Content-Disposition: inline; filename=Results.htm Content-Type: text/html; name=Results.htm Content-Transfer-Encoding: 7bit

Licensed to Conejo Simi Aquatics       HY-TEK's Meet Manager 7/29/2009 08:11 PM
          CSA LCM Regional & Zone Championships, Sanction #: 339-017           
                  Cal Lutheran University, Thousand Oaks, CA                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 27.24   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP                27.50      26.22*   9  
  2 Girard, Jill E            19 CIM-SP                 32.90      31.00    7  
  3 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP                29.00      32.27    6  
  4 Pelaez, Cristina          22 NOVA-SP                31.00      32.45    5  
  5 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP                32.30      32.74    4  
  6 Riedel, Taylor            21 OJAI-SP                48.00      34.03    3  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 58.94    8/3/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP              1:02.00      58.47*   9  
  2 Girard, Jill E            19 CIM-SP               1:13.50    1:09.36    7  
  3 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP              1:09.03    1:10.81    6  
  4 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP              1:02.00    1:11.12    5  
  5 Momeni, Neda              21 UNAT-SP              1:17.43    1:13.97    4  
  6 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP              1:15.54    1:15.43    3  
  7 Nelson, Regina N          19 LVM-SP               1:16.90    1:15.62    2  
  8 Riedel, Taylor            21 OJAI-SP              1:47.00    1:20.61    1  
  9 Casagrande, Jena L        18 OJAI-SP              1:40.00    1:40.29  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:03.06   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP              2:25.00    2:32.35    9  
                1:12.61   2:32.35 (1:19.74)                                        
  2 Girard, Jill E            19 CIM-SP               2:46.10    2:37.07    7  
                1:16.14   2:37.07 (1:20.93)                                        
  3 Riedel, Taylor            21 OJAI-SP              3:00.00    3:04.42    6  
                1:28.45   3:04.42 (1:35.97)                                        
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:16.72    7/5/2003 JULIA STOWERS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP              5:40.00    5:31.37    9  
                1:19.86   2:45.46 (1:25.60)   4:09.97 (1:24.51)   5:31.37 (1:21.40)
  2 Momeni, Neda              21 UNAT-SP              5:40.09    5:35.15    7  
  3 Nelson, Regina N          19 LVM-SP               6:15.00    5:55.36    6  
                1:21.62   2:53.04 (1:31.42)   4:25.06 (1:32.02)   5:55.36 (1:30.30)
 
Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:28.19   6/10/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP             12:00.00   11:18.81    9  
                1:20.25   2:46.26 (1:26.01)   4:12.84 (1:26.58)   5:38.92 (1:26.08)
      7:05.82 (1:26.90)   8:31.99 (1:26.17)   9:56.26 (1:24.27)  11:18.81 (1:22.55)
 
Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 18:13.47   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP             23:30.00   21:47.08    9  
                  39.25     1:23.46 (44.21)     2:08.51 (45.05)     2:53.03 (44.52)
        3:37.46 (44.43)     4:22.40 (44.94)     5:06.81 (44.41)     5:51.38 (44.57)
        6:35.60 (44.22)     7:20.01 (44.41)     8:04.98 (44.97)     8:49.46 (44.48)
        9:33.70 (44.24)    10:17.64 (43.94)    11:02.25 (44.61)    11:46.30 (44.05)
       12:30.39 (44.09)    13:14.00 (43.61)    13:58.03 (44.03)    14:42.08 (44.05)
       15:25.72 (43.64)    16:09.24 (43.52)    16:52.62 (43.38)    17:36.24 (43.62)
       18:19.31 (43.07)    19:02.34 (43.03)    19:45.02 (42.68)    20:26.31 (41.29)
       21:07.32 (41.01)    21:47.08 (39.76)                                        
  2 Nelson, Regina N          19 LVM-SP              26:00.00   23:45.81    7  
                1:25.68   3:00.60 (1:34.92)   4:36.55 (1:35.95)   6:12.94 (1:36.39)
      7:49.90 (1:36.96)   9:25.65 (1:35.75)  11:01.57 (1:35.92)  12:36.76 (1:35.19)
     14:14.23 (1:37.47)  15:51.20 (1:36.97)  17:26.23 (1:35.03)  19:01.50 (1:35.27)
     20:37.21 (1:35.71)  22:12.69 (1:35.48)  23:45.81 (1:33.12)                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 31.55    6/3/1990 TORI SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP                36.50      31.96    9  
  2 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP                36.44      37.62    7  
  3 Pelaez, Cristina          22 NOVA-SP                40.00      40.88    6  
  4 Riedel, Taylor            21 OJAI-SP                50.00      44.98    5  
  5 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP                   NT      45.22    4  
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:04.87   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Momeni, Neda              21 UNAT-SP              1:23.50    1:29.83    9  
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.66   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP                39.50      34.35    9  
  2 Dakin, Lauren             21 CSAM-SP                39.00      38.49    7  
  3 Pelaez, Cristina          22 NOVA-SP                41.00      44.97    6  
  4 Bradley, Gabrielle E      18 OJAI-SP                46.00      45.35    5  
  5 Nelson, Regina N          19 LVM-SP                 47.10      46.57    4  
  6 Casagrande, Jena L        18 OJAI-SP                55.00      58.73    3  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:13.62   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dakin, Lauren             21 CSAM-SP              1:26.00    1:23.65    9  
  2 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP              1:32.54    1:32.70    7  
  3 Nelson, Regina N          19 LVM-SP               1:40.00    1:40.63    6  
  4 Casagrande, Jena L        18 OJAI-SP              1:55.00    2:14.57    5  
 
Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:44.25    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP              3:20.00    3:22.90    9  
                1:38.32   3:22.90 (1:44.58)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 28.99    7/9/2006 LAURA DAVIS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP                35.06      34.10    9  
  2 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP                35.63      34.68    7  
  3 Pelaez, Cristina          22 NOVA-SP                37.00      36.79    6  
  4 Riedel, Taylor            21 OJAI-SP                51.00      37.98    5  
  5 Momeni, Neda              21 UNAT-SP                42.06      40.96    4  
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:03.08    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP              1:20.00    1:06.58    9  
  2 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP                   NT    1:25.10    7  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:24.14    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Kara               23 CSAM-SP              2:38.00    2:26.90    9  
                1:10.98   2:26.90 (1:15.92)                                        
  2 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP              2:53.09    2:53.66    7  
                1:24.85   2:53.66 (1:28.81)                                        
  3 MacDonald, Megan          24 NOVA-SP                   NT    3:18.37    6  
                1:30.55   3:18.37 (1:47.82)                                        
  4 Pelaez, Cristina          22 NOVA-SP              2:53.00    3:18.79    5  
                1:35.12   3:18.79 (1:43.67)                                        
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:15.81   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horgan, Michelle B        19 OJAI-SP              6:45.00    6:09.50    9  
                1:24.78   3:01.55 (1:36.77)   4:46.81 (1:45.26)   6:09.50 (1:22.69)
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 26.68   8/18/1991 SARA SHAND                                   
       WORLD: & 25.42   2/15/2004 ANNABEL KOSTEN, NED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vucinich, Elizabeth A     29 WH2O-SP                30.10      29.25    9  
  2 Andrus, Megan M           28 SCAQ-SP                31.62      30.82    7  
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP                30.96      31.66    6  
  4 Hayes, Lyndal M           26 KCM-SP                 32.10      31.86    5  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 57.76   3/18/1995 SHEILA TAORMINA                              
       WORLD: & 57.71   6/21/2008 AIMEE RAMM, GBR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Merritt H        28 SAM-SP               1:02.98    1:03.22    9  
  2 Vucinich, Elizabeth A     29 WH2O-SP              1:05.10    1:05.26    7  
  3 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP              1:07.00    1:05.77    6  
  4 Andrus, Megan M           28 SCAQ-SP              1:12.10    1:09.27    5  
  5 Hayes, Lyndal M           26 KCM-SP               1:11.83    1:09.85    4  
  6 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP              1:06.81    1:10.94    3  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:02.06   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: & 2:06.81  10/23/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Lauren M         27 CSAM-SP              2:22.00    2:17.95    9  
                1:08.22   2:17.95 (1:09.73)                                        
  2 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP              2:28.00    2:18.77    7  
                1:08.00   2:18.77 (1:10.77)                                        
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP              2:28.07    2:37.98    6  
                1:16.64   2:37.98 (1:21.34)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:13.03   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: & 4:27.53        1989 SARA SHAND, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corcoran, Jacqueline D    27 SCAQ-SP              4:30.00    4:38.06    9  
  2 Johnson, Merritt H        28 SAM-SP               5:02.50    5:01.67    7  
                1:12.82   2:29.27 (1:16.45)   3:46.06 (1:16.79)   5:01.67 (1:15.61)
  3 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              5:30.00    5:18.60    6  
                1:14.96   2:35.65 (1:20.69)   3:57.62 (1:21.97)   5:18.60 (1:20.98)
  4 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP              5:45.39    5:35.04    5  
                1:19.24   2:46.82 (1:27.58)   4:15.38 (1:28.56)   5:35.04 (1:19.66)
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:47.44   7/19/2001 RACHEL KOMISARZ                            
       WORLD: & 9:15.63    3/2/2007 PAULA WOOD, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Lauren M         27 CSAM-SP             10:15.00    9:41.90    9  
                1:09.41   2:22.81 (1:13.40)   3:35.89 (1:13.08)   4:49.30 (1:13.41)
      6:02.27 (1:12.97)   7:16.77 (1:14.50)   8:31.15 (1:14.38)   9:41.90 (1:10.75)
  2 Evans, Emily A            27 MBAC-SP             11:00.00   10:53.29    7  
                1:16.95   2:38.98 (1:22.03)   4:02.57 (1:23.59)   5:25.89 (1:23.32)
      6:48.33 (1:22.44)   8:10.75 (1:22.42)   9:31.99 (1:21.24)  10:53.29 (1:21.30)
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP             12:32.15   11:31.78    6  
                1:22.21   2:49.90 (1:27.69)   4:18.43 (1:28.53)   5:46.60 (1:28.17)
      7:15.93 (1:29.33)   8:44.20 (1:28.27)  10:09.37 (1:25.17)  11:31.78 (1:22.41)
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 30.80   8/20/1989 DIANE GRANER                                 
       WORLD: & 29.60   10/4/2008 MAI NAKAMURA, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vucinich, Elizabeth A     29 WH2O-SP                34.85      35.41    9  
  2 Hayes, Lyndal M           26 KCM-SP                 39.60      38.38    7  
  3 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP                39.26      40.74    6  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:07.13   6/26/2005 PAMELA HANSON                              
       WORLD: & 1:04.82   7/16/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vucinich, Elizabeth A     29 WH2O-SP              1:15.00    1:17.56    9  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:19.97   8/20/1989 DIANE GRANER                               
       WORLD: & 2:17.30   7/16/2007 KANA OHASHI, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Lauren M         27 CSAM-SP              2:43.00    2:38.33    9  
                1:19.44   2:38.33 (1:18.89)                                        
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:15.48   8/18/2002 HELEN SALCEDO                              
       WORLD: & 1:12.65   9/24/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Merritt H        28 SAM-SP               1:24.89    1:26.03    9  
  2 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP              1:30.00    1:26.41    7  
  3 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              1:50.00    1:32.10    6  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:45.04   8/20/2000 REBECCA BRUCH                              
       WORLD: & 2:35.46   7/17/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              3:30.00    3:11.61    9  
                1:32.58   3:11.61 (1:39.03)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 28.19    8/3/2003 JENNIFER BROOKS                              
       WORLD: & 28.09  10/26/1997 MARJA PARSSINEN, FIN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP                30.50      30.20    9  
  2 Andrus, Megan M           28 SCAQ-SP                34.10      31.05    7  
  3 Vucinich, Elizabeth A     29 WH2O-SP                32.75      31.46    6  
  4 Hayes, Lyndal M           26 KCM-SP                 38.03      37.86    5  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:01.04   7/19/2001 RACHEL KOMISARZ                            
       WORLD: & 1:03.18    8/7/2006 SHELLY JOHNSTON, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP              1:08.50    1:07.08    9  
  2 Andrus, Megan M           28 SCAQ-SP              1:14.64    1:12.85    7  
  3 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              1:25.00    1:17.20    6  
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:17.51  12/17/1995 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: & 2:18.69   3/13/1992 S.PALMER-WHITE, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrus, Megan M           28 SCAQ-SP              2:44.05    2:44.44    9  
                1:14.71   2:44.44 (1:29.73)                                        
  2 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              3:00.00    2:56.35    7  
                1:21.14   2:56.35 (1:35.21)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:21.98   8/15/2005 ALLISON WAGNER                             
       WORLD: & 2:20.71   10/2/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corcoran, Jacqueline D    27 SCAQ-SP              2:35.00    2:36.52    9  
                1:14.62   2:36.52 (1:21.90)                                        
  2 Yearwood, Ann             25 SCAQ-SP              2:38.00    2:41.40    7  
                1:17.67   2:41.40 (1:23.73)                                        
  3 Evans, Emily A            27 MBAC-SP              3:15.00    2:54.45    6  
                1:25.21   2:54.45 (1:29.24)                                        
  4 Hayes, Lyndal M           26 KCM-SP               2:52.04    3:07.57    5  
                1:27.62   3:07.57 (1:39.95)                                        
  5 Bronson, Jenifer L        28 SCAQ-SP              2:58.28    3:11.03    4  
                1:31.50   3:11.03 (1:39.53)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:06.34   7/30/1989 SARA SHAND                                 
       WORLD: & 5:02.78   11/5/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Lauren M         27 CSAM-SP              5:30.00    5:27.81    9  
                1:15.14   2:41.43 (1:26.29)   4:14.81 (1:33.38)   5:27.81 (1:13.00)
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 25.74    6/6/2008 MARTINA MORAVCOVA                            
       WORLD: & 25.74    6/6/2008 MARTINA MORAVCOVA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Christina M     31 LVM-SP                 31.47      30.82    9  
  2 Binder, Alexis H          30 SCAQ-SP                36.00      31.16    7  
  3 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP                34.00      32.43    6  
  4 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP                35.64      34.65    5  
  5 Wooten, Jaime L           32 CSAM-SP                50.00      37.65    4  
  6 Kretz, Carey              31 CSAM-SP                47.00      38.89    3  
  7 Ho, Mary E                34 CSAM-SP                45.00      41.31    2  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 55.62    6/8/2008 MARTINA MORAVCOVA                            
       WORLD: & 55.62    6/8/2008 MARTINA MORAVCOVA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Binder, Alexis H          30 SCAQ-SP              1:15.99    1:08.00    9  
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP               1:13.23    1:09.61    7  
  3 Klingenberg, Alyssa S     30 TCC-SP               1:04.08    1:09.67    6  
  4 Thompson, Christina M     31 LVM-SP               1:10.59    1:09.79    5  
  5 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP              1:14.00    1:12.33    4  
  6 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP              1:18.22    1:18.72    3  
  7 Mannix, Christina         30 NOVA-SP              1:20.00    1:19.87    2  
  8 Wooten, Jaime L           32 CSAM-SP              1:50.00    1:28.46    1  
  9 Ho, Mary E                34 CSAM-SP              1:39.00    1:34.80  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:06.80   8/16/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:06.00  10/18/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP               2:39.04    2:30.79    9  
                1:10.56   2:30.79 (1:20.23)                                        
  2 Thompson, Christina M     31 LVM-SP               2:46.00    2:42.83    7  
                1:20.04   2:42.83 (1:22.79)                                        
  3 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP              3:00.00    2:57.23    6  
                1:26.00   2:57.23 (1:31.23)                                        
  4 Kretz, Carey              31 CSAM-SP              3:29.44    3:24.51    5  
                1:38.93   3:24.51 (1:45.58)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:28.76   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 4:25.60   9/26/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP               5:31.51    5:16.22    9  
                1:11.85   2:32.67 (1:20.82)   3:55.54 (1:22.87)   5:16.22 (1:20.68)
  2 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP              5:19.20    5:28.81    7  
                1:20.06   2:45.84 (1:25.78)   4:09.87 (1:24.03)   5:28.81 (1:18.94)
  3 Mannix, Christina         30 NOVA-SP              6:40.00    6:13.18    6  
                1:28.83   3:04.52 (1:35.69)   4:42.75 (1:38.23)   6:13.18 (1:30.43)
  4 Wooten, Jaime L           32 CSAM-SP              7:40.00    7:09.67    5  
                1:35.46   3:27.75 (1:52.29)   5:21.11 (1:53.36)   7:09.67 (1:48.56)
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:19.96   8/28/1994 SUSAN PORTER                               
       WORLD: & 9:13.22    5/4/2007 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP              11:00.00   10:44.03    9  
                1:13.27   2:34.60 (1:21.33)   3:57.94 (1:23.34)   5:20.67 (1:22.73)
      6:43.29 (1:22.62)   8:04.95 (1:21.66)   9:25.58 (1:20.63)  10:44.03 (1:18.45)
  2 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP             11:25.04   11:46.17    7  
                1:26.36   2:58.28 (1:31.92)   4:28.39 (1:30.11)   5:58.63 (1:30.24)
      7:28.13 (1:29.50)   8:58.51 (1:30.38)  10:24.78 (1:26.27)  11:46.17 (1:21.39)
  3 Wooten, Jaime L           32 CSAM-SP             15:20.00   14:09.93    6  
                1:39.33   3:26.72 (1:47.39)   5:16.16 (1:49.44)   7:05.19 (1:49.03)
      8:53.00 (1:47.81)  10:39.30 (1:46.30)  12:27.07 (1:47.77)  14:09.93 (1:42.86)
  4 Kretz, Carey              31 CSAM-SP                   NT   14:58.01    5  
                1:43.64   3:35.11 (1:51.47)   5:30.56 (1:55.45)   7:24.41 (1:53.85)
      9:17.92 (1:53.51)  11:10.57 (1:52.65)  13:04.88 (1:54.31)  14:58.01 (1:53.13)
  5 Ho, Mary E                34 CSAM-SP             17:00.00   15:58.06    4  
                1:47.69   3:50.60 (2:02.91)   5:51.75 (2:01.15)   7:54.22 (2:02.47)
      9:56.77 (2:02.55)  11:57.61 (2:00.84)  13:59.09 (2:01.48)  15:58.06 (1:58.97)
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:38.70   5/19/1996 KAREN BURTON                              
       WORLD: & 17:38.70   5/19/1996 KAREN BURTON, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-SP              18:55.33   18:40.53    9  
                  33.66     1:09.77 (36.11)     1:46.88 (37.11)     2:24.61 (37.73)
        3:02.65 (38.04)     3:40.73 (38.08)     4:18.92 (38.19)     4:56.73 (37.81)
        5:34.73 (38.00)     6:12.59 (37.86)     6:50.67 (38.08)     7:28.29 (37.62)
        8:05.95 (37.66)     8:43.54 (37.59)     9:21.51 (37.97)     9:58.82 (37.31)
       10:36.24 (37.42)    11:13.84 (37.60)    11:51.57 (37.73)    12:29.33 (37.76)
       13:06.54 (37.21)    13:44.15 (37.61)    14:21.50 (37.35)    14:58.79 (37.29)
       15:35.68 (36.89)    16:12.84 (37.16)    16:49.91 (37.07)    17:27.59 (37.68)
       18:04.67 (37.08)    18:40.53 (35.86)                                        
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP              21:18.97   20:52.61    7  
                  34.37     1:12.10 (37.73)     1:52.63 (40.53)     2:34.10 (41.47)
        3:15.98 (41.88)     3:57.30 (41.32)     4:39.58 (42.28)     5:21.64 (42.06)
        6:04.26 (42.62)     6:46.26 (42.00)     7:28.90 (42.64)     8:11.48 (42.58)
        8:54.20 (42.72)     9:36.78 (42.58)    10:19.00 (42.22)    11:02.10 (43.10)
       11:44.69 (42.59)    12:26.82 (42.13)    13:09.39 (42.57)    13:51.65 (42.26)
       14:34.29 (42.64)    15:16.83 (42.54)    15:59.63 (42.80)    16:42.62 (42.99)
       17:25.74 (43.12)    18:08.98 (43.24)    18:51.43 (42.45)    19:33.22 (41.79)
       20:14.50 (41.28)    20:52.61 (38.11)                                        
  3 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP             22:22.79   21:36.75    6  
                  39.79     1:23.31 (43.52)     2:08.20 (44.89)     2:52.39 (44.19)
        3:36.65 (44.26)     4:20.41 (43.76)     5:04.61 (44.20)     5:48.23 (43.62)
        6:32.29 (44.06)     7:15.65 (43.36)     7:59.49 (43.84)     8:42.41 (42.92)
        9:26.36 (43.95)    10:09.88 (43.52)    10:53.80 (43.92)    11:37.01 (43.21)
       12:21.05 (44.04)    13:04.57 (43.52)    13:48.13 (43.56)    14:31.06 (42.93)
       15:14.12 (43.06)    15:56.59 (42.47)    16:39.95 (43.36)    17:23.20 (43.25)
       18:07.17 (43.97)    18:50.74 (43.57)    19:34.32 (43.58)    20:16.95 (42.63)
       20:59.37 (42.42)    21:36.75 (37.38)                                        
  4 Wooten, Jaime L           32 CSAM-SP             27:00.00   28:50.62    5  
                1:38.55   3:34.64 (1:56.09)   5:32.33 (1:57.69)   7:30.05 (1:57.72)
      9:26.58 (1:56.53)  11:22.78 (1:56.20)  13:17.47 (1:54.69)  15:13.85 (1:56.38)
     17:12.56 (1:58.71)  19:11.66 (1:59.10)  21:08.61 (1:56.95)  23:04.93 (1:56.32)
     25:00.52 (1:55.59)  26:57.24 (1:56.72)  28:50.62 (1:53.38)                    
  5 Kretz, Carey              31 CSAM-SP             29:15.00   28:53.80    4  
                1:38.58   3:27.83 (1:49.25)   5:23.10 (1:55.27)   7:17.68 (1:54.58)
      9:16.19 (1:58.51)  11:12.91 (1:56.72)  13:11.82 (1:58.91)  15:11.17 (1:59.35)
     17:13.72 (2:02.55)  19:13.39 (1:59.67)  21:12.44 (1:59.05)  23:11.57 (1:59.13)
     25:10.29 (1:58.72)  27:06.57 (1:56.28)  28:53.80 (1:47.23)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 29.15   8/16/2008 NORIKO INADA                                 
       WORLD: & 29.15   8/16/2008 NORIKO INADA, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Binder, Alexis H          30 SCAQ-SP                43.00      37.18    9  
  2 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP                37.00      37.51    7  
  3 Thompson, Christina M     31 LVM-SP                 43.00      40.69    6  
  4 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP                45.00      45.53    5  
  5 Ho, Mary E                34 CSAM-SP              1:01.00      59.46    4  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:02.83   8/17/2008 NORIKO INADA                               
       WORLD: & 1:02.83   8/17/2008 NORIKO INADA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP              1:24.00    1:26.55    9  
  2 Mannix, Christina         30 NOVA-SP              1:30.00    1:40.59    7  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:17.73   8/16/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:18.98   8/11/1996 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP              3:04.00    3:14.72    9  
                1:35.81   3:14.72 (1:38.91)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.20   8/15/2008 KATIE MCCLELLAND                             
       WORLD: & 33.12   10/7/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Binder, Alexis H          30 SCAQ-SP                45.00      40.81    9  
  2 Thompson, Christina M     31 LVM-SP                 42.06      41.59    7  
  3 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP                46.72      46.68    6  
  4 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP                50.00      48.98    5  
  5 Ho, Mary E                34 CSAM-SP              1:07.00    1:07.33    4  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:13.29   8/16/2008 KATIE MCCLELLAND                           
       WORLD: & 1:11.87   10/4/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-SP               1:17.75    1:15.50    9  
  2 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP              1:43.57    1:41.18    7  
  3 Ho, Mary E                34 CSAM-SP              2:15.00    2:29.54    6  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:41.51   8/23/1999 WENKE HANSEN                               
       WORLD: & 2:35.33   7/16/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-SP               2:48.12    2:44.61    9  
                1:19.96   2:44.61 (1:24.65)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 27.48    6/7/2008 MARTINA MORAVCOVA                            
       WORLD: & 27.48    6/7/2008 MARTINA MORAVCOVA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Binder, Alexis H          30 SCAQ-SP                40.00      32.78    9  
  2 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP                32.79      33.25    7  
  3 Klingenberg, Alyssa S     30 TCC-SP                 35.00      34.60    6  
  4 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP                 36.74      35.17    5  
  5 Thompson, Christina M     31 LVM-SP                 37.70      36.48    4  
  6 Maclean, Tanya            33 NOVA-SP                50.00      36.62    3  
  7 Tiernan, Joy              30 SCAQ-SP                40.56      39.11    2  
  8 Mannix, Christina         30 NOVA-SP                41.00      44.70    1  
  9 Ho, Mary E                34 CSAM-SP              1:15.00    1:12.64  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 58.81    6/7/2008 MARTINA MORAVCOVA                            
       WORLD: & 58.81    6/7/2008 MARTINA MORAVCOVA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-SP               1:10.67    1:08.43    9  
  2 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP              1:16.32    1:18.45    7  
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:20.12   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:13.60    5/7/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Heather J       33 NOVA-SP              3:00.19    3:13.97    9  
                1:35.11   3:13.97 (1:38.86)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:23.12   1/14/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:21.59   10/7/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewin, Cynthia J          34 MVN-SP               2:33.14    2:28.91    9  
                1:12.14   2:28.91 (1:16.77)                                        
  2 Helliwell, Jessica M      34 MVN-SP               3:10.00    3:01.17    7  
                1:25.11   3:01.17 (1:36.06)                                        
  3 Klingenberg, Alyssa S     30 TCC-SP               3:08.12    3:08.28    6  
                1:26.21   3:08.28 (1:42.07)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 25.98    8/8/2006 DARA TORRES                                  
       WORLD: & 25.98    8/8/2006 DARA TORRES, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jenni            39 SCAQ-SP                30.00      30.16    9  
  2 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP                36.00      34.12    7  
  3 Salderfer, Melissa H      39 CSAM-SP                40.00      42.51    6  
  4 Gyalay, Melinda           39 CSAM-SP                50.00      42.95    5  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 58.87    7/2/1995 S NEILSON-BELL                               
       WORLD: & 58.38   8/23/1998 TRACIE MOLL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryce, Laura              36 SCMC-SP              1:10.82    1:10.26    9  
  2 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP              1:24.00    1:17.71    7  
  3 Hannon, Martina           38 VLVM-SP              1:20.13    1:19.62    6  
  4 Grant, Lindsay            36 CSAM-SP              1:40.00    1:20.13    5  
  5 Schreder, Mari F          39 MVN-SP               1:23.00    1:21.85    4  
  6 Zeitler, Liz              35 SCAQ-SP              1:45.00    1:30.66    3  
  7 Salderfer, Melissa H      39 CSAM-SP              1:41.51    1:38.62    2  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 2:06.62   8/15/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:06.94   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Dodd, Laurie Z            37 UCLA-SP              2:22.39    2:22.39  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:06.62   8/15/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:06.94   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              2:20.00    2:23.88    9  
                1:11.38   2:23.88 (1:12.50)                                        
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP               2:35.40    2:31.43    7  
                1:13.05   2:31.43 (1:18.38)                                        
  3 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP              3:17.00    3:01.68    6  
                1:26.18   3:01.68 (1:35.50)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:26.17   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 4:26.17   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              4:45.00    4:58.54    9  
                1:10.50   2:26.13 (1:15.63)   3:43.07 (1:16.94)   4:58.54 (1:15.47)
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP               5:27.50    5:17.10    7  
                1:14.16   2:34.50 (1:20.34)   3:56.20 (1:21.70)   5:17.10 (1:20.90)
  3 Grant, Lindsay            36 CSAM-SP              7:00.00    6:21.33    6  
                1:26.77   3:05.13 (1:38.36)   4:45.25 (1:40.12)   6:21.33 (1:36.08)
  4 Schreder, Mari F          39 MVN-SP               7:00.00    6:28.89    5  
                1:30.29   3:09.44 (1:39.15)   4:50.24 (1:40.80)   6:28.89 (1:38.65)
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 4:26.17   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 4:26.17   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Dodd, Laurie Z            37 UCLA-SP              4:48.93    4:48.93  
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:13.49    8/4/2006 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: & 9:11.15   4/18/2008 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie Z            37 UCLA-SP              9:42.10    9:43.77    9  
                1:10.13   2:22.39 (1:12.26)   3:35.43 (1:13.04)   4:48.93 (1:13.50)
      6:02.36 (1:13.43)   7:16.06 (1:13.70)   8:30.41 (1:14.35)   9:43.77 (1:13.36)
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP              11:47.00   10:54.50    7  
                1:17.03   2:38.90 (1:21.87)   4:00.94 (1:22.04)   5:23.81 (1:22.87)
      6:47.30 (1:23.49)   8:11.28 (1:23.98)   9:34.24 (1:22.96)  10:54.50 (1:20.26)
  3 Salderfer, Melissa H      39 CSAM-SP             16:23.50   15:37.84    6  
                1:47.59   3:45.63 (1:58.04)   5:44.69 (1:59.06)   7:45.82 (2:01.13)
      9:45.68 (1:59.86)  11:46.07 (2:00.39)  13:45.79 (1:59.72)  15:37.84 (1:52.05)
  4 Gyalay, Melinda           39 CSAM-SP             17:41.00   16:33.66    5  
                1:59.73   4:07.18 (2:07.45)   6:12.73 (2:05.55)   8:19.66 (2:06.93)
     10:26.33 (2:06.67)  12:33.08 (2:06.75)  14:38.86 (2:05.78)  16:33.66 (1:54.80)
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 9:13.49    8/4/2006 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: & 9:11.15   4/18/2008 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Dodd, Laurie Z            37 UCLA-SP              9:49.93    9:49.93  
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:46.58   8/13/2000 K PIPES-NEILSEN                           
       WORLD: & 17:33.46   3/13/2009 KIRSTEN CAMERON, NZL                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie Z            37 UCLA-SP             19:50.00   18:33.01    9  
                  35.37     1:11.71 (36.34)     1:48.77 (37.06)     2:26.01 (37.24)
        3:03.04 (37.03)     3:39.83 (36.79)     4:17.06 (37.23)     4:53.83 (36.77)
        5:30.68 (36.85)     6:07.47 (36.79)     6:44.44 (36.97)     7:21.34 (36.90)
        7:58.67 (37.33)     8:35.72 (37.05)     9:13.05 (37.33)     9:49.93 (36.88)
       10:27.31 (37.38)    11:04.33 (37.02)    11:41.63 (37.30)    12:18.94 (37.31)
       12:56.47 (37.53)    13:33.56 (37.09)    14:11.15 (37.59)    14:48.79 (37.64)
       15:26.25 (37.46)    16:03.52 (37.27)    16:41.24 (37.72)    17:18.82 (37.58)
       17:56.75 (37.93)    18:33.01 (36.26)                                        
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP              22:20.00   20:30.45    7  
                  36.30     1:16.45 (40.15)     1:57.43 (40.98)     2:38.63 (41.20)
        3:20.18 (41.55)     4:01.82 (41.64)     4:43.52 (41.70)     5:25.67 (42.15)
        6:07.24 (41.57)     6:48.93 (41.69)     7:30.68 (41.75)     8:12.37 (41.69)
        8:54.36 (41.99)     9:35.30 (40.94)    10:16.50 (41.20)    10:57.70 (41.20)
       11:38.71 (41.01)    12:19.83 (41.12)    13:01.50 (41.67)    13:42.61 (41.11)
       14:24.22 (41.61)    15:05.00 (40.78)    15:45.76 (40.76)    16:26.93 (41.17)
       17:07.76 (40.83)    17:49.08 (41.32)    18:30.33 (41.25)    19:10.98 (40.65)
       19:51.46 (40.48)    20:30.45 (38.99)                                        
  3 Grant, Lindsay            36 CSAM-SP             27:00.00   25:43.63    6  
                1:30.05   3:11.57 (1:41.52)   4:53.30 (1:41.73)   6:36.30 (1:43.00)
      8:20.80 (1:44.50)  10:05.82 (1:45.02)  11:50.56 (1:44.74)  13:35.63 (1:45.07)
     15:20.19 (1:44.56)  17:05.80 (1:45.61)  18:50.28 (1:44.48)  20:36.42 (1:46.14)
     22:21.12 (1:44.70)  24:05.06 (1:43.94)  25:43.63 (1:38.57)                    
  4 Schreder, Mari F          39 MVN-SP              25:25.00   26:00.65    5  
                1:32.84   3:13.15 (1:40.31)   4:55.26 (1:42.11)   6:37.49 (1:42.23)
      8:20.73 (1:43.24)  10:04.66 (1:43.93)  11:48.03 (1:43.37)  13:32.75 (1:44.72)
     15:18.30 (1:45.55)  17:04.23 (1:45.93)  18:50.12 (1:45.89)  20:38.10 (1:47.98)
     22:25.41 (1:47.31)  24:15.14 (1:49.73)  26:00.65 (1:45.51)                    
  5 Salderfer, Melissa H      39 CSAM-SP             34:00.00   29:53.97    4  
                                1:47.54 ( )                             3:46.37 ( )
                                5:46.16 ( )   6:47.74 (1:01.58)     7:46.01 (58.27)
                                9:46.11 ( )                            11:47.14 ( )
                               13:47.57 ( )                            15:47.94 ( )
                               17:48.18 ( )                            19:49.10 ( )
                               21:49.82 ( )                            23:52.00 ( )
                               25:55.21 ( )                            27:58.12 ( )
     29:53.97 (1:55.85)                                                            
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 30.40   8/10/2006 SHERI HART                                   
       WORLD: & 30.40   8/10/2006 SHERI HART, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jenni            39 SCAQ-SP                35.00      35.80    9  
  2 Hannon, Martina           38 VLVM-SP                39.50      40.81    7  
  3 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP                50.00      48.66    6  
  4 Gyalay, Melinda           39 CSAM-SP                55.00      53.36    5  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:05.41    8/1/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 1:06.04    8/9/2006 SHERI HART, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lindsay            36 CSAM-SP              2:00.00    1:31.76    9  
  2 Hannon, Martina           38 VLVM-SP              1:25.84    1:34.77    7  
  3 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP              1:50.00    1:54.22    6  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:18.20   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:18.20   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hannon, Martina           38 VLVM-SP              2:59.61         DQ  
                1:39.32        DQ (1:54.72)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.91   8/18/2001 CAROLINE KRATTLI                             
       WORLD: & 33.64    6/6/2004 SYLVIA GERASCH, GER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP                37.00      37.12    9  
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP                 40.00      40.97    7  
  3 Bryce, Laura              36 SCMC-SP                41.21      42.13    6  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:13.81   8/17/2001 CAROLINE KRATTLI                           
       WORLD: & 1:13.81   8/17/2001 CAROLINE KRATTLI, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              1:20.00    1:19.04    9  
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP               1:29.10    1:30.51    7  
  3 Grant, Lindsay            36 CSAM-SP              2:00.00    1:48.39    6  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:41.76   8/19/2001 CAROLINE KRATTLI                           
       WORLD: & 2:41.76   8/19/2001 CAROLINE KRATTLI, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              2:50.00    2:51.86    9  
                1:23.19   2:51.86 (1:28.67)                                        
  2 Tomtan-Brayman, Brenda K  36 LVM-SP               3:15.00    3:18.88    7  
                1:34.66   3:18.88 (1:44.22)                                        
  3 Post, Heather M           39 LVM-SP               4:30.00    4:15.94    6  
                2:03.02   4:15.94 (2:12.92)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 28.32   8/23/1999 TRACIE MOLL                                  
       WORLD: & 28.32   8/23/1999 TRACIE MOLL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryce, Laura              36 SCMC-SP                36.72      36.26    9  
  2 Hannon, Martina           38 VLVM-SP                36.22      37.25    7  
  3 Cicolini, Sonia           35 NOVA-SP                42.80      40.23    6  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:03.79   8/23/1999 TRACIE MOLL                                
       WORLD: & 1:03.39   4/21/2008 LYNNE HAYES, AUS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannon, Martina           38 VLVM-SP              1:28.01    1:34.96    9  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:20.21   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:20.21   8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Post, Heather M           39 LVM-SP               4:00.00    4:02.26    9  
                1:50.66   4:02.26 (2:11.60)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:22.42   7/19/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:25.31   6/29/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              2:40.00    2:39.13    9  
                1:20.54   2:39.13 (1:18.59)                                        
  2 Bryce, Laura              36 SCMC-SP              3:03.74    3:03.05    7  
                1:27.83   3:03.05 (1:35.22)                                        
  3 Hannon, Martina           38 VLVM-SP              3:15.73    3:27.53    6  
                1:34.66   3:27.53 (1:52.87)                                        
  4 Post, Heather M           39 LVM-SP               3:52.00    3:48.52    5  
                1:48.07   3:48.52 (2:00.45)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:02.67   8/15/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 5:07.21   6/29/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pescatori, Rossella       38 SCAQ-SP              5:40.00    5:35.98    9  
                1:19.39   2:53.14 (1:33.75)   4:21.27 (1:28.13)   5:35.98 (1:14.71)
  2 Post, Heather M           39 LVM-SP               7:35.00    8:08.61    7  
                1:54.94   4:00.04 (2:05.10)   6:15.24 (2:15.20)   8:08.61 (1:53.37)
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 24.25    7/6/2008 DARA TORRES                                  
       WORLD: & 26.56   2/22/2009 EDITH OTTERMANN, RSA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP                34.82      31.30    9  
  2 Moser, Ursula S           40 LVM-SP                 33.93      31.87    7  
  3 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO                 33.00      31.88    6  
  4 Adams, Kari S             43 LVM-SP                 33.94      31.96    5  
  5 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP                32.06      32.13    4  
  6 Wong, Carolyn K           42 NOVA-SP                45.00      37.22    3  
  7 Christou, Andre           43 OJAI-SP                47.00      37.52    2  
  8 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP                45.00      37.85    1  
  9 Clawson, Kristen S        44 OJAI-SP                43.00      40.83  
 10 Haddock, Kristi           41 CSAM-SP                   NT      41.16  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 53.78    7/4/2008 DARA TORRES                                  
       WORLD: & 58.43   8/17/2003 MARIA DOELGER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO               1:09.00    1:08.22    9  
  2 Xepoleas, Monterey        42 OJAI-SP              1:08.74    1:09.69    7  
  3 Moser, Ursula S           40 LVM-SP               1:10.00    1:10.37    6  
  4 Adams, Kari S             43 LVM-SP               1:13.80    1:11.03    5  
  5 Lamph, Becky L            41 LVM-SP               1:13.00    1:12.33    4  
  6 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP              1:12.64    1:12.52    3  
  7 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP              1:36.00    1:26.13    2  
  8 Christou, Andre           43 OJAI-SP              1:47.00    1:27.63    1  
  9 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP              1:47.00    1:29.15  
 10 Wong, Carolyn K           42 NOVA-SP              1:26.00    1:29.86  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:09.00   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:09.28   8/15/2005 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO               2:25.00    2:25.48    9  
                1:10.38   2:25.48 (1:15.10)                                        
  2 Moser, Ursula S           40 LVM-SP               2:34.00    2:31.32    7  
                1:13.38   2:31.32 (1:17.94)                                        
  3 Adams, Kari S             43 LVM-SP               2:38.00    2:31.59    6  
                1:14.16   2:31.59 (1:17.43)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:28.24   8/11/2002 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 4:28.24   8/11/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO               4:59.00    5:08.19    9  
                1:12.41   2:29.78 (1:17.37)   3:48.60 (1:18.82)   5:08.19 (1:19.59)
  2 Adams, Kari S             43 LVM-SP               5:34.61    5:19.02    7  
                1:18.31   2:40.07 (1:21.76)   4:01.29 (1:21.22)   5:19.02 (1:17.73)
  3 Moser, Ursula S           40 LVM-SP               5:34.00    5:21.26    6  
                1:16.42   2:38.01 (1:21.59)   4:00.08 (1:22.07)   5:21.26 (1:21.18)
  4 Lamph, Becky L            41 LVM-SP               5:23.00    5:29.03    5  
                1:16.81   2:41.38 (1:24.57)   4:06.30 (1:24.92)   5:29.03 (1:22.73)
  5 Xepoleas, Monterey        42 OJAI-SP              6:48.00    5:54.62    4  
                1:22.85   5:54.62 (4:31.77)                                        
  6 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP              6:45.00    6:40.06    3  
                1:32.03   3:13.99 (1:41.96)   4:57.79 (1:43.80)   6:40.06 (1:42.27)
  7 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP              7:00.00    7:04.43    2  
                1:33.01   3:24.73 (1:51.72)   5:16.44 (1:51.71)   7:04.43 (1:47.99)
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:21.75   6/29/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 9:24.77   9/29/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP             11:47.40   10:37.24    9  
                1:13.47   2:33.59 (1:20.12)   3:54.91 (1:21.32)   5:16.11 (1:21.20)
      6:36.59 (1:20.48)   7:57.70 (1:21.11)   9:18.59 (1:20.89)  10:37.24 (1:18.65)
  2 Adams, Kari S             43 LVM-SP              11:46.00   10:53.74    7  
                1:16.33   2:37.68 (1:21.35)   4:00.09 (1:22.41)   5:23.27 (1:23.18)
      6:46.49 (1:23.22)   8:09.46 (1:22.97)   9:32.18 (1:22.72)  10:53.74 (1:21.56)
  3 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO              10:50.00   10:54.84    6  
                1:17.93   2:40.06 (1:22.13)   4:02.96 (1:22.90)   5:25.50 (1:22.54)
      6:47.77 (1:22.27)   8:11.06 (1:23.29)   9:34.02 (1:22.96)  10:54.84 (1:20.82)
  4 Moser, Ursula S           40 LVM-SP              11:50.00   11:13.94    5  
                1:18.90   2:44.83 (1:25.93)   4:11.21 (1:26.38)   5:36.38 (1:25.17)
      7:01.97 (1:25.59)   8:28.02 (1:26.05)   9:51.85 (1:23.83)  11:13.94 (1:22.09)
  5 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP             14:00.00   13:45.46    4  
                1:32.16   3:15.31 (1:43.15)   4:59.79 (1:44.48)   6:45.86 (1:46.07)
      8:31.90 (1:46.04)  10:17.50 (1:45.60)  12:03.09 (1:45.59)  13:45.46 (1:42.37)
  6 Haddock, Kristi           41 CSAM-SP                   NT   17:29.48    3  
                1:45.38   3:53.24 (2:07.86)   6:07.92 (2:14.68)   8:21.80 (2:13.88)
     10:39.10 (2:17.30)  12:58.78 (2:19.68)  15:16.49 (2:17.71)  17:29.48 (2:12.99)
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:56.52   8/11/2003 K PIPES-NEILSEN                           
       WORLD: & 17:56.52   8/11/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP             22:30.00   20:21.35    9  
                  35.06     1:13.43 (38.37)     1:53.21 (39.78)     2:33.10 (39.89)
        3:13.60 (40.50)     3:54.03 (40.43)     4:34.94 (40.91)     5:15.81 (40.87)
        5:57.03 (41.22)     6:37.90 (40.87)     7:18.87 (40.97)     7:59.42 (40.55)
        8:40.16 (40.74)     9:21.26 (41.10)    10:02.96 (41.70)    10:43.97 (41.01)
       11:25.65 (41.68)    12:06.73 (41.08)    12:48.13 (41.40)    13:29.47 (41.34)
       14:10.98 (41.51)    14:52.36 (41.38)    15:33.87 (41.51)    16:15.37 (41.50)
       16:57.61 (42.24)    17:39.21 (41.60)    18:20.62 (41.41)    19:01.83 (41.21)
       19:42.56 (40.73)    20:21.35 (38.79)                                        
  2 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO              21:00.00   20:45.53    7  
                  36.67     1:16.54 (39.87)     1:56.95 (40.41)     2:37.51 (40.56)
        3:18.09 (40.58)     3:58.74 (40.65)     4:39.64 (40.90)     5:20.95 (41.31)
        6:02.09 (41.14)     6:43.21 (41.12)     7:24.39 (41.18)     8:05.87 (41.48)
        8:47.31 (41.44)     9:29.33 (42.02)    10:11.45 (42.12)    10:53.43 (41.98)
       11:35.98 (42.55)    12:18.84 (42.86)    13:01.19 (42.35)    13:43.41 (42.22)
       14:25.76 (42.35)    15:07.54 (41.78)    15:49.79 (42.25)    16:31.78 (41.99)
       17:14.35 (42.57)    17:56.62 (42.27)    18:39.10 (42.48)    19:21.49 (42.39)
       20:04.03 (42.54)    20:45.53 (41.50)                                        
  3 Lamph, Becky L            41 LVM-SP              21:56.00   21:06.11    6  
                  38.37     1:19.16 (40.79)     2:00.61 (41.45)     2:42.86 (42.25)
        3:24.54 (41.68)     4:06.61 (42.07)     4:48.91 (42.30)     5:31.52 (42.61)
        6:13.83 (42.31)     6:56.69 (42.86)     7:38.96 (42.27)     8:21.26 (42.30)
        9:04.28 (43.02)     9:46.57 (42.29)    10:29.01 (42.44)    11:11.49 (42.48)
       11:54.13 (42.64)    12:36.44 (42.31)    13:18.70 (42.26)    14:01.36 (42.66)
       14:44.13 (42.77)    15:26.29 (42.16)    16:08.99 (42.70)    16:51.88 (42.89)
       17:34.80 (42.92)    18:18.01 (43.21)    19:00.73 (42.72)    19:43.31 (42.58)
       20:25.62 (42.31)    21:06.11 (40.49)                                        
  4 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP             26:00.00   26:02.49    5  
                1:31.55   3:15.43 (1:43.88)   4:58.67 (1:43.24)   6:42.99 (1:44.32)
      8:27.42 (1:44.43)  10:11.00 (1:43.58)  11:55.82 (1:44.82)  13:40.89 (1:45.07)
     15:25.72 (1:44.83)  17:11.76 (1:46.04)  18:59.10 (1:47.34)  20:45.77 (1:46.67)
     22:32.38 (1:46.61)  24:19.94 (1:47.56)  26:02.49 (1:42.55)                    
  5 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP             26:00.00   27:05.67    4  
                1:34.92   3:23.52 (1:48.60)   5:15.28 (1:51.76)   7:06.28 (1:51.00)
      8:57.89 (1:51.61)  10:47.55 (1:49.66)  12:35.73 (1:48.18)  14:23.69 (1:47.96)
     16:13.34 (1:49.65)  18:02.51 (1:49.17)  19:53.50 (1:50.99)  21:43.00 (1:49.50)
     23:33.89 (1:50.89)  25:23.69 (1:49.80)  27:05.67 (1:41.98)                    
  6 Mix, Susan                42 CSAM-SP             30:00.00   28:28.23    3  
                1:36.65   3:28.04 (1:51.39)   5:22.64 (1:54.60)   7:17.10 (1:54.46)
      9:11.12 (1:54.02)  11:05.54 (1:54.42)  13:01.65 (1:56.11)  14:58.24 (1:56.59)
     16:55.19 (1:56.95)  18:51.41 (1:56.22)  20:47.37 (1:55.96)  22:43.02 (1:55.65)
     24:40.41 (1:57.39)  26:35.22 (1:54.81)  28:28.23 (1:53.01)                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 32.19   5/26/2002 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: & 31.49    3/7/2009 CINDY MABEE, CAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP                50.00      45.46    9  
  2 Fell, Paula J             44 NOVA-SP                49.00      45.93    7  
  3 Christou, Andre           43 OJAI-SP              1:05.00      49.36    6  
  4 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP                51.00      52.37    5  
  5 Wong, Carolyn K           42 NOVA-SP                50.00      53.16    4  
  6 Clawson, Kristen S        44 OJAI-SP              1:02.00      57.69    3  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:07.69    6/8/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 1:07.06    3/7/2009 CINDY MABEE, CAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xepoleas, Monterey        42 OJAI-SP              1:28.36    1:27.64    9  
  2 Fell, Paula J             44 NOVA-SP              1:45.35    1:43.91    7  
  3 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP              1:50.00    1:46.54    6  
  4 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP              1:47.00    1:55.37    5  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:23.64   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:25.91   8/11/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP              3:45.00    3:42.27    9  
                1:47.63   3:42.27 (1:54.64)                                        
  2 Fell, Paula J             44 NOVA-SP              3:45.00    3:46.94    7  
                1:51.12   3:46.94 (1:55.82)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.25   7/23/2006 S VON DER LIPPE                              
       WORLD: & 33.25   7/23/2006 S.VON DER LIPPE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP                39.46      38.79    9  
  2 Moser, Ursula S           40 LVM-SP                 42.00      42.02    7  
  3 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP                45.20      46.14    6  
  4 Fell, Paula J             44 NOVA-SP                47.48      46.22    5  
  5 Wong, Carolyn K           42 NOVA-SP                50.00      51.55    4  
  6 Christou, Andre           43 OJAI-SP              1:08.00      53.23    3  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:13.34   6/18/2006 S VON DER LIPPE                            
       WORLD: & 1:13.80    8/5/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP              1:24.63    1:27.11    9  
  2 Jurey, Mary K             43 SCAQ-SP              1:28.12    1:27.85    7  
  3 Moser, Ursula S           40 LVM-SP               1:39.60    1:29.19    6  
  4 Fell, Paula J             44 NOVA-SP              1:43.56    1:42.71    5  
  5 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP              1:48.00    1:49.35    4  
  6 Wong, Carolyn K           42 NOVA-SP              1:51.00    1:54.31    3  
  7 Christou, Andre           43 OJAI-SP              2:15.00    1:55.73    2  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:38.44    8/9/2006 S VON DER LIPPE                            
       WORLD: & 2:38.44    8/9/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP              3:15.81    3:10.39    9  
                1:30.73   3:10.39 (1:39.66)                                        
  2 Jurey, Mary K             43 SCAQ-SP              3:13.19    3:11.61    7  
                1:32.59   3:11.61 (1:39.02)                                        
  3 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP              3:33.00    3:35.30    6  
                1:41.20   3:35.30 (1:54.10)                                        
  4 Fell, Paula J             44 NOVA-SP              3:41.44    3:52.85    5  
                1:49.66   3:52.85 (2:03.19)                                        
  5 Clawson, Kristen S        44 OJAI-SP              4:15.00    4:49.05    4  
                2:13.45   4:49.05 (2:35.60)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 28.62    8/6/2006 S VON DER LIPPE                              
       WORLD: & 28.62    8/6/2006 S.VON DER LIPPE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jurey, Mary K             43 SCAQ-SP                34.01      33.18    9  
  2 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP                35.50      34.81    7  
  3 Xepoleas, Monterey        42 OJAI-SP                35.58      36.54    6  
  4 Hagadorn, Heather         44 CMS-CO                 36.00      36.86    5  
  5 Sproles, Juliana          40 OJAI-SP                50.00      45.02    4  
  6 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP                48.00      46.86    3  
  7 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP                49.00      47.29    2  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:03.38    8/7/2006 S VON DER LIPPE                            
       WORLD: & 1:03.38    8/7/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jurey, Mary K             43 SCAQ-SP              1:18.34    1:17.29    9  
  2 Rearwin, Laura            44 OJAI-SP              1:30.00    1:26.63    7  
  3 Thomas, Stephanie         43 OJAI-SP              1:50.00    1:58.04    6  
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:25.03    8/5/2007 S VON DER LIPPE                            
       WORLD: & 2:25.03    8/5/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Julie S           42 CSAM-SP              2:49.88    2:48.43    9  
                1:20.90   2:48.43 (1:27.53)                                        
  2 Jurey, Mary K             43 SCAQ-SP              2:54.17    2:52.00    7  
                1:22.17   2:52.00 (1:29.83)                                        
  3 Woll, Shandon R           41 OJAI-SP              3:18.00    3:39.26    6  
                1:47.33   3:39.26 (1:51.93)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 27.44   8/13/2007 SUSAN WALSH                                  
       WORLD: & 27.44   8/13/2007 SUSAN WALSH, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Bonnie S          46 FMT-SP                 30.50      29.50    9  
  2 Cleavenger, Becky         46 CSAM-SP                   NT      30.57    7  
  3 Canning, Lynn A           48 ROSE-SP                34.25      34.49    6  
  4 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP                50.00      35.39    5  
  5 Denton, Camilla           48 OJAI-SP                44.00      37.37    4  
  6 Christiansen, Mary        47 CSAM-SP                41.00      37.79    3  
  7 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP                45.00      40.09    2  
  8 Johnson, Lainie           48 NOVA-SP                41.61      42.98    1  
  9 Le, Anh N                 49 TVM-PC                 59.00    1:00.86  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 59.79    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: & 59.79    8/5/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Bonnie S          46 FMT-SP               1:06.61    1:05.83    9  
  2 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO               1:10.00    1:07.41    7  
  3 Cleavenger, Becky         46 CSAM-SP                   NT    1:10.69    6  
  4 Shore, Susan D            47 WH2O-SP              1:15.41    1:16.03    5  
  5 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP              1:30.00    1:18.47    4  
  6 van Houten, Kelly L       46 OJAI-SP              1:30.00    1:25.74    3  
  7 Denton, Camilla           48 OJAI-SP              1:44.00    1:26.96    2  
  8 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP              1:42.00    1:32.06    1  
  9 Christiansen, Mary        47 CSAM-SP              1:45.00    1:33.71  
 10 Fernandez, Susan          48 CSAM-SP              1:50.00    1:34.72  
 11 Johnson, Lainie           48 NOVA-SP              2:25.10    1:45.94  
 12 Le, Anh N                 49 TVM-PC               2:00.00    2:13.91  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:11.44   5/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:11.44   5/27/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP              3:10.00    3:19.86    9  
                1:36.09   3:19.86 (1:43.77)                                        
  2 Daley, Elana S            45 OJAI-SP              4:00.00    3:42.44    7  
                1:40.40   3:42.44 (2:02.04)                                        
  3 Le, Anh N                 49 TVM-PC               4:15.00    4:41.66    6  
                2:18.83   4:41.66 (2:22.83)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:35.84    9/6/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 4:35.84    9/6/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO               5:10.00    5:07.61    9  
                1:12.16   2:30.82 (1:18.66)   3:49.55 (1:18.73)   5:07.61 (1:18.06)
  2 Shore, Susan D            47 WH2O-SP              5:37.62    5:35.20    7  
                1:19.51   2:45.57 (1:26.06)   4:11.57 (1:26.00)   5:35.20 (1:23.63)
  3 Valenti, Lisa E           49 SCMC-SP              6:10.00    6:03.65    6  
                1:23.08   2:54.57 (1:31.49)   4:29.14 (1:34.57)   6:03.65 (1:34.51)
  4 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              7:15.69    6:38.69    5  
                1:36.08   3:16.50 (1:40.42)   4:57.85 (1:41.35)   6:38.69 (1:40.84)
  5 Brooks, Sherry M Wendzel  49 NOVA-SP              7:30.00    6:50.50    4  
                1:33.57   3:18.08 (1:44.51)   5:05.70 (1:47.62)   6:50.50 (1:44.80)
  6 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP              7:00.00    6:56.99    3  
                1:36.48   3:24.73 (1:48.25)   5:12.48 (1:47.75)   6:56.99 (1:44.51)
  7 Commons, Trisha M         45 SWM-SP              10:00.00    7:45.89    2  
  8 Daley, Elana S            45 OJAI-SP             10:00.00    8:05.56    1  
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 9:24.11    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 9:24.11    8/5/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Wyels, Cynthia J          45 CSAM-SP             12:20.56   12:20.56  
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:24.11    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 9:24.11    8/5/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyels, Cynthia J          45 CSAM-SP             12:40.00   12:04.18    9  
                1:27.18   3:00.11 (1:32.93)   4:31.94 (1:31.83)   6:03.01 (1:31.07)
      7:33.07 (1:30.06)   9:03.73 (1:30.66)  10:34.26 (1:30.53)  12:04.18 (1:29.92)
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC             14:24.43   13:46.39    7  
                1:36.62   3:19.01 (1:42.39)   5:01.92 (1:42.91)   6:45.74 (1:43.82)
      8:30.27 (1:44.53)  10:16.10 (1:45.83)  12:01.93 (1:45.83)  13:46.39 (1:44.46)
  3 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-SP             16:00.00   14:44.08    6  
                1:45.68   3:37.20 (1:51.52)   5:30.02 (1:52.82)   7:22.22 (1:52.20)
      9:14.25 (1:52.03)  11:06.18 (1:51.93)  12:58.18 (1:52.00)  14:44.08 (1:45.90)
  4 Daley, Elana S            45 OJAI-SP             16:00.00   16:21.01    5  
                1:49.12   3:52.30 (2:03.18)   5:59.08 (2:06.78)   8:03.94 (2:04.86)
     10:10.58 (2:06.64)  12:16.90 (2:06.32)  14:20.69 (2:03.79)  16:21.01 (2:00.32)
  5 Commons, Trisha M         45 SWM-SP              20:00.00   16:37.21    4  
                1:46.08   3:49.28 (2:03.20)   5:56.91 (2:07.63)   8:04.96 (2:08.05)
     10:13.06 (2:08.10)  12:21.72 (2:08.66)  14:31.73 (2:10.01)  16:37.21 (2:05.48)
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:55.83   8/17/2003 S HEIM-BOWEN                              
       WORLD: & 17:55.83   8/17/2003 S.HEIM-BOWEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO              19:54.96   19:42.48    9  
                  35.65     1:13.14 (37.49)     1:51.24 (38.10)     2:30.06 (38.82)
        3:09.35 (39.29)     3:48.83 (39.48)     4:28.67 (39.84)     5:08.56 (39.89)
        5:48.35 (39.79)     6:28.35 (40.00)     7:08.03 (39.68)     7:48.13 (40.10)
        8:27.77 (39.64)     9:07.44 (39.67)     9:47.13 (39.69)    10:26.98 (39.85)
       11:06.95 (39.97)    11:46.64 (39.69)    12:26.51 (39.87)    13:06.53 (40.02)
       13:46.35 (39.82)    14:26.09 (39.74)    15:05.73 (39.64)    15:45.41 (39.68)
       16:24.70 (39.29)    17:04.41 (39.71)    17:44.03 (39.62)    18:24.01 (39.98)
       19:03.85 (39.84)    19:42.48 (38.63)                                        
  2 Shore, Susan D            47 WH2O-SP                   NT   21:29.31    7  
                  38.84     1:20.41 (41.57)     2:03.31 (42.90)     2:46.38 (43.07)
        3:29.00 (42.62)     4:12.10 (43.10)     4:55.47 (43.37)     5:38.57 (43.10)
        6:21.90 (43.33)     7:05.36 (43.46)     7:48.75 (43.39)     8:31.76 (43.01)
        9:15.09 (43.33)     9:58.73 (43.64)    10:42.64 (43.91)    11:25.94 (43.30)
       12:09.28 (43.34)    12:52.23 (42.95)    13:35.50 (43.27)    14:19.04 (43.54)
       15:02.73 (43.69)    15:45.76 (43.03)    16:29.39 (43.63)    17:12.74 (43.35)
       17:56.50 (43.76)    18:39.83 (43.33)    19:23.34 (43.51)    20:05.84 (42.50)
       20:48.74 (42.90)    21:29.31 (40.57)                                        
  3 Wyels, Cynthia J          45 CSAM-SP             24:15.00   23:07.96    6  
                  43.09     1:30.10 (47.01)     2:17.18 (47.08)     3:05.35 (48.17)
        3:52.87 (47.52)     4:40.53 (47.66)     5:28.18 (47.65)     6:15.45 (47.27)
        7:02.91 (47.46)     7:49.96 (47.05)     8:36.46 (46.50)     9:23.00 (46.54)
       10:09.26 (46.26)    10:55.43 (46.17)    11:42.03 (46.60)    12:28.77 (46.74)
       13:15.43 (46.66)    14:01.37 (45.94)    14:47.72 (46.35)    15:34.40 (46.68)
       16:20.14 (45.74)    17:06.01 (45.87)    17:51.89 (45.88)    18:37.40 (45.51)
       19:23.21 (45.81)    20:09.19 (45.98)    20:54.63 (45.44)    21:39.79 (45.16)
       22:24.48 (44.69)    23:07.96 (43.48)                                        
  4 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP             25:00.00   23:22.41    5  
                  39.81     1:22.81 (43.00)     2:07.97 (45.16)     2:53.37 (45.40)
        3:39.39 (46.02)     4:25.25 (45.86)     5:11.44 (46.19)     5:57.35 (45.91)
        6:44.03 (46.68)     7:30.68 (46.65)     8:17.94 (47.26)     9:04.71 (46.77)
        9:52.06 (47.35)    10:39.19 (47.13)    11:26.97 (47.78)    12:14.11 (47.14)
       13:01.77 (47.66)    13:49.12 (47.35)    14:37.08 (47.96)    15:25.02 (47.94)
       16:12.93 (47.91)    17:00.91 (47.98)    17:49.95 (49.04)    18:38.40 (48.45)
       19:26.61 (48.21)    20:14.62 (48.01)    21:02.27 (47.65)    21:49.92 (47.65)
       22:37.39 (47.47)    23:22.41 (45.02)                                        
  5 Lindsay, Christine A      46 CSAM-SP                   NT   25:48.58    4  
                  42.30     1:28.69 (46.39)     2:19.49 (50.80)     3:11.21 (51.72)
        4:04.35 (53.14)     4:56.08 (51.73)     5:48.89 (52.81)     6:41.45 (52.56)
        7:35.05 (53.60)     8:26.89 (51.84)     9:19.46 (52.57)    10:11.24 (51.78)
       11:04.40 (53.16)    11:55.60 (51.20)    12:48.70 (53.10)    13:40.08 (51.38)
       14:33.50 (53.42)    15:24.93 (51.43)    16:18.05 (53.12)    17:09.56 (51.51)
       18:01.50 (51.94)    18:53.39 (51.89)    19:47.23 (53.84)    20:39.91 (52.68)
       21:33.03 (53.12)    22:24.84 (51.81)    23:17.92 (53.08)    24:09.92 (52.00)
       25:01.42 (51.50)    25:48.58 (47.16)                                        
  6 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP             30:00.00   27:29.77    3  
                  49.03     1:42.91 (53.88)     2:37.60 (54.69)     3:30.96 (53.36)
        4:20.20 (49.24)   5:23.91 (1:03.71)     6:20.70 (56.79)     7:15.10 (54.40)
        8:10.31 (55.21)     9:05.77 (55.46)    10:02.02 (56.25)    10:58.39 (56.37)
       11:55.05 (56.66)    12:49.42 (54.37)    13:46.10 (56.68)    14:40.78 (54.68)
       15:35.54 (54.76)    16:30.03 (54.49)    17:25.44 (55.41)    18:19.68 (54.24)
       19:15.56 (55.88)    20:11.05 (55.49)    21:07.55 (56.50)    22:03.96 (56.41)
       23:00.54 (56.58)    23:56.37 (55.83)    24:52.54 (56.17)    25:46.57 (54.03)
       26:40.20 (53.63)    27:29.77 (49.57)                                        
  7 Daley, Elana S            45 OJAI-SP             30:00.00   31:57.34    2  
                  53.73     1:50.47 (56.74)                             3:54.75 ( )
                                6:02.89 ( )                             8:11.84 ( )
                               10:20.03 ( )                            12:28.79 ( )
     13:35.49 (1:06.70)  14:39.96 (1:04.47)  15:43.75 (1:03.79)  16:48.10 (1:04.35)
                               18:57.80 ( )  20:05.03 (1:07.23)                    
           22:16.31 ( )  23:21.03 (1:04.72)  24:27.34 (1:06.31)  25:32.12 (1:04.78)
     26:39.51 (1:07.39)  27:42.26 (1:02.75)                            29:54.21 ( )
     31:00.89 (1:06.68)    31:57.34 (56.45)                                        
  8 Commons, Trisha M         45 SWM-SP              34:00.00   33:24.47    1  
                                1:48.12 ( )                             3:47.22 ( )
                                6:02.64 ( )                             8:16.52 ( )
      9:35.33 (1:18.81)    10:22.54 (47.21)  11:40.48 (1:17.94)  12:42.84 (1:02.36)
     14:38.43 (1:55.59)    14:57.41 (18.98)  16:41.60 (1:44.19)    17:13.40 (31.80)
       17:45.99 (32.59)                            18:15.81 ( )  19:30.39 (1:14.58)
     20:47.30 (1:16.91)  21:57.65 (1:10.35)  23:11.43 (1:13.78)  24:13.55 (1:02.12)
     25:29.23 (1:15.68)  26:41.06 (1:11.83)  27:45.94 (1:04.88)  28:50.48 (1:04.54)
     32:26.14 (3:35.66)    33:24.47 (58.33)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 31.71   8/17/2008 VALERIE JENKINS                              
       WORLD: & 31.71   8/17/2008 VALERIE JENKINS, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleavenger, Becky         46 CSAM-SP                   NT      41.51    9  
  2 Bossard, Laurie L         46 SCMC-SP                42.00      41.80    7  
  3 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP                50.00      45.74    6  
  4 Denton, Camilla           48 OJAI-SP                50.00      47.97    5  
  5 Commons, Trisha M         45 SWM-SP                 45.00      49.16    4  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:08.48   8/17/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 1:08.48   8/17/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO               1:20.61    1:22.50    9  
  2 Bossard, Laurie L         46 SCMC-SP              1:30.15    1:27.63    7  
  3 Commons, Trisha M         45 SWM-SP               1:30.00    1:45.74    6  
  4 van Houten, Kelly L       46 OJAI-SP              1:53.00    1:46.85    5  
  5 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:53.91    1:53.51    4  
  6 Brooks, Sherry M Wendzel  49 NOVA-SP              2:00.00    2:00.10    3  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:26.30   8/15/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:26.30   8/15/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossard, Laurie L         46 SCMC-SP              3:14.87    3:10.11    9  
                1:32.26   3:10.11 (1:37.85)                                        
  2 Commons, Trisha M         45 SWM-SP               3:30.00    3:56.81    7  
                1:53.69   3:56.81 (2:03.12)                                        
  3 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              4:01.55    4:03.79    6  
                1:59.66   4:03.79 (2:04.13)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.98    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                             
       WORLD: & 33.98    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP                50.00      45.62    9  
  2 Denton, Camilla           48 OJAI-SP                49.00      47.15    7  
  3 Christiansen, Mary        47 CSAM-SP                52.00      49.26    6  
  4 van Houten, Kelly L       46 OJAI-SP                53.00      50.37    5  
  5 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP                54.00      52.29    4  
  6 Brooks, Sherry M Wendzel  49 NOVA-SP                55.25      52.86    3  
  7 Fernandez, Susan          48 CSAM-SP                55.00      53.19    2  
  8 Johnson, Lainie           48 NOVA-SP                50.30      54.37    1  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:15.65    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                           
       WORLD: & 1:15.65    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denton, Camilla           48 OJAI-SP              1:42.00    1:41.44    9  
  2 Latt, Melissa J           46 SCAQ-SP              1:45.00    1:46.13    7  
  3 Valenti, Lisa E           49 SCMC-SP              1:39.00    1:47.13    6  
  4 Christiansen, Mary        47 CSAM-SP              1:50.00    1:53.37    5  
  5 Wachtell, Kathryn R       46 OJAI-SP              2:05.00    1:58.83    4  
  6 Johnson, Lainie           48 NOVA-SP              1:54.72    1:59.73    3  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:45.20    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                           
       WORLD: & 2:45.20    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denton, Camilla           48 OJAI-SP              3:15.00    3:42.55    9  
                1:46.82   3:42.55 (1:55.73)                                        
  2 Daley, Elana S            45 OJAI-SP              5:20.00    4:40.15    7  
                2:09.69   4:40.15 (2:30.46)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 29.52    9/7/2008 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: & 29.52    9/7/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Bonnie S          46 FMT-SP                 32.99      31.50    9  
  2 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO                 34.00      34.99    7  
  3 Brooks, Sherry M Wendzel  49 NOVA-SP                49.13      46.78    6  
  4 Commons, Trisha M         45 SWM-SP                 50.00      54.12    5  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:05.69    9/6/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 1:05.69    9/6/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Bonnie S          46 FMT-SP               1:17.41    1:17.08    9  
  2 Mac Donald, Maureen E     47 SCAQ-SP              1:25.00    1:19.07    7  
  3 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:38.99    1:45.43    6  
  4 Aguilar, Nancy C          48 UCLA-SP              1:57.00    1:50.51    5  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:27.33    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:27.33    8/5/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mac Donald, Maureen E     47 SCAQ-SP              3:00.00    2:54.02    9  
                1:20.02   2:54.02 (1:34.00)                                        
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              3:45.35    3:42.64    7  
                1:45.90   3:42.64 (1:56.74)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:27.57   8/16/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 2:27.57   8/16/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Najjar, Ellie S           48 CMS-CO               2:52.00    2:56.46    9  
                1:22.41   2:56.46 (1:34.05)                                        
  2 Mac Donald, Maureen E     47 SCAQ-SP              3:10.00    3:02.90    7  
                1:27.74   3:02.90 (1:35.16)                                        
  3 Cleavenger, Becky         46 CSAM-SP                   NT    3:10.88    6  
                1:32.17   3:10.88 (1:38.71)                                        
  4 Denton, Camilla           48 OJAI-SP              3:25.00    3:36.76    5  
                1:47.89   3:36.76 (1:48.87)                                        
  5 Brooks, Sherry M Wendzel  49 NOVA-SP              3:52.00    4:00.26    4  
                2:03.02   4:00.26 (1:57.24)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:13.85    9/6/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: & 5:13.85    9/5/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mac Donald, Maureen E     47 SCAQ-SP              7:00.00    6:17.35    9  
                1:20.88   3:06.97 (1:46.09)   4:56.36 (1:49.39)   6:17.35 (1:20.99)
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              7:51.47    7:51.11    7  
                1:44.46   3:51.11 (2:06.65)   6:08.23 (2:17.12)   7:51.11 (1:42.88)
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 28.22   8/18/2001 LAURA VAL                                    
       WORLD: & 28.22   8/18/2001 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP                35.00      35.79    9  
  2 Heather, Julie P          51 MVN-SP                 37.65      36.29    7  
  3 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP                38.00      39.18    6  
  4 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP                 41.03      41.05    5  
  5 Horgan, Sue               54 OJAI-SP              1:00.00      48.37    4  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               1:06.41    1:06.92    9  
  2 Lumbert Gentry, Kerri     52 UNAT-SP              1:14.70    1:14.89    7  
  3 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP              1:20.00    1:20.26    6  
  4 Mc Mahon, Susan J         53 OJAI-SP              1:30.00    1:22.41    5  
  5 Heather, Julie P          51 MVN-SP               1:24.56    1:23.44    4  
  6 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP              1:27.00    1:25.34    3  
  7 Simonson, Mira            51 OJAI-SP              1:44.00    1:26.60    2  
  8 Brody, Bethann M          50 SCMC-SP              1:40.00    1:33.19    1  
  9 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP               2:00.00    1:41.64  
 10 Horgan, Sue               54 OJAI-SP              2:00.00    1:46.98  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP              1:07.33    1:07.33  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:15.00   4/20/2008 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: & 2:15.00   4/20/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               2:24.33    2:25.56    9  
                1:10.51   2:25.56 (1:15.05)                                        
  2 Ellington, Cheri          52 SCMC-SP              2:40.00    2:35.73    7  
                1:15.25   2:35.73 (1:20.48)                                        
  3 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP              3:00.00    2:57.65    6  
                1:26.61   2:57.65 (1:31.04)                                        
  4 Heather, Julie P          51 MVN-SP               3:25.70    3:09.98    5  
                1:30.15   3:09.98 (1:39.83)                                        
  5 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP              3:35.00    3:14.56    4  
                1:30.61   3:14.56 (1:43.95)                                        
  6 Horgan, Sue               54 OJAI-SP              4:00.00    3:50.12    3  
                1:52.65   3:50.12 (1:57.47)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 2:15.00   4/20/2008 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: & 2:15.00   4/20/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Christensen, Heidi L      51 CSAM-SP              2:37.04    2:37.04  
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:42.37   4/24/2008 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: & 4:42.37   4/24/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               5:01.06    5:11.09    9  
                1:13.14   2:31.99 (1:18.85)   3:51.30 (1:19.31)   5:11.09 (1:19.79)
  2 Christensen, Heidi L      51 CSAM-SP              5:25.00    5:20.01    7  
                1:15.93   2:37.04 (1:21.11)   3:58.72 (1:21.68)   5:20.01 (1:21.29)
  3 Lumbert Gentry, Kerri     52 UNAT-SP              6:12.50    5:55.34    6  
                1:22.36   2:53.27 (1:30.91)   4:25.53 (1:32.26)   5:55.34 (1:29.81)
  4 Mc Mahon, Susan J         53 OJAI-SP              6:40.00    6:16.61    5  
                1:28.91   3:04.19 (1:35.28)   4:40.92 (1:36.73)   6:16.61 (1:35.69)
  5 Simonson, Mira            51 OJAI-SP              8:00.00    7:42.09    4  
                1:41.54   3:40.35 (1:58.81)   5:42.12 (2:01.77)   7:42.09 (1:59.97)
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 9:48.81   4/18/2008 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: & 9:48.81   4/18/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Christensen, Heidi L      51 CSAM-SP             10:44.80   10:44.80  
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:48.81   4/18/2008 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: & 9:48.81   4/18/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          52 SCMC-SP             12:03.90   11:21.76    9  
                1:20.88   2:48.49 (1:27.61)   4:16.02 (1:27.53)   5:42.57 (1:26.55)
      7:08.38 (1:25.81)   8:34.42 (1:26.04)   9:59.61 (1:25.19)  11:21.76 (1:22.15)
  2 Stokols, Niki F           52 CSAM-SP             12:30.85   11:50.16    7  
                1:24.89   2:54.85 (1:29.96)   4:24.35 (1:29.50)   5:54.41 (1:30.06)
      7:24.68 (1:30.27)   8:53.90 (1:29.22)  10:22.87 (1:28.97)  11:50.16 (1:27.29)
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 18:32.76   8/14/2008 S HEIM-BOWEN                              
       WORLD: & 18:32.76   8/14/2008 S.HEIM-BOWEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Heidi L      51 CSAM-SP             20:54.02   20:28.20    9  
                  36.62     1:16.18 (39.56)     1:56.80 (40.62)     2:37.05 (40.25)
        3:17.59 (40.54)     3:57.73 (40.14)     4:38.47 (40.74)     5:18.77 (40.30)
        5:59.61 (40.84)     6:39.56 (39.95)     7:20.55 (40.99)     8:00.83 (40.28)
        8:41.92 (41.09)     9:22.73 (40.81)    10:03.85 (41.12)    10:44.80 (40.95)
       11:25.82 (41.02)    12:07.05 (41.23)    12:48.60 (41.55)    13:30.23 (41.63)
       14:12.47 (42.24)    14:54.30 (41.83)    15:36.73 (42.43)    16:18.77 (42.04)
       17:01.01 (42.24)    17:42.86 (41.85)    18:25.09 (42.23)    19:06.78 (41.69)
       19:48.53 (41.75)    20:28.20 (39.67)                                        
  2 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP             20:50.20   20:31.40    7  
                  36.16     1:14.88 (38.72)     1:55.38 (40.50)     2:35.28 (39.90)
        3:15.52 (40.24)     3:55.31 (39.79)     4:36.00 (40.69)     5:16.47 (40.47)
        5:58.00 (41.53)     6:38.47 (40.47)     7:20.00 (41.53)     8:00.87 (40.87)
        8:42.52 (41.65)     9:23.76 (41.24)    10:05.66 (41.90)    10:47.37 (41.71)
       11:29.28 (41.91)    12:11.24 (41.96)    12:53.45 (42.21)    13:35.40 (41.95)
       14:17.66 (42.26)    14:59.77 (42.11)    15:42.23 (42.46)    16:24.75 (42.52)
       17:06.71 (41.96)    17:48.61 (41.90)    18:30.18 (41.57)    19:11.53 (41.35)
       19:52.08 (40.55)    20:31.40 (39.32)                                        
  3 Stokols, Niki F           52 CSAM-SP             23:29.34   22:54.85    6  
                  42.46     1:27.95 (45.49)     2:12.16 (44.21)     3:00.80 (48.64)
        3:46.52 (45.72)     4:32.39 (45.87)     5:18.04 (45.65)     6:03.66 (45.62)
        6:49.51 (45.85)     7:35.21 (45.70)     8:21.83 (46.62)     9:08.00 (46.17)
        9:53.83 (45.83)    10:40.28 (46.45)    11:26.26 (45.98)    12:12.47 (46.21)
       12:57.67 (45.20)    13:43.80 (46.13)    14:29.31 (45.51)    15:15.59 (46.28)
       16:01.00 (45.41)    16:47.11 (46.11)    17:33.67 (46.56)    18:19.95 (46.28)
       19:06.26 (46.31)    19:52.60 (46.34)    20:38.62 (46.02)    21:25.21 (46.59)
       22:10.31 (45.10)    22:54.85 (44.54)                                        
  4 Smith, Robin M            54 MVN-SP              26:15.00   25:10.40    5  
                1:32.01   3:12.10 (1:40.09)   4:53.82 (1:41.72)   6:35.69 (1:41.87)
      8:17.25 (1:41.56)   9:59.49 (1:42.24)  11:42.20 (1:42.71)  13:23.94 (1:41.74)
     15:06.07 (1:42.13)  16:47.76 (1:41.69)  18:29.24 (1:41.48)  20:09.88 (1:40.64)
     21:50.58 (1:40.70)  23:31.55 (1:40.97)  25:10.40 (1:38.85)                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 32.87   8/18/2002 J SWAGERTY-HILL                              
       WORLD: & 32.87   8/18/2002 J.SWAGERTY-HILL, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP                 35.23      34.94    9  
  2 James, Paula              50 LVM-SP                 38.50      37.66    7  
  3 Kirkpatrick-Reno, Nancy   54 CSAM-SP                40.00      38.40    6  
  4 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP                38.00      41.41    5  
  5 Smith, Robin M            54 MVN-SP                 44.19      43.96    4  
  6 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP                 54.91      52.77    3  
  7 Horgan, Sue               54 OJAI-SP              1:00.00      56.28    2  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:13.55   8/17/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
       WORLD: & 1:13.55   8/17/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               1:15.70    1:15.73    9  
  2 James, Paula              50 LVM-SP               1:23.50    1:22.53    7  
  3 Kirkpatrick-Reno, Nancy   54 CSAM-SP              1:30.00    1:29.87    6  
  4 Lumbert Gentry, Kerri     52 UNAT-SP              1:35.20    1:30.10    5  
  5 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP              1:30.00    1:30.67    4  
  6 Simonson, Mira            51 OJAI-SP              1:57.00    1:51.04    3  
 -- Horgan, Sue               54 OJAI-SP              2:00.00         DQ  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:41.88   8/15/2008 BONNIE BILICH                              
       WORLD: & 2:41.88   8/15/2008 BONNIE BILICH, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               2:46.33    2:46.31    9  
                1:20.38   2:46.31 (1:25.93)                                        
  2 James, Paula              50 LVM-SP               3:01.50    3:00.32    7  
                1:25.97   3:00.32 (1:34.35)                                        
  3 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP              3:18.00    3:14.00    6  
                1:35.05   3:14.00 (1:38.95)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 37.51    8/7/2006 MELINDA MANN                                 
       WORLD: & 36.19   4/21/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP                39.09      40.00    9  
  2 Melick, Karen L           52 SCAQ-SP                42.00      41.52    7  
  3 James, Paula              50 LVM-SP                 47.00      44.01    6  
  4 Smith, Robin M            54 MVN-SP                 45.19      44.27    5  
  5 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP                 49.86      49.88    4  
  6 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP                52.00      50.14    3  
  7 Brody, Bethann M          50 SCMC-SP                55.00      51.07    2  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:24.35   6/15/2008 MELINDA MANN                               
       WORLD: & 1:19.91   4/19/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP              1:24.78    1:27.32    9  
  2 Melick, Karen L           52 SCAQ-SP              1:32.00    1:32.61    7  
  3 Smith, Robin M            54 MVN-SP               1:42.14    1:40.16    6  
  4 Kirkpatrick-Reno, Nancy   54 CSAM-SP              1:54.00    1:41.07    5  
  5 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP              1:54.00    1:49.68    4  
  6 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP               2:01.10    1:55.30    3  
  7 Brody, Bethann M          50 SCMC-SP              2:00.00    1:57.07    2  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:05.84   4/23/2008 JENNY COOK                                 
       WORLD: & 2:55.15   4/23/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP              3:06.33    3:06.54    9  
                1:27.52   3:06.54 (1:39.02)                                        
  2 Melick, Karen L           52 SCAQ-SP              3:20.00    3:17.74    7  
                1:36.03   3:17.74 (1:41.71)                                        
  3 James, Paula              50 LVM-SP               3:28.00    3:21.71    6  
                1:39.01   3:21.71 (1:42.70)                                        
  4 Ellington, Cheri          52 SCMC-SP              3:30.50    3:22.82    5  
                1:38.75   3:22.82 (1:44.07)                                        
  5 Smith, Robin M            54 MVN-SP               3:42.83    3:49.82    4  
                1:47.77   3:49.82 (2:02.05)                                        
  6 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP              4:01.00    4:03.93    3  
                1:54.71   4:03.93 (2:09.22)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 30.72   8/19/2001 LAURA VAL                                    
       WORLD: & 30.24    6/4/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP                33.31      33.22    9  
  2 Heather, Julie P          51 MVN-SP                 42.63      40.61    7  
  3 Pierson, Nancy S          50 OJAI-SP                43.00      41.53    6  
  4 Smith, Robin M            54 MVN-SP                 38.63      41.57    5  
  5 Mc Mahon, Susan J         53 OJAI-SP              1:00.00      45.02    4  
  6 Hirsch, Helene I          52 PVM-SP                 49.73      47.87    3  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:07.81   8/17/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 1:07.81   8/17/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heather, Julie P          51 MVN-SP               1:38.51    1:37.63    9  
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:31.55   8/18/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 2:31.55   8/18/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP              2:50.30    2:51.25    9  
                1:18.66   2:51.25 (1:32.59)                                        
  2 Heather, Julie P          51 MVN-SP               3:48.35    3:40.63    7  
                1:43.20   3:40.63 (1:57.43)                                        
  3 Mc Mahon, Susan J         53 OJAI-SP              4:15.00    3:45.06    6  
                1:50.47   3:45.06 (1:54.59)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:39.49   8/16/2008 JENNY COOK                                 
       WORLD: & 2:38.80  12/13/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      51 MVN-SP               2:45.98    2:43.79    9  
                1:18.29   2:43.79 (1:25.50)                                        
  2 James, Paula              50 LVM-SP               3:03.03    3:02.76    7  
                1:25.29   3:02.76 (1:37.47)                                        
  3 Smith, Robin M            54 MVN-SP               3:19.79    3:24.66    6  
                1:40.09   3:24.66 (1:44.57)                                        
  4 Mc Mahon, Susan J         53 OJAI-SP              3:30.00    3:40.45    5  
                1:46.49   3:40.45 (1:53.96)                                        
  5 Wood, Barbara J           52 OJAI-SP              3:51.00    3:54.59    4  
                1:55.57   3:54.59 (1:59.02)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:42.80   7/14/2002 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 5:42.80   7/14/2002 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny L             51 SCAQ-SP              5:55.00    5:51.54    9  
                1:19.73   2:54.31 (1:34.58)   4:33.92 (1:39.61)   5:51.54 (1:17.62)
  2 James, Paula              50 LVM-SP               6:30.00    6:23.78    7  
                1:23.94   3:04.99 (1:41.05)   4:56.98 (1:51.99)   6:23.78 (1:26.80)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 28.69   8/17/2008 LAURA VAL                                    
       WORLD: & 28.69   8/17/2008 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP                 34.50      30.82    9  
  2 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT                33.00      31.38    7  
  3 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP                41.00      41.24    6  
  4 Watson, Holly             55 CSAM-SP              1:11.92    1:08.24    5  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:02.02   8/16/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 1:02.02   8/16/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP               1:11.99    1:07.99    9  
  2 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT              1:10.00    1:08.41    7  
  3 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP              1:20.00    1:10.62    6  
  4 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT              1:30.00    1:24.26    5  
  5 Walz, Susannah S          57 NSLO-SP              1:50.00    1:33.21    4  
  6 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP              1:35.00    1:42.05    3  
  7 Mc Kinley, Maureen M      56 NOVA-SP              2:05.00    2:03.66    2  
  8 Watson, Holly             55 CSAM-SP              2:49.81    2:50.01    1  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:17.67   8/15/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 2:17.67   8/15/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP               2:34.90    2:29.54    9  
                1:13.98   2:29.54 (1:15.56)                                        
  2 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP              3:25.10    2:52.51    7  
                1:24.90   2:52.51 (1:27.61)                                        
  3 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT              3:10.00    2:55.50    6  
                1:26.45   2:55.50 (1:29.05)                                        
  4 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               3:00.82    2:59.35    5  
                1:27.60   2:59.35 (1:31.75)                                        
  5 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP              3:05.00    3:57.62    4  
                1:54.36   3:57.62 (2:03.26)                                        
  6 Watson, Holly             55 CSAM-SP              6:32.07    5:59.35    3  
                2:54.99   5:59.35 (3:04.36)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:50.56   4/24/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 4:50.56   4/24/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP              5:30.00    5:09.88    9  
                1:15.20   2:33.59 (1:18.39)   3:52.30 (1:18.71)   5:09.88 (1:17.58)
  2 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP               5:30.10    5:23.07    7  
                1:17.77   2:39.46 (1:21.69)   4:02.17 (1:22.71)   5:23.07 (1:20.90)
  3 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP              6:15.30    5:49.85    6  
                1:23.76   2:52.47 (1:28.71)   4:21.40 (1:28.93)   5:49.85 (1:28.45)
  4 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               6:26.26    6:08.81    5  
                1:29.43   3:02.30 (1:32.87)   4:36.52 (1:34.22)   6:08.81 (1:32.29)
  5 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT              7:00.00    6:14.95    4  
                1:27.20   3:03.51 (1:36.31)   4:40.67 (1:37.16)   6:14.95 (1:34.28)
  6 Walz, Susannah S          57 NSLO-SP              8:10.00    7:21.78    3  
  7 Mc Kinley, Maureen M      56 NOVA-SP              8:30.00    9:09.73    2  
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 10:05.28   7/12/2008 LAURA VAL                                 
       WORLD: & 10:05.28   7/12/2008 LAURA VAL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP             11:10.00   10:38.30    9  
                1:17.21   2:38.87 (1:21.66)   4:00.25 (1:21.38)   5:20.55 (1:20.30)
      6:41.20 (1:20.65)   8:02.01 (1:20.81)   9:21.47 (1:19.46)  10:38.30 (1:16.83)
  2 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP              11:30.00   10:40.54    7  
                1:16.72   2:37.71 (1:20.99)   3:57.99 (1:20.28)   5:18.76 (1:20.77)
      6:39.63 (1:20.87)   8:00.72 (1:21.09)   9:22.01 (1:21.29)  10:40.54 (1:18.53)
  3 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT             13:10.00   12:38.87    6  
                1:31.73   3:07.87 (1:36.14)   4:44.63 (1:36.76)   6:20.83 (1:36.20)
      7:57.43 (1:36.60)   9:33.44 (1:36.01)  11:08.69 (1:35.25)  12:38.87 (1:30.18)
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 19:14.70    7/8/2007 LAURA VAL                                 
       WORLD: & 19:14.70    7/8/2007 LAURA VAL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT             22:15.00   20:38.99    9  
                  37.36     1:18.16 (40.80)     2:00.48 (42.32)     2:42.93 (42.45)
        3:24.90 (41.97)     4:07.48 (42.58)     4:49.08 (41.60)     5:31.75 (42.67)
        6:13.50 (41.75)     6:55.85 (42.35)     7:37.41 (41.56)     8:19.36 (41.95)
        9:00.72 (41.36)     9:42.42 (41.70)    10:23.42 (41.00)    11:04.91 (41.49)
       11:46.11 (41.20)    12:27.94 (41.83)    13:09.21 (41.27)    13:50.93 (41.72)
       14:31.83 (40.90)    15:13.27 (41.44)    15:48.10 (34.83)    16:36.01 (47.91)
       17:17.37 (41.36)    17:58.82 (41.45)    18:38.97 (40.15)    19:19.34 (40.37)
       19:59.25 (39.91)    20:38.99 (39.74)                                        
  2 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT             26:30.00   24:11.55    7  
                1:29.11   3:04.90 (1:35.79)   4:41.82 (1:36.92)   6:18.86 (1:37.04)
      7:56.77 (1:37.91)   9:34.50 (1:37.73)  11:12.41 (1:37.91)  12:50.45 (1:38.04)
     14:28.37 (1:37.92)  16:05.83 (1:37.46)  17:43.51 (1:37.68)  19:21.35 (1:37.84)
     20:58.93 (1:37.58)  22:36.69 (1:37.76)  24:11.55 (1:34.86)                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 33.96   8/13/2007 LAURA VAL                                    
       WORLD: & 33.96   8/13/2007 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT                39.00      38.35    9  
  2 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP                 45.00      39.75    7  
  3 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP                49.00      57.19    6  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:14.41   8/17/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 1:14.41   8/17/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP              1:45.00    1:28.30    9  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:47.98   8/15/2008 EVIE LYNCH                                 
       WORLD: & 2:47.98   8/15/2008 EVIE LYNCH, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               3:42.11    3:29.50    9  
                1:45.42   3:29.50 (1:44.08)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 39.63   6/22/2008 BARBARA HUMMEL                               
       WORLD: & 38.30   7/28/2001 JAN WICKS, AUS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP                47.80      45.09    9  
  2 Walz, Susannah S          57 NSLO-SP              1:00.00      48.85    7  
  3 Mc Kinley, Maureen M      56 NOVA-SP              1:10.00    1:01.51    6  
  4 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP                55.00    1:03.01    5  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:27.94   7/27/2008 DEB WALKER                                 
       WORLD: & 1:27.40   6/18/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT              1:33.00    1:28.48    9  
  2 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP              1:43.10    1:39.68    7  
  3 Walz, Susannah S          57 NSLO-SP              2:00.00    1:51.17    6  
  4 Mc Kinley, Maureen M      56 NOVA-SP              2:20.00    2:12.52    5  
  5 Scotten, Pamela K         59 OJAI-SP              1:55.00    2:19.88    4  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:13.35   7/27/2008 DEB WALKER                                 
       WORLD: & 3:09.28    3/5/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               55 UTAH-UT              3:15.00    3:05.56&   9  
                1:29.93   3:05.56 (1:35.63)                                        
  2 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP              3:45.30    3:39.29    7  
                1:46.76   3:39.29 (1:52.53)                                        
  3 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT              4:30.00    3:43.46    6  
                1:48.55   3:43.46 (1:54.91)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 31.77   7/13/2008 LAURA VAL                                    
       WORLD: & 31.77   7/13/2008 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP                34.00      32.63    9  
  2 Battin, Carolyn H         55 LVM-SP                 45.00      36.22    7  
  3 Kessinger, Katy L         55 UTAH-UT                42.50      41.27    6  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:41.51    7/8/2007 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 2:41.51    7/8/2007 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         56 UCLA-SP              3:30.00    3:10.48    9  
                1:30.48   3:10.48 (1:40.00)                                        
  2 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               3:49.42    3:45.85    7  
                1:48.23   3:45.85 (1:57.62)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:43.45   8/16/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 2:43.45   8/16/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP              3:35.10    3:18.54    9  
                1:35.78   3:18.54 (1:42.76)                                        
  2 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               3:35.42    3:35.09    7  
                1:46.03   3:35.09 (1:49.06)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:53.40   7/11/2008 LAURA VAL                                  
       WORLD: & 5:53.40   7/11/2008 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Kim S           57 NOVA-SP                   NT    6:58.60    9  
                1:41.24   3:30.84 (1:49.60)   5:27.83 (1:56.99)   6:58.60 (1:30.77)
  2 Mitchell, Alison A        55 MVN-SP               7:31.87    7:21.82    7  
                1:50.57   3:41.18 (1:50.61)   5:45.88 (2:04.70)   7:21.82 (1:35.94)
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 31.60   8/10/2006 CAROLYN BOAK                                 
       WORLD: & 30.96   12/6/2008 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ornelas, Sherril T        60 OJAI-SP                50.00      45.65    9  
  2 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP                45.93      46.75    7  
  3 Bronson, Julie L          60 SCAQ-SP                   NT      49.08    6  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:09.29   8/16/2008 F WILLIAMSON                               
       WORLD: & 1:09.29   8/16/2008 F.WILLIAMSON, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP               1:22.00    1:20.59    9  
  2 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP              1:48.09    1:44.55    7  
  3 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP              1:51.12    1:53.36    6  
  4 Bronson, Julie L          60 SCAQ-SP                   NT    1:54.77    5  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:31.98    8/6/2006 B BARNETT-SALLEE                           
       WORLD: & 2:31.98    8/6/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP               2:57.86    3:02.17    9  
                1:27.00   3:02.17 (1:35.17)                                        
  2 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP              3:56.13    3:53.61    7  
                1:56.47   3:53.61 (1:57.14)                                        
  3 Ornelas, Sherril T        60 OJAI-SP              3:50.00    4:25.16    6  
                2:06.45   4:25.16 (2:18.71)                                        
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 5:21.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE                           
       WORLD: & 5:21.79   8/10/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP               6:12.35    6:11.69    9  
                1:29.45   3:04.23 (1:34.78)   4:38.35 (1:34.12)   6:11.69 (1:33.34)
 
Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 11:24.14   8/14/2008 BETTYANN BARNETT                          
       WORLD: & 11:24.14   8/14/2008 BETTYANN BARNETT, USA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP              12:31.99   12:38.84    9  
                1:32.52   3:10.06 (1:37.54)   4:46.52 (1:36.46)   6:21.40 (1:34.88)
      7:57.13 (1:35.73)   9:32.65 (1:35.52)  11:06.84 (1:34.19)  12:38.84 (1:32.00)
  2 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP              13:00.00   12:40.67    7  
                1:31.00   3:08.49 (1:37.49)   4:45.50 (1:37.01)   6:22.16 (1:36.66)
      7:57.88 (1:35.72)   9:34.20 (1:36.32)  11:08.81 (1:34.61)  12:40.67 (1:31.86)
  3 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP             16:00.00   15:59.60    6  
                1:59.44   4:00.19 (2:00.75)   6:00.78 (2:00.59)   8:01.28 (2:00.50)
     10:00.64 (1:59.36)  12:00.27 (1:59.63)  14:01.18 (2:00.91)  15:59.60 (1:58.42)
 
Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 22:05.65   7/10/2005 JACKIE MARR                               
       WORLD: & 22:05.65   7/10/2005 JACKIE MARR, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP              23:27.72   23:23.20    9  
                  44.46     1:31.74 (47.28)     2:20.00 (48.26)     3:07.27 (47.27)
        3:54.96 (47.69)     4:41.78 (46.82)     5:28.63 (46.85)     6:15.14 (46.51)
        7:02.02 (46.88)     7:48.55 (46.53)     8:35.25 (46.70)     9:21.96 (46.71)
       10:08.62 (46.66)    10:55.49 (46.87)    11:42.72 (47.23)    12:29.02 (46.30)
       13:15.96 (46.94)    14:02.92 (46.96)    14:49.72 (46.80)    15:36.69 (46.97)
       16:23.13 (46.44)    17:09.70 (46.57)    17:56.66 (46.96)    18:44.22 (47.56)
       19:30.96 (46.74)    20:17.51 (46.55)    21:04.84 (47.33)    21:51.39 (46.55)
       22:38.23 (46.84)    23:23.20 (44.97)                                        
  2 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP             30:14.24   30:50.18    7  
                  58.89   2:00.93 (1:02.04)   3:03.26 (1:02.33)   4:04.07 (1:00.81)
      5:06.57 (1:02.50)   6:07.11 (1:00.54)   7:08.88 (1:01.77)   8:10.12 (1:01.24)
      9:11.91 (1:01.79)  10:12.74 (1:00.83)  11:14.66 (1:01.92)  12:15.31 (1:00.65)
     13:18.13 (1:02.82)    14:18.08 (59.95)  15:20.10 (1:02.02)  16:20.75 (1:00.65)
     17:23.39 (1:02.64)  18:24.27 (1:00.88)  19:27.66 (1:03.39)  20:28.57 (1:00.91)
     21:31.77 (1:03.20)  22:32.94 (1:01.17)  23:36.78 (1:03.84)  24:38.24 (1:01.46)
     25:41.40 (1:03.16)  26:42.84 (1:01.44)  27:46.41 (1:03.57)  28:47.21 (1:00.80)
     29:50.23 (1:03.02)    30:50.18 (59.95)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 35.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE                             
       WORLD: & 35.79   8/10/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP                 48.51      44.95    9  
  2 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP                54.32      54.57    7  
  3 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP                55.79      55.56    6  
  4 Bronson, Julie L          60 SCAQ-SP                   NT    1:08.10    5  
  5 Ornelas, Sherril T        60 OJAI-SP                55.00    1:09.76    4  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:18.91    8/9/2006 B BARNETT-SALLEE                           
       WORLD: & 1:18.91    8/9/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP               1:46.11    1:38.57    9  
  2 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP              2:03.67    2:01.77    7  
  3 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP              2:02.84    2:01.95    6  
  4 Bronson, Julie L          60 SCAQ-SP                   NT    2:28.39    5  
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:50.16    8/5/2006 B BARNETT-SALLEE                           
       WORLD: & 2:50.16    8/5/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois A           62 OJAI-SP              4:13.44    4:10.72    9  
                2:06.87   4:10.72 (2:03.85)                                        
  2 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP              5:05.00    4:48.28    7  
                2:17.63   4:48.28 (2:30.65)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 41.43   8/23/1998 JAYNE BRUNER                                 
       WORLD: & 38.48   3/27/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP                 47.72      48.40    9  
 -- Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP                   NT         DQ  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:31.41   8/24/2008 DALE BARNHARD                              
       WORLD: & 1:27.64   3/28/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Jeannette M        60 SCA-SP               1:55.50    1:47.24    9  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:23.62   7/25/1999 JOANN LEILICH                              
       WORLD: & 3:14.49   3/26/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP               4:03.69    3:51.38    9  
                1:52.93   3:51.38 (1:58.45)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 33.88   8/16/2008 RUTH SHAPS                                   
       WORLD: & 33.47    6/4/2004 JUDY WILSON, GBR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP                 46.39      41.73    9  
  2 Cate, Sheri Ann           64 OJAI-SP              1:01.90      57.67    7  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 3:00.74   8/10/2006 CAROLYN BOAK                               
       WORLD: & 2:58.08    8/7/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Beverly J      63 MVN-SP               3:30.00    3:27.98    9  
                1:42.63   3:27.98 (1:45.35)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 33.55   8/20/2000 JAYNE BRUNER                                 
       WORLD: & 32.52   5/28/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP                42.41      42.82    9  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:15.75   8/16/2008 JACKIE MARR                                
       WORLD: & 1:12.00   8/19/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP              1:34.02    1:37.52    9  
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 39.85   8/23/1992 CLARA WALKER                                 
       WORLD: & 37.93   10/7/2007 SATOKO TAKEUJI, JPN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP                56.04      53.15    9  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:30.97    7/2/1991 CLARA WALKER                               
       WORLD: & 1:24.67   7/16/2007 SATOKO TAKEUJI, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP              1:58.31    1:58.59    9  
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 3:15.75    4/6/2008 JACKIE MARR                                
       WORLD: & 3:06.41   4/19/2008 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP              4:00.64    4:08.29    9  
                2:03.15   4:08.29 (2:05.14)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 38.47   6/10/2007 JOY WARD                                     
       WORLD: & 35.77    8/6/2006 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borland, Carole J         66 OJAI-SP                55.39      56.54    9  
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 3:13.33   8/16/2008 JACKIE MARR                                
       WORLD: & 3:08.85    8/7/2006 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Borland, Carole J         66 OJAI-SP              4:11.90         DQ  
                2:07.85        DQ (2:07.48)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 35.28   8/23/1999 GAIL ROPER                                   
       WORLD: & 34.35   9/27/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            72 MVN-SP                 39.89      37.71    9  
  2 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              1:00.00      49.53    7  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:19.94   8/23/1999 GAIL ROPER                                 
       WORLD: & 1:16.50   4/19/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            72 MVN-SP               1:33.75    1:27.82    9  
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 6:11.92   6/28/2003 LAVELLE STOINOFF                           
       WORLD: & 5:54.97   7/18/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            72 MVN-SP               7:29.00    7:24.99    9  
                1:43.01   3:39.09 (1:56.08)   5:35.20 (1:56.11)   7:24.99 (1:49.79)
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 12:35.14   8/15/2004 LAVELLE STOINOFF                          
       WORLD: & 12:32.21   3/24/2002 JANE ASHER, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            72 MVN-SP              16:00.00   15:31.19    9  
                1:48.27   3:47.26 (1:58.99)   5:46.73 (1:59.47)   7:46.10 (1:59.37)
      9:43.95 (1:57.85)  11:42.30 (1:58.35)  13:40.79 (1:58.49)  15:31.19 (1:50.40)
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 42.29   6/26/1996 DORIS STEADMAN                               
       WORLD: & 41.10   4/22/2008 PAMELA HUTCHINGS, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              1:15.00    1:02.41    9  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:34.84    6/3/2007 BETSY JORDAN                               
       WORLD: & 1:33.49   9/25/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              3:00.00    2:26.72    9  
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 3:28.69   8/27/1995 DORIS STEADMAN                             
       WORLD: & 3:22.49   8/19/2005 V.JOHANSSON, SWE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              6:00.00    5:07.80    9  
                2:30.61   5:07.80 (2:37.19)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 46.80   8/15/2005 DIANE STOWELL                                
       WORLD: & 43.45   12/4/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              1:20.00    1:12.95    9  
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 41.26    7/9/2000 GAIL ROPER                                   
       WORLD: & 38.65   9/27/2008 HARUMI SUGIMOTO, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            72 MVN-SP                 48.61      45.96    9  
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 3:32.94    8/8/1999 GAIL ROPER                                 
       WORLD: & 3:13.19   6/21/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate M         71 UCLA-SP              5:45.00    5:12.56    9  
                2:42.47   5:12.56 (2:30.09)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 36.87   8/15/2005 GAIL ROPER                                   
       WORLD: & 34.85    3/3/2006 JANE ASHER, GBR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        77 NOVA-SP                48.76      47.48    9  
  2 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              1:25.00    1:33.18    7  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:26.36   7/31/2005 GAIL ROPER                                 
       WORLD: & 1:20.15    8/5/2006 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        77 NOVA-SP              1:49.75    1:48.34    9  
  2 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              3:43.23    3:49.98    7  
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 3:13.24   7/31/2005 GAIL ROPER                                 
       WORLD: & 2:56.57   4/20/2008 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              7:20.00    8:09.93    9  
                4:03.45   8:09.93 (4:06.48)                                        
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 6:55.62   8/11/2002 JEAN TROY                                  
       WORLD: & 6:13.20   8/10/2006 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        77 NOVA-SP              8:22.38    8:11.01    9  
 
Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 14:10.50    9/9/2001 JUNE KRAUSER                              
       WORLD: & 12:58.94  10/22/2006 JANE ASHER, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        77 NOVA-SP             16:52.23   16:26.36    9  
                1:57.29   4:03.83 (2:06.54)   6:08.02 (2:04.19)   8:12.36 (2:04.34)
     10:17.81 (2:05.45)  12:22.31 (2:04.50)  14:27.55 (2:05.24)  16:26.36 (1:58.81)
 
Women 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 27:09.75   8/17/2003 JEAN TROY                                 
       WORLD: & 24:41.76    3/3/2006 JANE ASHER, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne B        77 NOVA-SP             32:14.58   32:04.71    9  
                  56.52   1:58.99 (1:02.47)   3:03.92 (1:04.93)   4:09.11 (1:05.19)
      5:13.86 (1:04.75)   6:19.22 (1:05.36)   7:24.13 (1:04.91)   8:28.54 (1:04.41)
      9:33.40 (1:04.86)  10:38.38 (1:04.98)  11:42.50 (1:04.12)  12:46.80 (1:04.30)
     13:52.36 (1:05.56)  14:57.44 (1:05.08)  16:01.89 (1:04.45)  17:06.52 (1:04.63)
     18:10.41 (1:03.89)  19:14.81 (1:04.40)  20:19.27 (1:04.46)  21:24.35 (1:05.08)
     22:28.38 (1:04.03)  23:32.90 (1:04.52)  24:37.27 (1:04.37)  25:42.17 (1:04.90)
     26:46.18 (1:04.01)  27:51.24 (1:05.06)  28:56.34 (1:05.10)  30:01.20 (1:04.86)
     31:05.43 (1:04.23)    32:04.71 (59.28)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 44.43   8/23/1999 DORIS STEADMAN                               
       WORLD: & 43.93  10/22/2006 JANE ASHER, GBR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              1:25.00    1:35.33    9  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:39.06   8/23/1999 DORIS STEADMAN                             
       WORLD: & 1:38.62  10/21/2006 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              3:44.28    3:43.55    9  
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 3:39.41   8/23/1999 DORIS STEADMAN                             
       WORLD: & 3:34.35   6/16/2006 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              7:20.00    7:29.89    9  
                3:46.88   7:29.89 (3:43.01)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 51.55   8/15/2008 ANN HIRSCH                                   
       WORLD: & 47.27   4/21/2008 ELIANE PELLIS, BEL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voyer, Nancy L            77 OJAI-SP              1:45.61    1:40.10    9  
 
Women 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:03.52    8/3/2008 RITA SIMONTON                              
       WORLD: & 2:00.12   10/7/2007 HISAKO KOGA, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            91 LOST-SP              2:07.00    2:05.24    9  
 
Women 90-94 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:04.93    8/3/2008 RITA SIMONTON                              
       WORLD: & 9:04.93    8/3/2008 RITA SIMONTON, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            91 LOST-SP              9:27.00    9:13.03    9  
 
Women 90-94 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:12.88   8/15/2005 MARIA LENK-ZIGLER                          
       WORLD: & 3:12.88   8/15/2005 MARIA LENK, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            91 LOST-SP              3:37.00    3:54.14    9  
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 23.19    7/8/2001 JERROD KAPPLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP                27.00      25.98    9  
  2 Eskridge, Brian           24 UNAT-SP                26.13      26.48    7  
  3 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP                28.00      27.15    6  
  4 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP                27.52      27.69    5  
  5 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP                 30.00      28.12    4  
  6 Battin, David             20 LVM-SP                 29.00      29.61    3  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 51.81   7/11/1999 JOE TRISTAN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP                58.04      57.16    9  
  2 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP              1:00.00    1:00.37    7  
  3 Eskridge, Brian           24 UNAT-SP              1:00.24    1:01.23    6  
  4 Agafonoff, Slava          22 WH2O-SP              1:00.00    1:03.45    5  
  5 Battin, David             20 LVM-SP               1:02.20    1:04.24    4  
  6 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP              1:02.71    1:04.35    3  
  7 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP               1:10.00    1:04.77    2  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:52.74   8/16/1998 JOE TRISTAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP              2:07.86    2:04.57    9  
                  59.30   2:04.57 (1:05.27)                                        
  2 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP              2:09.99    2:08.90    7  
                1:01.01   2:08.90 (1:07.89)                                        
  3 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP              2:13.00    2:20.54    6  
                1:03.94   2:20.54 (1:16.60)                                        
  4 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP               3:05.00    2:32.10    5  
                1:13.89   2:32.10 (1:18.21)                                        
  5 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP              2:03.68    2:32.62    4  
                1:13.19   2:32.62 (1:19.43)                                        
  6 Battin, David             20 LVM-SP               2:19.10    2:37.23    3  
                1:14.10   2:37.23 (1:23.13)                                        
  7 Austin, Jamie T           19 SCAQ-SP              3:20.00    3:19.91    2  
                1:33.65   3:19.91 (1:46.26)                                        
 
Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:12.07   6/23/2007 KEITH RYAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP             20:00.00   19:03.27    9  
                  31.99     1:07.95 (35.96)     1:45.37 (37.42)     2:23.74 (38.37)
        3:01.87 (38.13)     3:40.68 (38.81)     4:20.02 (39.34)     5:00.02 (40.00)
        5:39.24 (39.22)     6:18.83 (39.59)     6:58.89 (40.06)     7:38.65 (39.76)
        8:18.60 (39.95)     8:58.28 (39.68)     9:37.55 (39.27)    10:17.22 (39.67)
       10:55.71 (38.49)    11:35.22 (39.51)    12:13.81 (38.59)    12:52.76 (38.95)
       13:30.89 (38.13)    14:09.02 (38.13)    14:46.59 (37.57)    15:24.95 (38.36)
       16:02.99 (38.04)    16:41.56 (38.57)    17:17.94 (36.38)    17:55.30 (37.36)
       18:30.64 (35.34)    19:03.27 (32.63)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 26.91   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP                31.99      32.90    9  
  2 Eskridge, Brian           24 UNAT-SP                33.48      33.18    7  
  3 Battin, David             20 LVM-SP                 33.90      35.64    6  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 58.92   8/13/2007 LEIF LYONS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, Robert O         20 OJAI-SP              1:10.00    1:09.33    9  
  2 Eskridge, Brian           24 UNAT-SP              1:14.10    1:14.30    7  
  3 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP              1:12.35    1:14.67    6  
  4 Battin, David             20 LVM-SP               1:10.00    1:18.59    5  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:13.60   6/15/1997 JOE TRISTAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP              2:25.99    2:35.28    9  
                1:15.63   2:35.28 (1:19.65)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 28.87   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Agafonoff, Slava          22 WH2O-SP                34.62      34.54    9  
  2 Federer, Wade M           20 CSAM-SP                32.00      34.98    7  
  3 Austin, Jamie T           19 SCAQ-SP                40.00      38.52    6  
  4 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP                37.00      40.43    5  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:05.76   8/15/2005 DAVE ROLLINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Agafonoff, Slava          22 WH2O-SP              1:16.64    1:15.31    9  
  2 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP              1:20.58    1:22.22    7  
  3 Austin, Jamie T           19 SCAQ-SP              1:38.00    1:29.96    6  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 25.44   7/16/2000 NEI-KUAN CHIA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP                28.00      26.43    9  
  2 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP                28.00      28.60    7  
  3 Battin, David             20 LVM-SP                 32.10      30.25    6  
  4 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP                32.80      31.10    5  
  5 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP                 34.10      31.54    4  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 56.16   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP              1:06.00      58.92    9  
  2 Futo Tendai, Jr, Geza     23 NOVA-SP              1:09.54    1:13.64    7  
  3 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP               1:15.00    1:14.91    6  
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:08.62   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Federer, Wade M           20 CSAM-SP              2:50.00    2:27.36    9  
                1:07.64   2:27.36 (1:19.72)                                        
  2 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP               3:15.00    3:00.71    7  
                1:22.48   3:00.71 (1:38.23)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:09.30   8/15/2005 DAVE ROLLINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP              2:17.99    2:28.02    9  
                1:09.33   2:28.02 (1:18.69)                                        
  2 Agafonoff, Slava          22 WH2O-SP              2:37.83    2:36.28    7  
                1:15.99   2:36.28 (1:20.29)                                        
  3 Kristiansen, Evan B       19 OJAI-SP              2:58.00    2:49.75    6  
                1:18.48   2:49.75 (1:31.27)                                        
  4 Battin, David             20 LVM-SP               2:47.10    2:50.17    5  
                1:17.99   2:50.17 (1:32.18)                                        
  5 Feldman, Samuel A         19 LVM-SP               2:57.00    2:56.73    4  
                1:23.13   2:56.73 (1:33.60)                                        
 
Men 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:44.83   8/19/2007 PETER GALAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Christopher D      20 CSAM-SP              4:59.99    5:21.64    9  
                1:09.67   2:37.30 (1:27.63)   4:10.99 (1:33.69)   5:21.64 (1:10.65)
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 22.59   8/28/1983 KEVIN DEFORREST                              
       WORLD: & 22.59   8/28/1983 KEVIN DEFORREST, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolmachoff, Erik D        28 SCAQ-SP                24.06      23.56    9  
  2 Puchalski, Danny          28 NOVA-SP                25.70      24.92    7  
  3 Fairchild, Douglas        27 NOVA-SP                30.40      25.05    6  
  4 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP                25.75      25.07    5  
  5 Maczka, Evan C            26 UNAT-PC                25.76      25.58    4  
  6 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP                26.05      25.73    3  
  7 Pronin, Yan               29 LVM-SP                 29.00      26.38    2  
  8 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP                 27.00      26.43    1  
  9 Glaze, Nick               26 CSAM-SP                30.50      28.32  
 10 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP                 27.60      29.11  
 11 Dumouchel, Rob            28 CSAM-SP                29.48      29.28  
 12 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP                33.00      31.66  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL                                
       WORLD: & 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Fairchild, Douglas        27 NOVA-SP                55.66      55.66  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL                                
       WORLD: & 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolmachoff, Erik D        28 SCAQ-SP                53.29      51.93    9  
  2 Girard, Alex J            27 CIM-SP               1:01.60      56.46    7  
  3 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP                56.20      56.63    6  
  4 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP                56.55      57.58    5  
  5 Maczka, Evan C            26 UNAT-PC                57.97      57.76    4  
  6 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP                 59.00      58.08    3  
  7 Pronin, Yan               29 LVM-SP                 59.00      58.28    2  
  8 Enns, James W             25 KCM-SP               1:05.87    1:01.01    1  
  9 Yang, Antonio             27 NOVA-SP              1:02.00    1:01.66  
 10 Spiegel, Michael D        26 NOVA-SP                59.88    1:03.22  
 11 Dumouchel, Rob            28 CSAM-SP              1:08.00    1:05.60  
 12 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP              1:15.00    1:11.99  
 13 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP               1:05.60    1:12.60  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:51.00   3/12/1996 JOHN KEPPELER                              
       WORLD: & 1:52.17   8/23/1992 JOHN KEPPELER, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girard, Alex J            27 CIM-SP               2:14.36    2:04.78    9  
                1:00.12   2:04.78 (1:04.66)                                        
  2 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP              2:05.30    2:08.92    7  
                1:01.79   2:08.92 (1:07.13)                                        
  3 Erickson, Ben             28 LVM-SP               2:15.00    2:12.46    6  
                1:05.30   2:12.46 (1:07.16)                                        
  4 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP               2:00.00    2:13.71    5  
                1:02.85   2:13.71 (1:10.86)                                        
  5 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP              2:15.00    2:14.40    4  
                1:03.53   2:14.40 (1:10.87)                                        
  6 Tolmachoff, Erik D        28 SCAQ-SP              1:58.77    2:21.73    3  
                1:06.75   2:21.73 (1:14.98)                                        
  7 Fairchild, Douglas        27 NOVA-SP              2:32.60    2:26.27    2  
                  55.66   2:26.27 (1:30.61)                                        
  8 Dumouchel, Rob            28 CSAM-SP              2:30.00    2:33.23    1  
                1:12.17   2:33.23 (1:21.06)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA                              
       WORLD: & 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girard, Alex J            27 CIM-SP               4:55.28    4:26.73    9  
                1:00.77   2:08.79 (1:08.02)   3:17.55 (1:08.76)   4:26.73 (1:09.18)
  2 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP               4:50.00    4:38.71    7  
                1:05.91   2:16.42 (1:10.51)   3:28.05 (1:11.63)   4:38.71 (1:10.66)
  3 Spiegel, Michael D        26 NOVA-SP              4:50.00    4:44.13    6  
                1:06.91   2:19.80 (1:12.89)   3:32.73 (1:12.93)   4:44.13 (1:11.40)
  4 Enns, James W             25 KCM-SP               4:57.81    4:57.22    5  
                1:07.22   2:21.11 (1:13.89)   3:38.47 (1:17.36)   4:57.22 (1:18.75)
  5 Pronin, Yan               29 LVM-SP               5:29.00    4:57.23    4  
                1:09.26   2:24.92 (1:15.66)   3:40.78 (1:15.86)   4:57.23 (1:16.45)
 
Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:24.67   6/29/1997 ALEX KOSTICH                               
       WORLD: & 8:24.67   6/29/1997 ALEX KOSTICH, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP              10:30.00    9:41.07    9  
                1:08.86   2:22.63 (1:13.77)   3:35.64 (1:13.01)   4:49.56 (1:13.92)
      6:03.97 (1:14.41)   7:18.75 (1:14.78)   8:32.32 (1:13.57)   9:41.07 (1:08.75)
  2 Liebowitz, Daniel A       25 SWM-SP              12:22.16   11:46.52    7  
                1:19.06   2:46.68 (1:27.62)   4:17.03 (1:30.35)   5:48.62 (1:31.59)
      7:20.93 (1:32.31)   8:53.61 (1:32.68)  10:21.18 (1:27.57)  11:46.52 (1:25.34)
 
Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 16:13.89   8/10/1997 ALEX KOSTICH                              
       WORLD: & 16:13.89   8/10/1997 ALEX KOSTICH, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Clayton K          27 LVM-SP              19:00.00   18:45.17    9  
                  33.58     1:09.38 (35.80)     1:46.18 (36.80)     2:23.33 (37.15)
        3:00.99 (37.66)     3:38.79 (37.80)     4:16.56 (37.77)     4:54.57 (38.01)
        5:32.19 (37.62)     6:09.88 (37.69)     6:47.90 (38.02)     7:25.78 (37.88)
        8:03.95 (38.17)     8:42.00 (38.05)     9:20.12 (38.12)     9:58.26 (38.14)
       10:36.14 (37.88)    11:14.01 (37.87)    11:52.18 (38.17)    12:30.16 (37.98)
       13:08.03 (37.87)    13:45.64 (37.61)    14:23.06 (37.42)    15:01.21 (38.15)
       15:39.63 (38.42)    16:17.56 (37.93)    16:55.41 (37.85)    17:33.02 (37.61)
       18:10.47 (37.45)    18:45.17 (34.70)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 26.75   7/20/2008 KEVIN DOAK                                   
       WORLD: & 26.68    6/5/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             28 LVM-SP                 29.99      29.03    9  
  2 Maczka, Evan C            26 UNAT-PC                33.90      32.29    7  
  3 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP                33.90      33.27    6  
  4 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP                34.50      33.30    5  
  5 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP                 39.80      39.87    4  
  6 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP                42.00      40.91    3  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 57.00    4/6/2008 KEVIN DOAK                                   
       WORLD: & 57.45   4/13/1997 JON WINTER, NZL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             28 LVM-SP               1:05.00    1:03.65    9  
  2 Spiegel, Michael D        26 NOVA-SP              1:08.00    1:08.18    7  
  3 Pekarek, David N          26 ROSE-SP              1:20.00    1:18.34    6  
 -- Cheung, Alex H            29 NOVA-SP              1:45.00         DQ  
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:07.57   8/23/1992 JOHN KEPPELER                              
       WORLD: & 2:05.86    6/5/1994 MARTIN HARRIS, GBR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             28 LVM-SP               2:20.00    2:31.53    9  
                1:13.19   2:31.53 (1:18.34)                                        
  2 Liebowitz, Daniel A       25 SWM-SP               2:59.84    2:52.07    7  
                1:23.47   2:52.07 (1:28.60)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 28.98   8/18/1997 SETH VAN NEERDEN                             
       WORLD: & 28.33   3/29/2008 EDUARDO FISCHER, BRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puchalski, Danny          28 NOVA-SP                33.50      29.96    9  
  2 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP                36.50      34.85    7  
  3 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP                35.40      35.74    6  
  4 Pekarek, David N          26 ROSE-SP                38.00      36.66    5  
  5 Glaze, Nick               26 CSAM-SP                40.00      38.07    4  
  6 Yang, Antonio             27 NOVA-SP                37.00      38.94    3  
  7 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP                 37.52      39.42    2  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:02.44    7/6/2008 GARY MARSHALL                              
       WORLD: & 1:02.65   8/30/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puchalski, Danny          28 NOVA-SP              1:08.80    1:06.00    9  
  2 Pekarek, David N          26 ROSE-SP              1:20.00    1:23.16    7  
  3 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP               1:25.62    1:30.41    6  
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:16.70   8/17/2008 GARY MARSHALL                              
       WORLD: & 2:16.70   8/17/2008 GARY MARSHALL, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puchalski, Danny          28 NOVA-SP              2:33.50    2:32.19    9  
                1:13.25   2:32.19 (1:18.94)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 23.71   8/16/2008 KOHEI KAWAMOTO                               
       WORLD: & 23.71   8/16/2008 KOHEI KAWAMOTO, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolmachoff, Erik D        28 SCAQ-SP                25.55      24.75    9  
  2 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP                26.80      25.95    7  
  3 Maczka, Evan C            26 UNAT-PC                27.77      27.75    6  
  4 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP                27.22      27.98    5  
  5 Erickson, Ben             28 LVM-SP                 28.50      28.16    4  
  6 Yang, Antonio             27 NOVA-SP                30.32      29.78    3  
  7 Dumouchel, Rob            28 CSAM-SP                30.30      29.90    2  
  8 Spiegel, Michael D        26 NOVA-SP                30.50      30.11    1  
  9 Glaze, Nick               26 CSAM-SP                34.00      31.35  
 10 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP                 29.89      31.75  
 11 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP                38.00      37.19  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 53.09   8/15/2008 KOHEI KAWAMOTO                               
       WORLD: & 53.09   8/15/2008 KOHEI KAWAMOTO, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puchalski, Danny          28 NOVA-SP              1:01.50    1:00.70    9  
  2 Britton, Jermaine P       28 OJAI-SP              1:04.00    1:02.20    7  
  3 Janos, Nathan R           29 SCAQ-SP              1:03.50    1:02.27    6  
  4 Erickson, Ben             28 LVM-SP               1:08.00    1:06.98    5  
  5 Dumouchel, Rob            28 CSAM-SP              1:09.76    1:09.33    4  
  6 Uchitel, Dmitry           29 LVM-SP                    NT    1:26.00    3  
  7 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP              1:45.00    1:26.08    2  
 
Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:05.76   7/21/2002 JASON EADDY                                
       WORLD: & 2:03.26   4/23/2008 SATOSHI TORATANI, JPN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pekarek, David N          26 ROSE-SP              2:50.00    3:15.99    9  
                1:31.48   3:15.99 (1:44.51)                                        
 -- Ryan, Keith R             25 UCI-SP               2:10.40   X2:14.40  
                1:02.28   2:14.40 (1:12.12)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:06.33   8/18/2002 HONZA VITAZKA                              
       WORLD: & 2:06.33   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Ben             28 LVM-SP               2:30.00    2:32.82    9  
                1:10.64   2:32.82 (1:22.18)                                        
  2 Pekarek, David N          26 ROSE-SP              2:50.00    2:42.76    7  
                1:17.58   2:42.76 (1:25.18)                                        
  3 Cheung, Alex H            29 NOVA-SP              3:15.00    3:13.08    6  
                1:28.32   3:13.08 (1:44.76)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 22.80   3/12/1996 ROBERT PEEL                                  
       WORLD: & 23.21  11/24/1990 ROWDY GAINES, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornue, Matthew           34 SCAQ-SP                24.60      24.37    9  
  2 Achberger, Peter          30 CSAM-SP                28.79      26.72    7  
  3 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP                29.00      30.32    6  
  4 Petty, Richard W          34 ROSE-SP                34.99      30.93    5  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 51.50   7/12/1991 ROWDY GAINES                                 
       WORLD: & 51.34   7/19/2008 HIDEAKI HARA, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-SP                 51.99      51.61    9  
  2 Achberger, Peter          30 CSAM-SP              1:04.00      59.06    7  
  3 Lee, Mark K               34 CSAM-SP              1:02.00      59.07    6  
  4 Harrigan, Matthew J       31 SCAQ-SP                58.01    1:00.78    5  
  5 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               1:02.20    1:03.35    4  
  6 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP              1:06.00    1:09.45    3  
  7 Petty, Richard W          34 ROSE-SP              1:09.99    1:11.08    2  
  8 Stava, Kjell N            31 LBG-SP               1:18.00    1:13.41    1  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:54.04   7/15/1990 ROWDY GAINES                               
       WORLD: & 1:54.04   7/13/1990 ROWDY GAINES, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-SP               1:55.52    1:53.46*   9  
                  55.18     1:53.46 (58.28)                                        
  2 Achberger, Peter          30 CSAM-SP              2:24.00    2:12.68    7  
                1:03.97   2:12.68 (1:08.71)                                        
  3 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP              2:17.95    2:16.67    6  
                1:07.19   2:16.67 (1:09.48)                                        
  4 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               2:20.41    2:17.07    5  
                1:05.20   2:17.07 (1:11.87)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:05.61   8/11/2002 ERIK HOCHSTEIN                             
       WORLD: & 4:05.19  11/16/2007 C.EDUARDO PAVAO, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlesinger, David A      34 SCAQ-SP              4:20.00    4:13.89    9  
  2 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP              5:10.00    4:48.44    7  
                1:07.61   2:22.12 (1:14.51)   3:35.79 (1:13.67)   4:48.44 (1:12.65)
  3 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               5:05.10    4:54.03    6  
                1:07.56   2:22.70 (1:15.14)   3:38.74 (1:16.04)   4:54.03 (1:15.29)
  4 Achberger, Peter          30 CSAM-SP              5:10.00    4:57.30    5  
                1:07.05   2:22.96 (1:15.91)   3:41.27 (1:18.31)   4:57.30 (1:16.03)
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:40.19  11/14/1993 ROWDY GAINES                               
       WORLD: & 8:26.26  11/15/2007 C.EDUARDO PAVAO, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP             10:10.53   10:03.13    9  
                1:10.48   2:26.00 (1:15.52)   3:41.43 (1:15.43)   4:58.05 (1:16.62)
      6:14.44 (1:16.39)   7:31.44 (1:17.00)   8:47.86 (1:16.42)  10:03.13 (1:15.27)
  2 Brayman, Brook T          32 LVM-SP              10:45.16   10:17.87    7  
                1:13.54   2:30.89 (1:17.35)   3:48.81 (1:17.92)   5:07.77 (1:18.96)
      6:26.27 (1:18.50)   7:44.74 (1:18.47)   9:02.44 (1:17.70)  10:17.87 (1:15.43)
  3 Stava, Kjell N            31 LBG-SP              13:30.00   12:54.37    6  
                1:23.49   2:58.16 (1:34.67)   4:36.86 (1:38.70)   6:16.48 (1:39.62)
      7:56.55 (1:40.07)   9:36.53 (1:39.98)  11:16.86 (1:40.33)  12:54.37 (1:37.51)
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 16:36.06   8/22/1993 BOBBY PATTEN                              
       WORLD: & 16:33.70   11/9/2008 IGOR PIOVESAN, ITA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP             19:43.41   19:21.36    9  
                  34.07     1:10.79 (36.72)     1:48.50 (37.71)     2:26.73 (38.23)
        3:05.28 (38.55)     3:43.26 (37.98)     4:21.72 (38.46)     4:59.88 (38.16)
        5:38.24 (38.36)     6:17.02 (38.78)     6:54.19 (37.17)     7:32.70 (38.51)
        8:12.03 (39.33)     8:51.04 (39.01)     9:30.94 (39.90)    10:10.49 (39.55)
       10:49.30 (38.81)    11:29.50 (40.20)    12:09.18 (39.68)    12:48.51 (39.33)
       13:28.76 (40.25)    14:08.70 (39.94)    14:48.26 (39.56)    15:27.81 (39.55)
       16:07.33 (39.52)    16:47.43 (40.10)    17:26.70 (39.27)    18:05.90 (39.20)
       18:44.47 (38.57)    19:21.36 (36.89)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 27.26    7/9/1994 SEAN MURPHY                                  
       WORLD: & 26.64   3/29/2002 MARTIN HARRIS, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornue, Matthew           34 SCAQ-SP                28.90      30.40    9  
  2 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP                35.21      35.58    7  
  3 Petty, Richard W          34 ROSE-SP                39.99      41.27    6  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 58.66    7/9/1994 SEAN MURPHY                                  
       WORLD: & 57.24    6/2/2000 MARTIN HARRIS, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petty, Richard W          34 ROSE-SP              1:29.99    1:31.76    9  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:05.62    7/9/1994 SEAN MURPHY                                
       WORLD: & 2:02.75  11/24/2000 ROGERIO ROMERO, BRA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP              3:00.00    2:50.10    9  
                1:22.55   2:50.10 (1:27.55)                                        
  2 Stava, Kjell N            31 LBG-SP               3:35.00    3:28.73    7  
                1:39.09   3:28.73 (1:49.64)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 29.01    8/7/2006 JEFF COMMINGS                                
       WORLD: & 29.01    8/7/2006 JEFF COMMINGS, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP                34.00      33.36    9  
  2 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP                37.78      37.16    7  
  3 Petty, Richard W          34 ROSE-SP                43.99      42.90    6  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:05.10    6/3/2007 JEFF COMMINGS                              
       WORLD: & 1:04.40   8/29/2003 P.SCHMOLLINGER, AUT                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Mark K               34 CSAM-SP              1:18.00    1:12.65    9  
  2 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP              1:16.11    1:16.57    7  
  3 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP              1:50.00    1:21.25    6  
  4 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP              1:24.94    1:21.74    5  
  5 Stava, Kjell N            31 LBG-SP               1:50.00    1:42.98    4  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:24.06   8/18/1991 DAVID LUNDBERG                             
       WORLD: & 2:20.43   8/25/1999 NICK GILLINGHAM, GBR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Mark K               34 CSAM-SP              2:40.00    2:49.02    9  
                1:22.78   2:49.02 (1:26.24)                                        
  2 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP              3:01.00    3:01.76    7  
                1:25.22   3:01.76 (1:36.54)                                        
  3 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP              3:04.77    3:03.81    6  
                1:26.68   3:03.81 (1:37.13)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 24.73   8/10/2006 OSWALDO QUEVEDO                              
       WORLD: & 24.73    8/6/2006 OSWALDO QUEVEDO, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP                30.62      30.47    9  
  2 Achberger, Peter          30 CSAM-SP                33.83      30.48    7  
  3 Petty, Richard W          34 ROSE-SP                39.99      33.20    6  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 56.25   8/15/2004 RAZVAN PETCU                                 
       WORLD: & 56.14   9/24/2007 HIROKI NAKAZONO, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-SP                 56.25      55.01&   9  
  2 Lee, Mark K               34 CSAM-SP              1:10.00    1:08.15    7  
  3 Petty, Richard W          34 ROSE-SP              1:19.99    1:21.30    6  
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:03.85    8/4/1995 BOBBY PATTEN                               
       WORLD: & 2:03.85    8/4/1995 BOBBY PATTEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               2:52.68    2:46.85    9  
                1:18.22   2:46.85 (1:28.63)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:09.69   8/18/1991 DAVID LUNDBURG                             
       WORLD: & 2:08.89   7/29/2000 NICOLAS GRANGER, FRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerekjarto, Tamas         30 FMT-SP               2:07.94    2:06.76&   9  
                  59.04   2:06.76 (1:07.72)                                        
  2 Harrigan, Matthew J       31 SCAQ-SP              2:20.01    2:22.60    7  
                1:07.94   2:22.60 (1:14.66)                                        
  3 Lee, Mark K               34 CSAM-SP              2:30.00    2:33.49    6  
                1:11.23   2:33.49 (1:22.26)                                        
  4 Durieux, Chad A           30 ROSE-SP              2:40.03    2:36.39    5  
                1:13.50   2:36.39 (1:22.89)                                        
  5 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP              2:43.87    2:36.73    4  
                1:16.25   2:36.73 (1:20.48)                                        
  6 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               2:43.36    2:39.01    3  
                1:16.24   2:39.01 (1:22.77)                                        
  7 Stapleton, Erin           30 CSAM-SP              2:55.00    2:53.91    2  
                1:27.42   2:53.91 (1:26.49)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:40.22    7/9/1994 SEAN MURPHY                                
       WORLD: & 4:36.65   1/17/2009 ASUKA KOIZUMI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretz, Jonathan S         31 CSAM-SP              6:00.00    5:40.17    9  
                1:20.62   2:51.66 (1:31.04)   4:29.40 (1:37.74)   5:40.17 (1:10.77)
  2 Brayman, Brook T          32 LVM-SP               6:03.00    5:42.55    7  
                1:17.99   2:48.87 (1:30.88)   4:26.57 (1:37.70)   5:42.55 (1:15.98)
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 23.98   8/17/2008 BRIAN JACOBSON                               
       WORLD: & 22.76   8/20/2005 MARK FOSTER, GBR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delgado, Felipe           36 NOVA-SP                23.60      24.52    9  
  2 Dennison, Keith           39 LVM-SP                 25.10      25.17    7  
  3 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP                25.95      26.12    6  
  4 Salagean, Corneliu        35 LVM-SP                 28.90      28.01    5  
  5 Warren, Carl M            36 CSAM-SP                29.50      28.76    4  
  6 Castleton, Tom            38 ROSE-SP                32.63      31.56    3  
  7 Brooks, Zachary           39 SCAQ-SP                   NT      40.52    2  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 51.49   7/16/1995 ROWDY GAINES                                 
       WORLD: & 51.49   7/16/1995 ROWDY GAINES, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Keith           39 LVM-SP                 55.99      54.77    9  
  2 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP                56.04      56.54    7  
  3 Wegner, Dan               38 SCAQ-SP                55.55      57.38    6  
  4 Rinzler, Marcel           38 NOVA-SP              1:02.00      59.94    5  
  5 Emerson, Mitch            38 KCM-SP               1:03.40    1:01.55    4  
  6 Dietrich, Jim             38 NOVA-SP                59.55    1:02.12    3  
  7 Birkholz, Erik P          35 NOVA-SP                55.00    1:02.17    2  
  8 Salagean, Corneliu        35 LVM-SP               1:05.80    1:03.20    1  
  9 Kent, Aric                39 MYST-SP              1:05.00    1:03.36  
 10 Warren, Carl M            36 CSAM-SP              1:04.50    1:04.54  
 11 Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                   NT    1:07.16  
 12 Hanes, Braemon M          35 CSAM-SP              1:10.00    1:07.27  
 13 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-SP              1:11.83    1:10.23  
 13 Castleton, Tom            38 ROSE-SP              1:12.59    1:10.23  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:52.84    8/6/2006 VLAD PYSHNENKO                             
       WORLD: & 1:52.84    8/6/2006 VLAD PYSHNENKO, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP              2:06.31    2:08.22    9  
                1:02.93   2:08.22 (1:05.29)                                        
  2 Wegner, Dan               38 SCAQ-SP              2:02.02    2:09.65    7  
                1:00.65   2:09.65 (1:09.00)                                        
  3 Castleton, Tom            38 ROSE-SP              2:38.03    2:41.99    6  
                1:18.46   2:41.99 (1:23.53)                                        
  4 Brooks, Zachary           39 SCAQ-SP                   NT    4:11.93    5  
                1:49.24   4:11.93 (2:22.69)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:07.64   7/16/1995 ROWDY GAINES                               
       WORLD: & 4:07.64   7/16/1995 ROWDY GAINES, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP              5:12.09    4:37.60    9  
                1:07.14   2:20.54 (1:13.40)   3:29.56 (1:09.02)   4:37.60 (1:08.04)
  2 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP              4:36.07    4:40.05    7  
  3 Gregory, John F           38 MBAC-SP              5:16.74    4:47.04    6  
                1:06.59   2:19.77 (1:13.18)   3:33.95 (1:14.18)   4:47.04 (1:13.09)
  4 Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                   NT    5:25.14    5  
  5 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-SP              5:53.99    5:30.50    4  
                1:15.01   2:40.08 (1:25.07)   4:07.70 (1:27.62)   5:30.50 (1:22.80)
  6 Hanes, Braemon M          35 CSAM-SP              6:00.00    5:58.17    3  
                1:20.08   2:50.07 (1:29.99)   4:24.71 (1:34.64)   5:58.17 (1:33.46)
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:38.73  11/12/1995 ROWDY GAINES                               
       WORLD: & 8:38.73  11/12/1995 ROWDY GAINES, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP             10:12.15    9:46.69    9  
                1:09.37   2:23.65 (1:14.28)   3:38.86 (1:15.21)   4:54.76 (1:15.90)
      6:11.10 (1:16.34)   7:26.14 (1:15.04)   8:38.01 (1:11.87)   9:46.69 (1:08.68)
  2 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP              9:46.73    9:56.68    7  
                1:10.17   2:24.55 (1:14.38)   3:38.98 (1:14.43)   4:53.12 (1:14.14)
      6:09.23 (1:16.11)   7:27.53 (1:18.30)   8:43.13 (1:15.60)   9:56.68 (1:13.55)
  3 Warren, Carl M            36 CSAM-SP             11:05.00   10:48.85    6  
                1:14.38   2:33.87 (1:19.49)   3:54.46 (1:20.59)   5:16.15 (1:21.69)
      6:38.79 (1:22.64)   8:02.57 (1:23.78)   9:26.74 (1:24.17)  10:48.85 (1:22.11)
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 16:32.72   8/14/2008 CHRISTOPHER DERKS                         
       WORLD: & 16:32.72   8/14/2008 CHRISTOPHER DERKS, USA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birkholz, Erik P          35 NOVA-SP             30:00.00   21:33.80    9  
                  37.99     1:19.18 (41.19)     2:01.93 (42.75)     2:44.67 (42.74)
        3:28.19 (43.52)     4:11.51 (43.32)     4:54.05 (42.54)     5:39.69 (45.64)
        6:24.32 (44.63)     7:08.26 (43.94)     7:53.46 (45.20)     8:38.15 (44.69)
        9:22.46 (44.31)    10:05.96 (43.50)    10:50.21 (44.25)    11:33.38 (43.17)
       12:16.55 (43.17)    12:59.09 (42.54)    13:42.50 (43.41)    14:24.98 (42.48)
       15:09.06 (44.08)    15:52.21 (43.15)    16:36.46 (44.25)    17:20.26 (43.80)
       18:03.89 (43.63)    18:47.97 (44.08)    19:31.74 (43.77)    20:16.15 (44.41)
       20:58.06 (41.91)    21:33.80 (35.74)                                        
 -- Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                   NT         DQ  
                  40.94     1:24.27 (43.33)     2:10.63 (46.36)     2:57.62 (46.99)
        3:45.13 (47.51)     4:32.94 (47.81)     5:20.69 (47.75)     6:07.44 (46.75)
        6:54.85 (47.41)     7:41.51 (46.66)     8:28.71 (47.20)     9:16.45 (47.74)
       10:03.21 (46.76)    10:49.83 (46.62)    11:36.75 (46.92)    12:22.58 (45.83)
       13:09.08 (46.50)    13:55.95 (46.87)    14:43.68 (47.73)    15:32.77 (49.09)
       16:21.90 (49.13)    17:09.92 (48.02)    17:57.98 (48.06)    18:45.58 (47.60)
       19:33.49 (47.91)    20:21.17 (47.68)    21:09.53 (48.36)    21:55.85 (46.32)
       22:43.19 (47.34)          DQ (44.88)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 27.50   8/15/2004 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 27.50   8/15/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, John F           38 MBAC-SP                33.50      30.85    9  
  2 Warren, Carl M            36 CSAM-SP                36.00      33.97    7  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 59.18   8/10/2006 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 59.18    8/9/2006 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guffey, Derek L           35 UNAT-PC              1:12.00    1:01.46    9  
  2 Gregory, John F           38 MBAC-SP              1:13.65    1:08.48    7  
  3 Rinzler, Marcel           38 NOVA-SP              1:12.00    1:09.17    6  
  4 Warren, Carl M            36 CSAM-SP              1:20.00    1:15.91    5  
  5 Birkholz, Erik P          35 NOVA-SP              1:10.00    1:18.90    4  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:07.16   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
       WORLD: & 2:09.26    7/9/2000 DANIEL VEATCH, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guffey, Derek L           35 UNAT-PC              2:30.00    2:12.18    9  
                1:04.81   2:12.18 (1:07.37)                                        
  2 Gregory, John F           38 MBAC-SP              2:31.00    2:41.69    7  
                1:17.01   2:41.69 (1:24.68)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 29.09   8/23/1998 WALLY DICKS                                  
       WORLD: & 28.95   8/29/2007 VLADISLAV BRAGIN, RUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dietrich, Jim             38 NOVA-SP                33.20      33.52    9  
  2 Warren, Carl M            36 CSAM-SP                36.50      34.99    7  
  3 Salagean, Corneliu        35 LVM-SP                 37.90      37.47    6  
  4 Castleton, Tom            38 ROSE-SP                42.18      39.89    5  
  5 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-SP                42.40      41.74    4  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:05.00    4/1/2000 WALLY DICKS                                
       WORLD: & 1:04.73    6/7/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Keith           39 LVM-SP               1:12.99    1:10.33    9  
  2 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP              1:19.12    1:15.43    7  
  3 Dietrich, Jim             38 NOVA-SP              1:13.76    1:18.13    6  
  4 Warren, Carl M            36 CSAM-SP              1:20.00    1:19.53    5  
  5 Rinzler, Marcel           38 NOVA-SP              1:28.00    1:21.03    4  
  6 Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                   NT    1:28.90    3  
  7 Rovinsky, Jeff L          38 NOVA-SP              1:39.00    1:35.43    2  
  8 Castleton, Tom            38 ROSE-SP              1:35.35    1:35.77    1  
 -- Salagean, Corneliu        35 LVM-SP               1:26.10         DQ  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:21.87   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
       WORLD: & 2:20.29    6/5/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP              2:56.13    2:47.57    9  
                1:21.88   2:47.57 (1:25.69)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 25.00   8/18/2002 WADE KING                                    
       WORLD: & 24.70   8/19/2005 MARK FOSTER, GBR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Keith           39 LVM-SP                 26.10      26.02    9  
  2 Wegner, Dan               38 SCAQ-SP                30.00      28.04    7  
  3 Rinzler, Marcel           38 NOVA-SP                28.80      28.15    6  
  4 Kent, Aric                39 MYST-SP                32.00      30.45    5  
  5 Emerson, Mitch            38 KCM-SP                 32.65      30.56    4  
  6 Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                33.00      30.86    3  
  7 Salagean, Corneliu        35 LVM-SP                 32.80      31.03    2  
  8 Birkholz, Erik P          35 NOVA-SP                30.00      31.51    1  
  9 Castleton, Tom            38 ROSE-SP                34.74      34.14  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 56.07   8/15/2004 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 55.84    3/8/2009 EIJI NOMURA, JPN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Keith           39 LVM-SP                 58.99      58.51    9  
  2 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP              1:11.00    1:09.65    7  
  3 Salagean, Corneliu        35 LVM-SP               1:15.00    1:11.53    6  
  4 Castleton, Tom            38 ROSE-SP              1:29.72    1:29.32    5  
 -- Martinez, Shawn A         37 NOVA-SP              1:30.20         DQ  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:06.74   6/28/1996 JEFF STUART                                
       WORLD: & 2:06.74   6/27/1996 JEFF STUART, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, Drew A            36 SCAQ-SP                   NT    3:06.66    9  
                1:27.43   3:06.66 (1:39.23)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:05.64   12/7/2002 RON KARNAUGH                               
       WORLD: & 2:08.19    8/3/2002 RON KARNAUGH, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guffey, Derek L           35 UNAT-PC              2:32.00    2:14.87    9  
                1:02.97   2:14.87 (1:11.90)                                        
  2 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP              2:39.63    2:27.23    7  
                1:12.65   2:27.23 (1:14.58)                                        
  3 Fernandez, Dickie         38 NOVA-SP              2:36.28    2:38.45    6  
                1:17.36   2:38.45 (1:21.09)                                        
  4 Kent, Aric                39 MYST-SP              2:55.00    2:52.68    5  
                1:17.73   2:52.68 (1:34.95)                                        
  5 Martinez, Shawn A         37 NOVA-SP              2:49.70    3:12.38    4  
                1:24.03   3:12.38 (1:48.35)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:34.10   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
       WORLD: & 4:42.45   3/28/2002 NICOLAS GRANGER, FRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guffey, Derek L           35 UNAT-PC              5:00.00    4:45.47    9  
                1:04.56   2:16.12 (1:11.56)   3:40.36 (1:24.24)   4:45.47 (1:05.11)
  2 Lucero, Michael D         39 UNAT-SP              5:34.19    5:27.30    7  
                1:14.85   2:48.95 (1:34.10)   4:21.26 (1:32.31)   5:27.30 (1:06.04)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 24.14   7/13/2003 DAVID BOATWRIGHT                             
       WORLD: & 23.86   4/21/2008 M.GIALDI, ITA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Power, Michael L          41 WMAC-WI                25.99      25.69    9  
  2 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP                24.95      25.79    7  
  3 Sproles, Greg             41 OJAI-SP                25.00      27.02    6  
  4 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP                28.71      27.12    5  
  5 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP                29.30      27.50    4  
  6 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP                28.00      27.74    3  
  7 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP                27.35      27.94    2  
  8 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP                29.28      27.99    1  
  9 Dajnowicz, Mark A         44 SCA-SP                 29.76      28.40  
 10 Cienega, Julio            43 ROSE-SP                28.70      28.64  
 11 Paxton, Sean C            40 ROSE-SP                32.00      28.78  
 12 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT      29.14  
 13 McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC-SP                32.00      30.01  
 14 Afaghi, Keyhan            43 CSAM-SP              1:00.00      37.65  
 15 Kim, Dennis               41 CSAM-SP                45.00      43.04  
 16 Mix, Chris                43 CSAM-SP              1:00.00      45.16  
 17 Houston, David            43 UNAT-SP                   NT    1:00.40  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 52.48    8/3/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
       WORLD: & 52.48    8/3/2008 ERIK HOCHSTEIN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP              1:03.70    1:03.70  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 52.48    8/3/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
       WORLD: & 52.48    8/3/2008 ERIK HOCHSTEIN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP                52.20      52.10*   9  
  2 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP                57.00      55.18    7  
  3 Sproles, Greg             41 OJAI-SP                56.00      58.61    6  
  4 Power, Michael L          41 WMAC-WI                58.21      58.82    5  
  5 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP              1:01.00    1:00.84    4  
  6 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP              1:02.41    1:01.57    3  
  7 Millar, Simon A           43 UCLA-SP                59.95    1:01.74    2  
  8 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               1:08.00    1:03.14    1  
  9 Cienega, Julio            43 ROSE-SP              1:04.00    1:03.40  
 10 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP              1:03.00    1:03.69  
 11 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP              1:02.30    1:04.31  
 12 Dajnowicz, Mark A         44 SCA-SP               1:07.87    1:04.71  
 13 Jacobs, Lee               40 NOVA-SP              1:03.00    1:04.72  
 14 Paxton, Sean C            40 ROSE-SP              1:09.00    1:07.32  
 15 McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC-SP              1:15.00    1:10.95  
 16 Bleuel, Eric S            40 VCM-SP               1:10.50    1:11.70  
 17 Pappas, Garth A           44 SCMC-SP              1:21.68    1:17.08  
 18 Kim, Dennis               41 CSAM-SP              1:45.00    1:43.94  
 19 Mix, Chris                43 CSAM-SP              2:05.00    1:50.12  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:55.06   8/10/2006 RICH SAEGER                                
       WORLD: & 1:55.06    8/6/2006 RICHARD SAEGER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              1:55.40    1:59.70    9  
                  56.36   1:59.70 (1:03.34)                                        
  2 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP              2:02.00    2:07.41    7  
                1:00.75   2:07.41 (1:06.66)                                        
  3 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP              2:20.00    2:13.72    6  
                1:05.40   2:13.72 (1:08.32)                                        
  4 Cienega, Julio            43 ROSE-SP              2:17.47    2:20.67    5  
                1:07.10   2:20.67 (1:13.57)                                        
  5 Dajnowicz, Mark A         44 SCA-SP               2:32.25    2:25.85    4  
                1:08.34   2:25.85 (1:17.51)                                        
  6 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP              2:22.55    2:28.72    3  
                1:11.96   2:28.72 (1:16.76)                                        
  7 Pappas, Garth A           44 SCMC-SP              3:01.00    2:52.31    2  
                1:22.76   2:52.31 (1:29.55)                                        
  8 Kim, Dennis               41 CSAM-SP              3:50.00    3:39.67    1  
                1:47.96   3:39.67 (1:51.71)                                        
  9 Mix, Chris                43 CSAM-SP              4:20.00    4:13.11  
                1:59.24   4:13.11 (2:13.87)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              4:06.74    4:06.74* 
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         41 MEX                  4:20.00    4:19.07    9  
  2 Magee, Mark A             41 LVM-SP               4:24.82    4:22.05    7  
  3 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              4:28.00    4:38.32    6  
  4 Millar, Simon A           43 UCLA-SP              5:44.25    4:49.27    5  
                1:08.24   2:23.17 (1:14.93)   3:39.04 (1:15.87)   4:49.27 (1:10.23)
  5 Cienega, Julio            43 ROSE-SP              5:00.00    4:58.21    4  
                1:09.44   2:23.86 (1:14.42)   3:41.22 (1:17.36)   4:58.21 (1:16.99)
  6 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               5:24.00    5:02.18    3  
                1:12.03   2:29.22 (1:17.19)   3:47.85 (1:18.63)   5:02.18 (1:14.33)
  7 Borton, Dan               41 ROSE-SP              5:09.86    5:02.73    2  
                1:09.64   2:26.59 (1:16.95)   3:44.52 (1:17.93)   5:02.73 (1:18.21)
  8 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP              5:11.99    5:03.23    1  
                1:10.70   2:28.41 (1:17.71)   3:47.05 (1:18.64)   5:03.23 (1:16.18)
  9 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT    5:27.53  
 10 Bleuel, Eric S            40 VCM-SP               5:53.00    5:57.50  
                1:19.86   2:51.78 (1:31.92)   4:25.43 (1:33.65)   5:57.50 (1:32.07)
 11 Pappas, Garth A           44 SCMC-SP              6:37.00    6:16.80  
                1:27.15   3:04.01 (1:36.86)   4:41.11 (1:37.10)   6:16.80 (1:35.69)
 12 Kim, Dennis               41 CSAM-SP              8:00.00    7:57.99  
                1:52.34   3:55.52 (2:03.18)   6:00.23 (2:04.71)   7:57.99 (1:57.76)
 13 Mix, Chris                43 CSAM-SP              9:00.00    8:35.06  
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN                                 
       WORLD: & 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         41 MEX                  9:00.00    8:51.87    9  
                1:02.35   2:08.30 (1:05.95)   3:15.00 (1:06.70)   4:22.33 (1:07.33)
      5:29.28 (1:06.95)   6:36.89 (1:07.61)   7:44.74 (1:07.85)   8:51.87 (1:07.13)
  2 Millar, Simon A           43 UCLA-SP             10:17.50    9:52.38    7  
                1:09.63   2:24.28 (1:14.65)   3:39.70 (1:15.42)   4:55.51 (1:15.81)
      6:11.57 (1:16.06)   7:26.94 (1:15.37)   8:42.05 (1:15.11)   9:52.38 (1:10.33)
  3 Cienega, Julio            43 ROSE-SP             10:30.01   10:37.97    6  
                1:15.03   2:33.89 (1:18.86)   3:53.99 (1:20.10)   5:14.38 (1:20.39)
      6:34.96 (1:20.58)   7:56.85 (1:21.89)   9:19.56 (1:22.71)  10:37.97 (1:18.41)
  4 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP             11:59.00   10:41.18    5  
                1:15.79   2:36.87 (1:21.08)   3:58.88 (1:22.01)   5:21.01 (1:22.13)
      6:42.19 (1:21.18)   8:03.34 (1:21.15)   9:23.91 (1:20.57)  10:41.18 (1:17.27)
  5 Pappas, Garth A           44 SCMC-SP             13:45.00   13:09.88    4  
                1:29.91   3:08.28 (1:38.37)   4:49.33 (1:41.05)   6:30.15 (1:40.82)
      8:10.38 (1:40.23)   9:51.71 (1:41.33)  11:32.34 (1:40.63)  13:09.88 (1:37.54)
  6 Kim, Dennis               41 CSAM-SP             16:20.00   16:31.92    3  
                1:58.59   4:04.19 (2:05.60)   6:10.02 (2:05.83)   8:15.41 (2:05.39)
     10:25.19 (2:09.78)  12:29.46 (2:04.27)  14:34.41 (2:04.95)  16:31.92 (1:57.51)
  7 Mix, Chris                43 CSAM-SP             18:40.00   18:40.27    2  
                2:10.50   4:34.18 (2:23.68)   6:57.39 (2:23.21)   9:21.66 (2:24.27)
     11:44.44 (2:22.78)  14:06.29 (2:21.85)  16:27.73 (2:21.44)  18:40.27 (2:12.54)
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN                                 
       WORLD: & 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Millar, Simon A           43 UCLA-SP             10:07.64   10:07.64  
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 16:39.60   8/14/2008 JEFF ERWIN                                
       WORLD: & 16:39.60   8/14/2008 JEFF ERWIN, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         41 MEX                 17:30.00   16:56.13    9  
                                1:02.95 ( )                             2:09.53 ( )
                                3:16.68 ( )                             4:23.97 ( )
                                5:31.57 ( )                             6:39.52 ( )
                                7:47.83 ( )                             8:56.21 ( )
                               10:04.24 ( )    10:38.02 (33.78)    11:12.70 (34.68)
                               12:21.25 ( )                            13:29.92 ( )
                               14:38.76 ( )                            15:47.77 ( )
     16:56.13 (1:08.36)                                                            
  2 Shaffer, Mike G           44 VCM-SP              17:45.00   17:09.14    7  
                  30.58     1:03.37 (32.79)     1:37.06 (33.69)     2:11.08 (34.02)
        2:44.87 (33.79)     3:18.99 (34.12)     3:52.78 (33.79)     4:26.83 (34.05)
        5:01.00 (34.17)     5:35.44 (34.44)     6:09.50 (34.06)     6:43.96 (34.46)
        7:18.41 (34.45)     7:53.25 (34.84)     8:28.07 (34.82)     9:02.58 (34.51)
        9:37.35 (34.77)    10:12.48 (35.13)    10:47.34 (34.86)    11:22.31 (34.97)
       11:57.15 (34.84)    12:32.39 (35.24)    13:07.17 (34.78)    13:42.26 (35.09)
       14:17.24 (34.98)    14:52.45 (35.21)    15:27.32 (34.87)    16:02.14 (34.82)
       16:36.33 (34.19)    17:09.14 (32.81)                                        
  3 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP             18:45.00   18:46.81    6  
                  28.04       58.66 (30.62)     1:29.71 (31.05)     2:01.07 (31.36)
        2:32.53 (31.46)     3:04.13 (31.60)     3:35.60 (31.47)     4:06.74 (31.14)
      5:16.10 (1:09.36)     6:05.95 (49.85)     6:49.03 (43.08)     7:30.57 (41.54)
        8:13.49 (42.92)     8:52.05 (38.56)     9:29.72 (37.67)    10:08.30 (38.58)
       10:47.47 (39.17)    11:24.41 (36.94)    12:01.23 (36.82)    12:37.98 (36.75)
       13:15.10 (37.12)    13:52.45 (37.35)    14:29.48 (37.03)    15:05.89 (36.41)
       15:43.14 (37.25)    16:19.71 (36.57)    16:57.22 (37.51)    17:34.66 (37.44)
       18:11.31 (36.65)    18:46.81 (35.50)                                        
  4 Millar, Simon A           43 UCLA-SP             18:57.00   18:58.06    5  
                  33.46     1:10.52 (37.06)     1:48.96 (38.44)     2:27.48 (38.52)
        3:05.71 (38.23)     3:44.07 (38.36)     4:22.26 (38.19)     5:00.53 (38.27)
        5:38.67 (38.14)     6:17.07 (38.40)     6:55.27 (38.20)     7:33.58 (38.31)
        8:12.14 (38.56)     8:50.92 (38.78)     9:29.51 (38.59)    10:07.64 (38.13)
       10:45.98 (38.34)    11:24.75 (38.77)    12:03.17 (38.42)    12:41.43 (38.26)
       13:19.19 (37.76)    13:57.61 (38.42)    14:35.72 (38.11)    15:14.25 (38.53)
       15:52.45 (38.20)    16:30.82 (38.37)    17:09.17 (38.35)    17:47.39 (38.22)
       18:23.97 (36.58)    18:58.06 (34.09)                                        
  5 Collins, Michael D        43 NOVA-SP             22:00.00   19:19.75    4  
                  34.40     1:11.68 (37.28)     1:39.69 (28.01)     2:29.96 (50.27)
        3:09.10 (39.14)     3:48.30 (39.20)     4:27.89 (39.59)     5:06.86 (38.97)
        5:46.22 (39.36)     6:24.96 (38.74)     7:04.22 (39.26)     7:42.86 (38.64)
        8:22.00 (39.14)     9:00.74 (38.74)     9:39.75 (39.01)    10:18.64 (38.89)
       10:57.63 (38.99)    11:36.48 (38.85)    12:15.39 (38.91)    12:54.02 (38.63)
       13:33.06 (39.04)    14:11.92 (38.86)    14:51.10 (39.18)    15:29.93 (38.83)
       16:08.70 (38.77)    16:47.25 (38.55)    17:25.66 (38.41)    18:04.43 (38.77)
       18:42.94 (38.51)    19:19.75 (36.81)                                        
  6 Jacobs, Lee               40 NOVA-SP             20:00.00   20:14.60    3  
                  35.33     1:14.11 (38.78)     1:53.89 (39.78)     2:33.16 (39.27)
        3:13.26 (40.10)     3:52.45 (39.19)     4:33.18 (40.73)     5:12.37 (39.19)
        5:52.40 (40.03)     6:32.33 (39.93)     7:13.05 (40.72)     7:53.26 (40.21)
        8:34.45 (41.19)     9:14.93 (40.48)     9:56.07 (41.14)    10:36.84 (40.77)
       11:18.40 (41.56)    11:59.56 (41.16)    12:41.02 (41.46)    13:21.91 (40.89)
       14:03.90 (41.99)    14:44.93 (41.03)    15:26.41 (41.48)    16:07.58 (41.17)
       16:49.78 (42.20)    17:30.64 (40.86)    18:12.77 (42.13)    18:53.41 (40.64)
       19:34.14 (40.73)    20:14.60 (40.46)                                        
  7 Sproles, Greg             41 OJAI-SP             19:00.00   20:27.81    2  
                                1:10.01 ( )                             2:28.66 ( )
                                3:49.95 ( )                             5:12.50 ( )
                                6:37.28 ( )                             8:00.93 ( )
                                9:24.14 ( )    10:06.25 (42.11)    10:48.96 (42.71)
                               12:12.14 ( )    12:54.39 (42.25)    13:36.29 (41.90)
                               15:01.64 ( )                            16:27.72 ( )
                               17:52.64 ( )                            19:16.68 ( )
     20:27.81 (1:11.13)                                                            
  8 Borton, Dan               41 ROSE-SP             20:46.77   20:29.61    1  
                  34.92     1:13.59 (38.67)     1:53.20 (39.61)     2:33.83 (40.63)
        3:14.66 (40.83)     3:55.86 (41.20)     4:36.98 (41.12)     5:18.12 (41.14)
        5:59.74 (41.62)     6:40.34 (40.60)     7:21.88 (41.54)     8:03.57 (41.69)
        8:44.86 (41.29)     9:27.15 (42.29)    10:08.85 (41.70)    10:50.84 (41.99)
       11:32.20 (41.36)    12:13.89 (41.69)    12:55.58 (41.69)    13:37.03 (41.45)
       14:18.56 (41.53)    14:59.67 (41.11)    15:40.79 (41.12)    16:22.29 (41.50)
       17:03.88 (41.59)    17:45.06 (41.18)    18:26.40 (41.34)    19:07.29 (40.89)
       19:48.76 (41.47)    20:29.61 (40.85)                                        
  9 Kim, Dennis               41 CSAM-SP             30:40.00   29:49.97  
                  53.62     1:52.20 (58.58)   2:52.78 (1:00.58)     3:52.61 (59.83)
      4:53.78 (1:01.17)   5:54.17 (1:00.39)   6:54.59 (1:00.42)     7:53.93 (59.34)
      8:55.40 (1:01.47)   9:55.44 (1:00.04)  10:56.50 (1:01.06)  11:58.15 (1:01.65)
     12:59.24 (1:01.09)  13:59.79 (1:00.55)    14:58.67 (58.88)    15:58.22 (59.55)
       16:58.03 (59.81)    17:57.36 (59.33)    18:56.72 (59.36)    19:56.26 (59.54)
       20:56.03 (59.77)    21:55.04 (59.01)  22:55.36 (1:00.32)    23:53.90 (58.54)
     24:54.84 (1:00.94)    25:54.22 (59.38)  26:54.68 (1:00.46)    27:53.32 (58.64)
     28:53.76 (1:00.44)    29:49.97 (56.21)                                        
 10 Mix, Chris                43 CSAM-SP             33:00.00   33:38.33  
                  53.98   1:56.62 (1:02.64)   3:04.85 (1:08.23)   4:16.13 (1:11.28)
      5:24.92 (1:08.79)   6:34.16 (1:09.24)   7:45.21 (1:11.05)   8:53.51 (1:08.30)
     10:03.29 (1:09.78)  11:11.75 (1:08.46)  12:20.05 (1:08.30)  13:28.74 (1:08.69)
     14:35.62 (1:06.88)  15:42.44 (1:06.82)  16:49.47 (1:07.03)  17:56.80 (1:07.33)
     19:02.13 (1:05.33)  20:10.52 (1:08.39)  21:18.26 (1:07.74)  22:25.60 (1:07.34)
     23:33.60 (1:08.00)  24:39.92 (1:06.32)  25:48.31 (1:08.39)  26:56.36 (1:08.05)
     28:03.66 (1:07.30)  29:11.18 (1:07.52)  30:18.60 (1:07.42)  31:28.68 (1:10.08)
     32:34.58 (1:05.90)  33:38.33 (1:03.75)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 27.47   8/23/2008 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 27.47   8/23/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sproles, Greg             41 OJAI-SP                27.00      30.90    9  
  2 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP                31.00      32.15    7  
  3 Power, Michael L          41 WMAC-WI                33.81      33.23    6  
  4 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP                32.00      34.03    5  
  5 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP                37.18      35.63    4  
  6 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP                36.56      35.90    3  
  7 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT      36.25    2  
  8 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP                37.18      36.43    1  
  9 Pappas, Garth A           44 SCMC-SP                46.00      41.64  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 59.82   8/24/2008 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 59.82   8/24/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP              1:19.45    1:19.45  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 59.82   8/24/2008 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 59.82   8/24/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           44 VCM-SP               1:07.50    1:06.82    9  
  2 Sproles, Greg             41 OJAI-SP              1:01.00    1:08.13    7  
  3 Power, Michael L          41 WMAC-WI              1:13.83    1:11.81    6  
  4 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               1:14.86    1:14.41    5  
  5 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP              1:18.00    1:18.28    4  
  6 Millar, Simon A           43 UCLA-SP              1:18.07    1:19.51    3  
  7 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP              1:20.00    1:22.51    2  
  8 Bleuel, Eric S            40 VCM-SP               1:27.00    1:26.84    1  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:13.37   8/10/2006 SEAN MURPHY                                
       WORLD: & 2:13.37    8/5/2006 SEAN MURPHY, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              2:14.00    2:14.37    9  
                1:04.94   2:14.37 (1:09.43)                                        
  2 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               2:44.46    2:37.85    7  
                1:16.45   2:37.85 (1:21.40)                                        
  3 Borton, Dan               41 ROSE-SP              2:42.15    2:40.04    6  
                1:18.38   2:40.04 (1:21.66)                                        
  4 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT    3:01.52    5  
                1:26.59   3:01.52 (1:34.93)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 30.41   8/15/2008 JAMES CORBEAU                                
       WORLD: & 29.61   1/18/2009 YOZO FUJII, JPN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP                33.00      32.79    9  
  2 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP                35.13      34.71    7  
  3 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP                38.42      35.41    6  
  4 Paxton, Sean C            40 ROSE-SP                40.00      37.12    5  
  5 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP                39.09      37.75    4  
  6 McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC-SP                40.00      40.91    3  
  7 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP                50.00      40.96    2  
  8 Greene, Ray               40 NOVA-SP                40.00      42.67    1  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:08.01   8/20/2000 DAVID GUTHRIE                              
       WORLD: & 1:05.93   4/19/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP              1:12.00    1:16.19    9  
  2 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP              1:25.50    1:23.22    7  
  3 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP              1:23.54    1:23.49    6  
  4 Collins, Michael D        43 NOVA-SP              1:22.00    1:26.08    5  
  5 Mix, Chris                43 CSAM-SP              3:10.00    1:56.26    4  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:24.19   5/18/2008 ROQUE SANTOS                               
       WORLD: & 2:23.33   4/23/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP              2:40.00    3:03.45    9  
                1:26.16   3:03.45 (1:37.29)                                        
  2 Boshoff, Nick             41 UNAT-SP              3:00.00    3:09.77    7  
                1:27.84   3:09.77 (1:41.93)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 25.87   8/20/2000 PAUL SMITH                                   
       WORLD: & 25.87   8/20/2000 PAUL SMITH, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           44 VCM-SP                 27.00      26.98    9  
  2 Beach, Christopher E      40 SCAQ-SP                27.50      26.99    7  
  3 Power, Michael L          41 WMAC-WI                28.68      28.36    6  
  4 Rippetoe, Kenneth R       40 SCAQ-SP                31.05      29.50    5  
  5 Millar, Simon A           43 UCLA-SP                29.66      29.66    4  
  6 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP                31.00      29.80    3  
  7 Jacobs, Lee               40 NOVA-SP                32.00      30.33    2  
  8 Collins, Michael D        43 NOVA-SP                31.00      31.05    1  
  9 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT      31.06  
 10 Borton, Dan               41 ROSE-SP                31.12      31.12  
 11 Muth, Daniel F            43 SCAQ-SP                31.73      31.31  
 12 Dajnowicz, Mark A         44 SCA-SP                 33.18      31.96  
 13 Paxton, Sean C            40 ROSE-SP                36.00      32.04  
 14 Cienega, Julio            43 ROSE-SP                37.25      34.44  
 15 McGillicuddy, Matthew K   40 SCMC-SP                34.00      34.65  
 -- Sproles, Greg             41 OJAI-SP                27.00         DQ  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 56.43   8/23/2008 MICHAEL ROSS                                 
       WORLD: & 56.43   8/23/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark A             41 LVM-SP               1:00.42    1:00.92    9  
  2 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP              1:15.00    1:06.50    7  
  3 Skelly, Drew K            43 ROSE-SP              1:25.00    1:08.55    6  
  4 Parent, Doug              42 OJAI-SP                   NT    1:13.94    5  
 -- Power, Michael L          41 WMAC-WI              1:08.68         DQ  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:05.55   7/11/2004 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 2:05.55   7/11/2004 DENNIS BAKER, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike G           44 VCM-SP               2:15.00    2:10.22    9  
                1:02.27   2:10.22 (1:07.95)                                        
  2 Magee, Mark A             41 LVM-SP               2:13.59    2:13.50    7  
                1:02.94   2:13.50 (1:10.56)                                        
  3 Borton, Dan               41 ROSE-SP              2:47.03    2:48.53    6  
                1:15.00   2:48.53 (1:33.53)                                        
  4 Jacobs, Lee               40 NOVA-SP              2:53.00    3:09.12    5  
                1:27.73   3:09.12 (1:41.39)                                        
  5 Bleuel, Eric S            40 VCM-SP               3:53.00    4:07.38    4  
                1:52.59   4:07.38 (2:14.79)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:14.39    6/3/2007 LORENZO BENUCCI                            
       WORLD: & 2:12.41   6/29/2007 PETER BERMEL, GER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              2:12.00    2:14.13*   9  
                1:01.93   2:14.13 (1:12.20)                                        
  2 Magee, Mark A             41 LVM-SP               2:18.91    2:19.47    7  
                1:06.26   2:19.47 (1:13.21)                                        
  3 Moreno, Alejandro         41 MEX                  2:20.00    2:21.84    6  
                1:07.66   2:21.84 (1:14.18)                                        
  4 Shaffer, Mike G           44 VCM-SP               2:29.50    2:24.24    5  
                1:08.24   2:24.24 (1:16.00)                                        
  5 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               2:44.55    2:36.66    4  
                1:14.13   2:36.66 (1:22.53)                                        
  6 Bauman, Jeremiah L        41 SCMC-SP              2:40.00    2:40.37    3  
                1:14.63   2:40.37 (1:25.74)                                        
  7 Cienega, Julio            43 ROSE-SP              5:07.60    2:47.49    2  
                1:23.54   2:47.49 (1:23.95)                                        
  8 Bleuel, Eric S            40 VCM-SP               3:07.00    3:22.05    1  
                1:34.06   3:22.05 (1:47.99)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:49.42   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 4:47.01   4/22/2007 PETER BERMEL, GER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark A             41 LVM-SP               4:54.49    4:57.41    9  
                1:05.04   2:22.20 (1:17.16)   3:49.23 (1:27.03)   4:57.41 (1:08.18)
  2 Hochstein, Erik           41 SCAQ-SP              4:45.00    5:09.96    7  
                1:05.94   2:24.04 (1:18.10)   3:58.63 (1:34.59)   5:09.96 (1:11.33)
  3 Rachmel, Leo              42 LVM-SP               5:46.23    5:37.46    6  
                1:18.60   2:44.08 (1:25.48)   4:21.34 (1:37.26)   5:37.46 (1:16.12)
  4 Borton, Dan               41 ROSE-SP              5:50.03    5:46.53    5  
                1:15.93   2:44.84 (1:28.91)   4:28.84 (1:44.00)   5:46.53 (1:17.69)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 24.29   8/10/2006 PAUL SMITH                                   
       WORLD: & 24.26   7/19/2004 BRENT BARNES, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP                27.40      26.74    9  
  2 Wyatt, Robby              48 NOVA-SP                27.52      26.91    7  
  3 Riddle, James M           47 NOVA-SP                28.75      27.03    6  
  4 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP                 26.53      27.05    5  
  5 Ward, Bob A               46 OJAI-SP                27.00      27.21    4  
  6 Ozun, Sabri               46 LVM-SP                 27.90      27.98    3  
  7 McCracken, Bill           48 TVM-PC                 28.20      28.12    2  
  8 Stolshek, Bradley S       48 CSAM-SP                32.00      29.62    1  
  9 Bunenko, Andrew           49 SCMC-SP                28.85      30.17  
 10 Hecker, Dennis            46 LVM-SP                 31.90      30.20  
 11 Marcroft, Sacha           47 CSAM-SP                32.00      30.45  
 12 Fields, Tom W             49 CSAM-SP                30.00      30.72  
 13 Schauwecker, Eric         45 CSAM-SP                33.00      31.56  
 14 Epstein, Matt             49 SCAQ-SP                32.48      31.69  
 15 Aamoth, James R           48 CSAM-SP                31.91      32.20  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 53.90   8/23/1999 JACK GROSELLE                                
       WORLD: & 53.77   8/19/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Closkey, James         45 SCAQ-SP              1:10.00      59.12    9  
  2 Baer, Marc H              45 SCAQ-SP              1:02.00      59.14    7  
  3 Riddle, James M           47 NOVA-SP              1:02.48      59.25    6  
  4 McCracken, Bill           48 TVM-PC                 59.20    1:00.24    5  
  5 Hathaway, David           49 OREG-OR              1:01.53    1:00.57    4  
  6 Wyatt, Robby              48 NOVA-SP              1:02.02    1:01.68    3  
  7 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP              1:04.00    1:02.14    2  
  8 Crowley, Sean T           45 SCAQ-SP              1:01.80    1:04.21    1  
  9 Sayre, John A             46 ROSE-SP              1:09.00    1:04.36  
 10 Campana, Franco M         48 OJAI-SP              1:03.00    1:04.99  
 11 Roney, Brian K            49 SCMC-SP              1:17.20    1:08.42  
 12 Marcroft, Sacha           47 CSAM-SP              1:10.00    1:09.36  
 13 Fields, Tom W             49 CSAM-SP              1:08.00    1:09.71  
 14 Aamoth, James R           48 CSAM-SP              1:12.73    1:14.69  
 15 Schauwecker, Eric         45 CSAM-SP              1:10.00    1:15.55  
 16 Durkin, Michael T         45 ROSE-SP              1:15.00    1:19.93  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 53.90   8/23/1999 JACK GROSELLE                                
       WORLD: & 53.77   8/19/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP              1:03.64    1:03.64  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:00.44   8/10/2006 PAUL SMITH                                 
       WORLD: & 1:59.37    5/3/2008 KAI DITZEL, GER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           48 TVM-PC               2:07.50    2:08.60    9  
                1:02.72   2:08.60 (1:05.88)                                        
  2 Riddle, James M           47 NOVA-SP              2:19.00    2:12.79    7  
                1:04.93   2:12.79 (1:07.86)                                        
  3 Wyatt, Robby              48 NOVA-SP              2:25.00    2:24.76    6  
                1:09.53   2:24.76 (1:15.23)                                        
  4 Epstein, Matt             49 SCAQ-SP              2:46.00    2:42.26    5  
                1:17.61   2:42.26 (1:24.65)                                        
  5 Aamoth, James R           48 CSAM-SP              2:40.00    2:42.27    4  
                1:16.45   2:42.27 (1:25.82)                                        
  6 Schauwecker, Eric         45 CSAM-SP              3:00.00    2:52.44    3  
                1:22.67   2:52.44 (1:29.77)                                        
  7 Savage, Mark G            46 SCAQ-SP              3:00.00    2:58.33    2  
                1:20.01   2:58.33 (1:38.32)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:09.20   7/19/2008 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 4:14.81    5/7/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           48 TVM-PC               4:32.80    4:32.54    9  
  2 Baron, Kurtis C           45 VCM-SP               4:55.00    4:38.88    7  
                1:08.15   2:20.09 (1:11.94)   3:31.26 (1:11.17)   4:38.88 (1:07.62)
  3 Riddle, James M           47 NOVA-SP              5:00.00    4:43.92    6  
                1:08.33   2:21.20 (1:12.87)   3:35.16 (1:13.96)   4:43.92 (1:08.76)
  4 Mc Closkey, James         45 SCAQ-SP              5:00.00    4:45.44    5  
                1:02.34   2:14.60 (1:12.26)   3:30.62 (1:16.02)   4:45.44 (1:14.82)
  5 Hathaway, David           49 OREG-OR              4:51.22    4:46.77    4  
                1:09.45   2:22.51 (1:13.06)   3:35.07 (1:12.56)   4:46.77 (1:11.70)
  6 Wyatt, Robby              48 NOVA-SP              5:10.00    5:11.30    3  
                1:10.04   2:29.51 (1:19.47)   3:51.73 (1:22.22)   5:11.30 (1:19.57)
  7 Farach, Wadi N            48 CSAM-SP              5:50.00    5:30.59    2  
                1:13.98   2:37.89 (1:23.91)   4:05.72 (1:27.83)   5:30.59 (1:24.87)
  8 Roney, Brian K            49 SCMC-SP              5:35.50    5:33.19    1  
                1:18.16   2:41.03 (1:22.87)   4:06.20 (1:25.17)   5:33.19 (1:26.99)
  9 Stolshek, Bradley S       48 CSAM-SP              5:45.00    5:39.35  
                1:16.43   2:41.97 (1:25.54)   4:11.92 (1:29.95)   5:39.35 (1:27.43)
 10 Schauwecker, Eric         45 CSAM-SP              6:00.00    6:05.02  
                1:24.69   2:57.79 (1:33.10)   6:05.02 (3:07.23)                    
 11 Arshat, Brad              47 NOVA-SP              6:00.63    6:10.15  
                1:24.33   2:58.42 (1:34.09)   4:35.48 (1:37.06)   6:10.15 (1:34.67)
 12 Durkin, Michael T         45 ROSE-SP              6:00.00    6:23.64  
                1:27.10   3:04.95 (1:37.85)   4:45.55 (1:40.60)   6:23.64 (1:38.09)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 8:58.84   8/23/1999 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 8:42.85    8/4/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Bill           48 TVM-PC               9:24.00    9:26.70    9  
                1:07.77   2:20.41 (1:12.64)   3:32.63 (1:12.22)   4:44.52 (1:11.89)
      5:54.91 (1:10.39)   7:05.08 (1:10.17)   8:15.91 (1:10.83)   9:26.70 (1:10.79)
  2 Riddle, James M           47 NOVA-SP             10:33.00    9:53.11    7  
                1:10.29   2:26.54 (1:16.25)   3:42.70 (1:16.16)   4:58.63 (1:15.93)
      6:13.85 (1:15.22)   7:28.94 (1:15.09)   8:43.12 (1:14.18)   9:53.11 (1:09.99)
  3 Stolshek, Bradley S       48 CSAM-SP             12:00.00   11:47.78    6  
                1:21.36   2:48.17 (1:26.81)   4:17.22 (1:29.05)   5:47.02 (1:29.80)
      7:17.66 (1:30.64)   8:48.45 (1:30.79)  10:19.88 (1:31.43)  11:47.78 (1:27.90)
  4 Hecker, Dennis            46 LVM-SP              14:20.00   12:42.77    5  
                1:23.46   2:57.06 (1:33.60)   4:36.32 (1:39.26)   6:15.05 (1:38.73)
      7:52.40 (1:37.35)   9:31.74 (1:39.34)  11:12.07 (1:40.33)  12:42.77 (1:30.70)
  5 Arshat, Brad              47 NOVA-SP             12:48.98   12:51.56    4  
                1:29.99   3:05.76 (1:35.77)   4:42.81 (1:37.05)   6:20.41 (1:37.60)
      7:59.76 (1:39.35)   9:38.76 (1:39.00)  11:15.57 (1:36.81)  12:51.56 (1:35.99)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 8:58.84   8/23/1999 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 8:42.85    8/4/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hathaway, David           49 OREG-OR             10:02.75   10:02.75  
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:10.90   8/15/2005 GEORGE TIDMARSH                           
       WORLD: & 17:10.90   8/15/2005 GEORGE TIDMARSH, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nadel, Craig M            48 SCAQ-SP             18:10.00   17:44.90    9  
                  34.03     1:09.52 (35.49)     1:45.94 (36.42)     2:21.04 (35.10)
        2:56.64 (35.60)     3:31.76 (35.12)     4:07.58 (35.82)     4:42.33 (34.75)
        5:17.97 (35.64)     5:52.58 (34.61)     6:27.76 (35.18)     7:02.39 (34.63)
        7:37.89 (35.50)     8:12.60 (34.71)     8:48.40 (35.80)     9:23.14 (34.74)
        9:58.95 (35.81)    10:34.07 (35.12)    11:10.24 (36.17)    11:45.53 (35.29)
       12:21.83 (36.30)    12:57.09 (35.26)    13:33.55 (36.46)    14:09.07 (35.52)
       14:45.88 (36.81)    15:21.58 (35.70)    15:58.47 (36.89)    16:34.38 (35.91)
       17:08.44 (34.06)    17:44.90 (36.46)                                        
  2 McCracken, Bill           48 TVM-PC              18:19.50   18:13.76    7  
                  33.66     1:08.91 (35.25)     1:44.84 (35.93)     2:20.73 (35.89)
        2:57.17 (36.44)     3:32.64 (35.47)     4:08.78 (36.14)     4:45.00 (36.22)
        5:21.43 (36.43)     5:57.69 (36.26)     6:33.84 (36.15)     7:09.70 (35.86)
        7:45.85 (36.15)     8:21.43 (35.58)     8:57.93 (36.50)     9:33.89 (35.96)
       10:10.62 (36.73)    10:47.32 (36.70)    11:24.04 (36.72)    12:00.46 (36.42)
       12:37.32 (36.86)    13:13.15 (35.83)    13:50.31 (37.16)    14:26.45 (36.14)
       15:04.42 (37.97)    15:42.02 (37.60)    16:20.28 (38.26)    16:58.42 (38.14)
       17:36.56 (38.14)    18:13.76 (37.20)                                        
  3 Riddle, James M           47 NOVA-SP             21:00.00   18:55.06    6  
                  34.17     1:11.30 (37.13)     1:49.64 (38.34)     2:28.32 (38.68)
        3:07.43 (39.11)     3:46.28 (38.85)     4:25.24 (38.96)     5:03.85 (38.61)
        5:42.52 (38.67)     6:20.57 (38.05)     6:59.04 (38.47)     7:37.00 (37.96)
        8:15.30 (38.30)     8:53.24 (37.94)     9:31.52 (38.28)    10:09.10 (37.58)
       10:46.88 (37.78)    11:24.81 (37.93)    12:02.94 (38.13)    12:40.72 (37.78)
       13:18.45 (37.73)    13:56.12 (37.67)    14:33.96 (37.84)    15:11.67 (37.71)
       15:49.60 (37.93)    16:27.52 (37.92)    17:05.25 (37.73)    17:42.88 (37.63)
       18:20.07 (37.19)    18:55.06 (34.99)                                        
  4 Baron, Kurtis C           45 VCM-SP              19:51.00   19:03.29    5  
                  34.34     1:10.67 (36.33)     1:48.79 (38.12)     2:26.49 (37.70)
        3:04.58 (38.09)     3:42.17 (37.59)     4:20.63 (38.46)     4:58.53 (37.90)
        5:36.63 (38.10)     6:14.16 (37.53)     6:52.34 (38.18)     7:29.78 (37.44)
        8:07.19 (37.41)     8:44.97 (37.78)     9:23.01 (38.04)    10:00.80 (37.79)
       10:39.00 (38.20)    11:17.13 (38.13)    11:56.05 (38.92)    12:34.56 (38.51)
       13:13.33 (38.77)    13:52.36 (39.03)    14:31.12 (38.76)    15:10.03 (38.91)
       15:49.44 (39.41)    16:28.77 (39.33)    17:08.58 (39.81)    17:47.16 (38.58)
       18:26.56 (39.40)    19:03.29 (36.73)                                        
  5 Osorio, Gabriel E         45 LVM-SP              21:55.25   21:37.25    4  
                                1:24.33 ( )     2:08.47 (44.14)     2:53.22 (44.75)
                                4:20.96 ( )                             5:48.56 ( )
                                7:16.56 ( )                             8:41.63 ( )
                               10:07.40 ( )                            11:33.35 ( )
                               13:01.35 ( )                            14:29.83 ( )
                               15:57.05 ( )                            17:24.17 ( )
                               18:51.75 ( )                            20:18.26 ( )
     21:37.25 (1:18.99)                                                            
  6 Hathaway, David           49 OREG-OR             23:00.00   21:45.50    3  
                  35.65     1:13.54 (37.89)     1:52.93 (39.39)     2:31.70 (38.77)
        3:10.25 (38.55)                             4:27.35 ( )     5:05.27 (37.92)
        5:42.54 (37.27)     6:20.09 (37.55)     6:57.55 (37.46)     7:35.12 (37.57)
        8:12.54 (37.42)     8:49.66 (37.12)     9:27.08 (37.42)    10:02.75 (35.67)
                               12:06.28 ( )                            13:33.69 ( )
       14:16.11 (42.42)                            17:03.41 ( )    17:44.33 (40.92)
       18:25.30 (40.97)    19:05.87 (40.57)    19:46.59 (40.72)    20:26.74 (40.15)
       21:06.73 (39.99)    21:45.50 (38.77)                                        
  7 Marcroft, Sacha           47 CSAM-SP             24:00.00   23:39.37    2  
                  38.67     1:20.71 (42.04)     2:05.51 (44.80)     2:51.23 (45.72)
        3:37.33 (46.10)     4:23.81 (46.48)     5:10.98 (47.17)     5:57.87 (46.89)
        6:45.67 (47.80)     7:33.04 (47.37)     8:21.19 (48.15)     9:08.92 (47.73)
        9:56.98 (48.06)    10:44.77 (47.79)    11:32.68 (47.91)    12:20.56 (47.88)
       13:08.92 (48.36)    13:56.65 (47.73)    14:44.41 (47.76)    15:32.74 (48.33)
       16:21.56 (48.82)    17:10.28 (48.72)    17:59.22 (48.94)    18:48.37 (49.15)
       19:37.51 (49.14)    20:26.54 (49.03)    21:15.05 (48.51)    22:04.20 (49.15)
       22:53.26 (49.06)    23:39.37 (46.11)                                        
  8 Arshat, Brad              47 NOVA-SP             23:46.36   24:50.38    1  
                  42.18     1:27.75 (45.57)     2:14.84 (47.09)     3:02.46 (47.62)
        3:50.21 (47.75)     4:38.81 (48.60)     5:27.67 (48.86)     6:17.33 (49.66)
        7:07.53 (50.20)     7:57.85 (50.32)     8:48.09 (50.24)     9:38.98 (50.89)
       10:29.62 (50.64)    11:20.09 (50.47)    12:10.18 (50.09)    13:00.81 (50.63)
       13:51.88 (51.07)    14:43.28 (51.40)    15:33.30 (50.02)    16:23.79 (50.49)
       17:14.30 (50.51)    18:05.15 (50.85)    18:56.03 (50.88)    19:47.01 (50.98)
       20:38.33 (51.32)    21:29.01 (50.68)    22:19.49 (50.48)    23:09.83 (50.34)
       24:00.60 (50.77)    24:50.38 (49.78)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 28.05    6/7/2008 STEVE WOOD                                   
       WORLD: & 28.05    6/7/2008 STEVE WOOD, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Douglas C         46 MVN-SP                 33.00      33.33    9  
  2 Ozun, Sabri               46 LVM-SP                 33.00      35.45    7  
  3 Bunenko, Andrew           49 SCMC-SP                33.27      36.02    6  
  4 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP                38.50      36.06    5  
  5 Epstein, Matt             49 SCAQ-SP                40.00      41.43    4  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:00.13    6/8/2008 STEVE WOOD                                 
       WORLD: & 1:00.13    6/8/2008 STEVE WOOD, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Closkey, James         45 SCAQ-SP              1:35.00    1:13.02    9  
  2 Riddle, James M           47 NOVA-SP              1:16.00    1:14.11    7  
  3 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-SP              1:17.10    1:15.55    6  
  4 Campana, Franco M         48 OJAI-SP              1:13.00    1:16.25    5  
  5 Barker, Douglas C         46 MVN-SP               1:12.00    1:17.13    4  
  6 Stolshek, Bradley S       48 CSAM-SP              1:20.00    1:20.42    3  
  7 Sayre, John A             46 ROSE-SP              1:25.00    1:21.42    2  
  8 McCracken, Bill           48 TVM-PC               1:22.00    1:26.20    1  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:18.44    6/7/2008 STEVE WOOD                                 
       WORLD: & 2:18.25   6/21/2008 LEN GUSHE, CAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farach, Wadi N            48 CSAM-SP              2:50.00    2:54.45    9  
                1:23.06   2:54.45 (1:31.39)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 30.59    6/8/2008 DAVID GUTHRIE                                
       WORLD: & 30.41   3/27/2002 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP                 33.54      32.75    9  
  2 Ward, Bob A               46 OJAI-SP                33.80      33.25    7  
  3 Wyatt, Robby              48 NOVA-SP                36.52      35.62    6  
  4 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP                39.50      35.73    5  
  5 Mc Closkey, James         45 SCAQ-SP                50.00      36.36    4  
  6 Young, Chad R             45 WH2O-SP                50.00      36.45    3  
  7 Crowley, Sean T           45 SCAQ-SP                35.50      36.71    2  
  8 Ozun, Sabri               46 LVM-SP                 36.00      36.92    1  
  9 Sayre, John A             46 ROSE-SP                45.00      39.68  
 10 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-SP                40.96      41.61  
 -- Bunenko, Andrew           49 SCMC-SP                35.71         DQ  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:07.38   8/16/2008 DAVID GUTHRIE                              
       WORLD: & 1:07.38   8/16/2008 DAVID GUTHRIE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP               1:15.39    1:12.44    9  
  2 Ward, Bob A               46 OJAI-SP              1:18.00    1:15.47    7  
  3 Young, Chad R             45 WH2O-SP              1:30.00    1:18.44    6  
  4 Crowley, Sean T           45 SCAQ-SP              1:17.20    1:18.95    5  
  5 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-SP              1:30.20    1:29.59    4  
  6 Sayre, John A             46 ROSE-SP              1:40.00    1:30.31    3  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:27.79   8/17/2008 DAVID GUTHRIE                              
       WORLD: & 2:27.79   8/17/2008 DAVID GUTHRIE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP               2:48.23    2:47.14    9  
                1:21.97   2:47.14 (1:25.17)                                        
  2 Crowley, Sean T           45 SCAQ-SP              2:51.60    2:57.51    7  
                1:25.97   2:57.51 (1:31.54)                                        
  3 Hecker, Dennis            46 LVM-SP               3:50.00    3:32.21    6  
                1:38.69   3:32.21 (1:53.52)                                        
 -- Ward, Bob A               46 OJAI-SP              2:54.20   X2:48.89  
                1:20.29   2:48.89 (1:28.60)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 25.90   8/10/2006 PAUL SMITH                                   
       WORLD: & 25.90    8/6/2006 PAUL SMITH, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egan, Peter F             45 SCAQ-SP                29.50      27.37    9  
  2 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP                 38.40      28.03    7  
  3 Mc Closkey, James         45 SCAQ-SP                40.00      28.43    6  
  4 Ozun, Sabri               46 LVM-SP                 29.00      29.09    5  
  5 Baer, Marc H              45 SCAQ-SP                32.00      29.17    4  
  6 Ward, Bob A               46 OJAI-SP                29.10      29.51    3  
  7 Campana, Franco M         48 OJAI-SP                30.00      30.09    2  
  8 Hayward, David S          49 NOVA-SP                34.00      31.64    1  
  9 Wall, Chris L             47 SCAQ-SP                33.50      31.88  
 10 Sayre, John A             46 ROSE-SP                40.00      32.28  
 11 Bunenko, Andrew           49 SCMC-SP                31.57      32.36  
 12 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-SP                32.25      32.38  
 13 Fields, Tom W             49 CSAM-SP                35.00      33.26  
 14 Aamoth, James R           48 CSAM-SP                43.09      39.52  
 -- Marcroft, Sacha           47 CSAM-SP                34.00         DQ  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 56.42    8/4/2002 PAUL CARTER                                  
       WORLD: & 56.85   8/11/2002 PAUL CARTER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hontas, Mark              46 SCA-SP               1:02.00    1:02.88    9  
  2 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP               1:05.17    1:04.39    7  
  3 Ozun, Sabri               46 LVM-SP               1:05.00    1:04.69    6  
  4 Ward, Bob A               46 OJAI-SP              1:05.90    1:05.50    5  
  5 Fields, Tom W             49 CSAM-SP              1:30.00    1:18.47    4  
  6 Epstein, Matt             49 SCAQ-SP              1:23.00    1:22.24    3  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:04.07   7/19/2008 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 2:06.94    8/9/2006 DENNIS BAKER, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hontas, Mark              46 SCA-SP               2:23.00    2:25.03    9  
                1:08.32   2:25.03 (1:16.71)                                        
  2 Ozun, Sabri               46 LVM-SP               2:30.00    2:50.27    7  
                1:15.96   2:50.27 (1:34.31)                                        
 -- Baron, Kurtis C           45 VCM-SP               2:59.99         DQ  
                1:24.79        DQ (1:21.77)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:16.12   8/10/2006 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 2:16.12    8/7/2006 DENNIS BAKER, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egan, Peter F             45 SCAQ-SP              2:25.00    2:27.45    9  
                1:07.82   2:27.45 (1:19.63)                                        
  2 Helgason, Tryggvi         46 LVM-SP               2:29.93    2:27.65    7  
                1:11.52   2:27.65 (1:16.13)                                        
  3 Ward, Bob A               46 OJAI-SP              2:36.20    2:31.01    6  
                1:11.37   2:31.01 (1:19.64)                                        
  4 Young, Chad R             45 WH2O-SP              3:00.00    2:43.81    5  
                1:20.13   2:43.81 (1:23.68)                                        
  5 Stolshek, Bradley S       48 CSAM-SP              3:00.00    2:54.56    4  
                1:22.12   2:54.56 (1:32.44)                                        
 -- Irwin, Jon                48 SCAQ-SP              2:40.00   X2:40.80  
                1:17.29   2:40.80 (1:23.51)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:50.73   8/10/2006 DENNIS BAKER                               
       WORLD: & 4:50.27  11/20/2008 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arshat, Brad              47 NOVA-SP              7:16.28    7:20.73    9  
                1:48.66   3:46.73 (1:58.07)   5:51.42 (2:04.69)   7:20.73 (1:29.31)
 -- Irwin, Jon                48 SCAQ-SP              5:30.00   X5:47.26  
                1:19.12   2:48.38 (1:29.26)   4:29.29 (1:40.91)   5:47.26 (1:17.97)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 24.60   8/23/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
       WORLD: & 24.47   4/21/2008 BRENT BARNES, SIN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           52 LVM-SP                 27.50      26.89    9  
  2 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP                28.00      27.21    7  
  3 Hagen, Robert W           50 MBAC-SP                28.00      27.22    6  
  4 Whitman, Marc             51 OJAI-SP                28.00      27.39    5  
  5 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI                28.12      28.15    4  
  6 Benner, Tord E            50 NOVA-SP                30.00      28.75    3  
  7 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP                28.60      29.16    2  
  8 Mader, Douglas E          50 MVN-SP                 30.00      30.36    1  
  9 Williams, Scott           54 UNAT-PC                29.75      30.97  
 10 Moxie, Jeff               51 CSAM-SP                32.00      31.19  
 11 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP                32.00      31.87  
 12 Heins, Barry              53 RGSC-BD                32.31      32.63  
 13 Feldman, Michael H        51 LVM-SP                 41.00      36.88  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 54.93   3/21/2004 JACK GROSELLE                                
       WORLD: & 55.11   8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP              1:00.00      59.75    9  
  2 Hagen, Robert W           50 MBAC-SP              1:02.00    1:00.28    7  
  3 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI              1:01.91    1:00.95    6  
  4 Whitman, Marc             51 OJAI-SP              1:02.50    1:01.41    5  
  5 Franklin, Sam D           52 LVM-SP               1:02.50    1:02.04    4  
  6 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP              1:06.62    1:07.33    3  
  7 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP              1:10.00    1:14.03    2  
  8 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP              1:20.00    1:14.99    1  
  9 Heins, Barry              53 RGSC-BD              1:13.37    1:15.00  
 10 Feldman, Michael H        51 LVM-SP               1:39.00    1:26.52  
 11 Giacomazzi, Albert M      54 SCMC-SP              1:35.00    1:30.85  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:00.34   8/13/2007 DAN STEPHENSON                             
       WORLD: & 2:00.34   8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Robert W           50 MBAC-SP              2:18.00    2:14.29    9  
                1:04.93   2:14.29 (1:09.36)                                        
  2 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI              2:19.33    2:15.52    7  
                1:05.65   2:15.52 (1:09.87)                                        
  3 Whitman, Marc             51 OJAI-SP              2:22.50    2:24.50    6  
                1:10.34   2:24.50 (1:14.16)                                        
  4 Mader, Douglas E          50 MVN-SP               2:34.00    2:34.28    5  
                1:15.47   2:34.28 (1:18.81)                                        
  5 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP              2:34.90    2:36.28    4  
                1:14.47   2:36.28 (1:21.81)                                        
  6 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP              2:40.00    2:45.32    3  
                1:17.71   2:45.32 (1:27.61)                                        
  7 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP              3:00.00    2:48.70    2  
                1:19.61   2:48.70 (1:29.09)                                        
  8 Heins, Barry              53 RGSC-BD              2:23.48    2:50.38    1  
                1:20.33   2:50.38 (1:30.05)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:16.61   8/13/2007 DAN STEPHENSON                             
       WORLD: & 4:16.61   8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI              4:59.48    4:48.52    9  
                1:06.86   2:19.96 (1:13.10)   3:34.90 (1:14.94)   4:48.52 (1:13.62)
  2 Thomas, Bruce W           52 SCAQ-SP              4:55.00    4:48.96    7  
                1:09.41   2:21.99 (1:12.58)   3:35.84 (1:13.85)   4:48.96 (1:13.12)
  3 Slosberg, Daniel          52 SCAQ-SP              5:25.00    5:15.65    6  
                1:18.39   2:40.13 (1:21.74)   3:59.54 (1:19.41)   5:15.65 (1:16.11)
  4 Kajiwara, Doug            52 SCAQ-SP              6:00.00    5:19.58    5  
                1:18.94   2:40.83 (1:21.89)   4:00.11 (1:19.28)   5:19.58 (1:19.47)
  5 Glezen, Jonathan T        50 ROSE-SP              5:25.00    5:27.56    4  
                1:17.22   2:41.81 (1:24.59)   4:07.32 (1:25.51)   5:27.56 (1:20.24)
  6 Lannert, Thomas D         51 SWM-SP               6:13.00    5:53.29    3  
                1:24.29   2:55.10 (1:30.81)   4:25.55 (1:30.45)   5:53.29 (1:27.74)
  7 Pani, Tom N               53 CSAM-SP              6:00.00    6:04.90    2  
                1:25.47   2:57.40 (1:31.93)   4:31.59 (1:34.19)   6:04.90 (1:33.31)
  8 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP              6:30.00    6:17.05    1  
                1:20.86   2:55.95 (1:35.09)   4:35.45 (1:39.50)   6:17.05 (1:41.60)
  9 Giacomazzi, Albert M      54 SCMC-SP              7:47.00    7:15.36  
                1:44.51   3:36.04 (1:51.53)   5:28.23 (1:52.19)   7:15.36 (1:47.13)
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:03.84   8/16/2001 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 9:03.84   8/16/2001 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI             10:26.70   10:10.26    9  
                1:10.41   2:25.59 (1:15.18)   3:42.62 (1:17.03)   5:00.26 (1:17.64)
      6:17.99 (1:17.73)   7:36.66 (1:18.67)   8:55.14 (1:18.48)  10:10.26 (1:15.12)
  2 Mader, Douglas E          50 MVN-SP              12:00.00   11:20.40    7  
                1:17.42   2:41.38 (1:23.96)   4:08.38 (1:27.00)   5:35.78 (1:27.40)
      7:03.20 (1:27.42)   8:30.04 (1:26.84)   9:58.08 (1:28.04)  11:20.40 (1:22.32)
  3 Pani, Tom N               53 CSAM-SP             12:39.56   12:39.24    6  
                1:30.19   3:05.91 (1:35.72)   4:41.67 (1:35.76)   6:17.82 (1:36.15)
      7:52.89 (1:35.07)   9:28.53 (1:35.64)  11:05.45 (1:36.92)  12:39.24 (1:33.79)
  4 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP             13:30.00   12:42.13    5  
                1:23.26   2:58.29 (1:35.03)   4:35.97 (1:37.68)   6:13.21 (1:37.24)
      7:51.28 (1:38.07)   9:28.76 (1:37.48)  11:07.91 (1:39.15)  12:42.13 (1:34.22)
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:08.33   8/20/2000 JIM MCCONICA                              
       WORLD: & 17:08.33   8/20/2000 JIM MCCONICA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI             20:33.68   19:09.81    9  
                  34.64     1:11.23 (36.59)                             2:27.15 ( )
        3:06.13 (38.98)     3:44.50 (38.37)                             5:00.86 ( )
                                6:18.64 ( )                             7:36.39 ( )
                                8:54.32 ( )                            10:12.46 ( )
                               11:29.50 ( )                            12:46.33 ( )
                               14:03.49 ( )                            15:20.87 ( )
                               16:39.22 ( )                            17:56.63 ( )
       18:34.59 (37.96)    19:09.81 (35.22)                                        
  2 Thomas, Bruce W           52 SCAQ-SP             19:45.00   19:17.85    7  
                  35.35     1:13.26 (37.91)     1:52.08 (38.82)     2:30.94 (38.86)
        3:09.83 (38.89)     3:48.63 (38.80)     4:27.22 (38.59)     5:05.95 (38.73)
        5:44.51 (38.56)     6:23.29 (38.78)     7:01.73 (38.44)     7:40.38 (38.65)
        8:18.90 (38.52)     8:57.48 (38.58)     9:35.89 (38.41)    10:14.59 (38.70)
       10:53.10 (38.51)    11:32.23 (39.13)    12:11.25 (39.02)    12:50.36 (39.11)
       13:29.56 (39.20)    14:08.76 (39.20)    14:47.51 (38.75)    15:26.24 (38.73)
       16:04.86 (38.62)    16:44.23 (39.37)    17:23.12 (38.89)    18:02.38 (39.26)
       18:40.86 (38.48)    19:17.85 (36.99)                                        
  3 Slosberg, Daniel          52 SCAQ-SP             20:51.00   20:25.27    6  
                  37.40     1:17.79 (40.39)     1:58.07 (40.28)     2:38.76 (40.69)
        3:20.57 (41.81)     4:01.40 (40.83)     4:42.30 (40.90)     5:23.44 (41.14)
        6:04.44 (41.00)     6:45.03 (40.59)     7:26.22 (41.19)     8:07.10 (40.88)
        8:48.36 (41.26)     9:29.22 (40.86)    10:10.42 (41.20)    10:51.42 (41.00)
       11:33.00 (41.58)    12:13.80 (40.80)    12:55.33 (41.53)    13:36.61 (41.28)
       14:18.25 (41.64)    14:59.57 (41.32)    15:41.38 (41.81)    16:22.45 (41.07)
       17:03.80 (41.35)    17:44.34 (40.54)    18:25.01 (40.67)    19:05.18 (40.17)
       19:45.35 (40.17)    20:25.27 (39.92)                                        
  4 Glezen, Jonathan T        50 ROSE-SP             21:40.00   21:44.00    5  
                  38.20     1:19.20 (41.00)     2:01.59 (42.39)     2:43.56 (41.97)
        3:26.85 (43.29)     4:10.23 (43.38)     4:52.97 (42.74)     5:35.90 (42.93)
        6:19.51 (43.61)     7:02.17 (42.66)     7:46.57 (44.40)     8:29.98 (43.41)
        9:13.82 (43.84)     9:57.53 (43.71)    10:41.44 (43.91)    11:25.42 (43.98)
       12:09.97 (44.55)    12:54.07 (44.10)    13:38.45 (44.38)    14:22.69 (44.24)
       15:07.99 (45.30)    15:52.76 (44.77)    16:37.46 (44.70)    17:21.45 (43.99)
       18:07.01 (45.56)    18:51.07 (44.06)    19:36.09 (45.02)    20:20.10 (44.01)
       21:04.20 (44.10)    21:44.00 (39.80)                                        
  5 Mader, Douglas E          50 MVN-SP              23:00.00   21:55.20    4  
                  38.16     1:19.86 (41.70)     2:02.69 (42.83)     2:45.88 (43.19)
        3:28.86 (42.98)     4:11.66 (42.80)     4:55.37 (43.71)     5:38.85 (43.48)
        6:23.19 (44.34)     7:07.00 (43.81)     7:50.99 (43.99)     8:34.92 (43.93)
        9:19.30 (44.38)    10:03.30 (44.00)    10:48.15 (44.85)    11:32.25 (44.10)
       12:17.39 (45.14)    13:01.68 (44.29)    13:47.07 (45.39)    14:31.06 (43.99)
       15:16.73 (45.67)    16:00.98 (44.25)    16:45.59 (44.61)    17:30.64 (45.05)
       18:15.61 (44.97)    18:59.33 (43.72)    19:45.32 (45.99)    20:30.25 (44.93)
       21:14.67 (44.42)    21:55.20 (40.53)                                        
  6 Franklin, Sam D           52 LVM-SP              23:00.00   22:28.78    3  
                                1:19.53 ( )                             2:45.22 ( )
                                4:12.27 ( )                             5:39.82 ( )
                                7:08.12 ( )                             8:36.40 ( )
                               10:05.63 ( )                            11:35.96 ( )
                               13:07.79 ( )                            14:39.91 ( )
                               16:13.29 ( )                            17:47.59 ( )
                               19:22.24 ( )                            20:56.94 ( )
     22:28.78 (1:31.84)                                                            
  7 Ireland, Bill             50 SCAQ-SP             24:00.00   23:02.79    2  
                  36.54     1:17.27 (40.73)     1:59.67 (42.40)     2:43.15 (43.48)
        3:26.98 (43.83)     4:10.83 (43.85)     4:55.93 (45.10)     5:40.10 (44.17)
        6:25.34 (45.24)     7:10.71 (45.37)     7:56.39 (45.68)     8:41.79 (45.40)
        9:27.98 (46.19)    10:14.41 (46.43)    11:05.98 (51.57)    11:51.04 (45.06)
       12:42.37 (51.33)    13:28.17 (45.80)    14:19.05 (50.88)    15:05.12 (46.07)
       15:56.22 (51.10)    16:42.23 (46.01)    17:34.16 (51.93)    18:19.02 (44.86)
       19:11.51 (52.49)    19:56.66 (45.15)    20:48.38 (51.72)    21:33.25 (44.87)
       22:23.88 (50.63)    23:02.79 (38.91)                                        
  8 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP             25:00.00   23:33.65    1  
                1:28.13   3:02.83 (1:34.70)   4:38.31 (1:35.48)   6:14.03 (1:35.72)
      7:48.94 (1:34.91)   9:24.71 (1:35.77)  10:59.92 (1:35.21)  12:32.56 (1:32.64)
     14:06.66 (1:34.10)  15:42.18 (1:35.52)  17:17.45 (1:35.27)  18:53.64 (1:36.19)
     20:29.78 (1:36.14)  22:05.52 (1:35.74)  23:33.65 (1:28.13)                    
  9 Heins, Barry              53 RGSC-BD             23:17.21   23:35.54  
                  38.12     1:23.04 (44.92)     2:10.85 (47.81)     2:58.49 (47.64)
        3:46.15 (47.66)     4:33.64 (47.49)     5:20.31 (46.67)     6:08.08 (47.77)
        6:55.65 (47.57)     7:43.84 (48.19)     8:31.79 (47.95)     9:19.95 (48.16)
       10:07.35 (47.40)    10:55.18 (47.83)    11:42.78 (47.60)    12:30.67 (47.89)
       13:18.74 (48.07)    14:07.27 (48.53)    14:55.20 (47.93)    15:43.03 (47.83)
       16:29.97 (46.94)    17:17.59 (47.62)    18:05.13 (47.54)    18:52.49 (47.36)
       19:39.94 (47.45)    20:27.43 (47.49)    21:15.53 (48.10)    22:03.87 (48.34)
       22:51.58 (47.71)    23:35.54 (43.96)                                        
 10 Kalmenson, Bill B         53 SCAQ-SP             24:30.00   24:24.11  
                  42.58     1:30.05 (47.47)     2:18.95 (48.90)     3:08.23 (49.28)
        3:58.10 (49.87)     4:47.39 (49.29)     5:36.89 (49.50)     6:26.01 (49.12)
        7:15.71 (49.70)     8:04.72 (49.01)     8:54.21 (49.49)     9:43.44 (49.23)
       10:33.02 (49.58)    11:22.19 (49.17)    12:12.16 (49.97)    13:00.78 (48.62)
       13:50.22 (49.44)    14:39.46 (49.24)    15:28.88 (49.42)    16:17.68 (48.80)
       17:06.90 (49.22)    17:55.90 (49.00)    18:45.44 (49.54)    19:34.37 (48.93)
       20:24.01 (49.64)    21:12.28 (48.27)    22:00.86 (48.58)    22:49.77 (48.91)
       23:38.20 (48.43)    24:24.11 (45.91)                                        
 11 Pani, Tom N               53 CSAM-SP             24:35.07   24:36.97  
                  44.11     1:30.52 (46.41)     2:18.16 (47.64)     3:06.34 (48.18)
        3:55.04 (48.70)     4:43.52 (48.48)     5:32.39 (48.87)     6:20.99 (48.60)
        7:10.21 (49.22)     7:58.62 (48.41)     8:48.01 (49.39)     9:36.80 (48.79)
       10:25.85 (49.05)    11:15.05 (49.20)    12:05.08 (50.03)    12:54.66 (49.58)
       13:44.89 (50.23)    14:34.32 (49.43)    15:24.35 (50.03)    16:14.04 (49.69)
       17:04.14 (50.10)    17:54.04 (49.90)    18:44.84 (50.80)    19:35.43 (50.59)
       20:26.37 (50.94)    21:16.93 (50.56)    22:07.71 (50.78)    22:58.06 (50.35)
       23:48.44 (50.38)    24:36.97 (48.53)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 29.81   8/15/2004 TOM WOLF                                     
       WORLD: & 29.81   8/15/2004 TOM WOLF, USA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fowler, Jamie             50 NOVA-SP                30.00      29.43*   9  
  2 Benner, Tord E            50 NOVA-SP                33.50      32.89    7  
  3 Wilson, Grant             52 NOVA-SP                38.70      35.64    6  
  4 Whitman, Marc             51 OJAI-SP                35.50      37.92    5  
  5 Moxie, Jeff               51 CSAM-SP                40.00      39.82    4  
  6 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP                37.00      41.10    3  
  7 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP                40.00      41.51    2  
  8 Mader, Douglas E          50 MVN-SP                 50.00      44.38    1  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:04.83   8/15/2004 TOM WOLF                                   
       WORLD: & 1:04.83   8/15/2004 TOM WOLF, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kajiwara, Doug            52 SCAQ-SP              1:16.00    1:13.35    9  
  2 Benner, Tord E            50 NOVA-SP              1:18.50    1:13.71    7  
  3 Wilson, Grant             52 NOVA-SP              1:27.95    1:20.46    6  
  4 Ireland, Bill             50 SCAQ-SP              1:20.00    1:21.50    5  
  5 Lannert, Thomas D         51 SWM-SP               1:36.00    1:30.62    4  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:20.51   8/15/2004 TOM WOLF                                   
       WORLD: & 2:20.51   8/15/2004 TOM WOLF, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benner, Tord E            50 NOVA-SP              2:51.50    2:47.46    9  
                1:22.75   2:47.46 (1:24.71)                                        
  2 Wilson, Grant             52 NOVA-SP              2:59.50    2:49.69    7  
                1:24.60   2:49.69 (1:25.09)                                        
  3 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP                   NT    3:54.40    6  
                1:59.32   3:54.40 (1:55.08)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 31.37    6/2/2007 DOUG MALCOLM                                 
       WORLD: & 31.37    6/2/2007 DOUG MALCOLM, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP                34.50      33.09    9  
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP                34.50      35.15    7  
  3 Moxie, Jeff               51 CSAM-SP                40.00      37.98    6  
  4 Williams, Scott           54 UNAT-PC                41.50      38.25    5  
  5 Heins, Barry              53 RGSC-BD                37.77      38.44    4  
  6 Whitman, Marc             51 OJAI-SP                39.00      38.58    3  
  7 Benner, Tord E            50 NOVA-SP                40.00      40.01    2  
  8 Robinson, Keith A         51 UNAT-SP                41.36      42.26    1  
  9 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP                40.00      43.49  
 10 Giacomazzi, Albert M      54 SCMC-SP              1:00.00      50.13  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:11.49   6/13/2004 JACK GROSELLE                              
       WORLD: & 1:11.49    6/7/2004 JACK GROSELLE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP              1:14.50    1:13.38    9  
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP              1:14.50    1:17.97    7  
  3 Heins, Barry              53 RGSC-BD              1:26.85    1:28.46    6  
  4 Robinson, Keith A         51 UNAT-SP              1:36.31    1:33.69    5  
  5 Salazar, Gabriel          53 CSAM-SP              1:35.00    1:39.20    4  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:39.08   8/19/2001 RICK COLELLA                               
       WORLD: & 2:35.08    6/5/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP              2:46.00    2:44.68    9  
                1:19.95   2:44.68 (1:24.73)                                        
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP              2:45.50    2:50.37    7  
                1:21.74   2:50.37 (1:28.63)                                        
  3 Small, Kent W             53 UCLA-SP              2:45.00    3:08.93    6  
                1:27.60   3:08.93 (1:41.33)                                        
  4 Heins, Barry              53 RGSC-BD              3:08.62    3:21.53    5  
                1:33.10   3:21.53 (1:48.43)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 25.88   8/16/2008 PAUL CARTER                                  
       WORLD: & 25.88   8/16/2008 PAUL CARTER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           52 LVM-SP                 29.00      27.73    9  
  2 Von Hoffmann, Gerard      53 NOVA-SP                29.50      28.19    7  
  3 Whitman, Marc             51 OJAI-SP                32.50      29.76    6  
  4 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP                30.50      30.02    5  
  5 Benner, Tord E            50 NOVA-SP                32.50      31.12    4  
  6 Williams, Scott           54 UNAT-PC                33.50      31.33    3  
  7 Moxie, Jeff               51 CSAM-SP                32.00      32.55    2  
  8 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP                34.00      34.32    1  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 57.23   8/15/2008 PAUL CARTER                                  
       WORLD: & 57.23   8/15/2008 PAUL CARTER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin, Sam D           52 LVM-SP               1:06.50    1:05.10    9  
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP              1:07.50    1:09.43    7  
  3 Whitman, Marc             51 OJAI-SP              1:12.00    1:12.23    6  
  4 Small, Kent W             53 UCLA-SP              1:30.00    1:20.82    5  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:18.57   8/17/2008 PAUL CARTER                                
       WORLD: & 2:15.29   1/19/2008 HUGO BREGMAN, NED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slosberg, Daniel          52 SCAQ-SP              3:40.00    2:59.02    9  
                1:25.31   2:59.02 (1:33.71)                                        
  2 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP              4:45.00    4:14.30    7  
                1:58.34   4:14.30 (2:15.96)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:20.02   8/16/2008 MICHAEL MANN                               
       WORLD: & 2:20.02   8/16/2008 MICHAEL MANN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fowler, Jamie             50 NOVA-SP              2:22.50    2:18.05*   9  
                1:02.83   2:18.05 (1:15.22)                                        
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP              2:32.00    2:35.95    7  
                1:14.36   2:35.95 (1:21.59)                                        
  3 Magin, James W            52 SCAQ-SP              2:50.00    2:42.72    6  
                1:17.06   2:42.72 (1:25.66)                                        
  4 Livingston, Jerry         51 SDSM-SI              2:55.45    2:45.26    5  
                1:17.73   2:45.26 (1:27.53)                                        
  5 Kajiwara, Doug            52 SCAQ-SP              2:55.00    2:48.86    4  
                1:21.17   2:48.86 (1:27.69)                                        
  6 Benner, Tord E            50 NOVA-SP              3:15.50    2:51.80    3  
                1:22.01   2:51.80 (1:29.79)                                        
  7 Ireland, Bill             50 SCAQ-SP              2:50.00    2:58.81    2  
                1:20.65   2:58.81 (1:38.16)                                        
  8 Lannert, Thomas D         51 SWM-SP               3:08.00    3:06.91    1  
                1:28.24   3:06.91 (1:38.67)                                        
  9 Tally, Bryan J            51 OJAI-SP              3:05.00    3:16.12  
                1:28.92   3:16.12 (1:47.20)                                        
 -- Williams, Scott           54 UNAT-PC              3:59.00         DQ  
                1:31.25        DQ (1:49.60)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:05.82   8/17/2001 RICK COLELLA                               
       WORLD: & 5:03.27    6/7/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fowler, Jamie             50 NOVA-SP              5:05.10    5:04.32*   9  
                1:08.02   2:26.79 (1:18.77)   3:57.28 (1:30.49)   5:04.32 (1:07.04)
  2 Uchiyama, Winston S       52 ROSE-SP              5:32.00    5:33.90    7  
                1:11.30   2:46.53 (1:35.23)   4:19.82 (1:33.29)   5:33.90 (1:14.08)
  3 Small, Kent W             53 UCLA-SP              6:20.00    6:23.17    6  
                1:26.18   3:14.69 (1:48.51)   4:59.71 (1:45.02)   6:23.17 (1:23.46)
  4 Austin, Tony K            52 SCAQ-SP              7:45.00    7:39.48    5  
                1:49.55   4:03.69 (2:14.14)   6:08.65 (2:04.96)   7:39.48 (1:30.83)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 25.31   8/16/2008 MIKE TENNANT                                 
       WORLD: & 25.31   8/16/2008 MIKE TENNANT, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP                28.00      28.35    9  
  2 Fowler, Gregory L         56 MVN-SP                 29.42      29.41    7  
  3 Heather, Michael R        55 MVN-SP                 29.50      29.45    6  
  4 Harris, Courtney          57 OJAI-SP                33.00      29.51    5  
  5 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP                29.00      29.63    4  
  6 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP                32.00      29.97    3  
  7 Sicard, Federico          59 SDSM-SI                29.08      31.43    2  
  8 Nelson, James L           55 DSSM-SP                31.64      31.67    1  
  9 Wilson, Scott             58 OJAI-SP                35.00      33.11  
 10 Schiffman, Robert L       57 LVM-SP                 39.00      38.03  
 11 Comstock, Tom             55 CSAM-SP                45.00      39.39  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 58.07    7/8/2006 PAUL TREVISAN                                
       WORLD: & 56.20   3/29/2009 JACK GROSELLE, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO                 57.80      57.08*   9  
  2 Townsend, R Scott         56 LVM-SP               1:02.71    1:01.72    7  
  3 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP              1:05.00    1:03.79    6  
  4 Heather, Michael R        55 MVN-SP               1:07.50    1:06.90    5  
  5 Harris, Courtney          57 OJAI-SP              1:11.00    1:08.33    4  
  6 Sicard, Federico          59 SDSM-SI              1:07.05    1:09.40    3  
  7 Nelson, James L           55 DSSM-SP              1:10.82    1:10.12    2  
  8 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP              1:14.00    1:11.52    1  
  9 Edwards, Clive G          56 SWM-SP               1:15.00    1:13.63  
 10 Harding, Reed             57 OJAI-SP              1:20.00    1:29.79  
 11 Comstock, Tom             55 CSAM-SP              1:45.00    1:35.30  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:08.03   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 2:07.21   3/27/2009 JACK GROSELLE, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO               2:07.80    2:04.01&   9  
                  59.26   2:04.01 (1:04.75)                                        
  2 Townsend, R Scott         56 LVM-SP               2:17.82    2:18.21    7  
                1:06.98   2:18.21 (1:11.23)                                        
  3 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP              2:20.00    2:29.23    6  
                1:12.26   2:29.23 (1:16.97)                                        
  4 Heather, Michael R        55 MVN-SP               2:37.50    2:34.55    5  
                1:17.19   2:34.55 (1:17.36)                                        
  5 Sicard, Federico          59 SDSM-SI              2:30.00    2:38.67    4  
                1:17.90   2:38.67 (1:20.77)                                        
  6 Lucas, James B            59 LAAC-SP              2:35.00    2:39.29    3  
                1:16.77   2:39.29 (1:22.52)                                        
  7 Harris, Courtney          57 OJAI-SP              2:20.00    2:42.68    2  
                1:18.17   2:42.68 (1:24.51)                                        
  8 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP               3:30.00    2:54.91    1  
                1:21.95   2:54.91 (1:32.96)                                        
  9 Wilson, Scott             58 OJAI-SP              2:50.00    2:59.54  
                1:26.93   2:59.54 (1:32.61)                                        
 10 Comstock, Tom             55 CSAM-SP              4:44.00    4:00.98  
                1:47.20   4:00.98 (2:13.78)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:25.34   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 4:25.34   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO               4:28.00    4:22.49*   9  
  2 Townsend, R Scott         56 LVM-SP               4:50.98    4:39.56    7  
                1:07.18   2:19.23 (1:12.05)   3:31.15 (1:11.92)   4:39.56 (1:08.41)
  3 Phillips, Jr, Rick        55 SCAQ-SP              5:00.79    5:00.70    6  
                1:12.30   2:30.44 (1:18.14)   3:47.96 (1:17.52)   5:00.70 (1:12.74)
  4 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP              5:30.00    5:15.85    5  
                1:14.08   2:34.96 (1:20.88)   3:56.08 (1:21.12)   5:15.85 (1:19.77)
  5 Sicard, Federico          59 SDSM-SI              5:25.00    5:27.68    4  
                1:15.94   2:38.52 (1:22.58)   4:04.72 (1:26.20)   5:27.68 (1:22.96)
  6 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP              5:50.00    5:40.43    3  
                1:17.33   2:42.85 (1:25.52)   4:12.65 (1:29.80)   5:40.43 (1:27.78)
  7 Harris, Courtney          57 OJAI-SP              5:40.00    5:46.39    2  
                1:17.88   2:43.95 (1:26.07)   4:14.80 (1:30.85)   5:46.39 (1:31.59)
  8 Wilson, Scott             58 OJAI-SP              6:00.00    6:16.65    1  
                1:28.01   3:05.30 (1:37.29)   4:43.16 (1:37.86)   6:16.65 (1:33.49)
  9 Comstock, Tom             55 CSAM-SP              9:32.00    8:48.10  
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, R Scott         56 LVM-SP              10:01.82    9:42.16    9  
                1:09.93   2:23.34 (1:13.41)   3:36.84 (1:13.50)   4:50.61 (1:13.77)
      6:04.58 (1:13.97)   7:18.64 (1:14.06)   8:32.15 (1:13.51)   9:42.16 (1:10.01)
  2 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP              13:23.95   12:37.15    7  
                1:24.30   2:59.42 (1:35.12)   4:35.96 (1:36.54)   6:13.55 (1:37.59)
      7:51.33 (1:37.78)   9:28.45 (1:37.12)  11:06.44 (1:37.99)  12:37.15 (1:30.71)
  3 Comstock, Tom             55 CSAM-SP             18:58.00   18:25.84    6  
                2:00.11   4:15.16 (2:15.05)   6:36.36 (2:21.20)   8:55.61 (2:19.25)
     11:19.92 (2:24.31)                            16:08.53 ( )  18:25.84 (2:17.31)
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO               9:00.09    9:00.09* 
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 17:40.10   8/15/2005 JIM MCCONICA                              
       WORLD: & 17:40.10   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO              18:10.00   18:19.13    9  
                  31.67     1:05.21 (33.54)     1:39.19 (33.98)     2:13.43 (34.24)
        2:47.16 (33.73)     3:21.31 (34.15)     3:55.72 (34.41)     4:29.77 (34.05)
        5:03.66 (33.89)     5:37.23 (33.57)     6:11.10 (33.87)     6:44.70 (33.60)
        7:18.73 (34.03)     7:52.66 (33.93)     8:27.12 (34.46)     9:00.09 (32.97)
     10:05.95 (1:05.86)    10:53.47 (47.52)    11:29.31 (35.84)    12:06.52 (37.21)
       12:43.27 (36.75)    13:28.08 (44.81)    14:06.42 (38.34)    14:42.59 (36.17)
       15:18.78 (36.19)    15:54.78 (36.00)    16:31.53 (36.75)    17:08.12 (36.59)
       17:43.83 (35.71)    18:19.13 (35.30)                                        
  2 Phillips, Jr, Rick        55 SCAQ-SP             21:30.00   20:04.23    7  
                  35.33     1:14.99 (39.66)     1:55.24 (40.25)     2:35.62 (40.38)
        3:16.16 (40.54)     3:56.54 (40.38)     4:37.64 (41.10)     5:18.59 (40.95)
        6:00.03 (41.44)     6:40.75 (40.72)     7:22.22 (41.47)     8:03.04 (40.82)
        8:44.10 (41.06)     9:24.29 (40.19)    10:05.39 (41.10)    10:45.59 (40.20)
       11:26.43 (40.84)    12:06.90 (40.47)    12:47.14 (40.24)    13:27.28 (40.14)
       14:07.75 (40.47)    14:47.90 (40.15)    15:28.47 (40.57)    16:08.83 (40.36)
       16:49.06 (40.23)    17:29.14 (40.08)    18:09.19 (40.05)    18:48.68 (39.49)
       19:28.04 (39.36)    20:04.23 (36.19)                                        
  3 Nelson, James L           55 DSSM-SP             25:00.00   23:03.24    6  
                  38.95     1:21.79 (42.84)     2:06.88 (45.09)     2:52.21 (45.33)
        3:39.31 (47.10)     4:26.61 (47.30)     5:14.00 (47.39)     6:01.34 (47.34)
        6:49.06 (47.72)     7:36.06 (47.00)     8:23.43 (47.37)     9:10.46 (47.03)
        9:58.01 (47.55)    10:45.09 (47.08)    11:32.31 (47.22)    12:18.60 (46.29)
       13:05.45 (46.85)    13:51.72 (46.27)    14:38.62 (46.90)    15:24.90 (46.28)
       16:12.08 (47.18)    16:58.95 (46.87)    17:45.73 (46.78)    18:31.84 (46.11)
       19:18.71 (46.87)    20:04.85 (46.14)    20:51.03 (46.18)    21:36.48 (45.45)
       22:21.37 (44.89)    23:03.24 (41.87)                                        
  4 Harris, Courtney          57 OJAI-SP             24:00.00   23:59.03    5  
                  39.58     1:23.11 (43.53)                             2:52.47 ( )
                                4:23.71 ( )                             5:57.32 ( )
                                7:32.08 ( )                             9:07.58 ( )
                               10:44.54 ( )                            12:22.23 ( )
                               14:00.52 ( )                            15:39.14 ( )
                               17:19.06 ( )                            18:59.32 ( )
                               20:42.94 ( )                            22:24.22 ( )
     23:59.03 (1:34.81)                                                            
 -- Murphy, Brian J           58 CSAM-SP             26:30.00  X25:10.21  
                1:30.45   3:08.76 (1:38.31)   4:48.55 (1:39.79)   6:28.93 (1:40.38)
      8:09.86 (1:40.93)   9:51.11 (1:41.25)  11:33.36 (1:42.25)  13:14.76 (1:41.40)
     14:57.06 (1:42.30)  16:40.53 (1:43.47)  18:23.53 (1:43.00)  20:06.29 (1:42.76)
     21:49.83 (1:43.54)  23:31.82 (1:41.99)  25:10.21 (1:38.39)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 30.37   8/10/2006 GARY HALL                                    
       WORLD: & 30.37    8/8/2006 GARY HALL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP                36.00      34.07    9  
  2 Lucas, James B            59 LAAC-SP                36.75      34.19    7  
  3 Fowler, Gregory L         56 MVN-SP                 36.82      36.45    6  
  4 Edwards, Clive G          56 SWM-SP                 38.00      38.41    5  
  5 Nelson, James L           55 DSSM-SP                38.52      40.23    4  
  6 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP               1:30.00      45.23    3  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:06.16   8/10/2006 GARY HALL                                  
       WORLD: & 1:06.16    8/9/2006 GARY HALL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, R Scott         56 LVM-SP               1:15.11    1:14.34    9  
  2 Lucas, James B            59 LAAC-SP              1:14.00    1:15.17    7  
  3 O'Keeffe, Peter R         59 UCLA-SP              1:17.25    1:16.46    6  
  4 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP              1:22.00    1:17.64    5  
  5 Astudillo, Fabio          57 SDSM-SI              1:25.00    1:40.17    4  
  6 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP               2:45.00    1:46.59    3  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:25.89   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 2:25.89   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, R Scott         56 LVM-SP               2:47.64    2:38.24    9  
                1:18.37   2:38.24 (1:19.87)                                        
  2 Lucas, James B            59 LAAC-SP              2:47.92    2:45.27    7  
                1:21.06   2:45.27 (1:24.21)                                        
  3 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP               6:40.00    3:54.32    6  
                1:54.46   3:54.32 (1:59.86)                                        
 -- Evans, Clay T             56 SCAQ-SP              2:59.00         DQ  
                1:24.39        DQ (1:29.66)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.32   3/27/2002 ROBERT STRAND                                
       WORLD: & 32.07   4/21/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP                34.75      35.31    9  
  2 Templin, Philip John      55 UCI-SP                 36.00      36.12    7  
  3 Edwards, Clive G          56 SWM-SP                 38.00      37.14    6  
  4 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP                42.00      39.83    5  
  5 Nelson, James L           55 DSSM-SP                41.19      42.60    4  
  6 Harding, Reed             57 OJAI-SP                42.00      43.23    3  
  7 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP                 45.00      48.09    2  
  8 Schiffman, Robert L       57 LVM-SP                 49.00      48.69    1  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:14.30   8/16/2008 RICK COLELLA                               
       WORLD: & 1:11.13   4/19/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP              1:17.00    1:19.92    9  
  2 Templin, Philip John      55 UCI-SP               1:20.00    1:21.71    7  
  3 Edwards, Clive G          56 SWM-SP               1:30.00    1:27.27    6  
  4 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP              1:33.00    1:31.88    5  
  5 Nelson, James L           55 DSSM-SP              1:32.61    1:33.49    4  
  6 Harding, Reed             57 OJAI-SP              1:37.00    1:38.20    3  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:38.66   8/17/2008 RICK COLELLA                               
       WORLD: & 2:38.66   8/17/2008 RICK COLELLA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, Philip John      55 UCI-SP               3:00.00    2:58.43    9  
                1:28.19   2:58.43 (1:30.24)                                        
  2 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP              2:54.00    3:03.40    7  
                1:26.07   3:03.40 (1:37.33)                                        
  3 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP              3:30.00    3:15.60    6  
                1:32.15   3:15.60 (1:43.45)                                        
  4 Edwards, Clive G          56 SWM-SP               3:15.00    3:19.95    5  
                1:35.23   3:19.95 (1:44.72)                                        
  5 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP              3:20.00    3:21.16    4  
                1:34.61   3:21.16 (1:46.55)                                        
  6 Lucas, James B            59 LAAC-SP              3:20.00    3:21.99    3  
                1:36.62   3:21.99 (1:45.37)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 27.08   6/24/2007 GREG SHAW                                    
       WORLD: & 27.08   6/24/2007 GREG SHAW, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP                31.00      30.46    9  
  2 Heather, Michael R        55 MVN-SP                 31.50      30.72    7  
  3 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP                34.00      30.87    6  
  4 O'Keeffe, Peter R         59 UCLA-SP                33.14      31.19    5  
  5 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP                31.00      31.83    4  
  6 Buckley, Mark             56 UNAT-SP                32.50      32.08    3  
  7 Astudillo, Fabio          57 SDSM-SI                34.00      33.18    2  
  8 Harris, Courtney          57 OJAI-SP                36.00      33.62    1  
  9 Sicard, Federico          59 SDSM-SI                34.00      37.67  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:01.05   8/10/2006 GREG SHAW                                  
       WORLD: & 1:01.05    8/7/2006 GREG SHAW, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP              1:11.00    1:08.75    9  
  2 Leonard, Dan P            55 SCAQ-SP              1:13.00    1:10.08    7  
  3 Heather, Michael R        55 MVN-SP               1:11.50    1:12.06    6  
  4 Astudillo, Fabio          57 SDSM-SI              1:17.00    1:22.43    5  
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:25.35   7/16/2006 GREG SHAW                                  
       WORLD: & 2:26.37   6/14/2008 SCOTT LAUTMAN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Robert J            55 SCAQ-SP              2:40.00    2:40.66    9  
                1:16.12   2:40.66 (1:24.54)                                        
  2 Buckley, Mark             56 UNAT-SP              3:34.46    3:27.08    7  
                1:33.42   3:27.08 (1:53.66)                                        
  3 Astudillo, Fabio          57 SDSM-SI              3:25.00    3:35.84    6  
                1:39.18   3:35.84 (1:56.66)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:24.12   8/16/2008 RICK COLELLA                               
       WORLD: & 2:24.12   8/16/2008 RICK COLELLA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO               2:22.30    2:21.93*   9  
                1:07.63   2:21.93 (1:14.30)                                        
  2 Templin, Philip John      55 UCI-SP               2:41.00    2:42.27    7  
                1:19.08   2:42.27 (1:23.19)                                        
  3 O'Keeffe, Peter R         59 UCLA-SP              2:59.11    2:49.01    6  
                1:18.07   2:49.01 (1:30.94)                                        
  4 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP              2:55.00    2:53.86    5  
                1:19.47   2:53.86 (1:34.39)                                        
  5 Heather, Michael R        55 MVN-SP               3:00.00    2:55.64    4  
                1:21.82   2:55.64 (1:33.82)                                        
  6 Ellison, Kerry L          56 OJAI-SP              3:20.00    3:07.79    3  
                1:31.37   3:07.79 (1:36.42)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:17.10   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
       WORLD: & 5:17.10   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Michael T           55 CMS-CO               5:20.30    5:04.07*   9  
                1:07.29   2:28.71 (1:21.42)   3:56.17 (1:27.46)   5:04.07 (1:07.90)
  2 Templin, Philip John      55 UCI-SP               6:00.00    5:52.66    7  
                1:27.41   3:02.56 (1:35.15)   4:37.36 (1:34.80)   5:52.66 (1:15.30)
  3 Evans, Clay T             56 SCAQ-SP              5:59.00    6:13.08    6  
                1:25.46   3:00.36 (1:34.90)   4:47.88 (1:47.52)   6:13.08 (1:25.20)
  4 Ferguson, Howard A        55 LBG-SP               7:34.45    7:16.30    5  
                1:43.67   3:43.98 (2:00.31)   5:44.58 (2:00.60)   7:16.30 (1:31.72)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 25.23   8/10/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
       WORLD: & 25.23    8/7/2006 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP                 29.42      28.32    9  
  2 Strand, Robert            63 TOC-PC                 28.25      28.73    7  
  3 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP                33.00      29.53    6  
  4 La Plante, Richard S      64 OJAI-SP                34.00      31.88    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
        NATL: * 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       WORLD: & 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              1:13.23    1:13.23  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       WORLD: & 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP               1:03.70    1:03.97    9  
  2 Darby, Bill               62 UNAT-SP              1:09.20    1:06.79    7  
  3 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP              1:15.00    1:09.01    6  
  4 Berkedal, David J         61 TCC-SP               1:38.02    1:28.50    5  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:12.69   6/22/2008 FRED SCHLICHER                             
       WORLD: & 2:12.69   6/21/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP               2:24.02    2:23.79    9  
                1:10.24   2:23.79 (1:13.55)                                        
  2 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP              2:45.00    2:36.56    7  
                1:14.75   2:36.56 (1:21.81)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 4:49.83   8/16/2008 GEORGE WENDT                               
       WORLD: & 4:48.25   4/24/2008 GRAHAM CROFT, AUS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP               5:09.38    5:02.65    9  
                1:13.61   2:31.69 (1:18.08)   3:48.42 (1:16.73)   5:02.65 (1:14.23)
  2 Darby, Bill               62 UNAT-SP              5:28.20    5:18.34    7  
                1:12.53   2:33.99 (1:21.46)   3:57.61 (1:23.62)   5:18.34 (1:20.73)
  3 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP              6:42.00    5:48.56    6  
                1:17.62   2:46.69 (1:29.07)   4:18.36 (1:31.67)   5:48.56 (1:30.20)
  4 Sovero, Emilio A          61 DSSM-SP              6:45.00    6:42.62    5  
                1:32.15   3:14.25 (1:42.10)   4:59.82 (1:45.57)   6:42.62 (1:42.80)
  5 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP              7:30.00    7:09.89    4  
                1:40.64   3:31.55 (1:50.91)   5:22.17 (1:50.62)   7:09.89 (1:47.72)
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 10:09.12   8/10/2006 JOHN CALVERT                              
       WORLD: & 10:02.40   8/16/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sovero, Emilio A          61 DSSM-SP             14:00.00   13:44.68    9  
                1:33.76   3:16.83 (1:43.07)   5:00.72 (1:43.89)   6:46.11 (1:45.39)
      8:32.15 (1:46.04)  10:18.53 (1:46.38)  12:05.03 (1:46.50)  13:44.68 (1:39.65)
  2 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP             17:09.31   17:41.70    7  
                1:53.40   4:06.02 (2:12.62)   6:18.84 (2:12.82)   8:36.70 (2:17.86)
     10:55.74 (2:19.04)  13:14.65 (2:18.91)  15:30.83 (2:16.18)  17:41.70 (2:10.87)
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 19:07.93   8/14/2008 GEORGE WENDT                              
       WORLD: & 19:07.93   8/14/2008 GEORGE WENDT, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darby, Bill               62 UNAT-SP             22:45.00   20:33.98    9  
                  34.79     1:13.20 (38.41)     1:53.55 (40.35)     2:34.91 (41.36)
        3:15.76 (40.85)     3:57.95 (42.19)     4:39.30 (41.35)     5:21.34 (42.04)
        6:02.75 (41.41)     6:44.11 (41.36)     7:25.93 (41.82)     8:07.48 (41.55)
        8:49.45 (41.97)     9:30.95 (41.50)    10:12.75 (41.80)    10:54.39 (41.64)
       11:36.11 (41.72)    12:17.59 (41.48)    12:59.38 (41.79)    13:41.31 (41.93)
       14:23.16 (41.85)    15:05.27 (42.11)    15:46.44 (41.17)    16:28.08 (41.64)
       17:09.55 (41.47)    17:51.44 (41.89)    18:32.68 (41.24)    19:14.54 (41.86)
       19:55.51 (40.97)    20:33.98 (38.47)                                        
  2 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP             25:30.00   25:22.72    7  
                1:34.50   3:17.40 (1:42.90)   5:00.86 (1:43.46)   6:44.19 (1:43.33)
      8:27.20 (1:43.01)  10:10.17 (1:42.97)  11:53.31 (1:43.14)  13:35.98 (1:42.67)
     15:19.37 (1:43.39)  17:01.82 (1:42.45)  18:44.72 (1:42.90)  20:28.28 (1:43.56)
     22:10.93 (1:42.65)  23:50.06 (1:39.13)  25:22.72 (1:32.66)                    
  3 Sovero, Emilio A          61 DSSM-SP             26:45.00   26:20.72    6  
             133.:78001   3:15.95 (1:42.17)   5:03.36 (1:47.41)   6:49.74 (1:46.38)
      8:36.27 (1:46.53)  10:23.01 (1:46.74)  12:09.63 (1:46.62)  13:55.78 (1:46.15)
     15:41.55 (1:45.77)  17:27.67 (1:46.12)  19:14.77 (1:47.10)  21:01.61 (1:46.84)
     22:49.58 (1:47.97)  24:36.55 (1:46.97)  26:20.72 (1:44.17)                    
  4 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP             29:00.00   28:54.85    5  
                1:48.10   3:47.30 (1:59.20)   5:47.95 (2:00.65)   7:47.64 (1:59.69)
      9:45.09 (1:57.45)  11:42.25 (1:57.16)  13:38.25 (1:56.00)  15:33.18 (1:54.93)
     17:29.10 (1:55.92)  19:24.03 (1:54.93)  21:19.57 (1:55.54)  23:14.20 (1:54.63)
     25:08.82 (1:54.62)  27:03.44 (1:54.62)  28:54.85 (1:51.41)                    
  5 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP             32:13.48   34:37.26    4  
                                1:51.64 ( )                             4:02.25 ( )
                                6:17.12 ( )                             8:33.47 ( )
                               10:53.85 ( )                            13:15.64 ( )
                               15:34.02 ( )                            17:55.84 ( )
                               20:17.24 ( )                            22:40.10 ( )
                               25:03.43 ( )                            27:27.12 ( )
                               29:54.40 ( )                            32:18.82 ( )
     34:37.26 (2:18.44)                                                            
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 31.46    6/2/2007 HUGH WILDER                                  
       WORLD: & 31.46    6/2/2007 HUGH WILDER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP                 37.82      36.06    9  
  2 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP                45.00      43.33    7  
  3 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI                45.00      43.77    6  
  4 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP              1:00.10      55.10    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:08.77    6/2/2007 HUGH WILDER                                
       WORLD: & 1:08.77    6/2/2007 HUGH WILDER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI              1:35.00    1:35.32    9  
  2 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP              2:03.90    2:03.69    7  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:39.01   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
       WORLD: & 2:39.01    8/5/2006 JOHN CALVERT, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI              3:17.00    3:16.98    9  
                1:39.75   3:16.98 (1:37.23)                                        
  2 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              3:45.00    3:23.50    7  
                1:41.60   3:23.50 (1:41.90)                                        
  3 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP              4:32.03    5:04.79    6  
                2:29.88   5:04.79 (2:34.91)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 33.41   8/15/2008 ROBERT STRAND                                
       WORLD: & 33.41   8/15/2008 ROBERT STRAND, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            63 TOC-PC                 34.50      34.46    9  
  2 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP                 40.20      38.98    7  
  3 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP                44.00      39.84    6  
  4 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP                51.20      50.97    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:15.42   8/16/2008 ROBERT STRAND                              
       WORLD: & 1:15.42   8/16/2008 ROBERT STRAND, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            63 TOC-PC               1:20.00    1:19.75    9  
  2 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP              1:49.20    1:48.91    7  
  3 Berkedal, David J         61 TCC-SP               1:58.19    1:52.23    6  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 2:50.77    8/3/2008 ROBERT STRAND                              
       WORLD: & 2:50.77    8/3/2008 ROBERT STRAND, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delatre, Harry J          63 OJAI-SP              3:58.86    3:53.98    9  
                1:50.00   3:53.98 (2:03.98)                                        
  2 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP              4:12.45    4:49.64    7  
                2:17.39   4:49.64 (2:32.25)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 27.92   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       WORLD: & 27.92   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goeden, Rick L            62 OJAI-SP                35.00      32.03    9  
  2 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI                33.00      33.66    7  
  3 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP                34.50      34.10    6  
  4 Berkedal, David J         61 TCC-SP                 51.38      43.54    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:03.03   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
       WORLD: & 1:03.03   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI              1:17.00    1:19.61    9  
  2 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              1:23.00    1:24.06    7  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:31.58   6/22/2008 FRED SCHLICHER                             
       WORLD: & 2:31.58   6/22/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI              3:25.00    3:16.98    9  
                1:28.68   3:16.98 (1:48.30)                                        
  2 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              3:30.00    3:29.61    7  
                1:42.31   3:29.61 (1:47.30)                                        
  3 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP              5:29.76    5:53.41    6  
                2:45.79   5:53.41 (3:07.62)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:30.72   6/22/2008 FRED SCHLICHER                             
       WORLD: & 2:30.72   6/22/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           60 VCM-SP               2:53.00    2:47.27    9  
                1:17.24   2:47.27 (1:30.03)                                        
  2 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              3:15.00    3:15.29    7  
                1:32.91   3:15.29 (1:42.38)                                        
  3 Berkedal, David J         61 TCC-SP               3:59.04    3:47.79    6  
                1:48.58   3:47.79 (1:59.21)                                        
  4 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP              4:30.00    4:41.47    5  
                2:23.93   4:41.47 (2:17.54)                                        
 -- Martinez, Jorge E         62 SDSM-SI              3:30.00         DQ  
                1:29.74        DQ (1:44.31)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 5:30.99   6/22/2008 FRED SCHLICHER                             
       WORLD: & 5:30.99   6/21/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          61 NOVA-SP              7:23.00    7:05.61    9  
                1:34.39   3:29.55 (1:55.16)   5:30.23 (2:00.68)   7:05.61 (1:35.38)
  2 Finizio, Francesco        60 NOVA-SP              8:56.20   10:13.51    7  
                2:37.18   5:22.31 (2:45.13)   8:02.62 (2:40.31)  10:13.51 (2:10.89)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 27.15   3/30/2002 JEFF FARRELL                                 
       WORLD: & 27.15   3/30/2002 JEFF FARRELL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            68 MVN-SP                 38.00      36.98    9  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:01.75   8/16/2008 KEEFE LODWIG                               
       WORLD: & 1:01.75   8/16/2008 KEEFE LODWIG, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI              1:10.00    1:08.58    9  
  2 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP              1:13.00    1:09.88    7  
  3 Ronay, Peter E            67 ROSE-SP              1:20.00    1:17.00    6  
  4 Stewart, Jim M            68 MVN-SP               1:20.00    1:21.72    5  
  5 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP               1:24.00    1:21.93    4  
  6 Krakower, Mark A          66 CROC-SP              1:40.00    1:39.32    3  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:18.53   8/15/2008 TOM LANDIS                                 
       WORLD: & 2:18.53   8/15/2008 TOM LANDIS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP              2:50.00    2:36.48    9  
                1:13.45   2:36.48 (1:23.03)                                        
  2 Delmer, Thomas N          68 OJAI-SP              3:02.00    3:38.19    7  
                1:45.23   3:38.19 (1:52.96)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 5:00.26   3/10/2007 TOM LANDIS                                 
       WORLD: & 5:00.26   3/10/2007 TOM LANDIS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP              5:55.00    5:37.43    9  
                1:19.45   2:47.68 (1:28.23)   4:14.71 (1:27.03)   5:37.43 (1:22.72)
  2 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP               6:30.60    6:15.57    7  
                                3:08.96 ( )   4:41.62 (1:32.66)   6:15.57 (1:33.95)
  3 Krakower, Mark A          66 CROC-SP              8:00.00    7:46.75    6  
                1:46.67   3:49.15 (2:02.48)   5:50.83 (2:01.68)   7:46.75 (1:55.92)
 
Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 10:25.94   6/10/2007 TOM LANDIS                                
       WORLD: & 10:25.94   6/10/2007 TOM LANDIS, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP             11:50.00   11:34.76    9  
                1:20.98   2:49.99 (1:29.01)   4:19.86 (1:29.87)   5:48.64 (1:28.78)
      7:17.38 (1:28.74)   8:45.34 (1:27.96)  10:11.88 (1:26.54)  11:34.76 (1:22.88)
  2 Krakower, Mark A          66 CROC-SP             17:00.00   16:03.77    7  
                1:49.56   3:50.95 (2:01.39)   5:53.86 (2:02.91)   7:56.95 (2:03.09)
      9:59.81 (2:02.86)  12:04.59 (2:04.78)  14:07.14 (2:02.55)  16:03.77 (1:56.63)
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 20:00.97    4/6/2008 TOM LANDIS                                
       WORLD: & 20:00.97    4/6/2008 TOM LANDIS, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP              25:59.90   24:44.82    9  
                1:28.45   3:07.72 (1:39.27)   4:47.58 (1:39.86)   6:27.56 (1:39.98)
      8:07.59 (1:40.03)   9:47.79 (1:40.20)  11:27.97 (1:40.18)  13:09.35 (1:41.38)
     14:50.85 (1:41.50)  16:31.21 (1:40.36)  18:11.88 (1:40.67)  19:51.95 (1:40.07)
     21:31.18 (1:39.23)  23:10.15 (1:38.97)  24:44.82 (1:34.67)                    
  2 Krakower, Mark A          66 CROC-SP             33:00.00   31:09.31    7  
                  52.66   1:52.68 (1:00.02)   2:55.12 (1:02.44)   3:56.01 (1:00.89)
      4:59.62 (1:03.61)   6:02.28 (1:02.66)   7:06.63 (1:04.35)   8:07.65 (1:01.02)
      9:11.47 (1:03.82)  10:12.21 (1:00.74)  11:15.58 (1:03.37)  12:17.54 (1:01.96)
     13:22.13 (1:04.59)  14:25.36 (1:03.23)  15:28.84 (1:03.48)  16:31.90 (1:03.06)
     17:35.12 (1:03.22)  18:38.27 (1:03.15)  19:41.60 (1:03.33)  20:44.73 (1:03.13)
     21:47.87 (1:03.14)  22:51.01 (1:03.14)  23:54.36 (1:03.35)  24:57.05 (1:02.69)
     25:59.87 (1:02.82)  27:02.37 (1:02.50)  28:06.14 (1:03.77)  29:08.06 (1:01.92)
     30:09.42 (1:01.36)    31:09.31 (59.89)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 32.65   8/16/2008 RICHARD BURNS                                
       WORLD: & 32.65   8/16/2008 RICHARD BURNS, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI                41.00      37.97    9  
  2 Stewart, Jim M            68 MVN-SP                 44.00      45.70    7  
  3 Delmer, Thomas N          68 OJAI-SP              1:09.00    1:00.34    6  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:12.92   8/17/2008 RICHARD BURNS                              
       WORLD: & 1:12.92   8/17/2008 RICHARD BURNS, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            68 MVN-SP               1:45.00    1:41.14    9  
  2 Delmer, Thomas N          68 OJAI-SP              2:20.00    2:16.73    7  
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:44.09   4/19/2008 RICHARD BURNS                              
       WORLD: & 2:40.95   2/22/2008 BERND HORSTMANN, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP              3:15.00    3:15.15    9  
                1:34.71   3:15.15 (1:40.44)                                        
  2 Stewart, Jim M            68 MVN-SP               3:40.00    3:39.39    7  
                1:46.60   3:39.39 (1:52.79)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 36.30   7/13/2008 RICHARD TODD                                 
       WORLD: & 35.56    6/6/2004 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmer, Thomas N          68 OJAI-SP              1:04.00      57.45    9  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:22.82   8/16/2008 RICHARD TODD                               
       WORLD: & 1:21.75   4/19/2008 GERSHON SHEFA, ISR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI              1:31.00    1:29.29    9  
  2 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP               1:48.60    1:45.05    7  
  3 Delmer, Thomas N          68 OJAI-SP              2:10.00    2:10.67    6  
  4 Krakower, Mark A          66 CROC-SP              2:00.00    2:12.46    5  
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:02.85   8/17/2008 RICHARD TODD                               
       WORLD: & 2:59.99   4/23/2008 GERSHON SHEFA, ISR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI              3:15.00    3:19.98    9  
                1:36.51   3:19.98 (1:43.47)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 28.68   8/16/2008 KEEFE LODWIG                                 
       WORLD: & 28.68   8/16/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI                34.00      32.42    9  
  2 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP                 49.90      44.31    7  
 -- Ronay, Peter E            67 ROSE-SP                48.00         DQ  
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 2:51.06    6/7/2008 ROBERT POILETMAN                           
       WORLD: & 2:51.06    6/7/2008 ROBERT POILETMAN, USA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ronay, Peter E            67 ROSE-SP              4:10.00    4:09.70    9  
                1:56.38   4:09.70 (2:13.32)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 2:48.63   6/10/2007 TOM LANDIS                                 
       WORLD: & 2:44.44   4/21/2008 GERSHON SHEFA, ISR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI              3:00.00    2:56.03    9  
                1:25.61   2:56.03 (1:30.42)                                        
  2 Anderson, Eric R          65 LAPS-SP              3:20.00    3:10.55    7  
                1:31.27   3:10.55 (1:39.28)                                        
  3 Ronay, Peter E            67 ROSE-SP              3:50.00    3:36.28    6  
                1:45.59   3:36.28 (1:50.69)                                        
  4 Bleuel, Bart S            68 VCM-SP               3:45.20    3:42.01    5  
                1:55.43   3:42.01 (1:46.58)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 6:03.31   6/10/2007 TOM LANDIS                                 
       WORLD: & 5:52.79   3/20/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          68 SDSM-SI              6:35.00    6:24.97    9  
                1:31.15   3:15.82 (1:44.67)   4:59.69 (1:43.87)   6:24.97 (1:25.28)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 28.53   7/14/2007 JEFF FARRELL                                 
       WORLD: & 28.53   7/14/2007 JEFF FARRELL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                    37.00      33.08    9  
  2 Becket, James             73 OJAI-SP                42.00      40.99    7  
  3 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP                50.00      50.55    6  
  4 Carter, Louis             72 SCAQ-SP                52.00      51.39    5  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:05.40   8/15/2005 CAV CAVANAUGH                              
       WORLD: & 1:05.40   8/15/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                  1:32.00    1:16.75    9  
  2 Smethurst, Everett W      74 NOVA-SP              1:30.00    1:29.57    7  
  3 Becket, James             73 OJAI-SP              1:40.00    1:45.71    6  
  4 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              2:00.00    1:59.80    5  
  5 Carter, Louis             72 SCAQ-SP              2:00.00    2:09.40    4  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:26.20   8/15/2008 DAVID RADCLIFF                             
       WORLD: & 2:26.20   8/15/2008 DAVID RADCLIFF, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                  3:35.00    3:05.57    9  
                1:31.40   3:05.57 (1:34.17)                                        
  2 Becket, James             73 OJAI-SP              4:00.00    4:15.96    7  
                2:01.54   4:15.96 (2:14.42)                                        
  3 Carter, Louis             72 SCAQ-SP              4:15.00    4:34.59    6  
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 35.31   8/17/2003 YOSHI OYAKAWA                                
       WORLD: & 35.31   8/17/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                    43.00      40.98    9  
  2 Becket, James             73 OJAI-SP              1:00.00    1:07.21    7  
  3 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              1:11.00    1:08.20    6  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 1:19.12    8/8/2004 YOSHI OYAKAWA                              
       WORLD: & 1:19.12    8/8/2004 YOSHI OYAKAWA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                  1:45.00    1:37.22    9  
  2 Smethurst, Everett W      74 NOVA-SP              1:40.00    1:53.78    7  
  3 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              2:30.00    2:35.72    6  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 2:55.19   8/15/2005 BURWELL JONES                              
       WORLD: & 2:48.10   3/14/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                  3:48.00    4:04.37    9  
                1:59.54   4:04.37 (2:04.83)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 37.47   4/21/2008 KARL WIEDAMANN                               
       WORLD: & 37.47   4/21/2008 KARL WIEDAMANN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      74 NOVA-SP                50.00      54.52    9  
  2 Becket, James             73 OJAI-SP              1:00.00      56.94    7  
  3 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              1:03.00    1:01.62    6  
  4 Carter, Louis             72 SCAQ-SP              1:05.00    1:17.74    5  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:24.71   4/19/2008 KARL WIEDAMANN                             
       WORLD: & 1:24.71   4/19/2008 KARL WIEDAMANN, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becket, James             73 OJAI-SP              2:15.00    2:16.96    9  
  2 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              2:15.00    2:23.05    7  
 -- Carter, Louis             72 SCAQ-SP              2:15.00         DQ  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 32.11   8/19/2001 RONALD JOHNSON                               
       WORLD: & 31.49   9/24/2007 HIROSHI MATSUMOTO, JPN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ats, Jeno                 73 CAN                    44.00      37.00    9  
  2 Smethurst, Everett W      74 NOVA-SP                42.00      46.42    7  
  3 Goode, Douglas J          70 ROSE-SP              1:09.00    1:13.63    6  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 31.19    8/4/2000 FRANK PIEMME                                 
       WORLD: & 30.63   9/15/2008 SHINGO YAMAMOTO, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP                 35.00      33.51    9  
  2 Best, Bob                 77 SDSM-SI                34.00      33.61    7  
  3 Mc Meekin, Robert F       75 SCMC-SP                47.47      48.09    6  
  4 Pops, Marty A             75 OJAI-SP              2:00.00      56.76    5  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:10.38    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
       WORLD: & 1:07.07    3/7/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP               1:18.00    1:14.97    9  
  2 Best, Bob                 77 SDSM-SI              1:25.00    1:20.49    7  
  3 Baker, Donald J           78 SDSM-SI              1:27.90    1:28.20    6  
  4 Mc Meekin, Robert F       75 SCMC-SP              2:02.22    2:00.17    5  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 2:30.01   7/27/2008 BURWELL JONES                              
       WORLD: & 2:36.30    8/6/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP               3:00.00    2:50.93    9  
                1:21.53   2:50.93 (1:29.40)                                        
  2 Baker, Donald J           78 SDSM-SI              3:24.90    3:30.14    7  
                1:40.22   3:30.14 (1:49.92)                                        
  3 Pops, Marty A             75 OJAI-SP              4:30.00    4:27.17    6  
                2:08.56   4:27.17 (2:18.61)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 5:32.06   8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
       WORLD: & 5:17.77    3/7/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP               6:40.00    6:12.23    9  
                1:27.15   3:03.29 (1:36.14)   4:41.07 (1:37.78)   6:12.23 (1:31.16)
 
Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 11:25.95   8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
       WORLD: & 11:14.61    3/7/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP              13:20.00   12:50.72    9  
                1:28.98   3:04.27 (1:35.29)   4:42.61 (1:38.34)   6:21.62 (1:39.01)
      8:00.22 (1:38.60)   9:39.36 (1:39.14)  11:18.31 (1:38.95)  12:50.72 (1:32.41)
  2 Pops, Marty A             75 OJAI-SP             21:00.00   19:01.76    7  
                2:10.89   4:36.29 (2:25.40)   7:01.53 (2:25.24)   9:26.48 (2:24.95)
     11:50.48 (2:24.00)  14:13.87 (2:23.39)  16:39.54 (2:25.67)  19:01.76 (2:22.22)
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 36.14   8/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
       WORLD: & 36.14   8/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               75 LVM-SP                 50.00      48.35    9  
  2 Szilard, Zoltan M         79 LVM-SP                 49.09      56.98    7  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 3:00.32   6/15/2008 BURWELL JONES                              
       WORLD: & 3:00.32   6/14/2008 BURWELL JONES, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szilard, Zoltan M         79 LVM-SP               5:31.00    5:01.36    9  
                2:24.57   5:01.36 (2:36.79)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 40.82    6/3/2006 JOHN KORTHEUER                               
       WORLD: & 40.38   7/15/2001 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM-SI                43.30      43.82    9  
  2 Rauch, Will               75 LVM-SP                 50.00      48.22    7  
  3 Baker, Donald J           78 SDSM-SI                50.90      53.28    6  
  4 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI                56.11      53.88    5  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:34.93    6/3/2006 JOHN KORTHEUER                             
       WORLD: & 1:31.90    3/2/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald J           78 SDSM-SI              1:59.90    2:02.00    9  
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 3:32.60   8/15/2004 ROBERT MACDONALD                           
       WORLD: & 3:28.51   9/24/2007 SHUNSAKU TAKAHIRA, JPN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI              4:17.06    4:19.74    9  
                2:04.92   4:19.74 (2:14.82)                                        
 -- Best, Bob                 77 SDSM-SI              4:00.00         DQ  
                1:53.20        DQ (2:05.69)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 35.66   8/20/2000 FRANK PIEMME                                 
       WORLD: & 35.66   8/20/2000 FRANK PIEMME, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI                51.46      49.24    9  
  2 Baker, Donald J           78 SDSM-SI                56.90      57.30    7  
 
Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 1:35.81   8/20/2000 FRANK PIEMME                               
       WORLD: & 1:26.04   7/19/2008 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI              1:51.60    1:57.24    9  
 
Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 3:43.56    7/5/1992 ANTON CERER                                
       WORLD: & 3:26.28   7/18/2008 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI              4:21.20    4:37.80    9  
                2:06.73   4:37.80 (2:31.07)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 3:09.97   6/15/2008 BURWELL JONES                              
       WORLD: & 3:09.97   6/14/2008 BURWELL JONES, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 77 SDSM-SI              3:30.00    3:26.57    9  
                1:42.70   3:26.57 (1:43.87)                                        
  2 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI              3:58.18    4:00.74    7  
                2:01.18   4:00.74 (1:59.56)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 6:52.51   6/15/2008 BURWELL JONES                              
       WORLD: & 6:52.51   6/15/2008 BURWELL JONES, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             76 SDSM-SI              8:27.23    8:31.57    9  
                2:02.09   4:23.55 (2:21.46)   6:41.25 (2:17.70)   8:31.57 (1:50.32)
 -- Baker, Donald J           78 SDSM-SI              9:59.90         DQ  
                2:52.16                                                            
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 33.09   5/22/2005 FRANK PIEMME                                 
       WORLD: & 32.73   1/19/2002 B.SCHLURIKE, GER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP                35.77      35.01    9  
  2 Ford, Boyd                84 OJAI-SP                59.00      54.50    7  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:18.77   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
       WORLD: & 1:17.11   7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP              1:23.87    1:26.16    9  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 3:04.65   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
       WORLD: & 2:59.28    2/3/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP              3:16.95    3:16.71    9  
                1:36.72   3:16.71 (1:39.99)                                        
  2 Ford, Boyd                84 OJAI-SP              4:00.00    5:20.12    7  
                2:33.91   5:20.12 (2:46.21)                                        
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: * 41.40   6/13/2004 PAUL HUTINGER                                
       WORLD: & 38.41   7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP                47.00      49.44    9  
  2 Ford, Boyd                84 OJAI-SP              1:03.00    1:45.11    7  
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 45.92   4/21/2008 CHARLES URSTADT                              
       WORLD: & 41.68   9/18/2006 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP                49.00      49.72    9  
 
Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: * 1:43.21   4/19/2008 ROBERT MACDONALD                           
       WORLD: & 1:41.02   7/18/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP              1:51.00    1:53.31    9  
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 40.65   5/22/2005 FRANK PIEMME                                 
       WORLD: & 40.92   8/15/2005 FRANK PIEMME, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           84 LOST-SP                46.48      44.67    9  
 
Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 35.77   8/15/1998 WOODROW BOWERSOCK                            
       WORLD: & 33.94    3/2/2008 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP                44.00      41.74    9  
 
Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 1:23.87    6/2/2001 JIM EUBANK                                 
       WORLD: & 1:23.52    9/7/2008 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP              1:40.00    1:37.83    9  
 
Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 3:16.95   8/15/2008 WILLARD LAMB                               
       WORLD: & 3:13.78   7/16/2000 HIKOJI UEKI, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP              3:45.00    3:37.81    9  
                1:44.46   3:37.81 (1:53.35)                                        
 
Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 7:10.12    4/6/2008 WILLARD LAMB                               
       WORLD: & 7:05.53   7/16/2000 HIKOJI UEKI, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP              7:55.00    7:48.78    9  
                1:47.54   3:49.72 (2:02.18)   5:51.35 (2:01.63)   7:48.78 (1:57.43)
 
Men 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: * 14:36.90    4/6/2008 WILLARD LAMB                              
       WORLD: & 14:36.90    4/6/2008 WILLARD LAMB, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP             16:10.00   15:58.89    9  
                1:51.15   3:52.56 (2:01.41)   5:53.67 (2:01.11)   7:54.70 (2:01.03)
      9:57.50 (2:02.80)  11:59.78 (2:02.28)  14:01.61 (2:01.83)  15:58.89 (1:57.28)
 
Men 85-89 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: * 46.48   6/19/2004 ANDREW HOLDEN                                
       WORLD: & 46.48   6/19/2004 ANDREW HOLDEN, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP              1:11.00    1:07.56    9  
 
Men 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: * 4:13.14   7/15/2001 ANTON CERER                                
       WORLD: & 4:13.14   7/15/2001 ANTON CERER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         86 LOST-SP                   NT    4:36.08    9  
                2:24.60   4:36.08 (2:11.48)                                        
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:12.59   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               2:00.00    2:21.00   18  
     1) Hancock, Lauren M W27           2) Aamoth, Genny W20              
     3) Denby, Kara W23                 4) Rosas, Erin W20                
                1:21.66     2:21.00 (59.34)                                        
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:52.47   8/23/1992 OREGON                                     
                         S HERINGER, G GODDARD, L MILLS, L FINLEY          
       WORLD: & 1:51.41   10/8/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, A YAMAMOTO, A NAKAMURA, M OKUHARA      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               1:56.00    1:58.56   18  
     1) Rosas, Erin W20                 2) Denby, Kara W23                
     3) Hancock, Lauren M W27           4) Flores, Julie S W42            
                  57.61   1:58.56 (1:00.95)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:00.00    2:10.85   14  
     1) Tiernan, Joy W30                2) Yearwood, Ann W25              
     3) Binder, Alexis H W30            4) Bronson, Jenifer L W28         
                1:06.74   2:10.85 (1:04.11)                                        
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:06.67   8/28/1988 HOLMES                                     
                         BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES  
       WORLD: & 2:04.99   10/8/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, M MASEDA, A YAMAMOTO, M OKUHARA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:12.00    2:20.63   18  
     1) Bronson, Jenifer L W28          2) Andrus, Megan M W28            
     3) Yearwood, Ann W25               4) Pescatori, Rossella W38        
                1:17.83   2:20.63 (1:02.80)                                        
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:52.10   8/15/2004 ILLINOIS                                   
                         N DAY, H LINGNER, J RIDGE, Z TUSA                 
       WORLD: & 1:50.94   10/2/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:20.00    2:17.07   18  
     1) Zeitler, Liz W35                2) Andrus, Megan M W28            
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) McMahon, Ashley W32            
                1:12.19   2:17.07 (1:04.88)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              2:44.00    2:23.13   14  
     1) Cheverez, Elin W34              2) Rogero, Christel W42           
     3) Sproles, Juliana W40            4) Christou, Andre W43            
                1:09.02   2:23.13 (1:14.11)                                        
  3 Csa Masters-SP  'A'                               2:40.00    2:45.76   12  
     1) Agel, Reem W33                  2) Salderfer, Melissa H W39       
     3) Ho, Mary E W34                  4) Kretz, Carey W31               
                1:23.39   2:45.76 (1:22.37)                                        
 
Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:17.94   7/31/1994 STANFORD                                   
                         M MCKINNEY, C CHICHESTER, D OGIER, K SHIBUYA      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:45.00    4:52.08   18  
     1) Andrus, Megan M W28             2) Tiernan, Joy W30               
     3) Jurey, Mary K W43               4) Bronson, Jenifer L W28         
                1:07.97   2:29.64 (1:21.67)   3:41.57 (1:11.93)   4:52.08 (1:10.51)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              7:28.00    5:48.73   14  
     1) Woll, Shandon R W41             2) Riedel, Taylor W21             
     3) Sproles, Juliana W40            4) Casagrande, Jena L W18         
                1:26.95   2:47.01 (1:20.06)   4:13.31 (1:26.30)   5:48.73 (1:35.42)
 
Women 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:41.97   7/24/1999 GOLD COAST                                 
                         T MOLL, G DERKS-GARDNER, J HERRINGTON, C VICTORIA 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              9:42.00   10:15.49   18  
     1) Cook, Jenny L W51               2) Pescatori, Rossella W38        
     3) Binder, Alexis H W30            4) Motherway, Nancy W33           
                1:12.70   2:31.52 (2:31.52)   3:44.47 (1:12.95)   5:02.28 (2:30.76)
      6:14.04 (1:11.76)   7:35.94 (2:33.66)   8:48.88 (1:12.94)  10:15.49 (2:39.55)
  2 Las Vegas Masters-SP  'A'                        10:45.00   11:09.02   14  
     1) Lamph, Becky L W41              2) James, Paula W50               
     3) Thompson, Christina M W31       4) Nelson, Regina N W19           
                1:19.83   2:45.96 (2:45.96)   4:06.95 (1:20.99)   5:37.60 (2:51.64)
      7:03.15 (1:25.55)   8:30.35 (2:52.75)   9:47.95 (1:17.60)  11:09.02 (2:38.67)
  3 Csa Masters-SP  'B'                              12:40.00   12:47.43   12  
     1) Mix, Susan W42                  2) Salderfer, Melissa H W39       
     3) Rosas, Erin W20                 4) Grant, Lindsay W36             
                1:28.35   3:17.07 (3:17.07)   5:05.94 (1:48.87)   7:01.81 (3:44.74)
      8:15.73 (1:13.92)   9:39.21 (2:37.40)  11:08.82 (1:29.61)  12:47.43 (3:08.22)
  4 Ojai Masters-SP  'A'                             14:48.00   12:59.76   10  
     1) Sproles, Juliana W40            2) Woll, Shandon R W41            
     3) Cheverez, Elin W34              4) Christou, Andre W43            
                1:34.04   3:09.67 (3:09.67)   4:45.91 (1:36.24)   6:27.39 (3:17.72)
      7:56.92 (1:29.53)   9:32.95 (3:05.56)  11:08.52 (1:35.57)  12:59.76 (3:26.81)
  5 Ojai Masters-SP  'B'                             15:00.00   14:36.64    8  
     1) Horgan, Sue W54                 2) Riedel, Taylor W21             
     3) Thomas, Stephanie W43           4) Casagrande, Jena L W18         
                1:51.72   3:49.85 (3:49.85)   5:20.68 (1:30.83)   8:42.07 (4:52.22)
                                                   12:27.92 ( )        14:36.64 ( )
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:04.19   8/23/1998 GOLD                                       
                         B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON          
       WORLD: & 2:04.02    8/8/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:16.00    2:33.79   18  
     1) Binder, Alexis H W30            2) Tiernan, Joy W30               
     3) Jurey, Mary K W43               4) Zeitler, Liz W35               
                1:22.99   2:33.79 (1:10.80)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              2:48.00    2:46.67   14  
     1) Sproles, Juliana W40            2) Rogero, Christel W42           
     3) Cheverez, Elin W34              4) Christou, Andre W43            
                1:29.28   2:46.67 (1:17.39)                                        
  3 Csa Masters-SP  'A'                               2:50.00    3:00.73   12  
     1) Agel, Reem W33                  2) Christiansen, Mary W47         
     3) Salderfer, Melissa H W39        4) Cleavenger, Becky W46          
                1:35.89   3:00.73 (1:24.84)                                        
 
Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:53.42   8/18/1997 TEAM ORLANDO                               
                         M KELLER, B LENSE, R SEAMAN, C SHONKWILER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              7:20.00    6:44.80   18  
     1) Sproles, Juliana W40            2) Cheverez, Elin W34             
     3) Woll, Shandon R W41             4) Christou, Andre W43            
                1:42.83     2:11.71 (28.88)   3:28.44 (1:16.73)   6:44.80 (3:16.36)
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
       WORLD: & 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:00.00    2:03.77   18  
     1) Cook, Jenny L W51               2) Carlson, Jenni W39             
     3) Godges, Arlette A W45           4) Pescatori, Rossella W38        
                1:01.41   2:03.77 (1:02.36)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              3:00.00    2:34.84   14  
     1) Rearwin, Laura W44              2) Wachtell, Kathryn R W46        
     3) Clawson, Kristen S W44          4) Daley, Elana S W45             
                1:12.93   2:34.84 (1:21.91)                                        
  3 Csa Masters-SP  'A'                               2:40.00    2:35.64   12  
     1) Christiansen, Mary W47          2) Aamoth, Genny W20              
     3) Gyalay, Melinda W39             4) Haddock, Kristi W41            
                1:11.85   2:35.64 (1:23.79)                                        
 -- Csa Masters-SP  'B'                               3:00.00         DQ  
     3) Watson, Holly W55               4) Wooten, Jaime L W32            
 
Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:23.44    8/5/2001 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, J BUYS, C KRATTLI        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              5:52.00    5:13.38   18  
     1) Rearwin, Laura W44              2) Pierson, Nancy S W50           
     3) Denton, Camilla W48             4) Xepoleas, Monterey W42         
                1:13.79   2:34.89 (1:21.10)   3:59.96 (1:25.07)   5:13.38 (1:13.42)
  2 Ojai Masters-SP  'B'                              7:08.00    5:41.32   14  
     1) van Houten, Kelly L W46         2) Cheverez, Elin W34             
     3) Christou, Andre W43             4) Wachtell, Kathryn R W46        
                1:23.25   2:41.33 (1:18.08)   4:09.71 (1:28.38)   5:41.32 (1:31.61)
  3 Csa Masters-SP  'A'                               6:00.00    5:51.05   12  
     1) Cleavenger, Becky W46           2) Salderfer, Melissa H W39       
     3) Christiansen, Mary W47          4) Fernandez, Susan W48           
                1:10.70   2:47.50 (1:36.80)   4:19.74 (1:32.24)   5:51.05 (1:31.31)
 
Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:51.60    6/4/2006 MOST                                       
                         A BREWER, S INGRAHAM, T ELIAS, E FINCHAM          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Las Vegas Masters-SP  'A'                        10:20.00   10:58.53   18  
     1) Adams, Kari S W43               2) Tomtan-Brayman, Brenda K W36   
     3) Moser, Ursula S W40             4) Battin, Carolyn H W55          
                1:17.10   2:37.45 (2:37.45)   3:55.12 (1:17.67)   5:19.30 (2:41.85)
      6:42.35 (1:23.05)   8:10.72 (2:51.42)   9:32.29 (1:21.57)  10:58.53 (2:47.81)
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'             11:00.00   11:41.43   14  
     1) Jurey, Mary K W43               2) Latt, Melissa J W46            
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Zeitler, Liz W35               
                1:17.82   2:40.24 (2:40.24)   4:05.09 (1:24.85)   5:35.90 (2:55.66)
      6:52.54 (1:16.64)   8:16.55 (2:40.65)   9:59.56 (1:43.01)  11:41.43 (3:24.88)
  3 Ojai Masters-SP  'A'                             14:40.00   11:51.90   12  
     1) Rearwin, Laura W44              2) Denton, Camilla W48            
     3) Pierson, Nancy S W50            4) Xepoleas, Monterey W42         
                1:20.63   2:47.46 (2:47.46)   4:17.20 (1:29.74)   5:57.57 (3:10.11)
      7:26.82 (1:29.25)   9:01.05 (3:03.48)  10:22.85 (1:21.80)  11:51.90 (2:50.85)
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
       WORLD: & 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:16.00    2:20.53   18  
     1) Carlson, Jenni W39              2) Melick, Karen L W52            
     3) Godges, Arlette A W45           4) Cook, Jenny L W51              
                1:18.14   2:20.53 (1:02.39)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              2:38.00    2:47.71   14  
     1) McMahon, Ashley W32             2) Latt, Melissa J W46            
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Bronson, Julie L W60           
                1:22.09   2:47.71 (1:25.62)                                        
  3 Ojai Masters-SP  'A'                              3:10.00    2:59.40   12  
     1) Wachtell, Kathryn R W46         2) Clawson, Kristen S W44         
     3) Rearwin, Laura W44              4) Daley, Elana S W45             
                1:44.75   2:59.40 (1:14.65)                                        
 
Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:56.33    8/5/2001 SAN DIEGO                                  
                         J MARR, C KRATTLI, K PIPES-NEILSEN, J BUYS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              5:25.00    5:31.60   18  
     1) Binder, Alexis H W30            2) Jurey, Mary K W43              
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Latt, Melissa J W46            
                1:23.47   2:52.17 (1:28.70)   4:12.73 (1:20.56)   5:31.60 (1:18.87)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              6:44.00    5:57.75   14  
     1) Xepoleas, Monterey W42          2) Denton, Camilla W48            
     3) Rearwin, Laura W44              4) Pierson, Nancy S W50           
                1:32.35   3:14.95 (1:42.60)   4:43.25 (1:28.30)   5:57.75 (1:14.50)
  3 Las Vegas Masters-SP  'A'                         5:40.00    6:07.62   12  
     1) Tomtan-Brayman, Brenda K W36    2) Moser, Ursula S W40            
     3) Post, Heather M W39             4) Battin, Carolyn H W55          
                1:24.69   2:58.68 (1:33.99)   4:51.88 (1:53.20)   6:07.62 (1:15.74)
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:57.21    8/8/2006 PNA                                        
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
       WORLD: & 1:57.21    8/8/2006 PACIFIC NORTHWEST        -USA              
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               2:20.00    2:18.82   18  
     1) Stokols, Niki F W52             2) Wyels, Cynthia J W45           
     3) Kirkpatrick-Reno, Nancy W54     4) Cleavenger, Becky W46          
                1:13.95   2:18.82 (1:04.87)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:16.00    2:37.96   14  
     1) Latt, Melissa J W46             2) Bronson, Julie L W60           
     3) Melick, Karen L W52             4) Jurey, Mary K W43              
                1:27.80   2:37.96 (1:10.16)                                        
  3 Ojai Masters-SP  'A'                              3:10.00    2:43.90   12  
     1) Pierson, Nancy S W50            2) Denton, Camilla W48            
     3) Wood, Barbara J W52             4) Horgan, Sue W54                
                1:14.68   2:43.90 (1:29.22)                                        
 
Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:45.18   7/10/2005 GOLD COAST                                 
                         C DEVANNEY, A LABORWIT, D CAVANAUGH, P MCDONNELL  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              7:18.00    6:18.94   18  
     1) Scotten, Pamela K W59           2) Mc Mahon, Susan J W53          
     3) Horgan, Sue W54                 4) Wood, Barbara J W52            
                1:39.61   3:04.79 (1:25.18)   4:50.54 (1:45.75)   6:18.94 (1:28.40)
 
Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 10:19.41   5/25/2003 SAN DIEGO                                 
                          B JORDAN, C KRATTLI, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                             14:53.00   13:22.62   18  
     1) Mc Mahon, Susan J W53           2) Wood, Barbara J W52            
     3) Simonson, Mira W51              4) Wachtell, Kathryn R W46        
                1:30.09   3:05.59 (3:05.59)   4:37.94 (1:32.35)   6:25.19 (3:19.60)
      8:06.66 (1:41.47)   9:59.70 (3:34.51)  11:39.07 (1:39.37)  13:22.62 (3:22.92)
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:10.98   8/17/2008 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, B OBLETZ, A DELMAGE, R PARISI    
       WORLD: & 2:10.98   8/17/2008 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, B OBLETZ, A DELMAGE, R PARISI    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               2:50.00    2:42.21   18  
     1) Wyels, Cynthia J W45            2) Kirkpatrick-Reno, Nancy W54    
     3) Flores, Julie S W42             4) Stokols, Niki F W52            
                1:30.37   2:42.21 (1:11.84)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              3:08.00    3:02.26   14  
     1) Horgan, Sue W54                 2) Denton, Camilla W48            
     3) Pierson, Nancy S W50            4) Wood, Barbara J W52            
                1:39.90   3:02.26 (1:22.36)                                        
 
Women 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 5:13.65   5/25/2003 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, C KRATTLI, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              7:10.00    7:21.98   18  
     1) van Houten, Kelly L W46         2) Wachtell, Kathryn R W46        
     3) Mc Mahon, Susan J W53           4) Scotten, Pamela K W59          
                1:47.55     2:10.54 (22.99)   3:48.51 (1:37.97)   7:21.98 (3:33.47)
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:13.33   8/16/2008 PNA                                        
                         S DILLON, S WELCH, S DILLS, D GLASSMAN            
       WORLD: & 2:13.33   8/16/2008 PACIFIC NORTHWEST        -USA              
                         S DILLON, S WELCH, S DILLS, D GLASSMAN            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              3:57.00    3:22.54   18  
     1) Goodman, Lois A W62             2) Borland, Carole J W66          
     3) Cate, Sheri Ann W64             4) Duque, Mitnee W74              
                1:35.57   3:22.54 (1:46.97)                                        
 
Women 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 11:59.24   7/20/2008 SAN DIEGO                                 
                          A WILLIAMS, L RUDOLF, B JORDAN, B DUNBAR          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                             14:58.00   16:03.79   18  
     1) Goodman, Lois A W62             2) Scotten, Pamela K W59          
     3) Borland, Carole J W66           4) Cate, Sheri Ann W64            
                1:59.73   4:01.60 (4:01.60)   5:54.76 (1:53.16)   8:03.88 (4:02.28)
      9:50.52 (1:46.64)  11:50.24 (3:46.36)  13:49.85 (1:59.61)  16:03.79 (4:13.55)
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:33.52    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A WILLIAMS, K PIPES-NEILSEN, J MARR     
       WORLD: & 2:30.69   4/22/2008 SPENCER                  -GBR              
                         C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ojai Masters-SP  'A'                              3:33.00         DQ  
     1) Cate, Sheri Ann W64             2) Duque, Mitnee W74              
     3) Goodman, Lois A W62             4) Borland, Carole J W66          
                2:08.43        DQ (1:45.72)                                        
 
Men 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:40.10   8/13/2007 FLAQ                                       
                         P BULLOCK, H SEUNG LEE, L LYONS, C BULLOCK        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               1:50.00    1:49.53   18  
     1) Dumouchel, Rob M28              2) Federer, Wade M M20            
     3) Ramos, Christopher D M20        4) Achberger, Peter M30           
                  55.07     1:49.53 (54.46)                                        
 
Men 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:49.35   8/27/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         M COLLEY, J PATRICK, B BUDNEY, G LARSON           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               2:05.00    2:05.86   18  
     1) Ramos, Christopher D M20        2) Dumouchel, Rob M28             
     3) Federer, Wade M M20             4) Glaze, Nick M26                
                1:10.94     2:05.86 (54.92)                                        
 
Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:35.57    8/8/2006 OLYMPIC CLUB                               
                         T HOLSMAN, S BROWN, C HESSLER, S GREENWOOD        
       WORLD: & 1:35.57   9/24/2006 PX SANNOBASHI            -JPN              
                         N NAGURA, K ISHII, H SAKURAI, A HASHIRATANI       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:45.00    1:48.24   18  
     1) Ford, Peter M30                 2) Janos, Nathan R M29            
     3) Wegner, Dan M38                 4) Austin, Jamie T M19            
                  50.95     1:48.24 (57.29)                                        
 
Men 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:04.17   5/29/1994 SANTA CLARA                                
                         S MARINIUK, F MORTENSEN, J PARRACK, M MOORE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Las Vegas Masters-SP  'B'                         9:45.00    9:22.90   18  
     1) Erickson, Ben M28               2) Pronin, Yan M29                
     3) Hurst, Clayton K M27            4) Brayman, Brook T M32           
                1:07.81   2:18.41 (2:18.41)   3:26.64 (1:08.23)   4:41.17 (2:22.76)
      5:45.27 (1:04.10)   6:56.11 (2:14.94)   8:07.98 (1:11.87)   9:22.90 (2:26.79)
  2 Las Vegas Masters-SP  'A'                        10:20.00   10:53.91   14  
     1) Salagean, Corneliu M35          2) Battin, David M20              
     3) Feldman, Samuel A M19           4) Uchitel, Dmitry M29            
                1:19.17   2:48.67 (2:48.67)   4:07.17 (1:18.50)   5:34.70 (2:46.03)
      6:50.23 (1:15.53)   8:13.10 (2:38.40)   9:27.14 (1:14.04)  10:53.91 (2:40.81)
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:48.46   8/20/1990 HOUSTONION CLUB                            
                         C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE        
       WORLD: & 1:44.60   5/14/2005 MOBI DICK                -BRA              
                         J SUMIDA, L DEFRANCA, E FISCHER, P HORST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:59.00    2:00.51   18  
     1) Wegner, Dan M38                 2) Austin, Jamie T M19            
     3) Tolmachoff, Erik D M28          4) Janos, Nathan R M29            
                1:08.26     2:00.51 (52.25)                                        
 
Men 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:07.97  10/10/2004 NEW ENGLAND                                
                         C, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-SP  'A'                       5:00.00    4:35.76   18  
     1) Futo Tendai, Jr, Geza M23       2) Puchalski, Danny M28           
     3) Fernandez, Dickie M38           4) Yang, Antonio M27              
                1:14.17   2:21.93 (1:07.76)   3:33.15 (1:11.22)   4:35.76 (1:02.61)
  2 Las Vegas Masters-SP  'B'                         4:05.00    4:47.98   14  
     1) Erickson, Ben M28               2) Pronin, Yan M29                
     3) Hurst, Clayton K M27            4) Brayman, Brook T M32           
                1:13.17   2:35.61 (1:22.44)   3:49.66 (1:14.05)     4:47.98 (58.32)
  3 Las Vegas Masters-SP  'A'                         5:30.00    5:14.70   12  
     1) Salagean, Corneliu M35          2) Battin, David M20              
     3) Feldman, Samuel A M19           4) Uchitel, Dmitry M29            
                1:22.49   2:46.51 (1:24.02)   4:04.04 (1:17.53)   5:14.70 (1:10.66)
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:36.53    8/8/2006 NOVA                                       
                         O QUEVEDO, F DELGADO, B ZERUHN, P CARTER          
       WORLD: & 1:36.34    7/4/2001 KALERA LAHTI             -FIN              
                         J VIRTANEN, T PAAJANEN, P LEHTINEN, T RUNDGREN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:36.00    1:34.82&  18  
     1) Cornue, Matthew M34             2) Hochstein, Erik M41            
     3) Tolmachoff, Erik D M28          4) Beach, Christopher E M40       
                  47.59     1:34.82 (47.23)                                        
  2 Csa Masters-SP  'A'                               1:54.00    1:53.16   14  
     1) Warren, Carl M M36              2) Lee, Mark K M34                
     3) Kretz, Jonathan S M31           4) Glaze, Nick M26                
                  56.27     1:53.16 (56.89)                                        
  2 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         1:52.00    1:53.33   14  
     1) Uchiyama, Winston S M52         2) Paxton, Sean C M40             
     3) Cienega, Julio M43              4) Skelly, Drew K M43             
                  57.17     1:53.33 (56.16)                                        
  3 Csa Masters-SP  'B'                               2:35.00    2:26.11   12  
     1) Stapleton, Erin M30             2) Afaghi, Keyhan M43             
     3) Aamoth, James R M48             4) Kim, Dennis M41                
                1:12.09   2:26.11 (1:14.02)                                        
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 3:39.60    7/3/2005 TYR                                        
                         R SAEGER, B HIBBARD, M RUFFNER, D WEGNER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-SP  'A'                       4:10.00    4:00.55   18  
     1) Fernandez, Dickie M38           2) Spiegel, Michael D M26         
     3) Dietrich, Jim M38               4) Rinzler, Marcel M38            
                  58.53   1:58.65 (1:00.12)   2:59.96 (1:01.31)   4:00.55 (1:00.59)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               4:15.00    4:01.94   14  
     1) Lee, Mark K M34                 2) Kretz, Jonathan S M31          
     3) Warren, Carl M M36              4) Achberger, Peter M30           
                  59.58   2:00.38 (1:00.80)   3:03.68 (1:03.30)     4:01.94 (58.26)
 
Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:13.69   11/8/2002 SF TSUNAMI                                 
                         C CARLISLE, G GLASER, S ROBINSON, D VEATCH        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              8:10.00    8:03.21*  18  
     1) Schlesinger, David A M34        2) Wegner, Dan M38                
     3) Harrigan, Matthew J M31         4) Hochstein, Erik M41            
                  58.74   2:02.92 (2:02.92)     3:01.62 (58.70)   4:05.35 (2:02.43)
        5:03.60 (58.25)   6:07.13 (2:01.78)     7:03.21 (56.08)   8:03.21 (1:56.08)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               9:30.00    9:16.87   14  
     1) Kretz, Jonathan S M31           2) Warren, Carl M M36             
     3) Achberger, Peter M30            4) Lee, Mark K M34                
                1:06.35   2:16.53 (2:16.53)   3:25.93 (1:09.40)   4:41.11 (2:24.58)
      5:46.63 (1:05.52)   6:58.67 (2:17.56)   8:05.76 (1:07.09)   9:16.87 (2:18.20)
  3 Rose Bowl Masters-SP  'A'                        14:00.00   10:12.38   12  
     1) Durieux, Chad A M30             2) Petty, Richard W M34           
     3) Hixson, Peter M43               4) Pekarek, David N M26           
                1:11.84   2:26.84 (2:26.84)   3:51.36 (1:24.52)   5:19.02 (2:52.18)
      6:33.67 (1:14.65)   7:55.05 (2:36.03)   9:01.00 (1:05.95)  10:12.38 (2:17.33)
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:48.58    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J COMMINGS, M RUFFNER, B HIBBARD, M EISENHUTH     
       WORLD: & 1:46.33    3/7/2009 JAC MORIYA               -JPN              
                         S ADACHI, Y KUSUDA, S SUGIMOTO, Y OKADA           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:59.00    2:01.77   18  
     1) Cornue, Matthew M34             2) Rippetoe, Kenneth R M40        
     3) Beach, Christopher E M40        4) Muth, Daniel F M43             
                1:06.16     2:01.77 (55.61)                                        
  2 Csa Masters-SP  'A'                               2:12.00    2:11.70   14  
     1) Lee, Mark K M34                 2) Stapleton, Erin M30            
     3) Kretz, Jonathan S M31           4) Achberger, Peter M30           
                1:12.51     2:11.70 (59.19)                                        
 
Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:04.49   5/29/1994 THE OLYMPIC CLB                            
                         S MURPHY, S CORLISS, D LUNDBERG, M KECK           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         5:13.10    5:06.71   18  
     1) Mc Ginley, Patrick B M46        2) Skelly, Drew K M43             
     3) Petty, Richard W M34            4) Hixson, Peter M43              
                1:17.47   2:42.74 (1:25.27)   4:04.23 (1:21.49)   5:06.71 (1:02.48)
  2 Rose Bowl Masters-SP  'B'                         5:30.12    5:09.84   14  
     1) Sayre, John A M46               2) Uchiyama, Winston S M52        
     3) Castleton, Tom M38              4) Cienega, Julio M43             
                1:18.92   2:36.96 (1:18.04)   4:05.50 (1:28.54)   5:09.84 (1:04.34)
 -- Csa Masters-SP  'A'                               5:10.00         DQ  
     1) Warren, Carl M M36              2) Lee, Mark K M34                
     3) Kretz, Jonathan S M31           4) Achberger, Peter M30           
                1:16.13   2:30.47 (1:14.34)   3:45.50 (1:15.03)          DQ (59.65)
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:36.28    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         M EISENHUTH, JOHN SMITH, RICH SAEGER, PAUL SMITH  
       WORLD: & 1:36.28    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         M EISENHUTH, J SMITH, R SAEGER, P SMITH           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              1:56.00    1:49.98   18  
     1) Ward, Bob A M46                 2) Parent, Doug M42               
     3) Whitman, Marc M51               4) Sproles, Greg M41              
                  56.53     1:49.98 (53.45)                                        
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:52.00    1:53.97   12  
     1) Muth, Daniel F M43              2) Rippetoe, Kenneth R M40        
     3) Wall, Chris L M47               4) Epstein, Matt M49              
                  55.88     1:53.97 (58.09)                                        
  4 Santa Clarita Masters Club-SP  'A'                2:03.00    2:01.82   10  
     1) McGillicuddy, Matthew K M40     2) Bauman, Jeremiah L M41         
     3) Pappas, Garth A M44             4) Bunenko, Andrew M49            
                  58.90   2:01.82 (1:02.92)                                        
  5 Csa Masters-SP  'A'                               2:15.00    2:04.57    8  
     1) Marcroft, Sacha M47             2) Fields, Tom W M49              
     3) Schauwecker, Eric M45           4) Stolshek, Bradley S M48        
                1:01.86   2:04.57 (1:02.71)                                        
 -- Novaquatics Masters-SP  'A'                       1:55.00         DQ  
     1)                                 2) Von Hoffmann, Gerard M53       
     3) Fairchild, Douglas M27          4) Benner, Tord E M50             
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 3:47.67    6/4/2006 ARIZONA MASTERS                            
                         S MENCKE, B ROTH, D FERNANDEZ, J UTSCH            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              3:45.00    3:41.49*  18  
     1) Wegner, Dan M38                 2) Egan, Peter F M45              
     3) Beach, Christopher E M40        4) Hochstein, Erik M41            
                  56.36     1:54.53 (58.17)     2:48.66 (54.13)     3:41.49 (52.83)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              4:23.00    4:04.95   14  
     1) Sproles, Greg M41               2) Whitman, Marc M51              
     3) Campana, Franco M M48           4) Ward, Bob A M46                
                  58.72   2:00.15 (1:01.43)   3:04.47 (1:04.32)   4:04.95 (1:00.48)
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              4:12.00    4:07.82   12  
     1) Muth, Daniel F M43              2) Mc Closkey, James M45          
     3) Rippetoe, Kenneth R M40         4) Porter, Drew A M36             
                1:03.70     2:02.18 (58.48)   3:03.93 (1:01.75)   4:07.82 (1:03.89)
  4 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         4:20.00    4:13.62   10  
     1) Borton, Dan M41                 2) Skelly, Drew K M43             
     3) Sayre, John A M46               4) Hixson, Peter M43              
                1:05.42   2:08.59 (1:03.17)   3:12.10 (1:03.51)   4:13.62 (1:01.52)
  5 Novaquatics Masters-SP  'A'                       4:15.00    4:22.55    8  
     1) Jacobs, Lee M40                 2) Wyatt, Robby M48               
     3) Greene, Ray M40                 4) Collins, Michael D M43         
                1:06.14   2:10.08 (1:03.94)   3:17.97 (1:07.89)   4:22.55 (1:04.58)
  6 Santa Clarita Masters Club-SP  'A'                4:29.00    4:28.39    6  
     1) Roney, Brian K M49              2) Bauman, Jeremiah L M41         
     3) McGillicuddy, Matthew K M40     4) Bunenko, Andrew M49            
                1:09.47   2:11.16 (1:01.69)   3:23.16 (1:12.00)   4:28.39 (1:05.23)
  7 Rose Bowl Masters-SP  'B'                         5:30.00    4:33.29    4  
     1) Durieux, Chad A M30             2) Uchiyama, Winston S M52        
     3) Castleton, Tom M38              4) Petty, Richard W M34           
                1:06.74   2:10.92 (1:04.18)   3:20.56 (1:09.64)   4:33.29 (1:12.73)
  8 Csa Masters-SP  'A'                               5:00.00    4:36.87    2  
     1) Farach, Wadi N M48              2) Fields, Tom W M49              
     3) Hanes, Braemon M M35            4) Stolshek, Bradley S M48        
                1:10.11   2:19.23 (1:09.12)   3:28.37 (1:09.14)   4:36.87 (1:08.50)
  9 Csa Masters-SP  'B'                               6:10.00    6:17.70  
     1) Schauwecker, Eric M45           2) Mix, Chris M43                 
     3) Afaghi, Keyhan M43              4) Kim, Dennis M41                
                1:15.95   3:03.93 (1:47.98)   4:38.20 (1:34.27)   6:17.70 (1:39.50)
 
Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:15.15   7/16/2006 TEAM TYR                                   
                         R SAEGER, P SMITH, M RUFFNER, D WEGNER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              9:00.00    9:22.07   18  
     1) Mc Closkey, James M45           2) Muth, Daniel F M43             
     3) Rippetoe, Kenneth R M40         4) Beach, Christopher E M40       
                1:03.27   2:19.25 (2:19.25)   3:30.61 (1:11.36)   4:47.36 (2:28.11)
      5:58.44 (1:11.08)   7:13.53 (2:26.17)   8:15.30 (1:01.77)   9:22.07 (2:08.54)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              9:20.00    9:42.25   14  
     1) Sproles, Greg M41               2) Whitman, Marc M51              
     3) Campana, Franco M M48           4) Ward, Bob A M46                
                1:07.73   2:16.58 (2:16.58)   3:29.73 (1:13.15)   4:48.18 (2:31.60)
      6:01.57 (1:13.39)   7:22.61 (2:34.43)   8:29.41 (1:06.80)   9:42.25 (2:19.64)
  3 Csa Masters-SP  'A'                              11:00.00   10:44.50   12  
     1) Stolshek, Bradley S M48         2) Fields, Tom W M49              
     3) Farach, Wadi N M48              4) Hanes, Braemon M M35           
                1:16.29   2:37.10 (2:37.10)   3:58.80 (1:21.70)   5:27.25 (2:50.15)
      6:40.74 (1:13.49)   8:04.00 (2:36.75)   9:19.98 (1:15.98)  10:44.50 (2:40.50)
  4 Las Vegas Masters-SP  'A'                        10:10.00   11:39.20   10  
     1) Rachmel, Leo M42                2) Rauch, Will M75                
     3) Feldman, Michael H M51          4) Magee, Mark A M41              
                1:11.97   2:31.55 (2:31.55)   4:00.95 (1:29.40)   5:37.25 (3:05.70)
      7:21.43 (1:44.18)   9:19.20 (3:41.95)  10:27.47 (1:08.27)  11:39.20 (2:20.00)
  5 Novaquatics Masters-SP  'A'                      20:00.00   11:51.96    8  
     1) Greenberg, Henry M61            2) Greene, Ray M40                
     3) Fernandez, Dickie M38           4) Martinez, Shawn A M37          
                1:13.23   3:23.77 (3:23.77)   4:49.51 (1:25.74)   8:48.19 (5:24.42)
                                                   10:18.33 ( )        11:51.96 ( )
  6 Csa Masters-SP  'B'                              12:15.00   12:37.04    6  
     1) Marcroft, Sacha M47             2) Schauwecker, Eric M45          
     3) Mix, Chris M43                  4) Salazar, Gabriel M53           
                1:17.63   2:43.71 (2:43.71)   4:07.76 (1:24.05)   5:37.19 (2:53.48)
      7:33.74 (1:56.55)   9:45.36 (4:08.17)  11:06.58 (1:21.22)  12:37.04 (2:51.68)
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:47.72    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
       WORLD: & 1:47.72    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              2:16.00    2:01.79   18  
     1) Sproles, Greg M41               2) Ward, Bob A M46                
     3) Parent, Doug M42                4) Whitman, Marc M51              
                1:03.64     2:01.79 (58.15)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:06.00    2:15.79   14  
     1) Hochstein, Erik M41             2) Wall, Chris L M47              
     3) Epstein, Matt M49               4) Savage, Mark G M46             
                1:08.91   2:15.79 (1:06.88)                                        
  3 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         2:05.10    2:19.98   12  
     1) Strybel, David M54              2) Besocke, Daniel M33            
     3) Paxton, Sean C M40              4) Skelly, Drew K M43             
                1:17.60   2:19.98 (1:02.38)                                        
  3 Csa Masters-SP  'A'                               2:27.00    2:25.04   12  
     1) Stolshek, Bradley S M48         2) Warren, Carl M M36             
     3) Fields, Tom W M49               4) Afaghi, Keyhan M43             
                1:13.28   2:25.04 (1:11.76)                                        
  4 Csa Masters-SP  'B'                               3:00.00    2:53.13   10  
     1) Marcroft, Sacha M47             2) Mix, Chris M43                 
     3) Schauwecker, Eric M45           4) Comstock, Tom M55              
                1:31.81   2:53.13 (1:21.32)                                        
 -- Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:00.00         DQ  
     1) Benner, Tord E M50              2) Von Hoffmann, Gerard M53       
     3)                                 4) Fairchild, Douglas M27         
 
Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:11.72    6/4/2006 ARIZONA MASTERS                            
                         S SHAKE, G OWEN, J UTSCH, B ROTH                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:10.00    4:13.61   18  
     1) Hochstein, Erik M41             2) Beach, Christopher E M40       
     3) Egan, Peter F M45               4) Wegner, Dan M38                
                1:02.56   2:15.93 (1:13.37)   3:18.42 (1:02.49)     4:13.61 (55.19)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              5:06.00    4:44.70   14  
     1) Campana, Franco M M48           2) Ward, Bob A M46                
     3) Sproles, Greg M41               4) Whitman, Marc M51              
                1:15.79   2:32.65 (1:16.86)   3:43.82 (1:11.17)   4:44.70 (1:00.88)
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              4:48.00    5:02.94   12  
     1) Porter, Drew A M36              2) Rippetoe, Kenneth R M40        
     3) Ireland, Bill M50               4) Slosberg, Daniel M52           
                1:12.21   2:33.85 (1:21.64)   3:50.39 (1:16.54)   5:02.94 (1:12.55)
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:38.24    8/8/2006 COLORADO                                   
                         J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS         
       WORLD: & 1:38.24    8/8/2006 COLORADO                 -USA              
                         J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:53.00    1:59.01   18  
     1) Leonard, Dan P M55              2) Austin, Tony K M52             
     3) Ross, Robert J M55              4) Irwin, Jon M48                 
                1:00.72     1:59.01 (58.29)                                        
  2 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         2:10.00    2:01.44   14  
     1) Durieux, Chad A M30             2) Strybel, David M54             
     3) Besocke, Daniel M33             4) Castleton, Tom M38             
                1:00.61   2:01.44 (1:00.83)                                        
  3 Ojai Masters-SP  'A'                              2:09.00    2:05.01   12  
     1) Ellison, Kerry L M56            2) Tally, Bryan J M51             
     3) La Plante, Richard S M64        4) Harris, Courtney M57           
                1:03.19   2:05.01 (1:01.82)                                        
  4 Csa Masters-SP  'A'                               2:35.00    2:17.99   10  
     1) Moxie, Jeff M51                 2) Pani, Tom N M53                
     3) Salazar, Gabriel M53            4) Comstock, Tom M55              
                1:05.80   2:17.99 (1:12.19)                                        
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:00.31   7/17/2005 NCMS                                       
                         R SCHMITZ, T DIMSDALE, J KLEIN, D GILCHRIST       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-SP  'A'                       4:30.00    4:08.73   18  
     1) Fowler, Jamie M50               2) Von Hoffmann, Gerard M53       
     3) Riddle, James M M47             4) Benner, Tord E M50             
                  59.59   2:00.64 (1:01.05)   3:02.77 (1:02.13)   4:08.73 (1:05.96)
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:15.00    4:23.14   14  
     1) Wall, Chris L M47               2) Thomas, Bruce W M52            
     3) Ross, Robert J M55              4) Ireland, Bill M50              
                1:03.64   2:09.31 (1:05.67)   3:13.20 (1:03.89)   4:23.14 (1:09.94)
  3 Ojai Masters-SP  'A'                              5:12.00    4:48.22   12  
     1) Harris, Courtney M57            2) Ellison, Kerry L M56           
     3) Tally, Bryan J M51              4) Wilson, Scott M58              
                1:08.69   2:18.47 (1:09.78)   3:34.61 (1:16.14)   4:48.22 (1:13.61)
  4 Csa Masters-SP  'A'                               6:15.00    5:19.43   10  
     1) Comstock, Tom M55               2) Murphy, Brian J M58            
     3) Pani, Tom N M53                 4) Marcroft, Sacha M47            
                1:37.95   2:53.04 (1:15.09)   4:30.30 (1:37.26)     5:19.43 (49.13)
  5 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         5:40.00    5:45.47    8  
     1) Mc Ginley, Patrick B M46        2) Durkin, Michael T M45          
     3) Goode, Douglas J M70            4) Ronay, Peter E M67             
                1:06.91   2:27.96 (1:21.05)   4:28.21 (2:00.25)   5:45.47 (1:17.26)
 
Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:53.73   8/19/2007 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, R SCHMITZ, J RHYNE, P HOLLETT            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Las Vegas Masters-SP  'A'                         9:50.00    9:33.65   18  
     1) Helgason, Tryggvi M46           2) Franklin, Sam D M52            
     3) Townsend, R Scott M56           4) Ozun, Sabri M46                
                1:05.20   2:13.15 (2:13.15)   3:24.98 (1:11.83)   4:38.55 (2:25.40)
      5:46.12 (1:07.57)   6:56.31 (2:17.76)   8:12.63 (1:16.32)   9:33.65 (2:37.34)
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              9:20.00    9:38.05   14  
     1) Kajiwara, Doug M52              2) Irwin, Jon M48                 
     3) Leonard, Dan P M55              4) Slosberg, Daniel M52           
                1:09.01   2:19.26 (2:19.26)   3:27.42 (1:08.16)   4:43.84 (2:24.58)
      5:54.55 (1:10.71)   7:10.63 (2:26.79)   8:23.96 (1:13.33)   9:38.05 (2:27.42)
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              9:20.00    9:47.78   12  
     1) Magit, Brad M51                 2) Thomas, Bruce W M52            
     3) Austin, Tony K M52              4) Ross, Robert J M55             
                1:05.69   2:16.86 (2:16.86)   3:26.61 (1:09.75)   4:40.11 (2:23.25)
      5:55.58 (1:15.47)   7:18.38 (2:38.27)   8:31.07 (1:12.69)   9:47.78 (2:29.40)
  4 Ojai Masters-SP  'A'                             10:28.00   11:52.16   10  
     1) Tally, Bryan J M51              2) Harding, Reed M57              
     3) Ellison, Kerry L M56            4) Harris, Courtney M57           
                1:21.92   2:55.68 (2:55.68)   4:30.61 (1:34.93)   6:13.36 (3:17.68)
      7:31.05 (1:17.69)   8:58.21 (2:44.85)  10:24.40 (1:26.19)  11:52.16 (2:53.95)
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:50.83    8/8/2006 COLORADO                                   
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
       WORLD: & 1:50.83    8/8/2006 COLORADO                 -USA              
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:12.00    2:12.43   18  
     1) Irwin, Jon M48                  2) Leonard, Dan P M55             
     3) Ross, Robert J M55              4) Austin, Tony K M52             
                1:11.57   2:12.43 (1:00.86)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              2:40.00    2:29.09   14  
     1) Tally, Bryan J M51              2) Ellison, Kerry L M56           
     3) Harris, Courtney M57            4) La Plante, Richard S M64       
                1:22.14   2:29.09 (1:06.95)                                        
  3 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         2:36.10    2:37.50   12  
     1) Cienega, Julio M43              2) Uchiyama, Winston S M52        
     3) Castleton, Tom M38              4) Goode, Douglas J M70           
                1:14.70   2:37.50 (1:22.80)                                        
  4 Csa Masters-SP  'A'                               2:55.00    2:37.98   10  
     1) Pani, Tom N M53                 2) Moxie, Jeff M51                
     3) Aamoth, James R M48             4) Salazar, Gabriel M53           
                1:25.13   2:37.98 (1:12.85)                                        
 
Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:28.50   8/19/2007 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, R SCHMITZ, J RHYNE, P HOLLETT            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:38.50    4:39.83   18  
     1) Kajiwara, Doug M52              2) Leonard, Dan P M55             
     3) Magit, Brad M51                 4) Wall, Chris L M47              
                1:11.60   2:31.75 (1:20.15)   3:38.46 (1:06.71)   4:39.83 (1:01.37)
  2 Las Vegas Masters-SP  'A'                         4:15.00    4:56.29   14  
     1) Helgason, Tryggvi M46           2) Franklin, Sam D M52            
     3) Townsend, R Scott M56           4) Ozun, Sabri M46                
                1:15.91   2:33.82 (1:17.91)   3:41.95 (1:08.13)   4:56.29 (1:14.34)
  3 Ojai Masters-SP  'A'                              6:23.00    5:47.31   12  
     1) Tally, Bryan J M51              2) Harding, Reed M57              
     3) Harris, Courtney M57            4) Ellison, Kerry L M56           
                1:34.83   3:11.64 (1:36.81)   4:35.47 (1:23.83)   5:47.31 (1:11.84)
 -- Novaquatics Masters-SP  'A'                       4:40.00         DQ  
     1) Benner, Tord E M50              2) Von Hoffmann, Gerard M53       
     3) Fowler, Jamie M50               4) Riddle, James M M47            
                1:15.83   2:31.29 (1:15.46)   3:35.43 (1:04.14)          DQ (59.29)
 -- Las Vegas Masters-SP  'B'                         4:55.00         DQ  
     1) Rachmel, Leo M42                2) Rauch, Will M75                
     3) Feldman, Michael H M51          4) Magee, Mark A M41              
                1:16.66   3:07.22 (1:50.56)   4:18.02 (1:10.80)        DQ (1:30.63)
 
Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:41.00   7/13/2003 OREGON                                     
                         T LANDIS, D RADCLIFF, B BRUCE, S JOHNSON          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                             14:00.00   15:07.33   18  
     1) Becket, James M73               2) Delatre, Harry J M63           
     3) Goeden, Rick L M62              4) Delmer, Thomas N M68           
                1:48.78   3:44.73 (3:44.73)   5:05.49 (1:20.76)   6:32.65 (2:47.92)
      8:30.81 (1:58.16)  10:30.90 (3:58.25)  12:40.73 (2:09.83)  15:07.33 (4:36.43)
 
Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:55.69   6/14/2008 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, T LANDIS, M TENNANT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:40.10    6:05.23   18  
     1) Livingston, Jerry M51           2) Astudillo, Fabio M57           
     3) Martinez, Jorge E M62           4) Baker, Donald J M78            
                1:21.20   3:06.81 (1:45.61)   4:32.77 (1:25.96)   6:05.23 (1:32.46)
 
Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:04.45   8/16/2008 OREGON                                     
                         D RADCLIFF, G THAYER, B PETERSEN, K VON TAGEN     
       WORLD: & 2:03.16   4/22/2008 HELLAS MASTERS           -SWE              
                         A SODERQVIST, B FURBERG, O SODERQVIST, P BERGENGRE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:10.40    2:27.35   18  
     1) Sicard, Federico M59            2) Mitchell, Tom M76              
     3) Best, Bob M77                   4) Baker, Donald J M78            
                1:09.40   2:27.35 (1:17.95)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              4:00.00    3:32.83   14  
     1) Ford, Boyd M84                  2) Delmer, Thomas N M68           
     3) Becket, James M73               4) Pops, Marty A M75              
                1:45.53   3:32.83 (1:47.30)                                        
 
Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:21.46    8/8/2006 N CAROLINA                                 
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
       WORLD: & 2:21.46    8/8/2006 NORTH CAROLINA           -USA              
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ojai Masters-SP  'A'                              4:40.00         DQ  
     1) Ford, Boyd M84                  2) Delmer, Thomas N M68           
     3) Becket, James M73               4) Pops, Marty A M75              
                2:35.35        DQ (2:00.65)                                        
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:48.50   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               1:55.00    1:47.94*  18  
     1) Federer, Wade M M20             2) Hancock, Lauren M W27          
     3) Ramos, Christopher D M20        4) Denby, Kara W23                
                  55.41     1:47.94 (52.53)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              2:07.00    1:55.93   14  
     1) Kristiansen, Evan B M19         2) Bradley, Gabrielle E W18       
     3) Horgan, Michelle B W19          4) Britton, Jermaine P M28        
                  59.28     1:55.93 (56.65)                                        
  3 Csa Masters-SP  'B'                               2:10.00    2:01.34   12  
     1) Dumouchel, Rob M28              2) Aamoth, Genny W20              
     3) Rosas, Erin W20                 4) Achberger, Peter M30           
                1:03.72     2:01.34 (57.62)                                        
 
Mixed 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:04.97   7/30/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         B BUDNEY, M COOLEY, E WEIGAND, A ROWELL           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               4:05.00    3:56.54*  18  
     1) Federer, Wade M M20             2) Hancock, Lauren M W27          
     3) Ramos, Christopher D M20        4) Denby, Kara W23                
                  56.81   2:00.11 (1:03.30)     2:57.97 (57.86)     3:56.54 (58.57)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              4:45.00    4:19.15   14  
     1) Kristiansen, Evan B M19         2) Bradley, Gabrielle E W18       
     3) Horgan, Michelle B W19          4) Campana, Robert O M20          
                  59.57   2:10.50 (1:10.93)   3:19.98 (1:09.48)     4:19.15 (59.17)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       4:40.00    4:32.63   12  
     1) Puchalski, Danny M28            2) Futo Tendai, Jr, Geza M23      
     3) MacDonald, Megan W24            4) Pelaez, Cristina W22           
                  59.07   2:15.33 (1:16.26)   3:31.67 (1:16.34)   4:32.63 (1:00.96)
 
Mixed 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:13.51   7/31/1994 DAVIS AQUATIC                              
                         D MOUNTS, C SCHULTZ, E WOODS, B NABETA            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               8:45.00    8:55.39*  18  
     1) Denby, Kara W23                 2) Hancock, Lauren M W27          
     3) Ramos, Christopher D M20        4) Federer, Wade M M20            
                1:07.26   2:14.51 (2:14.51)   3:22.82 (1:08.31)   4:33.19 (2:18.68)
      5:36.94 (1:03.75)   6:47.28 (2:14.09)   7:49.42 (1:02.14)   8:55.39 (2:08.11)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                             10:10.00   10:11.68   14  
     1) Kristiansen, Evan B M19         2) Bradley, Gabrielle E W18       
     3) Horgan, Michelle B W19          4) Campana, Robert O M20          
                1:10.92   2:30.78 (2:30.78)   3:46.09 (1:15.31)   5:06.23 (2:35.45)
      6:24.60 (1:18.37)   7:48.75 (2:42.52)   8:57.19 (1:08.44)  10:11.68 (2:22.93)
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:02.31   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         G YANG, J HAUER, G MACKEM, C HINSHAW              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               1:50.00    2:02.84   18  
     1) Hancock, Lauren M W27           2) Denby, Kara W23                
     3) Federer, Wade M M20             4) Ramos, Christopher D M20       
                1:10.15     2:02.84 (52.69)                                        
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              2:30.00    2:15.69   14  
     1) Horgan, Michelle B W19          2) Kristiansen, Evan B M19        
     3) Britton, Jermaine P M28         4) Bradley, Gabrielle E W18       
                1:23.06     2:15.69 (52.63)                                        
 
Mixed 72-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:36.72   6/15/1991 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J DEARBORN, D PANZICA, J HAUER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               4:40.00    4:35.26*  18  
     1) Hancock, Lauren M W27           2) Denby, Kara W23                
     3) Federer, Wade M M20             4) Glaze, Nick M26                
                1:13.23   2:28.72 (1:15.49)   3:28.96 (1:00.24)   4:35.26 (1:06.30)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              5:47.00    5:14.83   14  
     1) Campana, Robert O M20           2) Kristiansen, Evan B M19        
     3) Bradley, Gabrielle E W18        4) Horgan, Michelle B W19         
                1:12.77   2:40.15 (1:27.38)   4:04.91 (1:24.76)   5:14.83 (1:09.92)
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:43.30    8/8/2006 OLYMPIC CLUB                               
                         T HOLSMAN, M VON HARTITZSCH, N TAMAYO, S GREENWOOD
       WORLD: & 1:41.66   7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN              
                         K KAWAMOTO, I MAEDA, H MATSUDA, S ITO             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:50.00    1:50.61   18  
     1) Janos, Nathan R M29             2) Yearwood, Ann W25              
     3) Bronson, Jenifer L W28          4) Cornue, Matthew M34            
                  55.16     1:50.61 (55.45)                                        
  2 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:40.00    2:06.33   14  
     1) Cheung, Alex H M29              2) Maclean, Tanya W33             
     3) Pelaez, Cristina W22            4) Futo Tendai, Jr, Geza M23      
                1:05.53   2:06.33 (1:00.80)                                        
 
Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:00.76    8/4/2001 NEM                                        
                         J STOKES, B FEHLAU, S MOROAWSKI, J EADDY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:00.00    3:54.81*  18  
     1) Janos, Nathan R M29             2) Corcoran, Jacqueline D W27     
     3) Yearwood, Ann W25               4) Tolmachoff, Erik D M28         
                  57.47   1:59.74 (1:02.27)   3:03.58 (1:03.84)     3:54.81 (51.23)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               4:36.00    4:27.63   14  
     1) Dumouchel, Rob M28              2) Dakin, Lauren W21              
     3) Glaze, Nick M26                 4) Flores, Julie S W42            
                1:09.02   2:15.89 (1:06.87)   3:22.37 (1:06.48)   4:27.63 (1:05.26)
 
Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:45.64   5/28/1995 SANTA CLARA                                
                         A WATKINS, L HAZEN, M MOORE, G SCHAFFER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              8:45.00    8:39.99*  18  
     1) Tolmachoff, Erik D M28          2) Janos, Nathan R M29            
     3) Corcoran, Jacqueline D W27      4) Yearwood, Ann W25              
                  58.47   2:00.47 (2:00.47)   3:01.31 (1:00.84)   4:09.90 (2:09.43)
      5:15.23 (1:05.33)   6:23.99 (2:14.09)   7:29.11 (1:05.12)   8:39.99 (2:16.00)
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:56.50   8/20/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         C BRITT, L WETZEL-OSBORNE, S KNOWLES, R WETZEL    
       WORLD: & 1:51.99   7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN              
                         T KITASHITA, H MATSUDA, K KAWAMOTO, I MAEDA       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:05.00    2:13.03   18  
     1) Bronson, Jenifer L W28          2) Tolmachoff, Erik D M28         
     3) Yearwood, Ann W25               4) Janos, Nathan R M29            
                1:15.00     2:13.03 (58.03)                                        
  2 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:30.00    2:25.31   14  
     1) Maclean, Tanya W33              2) Futo Tendai, Jr, Geza M23      
     3) Cheung, Alex H M29              4) Pelaez, Cristina W22           
                1:14.92   2:25.31 (1:10.39)                                        
 
Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:36.14   7/22/1990 WALNUT CREEK                               
                         P BOSCOVICH, J JAQUES, K O'BRIEN, P ROEMER        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:30.00    4:37.24   18  
     1) Janos, Nathan R M29             2) Harrigan, Matthew J M31        
     3) Yearwood, Ann W25               4) Corcoran, Jacqueline D W27     
                1:14.02   2:28.99 (1:14.97)   3:34.54 (1:05.55)   4:37.24 (1:02.70)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               5:00.00    4:56.79   14  
     1) Ramos, Christopher D M20        2) Dakin, Lauren W21              
     3) Dumouchel, Rob M28              4) Flores, Julie S W42            
                1:12.91   2:37.49 (1:24.58)   3:46.94 (1:09.45)   4:56.79 (1:09.85)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:42.65   8/23/1998 GOLD                                       
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
       WORLD: & 1:42.44   2/15/2004 AZ and PC                -NED              
                         A KOSTEN, C MARSMAN, T VAN GORKOM, E VAN NORDEN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              1:50.00    1:54.80   18  
     1) Wegner, Dan M38                 2) McMahon, Ashley W32            
     3) Binder, Alexis H W30            4) Rippetoe, Kenneth R M40        
                  55.38     1:54.80 (59.42)                                        
  2 Novaquatics Masters-SP  'A'                       1:59.00    1:58.19   14  
     1) Martinez, Heather J W33         2) Martinez, Shawn A M37          
     3) MacDonald, Megan W24            4) Puchalski, Danny M28           
                1:01.23     1:58.19 (56.96)                                        
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:50.00    1:58.34   12  
     1) Ford, Peter M30                 2) Pescatori, Rossella W38        
     3) Tiernan, Joy W30                4) Beach, Christopher E M40       
                  57.29   1:58.34 (1:01.05)                                        
  4 Csa Masters-SP  'B'                               2:00.00    2:18.11   10  
     1) Kretz, Jonathan S M31           2) Glaze, Nick M26                
     3) Kretz, Carey W31                4) Salderfer, Melissa H W39       
                  56.84   2:18.11 (1:21.27)                                        
  5 Csa Masters-SP  'A'                               2:20.00    2:19.00    8  
     1) Stapleton, Erin M30             2) Agel, Reem W33                 
     3) Ho, Mary E W34                  4) Lee, Mark K M34                
                1:08.16   2:19.00 (1:10.84)                                        
  6 Csa Masters-SP  'C'                               3:00.00    3:03.97    6  
     1) Haddock, Kristi W41             2) Kim, Dennis M41                
     3) Watson, Holly W55               4) Pani, Tom N M53                
                1:24.17   3:03.97 (1:39.80)                                        
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:01.94   7/28/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, T FRISTOE, G REMMERT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:05.00    4:12.59   18  
     1) Schlesinger, David A M34        2) Binder, Alexis H W30           
     3) Pescatori, Rossella W38         4) Harrigan, Matthew J M31        
                  57.47   2:05.43 (1:07.96)   3:15.14 (1:09.71)     4:12.59 (57.45)
  2 West Hollywood Aquatics-SP  'A'                   4:16.00    4:31.48   14  
     1) Vucinich, Elizabeth A W29       2) Shore, Susan D W47             
     3) Young, Chad R M45               4) Agafonoff, Slava M22           
                1:06.46   2:21.63 (1:15.17)   3:29.23 (1:07.60)   4:31.48 (1:02.25)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       5:00.00    4:53.68   12  
     1) Rovinsky, Jeff L M38            2) Martinez, Heather J W33        
     3) Mannix, Christina W30           4) Martinez, Shawn A M37          
                1:09.18   2:21.08 (1:11.90)   3:43.92 (1:22.84)   4:53.68 (1:09.76)
  4 Novaquatics Masters-SP  'B'                       5:30.00    4:53.70   10  
     1) Wilson, Grant M52               2) Cicolini, Sonia W35            
     3) Maclean, Tanya W33              4) Cheung, Alex H M29             
                1:14.28   2:26.44 (1:12.16)   3:46.40 (1:19.96)   4:53.70 (1:07.30)
  5 Csa Masters-SP  'A'                               5:50.00    5:21.17    8  
     1) Stapleton, Erin M30             2) Grant, Lindsay W36             
     3) Ho, Mary E W34                  4) Aamoth, James R M48            
                1:08.77   2:29.08 (1:20.31)     2:50.15 (21.07)   5:21.17 (2:31.02)
 
Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 8:50.48   6/23/2002 PATRIOT                                    
                         M MIDDLEMORE, D CHESTNUT, C WARD, T BOYD          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                              10:30.00   10:33.14   18  
     1) Cleavenger, Becky W46           2) Glaze, Nick M26                
     3) Flores, Julie S W42             4) Dumouchel, Rob M28             
                1:17.86   2:39.76 (2:39.76)   3:58.65 (1:18.89)   5:19.83 (2:40.07)
      6:32.87 (1:13.04)   7:54.01 (2:34.18)   9:09.53 (1:15.52)  10:33.14 (2:39.13)
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              9:55.00   11:08.74   14  
     1) Ireland, Bill M50               2) Tiernan, Joy W30               
     3) Bronson, Jenifer L W28          4) Porter, Drew A M36             
                1:12.82   2:34.04 (2:34.04)   4:03.07 (1:29.03)   5:41.30 (3:07.26)
      7:01.36 (1:20.06)   8:25.99 (2:44.69)   9:44.16 (1:18.17)  11:08.74 (2:42.75)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:54.81   8/16/2008 DALLAS AQUAT                               
                         J YARID, K MCCLELLAND, G SARGENT, L GLASS         
       WORLD: & 1:54.81   8/16/2008 DALLAS AQUATIC MASTERS   -USA              
                         J YARID, K MCCLELLAND, G SARGENT, L GLASS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:23.00    2:18.88   18  
     1) MacDonald, Megan W24            2) Puchalski, Danny M28           
     3) Martinez, Heather J W33         4) Martinez, Shawn A M37          
                1:14.54   2:18.88 (1:04.34)                                        
  2 Csa Masters-SP  'A'                               2:00.00    2:18.89   14  
     1) Warren, Carl M M36              2) Flores, Julie S W42            
     3) Dumouchel, Rob M28              4) Aamoth, Genny W20              
                1:14.65   2:18.89 (1:04.24)                                        
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              2:10.00    2:18.95   12  
     1) Cornue, Matthew M34             2) Leonard, Dan P M55             
     3) McMahon, Ashley W32             4) Zeitler, Liz W35               
                1:07.76   2:18.95 (1:11.19)                                        
 -- Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:05.00         DQ  
     1) Wegner, Dan M38                 2) Beach, Christopher E M40       
     3) Binder, Alexis H W30            4) Tiernan, Joy W30               
                1:03.19        DQ (1:07.53)                                        
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:30.83    8/1/2004 PCAT                                       
                         T WOLF, K WILLIS, J BROOKS, A EDMONDSON           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:30.00    4:31.62   18  
     1) Schlesinger, David A M34        2) Pescatori, Rossella W38        
     3) Tolmachoff, Erik D M28          4) Motherway, Nancy W33           
                1:05.37   2:25.24 (1:19.87)     3:21.26 (56.02)   4:31.62 (1:10.36)
  2 West Hollywood Aquatics-SP  'A'                   6:21.00    5:06.84   14  
     1) Vucinich, Elizabeth A W29       2) Young, Chad R M45              
     3) Agafonoff, Slava M22            4) Shore, Susan D W47             
                1:18.34   2:36.15 (1:17.81)   3:52.65 (1:16.50)   5:06.84 (1:14.19)
  3 Novaquatics Masters-SP  'B'                       5:45.00    5:41.46   12  
     1) Pelaez, Cristina W22            2) Rovinsky, Jeff L M38           
     3) Martinez, Heather J W33         4) Martinez, Shawn A M37          
                1:36.58   3:12.89 (1:36.31)   4:30.23 (1:17.34)   5:41.46 (1:11.23)
  4 Novaquatics Masters-SP  'A'                       5:30.00    5:56.18   10  
     1) Wilson, Grant M52               2) Maclean, Tanya W33             
     3) Cheung, Alex H M29              4) Cicolini, Sonia W35            
                1:19.74   3:09.81 (1:50.07)   4:37.93 (1:28.12)   5:56.18 (1:18.25)
  5 Las Vegas Masters-SP  'A'                         5:59.00    5:59.04    8  
     1) Lamph, Becky L W41              2) James, Paula W50               
     3) Thompson, Christina M W31       4) Nelson, Regina N W19           
                1:25.46   3:06.65 (1:41.19)   4:44.91 (1:38.26)   5:59.04 (1:14.13)
  6 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              5:55.00    6:45.80    6  
     1) Bronson, Jenifer L W28          2) Austin, Jamie T M19            
     3) Austin, Tony K M52              4) Bronson, Julie L W60           
                1:30.72   2:57.83 (1:27.11)   4:42.94 (1:45.11)   6:45.80 (2:02.86)
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
       WORLD: & 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              1:50.00    1:50.98   18  
     1) Hochstein, Erik M41             2) Godges, Arlette A W45          
     3) Carlson, Jenni W39              4) Muth, Daniel F M43             
                  54.20     1:50.98 (56.78)                                        
  2 Csa Masters-SP  'A'                               2:10.00    2:04.90   14  
     1) Warren, Carl M M36              2) Schauwecker, Eric M45          
     3) Cleavenger, Becky W46           4) Flores, Julie S W42            
                1:02.55   2:04.90 (1:02.35)                                        
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              2:10.00    2:10.32   12  
     1) Wall, Chris L M47               2) Latt, Melissa J W46            
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Epstein, Matt M49              
                1:03.87   2:10.32 (1:06.45)                                        
  4 Csa Masters-SP  'B'                               2:40.00    2:27.18   10  
     1) Comstock, Tom M55               2) Christiansen, Mary W47         
     3) Wooten, Jaime L W32             4) Marcroft, Sacha M47            
                1:18.63   2:27.18 (1:08.55)                                        
 -- Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:30.00         DQ  
     1) Takahashi, Katsuya M42          2) Johnson, Lainie W48            
     3) Wong, Carolyn K W42             4) Fairchild, Douglas M27         
                1:04.53        DQ (1:08.62)                                        
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:02.04   8/18/1997 TEAM ORLANDO                               
                         R SEAMAN, C MILTENBERGER, C SHONKWILER, L MEISENHE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:45.00    4:57.63   18  
     1) Austin, Tony K M52              2) Latt, Melissa J W46            
     3) Zeitler, Liz W35                4) Leonard, Dan P M55             
                1:07.63     1:28.93 (21.30)     2:25.58 (56.65)   4:57.63 (2:32.05)
  2 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         5:10.00    5:03.98   14  
     1) McMahon, Jane W59               2) Moon, Grace W38                
     3) Paxton, Sean C M40              4) Cienega, Julio M43             
                1:41.72   2:50.66 (1:08.94)   4:00.14 (1:09.48)   5:03.98 (1:03.84)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       5:10.00    5:11.64   12  
     1) Birkholz, Erik P M35            2) Brooks, Sherry M Wendzel W49   
     3) Fell, Paula J W44               4) Bonano, Greg M52               
                1:14.48   2:41.68 (1:27.20)   4:07.90 (1:26.22)   5:11.64 (1:03.74)
 
Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:07.41   8/18/1997 TEAM TEXAS                                 
                         L WOOD, S NEILSON-BELL, K WISE, K BELL            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-SP  'A'                        14:00.00   11:14.52   18  
     1) McMahon, Jane W59               2) Moon, Grace W38                
     3) Mc Ginley, Patrick B M46        4) Uchiyama, Winston S M52        
                1:41.86   3:30.80 (3:30.80)   4:44.33 (1:13.53)   6:04.91 (2:34.11)
      7:23.76 (1:18.85)   8:48.58 (2:43.67)   9:58.16 (1:09.58)  11:14.52 (2:25.94)
 -- Csa Masters-SP  'A'                              16:00.00         DQ  
     1) Christiansen, Mary W47          2) Kim, Dennis M41                
     3) Comstock, Tom M55               4)                                
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:58.35   8/10/2006 TEAM TYR                                   
                         M MCCUE, M RUFFNER, R SMIT, S VON DER LIPPE       
       WORLD: & 1:56.86    6/7/2004 POLISPORTIV              -ITA              
                         P FELOTTI, S SEMINATORE, R TARRICONE, M ALWINE EDE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:05.00    2:06.34   18  
     1) Hochstein, Erik M41             2) Pescatori, Rossella W38        
     3) Godges, Arlette A W45           4) Muth, Daniel F M43             
                1:07.17     2:06.34 (59.17)                                        
  2 Santa Clarita Masters Club-SP  'A'                2:19.00    2:20.68   14  
     1) Bossard, Laurie L W46           2) Bunenko, Andrew M49            
     3) Bauman, Jeremiah L M41          4) Ellington, Cheri W52           
                1:17.72   2:20.68 (1:02.96)                                        
  3 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              2:15.00    2:21.56   12  
     1) Carlson, Jenni W39              2) Jurey, Mary K W43              
     3) Rippetoe, Kenneth R M40         4) Epstein, Matt M49              
                1:17.34   2:21.56 (1:04.22)                                        
  4 Csa Masters-SP  'A'                               2:30.00    2:31.76   10  
     1) Stolshek, Bradley S M48         2) Christiansen, Mary W47         
     3) Fields, Tom W M49               4) Cleavenger, Becky W46          
                1:26.06   2:31.76 (1:05.70)                                        
  5 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:40.00    2:55.74    8  
     1) Wong, Carolyn K W42             2) Johnson, Lainie W48            
     3) Takahashi, Katsuya M42          4) Arshat, Brad M47               
                1:49.89   2:55.74 (1:05.85)                                        
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:41.21   8/18/1997 TEAM ORLANDO                               
                         C SHONKWILER, C MILTENBERGER, R SEAMAN, L MEISENHE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                               5:50.00    5:49.24   18  
     1) Stolshek, Bradley S M48         2) Christiansen, Mary W47         
     3) Fields, Tom W M49               4) Cleavenger, Becky W46          
                1:20.38   3:13.79 (1:53.41)   4:37.01 (1:23.22)   5:49.24 (1:12.23)
  2 Novaquatics Masters-SP  'A'                       6:00.00    6:09.66   14  
     1) Birkholz, Erik P M35            2) Fell, Paula J W44              
     3) Bonano, Greg M52                4) Brooks, Sherry M Wendzel W49   
                1:22.46   3:11.32 (1:48.86)   4:39.86 (1:28.54)   6:09.66 (1:29.80)
 -- Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:59.00         DQ  
     1) Muth, Daniel F M43              2) Tiernan, Joy W30               
     3) Ross, Robert J M55              4) Zeitler, Liz W35               
                1:19.45   3:01.64 (1:42.19)   4:09.36 (1:07.72)        DQ (1:28.71)
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:44.96    8/8/2006 COLORADO                                   
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
       WORLD: & 1:44.96    8/8/2006 COLORADO                 -USA              
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:04.00    2:04.44   18  
     1) Austin, Tony K M52              2) Cook, Jenny L W51              
     3) Jurey, Mary K W43               4) Leonard, Dan P M55             
                1:01.88   2:04.44 (1:02.56)                                        
  2 Csa Masters-SP  'A'                               2:20.00    2:16.36   14  
     1) Stolshek, Bradley S M48         2) Salazar, Gabriel M53           
     3) Stokols, Niki F W52             4) Kirkpatrick-Reno, Nancy W54    
                1:04.53   2:16.36 (1:11.83)                                        
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:35.00    2:28.77   12  
     1) Wilson, Grant M52               2) Cicolini, Sonia W35            
     3) Thornton, Kim S W57             4) Finizio, Francesco M60         
                1:06.17   2:28.77 (1:22.60)                                        
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:13.62    6/3/2006 OREGON                                     
                         K, S MANN, A DELMAGE, M TENNANT                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:24.00    4:23.82   18  
     1) Cook, Jenny L W51               2) Magit, Brad M51                
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Kajiwara, Doug M52             
                1:07.33   2:07.94 (1:00.61)   3:22.57 (1:14.63)   4:23.82 (1:01.25)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               5:10.00    4:56.85   14  
     1) Moxie, Jeff M51                 2) Salazar, Gabriel M53           
     3) Stokols, Niki F W52             4) Christensen, Heidi L W51       
                1:09.45   2:23.57 (1:14.12)   3:44.68 (1:21.11)   4:56.85 (1:12.17)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       6:40.00    5:22.45   12  
     1) Thornton, Kim S W57             2) Greenberg, Henry M61           
     3) Wong, Carolyn K W42             4) Hayward, David S M49           
                1:25.63   2:41.90 (1:16.27)   4:43.13 (2:01.23)     5:22.45 (39.32)
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 9:33.45    7/9/2006 OREGON                                     
                         A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES, B BRUCE, M TENNANT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csa Masters-SP  'A'                              11:00.00   11:03.09   18  
     1) Christensen, Heidi L W51        2) Stokols, Niki F W52            
     3) Pani, Tom N M53                 4) Moxie, Jeff M51                
                1:17.83   2:37.58 (2:37.58)   4:03.84 (1:26.26)   5:32.57 (2:54.99)
      6:57.22 (1:24.65)   8:26.23 (2:53.66)   9:42.58 (1:16.35)  11:03.09 (2:36.86)
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:02.32   8/15/2005 SDSM                                       
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
       WORLD: & 2:02.32   8/15/2005 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              2:15.00    2:19.29   18  
     1) Evans, Clay T M56               2) Melick, Karen L W52            
     3) Cook, Jenny L W51               4) Wall, Chris L M47              
                1:17.92   2:19.29 (1:01.37)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'B'              2:28.00    2:33.39   14  
     1) Austin, Tony K M52              2) Latt, Melissa J W46            
     3) Mac Donald, Maureen E W47       4) Ross, Robert J M55             
                1:27.92   2:33.39 (1:05.47)                                        
  3 Csa Masters-SP  'A'                               2:40.00    2:37.33   12  
     1) Kirkpatrick-Reno, Nancy W54     2) Salazar, Gabriel M53           
     3) Moxie, Jeff M51                 4) Wyels, Cynthia J W45           
                1:26.42   2:37.33 (1:10.91)                                        
  4 Novaquatics Masters-SP  'A'                       2:45.00    2:57.94   10  
     1) Wilson, Grant M52               2) Thornton, Kim S W57            
     3) Finizio, Francesco M60          4) Cicolini, Sonia W35            
                1:25.39   2:57.94 (1:32.55)                                        
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:41.46   6/14/2008 OREGON                                     
                         K, P ALLENDER, A DELMAGE, M TENNANT               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:50.00    5:11.39   18  
     1) Thomas, Bruce W M52             2) Melick, Karen L W52            
     3) Cook, Jenny L W51               4) Mc Closkey, James M45          
                1:21.26   2:55.88 (1:34.62)   4:11.68 (1:15.80)     5:11.39 (59.71)
  2 Csa Masters-SP  'A'                               5:52.00    5:42.09   14  
     1) Kirkpatrick-Reno, Nancy W54     2) Salazar, Gabriel M53           
     3) Moxie, Jeff M51                 4) Christensen, Heidi L W51       
                1:29.73   3:08.92 (1:39.19)   4:28.14 (1:19.22)   5:42.09 (1:13.95)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       6:30.00    6:20.91   12  
     1) Greenberg, Henry M61            2) Thornton, Kim S W57            
     3) Hayward, David S M49            4) Wong, Carolyn K W42            
                1:38.81   3:31.68 (1:52.87)     3:52.10 (20.42)   6:20.91 (2:28.81)
  4 Rose Bowl Masters-SP  'A'                         5:50.12    7:24.23   10  
     1) McMahon, Jane W59               2) Moon, Grace W38                
     3) Ronay, Peter E M67              4) Goode, Douglas J M70           
                2:01.02   3:30.41 (1:29.39)   5:24.24 (1:53.83)   7:24.23 (1:59.99)
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:56.99   8/10/2008 GOLD COAST                                 
                         P SARGEANT, D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
       WORLD: & 1:56.99   8/10/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         P SARGEANT, D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              3:00.00    2:44.87   18  
     1) Goeden, Rick L M62              2) Scotten, Pamela K W59          
     3) Delatre, Harry J M63            4) Ornelas, Sherril T W60         
                1:16.59   2:44.87 (1:28.28)                                        
  2 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              4:00.00    2:52.25   14  
     1) Carter, Louis M72               2) Bronson, Julie L W60           
     3) Melick, Karen L W52             4) Evans, Clay T M56              
                1:44.50   2:52.25 (1:07.75)                                        
 
Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 4:30.74   8/10/2008 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Ca Aquatics Masters-SP  'A'              7:00.00    6:23.84   18  
     1) Carter, Louis M72               2) Melick, Karen L W52            
     3) Bronson, Julie L W60            4) Evans, Clay T M56              
                1:59.72   3:19.12 (1:19.40)   5:15.31 (1:56.19)   6:23.84 (1:08.53)
  2 Ojai Masters-SP  'A'                              6:15.00    6:24.28   14  
     1) Cate, Sheri Ann W64             2) Goodman, Lois A W62            
     3) Delatre, Harry J M63            4) Goeden, Rick L M62             
                1:48.12   3:43.31 (1:55.19)   5:12.42 (1:29.11)   6:24.28 (1:11.86)
  3 Novaquatics Masters-SP  'A'                       8:15.00    6:58.47   12  
     1) Finizio, Francesco M60          2) Smethurst, Everett W M74       
     3) Caldwell, Dionne B W77          4) Mc Kinley, Maureen M W56       
                1:39.08   3:11.00 (1:31.92)   4:58.21 (1:47.21)   6:58.47 (2:00.26)
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:13.23   8/16/2008 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
       WORLD: & 2:13.23   8/16/2008 TAMALPAIS                -USA              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ojai Masters-SP  'A'                              3:20.00         DQ  
     1) Delatre, Harry J M63            2) Scotten, Pamela K W59          
     3) Goeden, Rick L M62              4) Ornelas, Sherril T W60         
                2:03.32        DQ (1:21.39)                                        
 
Mixed 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 5:12.82    7/9/2006 TAMALPAIS                                  
                         RICHARD BURNS, KEN FROST, LAURA VAL, NANCY RIDOUT 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              6:44.00    7:41.54   18  
     1) Cate, Sheri Ann W64             2) Delatre, Harry J M63           
     3) Goodman, Lois A W62             4) Goeden, Rick L M62             
                2:02.53   3:58.49 (1:55.96)   6:25.19 (2:26.70)   7:41.54 (1:16.35)
  2 Novaquatics Masters-SP  'A'                      10:00.00    8:20.07   14  
     1) Smethurst, Everett W M74        2) Mc Kinley, Maureen M W56       
     3) Finizio, Francesco M60          4) Caldwell, Dionne B W77         
                1:50.08   4:03.02 (2:12.94)     4:28.03 (25.01)   8:20.07 (3:52.04)
 
Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 5:40.99   8/26/2006 FLA MAVERICK                               
                         P TULLMAN, J TROY, C WEATHERBEE, G HOPKINS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ojai Masters-SP  'A'                              8:30.00    9:04.07   18  
     1) Delmer, Thomas N M68            2) Becket, James M73              
     3) Borland, Carole J W66           4) Voyer, Nancy L W77             
                2:02.16   5:40.66 (3:38.50)   7:23.06 (1:42.40)   9:04.07 (1:41.01)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 42                    
 
  1. Southern Ca Aquatics Masters       2082   2. Ojai Masters                       1817
  3. Csa Masters                        1456   4. Novaquatics Masters                1280
  5. Las Vegas Masters                  1080   6. Rose Bowl Masters                   516
  7. Mission Viejo Masters               509   8. San Diego Swim Masters              351
  9. Ucla Bruin Masters                  192  10. Unattached                          180
 11. Santa Clarita Masters Club          175  12. Ventura County Masters              157
 13. Colorado Masters Swimming           155  14. Lompoc's Other Swim Team            153
 15. West Hollywood Aquatics             131  16. Bakersfield AquaticClubMasters       98
 17. Utah Masters                         90  18. South Coast Aquatics                 76
 19. South West Aquatic Masters           73  20. Fullerton Fast Masters Team          72
 21. Unattached                           65  22. Pointe Claire, Canada                63
 23. Los Angeles Peninsula Swimmers       50  24. Tri Valley Masters                   48
 25. Channel Island Masters               46  26. Long Beach Grunnions                 45
 27. Modesto Area Aquatic Club            42  27. Viva Las Vegas Masters               42
 29. Daland Swim School Masters           41  30. Claremont Club                       40
 30. Kennedy Club Masters                 40  32. UC Irvine                            37
 33. Sport City, Mexico                   33  34. Wisconsin Masters Aquatic Club       32
 35. Corona Crocodiles                    28  36. L A Athletic Club Masters            27
 37. The Olympic Club                     25  37. Long Beach Shore Aquatics            25
 39. No. Slo Masters                      20  40. Porter Valley Masters                18
 41. Rio Grande Swim Club                 16  42. Oregon Masters                       11
 43. Masters of Yucaipa Swim Team         10