Licensed to Southern Pacific LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 6/21/2011 07:03 PM
  Janet Evans Invitational June 11 & 12, 2011, Sanction #: 331-011   #11-160   
                     HOST: Fullerton Aquatics Sports Team                      
                                    Results                                    
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Ashley M           31 Rose Bowl Master-33  1:30.00    1:07.14  
                  31.60     1:07.14 (35.54)                                        
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Ashley M           31 Rose Bowl Master-33  1:40.00    1:19.52  
                  37.89     1:19.52 (41.63)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Ashley M           31 Rose Bowl Master-33  1:00.00      42.56  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Ashley M           31 Rose Bowl Master-33    45.00      33.94  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caddel, Jinxi             41 Unattached             31.61      32.27  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caddel, Jinxi             41 Unattached           1:08.51    1:10.52  
                  33.60     1:10.52 (36.92)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Janet B            40 GWSC-CA              5:00.00    4:23.82  
                  30.75     1:03.53 (32.78)     1:36.94 (33.41)     2:10.32 (33.38)
        2:43.98 (33.66)     3:17.44 (33.46)     3:51.25 (33.81)     4:23.82 (32.57)
  2 Caddel, Jinxi             41 Unattached           5:34.22    5:21.86  
                  37.30     1:17.33 (40.03)     1:57.95 (40.62)     2:39.25 (41.30)
        3:20.21 (40.96)     4:01.33 (41.12)     4:41.91 (40.58)     5:21.86 (39.95)
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Janet B            40 GWSC-CA             10:00.00    8:59.06  
                  30.77     1:03.93 (33.16)     1:37.54 (33.61)     2:11.06 (33.52)
        2:45.14 (34.08)     3:18.99 (33.85)     3:53.17 (34.18)     4:27.20 (34.03)
        5:01.37 (34.17)     5:35.34 (33.97)     6:09.68 (34.34)     6:43.76 (34.08)
        7:18.17 (34.41)     7:52.37 (34.20)     8:26.55 (34.18)     8:59.06 (32.51)
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caddel, Jinxi             41 Unattached             36.89      36.48  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkel, Teri H            49 Conejo Simi Aqua-33  2:00.00    1:35.36  
                  44.21     1:35.36 (51.15)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utu, Robyn F              47 Long Beach Gruni-33  3:40.00    4:20.48  
                  57.00   2:02.32 (1:05.32)   3:11.67 (1:09.35)   4:20.48 (1:08.81)
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkel, Teri H            49 Conejo Simi Aqua-33  9:00.00    7:12.19  
                  44.46     1:36.20 (51.74)     2:30.21 (54.01)     3:25.30 (55.09)
        4:21.54 (56.24)     5:18.35 (56.81)     6:16.80 (58.45)     7:12.19 (55.39)
  2 Utu, Robyn F              47 Long Beach Gruni-33  7:20.00    9:31.40  
                  59.21   2:04.21 (1:05.00)   3:17.30 (1:13.09)   4:32.82 (1:15.52)
      5:50.42 (1:17.60)   7:05.76 (1:15.34)   8:21.39 (1:15.63)   9:31.40 (1:10.01)
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utu, Robyn F              47 Long Beach Gruni-33 30:00.00   36:54.05  
                  59.90   2:07.83 (1:07.93)   3:19.54 (1:11.71)   4:31.66 (1:12.12)
      5:44.78 (1:13.12)   6:58.68 (1:13.90)   8:13.52 (1:14.84)   9:27.89 (1:14.37)
     10:44.38 (1:16.49)  12:00.11 (1:15.73)  13:15.59 (1:15.48)  14:30.47 (1:14.88)
     15:45.83 (1:15.36)  17:00.88 (1:15.05)  18:15.11 (1:14.23)  19:31.36 (1:16.25)
     20:46.90 (1:15.54)  22:02.25 (1:15.35)  23:18.10 (1:15.85)  24:32.10 (1:14.00)
     25:47.51 (1:15.41)  27:02.80 (1:15.29)  28:18.96 (1:16.16)  29:34.87 (1:15.91)
     30:50.97 (1:16.10)  32:06.28 (1:15.31)  33:21.41 (1:15.13)  34:33.84 (1:12.43)
     35:47.44 (1:13.60)  36:54.05 (1:06.61)                                        
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkel, Teri H            49 Conejo Simi Aqua-33  2:20.00    1:56.45  
                  57.02     1:56.45 (59.43)                                        
  2 Utu, Robyn F              47 Long Beach Gruni-33  1:50.00    2:03.72  
                  56.14   2:03.72 (1:07.58)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkel, Teri H            49 Conejo Simi Aqua-33    53.24      53.38  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkel, Teri H            49 Conejo Simi Aqua-33  1:56.81    1:55.26  
                  55.17   1:55.26 (1:00.09)                                        
  2 Utu, Robyn F              47 Long Beach Gruni-33  1:50.00    2:22.62  
                1:10.38   2:22.62 (1:12.24)                                        
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        57 Long Beach Gruni-33  2:00.00    1:24.06  
                  41.82     1:24.06 (42.24)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        57 Long Beach Gruni-33  1:45.00      49.29  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        57 Long Beach Gruni-33  2:00.00      58.13  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        57 Long Beach Gruni-33  4:00.00    3:49.69  
                  51.74     1:49.87 (58.13)   2:50.86 (1:00.99)     3:49.69 (58.83)
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Heather C        57 Long Beach Gruni-33 12:00.00    7:40.38  
                6:51.30     7:40.38 (49.08)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Diane G            66 Conejo Valley Mu-33    54.19      53.41  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Diane G            66 Conejo Valley Mu-33  2:02.28    1:59.69  
                  55.97   1:59.69 (1:03.72)                                        
 
Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            80 MVN-CA                 53.83      54.75  
 
Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            80 MVN-CA              10:00.00    9:14.33  
                  59.71   2:10.14 (1:10.43)   3:21.06 (1:10.92)   4:31.47 (1:10.41)
      5:42.28 (1:10.81)   6:52.97 (1:10.69)   8:03.24 (1:10.27)   9:14.33 (1:11.09)
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            80 MVN-CA               1:04.54    1:05.32  
 
Women 90-94 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            93 GWSC-CA             10:00.00    9:32.30  
                1:03.28   2:15.97 (1:12.69)   3:28.01 (1:12.04)   4:42.35 (1:14.34)
      5:54.89 (1:12.54)   7:08.60 (1:13.71)   8:20.46 (1:11.86)   9:32.30 (1:11.84)
 
Women 90-94 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            93 GWSC-CA              2:37.00    2:33.12  
                1:12.29   2:33.12 (1:20.83)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belagardi, Julian A       29 La Mirada Armada-33    29.00      29.44  
  2 Brennan, Jonathan W       29 La Mirada Armada-33    32.00      33.07  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario L         29 Santa Clarita Ma-33    54.00      54.43  
                  26.30       54.43 (28.13)                                        
  2 Belagardi, Julian A       29 La Mirada Armada-33  1:03.00    1:03.58  
                  31.39     1:03.58 (32.19)                                        
  3 Brennan, Jonathan W       29 La Mirada Armada-33  1:13.00    1:12.48  
                  32.00     1:12.48 (40.48)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belagardi, Julian A       29 La Mirada Armada-33  2:20.00    2:26.42  
                  34.45     1:11.37 (36.92)     1:49.62 (38.25)     2:26.42 (36.80)
  2 Liebowitz, Daniel A       27 Santa Clarita Ma-33  2:36.00    2:34.08  
                  35.72     1:13.87 (38.15)     1:54.51 (40.64)     2:34.08 (39.57)
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Jonathan W       29 La Mirada Armada-33    42.00      39.79  
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Kyle S             27 UCI-33               2:25.00    2:24.81  
                  32.68                             1:46.62 ( )     2:24.81 (38.19)
  2 Liebowitz, Daniel A       27 Santa Clarita Ma-33  2:52.07    3:03.44  
                  43.26     1:29.53 (46.27)     2:18.09 (48.56)     3:03.44 (45.35)
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Jonathan W       29 La Mirada Armada-33    50.00      44.54  
  2 Belagardi, Julian A       29 La Mirada Armada-33    50.00      47.33  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario L         29 Santa Clarita Ma-33    26.00      26.69  
  2 Belagardi, Julian A       29 La Mirada Armada-33    40.00      34.19  
  3 Brennan, Jonathan W       29 La Mirada Armada-33    42.00      36.63  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Mario L         29 Santa Clarita Ma-33    55.60      58.40  
                  27.18       58.40 (31.22)                                        
  2 Liebowitz, Daniel A       27 Santa Clarita Ma-33  1:16.23    1:20.50  
                  36.35     1:20.50 (44.15)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moses, Ed                 31 Rose Bowl Master-33    29.80      30.05  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moses, Ed                 31 Rose Bowl Master-33  1:04.20    1:05.16  
                  30.70     1:05.16 (34.46)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalker, Nathan           37 SOBA-33                26.00      27.12  
  2 Harita, Adam              39 FMT-CA                    NT      33.38  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalker, Nathan           37 SOBA-33                56.00    1:00.48  
                  29.40     1:00.48 (31.08)                                        
  2 Harita, Adam              39 FMT-CA                    NT    1:17.14  
                  36.19     1:17.14 (40.95)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Steve T             39 Novaquatics Mast-33    32.00      30.02  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Steve T             39 Novaquatics Mast-33  1:07.00    1:06.96  
                  31.85     1:06.96 (35.11)                                        
  2 Stalker, Nathan           37 SOBA-33              1:12.99    1:17.66  
                  35.31     1:17.66 (42.35)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Steve T             39 Novaquatics Mast-33  2:28.00    2:24.54  
                  33.23     1:09.98 (36.75)     1:46.98 (37.00)     2:24.54 (37.56)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piner, Glenn              42 La Mirada Armada-33    30.48      29.82  
  2 Nitsch, Michael Q         43 Henderson Southe-33    27.00      32.45  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         41 Long Beach Gruni-33  1:02.89    1:03.48  
                  31.28     1:03.48 (32.20)                                        
  2 Piner, Glenn              42 La Mirada Armada-33  1:07.53    1:07.56  
                  32.06     1:07.56 (35.50)                                        
  3 Nitsch, Michael Q         43 Henderson Southe-33  1:14.24    1:14.33  
                  33.52     1:14.33 (40.81)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nitsch, Michael Q         43 Henderson Southe-33  2:30.00    2:58.82  
                                1:21.76 ( )     2:11.34 (49.58)     2:58.82 (47.48)
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         41 Long Beach Gruni-33    35.79      36.40  
  2 Nitsch, Michael Q         43 Henderson Southe-33    45.16      47.09  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth M         41 Long Beach Gruni-33    30.26      31.22  
  2 Nitsch, Michael Q         43 Henderson Southe-33    35.42      37.78  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boosin, Michael J         45 SCAQ-33                28.32      28.69  
  2 Spejcher, Larry           47 Unattached             32.45      32.65  
  3 Soiberg, Henrik A         48 VLVM-33                   NT      33.13  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        45 West Hollywood A-33  1:04.00    1:04.68  
                  31.90     1:04.68 (32.78)                                        
  2 Soiberg, Henrik A         48 VLVM-33                   NT    1:14.09  
                  34.89     1:14.09 (39.20)                                        
  3 Spejcher, Larry           47 Unattached           1:15.03    1:15.32  
                  36.02     1:15.32 (39.30)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  2:47.00    2:37.81  
                  34.94     1:15.18 (40.24)     1:56.96 (41.78)     2:37.81 (40.85)
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogorzelec, Gregg A        45 West Hollywood A-33  5:01.38    5:07.43  
                  35.97     1:13.93 (37.96)     1:53.82 (39.89)     2:33.51 (39.69)
        3:13.00 (39.49)     3:51.55 (38.55)     4:29.89 (38.34)     5:07.43 (37.54)
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boosin, Michael J         45 SCAQ-33                34.36      33.54  
  2 Spejcher, Larry           47 Unattached             40.00      42.10  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:30.00    1:21.72  
                  39.01     1:21.72 (42.71)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soiberg, Henrik A         48 VLVM-33                   NT      45.55  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:34.00    1:31.89  
                  42.39     1:31.89 (49.50)                                        
  2 Soiberg, Henrik A         48 VLVM-33                   NT    1:42.46  
                  49.82     1:42.46 (52.64)                                        
  3 Spejcher, Larry           47 Unattached           1:40.00    1:42.98  
                  47.52     1:42.98 (55.46)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  3:30.00    3:25.64  
                  45.30     1:38.76 (53.46)     2:33.79 (55.03)     3:25.64 (51.85)
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soiberg, Henrik A         48 VLVM-33                   NT      41.07  
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  7:00.00    6:17.35  
                  36.39     1:21.03 (44.64)     2:11.72 (50.69)     3:00.06 (48.34)
        3:55.43 (55.37)     4:52.02 (56.59)     5:35.50 (43.48)     6:17.35 (41.85)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nussbaum, Scott S         50 SCAQ-33                28.50      27.12  
  2 Graham, Errol             52 West Hollywood A-33    31.20      32.79  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nussbaum, Scott S         50 SCAQ-33              1:02.24    1:00.97  
                  29.86     1:00.97 (31.11)                                        
  2 Graham, Errol             52 West Hollywood A-33  1:15.50    1:20.05  
                  37.59     1:20.05 (42.46)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nussbaum, Scott S         50 SCAQ-33              2:16.96    2:17.22  
                  30.78     1:04.80 (34.02)     1:41.75 (36.95)     2:17.22 (35.47)
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodell, Brian            52 MVN-CA               4:44.00    4:44.24  
                  33.23     1:09.34 (36.11)     1:45.79 (36.45)     2:22.10 (36.31)
        2:57.70 (35.60)     3:33.31 (35.61)     4:09.09 (35.78)     4:44.24 (35.15)
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodell, Brian            52 MVN-CA              20:30.00   18:47.61  
                  34.23                             1:49.11 ( )                    
            3:04.49 ( )                             4:19.75 ( )                    
            5:34.63 ( )                             6:49.51 ( )                    
            8:05.14 ( )                             9:20.36 ( )                    
           10:35.83 ( )                            11:51.76 ( )                    
           13:07.57 ( )                            14:22.98 ( )                    
           15:39.50 ( )                            16:55.35 ( )                    
           18:10.87 ( )    18:47.61 (36.74)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Errol             52 West Hollywood A-33    43.70      45.97  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodell, Brian            52 MVN-CA               1:12.09    1:15.04  
                  37.26     1:15.04 (37.78)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Errol             52 West Hollywood A-33  3:30.32    3:42.98  
                  51.92     1:49.72 (57.80)     2:49.20 (59.48)     3:42.98 (53.78)
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Errol             52 West Hollywood A-33    33.30      38.27  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Donald            57 Pacific Northwes-36    29.00      28.07  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Tim P            56 Unattached           1:08.50    1:03.25  
                  30.74     1:03.25 (32.51)                                        
  2 Von Hoffman, Gerard       55 Novaquatics Mast-33  1:08.00    1:03.51  
                  30.84     1:03.51 (32.67)                                        
  3 Pani, Tom N               55 Conejo Simi Aqua-33  1:20.00    1:18.57  
                  38.04     1:18.57 (40.53)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             57 Long Beach Swim-33   5:25.00    5:39.91  
                  40.00     1:23.37 (43.37)     2:07.38 (44.01)     2:50.91 (43.53)
        3:33.67 (42.76)     4:16.01 (42.34)     4:58.82 (42.81)     5:39.91 (41.09)
  2 Pani, Tom N               55 Conejo Simi Aqua-33  6:04.00    6:14.85  
                  43.71     1:30.96 (47.25)     2:18.60 (47.64)     3:06.83 (48.23)
        3:54.65 (47.82)     4:42.42 (47.77)     5:29.84 (47.42)     6:14.85 (45.01)
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Donald            57 Pacific Northwes-36  3:30.00    2:50.77  
                  41.22     1:25.60 (44.38)     2:10.19 (44.59)     2:50.77 (40.58)
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             57 Long Beach Swim-33     38.00      38.74  
  2 Pani, Tom N               55 Conejo Simi Aqua-33    46.00      48.17  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       55 Novaquatics Mast-33  1:18.00    1:15.69  
                  35.57     1:15.69 (40.12)                                        
  2 Templin, John             57 Long Beach Swim-33   1:25.00    1:25.19  
                  39.76     1:25.19 (45.43)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Hoffman, Gerard       55 Novaquatics Mast-33    30.00      29.68  
  2 Schlueter, Jon R          55 Riverside Aquati-33    37.43      36.10  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlueter, Jon R          55 Riverside Aquati-33  1:34.26    1:28.01  
                  39.19     1:28.01 (48.82)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlueter, Jon R          55 Riverside Aquati-33  4:20.00    3:52.30  
                  49.10     1:48.04 (58.94)   2:49.63 (1:01.59)   3:52.30 (1:02.67)
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John             57 Long Beach Swim-33   2:51.50    2:54.14  
                  37.85     1:26.26 (48.41)     2:14.42 (48.16)     2:54.14 (39.72)
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              62 Ventura County M-33 21:00.00   20:44.21  
                  37.79     1:19.31 (41.52)     2:00.64 (41.33)     2:42.82 (42.18)
        3:24.19 (41.37)     4:05.96 (41.77)     4:47.57 (41.61)     5:30.34 (42.77)
        6:12.33 (41.99)     6:54.30 (41.97)     7:34.15 (39.85)     8:18.01 (43.86)
        8:59.59 (41.58)     9:41.55 (41.96)    10:23.21 (41.66)    11:04.29 (41.08)
       11:45.90 (41.61)    12:27.45 (41.55)    13:09.11 (41.66)    13:50.73 (41.62)
       14:32.23 (41.50)    15:13.60 (41.37)    15:55.14 (41.54)    16:36.24 (41.10)
       17:18.20 (41.96)    17:59.85 (41.65)    18:42.47 (42.62)                    
           19:57.95 ( )    20:44.21 (46.26)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              62 Ventura County M-33    36.00      35.53  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              62 Ventura County M-33  1:20.00    1:17.06  
                  37.55     1:17.06 (39.51)                                        
  2 Lucas, James B            61 SCAQ-33              1:18.73    1:18.56  
                  38.14     1:18.56 (40.42)                                        
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              62 Ventura County M-33  1:25.00    1:25.04  
                  40.10     1:25.04 (44.94)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              62 Ventura County M-33    32.50      31.50  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Hank           63 Novaquatics Mast-33  3:40.00    4:08.33  
                  52.46     1:51.16 (58.70)   2:56.03 (1:04.87)   4:08.33 (1:12.30)
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Hank           63 Novaquatics Mast-33  3:40.00    3:37.53  
                                1:44.39 ( )   2:51.04 (1:06.65)     3:37.53 (46.49)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Batten, Hugh              65 Unattached             32.00      33.54  
  2 Freeman, Frank B          66 Conejo Valley Mu-33    35.33      36.24  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Batten, Hugh              65 Unattached           1:15.00    1:18.16  
                  36.83     1:18.16 (41.33)                                        
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Frank B          66 Conejo Valley Mu-33  3:00.00    3:05.74  
                  41.92   3:05.74 (2:23.82)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Frank B          66 Conejo Valley Mu-33  7:20.00    6:30.28  
                2:25.55     3:16.61 (51.06)     4:06.79 (50.18)     4:58.09 (51.30)
        5:46.40 (48.31)     6:30.04 (43.64)      6:30.28 (0.24)                    
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Frank B          66 Conejo Valley Mu-33 29:00.00   26:46.99  
                  44.09     1:34.10 (50.01)   4:12.31 (2:38.21)                    
            6:00.13 ( )     6:53.71 (53.58)     7:46.74 (53.03)     8:41.70 (54.96)
        9:36.07 (54.37)    10:29.05 (52.98)    11:24.76 (55.71)    12:18.97 (54.21)
       13:13.88 (54.91)    14:07.25 (53.37)    15:01.83 (54.58)    15:57.65 (55.82)
     20:31.05 (4:33.40)    21:26.39 (55.34)    22:22.40 (56.01)    23:19.71 (57.31)
       24:14.49 (54.78)    25:08.10 (53.61)    26:01.38 (53.28)    26:46.99 (45.61)
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, John B           68 Unattached             41.01      41.12  
  2 Batten, Hugh              65 Unattached             45.00      47.02  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, John B           68 Unattached           1:32.81    1:35.75  
                  45.14     1:35.75 (50.61)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Batten, Hugh              65 Unattached             38.00      37.31  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Frank B          66 Conejo Valley Mu-33  3:30.00    3:45.65  
                  45.38   1:48.66 (1:03.28)   2:58.31 (1:09.65)     3:45.65 (47.34)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            70 MVN-CA                 39.00      40.93  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            70 MVN-CA               1:32.00    1:28.95  
                  42.16     1:28.95 (46.79)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergstrom, Robert W       70 FMT-CA               6:58.18    6:40.65  
                  45.01     1:35.14 (50.13)     2:26.57 (51.43)     3:17.18 (50.61)
        4:08.38 (51.20)     4:59.60 (51.22)     5:51.96 (52.36)     6:40.65 (48.69)
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            70 MVN-CA                 48.00      48.46  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            70 MVN-CA               1:45.00    1:46.94  
                  52.49     1:46.94 (54.45)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jim M            70 MVN-CA               3:45.00    3:58.76  
                  55.13   1:55.99 (1:00.86)   2:56.23 (1:00.24)   3:58.76 (1:02.53)
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          70 SDSM-SI              1:32.00    1:34.96  
                  44.72     1:34.96 (50.24)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          70 SDSM-SI              3:14.00    3:25.15  
                  46.31     1:38.38 (52.07)     2:33.13 (54.75)     3:25.15 (52.02)
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          70 SDSM-SI              3:00.00    3:07.37  
                  41.09     1:31.33 (50.24)     2:24.01 (52.68)     3:07.37 (43.36)
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 79 SDSM-SI                35.00      35.49  
  2 Farrell, Ed L             79 LOST-CA                39.00      47.77  
  3 McMeekin, Bob F           77 Santa Clarita Ma-33    45.49      53.05  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 79 SDSM-SI              1:24.00    1:28.74  
                  40.43     1:28.74 (48.31)                                        
  2 Farrell, Ed L             79 LOST-CA                   NT    1:58.21  
                1:00.06     1:58.21 (58.15)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 79 SDSM-SI                45.00      46.84  
  2 Farrell, Ed L             79 LOST-CA                49.00      57.63  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 79 SDSM-SI              1:50.00    1:52.53  
                  52.36   1:52.53 (1:00.17)                                        
  2 Farrell, Ed L             79 LOST-CA              2:10.00    2:17.77  
                1:03.98   2:17.77 (1:13.79)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 79 SDSM-SI                44.00      48.58  
 
Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jergen B         88 LOST-CA              1:40.00    1:54.67  
                  54.27   1:54.67 (1:00.40)                                        
 
Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jergen B         88 LOST-CA              2:02.00    2:22.35  
                1:05.77   2:22.35 (1:16.58)                                        
 
Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Schmidt, Jergen B         88 LOST-CA              2:16.00         DQ  
                1:21.89        DQ (1:26.01)