Licensed to Southern Pacific LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/27/2011 01:50 PM
                      2011 FAST February SPMA - 2/20/2011                      
                              Sanction #: 331-003                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrea Louie              23 RMDA                           1:15.08  
                  36.50     1:15.08 (38.58)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salina Mesa               22 RMDA                             38.29  
  2 Andrea Louie              23 RMDA                             40.22  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salina Mesa               22 RMDA                             29.98  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salina Mesa               22 RMDA                           1:10.32  
                  32.22     1:10.32 (38.10)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salina Mesa               22 RMDA                           1:13.61  
                  34.86     1:13.61 (38.75)                                        
  2 Andrea Louie              23 RMDA                           1:17.52  
                  36.33     1:17.52 (41.19)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tracy Hawkins             27 TCC                              31.43  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tracy Hawkins             27 TCC                            1:10.44  
                  33.46     1:10.44 (36.98)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tracy Hawkins             27 TCC                            1:28.22  
                  42.54     1:28.22 (45.68)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacqueline Cole           30 LBG                              27.90  
  2 Joy Tiernan               31 SCAQ                             32.04  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joy Tiernan               31 SCAQ                           1:09.71  
                  33.00     1:09.71 (36.71)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 LBG                              39.05  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 LBG                            1:22.99  
                  40.85     1:22.99 (42.14)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joy Tiernan               31 SCAQ                             40.19  
  2 Monica Turner             32 LBG                              46.18  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacqueline Cole           30 LBG                            1:30.02  
                  42.47     1:30.02 (47.55)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacqueline Cole           30 LBG                              31.25  
  2 Joy Tiernan               31 SCAQ                             36.92  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joy Tiernan               31 SCAQ                           1:21.48  
                  37.76     1:21.48 (43.72)                                        
  2 Monica Turner             32 LBG                            1:25.48  
                  39.81     1:25.48 (45.67)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 LBG                            3:11.52  
                  43.20     1:29.85 (46.65)     2:26.42 (56.57)     3:11.52 (45.10)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ingrid Hughes             39 LBG                              44.83  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Helliwell         35 MVN                            1:05.89  
                  32.17     1:05.89 (33.72)                                        
  2 Ingrid Hughes             39 LBG                            1:37.46  
                  45.51     1:37.46 (51.95)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Helliwell         35 MVN                              38.03  
  2 Ingrid Hughes             39 LBG                              57.94  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elizabeth Moore           35 SSBM                             39.69  
  2 Jessica Helliwell         35 MVN                              41.32  
 -- Ingrid Hughes             39 LBG                                 DQ  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cynthia Lewis             35 UNAT                           1:08.30  
                  32.95     1:08.30 (35.35)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Helliwell         35 MVN                              33.88  
  2 Elizabeth Moore           35 SSBM                             39.53  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cynthia Lewis             35 UNAT                           1:02.28  
                  29.38     1:02.28 (32.90)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Helliwell         35 MVN                            1:16.75  
                  36.00     1:16.75 (40.75)                                        
  2 Elizabeth Moore           35 SSBM                           1:20.64  
                  37.49     1:20.64 (43.15)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cynthia Lewis             35 UNAT                           2:13.78  
                  29.54     1:05.57 (36.03)     1:42.89 (37.32)     2:13.78 (30.89)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Segraves              40 SVL                              30.10  
  2 Karen Rothery             40 UNAT                             31.31  
  3 Dara Goldsmith            44 SLV                              32.18  
  4 Claire Scullion           42 SVL                              34.40  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen Rothery             40 UNAT                           1:08.11  
                  32.99     1:08.11 (35.12)                                        
  2 Dara Goldsmith            44 SLV                            1:11.09  
                  33.70     1:11.09 (37.39)                                        
  3 Susan Alvarez             41 UNAT                           1:12.31  
                  33.96     1:12.31 (38.35)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Segraves              40 SVL                            2:31.32  
                  33.17     1:11.03 (37.86)     1:51.45 (40.42)     2:31.32 (39.87)
  2 Dara Goldsmith            44 SLV                            2:38.59  
                  35.33     1:14.73 (39.40)     1:56.10 (41.37)     2:38.59 (42.49)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bonnie Eng                40 RMDA                          31:11.59  
                  50.55     1:47.57 (57.02)     2:44.90 (57.33)     3:42.73 (57.83)
        4:40.46 (57.73)     5:38.40 (57.94)     6:36.34 (57.94)     7:34.39 (58.05)
        8:32.28 (57.89)     9:30.96 (58.68)    10:29.47 (58.51)    11:28.55 (59.08)
       12:26.01 (57.46)    13:23.62 (57.61)    14:21.98 (58.36)    15:18.76 (56.78)
       16:16.43 (57.67)    17:13.67 (57.24)    18:10.61 (56.94)    19:07.32 (56.71)
       20:04.41 (57.09)    21:02.08 (57.67)    21:59.81 (57.73)    22:55.36 (55.55)
       23:52.55 (57.19)    24:49.92 (57.37)    25:46.12 (56.20)    26:42.22 (56.10)
       27:38.38 (56.16)    28:33.99 (55.61)    29:28.25 (54.26)    30:22.71 (54.46)
       31:11.59 (48.88)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dara Goldsmith            44 SLV                              36.56  
  2 Karen Feld                43 UNAT                             36.73  
  3 Susan Alvarez             41 UNAT                             38.99  
  4 Judith Nakamatsu          43 UCLA                             39.02  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dara Goldsmith            44 SLV                            1:19.30  
                  38.53     1:19.30 (40.77)                                        
  2 Karen Feld                43 UNAT                           1:22.85  
                  40.20     1:22.85 (42.65)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Segraves              40 SVL                              39.67  
  2 Karen Rothery             40 UNAT                             40.70  
  3 Claire Scullion           42 SVL                              41.89  
  4 Judith Nakamatsu          43 UCLA                             44.11  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Segraves              40 SVL                              33.15  
  2 Karen Rothery             40 UNAT                             36.08  
  3 Judith Nakamatsu          43 UCLA                             37.66  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen Rothery             40 UNAT                           1:18.15  
                  37.05     1:18.15 (41.10)                                        
  2 Judith Nakamatsu          43 UCLA                           1:19.15  
                  38.51     1:19.15 (40.64)                                        
  3 Karen Feld                43 UNAT                           1:24.69  
                  39.34     1:24.69 (45.35)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karen Feld                43 UNAT                           3:04.73  
                  41.18     1:27.62 (46.44)     2:24.77 (57.15)     3:04.73 (39.96)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bonnie Rogers             48 FMT                              27.06  
  2 Kim Burton                48 MVN                              31.34  
  3 Laura Labelle             46 WH2O                             31.74  
  4 Teri Berkel               49 CSAM                             37.60  
  5 Gina Laroff               48 FMT                              40.71  
  6 Carolyn Kaump             49 FMT                              42.63  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bonnie Rogers             48 FMT                              58.76  
                  28.27       58.76 (30.49)                                        
  2 Laura Labelle             46 WH2O                           1:08.85  
                  32.84     1:08.85 (36.01)                                        
  3 Kim Burton                48 MVN                            1:09.34  
                  32.70     1:09.34 (36.64)                                        
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Shore               48 WH2O                          23:05.97  
                  37.75     1:18.17 (40.42)     1:59.80 (41.63)     2:42.11 (42.31)
        3:24.40 (42.29)     4:06.70 (42.30)     4:48.71 (42.01)     5:30.70 (41.99)
        6:13.63 (42.93)     6:55.91 (42.28)     7:37.68 (41.77)     8:19.27 (41.59)
        9:01.02 (41.75)     9:43.08 (42.06)    10:25.33 (42.25)    11:07.22 (41.89)
       11:48.73 (41.51)    12:30.37 (41.64)    13:13.30 (42.93)    13:55.79 (42.49)
       14:38.32 (42.53)    15:20.70 (42.38)    16:02.92 (42.22)    16:45.39 (42.47)
       17:28.10 (42.71)    18:10.36 (42.26)    18:53.21 (42.85)    19:35.94 (42.73)
       20:18.74 (42.80)    21:01.24 (42.50)    21:43.17 (41.93)    22:25.42 (42.25)
       23:05.97 (40.55)
  2 Marci Edge                46 SCMC                          26:19.56  
                  43.41     1:30.61 (47.20)     2:19.28 (48.67)     3:08.05 (48.77)
        3:57.26 (49.21)     4:46.25 (48.99)     5:35.45 (49.20)     6:24.72 (49.27)
        7:13.50 (48.78)     8:01.72 (48.22)     8:50.86 (49.14)     9:40.09 (49.23)
       10:28.67 (48.58)    11:17.48 (48.81)    12:06.21 (48.73)    12:55.05 (48.84)
       13:44.04 (48.99)    14:33.27 (49.23)    15:21.57 (48.30)    16:08.86 (47.29)
       16:56.57 (47.71)    17:44.28 (47.71)    18:31.31 (47.03)    19:18.49 (47.18)
       20:05.68 (47.19)    20:52.73 (47.05)    21:40.16 (47.43)    22:27.48 (47.32)
       23:14.64 (47.16)    24:01.58 (46.94)    24:48.79 (47.21)    25:35.53 (46.74)
       26:19.56 (44.03)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kim Burton                48 MVN                              37.57  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connie Coan               47 TCC                            1:17.31  
                  37.30     1:17.31 (40.01)                                        
  2 Kim Burton                48 MVN                            1:23.14  
                  40.08     1:23.14 (43.06)                                        
  3 Laura Labelle             46 WH2O                           1:26.48  
                  43.56     1:26.48 (42.92)                                        
  4 Teri Berkel               49 CSAM                           1:35.82  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teri Berkel               49 CSAM                             45.70  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connie Coan               47 TCC                            1:33.14  
                  43.74     1:33.14 (49.40)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bonnie Rogers             48 FMT                              29.66  
  2 Laura Labelle             46 WH2O                             37.30  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connie Coan               47 TCC                            1:16.83  
                  34.58     1:16.83 (42.25)                                        
  2 Kim Burton                48 MVN                            1:27.83  
                  40.32     1:27.83 (47.51)                                        
  3 Teri Berkel               49 CSAM                           1:35.62  
                  46.24     1:35.62 (49.38)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dede Moore                50 SOBA                             29.02  
  2 Lolita Veloso             54 SDSM-44                          33.43  
  3 Patricia Powers           53 LBG                              34.51  
  4 Michelle Mangano          50 LBG                              34.86  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                52 UNAT                             58.82  
                  28.45       58.82 (30.37)                                        
  2 Dede Moore                50 SOBA                           1:05.46  
                  30.81     1:05.46 (34.65)                                        
  3 Patricia Powers           53 LBG                            1:14.71  
                  35.14     1:14.71 (39.57)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                52 UNAT                           2:09.81  
                  30.30     1:03.07 (32.77)     1:36.76 (33.69)     2:09.81 (33.05)
  2 Dede Moore                50 SOBA                           2:30.22  
                  34.46     1:12.50 (38.04)     1:51.68 (39.18)     2:30.22 (38.54)
  3 Patricia Powers           53 LBG                            2:44.28  
                  38.63     1:19.95 (41.32)     2:02.26 (42.31)     2:44.28 (42.02)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patricia Powers           53 LBG                           24:05.62  
                  39.86     1:23.08 (43.22)     2:06.81 (43.73)     2:50.77 (43.96)
        3:35.06 (44.29)     4:19.22 (44.16)     5:03.34 (44.12)     5:47.48 (44.14)
        6:31.44 (43.96)     7:15.77 (44.33)     8:00.25 (44.48)     8:44.13 (43.88)
        9:28.10 (43.97)    10:12.19 (44.09)    10:56.94 (44.75)    11:41.33 (44.39)
       12:24.77 (43.44)    13:08.74 (43.97)    13:52.67 (43.93)    14:37.04 (44.37)
       15:21.10 (44.06)    16:05.65 (44.55)    16:49.90 (44.25)    17:34.45 (44.55)
       18:18.29 (43.84)    19:02.21 (43.92)    19:46.05 (43.84)    20:30.11 (44.06)
       21:13.61 (43.50)    21:57.37 (43.76)    22:41.00 (43.63)    23:24.61 (43.61)
       24:05.62 (41.01)
  2 Nancy Aguilar             50 UCLA                          28:25.51  
                  48.65     1:40.86 (52.21)     2:33.87 (53.01)     3:26.04 (52.17)
        4:18.71 (52.67)     5:10.93 (52.22)     6:03.36 (52.43)     6:55.45 (52.09)
        7:48.31 (52.86)     8:40.61 (52.30)     9:31.33 (50.72)    10:22.77 (51.44)
       11:14.72 (51.95)    12:06.47 (51.75)    12:58.18 (51.71)    13:49.71 (51.53)
       14:41.56 (51.85)    15:32.89 (51.33)    16:24.81 (51.92)    17:16.62 (51.81)
       18:08.72 (52.10)    19:00.30 (51.58)    19:51.73 (51.43)    20:42.58 (50.85)
       21:34.28 (51.70)    22:25.43 (51.15)    23:17.26 (51.83)    24:09.31 (52.05)
       25:01.19 (51.88)    25:52.53 (51.34)    26:44.62 (52.09)    27:35.44 (50.82)
       28:25.51 (50.07)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lolita Veloso             54 SDSM-44                          38.50  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                52 UNAT                           1:11.19  
                  35.40     1:11.19 (35.79)                                        
  2 Lolita Veloso             54 SDSM-44                        1:24.83  
                  40.74     1:24.83 (44.09)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Mangano          50 LBG                              42.12  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                52 UNAT                           1:16.41  
                  36.22     1:16.41 (40.19)                                        
  2 Michelle Mangano          50 LBG                            1:44.54  
                  47.38     1:44.54 (57.16)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dede Moore                50 SOBA                             33.16  
  2 Nancy Aguilar             50 UCLA                             45.75  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy Aguilar             50 UCLA                           1:42.12  
                  48.55     1:42.12 (53.57)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                52 UNAT                           1:07.08  
                  31.58     1:07.08 (35.50)                                        
  2 Lolita Veloso             54 SDSM-44                        1:24.85  
                  37.83     1:24.85 (47.02)                                        
  3 Nancy Aguilar             50 UCLA                           1:45.85  
                  48.73     1:45.85 (57.12)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy Aguilar             50 UCLA                           3:42.76  
                  47.74     1:46.44 (58.70)   2:51.14 (1:04.70)     3:42.76 (51.62)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Goodman              63 OJAI                             47.17  
  2 Anita Cole                63 LBG                            1:00.01  
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Goodman              63 OJAI                          30:14.04  
                  51.49     1:48.12 (56.63)     2:44.07 (55.95)     3:40.06 (55.99)
        4:35.89 (55.83)     5:30.86 (54.97)     6:25.76 (54.90)     7:21.75 (55.99)
        8:17.59 (55.84)     9:12.71 (55.12)    10:07.71 (55.00)    11:02.84 (55.13)
       11:56.99 (54.15)    12:51.82 (54.83)    13:47.13 (55.31)    14:42.01 (54.88)
       15:36.58 (54.57)    16:30.76 (54.18)    17:25.96 (55.20)    18:21.20 (55.24)
       19:16.03 (54.83)    20:10.82 (54.79)    21:05.04 (54.22)    21:59.49 (54.45)
       22:54.36 (54.87)    23:49.56 (55.20)    24:44.30 (54.74)    25:39.24 (54.94)
       26:34.43 (55.19)    27:29.29 (54.86)    28:23.66 (54.37)    29:17.93 (54.27)
       30:14.04 (56.11)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Goodman              63 OJAI                             54.31  
  2 Anita Cole                63 LBG                            1:25.24  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Goodman              63 OJAI                           1:55.89  
                  58.38     1:55.89 (57.51)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anita Cole                63 LBG                            2:49.49  
                1:21.81   2:49.49 (1:27.68)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Goodman              63 OJAI                           1:00.28  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anita Cole                63 LBG                            3:47.34  
                1:49.29   3:47.34 (1:58.05)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfeld          89 MVN                              57.22  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfeld          89 MVN                            2:03.73  
                1:01.92   2:03.73 (1:01.81)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfeld          89 MVN                            1:09.45  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfeld          89 MVN                            2:24.60  
                1:11.77   2:24.60 (1:12.83)                                        
 
Women 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfeld          89 MVN                            2:48.95  
                1:17.40   2:48.95 (1:31.55)                                        
 
Women 90-94 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Rita Simonton             92 GWSC                                DQ  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julian Belagardi          28 RMDA                             26.00  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julian Belagardi          28 RMDA                             56.21  
                  27.26       56.21 (28.95)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julian Belagardi          28 RMDA                           2:10.35  
                  30.53     1:03.74 (33.21)     1:37.21 (33.47)     2:10.35 (33.14)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremy Fackenthal         29 TCC                              31.48  
  2 Julian Belagardi          28 RMDA                             34.56  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremy Fackenthal         29 TCC                            1:08.83  
                  32.17     1:08.83 (36.66)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Julian Belagardi          28 RMDA                                DQ  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremy Fackenthal         29 TCC                            2:29.99  
                  32.03     1:09.95 (37.92)     1:55.60 (45.65)     2:29.99 (34.39)
  2 James Quintanilla         26 LBG                            3:05.45  
                  36.02     1:22.79 (46.77)     2:21.41 (58.62)     3:05.45 (44.04)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tamas Kerekjarto          31 FMT                              21.42  
  2 Tom Krajewski             32 ISF-IN                           23.16  
  3 Wayne Hwang               32 NOVA                             24.11  
  4 Miguel Ramirez            31 MVN                              26.39  
  5 Taka Kaguma               30 LBG                              31.53  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tamas Kerekjarto          31 FMT                              47.01  
                  22.60       47.01 (24.41)                                        
  2 Tom Krajewski             32 ISF-IN                           50.43  
                  23.69       50.43 (26.74)                                        
  3 Miguel Ramirez            31 MVN                              57.59  
                  26.79       57.59 (30.80)                                        
  4 Taka Kaguma               30 LBG                            1:14.42  
                  33.49     1:14.42 (40.93)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Krajewski             32 ISF-IN                           27.69  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wayne Hwang               32 NOVA                             31.59  
  2 Taka Kaguma               30 LBG                              39.47  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wayne Hwang               32 NOVA                           1:08.27  
                  32.62     1:08.27 (35.65)                                        
  2 Taka Kaguma               30 LBG                            1:34.21  
                  43.04     1:34.21 (51.17)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Krajewski             32 ISF-IN                           25.32  
  2 Miguel Ramirez            31 MVN                              29.46  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tamas Kerekjarto          31 FMT                              51.29  
                  24.05       51.29 (27.24)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wayne Hwang               32 NOVA                           1:01.49  
                  28.14     1:01.49 (33.35)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nathan Stalker            36 UNAT                             24.51  
  2 Brian Kremers             37 LBG                              25.64  
  3 Adam Harita               38 FMT                              30.47  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nathan Stalker            36 UNAT                             53.09  
                  25.23       53.09 (27.86)                                        
  2 Dimitrii Korionoff        35 SVL                              56.26  
                  26.82       56.26 (29.44)                                        
  3 Brian Kremers             37 LBG                              57.11  
                  27.50       57.11 (29.61)                                        
  4 Robert Tyminski           36 SCMC                           1:08.88  
                  33.59     1:08.88 (35.29)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dimitrii Korionoff        35 SVL                            2:13.37  
                  30.81     1:04.44 (33.63)     1:39.24 (34.80)     2:13.37 (34.13)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sathish Madhi             37 RMDA                          27:30.24  
                  43.90     1:30.28 (46.38)     2:18.21 (47.93)     3:08.03 (49.82)
        3:58.88 (50.85)     4:51.00 (52.12)     5:40.89 (49.89)     6:32.47 (51.58)
        7:23.86 (51.39)     8:14.89 (51.03)     9:02.83 (47.94)     9:50.88 (48.05)
       10:42.99 (52.11)    11:34.54 (51.55)    12:25.85 (51.31)    13:17.36 (51.51)
       14:08.39 (51.03)    14:58.22 (49.83)    15:47.85 (49.63)    16:37.66 (49.81)
       17:29.33 (51.67)    18:21.05 (51.72)    19:13.12 (52.07)    20:05.27 (52.15)
       20:54.54 (49.27)    21:45.47 (50.93)    22:34.74 (49.27)    23:23.60 (48.86)
       24:13.67 (50.07)    25:03.37 (49.70)    25:51.60 (48.23)    26:40.21 (48.61)
       27:30.24 (50.03)
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Kremers             37 LBG                            1:24.94  
                  39.94     1:24.94 (45.00)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nathan Stalker            36 UNAT                             28.31  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Kremers             37 LBG                            1:03.78  
                  30.88     1:03.78 (32.90)                                        
  2 Robert Tyminski           36 SCMC                           1:28.04  
                  42.04     1:28.04 (46.00)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Kremers             37 LBG                            1:02.82  
                  29.24     1:02.82 (33.58)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dimitrii Korionoff        35 SVL                            2:26.26  
                  31.35     1:09.04 (37.69)     1:53.83 (44.79)     2:26.26 (32.43)
  2 Robert Tyminski           36 SCMC                           3:04.87  
                  41.60     1:36.08 (54.48)     2:25.83 (49.75)     3:04.87 (39.04)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Damon Tucker              41 UCI                              24.19  
  2 Glenn Piner               41 RMDA                             27.21  
  3 Dan Schmid                43 SVL                              29.67  
  4 John Parker               43 SVL                              31.08  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Damon Tucker              41 UCI                              53.24  
                  25.43       53.24 (27.81)                                        
  2 Aric Kent                 40 MYST                             53.91  
                  25.85       53.91 (28.06)                                        
  3 Jeffrey Rhyne             41 TCC                              54.48  
                  25.69       54.48 (28.79)                                        
  4 Dan Schmid                43 SVL                            1:03.93  
                  30.00     1:03.93 (33.93)                                        
  5 John Parker               43 SVL                            1:08.38  
                  32.31     1:08.38 (36.07)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aric Kent                 40 MYST                           2:01.75  
                  27.29       57.77 (30.48)     1:29.35 (31.58)     2:01.75 (32.40)
  2 Steven Powell             43 LAPS                           2:03.21  
                  28.07       58.82 (30.75)     1:30.91 (32.09)     2:03.21 (32.30)
  3 Jeffrey Rhyne             41 TCC                            2:05.13  
                  27.98       59.50 (31.52)     1:32.01 (32.51)     2:05.13 (33.12)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Edge             44 SCMC                          19:21.18  
                  33.08     1:07.81 (34.73)     1:43.28 (35.47)     2:18.57 (35.29)
        2:53.70 (35.13)     3:28.67 (34.97)     4:03.84 (35.17)     4:38.45 (34.61)
        5:13.71 (35.26)     5:48.93 (35.22)     6:24.05 (35.12)     6:59.21 (35.16)
        7:34.30 (35.09)     8:09.40 (35.10)     8:44.88 (35.48)     9:19.65 (34.77)
        9:54.43 (34.78)    10:29.22 (34.79)    11:05.04 (35.82)    11:40.08 (35.04)
       12:14.72 (34.64)    12:50.73 (36.01)    13:26.28 (35.55)    14:02.23 (35.95)
       14:37.70 (35.47)    15:13.81 (36.11)    15:49.51 (35.70)    16:25.52 (36.01)
       17:01.37 (35.85)    17:37.13 (35.76)    18:12.77 (35.64)    18:47.62 (34.85)
       19:21.18 (33.56)
  2 Gregg Ogorzelec           44 WH2O                          19:39.03  
                  34.59     1:10.48 (35.89)     1:46.79 (36.31)     2:23.27 (36.48)
        2:59.58 (36.31)     3:36.24 (36.66)     4:12.62 (36.38)     4:48.74 (36.12)
        5:24.50 (35.76)     6:00.80 (36.30)     6:36.25 (35.45)     7:11.63 (35.38)
        7:47.36 (35.73)     8:23.16 (35.80)     8:58.83 (35.67)     9:34.33 (35.50)
       10:10.04 (35.71)    10:45.72 (35.68)    11:21.87 (36.15)    11:57.64 (35.77)
       12:33.16 (35.52)    13:08.58 (35.42)    13:44.54 (35.96)    14:20.18 (35.64)
       14:56.15 (35.97)    15:31.65 (35.50)    16:07.32 (35.67)    16:43.03 (35.71)
       17:18.60 (35.57)    17:54.42 (35.82)    18:29.82 (35.40)    19:05.36 (35.54)
       19:39.03 (33.67)
  3 Jim Adams                 44 FMT                           24:51.48  
                  36.27     1:16.51 (40.24)     1:58.56 (42.05)     2:42.19 (43.63)
        3:26.03 (43.84)     4:10.11 (44.08)     4:54.49 (44.38)     5:39.62 (45.13)
        6:25.25 (45.63)     7:10.64 (45.39)     7:55.93 (45.29)     8:41.75 (45.82)
        9:28.11 (46.36)    10:14.12 (46.01)    11:00.76 (46.64)    11:46.74 (45.98)
       12:32.29 (45.55)    13:18.41 (46.12)    14:04.13 (45.72)    14:50.22 (46.09)
       15:37.05 (46.83)    16:23.42 (46.37)    17:10.33 (46.91)    17:57.31 (46.98)
       18:43.36 (46.05)    19:29.16 (45.80)    20:14.91 (45.75)    21:01.49 (46.58)
       21:48.14 (46.65)    22:35.06 (46.92)    23:21.44 (46.38)    24:07.52 (46.08)
       24:51.48 (43.96)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Damon Tucker              41 UCI                              28.63  
  2 Glenn Piner               41 RMDA                             34.83  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Damon Tucker              41 UCI                            1:01.63  
                  30.17     1:01.63 (31.46)                                        
  2 Jeffrey Rhyne             41 TCC                            1:03.80  
                  30.96     1:03.80 (32.84)                                        
  3 Glenn Piner               41 RMDA                           1:14.98  
                  36.47     1:14.98 (38.51)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mara                  44 TCC                              36.10  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mara                  44 TCC                            1:23.89  
                  39.31     1:23.89 (44.58)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aric Kent                 40 MYST                             26.68  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dan Schmid                43 SVL                            1:19.45  
                  38.23     1:19.45 (41.22)                                        
  2 Jim Mara                  44 TCC                            1:23.23  
                  41.17     1:23.23 (42.06)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steven Powell             43 LAPS                           2:21.49  
                  30.07     1:07.21 (37.14)     1:48.37 (41.16)     2:21.49 (33.12)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenneth Cherry            48 HYM-38                           26.64  
  2 Ken Brisbin               45 LBG                              30.10  
  3 John Werner               47 LBG                              32.77  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Jester              48 GWSC                             53.47  
                  25.98       53.47 (27.49)                                        
  2 Kenneth Cherry            48 HYM-38                           59.47  
                  27.20       59.47 (32.27)                                        
  3 Ken Brisbin               45 LBG                            1:06.68  
                  30.83     1:06.68 (35.85)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Werner               47 LBG                            2:45.18  
                  39.38     1:21.82 (42.44)     2:04.11 (42.29)     2:45.18 (41.07)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenneth Cherry            48 HYM-38                           34.75  
  2 Mike Miranda              48 LBG                              51.21  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kenneth Cherry            48 HYM-38                         1:14.18  
                  34.02     1:14.18 (40.16)                                        
  2 John Werner               47 LBG                            1:36.64  
                  47.15     1:36.64 (49.49)                                        
  3 Mike Miranda              48 LBG                            1:53.62  
                  56.48     1:53.62 (57.14)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chad Young                46 WH2O                             32.81  
  2 Frank McKinley            48 UNAT                             32.98  
  3 Patrick Tobin             45 LBG                              35.29  
  4 Mike Miranda              48 LBG                              40.77  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank McKinley            48 UNAT                           1:14.12  
                  35.20     1:14.12 (38.92)                                        
  2 Chad Young                46 WH2O                           1:14.16  
                  34.75     1:14.16 (39.41)                                        
  3 Patrick Tobin             45 LBG                            1:15.84  
                  35.69     1:15.84 (40.15)                                        
  4 John Werner               47 LBG                            1:28.82  
                  42.84     1:28.82 (45.98)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Jester              48 GWSC                             25.91  
  2 Frank McKinley            48 UNAT                             30.11  
  3 Jonathan Ong              48 UNAT                             31.06  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Jester              48 GWSC                             58.44  
                  27.66       58.44 (30.78)                                        
  2 Jonathan Ong              48 UNAT                           1:12.59  
                  33.23     1:12.59 (39.36)                                        
  3 Mike Miranda              48 LBG                            1:35.74  
                  48.04     1:35.74 (47.70)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank McKinley            48 UNAT                           1:09.08  
                  32.31     1:09.08 (36.77)                                        
  2 Patrick Tobin             45 LBG                            1:11.58  
                  33.89     1:11.58 (37.69)                                        
  3 Kenneth Cherry            48 HYM-38                         1:15.11  
                  36.51     1:15.11 (38.60)                                        
  4 Jonathan Ong              48 UNAT                           1:21.11  
                  36.93     1:21.11 (44.18)                                        
  5 John Werner               47 LBG                            1:24.27  
                  41.11     1:24.27 (43.16)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chad Young                46 WH2O                           2:28.63  
                  31.67     1:11.55 (39.88)     1:52.97 (41.42)     2:28.63 (35.66)
  2 Patrick Tobin             45 LBG                            2:36.83  
                  34.11     1:15.09 (40.98)     1:58.55 (43.46)     2:36.83 (38.28)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 SCAQ                             25.44  
  1 Darcy Andelin             50 FMT                              25.44  
  3 Tor Hovind                50 ZAPM                             26.58  
  4 Brian Boyd                51 MYST                             26.74  
  5 Robert Mitchell           52 FMT                              26.78  
  6 Barry Heins               54 UNAT                             29.75  
  7 Donald Derbyshire         53 LBG                              40.23  
 -- Dan Forster               50 SVL                                 DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 SCAQ                             55.07  
                  26.59       55.07 (28.48)                                        
  2 Tor Hovind                50 ZAPM                             58.75  
                  28.04       58.75 (30.71)                                        
  3 Brian Boyd                51 MYST                             59.28  
                  27.59       59.28 (31.69)                                        
  4 Yuji Utsumi               51 LBG                            1:12.94  
                  36.32     1:12.94 (36.62)                                        
  5 Kenneth Sherman           52 UNAT                           1:18.20  
                  34.51     1:18.20 (43.69)                                        
  6 Donald Derbyshire         53 LBG                            1:31.11  
                  41.44     1:31.11 (49.67)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 SCAQ                           2:01.83  
                  28.61       59.44 (30.83)     1:31.36 (31.92)     2:01.83 (30.47)
  2 Barry Heins               54 UNAT                           2:35.75  
                  34.10     1:13.54 (39.44)     1:55.29 (41.75)     2:35.75 (40.46)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kevin Gray                50 LBG                           33:45.54  
                  49.36     1:42.80 (53.44)     2:39.59 (56.79)     3:38.02 (58.43)
      4:38.97 (1:00.95)                             6:38.50 ( )   7:39.44 (1:00.94)
      8:43.92 (1:04.48)   9:45.26 (1:01.34)  10:48.40 (1:03.14)  11:51.47 (1:03.07)
     12:53.75 (1:02.28)  13:55.43 (1:01.68)  14:59.49 (1:04.06)  16:03.28 (1:03.79)
     17:07.27 (1:03.99)                            19:12.19 ( )  20:13.07 (1:00.88)
     21:16.24 (1:03.17)  22:16.91 (1:00.67)  23:19.17 (1:02.26)  24:21.80 (1:02.63)
     25:24.51 (1:02.71)  26:27.53 (1:03.02)  27:30.08 (1:02.55)  28:31.62 (1:01.54)
     29:35.20 (1:03.58)  30:39.04 (1:03.84)  31:42.37 (1:03.33)  32:45.28 (1:02.91)
     33:45.54 (1:00.26)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dan Forster               50 SVL                              31.13  
  2 Robert Mitchell           52 FMT                              32.67  
  3 Luke Reichle              54 WH2O                             39.31  
  4 Donald Derbyshire         53 LBG                              56.69  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Mitchell           52 FMT                            1:11.98  
                  34.51     1:11.98 (37.47)                                        
  2 Yuji Utsumi               51 LBG                            1:28.72  
                  42.00     1:28.72 (46.72)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Terry Tongate             50 NOVA                             34.00  
  2 Dan Forster               50 SVL                              34.83  
  3 Barry Heins               54 UNAT                             35.39  
  4 Luke Reichle              54 WH2O                             38.23  
  5 Barton Parnes             54 LBG                              44.44  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 SCAQ                           1:14.87  
                  35.26     1:14.87 (39.61)                                        
  2 Terry Tongate             50 NOVA                           1:16.88  
                  38.38     1:16.88 (38.50)                                        
  3 Barry Heins               54 UNAT                           1:17.48  
                  35.69     1:17.48 (41.79)                                        
  4 Yuji Utsumi               51 LBG                            1:23.46  
                  41.42     1:23.46 (42.04)                                        
  5 Luke Reichle              54 WH2O                           1:26.45  
                  40.42     1:26.45 (46.03)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Darcy Andelin             50 FMT                              29.37  
  2 Brian Boyd                51 MYST                             30.33  
  3 Tor Hovind                50 ZAPM                             31.66  
  4 Terry Tongate             50 NOVA                             32.55  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yuji Utsumi               51 LBG                            1:31.57  
                  44.92     1:31.57 (46.65)                                        
  2 Barton Parnes             54 LBG                            1:59.58  
                  54.14   1:59.58 (1:05.44)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 SCAQ                           1:06.25  
                  33.01     1:06.25 (33.24)                                        
  2 Brian Boyd                51 MYST                           1:13.56  
                  35.26     1:13.56 (38.30)                                        
  3 Terry Tongate             50 NOVA                           1:16.33  
                  37.53     1:16.33 (38.80)                                        
  4 Barry Heins               54 UNAT                           1:18.00  
                  38.39     1:18.00 (39.61)                                        
  5 Barton Parnes             54 LBG                            1:39.73  
                  48.58     1:39.73 (51.15)                                        
 -- Darcy Andelin             50 FMT                                 DQ  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerry Corsi               55 LBG                              28.46  
  2 Bill Dobrenen             56 RMDA                             30.02  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Lindstedt           55 UNAT                             56.60  
                  26.69       56.60 (29.91)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bill Dobrenen             56 RMDA                             36.31  
  2 Jerry Corsi               55 LBG                              38.38  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Lindstedt           55 UNAT                           1:11.68  
                  34.62     1:11.68 (37.06)                                        
  2 Bill Dobrenen             56 RMDA                           1:23.17  
                  38.46     1:23.17 (44.71)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerry Corsi               55 LBG                              31.26  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Lindstedt           55 UNAT                           1:04.41  
                  30.53     1:04.41 (33.88)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Lindstedt           55 UNAT                           2:27.41  
                  31.85     1:10.28 (38.43)     1:51.91 (41.63)     2:27.41 (35.50)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn Gruber              61 VCM                              26.14  
  2 Stanley Smith             63 UNAT                             35.94  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn Gruber              61 VCM                              57.30  
                  27.93       57.30 (29.37)                                        
  2 Stanley Smith             63 UNAT                           1:20.11  
                  38.54     1:20.11 (41.57)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn Gruber              61 VCM                            2:07.07  
                  31.01     1:02.53 (31.52)     1:35.28 (32.75)     2:07.07 (31.79)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 UNAT                          20:01.01  
                  33.18     1:08.46 (35.28)     1:44.83 (36.37)     2:21.19 (36.36)
        2:57.50 (36.31)     3:34.22 (36.72)     4:10.80 (36.58)     4:47.32 (36.52)
        5:23.89 (36.57)     6:00.56 (36.67)     6:37.42 (36.86)     7:14.32 (36.90)
        7:50.73 (36.41)     8:27.10 (36.37)     9:04.18 (37.08)     9:40.76 (36.58)
       10:17.51 (36.75)    10:53.67 (36.16)    11:30.11 (36.44)    12:06.30 (36.19)
       12:42.75 (36.45)    13:19.57 (36.82)    13:56.41 (36.84)    14:33.12 (36.71)
       15:09.91 (36.79)    15:46.37 (36.46)    16:22.50 (36.13)    16:59.44 (36.94)
       17:36.76 (37.32)    18:13.74 (36.98)    18:50.04 (36.30)    19:26.74 (36.70)
       20:01.01 (34.27)
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 UNAT                           1:07.25  
                  32.53     1:07.25 (34.72)                                        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 UNAT                           1:13.65  
                  35.34     1:13.65 (38.31)                                        
  2 David Berkedal            62 TCC                            1:35.19  
                  46.13     1:35.19 (49.06)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn Gruber              61 VCM                              28.39  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 UNAT                           1:04.75  
                  30.31     1:04.75 (34.44)                                        
  2 David Berkedal            62 TCC                            1:27.00  
                  41.51     1:27.00 (45.49)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 UNAT                           1:04.74  
                  30.33     1:04.74 (34.41)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Berkedal            62 TCC                            3:13.32  
                  41.06     1:33.77 (52.71)     2:27.93 (54.16)     3:13.32 (45.39)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Jeffers              65 FMT                              29.40  
  2 Frank Freeman             65 CVMM                             32.91  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             69 SDSM-44                        1:02.76  
                  29.66     1:02.76 (33.10)                                        
  2 Paul Jeffers              65 FMT                            1:11.46  
                  35.00     1:11.46 (36.46)                                        
  3 Frank Freeman             65 CVMM                           1:13.00  
                  35.18     1:13.00 (37.82)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 CVMM                           2:48.94  
                  37.00     1:19.13 (42.13)     2:04.31 (45.18)     2:48.94 (44.63)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gayn Winters              67 NOVA                          32:53.60  
                  53.72   1:54.08 (1:00.36)   2:54.84 (1:00.76)   3:55.01 (1:00.17)
      4:55.37 (1:00.36)   5:56.75 (1:01.38)     6:55.10 (58.35)     7:53.86 (58.76)
      8:54.23 (1:00.37)     9:52.53 (58.30)  10:53.54 (1:01.01)    11:52.96 (59.42)
       12:52.36 (59.40)    13:52.03 (59.67)    14:50.68 (58.65)                    
           16:50.77 ( )  17:51.99 (1:01.22)    18:50.50 (58.51)    19:49.85 (59.35)
     20:50.86 (1:01.01)    21:50.28 (59.42)  22:51.18 (1:00.90)  23:53.12 (1:01.94)
     24:53.99 (1:00.87)    25:53.81 (59.82)  26:54.56 (1:00.75)  27:54.93 (1:00.37)
       28:54.22 (59.29)  29:55.45 (1:01.23)  30:55.55 (1:00.10)    31:55.09 (59.54)
       32:53.60 (58.51)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Jeffers              65 FMT                              36.32  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Jeffers              65 FMT                            1:20.59  
                  38.15     1:20.59 (42.44)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             69 SDSM-44                          30.34  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Jeffers              65 FMT                            1:14.68  
                  35.58     1:14.68 (39.10)                                        
  2 Frank Freeman             65 CVMM                           1:27.79  
                  41.69     1:27.79 (46.10)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             69 SDSM-44                        2:37.89  
                  31.76     1:16.91 (45.15)     2:00.75 (43.84)     2:37.89 (37.14)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Angell                70 NOVA                             28.76  
  2 Lloyd Johnson             70 CVMM                             35.08  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Wickens           70 SOBA                           1:07.44  
                  32.85     1:07.44 (34.59)                                        
  2 Tom Angell                70 NOVA                           1:08.19  
                  32.37     1:08.19 (35.82)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Wickens           70 SOBA                           2:23.16  
                  33.11     1:09.06 (35.95)     1:46.20 (37.14)     2:23.16 (36.96)
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Stewart              71 MVN                           22:28.37  
                  35.93     1:15.20 (39.27)     1:55.92 (40.72)     2:36.99 (41.07)
        3:17.39 (40.40)     3:58.88 (41.49)     4:40.65 (41.77)     5:22.05 (41.40)
        6:03.14 (41.09)     6:43.95 (40.81)     7:25.38 (41.43)     8:06.83 (41.45)
        8:48.39 (41.56)     9:29.03 (40.64)    10:10.64 (41.61)    10:51.75 (41.11)
       11:32.96 (41.21)    12:14.03 (41.07)    12:55.64 (41.61)    13:36.65 (41.01)
       14:18.15 (41.50)    14:59.58 (41.43)    15:40.19 (40.61)    16:20.95 (40.76)
       17:02.15 (41.20)    17:43.26 (41.11)    18:24.63 (41.37)    19:05.53 (40.90)
       19:46.85 (41.32)    20:27.62 (40.77)    21:08.53 (40.91)    21:49.52 (40.99)
       22:28.37 (38.85)
  2 Patrick Wickens           70 SOBA                          22:36.17  
                  38.98     1:19.71 (40.73)     2:01.54 (41.83)     2:42.99 (41.45)
        3:24.98 (41.99)     4:06.50 (41.52)     4:47.82 (41.32)     5:29.96 (42.14)
        6:12.47 (42.51)     6:54.94 (42.47)     7:36.49 (41.55)     8:18.45 (41.96)
        9:00.00 (41.55)     9:41.19 (41.19)    10:22.43 (41.24)    11:04.19 (41.76)
                               12:26.85 ( )    13:07.66 (40.81)    13:48.37 (40.71)
       14:29.68 (41.31)    15:10.07 (40.39)    15:51.25 (41.18)    16:32.39 (41.14)
       17:12.87 (40.48)    17:52.96 (40.09)    18:33.14 (40.18)    19:13.68 (40.54)
       19:54.97 (41.29)    20:35.32 (40.35)    21:16.10 (40.78)    21:56.43 (40.33)
       22:36.17 (39.74)
  3 Robert Bergstrom          70 FMT                           25:49.57  
                  41.74     1:28.68 (46.94)     2:15.65 (46.97)     3:02.85 (47.20)
        3:50.25 (47.40)     4:37.24 (46.99)     5:24.19 (46.95)     6:11.65 (47.46)
        6:58.74 (47.09)     7:45.67 (46.93)     8:32.82 (47.15)     9:19.00 (46.18)
       10:05.73 (46.73)    10:52.67 (46.94)    11:39.51 (46.84)    12:26.37 (46.86)
       13:13.75 (47.38)    14:01.59 (47.84)    14:49.00 (47.41)    15:36.71 (47.71)
       16:24.76 (48.05)    17:11.63 (46.87)    17:58.48 (46.85)    18:46.13 (47.65)
       19:32.67 (46.54)    20:20.34 (47.67)    21:07.13 (46.79)    21:54.82 (47.69)
       22:42.81 (47.99)    23:29.46 (46.65)    24:16.73 (47.27)    25:04.15 (47.42)
       25:49.57 (45.42)
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Bergstrom          70 FMT                            1:42.27  
                  50.86     1:42.27 (51.41)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd Johnson             70 CVMM                             43.38  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd Johnson             70 CVMM                           1:47.05  
                  48.04     1:47.05 (59.01)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob Best                  78 SDSM-44                          31.77  
  2 Robert McMeekin           76 SCMC                             44.68  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert McMeekin           76 SCMC                           1:55.87  
                  54.30   1:55.87 (1:01.57)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 SDSM-44                          43.80  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 SDSM-44                        1:33.28  
                  44.92     1:33.28 (48.36)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob Best                  78 SDSM-44                          40.18  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob Best                  78 SDSM-44                        1:34.97  
                  44.40     1:34.97 (50.57)                                        
  2 Eric Hubach               77 SDSM-44                        1:47.22  
                  51.26     1:47.22 (55.96)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bob Best                  78 SDSM-44                        1:26.17  
                  41.77     1:26.17 (44.40)                                        
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 LOST                           1:37.54  
                  45.53     1:37.54 (52.01)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 LOST                             54.33  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 LOST                           2:01.17  
                  57.97   2:01.17 (1:03.20)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 LOST                           1:04.37  
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Claremont Club  'A'                                         2:12.84  
     1) Jeffrey Rhyne M41               2) Jim Mara M44                   
     3) David Berkedal M62              4) Jeremy Fackenthal M29          
                  31.90     1:08.47 (36.57)     1:46.38 (37.91)     2:12.84 (26.46)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Swim Velocity  'A'                                          4:10.77  
     1) Dan Forster M50                 2) John Parker M43                
     3) Dan Schmid M43                  4) Dimitrii Korionoff M35         
                  28.13       57.87 (57.87)     1:31.07 (33.20)   2:07.70 (1:09.83)
        2:39.28 (31.58)   3:13.69 (1:05.99)     3:41.01 (27.32)     4:10.77 (57.08)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Swim Velocity  'A'                                          2:11.74  
     1) Dan Forster M50                 2) Dan Schmid M43                 
     3) Dimitrii Korionoff M35          4) John Parker M43                
                  31.04     1:10.86 (39.82)     1:41.15 (30.29)     2:11.74 (30.59)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions  'A'                                    5:13.94  
     1) Mike Miranda M48                2) Donald Derbyshire M53          
     3) Barton Parnes M54               4) Patrick Tobin M45              
                  35.15   1:13.95 (1:13.95)     1:54.07 (40.12)   2:43.42 (1:29.47)
        3:24.63 (41.21)   4:10.23 (1:26.81)     4:40.62 (30.39)   5:13.94 (1:03.71)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 La Mirada Armada  'A'                                       2:11.40  
     1) Andrea Louie W23                2) Glenn Piner M41                
     3) Salina Mesa W22                 4) Bill Dobrenen M56              
                  36.25     1:14.23 (37.98)     1:44.24 (30.01)     2:11.40 (27.16)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Claremont Club  'A'                                         4:19.17  
     1) Jeffrey Rhyne M41               2) Tracy Hawkins W27              
     3) Connie Coan W47                 4) Jeremy Fackenthal M29          
                  27.26       57.06 (57.06)     1:31.17 (34.11)   2:09.38 (1:12.32)
        2:42.48 (33.10)   3:26.91 (1:17.53)     3:48.12 (21.21)     4:19.17 (52.26)
  2 Long Beach Grunions  'A'                                    5:13.62  
     1) Monica Turner W32               2) Ingrid Hughes W39              
     3) Taka Kaguma M30                 4) James Quintanilla M26          
                  35.79   1:15.75 (1:15.75)     2:01.39 (45.64)   2:55.95 (1:40.20)
        3:27.92 (31.97)   4:08.89 (1:12.94)     4:38.18 (29.29)   5:13.62 (1:04.73)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions  'A'                                    2:21.06  
     1) Monica Turner W32               2) Taka Kaguma M30                
     3) Jerry Corsi M55                 4) Ingrid Hughes W39              
                  39.08     1:18.56 (39.48)     1:52.15 (33.59)     2:21.06 (28.91)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions  'A'                                    5:54.84  
     1) Anita Cole W63                  2) Jerry Corsi M55                
     3) Patricia Powers W53             4) John Werner M47                
                1:01.15   2:08.89 (2:08.89)     2:43.28 (34.39)   3:20.57 (1:11.68)
        3:58.18 (37.61)   4:39.26 (1:18.69)     5:15.10 (35.84)   5:54.84 (1:15.58)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                2:22.87  
     1) Laura Labelle W46               2) Luke Reichle M54               
     3) Chad Young M46                  4) Susan Shore W48                
                  41.09     1:19.77 (38.68)     1:50.52 (30.75)     2:22.87 (32.35)
 -- Long Beach Grunions  'A'                                         DQ  
     1) Donald Derbyshire M53           2) Michelle Mangano W50           
     3) Mike Miranda M48                4) Patricia Powers W53