Licensed to Santa Clarita Masters Club HY-TEK's Meet Manager 11/7/2009 03:38 PM
                         SCM Masters Meet - 11/7/2009                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38              21:00.00   19:59.35  
       36.77  1:15.37  1:54.39  2:34.10  3:13.48  3:52.87  4:32.39  5:12.35
     5:52.52  6:32.68  7:13.02  7:53.22  8:33.43  9:13.50  9:53.55 10:33.85
    11:14.01 11:54.27 12:34.53 13:15.06 13:55.39 14:35.90 15:16.25 15:57.31
    16:37.88 17:19.19 17:59.51 18:40.30 19:20.45 19:59.35                  
 
Event 1  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Tracey L          43 SCMC                23:27.58   23:31.61  
       39.39  1:24.52  2:11.09  2:57.42  3:44.56  4:32.02  5:19.39  6:06.15
     6:53.25  7:40.88  8:28.47  9:15.54 10:03.03 10:50.29 11:37.61 12:24.22
    13:11.44 13:59.16 14:47.15 15:34.74 16:21.93 17:10.10 17:58.40 18:46.74
    19:34.83 20:22.10 21:10.04 21:57.72 22:45.35 23:31.61                  
 
Event 1  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McReynolds, Kathy M       49 SCA                 45:00.00   29:19.94  
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spivey, Bonnie L          50 Unattached          20:00.00   19:55.17  
       36.38  1:15.72  1:55.96  2:36.07  3:16.05  3:55.91  4:36.12  5:16.33
     5:56.72  6:37.00  7:16.76  7:56.81  8:36.16  9:16.06  9:56.05 10:36.17
    11:16.65 11:57.07 12:36.60 13:15.95 13:55.73 14:35.52 15:15.45 15:55.09
    16:35.22 17:15.61 17:55.93 18:36.46 19:16.57 19:55.17                  
  2 Stokols, Niki F           51 CSAM                21:44.37   22:17.82  
       41.93  1:25.50  2:09.99  2:54.50  3:39.21  4:24.18  5:08.42  5:52.47
     6:36.51  7:20.91  8:05.91  8:50.76  9:35.86 10:20.86 11:06.05 11:50.59
    12:35.22 13:20.20 14:05.43 14:49.84 15:34.62 16:19.39 17:04.18 17:50.04
    18:35.44 19:20.71 20:05.56 20:50.59 21:35.14 22:17.82                  
 
Event 1  Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            82 SBM                 44:00.00   38:29.53  
 
Event 1  Women 90-94 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            91 LOST                37:00.00   36:50.67  
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borton, Dan               41 ROSE                20:41.32   19:44.30  
       34.94  1:12.90  1:52.47  2:32.59  3:12.59  3:52.38  4:32.40  5:12.52
     5:53.27  6:32.85  7:12.96  7:53.44  8:33.70  9:13.89  9:53.91 10:33.53
    11:13.88 11:53.84 12:33.97 13:13.44 13:52.69 14:31.98 15:11.78 15:50.80
    16:30.20 17:09.39 17:48.93 18:28.35 19:07.13 19:44.30                  
  2 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC                18:00.00   20:24.60  
       33.35  1:09.22  1:46.25  2:23.54  3:01.40  3:39.23  4:17.12  4:55.10
     5:34.21  6:14.21  6:55.00  7:36.18  8:18.01  9:00.23  9:42.75 10:25.63
    11:09.05 11:52.11 12:33.97 13:16.62 13:58.34 14:40.50 15:23.33 16:06.90
    16:50.11 17:32.07 18:16.13 18:59.95 19:42.33 20:24.60                  
  3 Bleuel, Eric S            40 VCM                 24:00.00   24:30.40  
       39.10  1:22.92  2:09.30  2:57.08  3:45.35  4:33.35  5:21.81  6:09.83
     6:58.74  7:47.81  8:38.31  9:26.63 10:17.64 11:07.48 11:57.11 12:46.47
    13:36.82 14:28.77 15:20.29 16:12.07 17:03.77 17:55.81 18:46.87 19:37.49
    20:28.20 21:18.34 22:09.60 23:00.65 23:45.85 24:30.40                  
 
Event 1  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE                22:25.60   21:03.16  
       38.82  1:20.95  2:03.53  2:46.08  3:28.48  4:10.97  4:53.78  5:35.88
     6:18.58  7:01.10  7:42.86  8:24.77  9:07.22  9:49.53 10:32.36 11:14.30
    11:56.45 12:39.18 13:21.22 14:03.43 14:46.40 15:29.24 16:11.51 16:54.54
    17:36.82 18:18.72 19:01.11 19:43.26 20:24.40 21:03.16                  
  2 Campbell, Chris           48 MVM-38              21:21.00   21:13.88  
       37.17  1:17.39  1:58.88  2:41.32  3:23.92  4:06.52  4:50.14  5:32.69
     6:15.67  6:58.33  7:41.28  8:23.29  9:05.60  9:48.81 10:30.72 11:12.98
    11:56.04 12:38.64 13:21.19 14:04.34 14:46.98 15:29.99 16:13.39 16:56.05
    17:39.50 18:22.48 19:06.13 19:49.09 20:31.73 21:13.88                  
  3 Bernard, Derreck          45 SCMC                38:00.00   27:58.16  
       45.11  1:38.96  2:36.65  3:34.84  4:32.49  5:30.59  6:27.04  7:24.54
     8:22.50  9:18.00 10:14.77 11:11.59 12:07.91 13:04.78 14:02.64 14:58.24
    15:54.29 16:50.10 17:45.56 18:41.28 19:37.28 20:34.33 21:31.26 22:26.20
    23:22.04 24:17.15 25:13.98 26:10.61 27:05.57 27:58.16                  
 
Event 1  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Tim P            54 FMT                 20:55.00   18:12.36  
       33.84  1:10.46  1:47.56  2:25.16  3:02.50  3:39.93  4:17.26  4:54.45
     5:31.68  6:08.59  6:45.50  7:22.27  7:58.87  8:35.48  9:12.16  9:48.85
    10:25.41 11:02.08 11:38.70 12:15.19 12:51.66 13:27.80 14:04.09 14:40.24
    15:16.36 15:52.37 16:28.22 17:03.86 17:38.86 18:12.36                  
  2 Heins, Barry              53 RGSC-53             22:11.60   23:25.33  
       40.20  1:24.59  2:11.49  2:58.33  3:45.33  4:32.43  5:19.55  6:06.55
     6:54.18  7:41.25  8:28.16  9:15.37 10:02.35 10:49.97 11:36.77 12:24.47
    13:12.04 13:59.20 14:46.51 15:33.81 16:21.81 17:10.53 17:58.08 18:45.98
    19:34.38 20:21.43 21:09.28 21:56.70 22:42.79 23:25.33                  
  3 Szromba, Lee              50 SCMC                35:00.00   26:35.56  
       44.93  1:34.74  2:26.93  3:19.62  4:13.16  5:07.24  6:01.58  6:56.16
     7:50.48  8:45.59  9:39.90 10:34.32 11:29.54 12:23.96 13:18.15 14:11.68
    15:05.27 15:59.26 16:53.31 17:46.65 18:39.60 19:33.00 20:26.94 21:20.50
    22:14.14 23:07.03 24:00.56 24:53.24 25:46.02 26:35.56                  
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             56 CMSC                19:00.00   18:58.20  
       33.49  1:10.19  1:47.92  2:25.79  3:03.83  3:42.21  4:19.79  4:57.52
     5:35.47  6:14.13  6:52.64  7:30.61  8:08.77  8:47.11  9:25.44 10:03.55
    10:41.41 11:19.72 11:57.89 12:35.94 13:14.09 13:52.39 14:30.10 15:08.45
    15:50.58 16:28.91 17:07.17 17:45.37 18:22.96 18:58.20                  
  2 Ferguson, Howard A        55 LBG                 40:00.00   30:00.79  
 
Event 1  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sovero, Emilio A          61 DSSM                26:00.00   25:25.30  
       45.94  1:35.18  2:25.61  3:18.09  4:08.06  4:57.98  5:48.26  6:38.91
     7:29.69  8:21.42  9:12.38 10:03.19 10:54.26 11:45.48 12:36.34 13:27.79
    14:17.60 15:08.59 15:59.68 16:51.21 17:42.70 18:33.57 19:25.38 20:17.08
    21:09.82 22:01.85 22:53.27 23:45.70 24:36.68 25:25.30                  
 
Event 1  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart S            68 VCM                 26:00.00   25:21.32  
       43.09  1:32.11  2:23.70  3:15.40  4:07.51  4:59.53  5:51.75  6:43.18
     7:34.71  8:25.62  9:17.29 10:09.78 11:01.83 11:53.31 12:44.65 13:36.22
    14:27.28 15:18.29 16:09.34 17:00.18 17:50.41 18:41.91 19:33.84 20:25.55
    21:15.97 22:06.75 22:57.88 23:46.63 24:34.83 25:21.32                  
 
Event 1  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM                29:26.92   29:06.35  
       47.04  1:41.91  2:38.97  3:37.26  4:35.58  5:34.16  6:33.05  7:30.53
     8:28.73  9:27.22 10:25.50 11:24.10 12:23.54 13:23.05 14:22.32 15:22.13
    16:22.14 17:22.23 18:22.73 19:22.07 20:22.20 21:22.84 22:21.77 23:21.82
    24:20.82 25:19.40 26:17.87 27:16.34 28:13.04 29:06.35                  
 
Event 2  Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club  'F'                   2:18.00    2:11.82  
     1) Diaz, Melissa R W25             2) Reed, Hayley K W29             
     3) McGrath, Erin K W25             4) Henderson, Jasmine M W19       
       30.89  1:04.05  1:40.91  2:11.82                                    
 
Event 2  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club  'A'                   2:13.00    1:57.06  
     1) Murphy, Brian P M35             2) McGillicuddy, Matthew K M40    
     3) Tyminski, Robert M34            4) Farfan, Nelson A M43           
       29.37    59.14  1:28.19  1:57.06                                    
  2 Santa Clarita Masters Club  'G'                   2:45.00    1:58.22  
     1) LaRue, Michael M52              2) Harris, James W M61            
     3) Marnoch, Cindy L W49            4) Whitcomb, Jennifer W35         
       36.49  1:13.67  1:28.52  1:58.22                                    
  3 Santa Clarita Masters Club  'B'                   2:00.00    2:08.25  
     1) Bauman, Jeremiah L M41          2) Castillo, Ivan L M34           
     3) Bunenko, Andrew M49             4) Himes, Steve L M31             
       30.07  1:05.25  1:34.96  2:08.25                                    
  4 Santa Clarita Masters Club  'D'                   2:27.00    2:24.94  
     1) Pappas, Garth A M44             2) Brahe, Matt D M25              
     3) Bernard, Derreck M45            4) Andrews, Bryan C M29           
       33.14  1:09.23  1:49.50  2:24.94                                    
  5 Santa Clarita Masters Club  'H'                   6:00.00    4:10.19  
     1) Waschak, Emma W21               2) Bingham, Bruce M56             
     3) Edgar, Kayla W21                4) Lawler, Derek M22              
     1:05.80  1:20.52  4:10.19                                             
 
Event 2  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters  'A'                            1:59.10    1:54.38  
     1) Durieux, Chad A M30             2) Castleton, Tom M38             
     3) Olson, Jeff M50                 4) Cienega, Julio M42             
       28.32    59.07  1:26.63  1:54.38                                    
  2 Santa Clarita Masters Club  'C'                   2:15.00    2:14.11  
     1) Ellington, Cheri W52            2) Bailey, Tracey L W43           
     3) Bossard, Laurie L W46           4) Bryce, Laura W36               
       32.76  1:09.17  1:42.70  2:14.11                                    
 
Event 2  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club  'E'                   2:23.00    2:17.80  
     1) Szromba, Lee M50                2) Giacomazzi, Albert M M53       
     3) Miladin, Jeff M48               4) Shepler, Bob T M57             
       33.41  1:10.93  1:44.67  2:17.80                                    
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC                 1:17.00    1:16.87  
       35.84  1:16.87                                                      
  2 Lopez, Wendy V            29 Unattached           1:30.00    1:26.12  
       38.99  1:26.12                                                      
 
Event 3  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Julie P          51 MVN                  1:40.56    1:37.55  
       44.84  1:37.55                                                      
 
Event 3  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA                 1:16.70    1:17.94  
       35.63  1:17.94                                                      
 
Event 3  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eshaghi, Faraz            20 SWM                  1:30.30    1:19.95  
       36.23  1:19.95                                                      
 
Event 3  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumouchel, Rob            28 CVMM                 1:06.24    1:06.38  
       31.15  1:06.38                                                      
 -- Liebowitz, Daniel A       25 SWM                  1:13.87         DQ  
       35.20       DQ                                                      
 
Event 3  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT                    54.67      54.10  
       25.30    54.10                                                      
  2 Himes, Steve L            31 SCMC                 1:13.00    1:14.08  
       35.42  1:14.08                                                      
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         38 Unattached           1:05.32    1:04.37  
       29.88  1:04.37                                                      
  2 Kent, Aric                39 MYST                 1:15.00    1:11.48  
       31.79  1:11.48                                                      
 
Event 3  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Derek P         40 Unattached           1:02.20    1:05.81  
       29.90  1:05.81                                                      
  2 Borton, Dan               41 ROSE                 1:10.00    1:09.72  
       32.58  1:09.72                                                      
 -- McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC                 1:20.00         DQ  
       41.60       DQ                                                      
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Michael R        55 MVN                  1:09.32    1:09.67  
       32.15  1:09.67                                                      
 
Event 3  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            67 ROSE                 1:52.00    1:50.82  
       49.80  1:50.82                                                      
 
Event 3  Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM                 1:40.00    1:46.12  
       47.73  1:46.12                                                      
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Wendy V            29 Unattached           2:45.00    2:47.40  
       37.96  1:19.89  2:04.25  2:47.40                                    
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Julie A          34 SOBA                 2:57.25    3:00.12  
       39.98  1:24.72  2:12.93  3:00.12                                    
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Lachell M       40 Unattached           3:30.00    3:04.12  
       41.13  1:32.66  2:19.74  3:04.12                                    
 
Event 4  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ                 2:20.30    2:21.35  
       32.89  1:08.51  1:45.27  2:21.35                                    
  2 Spivey, Bonnie L          50 Unattached           2:40.00    2:30.50  
       35.32  1:14.18  1:52.71  2:30.50                                    
  3 Ellington, Cheri          52 SCMC                 2:38.00    2:31.95  
       35.07  1:13.30  1:52.48  2:31.95                                    
 
Event 4  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston, Carol             62 SCMC                 9:00.00    4:43.09  
     1:02.57  2:17.82  3:31.29  4:43.09                                    
 
Event 4  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  5:37.91    4:59.38  
     1:11.05  2:28.88  3:47.61  4:59.38                                    
 
Event 4  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawler, Derek             22 SCMC                 4:58.00    4:23.77  
       58.13  2:05.34  3:17.19  4:23.77                                    
 
Event 4  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Bryan C          29 SCMC                 3:00.00    3:09.35  
       40.98  1:27.06  2:17.74  3:09.35                                    
  2 Brahe, Matt D             25 SCMC                 3:10.00    3:21.99  
       43.10  3:21.99                                                      
 
Event 4  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Achberger, Peter          30 CSAM                 2:10.00    2:08.58  
       29.47  1:01.84  1:35.23  2:08.58                                    
 
Event 4  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ                 1:59.88    1:57.82  
       27.29    57.40  1:27.58  1:57.82                                    
  2 Gregory, John F           38 MBAC                 2:18.00    2:13.25  
       31.72  1:05.40  1:39.36  2:13.25                                    
 
Event 4  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeffrey A       40 MVN                  2:19.69    2:19.50  
       31.80  1:06.78  1:42.88  2:19.50                                    
  2 Neilan, David A           43 SOBA                 2:29.00    2:26.06  
       34.01  1:09.31  1:47.11  2:26.06                                    
  3 Pappas, Garth A           44 SCMC                 2:42.85    2:42.82  
       36.80  1:18.28  2:01.10  2:42.82                                    
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38               2:28.00    2:28.14  
       35.27  1:11.70  1:49.70  2:28.14                                    
 
Event 4  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael J          53 VCM                  2:14.00    2:10.47  
       31.55  1:04.56  1:37.83  2:10.47                                    
  2 Magit, Brad               51 SCAQ                 2:15.00    2:13.16  
       30.91  1:03.87  1:38.46  2:13.16                                    
  3 Lannert, Thomas D         51 SWM                  2:47.80    2:40.81  
       38.16  1:19.58  2:01.14  2:40.81                                    
  4 Giacomazzi, Albert M      53 SCMC                 3:26.00    3:25.28  
       45.24  1:37.07  2:32.47  3:25.28                                    
  5 LaRue, Michael            52 SCMC                 3:58.00    3:34.39  
       48.84  1:43.08  2:39.94  3:34.39                                    
 
Event 4  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ                 2:20.00    2:15.58  
       31.68  1:06.05  1:41.26  2:15.58                                    
 
Event 4  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM                  2:20.60    2:16.75  
       33.01  1:06.76  1:42.28  2:16.75                                    
 
Event 4  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM                 2:36.00    2:33.57  
       34.52  1:13.43  1:53.30  2:33.57                                    
  2 Pringle, David            66 WH2O                 3:50.00    3:32.70  
       46.16  1:43.74  2:40.77  3:32.70                                    
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC                 1:32.00    1:28.70  
       42.73  1:28.70                                                      
  2 Lopez, Wendy V            29 Unattached           2:00.00    1:38.36  
       47.19  1:38.36                                                      
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tiernan, Joy              30 SCAQ                 1:40.98    1:38.25  
       44.95  1:38.25                                                      
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryce, Laura              36 SCMC                 1:29.37    1:29.36  
       41.74  1:29.36                                                      
  2 Wegner, Karin M           37 CAST-38              1:40.00    1:37.45  
       46.05  1:37.45                                                      
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Tracey L          43 SCMC                 1:42.00    1:41.96  
       49.46  1:41.96                                                      
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached           1:57.00    1:54.82  
       53.03  1:54.82                                                      
 
Event 5  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Helene I          52 PVM                  1:46.29    1:43.50  
       48.63  1:43.50                                                      
 
Event 5  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Patty              56 OCC                  1:40.62    1:44.35  
       50.11  1:44.35                                                      
 
Event 5  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                 2:11.52    2:10.94  
     1:00.78  2:10.94                                                      
 
Event 5  Women 90-94 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            91 LOST                 3:55.00    4:00.47  
     1:56.28  4:00.47                                                      
 
Event 5  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saidian, Ari              19 SWM                  1:33.42    1:28.89  
       43.02  1:28.89                                                      
  2 Eshaghi, Faraz            20 SWM                  1:25.48    1:33.29  
       44.72  1:33.29                                                      
 
Event 5  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE                 1:11.51    1:19.47  
       35.20  1:19.47                                                      
 
Event 5  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         38 Unattached           1:12.46    1:12.78  
       33.87  1:12.78                                                      
  2 Sumner, David M           38 MVN                  1:18.00    1:15.23  
       35.26  1:15.23                                                      
  3 Castleton, Tom            38 ROSE                 1:32.01    1:31.33  
       43.91  1:31.33                                                      
 
Event 5  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE                 1:32.86    1:25.64  
       41.20  1:25.64                                                      
  2 Miladin, Jeff             48 SCMC                 1:37.00    1:35.67  
       44.27  1:35.67                                                      
  3 Campbell, Chris           48 MVM-38               1:37.00    1:36.94  
       47.03  1:36.94                                                      
  4 Hendrickson, Eric W       49 SOBA                 1:40.00    1:37.16  
       46.43  1:37.16                                                      
 
Event 5  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Barry              53 RGSC-53              1:24.97    1:29.43  
       40.27  1:29.43                                                      
 
Event 5  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delatre, Harry J          63 OJAI                 1:48.91    1:43.22  
       49.93  1:43.22                                                      
 
Event 5  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM                 1:44.00    1:45.77  
       49.70  1:45.77                                                      
 
Event 6  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waschak, Emma             21 SCMC                 1:13.58    1:07.41  
  2 Edgar, Kayla M            20 Unattached           1:27.25    1:15.59  
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather M       29 SDSM                   29.00      29.13  
  2 Diaz, Melissa R           25 SCMC                   31.00      30.55  
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ                   31.89      32.60  
  4 Reed, Hayley K            29 SCMC                   34.57      32.82  
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Christina M     31 LVM                    30.27      31.43  
  2 Tiernan, Joy              30 SCAQ                   35.58      35.74  
  3 Morgan, Trishia A         33 SCMC                   39.00      36.64  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitcomb, Jennifer        35 SCMC                   33.11      32.87  
  2 Wegner, Karin M           37 CAST-38                32.90      32.94  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Lachell M       40 Unattached             34.86      34.52  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marnoch, Cindy L          49 SCMC                   45.00      44.53  
 
Event 6  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ                   30.20      30.30  
  2 Heather, Julie P          51 MVN                    36.42      36.20  
  3 Hirsch, Helene I          52 PVM                    41.72      42.51  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Laura L             59 LAAC                   46.28      45.79  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI                   41.34      42.36  
 
Event 6  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA                   51.26      50.14  
 
Event 6  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  1:07.12    1:04.24  
 
Event 6  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawler, Derek             22 SCMC                 1:01.27      49.72  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Peter               29 SCAQ                   24.32      24.44  
  2 Dumouchel, Rob            28 CVMM                   28.41      28.47  
  3 Andrews, Bryan C          29 SCMC                   39.00      35.12  
  4 Brahe, Matt D             25 SCMC                   38.00      36.62  
 
Event 6  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Achberger, Peter          30 CSAM                   26.64      26.47  
  2 Castillo, Ivan L          34 SCMC                   30.50      29.94  
  3 Tyminski, Robert          34 SCMC                   39.00      35.16  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ                   24.20      24.10  
  2 Kent, Aric                39 MYST                   27.60      27.43  
  3 Murphy, Brian P           35 SCMC                   35.00      29.87  
  4 Castleton, Tom            38 ROSE                   31.19      31.55  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeffrey A       40 MVN                    26.33      26.31  
  2 Monaghan, Brendan J       43 MSCM                   29.98      29.32  
  3 Neilan, David A           43 SOBA                   32.50      30.00  
  4 Farfan, Nelson A          43 SCMC                   29.98      30.31  
  5 McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC                   30.10      31.34  
  6 Pappas, Garth A           44 SCMC                   33.27      33.25  
 
Event 6  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrigan, Brian A         49 SOBA                   28.00      28.93  
  2 Bunenko, Andrew           49 SCMC                   29.00      29.58  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busacca, Brian T          50 MVN                    26.90      26.29  
  2 Olson, Jeff               50 ROSE                   28.79      27.95  
  3 Austin, Tony K            52 SCAQ                   28.50      28.92  
  4 Falkenborg, William C     51 SCMC                   29.00      29.18  
  5 Heins, Barry              53 RGSC-53                31.13      33.58  
  6 LaRue, Michael            52 SCMC                   37.95      36.62  
  7 Giacomazzi, Albert M      53 SCMC                   39.00      38.04  
 
Event 6  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             56 CMSC                   27.50      27.45  
  2 Quinn, John J             59 SCAQ                   28.74      27.96  
  3 Heather, Michael R        55 MVN                    28.28      28.69  
  4 Ferrassoli, Orlando S     57 Unattached             38.00      36.93  
  5 Brodney, Robert           56 Unattached             40.00      39.98  
  6 Bingham, Bruce            56 SCMC                 1:25.32      57.77  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Batten, Hugh              63 Unattached             32.00      32.38  
  2 Harris, James W           61 SCMC                   40.00      38.99  
 
Event 6  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            67 ROSE                   37.00      34.61  
 
Event 6  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                   50.50      49.66  
 
Event 6  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Meekin, Robert F       75 SCMC                   47.44      48.55  
 
Event 7  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Wendy V            29 Unattached           3:07.40    3:08.42  
       38.79  1:30.69  2:25.73  3:08.42                                    
 
Event 7  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bakirtzi, Kyriaki         31 MSCM                 2:40.00    2:49.15  
       36.29  1:19.33  2:10.31  2:49.15                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               2:42.00    2:48.88  
       35.75  1:20.02  2:09.13  2:48.88                                    
  2 Bryce, Laura              36 SCMC                 3:00.56    2:55.50  
       36.68  1:24.05  2:13.87  2:55.50                                    
 
Event 7  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Patty              56 OCC                  3:08.14    3:35.27  
       49.95  1:48.51  2:47.40  3:35.27                                    
 
Event 7  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Borland, Carole J         66 OJAI                 4:08.61         DQ  
       59.46  2:06.22  3:20.06       DQ                                    
 
Event 7  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eshaghi, Faraz            20 SWM                  2:25.45    3:05.47  
       37.42  1:29.16  2:24.34  3:05.47                                    
  2 Saidian, Ari              19 SWM                  3:04.00    3:08.55  
       41.98  1:31.30  2:26.27  3:08.55                                    
 
Event 7  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT                  2:01.30    2:01.72  
       25.68    56.65  1:32.29  2:01.72                                    
 
Event 7  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE                 2:58.19    2:45.57  
       36.98  1:18.25  2:08.56  2:45.57                                    
 
Event 7  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, James B            58 LAAC                 2:50.00    2:49.60  
       36.98  1:21.23  2:11.10  2:49.60                                    
 
Event 7  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM                 2:50.00    2:51.79  
       35.82  1:23.48  2:12.12  2:51.79                                    
  2 Ronay, Peter E            67 ROSE                 3:41.00    3:38.46  
       50.73  1:49.38  2:52.63  3:38.46                                    
 
Event 8  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC                 5:18.00    5:12.54  
       35.79  1:14.89  1:54.85  2:35.15  3:14.83  3:54.48  4:34.17  5:12.54
  2 McGrath, Erin K           25 SCMC                 8:00.00    6:17.85  
       40.70  1:26.99  2:14.96  3:03.17  3:51.52  4:40.82  5:30.48  6:17.85
 
Event 8  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ                 4:58.00    5:01.79  
       33.73  1:10.19  1:48.07  2:26.65  3:05.42  3:44.57  4:23.97  5:01.79
  2 Spivey, Bonnie L          50 Unattached           5:20.00    5:12.48  
       35.60  1:14.94  1:55.22  2:35.11  3:14.53  3:53.55  4:33.13  5:12.48
  3 Ellington, Cheri          52 SCMC                 5:36.00    5:22.44  
       36.74  1:17.20  1:58.06  2:39.00  3:20.14  4:01.63  4:42.73  5:22.44
 
Event 8  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA                 6:30.10    5:07.20  
       35.46  1:13.15  1:52.10  2:31.11  3:10.11  3:49.88  4:29.11  5:07.20
 
Event 8  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA                 6:50.40    6:40.68  
       46.28  1:37.27  2:28.00  3:18.94  4:10.18  5:01.01  5:51.75  6:40.68
 
Event 8  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liebowitz, Daniel A       25 SWM                  5:11.48    5:32.04  
       37.81  1:18.34  1:59.70  2:42.13  3:24.63  4:07.18  4:49.76  5:32.04
  2 Andrews, Bryan C          29 SCMC                 6:30.00    7:11.06  
       42.29  1:31.80  2:25.61  3:21.63  4:18.86  5:17.33  6:15.18  7:11.06
 
Event 8  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Achberger, Peter          30 CSAM                 5:00.00    4:44.42  
       31.50  1:07.09  1:43.48  2:20.36  2:56.82  3:33.36  4:09.54  4:44.42
  2 Himes, Steve L            31 SCMC                 5:00.00    5:05.83  
       33.86  1:11.28  1:49.11  2:27.50  3:06.91  3:47.05  4:26.88  5:05.83
 
Event 8  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cienega, Julio            42 ROSE                 4:58.21    4:51.27  
       33.29  1:08.52  1:44.85  2:21.40  2:58.61  3:36.50  4:14.97  4:51.27
  2 Pappas, Garth A           44 SCMC                 6:08.00    6:01.50  
       38.89  1:21.55  2:06.35  2:52.89  3:39.71  4:27.28  5:15.03  6:01.50
 
Event 8  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miladin, Jeff             48 SCMC                 6:40.00    6:23.72  
       40.17  1:25.10  2:13.33  3:02.83  3:52.85  4:44.74  5:34.90  6:23.72
  2 Hendrickson, Eric W       49 SOBA                 7:00.00    6:25.06  
       41.67  2:17.36  3:08.49  3:58.80  4:48.93  5:38.67  6:25.23  6:25.06
 
Event 8  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael J          53 VCM                  5:00.00    4:53.45  
       33.74  1:10.53  1:47.57  2:24.94  3:02.22  3:39.78  4:17.07  4:53.45
  2 Austin, Tony K            52 SCAQ                 5:30.00    5:36.48  
       38.23  1:19.91  2:03.04  2:46.33  3:29.22  4:12.45  4:55.83  5:36.48
  3 Lannert, Thomas D         51 SWM                  5:53.90    5:43.74  
       39.59  1:23.09  2:07.48  2:51.74  3:35.68  4:19.66  5:02.61  5:43.74
 
Event 8  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ                 5:05.00    4:54.41  
       33.27  1:10.18  1:47.72  2:25.75  3:03.66  3:41.37  4:19.12  4:54.41
  2 Shepler, Bob T            57 SCMC                 6:30.00    6:04.68  
       38.55  1:22.53  2:08.61  2:55.36  3:43.19  4:32.04  5:20.44  6:04.68
 
Event 8  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM                  5:03.32    4:51.41  
       34.37  1:11.78  1:48.57  2:26.07  3:02.78  3:39.76  4:16.98  4:51.41
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather M       29 SDSM                 1:22.00    1:14.81  
       36.85  1:14.81                                                      
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Julie A          34 SOBA                 1:49.00    1:42.00  
       49.06  1:42.00                                                      
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie L         46 SCMC                 1:27.00    1:25.83  
       42.73  1:25.83                                                      
 
Event 9  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                 2:15.08    2:04.62  
     1:00.12  2:04.62                                                      
 
Event 9  Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            82 SBM                  2:40.00    2:18.47  
     1:09.03  2:18.47                                                      
 
Event 9  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  2:58.47    2:49.24  
     1:23.64  2:49.24                                                      
 
Event 9  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saidian, Ari              19 SWM                  1:50.00    1:31.40  
       45.11  1:31.40                                                      
 
Event 9  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liebowitz, Daniel A       25 SWM                  1:19.00    1:18.62  
     1:18.65  1:18.62                                                      
 
Event 9  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE                 1:15.00    1:21.59  
       39.93  1:21.59                                                      
 
Event 9  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ                 1:02.80    1:03.01  
       30.56  1:03.01                                                      
  2 Sumner, David M           38 MVN                  1:07.00    1:07.34  
       32.48  1:07.34                                                      
  3 Gregory, John F           38 MBAC                 1:12.00    1:10.99  
       34.58  1:10.99                                                      
 
Event 9  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neilan, David A           43 SOBA                 1:15.00    1:17.05  
       37.72  1:17.05                                                      
 
Event 9  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballard, James T          52 WH2O                 1:05.00    1:03.01  
       30.32  1:03.01                                                      
 
Event 9  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepler, Bob T            57 SCMC                 1:35.00    1:32.65  
       46.10  1:32.65                                                      
 
Event 9  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delatre, Harry J          63 OJAI                 2:03.69    1:58.03  
       57.49  1:58.03                                                      
 
Event 9  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pringle, David            66 WH2O                 2:05.00         DQ  
       51.90       DQ                                                      
 
Event 9  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM                 2:04.68    1:59.07  
       56.44  1:59.07                                                      
 
Event 10  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather M       29 SDSM                   34.00      33.41  
  2 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ                   37.80      38.93  
 
Event 10  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bakirtzi, Kyriaki         31 MSCM                   35.00      35.53  
  2 Tiernan, Joy              30 SCAQ                   41.00      40.13  
 
Event 10  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitcomb, Jennifer        35 SCMC                   37.00      36.06  
 
Event 10  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ                   33.00      33.63  
  2 Heather, Julie P          51 MVN                    40.42      40.50  
  3 Hirsch, Helene I          52 PVM                    47.64      49.69  
 
Event 10  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         55 UCLA                   33.55      33.28  
 
Event 10  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Peter               29 SCAQ                   28.00      28.55  
  2 Dumouchel, Rob            28 CVMM                   29.74      29.99  
 
Event 10  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Achberger, Peter          30 CSAM                   32.00      31.19  
  2 Himes, Steve L            31 SCMC                   34.00      32.87  
 
Event 10  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castleton, Tom            38 ROSE                   32.47      33.98  
 
Event 10  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeffrey A       40 MVN                    29.40      29.07  
 
Event 10  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrigan, Brian A         49 SOBA                   33.00      31.45  
  2 Bunenko, Andrew           49 SCMC                   32.00      32.21  
 
Event 10  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busacca, Brian T          50 MVN                    29.40      28.66  
  2 Magit, Brad               51 SCAQ                   31.00      28.93  
  3 Olson, Jeff               50 ROSE                   30.86      31.16  
 
Event 10  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ                   30.50      31.21  
  2 Heather, Michael R        55 MVN                    29.99      31.97  
 
Event 10  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Batten, Hugh              63 Unattached             38.00      36.27  
  2 Harris, James W           61 SCMC                 1:00.00      48.42  
 
Event 11  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Jasmine M      19 SCMC                 1:15.00    1:14.49  
       34.03  1:14.49                                                      
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC                 1:20.00    1:21.91  
       39.48  1:21.91                                                      
  2 Diaz, Melissa R           25 SCMC                 1:22.00    1:22.33  
       38.90  1:22.33                                                      
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ                 1:23.25    1:25.02  
       39.72  1:25.02                                                      
  4 Reed, Hayley K            29 SCMC                 1:30.60    1:25.57  
       39.61  1:25.57                                                      
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Julie A          34 SOBA                 1:40.90    1:34.21  
       44.78  1:34.21                                                      
 
Event 11  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryce, Laura              36 SCMC                 1:20.41    1:20.64  
       38.56  1:20.64                                                      
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Chambers, Lachell M       40 Unattached           2:00.00         DQ  
       43.10       DQ                                                      
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie L         46 SCMC                 1:26.00    1:24.57  
       40.49  1:24.57                                                      
  2 Mills, Anne Marie         46 Unattached           2:00.00    1:53.76  
       53.57  1:53.76                                                      
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Helene I          52 PVM                  1:48.10    1:46.98  
       49.52  1:46.98                                                      
  2 Cromer, Juli              52 Unattached           2:20.00    2:12.34  
     1:04.14  2:12.34                                                      
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Patty              56 OCC                  1:33.70    1:38.30  
       48.55  1:38.30                                                      
  2 Gold, Laura L             59 LAAC                 2:28.83    2:28.23  
     1:10.35  2:28.23                                                      
 
Event 11  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA                 2:10.00    1:54.52  
       56.86  1:54.52                                                      
 
Event 11  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI                 1:55.15    1:57.21  
       55.05  1:57.21                                                      
 
Event 11  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saidian, Ari              19 SWM                  1:45.19    1:21.33  
       39.13  1:21.33                                                      
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE                 1:08.68    1:11.39  
       33.44  1:11.39                                                      
  2 Himes, Steve L            31 SCMC                 1:15.00    1:16.22  
       36.29  1:16.22                                                      
 
Event 11  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ                 1:02.80    1:03.93  
       28.84  1:03.93                                                      
  2 Gregory, John F           38 MBAC                 1:16.00    1:09.12  
       31.63  1:09.12                                                      
  3 Murphy, Brian P           35 SCMC                 1:30.00    1:20.93  
       37.42  1:20.93                                                      
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farfan, Nelson A          43 SCMC                 1:25.00    1:21.31  
       38.68  1:21.31                                                      
  2 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC                 1:15.00    1:22.05  
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendrickson, Eric W       49 SOBA                 1:42.00    1:33.83  
       48.30  1:33.83                                                      
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magit, Brad               51 SCAQ                 1:13.00    1:11.68  
       32.58  1:11.68                                                      
  2 Austin, Tony K            52 SCAQ                 1:25.00    1:27.34  
       42.48  1:27.34                                                      
 
Event 11  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepler, Bob T            57 SCMC                 1:40.00    1:32.72  
       45.12  1:32.72                                                      
 
Event 11  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            63 TOC-38               1:07.95    1:07.98  
       32.89  1:07.98                                                      
  2 Gruber, Glenn A           60 VCM                  1:12.90    1:13.46  
       33.28  1:13.46                                                      
 
Event 11  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            67 ROSE                 1:41.00    1:38.29  
       47.07  1:38.29                                                      
  2 Pringle, David            66 WH2O                 2:05.00    1:54.49  
       52.53  1:54.49                                                      
 
Event 11  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM                 1:34.00    1:35.48  
       43.53  1:35.48                                                      
  2 Mitchell, Tom             76 SDSM                 1:45.04    1:44.62  
       51.28  1:44.62                                                      
 
Event 12  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               3:00.00    3:04.95  
       42.46  1:28.39  2:17.23  3:04.95                                    
 
Event 12  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Tracey L          43 SCMC                 3:38.80    3:34.83  
       48.53  1:44.38  2:40.41  3:34.83                                    
 
Event 12  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached           3:52.00    4:23.74  
       57.78  2:06.70  3:16.07  4:23.74                                    
 
Event 12  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          52 SCMC                 3:25.00    3:16.64  
       44.42  1:34.65  2:25.56  3:16.64                                    
 
Event 12  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA                 5:15.00    5:29.44  
     1:18.81  2:42.72  4:06.91  5:29.44                                    
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         38 Unattached           2:47.22    2:44.31  
       37.18  1:19.76  2:02.22  2:44.31                                    
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:37.00    3:29.77  
       48.26  1:40.90  2:35.24  3:29.77                                    
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heins, Barry              53 RGSC-53              3:09.45    3:15.70  
       42.18  1:32.36  2:24.58  3:15.70                                    
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delatre, Harry J          63 OJAI                 3:53.98    3:42.52  
       52.23  1:49.61  2:47.25  3:42.52                                    
 
Event 13  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waschak, Emma             21 SCMC                 2:46.57    2:26.55  
     1:03.28  2:26.55                                                      
  2 Edgar, Kayla M            20 Unattached           3:49.00    3:00.67  
     1:26.81  3:00.67                                                      
 
Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather M       29 SDSM                 1:06.00    1:04.59  
       31.41  1:04.59                                                      
  2 Diaz, Melissa R           25 SCMC                 1:10.00    1:11.79  
       34.19  1:11.79                                                      
  3 Lopez, Wendy V            29 Unattached           1:15.23    1:14.90  
       35.43  1:14.90                                                      
  4 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ                 1:08.30    1:15.98  
       36.62  1:15.98                                                      
 
Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Christina M     31 LVM                  1:08.53    1:09.61  
       33.41  1:09.61                                                      
  2 Morgan, Trishia A         33 SCMC                 1:29.00    1:18.33  
       37.48  1:18.33                                                      
  3 Tiernan, Joy              30 SCAQ                 1:20.07    1:22.35  
       38.29  1:22.35                                                      
 
Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Karin M           37 CAST-38              1:11.24    1:12.88  
       34.89  1:12.88                                                      
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Lachell M       40 Unattached           1:19.72    1:17.29  
       37.72  1:17.29                                                      
 
Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spivey, Bonnie L          50 Unattached           1:18.00    1:09.76  
       33.92  1:09.76                                                      
  2 Heather, Julie P          51 MVN                  1:23.88    1:19.34  
       37.94  1:19.34                                                      
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Patty              56 OCC                  1:23.64    1:23.41  
       40.24  1:23.41                                                      
 
Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston, Carol             62 SCMC                      NT    2:09.61  
     1:00.53  2:09.61                                                      
 
Event 13  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI                 1:38.22    1:41.42  
       45.30  1:41.42                                                      
 
Event 13  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  2:30.63    2:24.92  
     1:11.66  2:24.92                                                      
 
Event 13  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawler, Derek             22 SCMC                 2:19.37    2:05.27  
       59.84  2:05.27                                                      
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Peter               29 SCAQ                   55.62      57.15  
       26.93    57.15                                                      
  2 Dumouchel, Rob            28 CVMM                 1:04.50    1:04.04  
       30.71  1:04.04                                                      
  3 Brahe, Matt D             25 SCMC                 1:36.00    1:27.64  
       41.29  1:27.64                                                      
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Achberger, Peter          30 CSAM                   58.45      58.20  
       28.01    58.20                                                      
  2 Himes, Steve L            31 SCMC                 1:08.00    1:05.27  
       32.01  1:05.27                                                      
  3 Castillo, Ivan L          34 SCMC                 1:09.15    1:07.64  
       32.25  1:07.64                                                      
  4 Tyminski, Robert          34 SCMC                 1:18.00    1:21.86  
       37.32  1:21.86                                                      
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               38 SCAQ                   54.65      54.17  
       26.54    54.17                                                      
  2 Kent, Aric                39 MYST                 1:02.00    1:01.43  
       28.88  1:01.43                                                      
  3 Murphy, Brian P           35 SCMC                 1:15.00    1:10.11  
       32.69  1:10.11                                                      
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeffrey A       40 MVN                    59.99      58.93  
       28.22    58.93                                                      
  2 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC                 1:02.00    1:00.05  
       29.27  1:00.05                                                      
  3 Cienega, Julio            42 ROSE                 1:01.28    1:01.92  
       29.54  1:01.92                                                      
  4 Monaghan, Brendan J       43 MSCM                 1:07.00    1:05.91  
       31.10  1:05.91                                                      
  5 Neilan, David A           43 SOBA                 1:09.00    1:07.17  
       32.53  1:07.17                                                      
  6 Pappas, Garth A           44 SCMC                 1:14.16    1:14.03  
       35.72  1:14.03                                                      
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE                 1:06.91    1:03.92  
       31.42  1:03.92                                                      
  2 Merrigan, Brian A         49 SOBA                 1:06.00    1:03.95  
       29.51  1:03.95                                                      
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael J          53 VCM                    59.40      58.33  
       27.59    58.33                                                      
  2 Magit, Brad               51 SCAQ                 1:02.00    1:01.79  
       29.96  1:01.79                                                      
  3 Giacomazzi, Albert M      53 SCMC                 1:36.00    1:32.35  
       43.09  1:32.35                                                      
  4 LaRue, Michael            52 SCMC                 1:59.00    1:35.50  
       47.94  1:35.50                                                      
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Dave             56 CMSC                   59.50    1:00.63  
       28.52  1:00.63                                                      
  2 Quinn, John J             59 SCAQ                 1:02.10    1:01.55  
       28.91  1:01.55                                                      
  3 Leonard, Dan P            55 SCAQ                 1:01.00    1:01.69  
       29.26  1:01.69                                                      
  4 Heather, Michael R        55 MVN                  1:03.99    1:04.91  
       31.25  1:04.91                                                      
  5 Bingham, Bruce            56 SCMC                 3:42.51    2:32.25  
     1:02.92  2:32.25                                                      
 
Event 13  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, James W           61 SCMC                 1:55.00    1:29.51  
       41.94  1:29.51                                                      
 
Event 13  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            67 ROSE                 1:19.00    1:18.74  
       37.14  1:18.74                                                      
  2 Pringle, David            66 WH2O                 1:47.00    1:37.08  
       44.35  1:37.08                                                      
 
Event 13  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 1:57.00    1:52.24  
       51.04  1:52.24                                                      
 
Event 13  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM                 1:20.00    1:19.61  
       37.72  1:19.61                                                      
  2 Mc Meekin, Robert F       75 SCMC                 1:59.59    2:05.10  
       55.60  2:05.10                                                      
 
Event 14  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Jasmine M      19 SCMC                   35.00      34.51  
  2 Waschak, Emma             21 SCMC                 1:45.00    1:32.41  
  3 Edgar, Kayla M            20 Unattached           2:10.72    1:57.00  
 
Event 14  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Erin K           25 SCMC                   45.00      41.56  
 
Event 14  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Julie A          34 SOBA                   57.50      47.02  
 
Event 14  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marnoch, Cindy L          49 SCMC                 1:03.00      52.46  
 
Event 14  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Laura L             59 LAAC                 1:04.29    1:05.76  
 
Event 14  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA                 1:07.19    1:06.99  
 
Event 14  Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            82 SBM                  1:15.00    1:06.54  
 
Event 14  Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       87 MVN                  1:25.04    1:15.49  
 
Event 14  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sumner, David M           38 MVN                    30.00      30.32  
  2 Gregory, John F           38 MBAC                   33.00      31.71  
  3 Castleton, Tom            38 ROSE                   45.33      42.37  
 
Event 14  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeffrey A       40 MVN                    34.00      35.17  
  2 Neilan, David A           43 SOBA                   35.00      36.17  
  3 Monaghan, Brendan J       43 MSCM                   41.00      42.71  
 
Event 14  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunenko, Andrew           49 SCMC                   35.00      35.28  
 
Event 14  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballard, James T          52 WH2O                   29.90      29.61  
  2 Lannert, Thomas D         51 SWM                    44.60      41.93  
 
Event 14  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Bruce            56 SCMC                 2:09.17    2:06.80  
 
Event 14  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delatre, Harry J          63 OJAI                   55.10      52.56  
 
Event 14  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 1:09.00    1:08.71  
 
Event 14  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM                   58.41      52.23  
 
Event 15  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC                 2:56.00    2:53.95  
       37.03  1:20.41  2:06.40  2:53.95                                    
 
Event 15  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ                 2:41.00    2:46.20  
       36.33  1:17.91  2:02.10  2:46.20                                    
  2 Heather, Julie P          51 MVN                  3:48.72    3:43.20  
       49.65  1:47.28  2:46.76  3:43.20                                    
 
Event 15  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda H       62 UCLA                 4:50.00    4:23.36  
       58.79  2:06.27  3:15.82  4:23.36                                    
 
Event 15  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eshaghi, Faraz            20 SWM                  2:39.61    3:05.06  
       39.85  1:27.05  2:16.18  3:05.06                                    
 
Event 15  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT                  2:00.50    2:01.43  
       26.93    58.20  1:29.56  2:01.43                                    
 
Event 15  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:24.00    3:20.83  
              1:33.18  2:26.10  3:20.83                                    
 
Event 15  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             57 Unattached           3:02.22    2:57.33  
       40.59  1:25.56  2:09.77  2:57.33                                    
 
Event 16  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Jasmine M      19 SCMC                   37.00      39.90  
 
Event 16  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Hayley K            29 SCMC                   46.73      44.45  
  2 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ                   43.96      45.15  
 
Event 16  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Christina M     31 LVM                    41.00      42.93  
  2 Tiernan, Joy              30 SCAQ                   44.86      46.66  
  3 Morgan, Trishia A         33 SCMC                   50.00      47.57  
 
Event 16  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryce, Laura              36 SCMC                   43.40      41.27  
 
Event 16  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Anne Marie         46 Unattached             48.00      53.44  
  2 Marnoch, Cindy L          49 SCMC                 1:03.00      58.68  
 
Event 16  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          52 SCMC                   43.00      42.98  
  2 Hirsch, Helene I          52 PVM                    48.59      47.71  
 
Event 16  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Patty              56 OCC                    49.56      48.82  
  2 Gold, Laura L             59 LAAC                 1:10.56    1:22.08  
 
Event 16  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saidian, Ari              19 SWM                    42.19      39.87  
 
Event 16  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE                   32.99      33.78  
 
Event 16  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castleton, Tom            38 ROSE                   41.67      41.00  
  2 Murphy, Brian P           35 SCMC                   45.00      43.61  
 
Event 16  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farfan, Nelson A          43 SCMC                   39.89      40.00  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunenko, Andrew           49 SCMC                   35.00      35.72  
  2 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE                   39.55      37.81  
  3 Hendrickson, Eric W       49 SOBA                   43.00      42.81  
  4 Miladin, Jeff             48 SCMC                   43.00      43.36  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael J          53 VCM                    36.00      35.26  
  2 Heins, Barry              53 RGSC-53                37.74      40.40  
  3 Magit, Brad               51 SCAQ                   40.00      40.87  
  4 Giacomazzi, Albert M      53 SCMC                   50.00      48.20  
 
Event 16  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ                   34.40      35.64  
  2 Shepler, Bob T            57 SCMC                   45.00      45.16  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM                    39.00      37.37  
  2 Delatre, Harry J          63 OJAI                   50.97      49.26  
 
Event 16  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goode, Douglas J          70 ROSE                 1:03.00    1:03.16  
 
Event 17  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Julie A          34 SOBA                 3:40.00    3:36.54  
       51.14  1:47.14  2:42.49  3:36.54                                    
 
Event 17  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie L         46 SCMC                 3:10.00    3:08.56  
       46.32  1:33.44  2:21.27  3:08.56                                    
 
Event 17  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          70 UCLA                 4:48.00    4:20.05  
       59.06  2:07.28  3:15.78  4:20.05                                    
  2 Winkler, Renate M         71 UCLA                 5:07.80    5:24.76  
     1:16.53  2:40.62  4:04.75  5:24.76                                    
 
Event 17  Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanborn, Peggy            82 SBM                  5:30.00    4:43.31  
     1:08.91  2:21.13  3:33.87  4:43.31                                    
 
Event 17  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lannert, Thomas D         51 SWM                  3:11.70    3:03.89  
       44.60  1:31.20  2:18.57  3:03.89                                    
 
Event 17  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, James B            58 LAAC                 2:48.00    2:52.31  
       40.70  1:24.37  2:09.99  2:52.31                                    
 
Event 17  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pringle, David            66 WH2O                 4:30.00    3:56.45  
       55.29  1:56.64  2:58.27  3:56.45                                    
 
Event 17  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM                 4:34.64    4:28.08  
       58.07  2:06.92  3:17.94  4:28.08                                    
 
Event 18  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club  'C'                   2:28.00    2:40.51  
     1) McGrath, Erin K W25             2) Murphy, Brian P M35            
     3) Reed, Hayley K W29              4) Brahe, Matt D M25              
       41.40  1:26.00  2:02.76  2:40.51                                    
 
Event 18  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters  'A'                            2:09.00    2:08.69  
     1) Mc Ginley, Patrick B M46        2) Durieux, Chad A M30            
     3) Castleton, Tom M38              4) Cienega, Julio M42             
       33.62  1:07.28  1:41.25  2:08.69                                    
  2 Santa Clarita Masters Club  'A'                   2:33.00    2:40.50  
     1) Henderson, Jasmine M W19        2) Castillo, Ivan L M34           
     3) Morgan, Trishia A W33           4) Andrews, Bryan C M29           
       36.42  1:27.92  2:10.78  2:40.50                                    
 -- Santa Clarita Masters Club  'H'                   6:00.00         DQ  
     1) Edgar, Kayla W21                2) Waschak, Emma W21              
     3) Lawler, Derek M22               4) Bingham, Bruce M56             
     1:08.88  1:34.22  2:00.66       DQ                                    
 
Event 18  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clarita Masters Club  'B'                   2:14.00    2:07.47  
     1) Bunenko, Andrew M49             2) Bauman, Jeremiah L M41         
     3) Himes, Steve L M31              4) Falkenborg, William C M51      
       33.56  1:08.64  1:39.39  2:07.47                                    
  2 Santa Clarita Masters Club  'D'                   2:34.00    2:29.81  
     1) Pappas, Garth A M44             2) Diaz, Melissa R W25            
     3) Farfan, Nelson A M43            4) Bryce, Laura W36               
       40.81  1:20.46  1:58.23  2:29.81                                    
  3 Santa Clarita Masters Club  'F'                   2:38.00    2:43.58  
     1) Shepler, Bob T M57              2) Whitcomb, Jennifer W35         
     3) Bailey, Tracey L W43            4) Harris, James W M61            
       42.12  1:29.08  2:04.82  2:43.58                                    
 -- Santa Clarita Masters Club  'G'                        NT         DQ  
     1) Marnoch, Cindy L W49            2) Ellington, Cheri W52           
     3) Tyminski, Robert M34            4) LaRue, Michael M52             
       54.26  2:00.94  2:23.39       DQ