:20.14  
                1:01.77   2:20.14 (1:18.37)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parnes, Barton            52 LBG-33                         4:00.06  
                  55.79   1:57.01 (1:01.22)   3:03.19 (1:06.18)     4:00.06 (56.87)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, John               58 SCAQ-33                          29.47  
  2 Fowler, Gregory           55 MVN-33                           30.20  
  3 Edwards, Clive G          55 SWM-33                           31.37  
  4 Pringler, John L          56 COTO-33                          40.47  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, John               58 SCAQ-33                        1:06.43  
                  31.68     1:06.43 (34.75)                                        
  2 Fowler, Gregory           55 MVN-33                         1:09.58  
                  32.54     1:09.58 (37.04)                                        
  3 Pringler, John L          56 COTO-33                        1:32.08  
                  42.54     1:32.08 (49.54)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, James              58 LAAC-33                        2:37.05  
                  35.91     1:15.42 (39.51)     1:56.66 (41.24)     2:37.05 (40.39)
  2 Pringler, John L          56 COTO-33                        3:26.75  
                  43.62     1:36.37 (52.75)     2:33.30 (56.93)     3:26.75 (53.45)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finizio, Francesco        59 NOVA-33                        8:26.90  
                  51.53   1:53.00 (1:01.47)   2:58.56 (1:05.56)   4:05.04 (1:06.48)
      5:10.14 (1:05.10)   6:15.84 (1:05.70)   7:22.06 (1:06.22)   8:26.90 (1:04.84)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finizio, Francesco        59 NOVA-33                       32:13.48  
                  54.07   1:55.89 (1:01.82)   2:57.89 (1:02.00)   4:00.73 (1:02.84)
      5:04.04 (1:03.31)   6:07.15 (1:03.11)   7:11.15 (1:04.00)   8:15.11 (1:03.96)
      9:19.44 (1:04.33)  10:25.26 (1:05.82)  11:31.28 (1:06.02)  12:37.33 (1:06.05)
     13:39.17 (1:01.84)  14:44.24 (1:05.07)  15:49.28 (1:05.04)  16:57.21 (1:07.93)
     18:04.49 (1:07.28)  19:08.38 (1:03.89)  20:15.04 (1:06.66)  21:21.68 (1:06.64)
     22:27.91 (1:06.23)  23:32.18 (1:04.27)  24:38.47 (1:06.29)  25:43.52 (1:05.05)
     26:49.79 (1:06.27)  27:55.88 (1:06.09)  29:02.23 (1:06.35)  30:07.38 (1:05.15)
     31:12.24 (1:04.86)  32:13.48 (1:01.24)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, James              58 LAAC-33                        1:15.84  
                  36.24     1:15.84 (39.60)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM-33                           36.88  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM-33                         1:25.48  
                  39.56     1:25.48 (45.92)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM-33                           35.39  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             56 UNAT-33                        2:55.20  
                  40.27     1:24.65 (44.38)     2:10.40 (45.75)     2:55.20 (44.80)
  2 Finizio, Francesco        59 NOVA-33                        5:40.03  
                1:14.80   2:40.62 (1:25.82)   4:10.32 (1:29.70)   5:40.03 (1:29.71)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM-33                         1:19.34  
                  37.05     1:19.34 (42.29)                                        
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Finizio, Francesco        59 NOVA-33                             DQ  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sessler, Richard A        60 UNAT-33                          29.16  
  2 Harley, Hal               60 SCLA-33                          30.46  
  3 Greenberg, Henry          60 NOVA-33                          32.34  
  4 Bush, Richard             60 NOVA-33                          34.05  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sessler, Richard A        60 UNAT-33                        1:06.71  
                  31.84     1:06.71 (34.87)                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael        64 MVN-33                         6:16.15  
                  39.98     1:24.61 (44.63)     2:11.49 (46.88)     2:59.53 (48.04)
        3:47.51 (47.98)     4:36.77 (49.26)     5:27.14 (50.37)     6:16.15 (49.01)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karbownik, Roman          62 MVN-33                        23:26.38  
                  43.81     1:29.48 (45.67)     2:16.69 (47.21)     3:04.44 (47.75)
        3:52.65 (48.21)     4:40.02 (47.37)     5:27.13 (47.11)     6:14.17 (47.04)
        7:01.65 (47.48)     7:49.01 (47.36)     8:36.79 (47.78)     9:23.95 (47.16)
       10:11.12 (47.17)    10:59.29 (48.17)    11:46.57 (47.28)    12:33.94 (47.37)
       13:20.82 (46.88)    14:07.71 (46.89)    14:55.26 (47.55)    15:42.54 (47.28)
       16:29.52 (46.98)    17:16.30 (46.78)    18:03.15 (46.85)    18:50.68 (47.53)
       19:37.61 (46.93)    20:24.21 (46.60)    21:10.05 (45.84)    21:55.50 (45.45)
       22:41.84 (46.34)    23:26.38 (44.54)                                        
  2 Bush, Richard             60 NOVA-33                       27:45.54  
                  49.44     1:42.09 (52.65)     2:38.09 (56.00)     3:36.00 (57.91)
        4:29.99 (53.99)     5:24.16 (54.17)     6:18.72 (54.56)     7:13.14 (54.42)
        8:07.59 (54.45)     9:01.50 (53.91)     9:54.84 (53.34)                    
                               12:38.28 ( )    13:33.23 (54.95)  15:21.77 (1:48.54)
       16:15.77 (54.00)    17:08.67 (52.90)    18:05.10 (56.43)    18:59.63 (54.53)
       19:53.83 (54.20)    20:47.78 (53.95)  22:35.68 (1:47.90)    23:29.39 (53.71)
       24:24.86 (55.47)    25:16.97 (52.11)    26:09.17 (52.20)    26:59.27 (50.10)
       27:45.54 (46.27)                                                            
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Richard             60 NOVA-33                          47.76  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          60 NOVA-33                        1:34.58  
                  47.21     1:34.58 (47.37)                                        
  2 Bush, Richard             60 NOVA-33                        5:02.09  
                1:48.92   5:02.09 (3:13.17)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            62 TOC-38                           33.24  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            62 TOC-38                         1:14.45  
                  35.38     1:14.45 (39.07)                                        
 -- Bush, Richard             60 NOVA-33                             DQ  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          60 NOVA-33                          33.56  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colonnese, Michael        64 MVN-33                         1:33.60  
                  41.80     1:33.60 (51.80)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Sessler, Richard A        60 UNAT-33                             DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clyne, James L            67 MVN-33                           35.95  
  2 Winters, Gayn B           65 NOVA-33                          40.92  
  3 Goode, Douglas            69 ROSE-33                          49.25  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ronay, Peter              66 ROSE-33                        1:20.67  
                  38.51     1:20.67 (42.16)                                        
  2 Clyne, James L            67 MVN-33                         1:23.00  
                  38.91     1:23.00 (44.09)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clyne, James L            67 MVN-33                         3:10.52  
                  42.66     1:30.99 (48.33)     2:21.46 (50.47)     3:10.52 (49.06)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clyne, James L            67 MVN-33                           51.11  
  2 Winters, Gayn B           65 NOVA-33                          55.00  
  3 Goode, Douglas            69 ROSE-33                        1:12.72  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ronay, Peter              66 ROSE-33                        3:47.92  
                  54.33     1:50.58 (56.25)     2:49.49 (58.91)     3:47.92 (58.43)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                66 PNA-36                           40.06  
  2 Clyne, James L            67 MVN-33                           56.71  
  3 Winters, Gayn B           65 NOVA-33                        1:06.04  
  4 Goode, Douglas            69 ROSE-33                        1:07.66  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                66 PNA-36                         1:28.60  
                  42.86     1:28.60 (45.74)                                        
  2 Ronay, Peter              66 ROSE-33                        1:54.89  
                  54.24   1:54.89 (1:00.65)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Roy                66 PNA-36                         3:12.39  
                  43.38     1:30.63 (47.25)     2:20.39 (49.76)     3:12.39 (52.00)
 -- Ronay, Peter              66 ROSE-33                             DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Gayn B           65 NOVA-33                          52.84  
  2 Goode, Douglas            69 ROSE-33                        1:10.64  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Gayn B           65 NOVA-33                        2:08.04  
                  56.58   2:08.04 (1:11.46)                                        
  2 Goode, Douglas            69 ROSE-33                        2:34.69  
                1:19.07   2:34.69 (1:15.62)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ronay, Peter              66 ROSE-33                        3:34.75  
                  48.05     1:45.22 (57.17)   2:48.85 (1:03.63)     3:34.75 (45.90)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McMeekin, Robert F        74 SCMC-33                          46.77  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McMeekin, Robert F        74 SCMC-33                        2:01.82  
                  54.99   2:01.82 (1:06.83)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                          32.40  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert W           77 MVN-33                         1:36.02  
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert W           77 MVN-33                         3:28.54  
                  46.32     1:40.69 (54.37)     2:36.33 (55.64)     3:28.54 (52.21)
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           77 HBSC-33                          48.73  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           77 HBSC-33                        1:43.11  
                  48.31     1:43.11 (54.80)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           77 HBSC-33                        3:40.25  
                  50.56     1:44.79 (54.23)     2:42.29 (57.50)     3:40.25 (57.96)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                          43.33  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                        1:39.65  
                  44.80     1:39.65 (54.85)                                        
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 76 SDSM-44                        7:17.91  
                  48.14     1:43.74 (55.60)     2:40.11 (56.37)     3:36.05 (55.94)
      4:37.26 (1:01.21)   5:40.86 (1:03.60)     6:29.45 (48.59)     7:17.91 (48.46)
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE-33                        3:48.24  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE-33                        2:14.87  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE-33                        4:35.92  
                2:12.50   4:35.92 (2:23.42)                                        
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE-33                        5:30.98  
                2:33.69   5:30.98 (2:57.29)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE-33                       10:50.22  
                                5:22.57 ( )   8:06.57 (2:44.00)  10:50.22 (2:43.65)
 
Men 85-89 200 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                        3:44.34  
 
Men 85-89 400 SC Meter Freestyle split requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                        7:40.34  
 
Men 85-89 800 SC Meter Freestyle Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                       15:32.02  
 
Men 85-89 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                       29:16.62  
                  50.71     1:45.98 (55.27)     2:45.86 (59.88)     3:44.34 (58.48)
        4:43.11 (58.77)     5:42.85 (59.74)     6:42.51 (59.66)     7:40.34 (57.83)
      9:38.55 (1:58.21)    10:38.24 (59.69)    11:36.48 (58.24)    12:34.07 (57.59)
       13:33.41 (59.34)    14:32.00 (58.59)  15:32.02 (1:00.02)    16:31.12 (59.10)
       17:28.65 (57.53)    18:27.53 (58.88)    19:26.55 (59.02)    20:25.98 (59.43)
     21:26.88 (1:00.90)    22:26.55 (59.67)    23:26.38 (59.83)    24:25.17 (58.79)
       25:22.58 (57.41)    26:20.86 (58.28)  27:21.45 (1:00.59)    28:18.92 (57.47)
       29:16.62 (57.70)        29:16.62 ( )                                        
 
Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         85 TOC-38                           52.72  
 
Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         85 TOC-38                         2:10.06  
                1:01.16   2:10.06 (1:08.90)                                        
 
Men 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         85 TOC-38                           57.57  
 
Men 85-89 100 SC Meter Butterfly Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                        2:59.57  
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         85 TOC-38                         1:59.79  
                  45.40   1:59.79 (1:14.39)                                        
 
Men 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         85 LOST-33                        9:48.58  
                1:14.97   2:59.57 (1:44.60)   4:19.26 (1:19.69)   5:28.60 (1:09.34)
      6:45.88 (1:17.28)   8:00.90 (1:15.02)     8:55.73 (54.83)     9:48.58 (52.85)
 
Men 95-99 50 SC Meter Butterfly Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         2:42.40  
 
Men 95-99 100 SC Meter Butterfly Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         6:04.41  
 
Men 95-99 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                         9:50.55  
                                                    8:01.13 ( )   9:50.55 (1:49.42)
 
Men 95-99 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        95 MVN-33                        21:03.17  
                2:48.94   6:04.41 (3:15.47)                                        
                               16:50.39 ( )  18:59.33 (2:08.94)  21:03.17 (2:03.84)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'G'                               2:10.71  
     1) Batcheller, Jennifer W40        2) Crussemeyer, Jill W42          
     3) Henry, Melissa W43              4) Rees, Stacey D W42             
                  30.94     1:04.79 (33.85)     1:39.55 (34.76)     2:10.71 (31.16)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:24.47  
     1) Meloney, Kathleen W28           2) Wong, Carolyn K W41            
     3) Kubasek, Lynn V W50             4) Osborn, Ahelee M W50           
                  34.54     1:15.81 (41.27)     1:54.21 (38.40)     2:24.47 (30.26)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'E'                               2:40.41  
     1) Crussemeyer, Jill W42           2) Batcheller, Jennifer W40       
     3) Henry, Melissa W43              4) Rees, Stacey D W42             
                  47.71     1:30.73 (43.02)     2:08.03 (37.30)     2:40.41 (32.38)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'F'                               2:38.85  
     1) O'Rourke, Therese W46           2) George, Patty W46              
     3) Smith, Robin W53                4) Doxzon, Gillian W55            
                  37.01     1:20.01 (43.00)     1:58.74 (38.73)     2:38.85 (40.11)
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'D'                               3:01.10  
     1) O'Rourke, Therese W46           2) Doxzon, Gillian W55            
     3) Smith, Robin W53                4) George, Patty W46              
                  44.79     1:34.57 (49.78)     2:18.20 (43.63)     3:01.10 (42.90)
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                                   1:59.76  
     1) Tyson, Alexander M19            2) Boghokian, Anto M30            
     3) Durieux, Chad M29               4) Stehrenberger, Steve D M31     
                  33.54     1:05.38 (31.84)     1:59.76 (54.38)                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                                   2:14.60  
     1) Durieux, Chad M29               2) Tyson, Alexander M19           
     3) Stehrenberger, Steve D M31      4) Boghokian, Anto M30            
                  35.56     1:14.74 (39.18)     1:42.14 (27.40)     2:14.60 (32.46)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'D'                               2:01.66  
     1) Carlsen, Richard L M49          2) Chao, Coochung (JJ) M52        
     3) Fowler, Gregory M55             4) Olson, Brett M46               
                  30.46     1:02.35 (31.89)     1:32.60 (30.25)     2:01.66 (29.06)
  2 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                2:19.31  
                  32.49     1:11.29 (38.80)     1:42.65 (31.36)     2:19.31 (36.66)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Coto de Caza Coyotes-33  'A'                                2:53.78  
     1) Empey, Morgan H M42             2) Baumgardner, Alan D M50        
     3) Needell, Jonathan M38           4) Pringler, John L M56           
                  38.26     1:27.72 (49.46)     2:14.03 (46.31)     2:53.78 (39.75)
  2 Rose Bowl Masters-33  'B'                                   2:54.13  
     1) Mc Ginley, Patrick M45          2) Goode, Douglas M69             
     3) Ronay, Peter M66                4) Castleton, Tom M37             
                  35.27   1:37.28 (1:02.01)     2:22.96 (45.68)     2:54.13 (31.17)
 -- San Diego Swim Masters-44  'A'                                   DQ  
     1) Croshier, Mark W III M53        2) Jones, Kenton M41              
     3) Dobrosielski, P. Cris M39       4) Stone, Wes M46                 
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'B'                              1:56.37  
     1) Stone, Wes M46                  2) Jones, Kenton M41              
     3) Best, Bob M76                   4) Croshier, Mark W III M53       
                  29.08       55.86 (26.78)     1:29.93 (34.07)     1:56.37 (26.44)
  2 Mission Viejo Masters-33  'E'                               2:09.23  
     1) Karbownik, Roman M62            2) Colonnese, Michael M64         
     3) Albright, Philip W M48          4) Greer, Jaime M50               
                  29.09       57.31 (28.22)     1:36.11 (38.80)     2:09.23 (33.12)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'G'                               2:27.45  
     1) Fowler, Gregory M55             2) Olson, Brett M46               
     3) Carlsen, Richard L M49          4) Chao, Coochung (JJ) M52        
                  39.78     1:19.20 (39.42)     1:53.78 (34.58)     2:27.45 (33.67)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'B'                               2:01.19  
     1) Barrera, Paul J M38             2) Polizos, George M33            
     3) Richell, Kelly A W43            4) Helliwell, Jessica W33         
                  26.04       59.02 (32.98)     1:33.43 (34.41)     2:01.19 (27.76)
  2 Mission Viejo Masters-33  'H'                               2:14.54  
     1) Bascon, Cyrus M31               2) Houldsworth, Duncan M32        
     3) Williams-Dalgart, Margaret W41  4) Dismas, Tami W36               
                  29.04     1:04.33 (35.29)     1:36.01 (31.68)     2:14.54 (38.53)
  3 San Diego Swim Masters-44  'A'                              2:20.97  
     1) Parker, Emily W23               2) Lauritano, Giuseppe M35        
     3) Dobrosielski, P. Cris M39       4) Carmody, Erin W23              
                  30.21     1:10.06 (39.85)     1:39.76 (29.70)     2:20.97 (41.21)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                               2:17.89  
     1) Barrera, Paul J M38             2) Helliwell, Jessica W33         
     3) Polizos, George M33             4) Richell, Kelly A W43           
                  32.41     1:16.73 (44.32)     1:44.64 (27.91)     2:17.89 (33.25)
  2 Mission Viejo Masters-33  'B'                               2:36.77  
     1) Houldsworth, Duncan M32         2) Williams-Dalgart, Margaret W41 
     3) Bascon, Cyrus M31               4) Dismas, Tami W36               
                  36.42     1:25.19 (48.77)     1:58.73 (33.54)     2:36.77 (38.04)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          2:11.51  
     1) Reichle, Luke M52               2) Shore, Susan W46               
     3) Labelle, Laura W44              4) Hayden, Peter M50              
                  31.89     1:05.88 (33.99)     1:40.53 (34.65)     2:11.51 (30.98)
  2 Rose Bowl Masters-33  'B'                                   2:20.64  
     1) Goode, Douglas M69              2) Castleton, Tom M37             
     3) Mc Ginley, Patrick M45          4) Borton, Dan M40                
                  47.52     1:18.83 (31.31)     1:50.51 (31.68)     2:20.64 (30.13)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Meridian Swim Club Masters-33  'A'                          2:27.11  
     1) Hayden, Peter M50               2) Reichle, Luke M52              
     3) Labelle, Laura W44              4) Shore, Susan W46               
                  35.34     1:14.67 (39.33)     1:53.29 (38.62)     2:27.11 (33.82)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:31.73  
     1) Osborn, Ahelee M W50            2) Bartels, David T M37           
     3) Juliusson, Julia W43            4) Winters, Gayn B M65            
                  34.93     1:12.80 (37.87)     1:49.89 (37.09)     2:31.73 (41.84)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'C'                               3:00.44  
     1) Kornfeld, Maurine E W87         2) Montrella, Beverly J W62       
     3) Clyne, James L M67              4) Rolph, Robert W M77            
                1:00.97     1:40.39 (39.42)     2:17.21 (36.82)     3:00.44 (43.23)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'F'                               3:46.11  
     1) Kornfeld, Maurine E W87         2) Clyne, James L M67             
     3) Montrella, Beverly J W62        4) Rolph, Robert W M77            
                1:14.93     2:12.82 (57.89)     3:03.55 (50.73)     3:46.11 (42.56)


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.