Licensed to Southern Pacific LMSC - For Office Use Only License
                                            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/28/2011
              2011SPMA SCY Championships - 5/13/2011 to 5/15/2011              
                              Sanction #: 331-009                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33    28.25      27.89  
 -- Cristina Pelaez           23 Novaquatics Mast-33    45.00         NS  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33  5:36.47    5:35.11  
                  30.25     1:02.48 (32.23)     1:35.54 (33.06)     2:09.38 (33.84)
        2:43.50 (34.12)     3:17.91 (34.41)     3:52.18 (34.27)     4:26.76 (34.58)
        5:01.02 (34.26)     5:35.11 (34.09)                                        
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33 19:38.71   19:02.54  
                  31.29     1:04.91 (33.62)     1:39.30 (34.39)     2:14.01 (34.71)
        2:48.78 (34.77)     3:23.47 (34.69)     3:58.00 (34.53)     4:32.51 (34.51)
        5:07.10 (34.59)     5:41.56 (34.46)     6:16.19 (34.63)     6:51.07 (34.88)
        7:25.71 (34.64)     8:00.74 (35.03)     8:35.65 (34.91)     9:10.83 (35.18)
        9:45.76 (34.93)    10:20.85 (35.09)    10:55.72 (34.87)    11:31.03 (35.31)
       12:06.27 (35.24)    12:41.43 (35.16)    13:16.91 (35.48)    13:52.12 (35.21)
       14:27.31 (35.19)    15:02.41 (35.10)    15:37.65 (35.24)    16:12.48 (34.83)
       16:47.28 (34.80)    17:22.17 (34.89)    17:56.39 (34.22)    18:30.03 (33.64)
       19:02.54 (32.51)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33    31.08      31.33  
 -- Cristina Pelaez           23 Novaquatics Mast-33    45.00         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33  1:08.50    1:06.63  
                  32.21     1:06.63 (34.42)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33  2:22.22    2:24.02  
                  33.08     1:08.74 (35.66)     1:46.20 (37.46)     2:24.02 (37.82)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33    36.00      33.45  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33  2:40.00    2:37.64  
                  35.84     1:15.76 (39.92)     1:56.95 (41.19)     2:37.64 (40.69)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33    34.00      29.67  
  2 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33    30.72      30.14  
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33  2:24.71    2:23.54  
                  31.93     1:07.77 (35.84)     1:45.20 (37.43)     2:23.54 (38.34)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Moore               23 Mission Viejo Ma-33  1:08.00    1:06.41  
                  31.82     1:06.41 (34.59)                                        
  2 Amanda Wetzler            24 Rose Bowl Master-33  1:08.16    1:07.89  
                  30.75     1:07.89 (37.14)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merritt Johnson           29 Mission Viejo Ma-33    25.55      25.25  
  2 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33    31.48      29.30  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33    57.35      56.82  
                  26.83       56.82 (29.99)                                        
  2 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44  1:02.00    1:03.54  
                  30.12     1:03.54 (33.42)                                        
  3 Megan MacDonald           25 Novaquatics Mast-33  1:17.00    1:04.16  
                  31.16     1:04.16 (33.00)                                        
  4 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33  1:08.51    1:06.13  
                  32.56     1:06.13 (33.57)                                        
  5 Meggie Choi               29 Rose Bowl Master-33  2:30.00    1:32.68  
                  43.08     1:32.68 (49.60)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33  1:59.20    1:59.37  
                  27.80       57.61 (29.81)     1:28.36 (30.75)     1:59.37 (31.01)
  2 Merritt Johnson           29 Mission Viejo Ma-33  2:00.47    2:03.05  
                  28.58       59.85 (31.27)     1:31.63 (31.78)     2:03.05 (31.42)
  3 Christine Selzer          25 South Bay Swim T-33  2:12.00    2:16.40  
                  32.53     1:07.11 (34.58)     1:41.94 (34.83)     2:16.40 (34.46)
  4 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44  2:21.06    2:20.24  
                  32.21     1:07.25 (35.04)     1:44.17 (36.92)     2:20.24 (36.07)
  5 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33  2:34.02    2:29.06  
                  33.11     1:10.03 (36.92)     1:49.24 (39.21)     2:29.06 (39.82)
  6 Jennifer Beech            25 Temecula Swim Cl-33  2:40.00    2:35.86  
                  34.53     1:14.00 (39.47)     1:55.58 (41.58)     2:35.86 (40.28)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33  5:27.00    5:19.38  
                  30.18     1:01.61 (31.43)     1:33.70 (32.09)     2:06.05 (32.35)
        2:38.54 (32.49)     3:10.67 (32.13)     3:43.34 (32.67)     4:15.76 (32.42)
        4:47.93 (32.17)     5:19.38 (31.45)                                        
  2 Christine Selzer          25 South Bay Swim T-33  6:00.00    6:11.57  
                  32.69     1:07.87 (35.18)     1:44.28 (36.41)     2:21.68 (37.40)
        2:59.43 (37.75)     3:37.44 (38.01)     4:16.31 (38.87)     4:55.07 (38.76)
        5:34.35 (39.28)     6:11.57 (37.22)                                        
  3 Jennifer Beech            25 Temecula Swim Cl-33  6:45.00    6:49.93  
                  34.77     1:12.93 (38.16)     1:53.33 (40.40)     2:34.56 (41.23)
        3:16.23 (41.67)     3:59.46 (43.23)     4:42.68 (43.22)     5:25.40 (42.72)
        6:08.35 (42.95)     6:49.93 (41.58)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33 10:52.00   10:46.71  
                  28.26       59.21 (30.95)     1:31.45 (32.24)     2:03.98 (32.53)
        2:36.98 (33.00)     3:10.08 (33.10)     3:43.18 (33.10)     4:16.19 (33.01)
        4:49.07 (32.88)     5:22.37 (33.30)     5:55.05 (32.68)     6:27.93 (32.88)
        7:00.46 (32.53)     7:33.40 (32.94)     8:06.22 (32.82)     8:38.98 (32.76)
        9:11.59 (32.61)     9:43.70 (32.11)    10:15.71 (32.01)    10:46.71 (31.00)
  2 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33 11:58.20   11:48.98  
                  30.39     1:03.97 (33.58)     1:38.59 (34.62)     2:13.45 (34.86)
        2:48.81 (35.36)     3:24.08 (35.27)     3:59.65 (35.57)     4:35.90 (36.25)
        5:12.17 (36.27)     5:48.88 (36.71)     6:25.03 (36.15)     7:01.68 (36.65)
        7:38.61 (36.93)     8:15.10 (36.49)     8:52.59 (37.49)     9:28.96 (36.37)
       10:05.16 (36.20)    10:41.25 (36.09)    11:15.18 (33.93)    11:48.98 (33.80)
  3 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44 13:00.00   12:27.15  
                  32.60     1:08.23 (35.63)     1:45.65 (37.42)     2:22.71 (37.06)
        2:59.91 (37.20)     3:37.06 (37.15)     4:14.30 (37.24)     4:51.62 (37.32)
        5:29.36 (37.74)     6:07.11 (37.75)     6:45.86 (38.75)     7:23.27 (37.41)
        8:00.58 (37.31)     8:38.28 (37.70)     9:16.11 (37.83)     9:53.64 (37.53)
       10:32.23 (38.59)    11:11.00 (38.77)    11:49.19 (38.19)    12:27.15 (37.96)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33 18:27.00   18:00.70  
                  29.31     1:00.90 (31.59)     1:33.73 (32.83)     2:06.72 (32.99)
        2:39.93 (33.21)     3:13.04 (33.11)     3:46.38 (33.34)     4:19.74 (33.36)
        4:52.61 (32.87)     5:25.72 (33.11)     5:58.80 (33.08)     6:32.08 (33.28)
        7:05.11 (33.03)     7:37.94 (32.83)     8:10.77 (32.83)     8:43.56 (32.79)
        9:16.44 (32.88)     9:49.25 (32.81)    10:21.96 (32.71)    10:54.46 (32.50)
       11:27.57 (33.11)    12:00.49 (32.92)    12:33.28 (32.79)    13:06.16 (32.88)
       13:38.63 (32.47)    14:11.37 (32.74)    14:44.20 (32.83)    15:17.32 (33.12)
       15:50.25 (32.93)    16:23.13 (32.88)    16:56.01 (32.88)    17:28.96 (32.95)
       18:00.70 (31.74)
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44  1:09.73    1:09.33  
                  33.38     1:09.33 (35.95)                                        
  2 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33  1:09.08    1:10.37  
                  33.74     1:10.37 (36.63)                                        
  3 Jennifer Beech            25 Temecula Swim Cl-33  1:30.00    1:18.93  
                  37.56     1:18.93 (41.37)                                        
 -- Megan MacDonald           25 Novaquatics Mast-33  1:40.00         NS  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33  2:10.00    2:16.37  
                  32.53     1:06.52 (33.99)     1:41.03 (34.51)     2:16.37 (35.34)
  2 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44  2:22.00    2:29.62  
                  34.62     1:12.13 (37.51)     1:51.04 (38.91)     2:29.62 (38.58)
  3 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33  2:34.20    2:34.20  
                  34.20     1:12.51 (38.31)     1:53.08 (40.57)     2:34.20 (41.12)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merritt Johnson           29 Mission Viejo Ma-33    33.40      33.91  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33  1:25.00    1:28.79  
                  41.52     1:28.79 (47.27)                                        
  2 Meggie Choi               29 Rose Bowl Master-33  2:30.00    1:34.67  
                  44.04     1:34.67 (50.63)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merritt Johnson           29 Mission Viejo Ma-33    28.20      27.89  
  2 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33    28.58      28.86  
  3 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44    33.00      31.47  
  4 Megan MacDonald           25 Novaquatics Mast-33    32.00      32.41  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33  2:26.24    2:32.28  
                  29.97     1:06.68 (36.71)     1:49.51 (42.83)     2:32.28 (42.77)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Chung               29 Rose Bowl Master-33  1:06.15    1:08.55  
                  31.05     1:08.55 (37.50)                                        
  2 Christine Selzer          25 South Bay Swim T-33  1:18.00    1:11.78  
                  34.15     1:11.78 (37.63)                                        
  3 Dannelly Brown            26 San Diego Swim M-44  1:11.00    1:13.23  
                  32.30     1:13.23 (40.93)                                        
  4 Megan MacDonald           25 Novaquatics Mast-33  1:25.00    1:16.75  
                  34.35     1:16.75 (42.40)                                        
  5 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33  1:21.32    1:18.07  
                  37.21     1:18.07 (40.86)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33  2:20.00    2:18.57  
                  30.50     1:04.59 (34.09)     1:48.09 (43.50)     2:18.57 (30.48)
  2 Merritt Johnson           29 Mission Viejo Ma-33  2:22.24    2:25.06  
                  30.04     1:10.31 (40.27)     1:53.44 (43.13)     2:25.06 (31.62)
  3 Erica Seubert             29 Rose Bowl Master-33  3:00.76    2:52.77  
                  39.85     1:24.14 (44.29)     2:14.28 (50.14)     2:52.77 (38.49)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendy Opdycke             27 Novaquatics Mast-33  4:47.00    4:55.09  
                  31.78     1:06.95 (35.17)     1:44.78 (37.83)     2:20.36 (35.58)
        3:06.16 (45.80)     3:52.19 (46.03)     4:24.57 (32.38)     4:55.09 (30.52)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33    30.55      29.34  
 -- Amanda Kirker             32 Novaquatics Mast-33    38.59         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33  1:05.00    1:01.85  
                  30.07     1:01.85 (31.78)                                        
  2 Joy Tiernan               32 Southern Califor-33  1:08.54    1:08.23  
                  32.94     1:08.23 (35.29)                                        
  3 Tamarind Rossetti         34 Rose Bowl Master-33  1:25.00    1:23.61  
                  39.10     1:23.61 (44.51)                                        
 -- Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33  1:07.14         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33  2:32.64    2:33.74  
                  35.51     1:15.07 (39.56)     1:55.24 (40.17)     2:33.74 (38.50)
 -- Dawn Heckman              33 Rose Bowl Master-33  1:52.50         NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33  6:00.00    5:53.95  
                  32.16     1:07.29 (35.13)     1:43.38 (36.09)     2:19.67 (36.29)
        2:55.92 (36.25)     3:32.03 (36.11)     4:07.88 (35.85)     4:43.99 (36.11)
        5:19.37 (35.38)     5:53.95 (34.58)                                        
  2 Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33  6:55.79    6:52.83  
                  35.53     1:15.56 (40.03)     1:57.18 (41.62)     2:39.49 (42.31)
        3:22.11 (42.62)     4:04.41 (42.30)     4:46.82 (42.41)     5:29.67 (42.85)
        6:12.06 (42.39)     6:52.83 (40.77)                                        
 -- Amanda Kirker             32 Novaquatics Mast-33  8:12.93        SCR  
 -- Dawn Heckman              33 Rose Bowl Master-33  4:54.70        SCR  
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawn Heckman              33 Rose Bowl Master-33 10:03.05   10:03.62  
                  28.06       58.00 (29.94)     1:28.34 (30.34)     1:58.75 (30.41)
        2:29.28 (30.53)     2:59.58 (30.30)     3:30.01 (30.43)     4:00.54 (30.53)
        4:31.00 (30.46)     5:01.46 (30.46)     5:32.19 (30.73)     6:02.88 (30.69)
        6:33.16 (30.28)     7:03.60 (30.44)     7:33.47 (29.87)     8:03.29 (29.82)
        8:33.01 (29.72)     9:02.92 (29.91)     9:33.09 (30.17)    10:03.62 (30.53)
  2 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33 13:00.00   11:57.88  
                  32.51     1:07.76 (35.25)     1:43.78 (36.02)     2:19.97 (36.19)
        2:56.07 (36.10)     3:32.32 (36.25)     4:08.56 (36.24)     4:44.82 (36.26)
        5:21.09 (36.27)     5:57.48 (36.39)     6:33.83 (36.35)     7:10.18 (36.35)
        7:46.35 (36.17)     8:22.94 (36.59)     8:58.88 (35.94)     9:34.82 (35.94)
       10:10.65 (35.83)    10:46.73 (36.08)    11:22.56 (35.83)    11:57.88 (35.32)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33 22:00.00   20:16.63  
                  33.08     1:09.54 (36.46)     1:46.74 (37.20)     2:23.94 (37.20)
        3:01.16 (37.22)     3:38.32 (37.16)     4:15.54 (37.22)     4:52.62 (37.08)
        5:29.48 (36.86)     6:06.54 (37.06)     6:43.41 (36.87)     7:20.05 (36.64)
        7:56.57 (36.52)     8:33.53 (36.96)     9:10.40 (36.87)     9:47.27 (36.87)
       10:24.05 (36.78)    11:01.09 (37.04)    11:38.05 (36.96)    12:15.25 (37.20)
       12:52.63 (37.38)    13:29.92 (37.29)    14:07.32 (37.40)    14:44.92 (37.60)
       15:22.27 (37.35)    15:59.84 (37.57)    16:37.17 (37.33)    17:14.37 (37.20)
       17:51.50 (37.13)    18:28.75 (37.25)    19:05.23 (36.48)    19:41.63 (36.40)
       20:16.63 (35.00)
 -- Dawn Heckman              33 Rose Bowl Master-33 16:45.50        SCR  
 -- Amanda Kirker             32 Novaquatics Mast-33 29:04.19        SCR  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 Long Beach Gruni-33    39.05      39.93  
 -- Amanda Kirker             32 Novaquatics Mast-33    45.03         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44    31.79      30.64  
  2 Joy Tiernan               32 Southern Califor-33    40.11      39.93  
  3 Monica Turner             32 Long Beach Gruni-33    46.18      45.38  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44  1:07.49    1:06.84  
                  31.17     1:06.84 (35.67)                                        
  2 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33  1:18.00    1:18.58  
                  37.19     1:18.58 (41.39)                                        
  3 Joy Tiernan               32 Southern Califor-33  1:29.46    1:27.68  
                  40.16     1:27.68 (47.52)                                        
  4 Tamarind Rossetti         34 Rose Bowl Master-33  2:00.00    1:49.24  
                  50.83     1:49.24 (58.41)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 Long Beach Gruni-33  3:45.00    3:18.36  
                  46.79     1:36.64 (49.85)     2:27.55 (50.91)     3:18.36 (50.81)
 -- Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44  2:30.25         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44       NT      26.59  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44    27.92      26.82  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44    57.66      58.53  
                  26.59       58.53 (31.94)                                        
  2 Summer St. Pierre         31 Rose Bowl Master-33  1:20.00    1:23.22  
                  37.31     1:23.22 (45.91)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monica Turner             32 Long Beach Gruni-33  3:30.00    3:14.39  
                  40.06     1:30.66 (50.60)     2:22.89 (52.23)     3:14.39 (51.50)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33  1:15.00    1:11.84  
                  34.07     1:11.84 (37.77)                                        
  2 Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33  1:21.11    1:21.85  
                  38.62     1:21.85 (43.23)                                        
  3 Joy Tiernan               32 Southern Califor-33  1:20.94    1:23.03  
                  39.17     1:23.03 (43.86)                                        
 -- Amanda Kirker             32 Novaquatics Mast-33  1:37.37         NS  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44  2:09.87    2:10.72  
                  27.77     1:01.40 (33.63)     1:39.80 (38.40)     2:10.72 (30.92)
  2 Jenny Perrey              30 Novaquatics Mast-33  2:40.00    2:34.46  
                  32.50     1:15.23 (42.73)     1:58.28 (43.05)     2:34.46 (36.18)
  3 Kathleen Meloney          31 Novaquatics Mast-33  3:05.90    2:53.98  
                  37.18     1:23.94 (46.76)     2:12.97 (49.03)     2:53.98 (41.01)
  4 Summer St. Pierre         31 Rose Bowl Master-33  2:50.00    2:54.89  
                  37.55     1:23.34 (45.79)     2:15.09 (51.75)     2:54.89 (39.80)
  5 Monica Turner             32 Long Beach Gruni-33  3:02.20    2:58.83  
                  40.11     1:24.26 (44.15)     2:17.42 (53.16)     2:58.83 (41.41)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graclyn Van der Byl       32 Solana Beach Swi-44  4:47.86    4:38.23  
                  28.82     1:02.32 (33.50)     1:38.43 (36.11)     2:14.15 (35.72)
        2:53.62 (39.47)     3:33.70 (40.08)     4:06.22 (32.52)     4:38.23 (32.01)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33    27.90      27.62  
  2 Lynn Bryant               38 USF-38                 28.20      28.31  
  3 Mary Ellen Miller         37 Rose Bowl Master-33    28.50      29.67  
  4 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33    29.00      29.74  
  5 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33    30.57      30.62  
  6 Erika Boeckeler           36 Rose Bowl Master-33    30.00      33.25  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33  1:10.00    1:14.49  
                  33.97     1:14.49 (40.52)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33  2:16.00    2:15.78  
                  31.49     1:05.34 (33.85)     1:40.71 (35.37)     2:15.78 (35.07)
  2 Lynn Bryant               38 USF-38               2:19.33    2:17.00  
                  31.64     1:05.53 (33.89)     1:41.39 (35.86)     2:17.00 (35.61)
  3 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33  2:20.00    2:23.63  
                  33.97     1:10.81 (36.84)     1:48.57 (37.76)     2:23.63 (35.06)
 -- Sandra Corddry            37 Rose Bowl Master-33  3:00.00         NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33  6:10.00    6:18.35  
                  34.58     1:12.41 (37.83)     1:50.86 (38.45)     2:29.66 (38.80)
        3:08.43 (38.77)     3:46.75 (38.32)     4:25.03 (38.28)     5:03.05 (38.02)
        5:41.36 (38.31)     6:18.35 (36.99)                                        
 -- Sandra Corddry            37 Rose Bowl Master-33  9:00.00        SCR  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33 23:00.00   21:03.13  
                  35.67     1:14.76 (39.09)     1:54.60 (39.84)     2:34.64 (40.04)
        3:14.39 (39.75)     3:54.47 (40.08)     4:34.87 (40.40)     5:14.76 (39.89)
        5:54.17 (39.41)     6:33.82 (39.65)     7:13.55 (39.73)     7:53.28 (39.73)
        8:32.93 (39.65)     9:12.76 (39.83)     9:52.63 (39.87)    10:32.38 (39.75)
       11:12.64 (40.26)    11:52.23 (39.59)    12:31.97 (39.74)    13:11.69 (39.72)
       13:50.75 (39.06)    14:30.07 (39.32)    15:09.42 (39.35)    15:49.27 (39.85)
       16:28.72 (39.45)    17:08.05 (39.33)    17:48.24 (40.19)    18:27.72 (39.48)
       19:07.55 (39.83)    19:47.33 (39.78)    20:25.39 (38.06)    21:03.13 (37.74)
  2 Erika Boeckeler           36 Rose Bowl Master-33 25:00.00   24:09.30  
                  39.14     1:21.02 (41.88)     2:03.91 (42.89)     2:47.31 (43.40)
        3:31.12 (43.81)     4:15.26 (44.14)     4:59.47 (44.21)     5:43.85 (44.38)
        6:28.36 (44.51)     7:12.73 (44.37)     7:57.10 (44.37)     8:41.90 (44.80)
        9:26.42 (44.52)    10:10.33 (43.91)    10:54.52 (44.19)    11:39.50 (44.98)
       12:24.02 (44.52)    13:08.28 (44.26)    13:52.66 (44.38)    14:36.67 (44.01)
       15:21.39 (44.72)    16:05.90 (44.51)    16:50.06 (44.16)    17:34.24 (44.18)
       18:19.13 (44.89)    19:03.98 (44.85)    19:48.40 (44.42)    20:33.11 (44.71)
       21:16.61 (43.50)    22:00.50 (43.89)    22:43.97 (43.47)    23:27.77 (43.80)
       24:09.30 (41.53)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mary Ellen Miller         37 Rose Bowl Master-33    32.33      33.54  
  2 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33    33.00      33.97  
  3 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33    35.61      34.85  
  4 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33    37.20      38.24  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33  1:13.00    1:13.55  
                  35.57     1:13.55 (37.98)                                        
  2 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33  1:17.82    1:15.56  
                  36.39     1:15.56 (39.17)                                        
  3 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33  1:31.80    1:24.25  
                  41.25     1:24.25 (43.00)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33  3:15.00    3:12.15  
                  44.45     1:32.73 (48.28)     2:23.81 (51.08)     3:12.15 (48.34)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Bryant               38 USF-38                 36.38      37.11  
  2 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33    47.02      49.07  
 -- Sandra Corddry            37 Rose Bowl Master-33  1:45.00         NS  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Bryant               38 USF-38               2:51.50    2:53.83  
                  39.39     1:23.27 (43.88)     2:08.50 (45.23)     2:53.83 (45.33)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Bryant               38 USF-38                 31.37      31.62  
  2 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33    32.66      33.24  
  3 Gretchen Peterson         36 South Bay Swim T-33    39.60      39.93  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33  1:12.38    1:11.86  
                  34.04     1:11.86 (37.82)                                        
  2 Lynn Bryant               38 USF-38               1:10.30    1:12.09  
                  33.18     1:12.09 (38.91)                                        
  3 Tanya Maclean             35 Novaquatics Mast-33  1:18.00    1:18.59  
                  35.85     1:18.59 (42.74)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Bryant               38 USF-38               2:35.60    2:34.65  
                  33.07     1:13.66 (40.59)     1:58.86 (45.20)     2:34.65 (35.79)
  2 Astrid Cybulskis          36 Novaquatics Mast-33  2:42.43    2:36.28  
                  34.63     1:14.95 (40.32)     2:00.65 (45.70)     2:36.28 (35.63)
  3 Erika Boeckeler           36 Rose Bowl Master-33  3:00.00    3:01.37  
                  37.42     1:26.11 (48.69)     2:19.89 (53.78)     3:01.37 (41.48)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinxi Caddel              40 UNAT                   26.70      27.97  
  2 Rebecca Silva             41 Rose Bowl Master-33    33.00      31.88  
  3 Jacqueline Creedon        41 Mission Viejo Ma-33    33.93      32.98  
 -- Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33    30.41         NS  
 -- Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36    32.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamze Kircalioglu         40 Rose Bowl Master-33  1:50.00    1:14.22  
                  34.76     1:14.22 (39.46)                                        
 -- Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  1:22.57         NS  
 -- Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33  1:08.98         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinxi Caddel              40 UNAT                 2:15.24    2:12.30  
                  31.29     1:04.39 (33.10)     1:38.49 (34.10)     2:12.30 (33.81)
  2 Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33  2:31.25    2:40.79  
                  34.00     1:13.48 (39.48)     1:57.00 (43.52)     2:40.79 (43.79)
  3 Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36  2:50.00    2:44.67  
                  38.20     1:20.10 (41.90)     2:03.70 (43.60)     2:44.67 (40.97)
  4 Liang Joe                 41 Coto de Caza Coy-33  3:30.00    2:49.44  
                  36.40     1:19.39 (42.99)   2:49.44 (1:30.05)                    
  5 Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  2:50.00    2:55.62  
                  39.54     1:23.58 (44.04)     2:09.32 (45.74)     2:55.62 (46.30)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinxi Caddel              40 UNAT                 6:09.47    5:54.02  
                  32.89     1:07.75 (34.86)     1:43.15 (35.40)     2:19.09 (35.94)
        2:55.25 (36.16)     3:31.70 (36.45)     4:07.80 (36.10)     4:43.79 (35.99)
        5:19.64 (35.85)     5:54.02 (34.38)                                        
  2 Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36  7:30.00    7:24.22  
                  37.68     1:19.62 (41.94)     2:03.52 (43.90)     2:49.73 (46.21)
        3:35.29 (45.56)     4:21.88 (46.59)     5:07.97 (46.09)     5:54.92 (46.95)
        6:41.61 (46.69)     7:24.22 (42.61)                                        
  3 Liang Joe                 41 Coto de Caza Coy-33  8:45.00    7:58.09  
                  36.63     1:18.85 (42.22)   7:58.09 (6:39.24)                    
  4 Bonnie Eng                40 La Mirada Armada-33 10:00.00    8:58.69  
                  46.04     1:40.65 (54.61)     2:37.07 (56.42)     3:33.90 (56.83)
        4:30.02 (56.12)     5:26.01 (55.99)     6:21.21 (55.20)     7:16.14 (54.93)
        8:09.42 (53.28)     8:58.69 (49.27)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinxi Caddel              40 UNAT                12:45.20   12:03.15  
                  33.03     1:07.90 (34.87)     1:43.63 (35.73)     2:20.12 (36.49)
        2:56.48 (36.36)     3:33.13 (36.65)     4:09.43 (36.30)     4:46.11 (36.68)
        5:22.75 (36.64)     5:59.27 (36.52)     6:35.67 (36.40)     7:12.11 (36.44)
        7:48.43 (36.32)     8:25.15 (36.72)     9:01.74 (36.59)     9:38.25 (36.51)
       10:14.83 (36.58)    10:51.38 (36.55)    11:27.64 (36.26)    12:03.15 (35.51)
  2 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33 12:30.00   12:32.97  
                  33.84     1:10.19 (36.35)     1:47.55 (37.36)     2:25.18 (37.63)
        3:02.88 (37.70)     3:40.37 (37.49)     4:18.34 (37.97)     4:56.39 (38.05)
        5:34.69 (38.30)     6:12.62 (37.93)     6:50.40 (37.78)     7:28.52 (38.12)
        8:06.47 (37.95)     8:44.41 (37.94)     9:22.40 (37.99)    10:00.84 (38.44)
       10:39.28 (38.44)    11:17.27 (37.99)    11:55.79 (38.52)    12:32.97 (37.18)
  3 Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36 16:00.00   15:11.78  
                  38.74     1:22.28 (43.54)     2:07.30 (45.02)     2:52.42 (45.12)
        3:37.72 (45.30)     4:24.50 (46.78)     5:11.35 (46.85)     5:58.08 (46.73)
        6:45.36 (47.28)     7:32.49 (47.13)     8:18.94 (46.45)     9:05.62 (46.68)
        9:51.63 (46.01)    10:38.18 (46.55)    11:24.69 (46.51)    12:10.65 (45.96)
       12:56.85 (46.20)    13:42.66 (45.81)    14:29.04 (46.38)    15:11.78 (42.74)
  4 Gamze Kircalioglu         40 Rose Bowl Master-33 16:00.00   15:17.95  
                  37.04     1:19.75 (42.71)     2:05.23 (45.48)     2:51.87 (46.64)
        3:38.66 (46.79)     4:25.29 (46.63)     5:11.33 (46.04)     5:58.46 (47.13)
        6:45.50 (47.04)     7:32.42 (46.92)     8:19.71 (47.29)     9:06.28 (46.57)
        9:53.31 (47.03)    10:40.28 (46.97)    11:28.06 (47.78)    12:14.70 (46.64)
       13:01.79 (47.09)    13:47.66 (45.87)    14:35.08 (47.42)    15:17.95 (42.87)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinxi Caddel              40 UNAT                20:56.83   20:19.03  
                  34.77     1:11.57 (36.80)     1:48.48 (36.91)     2:25.80 (37.32)
        3:03.21 (37.41)     3:40.90 (37.69)     4:18.36 (37.46)     4:55.78 (37.42)
        5:33.21 (37.43)     6:10.23 (37.02)     6:47.20 (36.97)     7:24.48 (37.28)
        8:01.90 (37.42)     8:39.47 (37.57)     9:17.01 (37.54)     9:54.46 (37.45)
       10:31.63 (37.17)    11:08.58 (36.95)    11:45.69 (37.11)    12:22.85 (37.16)
       13:00.09 (37.24)    13:37.23 (37.14)    14:14.46 (37.23)    14:51.52 (37.06)
       15:28.46 (36.94)    16:05.27 (36.81)    16:41.78 (36.51)    17:18.53 (36.75)
       17:55.13 (36.60)    18:31.76 (36.63)    19:08.20 (36.44)    19:44.45 (36.25)
       20:19.03 (34.58)
  2 Tracey Bailey             44 Santa Clarita Ma-33 23:45.00   22:46.20  
                  36.08     1:16.14 (40.06)     1:57.42 (41.28)     2:39.07 (41.65)
        3:20.63 (41.56)     4:02.60 (41.97)     4:44.02 (41.42)     5:25.52 (41.50)
        6:07.13 (41.61)     6:48.96 (41.83)     7:30.76 (41.80)     8:12.60 (41.84)
        8:54.79 (42.19)     9:36.94 (42.15)    10:18.98 (42.04)    11:00.65 (41.67)
       11:42.22 (41.57)    12:23.51 (41.29)    13:05.09 (41.58)    13:46.54 (41.45)
       14:27.76 (41.22)    15:09.18 (41.42)    15:50.52 (41.34)    16:31.91 (41.39)
       17:14.06 (42.15)    17:55.99 (41.93)    18:37.93 (41.94)    19:19.10 (41.17)
       20:01.02 (41.92)    20:43.08 (42.06)    21:24.36 (41.28)    22:06.26 (41.90)
       22:46.20 (39.94)
  3 Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36 26:30.00   25:42.04  
                  40.19     1:25.15 (44.96)     2:11.49 (46.34)     2:58.52 (47.03)
        3:45.67 (47.15)     4:33.12 (47.45)     5:21.06 (47.94)     6:08.35 (47.29)
        6:55.50 (47.15)     7:42.43 (46.93)     8:29.62 (47.19)     9:16.93 (47.31)
       10:04.37 (47.44)    10:51.48 (47.11)    11:38.94 (47.46)    12:25.54 (46.60)
       13:12.64 (47.10)    13:59.66 (47.02)    14:46.88 (47.22)    15:33.72 (46.84)
       16:21.09 (47.37)    17:08.79 (47.70)    17:56.42 (47.63)    18:43.74 (47.32)
       19:30.96 (47.22)    20:17.84 (46.88)    21:04.71 (46.87)    21:52.06 (47.35)
       22:39.12 (47.06)    23:26.69 (47.57)    24:12.96 (46.27)    24:58.91 (45.95)
       25:42.04 (43.13)
  4 Bonnie Eng                40 La Mirada Armada-33 31:00.00   30:42.33  
                  47.54     1:41.92 (54.38)     2:37.67 (55.75)     3:33.70 (56.03)
        4:30.23 (56.53)     5:26.72 (56.49)     6:23.38 (56.66)     7:19.79 (56.41)
        8:16.47 (56.68)     9:13.74 (57.27)    10:10.40 (56.66)    11:05.78 (55.38)
       12:01.64 (55.86)    12:58.77 (57.13)    13:54.19 (55.42)    14:49.49 (55.30)
       15:45.73 (56.24)    16:41.40 (55.67)    17:36.97 (55.57)    18:33.45 (56.48)
       19:28.78 (55.33)    20:25.52 (56.74)    21:21.88 (56.36)    22:18.89 (57.01)
       23:16.88 (57.99)    24:13.19 (56.31)    25:10.62 (57.43)    26:07.29 (56.67)
       27:03.44 (56.15)    27:59.14 (55.70)    28:54.73 (55.59)    29:50.07 (55.34)
       30:42.33 (52.26)
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38 20:30.00        SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33    31.10      31.47  
  2 Rebecca Silva             41 Rose Bowl Master-33    43.00      43.50  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beata Konopka             42 Conejo Valley Mu-33  1:23.43    1:18.43  
                  37.86     1:18.43 (40.57)                                        
  2 Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  1:50.00    1:37.28  
                  47.91     1:37.28 (49.37)                                        
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  1:10.00         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  2:17.71    2:16.73  
                  32.73     1:06.96 (34.23)     1:41.99 (35.03)     2:16.73 (34.74)
  2 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33  2:38.09    2:38.60  
                  36.93     1:16.33 (39.40)     1:57.70 (41.37)     2:38.60 (40.90)
  3 Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36  3:30.00    3:18.24  
                  46.74     1:37.31 (50.57)     2:29.99 (52.68)     3:18.24 (48.25)
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  2:35.00         NS  
 -- Jinxi Caddel              40 UNAT                 2:44.44         NS  
 -- Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  3:40.00         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33    38.41      36.24  
  2 Liang Joe                 41 Coto de Caza Coy-33    48.00      41.53  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  1:16.97    1:14.87  
                  35.99     1:14.87 (38.88)                                        
  2 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33  1:16.50    1:18.69  
                  37.42     1:18.69 (41.27)                                        
  3 Gamze Kircalioglu         40 Rose Bowl Master-33  2:05.00    1:34.04  
                  43.84     1:34.04 (50.20)                                        
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  1:18.00         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  2:40.23    2:37.58  
                  36.87     1:16.80 (39.93)     1:56.94 (40.14)     2:37.58 (40.64)
  2 Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  3:39.69    3:32.03  
                  46.22     1:39.17 (52.95)     2:35.60 (56.43)     3:32.03 (56.43)
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  2:45.00         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33    32.98      32.90  
  2 Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33    35.04      35.72  
  3 Beata Konopka             42 Conejo Valley Mu-33    34.68      36.27  
  4 Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33    43.25      40.80  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  1:05.65    1:02.97  
                  29.90     1:02.97 (33.07)                                        
 -- Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33  1:28.70         NS  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33  1:13.33    1:11.90  
                  34.13     1:11.90 (37.77)                                        
  2 Beata Konopka             42 Conejo Valley Mu-33  1:23.59    1:21.67  
                  36.34     1:21.67 (45.33)                                        
  3 Mika Gomez                43 Novaquatics Mast-33  1:20.90    1:24.51  
                  38.41     1:24.51 (46.10)                                        
 -- Liang Joe                 41 Coto de Caza Coy-33  1:40.00         DQ  
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  1:10.00         NS  
 -- Shannon Singer            41 Pacific Northwes-36  1:35.00         NS  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  2:19.92    2:19.38  
                  30.12     1:04.95 (34.83)     1:46.47 (41.52)     2:19.38 (32.91)
  2 Suzanne Hughes            44 Rose Bowl Master-33  3:33.49    3:21.52  
                  41.83     1:36.40 (54.57)     2:33.16 (56.76)     3:21.52 (48.36)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karen Schmidt             44 Mission Viejo Ma-33  4:56.62    4:50.31  
                  31.43     1:06.47 (35.04)     1:43.42 (36.95)     2:19.73 (36.31)
        3:01.33 (41.60)     3:43.27 (41.94)     4:17.37 (34.10)     4:50.31 (32.94)
  2 Cheryl Simmons            44 Rose Bowl Master-33  5:18.50    5:28.67  
                  35.61     1:17.78 (42.17)     2:00.58 (42.80)     2:42.28 (41.70)
        3:28.15 (45.87)     4:13.96 (45.81)     4:52.22 (38.26)     5:28.67 (36.45)
 -- Karen Duggan              40 Walnut Creek Mas-38  5:20.00         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33    26.26      26.24  
  2 Kelly Richell             45 Mission Viejo Ma-33    28.97      28.33  
  3 Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33    28.20      29.01  
  4 Shannon Carr-Davey        48 South Bay Swim T-33    35.00      31.61  
  5 Sally Cook                49 Rose Bowl Master-33    39.00      40.90  
 -- Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33    33.00         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33    58.75      57.54  
                  27.45       57.54 (30.09)                                        
  2 Arlette Godges            47 Southern Califor-33  1:04.00    1:03.28  
                  29.76     1:03.28 (33.52)                                        
  3 Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33  1:04.00    1:04.88  
                  30.91     1:04.88 (33.97)                                        
  4 Melissa Latt              47 Southern Califor-33  1:09.63    1:07.77  
                  32.57     1:07.77 (35.20)                                        
  5 Laura Brown               49 Rose Bowl Master-33  1:21.06    1:19.88  
                  37.30     1:19.88 (42.58)                                        
  6 Sally Cook                49 Rose Bowl Master-33  1:34.35    1:33.97  
                  42.40     1:33.97 (51.57)                                        
 -- Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33  1:09.10         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly Richell             45 Mission Viejo Ma-33  2:18.09    2:13.69  
                  31.33     1:05.17 (33.84)     1:39.26 (34.09)     2:13.69 (34.43)
  2 Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33  2:43.00    2:40.00  
                  34.22     1:15.43 (41.21)     1:59.17 (43.74)     2:40.00 (40.83)
  3 Kerry Deputy              49 Novaquatics Mast-33  2:45.00    2:43.09  
                  35.51     1:16.05 (40.54)     2:00.09 (44.04)     2:43.09 (43.00)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33  6:09.49    5:50.13  
                  31.78     1:06.01 (34.23)     1:41.05 (35.04)     2:16.75 (35.70)
        2:52.57 (35.82)     3:28.51 (35.94)     4:04.06 (35.55)     4:40.17 (36.11)
        5:15.55 (35.38)     5:50.13 (34.58)                                        
  2 Kelly Richell             45 Mission Viejo Ma-33  6:00.68    6:12.18  
                  34.96     1:12.50 (37.54)     1:50.09 (37.59)     2:27.63 (37.54)
        3:05.19 (37.56)     3:42.62 (37.43)     4:19.98 (37.36)     4:57.58 (37.60)
        5:35.21 (37.63)     6:12.18 (36.97)                                        
  3 Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33  6:45.00    6:42.17  
                  35.50     1:15.18 (39.68)     1:56.39 (41.21)     2:37.62 (41.23)
        3:18.89 (41.27)     4:00.33 (41.44)     4:41.22 (40.89)     5:22.17 (40.95)
        6:03.17 (41.00)     6:42.17 (39.00)                                        
  4 Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33  7:12.85    7:06.88  
                  37.40     1:20.05 (42.65)     2:04.36 (44.31)     2:48.24 (43.88)
        3:31.56 (43.32)     4:15.90 (44.34)     4:59.88 (43.98)     5:42.63 (42.75)
        6:25.84 (43.21)     7:06.88 (41.04)                                        
  5 Kerry Deputy              49 Novaquatics Mast-33  7:30.00    7:14.19  
                  36.25     1:16.53 (40.28)     1:59.28 (42.75)     2:43.26 (43.98)
        3:28.53 (45.27)     4:13.78 (45.25)     4:59.56 (45.78)     5:44.93 (45.37)
        6:31.23 (46.30)     7:14.19 (42.96)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melissa Latt              47 Southern Califor-33 20:00.00   14:22.23  
                  39.11     1:20.92 (41.81)     2:03.52 (42.60)     2:46.43 (42.91)
        3:30.08 (43.65)     4:13.50 (43.42)     4:56.92 (43.42)     5:40.68 (43.76)
        6:24.60 (43.92)     7:08.50 (43.90)     7:51.95 (43.45)     8:35.34 (43.39)
        9:18.98 (43.64)    10:02.84 (43.86)    10:46.53 (43.69)    11:30.08 (43.55)
       12:13.56 (43.48)    12:56.71 (43.15)    13:39.73 (43.02)    14:22.23 (42.50)
 -- Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33 14:51.13         NS  
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon Carr-Davey        48 South Bay Swim T-33 22:40.08   22:41.52  
                  36.08     1:14.56 (38.48)     1:53.73 (39.17)     2:33.33 (39.60)
        3:13.21 (39.88)     3:53.33 (40.12)     4:33.70 (40.37)     5:14.27 (40.57)
        5:54.69 (40.42)     6:35.65 (40.96)     7:17.15 (41.50)     7:58.25 (41.10)
        8:39.97 (41.72)     9:21.80 (41.83)    10:03.95 (42.15)    10:46.11 (42.16)
       11:28.26 (42.15)    12:09.99 (41.73)    12:51.81 (41.82)    13:33.49 (41.68)
       14:15.35 (41.86)    14:57.37 (42.02)    15:39.04 (41.67)    16:21.04 (42.00)
       17:03.23 (42.19)    17:45.58 (42.35)    18:27.26 (41.68)    19:09.24 (41.98)
       19:50.64 (41.40)    20:31.51 (40.87)    21:12.01 (40.50)    21:52.04 (40.03)
       22:41.52 (49.48)
  2 Kerry Deputy              49 Novaquatics Mast-33 35:00.00   24:54.98  
                  39.39     1:21.83 (42.44)     2:06.21 (44.38)     2:50.95 (44.74)
        3:36.77 (45.82)     4:22.87 (46.10)     5:08.90 (46.03)     5:54.66 (45.76)
        6:40.45 (45.79)     7:26.25 (45.80)     8:12.20 (45.95)     8:58.32 (46.12)
        9:44.06 (45.74)    10:29.45 (45.39)    11:16.04 (46.59)    12:01.55 (45.51)
       12:46.94 (45.39)    13:32.80 (45.86)    14:18.52 (45.72)    15:03.85 (45.33)
       15:49.80 (45.95)    16:35.64 (45.84)    17:21.48 (45.84)    18:07.43 (45.95)
       18:53.76 (46.33)    19:39.79 (46.03)    20:25.79 (46.00)    21:11.29 (45.50)
       21:57.05 (45.76)    22:41.49 (44.44)    23:26.51 (45.02)    24:12.28 (45.77)
       24:54.98 (42.70)
 -- Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33 26:00.00        SCR  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon Carr-Davey        48 South Bay Swim T-33    40.00      36.32  
  2 Kelly Richell             45 Mission Viejo Ma-33    38.07      36.82  
  3 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33    39.88      39.39  
  4 Sally Cook                49 Rose Bowl Master-33    46.00      45.11  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33  1:30.00    1:15.15  
                  36.42     1:15.15 (38.73)                                        
  2 Trisha Commons            47 Mission Viejo Ma-33  1:24.00    1:23.15  
                  41.02     1:23.15 (42.13)                                        
  3 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33  1:27.09    1:26.11  
                  41.41     1:26.11 (44.70)                                        
  4 Kerry Deputy              49 Novaquatics Mast-33  1:35.00    1:28.78  
 -- Sally Cook                49 Rose Bowl Master-33  1:45.00         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trisha Commons            47 Mission Viejo Ma-33  3:01.00    3:00.31  
                  42.72     1:28.30 (45.58)     2:14.25 (45.95)     3:00.31 (46.06)
  2 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33  4:30.00    3:23.75  
                  49.53     1:40.73 (51.20)     2:33.14 (52.41)     3:23.75 (50.61)
 -- Sally Cook                49 Rose Bowl Master-33  3:44.70         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33    41.84      39.56  
  2 Heather Philipp           46 Novaquatics Mast-33    42.17      41.63  
  3 Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33    38.00      42.21  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33  1:29.63    1:27.77  
                  40.89     1:27.77 (46.88)                                        
  2 Melissa Latt              47 Southern Califor-33  1:33.04    1:31.71  
                  43.59     1:31.71 (48.12)                                        
  3 Laura Brown               49 Rose Bowl Master-33  1:52.00    1:47.64  
                  47.86     1:47.64 (59.78)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33  3:18.49    3:12.88  
                  44.08     1:34.03 (49.95)     2:23.25 (49.22)     3:12.88 (49.63)
  2 Heather Philipp           46 Novaquatics Mast-33  3:21.48    3:19.78  
                  45.16     1:36.11 (50.95)     2:28.86 (52.75)     3:19.78 (50.92)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather Philipp           46 Novaquatics Mast-33    40.00      36.90  
  2 Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33    41.00      38.73  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33  1:30.00    1:12.98  
                  33.95     1:12.98 (39.03)                                        
  2 Paula Fell                45 Novaquatics Mast-33  2:00.00    1:42.04  
                  46.59     1:42.04 (55.45)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Juliusson           46 Novaquatics Mast-33  1:18.00    1:18.22  
                  36.00     1:18.22 (42.22)                                        
  2 Heather Philipp           46 Novaquatics Mast-33  1:24.42    1:20.60  
                  39.53     1:20.60 (41.07)                                        
  3 Kerry Deputy              49 Novaquatics Mast-33  1:35.00    1:29.05  
                  43.14     1:29.05 (45.91)                                        
  4 Lauri Deffenbaugh         48 Coto de Caza Coy-33  1:40.00    1:32.72  
                  42.83     1:32.72 (49.89)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon Carr-Davey        48 South Bay Swim T-33  2:50.00    2:49.67  
                  36.89     1:19.20 (42.31)     2:10.37 (51.17)     2:49.67 (39.30)
  2 Heather Philipp           46 Novaquatics Mast-33  3:04.09    3:00.50  
                  38.67     1:27.68 (49.01)     2:18.55 (50.87)     3:00.50 (41.95)
 -- Becky Cleavenger          47 Conejo Valley Mu-33  2:48.39         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36    25.00      25.39  
  2 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44    32.50      32.82  
  3 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33    39.00      34.04  
  4 Susan Duquesnel           51 Long Beach Gruni-33    45.00      42.72  
  5 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33  2:00.00    1:02.32  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36    58.67      57.11  
                  27.31       57.11 (29.80)                                        
  2 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33    58.82      58.49  
                  28.28       58.49 (30.21)                                        
  3 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44  1:13.54    1:11.06  
                  32.64     1:11.06 (38.42)                                        
  4 Kim Meyer                 52 Southern Califor-33  1:27.40    1:11.21  
                  34.14     1:11.21 (37.07)                                        
  5 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33  1:20.00    1:12.57  
                  34.06     1:12.57 (38.51)                                        
  6 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33  3:45.00    2:24.69  
                1:03.75   2:24.69 (1:20.94)                                        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36       NT      57.09  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beverly Baird             51 South Bay Swim T-33  3:05.00    2:43.75  
                  37.97     1:19.61 (41.64)     2:03.00 (43.39)     2:43.75 (40.75)
  2 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33  2:48.80    2:45.51  
                  38.51     1:21.28 (42.77)     2:04.53 (43.25)     2:45.51 (40.98)
  3 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33  7:30.00    5:08.20  
                1:05.71   2:24.03 (1:18.32)   3:45.62 (1:21.59)   5:08.20 (1:22.58)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33  6:39.20    6:37.36  
                  35.90     1:15.02 (39.12)     1:55.78 (40.76)     2:35.50 (39.72)
        3:15.62 (40.12)     3:56.17 (40.55)     4:36.73 (40.56)     5:17.16 (40.43)
        5:57.65 (40.49)     6:37.36 (39.71)                                        
  2 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33  8:00.00    7:38.31  
                  40.70     1:25.37 (44.67)     2:11.20 (45.83)     2:57.59 (46.39)
        3:44.10 (46.51)     4:31.08 (46.98)     5:18.28 (47.20)     6:05.60 (47.32)
        6:53.96 (48.36)     7:38.31 (44.35)                                        
  3 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33 18:20.00   11:51.61  
                1:02.67   2:19.63 (1:16.96)   3:39.90 (1:20.27)   5:01.19 (1:21.29)
      6:22.26 (1:21.07)   7:43.96 (1:21.70)   9:06.08 (1:22.12)  10:28.73 (1:22.65)
     11:51.61 (1:22.88)                                                            
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beverly Baird             51 South Bay Swim T-33 16:15.00   15:04.56  
                  39.26     1:22.36 (43.10)     2:07.47 (45.11)     2:53.28 (45.81)
        3:38.81 (45.53)     4:24.06 (45.25)     5:09.93 (45.87)     5:55.98 (46.05)
        6:41.80 (45.82)     7:27.89 (46.09)     8:13.95 (46.06)     8:59.81 (45.86)
        9:45.96 (46.15)    10:32.50 (46.54)    11:18.40 (45.90)    12:04.26 (45.86)
       12:50.46 (46.20)    13:36.72 (46.26)    14:22.81 (46.09)    15:04.56 (41.75)
  2 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33 17:00.00   15:49.71  
                  39.34     1:22.37 (43.03)     2:07.84 (45.47)     2:53.58 (45.74)
        3:39.92 (46.34)     4:27.02 (47.10)     5:14.66 (47.64)     6:03.14 (48.48)
        6:50.56 (47.42)     7:39.76 (49.20)     8:28.72 (48.96)     9:18.56 (49.84)
       10:08.97 (50.41)    10:57.89 (48.92)    11:48.08 (50.19)    12:36.93 (48.85)
       13:26.33 (49.40)    14:15.30 (48.97)    15:03.76 (48.46)    15:49.71 (45.95)
  3 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33 36:40.00   28:20.31  
                1:03.36                                                            
                                8:04.51 ( )   9:29.60 (1:25.09)  10:54.99 (1:25.39)
     12:21.77 (1:26.78)  13:46.99 (1:25.22)  15:14.63 (1:27.64)                    
           18:08.31 ( )  19:35.07 (1:26.76)  21:04.93 (1:29.86)                    
           24:01.99 ( )  28:20.31 (4:18.32)                                        
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33 19:57.93   20:16.04  
                  34.38     1:10.37 (35.99)     1:46.69 (36.32)     2:23.15 (36.46)
        2:59.46 (36.31)     3:36.14 (36.68)     4:12.45 (36.31)     4:48.91 (36.46)
        5:25.46 (36.55)     6:01.70 (36.24)     6:38.32 (36.62)     7:15.24 (36.92)
        7:51.88 (36.64)     8:28.92 (37.04)     9:05.55 (36.63)     9:42.86 (37.31)
       10:20.26 (37.40)    10:57.23 (36.97)    11:34.46 (37.23)    12:11.42 (36.96)
       12:49.16 (37.74)    13:26.74 (37.58)    14:04.21 (37.47)    14:41.52 (37.31)
       15:18.97 (37.45)    15:56.68 (37.71)    16:34.38 (37.70)    17:11.75 (37.37)
       17:49.76 (38.01)    18:27.20 (37.44)    19:04.58 (37.38)    19:41.48 (36.90)
       20:16.04 (34.56)
  2 Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33 26:53.26   26:32.64  
                  41.31     1:25.77 (44.46)     2:12.48 (46.71)     2:58.83 (46.35)
        3:46.03 (47.20)     4:33.79 (47.76)     5:21.49 (47.70)     6:09.64 (48.15)
        6:58.33 (48.69)     7:47.09 (48.76)     8:35.59 (48.50)     9:24.22 (48.63)
       10:14.30 (50.08)    11:02.95 (48.65)    11:52.31 (49.36)    12:41.69 (49.38)
       13:31.06 (49.37)    14:20.75 (49.69)    15:09.66 (48.91)    15:59.73 (50.07)
       16:49.08 (49.35)    17:38.57 (49.49)    18:27.46 (48.89)    19:17.16 (49.70)
       20:06.15 (48.99)    20:55.70 (49.55)    21:44.55 (48.85)    22:33.69 (49.14)
       23:22.16 (48.47)    24:11.13 (48.97)    24:58.67 (47.54)    25:47.33 (48.66)
       26:32.64 (45.31)
  3 Joanie Choy               50 South Bay Swim T-33 00:00.00   46:34.13  
                1:08.68   2:26.12 (1:17.44)   5:11.45 (2:45.33)                    
            6:32.55 ( )   7:56.30 (1:23.75)   9:17.81 (1:21.51)                    
                                                   14:53.67 ( )  16:18.86 (1:25.19)
     17:44.25 (1:25.39)  19:09.92 (1:25.67)                            21:59.77 ( )
     23:25.83 (1:26.06)  24:52.07 (1:26.24)  26:17.62 (1:25.55)                    
           29:12.34 ( )                            32:08.07 ( )  33:33.44 (1:25.37)
     34:59.59 (1:26.15)  36:26.49 (1:26.90)  37:54.14 (1:27.65)  39:20.78 (1:26.64)
                                                                       45:12.35 ( )
     46:34.13 (1:21.78)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36    33.00      32.03  
  2 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44    37.85      39.31  
  3 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33    39.00      39.32  
  4 Susan Duquesnel           51 Long Beach Gruni-33    57.00      55.99  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33  1:11.19    1:09.74  
                  34.66     1:09.74 (35.08)                                        
  2 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44  1:23.45    1:25.11  
                  40.97     1:25.11 (44.14)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44  3:20.58    3:07.48  
                  41.69     1:29.43 (47.74)     2:18.11 (48.68)     3:07.48 (49.37)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33    43.80      41.64  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33  1:14.54    1:14.39  
                  35.08     1:14.39 (39.31)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33  3:10.00    3:05.77  
                  42.22     1:28.75 (46.53)     2:16.79 (48.04)     3:05.77 (48.98)
  2 Susan Duquesnel           51 Long Beach Gruni-33  4:00.00    4:04.96  
                  55.54   1:56.90 (1:01.36)   3:01.35 (1:04.45)   4:04.96 (1:03.61)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36    27.00      27.62  
  2 Kayley Vernallis          50 Rose Bowl Master-33    30.86      30.86  
  3 Lisa Hilger               51 Rose Bowl Master-33    30.49      30.95  
  4 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44    37.00      38.50  
 -- Sherry Brooks             50 Novaquatics Mast-33    42.57         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33  1:06.23    1:05.26  
                  30.76     1:05.26 (34.50)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33  2:27.97    2:32.07  
                  33.25     1:11.59 (38.34)     1:52.21 (40.62)     2:32.07 (39.86)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Cook                53 UCLA Bruin Maste-33  1:07.08    1:06.23  
                  31.31     1:06.23 (34.92)                                        
  2 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33  1:17.90    1:19.50  
                  37.53     1:19.50 (41.97)                                        
  3 Lolita Veloso             54 San Diego Swim M-44  1:22.86    1:26.85  
                  39.58     1:26.85 (47.27)                                        
 -- Lisa Dahl                 50 Pacific Northwes-36  1:06.55         NS  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carol Wilson              53 Temecula Swim Cl-33  2:53.60    2:48.27  
                  37.28     1:21.75 (44.47)     2:09.08 (47.33)     2:48.27 (39.19)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12    26.66      26.37  
  2 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33    33.00      30.44  
  3 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33    32.00      30.86  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12    59.50      58.81  
                  27.93       58.81 (30.88)                                        
  2 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33  1:18.45    1:08.72  
                  33.87     1:08.72 (34.85)                                        
  3 Alison Edwards            58 South Bay Swim T-33  1:40.00    1:25.28  
                  38.60     1:25.28 (46.68)                                        
  4 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33  1:55.00    1:48.47  
                  51.08     1:48.47 (57.39)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  2:35.22    2:40.24  
                  37.48     1:18.35 (40.87)     1:59.81 (41.46)     2:40.24 (40.43)
  2 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33  3:07.89    3:03.84  
                  40.32     1:26.60 (46.28)     2:16.27 (49.67)     3:03.84 (47.57)
  3 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33  3:55.00    3:52.36  
                  52.65     1:51.45 (58.80)   2:52.11 (1:00.66)   3:52.36 (1:00.25)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  6:51.18    6:56.57  
                  37.83     1:18.45 (40.62)     2:00.46 (42.01)     2:42.53 (42.07)
        3:24.95 (42.42)     4:07.46 (42.51)     4:50.20 (42.74)     5:32.73 (42.53)
        6:14.97 (42.24)     6:56.57 (41.60)                                        
  2 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33  8:00.00    7:52.82  
                  41.33     1:26.35 (45.02)     2:14.43 (48.08)     3:03.89 (49.46)
        3:52.39 (48.50)     4:41.05 (48.66)     5:29.45 (48.40)     6:17.45 (48.00)
        7:06.04 (48.59)     7:52.82 (46.78)                                        
  3 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33  9:39.00   10:18.98  
                  55.16   1:56.78 (1:01.62)   2:59.34 (1:02.56)   4:02.17 (1:02.83)
      5:05.07 (1:02.90)   6:06.57 (1:01.50)   7:08.85 (1:02.28)   8:12.53 (1:03.68)
      9:15.87 (1:03.34)  10:18.98 (1:03.11)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33 15:29.49   15:03.53  
                  38.75     1:21.00 (42.25)     2:05.64 (44.64)     2:50.20 (44.56)
        3:35.92 (45.72)     4:21.71 (45.79)     5:07.78 (46.07)     5:53.94 (46.16)
        6:40.00 (46.06)     7:25.94 (45.94)     8:12.71 (46.77)     8:58.97 (46.26)
        9:44.81 (45.84)    10:30.64 (45.83)    11:16.46 (45.82)    12:02.17 (45.71)
       12:47.48 (45.31)    13:33.06 (45.58)    14:19.01 (45.95)    15:03.53 (44.52)
  2 Alison Edwards            58 South Bay Swim T-33 19:50.00   17:42.92  
                  44.19     1:34.12 (49.93)     2:27.14 (53.02)     3:20.85 (53.71)
        4:15.27 (54.42)     5:09.19 (53.92)     6:04.04 (54.85)     7:00.84 (56.80)
        7:55.47 (54.63)     8:50.08 (54.61)     9:43.65 (53.57)    10:39.17 (55.52)
       11:34.21 (55.04)    12:29.05 (54.84)    13:22.98 (53.93)    14:16.56 (53.58)
       15:11.00 (54.44)    16:02.13 (51.13)    16:54.89 (52.76)    17:42.92 (48.03)
  3 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33 19:20.00   20:21.32  
                  53.18     1:50.84 (57.66)   2:51.26 (1:00.42)   3:52.42 (1:01.16)
      4:53.52 (1:01.10)   5:54.52 (1:01.00)   6:55.14 (1:00.62)   7:56.61 (1:01.47)
      8:57.98 (1:01.37)  10:00.36 (1:02.38)  11:01.52 (1:01.16)  12:02.89 (1:01.37)
     13:05.58 (1:02.69)  14:08.21 (1:02.63)  15:10.19 (1:01.98)  16:12.36 (1:02.17)
     17:14.59 (1:02.23)  18:17.50 (1:02.91)  19:20.80 (1:03.30)  20:21.32 (1:00.52)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33 30:00.00   25:33.53  
                  40.19     1:24.74 (44.55)     2:10.51 (45.77)     2:56.86 (46.35)
        3:43.57 (46.71)     4:30.04 (46.47)     5:17.05 (47.01)     6:04.21 (47.16)
        6:51.79 (47.58)     7:39.36 (47.57)     8:26.47 (47.11)     9:14.50 (48.03)
       10:01.17 (46.67)    10:48.53 (47.36)    11:36.23 (47.70)    12:23.60 (47.37)
       13:10.58 (46.98)    13:58.00 (47.42)    14:45.35 (47.35)    15:32.41 (47.06)
       16:19.96 (47.55)    17:07.49 (47.53)    17:55.38 (47.89)    18:43.49 (48.11)
       19:30.30 (46.81)    20:17.13 (46.83)    21:03.55 (46.42)    21:50.48 (46.93)
       22:36.45 (45.97)    23:21.28 (44.83)    24:04.98 (43.70)    24:50.00 (45.02)
       25:33.53 (43.53)
  2 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33 28:00.00   26:28.58  
                  43.60     1:30.15 (46.55)     2:19.52 (49.37)     3:08.92 (49.40)
        3:58.45 (49.53)     4:47.77 (49.32)     5:37.03 (49.26)     6:26.08 (49.05)
        7:14.26 (48.18)     8:03.06 (48.80)     8:52.02 (48.96)     9:41.66 (49.64)
       10:31.29 (49.63)    11:20.13 (48.84)    12:08.87 (48.74)    12:57.71 (48.84)
       13:46.40 (48.69)    14:35.10 (48.70)    15:23.33 (48.23)    16:11.83 (48.50)
       17:00.15 (48.32)    17:47.63 (47.48)    18:35.19 (47.56)    19:23.32 (48.13)
       20:11.11 (47.79)    20:58.96 (47.85)    21:46.89 (47.93)    22:35.21 (48.32)
       23:23.34 (48.13)    24:10.82 (47.48)    24:57.49 (46.67)    25:43.69 (46.20)
       26:28.58 (44.89)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33    40.00      38.33  
  2 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33    48.00      44.96  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33  1:30.00    1:23.39  
                  40.65     1:23.39 (42.74)                                        
  2 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33  1:43.57    1:36.84  
                  47.11     1:36.84 (49.73)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  3:24.16    3:03.53  
                  43.61     1:29.81 (46.20)     2:17.14 (47.33)     3:03.53 (46.39)
  2 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33  3:14.26    3:15.02  
                  47.15     1:36.01 (48.86)     2:26.43 (50.42)     3:15.02 (48.59)
  3 Alison Edwards            58 South Bay Swim T-33  4:30.00    3:55.35  
                  50.15   1:50.62 (1:00.47)   2:55.62 (1:05.00)     3:55.35 (59.73)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12       NT      34.28  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12    34.24      33.76  
  2 Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33    39.44      41.81  
  3 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33    55.00      56.55  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12  1:14.70    1:13.91  
                  34.28     1:13.91 (39.63)                                        
  2 Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  1:26.77    1:27.70  
                  41.88     1:27.70 (45.82)                                        
  3 Alison Edwards            58 South Bay Swim T-33  3:10.00    1:56.65  
                  53.97   1:56.65 (1:02.68)                                        
  4 Maureen Mc Kinley         57 Novaquatics Mast-33  1:57.00    1:57.92  
                  56.70   1:57.92 (1:01.22)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather Lambert           57 Long Beach Gruni-33  3:50.73    3:42.89  
                  51.08     1:47.65 (56.57)     2:45.80 (58.15)     3:42.89 (57.09)
 -- Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33  4:30.00         NS  
 -- Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  3:19.72         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12    29.93      30.34  
  2 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33    36.00      36.76  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12  1:08.50    1:08.34  
                  31.64     1:08.34 (36.70)                                        
  2 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33  1:28.00    1:31.55  
                  40.91     1:31.55 (50.64)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              55 Virginia Masters-12  1:08.99    1:07.93  
                  32.21     1:07.93 (35.72)                                        
  2 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33  1:20.00    1:18.74  
                  37.06     1:18.74 (41.68)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cori McConkle             56 Novaquatics Mast-33  4:00.00    3:45.65  
                  55.58     1:50.95 (55.37)   2:58.44 (1:07.49)     3:45.65 (47.21)
 -- Kim Thornton              59 Novaquatics Mast-33  2:59.44         NS  
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robin Smith               56 Novaquatics Mast-33  7:00.00    6:37.54  
                  43.24     1:36.72 (53.48)     2:28.32 (51.60)     3:18.51 (50.19)
        4:12.75 (54.24)     5:08.78 (56.03)     5:54.07 (45.29)     6:37.54 (43.47)
  2 Alison Edwards            58 South Bay Swim T-33  9:53.00    8:21.22  
                  51.80   3:13.08 (2:21.28)   4:22.30 (1:09.22)   5:31.28 (1:08.98)
      6:39.51 (1:08.23)     7:31.58 (52.07)     8:20.79 (49.21)      8:21.22 (0.43)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44    38.90      37.15  
  2 Anne Jacobus              61 Long Beach Gruni-33    40.00      38.04  
  3 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44    39.84      39.67  
  4 Anita Cole                63 Long Beach Gruni-33    56.98      56.14  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44  1:34.29    1:25.08  
                  41.19     1:25.08 (43.89)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36  2:44.50    2:43.88  
                  38.00     1:20.71 (42.71)     2:03.78 (43.07)     2:43.88 (40.10)
  2 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44  3:29.90    3:07.18  
                  41.30     1:27.41 (46.11)     2:17.74 (50.33)     3:07.18 (49.44)
  3 Barbara Spatz             62 Long Beach Gruni-33  4:13.00    3:49.39  
                  48.63     1:44.33 (55.70)   2:45.54 (1:01.21)   3:49.39 (1:03.85)
 -- Andrea Thresh             61 Long Beach Gruni-33  3:15.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anne Jacobus              61 Long Beach Gruni-33    50.00      47.34  
  2 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44    46.82      47.64  
  3 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44    55.90      52.61  
  4 Anita Cole                63 Long Beach Gruni-33  1:24.26    1:30.62  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44  1:44.61    1:38.65  
                  47.91     1:38.65 (50.74)                                        
  2 Anne Jacobus              61 Long Beach Gruni-33  2:00.00    1:48.39  
                  52.39     1:48.39 (56.00)                                        
  3 Barbara Spatz             62 Long Beach Gruni-33  2:15.00    2:07.29  
                  59.58   2:07.29 (1:07.71)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44  3:34.76    3:31.63  
                  48.01     1:41.78 (53.77)     2:38.33 (56.55)     3:31.63 (53.30)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anne Jacobus              61 Long Beach Gruni-33    50.00      49.40  
  2 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44    55.90      50.78  
 -- Barbara Spatz             62 Long Beach Gruni-33  1:12.00         DQ  
 -- Andrea Thresh             61 Long Beach Gruni-33    48.00         NS  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44  4:29.90    4:19.05  
                  53.79   1:59.57 (1:05.78)   3:09.82 (1:10.25)   4:19.05 (1:09.23)
  2 Anita Cole                63 Long Beach Gruni-33  6:12.91    5:57.65  
                1:22.51   2:52.94 (1:30.43)   4:26.43 (1:33.49)   5:57.65 (1:31.22)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36    35.50      35.88  
  2 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44    48.00      42.06  
  3 Anne Jacobus              61 Long Beach Gruni-33    50.00      47.38  
  4 Barbara Spatz             62 Long Beach Gruni-33  1:09.00      54.56  
 -- Andrea Thresh             61 Long Beach Gruni-33    45.50         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36  1:23.50    1:22.93  
                  39.73     1:22.93 (43.20)                                        
  2 Alta Stengel              60 San Diego Swim M-44  1:57.00    1:40.50  
                  43.52     1:40.50 (56.98)                                        
  3 Anita Cole                63 Long Beach Gruni-33  3:21.26    3:40.57  
                1:49.17   3:40.57 (1:51.40)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36  1:27.50    1:25.80  
                  40.16     1:25.80 (45.64)                                        
  2 Gini Baker                60 San Diego Swim M-44  1:59.90    1:44.24  
                  51.26     1:44.24 (52.98)                                        
 -- Andrea Thresh             61 Long Beach Gruni-33  1:40.00         NS  
 -- Barbara Spatz             62 Long Beach Gruni-33  2:30.00         NS  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36  3:06.50    3:05.84  
                  39.75     1:30.30 (50.55)     2:25.53 (55.23)     3:05.84 (40.31)
  2 Anita Cole                63 Long Beach Gruni-33  6:04.43    5:59.18  
                3:22.90   4:55.70 (1:32.80)   5:59.31 (1:03.61)         5:59.18 ( )
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Welch               64 Pacific Northwes-36  6:36.00    6:32.36  
                  40.92     1:29.46 (48.54)     2:21.31 (51.85)     3:13.43 (52.12)
        4:09.18 (55.75)     5:05.55 (56.37)     5:49.54 (43.99)     6:32.36 (42.82)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33    37.72         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33  1:29.83    1:27.57  
                  40.32     1:27.57 (47.25)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33    45.78         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33  1:46.29    1:46.27  
                  50.15     1:46.27 (56.12)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33    54.67      56.83  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33    55.89      53.30  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diane Smith               66 Conejo Valley Mu-33  1:48.89    1:52.58  
                  53.58     1:52.58 (59.00)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33    59.43         NS  
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33  4:29.12    4:24.58  
                1:02.87   2:12.56 (1:09.69)   3:21.27 (1:08.71)   4:24.58 (1:03.31)
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33 11:59.70   10:55.24  
                  59.33   2:05.45 (1:06.12)   3:11.85 (1:06.40)   4:18.43 (1:06.58)
      5:26.61 (1:08.18)   6:33.07 (1:06.46)   7:39.75 (1:06.68)   8:46.65 (1:06.90)
      9:54.47 (1:07.82)  10:55.24 (1:00.77)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33  1:07.11         NS  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33  2:25.19    2:18.66  
                1:07.05   2:18.66 (1:11.61)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33  1:35.27    1:37.64  
 
Women 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maurine Kornfield         89 Mission Viejo Ma-33  3:10.25    2:53.75  
                1:21.71   2:53.75 (1:32.04)                                        
 
Women 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rita Simonton             92 GWSC-33              2:05.00    2:03.13  
                  56.87   2:03.13 (1:06.26)                                        
 
Women 90-94 100 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rita Simonton             92 GWSC-33                   NT    1:59.68  
 
Women 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rita Simonton             92 GWSC-33              4:17.00         NS  
 
Women 90-94 500 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Rita Simonton             92 GWSC-33                   NT   11:02.22  
 
Women 90-94 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rita Simonton             92 GWSC-33             22:00.00   22:28.71  
                  55.74   1:59.68 (1:03.94)   3:06.09 (1:06.41)   4:13.88 (1:07.79)
      5:22.24 (1:08.36)   6:29.40 (1:07.16)   7:37.94 (1:08.54)   8:46.06 (1:08.12)
      9:54.32 (1:08.26)  11:02.22 (1:07.90)  12:11.20 (1:08.98)  13:19.91 (1:08.71)
     14:28.32 (1:08.41)  15:36.71 (1:08.39)  16:45.97 (1:09.26)  17:54.52 (1:08.55)
     19:03.70 (1:09.18)  20:12.82 (1:09.12)  21:21.36 (1:08.54)  22:28.71 (1:07.35)
 
Women 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rita Simonton             92 GWSC-33              2:18.00        SCR  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33    25.82      25.48  
  2 Danno Nahabedian          22 Novaquatics Mast-33    26.52      26.25  
  3 Paul Arnold               23 Novaquatics Mast-33    30.26      28.04  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danno Nahabedian          22 Novaquatics Mast-33    59.00      57.88  
                  27.86       57.88 (30.02)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Max Zavodny               24 Rose Bowl Master-33  2:01.00    2:00.95  
                  28.85       59.40 (30.55)     1:30.53 (31.13)     2:00.95 (30.42)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Max Zavodny               24 Rose Bowl Master-33  5:40.00    5:36.99  
                  30.14     1:03.54 (33.40)     1:37.90 (34.36)     2:12.34 (34.44)
        2:46.87 (34.53)     3:21.45 (34.58)     3:55.79 (34.34)     4:30.28 (34.49)
        5:04.54 (34.26)     5:36.99 (32.45)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33    32.70         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33  1:00.00      57.45  
                  28.24       57.45 (29.21)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33  2:12.00    2:03.40  
                  28.95       59.79 (30.84)     1:31.31 (31.52)     2:03.40 (32.09)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33    28.50      27.93  
  2 Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33    36.56      32.63  
 -- Danno Nahabedian          22 Novaquatics Mast-33    36.00         DQ  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azad Al-barazi            23 Rose Bowl Master-33    55.54      55.62  
                  26.03       55.62 (29.59)                                        
  2 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33  1:00.90      59.30  
                  28.24       59.30 (31.06)                                        
 -- Eddie Kim                 23 UNAT                 1:17.00         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azad Al-barazi            23 Rose Bowl Master-33       NT      58.06  
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azad Al-barazi            23 Rose Bowl Master-33  2:01.98    2:02.94  
                  27.09       58.06 (30.97)     1:30.20 (32.14)     2:02.94 (32.74)
  2 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33  2:12.00    2:11.69  
                  29.93     1:03.58 (33.65)     1:37.38 (33.80)     2:11.69 (34.31)
  3 Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33  3:00.00    2:43.92  
                  38.00     1:21.26 (43.26)     2:03.96 (42.70)     2:43.92 (39.96)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33    29.00      29.30  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Paul Arnold               23 Novaquatics Mast-33  1:26.31         NS  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33    59.50      56.28  
                  27.22       56.28 (29.06)                                        
  2 Max Zavodny               24 Rose Bowl Master-33  1:02.00    1:03.97  
                  30.46     1:03.97 (33.51)                                        
  3 Ken Hatano                23 Novaquatics Mast-33  1:10.00    1:04.35  
                  30.65     1:04.35 (33.70)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azad Al-barazi            23 Rose Bowl Master-33  1:51.20    1:55.45  
                  24.31       54.45 (30.14)     1:27.12 (32.67)     1:55.45 (28.33)
  2 Andrew Seo                23 Novaquatics Mast-33  2:04.00    2:01.49  
                  26.63       58.51 (31.88)     1:32.64 (34.13)     2:01.49 (28.85)
 -- Paul Arnold               23 Novaquatics Mast-33  3:00.00         NS  
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azad Al-barazi            23 Rose Bowl Master-33  4:07.00    4:16.51  
                  25.57       54.74 (29.17)     1:29.55 (34.81)     2:03.91 (34.36)
        2:39.83 (35.92)     3:14.90 (35.07)     3:47.33 (32.43)     4:16.51 (29.18)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33    22.99      21.59  
  2 Julian Belagardi          28 La Mirada Armada-33    25.24      25.16  
  3 Tom Krenzke               29 South Bay Swim T-33    35.00      28.30  
 -- Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    22.95         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33    48.99      47.44  
                  22.39       47.44 (25.05)                                        
  2 Mario Marshall            29 Santa Clarita Ma-33    48.00      47.61  
                  22.26       47.61 (25.35)                                        
  3 Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    49.27      48.85  
                  23.19       48.85 (25.66)                                        
  4 Danny Puchalski           29 Novaquatics Mast-33    50.40      48.93  
                  23.52       48.93 (25.41)                                        
  5 Julian Belagardi          28 La Mirada Armada-33    55.77      54.24  
                  26.10       54.24 (28.14)                                        
  6 Tom Krenzke               29 South Bay Swim T-33  1:20.00    1:04.95  
                  28.09     1:04.95 (36.86)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mario Marshall            29 Santa Clarita Ma-33  1:45.00    1:45.01  
                  23.71       50.08 (26.37)     1:17.22 (27.14)     1:45.01 (27.79)
  2 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33  1:47.99    1:49.23  
                  23.93       50.32 (26.39)     1:18.42 (28.10)     1:49.23 (30.81)
  3 Julian Belagardi          28 La Mirada Armada-33  2:05.58    2:01.20  
                  28.94       59.69 (30.75)     1:30.64 (30.95)     2:01.20 (30.56)
  4 Daniel Liebowitz          27 Santa Clarita Ma-33  2:07.12    2:06.95  
                  29.15     1:00.41 (31.26)     1:33.50 (33.09)     2:06.95 (33.45)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33  5:36.97    5:39.64  
                  31.39     1:05.56 (34.17)     1:39.49 (33.93)     2:14.12 (34.63)
        2:49.04 (34.92)     3:23.71 (34.67)     3:58.11 (34.40)     4:33.16 (35.05)
        5:07.21 (34.05)     5:39.64 (32.43)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33 12:00.00   11:52.51  
                  30.53     1:03.66 (33.13)     1:37.92 (34.26)     2:12.60 (34.68)
        2:48.17 (35.57)     3:23.91 (35.74)     3:59.90 (35.99)     4:36.03 (36.13)
        5:12.28 (36.25)     5:48.80 (36.52)     6:25.39 (36.59)     7:01.84 (36.45)
        7:38.19 (36.35)     8:14.66 (36.47)     8:51.61 (36.95)     9:28.28 (36.67)
       10:05.39 (37.11)    10:42.10 (36.71)    11:18.06 (35.96)    11:52.51 (34.45)
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33 20:10.56         NS  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julian Belagardi          28 La Mirada Armada-33    32.62      33.37  
 -- Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    24.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    55.39      54.02  
                  26.23       54.02 (27.79)                                        
  2 Daniel Liebowitz          27 Santa Clarita Ma-33  1:06.47    1:07.50  
                  33.64     1:07.50 (33.86)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danny Puchalski           29 Novaquatics Mast-33    59.14      57.75  
                  27.06       57.75 (30.69)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33    23.99      24.07  
  2 Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    24.00      24.75  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mario Marshall            29 Santa Clarita Ma-33    50.90      51.39  
                  23.59       51.39 (27.80)                                        
  2 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33    51.99      52.11  
                  24.31       52.11 (27.80)                                        
 -- Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33  1:01.76         NS  
 -- Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    56.00         NS  
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33  1:59.99    2:03.27  
                  27.57       59.62 (32.05)     1:31.67 (32.05)     2:03.27 (31.60)
  2 Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33  2:17.00    2:28.68  
                  31.76     1:08.72 (36.96)     1:48.15 (39.43)     2:28.68 (40.53)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Dmytrow            29 Novaquatics Mast-33    55.99      55.37  
                  25.36       55.37 (30.01)                                        
  2 Devin Brady               27 UCLA Bruin Maste-33    59.12      56.13  
                  25.58       56.13 (30.55)                                        
  3 Julian Belagardi          28 La Mirada Armada-33  1:11.00    1:08.11  
                  32.13     1:08.11 (35.98)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33  2:26.51         NS  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danny Puchalski           29 Novaquatics Mast-33  4:30.00    4:31.65  
                  27.09       58.68 (31.59)     1:34.82 (36.14)     2:10.76 (35.94)
        2:47.87 (37.11)     3:25.93 (38.06)     3:58.76 (32.83)     4:31.65 (32.89)
  2 Aaron Chang               29 La Mirada Armada-33  5:40.00    5:12.72  
                  31.61     1:07.87 (36.26)     1:49.49 (41.62)     2:30.47 (40.98)
        3:16.15 (45.68)     4:02.86 (46.71)     4:39.30 (36.44)     5:12.72 (33.42)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33    28.25      27.40  
 -- Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33    28.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33    56.00      55.89  
                  26.33       55.89 (29.56)                                        
  2 Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33  1:00.00      58.52  
                  28.36       58.52 (30.16)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33  2:05.77    2:06.98  
                  29.43     1:00.89 (31.46)     1:33.58 (32.69)     2:06.98 (33.40)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33  6:40.39    6:44.10  
                  33.01     1:10.72 (37.71)     1:51.20 (40.48)     2:33.31 (42.11)
        3:15.88 (42.57)     3:58.57 (42.69)     4:40.82 (42.25)     5:22.31 (41.49)
        6:03.95 (41.64)     6:44.10 (40.15)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slater Fletcher           34 Novaquatics Mast-33 13:00.00   11:46.37  
                  31.32     1:05.80 (34.48)     1:41.55 (35.75)     2:17.60 (36.05)
        2:53.30 (35.70)     3:28.65 (35.35)     4:04.27 (35.62)     4:40.09 (35.82)
        5:15.86 (35.77)     5:52.27 (36.41)     6:28.65 (36.38)     7:04.40 (35.75)
        7:40.60 (36.20)     8:16.69 (36.09)     8:52.71 (36.02)     9:28.54 (35.83)
       10:03.42 (34.88)    10:38.27 (34.85)    11:14.04 (35.77)    11:46.37 (32.33)
  2 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33 13:58.66   13:38.81  
                  35.60     1:13.62 (38.02)     1:53.97 (40.35)     2:35.77 (41.80)
        3:18.82 (43.05)     4:01.12 (42.30)     4:42.95 (41.83)     5:25.14 (42.19)
        6:06.48 (41.34)     6:48.33 (41.85)     7:29.04 (40.71)     8:08.90 (39.86)
        8:51.97 (43.07)     9:34.36 (42.39)    10:16.25 (41.89)    10:59.15 (42.90)
       11:41.23 (42.08)    12:23.07 (41.84)    13:03.36 (40.29)    13:38.81 (35.45)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slater Fletcher           34 Novaquatics Mast-33 21:00.00   20:03.65  
                  33.46     1:09.92 (36.46)     1:47.00 (37.08)     2:24.49 (37.49)
        3:02.37 (37.88)     3:39.77 (37.40)     4:16.95 (37.18)     4:54.79 (37.84)
        5:32.54 (37.75)     6:09.76 (37.22)     6:47.15 (37.39)     7:24.21 (37.06)
        8:01.27 (37.06)     8:37.98 (36.71)     9:15.17 (37.19)     9:51.97 (36.80)
       10:28.98 (37.01)    11:05.86 (36.88)    11:42.71 (36.85)    12:19.14 (36.43)
       12:55.55 (36.41)    13:32.18 (36.63)    14:08.72 (36.54)    14:44.29 (35.57)
       15:20.31 (36.02)    15:56.51 (36.20)    16:32.01 (35.50)    17:08.01 (36.00)
       17:44.33 (36.32)    18:20.74 (36.41)    18:56.46 (35.72)    19:31.28 (34.82)
       20:03.65 (32.37)
 -- Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33 26:00.00         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Moses                  30 Rose Bowl Master-33    26.01      25.80  
  2 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33    30.53      31.27  
  3 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33    45.00      32.03  
 -- Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33    38.59         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33  1:18.00    1:05.70  
                  32.04     1:05.70 (33.66)                                        
  2 Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33  1:15.00    1:09.45  
                  34.46     1:09.45 (34.99)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33  2:25.24    2:23.03  
                  33.60     1:09.33 (35.73)     1:46.30 (36.97)     2:23.03 (36.73)
  2 Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33  2:46.22    2:33.32  
                  37.98     1:16.69 (38.71)     1:55.78 (39.09)     2:33.32 (37.54)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33    28.17      29.83  
  2 Robert Manning            30 Temecula Swim Cl-33    36.00      33.71  
  3 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33    45.00      35.07  
  4 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33    38.02      35.81  
  5 Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33    41.30      40.24  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Moses                  30 Rose Bowl Master-33    53.44      54.35  
                  25.67       54.35 (28.68)                                        
  2 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33  1:02.97    1:04.36  
                  30.29     1:04.36 (34.07)                                        
  3 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33  1:21.63    1:17.86  
                  37.21     1:17.86 (40.65)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Moses                  30 Rose Bowl Master-33  1:56.04    1:58.84  
                  26.39       56.04 (29.65)     1:26.73 (30.69)     1:58.84 (32.11)
  2 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33  2:19.50    2:22.09  
                  31.89     1:07.46 (35.57)     1:44.17 (36.71)     2:22.09 (37.92)
  3 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33  2:45.00    2:42.07  
                  37.61     1:18.57 (40.96)     2:00.32 (41.75)     2:42.07 (41.75)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Manning            30 Temecula Swim Cl-33    30.52      27.56  
  2 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33    30.41      31.76  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slater Fletcher           34 Novaquatics Mast-33  1:20.00    1:05.87  
                  31.60     1:05.87 (34.27)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33    59.01    1:00.71  
                  29.03     1:00.71 (31.68)                                        
  2 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33  1:10.00    1:04.70  
                  29.65     1:04.70 (35.05)                                        
  3 Robert Manning            30 Temecula Swim Cl-33  1:06.16    1:04.89  
                  29.81     1:04.89 (35.08)                                        
  4 Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33  1:13.01    1:09.12  
                  32.10     1:09.12 (37.02)                                        
  5 Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33  1:13.00    1:11.67  
                  32.01     1:11.67 (39.66)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Moses                  30 Rose Bowl Master-33  1:54.00    1:52.73  
                  24.45       53.58 (29.13)     1:24.54 (30.96)     1:52.73 (28.19)
  2 Chad Durieux              31 Rose Bowl Master-33  2:13.50    2:13.69  
                  27.63     1:03.87 (36.24)     1:41.40 (37.53)     2:13.69 (32.29)
  3 Noah Garrett              34 Rose Bowl Master-33  2:30.00    2:19.23  
                  30.84     1:04.79 (33.95)     1:47.28 (42.49)     2:19.23 (31.95)
  4 Stanley Espino            34 Novaquatics Mast-33  2:40.81    2:48.32  
                  36.16     1:21.67 (45.51)     2:09.98 (48.31)     2:48.32 (38.34)
 -- Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33  2:25.00         NS  
 -- Alex Cheung               31 Novaquatics Mast-33  2:40.00         NS  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Moses                  30 Rose Bowl Master-33  4:00.00    4:04.56  
                  25.51       55.01 (29.50)     1:27.20 (32.19)     1:58.87 (31.67)
        2:32.06 (33.19)     3:05.80 (33.74)     3:35.73 (29.93)     4:04.56 (28.83)
  2 Rich Ghazarian            34 Rose Bowl Master-33  6:00.00    5:59.20  
                  35.54     1:15.48 (39.94)     2:06.00 (50.52)     2:54.80 (48.80)
        3:45.12 (50.32)     4:37.42 (52.30)     5:17.26 (39.84)     5:59.20 (41.94)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33    23.90      22.65  
  2 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33    23.48      23.27  
  3 Nathan Stalker            36 South Bay Swim T-33    23.55      23.42  
  4 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33    24.20      23.87  
  5 Michael Mason             37 Rose Bowl Master-33    23.50      23.93  
  6 Christopher Miller        39 Rose Bowl Master-33    28.00      25.65  
  7 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33    26.83      26.24  
  8 Neil Van der Byl          37 Solana Beach Swi-44    32.85      28.90  
 -- David Hughes              36 San Diego Swim M-44    24.04         DQ  
 -- Jay Akin                  35 San Diego Swim M-44    25.34         NS  
 -- Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33    27.00         NS  
 -- Christopher Lubba         37 South Bay Swim T-33    28.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33    49.87      49.30  
                  23.86       49.30 (25.44)                                        
  2 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33    53.50      50.19  
                  23.68       50.19 (26.51)                                        
  3 Nathan Stalker            36 South Bay Swim T-33    53.09      51.40  
                  24.13       51.40 (27.27)                                        
  4 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33    54.00      53.23  
                  25.75       53.23 (27.48)                                        
  5 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33    54.48      54.61  
                  25.65       54.61 (28.96)                                        
  6 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33    59.65      57.81  
                  27.39       57.81 (30.42)                                        
  7 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33  1:02.49    1:00.56  
                  28.54     1:00.56 (32.02)                                        
  8 Neil Van der Byl          37 Solana Beach Swi-44  1:15.59    1:06.31  
                  32.35     1:06.31 (33.96)                                        
  9 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  1:05.00    1:09.70  
                  33.57     1:09.70 (36.13)                                        
 -- Christopher Lubba         37 South Bay Swim T-33  1:01.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve West                39 Novaquatics Mast-33  1:53.00    1:47.79  
                  25.32       52.45 (27.13)     1:20.22 (27.77)     1:47.79 (27.57)
  2 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33  1:50.18    1:49.32  
                  25.20       52.24 (27.04)     1:20.46 (28.22)     1:49.32 (28.86)
  3 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33  2:16.39    2:12.50  
                  31.14     1:05.30 (34.16)     1:40.12 (34.82)     2:12.50 (32.38)
  4 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33  2:19.00    2:14.11  
                  30.72     1:04.57 (33.85)     1:39.88 (35.31)     2:14.11 (34.23)
  5 Peter Wishinski           39 Rose Bowl Master-33  2:10.00    2:14.16  
                  30.08     1:04.26 (34.18)     1:40.00 (35.74)     2:14.16 (34.16)
  6 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  2:25.00    2:30.84  
                  34.65     1:12.81 (38.16)     1:52.22 (39.41)     2:30.84 (38.62)
  7 Neil Van der Byl          37 Solana Beach Swi-44  2:48.98    2:37.57  
                  36.33     1:15.11 (38.78)     1:55.41 (40.30)     2:37.57 (42.16)
 -- Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  2:04.83         NS  
 -- Kevin Joyce               39 Mission Viejo Ma-33  1:57.00         NS  
 -- Peter Attia               38 San Diego Swim M-44  2:35.00         NS  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33  5:19.94    5:13.39  
                  29.11     1:01.39 (32.28)     1:34.09 (32.70)     2:06.62 (32.53)
        2:39.03 (32.41)     3:10.88 (31.85)     3:42.42 (31.54)     4:14.47 (32.05)
        4:44.26 (29.79)     5:13.39 (29.13)                                        
  2 Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  5:28.83    5:32.65  
                  31.21     1:05.02 (33.81)     1:38.88 (33.86)     2:13.01 (34.13)
        2:46.93 (33.92)     3:20.55 (33.62)     3:54.02 (33.47)     4:27.89 (33.87)
        5:01.07 (33.18)     5:32.65 (31.58)                                        
  3 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33  6:00.00    5:38.46  
                  29.83     1:03.08 (33.25)     1:36.93 (33.85)     2:11.34 (34.41)
        2:45.91 (34.57)     3:20.54 (34.63)     3:55.26 (34.72)     4:30.02 (34.76)
        5:04.73 (34.71)     5:38.46 (33.73)                                        
  4 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33  6:22.91    6:10.25  
                  32.15     1:07.35 (35.20)     1:43.86 (36.51)     2:22.00 (38.14)
        3:00.43 (38.43)     3:39.06 (38.63)     4:18.04 (38.98)     4:57.44 (39.40)
        5:35.79 (38.35)     6:10.25 (34.46)                                        
 -- Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33  6:35.50         NS  
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33 11:40.00   11:15.88  
                  29.86     1:02.52 (32.66)     1:36.10 (33.58)     2:10.37 (34.27)
        2:44.36 (33.99)     3:18.96 (34.60)     3:53.49 (34.53)     4:27.82 (34.33)
        5:02.01 (34.19)     5:36.45 (34.44)     6:11.04 (34.59)     6:45.63 (34.59)
        7:20.49 (34.86)     7:54.88 (34.39)     8:29.50 (34.62)     9:04.05 (34.55)
        9:38.62 (34.57)    10:13.56 (34.94)    10:44.29 (30.73)    11:15.88 (31.59)
  2 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33 12:35.00   12:01.16  
                  31.04     1:05.70 (34.66)     1:41.31 (35.61)     2:17.16 (35.85)
        2:52.87 (35.71)     3:28.92 (36.05)     4:04.96 (36.04)     4:41.22 (36.26)
        5:17.48 (36.26)     5:53.34 (35.86)     6:29.85 (36.51)     7:06.59 (36.74)
        7:43.54 (36.95)     8:20.40 (36.86)     8:57.27 (36.87)     9:34.46 (37.19)
       10:11.71 (37.25)    10:49.18 (37.47)    11:25.97 (36.79)    12:01.16 (35.19)
  3 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33 13:49.96   12:50.14  
                  32.04     1:07.98 (35.94)     1:45.26 (37.28)     2:22.67 (37.41)
        3:01.01 (38.34)     3:39.52 (38.51)     4:18.55 (39.03)     4:58.33 (39.78)
        5:38.42 (40.09)     6:18.32 (39.90)     6:58.53 (40.21)     7:38.48 (39.95)
        8:18.59 (40.11)     8:58.68 (40.09)     9:38.60 (39.92)    10:18.32 (39.72)
       10:57.54 (39.22)    11:36.21 (38.67)    12:14.75 (38.54)    12:50.14 (35.39)
  4 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33 13:43.55   13:29.56  
                  35.70     1:14.92 (39.22)     1:54.78 (39.86)     2:35.16 (40.38)
        3:16.06 (40.90)     3:57.52 (41.46)     4:39.23 (41.71)     5:20.34 (41.11)
      6:41.43 (1:21.09)     7:22.52 (41.09)     8:04.19 (41.67)     8:45.56 (41.37)
        9:27.64 (42.08)    10:10.35 (42.71)  11:33.70 (1:23.35)    12:14.85 (41.15)
       12:55.17 (40.32)    13:29.56 (34.39)                                        
  5 Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33 14:39.11   13:32.11  
                  35.46     1:14.68 (39.22)     1:54.67 (39.99)     2:35.39 (40.72)
        3:16.73 (41.34)     3:57.64 (40.91)     4:39.21 (41.57)     5:20.12 (40.91)
        6:01.88 (41.76)     6:42.78 (40.90)     7:24.24 (41.46)     8:05.50 (41.26)
        8:47.00 (41.50)     9:28.08 (41.08)    10:08.98 (40.90)    10:49.88 (40.90)
       11:30.82 (40.94)    12:11.78 (40.96)    12:52.44 (40.66)    13:32.11 (39.67)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Hughes              36 San Diego Swim M-44 20:36.31   18:58.06  
                  30.70     1:02.78 (32.08)     1:35.81 (33.03)     2:09.78 (33.97)
        2:43.90 (34.12)     3:18.11 (34.21)     3:52.36 (34.25)     4:26.54 (34.18)
        5:00.19 (33.65)     5:34.25 (34.06)     6:08.49 (34.24)     6:42.97 (34.48)
        7:16.99 (34.02)     7:50.93 (33.94)     8:25.04 (34.11)     8:59.31 (34.27)
        9:33.41 (34.10)    10:08.12 (34.71)    10:42.90 (34.78)    11:17.77 (34.87)
       11:52.96 (35.19)    12:28.42 (35.46)    13:04.25 (35.83)    13:40.17 (35.92)
       14:15.90 (35.73)    14:51.80 (35.90)    15:27.37 (35.57)    16:02.99 (35.62)
       16:38.84 (35.85)    17:14.48 (35.64)    17:50.05 (35.57)    18:24.60 (34.55)
       18:58.06 (33.46)
  2 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33 20:05.00   19:02.44  
                  31.75     1:06.15 (34.40)     1:40.85 (34.70)     2:15.99 (35.14)
        2:51.17 (35.18)     3:26.68 (35.51)     4:02.54 (35.86)     4:38.21 (35.67)
        5:13.78 (35.57)     5:49.33 (35.55)     6:24.43 (35.10)     6:59.39 (34.96)
        7:34.04 (34.65)     8:08.90 (34.86)     8:44.40 (35.50)     9:19.41 (35.01)
        9:54.19 (34.78)    10:28.81 (34.62)    11:03.54 (34.73)    11:38.27 (34.73)
       12:12.98 (34.71)    12:47.56 (34.58)    13:22.33 (34.77)    13:57.26 (34.93)
       14:31.99 (34.73)    15:06.45 (34.46)    15:41.17 (34.72)    16:15.97 (34.80)
       16:51.01 (35.04)    17:25.55 (34.54)    17:59.96 (34.41)    18:34.25 (34.29)
       19:02.44 (28.19)
 -- Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33 21:00.02        SCR  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Miller        39 Rose Bowl Master-33    30.00      29.53  
  2 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33    29.51      29.56  
 -- Duncan Houldsworth        35 Mission Viejo Ma-33    30.40         NS  
 -- Jay Akin                  35 San Diego Swim M-44    30.50         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33  1:02.93    1:02.89  
                  30.57     1:02.89 (32.32)                                        
  2 Jay Akin                  35 San Diego Swim M-44  1:06.01    1:06.63  
                  32.50     1:06.63 (34.13)                                        
  3 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  1:25.00    1:36.57  
                  50.44     1:36.57 (46.13)                                        
 -- Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  1:04.83         NS  
 -- Duncan Houldsworth        35 Mission Viejo Ma-33  1:04.93         NS  
 -- Kevin Joyce               39 Mission Viejo Ma-33  1:06.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33  2:20.00    2:14.57  
                  32.26     1:06.10 (33.84)     1:40.34 (34.24)     2:14.57 (34.23)
 -- Duncan Houldsworth        35 Mission Viejo Ma-33  2:26.15         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve West                39 Novaquatics Mast-33    26.02      26.06  
  2 Michael Mason             37 Rose Bowl Master-33    27.96      28.16  
  3 Nathan Stalker            36 South Bay Swim T-33    31.08      30.57  
  4 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33    31.97      31.12  
  5 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33    34.00      31.64  
  6 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33    33.37      34.24  
  7 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33    35.30      34.90  
 -- Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33    32.45         NS  
 -- Felix Bustos              37 UNAT                   35.00         NS  
 -- David Hughes              36 San Diego Swim M-44    44.00         NS  
 -- Peter Attia               38 San Diego Swim M-44    33.75         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Mason             37 Rose Bowl Master-33  1:00.55    1:00.89  
                  28.85     1:00.89 (32.04)                                        
  2 Magid Ahmadi-Kashani      38 Novaquatics Mast-33  1:12.00    1:09.33  
                  32.17     1:09.33 (37.16)                                        
  3 Peter Attia               38 San Diego Swim M-44  1:14.30    1:09.63  
                  32.63     1:09.63 (37.00)                                        
  4 Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33  1:13.10    1:11.16  
                  33.63     1:11.16 (37.53)                                        
  5 Jeff Rovinsky             39 Novaquatics Mast-33  1:17.97    1:16.06  
                  35.47     1:16.06 (40.59)                                        
  6 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  1:27.00    1:27.50  
                  41.33     1:27.50 (46.17)                                        
 -- Christopher Lubba         37 South Bay Swim T-33  1:15.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Mason             37 Rose Bowl Master-33  2:13.76    2:14.12  
                  30.53     1:04.41 (33.88)     1:38.66 (34.25)     2:14.12 (35.46)
  2 David Hughes              36 San Diego Swim M-44  2:45.00    2:30.42  
                  34.01     1:12.06 (38.05)     1:51.50 (39.44)     2:30.42 (38.92)
  3 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  2:55.00    3:10.92  
                  43.10     1:31.48 (48.38)     2:21.08 (49.60)     3:10.92 (49.84)
 -- Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  2:40.04         NS  
 -- Jeff Liu                  37 Long Beach Gruni-33  2:38.11         NS  
 -- Christopher Lubba         37 South Bay Swim T-33  2:40.00         NS  
 -- Peter Attia               38 San Diego Swim M-44  2:40.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve West                39 Novaquatics Mast-33    24.63      24.37  
  2 Nathan Stalker            36 South Bay Swim T-33    26.50      26.42  
  3 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33    28.45      27.87  
  4 Jay Akin                  35 San Diego Swim M-44    27.99      28.25  
  5 Neil Van der Byl          37 Solana Beach Swi-44    36.69      35.20  
 -- Peter Attia               38 San Diego Swim M-44    31.00         NS  
 -- Kevin Joyce               39 Mission Viejo Ma-33    27.50         NS  
 -- David Hughes              36 San Diego Swim M-44    25.52         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33  1:01.00      56.88  
                  27.13       56.88 (29.75)                                        
  2 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33    58.90      58.35  
                  27.22       58.35 (31.13)                                        
  3 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33  1:05.00    1:01.56  
                  29.14     1:01.56 (32.42)                                        
  4 Tom Castleton             39 Rose Bowl Master-33  1:04.98    1:04.75  
                  30.09     1:04.75 (34.66)                                        
  5 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  1:22.00    1:22.63  
                  37.71     1:22.63 (44.92)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  2:25.83    2:39.11  
                  33.54     1:15.69 (42.15)     2:01.42 (45.73)     2:39.11 (37.69)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve West                39 Novaquatics Mast-33    54.23      53.98  
                  26.23       53.98 (27.75)                                        
  2 Michael Mason             37 Rose Bowl Master-33    58.49      58.11  
                  27.31       58.11 (30.80)                                        
  3 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33  1:00.91    1:00.54  
                  28.67     1:00.54 (31.87)                                        
  4 Scott Jackson             36 Novaquatics Mast-33  1:02.26    1:00.90  
                  28.98     1:00.90 (31.92)                                        
  5 Peter Wishinski           39 Rose Bowl Master-33  1:07.00    1:09.40  
                  32.35     1:09.40 (37.05)                                        
 -- Brian Kremers             38 Long Beach Gruni-33  1:02.82         NS  
 -- Kevin Joyce               39 Mission Viejo Ma-33  1:05.00         NS  
 -- Jay Akin                  35 San Diego Swim M-44  1:05.01         NS  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin Weis               36 Mission Viejo Ma-33  2:25.00    2:13.03  
                  28.58     1:06.54 (37.96)     1:45.47 (38.93)     2:13.03 (27.56)
  2 Robert Tyminski           36 Santa Clarita Ma-33  2:55.00    3:00.58  
                  38.80     1:33.20 (54.40)     2:21.75 (48.55)     3:00.58 (38.83)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickie Fernandez          39 Novaquatics Mast-33  4:51.83    5:02.99  
                  29.74     1:03.84 (34.10)     1:44.37 (40.53)     2:24.87 (40.50)
        3:07.62 (42.75)     3:50.29 (42.67)     4:25.64 (35.35)     5:02.99 (37.35)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33    23.15      22.68  
  2 Peter Palombi             40 Southern Califor-33    24.00      23.41  
  3 Damon Tucker              41 UC Irvine-33           24.03      23.48  
  4 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33    22.93      23.62  
  5 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33    24.52      24.17  
  6 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33    23.85      24.23  
  7 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33    24.47      24.44  
  8 Julio Cienega             44 Rose Bowl Master-33    25.06      25.11  
  9 John Salzmann             43 La Mirada Armada-33    25.19      26.19  
 10 Glenn Piner               41 La Mirada Armada-33    26.40      26.21  
 11 Kerry O'Shea              44 Conejo Valley Mu-33    32.00      27.88  
 12 Jon Dubrick               42 Rose Bowl Master-33    33.00      30.62  
 -- Michael Boosin            44 Southern Califor-33    24.05         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33    50.59      49.42  
                  23.52       49.42 (25.90)                                        
  2 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    50.59      49.75  
                  23.98       49.75 (25.77)                                        
  3 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33    49.41      51.55  
                  24.29       51.55 (27.26)                                        
  4 Damon Tucker              41 UC Irvine-33           53.24      51.88  
                  24.75       51.88 (27.13)                                        
  5 Peter Palombi             40 Southern Califor-33    54.00      52.81  
                  25.10       52.81 (27.71)                                        
  6 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33    53.91      53.33  
                  25.16       53.33 (28.17)                                        
  7 Julio Cienega             44 Rose Bowl Master-33    54.22      54.55  
                  26.49       54.55 (28.06)                                        
  8 Glenn Piner               41 La Mirada Armada-33    59.69      58.28  
                  27.64       58.28 (30.64)                                        
  9 Kerry O'Shea              44 Conejo Valley Mu-33  1:07.00    1:03.33  
                  30.19     1:03.33 (33.14)                                        
 10 Stephan Boulanger         40 Rose Bowl Master-33  1:15.00    1:06.05  
                  30.58     1:06.05 (35.47)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33  1:54.55    1:57.09  
                  26.06       55.55 (29.49)     1:26.33 (30.78)     1:57.09 (30.76)
  2 Damon Tucker              41 UC Irvine-33         1:57.00    1:58.40  
                  27.61       57.96 (30.35)     1:28.13 (30.17)     1:58.40 (30.27)
  3 Jonathan Edge             44 Santa Clarita Ma-33  2:00.00    1:58.81  
                  27.89       57.86 (29.97)     1:28.63 (30.77)     1:58.81 (30.18)
  4 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33  2:00.20    1:58.88  
                  26.96       56.71 (29.75)     1:27.61 (30.90)     1:58.88 (31.27)
  5 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33  1:55.07    2:00.07  
                  26.66       56.16 (29.50)     1:26.81 (30.65)     2:00.07 (33.26)
  6 Julio Cienega             44 Rose Bowl Master-33  2:00.44    2:00.57  
                  28.34       59.01 (30.67)     1:30.70 (31.69)     2:00.57 (29.87)
  7 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33  2:00.94    2:07.72  
                  27.46       59.03 (31.57)     1:32.58 (33.55)     2:07.72 (35.14)
  8 Jon Needell               40 Coto de Caza Coy-33  2:35.00    2:34.04  
                  33.43     1:11.06 (37.63)     1:52.52 (41.46)     2:34.04 (41.52)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33  5:12.60    5:14.51  
                  28.11       58.93 (30.82)     1:30.59 (31.66)     2:02.50 (31.91)
        2:34.40 (31.90)     3:06.15 (31.75)     3:38.36 (32.21)     4:10.74 (32.38)
        4:43.38 (32.64)     5:14.51 (31.13)                                        
  2 Jonathan Edge             44 Santa Clarita Ma-33  5:24.00    5:21.54  
                  29.21     1:00.76 (31.55)     1:33.30 (32.54)     2:05.89 (32.59)
        2:38.86 (32.97)     3:11.74 (32.88)     3:44.56 (32.82)     4:17.29 (32.73)
        4:50.17 (32.88)     5:21.54 (31.37)                                        
  3 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33  5:20.55    5:35.27  
                  29.39     1:02.29 (32.90)     1:35.89 (33.60)     2:10.13 (34.24)
        2:44.43 (34.30)     3:18.93 (34.50)     3:53.13 (34.20)     4:27.75 (34.62)
        5:01.84 (34.09)     5:35.27 (33.43)                                        
  4 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33  5:46.59    5:35.82  
                  29.36     1:02.05 (32.69)     1:35.30 (33.25)     2:09.54 (34.24)
        2:44.57 (35.03)     3:18.93 (34.36)     3:53.96 (35.03)     4:28.71 (34.75)
        5:02.75 (34.04)     5:35.82 (33.07)                                        
  5 Jon Needell               40 Coto de Caza Coy-33  7:20.00    7:09.79  
                  34.90                             1:56.50 ( )     2:40.89 (44.39)
        3:25.30 (44.41)     4:09.86 (44.56)     4:55.94 (46.08)     5:42.01 (46.07)
      7:09.79 (1:27.78)                                                            
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33 11:31.54   11:04.05  
                  30.21     1:02.84 (32.63)     1:35.81 (32.97)     2:08.81 (33.00)
        2:42.20 (33.39)     3:15.55 (33.35)     3:49.15 (33.60)     4:22.61 (33.46)
        4:55.87 (33.26)     5:29.76 (33.89)     6:03.12 (33.36)     6:36.56 (33.44)
        7:09.92 (33.36)     7:43.83 (33.91)     8:17.71 (33.88)     8:51.80 (34.09)
        9:25.20 (33.40)     9:58.30 (33.10)    10:31.90 (33.60)    11:04.05 (32.15)
  2 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33 12:13.00   11:52.31  
                  30.45     1:04.80 (34.35)     1:40.53 (35.73)     2:16.65 (36.12)
        2:52.72 (36.07)     3:28.66 (35.94)     4:05.04 (36.38)     4:41.63 (36.59)
        5:17.08 (35.45)     5:53.70 (36.62)     6:29.72 (36.02)     7:06.10 (36.38)
        7:41.77 (35.67)     8:18.54 (36.77)     8:54.86 (36.32)     9:31.26 (36.40)
       10:07.40 (36.14)    10:43.46 (36.06)    11:19.24 (35.78)    11:52.31 (33.07)
  3 Stephan Boulanger         40 Rose Bowl Master-33 13:33.33   13:01.25  
                  33.75     1:09.58 (35.83)     1:46.69 (37.11)     2:24.20 (37.51)
        3:02.64 (38.44)     3:41.38 (38.74)     4:20.21 (38.83)     5:00.25 (40.04)
        5:39.60 (39.35)     6:18.90 (39.30)     6:59.08 (40.18)     7:39.21 (40.13)
        8:19.71 (40.50)     9:00.23 (40.52)     9:40.63 (40.40)    10:21.16 (40.53)
       11:01.53 (40.37)    11:42.00 (40.47)    12:22.70 (40.70)    13:01.25 (38.55)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Edge             44 Santa Clarita Ma-33 18:58.00   18:29.32  
                  30.15     1:02.81 (32.66)     1:36.37 (33.56)     2:09.63 (33.26)
        2:43.21 (33.58)     3:16.80 (33.59)     3:50.45 (33.65)     4:24.76 (34.31)
        4:58.89 (34.13)     5:32.73 (33.84)     6:06.12 (33.39)     6:39.96 (33.84)
        7:13.89 (33.93)     7:48.36 (34.47)     8:22.32 (33.96)     8:56.65 (34.33)
        9:30.85 (34.20)    10:04.58 (33.73)    10:38.80 (34.22)    11:12.79 (33.99)
       11:46.40 (33.61)    12:20.38 (33.98)    12:54.47 (34.09)    13:28.36 (33.89)
       14:02.22 (33.86)    14:35.72 (33.50)    15:09.08 (33.36)    15:42.95 (33.87)
       16:16.93 (33.98)    16:50.85 (33.92)    17:24.06 (33.21)    17:57.97 (33.91)
       18:29.32 (31.35)
 -- Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33 19:10.44         NS  
 -- Stephan Boulanger         40 Rose Bowl Master-33 22:00.00        SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    26.57      26.66  
  2 Damon Tucker              41 UC Irvine-33           27.50      26.99  
  3 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33    28.63      28.87  
  4 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33    30.00      29.12  
  5 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33       NT      29.85  
  6 Glenn Piner               41 La Mirada Armada-33    34.06      33.73  
  7 Kerry O'Shea              44 Conejo Valley Mu-33    35.00      34.15  
  8 Jon Dubrick               42 Rose Bowl Master-33    42.00      45.00  
 -- Michael Boosin            44 Southern Califor-33    29.00         NS  
 -- John Kirker               40 Novaquatics Mast-33    29.86         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    57.52      57.37  
                  27.54       57.37 (29.83)                                        
  2 Damon Tucker              41 UC Irvine-33         1:00.26      58.87  
                  28.44       58.87 (30.43)                                        
  3 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33  1:03.00    1:02.78  
                  30.30     1:02.78 (32.48)                                        
  4 Michael Boosin            44 Southern Califor-33  1:10.00    1:03.27  
                  30.38     1:03.27 (32.89)                                        
  5 Glenn Piner               41 La Mirada Armada-33  1:13.54    1:13.05  
                  35.47     1:13.05 (37.58)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Damon Tucker              41 UC Irvine-33         2:18.00    2:12.29  
                  29.94     1:03.04 (33.10)     1:37.52 (34.48)     2:12.29 (34.77)
  2 Michael Boosin            44 Southern Califor-33  2:45.00    2:21.70  
                  33.93     1:10.02 (36.09)     1:46.10 (36.08)     2:21.70 (35.60)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33    29.72      30.12  
  2 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33    34.70      32.48  
  3 John Salzmann             43 La Mirada Armada-33    33.41      34.04  
  4 Mike Tan                  41 South Bay Swim T-33    34.32      34.26  
 -- Julio Cienega             44 Rose Bowl Master-33    35.06         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33  1:06.02    1:06.06  
                  31.04     1:06.06 (35.02)                                        
  2 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33  1:09.91    1:07.03  
                  31.07     1:07.03 (35.96)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33  2:31.54    2:31.80  
                  35.63     1:14.33 (38.70)     1:53.29 (38.96)     2:31.80 (38.51)
  2 Jonathan Edge             44 Santa Clarita Ma-33  2:36.00    2:36.43  
                  36.48     1:16.59 (40.11)     1:57.44 (40.85)     2:36.43 (38.99)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    24.52      24.77  
  2 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33    25.83      26.80  
  3 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33    26.59      27.09  
  4 Aric Kent                 40 Masters of Yucai-33    26.68      27.29  
  5 John Salzmann             43 La Mirada Armada-33    28.42      28.70  
  6 Julio Cienega             44 Rose Bowl Master-33    30.41      30.27  
  7 Mike Tan                  41 South Bay Swim T-33    30.76      31.83  
  8 Jon Needell               40 Coto de Caza Coy-33    37.50      37.86  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    54.44      56.39  
                  26.39       56.39 (30.00)                                        
  2 Kerry O'Shea              44 Conejo Valley Mu-33  1:10.00    1:08.33  
                  32.32     1:08.33 (36.01)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Sumner              40 Mission Viejo Ma-33    57.12      57.43  
                  26.41       57.43 (31.02)                                        
  2 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33  1:00.00      59.77  
                  26.35       59.77 (33.42)                                        
  3 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33    58.36    1:00.35  
                  28.22     1:00.35 (32.13)                                        
  4 Jim Dietrich              40 Novaquatics Mast-33  1:00.53    1:00.46  
                  28.41     1:00.46 (32.05)                                        
  5 Damon Tucker              41 UC Irvine-33         1:02.54    1:02.42  
                  28.15     1:02.42 (34.27)                                        
  6 John Kirker               40 Novaquatics Mast-33  1:03.51    1:04.48  
                  30.96     1:04.48 (33.52)                                        
  7 Mike Tan                  41 South Bay Swim T-33  1:10.35    1:08.50  
                  33.86     1:08.50 (34.64)                                        
  8 Jon Needell               40 Coto de Caza Coy-33  1:25.00    1:24.41  
                  40.78     1:24.41 (43.63)                                        
 -- Michael Boosin            44 Southern Califor-33  1:06.00         NS  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33  2:08.48    2:13.16  
                  27.90     1:04.20 (36.30)     1:42.74 (38.54)     2:13.16 (30.42)
  2 Jeffrey Mitchell          42 Mission Viejo Ma-33  2:23.00    2:19.20  
                  27.25     1:02.45 (35.20)     1:46.84 (44.39)     2:19.20 (32.36)
  3 Michael Lucero            40 Rose Bowl Master-33  2:16.22    2:19.23  
                  29.38     1:07.98 (38.60)     1:48.23 (40.25)     2:19.23 (31.00)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve Gunnell             40 Mission Viejo Ma-33  4:40.03    4:45.69  
                  28.35     1:01.27 (32.92)     1:38.93 (37.66)     2:16.64 (37.71)
        2:58.56 (41.92)     3:41.12 (42.56)     4:13.77 (32.65)     4:45.69 (31.92)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kip Fulbeck               46 Wisconsin Master-20    22.50      22.00  
  2 Chris Wall                49 Southern Califor-33    23.50      23.39  
  3 Morgan Empey              45 Coto de Caza Coy-33    29.00      27.60  
 -- Ken Brisbin               45 Long Beach Gruni-33    30.10         NS  
 -- Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33    29.69         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41    51.00      50.68  
                  24.17       50.68 (26.51)                                        
  2 Chris Wall                49 Southern Califor-33    54.00      53.30  
                  24.99       53.30 (28.31)                                        
  3 Douglas Barker            48 Mission Viejo Ma-33    55.26      55.46  
                  26.91       55.46 (28.55)                                        
  4 Diego Pombo               49 Novaquatics Mast-33    59.00      58.39  
                  28.12       58.39 (30.27)                                        
  5 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33  1:03.00    1:01.12  
                  29.39     1:01.12 (31.73)                                        
  6 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  1:45.00    1:19.19  
                  36.96     1:19.19 (42.23)                                        
 -- Rich Saeger               47 UNAT                   48.35         NS  
 -- David Neilan              45 South Bay Swim T-33    58.89         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33  2:02.20    1:57.01  
                  27.07       56.16 (29.09)     1:26.24 (30.08)     1:57.01 (30.77)
  2 David Neilan              45 South Bay Swim T-33  2:08.57    2:09.83  
                  30.86     1:03.27 (32.41)     1:36.75 (33.48)     2:09.83 (33.08)
  3 Diego Pombo               49 Novaquatics Mast-33  2:18.00    2:11.98  
                  30.01     1:03.14 (33.13)     1:37.42 (34.28)     2:11.98 (34.56)
  4 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33  2:12.55    2:14.02  
                  29.99     1:03.96 (33.97)     1:39.68 (35.72)     2:14.02 (34.34)
  5 Gregorio Urueta           49 Los Angeles Peni-33  2:10.00    2:17.23  
                  29.38     1:03.05 (33.67)     1:39.69 (36.64)     2:17.23 (37.54)
  6 Morgan Empey              45 Coto de Caza Coy-33  2:28.00    2:22.35  
                  30.14     1:05.61 (35.47)     1:43.09 (37.48)     2:22.35 (39.26)
  7 Jeffrey Kreger            46 Rose Bowl Master-33  2:30.00    2:27.04  
                  32.26     1:08.93 (36.67)     1:48.62 (39.69)     2:27.04 (38.42)
  8 Mark Holt                 49 Long Beach Gruni-33  3:09.00    2:48.93  
                  35.67     1:17.07 (41.40)     2:02.83 (45.76)     2:48.93 (46.10)
  9 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  3:25.00    2:54.78  
                  39.67     1:23.72 (44.05)     2:09.48 (45.76)     2:54.78 (45.30)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41  5:18.01    5:09.52  
                  28.67       59.27 (30.60)     1:30.38 (31.11)     2:01.52 (31.14)
        2:32.94 (31.42)     3:03.98 (31.04)     3:35.28 (31.30)     4:07.17 (31.89)
        4:38.87 (31.70)     5:09.52 (30.65)                                        
  2 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33  5:34.75    5:22.93  
                  29.78     1:01.90 (32.12)     1:34.49 (32.59)     2:07.29 (32.80)
        2:40.21 (32.92)     3:13.10 (32.89)     3:46.02 (32.92)     4:19.08 (33.06)
        4:51.50 (32.42)     5:22.93 (31.43)                                        
  3 David Neilan              45 South Bay Swim T-33  5:41.23    5:39.28  
                  30.75     1:03.70 (32.95)     1:37.87 (34.17)     2:12.49 (34.62)
        2:46.67 (34.18)     3:21.44 (34.77)     3:55.77 (34.33)     4:30.71 (34.94)
        5:05.13 (34.42)     5:39.28 (34.15)                                        
  4 Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33  5:40.00    5:54.48  
                  30.28     1:03.50 (33.22)     1:38.18 (34.68)     2:13.23 (35.05)
        2:48.49 (35.26)     3:24.77 (36.28)     4:01.94 (37.17)     4:39.61 (37.67)
        5:17.42 (37.81)     5:54.48 (37.06)                                        
  5 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33  5:57.07    6:02.74  
                  32.05     1:07.23 (35.18)     1:43.51 (36.28)     2:20.32 (36.81)
        2:57.79 (37.47)     3:35.33 (37.54)     4:12.77 (37.44)     4:50.30 (37.53)
        5:27.59 (37.29)     6:02.74 (35.15)                                        
  6 Gregorio Urueta           49 Los Angeles Peni-33  5:50.00    6:07.02  
                  31.47     1:05.29 (33.82)     1:40.58 (35.29)     2:17.37 (36.79)
        2:55.17 (37.80)     3:33.29 (38.12)     4:11.55 (38.26)     4:50.03 (38.48)
        5:29.45 (39.42)     6:07.02 (37.57)                                        
  7 Mark Holt                 49 Long Beach Gruni-33  9:00.00    7:59.13  
                  37.67     1:20.25 (42.58)     2:05.39 (45.14)     2:53.00 (47.61)
        3:43.36 (50.36)     4:34.44 (51.08)     5:25.44 (51.00)     6:16.86 (51.42)
        7:09.55 (52.69)     7:59.13 (49.58)                                        
 -- Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33  7:05.00        SCR  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33 11:30.00   11:00.95  
                  30.95     1:03.97 (33.02)     1:37.20 (33.23)     2:10.42 (33.22)
        2:43.64 (33.22)     3:17.02 (33.38)     3:50.42 (33.40)     4:23.73 (33.31)
        4:57.07 (33.34)     5:30.31 (33.24)     6:03.68 (33.37)     6:36.63 (32.95)
        7:09.73 (33.10)     7:42.72 (32.99)     8:15.86 (33.14)     8:49.14 (33.28)
        9:22.28 (33.14)     9:55.83 (33.55)    10:29.15 (33.32)    11:00.95 (31.80)
  2 Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33 12:00.00   12:16.22  
                  30.52     1:03.62 (33.10)     1:38.37 (34.75)     2:14.13 (35.76)
        2:50.26 (36.13)     3:26.41 (36.15)     4:03.06 (36.65)     4:40.14 (37.08)
        5:17.51 (37.37)     5:55.29 (37.78)     6:33.32 (38.03)     7:11.49 (38.17)
        7:49.73 (38.24)     8:28.14 (38.41)     9:06.51 (38.37)     9:44.78 (38.27)
       10:22.82 (38.04)    11:01.00 (38.18)    11:38.77 (37.77)    12:16.22 (37.45)
  3 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33 12:47.18   12:28.69  
                  33.87     1:09.38 (35.51)     1:46.68 (37.30)     2:24.34 (37.66)
        3:01.98 (37.64)     3:39.90 (37.92)     4:17.70 (37.80)     4:55.48 (37.78)
        5:33.23 (37.75)     6:11.63 (38.40)     6:50.03 (38.40)     7:28.91 (38.88)
        8:07.22 (38.31)     8:45.73 (38.51)     9:24.09 (38.36)    10:02.51 (38.42)
       10:40.29 (37.78)    11:16.83 (36.54)    11:53.68 (36.85)    12:28.69 (35.01)
  4 Darren Inouye             45 Novaquatics Mast-33 13:20.00   12:39.42  
                  33.47     1:09.80 (36.33)     1:46.96 (37.16)     2:24.47 (37.51)
        3:02.71 (38.24)     3:40.95 (38.24)     4:19.78 (38.83)     4:58.47 (38.69)
        5:37.38 (38.91)     6:16.17 (38.79)     6:55.15 (38.98)     7:34.08 (38.93)
        8:13.11 (39.03)     8:52.18 (39.07)     9:31.06 (38.88)    10:09.69 (38.63)
       10:48.37 (38.68)    11:26.98 (38.61)    12:04.36 (37.38)    12:39.42 (35.06)
 -- David Neilan              45 South Bay Swim T-33 11:51.35         NS  
 -- Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33 14:45.00        SCR  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John Pearson              45 Rose Bowl Master-33 17:49.80   18:10.19  
                  29.64     1:01.29 (31.65)     1:33.59 (32.30)     2:06.44 (32.85)
        2:39.24 (32.80)     3:11.96 (32.72)     3:45.00 (33.04)     4:17.99 (32.99)
        4:51.02 (33.03)     5:24.09 (33.07)     5:57.13 (33.04)     6:30.26 (33.13)
        7:03.47 (33.21)     7:36.74 (33.27)     8:09.85 (33.11)     8:42.99 (33.14)
        9:16.22 (33.23)     9:49.66 (33.44)    10:22.71 (33.05)    10:55.74 (33.03)
       11:28.62 (32.88)    12:01.65 (33.03)    12:34.66 (33.01)    13:07.59 (32.93)
       13:40.87 (33.28)    14:14.05 (33.18)    14:47.24 (33.19)    15:21.13 (33.89)
       15:54.58 (33.45)    16:28.24 (33.66)    17:01.57 (33.33)    17:36.35 (34.78)
       18:10.19 (33.84)
  2 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33 19:07.28   18:24.85  
                  31.45     1:05.20 (33.75)     1:38.88 (33.68)     2:12.75 (33.87)
        2:46.89 (34.14)     3:20.95 (34.06)     3:55.29 (34.34)     4:29.34 (34.05)
        5:03.25 (33.91)     5:37.14 (33.89)     6:10.66 (33.52)     6:44.22 (33.56)
        7:18.03 (33.81)     7:51.62 (33.59)     8:25.21 (33.59)     8:59.01 (33.80)
        9:32.59 (33.58)    10:06.06 (33.47)    10:39.50 (33.44)    11:13.23 (33.73)
       11:46.93 (33.70)    12:20.82 (33.89)    12:54.43 (33.61)    13:27.76 (33.33)
       14:01.07 (33.31)    14:34.36 (33.29)    15:07.87 (33.51)    15:41.22 (33.35)
       16:14.61 (33.39)    16:47.67 (33.06)    17:20.67 (33.00)    17:53.74 (33.07)
       18:24.85 (31.11)
  3 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33 19:30.00   21:47.79  
                  34.11     1:11.19 (37.08)     1:48.85 (37.66)     2:27.89 (39.04)
        3:06.52 (38.63)     3:45.48 (38.96)     4:25.03 (39.55)     5:04.27 (39.24)
        5:43.56 (39.29)     6:23.46 (39.90)     7:03.53 (40.07)     7:43.67 (40.14)
        8:23.36 (39.69)     9:03.78 (40.42)     9:44.27 (40.49)    10:25.28 (41.01)
       11:06.08 (40.80)    11:46.49 (40.41)    12:27.02 (40.53)    13:07.21 (40.19)
       13:47.73 (40.52)    14:28.51 (40.78)    15:09.19 (40.68)    15:49.48 (40.29)
       16:29.47 (39.99)    17:10.89 (41.42)    17:51.88 (40.99)    18:32.22 (40.34)
       19:13.28 (41.06)    19:52.11 (38.83)    20:31.85 (39.74)    21:10.84 (38.99)
       21:47.79 (36.95)
 -- Darren Inouye             45 Novaquatics Mast-33 22:00.00        SCR  
 -- Gregorio Urueta           49 Los Angeles Peni-33 21:15.00        SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33    29.26      29.67  
  2 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33    41.25      41.40  
 -- Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33    31.33         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41    58.96      59.36  
                  28.99       59.36 (30.37)                                        
  2 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33  1:04.00    1:03.31  
                  30.76     1:03.31 (32.55)                                        
  3 Diego Pombo               49 Novaquatics Mast-33  1:10.00    1:07.08  
                  32.87     1:07.08 (34.21)                                        
  4 David Neilan              45 South Bay Swim T-33  1:07.37    1:07.56  
                  33.27     1:07.56 (34.29)                                        
  5 Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33  1:08.19    1:08.76  
                  33.09     1:08.76 (35.67)                                        
  6 Morgan Empey              45 Coto de Caza Coy-33  1:18.00    1:14.99  
                  36.14     1:14.99 (38.85)                                        
  7 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33  1:30.00    1:17.16  
                  37.27     1:17.16 (39.89)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich Saeger               47 UNAT                 2:02.99    1:53.97  
                  27.05       55.93 (28.88)     1:25.04 (29.11)     1:53.97 (28.93)
  2 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41  2:14.10    2:06.49  
                  29.36     1:00.81 (31.45)     1:33.43 (32.62)     2:06.49 (33.06)
  3 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33  2:25.74    2:14.24  
                  32.80     1:06.78 (33.98)     1:40.98 (34.20)     2:14.24 (33.26)
  4 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33  2:20.83    2:20.58  
                  32.95     1:08.01 (35.06)     1:44.47 (36.46)     2:20.58 (36.11)
  5 Diego Pombo               49 Novaquatics Mast-33  2:31.00    2:31.50  
                  34.87     1:13.16 (38.29)     1:52.69 (39.53)     2:31.50 (38.81)
  6 Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33  2:23.97    2:31.55  
                  35.22     1:12.65 (37.43)     1:51.94 (39.29)     2:31.55 (39.61)
  7 Mike Cavanagh             48 Rose Bowl Master-33  3:00.00    2:47.83  
                  38.87     1:20.43 (41.56)     2:04.84 (44.41)     2:47.83 (42.99)
  8 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33  3:34.91    3:20.59  
                  47.62     1:38.29 (50.67)     2:31.18 (52.89)     3:20.59 (49.41)
  9 Raul Reis                 47 Long Beach Gruni-33  3:48.00    3:21.27  
                  48.02     1:37.70 (49.68)     2:30.57 (52.87)     3:21.27 (50.70)
 10 Mike Miranda              49 Long Beach Gruni-33  3:50.00    3:48.97  
                  57.49     1:56.03 (58.54)     2:53.61 (57.58)     3:48.97 (55.36)
 -- David Neilan              45 South Bay Swim T-33  2:28.50         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33       NT      32.86  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33    33.55      32.42  
  2 Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33    31.82      32.45  
  3 Jeffrey Kreger            46 Rose Bowl Master-33    35.00      35.17  
  4 John Werner               47 Long Beach Gruni-33    45.00      39.35  
  5 Ken Brisbin               45 Long Beach Gruni-33    42.74      40.20  
  6 Raul Reis                 47 Long Beach Gruni-33    44.57      43.43  
  7 Mark Holt                 49 Long Beach Gruni-33    53.00      47.01  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas Barker            48 Mission Viejo Ma-33  1:09.99    1:09.13  
                  32.71     1:09.13 (36.42)                                        
  2 Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33  1:12.75    1:11.72  
                  32.86     1:11.72 (38.86)                                        
  3 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33  1:14.87    1:13.61  
                  34.98     1:13.61 (38.63)                                        
  4 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  1:50.00    1:32.22  
                  42.94     1:32.22 (49.28)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John Pearson              45 Rose Bowl Master-33  2:29.70    2:38.46  
                  35.93     1:15.80 (39.87)     1:57.74 (41.94)     2:38.46 (40.72)
  2 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33  2:53.18    2:44.54  
                  36.73     1:17.24 (40.51)     2:00.34 (43.10)     2:44.54 (44.20)
  3 Morgan Empey              45 Coto de Caza Coy-33  2:42.00    3:08.16  
                  39.07     1:25.11 (46.04)     2:15.69 (50.58)     3:08.16 (52.47)
  4 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33  3:21.66    3:15.42  
                  45.53     1:35.23 (49.70)     2:25.79 (50.56)     3:15.42 (49.63)
 -- Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33  2:55.22         NS  
 -- Gregorio Urueta           49 Los Angeles Peni-33  2:35.00         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mark Hontas               47 South Coast Aqua-33    25.96      26.34  
  2 Brett Olson               48 Novaquatics Mast-33    31.69      28.85  
  3 Diego Pombo               49 Novaquatics Mast-33    31.00      30.83  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41  1:02.00      57.99  
                  26.83       57.99 (31.16)                                        
  2 Kip Fulbeck               46 Wisconsin Master-20    58.00    1:01.17  
                  24.38     1:01.17 (36.79)                                        
  3 Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33  1:35.00    1:29.64  
                  40.44     1:29.64 (49.20)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mark Hontas               47 South Coast Aqua-33  2:07.50    2:08.21  
                  29.38     1:01.48 (32.10)     1:34.44 (32.96)     2:08.21 (33.77)
  2 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33  3:30.00    3:15.63  
                  44.15     1:32.97 (48.82)     2:25.73 (52.76)     3:15.63 (49.90)
  3 Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33  3:30.00    3:29.33  
                  43.44     1:36.05 (52.61)     2:32.36 (56.31)     3:29.33 (56.97)
  4 Raul Reis                 47 Long Beach Gruni-33  3:48.48    3:37.84  
                  50.63     1:45.61 (54.98)     2:42.49 (56.88)     3:37.84 (55.35)
  5 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  4:00.00    3:42.35  
                  46.56     1:40.44 (53.88)     2:38.99 (58.55)   3:42.35 (1:03.36)
  6 Mike Miranda              49 Long Beach Gruni-33  3:45.00    3:43.89  
                  53.10     1:50.63 (57.53)     2:49.84 (59.21)     3:43.89 (54.05)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41  1:00.50      59.92  
                  27.38       59.92 (32.54)                                        
  2 Mark Hontas               47 South Coast Aqua-33  1:00.00    1:01.43  
                  28.35     1:01.43 (33.08)                                        
  3 Gregorio Urueta           49 Los Angeles Peni-33  1:13.00    1:14.84  
                  35.72     1:14.84 (39.12)                                        
  4 Jeffrey Kreger            46 Rose Bowl Master-33  1:17.00    1:18.51  
                  38.15     1:18.51 (40.36)                                        
  5 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33  1:23.98    1:22.05  
                  39.20     1:22.05 (42.85)                                        
  6 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  1:40.00    1:26.43  
                  41.37     1:26.43 (45.06)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              45 Swim Kentucky Ma-41  2:20.50    2:11.94  
                  27.95     1:00.80 (32.85)     1:41.65 (40.85)     2:11.94 (30.29)
  2 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33  2:31.87    2:14.15  
                  28.79     1:03.91 (35.12)     1:44.41 (40.50)     2:14.15 (29.74)
  3 Patrick Mc Ginley         47 Rose Bowl Master-33  2:29.16    2:23.27  
                  31.49     1:07.79 (36.30)     1:49.17 (41.38)     2:23.27 (34.10)
  4 Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33  3:00.00    2:54.91  
                  38.08     1:24.15 (46.07)     2:15.37 (51.22)     2:54.91 (39.54)
 -- Michael Collins           45 Novaquatics Mast-33  2:20.00         NS  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Riddle              48 Novaquatics Mast-33  5:30.00    4:47.39  
                  30.58     1:05.24 (34.66)     1:43.28 (38.04)     2:21.04 (37.76)
        3:02.12 (41.08)     3:44.45 (42.33)     4:17.23 (32.78)     4:47.39 (30.16)
  2 Brad Arshat               48 Novaquatics Mast-33  6:45.00    6:20.31  
                  42.99     1:34.94 (51.95)     2:24.54 (49.60)     3:14.11 (49.57)
        4:06.13 (52.02)     4:58.82 (52.69)     5:39.52 (40.70)     6:20.31 (40.79)
  3 Duncan Parlett            48 Novaquatics Mast-33  7:08.10    6:26.67  
                  41.63     1:31.43 (49.80)     2:24.67 (53.24)     3:17.72 (53.05)
        4:12.15 (54.43)     5:04.62 (52.47)     5:49.74 (45.12)     6:26.67 (36.93)
  4 John Werner               47 Long Beach Gruni-33  7:30.00    6:39.18  
                  43.84     1:35.80 (51.96)     2:30.72 (54.92)     3:25.54 (54.82)
        4:19.00 (53.46)     5:11.18 (52.18)     5:57.24 (46.06)     6:39.18 (41.94)
  5 Raul Reis                 47 Long Beach Gruni-33  6:55.71    6:39.68  
                  44.83     1:35.43 (50.60)     2:30.57 (55.14)     3:22.77 (52.20)
        4:20.15 (57.38)     5:17.68 (57.53)     5:59.14 (41.46)     6:39.68 (40.54)
  6 Mike Miranda              49 Long Beach Gruni-33  7:45.00    7:16.71  
                  47.27     1:39.81 (52.54)   2:44.52 (1:04.71)   3:50.65 (1:06.13)
        4:48.26 (57.61)     5:43.38 (55.12)     6:33.26 (49.88)     7:16.71 (43.45)
 -- David Neilan              45 South Bay Swim T-33  5:32.51         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33    25.50      24.55  
  2 Scott Nussbaum            50 Southern Califor-33    27.17      24.68  
  3 Brian Boyd                52 Masters of Yucai-33    26.20      25.45  
  4 Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33    26.00      25.75  
  5 Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33    28.56      28.80  
  6 Bart Parnes               54 Long Beach Gruni-33    37.00      36.34  
  7 Donald Derbyshire         53 Long Beach Gruni-33    45.00      38.91  
 -- Wayne Deloney             51 Mission Viejo Ma-33    24.50         NS  
 -- Keith Robinson            53 UNAT                   30.24         NS  
 -- Jay Calhoun               51 Southern Califor-33    25.44         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott Nussbaum            50 Southern Califor-33    56.02      53.71  
                  25.98       53.71 (27.73)                                        
  2 Jay Calhoun               51 Southern Califor-33    55.07      55.13  
                  26.71       55.13 (28.42)                                        
  3 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33    55.00      55.80  
                  27.18       55.80 (28.62)                                        
  4 Brian Boyd                52 Masters of Yucai-33    58.54      57.91  
                  27.09       57.91 (30.82)                                        
 -- Keith Robinson            53 UNAT                 1:11.92         NS  
 -- Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33  1:02.47         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott Nussbaum            50 Southern Califor-33       NT    1:58.47  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Eberwine              50 South Bay Swim T-33  2:02.05    2:00.04  
                  28.77       59.17 (30.40)     1:29.93 (30.76)     2:00.04 (30.11)
  2 Jay Calhoun               51 Southern Califor-33  2:01.83    2:01.93  
                  27.99       58.98 (30.99)     1:31.02 (32.04)     2:01.93 (30.91)
  3 Errol Graham              51 West Hollywood A-33  2:47.80    2:37.41  
                  33.90     1:15.99 (42.09)     1:58.16 (42.17)     2:37.41 (39.25)
 -- Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33  2:13.44         NS  
 -- Donald Derbyshire         53 Long Beach Gruni-33  3:15.00         NS  
 -- Bruce Thomas              53 Southern Califor-33  2:00.39         NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Bray               52 UNAT                 5:07.40    4:54.43  
                  27.26       56.30 (29.04)     1:25.80 (29.50)     1:55.81 (30.01)
        2:25.99 (30.18)     2:56.29 (30.30)     3:26.21 (29.92)     3:56.05 (29.84)
        4:25.65 (29.60)     4:54.43 (28.78)                                        
  2 Lyle Nalli                51 Pacific Northwes-36  5:12.00    5:16.73  
                  29.64     1:01.69 (32.05)     1:34.18 (32.49)     2:06.35 (32.17)
        2:38.64 (32.29)     3:10.63 (31.99)     3:42.74 (32.11)     4:14.68 (31.94)
        4:46.05 (31.37)     5:16.73 (30.68)                                        
  3 Bob Eberwine              50 South Bay Swim T-33  5:32.41    5:28.41  
                  31.03     1:04.25 (33.22)     1:37.65 (33.40)     2:11.17 (33.52)
        2:44.75 (33.58)     3:18.21 (33.46)     3:51.70 (33.49)     4:24.90 (33.20)
        4:57.64 (32.74)     5:28.41 (30.77)                                        
  4 F Scott Penn              50 Rose Bowl Master-33  5:35.00    5:45.89  
                  31.72     1:06.18 (34.46)     1:41.51 (35.33)     2:17.27 (35.76)
        2:53.12 (35.85)     3:28.43 (35.31)     4:03.28 (34.85)     4:37.74 (34.46)
        5:12.25 (34.51)     5:45.89 (33.64)                                        
  5 Yuji Utsumi               51 Long Beach Gruni-33  7:40.00    7:56.08  
                  41.99     1:26.31 (44.32)     2:12.69 (46.38)     3:01.02 (48.33)
        3:49.08 (48.06)     4:37.83 (48.75)     5:26.80 (48.97)     6:15.79 (48.99)
        7:05.67 (49.88)     7:56.08 (50.41)                                        
 -- Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33  6:06.28         NS  
 -- Bruce Thomas              53 Southern Califor-33  5:12.49        SCR  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Bray               52 UNAT                10:24.60   10:00.32  
                  28.57       59.36 (30.79)     1:30.17 (30.81)     2:01.21 (31.04)
        2:31.73 (30.52)     3:02.08 (30.35)     3:32.22 (30.14)     4:02.27 (30.05)
        4:32.55 (30.28)     5:02.67 (30.12)     5:32.62 (29.95)     6:02.84 (30.22)
        6:32.99 (30.15)     7:02.88 (29.89)     7:32.56 (29.68)     8:02.02 (29.46)
        8:31.48 (29.46)     9:01.07 (29.59)    10:00.32 (59.25)                    
  2 Bob Eberwine              50 South Bay Swim T-33 11:30.43   11:15.09  
                  30.87     1:04.34 (33.47)     1:38.16 (33.82)     2:11.74 (33.58)
        2:45.49 (33.75)     3:19.37 (33.88)     3:53.51 (34.14)     4:27.31 (33.80)
        5:01.42 (34.11)     5:35.34 (33.92)     6:09.49 (34.15)     6:43.68 (34.19)
        7:18.19 (34.51)     7:52.46 (34.27)     8:26.54 (34.08)     9:00.57 (34.03)
        9:34.65 (34.08)    10:08.68 (34.03)    10:42.43 (33.75)    11:15.09 (32.66)
  3 Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33 12:29.10   12:22.96  
                  34.32     1:10.54 (36.22)     1:47.84 (37.30)     2:24.77 (36.93)
        3:02.21 (37.44)     3:40.09 (37.88)     4:17.82 (37.73)     4:55.17 (37.35)
        5:32.76 (37.59)     6:10.43 (37.67)     6:48.05 (37.62)     7:25.80 (37.75)
        8:03.64 (37.84)     8:41.18 (37.54)     9:19.08 (37.90)     9:56.70 (37.62)
       10:34.18 (37.48)    11:11.38 (37.20)    11:48.37 (36.99)    12:22.96 (34.59)
 -- Bruce Thomas              53 Southern Califor-33 10:41.76         NS  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Bray               52 UNAT                17:28.70   16:46.74  
                  28.79       59.83 (31.04)     1:30.82 (30.99)     2:02.03 (31.21)
        2:32.98 (30.95)     3:04.06 (31.08)     3:34.85 (30.79)     4:05.54 (30.69)
        4:36.22 (30.68)     5:06.86 (30.64)     5:37.13 (30.27)     6:07.59 (30.46)
        6:37.84 (30.25)     7:08.23 (30.39)     7:38.58 (30.35)     8:09.16 (30.58)
        8:39.57 (30.41)     9:10.11 (30.54)     9:40.48 (30.37)    10:10.67 (30.19)
       10:40.88 (30.21)    11:11.14 (30.26)    11:41.34 (30.20)    12:11.69 (30.35)
       12:42.13 (30.44)    13:12.73 (30.60)    13:43.29 (30.56)    14:13.88 (30.59)
       14:44.61 (30.73)    15:15.23 (30.62)    15:45.89 (30.66)    16:16.39 (30.50)
       16:46.74 (30.35)
  2 Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33 21:19.37   20:51.65  
                  34.11     1:11.02 (36.91)     1:49.07 (38.05)     2:27.56 (38.49)
        3:05.81 (38.25)     3:44.39 (38.58)     4:22.60 (38.21)     5:02.03 (39.43)
        5:40.50 (38.47)     6:19.31 (38.81)     6:57.68 (38.37)     7:35.78 (38.10)
        8:13.74 (37.96)     8:51.98 (38.24)     9:29.67 (37.69)    10:07.78 (38.11)
       10:45.75 (37.97)    11:24.29 (38.54)    12:02.59 (38.30)    12:40.82 (38.23)
       13:19.01 (38.19)    13:56.90 (37.89)    14:34.67 (37.77)    15:12.63 (37.96)
       15:50.89 (38.26)    16:29.05 (38.16)    17:07.25 (38.20)    17:45.19 (37.94)
       18:23.25 (38.06)    19:01.46 (38.21)    19:39.52 (38.06)    20:17.10 (37.58)
       20:51.65 (34.55)
 -- Bruce Thomas              53 Southern Califor-33 17:56.34        SCR  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33    32.00      30.02  
  2 Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33    33.00      31.70  
  3 Brian Boyd                52 Masters of Yucai-33    32.51      31.74  
  4 Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33    33.29      34.40  
  5 Bart Parnes               54 Long Beach Gruni-33    45.00      44.96  
  6 Donald Derbyshire         53 Long Beach Gruni-33    55.00      59.08  
 -- Wayne Deloney             51 Mission Viejo Ma-33    30.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wayne Deloney             51 Mission Viejo Ma-33  1:05.00    1:04.54  
                  32.12     1:04.54 (32.42)                                        
  2 Errol Graham              51 West Hollywood A-33  1:19.80    1:21.87  
                  38.24     1:21.87 (43.63)                                        
 -- Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33  1:11.90         NS  
 -- Donald Derbyshire         53 Long Beach Gruni-33  2:10.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Eberwine              50 South Bay Swim T-33  2:25.00    2:23.64  
                  34.22     1:10.54 (36.32)     1:47.66 (37.12)     2:23.64 (35.98)
 -- Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33  2:29.42         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jay Calhoun               51 Southern Califor-33    34.74      33.13  
  2 Keith Robinson            53 UNAT                   36.90      34.53  
  3 David Hayward             50 Novaquatics Mast-33    40.00      36.71  
  4 Bart Parnes               54 Long Beach Gruni-33    46.00      43.76  
 -- Donald Derbyshire         53 Long Beach Gruni-33  1:00.00         NS  
 -- Yuji Utsumi               51 Long Beach Gruni-33    38.00         NS  
 -- Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33    39.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33  1:08.00    1:08.46  
                  32.57     1:08.46 (35.89)                                        
  2 Jay Calhoun               51 Southern Califor-33  1:14.87    1:11.16  
                  33.29     1:11.16 (37.87)                                        
 -- Keith Robinson            53 UNAT                 1:22.23         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33  2:38.00    2:31.16  
                  34.64     1:13.16 (38.52)     1:52.15 (38.99)     2:31.16 (39.01)
  2 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33  2:30.00    2:31.29  
                  34.28     1:12.68 (38.40)     1:51.78 (39.10)     2:31.29 (39.51)
  3 Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33  3:05.00    3:04.23  
                  40.99     1:28.30 (47.31)     2:16.85 (48.55)     3:04.23 (47.38)
  4 Bart Parnes               54 Long Beach Gruni-33  3:35.00    3:33.37  
                  49.60     1:41.88 (52.28)     2:37.73 (55.85)     3:33.37 (55.64)
 -- Keith Robinson            53 UNAT                 2:59.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33    27.50      27.14  
  2 Scott Nussbaum            50 Southern Califor-33    29.66      27.49  
  3 Wayne Deloney             51 Mission Viejo Ma-33    26.50      27.65  
  4 Brian Boyd                52 Masters of Yucai-33    29.42      29.19  
  5 David Hayward             50 Novaquatics Mast-33    30.00      29.61  
  6 Errol Graham              51 West Hollywood A-33    28.80      30.07  
 -- Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33    32.00         NS  
 -- Keith Robinson            53 UNAT                   33.41         NS  
 -- Bill Tulin                52 Tamalpais Aquati-38    32.00         NS  
 -- Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33    28.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33  1:00.00    1:01.58  
                  29.19     1:01.58 (32.39)                                        
  2 David Hayward             50 Novaquatics Mast-33  1:30.00    1:09.51  
                  33.19     1:09.51 (36.32)                                        
  3 Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33  1:11.90    1:09.77  
                  32.49     1:09.77 (37.28)                                        
  4 Jonathan Glezen           51 Rose Bowl Master-33  1:15.89    1:18.23  
                  35.91     1:18.23 (42.32)                                        
 -- Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33  1:05.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33  2:20.00    2:13.66  
                  29.14     1:02.18 (33.04)     1:37.38 (35.20)     2:13.66 (36.28)
  2 Yuji Utsumi               51 Long Beach Gruni-33  3:40.00    3:28.03  
                  46.53     1:38.56 (52.03)     2:33.61 (55.05)     3:28.03 (54.42)
  3 Bart Parnes               54 Long Beach Gruni-33  4:45.00    4:27.99  
                  56.34   2:06.58 (1:10.24)   3:22.35 (1:15.77)   4:27.99 (1:05.64)
 -- Grant Wilson              53 Novaquatics Mast-33  5:28.90         NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33  1:04.00    1:01.81  
                  29.07     1:01.81 (32.74)                                        
  2 Jay Calhoun               51 Southern Califor-33  1:04.34    1:05.31  
                  31.97     1:05.31 (33.34)                                        
  3 Brian Boyd                52 Masters of Yucai-33  1:10.21    1:08.66  
                  31.05     1:08.66 (37.61)                                        
 -- Jeff Olson                51 Rose Bowl Master-33  1:10.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyle Nalli                51 Pacific Northwes-36  2:13.80    2:10.61  
                  28.12     1:02.54 (34.42)     1:40.66 (38.12)     2:10.61 (29.95)
  2 Lolo Jaffee               50 Las Vegas Master-33  2:18.00    2:11.94  
                  28.22     1:02.40 (34.18)     1:41.74 (39.34)     2:11.94 (30.20)
  3 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33  2:25.00    2:14.74  
                  29.06     1:04.23 (35.17)     1:43.02 (38.79)     2:14.74 (31.72)
 -- Jay Calhoun               51 Southern Califor-33  2:22.85         NS  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winston Uchiyama          53 Rose Bowl Master-33  4:50.00    4:54.32  
                  30.06     1:04.75 (34.69)     1:45.28 (40.53)     2:24.73 (39.45)
        3:06.26 (41.53)     3:48.23 (41.97)     4:22.54 (34.31)     4:54.32 (31.78)
  2 Bob Eberwine              50 South Bay Swim T-33  5:10.18    5:04.32  
                  32.46     1:09.75 (37.29)     1:50.18 (40.43)     2:28.64 (38.46)
        3:13.00 (44.36)     3:57.52 (44.52)     4:31.91 (34.39)     5:04.32 (32.41)
 -- Bruce Thomas              53 Southern Califor-33  4:56.37         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Blatt             55 Ventura County M-33    23.64      23.69  
  2 Gregory Fowler            57 Mission Viejo Ma-33    25.32      25.65  
  3 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33    25.94      26.76  
  4 Bill Dobrenen             57 La Mirada Armada-33    30.02      29.70  
  5 Marty Risley              56 South Bay Swim T-33    30.00      30.20  
  6 Dominic Licavoli          55 Mission Viejo Ma-33    29.99      31.35  
  7 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33    35.00      31.72  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dan Leonard               56 Southern Califor-33    55.00      56.59  
                  26.84       56.59 (29.75)                                        
  2 Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33  1:07.18    1:07.58  
                  31.55     1:07.58 (36.03)                                        
  3 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33  1:11.71    1:11.03  
                  34.27     1:11.03 (36.76)                                        
  4 Dominic Licavoli          55 Mission Viejo Ma-33  1:11.08    1:13.04  
                  33.31     1:13.04 (39.73)                                        
  5 William Epping            58 Rose Bowl Master-33  1:46.28    1:40.33  
                  46.76     1:40.33 (53.57)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dan Leonard               56 Southern Califor-33  2:02.13    2:03.21  
                  27.67       58.22 (30.55)     1:30.34 (32.12)     2:03.21 (32.87)
  2 Howard Burns              59 Mission Viejo Ma-33  2:16.00    2:18.19  
                  31.24     1:05.57 (34.33)     1:41.58 (36.01)     2:18.19 (36.61)
  3 Steven Owen               59 Novaquatics Mast-33  2:50.00    2:38.07  
                  36.13     1:16.71 (40.58)     1:58.19 (41.48)     2:38.07 (39.88)
  4 Brian Tomikawa            57 Rose Bowl Master-33  3:40.11    3:11.19  
                  42.76     1:29.39 (46.63)     2:20.36 (50.97)     3:11.19 (50.83)
 -- Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33  3:05.18         NS  
 -- Marty Risley              56 South Bay Swim T-33  2:30.00         NS  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tim Buckley               55 FMT-33               5:45.00    5:28.35  
                  29.90     1:02.39 (32.49)     1:35.42 (33.03)     2:09.10 (33.68)
        2:43.06 (33.96)     3:16.98 (33.92)     3:50.92 (33.94)     4:24.57 (33.65)
        4:57.26 (32.69)     5:28.35 (31.09)                                        
  2 Michael Blatt             55 Ventura County M-33  5:33.62    5:28.94  
                  31.08     1:04.82 (33.74)     1:38.60 (33.78)     2:12.32 (33.72)
        2:44.92 (32.60)     3:18.03 (33.11)     3:50.75 (32.72)     4:24.01 (33.26)
        4:57.00 (32.99)     5:28.94 (31.94)                                        
  3 Dan Leonard               56 Southern Califor-33  5:40.60    5:38.10  
                  30.55     1:03.98 (33.43)     1:38.33 (34.35)     2:13.50 (35.17)
        2:48.53 (35.03)     3:23.15 (34.62)     3:57.49 (34.34)     4:31.82 (34.33)
        5:05.37 (33.55)     5:38.10 (32.73)                                        
  4 Howard Burns              59 Mission Viejo Ma-33  6:15.00    6:17.68  
                  32.99     1:09.92 (36.93)     1:47.31 (37.39)     2:25.02 (37.71)
        3:02.60 (37.58)     3:40.30 (37.70)     4:19.63 (39.33)     5:00.24 (40.61)
        5:39.64 (39.40)     6:17.68 (38.04)                                        
  5 Charles Larson            58 West Hollywood A-33  6:20.00    6:29.24  
                  34.93     1:13.21 (38.28)     1:52.24 (39.03)     2:31.80 (39.56)
        3:11.23 (39.43)     3:51.13 (39.90)     4:31.25 (40.12)     5:11.36 (40.11)
        5:51.18 (39.82)     6:29.24 (38.06)                                        
  6 Steven Owen               59 Novaquatics Mast-33  7:30.00    7:15.65  
                  38.10     1:20.93 (42.83)     2:04.66 (43.73)     2:48.56 (43.90)
        3:33.13 (44.57)     4:17.71 (44.58)     5:02.16 (44.45)     5:47.17 (45.01)
        6:32.28 (45.11)     7:15.65 (43.37)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tim Buckley               55 FMT-33              11:30.00   11:07.67  
                  30.16     1:02.71 (32.55)     1:35.69 (32.98)     2:09.34 (33.65)
        2:43.29 (33.95)     3:16.96 (33.67)     3:51.01 (34.05)     4:24.86 (33.85)
        4:58.44 (33.58)     5:32.07 (33.63)     6:05.79 (33.72)     6:39.73 (33.94)
        7:13.59 (33.86)     7:47.39 (33.80)     8:21.27 (33.88)     8:55.08 (33.81)
        9:28.76 (33.68)    10:02.79 (34.03)    10:35.87 (33.08)    11:07.67 (31.80)
  2 Michael Blatt             55 Ventura County M-33 11:45.78   11:26.45  
                  30.66     1:03.50 (32.84)     1:36.81 (33.31)     2:10.41 (33.60)
        2:43.67 (33.26)     3:17.22 (33.55)     3:51.23 (34.01)     4:25.58 (34.35)
        4:59.68 (34.10)     5:34.05 (34.37)     6:08.57 (34.52)     6:43.51 (34.94)
        7:18.53 (35.02)     7:53.88 (35.35)     8:29.24 (35.36)     9:04.78 (35.54)
        9:40.39 (35.61)    10:16.11 (35.72)    10:51.81 (35.70)    11:26.45 (34.64)
  3 Dan Leonard               56 Southern Califor-33 12:00.33   11:57.21  
                  31.49     1:05.55 (34.06)     1:41.89 (36.34)     2:18.67 (36.78)
        2:55.23 (36.56)     3:32.21 (36.98)     4:08.94 (36.73)     4:45.29 (36.35)
        5:21.70 (36.41)     5:57.51 (35.81)     6:32.87 (35.36)     7:08.81 (35.94)
        7:44.81 (36.00)     8:21.08 (36.27)     8:57.44 (36.36)     9:34.07 (36.63)
       10:10.74 (36.67)    10:47.02 (36.28)    11:22.96 (35.94)    11:57.21 (34.25)
  4 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33 12:50.00   12:18.66  
                  34.92     1:11.52 (36.60)     1:48.94 (37.42)     2:26.89 (37.95)
        3:04.80 (37.91)     3:42.46 (37.66)     4:20.32 (37.86)     4:58.75 (38.43)
        5:36.75 (38.00)     6:14.80 (38.05)     6:52.13 (37.33)     7:29.03 (36.90)
        8:06.14 (37.11)     8:43.27 (37.13)     9:19.87 (36.60)     9:56.67 (36.80)
       10:32.88 (36.21)    11:08.50 (35.62)    11:44.22 (35.72)    12:18.66 (34.44)
  5 William Epping            58 Rose Bowl Master-33 21:46.64   21:05.23  
                  55.52   1:59.81 (1:04.29)   3:03.55 (1:03.74)   4:06.38 (1:02.83)
      5:07.98 (1:01.60)   6:10.92 (1:02.94)   7:15.67 (1:04.75)   8:18.61 (1:02.94)
      9:23.67 (1:05.06)  10:29.59 (1:05.92)  11:34.52 (1:04.93)  12:36.87 (1:02.35)
     13:43.28 (1:06.41)  14:47.83 (1:04.55)  15:51.23 (1:03.40)  16:56.10 (1:04.87)
     18:01.88 (1:05.78)  19:06.52 (1:04.64)  20:08.50 (1:01.98)    21:05.23 (56.73)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Blatt             55 Ventura County M-33 20:07.78   19:29.83  
                  32.15     1:07.38 (35.23)     1:43.58 (36.20)     2:19.67 (36.09)
        2:56.08 (36.41)     3:32.24 (36.16)     4:08.36 (36.12)     4:44.25 (35.89)
        5:20.26 (36.01)     5:56.51 (36.25)     6:32.26 (35.75)     7:07.79 (35.53)
        7:43.47 (35.68)     8:18.83 (35.36)     8:54.04 (35.21)     9:29.61 (35.57)
       10:05.10 (35.49)    10:40.66 (35.56)    11:16.00 (35.34)    11:51.45 (35.45)
       12:27.17 (35.72)    13:02.75 (35.58)    13:38.33 (35.58)    14:13.62 (35.29)
       14:48.69 (35.07)    15:23.73 (35.04)    15:58.92 (35.19)    16:34.47 (35.55)
       17:10.09 (35.62)    17:45.34 (35.25)    18:20.67 (35.33)    18:55.73 (35.06)
       19:29.83 (34.10)
  2 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33 22:22.22   20:43.87  
                  34.70     1:12.36 (37.66)     1:51.87 (39.51)     2:31.28 (39.41)
        3:10.44 (39.16)     3:49.51 (39.07)     4:28.88 (39.37)     5:08.22 (39.34)
        5:47.25 (39.03)     6:25.55 (38.30)     7:03.23 (37.68)     7:40.95 (37.72)
        8:19.06 (38.11)     8:56.61 (37.55)     9:34.21 (37.60)    10:12.09 (37.88)
       10:49.13 (37.04)    11:25.44 (36.31)    12:01.63 (36.19)    12:37.06 (35.43)
       13:12.51 (35.45)    13:48.98 (36.47)    14:25.78 (36.80)    15:04.73 (38.95)
       15:44.34 (39.61)    16:22.86 (38.52)    17:00.85 (37.99)    17:38.99 (38.14)
       18:16.65 (37.66)    18:55.82 (39.17)    19:32.42 (36.60)    20:08.91 (36.49)
       20:43.87 (34.96)
 -- Charles Larson            58 West Hollywood A-33 22:00.00        SCR  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36    30.00      28.39  
  2 Gregory Fowler            57 Mission Viejo Ma-33    31.43      31.88  
  3 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33    45.00      38.87  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33  1:45.00    1:21.76  
                  40.87     1:21.76 (40.89)                                        
  2 Steven Owen               59 Novaquatics Mast-33  1:30.00    1:21.99  
                  39.54     1:21.99 (42.45)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36  2:30.00    2:21.64  
                  34.58     1:10.60 (36.02)     1:46.80 (36.20)     2:21.64 (34.84)
  2 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33  2:45.45    2:34.31  
                  37.98     1:17.58 (39.60)     1:56.46 (38.88)     2:34.31 (37.85)
  3 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33  4:00.00    3:03.59  
                  42.99     1:28.95 (45.96)     2:16.89 (47.94)     3:03.59 (46.70)
  4 Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33  3:23.23    3:16.11  
                  43.21     1:32.41 (49.20)     2:25.33 (52.92)     3:16.11 (50.78)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard Burns              59 Mission Viejo Ma-33    34.80      33.49  
  2 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33    36.11      35.42  
  3 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33    40.00      36.16  
  4 Dominic Licavoli          55 Mission Viejo Ma-33    45.00      36.78  
  5 Bill Dobrenen             57 La Mirada Armada-33    36.31      37.33  
  6 Steven Owen               59 Novaquatics Mast-33    40.00      41.08  
  7 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33    45.00      41.77  
  8 Brian Tomikawa            57 Rose Bowl Master-33  1:07.61    1:06.25  
 -- Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33    47.26         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Blatt             55 Ventura County M-33  1:08.73    1:09.12  
                  32.04     1:09.12 (37.08)                                        
  2 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  1:15.45    1:13.65  
                  36.35     1:13.65 (37.30)                                        
  3 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33  1:20.60    1:17.11  
                  36.53     1:17.11 (40.58)                                        
  4 Bill Dobrenen             57 La Mirada Armada-33  1:23.17    1:21.41  
                  37.38     1:21.41 (44.03)                                        
  5 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33  1:30.00    1:22.63  
                  38.62     1:22.63 (44.01)                                        
  6 Dominic Licavoli          55 Mission Viejo Ma-33  1:45.00    1:24.79  
                  39.34     1:24.79 (45.45)                                        
  7 Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33  1:28.75    1:28.57  
                  42.72     1:28.57 (45.85)                                        
  8 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33  1:26.78    1:29.88  
                  42.74     1:29.88 (47.14)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  2:45.00    2:37.87  
                  37.64     1:18.35 (40.71)     1:58.42 (40.07)     2:37.87 (39.45)
  2 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33  3:00.07    2:54.83  
                  40.00     1:25.96 (45.96)     2:11.34 (45.38)     2:54.83 (43.49)
  3 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33  3:30.00    3:10.83  
                  42.59     1:31.10 (48.51)     2:20.92 (49.82)     3:10.83 (49.91)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36    25.56      25.81  
  2 Michael Heather           57 Mission Viejo Ma-33    27.55      28.41  
  3 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33    45.00      38.72  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  1:03.79    1:09.24  
                  32.79     1:09.24 (36.45)                                        
 -- Charles Larson            58 West Hollywood A-33  1:15.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36  2:25.00    2:24.94  
                  31.23     1:07.66 (36.43)     1:45.99 (38.33)     2:24.94 (38.95)
  2 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  2:29.50    2:28.90  
                  35.52     1:14.62 (39.10)     1:52.43 (37.81)     2:28.90 (36.47)
  3 Charles Larson            58 West Hollywood A-33  3:00.00    2:59.67  
                  40.94     1:27.11 (46.17)     2:13.82 (46.71)     2:59.67 (45.85)
  4 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33  3:20.00    3:03.16  
                  44.28     1:33.48 (49.20)     2:17.85 (44.37)     3:03.16 (45.31)
  5 Brian Tomikawa            57 Rose Bowl Master-33  4:14.44    4:27.89  
                  51.32   1:55.04 (1:03.72)   3:07.96 (1:12.92)   4:27.89 (1:19.93)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36  1:25.00    1:01.34  
                  27.79     1:01.34 (33.55)                                        
  2 Michael Blatt             55 Ventura County M-33  1:01.19    1:01.35  
                  29.79     1:01.35 (31.56)                                        
  3 Dan Leonard               56 Southern Califor-33  1:03.86    1:05.34  
                  30.70     1:05.34 (34.64)                                        
  4 Howard Burns              59 Mission Viejo Ma-33  1:15.50    1:09.69  
                  33.44     1:09.69 (36.25)                                        
  5 David Strybel             56 Rose Bowl Master-33  1:18.00    1:16.88  
                  35.81     1:16.88 (41.07)                                        
  6 Brian Tomikawa            57 Rose Bowl Master-33  1:52.31    1:53.32  
                  53.13   1:53.32 (1:00.19)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36  2:26.08    2:16.63  
                  29.09     1:02.55 (33.46)     1:43.13 (40.58)     2:16.63 (33.50)
  2 Michael Blatt             55 Ventura County M-33  2:18.42    2:16.68  
                  30.66     1:07.60 (36.94)     1:45.74 (38.14)     2:16.68 (30.94)
  3 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  2:21.80    2:19.43  
                  30.18     1:07.81 (37.63)     1:47.80 (39.99)     2:19.43 (31.63)
  4 Steve Samuel              56 Novaquatics Mast-33  3:20.00    2:59.45  
                  40.65     1:27.78 (47.13)     2:20.09 (52.31)     2:59.45 (39.36)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mark Montgomery           55 Novaquatics Mast-33  5:05.15    5:01.83  
                  33.91     1:10.32 (36.41)     1:50.80 (40.48)     2:31.00 (40.20)
        3:12.43 (41.43)     3:54.67 (42.24)     4:29.70 (35.03)     5:01.83 (32.13)
  2 Donald Graham             56 Pacific Northwes-36  5:45.00    5:08.55  
                  31.84     1:08.08 (36.24)     1:48.68 (40.60)     2:29.56 (40.88)
        3:13.01 (43.45)     3:57.52 (44.51)     4:33.37 (35.85)     5:08.55 (35.18)
  3 Coochung (JJ) Chao        55 Mission Viejo Ma-33  7:00.00    6:27.12  
                  41.91     1:30.80 (48.89)     2:22.70 (51.90)     3:12.50 (49.80)
        4:03.72 (51.22)     4:56.33 (52.61)     5:43.95 (47.62)     6:27.12 (43.17)
  4 Howard Ferguson           56 Long Beach Gruni-33  7:00.00    6:30.88  
                  39.68     1:27.14 (47.46)   3:15.89 (1:48.75)     4:06.16 (50.27)
        4:57.29 (51.13)     5:39.40 (42.11)     6:22.38 (42.98)      6:30.88 (8.50)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33    30.00      28.55  
  2 Stan Smith                63 UNAT                   36.00      35.04  
  3 Brian Dunne               64 South Bay Swim T-33    45.00      38.32  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mc Conica             60 Ventura County M-33       NT    1:03.18  
  2 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33       NT    1:07.03  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33  1:06.00    1:02.52  
                  29.94     1:02.52 (32.58)                                        
  2 Stan Smith                63 UNAT                 1:20.00    1:18.58  
                  37.51     1:18.58 (41.07)                                        
 -- James Lucas               60 Southern Califor-33  1:00.22         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33  2:06.00    2:11.61  
                  30.75     1:03.85 (33.10)     1:38.02 (34.17)     2:11.61 (33.59)
  2 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33  2:33.00    2:22.88  
                  32.80     1:08.23 (35.43)     1:46.35 (38.12)     2:22.88 (36.53)
  3 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  2:29.00    2:27.45  
                  33.78     1:10.64 (36.86)     1:48.87 (38.23)     2:27.45 (38.58)
  4 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  3:33.76    3:30.61  
                  41.12     1:35.45 (54.33)     2:33.78 (58.33)     3:30.61 (56.83)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mc Conica             60 Ventura County M-33  5:13.68    5:15.47  
                  29.93     1:01.80 (31.87)     1:33.91 (32.11)     2:06.12 (32.21)
        2:38.22 (32.10)     3:10.41 (32.19)     3:42.01 (31.60)     4:13.77 (31.76)
        4:45.00 (31.23)     5:15.47 (30.47)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mc Conica             60 Ventura County M-33 10:48.43   10:47.42  
                  30.30     1:03.18 (32.88)     1:36.12 (32.94)     2:09.20 (33.08)
        2:42.27 (33.07)     3:15.18 (32.91)     3:48.17 (32.99)     4:20.92 (32.75)
        4:53.80 (32.88)     5:26.53 (32.73)     5:58.89 (32.36)     6:31.28 (32.39)
        7:03.61 (32.33)     7:36.48 (32.87)     8:08.85 (32.37)     8:41.19 (32.34)
        9:13.35 (32.16)     9:45.66 (32.31)    10:17.28 (31.62)    10:47.42 (30.14)
  2 Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33 15:20.00   15:34.59  
                  45.18     1:30.12 (44.94)     2:16.77 (46.65)     3:04.75 (47.98)
        3:50.96 (46.21)     4:38.42 (47.46)     5:25.42 (47.00)     6:13.05 (47.63)
        7:00.08 (47.03)     7:47.75 (47.67)     8:36.55 (48.80)     9:24.09 (47.54)
       10:11.25 (47.16)    10:58.98 (47.73)    11:46.14 (47.16)    12:33.20 (47.06)
       13:19.15 (45.95)    14:04.51 (45.36)    14:50.28 (45.77)    15:34.59 (44.31)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Mc Conica             60 Ventura County M-33 17:59.55   18:19.17  
                  30.81     1:03.44 (32.63)     1:36.19 (32.75)     2:09.01 (32.82)
        2:42.27 (33.26)     3:15.39 (33.12)     3:48.84 (33.45)     4:22.35 (33.51)
        4:55.77 (33.42)     5:29.25 (33.48)     6:02.79 (33.54)     6:36.34 (33.55)
        7:09.95 (33.61)     7:43.30 (33.35)     8:16.79 (33.49)     8:50.36 (33.57)
        9:24.00 (33.64)     9:57.58 (33.58)    10:31.36 (33.78)    11:05.20 (33.84)
       11:39.21 (34.01)    12:13.07 (33.86)    12:46.82 (33.75)    13:20.51 (33.69)
       13:54.39 (33.88)    14:28.14 (33.75)    15:02.06 (33.92)    15:35.72 (33.66)
       16:09.36 (33.64)    16:42.11 (32.75)    17:15.07 (32.96)    17:47.90 (32.83)
       18:19.17 (31.27)
 -- Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33 25:00.00        SCR  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Lucas               60 Southern Califor-33       NT      30.59  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33    30.81      30.55  
  1 James Lucas               60 Southern Califor-33    30.57      30.55  
  3 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33    32.00      31.35  
  4 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33    38.00      35.42  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Lucas               60 Southern Califor-33  1:06.27    1:06.70  
                  32.08     1:06.70 (34.62)                                        
  2 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33  1:10.00    1:07.52  
                  32.74     1:07.52 (34.78)                                        
  3 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33  1:26.00    1:19.21  
                  37.75     1:19.21 (41.46)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Lucas               60 Southern Califor-33  2:27.50    2:26.87  
                  34.45     1:11.80 (37.35)     1:49.69 (37.89)     2:26.87 (37.18)
  2 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33  2:33.00    2:27.24  
                  34.17     1:11.14 (36.97)     1:49.39 (38.25)     2:27.24 (37.85)
  3 Allen Todd                62 Novaquatics Mast-33  3:20.00    2:58.44  
                  40.24     1:24.29 (44.05)     2:11.54 (47.25)     2:58.44 (46.90)
  4 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  3:03.00    3:03.88  
                  42.98     1:28.31 (45.33)     2:15.94 (47.63)     3:03.88 (47.94)
  5 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  4:50.07    4:25.46  
                1:01.36   2:09.01 (1:07.65)   3:17.84 (1:08.83)   4:25.46 (1:07.62)
 -- Jim Mc Conica             60 Ventura County M-33  2:13.13         NS  
 -- Hubie Kerns               61 Ventura County M-33  2:24.81         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33    36.00      36.10  
  2 Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33    45.00      42.61  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33  1:18.00    1:17.77  
                  36.61     1:17.77 (41.16)                                        
  2 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  1:28.00    1:24.56  
                  40.49     1:24.56 (44.07)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33  2:37.46    2:34.75  
                  35.50     1:14.88 (39.38)     1:54.74 (39.86)     2:34.75 (40.01)
  2 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33  2:52.00    2:48.27  
                  37.99     1:20.03 (42.04)     2:04.15 (44.12)     2:48.27 (44.12)
  3 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  3:12.00    3:04.06  
                  41.99     1:28.74 (46.75)     2:16.15 (47.41)     3:04.06 (47.91)
  4 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  4:06.14    4:08.70  
                  56.82   2:00.59 (1:03.77)   3:04.37 (1:03.78)   4:08.70 (1:04.33)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33    27.74      27.76  
  2 Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33    32.97      31.90  
  3 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33    38.00      32.73  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33  1:04.75    1:02.67  
                  29.48     1:02.67 (33.19)                                        
  2 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  2:04.83    1:53.37  
                  50.96   1:53.37 (1:02.41)                                        
 -- Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33  1:17.71         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33  3:15.00    3:10.67  
                  42.54     1:32.08 (49.54)     2:24.21 (52.13)     3:10.67 (46.46)
  2 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  5:24.38    4:12.67  
                  54.45   2:00.10 (1:05.65)   3:07.77 (1:07.67)   4:12.67 (1:04.90)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubie Kerns               61 Ventura County M-33  1:02.71    1:02.11  
                  29.63     1:02.11 (32.48)                                        
  2 Mike Selna                62 Novaquatics Mast-33  1:12.00    1:08.74  
                  31.89     1:08.74 (36.85)                                        
  3 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  1:26.00    1:17.14  
                  36.81     1:17.14 (40.33)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Lucas               60 Southern Califor-33  2:30.00    2:33.33  
                  32.94     1:12.78 (39.84)     1:57.76 (44.98)     2:33.33 (35.57)
  2 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  4:15.88    4:04.55  
                  53.95   1:58.18 (1:04.23)   3:07.56 (1:09.38)     4:04.55 (56.99)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Schmitt              61 Novaquatics Mast-33  6:12.00    6:12.73  
                  35.33     1:17.67 (42.34)     2:09.46 (51.79)     3:01.13 (51.67)
        3:53.80 (52.67)     4:48.08 (54.28)     5:31.05 (42.97)     6:12.73 (41.68)
  2 Hank Greenberg            62 Novaquatics Mast-33  6:20.00    6:25.89  
                  38.12     1:25.23 (47.11)     2:18.65 (53.42)     3:09.00 (50.35)
        4:04.46 (55.46)     4:59.66 (55.20)     5:44.04 (44.38)     6:25.89 (41.85)
  3 Franco Finizio            62 Novaquatics Mast-33  9:03.94    8:28.96  
                  53.57   1:56.33 (1:02.76)   3:04.07 (1:07.74)   4:10.39 (1:06.32)
      5:20.49 (1:10.10)   6:29.05 (1:08.56)   7:29.31 (1:00.26)     8:28.96 (59.65)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 Conejo Valley Mu-33    31.74      30.13  
  2 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33    38.00      35.28  
 -- Richard Andersen          67 Novaquatics Mast-33    32.46         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 Conejo Valley Mu-33  1:12.38    1:07.82  
                1:07.98         1:07.82 ( )                                        
  2 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  1:15.00    1:09.70  
                  32.89     1:09.70 (36.81)                                        
  3 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33  1:20.00    1:19.91  
                  37.70     1:19.91 (42.21)                                        
 -- Richard Andersen          67 Novaquatics Mast-33  1:13.03         NS  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 Conejo Valley Mu-33  2:41.27    2:36.94  
                  34.48     1:13.76 (39.28)   2:36.76 (1:23.00)      2:36.94 (0.18)
  2 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  2:45.00    2:41.20  
                  36.75     1:16.57 (39.82)     1:58.57 (42.00)     2:41.20 (42.63)
 -- Richard Andersen          67 Novaquatics Mast-33  2:43.36         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33    45.00      42.26  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33  1:50.00    1:30.54  
                  43.82     1:30.54 (46.72)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33  3:50.00    3:22.20  
                  45.13     1:34.45 (49.32)     2:28.10 (53.65)     3:22.20 (54.10)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Art Hale                  69 UNAT                   59.00         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Art Hale                  69 UNAT                 2:20.00    2:52.95  
                1:19.81   2:52.95 (1:33.14)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Art Hale                  69 UNAT                 5:00.00         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 Conejo Valley Mu-33    34.43      35.01  
  2 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33    41.00      42.89  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  1:35.00    1:41.12  
                  45.17     1:41.12 (55.95)                                        
 -- Art Hale                  69 UNAT                 2:30.00         NS  
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Art Hale                  69 UNAT                 5:30.00         NS  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  1:32.00    1:28.18  
                  42.32     1:28.18 (45.86)                                        
  2 Jim Stewart               69 Mission Viejo Ma-33  1:45.00    1:38.35  
                  43.12     1:38.35 (55.23)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Freeman             65 Conejo Valley Mu-33  3:20.00    3:05.55  
                  37.36     1:27.61 (50.25)     2:23.73 (56.12)     3:05.55 (41.82)
  2 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  3:20.00    3:12.73  
                  42.34     1:33.13 (50.79)     2:30.53 (57.40)     3:12.73 (42.20)
 -- Art Hale                  69 UNAT                 6:30.00         NS  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter Ronay               68 Rose Bowl Master-33  7:10.00    6:59.43  
                  44.81     1:40.43 (55.62)     2:34.85 (54.42)     3:28.80 (53.95)
        4:28.65 (59.85)   5:29.42 (1:00.77)     6:15.04 (45.62)     6:59.43 (44.39)
 -- Art Hale                  69 UNAT                14:30.00         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Angell                71 Novaquatics Mast-33    28.75      28.50  
 -- Bob Carpenter             73 Novaquatics Mast-33    40.00         NS  
 -- Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44    27.00         NS  
 -- Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33  1:00.00         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Carpenter             73 Novaquatics Mast-33  1:34.25    1:28.98  
                  41.96     1:28.98 (47.02)                                        
  2 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33  1:37.00    1:44.37  
                  47.95     1:44.37 (56.42)                                        
 -- Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33  2:00.00         NS  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Carpenter             73 Novaquatics Mast-33  3:36.00    3:38.70  
                  48.27     1:43.98 (55.71)     2:41.22 (57.24)     3:38.70 (57.48)
  2 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33  3:45.00    3:53.38  
                  47.62     1:46.59 (58.97)   2:51.31 (1:04.72)   3:53.38 (1:02.07)
 -- Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33  4:00.00         NS  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  6:25.00    6:34.36  
                  33.65     1:11.97 (38.32)     1:51.69 (39.72)     2:31.71 (40.02)
        3:11.98 (40.27)     3:52.85 (40.87)     4:33.41 (40.56)     5:14.04 (40.63)
        5:54.58 (40.54)     6:34.36 (39.78)                                        
  2 Bob Carpenter             73 Novaquatics Mast-33  9:43.00    9:30.55  
                  49.56     1:45.48 (55.92)     2:43.14 (57.66)     3:41.84 (58.70)
        4:40.40 (58.56)     5:38.88 (58.48)                             7:38.22 ( )
        8:36.07 (57.85)     9:30.55 (54.48)                                        
 -- Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33  9:00.00        SCR  
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33 18:00.00   14:36.73  
                  37.65     1:18.64 (40.99)     1:59.92 (41.28)     2:41.18 (41.26)
        3:22.83 (41.65)     4:04.19 (41.36)     4:46.15 (41.96)     5:28.03 (41.88)
        6:10.33 (42.30)     6:52.71 (42.38)     7:34.63 (41.92)     8:16.39 (41.76)
      9:40.04 (1:23.65)    10:23.32 (43.28)    11:04.83 (41.51)    11:47.46 (42.63)
       12:30.26 (42.80)    13:11.79 (41.53)    13:55.19 (43.40)    14:36.73 (41.54)
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Patrick Wickens           70 South Bay Swim T-33 26:00.00        SCR  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33  2:10.00    2:24.93  
                1:09.81   2:24.93 (1:15.12)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  2:50.00    2:44.40  
                  37.03     1:17.24 (40.21)     2:00.74 (43.50)     2:44.40 (43.66)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33    53.00      54.83  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33  2:20.00    2:10.45  
                  56.04   2:10.45 (1:14.41)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44       NT      30.01  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  1:16.00         NS  
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  2:55.00    3:00.74  
                  37.56     1:22.85 (45.29)     2:12.40 (49.55)     3:00.74 (48.34)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglas Goode             72 Rose Bowl Master-33  2:04.00    2:05.07  
                  58.53   2:05.07 (1:06.54)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  2:35.00         NS  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Freshley             70 San Diego Swim M-44  5:34.00    5:47.35  
                  36.00     1:21.22 (45.22)     2:07.75 (46.53)     2:54.36 (46.61)
        3:40.53 (46.17)     4:28.06 (47.53)     5:07.73 (39.67)     5:47.35 (39.62)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert McMeekin           76 Santa Clarita Ma-33    43.44      43.99  
  2 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44    55.00      44.01  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44  2:27.00    1:41.83  
                  45.50     1:41.83 (56.33)                                        
  2 Robert McMeekin           76 Santa Clarita Ma-33  1:53.55    1:49.19  
                  49.35     1:49.19 (59.84)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44  5:30.00    3:48.45  
                  46.35     1:45.21 (58.86)   2:48.72 (1:03.51)     3:48.45 (59.73)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44    43.00      42.80  
  2 Stan Mc Connell           79 UNAT                   45.00      45.62  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44  1:35.00    1:32.76  
                  45.25     1:32.76 (47.51)                                        
 -- Stan Mc Connell           79 UNAT                 1:45.00         NS  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44  3:25.00    3:18.68  
                  46.64     1:36.67 (50.03)     2:29.14 (52.47)     3:18.68 (49.54)
  2 Stan Mc Connell           79 UNAT                 3:45.00    3:38.61  
                  51.63     1:45.78 (54.15)     2:41.91 (56.13)     3:38.61 (56.70)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44    45.00      48.16  
  2 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44  1:05.00      50.42  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44  1:45.00    1:44.11  
                  50.19     1:44.11 (53.92)                                        
  2 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44  2:44.00    1:54.78  
                  52.96   1:54.78 (1:01.82)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44  3:46.00    3:46.37  
                  52.83     1:51.48 (58.65)     2:50.18 (58.70)     3:46.37 (56.19)
  2 Tom Mitchell              78 San Diego Swim M-44  5:29.00    4:05.84  
                  55.27   1:59.56 (1:04.29)   3:06.23 (1:06.67)     4:05.84 (59.61)
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Hubach               77 San Diego Swim M-44  1:38.00    1:37.03  
                  47.45     1:37.03 (49.58)                                        
 -- Stan Mc Connell           79 UNAT                 1:50.00         NS  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44    40.00      38.80  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44  4:00.00    3:37.13  
                  50.57     1:44.97 (54.40)     2:40.50 (55.53)     3:37.13 (56.63)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44 10:30.00        SCR  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44    49.90      47.65  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44  1:48.90    1:50.39  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44  1:10.00      59.02  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44  3:59.90    4:07.41  
                  52.96   1:57.25 (1:04.29)   3:05.23 (1:07.98)   4:07.41 (1:02.18)
  2 Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44  5:30.00    5:05.22  
                1:08.66   2:27.88 (1:19.22)   3:48.93 (1:21.05)   5:05.22 (1:16.29)
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44    48.90      50.50  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44  1:40.90    1:40.24  
                  48.41     1:40.24 (51.83)                                        
 -- Donald Hubbard            83 San Diego Swim M-44  2:20.00         NS  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donald Baker              80 San Diego Swim M-44  3:50.90    3:55.68  
                  54.03   1:59.80 (1:05.77)   3:05.58 (1:05.78)     3:55.68 (50.10)
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33  1:28.00    1:39.67  
                  47.52     1:39.67 (52.15)                                        
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33  1:16.03         NS  
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33  3:30.00    3:33.95  
                  49.01     1:44.50 (55.49)     2:39.66 (55.16)     3:33.95 (54.29)
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33       NT    3:37.00  
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33 10:00.00    9:28.79  
                  49.77     1:47.59 (57.82)     2:46.13 (58.54)   3:46.16 (1:00.03)
        4:45.67 (59.51)     5:43.89 (58.22)     6:42.32 (58.43)     7:40.36 (58.04)
        8:36.01 (55.65)     9:28.79 (52.78)                                        
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle Splits Requested
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33       NT    9:21.02  
 
Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33 21:00.00   18:58.79  
                  49.28     1:42.44 (53.16)     2:39.87 (57.43)     3:37.00 (57.13)
        4:34.61 (57.61)     5:31.98 (57.37)     6:28.63 (56.65)     7:25.68 (57.05)
        8:23.82 (58.14)     9:21.02 (57.20)    10:19.10 (58.08)    11:16.53 (57.43)
       12:14.17 (57.64)    13:12.58 (58.41)    14:11.56 (58.98)    15:10.83 (59.27)
       16:08.03 (57.20)    17:06.33 (58.30)    18:04.12 (57.79)    18:58.79 (54.67)
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33  2:10.00    2:02.11  
                  58.39   2:02.11 (1:03.72)                                        
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33  1:40.00         NS  
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33  4:25.00    4:16.34  
                1:00.78   2:05.16 (1:04.38)   3:12.35 (1:07.19)   4:16.34 (1:03.99)
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33  3:46.03         NS  
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33    43.37         NS  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurgen Schmidt            88 Lompoc's Other S-33  2:20.00    2:16.05  
                1:04.54   2:16.05 (1:11.51)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33    40.74         NS  
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33  1:33.85         NS  
 
Men 85-89 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Frank Piemme              86 Lompoc's Other S-33  7:40.00         NS  
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:49.66    1:46.51  
     1) Katie Moore W23                 2) Tuesday Schellinger W24        
     3) Merritt Johnson W29             4) Rebekah Olsen W30              
                  28.11       54.92 (26.81)     1:20.21 (25.29)     1:46.51 (26.30)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:00.00    2:10.90  
     1) Amanda Wetzler W24              2) Cheryl Simmons W44             
     3) Kathy Chung W29                 4) Erica Seubert W29              
                  35.62     1:15.87 (40.25)     1:44.93 (29.06)     2:10.90 (25.97)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:00.00    2:02.13  
     1) Summer St. Pierre W31           2) Erica Seubert W29              
     3) Rebecca Silva W41               4) Mary Ellen Miller W37          
                  31.70     1:00.91 (29.21)     1:32.98 (32.07)     2:02.13 (29.15)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Bay Swim Team-33  'A'                       6:30.80    6:39.93  
     1) Gretchen Peterson W36           2) Joanie Choy W50                
     3) Alison Edwards W58              4) Beverly Baird W51              
                3:47.91   4:31.34 (4:31.34)     5:22.41 (51.07)   5:59.27 (1:27.93)
        6:39.93 (40.66)                                                            
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                      10:00.00    9:20.76  
     1) Rendy Opdycke W27               2) Megan MacDonald W25            
     3) Jenny Perrey W30                4) Kathleen Meloney W31           
                  28.16       58.31 (58.31)   1:29.14 (1:29.14)   1:59.92 (1:59.92)
        2:34.11 (34.19)   3:11.18 (1:11.26)   3:50.97 (1:51.05)   4:29.32 (2:29.40)
        5:00.17 (30.85)   5:34.81 (1:05.49)   6:10.34 (1:41.02)   6:45.75 (2:16.43)
        7:20.63 (34.88)   8:00.75 (1:15.00)   8:41.52 (1:55.77)   9:20.76 (2:35.01)
  2 South Bay Swim Team-33  'A'                      12:45.00   13:17.34  
     1) Christine Selzer W25            2) Gretchen Peterson W36          
     3) Joanie Choy W50                 4) Beverly Baird W51              
                  32.72   1:07.46 (1:07.46)   1:42.81 (1:42.81)   2:18.26 (2:18.26)
        2:41.33 (23.07)   3:43.08 (1:24.82)   4:29.92 (2:11.66)                    
            6:20.19 ( )                             9:07.41 ( )        10:31.34 ( )
       11:09.21 (37.87)  11:52.00 (1:20.66)  12:36.04 (2:04.70)  13:17.34 (2:46.00)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         4:35.00    5:14.38  
     1) Mary Ellen Miller W37           2) Erica Seubert W29              
     3) Erika Boeckeler W36             4) Summer St. Pierre W31          
                  34.00   1:10.85 (1:10.85)     1:52.80 (41.95)   2:38.97 (1:28.12)
        3:16.77 (37.80)   4:03.89 (1:24.92)     4:37.30 (33.41)   5:14.38 (1:10.49)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Bay Swim Team-33  'A'                       4:05.00    3:16.92  
     1) Alison Edwards W58              2) Gretchen Peterson W36          
     3) Beverly Baird W51               4) Joanie Choy W50                
                  52.46     1:36.70 (44.24)     2:17.46 (40.76)     3:16.92 (59.46)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       6:00.00    5:55.04  
     1) Sherry Brooks W50               2) Heather Philipp W46            
     3) Julia Juliusson W46             4) Kerry Deputy W49               
                  49.02   1:44.27 (1:44.27)     2:27.95 (43.68)   3:16.00 (1:31.73)
        3:54.79 (38.79)   4:38.84 (1:22.84)     5:15.03 (36.19)   5:55.04 (1:16.20)
 
Women 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Novaquatics Masters-33  'A'                      13:00.00         NS  
     1) Cori McConkle W56               2) Robin Smith W56                
     3) Kim Thornton W59                4) Maureen Mc Kinley W57          
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       1:51.00    1:44.16  
     1) Ken Hatano M23                  2) Danno Nahabedian M22           
     3) Andrew Seo M23                  4) Paul Arnold M23                
                  26.68       52.90 (26.22)     1:15.79 (22.89)     1:44.16 (28.37)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       8:30.00    7:24.18  
     1) Robert Dmytrow M29              2) Steve West M39                 
     3) Andrew Seo M23                  4) Dickie Fernandez M39           
                  24.62       52.33 (52.33)   1:20.50 (1:20.50)   1:49.31 (1:49.31)
        2:14.20 (24.89)     2:42.26 (52.95)   3:10.88 (1:21.57)   3:39.35 (1:50.04)
        4:05.53 (26.18)     4:34.59 (55.24)   5:03.99 (1:24.64)   5:32.94 (1:53.59)
        5:58.35 (25.41)     6:26.59 (53.65)   6:55.50 (1:22.56)   7:24.18 (1:51.24)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     8:29.93    8:10.76  
     1) Katie Moore W23                 2) Merritt Johnson W29            
     3) Jeffrey Mitchell M42            4) Steve Gunnell M40              
                  29.60   1:01.26 (1:01.26)   1:34.61 (1:34.61)   2:08.39 (2:08.39)
        2:35.99 (27.60)     3:06.74 (58.35)   3:38.47 (1:30.08)   4:10.10 (2:01.71)
        4:35.70 (25.60)     5:05.09 (54.99)   5:37.13 (1:27.03)   6:08.94 (1:58.84)
        6:36.64 (27.70)     7:07.14 (58.20)   7:39.39 (1:30.45)   8:10.76 (2:01.82)
  3 South Bay Swim Team-33  'A'                       9:10.00    8:26.09  
     1) Nathan Stalker M36              2) David Neilan M45               
     3) Mike Tan M41                    4) Bob Eberwine M50               
                  27.92       58.39 (58.39)   1:30.12 (1:30.12)   1:58.87 (1:58.87)
        2:28.75 (29.88)   3:01.56 (1:02.69)   3:35.54 (1:36.67)   4:09.57 (2:10.70)
        4:40.53 (30.96)   5:13.51 (1:03.94)   5:48.47 (1:38.90)   6:23.01 (2:13.44)
        6:51.45 (28.44)     7:22.96 (59.95)   7:54.51 (1:31.50)   8:26.09 (2:03.08)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:40.00    4:38.26  
     1) Mike Selna M62                  2) Danno Nahabedian M22           
     3) Paul Arnold M23                 4) Ken Hatano M23                 
                  32.55   1:07.03 (1:07.03)     1:43.55 (36.52)   2:25.37 (1:18.34)
        3:00.59 (35.22)   3:40.33 (1:14.96)     4:07.91 (27.58)     4:38.26 (57.93)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Bay Swim Team-33  'B'                       1:40.00    1:36.70  
     1) Tea Austin M33                  2) Nathan Stalker M36             
     3) Jay Hoeschler M48               4) Mike Tan M41                   
                  22.44       45.79 (23.35)     1:11.45 (25.66)     1:36.70 (25.25)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:50.00    1:48.80  
     1) Tom Castleton M39               2) Chad Durieux M31               
     3) Jon Dubrick M42                 4) Michael Lucero M40             
                  26.98       57.30 (30.32)     1:23.47 (26.17)     1:48.80 (25.33)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:12.00    4:00.97  
     1) Magid Ahmadi-Kashani M38        2) Alex Cheung M31                
     3) Stanley Espino M34              4) Daniel Nunez M35               
                  25.75       55.04 (55.04)     1:24.63 (29.59)   1:56.82 (1:01.78)
        2:26.29 (29.47)   2:58.32 (1:01.50)     3:28.24 (29.92)   4:00.97 (1:02.65)
  2 South Bay Swim Team-33  'B'                       5:00.00    4:19.32  
     1) Nathan Stalker M36              2) Bob Eberwine M50               
     3) Steve Hyde M61                  4) Tom Krenzke M29                
                          3:14.26 (3:14.26)                         3:44.06 (29.80)
        4:19.32 (35.26)                                                            
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         8:35.00    8:39.20  
     1) Chad Durieux M31                2) Tom Castleton M39              
     3) Rich Ghazarian M34              4) Noah Garrett M34               
                  28.37       59.41 (59.41)   1:31.28 (1:31.28)                    
            3:08.70 ( )         3:44.35 ( )         4:17.48 ( )                    
            4:34.70 ( )         5:22.50 ( )         5:59.09 ( )         6:34.38 ( )
        7:01.65 (27.27)     7:31.99 (57.61)   8:05.77 (1:31.39)   8:39.20 (2:04.82)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:55.00    1:58.73  
     1) Stephan Boulanger M40           2) Chad Durieux M31               
     3) Tait Ecklund M29                4) Rich Ghazarian M34             
                  36.36     1:05.64 (29.28)     1:32.53 (26.89)     1:58.73 (26.20)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:00.00    2:07.25  
     1) Alex Cheung M31                 2) Magid Ahmadi-Kashani M38       
     3) Stanley Espino M34              4) Jeff Rovinsky M39              
                  33.11     1:05.59 (32.48)     1:38.87 (33.28)     2:07.25 (28.38)
  3 South Bay Swim Team-33  'A'                            NT    2:17.23  
     1) Bob Eberwine M50                2) Nathan Stalker M36             
     3) Steve Hyde M61                  4) Tom Krenzke M29                
                  30.80     1:03.03 (32.23)     1:49.12 (46.09)     2:17.23 (28.11)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         4:10.00    4:03.67  
     1) Noah Garrett M34                2) Chad Durieux M31               
     3) Tait Ecklund M29                4) Michael Lucero M40             
                  30.66   1:04.17 (1:04.17)     1:34.28 (30.11)   2:09.33 (1:05.16)
        2:36.92 (27.59)     3:08.66 (59.33)     3:34.63 (25.97)     4:03.67 (55.01)
  2 South Bay Swim Team-33  'A'                       4:46.00    4:07.23  
     1) Tea Austin M33                  2) Mike Tan M41                   
     3) Nathan Stalker M36              4) Jay Hoeschler M48              
                  26.75       55.22 (55.22)     1:30.77 (35.55)   2:10.70 (1:15.48)
        2:39.41 (28.71)   3:10.98 (1:00.28)     3:37.78 (26.80)     4:07.23 (56.25)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:35.54    1:32.43  
     1) Calvin Weis M36                 2) David Sumner M40               
     3) Steve Gunnell M40               4) Jeffrey Mitchell M42           
                  23.08       46.10 (23.02)     1:09.54 (23.44)     1:32.43 (22.89)
  2 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            1:35.00    1:33.46  
     1) Peter Palombi M40               2) Scott Nussbaum M50             
     3) Chris Wall M49                  4) Michael Boosin M44             
                  23.53       47.47 (23.94)     1:10.22 (22.75)     1:33.46 (23.24)
  3 Novaquatics Masters-33  'A'                       1:45.00    1:34.97  
     1) Scott Jackson M36               2) Jim Dietrich M40               
     3) Dickie Fernandez M39            4) John Kirker M40                
                  23.36       47.39 (24.03)     1:11.87 (24.48)     1:34.97 (23.10)
  4 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:48.00    1:42.80  
     1) Michael Mason M37               2) Christopher Miller M39         
     3) Julio Cienega M44               4) Mike Cavanagh M48              
                  23.73       49.23 (25.50)     1:14.77 (25.54)     1:42.80 (28.03)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       3:45.00    3:29.80  
     1) John Kirker M40                 2) Scott Jackson M36              
     3) Jim Dietrich M40                4) Dickie Fernandez M39           
                  25.42       51.82 (51.82)     1:17.68 (25.86)     1:44.73 (52.91)
        2:10.65 (25.92)     2:39.91 (55.18)     3:03.71 (23.80)     3:29.80 (49.89)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                          NT    3:40.99  
     1) Calvin Weis M36                 2) Steve Gunnell M40              
     3) David Sumner M40                4) Jeffrey Mitchell M42           
                                                    3:10.42 ( )         3:40.99 ( )
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            8:35.00    8:22.22  
     1) Scott Nussbaum M50              2) James Lucas M60                
     3) Michael Boosin M44              4) Jay Calhoun M51                
                  26.91       57.03 (57.03)   1:27.95 (1:27.95)   1:58.47 (1:58.47)
        2:28.16 (29.69)   3:01.93 (1:03.46)   3:37.25 (1:38.78)   4:11.72 (2:13.25)
        4:41.10 (29.38)   5:13.59 (1:01.87)   5:46.79 (1:35.07)   6:18.42 (2:06.70)
        6:46.23 (27.81)     7:17.64 (59.22)   7:50.47 (1:32.05)   8:22.22 (2:03.80)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     8:58.63    8:27.41  
     1) Kevin Weissmann M48             2) Phillip Albright M46           
     3) David Sumner M40                4) Wayne Deloney M51              
                  30.11   1:02.43 (1:02.43)   1:34.68 (1:34.68)   2:06.53 (2:06.53)
        2:36.75 (30.22)   3:10.38 (1:03.85)   3:45.07 (1:38.54)   4:19.10 (2:12.57)
        4:45.79 (26.69)     5:16.21 (57.11)   5:47.41 (1:28.31)   6:18.21 (1:59.11)
        6:49.39 (31.18)   7:23.53 (1:05.32)   7:56.85 (1:38.64)   8:27.41 (2:09.20)
  3 Rose Bowl Masters-33  'A'                         8:15.00    8:46.62  
     1) Peter Wishinski M39             2) Michael Lucero M40             
     3) Jeffrey Kreger M46              4) Julio Cienega M44              
                  27.88       57.79 (57.79)   1:28.07 (1:28.07)   1:57.89 (1:57.89)
        2:28.08 (30.19)   3:02.07 (1:04.18)   3:38.42 (1:40.53)   4:13.26 (2:15.37)
        4:34.12 (20.86)   5:24.31 (1:11.05)   6:04.59 (1:51.33)   6:43.55 (2:30.29)
        7:11.92 (28.37)     7:43.25 (59.70)   8:15.30 (1:31.75)   8:46.62 (2:03.07)
 -- Novaquatics Masters-33  'A'                       8:40.00        SCR  
     1) James Riddle M48                2) John Kirker M40                
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:48.21    1:45.20  
     1) David Sumner M40                2) Steve Gunnell M40              
     3) Jeffrey Mitchell M42            4) Calvin Weis M36                
                  27.65       57.69 (30.04)     1:22.74 (25.05)     1:45.20 (22.46)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                       1:52.00    1:51.73  
     1) Scott Jackson M36               2) Jim Dietrich M40               
     3) Dickie Fernandez M39            4) John Kirker M40                
                  29.70       59.94 (30.24)     1:27.47 (27.53)     1:51.73 (24.26)
  3 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:52.00    1:52.60  
     1) Michael Mason M37               2) Michael Lucero M40             
     3) Tom Castleton M39               4) Julio Cienega M44              
                  29.51       59.79 (30.28)     1:27.36 (27.57)     1:52.60 (25.24)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:28.48    3:55.51  
     1) David Sumner M40                2) Steve Gunnell M40              
     3) Calvin Weis M36                 4) Jeffrey Mitchell M42           
                  29.40   1:00.93 (1:00.93)     1:31.63 (30.70)   2:06.75 (1:05.82)
        2:33.61 (26.86)     3:03.36 (56.61)     3:27.79 (24.43)     3:55.51 (52.15)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         4:15.00    4:07.41  
     1) Christopher Miller M39          2) Michael Mason M37              
     3) Tom Castleton M39               4) Julio Cienega M44              
                  31.63   1:06.47 (1:06.47)     1:35.34 (28.87)   2:07.44 (1:00.97)
        2:37.83 (30.39)   3:12.61 (1:05.17)     3:38.39 (25.78)     4:07.41 (54.80)
  3 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:39.00    4:25.91  
     1) Scott Jackson M36               2) Jim Dietrich M40               
     3) Dickie Fernandez M39            4) John Kirker M40                
                  30.07   1:02.06 (1:02.06)     1:36.73 (34.67)   2:16.17 (1:14.11)
        2:46.24 (30.07)   3:21.98 (1:05.81)     3:46.56 (24.58)   4:25.91 (1:03.93)
  4 Mission Viejo Masters-33  'B'                     4:46.10    4:35.54  
     1) Gregory Fowler M57              2) Dominic Licavoli M55           
     3) John Bright M39                 4) Phillip Albright M46           
                  35.20   1:13.34 (1:13.34)     1:51.96 (38.62)   2:37.63 (1:24.29)
        3:06.42 (28.79)   3:37.64 (1:00.01)     4:05.39 (27.75)     4:35.54 (57.90)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:42.00    1:47.04  
     1) John Pearson M45                2) Patrick Mc Ginley M47          
     3) Jeff Olson M51                  4) Winston Uchiyama M53           
                  26.41       56.75 (30.34)     1:22.84 (26.09)     1:47.04 (24.20)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:08.00    3:51.09  
     1) James Riddle M48                2) Brett Olson M48                
     3) Darren Inouye M45               4) Mark Montgomery M55            
                  26.54       54.30 (54.30)     1:22.61 (28.31)     1:53.72 (59.42)
        2:21.71 (27.99)     2:52.66 (58.94)     3:20.29 (27.63)     3:51.09 (58.43)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         3:40.00    4:01.79  
     1) Patrick Mc Ginley M47           2) Winston Uchiyama M53           
     3) Douglas Patrick M46             4) Mike Cavanagh M48              
                  28.53       58.39 (58.39)     1:25.57 (27.18)     1:54.68 (56.29)
        2:26.10 (31.42)   2:59.46 (1:04.78)     3:28.85 (29.39)   4:01.79 (1:02.33)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            1:56.88    1:54.96  
     1) James Lucas M60                 2) Jay Calhoun M51                
     3) Chris Wall M49                  4) Scott Nussbaum M50             
                  30.59     1:01.30 (30.71)     1:30.40 (29.10)     1:54.96 (24.56)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:54.27    1:58.81  
     1) Kevin Weissmann M48             2) Douglas Barker M48             
     3) Michael Heather M57             4) Coochung (JJ) Chao M55         
                  31.46     1:03.34 (31.88)     1:30.55 (27.21)     1:58.81 (28.26)
  3 Novaquatics Masters-33  'A'                       1:55.00    2:00.33  
     1) James Riddle M48                2) Brett Olson M48                
     3) Mark Montgomery M55             4) Darren Inouye M45              
                  29.79     1:04.71 (34.92)     1:32.96 (28.25)     2:00.33 (27.37)
  4 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:58.00    2:06.82  
     1) Patrick Mc Ginley M47           2) Winston Uchiyama M53           
     3) Douglas Patrick M46             4) Mike Cavanagh M48              
                  30.35     1:01.00 (30.65)     1:38.37 (37.37)     2:06.82 (28.45)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         4:10.00    4:34.08  
     1) Patrick Mc Ginley M47           2) Winston Uchiyama M53           
     3) John Pearson M45                4) Mike Cavanagh M48              
                  36.63   1:15.85 (1:15.85)     1:48.10 (32.25)   2:24.82 (1:08.97)
        2:55.83 (31.01)   3:30.65 (1:05.83)     4:00.72 (30.07)   4:34.08 (1:03.43)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:00.00    1:48.63  
     1) Tom Angell M71                  2) Allen Todd M62                 
     3) Mark Montgomery M55             4) Mike Selna M62                 
                  28.48       56.28 (27.80)     1:21.89 (25.61)     1:48.63 (26.74)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:25.00    4:19.39  
     1) Eric Schmitt M61                2) Allen Todd M62                 
     3) Hank Greenberg M62              4) Mike Selna M62                 
                  31.90   1:06.13 (1:06.13)     1:36.70 (30.57)   2:09.48 (1:03.35)
        2:43.54 (34.06)   3:19.42 (1:09.94)     3:47.61 (28.19)     4:19.39 (59.97)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:20.00    4:42.90  
     1) Jim Stewart M69                 2) Coochung (JJ) Chao M55         
     3) Michael Heather M57             4) Dominic Licavoli M55           
                  28.92       58.96 (58.96)     1:33.03 (34.07)   2:10.04 (1:11.08)
        2:45.99 (35.95)   3:26.97 (1:16.93)     4:03.08 (36.11)   4:42.90 (1:15.93)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                      10:20.00    9:47.73  
     1) Eric Schmitt M61                2) Allen Todd M62                 
     3) Hank Greenberg M62              4) Mike Selna M62                 
                  33.40   1:09.71 (1:09.71)   1:48.03 (1:48.03)   2:26.75 (2:26.75)
        2:59.55 (32.80)   3:36.10 (1:09.35)   4:14.48 (1:47.73)   4:52.07 (2:25.32)
        5:29.00 (36.93)   6:12.24 (1:20.17)   6:53.48 (2:01.41)   7:32.14 (2:40.07)
        8:02.18 (30.04)   8:35.97 (1:03.83)   9:12.15 (1:40.01)   9:47.73 (2:15.59)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                    11:00.00   10:18.56  
     1) Coochung (JJ) Chao M55          2) Howard Burns M59               
     3) Michael Heather M57             4) Jim Stewart M69                
                  35.92   1:15.15 (1:15.15)   1:57.50 (1:57.50)   2:39.22 (2:39.22)
        3:10.81 (31.59)   3:46.47 (1:07.25)   4:23.46 (1:44.24)   5:00.51 (2:21.29)
        5:31.97 (31.46)   6:06.70 (1:06.19)   6:41.13 (1:40.62)   7:14.52 (2:14.01)
        7:54.80 (40.28)   8:38.98 (1:24.46)   9:27.61 (2:13.09)  10:18.56 (3:04.04)
  3 Rose Bowl Masters-33  'A'                        13:00.00   12:29.83  
     1) Douglas Goode M72               2) David Strybel M56              
     3) Brian Tomikawa M57              4) Peter Ronay M68                
                  47.94   1:48.42 (1:48.42)   2:52.90 (2:52.90)   3:56.07 (3:56.07)
        4:17.33 (21.26)     4:40.53 (44.46)                                        
            7:44.99 ( )         8:24.62 ( )         9:04.71 ( )         9:43.92 ( )
       10:21.59 (37.67)  11:02.75 (1:18.83)  11:46.48 (2:02.56)  12:29.83 (2:45.91)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:16.10    2:10.28  
     1) Mike Selna M62                  2) Eric Schmitt M61               
     3) Hank Greenberg M62              4) Allen Todd M62                 
                  31.38     1:10.18 (38.80)     1:41.92 (31.74)     2:10.28 (28.36)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'B'                       1:50.00    1:41.15  
     1) James Riddle M48                2) Jenny Perrey W30               
     3) Robert Dmytrow M29              4) Rendy Opdycke W27              
                  24.90       53.10 (28.20)     1:14.84 (21.74)     1:41.15 (26.31)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                              NT    1:52.03  
     1) Tait Ecklund M29                2) Erika Boeckeler W36            
     3) Amanda Wetzler W24              4) Noah Garrett M34               
                  25.59       59.21 (33.62)     1:26.72 (27.51)     1:52.03 (25.31)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         3:52.00    3:47.29  
     1) Chad Durieux M31                2) Tait Ecklund M29               
     3) Kathy Chung W29                 4) Amanda Wetzler W24             
                  26.18       55.65 (55.65)     1:21.24 (25.59)     1:49.51 (53.86)
        2:16.16 (26.65)     2:46.97 (57.46)     3:15.22 (28.25)   3:47.29 (1:00.32)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:15.00    4:00.61  
     1) Kathleen Meloney W31            2) Megan MacDonald W25            
     3) Danno Nahabedian M22            4) Andrew Seo M23                 
                  31.55   1:06.64 (1:06.64)     1:37.64 (31.00)   2:10.25 (1:03.61)
        2:38.42 (28.17)     3:08.72 (58.47)     3:33.44 (24.72)     4:00.61 (51.89)
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         8:45.00    8:41.54  
     1) Tait Ecklund M29                2) Amanda Wetzler W24             
     3) Erica Seubert W29               4) Max Zavodny M24                
                  27.83       58.32 (58.32)   1:28.59 (1:28.59)   1:58.74 (1:58.74)
        2:28.32 (29.58)   3:01.70 (1:02.96)   3:35.40 (1:36.66)   4:09.12 (2:10.38)
        4:42.20 (33.08)   5:19.67 (1:10.55)   5:59.83 (1:50.71)   6:37.59 (2:28.47)
        7:06.72 (29.13)   7:38.35 (1:00.76)   8:10.46 (1:32.87)   8:41.54 (2:03.95)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:03.22    2:03.20  
     1) Megan MacDonald W25             2) Andrew Seo M23                 
     3) Danno Nahabedian M22            4) Mika Gomez W43                 
                  35.37     1:02.61 (27.24)     1:32.41 (29.80)     2:03.20 (30.79)
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:45.00    4:19.64  
     1) Rebekah Olsen W30               2) Katie Moore W23                
     3) Merritt Johnson W29             4) Tuesday Schellinger W24        
                  31.12   1:05.50 (1:05.50)     1:39.02 (33.52)   2:17.99 (1:12.49)
        2:47.09 (29.10)   3:20.33 (1:02.34)     3:48.40 (28.07)     4:19.64 (59.31)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         5:20.00    5:37.41  
     1) Sally Cook W49                  2) Jeff Olson M51                 
     3) Amanda Wetzler W24              4) Jon Dubrick M42                
                  49.27   1:44.52 (1:44.52)     2:21.48 (36.96)   3:05.71 (1:21.19)
        3:43.23 (37.52)   4:26.00 (1:20.29)     4:59.87 (33.87)   5:37.41 (1:11.41)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 La Mirada Armada-33  'A'                          2:00.00    1:47.65  
     1) John Salzmann M43               2) Bill Dobrenen M57              
     3) Glenn Piner M41                 4) Julian Belagardi M28           
                  26.73       56.01 (29.28)     1:22.79 (26.78)     1:47.65 (24.86)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:00.00    1:58.02  
     1) Tanya Maclean W35               2) Kathleen Meloney W31           
     3) David Hayward M50               4) Alex Cheung M31                
                  31.10     1:01.50 (30.40)     1:29.43 (27.93)     1:58.02 (28.59)
  3 Novaquatics Masters-33  'D'                       2:25.00    1:59.92  
     1) Astrid Cybulskis W36            2) Robin Smith W56                
     3) Stanley Espino M34              4) Mika Gomez W43                 
                  28.97     1:01.11 (32.14)     1:28.82 (27.71)     1:59.92 (31.10)
  4 South Bay Swim Team-33  'A'                       2:40.00    2:35.36  
     1) Tom Krenzke M29                 2) Gretchen Peterson W36          
     3) Steve Hyde M61                  4) Joanie Choy W50                
                  28.81     1:00.10 (31.29)     1:34.84 (34.74)   2:35.36 (1:00.52)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       3:58.01    3:35.91  
     1) Robert Dmytrow M29              2) Rendy Opdycke W27              
     3) Jenny Perrey W30                4) Danny Puchalski M29            
                  22.82       47.80 (47.80)     1:15.64 (27.84)     1:45.02 (57.22)
        2:14.66 (29.64)   2:46.63 (1:01.61)     3:10.10 (23.47)     3:35.91 (49.28)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         6:00.00    5:13.03  
     1) Erica Seubert W29               2) Tamarind Rossetti W34          
     3) Douglas Goode M72               4) Rich Ghazarian M34             
                2:59.18   3:20.80 (3:20.80)     4:14.93 (54.13)   4:46.85 (1:26.05)
        5:21.35 (34.50)     5:13.03 (26.18)                                        
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                    2:04.90    2:07.12  
     1) Dannelly Brown W26              2) Peter Attia M38                
     3) Jay Akin M35                    4) Lolita Veloso W54              
                  38.89     1:10.44 (31.55)     1:38.45 (28.01)     2:07.12 (28.67)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:10.00    2:11.87  
     1) Karen Schmidt W44               2) Theresa Dobbs W48              
     3) Rebekah Olsen W30               4) Trisha Commons W47             
                  31.76     1:11.19 (39.43)     1:39.38 (28.19)     2:11.87 (32.49)
 -- Novaquatics Masters-33  'A'                       1:58.12         DQ  
     1) Rendy Opdycke W27               2) Danny Puchalski M29            
     3) Robert Dmytrow M29              4) Jenny Perrey W30               
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'B'                       4:45.00    4:10.89  
     1) James Riddle M48                2) Jenny Perrey W30               
     3) Robert Dmytrow M29              4) Rendy Opdycke W27              
                  31.65   1:02.86 (1:02.86)     1:39.31 (36.45)   2:20.38 (1:17.52)
        2:44.68 (24.30)     3:13.62 (53.24)     3:41.39 (27.77)     4:10.89 (57.27)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                       5:30.00    4:55.74  
     1) Tanya Maclean W35               2) Kathleen Meloney W31           
     3) David Hayward M50               4) Slater Fletcher M34            
                  38.32   1:19.12 (1:19.12)     2:01.45 (42.33)   2:48.76 (1:29.64)
        3:20.77 (32.01)   3:57.24 (1:08.48)     4:25.14 (27.90)     4:55.74 (58.50)
  3 Novaquatics Masters-33  'C'                       5:50.00    5:19.28  
     1) Astrid Cybulskis W36            2) Robin Smith W56                
     3) Stanley Espino M34              4) Brad Arshat M48                
                  39.47   1:19.46 (1:19.46)     2:03.72 (44.26)   2:51.76 (1:32.30)
        3:28.95 (37.19)   4:09.39 (1:17.63)     4:42.79 (33.40)   5:19.28 (1:09.89)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:53.03    1:47.55  
     1) John Bright M39                 2) Phillip Albright M46           
     3) Karen Schmidt W44               4) Kelly Richell W45              
                  23.89       49.68 (25.79)     1:18.09 (28.41)     1:47.55 (29.46)
  2 Mission Viejo Masters-33  'B'                     2:05.00    2:04.33  
     1) Jacqueline Creedon W41          2) Dominic Licavoli M55           
     3) Gregory Fowler M57              4) Theresa Dobbs W48              
                  32.97     1:04.42 (31.45)     1:31.35 (26.93)     2:04.33 (32.98)
  3 Novaquatics Masters-33  'C'                            NT    2:20.98  
     1) Frances Tong W40                2) Duncan Parlett M48             
     3) Franco Finizio M62              4) Sonia Wilson W37               
                  38.19     1:10.42 (32.23)     1:48.69 (38.27)     2:20.98 (32.29)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            4:16.00    4:11.58  
     1) Marci Baun W42                  2) Jay Calhoun M51                
     3) Kim Meyer W52                   4) Peter Palombi M40              
                  31.58   1:07.17 (1:07.17)     1:34.09 (26.92)     2:04.36 (57.19)
        2:39.31 (34.95)   3:17.27 (1:12.91)     3:43.11 (25.84)     4:11.58 (54.31)
  2 Rose Bowl Masters-33  'A'                         3:52.00    4:13.19  
     1) Cheryl Simmons W44              2) Gamze Kircalioglu W40          
     3) Michael Mason M37               4) Tom Castleton M39              
                  31.51   1:05.85 (1:05.85)     1:40.03 (34.18)   2:21.20 (1:15.35)
                            3:12.63 (51.43)     3:41.69 (29.06)   4:13.19 (1:00.56)
  3 Conejo Valley Multisport Maste-33  'A'            5:00.00    4:43.90  
     1) Kerry O'Shea M44                2) Frank Freeman M65              
     3) Diane Smith W66                 4) Becky Cleavenger W47           
                2:56.33   3:43.40 (3:43.40)     4:12.84 (29.44)   4:44.12 (1:00.72)
            4:43.90 ( )                                                            
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'B'                      10:50.00    9:41.45  
     1) Stanley Espino M34              2) Tanya Maclean W35              
     3) Astrid Cybulskis W36            4) Jeff Rovinsky M39              
                  30.86   1:05.74 (1:05.74)   1:44.55 (1:44.55)   2:22.53 (2:22.53)
        2:46.40 (23.87)   3:37.59 (1:15.06)   4:18.00 (1:55.47)   4:57.77 (2:35.24)
        5:29.67 (31.90)   6:06.22 (1:08.45)   6:44.41 (1:46.64)   7:22.70 (2:24.93)
        7:54.58 (31.88)   8:29.78 (1:07.08)   9:06.37 (1:43.67)   9:41.45 (2:18.75)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                      12:00.00   10:44.01  
     1) David Hayward M50               2) Mika Gomez W43                 
     3) Kerry Deputy W49                4) Duncan Parlett M48             
                  34.97   1:13.78 (1:13.78)   1:53.42 (1:53.42)   2:33.01 (2:33.01)
        3:10.96 (37.95)   3:53.60 (1:20.59)   4:36.26 (2:03.25)   5:16.51 (2:43.50)
        5:51.78 (35.27)   6:32.10 (1:15.59)   7:15.19 (1:58.68)   7:59.96 (2:43.45)
        8:37.96 (38.00)   9:20.43 (1:20.47)  10:03.59 (2:03.63)  10:44.01 (2:44.05)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            1:41.30    2:13.27  
     1) Marci Baun W42                  2) Peter Palombi M40              
     3) Kim Meyer W52                   4) Michael Boosin M44             
                  37.98     1:22.11 (44.13)     1:49.37 (27.26)     2:13.27 (23.90)
  2 Conejo Valley Multisport Maste-33  'A'            2:25.00    2:22.67  
     1) Kerry O'Shea M44                2) Becky Cleavenger W47           
     3) Frank Freeman M65               4) Diane Smith W66                
                  33.81     1:10.61 (36.80)     1:44.92 (34.31)     2:22.67 (37.75)
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'C'                            NT    6:40.32  
     1) Franco Finizio M62              2) Duncan Parlett M48             
     3) Sonia Wilson W37                4) Frances Tong W40               
                  59.55   2:02.26 (2:02.26)     2:46.77 (44.51)   3:37.26 (1:35.00)
        4:19.15 (41.89)   5:11.71 (1:34.45)     5:56.04 (44.33)   6:40.32 (1:28.61)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'D'                       2:12.00    2:10.35  
     1) Sherry Brooks W50               2) Heather Philipp W46            
     3) Julia Juliusson W46             4) Kerry Deputy W49               
                  29.28     1:01.41 (32.13)     1:34.97 (33.56)     2:10.35 (35.38)
  2 South Bay Swim Team-33  'A'                       2:30.00    2:18.09  
     1) Marty Risley M56                2) Shannon Carr-Davey W48         
     3) Ellen Lohneiss W58              4) Brian Dunne M64                
                  30.72     1:01.89 (31.17)     1:40.03 (38.14)     2:18.09 (38.06)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southern California Aquatic Ma-33  'A'            3:58.00    3:51.39  
     1) Arlette Godges W47              2) Scott Nussbaum M50             
     3) Melissa Latt W47                4) Chris Wall M49                 
                  27.75       57.17 (57.17)     1:22.82 (25.65)     1:50.53 (53.36)
        2:21.83 (31.30)   2:57.44 (1:06.91)     3:23.19 (25.75)     3:51.39 (53.95)
  2 Pacific Northwest Aquatics-36  'A'                4:03.00    3:59.56  
     1) Lisa Dahl W50                   2) Donald Graham M56              
     3) Lyle Nalli M51                  4) Sarah Welch W64                
                  27.25       57.09 (57.09)     1:24.17 (27.08)     1:53.58 (56.49)
        2:18.99 (25.41)     2:46.90 (53.32)     3:21.04 (34.14)   3:59.56 (1:12.66)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:30.00    4:19.05  
     1) Douglas Barker M48              2) Kevin Weissmann M48            
     3) Theresa Dobbs W48               4) Trisha Commons W47             
                  27.52       57.00 (57.00)     1:31.11 (34.11)   2:10.68 (1:13.68)
        2:37.78 (27.10)     3:06.30 (55.62)     3:41.01 (34.71)   4:19.05 (1:12.75)
  4 Novaquatics Masters-33  'B'                       4:22.05    4:33.68  
     1) Diego Pombo M49                 2) Paula Fell W45                 
     3) Julia Juliusson W46             4) Brad Arshat M48                
                  28.84       59.74 (59.74)     1:34.85 (35.11)   2:12.64 (1:12.90)
        2:45.88 (33.24)   3:22.38 (1:09.74)     3:56.89 (34.51)   4:33.68 (1:11.30)
  5 Novaquatics Masters-33  'A'                       4:51.07    4:52.10  
     1) Duncan Parlett M48              2) Sherry Brooks W50              
     3) Robin Smith W56                 4) David Hayward M50              
                  34.64   1:13.59 (1:13.59)     1:49.62 (36.03)   2:29.89 (1:16.30)
        3:05.39 (35.50)   3:43.28 (1:13.39)     4:14.97 (31.69)   4:52.10 (1:08.82)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose Bowl Masters-33  'A'                         8:10.00    8:48.94  
     1) Patrick Mc Ginley M47           2) Lisa Hilger W51                
     3) Kayley Vernallis W50            4) Winston Uchiyama M53           
                  29.90   1:01.54 (1:01.54)   1:33.21 (1:33.21)   2:04.72 (2:04.72)
        2:37.29 (32.57)   3:13.38 (1:08.66)   3:51.43 (1:46.71)   4:27.89 (2:23.17)
        4:59.83 (31.94)   5:35.32 (1:07.43)   6:11.49 (1:43.60)   6:47.68 (2:19.79)
        7:15.65 (27.97)     7:46.52 (58.84)   8:18.46 (1:30.78)   8:48.94 (2:01.26)
  2 Novaquatics Masters-33  'A'                      12:00.00   11:22.49  
     1) Julia Juliusson W46             2) Heather Philipp W46            
     3) Steve Samuel M56                4) Franco Finizio M62             
                  36.03   1:15.67 (1:15.67)   1:55.62 (1:55.62)   2:34.79 (2:34.79)
        3:12.73 (37.94)   3:54.67 (1:19.88)   4:36.78 (2:01.99)   5:16.53 (2:41.74)
        5:52.08 (35.55)   6:31.25 (1:14.72)   7:12.31 (1:55.78)   7:51.65 (2:35.12)
        8:16.23 (24.58)   9:26.09 (1:34.44)  10:25.02 (2:33.37)  11:22.49 (3:30.84)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'B'                       2:13.44    2:22.84  
     1) Paula Fell W45                  2) Diego Pombo M49                
     3) Brad Arshat M48                 4) Julia Juliusson W46            
                  32.91     1:13.36 (40.45)     1:52.26 (38.90)     2:22.84 (30.58)
  2 Novaquatics Masters-33  'C'                       2:15.00    2:27.00  
     1) Duncan Parlett M48              2) Sherry Brooks W50              
     3) David Hayward M50               4) Robin Smith W56                
                  40.16     1:22.30 (42.14)     1:52.81 (30.51)     2:27.00 (34.19)
  3 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:30.00    2:58.83  
     1) Sally Cook W49                  2) Peter Ronay M68                
     3) Laura Brown W49                 4) William Epping M58             
                  48.79     1:35.04 (46.25)     2:25.48 (50.44)     2:58.83 (33.35)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     5:05.96    5:02.27  
     1) Trisha Commons W47              2) Theresa Dobbs W48              
     3) Michael Heather M57             4) Coochung (JJ) Chao M55         
                  41.37   1:24.03 (1:24.03)     2:06.38 (42.35)   2:52.67 (1:28.64)
        3:23.22 (30.55)   3:56.94 (1:04.27)     4:27.48 (30.54)   5:02.27 (1:05.33)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       5:05.15    6:03.65  
     1) Kim Thornton W59                2) Maureen Mc Kinley W57          
     3) Steve Samuel M56                4) Franco Finizio M62             
                3:08.25   3:43.71 (3:43.71)     4:21.14 (37.43)   5:06.48 (1:22.77)
        6:03.65 (57.17)                                                            
 -- San Diego Swim Masters-44  'A'                    5:27.90        SCR  
     1) Gini Baker W60                  2) Donald Hubbard M83             
     3)                                 4) Alta Stengel W60               
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                   11:46.60   12:13.57  
     1) Gini Baker W60                  2) Donald Baker M80               
     3) Federico Sicard M61             4) Alta Stengel W60               
                  33.72   1:09.59 (1:09.59)   1:47.54 (1:47.54)   2:25.93 (2:25.93)
        3:09.13 (43.20)   3:56.68 (1:30.75)   4:46.42 (2:20.49)   5:33.87 (3:07.94)
        6:17.62 (43.75)   7:08.96 (1:35.09)   8:02.25 (2:28.38)   8:53.60 (3:19.73)
        9:35.24 (41.64)  10:24.57 (1:30.97)  11:18.57 (2:24.97)  12:13.57 (3:19.97)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novaquatics Masters-33  'A'                       2:27.72    3:10.26  
     1) Kim Thornton W59                2) Maureen Mc Kinley W57          
     3) Franco Finizio M62              4) Steve Samuel M56               
                  41.57     1:38.65 (57.08)     2:32.02 (53.37)     3:10.26 (38.24)
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                    2:36.60    2:36.43  
     1) Donald Baker M80                2) Eric Hubach M77                
     3) Donald Hubbard M83              4) Tom Mitchell M78               
                  36.19                             1:51.99 ( )     2:36.43 (44.44)