Licensed to San Luis Obispo Swim Club                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
          2011 SLO Spring Splash Masters Meet - 4/9/2011 to 4/10/2011          
                                    Results                                    
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolan, Tara N             38 UNAT                 1:20.00    1:17.28  
                  35.83     1:17.28 (41.45)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolan, Tara N             38 UNAT                   45.00      40.40  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolan, Tara N             38 UNAT                   40.00      39.85  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dooley, Paula E           47 SLOM-SP                33.34      33.41  
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dooley, Paula E           47 SLOM-SP              6:09.81    5:54.41  
                  40.79     1:24.92 (44.13)     2:10.57 (45.65)     2:55.24 (44.67)
        3:41.27 (46.03)     4:26.38 (45.11)     5:11.36 (44.98)     5:54.41 (43.05)
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dooley, Paula E           47 SLOM-SP                45.58      45.08  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dooley, Paula E           47 SLOM-SP              3:13.90    3:10.92  
                  41.13     1:32.22 (51.09)     2:28.69 (56.47)     3:10.92 (42.23)
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClure, Linda G          53 SLOM-SP              5:58.35    6:03.39  
                  41.12     1:25.28 (44.16)     2:11.35 (46.07)     2:57.59 (46.24)
        3:44.38 (46.79)     4:31.32 (46.94)     5:18.66 (47.34)     6:03.39 (44.73)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Ann Y          57 NEM-NE                    NT      38.62  
  2 Cuerten, Raffi            58 UNAT                      NT      47.87  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susannah S          59 UNAT                 3:34.50    3:19.46  
                  45.16     1:35.21 (50.05)     2:27.50 (52.29)     3:19.46 (51.96)
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Ann Y          57 NEM-NE                    NT   25:46.59  
                  47.68     1:39.41 (51.73)     2:31.73 (52.32)     3:23.94 (52.21)
        4:15.95 (52.01)     5:08.02 (52.07)     5:59.98 (51.96)     6:51.79 (51.81)
        7:43.90 (52.11)     8:36.04 (52.14)     9:27.89 (51.85)    10:19.51 (51.62)
       11:11.67 (52.16)    12:03.96 (52.29)    12:55.75 (51.79)    13:47.06 (51.31)
       14:38.72 (51.66)    15:29.80 (51.08)    16:21.38 (51.58)    17:12.58 (51.20)
       18:04.09 (51.51)    18:55.61 (51.52)    19:47.37 (51.76)    20:38.94 (51.57)
       21:30.49 (51.55)    22:22.19 (51.70)    23:14.10 (51.91)    24:05.04 (50.94)
       24:43.89 (38.85)  25:46.59 (1:02.70)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susannah S          59 UNAT                   53.83      50.77  
  2 Cuerten, Raffi            58 UNAT                      NT      57.44  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susannah S          59 UNAT                 2:00.00    1:47.54  
                  51.21     1:47.54 (56.33)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susannah S          59 UNAT                      NT    3:55.60  
                  55.61     1:54.86 (59.25)   2:55.64 (1:00.78)     3:55.60 (59.96)
  2 McDermott, Ann Y          57 NEM-NE                    NT    4:02.70  
                  56.46   1:57.00 (1:00.54)   3:02.41 (1:05.41)   4:02.70 (1:00.29)
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Susannah S          59 UNAT                      NT      50.32  
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Jacquie         75 KCM                  9:05.00    8:59.19  
                1:02.11   2:09.17 (1:07.06)                             4:26.59 ( )
      5:34.65 (1:08.06)   6:43.27 (1:08.62)   7:51.97 (1:08.70)   8:59.19 (1:07.22)
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Jacquie         75 KCM                    59.40    1:00.37  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Jacquie         75 KCM                  2:22.20    2:06.20  
                1:01.88   2:06.20 (1:04.32)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                   28.30      26.85  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                 1:02.50    1:00.58  
                  28.85     1:00.58 (31.73)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                   32.91      32.97  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                 1:15.00    1:14.00  
                  34.92     1:14.00 (39.08)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                   30.25      29.65  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben               31 UNAT                 2:29.11    2:29.33  
                  32.07     1:12.26 (40.19)     1:54.16 (41.90)     2:29.33 (35.17)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Douglas J         42 SLOM-SP                29.80      29.82  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Douglas J         42 SLOM-SP              1:05.40    1:05.10  
                  30.84     1:05.10 (34.26)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Douglas J         42 SLOM-SP                31.00      33.04  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Sawyer, Douglas J         42 SLOM-SP              3:03.00    2:51.44  
                  33.80     1:18.94 (45.14)     2:11.62 (52.68)     2:51.44 (39.82)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, David K         48 SLOM-SP                28.01      28.06  
  2 Hure, Michael T           48 SLOM-SP                29.35      30.10  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coward, Andrew D          45 UNAT                      NT    1:02.02  
                  29.98     1:02.02 (32.04)                                        
  2 Hure, Michael T           48 SLOM-SP              1:04.82    1:07.35  
                  32.10     1:07.35 (35.25)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hure, Michael T           48 SLOM-SP              2:22.81    2:30.66  
                  34.08     1:12.48 (38.40)     1:52.52 (40.04)     2:30.66 (38.14)
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hure, Michael T           48 SLOM-SP              5:08.78    5:15.09  
                  35.59     1:13.88 (38.29)     1:53.41 (39.53)     2:33.05 (39.64)
        3:14.07 (41.02)     3:54.57 (40.50)     4:35.78 (41.21)     5:15.09 (39.31)
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hure, Michael T           48 SLOM-SP              1:19.20    1:25.87  
                  42.54     1:25.87 (43.33)                                        
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donath, Gary R            53 KMAN                      NT    1:24.60  
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Mouwerik, Dave H      54 KCM                  5:36.00    5:24.55  
                  37.52     1:17.31 (39.79)     1:59.08 (41.77)     2:40.67 (41.59)
        3:22.57 (41.90)     4:04.12 (41.55)     4:45.01 (40.89)     5:24.55 (39.54)
  2 Donath, Gary R            53 KMAN                      NT    7:00.12  
                4:16.49   7:00.12 (2:43.63)                                        
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Mouwerik, Dave H      54 KCM                 22:00.00   21:51.17  
                  40.64     1:24.60 (43.96)     2:09.51 (44.91)     2:54.23 (44.72)
        3:38.48 (44.25)     4:22.13 (43.65)     5:05.82 (43.69)     5:49.65 (43.83)
        6:33.87 (44.22)     7:17.52 (43.65)     8:01.73 (44.21)     8:45.14 (43.41)
        9:29.41 (44.27)    10:13.20 (43.79)    10:57.35 (44.15)    11:41.22 (43.87)
       12:25.49 (44.27)    13:09.75 (44.26)    13:53.96 (44.21)    14:37.62 (43.66)
       15:21.63 (44.01)    16:05.93 (44.30)    16:49.73 (43.80)    17:33.97 (44.24)
       18:18.07 (44.10)    19:01.84 (43.77)    19:45.51 (43.67)    20:28.75 (43.24)
       21:11.91 (43.16)    21:51.17 (39.26)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donath, Gary R            53 KMAN                      NT      52.94  
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don                67 RHMS-PC             22:42.20   23:20.10  
                  39.81     1:23.43 (43.62)     2:08.57 (45.14)     2:53.43 (44.86)
        3:39.34 (45.91)     4:24.28 (44.94)     5:10.97 (46.69)     5:57.87 (46.90)
        6:45.68 (47.81)     7:33.42 (47.74)     8:20.72 (47.30)     9:07.96 (47.24)
        9:55.52 (47.56)    10:43.99 (48.47)    11:31.95 (47.96)    12:19.27 (47.32)
                               13:55.40 ( )    14:43.96 (48.56)    15:32.34 (48.38)
       16:20.63 (48.29)    17:08.41 (47.78)    17:56.37 (47.96)    18:44.21 (47.84)
                               20:18.41 ( )                            21:49.11 ( )
     23:20.10 (1:30.99)                                                            
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don                67 RHMS-PC              1:34.60    1:41.87  
                  47.02     1:41.87 (54.85)