Home USMS Website


 

Licensed to Clovis S.C. / CWHS         Hy-Tek's Meet Manager 5/19/2008 11:50 AM
                     Spring Splash Masters Meet - 5/3/2008                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters  'A'                                  2:10.52        
     1) Voegele, Patrick M52            2) Samac, Petar M28               
     3) Wong, Kin C M27                 4) Sawyer, Douglas J M39          
  2 San Luis Obispo Masters-SP  'A'                             2:49.85        
     1) Hure, Michael T M45             2) Petersen, Leanne E W44         
     3) Yoshida, Philip M30             4) Gater, Cindy A M41             
 
Event 2  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             71 OJAI                           9:01.45        
     2:06.49  4:24.31                                                      
 
Event 2  Women 90-94 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-SP                        9:11.86        
     2:10.32  4:31.41                                                      
 
Event 2  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Enns, James W             24 Unattached                     4:57.81        
     1:10.89  2:25.94                                                      
 
Event 2  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Power, Michael L          40 UCSB                           4:56.23        
     1:12.84  2:28.28                                                      
  2 Shea, Owen F              44 SLOM-SP                        7:37.60        
     1:45.38  3:44.19                                                      
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                        5:23.26        
     1:16.37  2:39.74                                                      
 -- Lawrence, Richard A       62 SLOM-SP                             DQ        
 
Event 2  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-SI                        7:25.38        
     1:42.06  3:37.38                                                      
 
Event 3  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prier, Nancy E            48 KMAN                             42.15        
 
Event 3  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kin C               27 SBM                              27.43        
  2 Samac, Petar              28 SBM                              29.56        
 
Event 3  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Power, Michael L          40 UCSB                             29.34        
 
Event 3  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Matthew E         46 SLOM-SP                          32.63        
 
Event 4  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             71 OJAI                           2:24.38        
 
Event 4  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Enns, James W             24 Unattached                     1:18.91        
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Voegele, Patrick          52 SBM                            1:21.13        
 
Event 5  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrington, Elizabeth     19 SLOM-SP                        2:47.41        
     1:22.83                                                               
 
Event 5  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenesk, Jennifer A       51 KMAN                           3:04.55        
     1:29.71                                                               
 
Event 5  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             71 OJAI                           4:34.75        
     2:11.62                                                               
 
Event 5  Women 90-94 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-SP                        4:32.04        
     2:11.20                                                               
 
Event 5  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Owen F              44 SLOM-SP                        3:34.09        
     1:44.50                                                               
 
Event 5  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Matthew E         46 SLOM-SP                        2:27.33        
     1:10.64                                                               
  2 Hure, Michael T           45 SLOM-SP                        2:27.61        
     1:10.76                                                               
 
Event 5  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                        2:32.41        
     1:12.94                                                               
  2 Lawrence, Richard A       62 SLOM-SP                        2:50.39        
     1:22.55                                                               
 
Event 5  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin B            70 RINC-PC                        3:38.16        
     1:40.66                                                               
 
Event 5  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-SI                        3:28.63        
     1:42.61                                                               
 
Event 6  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Leanne E        44 SLOM-SP                          52.07        
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prier, Nancy E            48 KMAN                             48.96        
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susy                56 Unattached                       53.83        
 
Event 6  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Enns, James W             24 Unattached                       40.06        
 
Event 6  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Power, Michael L          40 UCSB                             39.76        
  2 Gater, Cindy A            41 SLOM-SP                        1:00.06        
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruzius, Eric              46 SLOM-SP                          43.73        
 
Event 6  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bloomgren, Edwin L        71 MVN-SP                           49.85        
 
Event 6  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-SI                          54.10        
 
Event 8  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrington, Elizabeth     19 SLOM-SP                          35.14        
 
Event 8  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Leanne E        44 SLOM-SP                          42.82        
  2 Erbstoesser, Lisa J       44 SLOM-SP                          44.67        
 
Event 8  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenesk, Jennifer A       51 KMAN                             37.23        
 
Event 8  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Enns, James W             24 Unattached                       30.11        
 
Event 8  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kin C               27 SBM                              26.97        
  2 Samac, Petar              28 SBM                              27.70        
 
Event 8  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Douglas J         39 SBM                              30.65        
 
Event 8  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Power, Michael L          40 UCSB                             26.62        
  2 Shea, Owen F              44 SLOM-SP                          42.44        
  3 Gater, Cindy A            41 SLOM-SP                          49.95        
 
Event 8  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hure, Michael T           45 SLOM-SP                          30.23        
  2 Ruzius, Eric              46 SLOM-SP                          33.88        
 
Event 8  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                          31.55        
  2 Lawrence, Richard A       62 SLOM-SP                          33.49        
 
Event 8  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin B            70 RINC-PC                          36.16        
 
Event 9  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susy                56 Unattached                     1:56.67        
 
Event 9  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             71 OJAI                           2:43.01        
 
Event 9  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Owen F              44 SLOM-SP                        1:52.46        
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruzius, Eric              46 SLOM-SP                        1:39.20        
 
Event 9  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bloomgren, Edwin L        71 MVN-SP                         1:55.04        
 
Event 9  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-SI                        1:59.30        
 
Event 10  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             71 OJAI                           1:06.91        
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Voegele, Patrick          52 SBM                              36.33        
 
Event 11  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrington, Elizabeth     19 SLOM-SP                        1:18.34        
 
Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Leanne E        44 SLOM-SP                        1:39.75        
 
Event 11  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Prier, Nancy E            48 KMAN                           1:23.29        
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenesk, Jennifer A       51 KMAN                           1:25.34        
 
Event 11  Women 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            90 GWSC-SP                        2:13.15        
 
Event 11  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Enns, James W             24 Unattached                     1:05.87        
 
Event 11  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Douglas J         39 SBM                            1:09.85        
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Power, Michael L          40 UCSB                           1:00.55        
  2 Shea, Owen F              44 SLOM-SP                        1:42.70        
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Little, Matthew E         46 SLOM-SP                        1:07.76        
  2 Hure, Michael T           45 SLOM-SP                        1:08.19        
  3 Ruzius, Eric              46 SLOM-SP                        1:32.99        
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                        1:11.93        
  2 Lawrence, Richard A       62 SLOM-SP                        1:13.72        
 
Event 11  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin B            70 RINC-PC                        1:34.44        
 
Event 11  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM-SI                        1:31.85        
 
Event 13  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters  'A'                                  2:00.01        
     1) Samac, Petar M28                2) Voegele, Patrick M52           
     3) Sawyer, Douglas J M39           4) Wong, Kin C M27                
  2 San Luis Obispo Masters-SP  'A'                             2:21.81        
     1) Shea, Owen F M44                2) Lawrence, Richard A M62        
     3) Ruzius, Eric M46                4) Hure, Michael T M45            


All of our forms are presented in Adobe PDF format.   Download the FREE Adobe Acrobat PDF Reader at http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Contact webmaster@spma.net for website errors, updates, or feedback.