Licensed to Rose Bowl Aquatics         HY-TEK's Meet Manager 2/11/2009 08:57 AM
                          RBAC Masters SCY - 2/7/2009                          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Loriann             23 Unattached           5:10.00    5:16.34   20  
                  28.12       57.99 (29.87)     1:29.23 (31.24)     2:01.23 (32.00)
        2:33.71 (32.48)     3:06.47 (32.76)     3:39.19 (32.72)     4:11.76 (32.57)
        4:44.59 (32.83)     5:16.34 (31.75)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Alyssa N          21 Unattached           2:45.00    2:50.65   20  
                  37.67     1:20.86 (43.19)     2:05.57 (44.71)     2:50.65 (45.08)
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Alyssa N          21 Unattached           2:35.00    2:34.34   20  
                  33.48     1:14.66 (41.18)     1:57.84 (43.18)     2:34.34 (36.50)
 
Women 18-24 400 Yard IM

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Alyssa N          21 Unattached           5:30.00    5:32.94   20  
                  36.17     1:19.21 (43.04)     2:02.70 (43.49)     2:45.80 (43.10)
        3:30.83 (45.03)     4:16.06 (45.23)     4:55.35 (39.29)     5:32.94 (37.59)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Melissa J        28 ROSE                 6:00.00    6:15.19   20  
                  33.20     1:09.93 (36.73)     1:47.79 (37.86)     2:25.90 (38.11)
        3:04.34 (38.44)     3:43.25 (38.91)     4:22.21 (38.96)     5:00.31 (38.10)
        5:26.72 (26.41)     6:15.19 (48.47)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merritt, Melissa J        28 ROSE                13:00.00   12:45.23   20  
                  34.22     1:11.82 (37.60)     1:50.24 (38.42)     2:28.81 (38.57)
        3:07.96 (39.15)     3:47.00 (39.04)     4:25.96 (38.96)     5:04.94 (38.98)
        5:44.18 (39.24)     6:23.08 (38.90)     7:01.76 (38.68)     7:40.49 (38.73)
        8:19.27 (38.78)     8:58.03 (38.76)     9:36.67 (38.64)    10:14.99 (38.32)
       10:53.06 (38.07)    11:31.00 (37.94)    12:08.72 (37.72)    12:45.23 (36.51)
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Azuma, Andrea             31 ROSE                12:52.03   13:05.81   20  
                  36.51     1:14.19 (37.68)     1:52.87 (38.68)     2:31.98 (39.11)
        3:11.44 (39.46)     3:51.03 (39.59)     4:31.19 (40.16)     5:10.94 (39.75)
        5:51.48 (40.54)     6:31.39 (39.91)     7:10.74 (39.35)     7:49.86 (39.12)
        8:30.14 (40.28)     9:09.95 (39.81)     9:49.78 (39.83)    10:29.56 (39.78)
       11:09.22 (39.66)    11:48.71 (39.49)    12:27.54 (38.83)    13:05.81 (38.27)
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amthor, Gennifer M        31 SAM                  2:20.05    2:16.28   20  
                  30.25     1:04.34 (34.09)     1:39.31 (34.97)     2:16.28 (36.97)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amthor, Gennifer M        31 SAM                  5:45.00    5:00.49   20  
                  29.80     1:04.04 (34.24)     1:44.16 (40.12)     2:24.45 (40.29)
        3:05.70 (41.25)     3:47.62 (41.92)     4:24.22 (36.60)     5:00.49 (36.27)
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melody, Patty E           39 ROSE                 3:00.00    2:39.02   20  
                  36.47     1:16.37 (39.90)     1:58.51 (42.14)     2:39.02 (40.51)
  2 Garland, Wendy H          39 ROSE                 3:50.00    2:54.96   17  
                  38.60     1:22.73 (44.13)   2:54.96 (1:32.23)         2:54.96 ( )
  3 Marrow, Jocelyn           39 ROSE                 3:09.58    3:00.97   16  
                  40.58     1:26.71 (46.13)     2:15.72 (49.01)     3:00.97 (45.25)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan-Boline, Jill E     39 ROSE                 6:00.00    5:47.89   20  
                  32.46     1:07.09 (34.63)     1:42.05 (34.96)     2:17.14 (35.09)
        2:52.43 (35.29)     3:27.58 (35.15)     4:02.68 (35.10)     4:38.14 (35.46)
        5:13.16 (35.02)     5:47.89 (34.73)                                        
  2 Melody, Patty E           39 ROSE                 7:30.00    6:56.72   17  
  3 Marrow, Jocelyn           39 ROSE                 8:16.17    7:12.59   16  
                  41.10     1:28.34 (47.24)     2:18.02 (49.68)     3:08.50 (50.48)
        3:57.24 (48.74)     4:45.90 (48.66)     5:34.92 (49.02)     6:24.09 (49.17)
        7:12.94 (48.85)         7:12.59 ( )                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melody, Patty E           39 ROSE                18:00.00   14:23.80   20  
                  38.70     1:18.38 (39.68)     2:00.12 (41.74)     2:43.01 (42.89)
        3:25.72 (42.71)     4:09.04 (43.32)     4:52.90 (43.86)     5:36.68 (43.78)
        6:21.31 (44.63)     7:05.97 (44.66)     7:50.51 (44.54)     8:35.24 (44.73)
        9:19.44 (44.20)    10:04.17 (44.73)    10:48.43 (44.26)    11:32.68 (44.25)
       12:16.38 (43.70)    13:00.25 (43.87)    13:44.16 (43.91)    14:23.80 (39.64)
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romoli, Sian L            37 CTM                  2:40.00    2:40.30   20  
                  36.76     1:17.61 (40.85)     1:59.70 (42.09)     2:40.30 (40.60)
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan-Boline, Jill E     39 ROSE                 3:00.00    2:44.43   20  
                  38.56     1:20.49 (41.93)     2:02.79 (42.30)     2:44.43 (41.64)
  2 Garland, Wendy H          39 ROSE                 4:15.00    3:29.78   17  
                  46.15     1:39.30 (53.15)     2:35.21 (55.91)     3:29.78 (54.57)
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melody, Patty E           39 ROSE                 3:00.00    3:20.43   20  
                  37.89     1:25.70 (47.81)     2:22.18 (56.48)     3:20.43 (58.25)
 
Women 35-39 400 Yard IM

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan-Boline, Jill E     39 ROSE                 5:40.00    5:10.51   20  
                  35.34     1:15.12 (39.78)     1:55.59 (40.47)     2:36.01 (40.42)
        3:18.79 (42.78)     4:02.27 (43.48)     4:37.14 (34.87)     5:10.51 (33.37)
  2 Romoli, Sian L            37 CTM                  6:15.00    5:44.19   17  
                  34.04     1:16.46 (42.42)     2:01.49 (45.03)     2:46.67 (45.18)
        3:35.50 (48.83)     4:25.11 (49.61)     5:05.24 (40.13)     5:44.19 (38.95)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinkey, Jennifer L        41 Unattached           6:50.00    5:59.84   20  
                  32.04     1:07.26 (35.22)     1:43.12 (35.86)     2:19.53 (36.41)
        2:56.18 (36.65)     3:33.00 (36.82)     4:09.96 (36.96)     4:47.10 (37.14)
        5:24.04 (36.94)     5:59.84 (35.80)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaprio, Edie             40 ROSE                19:00.00   18:10.98   20  
                  46.55     1:39.81 (53.26)     2:33.61 (53.80)     3:28.42 (54.81)
        4:23.05 (54.63)     5:18.82 (55.77)     6:15.61 (56.79)     7:09.82 (54.21)
        8:06.01 (56.19)     9:02.07 (56.06)     9:56.44 (54.37)    10:54.69 (58.25)
       11:49.74 (55.05)    12:45.81 (56.07)    13:39.52 (53.71)    14:34.27 (54.75)
       15:30.09 (55.82)    16:24.32 (54.23)    17:18.52 (54.20)    18:10.98 (52.46)
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Cheryl A         41 ROSE                 3:10.00    2:49.36   20  
                  38.89     1:21.76 (42.87)     2:05.63 (43.87)     2:49.36 (43.73)
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Cheryl A         41 ROSE                 3:00.00    2:49.58   20  
                  37.63     1:21.41 (43.78)     2:06.13 (44.72)     2:49.58 (43.45)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Cheryl A         41 ROSE                 6:00.00    5:24.52   20  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shore, Susan D            46 WH2O                 2:22.34    2:26.01   20  
                  34.28     1:11.66 (37.38)     1:49.61 (37.95)     2:26.01 (36.40)
  2 Brown, Laura G            46 ROSE                 2:30.00    3:04.68   17  
                  39.41     1:23.85 (44.44)     2:14.14 (50.29)     3:04.68 (50.54)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shore, Susan D            46 WH2O                 6:11.32    6:20.78   20  
                  34.15     1:11.02 (36.87)     1:49.20 (38.18)     2:28.25 (39.05)
        3:07.44 (39.19)     3:46.68 (39.24)     4:25.72 (39.04)     5:04.82 (39.10)
        5:43.68 (38.86)     6:20.78 (37.10)                                        
  2 Harrison, Pamela T        49 ROSE                 8:38.00    8:07.03   17  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shore, Susan D            46 WH2O                12:38.16   12:58.18   20  
                  34.67     1:12.02 (37.35)     1:50.47 (38.45)     2:29.40 (38.93)
        3:08.54 (39.14)     3:48.20 (39.66)     4:27.25 (39.05)     5:06.63 (39.38)
        5:45.99 (39.36)     6:25.39 (39.40)     7:05.13 (39.74)     7:44.34 (39.21)
        8:23.96 (39.62)     9:03.50 (39.54)     9:43.46 (39.96)    10:23.00 (39.54)
       11:02.48 (39.48)    11:42.00 (39.52)    12:20.87 (38.87)    12:58.18 (37.31)
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Suzanne R           47 CTM                  3:08.00    3:02.44   20  
                  42.68     1:28.83 (46.15)     2:15.79 (46.96)     3:02.44 (46.65)
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Suzanne R           47 CTM                  3:05.00    3:02.60   20  
                  40.07     1:27.67 (47.60)     2:14.63 (46.96)     3:02.60 (47.97)
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Brown, Laura G            46 ROSE                 3:05.00         DQ  
                  54.83     1:49.16 (54.33)   2:54.76 (1:05.60)          DQ (50.12)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA                 5:40.76    5:41.74   20  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA                12:00.69   11:52.84   20  
                  31.76     1:07.89 (36.13)     1:44.02 (36.13)     2:20.02 (36.00)
        2:55.74 (35.72)     3:31.47 (35.73)     4:06.97 (35.50)     4:42.48 (35.51)
        5:18.09 (35.61)     5:53.98 (35.89)     6:30.47 (36.49)     7:05.83 (35.36)
        7:41.30 (35.47)     8:17.76 (36.46)     8:53.91 (36.15)     9:29.85 (35.94)
       10:05.99 (36.14)    10:42.22 (36.23)    11:18.43 (36.21)    11:52.84 (34.41)
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA                 2:22.39    2:24.55   20  
                  33.83     1:10.61 (36.78)     1:47.64 (37.03)     2:24.55 (36.91)
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA                 2:49.51    2:45.33   20  
                  38.19     1:19.76 (41.57)     2:02.49 (42.73)     2:45.33 (42.84)
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA                 2:58.00    2:58.92   20  
                  34.31     1:19.21 (44.90)     2:11.10 (51.89)     2:58.92 (47.82)
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           56 NOVA                28:00.00   19:18.67   20  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois A           61 OJAI                 3:29.00    3:34.58   20  
                  48.62     1:43.92 (55.30)     2:39.44 (55.52)     3:34.58 (55.14)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois A           61 OJAI                 8:44.19    9:00.11   20  
                  48.90     1:43.66 (54.76)     2:38.75 (55.09)     3:33.69 (54.94)
        4:28.82 (55.13)     5:22.91 (54.09)     6:17.09 (54.18)     7:11.43 (54.34)
        8:06.01 (54.58)     9:00.11 (54.10)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois A           61 OJAI                17:28.00   18:22.77   20  
                  50.45     1:45.35 (54.90)     2:40.05 (54.70)     3:34.65 (54.60)
        4:28.90 (54.25)     5:23.80 (54.90)     6:18.17 (54.37)     7:13.27 (55.10)
        8:08.34 (55.07)     9:03.06 (54.72)     9:58.53 (55.47)    10:53.93 (55.40)
       11:50.10 (56.17)    12:47.15 (57.05)    13:43.85 (56.70)    14:39.88 (56.03)
       15:35.82 (55.94)    16:31.35 (55.53)    17:27.15 (55.80)    18:22.77 (55.62)
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois A           61 OJAI                 3:41.42    3:56.12   20  
                  56.65     1:54.97 (58.32)   2:57.39 (1:02.42)     3:56.12 (58.73)
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Dowell-Cramer, Peggy   68 Unattached           3:48.00    3:29.13   20  
                  48.66     1:41.60 (52.94)     2:36.25 (54.65)     3:29.13 (52.88)
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Dowell-Cramer, Peggy   68 Unattached          19:30.00   18:36.94   20  
                  49.18     1:43.82 (54.64)     2:39.58 (55.76)     3:36.19 (56.61)
        4:34.03 (57.84)     5:31.39 (57.36)     6:28.56 (57.17)     7:25.58 (57.02)
        8:22.23 (56.65)     9:19.12 (56.89)    10:15.75 (56.63)    11:12.44 (56.69)
       12:09.28 (56.84)    13:05.34 (56.06)    14:01.71 (56.37)    14:57.98 (56.27)
       15:53.97 (55.99)    16:49.64 (55.67)    17:45.31 (55.67)    18:36.94 (51.63)
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Dowell-Cramer, Peggy   68 Unattached           3:42.00    3:39.07   20  
                  50.42     1:46.92 (56.50)     2:44.30 (57.38)     3:39.07 (54.77)
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Dowell-Cramer, Peggy   68 Unattached           3:50.00    3:52.77   20  
                  55.11   2:04.14 (1:09.03)     2:58.89 (54.75)     3:52.77 (53.88)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Dowell-Cramer, Peggy   68 Unattached           8:05.00    8:04.33   20  
                  54.69   2:01.41 (1:06.72)   3:12.33 (1:10.92)   4:20.97 (1:08.64)
        5:16.90 (55.93)     6:14.14 (57.24)     7:10.51 (56.37)     8:04.33 (53.82)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                 8:47.00    8:43.84   20  
                  44.25     1:36.91 (52.66)     2:30.39 (53.48)     3:24.31 (53.92)
        4:18.69 (54.38)     5:12.27 (53.58)     6:06.32 (54.05)     6:59.63 (53.31)
        7:52.37 (52.74)     8:43.84 (51.47)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                18:14.00   17:52.99   20  
                  45.83     1:38.42 (52.59)     2:33.64 (55.22)     3:28.39 (54.75)
        4:23.35 (54.96)     5:18.58 (55.23)     6:13.70 (55.12)     7:08.43 (54.73)
        8:03.11 (54.68)     8:57.06 (53.95)     9:52.21 (55.15)    10:46.07 (53.86)
       11:39.84 (53.77)    12:33.74 (53.90)    13:28.13 (54.39)    14:22.02 (53.89)
       15:14.64 (52.62)    16:08.17 (53.53)    17:02.20 (54.03)    17:52.99 (50.79)
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                 8:40.20    8:11.44   20  
                  58.71   2:10.87 (1:12.16)   3:12.10 (1:01.23)   4:12.28 (1:00.18)
      5:20.10 (1:07.82)   6:27.04 (1:06.94)     7:19.80 (52.76)     8:11.44 (51.64)
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  4:14.38    4:11.89   20  
                1:00.41   2:06.61 (1:06.20)   3:11.23 (1:04.62)   4:11.89 (1:00.66)
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                 10:46.02   10:28.31   20  
 
Women 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                 22:54.44   21:10.98   20  
                  58.17   2:00.88 (1:02.71)   3:05.38 (1:04.50)   4:09.68 (1:04.30)
      5:13.55 (1:03.87)   6:16.76 (1:03.21)   7:21.09 (1:04.33)   8:24.54 (1:03.45)
      9:29.14 (1:04.60)  10:33.39 (1:04.25)  11:37.03 (1:03.64)  12:40.01 (1:02.98)
     13:45.16 (1:05.15)  14:49.73 (1:04.57)  15:53.59 (1:03.86)  16:57.33 (1:03.74)
     18:00.34 (1:03.01)  19:03.83 (1:03.49)  20:07.84 (1:04.01)  21:10.98 (1:03.14)
 
Women 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  4:46.37    4:38.46   20  
                1:04.73   2:16.28 (1:11.55)   3:28.56 (1:12.28)   4:38.46 (1:09.90)
 
Women 85-89 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                       NT    6:01.36   20  
                1:39.14   2:55.00 (1:15.86)   5:00.37 (2:05.37)   6:01.36 (1:00.99)
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Cam P            21 ROSE                 2:30.00    2:28.57   20  
 
Men 18-24 200 Yard IM

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Cam P            21 ROSE                 2:35.00    2:31.12   20  
                  28.91     1:06.61 (37.70)     1:56.48 (49.87)     2:31.12 (34.64)
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tillman, Jeremy           26 ROSE                 1:50.00    1:50.31   20  
                  25.59       53.88 (28.29)     1:22.52 (28.64)     1:50.31 (27.79)
  2 Enns, James W             25 Unattached           2:00.77    1:59.78   17  
                  27.01       57.66 (30.65)     1:29.00 (31.34)     1:59.78 (30.78)
  3 Achberger, Peter          29 CSAM                 1:59.00    2:04.06   16  
                  27.74       58.03 (30.29)     1:30.62 (32.59)     2:04.06 (33.44)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubauer, Ian A           28 ROSE                 5:10.00    5:13.50   20  
                  28.35       58.67 (30.32)     1:29.77 (31.10)     2:01.59 (31.82)
        2:33.73 (32.14)     3:05.57 (31.84)     3:37.51 (31.94)     4:09.47 (31.96)
        4:41.82 (32.35)     5:13.50 (31.68)                                        
  2 Enns, James W             25 Unattached           5:29.08    5:28.04   17  
                  29.80     1:00.97 (31.17)     1:33.21 (32.24)     2:06.05 (32.84)
        2:39.66 (33.61)     3:13.85 (34.19)     3:47.52 (33.67)     4:20.86 (33.34)
        4:54.74 (33.88)     5:28.04 (33.30)                                        
  3 Achberger, Peter          29 CSAM                 5:30.30    5:34.32   16  
                  30.32     1:02.08 (31.76)     1:34.95 (32.87)     2:08.85 (33.90)
        2:43.09 (34.24)     3:17.45 (34.36)     3:51.81 (34.36)     4:09.47 (17.66)
        4:41.82 (32.35)     5:34.32 (52.50)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubauer, Ian A           28 ROSE                10:40.00   10:57.39   20  
                  28.70     1:00.16 (31.46)     1:32.49 (32.33)     2:05.26 (32.77)
        2:38.65 (33.39)     3:12.14 (33.49)     3:45.29 (33.15)     4:18.55 (33.26)
        4:51.63 (33.08)     5:24.53 (32.90)     5:57.73 (33.20)     6:31.19 (33.46)
        7:04.85 (33.66)     7:38.48 (33.63)     8:11.96 (33.48)     8:45.05 (33.09)
        9:18.81 (33.76)     9:52.18 (33.37)    10:25.10 (32.92)    10:57.39 (32.29)
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tillman, Jeremy           26 ROSE                 2:20.00    2:22.71   20  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubauer, Ian A           28 ROSE                 2:15.00    2:10.19   20  
 
Men 25-29 400 Yard IM

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pekarek, David N          25 ROSE                 5:00.00    4:59.61   20  
                  31.63     1:09.38 (37.75)     1:47.53 (38.15)     2:25.23 (37.70)
        3:05.42 (40.19)     3:46.78 (41.36)     4:24.19 (37.41)     4:59.61 (35.42)
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Visco, Vincent            31 ROSE                 1:55.00    2:03.26   20  
  2 Petty, Richard            33 ROSE                 2:20.00    2:18.12   17  
                  31.40     1:07.85 (36.45)     1:44.91 (37.06)     2:18.12 (33.21)
  3 Macias, Miguel            33 ROSE                 2:30.00    2:19.65   16  
                  31.81     1:06.88 (35.07)     1:44.29 (37.41)     2:19.65 (35.36)
  4 Kim, Joel G               32 ROSE                 2:30.00    2:23.36   15  
                  32.80     1:08.05 (35.25)     1:46.07 (38.02)     2:23.36 (37.29)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Visco, Vincent            31 ROSE                 5:10.00    5:28.55   20  
                  28.77     1:00.39 (31.62)     1:32.96 (32.57)     2:06.32 (33.36)
        2:40.15 (33.83)     3:14.25 (34.10)     3:48.09 (33.84)     4:21.95 (33.86)
        4:55.70 (33.75)     5:28.55 (32.85)                                        
  2 Petty, Richard            33 ROSE                 6:15.00    6:19.93   17  
                  32.23     1:09.73 (37.50)     1:48.18 (38.45)     2:26.92 (38.74)
        3:05.91 (38.99)     3:45.08 (39.17)     4:24.96 (39.88)     5:05.07 (40.11)
        5:45.52 (40.45)     6:19.93 (34.41)                                        
  3 Kim, Joel G               32 ROSE                 6:40.00    6:45.47   16  
  4 Macias, Miguel            33 ROSE                 7:30.00    6:54.24   15  
                1:16.68                                                            
            6:16.53 ( )     6:54.24 (37.71)                                        
  5 Stava, Kjell N            31 LBG                  6:50.00    7:01.87   14  
                  37.16     1:16.43 (39.27)     1:57.68 (41.25)     2:39.78 (42.10)
        3:23.46 (43.68)     4:06.86 (43.40)     4:50.23 (43.37)     5:34.46 (44.23)
        6:19.55 (45.09)     7:01.87 (42.32)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Visco, Vincent            31 ROSE                 2:25.00    2:25.52   20  
                  33.89     1:11.07 (37.18)     1:49.48 (38.41)     2:25.52 (36.04)
  2 Petty, Richard            33 ROSE                 3:00.00    2:48.92   17  
                  39.42     1:21.90 (42.48)     2:05.43 (43.53)     2:48.92 (43.49)
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Visco, Vincent            31 ROSE                 2:25.00    2:23.11   20  
                  31.71     1:07.31 (35.60)     1:44.53 (37.22)     2:23.11 (38.58)
  2 Stava, Kjell N            31 LBG                  4:10.00    3:41.27   17  
                  47.67     1:41.15 (53.48)     2:39.77 (58.62)   3:41.27 (1:01.50)
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petty, Richard            33 ROSE                 3:00.00    2:46.67   20  
                  34.46     1:19.22 (44.76)     2:06.82 (47.60)     2:46.67 (39.85)
 -- Macias, Miguel            33 ROSE                 3:15.00         DQ  
                  32.41     1:16.33 (43.92)   2:17.89 (1:01.56)          DQ (33.18)
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Desouza, Jose             37 ROSE                 1:53.00    1:47.39   20  
                  25.83       54.02 (28.19)     1:21.86 (27.84)     1:47.39 (25.53)
  2 MacMeekin, Brian A        39 Unattached           2:00.00    1:59.03   17  
                  27.21       57.50 (30.29)     1:28.69 (31.19)     1:59.03 (30.34)
  3 Castleton, Tom            37 ROSE                 2:22.27    2:17.60   16  
  4 Rovinsky, Jeff L          37 NOVA                 2:20.86    2:22.43   15  
                  31.04     1:08.54 (37.50)     1:45.89 (37.35)     2:22.43 (36.54)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacMeekin, Brian A        39 Unattached           5:40.00    5:26.72   20  
                  29.00     1:01.17 (32.17)     1:34.18 (33.01)     2:08.17 (33.99)
        2:41.86 (33.69)     3:15.30 (33.44)     3:48.31 (33.01)     4:21.46 (33.15)
        4:54.68 (33.22)     5:26.72 (32.04)                                        
  2 Chaney, C. Scott          36 ROSE                 5:46.61    5:57.77   17  
                  31.56     1:06.39 (34.83)     1:42.12 (35.73)     2:18.30 (36.18)
        2:54.44 (36.14)     3:31.08 (36.64)     4:07.87 (36.79)     4:44.81 (36.94)
        5:21.74 (36.93)     5:57.77 (36.03)                                        
  3 Rovinsky, Jeff L          37 NOVA                 7:30.00    6:35.36   16  
                  34.68     1:12.48 (37.80)     1:52.30 (39.82)     2:32.90 (40.60)
        3:13.83 (40.93)     3:53.94 (40.11)     4:35.02 (41.08)     5:16.05 (41.03)
        5:56.86 (40.81)     6:35.36 (38.50)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rovinsky, Jeff L          37 NOVA                15:10.00   13:49.96   20  
                  33.59     1:12.49 (38.90)     1:52.55 (40.06)     2:34.24 (41.69)
        3:15.80 (41.56)     3:58.08 (42.28)     4:40.62 (42.54)     5:23.51 (42.89)
        6:05.98 (42.47)     6:49.09 (43.11)     7:32.35 (43.26)     8:14.54 (42.19)
        8:57.63 (43.09)     9:40.32 (42.69)    10:22.96 (42.64)    11:05.63 (42.67)
       11:48.42 (42.79)    12:38.88 (50.46)    13:13.43 (34.55)    13:49.96 (36.53)
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Desouza, Jose             37 ROSE                 2:10.00    2:07.72   20  
                  28.47     1:01.21 (32.74)     1:34.45 (33.24)     2:07.72 (33.27)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Desouza, Jose             37 ROSE                 4:11.00    4:23.04   20  
                  26.62       57.99 (31.37)     1:31.10 (33.11)     2:04.12 (33.02)
        2:42.91 (38.79)     3:21.92 (39.01)     3:53.11 (31.19)     4:23.04 (29.93)
  2 Castleton, Tom            37 ROSE                 6:31.01    6:20.43   17  
                  33.94     1:16.53 (42.59)     2:09.81 (53.28)     3:02.45 (52.64)
        3:55.30 (52.85)     4:49.47 (54.17)     5:36.22 (46.75)     6:20.43 (44.21)
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hixson, Peter M           42 ROSE                 1:59.00    1:59.37   20  
                  28.02       57.70 (29.68)     1:28.41 (30.71)     1:59.37 (30.96)
  2 Ogorzelec, Gregg A        42 WH2O                 2:01.00    2:01.00   17  
                  28.61       58.10 (29.49)     1:30.60 (32.50)     2:01.00 (30.40)
  3 Cienega, Julio            42 ROSE                 2:02.98    2:02.67   16  
  4 Snaer, Kevin J            43 ROSE                 2:38.00    2:28.76   15  
                  34.72     1:13.25 (38.53)     1:51.59 (38.34)     2:28.76 (37.17)
  5 Rodrigue, John            44 ROSE                 3:30.00    2:37.33   14  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        42 WH2O                 5:35.00    5:25.57   20  
                  30.22     1:02.85 (32.63)     1:36.17 (33.32)   2:42.33 (1:06.16)
        3:15.44 (33.11)     3:48.55 (33.11)     4:21.78 (33.23)     4:54.66 (32.88)
        5:25.57 (30.91)         5:25.57 ( )                                        
  2 Cienega, Julio            42 ROSE                 5:35.00    5:34.93   17  
                  30.39     1:02.70 (32.31)     1:35.76 (33.06)     2:09.04 (33.28)
        2:42.20 (33.16)     3:16.67 (34.47)     3:50.74 (34.07)     4:25.21 (34.47)
        5:00.69 (35.48)     5:34.93 (34.24)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        42 WH2O                11:50.00   11:30.02   20  
                  31.46     1:05.26 (33.80)     1:40.48 (35.22)     2:15.93 (35.45)
        2:50.73 (34.80)     3:25.82 (35.09)     4:01.03 (35.21)     4:35.87 (34.84)
        5:10.54 (34.67)     5:45.37 (34.83)     6:20.36 (34.99)     6:55.41 (35.05)
        7:29.74 (34.33)     8:04.23 (34.49)     8:38.51 (34.28)     9:13.53 (35.02)
        9:47.90 (34.37)    10:22.57 (34.67)    10:56.58 (34.01)    11:30.02 (33.44)
  2 Cienega, Julio            42 ROSE                12:18.00   11:42.23   17  
                  32.26     1:07.93 (35.67)     1:43.25 (35.32)     2:18.27 (35.02)
        2:53.75 (35.48)     3:29.56 (35.81)     4:05.08 (35.52)     4:40.80 (35.72)
        5:16.64 (35.84)     5:52.01 (35.37)     6:27.37 (35.36)     7:02.67 (35.30)
        7:38.47 (35.80)     8:13.96 (35.49)     8:49.38 (35.42)     9:24.10 (34.72)
        9:59.58 (35.48)    10:34.41 (34.83)    11:09.69 (35.28)    11:42.23 (32.54)
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hixson, Peter M           42 ROSE                 2:20.00    2:23.95   20  
                  34.54     1:11.60 (37.06)     1:47.49 (35.89)     2:23.95 (36.46)
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snaer, Kevin J            43 ROSE                 3:30.00    3:01.99   20  
                  42.59     1:29.35 (46.76)     2:24.15 (54.80)     3:01.99 (37.84)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hixson, Peter M           42 ROSE                 4:30.00    4:51.13   20  
                  30.31     1:04.10 (33.79)     1:41.68 (37.58)     2:18.59 (36.91)
        2:59.95 (41.36)     3:41.98 (42.03)     4:17.28 (35.30)     4:51.13 (33.85)
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Tyler              47 ROSE                 2:06.00    2:11.61   20  
                  28.88     1:01.97 (33.09)     1:37.18 (35.21)     2:11.61 (34.43)
  2 Mc Ginley, Patrick B      45 ROSE                 2:12.72    2:18.10   17  
                  33.24     1:09.09 (35.85)     1:45.07 (35.98)     2:18.10 (33.03)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle A             48 Unattached           5:10.00    5:22.81   20  
  2 Harrison, Robert G        49 ROSE                 7:00.00    6:57.37   17  
                  34.41     1:11.58 (37.17)     1:49.92 (38.34)     2:29.46 (39.54)
      3:50.52 (1:21.06)     4:30.91 (40.39)     5:11.69 (40.78)     5:51.62 (39.93)
      6:57.37 (1:05.75)                                                            
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle A             48 Unattached                NT    2:18.75   20  
                  32.51     1:07.42 (34.91)     1:43.10 (35.68)     2:18.75 (35.65)
  2 Mc Ginley, Patrick B      45 ROSE                 2:37.36    2:36.57   17  
                  35.91     1:15.04 (39.13)     1:55.93 (40.89)     2:36.57 (40.64)
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Tyler              47 ROSE                 2:10.00    2:36.70   20  
                  32.90     1:10.69 (37.79)     1:52.18 (41.49)     2:36.70 (44.52)
  2 Nalli, Lyle A             48 Unattached                NT    2:37.85   17  
                  36.28     1:16.88 (40.60)     1:57.83 (40.95)     2:37.85 (40.02)
  3 Mc Ginley, Patrick B      45 ROSE                 3:03.51    2:57.30   16  
                  41.34     1:28.12 (46.78)     2:12.97 (44.85)     2:57.30 (44.33)
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hontas, Mark              45 SCA                  2:14.00    2:11.29   20  
                  29.07     1:01.86 (32.79)     1:35.44 (33.58)     2:11.29 (35.85)
  2 Nalli, Lyle A             48 Unattached                NT    2:26.20   17  
                  33.51     1:10.86 (37.35)     1:48.69 (37.83)     2:26.20 (37.51)
  3 Mc Ginley, Patrick B      45 ROSE                 3:00.00    2:53.38   16  
                  37.15     1:17.15 (40.00)     2:03.86 (46.71)     2:53.38 (49.52)
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Tyler              47 ROSE                 2:08.00    2:26.86   20  
                  30.33     1:10.28 (39.95)     1:51.28 (41.00)     2:26.86 (35.58)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle A             48 Unattached           4:35.00    4:44.20   20  
  2 Mc Ginley, Patrick B      45 ROSE                 5:45.00    5:29.58   17  
                  33.89     1:12.16 (38.27)     1:54.37 (42.21)     2:35.74 (41.37)
        3:25.36 (49.62)     4:13.91 (48.55)     4:53.31 (39.40)     5:29.58 (36.27)
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pani, Tom N               52 CSAM                 2:30.00    2:31.31   20  
                  33.52     1:11.11 (37.59)     1:51.50 (40.39)     2:31.31 (39.81)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strybel, David            54 ROSE                 6:15.00    6:05.40   20  
                  33.22     1:08.87 (35.65)     1:45.36 (36.49)     2:22.92 (37.56)
        3:00.82 (37.90)     3:38.47 (37.65)     4:15.70 (37.23)     4:52.98 (37.28)
        5:29.87 (36.89)     6:05.40 (35.53)                                        
  2 Pani, Tom N               52 CSAM                 6:50.00    6:54.38   17  
                  37.49     1:18.07 (40.58)     1:58.95 (40.88)     2:40.89 (41.94)
        3:23.18 (42.29)     4:05.54 (42.36)     4:47.96 (42.42)     5:30.62 (42.66)
        6:13.10 (42.48)     6:54.38 (41.28)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dauser, John W            53 NOVA                 2:45.00    2:48.95   20  
                  38.38     1:20.51 (42.13)     2:04.11 (43.60)     2:48.95 (44.84)
  2 Strybel, David            54 ROSE                 3:00.00    2:48.98   17  
                  38.41     1:21.54 (43.13)     2:06.18 (44.64)     2:48.98 (42.80)
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strybel, David            54 ROSE                 2:45.00    2:36.52   20  
                  32.62     1:15.13 (42.51)     2:01.45 (46.32)     2:36.52 (35.07)
  2 Dauser, John W            53 NOVA                 2:40.00    2:44.41   17  
                  35.14     1:19.27 (44.13)     2:04.05 (44.78)     2:44.41 (40.36)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dauser, John W            53 NOVA                 5:45.00    5:48.43   20  
                  35.75     1:22.73 (46.98)     2:10.28 (47.55)     2:57.16 (46.88)
        3:44.19 (47.03)     4:31.77 (47.58)     5:11.54 (39.77)     5:48.43 (36.89)
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, James B            58 LAAC                 2:20.00    2:24.58   20  
                  33.53     1:10.13 (36.60)     1:48.35 (38.22)     2:24.58 (36.23)
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomikawa, Brian           55 ROSE                20:00.00   18:23.60   20  
                  48.46     1:42.90 (54.44)     2:38.93 (56.03)     3:35.14 (56.21)
        4:31.96 (56.82)     5:29.24 (57.28)     6:16.76 (47.52)   7:21.36 (1:04.60)
        8:17.30 (55.94)     9:12.79 (55.49)    10:08.86 (56.07)    11:03.46 (54.60)
       11:58.56 (55.10)    12:53.98 (55.42)    13:50.24 (56.26)    14:44.17 (53.93)
       15:39.16 (54.99)    16:34.09 (54.93)    17:29.05 (54.96)    18:23.60 (54.55)
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM                  2:55.00    2:49.22   20  
                  37.71     1:20.60 (42.89)     2:05.34 (44.74)     2:49.22 (43.88)
  2 Lucas, James B            58 LAAC                 2:58.00    3:01.43   17  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Clive G          55 SWM                  2:45.00    2:47.72   20  
                  35.19     1:22.61 (47.42)     2:08.21 (45.60)     2:47.72 (39.51)
 -- Tomikawa, Brian           55 ROSE                 4:30.00         DQ  
                  51.36   2:13.07 (1:21.71)   3:26.63 (1:13.56)          DQ (48.13)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, James B            58 LAAC                 5:48.00    5:56.54   20  
                  36.48     1:19.16 (42.68)     2:06.53 (47.37)     2:54.27 (47.74)
        3:44.27 (50.00)     4:35.09 (50.82)     5:17.51 (42.42)     5:56.54 (39.03)
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob C             60 Unattached           2:43.00    2:42.68   20  
                  34.21     1:13.98 (39.77)     1:57.96 (43.98)     2:42.68 (44.72)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ettinger, Tom             60 ROSE                 6:30.00    6:13.44   20  
                  34.45     1:12.36 (37.91)     1:51.05 (38.69)     2:30.19 (39.14)
        3:08.67 (38.48)     3:46.60 (37.93)     4:24.00 (37.40)     5:01.51 (37.51)
        5:38.37 (36.86)     6:13.44 (35.07)                                        
  2 Miller, Bob C             60 Unattached           7:35.00    8:00.59   17  
                  36.50     1:19.79 (43.29)     2:04.54 (44.75)     2:53.60 (49.06)
        3:43.88 (50.28)     4:34.28 (50.40)     5:24.75 (50.47)     6:17.12 (52.37)
        7:09.53 (52.41)     8:00.59 (51.06)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ettinger, Tom             60 ROSE                13:00.00   12:56.45   20  
                  35.73     1:15.80 (40.07)     1:56.63 (40.83)     2:36.88 (40.25)
        3:17.26 (40.38)     3:57.23 (39.97)     4:36.41 (39.18)     5:15.90 (39.49)
        5:55.45 (39.55)     6:34.34 (38.89)     7:13.30 (38.96)     7:52.29 (38.99)
        8:31.16 (38.87)     9:09.77 (38.61)     9:48.50 (38.73)    10:27.03 (38.53)
       11:05.11 (38.08)    11:43.14 (38.03)    12:20.64 (37.50)    12:56.45 (35.81)
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            66 ROSE                 2:45.00    2:40.04   20  
                  37.34     1:17.68 (40.34)     2:00.39 (42.71)     2:40.04 (39.65)
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM                 2:50.00    2:51.82   20  
                  38.79     1:22.61 (43.82)     2:07.20 (44.59)     2:51.82 (44.62)
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            66 ROSE                 3:45.00    3:32.07   20  
                  44.82     1:38.16 (53.34)     2:35.05 (56.89)     3:32.07 (57.02)
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            66 ROSE                 3:05.00    3:09.66   20  
                  42.35     1:32.57 (50.22)     2:28.87 (56.30)     3:09.66 (40.79)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          67 SDSM                 5:40.00    5:46.02   20  
                  36.39     1:19.50 (43.11)     2:06.22 (46.72)     2:51.29 (45.07)
        3:38.66 (47.37)     4:26.70 (48.04)     5:05.97 (39.27)     5:46.02 (40.05)
  2 Ronay, Peter E            66 ROSE                 6:45.00    6:42.93   17  
                  43.49     1:35.89 (52.40)     2:29.40 (53.51)     3:20.96 (51.56)
        4:19.29 (58.33)     5:17.36 (58.07)     6:00.58 (43.22)     6:42.93 (42.35)
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 4:30.00    3:49.91   20  
                  50.52     1:50.24 (59.72)   2:53.57 (1:03.33)     3:49.91 (56.34)
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 6:40.00    4:57.51   20  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 5:30.00    5:20.47   20  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 5:30.00    4:51.61   20  
                1:14.70   2:28.50 (1:13.80)   3:50.58 (1:22.08)   4:51.61 (1:01.03)
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM                      NT   17:01.23   20  
                  41.16     1:30.43 (49.27)     2:23.72 (53.29)     3:14.80 (51.08)
        4:07.06 (52.26)     5:00.93 (53.87)     5:52.86 (51.93)     6:44.59 (51.73)
        7:36.49 (51.90)     8:27.18 (50.69)     9:20.22 (53.04)    10:14.27 (54.05)
       11:06.48 (52.21)    11:58.43 (51.95)    12:50.70 (52.27)    13:42.95 (52.25)
       14:34.16 (51.21)    15:24.74 (50.58)    16:14.18 (49.44)    17:01.23 (47.05)
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM                      NT    3:30.05   20  
                  45.02     1:42.69 (57.67)   2:43.82 (1:01.13)     3:30.05 (46.23)
 
Men 75-79 400 Yard IM

===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             75 SDSM                      NT    7:24.95   20  
                  46.51     1:42.07 (55.56)     2:41.57 (59.50)   3:44.49 (1:02.92)
      4:45.91 (1:01.42)   5:48.01 (1:02.10)     6:38.24 (50.23)     7:24.95 (46.71)
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE                 7:00.00    6:31.43   20  
                1:31.65   3:05.45 (1:33.80)   4:11.89 (1:06.44)   6:31.43 (2:19.54)
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE                11:30.00    8:05.53   20  
                1:47.13   3:47.94 (2:00.81)   5:54.52 (2:06.58)   8:05.53 (2:11.01)
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Bradford M          81 ROSE                13:00.00    9:58.44   20  
                2:19.66   4:55.09 (2:35.43)   7:29.44 (2:34.35)   9:58.44 (2:29.00)