Licensed to Mission Viejo Nadadores                       HY-TEK's Meet Manager
             2009 Mission Viejo Nadadores SCM Masters - 10/4/2009              
                              Sanction #: 338-041                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily S           24 SDSM-44                30.78      29.79  
  2 Crites, Carmynn           18 CROC-33                30.00      30.20  
  3 DiGregorio, Melissa L     23 MVN-33                 31.20      30.56  
  4 Wilkings, Kelly M         23 MVN-33                 33.00      31.02  
  5 Morales, Liliana          20 ROSE-33                31.00      35.04  
 
Women 18-24 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily S           24 SDSM-44              1:09.13    1:04.60  
       31.02  1:04.60                                                      
  2 Crites, Carmynn           18 CROC-33              1:05.00    1:07.48  
       31.80  1:07.48                                                      
  3 DiGregorio, Melissa L     23 MVN-33               1:11.00    1:10.22  
       33.69  1:10.22                                                      
  4 Wilkings, Kelly M         23 MVN-33                 33.00    1:12.33  
       34.05  1:12.33                                                      
  5 Pelaez, Cristina          22 NOVA-33              1:16.00    1:12.48  
       34.69  1:12.48                                                      
 
Women 18-24 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily S           24 SDSM-44              4:57.22    4:51.45  
       33.47  1:09.59  1:46.23  2:23.02  2:59.87  3:37.09  4:14.21  4:51.45
 
Women 18-24 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, Liliana          20 ROSE-33             25:30.00   22:53.81  
       42.47  1:28.32  2:14.77  3:01.07  3:47.33  4:33.58  5:19.70  6:06.00
     6:52.43  7:38.99  8:25.13  9:11.15  9:56.85 10:43.05 11:29.09 12:15.02
    13:00.85 13:47.08 14:32.79 15:18.35 16:04.18 16:49.75 17:35.56 18:21.53
    19:07.23 19:52.54 20:38.46 21:25.23 22:11.13 22:53.81                  
 
Women 18-24 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pelaez, Cristina          22 NOVA-33                40.88      39.41  
  2 DiGregorio, Melissa L     23 MVN-33                 39.00      40.24  
  3 Morales, Liliana          20 ROSE-33                40.00      42.49  
 
Women 18-24 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Emily S           24 SDSM-44              1:13.41    1:13.20  
       35.21  1:13.20                                                      
 
Women 18-24 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikholm, Lauren I         23 Unattached-33          38.00      40.23  
  2 Wilkings, Kelly M         23 MVN-33                 40.00      41.17  
 
Women 18-24 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikholm, Lauren I         23 Unattached-33        3:00.00    3:13.60  
       43.14  1:33.14  2:24.62  3:13.60                                    
 
Women 18-24 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crites, Carmynn           18 CROC-33                34.00      33.19  
  2 Wilkings, Kelly M         23 MVN-33                 35.00      33.92  
  3 DiGregorio, Melissa L     23 MVN-33                 37.00      36.61  
 
Women 18-24 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crites, Carmynn           18 CROC-33              1:15.00    1:19.40  
       35.71  1:19.40                                                      
  2 Pelaez, Cristina          22 NOVA-33              1:25.00    1:22.53  
       38.88  1:22.53                                                      
  3 Morales, Liliana          20 ROSE-33              1:35.00    1:29.05  
       41.82  1:29.05                                                      
 
Women 18-24 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikholm, Lauren I         23 Unattached-33        2:55.00    2:59.36  
       39.62  1:28.53  2:18.64  2:59.36                                    
  2 Pelaez, Cristina          22 NOVA-33              3:18.79    3:04.01  
       38.46  1:27.89  2:21.66  3:04.01                                    
 
Women 25-29 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            29 MVN-33                 28.67      28.03  
  2 Cole, Jacqueline H        29 LBG-33                 29.00      31.46  
  3 Perez, Emily C            29 NOVA-33                55.00      32.95  
  4 Chu, Yvonne A             26 ROSE-33                32.00      33.40  
  5 Ortega, Cassandra S       28 MVN-33                 35.90      35.72  
  6 Meloney, Kathleen A       29 NOVA-33                35.00      35.88  
 
Women 25-29 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            29 MVN-33               1:02.36    1:00.09  
       29.36  1:00.09                                                      
  2 Meloney, Kathleen A       29 NOVA-33              1:25.00    1:20.71  
       37.84  1:20.71                                                      
 
Women 25-29 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            29 MVN-33               2:17.63    2:15.37  
       32.07  1:05.48  1:40.28  2:15.37                                    
 
Women 25-29 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline H        29 LBG-33              20:00.00   21:44.13  
       36.68  1:17.41  2:01.36  2:45.68  3:30.46  4:14.98  5:00.49  5:46.02
     6:30.80  7:16.16  8:00.60  8:44.70  9:29.27 10:14.19 10:58.68 11:42.38
    12:26.21 13:10.26 13:54.34 14:38.26 15:22.81 16:06.29 16:49.03 17:33.81
    18:16.65 18:58.77 19:40.42 20:21.91 21:03.55 21:44.13                  
 
Women 25-29 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zechmeister, Kristen L    28 Unattached-33          38.29      38.07  
  2 Chu, Yvonne A             26 ROSE-33                38.00      40.76  
  3 Perez, Emily C            29 NOVA-33              1:00.00      43.31  
 
Women 25-29 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zechmeister, Kristen L    28 Unattached-33        1:25.92    1:20.85  
       38.39  1:20.85                                                      
 
Women 25-29 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zechmeister, Kristen L    28 Unattached-33          46.47      43.77  
  2 Chu, Yvonne A             26 ROSE-33                44.00      47.26  
  3 Ortega, Cassandra S       28 MVN-33                 50.11      52.57  
 
Women 25-29 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zechmeister, Kristen L    28 Unattached-33        1:40.72    1:32.88  
       44.58  1:32.88                                                      
 
Women 25-29 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline H        29 LBG-33               3:30.00    3:32.25  
       45.51  1:39.27  2:35.33  3:32.25                                    
 
Women 25-29 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            29 MVN-33                 30.54      30.37  
  2 Ortega, Cassandra S       28 MVN-33                 38.96      38.93  
  3 Chu, Yvonne A             26 ROSE-33                38.00      40.67  
  4 Meloney, Kathleen A       29 NOVA-33              1:00.00      44.65  
 
Women 25-29 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Rebekah            29 MVN-33               1:08.77    1:09.34  
       32.74  1:09.34                                                      
 
Women 25-29 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline H        29 LBG-33               3:20.00    3:22.28  
       39.69  1:30.38  2:26.29  3:22.28                                    
 
Women 25-29 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zechmeister, Kristen L    28 Unattached-33        1:20.72    1:25.75  
       40.14  1:25.75                                                      
  2 Chu, Yvonne A             26 ROSE-33              1:22.00    1:30.68  
       44.57  1:30.68                                                      
  3 Ortega, Cassandra S       28 MVN-33               1:34.40    1:36.91  
       44.95  1:36.91                                                      
 
Women 25-29 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline H        29 LBG-33               2:45.00    2:57.12  
       39.58  1:27.43  2:19.89  2:57.12                                    
 -- Meloney, Kathleen A       29 NOVA-33              4:00.00         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Christina M     31 LVM-33                 30.27      31.71  
  2 Montoya, Juleen M         31 CROC-33                40.00      37.47  
 
Women 30-34 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Talbot, Nichole           32 MVN-33               1:15.00    1:08.55  
       33.55  1:08.55                                                      
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-33               1:11.93    1:11.79  
       34.52  1:11.79                                                      
 
Women 30-34 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Talbot, Nichole           32 MVN-33               2:36.00    2:31.89  
       36.04  1:15.03  1:54.34  2:31.89                                    
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-33               2:34.25    2:34.10  
       35.71  1:14.52  1:54.93  2:34.10                                    
 
Women 30-34 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-33              6:00.00    5:43.84  
       39.49  1:22.45  2:06.47  2:51.50  3:35.84  4:20.30  5:03.90  5:43.84
 
Women 30-34 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-33              18:25.78   18:23.84  
       33.06  1:08.28  1:44.19  2:20.49  2:57.34  3:34.58  4:11.60  4:48.85
     5:25.75  6:02.64  6:39.90  7:16.86  7:53.60  8:30.62  9:07.38  9:44.49
    10:21.83 10:59.25 11:35.72 12:12.58 12:49.71 13:26.94 14:04.46 14:41.75
    15:18.80 15:55.75 16:33.02 17:10.42 17:47.50 18:23.84                  
  2 Garcia, Amy C             32 RMDA-33             29:32.00   26:43.62  
       46.47  1:37.16  2:28.82  3:21.22  4:14.05  5:07.74  6:01.77  6:55.71
     7:50.08  8:44.03  9:38.32 10:32.29 11:26.49 12:20.22 13:14.64 14:08.59
    15:03.60 15:58.05 16:52.46 17:47.61 18:41.85 19:35.59 20:30.41 21:25.04
    22:19.39 23:13.18 24:06.23 24:59.18 25:51.79 26:43.62                  
 
Women 30-34 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-33                37.00      38.59  
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-33                 40.00      40.41  
 
Women 30-34 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-33              1:12.00    1:24.18  
       39.89  1:24.18                                                      
 
Women 30-34 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-33              3:13.00    3:08.99  
       44.35  1:32.40  2:21.39  3:08.99                                    
 
Women 30-34 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Kathyren I       32 NOVA-33                42.00      40.74  
  2 Montoya, Juleen M         31 CROC-33                45.00      44.89  
  3 Helliwell, Jessica M      34 MVN-33                 43.34      44.93  
  4 Garcia, Amy C             32 RMDA-33                39.06      49.58  
 
Women 30-34 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Kathyren I       32 NOVA-33              1:25.00    1:28.41  
       42.25  1:28.41                                                      
 
Women 30-34 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Talbot, Nichole           32 MVN-33                 40.00      34.32  
  2 Downing, Kathyren I       32 NOVA-33                42.00      36.76  
  3 Thompson, Christina M     31 LVM-33                 36.48      38.24  
 
Women 30-34 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Kathyren I       32 NOVA-33              1:20.00    1:22.48  
       40.00  1:22.48                                                      
  2 Thompson, Christina M     31 LVM-33               1:18.00    1:23.26  
  3 Helliwell, Jessica M      34 MVN-33               1:25.59    1:25.44  
       40.07  1:25.44                                                      
  4 Garcia, Amy C             32 RMDA-33              1:49.00    1:44.78  
       51.80  1:44.78                                                      
 
Women 30-34 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-33              3:30.00    3:11.67  
       41.03  1:29.49  2:31.53  3:11.67                                    
 
Women 30-34 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-33               5:20.12    5:18.31  
       33.60  1:11.18  1:54.26  2:36.24  3:20.42  4:04.67  4:41.92  5:18.31
  2 Bakirtzi, Kyriaki         31 MSCM                 6:03.30    6:05.05  
       37.09  1:19.51  2:07.66  2:55.50  3:48.44  4:40.87  5:23.48  6:05.05
 
Women 35-39 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dismas, Tami J            37 MVN-33                 42.81      38.27  
  2 Stolte, Heather J         37 NOVA-33              1:10.00      44.94  
 
Women 35-39 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cybulskis, Astrid A       35 NOVA-33              1:17.00    1:12.20  
       35.07  1:12.20                                                      
 
Women 35-39 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cybulskis, Astrid A       35 NOVA-33              2:55.00    2:41.83  
       36.58  1:16.52  1:59.13  2:41.83                                    
 
Women 35-39 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Bonnie F             39 RMDA-33             40:00.00   29:31.19  
       53.35  1:53.45  2:53.46  3:51.98  4:51.49  5:51.43  6:50.17  7:49.34
     8:48.85  9:48.33 10:47.78 11:47.41 12:47.47 13:47.62 14:47.35 15:46.97
    16:47.05 17:47.01 18:46.08 19:46.18 20:45.66 21:45.64 22:45.06 23:43.47
    24:42.71 25:43.54 26:41.58 27:40.42 28:37.80 29:31.19                  
  2 Stolte, Heather J         37 NOVA-33             40:00.00   32:07.98  
       57.45  2:01.62  3:03.03  4:07.72  5:08.44  6:13.85  7:14.95  8:20.17
     9:24.29 10:29.91 11:33.54 12:41.09 13:44.19 14:52.10 15:55.95 16:59.09
    18:06.86 19:11.33 20:15.40 21:22.89 22:27.01 23:32.46 24:37.15 25:45.69
    26:49.39 27:52.42 28:59.86 30:04.04 31:05.95 32:07.98                  
 
Women 35-39 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cybulskis, Astrid A       35 NOVA-33                39.50      39.89  
  2 Dismas, Tami J            37 MVN-33                 53.79      51.25  
 
Women 35-39 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cybulskis, Astrid A       35 NOVA-33              1:32.00    1:31.28  
       44.70  1:31.28                                                      
  2 Dismas, Tami J            37 MVN-33               1:54.21    1:49.71  
       51.68  1:49.71                                                      
 
Women 35-39 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolte, Heather J         37 NOVA-33              1:30.00      51.26  
 
Women 35-39 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolte, Heather J         37 NOVA-33              4:30.00    3:57.85  
       55.38  1:55.94  2:57.81  3:57.85                                    
 
Women 35-39 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dismas, Tami J            37 MVN-33               2:00.00    1:46.99  
       52.18  1:46.99                                                      
 
Women 40-44 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           41 NOVA-33                29.50      29.44  
  2 Batcheller, Jennifer A    41 MVN-33                 31.75      30.29  
  3 Richell, Kelly A          44 MVN-33                 33.95      32.79  
  4 Chambers, Lachell M       40 Unattached-33          45.00      34.86  
 
Women 40-44 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer A    41 MVN-33               1:12.30    1:08.50  
       33.20  1:08.50                                                      
  2 Chambers, Lachell M       40 Unattached-33        1:25.00    1:19.72  
       38.41  1:19.72                                                      
 
Women 40-44 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richell, Kelly A          44 MVN-33               2:20.50    2:19.08  
       32.94  1:08.14  1:43.31  2:19.08                                    
 
Women 40-44 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           41 NOVA-33              1:20.00    1:18.11  
       38.36  1:18.11                                                      
 
Women 40-44 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Julie L            43 RMDA-33                39.99      42.83  
 
Women 40-44 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Batcheller, Jennifer A    41 MVN-33               1:36.90    1:36.24  
       45.17  1:36.24                                                      
  2 Grimm, Julie L            43 RMDA-33              1:25.77    1:36.42  
       45.49  1:36.42                                                      
 
Women 40-44 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Julie L            43 RMDA-33              3:21.41    3:23.53  
       44.66  1:35.25  2:28.25  3:23.53                                    
 
Women 40-44 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odgers, Emily J           41 NOVA-33                34.00      33.23  
  2 Chambers, Lachell M       40 Unattached-33          43.00      39.94  
 
Women 40-44 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Julie L            43 RMDA-33              1:18.68    1:28.74  
       41.06  1:28.74                                                      
 
Women 45-49 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Katie            46 NOVA-33                30.50      28.81  
  2 Deputy, Kerry             48 NOVA-33                40.00      35.59  
  3 Brown, Laura G            47 ROSE-33                36.00      41.43  
 
Women 45-49 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Katie            46 NOVA-33              1:05.50    1:04.68  
       30.80  1:04.68                                                      
  2 Deputy, Kerry             48 NOVA-33              1:25.00    1:21.00  
       38.45  1:21.00                                                      
  3 Brown, Laura G            47 ROSE-33              1:18.00    1:33.09  
       43.12  1:33.09                                                      
 
Women 45-49 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deputy, Kerry             48 NOVA-33             27:00.00   24:22.72  
       43.26  1:28.35  2:15.95  3:04.33  3:52.93  4:42.17  5:31.61  6:21.98
     7:12.56  8:02.76  8:52.22  9:41.61 10:30.92 11:20.01 12:09.32 12:58.70
    13:48.35 14:37.59 15:27.21 16:17.23 17:07.26 17:56.99 18:46.11 19:36.04
    20:25.65 21:14.30 22:02.61 22:50.43 23:38.83 24:22.72                  
  2 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-33             27:00.00   28:54.23  
       53.13  1:49.43  2:46.54  3:44.28  4:42.08  5:39.44  6:37.03  7:34.87
     8:32.44  9:31.10 10:28.95 11:27.58 12:25.47 13:23.54 14:22.09 15:19.53
    16:17.31 17:15.29 18:13.40 19:11.66 20:09.49 21:08.15 22:07.13 23:05.64
    24:03.43 25:01.84 26:00.70 26:58.94 27:57.18 28:54.23                  
 
Women 45-49 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Laura G            47 ROSE-33                44.00      49.45  
 
Women 45-49 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deputy, Kerry             48 NOVA-33              1:45.00    1:37.93  
       46.23  1:37.93                                                      
 
Women 45-49 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deputy, Kerry             48 NOVA-33              4:20.00    3:31.82  
       49.22  1:41.91  2:38.58  3:31.82                                    
 
Women 45-49 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached-33          52.38      52.85  
 
Women 45-49 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached-33        1:57.60    1:55.14  
       54.64  1:55.14                                                      
 
Women 45-49 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached-33        3:52.69    4:02.87  
       55.05  1:56.70  3:00.64  4:02.87                                    
 
Women 45-49 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Katie            46 NOVA-33                32.90      31.68  
  2 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-33                49.00      50.08  
  3 Brown, Laura G            47 ROSE-33                48.00      54.75  
 
Women 45-49 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Katie            46 NOVA-33              1:14.90    1:16.83  
       35.24  1:16.83                                                      
  2 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-33              1:47.00    1:47.60  
       51.13  1:47.60                                                      
 
Women 45-49 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-33              3:55.00    4:00.75  
       53.29  1:52.24  2:55.68  4:00.75                                    
 
Women 45-49 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Laura G            47 ROSE-33              1:37.00    1:48.35  
       52.11  1:48.35                                                      
  2 Mills, Anne Marie         46 Unattached-33        2:00.00    1:56.44  
       55.53  1:56.44                                                      
 
Women 50-54 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       51 LVM-33                 33.00      32.89  
  2 Lamoureux, Lori E         50 OREG-37                35.50      35.03  
  3 Heather, Julie P          51 MVN-33                 36.00      36.42  
  4 Smith, Robin M            54 MVN-33                 40.00      37.18  
  5 Powers, Patricia F        52 LBG-33                 37.51      38.97  
  6 Hirsch, Helene I          52 PVM-33                 40.58      41.94  
 
Women 50-54 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saul-Zachau, Joanne       51 LVM-33               1:10.00    1:12.10  
       35.07  1:12.10                                                      
  2 Heather, Julie P          51 MVN-33               1:24.00    1:23.88  
       37.44  1:23.88                                                      
  3 Powers, Patricia F        52 LBG-33               1:21.80    1:27.90  
       40.08  1:27.90                                                      
  4 Hirsch, Helene I          52 PVM-33               1:41.64    1:42.30  
       47.73  1:42.30                                                      
 
Women 50-54 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        52 LBG-33               3:03.00    3:08.57  
       43.36  1:31.00  2:19.38  3:08.57                                    
 
Women 50-54 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia F        52 LBG-33               6:24.00    6:38.23  
       43.28  1:31.56  2:21.77  3:13.47  4:05.01  4:57.03  5:48.43  6:38.23
 
Women 50-54 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-33             22:00.00   20:13.37  
       35.10  1:12.70  1:50.93  2:29.80  3:09.14  3:48.26  4:27.57  5:07.20
     5:47.04  6:27.37  7:07.66  7:48.62  8:29.56  9:10.86  9:52.13 10:33.70
    11:15.62 11:57.05 12:38.78 13:20.82 14:02.73 14:44.63 15:25.79 16:07.02
    16:48.75 17:30.36 18:12.37 18:54.01 19:34.80 20:13.37                  
  2 Powers, Patricia F        52 LBG-33              23:31.37   25:15.91  
       44.55  1:32.09  2:20.95  3:10.87  4:01.31  4:52.15  5:43.50  6:34.69
     7:26.00  8:17.77  9:08.36  9:59.52 10:50.34 11:41.15 12:32.16 13:23.13
    14:13.85 15:04.84 15:55.81 16:46.79 17:37.51 18:28.15 19:18.71 20:09.25
    21:00.37 21:51.14 22:42.18 23:33.21 24:24.01 25:15.91                  
 
Women 50-54 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robin M            54 MVN-33                 50.00      46.71  
 
Women 50-54 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-33              3:00.00    2:49.66  
       40.44  1:23.80  2:07.82  2:49.66                                    
 
Women 50-54 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori E         50 OREG-37                45.16      45.36  
  2 Smith, Robin M            54 MVN-33                 50.00      46.53  
 
Women 50-54 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori E         50 OREG-37              1:39.98    1:41.57  
       46.57  1:41.57                                                      
  2 Hirsch, Helene I          52 PVM-33               1:50.00    1:48.37  
       50.78  1:48.37                                                      
 
Women 50-54 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Julie P          51 MVN-33                 40.00      40.42  
  2 Saul-Zachau, Joanne       51 LVM-33                 40.00      41.35  
  3 Smith, Robin M            54 MVN-33                 48.00      41.41  
  4 Hirsch, Helene I          52 PVM-33                 47.64      47.16  
 
Women 50-54 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Julie P          51 MVN-33               1:40.00    1:40.56  
       47.32  1:40.56                                                      
 
Women 50-54 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-33              2:45.00    2:45.66  
       36.41  1:18.23  2:02.95  2:45.66                                    
  2 Heather, Julie P          51 MVN-33               3:50.00    3:48.72  
       48.95  1:47.10  2:48.49  3:48.72                                    
 
Women 50-54 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robin M            54 MVN-33               1:35.00    1:30.80  
       43.48  1:30.80                                                      
  2 Hirsch, Helene I          52 PVM-33               1:35.66    1:51.21  
       51.77  1:51.21                                                      
 
Women 50-54 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-33              5:50.00    5:45.51  
       36.88  1:18.64  2:04.98  2:49.82  3:38.86  4:28.90  5:08.48  5:45.51
 
Women 55-59 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               55 MVN-33                 37.00      36.80  
 
Women 55-59 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               55 MVN-33               1:21.00    1:19.97  
       38.92  1:19.97                                                      
 
Women 55-59 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               55 MVN-33              25:00.00   22:35.92  
       43.18  1:28.66  2:14.50  3:00.64  3:46.62  4:32.46  5:18.51  6:04.31
     6:50.10  7:35.82  8:21.17  9:06.88  9:52.55 10:38.05 11:23.14 12:09.70
    12:54.98 13:40.25 14:25.25 15:09.78 15:55.33 16:40.30 17:25.16 18:10.02
    18:54.76 19:40.37 20:25.64 21:10.07 21:54.34 22:35.92                  
 
Women 55-59 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               55 MVN-33               1:47.00    1:45.61  
       50.69  1:45.61                                                      
 
Women 55-59 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen               55 MVN-33               1:35.00    1:34.51  
       45.52  1:34.51                                                      
 
Women 60-64 200 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44                   NT    2:40.13  
 
Women 60-64 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44                   NT    2:40.29  
 
Women 60-64 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44              5:27.75    5:23.74  
       37.31  1:17.88  1:58.96  2:40.29  3:21.82  4:03.15  4:44.29  5:23.74
 
Women 60-64 400 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44                   NT    5:25.52  
  2 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA-33                   NT    6:46.37  
 
Women 60-64 800 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44                   NT   10:58.87  
  2 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA-33                   NT   13:32.82  
 
Women 60-64 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44             21:33.34   20:46.72  
       37.38  1:17.81  1:58.74  2:40.13  3:21.46  4:02.62  4:43.83  5:25.52
     6:06.82  6:48.39  7:30.24  8:11.69  8:53.56  9:35.42 10:17.17 10:58.87
    11:40.80 12:22.57 13:04.87 13:46.94 14:28.87 15:10.97 15:53.31 16:35.58
    17:17.85 18:00.08 18:42.48 19:24.95 20:06.47 20:46.72                  
  2 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA-33             27:00.00   25:28.85  
       47.14  1:37.64  2:28.99  3:20.87  4:12.58  5:04.04  5:55.50  6:46.37
     7:37.71  8:28.08  9:18.60 10:09.69 11:00.12 11:50.90 12:41.70 13:32.82
    14:24.06 15:15.05 16:06.14 16:57.31 17:48.96 18:40.20 19:32.07 20:23.55
    21:16.10 22:07.73 22:58.84 23:49.79 24:40.54 25:28.85                  
 
Women 60-64 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-33                 50.62      51.93  
 
Women 60-64 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-33               1:48.25    1:52.84  
       54.47  1:52.84                                                      
 
Women 60-64 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44                37.41      37.41  
  2 Montrella, Beverly J      63 MVN-33                 47.82      46.77  
 
Women 60-64 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-33               1:50.00    1:49.70  
       50.95  1:49.70                                                      
 
Women 60-64 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44              3:13.71    3:00.31  
       39.80  1:25.87  2:13.87  3:00.31                                    
  2 Montrella, Beverly J      63 MVN-33               4:30.00    4:00.50  
       51.62  1:53.67  2:58.01  4:00.50                                    
 
Women 60-64 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         60 SDSM-44              6:27.20    6:21.46  
       39.13  1:24.37  2:16.33  3:08.11  4:04.74  5:00.92  5:41.52  6:21.46
 
Women 70-74 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38                46.00      47.90  
 
Women 70-74 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              4:20.00    4:18.46  
       53.81  1:58.61  3:08.89  4:18.46                                    
 
Women 70-74 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              8:50.00    9:13.88  
       57.40  2:03.86  3:14.35  4:25.10  5:38.72  6:50.76  8:04.82  9:13.88
 
Women 70-74 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA-33             30:40.00   30:37.66  
       54.28  1:53.75  2:54.69  3:55.88  4:56.93  5:58.65  7:00.10  8:02.34
     9:05.27 10:08.01 11:11.11 12:12.75 13:15.04 14:16.51 15:18.19 16:20.46
    17:22.60 18:24.62 19:26.92 20:29.46 21:30.38 22:33.23 23:35.53 24:37.94
    25:39.92 26:40.06 27:39.97 28:40.61 29:41.20 30:37.66                  
 
Women 70-74 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              2:15.00    2:30.99  
     1:10.73  2:30.99                                                      
 
Women 70-74 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              5:00.00    5:32.28  
     1:13.23  2:38.92  4:07.96  5:32.28                                    
 
Women 70-74 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA-33              1:02.06      59.33  
 
Women 70-74 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA-33              4:50.05    4:37.49  
     1:04.49  2:19.07  3:29.29  4:37.49                                    
 
Women 70-74 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA-33              9:15.40    8:54.53  
     1:07.78  2:26.37  3:33.28  4:40.35  5:52.51  7:05.21  8:01.06  8:54.53
 
Women 75-79 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            78 MVN-33               5:20.00    5:13.20  
     1:07.23  2:24.47  3:49.05  5:13.20                                    
 
Women 85-89 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E E     88 MVN-33               1:12.40    1:06.03  
 
Women 85-89 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E E     88 MVN-33               2:40.12    2:41.87  
     1:18.32  2:41.87                                                      
 
Women 85-89 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E E     88 MVN-33               5:25.18    6:04.54  
     1:30.42  3:04.77  6:04.54                                             
 
Men 18-24 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Sean              23 MVN-33                    NT    1:10.95  
       34.68  1:10.95                                                      
 
Men 18-24 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Sean              23 MVN-33                    NT    1:14.55  
       35.88  1:14.55                                                      
 
Men 18-24 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Sean              23 MVN-33                    NT    2:58.46  
       37.73  1:21.69  2:17.05  2:58.46                                    
 
Men 25-29 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Antonio             27 NOVA-33                26.00      26.88  
  2 Bracamonte, Rykk J        29 MVN-33                 34.00      28.51  
  3 Cheung, Alex H            29 NOVA-33                34.00      31.71  
 
Men 25-29 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, John J            27 Unattached-33          57.90      59.68  
       28.27    59.68                                                      
  2 Yang, Antonio             27 NOVA-33                55.00    1:00.13  
       29.81  1:00.13                                                      
  3 Cheung, Alex H            29 NOVA-33              1:15.00    1:10.21  
       34.46  1:10.21                                                      
 
Men 25-29 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Antonio             27 NOVA-33              2:00.00    2:18.61  
       33.34  1:08.04  1:44.01  2:18.61                                    
 
Men 25-29 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Aaron              28 RMDA-33             22:30.00   20:44.87  
       38.28  1:16.84  1:57.67  2:37.35  3:18.23  3:58.98  4:40.42  5:21.53
     6:03.62  6:45.88  7:27.86  8:09.58  8:51.87  9:33.52 10:15.82 10:58.10
    11:40.17 12:22.12 13:04.55 13:46.64 14:28.50 15:10.15 15:51.84 16:33.87
    17:16.05 17:58.03 18:40.38 19:22.44 20:04.38 20:44.87                  
 
Men 25-29 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            26 MVN-33                 30.57      28.51  
  2 Bixler, John J            27 Unattached-33          31.00      32.22  
  3 Bracamonte, Rykk J        29 MVN-33                 38.00      35.81  
  4 Cheung, Alex H            29 NOVA-33                40.00      41.38  
 
Men 25-29 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            26 MVN-33               1:03.17    1:06.58  
       30.43  1:06.58                                                      
  2 Bixler, John J            27 Unattached-33        1:04.90    1:08.03  
       32.89  1:08.03                                                      
 
Men 25-29 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, John J            27 Unattached-33        2:22.00    2:30.36  
       33.88  1:10.51  1:50.38  2:30.36                                    
 
Men 25-29 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Matthew P         25 OAS-33                 45.00      37.03  
  2 Bracamonte, Rykk J        29 MVN-33                 40.00      38.55  
 
Men 25-29 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Matthew P         25 OAS-33               1:35.00    1:22.88  
       39.53  1:22.88                                                      
 
Men 25-29 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Matthew P         25 OAS-33               3:30.00    3:06.14  
       41.56  1:26.10  2:14.74  3:06.14                                    
 
Men 25-29 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            26 MVN-33                 27.27      26.55  
  2 Yang, Antonio             27 NOVA-33                28.00      29.88  
  3 Bracamonte, Rykk J        29 MVN-33                 36.00      31.98  
  4 Chang, Aaron              28 RMDA-33                35.99      32.88  
  5 Cheung, Alex H            29 NOVA-33                40.00      36.74  
 
Men 25-29 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            26 MVN-33               1:00.57      58.31  
       26.94    58.31                                                      
  2 Chang, Aaron              28 RMDA-33              1:10.00    1:12.34  
       33.95  1:12.34                                                      
 
Men 25-29 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugimoto, Hiro            26 MVN-33               1:07.25    1:03.96  
       28.42  1:03.96                                                      
  2 Bixler, John J            27 Unattached-33        1:06.90    1:11.78  
       32.40  1:11.78                                                      
  3 Bracamonte, Rykk J        29 MVN-33               1:20.00    1:12.58  
       34.11  1:12.58                                                      
  4 Cheung, Alex H            29 NOVA-33              1:25.00    1:26.18  
       39.30  1:26.18                                                      
 
Men 30-34 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-33                 23.30      23.35  
  2 Ford, Peter               30 SCAQ-33                24.75      24.60  
  3 Hinds, Christopher R      34 MVN-33                 33.30      32.96  
 
Men 30-34 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-33               4:06.70    3:57.47  
       27.75    57.47  1:27.25  1:57.12  2:26.93  2:57.36  3:27.60  3:57.47
 
Men 30-34 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houldsworth, Duncan A     33 MVN-33                 35.30      35.11  
  2 Hinds, Christopher R      34 MVN-33                 36.60      40.33  
 
Men 30-34 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buyukuncu, Derya          33 NOVA-33              2:00.00      58.59  
       27.46    58.59                                                      
  2 Houldsworth, Duncan A     33 MVN-33               1:18.00    1:18.20  
       37.53  1:18.20                                                      
 
Men 30-34 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buyukuncu, Derya          33 NOVA-33              2:00.00    2:07.78  
       28.83    59.77  1:33.00  2:07.78                                    
  2 Houldsworth, Duncan A     33 MVN-33               2:35.00    2:53.74  
       39.00  1:23.52  2:08.83  2:53.74                                    
 
Men 30-34 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattei, Michel            32 Unattached-33          35.00      35.92  
  2 Hinds, Christopher R      34 MVN-33                 36.60      42.00  
 
Men 30-34 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Peter               30 SCAQ-33                28.00      28.00  
  2 Hinds, Christopher R      34 MVN-33                 33.30      36.15  
 
Men 30-34 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-33                 55.20      54.69  
       25.74    54.69                                                      
 
Men 30-34 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-33               2:01.30    2:00.50  
       26.90    57.54  1:28.74  2:00.50                                    
 
Men 30-34 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinds, Christopher R      34 MVN-33               1:18.00    1:21.96  
       37.86  1:21.96                                                      
 
Men 35-39 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ-33                24.50      24.40  
  2 Fernandez, Dickie         38 NOVA-33                25.75      25.66  
  3 Dietrich, Jim             38 NOVA-33                26.09      26.44  
  4 Ahmadi-Kashani, Magid     37 NOVA-33                27.00      26.94  
  5 Trueblood, David R        39 CROC-33                29.18      27.86  
  6 Kent, Aric                39 MYST-33                29.00      27.97  
  7 Popp, Thomas A            39 NOVA-33                45.00      30.12  
  8 Nissen, Andrew            35 MVN-33                 31.25      30.35  
  9 Castillo, Ivan L          35 SCMC-33                31.00      30.50  
 10 Castleton, Tom            38 ROSE-33                31.19      31.22  
 11 Switzer, Mike             39 MVN-33               2:00.00      33.54  
 
Men 35-39 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         38 NOVA-33                57.25      56.13  
       27.29    56.13                                                      
  2 Kent, Aric                39 MYST-33              1:04.00    1:01.34  
       28.94  1:01.34                                                      
  3 Ahmadi-Kashani, Magid     37 NOVA-33              1:00.00    1:02.13  
       29.86  1:02.13                                                      
  4 Trueblood, David R        39 CROC-33              1:05.37    1:03.81  
       30.60  1:03.81                                                      
  5 Nissen, Andrew            35 MVN-33               1:08.80    1:05.87  
       31.85  1:05.87                                                      
  6 Popp, Thomas A            39 NOVA-33              1:25.00    1:08.71  
       33.68  1:08.71                                                      
  7 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-33              1:07.80    1:09.04  
       33.40  1:09.04                                                      
  8 Castillo, Ivan L          35 SCMC-33              1:10.15    1:09.15  
       32.57  1:09.15                                                      
  9 Morales, Henry G          37 CARL-44              1:05.25    1:09.23  
       32.84  1:09.23                                                      
 10 Switzer, Mike             39 MVN-33               3:00.00    1:11.86  
       34.78  1:11.86                                                      
 11 Castleton, Tom            38 ROSE-33              1:09.27    1:12.75  
       34.62  1:12.75                                                      
 
Men 35-39 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahmadi-Kashani, Magid     37 NOVA-33              2:20.00    2:19.47  
       32.60  1:08.19  1:43.72  2:19.47                                    
  2 Kremers, Brian J          36 LBG-33               2:35.10    2:31.66  
       36.40  1:16.04  1:54.27  2:31.66                                    
  3 Castleton, Tom            38 ROSE-33              2:41.99    2:41.08  
       36.04  1:16.42  2:41.08                                             
  4 Switzer, Mike             39 MVN-33               6:00.00    2:47.33  
       37.60  1:18.73  2:02.44  2:47.33                                    
 
Men 35-39 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunnell, Steve            39 MVN-33               4:38.50    4:56.68  
       33.30  1:09.78  1:47.96  2:26.22  3:04.82  3:43.26  4:20.73  4:56.68
  2 Ahmadi-Kashani, Magid     37 NOVA-33              5:15.00    5:01.94  
       34.67  1:13.36  1:52.96  2:31.94  3:10.55  3:48.12  4:25.02  5:01.94
  3 Kremers, Brian J          36 LBG-33               6:00.10    5:17.66  
       36.84  1:17.56  1:57.83  2:37.82  3:16.43  3:56.07  4:36.94  5:17.66
  4 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-33              6:19.59    5:26.07  
       36.15  1:17.06  1:58.52  2:40.77  3:23.58  4:06.40  4:48.28  5:26.07
 
Men 35-39 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ-33              1:00.00    1:01.80  
       30.31  1:01.80                                                      
 
Men 35-39 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             38 NOVA-33                32.20      33.08  
  2 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-33                40.28      39.73  
  3 Castleton, Tom            38 ROSE-33                39.89      41.67  
 
Men 35-39 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             38 NOVA-33              1:13.00    1:15.41  
       36.25  1:15.41                                                      
  2 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-33              1:32.90    1:32.15  
       43.69  1:32.15                                                      
 
Men 35-39 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          36 LBG-33               3:20.10    3:12.48  
       45.34  1:36.04  2:23.99  3:12.48                                    
  2 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-33              3:13.00    3:16.56  
       43.47  1:32.80  2:24.80  3:16.56                                    
 
Men 35-39 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ-33                27.50      27.96  
  2 Gunnell, Steve            39 MVN-33                 29.65      28.86  
  3 Trueblood, David R        39 CROC-33                35.00      32.27  
  4 Castillo, Ivan L          35 SCMC-33                38.00      32.93  
  5 Popp, Thomas A            39 NOVA-33                50.00      38.58  
 
Men 35-39 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, Henry G          37 CARL-44              1:18.00    1:19.08  
       35.69  1:19.08                                                      
  2 Castleton, Tom            38 ROSE-33              1:25.32    1:29.50  
       40.05  1:29.50                                                      
 
Men 35-39 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          36 LBG-33               3:20.10    3:04.88  
       40.34  1:32.92  2:25.62  3:04.88                                    
 
Men 35-39 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunnell, Steve            39 MVN-33               1:07.89    1:06.49  
       31.43  1:06.49                                                      
  2 Dietrich, Jim             38 NOVA-33              1:07.00    1:06.90  
       31.34  1:06.90                                                      
  3 Kent, Aric                39 MYST-33              1:30.00    1:13.02  
       33.01  1:13.02                                                      
  4 Trueblood, David R        39 CROC-33              1:15.17    1:15.59  
  5 Popp, Thomas A            39 NOVA-33              1:40.00    1:22.18  
       38.77  1:22.18                                                      
 
Men 35-39 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunnell, Steve            39 MVN-33               2:39.98    2:29.52  
       30.56  1:09.84  1:54.26  2:29.52                                    
 
Men 35-39 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          36 LBG-33               6:30.10    5:57.96  
       36.62  1:22.50  2:06.33  2:50.51  3:42.76  4:32.89  5:14.33  5:57.96
 
Men 40-44 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ines, Gil B               42 NOVA-33                26.14      27.02  
  2 Millar, Simon A           43 UCLA-33                27.78      27.11  
  3 Boosin, Michael           43 SCAQ-33                26.00      27.18  
  4 Salzmann, John D          41 RMDA-33                28.00      28.18  
  5 Dobrosielski, P Cris      40 SDSM-44                30.50      30.41  
  6 Cabot, Duane              41 RMDA-33                32.40      31.59  
  7 Farfan, Nelson A          43 SCMC-33                30.99      32.04  
 
Men 40-44 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabot, Duane              41 RMDA-33              1:08.60    1:15.25  
       35.76  1:15.25                                                      
 
Men 40-44 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-33              4:05.00    4:01.32  
       27.64    57.64  1:27.88  1:58.16  2:28.53  2:59.47  3:31.30  4:01.32
  2 Jones, Kenton R           42 SDSM-44              4:32.75    4:43.43  
       33.06  1:08.25  1:44.62  2:21.29  2:56.46  3:32.36  4:07.99  4:43.43
  3 Borton, Dan               41 ROSE-33              5:02.71    5:07.47  
       33.93  1:11.64  1:50.52  2:29.88  3:09.11  3:49.29  4:28.69  5:07.47
 
Men 40-44 800 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Simon A           43 UCLA-33                   NT    9:44.98  
 
Men 40-44 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-33             16:45.00   16:36.21  
       30.65  1:04.14  1:37.75  2:11.35  2:44.88  3:18.89  3:52.78  4:26.53
     5:00.52  5:34.35  6:07.94  6:41.59  7:15.04  7:48.40  8:21.94  8:55.47
     9:29.02 10:02.60 10:36.12 11:09.59 11:42.84 12:16.10 12:49.25 13:22.28
    13:55.44 14:28.34 15:01.35 15:33.87 16:05.86 16:36.21                  
  2 Millar, Simon A           43 UCLA-33             18:57.75   18:13.74  
       33.50  1:09.17  1:45.39  2:21.82  2:58.60  3:35.36  4:12.18  4:49.08
     5:25.97  6:02.86  6:40.22  7:17.16  7:53.79  8:30.91  9:07.58  9:44.98
    10:21.71 10:58.96 11:36.10 12:12.93 12:50.00 13:26.88 14:04.24 14:40.85
    15:17.57 15:53.55 16:30.01 17:05.56 17:40.93 18:13.74                  
 
Men 40-44 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boosin, Michael           43 SCAQ-33                31.00      32.26  
 
Men 40-44 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ines, Gil B               42 NOVA-33              1:12.46    1:13.46  
       35.12  1:13.46                                                      
  2 Millar, Simon A           43 UCLA-33              1:15.25    1:17.42  
       37.46  1:17.42                                                      
 
Men 40-44 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           42 SDSM-44              2:37.92    2:38.91  
       36.95  1:17.26  1:58.35  2:38.91                                    
  2 Borton, Dan               41 ROSE-33              2:38.48    2:41.37  
       38.45  1:19.32  2:00.43  2:41.37                                    
 
Men 40-44 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           42 SDSM-44                34.53      35.14  
  2 Delgado, David A          40 Unattached-33          38.78      37.47  
  3 Farfan, Nelson A          43 SCMC-33                40.33      40.70  
 
Men 40-44 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgado, David A          40 Unattached-33        1:27.02    1:21.71  
       38.72  1:21.71                                                      
  2 Salzmann, John D          41 RMDA-33              1:18.00    1:22.35  
       38.89  1:22.35                                                      
  3 Borton, Dan               41 ROSE-33              1:24.71    1:26.08  
       40.19  1:26.08                                                      
  4 Farfan, Nelson A          43 SCMC-33              1:45.00    1:30.19  
       42.67  1:30.19                                                      
 
Men 40-44 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-33                28.00      27.90  
  2 Ines, Gil B               42 NOVA-33                28.52      29.62  
  3 Boosin, Michael           43 SCAQ-33                31.00      31.18  
  4 Delgado, David A          40 Unattached-33          32.67      31.60  
  5 Salzmann, John D          41 RMDA-33                31.55      31.61  
  6 Dobrosielski, P Cris      40 SDSM-44                31.50      31.95  
 
Men 40-44 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-33              1:00.00    1:01.17  
       28.73  1:01.17                                                      
  2 Dobrosielski, P Cris      40 SDSM-44              1:13.00    1:15.49  
       34.03  1:15.49                                                      
 
Men 40-44 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boosin, Michael           43 SCAQ-33              1:15.00    1:12.39  
       32.96  1:12.39                                                      
  2 Delgado, David A          40 Unattached-33        1:30.23    1:14.09  
       35.96  1:14.09                                                      
 
Men 40-44 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               41 ROSE-33              2:36.48    2:40.96  
       33.45  1:14.77  2:03.56  2:40.96                                    
  2 Dobrosielski, P Cris      40 SDSM-44              2:45.00    2:46.99  
       34.13  1:18.87  2:08.45  2:46.99                                    
 
Men 40-44 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borton, Dan               41 ROSE-33              5:39.03    5:42.09  
       34.56  1:15.02  1:59.11  2:42.54  3:33.34  4:24.54  5:03.89  5:42.09
 
Men 45-49 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bright, John M            45 MVN-33                 30.00      27.61  
  2 Mason, Dave C             45 SCA-33                 30.00      29.50  
  3 Crosson, Jeffrey W        48 NOVA-33                30.00      29.78  
  4 Little, Michael W         46 SDSM-44                35.00      34.31  
 
Men 45-49 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albright, Philip W        49 MVN-33               1:04.00    1:01.78  
       29.36  1:01.78                                                      
  2 Crosson, Jeffrey W        48 NOVA-33              1:02.00    1:03.82  
       31.12  1:03.82                                                      
  3 Weissman, Kevin C         47 MVN-33               1:05.00    1:05.55  
       31.44  1:05.55                                                      
  4 Little, Michael W         46 SDSM-44              1:24.00    1:20.84  
       37.23  1:20.84                                                      
  5 Parlett, Duncan J         47 NOVA-33              1:30.00    1:24.97  
       41.33  1:24.97                                                      
 
Men 45-49 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeffrey W        48 NOVA-33              2:12.00    2:17.44  
       32.91  1:08.11  1:43.74  2:17.44                                    
  2 Weissman, Kevin C         47 MVN-33               2:20.00    2:21.66  
       34.14  1:11.17  1:47.01  2:21.66                                    
 
Men 45-49 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeffrey W        48 NOVA-33              4:45.00    4:45.82  
       33.95  1:10.19  1:46.81  2:23.34  2:59.80  3:35.97  4:11.63  4:45.82
 
Men 45-49 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosson, Jeffrey W        48 NOVA-33             18:45.00   18:16.48  
       35.17  1:12.19  1:49.40  2:26.76  3:03.79  3:40.85  4:18.13  4:55.22
     5:32.10  6:09.14  6:45.89  7:22.92  8:00.03  8:37.07  9:13.57  9:50.50
    10:27.41 11:04.11 11:40.82 12:17.16 12:53.96 13:30.63 14:07.08 14:43.43
    15:19.59 15:55.52 16:31.55 17:07.11 17:42.54 18:16.48                  
  2 Engelhart, Chris          47 Unattached-33       22:47.00   20:33.20  
       36.58  1:16.83  1:57.66  2:38.98  3:20.42  4:01.73  4:43.13  5:24.47
     6:05.81  6:47.28  7:28.22  8:09.28  8:50.66  9:31.99 10:13.27 10:54.76
    11:36.33 12:17.79 12:59.20 13:40.77 14:22.23 15:04.03 15:45.50 16:26.53
    17:08.29 17:50.65 18:31.66 19:13.25 19:54.13 20:33.20                  
 
Men 45-49 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Chris          47 Unattached-33          40.00      34.97  
 
Men 45-49 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Kevin C         47 MVN-33               1:16.00    1:18.16  
       38.04  1:18.16                                                      
  2 Gibson, Mike K            48 MVN-33               1:16.00    1:20.46  
 
Men 45-49 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Kevin C         47 MVN-33               2:44.00    2:42.39  
       38.44  1:19.51  2:01.01  2:42.39                                    
 
Men 45-49 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Brett A            47 MVN-33                 36.28      37.06  
  2 Little, Michael W         46 SDSM-44                41.00      41.12  
  3 Werner, John C            46 LBG-33               1:00.00      47.05  
 
Men 45-49 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Brett A            47 MVN-33               1:19.60    1:20.77  
       37.98  1:20.77                                                      
  2 Gibson, Mike K            48 MVN-33               1:17.00    1:21.53  
       39.09  1:21.53                                                      
  3 Little, Michael W         46 SDSM-44              1:39.00    1:35.78  
       43.93  1:35.78                                                      
 
Men 45-49 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Brett A            47 MVN-33               2:57.46    2:59.12  
       39.48  1:24.44  2:11.46  2:59.12                                    
  2 Little, Michael W         46 SDSM-44              3:55.00    3:37.42  
       45.91  1:39.32  2:38.86  3:37.42                                    
  3 Werner, John C            46 LBG-33               4:00.00    3:46.88  
       51.69  1:50.09  2:49.93  3:46.88                                    
  4 Parlett, Duncan J         47 NOVA-33              4:27.00    4:14.72  
       56.37  2:01.22  3:09.98  4:14.72                                    
 
Men 45-49 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasko, Frank A            49 NOVA-33                29.50      27.78  
  2 Deloney, Wayne A          49 MVN-33                 29.00      28.85  
  3 Bright, John M            45 MVN-33                 32.00      31.09  
  4 Mason, Dave C             45 SCA-33                 35.00      31.12  
  5 Parlett, Duncan J         47 NOVA-33                52.00      42.72  
 
Men 45-49 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engelhart, Chris          47 Unattached-33        1:20.00    1:12.65  
       34.30  1:12.65                                                      
  2 Mason, Dave C             45 SCA-33               1:06.00    1:14.81  
       32.24  1:14.81                                                      
 
Men 45-49 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Werner, John C            46 LBG-33               6:30.00    4:12.28  
       50.08  1:52.62  3:02.43  4:12.28                                    
 
Men 45-49 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Mike K            48 MVN-33               1:12.00    1:14.17  
       34.44  1:14.17                                                      
  2 Engelhart, Chris          47 Unattached-33        1:26.00    1:15.61  
       35.49  1:15.61                                                      
 
Men 45-49 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Mike K            48 MVN-33               6:05.00    6:00.55  
       35.30  1:15.29  2:03.60  2:50.92  3:40.74  4:30.95  5:17.04  6:00.55
 
Men 50-54 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-33                30.00      27.87  
  2 Homan, Ham                50 MVN-33                 31.00      28.59  
  3 Adams, Lionel             53 Unattached-33          34.40      33.52  
  4 Pitre, Randall J J        54 Unattached-33             NT      35.01  
 
Men 50-54 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-44              1:01.00    1:00.55  
       29.56  1:00.55                                                      
  2 Homan, Ham                50 MVN-33               1:08.00    1:04.11  
       30.73  1:04.11                                                      
  3 Pitre, Randall J J        54 Unattached-33             NT    1:18.93  
       36.39  1:18.93                                                      
 
Men 50-54 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pitre, Randall J J        54 Unattached-33             NT    3:07.01  
       40.04  1:27.29  2:17.96  3:07.01                                    
 
Men 50-54 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Tim P P          54 FMT-33              21:45.00   18:45.66  
       34.27  1:10.70  1:47.75  2:25.37  3:03.29  3:41.09  4:19.25  4:57.25
     5:35.05  6:13.17  6:51.28  7:28.95  8:06.74  8:44.50  9:22.32 10:00.33
    10:38.36 11:16.25 11:54.06 12:31.73 13:09.53 13:47.19 14:25.16 15:02.92
    15:40.58 16:18.43 16:56.13 17:33.55 18:10.78 18:45.66                  
  2 Adams, Lionel             53 Unattached-33       28:15.00   27:08.85  
       47.32  1:40.57  2:35.01  3:31.22  4:27.35  5:22.21  6:19.07  7:14.15
     8:08.59  9:02.60  9:57.30 10:50.75 11:43.47 12:35.76 13:29.33 14:22.87
    15:16.71 16:10.84 17:05.77 18:01.42 18:55.53 19:50.04 20:45.40 21:40.77
    22:36.63 23:30.19 24:25.51 25:19.71 26:14.07 27:08.85                  
 
Men 50-54 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Homan, Ham                50 MVN-33                 42.00      36.83  
  2 Pitre, Randall J J        54 Unattached-33             NT      47.23  
 
Men 50-54 50 SC Mtr Back Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-33                   NT      40.55  
 
Men 50-54 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-33              1:18.00    1:09.82  
       34.77  1:09.82                                                      
  2 Livingston, Jerry         51 SDSM-44              1:21.00    1:17.51  
       39.22  1:17.51                                                      
  3 Homan, Ham                50 MVN-33               1:30.00    1:18.04  
       38.51  1:18.04                                                      
 
Men 50-54 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-33              3:00.00    2:41.57  
       37.68  1:19.56  2:01.20  2:41.57                                    
  2 Chao, JJ                  53 MVN-33               4:00.00    3:37.48  
       53.17  1:48.69  2:45.72  3:37.48                                    
 
Men 50-54 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tighe, Thomas S S         54 BEAU-33                50.00      37.89  
  2 Chao, JJ                  53 MVN-33                 45.00      40.27  
 
Men 50-54 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tighe, Thomas S S         54 BEAU-33              1:46.00    1:25.30  
       39.06  1:25.30                                                      
  2 Chao, JJ                  53 MVN-33               1:45.00    1:31.41  
       43.58  1:31.41                                                      
 
Men 50-54 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-33              2:45.00    2:34.48  
       35.20  1:14.28  1:53.91  2:34.48                                    
  2 Chao, JJ                  53 MVN-33               3:45.00    3:25.98  
       46.39  1:38.75  2:32.75  3:25.98                                    
 
Men 50-54 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-33                35.50      30.79  
  2 Homan, Ham                50 MVN-33                 38.00      33.72  
  3 Chao, JJ                  53 MVN-33                 45.00      36.38  
  4 Pitre, Randall J J        54 Unattached-33             NT      44.31  
 
Men 50-54 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-44              1:22.00    1:13.85  
       34.83  1:13.85                                                      
 
Men 50-54 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-44              2:45.00    2:41.40  
       33.67  1:17.47  2:05.58  2:41.40                                    
 
Men 55-59 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R R       59 UCLA-33                28.84      28.08  
  2 Quinn, John J             59 SCAQ-33                30.50      28.74  
  3 Bregman, Michael          55 NOVA-33                30.50      30.08  
  4 Owen, Steven P            58 NOVA-33                50.00      35.47  
 
Men 55-59 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, John J             59 SCAQ-33              1:05.50    1:02.10  
       29.39  1:02.10                                                      
  2 Leonard, Dan P            55 SCAQ-33              1:01.00    1:03.81  
       30.94  1:03.81                                                      
  3 O'Keeffe, Peter R R       59 UCLA-33              1:05.86    1:04.09  
       30.72  1:04.09                                                      
  4 Bregman, Michael          55 NOVA-33              1:08.00    1:06.34  
       32.32  1:06.34                                                      
  5 Owen, Steven P            58 NOVA-33              1:30.00    1:18.20  
       36.69  1:18.20                                                      
 
Men 55-59 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, John J             59 SCAQ-33              2:25.00    2:21.61  
       32.76  1:08.94  1:45.22  2:21.61                                    
  2 Lucas, James B            59 LAAC-33              2:38.00    2:45.26  
       38.92  1:21.31  2:03.97  2:45.26                                    
 
Men 55-59 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Rick            55 SCAQ-33             21:00.00   19:55.44  
       35.07  1:14.26  1:53.73  2:33.53  3:13.23  3:53.05  4:32.91  5:13.01
     5:53.30  6:33.55  7:14.45  7:55.26  8:35.87  9:16.46  9:57.08 10:37.28
    11:17.59 11:58.02 12:38.57 13:18.91 13:59.29 14:39.57 15:19.71 15:59.84
    16:40.03 17:20.28 18:00.18 18:39.53 19:18.93 19:55.44                  
 
Men 55-59 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R R       59 UCLA-33                34.09      32.83  
  2 Lucas, James B            59 LAAC-33                34.00      35.61  
  3 Owen, Steven P            58 NOVA-33                55.00      41.63  
 
Men 55-59 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter R R       59 UCLA-33              1:14.00    1:11.71  
       34.66  1:11.71                                                      
 
Men 55-59 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G G        56 SWM-33                 37.00      37.26  
  2 Pery, Andrew G            59 UCI-33                 42.13      42.71  
 
Men 55-59 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-33              1:16.00    1:16.87  
       36.37  1:16.87                                                      
  2 Edwards, Clive G G        56 SWM-33               1:23.50    1:24.95  
       40.52  1:24.95                                                      
  3 Heather, Michael R        55 MVN-33               1:30.30    1:28.27  
       42.11  1:28.27                                                      
  4 Pery, Andrew G            59 UCI-33               1:38.00    1:36.55  
       46.46  1:36.55                                                      
 
Men 55-59 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-33              2:58.00    2:54.67  
       39.95  1:23.61  2:09.05  2:54.67                                    
  2 Edwards, Clive G G        56 SWM-33               3:10.00    3:12.75  
       41.42  1:29.12  2:19.94  3:12.75                                    
  3 Ferguson, Howard A        55 LBG-33               3:30.55    3:22.53  
       46.44  1:37.13  2:29.86  3:22.53                                    
 
Men 55-59 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bregman, Michael          55 NOVA-33                36.00      36.72  
  2 Pery, Andrew G            59 UCI-33                 38.00      39.34  
 -- Edwards, Clive G G        56 SWM-33                 34.00         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-33              1:10.00    1:08.22  
       32.88  1:08.22                                                      
  2 Heather, Michael R        55 MVN-33               1:10.10    1:08.97  
       32.22  1:08.97                                                      
 
Men 55-59 200 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             57 Unattached-33        2:58.00    3:02.22  
       41.40  1:28.06  2:15.49  3:02.22                                    
  2 Ferguson, Howard A        55 LBG-33               3:28.90    3:20.07  
       45.18  1:36.74  2:29.83  3:20.07                                    
 
Men 55-59 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-33              1:15.00    1:13.06  
       35.99  1:13.06                                                      
  2 Heather, Michael R        55 MVN-33               1:15.15    1:16.55  
       34.79  1:16.55                                                      
  3 Lucas, James B            59 LAAC-33              1:18.00    1:21.27  
       37.72  1:21.27                                                      
  4 Edwards, Clive G G        56 SWM-33               1:18.00    1:23.13  
       40.08  1:23.13                                                      
  5 Ferguson, Howard A        55 LBG-33               1:50.00    1:28.98  
       42.31  1:28.98                                                      
 
Men 55-59 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Michael R        55 MVN-33               6:30.30    5:51.60  
       34.41  1:13.66  2:02.41  2:47.07  3:40.78  4:32.77  5:13.37  5:51.60
  2 Lucas, James B            59 LAAC-33              6:25.00    6:26.29  
       40.00  1:24.41  2:15.86  3:07.77  4:02.17  4:56.37  5:43.10  6:26.29
  3 Ferguson, Howard A        55 LBG-33               7:16.30    6:56.44  
       43.15  1:33.64  2:29.95  3:28.87  4:27.10  5:24.83  6:10.98  6:56.44
 
Men 60-64 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               62 Unattached-33          33.00      30.58  
 
Men 60-64 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-33               1:03.60    1:01.75  
       30.36  1:01.75                                                      
  2 Darby, Bill               62 Unattached-33        1:15.00    1:06.77  
       32.17  1:06.77                                                      
  3 Karbownik, Roman          63 MVN-33               1:30.00    1:22.89  
       40.52  1:22.89                                                      
 
Men 60-64 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               62 Unattached-33        2:39.00    2:26.57  
       34.18  1:10.85  1:49.09  2:26.57                                    
  2 Karbownik, Roman          63 MVN-33               3:00.00    3:00.77  
       43.46  1:29.65  2:16.32  3:00.77                                    
 
Men 60-64 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               62 Unattached-33        5:35.00    5:04.19  
       33.86  1:10.96  1:49.59  2:28.50  3:07.78  3:47.12  4:25.96  5:04.19
 
Men 60-64 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darby, Bill               62 Unattached-33       22:15.00   19:56.15  
       34.08  1:11.26  1:49.16  2:28.57  3:07.49  3:47.84  4:28.09  5:08.83
     5:49.47  6:29.75  7:10.37  7:50.79  8:31.40  9:12.25  9:52.32 10:32.41
    11:12.89 11:53.12 12:33.32 13:13.39 13:53.55 14:34.24 15:15.04 15:55.71
    16:36.90 17:17.25 17:57.43 18:38.01 19:17.84 19:56.15                  
  2 Karbownik, Roman          63 MVN-33              24:00.00   23:08.87  
       44.37  1:30.05  2:16.70  3:03.27  3:49.57  4:35.86  5:22.36  6:09.31
     6:56.20  7:43.13  8:29.37  9:15.81 10:02.50 10:48.66 11:34.60 12:21.07
    13:07.65 13:54.25 14:41.10 15:27.68 16:13.63 16:59.76 17:46.25 18:32.78
    19:19.18 20:05.05 20:51.66 21:37.57 22:24.23 23:08.87                  
 
Men 60-64 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-33               3:01.60    2:47.63  
       40.32  1:23.44  2:05.87  2:47.63                                    
 
Men 60-64 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            63 TOC-38                 33.25      33.20  
 
Men 60-64 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Robert            63 TOC-38               2:45.00    2:41.69  
       37.19  1:17.81  1:59.12  2:41.69                                    
 
Men 60-64 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-33               1:15.60    1:12.16  
       34.11  1:12.16                                                      
 
Men 65-69 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Patrick D          69 LAAC-33                46.00      47.61  
 
Men 65-69 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Patrick D          69 LAAC-33              1:45.00    1:48.99  
       49.51  1:48.99                                                      
 
Men 65-69 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergstrom, Robert W       68 FMT-33              25:30.00   26:28.98  
       48.14  1:41.36  2:33.28  3:26.59  4:19.43  5:12.04  6:05.05  6:57.66
     7:50.82  8:44.24  9:37.50 10:30.29 11:22.45 12:14.96 13:08.23 14:01.71
    14:55.61 15:49.54 16:41.46 17:35.26 18:28.13 19:22.04 20:15.37 21:09.04
    22:02.19 22:56.00 23:49.72 24:43.13 25:36.23 26:28.98                  
  2 Moran, Patrick D          69 LAAC-33             34:35.00   33:23.64  
       52.99  1:55.22  3:00.50  4:06.50  5:12.79  6:19.66  7:26.12  8:32.18
     9:39.20 10:47.00 11:56.16 13:03.13 14:09.40 15:17.16 16:26.25 17:33.01
    18:39.53 19:46.17 20:55.44 22:04.77 23:13.03 24:21.78 25:30.09 26:37.94
    27:47.24 28:57.59 30:07.21 31:14.72 32:22.92 33:23.64                  
 
Men 65-69 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R R        68 SDSM-44                39.00      37.96  
  2 Moran, Patrick D          69 LAAC-33                52.00      50.40  
 
Men 65-69 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M M          68 MVN-33               1:45.00    1:46.04  
       52.39  1:46.04                                                      
 
Men 65-69 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M M          68 MVN-33               3:40.00    3:46.64  
       53.35  1:50.92  2:50.43  3:46.64                                    
 
Men 65-69 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R R        68 SDSM-44                40.00      40.40  
 
Men 65-69 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlup, Patrick L         69 MVN-33               1:40.00    1:38.19  
       46.78  1:38.19                                                      
 
Men 65-69 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlup, Patrick L         69 MVN-33               3:30.00    3:32.71  
       47.11  1:39.69  2:35.35  3:32.71                                    
 
Men 65-69 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R R        68 SDSM-44                33.00      33.03  
  2 Stewart, Jim M M          68 MVN-33                 45.00      46.01  
 
Men 65-69 100 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R R        68 SDSM-44              1:24.00    1:24.95  
       38.88  1:24.95                                                      
 
Men 65-69 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Patrick D          69 LAAC-33              2:16.00    2:09.32  
       58.74  2:09.32                                                      
 
Men 65-69 200 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlup, Patrick L         69 MVN-33               3:25.00    3:31.77  
       50.42  1:46.43  2:40.56  3:31.77                                    
 
Men 70-74 50 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Louis             72 SCAQ-33                55.00      47.09  
  2 Goode, Douglas J          70 ROSE-33                47.00      50.05  
  3 Grant, Tom                72 SCAQ-33              2:00.00    1:19.58  
 
Men 70-74 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Louis             72 SCAQ-33              2:15.00    1:55.01  
       52.64  1:55.01                                                      
 
Men 70-74 200 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Louis             72 SCAQ-33              4:45.00    4:17.04  
       57.03  2:04.99  3:13.43  4:17.04                                    
 
Men 70-74 400 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Louis             72 SCAQ-33              9:30.00    9:46.57  
                       4:29.95  5:42.39  6:55.03  8:08.94  9:17.19  9:46.57
 
Men 70-74 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE-33              1:08.00    1:09.34  
 
Men 70-74 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grant, Tom                72 SCAQ-33              5:00.00         DQ  
 
Men 70-74 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE-33              1:03.00    1:03.86  
 
Men 70-74 50 SC Mtr Fly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE-33              1:10.00    1:04.46  
 
Men 70-74 100 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE-33              2:21.00    2:17.82  
     1:04.97  2:17.82                                                      
 
Men 75-79 100 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44              1:29.47    1:27.99  
       41.89  1:27.99                                                      
 
Men 75-79 50 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             78 MVN-33                 54.00      55.49  
 
Men 75-79 100 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             78 MVN-33               1:59.00    1:57.77  
       58.01  1:57.77                                                      
 
Men 75-79 200 SC Mtr Back
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             78 MVN-33               4:10.00    4:21.59  
     1:04.17  2:12.91  3:21.07  4:21.59                                    
 
Men 75-79 50 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44                53.88      53.51  
  2 Graef, Rudolf             78 MVN-33                 55.00      55.76  
 
Men 75-79 100 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44              1:58.33    1:59.07  
       55.63  1:59.07                                                      
 
Men 75-79 200 SC Mtr Breast
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44              4:13.84    4:15.14  
       57.09  2:03.10  3:10.93  4:15.14                                    
 
Men 75-79 100 SC Mtr Fly Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44                   NT    1:58.60  
 
Men 75-79 400 SC Mtr IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-44              8:07.55    8:28.83  
       54.52  1:58.60  3:08.92  4:22.89  5:30.07  6:38.01  7:33.29  8:28.83
 
Men 85-89 200 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B B       86 LOST-33                   NT    4:05.32  
 
Men 85-89 400 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B B       86 LOST-33                   NT    8:15.51  
 
Men 85-89 800 SC Mtr Free Split Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B B       86 LOST-33                   NT   16:40.19  
       58.58  2:00.24  3:03.43  4:05.32  5:06.73  6:09.98  7:12.02  8:15.51
     9:18.26 10:22.07 11:25.45 12:28.72 13:30.94 14:34.38 15:37.93 16:40.19
    17:43.58 18:47.14 19:50.14 20:54.26 23:03.30          24:07.40 25:11.93
    26:17.50 27:21.88 28:25.94 29:30.62 30:34.06 16:40.19                  
 
Men 85-89 1500 SC Mtr Free
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B B       86 LOST-33             35:00.00   31:35.99  
       58.58  2:00.24  3:03.43  4:05.32  5:06.73  6:09.98  7:12.02  8:15.51
     9:18.26 10:22.07 11:25.45 12:28.72 13:30.94 14:34.38 15:37.93 16:40.19
    17:43.58 18:47.14 19:50.14 20:54.26 23:03.30          24:07.40 25:11.93
    26:17.50 27:21.88 28:25.94 29:30.62 30:34.06 31:35.99                  
 
Women 120-159 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'B'                            NT    2:02.46  
     1) Perez, Emily C W29              2) Cybulskis, Astrid A W35        
     3) Osborne, Katie W46              4) Odgers, Emily J W41            
       33.17  1:05.17  1:33.75  2:02.46                                    
 
Women 120-159 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'C'                            NT    2:37.69  
     1) Cybulskis, Astrid A W35         2) Perez, Emily C W29             
     3) Meloney, Kathleen A W29         4) Downing, Kathyren I W32        
       40.55  1:21.08  2:05.62  2:37.69                                    
 
Women 200-239 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'F'                          NT    2:31.63  
     1) Montrella, Beverly J W63        2) Smith, Robin M W54             
     3) Heather, Julie P W51            4) Uthus, Gwen W55                
       37.60  1:14.55  1:51.98  2:31.63                                    
 
Women 200-239 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'F'                          NT    2:55.69  
     1) Heather, Julie P W51            2) Uthus, Gwen W55                
     3) Smith, Robin M W54              4) Montrella, Beverly J W63       
       50.03  1:36.83  2:18.07  2:55.69                                    
 
Men 120-159 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'C'                          NT    2:18.56  
     1) Deloney, Wayne A M49            2) Bright, John M M45             
     3) Olson, Brett A M47              4) Weissman, Kevin C M47          
       33.49  1:10.76  1:48.44  2:18.56                                    
 
Men 160-199 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'D'                          NT    2:00.83  
     1) Weissman, Kevin C M47           2) Switzer, Mike M39              
     3) Gibson, Mike K M48              4) Homan, Ham M50                 
       32.75  1:03.49  1:31.64  2:00.83                                    
 
Men 160-199 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                            NT    1:58.67  
     1) Benner, Tord E M50              2) Dietrich, Jim M38              
     3) Von Hoffmann, Gerard M53        4) Wasko, Frank A M49             
       31.15  1:05.32  1:32.83  1:58.67                                    
  2 Novaquatics Masters-33  'B'                            NT    2:05.06  
     1) Buyukuncu, Derya M33            2) Fernandez, Dickie M38          
     3) Ines, Gil B M42                 4) Bregman, Michael M55           
              1:06.07  1:35.27  2:05.06                                    
 
Men 200-239 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                         NT    1:55.87  
     1) Freshley, Mike R R M68          2) Dobrosielski, P Cris M40       
     3) Livingston, Jerry M51           4) Jones, Kenton R M42            
       30.64  1:00.31  1:28.46  1:55.87                                    
 
Men 200-239 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'D'                          NT    2:21.39  
     1) Gibson, Mike K M48              2) Switzer, Mike M39              
     3) Stewart, Jim M M M68            4) Homan, Ham M50                 
       35.48  1:21.30  2:21.39  2:21.39                                    
 
Mixed 72-99 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                          NT    2:01.63  
     1) Chavez, Sean M23                2) Bracamonte, Rykk J M29         
     3) Wilkings, Kelly M W23           4) DiGregorio, Melissa L W23      
       28.37  1:00.41  1:31.57  2:01.63                                    
 
Mixed 72-99 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                          NT    2:17.69  
     1) Bracamonte, Rykk J M29          2) Chavez, Sean M23               
     3) Wilkings, Kelly M W23           4) DiGregorio, Melissa L W23      
       35.90  1:12.63  1:47.31  2:17.69                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'B'                          NT    1:48.73  
     1) Sugimoto, Hiro M26              2) Lewin, Cynthia J W34           
     3) Olsen, Rebekah W29              4) Gunnell, Steve M39             
       28.82    54.12  1:22.61  1:48.73                                    
  2 La Mirada Armada-33  'A'                          2:05.00    2:14.79  
     1) Chang, Aaron M28                2) Grimm, Julie L W43             
     3) Garcia, Amy C W32               4) Salzmann, John D M41           
       29.92  1:05.10  1:44.13  2:14.79                                    
  3 Mission Viejo Masters-33  'E'                          NT    2:14.84  
     1) Dismas, Tami J W37              2) Talbot, Nichole W32            
     3) Houldsworth, Duncan A M33       4) Hinds, Christopher R M34       
       32.35  1:03.33  1:42.37  2:14.84                                    
  4 Novaquatics Masters-33  'A'                            NT    2:22.53  
     1) Cheung, Alex H M29              2) Popp, Thomas A M39             
     3) Stolte, Heather J W37           4) Meloney, Kathleen A W29        
       32.01  1:02.02  1:47.84  2:22.53                                    
  5 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:15.00    2:29.49  
     1) Morales, Liliana W20            2) Chu, Yvonne A W26              
     3) Castleton, Tom M38              4) Goode, Douglas J M70           
       34.85  1:09.21  1:41.17  2:29.49                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'B'                          NT    1:59.47  
     1) Lewin, Cynthia J W34            2) Sugimoto, Hiro M26             
     3) Olsen, Rebekah W29              4) Gunnell, Steve M39             
       27.94  1:03.03  1:32.95  1:59.47                                    
  2 Mission Viejo Masters-33  'E'                          NT    2:31.42  
     1) Dismas, Tami J W37              2) Talbot, Nichole W32            
     3) Houldsworth, Duncan A M33       4) Hinds, Christopher R M34       
       36.99  1:26.17  1:59.10  2:31.42                                    
  3 Mission Viejo Masters-33  'H'                          NT    2:31.89  
     1) Albright, Philip W M49          2) Nissen, Andrew M35             
     3) Ortega, Cassandra S W28         4) Richell, Kelly A W44           
       45.02  1:28.75  1:59.44  2:31.89                                    
  4 La Mirada Armada-33  'A'                          2:20.00    2:39.52  
     1) Garcia, Amy C W32               2) Grimm, Julie L W43             
     3) Chang, Aaron M28                4) Salzmann, John D M41           
       57.28  1:38.40  2:09.97  2:39.52                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'C'                          NT    2:01.53  
     1) Bright, John M M45              2) Olson, Brett A M47             
     3) Helliwell, Jessica M W34        4) Batcheller, Jennifer A W41     
       28.51  1:02.50  1:33.03  2:01.53                                    
 -- Mission Viejo Masters-33  'H'                          NT         DQ  
     1) Ortega, Cassandra S W28         2) Nissen, Andrew M35             
     3) Heather, Michael R M55          4) Richell, Kelly A W44           
 
Mixed 280-319 200 SC Mtr Free Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'G'                          NT    3:24.38  
     1) Kornfeld, Maurine E E W88       2) Graef, Margrit W78             
     3) Graef, Rudolf M78               4) Schlup, Patrick L M69          
              2:00.38  2:43.97  3:24.38                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Mtr Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'G'                          NT    3:50.83  
     1) Kornfeld, Maurine E E W88       2) Graef, Margrit W78             
     3) Schlup, Patrick L M69           4) Graef, Rudolf M78              
              2:19.47  3:05.38  3:50.83